Nad jemenským konfliktem

Napsala merlin

https://i0.wp.com/viajerosblog.com/wp-content/uploads/2010/11/Sana.jpg
V konfliktu v Jemenu nejde jen o trvající tradiční rivalitu mezi Íránem a Saudy. Americké invaze a následná eliminace Saddáma Husajna spolu s rychle rostoucím tempem cen ropy udělaly z Íránu regionální velmoc. Íránci obdrželi v důsledku těchto událostí miliardy dolarů navíc, které využili mimo jiné k nakupování vlivu v oblasti. V době íránsko- írácké války se z Íránských revolučních gard vyčlenily Al Kuds – tzv. Jeruzalémské jednotky – odpovědné za zvláštní operace. Jejich hlavní úlohou má být v budoucnu osvobození Jeruzaléma, ale zatím se věnují vyzbrojování a podpoře islámských revolučních skupin na celém Blízkém východě, rovněž přepravují, vyzbrojují a cvičí rekruty ze zahraničí, někdy operují přímo v místech konfliktů, radí povstaleckým kmenům atd. Spolupracují úzce s Hizballáhem v Libanonu, Mahdího armádou v Íráku, operovali v Bosně, Afgánistánu. Operační oblast je opravdu rozlehlá.

Z Íránu se prostě stal hlavní hráč regionu. Změna nastává od roku 2012, kdy s dalšími sankcemi  příjmy za ropu a plyn poklesly cca o polovinu včetně toho, že Írán neměl přístup – vzhledem k bankovním sankcím – k již vygenerovaným příjmům v amerických a evropských bankách. Vývoj /pokles/ cen ropy v roce 2014 uměle způsobený USA a Saudskou Arábií Írán za této situace potěšit rozhodně nemohl. Nepokoje v Sýrii, které začaly na jaře 2011, patří do soutěže o vliv na Blízkém Východu. Válka v Sýrii tak představuje svým způsobem jen pokračování nevyhlášené války v zastoupení mezi Íránem a veřejně nedeklarovanou koalicí tvořenou Saudskou Arábií, Katarem a Tureckem, které přehodnotilo předtím přátelské vztahy.
Tato situace nejen zvyšovala ekonomický tlak na Írán, ale rovněž ohrožovala geololitickou pozici vybudovanou za předchozí desetiletí. Zdá se, že militantní náboženští fanatici vytvořivší územní formaci zvanou Dáeš /ISIL/ Íránu doslova spadli z nebe, neboť přetransformovali nepřátelský postoj vlády USA vůči němu a vývoj je nutí stát se o něco smírnějšími i vůči Asadovu režimu. Představa, že ,,jejich prozápadní,, rebelové porazí bojovníky Dáeš, An Nusra a další podobné skupiny, ,,džihádistické milice,, se rozplynulu a ze Sýrie se patrně stává další rozpadající se státní útvar jdoucí cestou Íráku a Libye.
Tento další posun velmi pravděpodobně vrátí Írán do původní pozice silného hlavního hráče celé oblasti. A Turecko se Saudské Arábií nejsou nadšeni z vyhlídek hospodářské prosperity jejich regionálního soupeře.

Těžko považovat za opravdový důvod zahájení vojenských akcí proti Jemenu ze strany Saudské Arábie požadavek na návrat prezidenta Abd Rabú Mansúra Hádího, který nejprve rezignoval a potom se uchýlil do exilu. Jeho úmysl rozdělit zem na federaci složenou z šesti celků, zcela ztroskotal. Šíité by tím mimo jiné přišli o přístup k moři, na což nemohli přistoupit.

Vojenská účast Saudů v Jemenu má spíše důvod v pocitu ohrožení jak případné změny rovnováhy v oblasti ve prospěch šíitů, tak následně v ohrožení jejich současných nábožensko – politických příbuzenských elit v oblasti vnitřní bezpečnosti Saudské Arábie. Náš ,,západní,, problém je, že jsme náchylní vnímat konflikty islámského světa velmi černobíle. Ale škatulky v této oblasti nikam nevedou. Je zde málo znám kritický postoj Saudů např. k Muslimskému bratrstvu. Jeho vzestup znamenal nadvládu sunnitského islámu v Egyptě. Měli by tedy mít radost. Neměli. Vyděsilo je, že by mohlo dojít k politickému pohybu a zpochybnění status quo vlastních stávajících saudských elit. A tak po převratu a sesazení premiéra a vůdců Muslimského bratrstva král Abdulláh chválí egyptskou armádu za záchranu země před terorismem, extremismem a pobuřováním. Jejich vlastní šíitské obyvatelstvo /údajně cca 15%/ v oblastech bohatých na ropu by mohlo snadno začít požadovat nějaká větší náboženská práva /případně náboženskou rovnost a adekvátní podíl účasti na vládě v království. Aliance regionu bývají velmi překvapující a nemají vůbec hranice slepého západního pohledu. Např. šíitští Íránci podporují sunnitské hnutí v Palestině /Hamas/. Nebo již zmíněné problémové vztahy Saudů a Muslimského bratrstva. Nebo nejnověji aliance šíitských milicí s Kurdy a sunnitskými kmeny v operacích proti ISIL u Tikrítu.

Zajdíja jsou jedna ze šíitských sekt pojmenovaná po Zajdovi ibn Alím, jednomu z potomků z linie prvního šíitského imáma a Fatimy, dcery Muhammeda. Liší se uctíváním pěti imámů, z nichž pátý je sám Zajd. Říká se jim také Pětníci, angl. Fivers. V 8 století je nacházíme v Hedžábu, Íránu, Íráku a severní Africe / Maroko, Idriss I./. Huthiové, ,,Ansar alláh,, boží partyzáni, jsou povstalecká skupina zájdských šiítů dnes vedená Abdalem Málikem Huthím, bratrem zakladatele.

Írán sice popírá vměšování se v Jemenu, ale kromě dalších signifikantních známe např. zástupce velitele Íránských revolučních gard brigádní generál Hussain Salami uvedl, že Ansaralláh je strategicky kopie libanonského Hizballáhu.

Předchozí prezident Sálih dokázal být na rozdíl od současného uprchnuvšího Hadího muž na svém místě. Byl u moci 33 let. Uměl vycházet s kmeny a hrát si s nimi na ,,rozděl a panuj. Rovněž uvážlivě dělením zajišťoval, aby nikdo nebyl tak silný, aby ho napadnul. Nad návratem Sáliha se vznáší v současné chvíli množství otazníků.

Pokud se Saudové rychle nedohodnou s kmeny v severním a jižním Jemenu a neukončí válečné tažení, íránský vliv se tím jen posílí.

Pokud si dovolím k celé záležitosti jeden osobní komentář, tak vůbec nechápu celkové prvoplánovité, nekoncepční a místy i podivné rozvažovaní USA administrativy o arabském světě. A to dlouhodobě. Tak mi to alespoň zvenku připadá. Současná situace kolem ,,Iran deal,, na mě dokonce dělá dojem, že Obama podrazil nohy svému oficiálnímu tradičnímu spojenci USA Saudům jen kvůli nezvladatelné osobní animozitě vůči izraelskému premiérovi Netanjahuovi.

 1. Janika

  Moc děkuji za toto téma, merlin, už proto, že o Jemenu vím sama moc málo, šlo to nějak mimo mě, a nezaslouženě.

  Prezident Sálih, to byl možná takový Kaddáfí, na rozdíl od něho nepovšimnutá osobnost, co udělala mnoho dobrého pro svou zemi. O chudý Jemen nemá naštěstí Amerika zájem. I tak to tam nevypadá dobře.

  Co se týká toho, že USA se odvracejí od Izraele, tak to tak opravdu vypadá. Už se snaživě zapojuje i naše hnusná televize, to je vážně k poblití, jak chytají vítr a jsou papežštější než papež (dnes o Gunteru Grassovi, co kritizoval agresivitu Izraele…). A Zeman s nenápadným předstihem pro-izraelský.

  • vittta

   Už delší dobu přemýšlím, proč je vlastně Zeman tak proizraelský.
   Zeman je politik, ne multikulturní snílek, nějaký důvod to má.
   Izrael je nástupním ostrovem euroatlantické civilizace na blízkém východě, jenže v této době, kdy se dají značné vojenské celky dopravovat letecky, ztrácí (možná) svůj význam.
   Alespoň ten vojenský.
   Alespoň….pro USA, ti ale nejspíš tak úplně dopředu nevidí, jak Merlin podotýká.

   • merlin

    když si vezmete ty akce, tak to opravdu působí strašně prvoplánovitě. Spadly dvojčata, hurá na Sadáma. Přestože ani nevím, proč vlastně, když ty neohořelé pasy teroristů patřily Saudům. A když to tam destabilizují, tak se sbalí a ,,strategicky,, vypadnou nakonec v nejméně vhodném okamžiku pro stabilitu rozeštvaného Íráku. Nejsou schopní nést alespoň střednědobou odpovědnost za své skutky.
    To je jak ten blbec Chovanec, co jim chtěl někdy loni pomáhat tím, že jim budeme cvičit tou dobou již značně přecvičené milice. Nabídka má zpoždění cca deset let a je situačně naprosto nesmyslná, ale to mu nevadí. Kde tyhle lidi bereme? Odkud lezou?

   • merlin

    možná jo, ale nevím jestli tenhle druh. dračí stromy jsou k nalezení i v Maroku a jinde, ale tenhle druh, co je na obrázku, je jen na Sokotře. Myslím, že je pod ochranou Unesco, nebo nějaké jiné organizace. Doufám, že ho ve finále taky nevybombardují.

 2. BARON LE SAMEDI

  Jemen byl předmětem skvělé knížky dr. Marešové- V zemi královny ze Sáby. Popisovala tam svoji praxi ženy- lékařky, vyslané do Jemenu, a to jak na královském dvoře, či spíše v harému, tak později v nemocnici, po převratu proegyptského plukovníka as-Sallála. Byla ještě vyplácena ve stříbrných tereziánských tolarech se vročením 1740, nebo 42, které měnila za Lstg, aby to pro ni mělo význam. As-Sallál byl sice v roce 1967 svržen, leč republikanismus na Arabském poloostrově zažehl, čímž pobuřoval nejen šíitské, ale i sunnitské roayalisty. Jemen, ještě královský, byl poslední zemí, která v roce 1938, a sice 16. srpna, uzavřela s 4eskoslovenskem smlouvu o přátelství a spolupráci…..ta prý nevstoupila v život, v půli padesátých let byla uzavřena nová, a ta opět nevstoupila v život coby neratifikována. Jemenci odpověděli, že co podepsal princ Muhammad Badr, není nutno ratifikovati. Proto v roce 1964 následuje smlouva další, s chybami, viz parlamentní archiv, leč posléze ratifikovaná (s výměnou listin). Zajímavé je, že ČSSR potvrdila, že Jemenská arabská republika je jediným suverénem na jemenské půdě….ČSSR tuto smlouvu frapantně porušila, když myslím rokem 1978 uznnala Jemenskou lidovou demokratickou republiku se sídlem v Adenu, prezidenta Alí Násira Mohammada a Jemenskou socialistickou stranu, jakožto stranu nového, marxistického typu, zajišťující vedoucí úlohu jihojemenského proletariátu v novém státě. Ten trval do roku 1990, kdy zanikl, a jednotnému Jemenu začal vládnout Sálih, ovšem spíše Saddám Husajn, než Kaddáfí. Válku v 60. letech Egypťané v Jemenu prohráli, a interventi ji prohrají i nyní. Panečku, na pasáčky koz a ovcí rakety Stinger n e m a j í…:-)))

 3. hestroy

  Když čtu něco o jakési prvoplánovosti, tak se opravdu musím smát. Někdo něco vůbec nechápe.

 4. Astr

  Presne Merlin
  když si vezmete ty akce, tak to opravdu působí strašně prvoplánovitě. Spadly dvojčata, hurá na Sadáma. Přestože ani nevím, proč vlastně, když ty neohořelé pasy teroristů patřily Saudům. A když to tam destabilizují, tak se sbalí a ,,strategicky,, vypadnou nakonec v nejméně vhodném okamžiku pro stabilitu rozeštvaného Íráku. Nejsou schopní nést alespoň střednědobou odpovědnost za své skutky.

  Prvoplanovitost lze popsat jako programovou destabilisaci, dnes globalne celosvetove !
  Strach je nejlepsi politicky kuchar
  Proto stale plati
  Rozdel a panuj !

 5. Tribun

  Na světě se toho děje tolik významného a navzájem provázaného, co jedno bez druhého nedává smysl, ale není v lidských silách to všechno sledovat. Pak je dobře, když to sleduje někdo jiný a udělá alespoň stručný referát.

  • dixi

   Taky děkuji za článek,o Jemenu jsem nic nevěděla, kromě toho, žě tam řádily bezpilotní letouny, už to mi připadalo zvrhlé.

 6. PeeBee

  zdravim a diky za clanek, moc jich o jemenu (krome nesmyslu) nebyva.

  chybi mi:

  – fivers vs. twelvers:
  „…The Saudis are falsely depicting the Houthis as Iranian proxies or allies, because the movement is composed of Zaidi (Fiver) Shiites. The Houthis, however, are independent from Tehran and have agency as political actors; they are not Iranian proxies whatsoever. A common faith has not brought the Houthis and the Iranians, who are predominately Jaffari (Twelver) Shiites, together. Politics is what has brought the two together. …“,

  – dulezitost ovladnuti bab-el-mandeb (bezproblemovy pristup izraelskych ponorek k indickemu oceanu, resp. iranskym brehum + saudska nezavislost na hormuzu), vcetne jiz drivejsich uvah o moznem pripojeni casti jizniho jemenu k saudske arabii,

  – decimace huthiu znamena posileni jemenske odnoze tzv. al-qaedy (ansar al-sharia in jemen), tedy particky podobne tem znamym jiz z afghanistanu, libye, syrie a dalsich kandidatu na vyrobu „failed states“. enemy of the enemy is a friend until he’s enemy again: http://www.libyanwarthetruth.com/sites/default/files/field/image/blhj_wmkyn.jpg

  – al-hadi (krome toho, ze se jiz jednou uradu vzdal a uprchl do s.a.) byl prezidentem na zaklade dohody a jeho prezidentsky urad vyprsel jiz v unoru 2014, pote byl pouze administrativnim rozhodnutim prodlouzen… tedy velmi pochybny mandat.

  janiko, na tema gaddafi jsem mozna zbytecne precitlively, ale on nebyl ani jako saddam (snad jista modernizace spolecnosti), ani jako salih (snad jedine urcita schopnost vyvazovat zajmy ruznych kmenu). mozna se mylim, ale spis mi pripomina thomase sankaru v trochu jinem prostredi, viz.: „Thomas Sankara – the Upright Man“… https://vimeo.com/46137917

  • merlin

   Pochybný mandát má, ale je ,,prozápadní,,= prosaudský a proamerický a ,,pro -alkajdový,, /nevím jaký tomu dát tvar/ – takže aktuálně některými velmi žádaný. Jinak dík za odkazy :-)

  • Janika

   PeeBee, na téma Kaddáfí jsem přecitlivělá taky a těší mě, že nejsem sama. Rozhodně ho nechci nějak shazovat přirovnáními. Je to jen pokus o hledání podobnosti u těch, co nejsou tak mediálně známí a přitom by si to zasloužili.

 7. merlin

  Ono je to samozřejmě složitější, v Jemenu dlouhodobě přebývá Al Kajda, tydy jedna z odnoží, která je považovaná za hodně nebezpečnou, američané tam bombardovali bezpilotními letouny a způsobily velké ztráty na civilních obyvatelích, takže se Jemenci začali bouřit a začaly převládat celkem logicky antiamerické nálady. Hádí potlačoval minoritu šíitských muslimů, ti mu navíc vyčítají, že nebojoval proti Al Kajdě. Vzhledem k saudské podpoře Al Kajdy se dostaneme k paradoxní situaci, kdy v Jemenu bojují Huthiové proti Al Kajdě, na jejíž straně se zde nachází Saudové a Američané. Těžko jim vyčítat za stávající situace protizápadní rétoriku. Navíc čím více Saudové nyní bombardují, tím víc stoupenců přibývá k Huthiům – taky logické.
  Takže aktuálně se tam pohybují sunnitští teroristi z Al Kajdy, dál lidi co podporují Dáeš, místní svérazné bojovné kmeny a povstalci- zájdští šíiti.
  Ještě jsem zapomněla napsat, kdo se účastní po boku Saudů. Kromě USA, kteří mají na starost logistiku a zpravodajce a celé to podporují, ale přímo se angažovat nebudou, je to Kuvajt, Bahrajn, Súdán, Spojené arabské emiráty, Maroko. Možná přibude Pákistán /spojenec Rijádu hlavně proti Íránu/, Egypt sice slíbil politickou a vojenskou podporu, ale spíš zatím zůstane u proklamací té politické, si myslím.

 8. merlin

  Nejnovější zpráva http://www.middle-east-online.com/english/?id=70932
  Rusko se zdrželo hlasování, ale nevetovalo rezoluci rady bezpečnosti o okamžitém stažení hútských rebelů.
  Byl zmražen majetek nejstaršího syna exprezidenta Sálíha Ahmeda a Abdul Malika Huthiho, mají i zákaz cestovat.
  Ruso nepoužilo právo veta poté co s ním několik týdnů vyjednávaly ostatní země Perského zálivu, prý šlo o obtížná jednání.
  Pozn. Arabská koalice zaútočila na Jemen po poradě s USA bez souhlasu OSN.

   • Brok

    Někde jsem zachytil, že Rusko přišlo s návrhem zbrojního embarga na všechny účastníky konfliktu. Je zřejmé, že návrh je to výborný, má ale jednu vadu: je neprůchodný. Jinak také narozumím tomuto kompromisu. Snad něco nezorali.

 9. PeeBee

  rusko v nedavne minulosti „odstrelilo“ svou „zdrzenlivosti“ vice zemi. pred dvema dekadami (jugoslavie) se to dalo svest na relativni slabost a vnitrni problemy, dnes to je jen nejaky diplomaticky radoby-kseft, protoze naivitu prilis predpokladat nelze a pozice konstruktivnich „spolu-manageru“ situace na ne rozhodne neceka (viz. libye). navic, rusove jsou prece horsi nebezpeci nez islamsky stat, ktery ovsem obcas „omylem“ vyzbrojuji americane nebo britove, mensim omylem pak turci a pseudo-staty z arabskeho poloostrova se svymi nikym nikdy nevolenymi sejky v cele (tedy vlastne zvolenymi kdysi britskymi spravci, apod.).

  zajimalo by mne, jak dlouho vydrzi na svych pozicich oman – dosud vcelku sympaticky vystupujici na mezinarodnim poli.

  pakistansky parlament (zatim) odmitl ucast sve zeme v agresi, za coz si okamzite zeme vyslouzila tvrda slova od anti-demokratickeho rucnikare z tzv. s.a.e.

  bez masa do masomlejnu pozemnich akci se do toho saudum moc chtit nebude, ale mozna premluvi egypt, aby poskytl ty tisice zoldaku pro pozemni operace – postradatelnych chudaku je v egypte dostatek. anebo to budou blokovat a rovnat se zemi jako dosud jeste hodne dlouho… bez mandatu, bez ohledu, bez zabran… a pockaji si, az dostatecne posili mistni al-qaeda?

  vyborna serie clanku k jemenu je na globalresearch.ca (autor: mahdi darius nazemroaya)

  “We must note that this is not the first time that Saudi Arabia attacked Yemen, nor is it the first time that Saudi Arabia attempted to impose a puppet government on Yemen. Saudi Arabia has forcibly occupied areas of Yemen for over 80 years, in Najran and elsewhere, which comprise 90 Yemeni cities and towns, because of their resources and value.” (Khaled Barakat)

  • merlin

   zajímalo by mě, za co to s nimi Rusové vykšeftovali, když o tom tak tvrdě jednali několik týdnů. Jsou věci, které se naštěstí pro nás nedozvídáme. Na rozdíl od politiků a lobistů válečného průmyslu jsou občané často velmi idealističtí

   • PeeBee

    ano, casto sve spoluobcany pragmatiky a realisty zamenuji za cyniky a skeptiky…

    offtopic:
    prekvapil me cilek – jsem se dozvedel, ze z obyvatel na uzemich od maghrebu pres arabsky poloostrov po iran maji nejvyssi miru porodnosti zidovske kolonistky na palestinskych uzemich – 4,7 (urcite v tom hraji roli i statni financni „pobidky“), iranky pro srovnani 2,0 (v roce 1980 to jeste bylo 7.0), marocanky neco pres dve…

    • merlin

     Ale takových pragmatiků, jako EU, která nechává soustavně topit se imigranty ve Středozemním moři jako koťata a na straně druhé má plnou hubu lidských práv, je mezi občany fakt málo.
     Tomu říkám politický pragmatismus při řešení problému.

    • Tribun

     Ta vysoká porodnost na okupovaných územích bude podle mě dána tím, že většinu osadníků tam. co já vím, tvoří ortodoxní.

     • PeeBee

      rekl bych, ze je dana prinejmensim castecne financni pobidkou – proste pridavky na deti, stimulace urciteho jednani, celkova dlouhodoba strategie je jasna…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s