Liberland

Napsal Baron Le Samedi

Vít Jedlička ze strany Svobodných potvrdil to, co kdysi členové ODS prohlašovali ve svém bažení po individuální svobodě. Jedlička nebažil, Jedlička jednal. Mezi Chorvatskem a Srbskem, v tzv. terra nullius, ničí zemi, efektivně vyhlásil Svobodnou republiku Liberland.

Datum jejího vzniku je 13. dubna 2015, a země leží v podstatě na trojmezí Maďarska, Chorvatska a Srbska, se svými cca šesti kilometry čtverečními. Je to stát, kde hranici tvoří mrtvé, či slepé rameno Dunaje, které vytváří hraniční prostor s Chorvatskem, přičemž na východě je řeka Dunaj přirozenou hranicí, a jakožto mezinárodní tok zajišťuje nikým nekontrolovaný příjezd lodí do Liberlandu. A odplutí z něj. Na teritoriu jsou stromy, stavba, říční písky, a v létě to musí být ráj komárů. Nicméně, území druhdy srbské Srbové zřejmě abandonovali, opustili, respektive zatím nevznášejí nárok na vyklizení tohoto prostoru. Země má vlajku, ústavu, úřední řeč češtinu a angličtinu, motto: žít a nechat žít, a co je podstatné, občany chtějí být už tisíce lidí. Převážně mladých.

Liberland je zmíněn už i v písni  nahoře a v desítkách onlinových textů, mezi kterými najdeme i článek TIME či časopisu Slate. Z textu písně je jasné, že politika vezdejší strhla šroub. Nejen kradoucí politici a zlovolní exekutoři, ale také povinné odvody mládeže, od roku 2017 plánované rok co rok, podle tiskovky MO, pro sto tisíc kluků, s tím, že těch padesát až sedmdesát tisíc kluků se odvede.

Proto vláda potřebuje zpřísnit trvalé pobyty. Protože na svobodu víry se spoléhat nelze – odvodní komise mohou chtít potvrzení od farářů, že ten či onen „věří“, jediné, na co se spoléhat lze, je státní občanství jiné země, nejlépe takové, která s NATO nebude mít nic společného. A u odvodu, spolu s předložením pasu Liberlandu, by mělo stačit sdělit, že prezident Liberlandu – t.č. pan Jedlička- nepovoluje službu v cizím, tj. českém, vojsku, Armáda svá tajemství také potřebuje chránit, a tak nikdo zřejmě nebude rekruta nutit získávat vědomosti, jak řídit Pragu V3S s meziplynem… Zvláště, bude-li Liberland neutrální.

Ovšem, záleží to, přirozeně, na politice země, či obou zemí. Státní heslo live and let live, žít a nechat žít trochu nepodporuje Jedličkovu tezi, že v zemi nechce komunisty a nacisty. Nebudou-li je chtít obyvatelé Liberlandu, pak prosím. Liberland je unikátním experimentem. Zdařily se už desítky podobných, přejme tedy, aby v Evropě opravdu přibylo místo, kde lze žít – a nechat žít. Byť virtuálně.

 1. Janika

  Díky za článek, Barone, dotýkající se toho nejpalčivějšího, co se u nás děje. Povinné odvody a povinné nucené práce, to je naprostý děs. Přitom zoufalé reakce, co tak různě čtu, ve smyslu co to s námi dělají a jaká to bude hrůza, už předem smířené a defenzivní, mě rozčilují taky. Trpné smíření se není na místě, musíme se aspoň co nejhlasitěji ozývat, musíme protestovat.

  Co se týká Liberlandu, tak to vnímám jen jako symbol, jeden z mnoha. Vlajku nevyvěsím, samozřejmě, je to jen taková hříčka. Ale aspoň něco.

  • Magnus Maximus

   No … Vás omlouvá snad to že jste ženská. Za takto hloupý a hysterický názor na odvody bych chlapa ztrhal na dvě doby. Na povinném odvodu není nic špatného a nucené práce ? No v době války je to normální. Když je část populace na frontě, tak ti co nechtěli jít do boje musí zaskočit za ty, co jsou na bitevním poli. Jedna z největších chyb, která nastala po roce 89 byla, že se zrušila povinná základní vojenská služba. Mladí, nadržení, neukotvení postpubescenti jí potřebují jako sůl. Pořádný zápřah, disciplína, respekt k autoritám, pořádek a schopnost poslouchat to je to co je vojna schopná naučit. Tam si mladí začnou vážit života. Jistě i tam byly a jsou kurvy, které nevyléčí ani vojna, ale obecně to mělo blahodárný vliv na mladé muže. Takže žádný strach z povinných odvodů. A je dobře že budou chodit i holky. Potřebují to taky. Branná povinnost se vztahuje na každého muže od 18 do 60 let věku, bez ohledu na to, jestli má nebo nemá tzv. modrou knížku. I držitel této knížky může být povolán, přezkoumán a klidně poslán na vojnu. Ale to by byl extrém totální války jako v Německu. S čím mám ale problém je skutečnost, že nově budou vojáci přísahat i na to že budou v zásadě bojovat za cizí zájmy protože jsme v NATO. Takže žádné umolousané kňourání Janiko jakože co to s námi zamýšlejí apod. Zatím je ještě brzy stahovat kalhoty, protože brod je ještě daleko. Války s Ruskem se nebojím, protože na Rusko jako na jadernou velmoc si nikdo netroufne. Spíše mám strach z Polska či Ukrajiny. Z těchto končin k nám můžou časem pronikat fašisti, a to i se zbraněmi. Hornaté hranice dnes nikdo pořádně nehlídá. A protože naše armáda je spíše takový expediční – výletní sbor, tak se ČR nemůže efektivně bránit. Spoléhat se na země v NATO je nesmysl. Klidně nás hodí přes palubu.

 2. BARON LE SAMEDI

  Děkuji za opravy, Janiko! Poslouchal jsem onehdá tiskovku Ministerstva obrany. Ve dvacátém století byl jediný stát, který zrušil vojnu, a potom ji v krutější formě zavedl….nacistické Německo. Zřejmě naše načalstvo jde ukrajinskou cestou. Chtěl bych velmi vážně podotknout, že naše členství v NATO znamenalo, že se vzdáváme obranné suverenity. Nemůže- naše armáda- sama od sebe bojovat, i kdyby byla napadena ISIL, příkladmo. Musí počkat na rozkaz z Bruselu, Část té suverenity, za kterou třeba umřeli naši předci, má v rukou jistý gen. Pavel. Inu pán, nikým nevolený, přestože jsme „demokratickým“ státem. A moc prý vychází z lidu…. Rusko, jak přiznal Vladimír Putin slovy cara Alexandra III. také nemá přátele. Totiž má dva, na které se může spolehnout: armádu a válečné loďstvo. Do roku 2020 bude provedeno dozbrojení, a 70.procent zbraní bude nových, a ruské provenience. V přímém přenosu to odpověděl prezident Putin kadetu vojenského leteckého učiliště, který se ho ptal, zda až dostuduje, bude mít svou zbraň. Bude ji mít. Podotýkám, že zájem o přijetí na vysoké vojenské školy v Rusku pětkrát převyšuje možnosti, zejména kapacitní. Než skončím, napíšu, že pan Zeman, kdyby Rudé armády nebylo, by dnes do své pracovny vstupoval nikoli s bonmotem na rtech, ale s pozdravem Heil H… a tak se Rusům revanšuje, jak umí….Zbavme se iluzí. Článek pode mnou pojednává o paní Clintonové. Ale, byl vůbec kdy dobrý americký prezident? Byl to Kennedy, kdo souhlasil s 39 jadernými zkouškami ve vesmíru či ovzduší, z nichž největší byla megatunová exploze v létě 1962, ve výšce čtyř set kilometrů. V ten den na Havaji shořely el. mag. impulsem televizory, rádia, vysílačky a protony, elektrony a neutrony vytvořily vlastní radiační pásy. Záře byla tak silná, že New Zealand Air Force vyslalo letouny, aby vizuálně detekovaly ponorky u pobřeží, protože b y l o v i d ě t na dno… Smartfish Prime zní kódový název exploze, sledované radarem v Kwajaleinu,Ano, přesně tím, který se měl přesunout do Brd…. Liberland znamená únik. Pro Srby je hranicí Dunaj, pro Chorvaty jejich katastry. A Liberland je, zatím, mezi. Jako by- ničí…

  • Janika

   Jestli byl dobrý americký prezident… A mohl být? Jaká je to země? Jak osvobozovali Američané od fašismu – u nás vybombardovali Ústí nad Labem a další města, stovky civilních obětí v mžiku. A pak Hirošima, Nagasaki. Doufám, že nás už nikdy osvobozovat nebudou. Chci říct, že je to divná, ne-lidská civilizace. Rusové takoví nejsou.

   Liberland – no, mě by vlastně asi nepřijali, když bych se hlásila ke komunistickým myšlenkám. Takže nemám co řešit… :-).

   • BARON LE SAMEDI

    To je úlet, od nechce, tedy pan Jedlička, aktivní, tzn. kolaborující- s kapitalismem- komunisty a nacisty ukrajinského ražení. Zajímavé je, že srbský Blic – Blesk- se k iniciativě nestaví odmítavě, ani lidé v diskuzi, i když konstatují, že dneska už si od Srbska odtrhne kdo chce co chce….pozitivem je, že Jedlička je Čech, Pro ně. Když se bavíme o Americe, vzpomenu, že jediný přídomek Indiána byl krvežíznivý Indián. Bylo to proto, že Indiáni brali nepřátelům skalpy, ale nechali je žít. Teprve když někdo bez skalpu zaútočil podruhé, byl zabit. Skalpovaný muž byl symbolem, pozor, bojoval proti nám, ale pustili jsme ho,,,,Indiáni by nepobili Custerova vojska, kdyby se- vzdala…vzali by zbraně, a skalpy. Proto Sam Hawkins ve Vinnetouovi začíná…..jsem přítelem Indiánů….Ovšem, May byl Němec. Američan by něco podobného, nestvořil.

  • hauptmann

   Ruské noviny jsou plné přicházející války. Jako jednu z verzí očekávají také incident na Krymu. Zatím jsem ale nepostřehl, že by se přez Bospor dostala celá flotila. Zato jsem postřehl v některé z korporátek pojem „preventivní úder na Rusko“, zvažuje se tam i jaderný úder. Kličko vyhlásil válku NATO vs RF jako nevyhutelnou a s tupostí sobě vlastní počítá s tím, že to bude na Ukrajině. Proč ne? Určitě má nějakou haciendu za velkou louží, kde bude v bezpečí…. No tak se noha soldáta ze západu prožene Ukrajinou znovu, no.

  • BARON LE SAMEDI

   Hlavně ukazuje Chorvatům a Srbům, jak je blbé, nedomluvit se. Jak jsem napsal, Liberlandem prochází Dunaj, řeka s mezinárodním statusem. Kdyby se na liberlandské části něco stalo , třeba požár, pomoci požární lodě se nedočkáte. Nebo, kdyby se v Liberlandu usídlili aktivní říční piráti. Třeba nesomálští, tentokrát.

  • Petr Pavel

   Vložte váš komentář…Už Švejk věděl, že na vojenské mámení vrchnosti a císaře pána je nejlepší modrá knížka a pak když dojde i na štátskriply ( páč vládnoucí psychopati za své zájmy pak nešetří opravdu nikoho a ovce je neumí jinak potrestat než vlastní hrdinou smrtí) pak je dobré hrát totálního debila. ..)

 3. Lee

  to Magnus Maximus: máš pravdu, nato se na nás vysere tak jak to udělali v 28 „angličtí spojenci“
  Snaha US je jasná. Zabránit obchodní spolupráci Ruska a Evropy ve prospěch svých výrobků s nálepkou „made in USA“ vyrobených v Číně.
  Nikdo nebere v úvahu, že Evropa je vlastně okupována US. Jen se tomu tak neříká.
  Takže co se vlastně stalo za posledních 25 let? Z vazalského státu Sovětského Svazu jsme se stali vazalským státem US. To je ta tragédie.
  Nehodlal jsem bojovat za zájmy SSSR a nehodlám bojovat za zájmy US. Jediné za co jsem ochotný položit svůj život je moje Vlast! Jenže první žvaní o tom, že druzí jsou Putinovci a druzí blábolí cosi o agentech US. Kdo kurwa myslí na zájmy této republiky? A kdo kurwa jedná v její prospěch? Dlouho jsem neviděl nikoho!

  • hauptmann

   A ta prča je v tom, že za SSSR jsme nepřísahali účast v mezinárodních misích a nebyl povinný odvod i pro ženy. Obrana vlasti je samozřejmost, ale povinnost jít zabíjet jiné lidi do jejich domovů v jejich zemi jen z vůle imperátora za oceánem – na tom jsme hůř než jsme kdy byli. Naše zotročení za kus žvance dosáhlo dna.

  • BARON LE SAMEDI

   Prosím Vás, přehrajte si to. V podstatě je juvenilní justice zavedena i v Rusku od 1.1.2015. Takže, protože se týká všech občanů, a není to státní justice, ale jako Barneveret, soukromá, v Rusku se opírá o Sorosovy a Carnegieho fondy, Putin může armádu rozpustit. Cizinou kontrolovaná sociálka v Rusku….co Serešovi brání poslat pochopy pro děti mladých důstojníků, a pak říci, no když nám řeknete, jak cvičíte, s čím a pod., tak vám dítě vrátíme….A Rusko bude bezbranné, protože cizí moc prsty sociálky bude míti své rukojmí.Filantrokapitalismus se to nazývá.

 4. goliast

  že s tím zase otravuji, ale opravdu zajímá, co budou politici EU ohánějící se lidskými právy, humanitou atd dělat s imigranty, jejichž zvyšující se nápor skutečně nastartovala militantní politika USA. Nechají je i nadále topit? Těžká volba, pokud nenechají, máme tu stěhování národů, když nechají, jsme svině všichni/ je to i naše EU/. Katastrofální jsou čísla, pokud za šest dnů přistálo v Itálii jedenáct tisíc těchto migrujících nešťastníků, je to maximum, co je např. naše republika schopna přijmout, i kdyby měla tu nejlepší vůli, kterou nemá. Je to vlastně přesně o tisícovku víc, než jsme schopni kapacitně přijmout, když použijeme všechna zálohavací zařízení. Kolik jich letos bude? A kolik jich utopíme nebo necháme utopit se? Existuje řešení?

  • vittta

   Jasně, tažení na Moskvu.
   Italové a jiné národy poskytnou kanonfutr a negři budou makat ve válečné výrobě.
   Ve válečném stavu se nikdo o jejich multikulturní práva starat nebude…..
   Nakonec jim dají za odměnu občanství a pošlou je chcípnout do Ruska také.
   Další se sem pochopitelně nepohrnou…..a dalších 1000 let také ne, protože kdo by toužil po dvouhlavých kozách a kravách a průměru dožití 35 let, že jo.
   Co ale bude dál….to už nevím, myslím, že případné utečence z Evropy do Afriky nikdo protěžovat nebude..

    • goliast

     Proč do Afriky?: Proč ne do jižní Ameriky? Afrika není pro Evropany nejzdravější a kromě toho jsou to rasisti naruby, kmenové války atd atd.

       • goliast

        A víte Kamile že tam teď museli armádu neb začaly pogromy na cizince? Já bych tu jižní ameriku rozhodně preferovala

        • Kamil Mudra

         No, zrovna hotelové bydlení by mne nelákalo. Kdyby mi říkal pane některý z těch domečků, jejichž střechy doplňují krajinný ráz na těch fotografiích, rozhodně by mi to nevadilo. Jejich obyvatelé jsou převážně potomci bývalých zlatokopů z celého světa, žijí si tak nějak po svém a odhadoval bych že cizinec (turista) je pro ně spíše zákazník než nepřítel.
         Ale nechci oponovat, protože současné místní společenské poměry a nálady podrobně neznám. Co se klima a krajiny týče, domnívám se že jde o prostředí pro Evropana stejně dobré jako Evropa.
         Což neznamená že bych jižní Ameriku nějak zatracoval.
         Ale řeč byla o Africe a já znám pár lidí kteří tam odjeli nastálo. Mým známým občas písnou… nestěžují si.

  • BARON LE SAMEDI

   No, občas si na RAI pustím zpravodajství. Ti utopení jsou podle mne prvotními uprchlíky. Ani mne neudivuje, že oděv těch, co vstávají a lezou na italskou půdu je čistý, oni sami se usmívají, turgor jejich kůže je normální, čili žádná chronická dehydratace, kde by se nemohli hýbat atd., z hlediska výživy bych řekl, že mají ideální postavy, žádní tlusťoši, co jedli olej, ale také žádné eritrejské kostřičky, prostě, něco mi na tom smrdí. Přitom na slunci, v žízni a hladu nastává devastace organismu velmi rychle, a to i zdravého, přičemž nám tvrdí, že tohle jsou arabští, či černošstí zbídačenci. Nesedí to, po osvobozování lágrů v roce 44 a 45 bylo dost literatury, jak vypadají hladem trýznění lidé, a tito imigranté di Itálie nemají jedinou causální shodu s koncentráčnickým syndromem. Tohle jsou podivní lidé, v nejlepším kombatanti islámu. Žádní chudáci.

   • Kamil Mudra

    Dokument Normana Solomona: „Válkou se to vyřeší“, vysílaný na ČT2 s českým dabingem, někdy v r.2007. Nic neztrácí na své aktuálnosti – spíše naopak. Uběhlo jen pár let a člověku připadá takřka neuvěřitelné že mohlo v naší televizi něco takového běžet.
    Kolik lidí ho asi vidělo a kolik z nich si ho ještě dnes pamatuje?

      • BARON LE SAMEDI

       čtyřhvězdičkovej generál USA, který chtěl řešit Vietnam rozdupáním ho či minovy stezky, ale nikoli bombardování vietů atomem. Prohrál, ve vietnamu se čety doplňovaly, každý za každého, nešly tam ze států jako moduly, pracující-nepracující společně.

   • BARON LE SAMEDI

    E sarebbero un milione i migranti pronti a partire dalle coste libiche secondo il procuratore aggiunto di Palermo, Maurizio Scalia, che sta portando avanti una indagine su una rete transnazionale che gestisce i viaggi degli extracomunitari verso la Sicilia. říká italská tisková agentura dnes, neboli bude milion migrant§ z libyjského pobřeží, jak řekl palermský prokurátor Maurizio Scalia. Dnes se sešli Renzi a Muscat z Malty, protože na moři je sto lodí každá s více než stem lidí na cestš z Libye na sever…..

    • BARON LE SAMEDI

     Zajímavé je, že právo asylu Somálců na Maltě řeší Evropský soud pro lidská práva. Člověk by řekl, že má řešit podněty Evropanů. Problém migrace na Maltu a Lampedusu je ten, ýe EU platí třetinu nákladů, dvě třetiny platí Malta. Stát bez zeleně, s 3.322 obyvateli na čtvereční míli – je tam větší nátřesk, než v Bangladéši. No a migrantů mnoho, ceny nemovitostí vedle asylových ubytoven klesají, turisté přestávají jezdit…. z čeho Malta bude žít, ví Bůh. Papež se nedávno modlil na Lampeduse za immigranty. Nicméně, ani jednoho z nich nevzal, demonstrativně, s sebou do Vatikánu, přestože řada vatikánských paláců je prázdných. Křesťanská morálka? A tak bych mohl blekotat a blekotat. Končím tím, že Malta se vstupem do EU připojila k Africe. A my vstoupili do ekonomického středověku.

   • hauptmann

    Film jsem zatím neviděl, ale ohledně něčeho smrdícího okolo dobře živených migrantů… nejen kombatanti, ale třeba taky potenciální novokolonisté po vyhlazovací válce na východě Evropy. EU se údajně zavázala (?) přijmout 80M migrantů z muslimských zemí. Vybraných mladých lidí. Vláda USA finančně podporuje integraci wahábhistického islámu do ČR. Až tak, že si z toho utahují v americkém talk-show. Saudy bych chápal, ale USA… proč to dělají? Zní to jako jedna z těch konspiračních teorií paranoidního šílence. Jenže dnes jsou realitou jiné bývalé konspirační teorie.

     • BARON LE SAMEDI

      No já osobně nemám sedm set euro, které bych mohl dát překupníkovi lidí za to, že mne šoupne do Eritreje…tedy opačným směrem :-))). Být hladovým Eritrejcem, asi konvertuji k islámu a zmizím v Saudské Arábii. Somálci třeba mohou do Jubalandu, což je část Somálska, ta na žrádlo bohatší. Představte si, že by Slováci teď přicházeli do Čech, a chtěli placený asyl, a nebo Češi na Slovensko. A Češi by část asylových podpor posílali do Čech, a Slováci na Slovač, a kdo by pracoval, známo není. Pod pojmem Čech a Slovák ovšem nemyslím lidi se jmény Dezider, Aranka, Margita, Vinetú Gombár a podobně.

      • hauptmann

       On ten Vinetú Gombár ani moc slovensky neumí. Sandokan Kováč z východu už vůbec ne. Tito taky platí ze svých dávek průvodci po euroatlantických „azylech“, sami by nedokázali ani trefit na letiště. Jenže je fakt, že Vinetú má peníze od státu, kde žije. Odkud mají peníze ti z Lampedusy, netuším. Jestli rozkryli síť převaděčů, možná se to dozvíme. Ale 700E není až tak velká částka dnes už ani na Afriku, z Asie platí víc. Jenže jestli je v tom zamontovaný třeba těžařský byznys ze Západu (Číny), tak ani nedozvíme.

    • vittta

     To mám radost…snad na nás budou hodní a nechají nás mluvit česky alespoň na ulicích.
     Vo co, Hauptmanne, že do 10 let nejdéle se bude minimálně mluvit o tom, že vyučovacím jazykem ve školách bude angličtina.

     • Kamil Mudra

      A vo co že ne? Do té doby buď padne dolar a s ním i Amerika a nebo bude Evropa v rozvalinách.

      • Astr

       Pane Mudra Evropa v rozvalinach ?
       Jak to pomuze Emerice k ovladnuti zbytku sveta a nastoleni NWO ?
       Taktika az tak chytra ze ji Evropan neni schopen pochopit ?
       Me se to jevi podobne chytre jako „emericky moudre“ rozhodnuti kdyz odmitli pomoc a nechali Frantiky na pospas komunistickym Vietnamcum,……
       aby vysledkem byla Vietnamska valka a tisice Ami-boys mrtvych.
       Rozvracena a znicena Evropa bude neoconum k cemu ?

       • Kamil Mudra

        Inu, Astře, válečné pole je obvykle válkou poznamenáno a dnes už se nebojuje luky a šípy. Neoconi to bohužel vidí tak, že než s Ruskem obchodně provázaná Evropa – tak to už raději rozvrácená a zničená Evropa. Protože se jim mnohem více líbí vize jak za dolary obnovují Evropu než ta ve které si znehodnoceným dolarem vytírají zadek.
        A Rusko může dolar zničit i jen tím že nebude požadovat úhrady za svou ropu v dolarech:

        • Astr

         Neoconi to bohužel vidí tak, že než s Ruskem obchodně provázaná Evropa – tak to už raději rozvrácená a zničená Evropa. Protože se jim mnohem více líbí vize jak za dolary obnovují Evropu než ta ve které si znehodnoceným dolarem vytírají zadek.
         A Rusko může dolar zničit i jen tím že nebude požadovat úhrady za svou ropu v dolarech:

         Bohuzel asi mate pravdu.
         Pro zachranu dollaru jsou ochotni spachat cokoli :-(

         • goliast

          Astře, Vy neznáte heslo po nás potopa? :-)
          Se přihlásím do Liberlandu, co z toho vyleze. Pokud tedy podmínkou není vstup do Machovy strany

         • hauptmann

          Ještě je tu Čína s velkými dolarovými rezervami. Nikdo nemá zájem na rychlém pádu dolaru, Rusko už vůbec ne, jelikož s podobnými krachy má své velice neblahé zkušenosti. Vždy potom nastal nějaký pohyb a oni si to odnesli nejvíc. Paradoxně USA na tom vždy vydělali. A ještě jeden národ na pohybech 20.století vydělal poměrně slušně, i když to tak mnohým nepřipadá. Slováci.
          Na počátku století málokdo tušil, že podobný národ vůbec existuje.

          • Kamil Mudra

           Samozřejmě že žádný držitel dolarových rezerv nebo USA obligací nemá zájem na rychlém pádu dolaru. To ale neznamená že nikdo nemá zájem na jeho pozvolném odchodu ze světové scény, během kterého by byl postupně nahrazen spolehlivějším platidlem a přestal by být Americkým nástrojem vlády nad velkou částí světa. Jak v tom procesu postupuje Rusko a Čína je docela dobře popsáno např. zde: http://www.czechfreepress.cz/rusko/jason-hamlin-zlata-past-velmistra-putina.html a i když jde o starší článek, nic neztrácí na své aktuálnosti.

           Jinak, co se týče Slovenska, tak si netroufám posoudit jak na svém zviditelnění vydělalo. Osobně si myslím že čím méně je kterýkoli malý národ, potažmo stát, „viditelný“ pro oči globálních hráčů a nebo naopak pro oči potenciálních migrantů, tím je pro jeho obyvatele, za stávajícího světodění, lépe. To že o mě druzí „netuší“ nijak nebrání tomu abych já o nich nejen tušil ale třeba i hodně věděl. A naopak – kdo o mě „neví“, ten nemá tendence mi kecat do toho jak si co doma zařídím.

          • hauptmann

           Velmistr Putin. Bezpochyby je to momentálně jeden z nejschopnějších vůdců, tedy neocony nenáviděný. Ale tenhle článek je, a řekl bych že dost, utopistická nadsázka. Rusko má problémy. Velké.

           Slovensko: nemyslel jsem to jako že se o nich ví, vědělo se i o Uhersku, jehož byli součástí, ale fakt, že se stali státem. Ne tak neúspěšným. Navzdory tomu, že svazek s Českem je vnímán pozitivně. Jenže neřešil jejich historické frustrace – myslím tím frustrace jejich intelektuálů, lidem to bylo putna.

  • Kamil Mudra

   Tedy, coby kandidát na prezidenta, si Janusz Korwin-Mikke dovolil dost, na to aby se stal kandidátem „zapomenutým“.

    • vittta

     To bych neřekl.
     Žirinovsky je ultranacionalista, který politicky (vědomě) provokuje.
     Korwin jenom řekl pravdu, minimálně tak, jak jí vnímá on.
     Ono jí tak vnímá hodně politiků – ale žalostně málo jich to řekne.
     Jsou to jenom trubci…

 5. PeeBee

  nasel jsem ruzne zabery z eritreje, ale nikde zadne „kostricky“, ma nekdo link… nejake odkazy na trpici hladove severni korejce bych rovnez uvital, diky

   • BARON LE SAMEDI

    eritrejci hovoří převážně jazykem tigriňa, ale alfabet je amharský. Etiopii dvacet let podporují USA, Eritrea je pod sankcemi. Faktem je, že Eritrejci jsou hubení: jak se říká, když chcou emigrovat. jeden zapne fax, druhý vyťuká číslo, a třetí drží těm dvěma místo pod tím deklem, a čekají na osvit- přenos…

    • PeeBee

     a panek mi za penize g. schwartze odpovi pripravenou glosou o bezpravi a absenci demokracie jako pricinach nami civilizovanymi a nejsilnejsimi zavedeneho embarga na malickou, bezbrannou zemicku kdesi u rudeho more – to je nauci, hajzliky nenavidejici nasi svobodu! a kdyz ne, prijde akce „benghazi“…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s