O hlouposti aneb „ne ruským motorkářům“

Dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Ale u vesmíru to není jisté.

Co to vlastně je ta „hloupost“? Často to slovo používáme, ale tušíme přitom, že jeho použití nebývá na místě. Označuje totiž především nedostatek inteligence či jinak řečeno blbost. Kdybychom však všichni znali vzájemně svá IQ, zdaleka by z toho nevyplynulo, že mezi označením za hlupáka a výší IQ bude přímá úměra.

Vhodnějším označením než „hloupost“ bývá myslím častěji „nechápavost“ jakožto neschopnost vidět souvislosti mezi jednotlivými poznatky, zatímco hloupost znamená neschopnost vůbec něco s těmito poznatky dělat.

Jsou dva druhy nechápavosti – tupost a zabedněnost. Tupost znamená nevidět souvislosti mezi jednotlivými poznatky, zabedněnost znamená naučit se nějaké uměle vytvořené souvislosti a trvat na nich.

Nechápavost není neznalost, nevědomost. I vědomostmi oplývající člověk může být nechápavý.


***
Praktický příklad: pokusme se zařadit do některé z výše uvedených kategorií váženého pana vysokoškolského učitele, který napsal článek „Ne ruským motorkářům“. V něm se objevuje řada perel, nad kterými srdce zaplesá, například toto:

„Ti motorkáři mají vzbuzovat sympatie k režimu nevychovaných oligarchů – k režimu, který obsazuje vojensky cizí území, porušuje mezinárodní právo i lidská práva.“

Jak nazvat skutečnost, že vzdělaný člověk hovoří o ruské vojenské agresivitě a porušování lidských práv a nevidí totéž v daleko masivnější a obludnější podobě u USA?

Reklamy

26 comments

 1. Janika

  Omlouvám se Slobovi, pořád ještě nemáme ten správný článek o Nočních vlcích :-).

 2. Tribun

  Typologie blbosti je hezká věc, ale člověku neuleví. Raději bych viděl méně blbosti jakékoliv, než hodně blbosti dobře popsané a taxonomicky zatříděné.

  Ale když už škatulkujeme, tak bych si dovolil navrhnout vlastní podškatulku blbosti: zpupnost. Zpupnost budiž definována jako aktivní blbost z plezíru.

  • Janika

   Tribune, mně nešlo o ulevení si, ale o pochopení – jak je to možné, že i vzdělaný a inteligentní člověk může psát takové nesmysly. Naopak často člověk bez vzdělání vidí věci takové, jaké jsou. Docházím k závěru, že nejhorší jsou právě ti zabedněnci, co mají vzdělání. S těmi se nehne, nemá cenu s nimi vůbec ztrácet čas. Zabedněný může být samozřejmě i člověk co se sotva proplahočil základkou, jen jeho vzorce jsou jednodušší a primitivnější a snáze se tudíž nazve tím hlupákem.

   • Tribun

    To jsme se učili už kdysi dávno na škole, že ani vzdělání ani inteligence ochranu proti manipulaci neposkytují. Jen je takové lidi potřeba manipulovat jinak, než „hlupáky“, ale jde, a když se na to jde správně, tak to jde i velmi dobře. A výsledky pak bývají, jak sama píšete, zaručenější a trvanlivější.

    • Janika

     Oni se přičinlivě zmanipulují sami. To je ta nejúčinnější metoda, z té pak neuhnou ani o milimetr. Tedy aspoň myslím. Nevím, co by takovíhle profesoři dělali, kdyby u nás zase zavládl komunismus. Mám podezření, že by se rychle zmanipulovali opačně.

   • vittta

    Ten chlap není inteligentní, prostě se to naučil. Inteligentní pitomec by nepsal takové slaboduché hovadiny, psal by to jinak.
    Prý „proruští motorkáři“..co to je za výmysl?
    Nechtěl bych, aby mě ten chlap soudil nebo hájil, fakt ne.
    A kdyby učil moje dítě, tak jedině řeknu, „hlavně ho nedráždi a mlč, ten chlap je nebezpečněj“!!!!

    • vittta

     Hrozně by mě zajímalo, jak „trpěl“ za socialismu, fakt že jo…..
     Právník….vyštudovaný za minulého režimu…ha,ha!

     • Mirror

      Profil komunisty pronásledovaného člověka Pavla Svobody
      1984 – absolvoval PF UK
      1985 – JUDr
      http://blog.aktualne.cz/blogy/pavel-svoboda.php?itemid=6298
      V roce 1990 se už mohlo bez nebezpečí perzekuce vstoupit do KDU-ČSL a náš JUDr vstoupil, což mu vyneslo zahraniční pobyt na univerzitě v Toulouse a dvou akademií (Haag a Florencie). Nyní je předseda právního výboru Evropského parlamentu.

  • hauptmann

   Zpupnost, pýcha, povýšenectví… ano, to formuje tu „hloupost“ u jinak schopných lidí. A možná ani to ne u všech. Přece otevřeně taky nemluví o špinavých negrech, to by nezapadalo do současného názorového trendu, i když si to myslí. Je to zastaralé, zpátečnické, není to trendy. Oportunisté svůj slovník a chování vždy přizpůsobí situaci, jen aby byli trendy a pokud možno na tom něco trhli. Teď je v kurzu zuřivá rusofobie.

   Ty názorové zkratky a neochota absorbovat fakta je dost často emočního rázu. Jestli byl někdo vychován v duchu rusofobie, zůstane mu emoční relikt a ne vždy je schopný se toho zbavit. Jestli máte na někoho ukotvený názor, že je vaším nepřítelem, navíc primitivním zabijákem bez kultury, potom se vám na něm hnusí vše. Nepomůže nic. Je to jako zákon krevní msty, vlekoucí se po generace rodinami. Cítíte chladnou nenávist a opovržení, sajete to s mateřským mlékem a nikdy se toho nevzdáte.

   Pak se stane to, že potká mládenec z dobré rodiny krásnou dívku. Blondýnku, něžnou, studentku, co hraje brilantně Chopina, také z dobré rodiny. V podstatě sousedku žijící v jiném městě pár desítek kilometrů přez hranici. Takže by vše nasvědčovalo tomu, že se seznámí a možná z toho vznikne velká láska dvou mladých a krásných lidí podporovaná z obou stran. Ale nestane se tak. On jí zastřelí, protože on je Němec, pravý syn Třetí říše, a ona jen špinavá Polka a židovka k tomu.

  • Tribun

   Skutečná osobnost by nic takového nežádala, ale podporovala, nebo alespoň mlčela. Tohle jsou konjunkturalisté. Osobnost a celebrita fakt není totéž a z nikoho se osobnost nestane jenom proto, že to o něm napíší v novinách a pak ho dnes a denně ukazují v televizi.

   • Kamil Mudra

    No, dočetl jsem komentáře pod článkem až na třetí stránku a mám díky těm „osobnostem“, aspoň na chvíli před spaním, trochu lepší náladu z toho že sklízí takové reakce jaké si zaslouží. Dál jsem už čtení neriskoval abych si náhodou třeba nezkazil dojem.
    Za bývalého režimu se o takových typech říkalo: „Tohle je buď špatně placený fízl nebo dobře placený provokatér.“

  • vittta

   Četl jsem si ten článek….ani v Rudém právu nebyly lepší.
   Noční vlci šíří nenávist vůči Ukrajině…jen tahle věta je úplně skvělá.
   To budí dojem, že Ukrajina je nějaká hodná oblast, pokroková, jakási výspa světla ve tmě východu.
   Toto světlo, ten přímo jas, samozřejmě vadí Rusku (symbolu tmy).
   Také je Ukrajina naším přítelem, dobrým přítelem a všichni slušní lidé si přejí, aby prosperovala a vzkvétala, což se neděje jenom kvůli Putinovi a Nočním vlkům, zkrátka Rusku.
   Ukrajina je také symbol míru (což je kuriozní), demokratických hodnot a antifašismu, (což je ještě kurioznější) a též jakýmsi státem, kde lid dělá přímo zázraky svou obětavostí a láskou k vlasti.
   A toto všechno nám chtějí Noční vlci poplivat.
   Fuj!!!

  • Kamil Mudra

   „Odpůrci prezidenta Miloše Zemana, kteří na něj loni 17. listopadu na pražském Albertově házeli vejce, se podle radnice Prahy 2 nedopustili ani přestupku. Vrhači vajec nebudou nijak potrestáni.“
   Fajn. Doufám že tento přístup vztahují radní i na svou osobu a na případné vejce rozprsklé i na svém obleku. To není marné vědět. Člověk se občas potřebuje odreagovat i jinak než u klávesnice. :-)

 3. pacifista

  Žádná hloupost, je to promyšlené a cílené. Proč nevyužít motorkáře ke štvavé propagandě. Všechno se hodí. Labilním jedincům mozky pořádně zmasírovat, vybudit emoce. Pak budou skákat jak oni budou pískat. Čím víc se lidé budou hádat, tím spíš se do sebe pustí a to především jde. Mírumilovná společnost teď neletí. Je potřeba hodně občanských válek a nepokojů aby byly zisky prediktorů, aby se nastartovala ekonomika. Vždyť na padrť zničená teritoria potřebují obnovu a pak to ničení také přinese penízky. Lidé probuďte se, copak vám to nedochází, že se přete o takové blbosti a důležité vám uniká. Vykašlete se jim na to a buďte všichni v klidu, přestaňte se hádat a na ty jejich řeči hoďte bobek. Udělejte raději nějaký dobrý skutek než byste dělali užitečného idiota.

  • Kamil Mudra

   Žádná hloupost, je to promyšlené a cílené.
   Přesně tak pacifisto! Pan Svoboda není vůbec hloupý a dokonce ani užitečný idiot. Jen se snaží být užitečný sám sobě a protože je liška podšitá (má na to i správný kukuč) a momentálně „se nosí“ rusofóbie, píše tak jak píše, aby se zviditelnil a zalíbil na těch „správných místech“, tak aby to pro něj bylo přínosné.
   Kdyby byla v módě rusofílie, šel by ruské motorkáře vítat s co největší ruskou vlajkou, klidně by se k tomu naučil i nějakou častušku a psal by oslavné články nejen na Putina ale třeba i na jeho kanárka (měl-li by nějakého).
   Tohle je ta nejnebezpečnější sorta lidí: vždy na „správné“ straně, vždy se „dokáže zařídit“, vždy připravený co nejviditelněji plivnout správným směrem a patřičně za ten flusanec inkasovat.

   • vittta

    Ne, pan Svoboda je hloupý.
    Jinak je přesně takový, jak píšeš, ale je to hlupák.
    Chytrý ve smyslu tématu je Dolejší nebo Mitrofanov, to jsou inteligentní skety.
    Tenhle je hlupák, i když právník a vysokoškolský učitel.

    • Janika

     Já myslím vzdělaný zabedněnec, což je ten nejhorší možný druh :-).
     (Prostě jestli hloupost je míra IQ, tak je třeba to nějak odlišit, a to jsem chtěla naznačit.)

     • vittta

      Jasně, rozumím. Nejde o jeho IQ ale o vzdělání, protože ne IQ, ale vzdělání (titul a z něj vyplývající společenská pozice) mu dává moc.

  • Janika

   Taky souhlasím a díky za odkaz. Přece jen se alespoň ukáže, kdo je kdo. Například jsem viděla i vyznání víry ve stylu „dobrý Rus – mrtvý Rus“, a pak taky organizují akci, že máme vítat kolonu tak, že na ně vystrčíme nahou zadní část. Tato skupinka „holých zadků“ by neměla přijít o možnost se prezentovat veřejně. Přece jen to chce odvahu :-).

  • vittta

   Ano, můj politický názorje sice jiný, než má pan Neff, ale to je normální. Neff alespoň neřeší hovadiny, v tomto se ukázal jako člověk, ne jako vopice.