Anketa – kolik členů z vaší rodiny zemřelo ve válce?

Udělejte křížek za každého z vaší rodiny, kdo zemřel ve válce. To je anketa z jednoho ruského blogu.

V Rusku téměř není rodina, která by ve válce někoho neztratila. Proto i dnes, 70 let po válce, dokáží zazpívat staré písně tímto způsobem:

P.S.: Zpěvák Batyr takto jímavě zazpíval o padlých vojácích, kteří se po smrti mění v jeřáby, deset dní před svou smrtí.

Reklamy

25 comments

 1. Janika

  V naší rodině nezemřel ve válce nikdo, ale o to samozřejmě nejde. Nebudeme se proto cítit provinile. Zato se hluboce stydím, když dnes poslouchám „Díky Ameriko, díky osvoboditelé“, a u ruských hrobů snad jen někdo pokoutně položí kytičku, pokud vůbec. Oni padli a jiní dnes žvaní a lžou.

  • Eddie

   Vy si to moc berete, Rusove byli v kursu 40 roku, tak ted se to halt srovnava. Ono se to nejak vyrovna.

   • Janika

    Ano, všichni se počítají, samozřejmě. Spíš je těžší posoudit, jestli by umřeli, nebýt války. Jako můj děda, zemřel tragicky při práci pro Němce na nádraží. Nebo následky podvýživy a podobně. Třeba já bych ve válce umřela určitě brzy, stačil by mi pobyt ve sklepě za náletu a infarkt bych měla jistý.

    • brtnikvbrlohu

     Měli by se počítat všichni – bez ohledu na stranu na které zemřeli protože mnozí si ji nevybrali z vlastní vůle, vím protože moje rodina to poznala zvlášť krutě. A mělo by se počítat i ostatní příkoří, zase z obou stran – a nebylo toho málo.

     • danaver

      Ale takhle to není fér. Na tohle si nedokážu zvyknout, vzpomenout na mrtvé z obou stran se stejnou intenzitou. Polituju mrtvé, to ano, uvést počty, prosím. Ale hrdiny, hrdost z osvobození vlastní země, tu prostě nedokážu přiznat oběma stejně. Někdo bojoval, aby zachránil své matky, a ženy, a děti, ten druhý aby je zotročil a zabil. Ne, v tom nemůže být rovnítko. Pokud ho tam dáme, pak má pravdu ten politik co řekl že dobytí Berlína bylo sovětskou invazí. Jednou to bude historie a wikipedie, ale vidět v televizi už teď diskusní pořad s titulkem 70 let od Hitlerovy smrti, to mi prostě nesedí…

      • brtnikvbrlohu

       Prosím neplést páté přes deváté – ale přemýšlet kdo ty později mrtvé tam nahnal:
       http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/1130/valentin-katasonov-hitler-a-liberalni-elity
       ostatně i ti zblblí propagandou byli jen oběti – kdo to řekl: nešťastné matky jejichž země potřebuje hrdiny.
       Zaměňovat příčinu za důsledek nic neřeší, je nutné řešit příčinu!!!!! jinak se dostaneme do podobného kolotoče jako jsou případy krevní msty až do posledního živého.

       • danaver

        Přeloženo do sportovní terminologie – jednou Nagano sice bylo, ale není důležité že jsme vyhráli a jak jsme hráli, na to zapomeňme, soustřeďme se na příčiny, jak jsme se tam dostali a sponzoři a tak, a z obavy před krevní mstou se radši omluvme všem soupeřům, vraťme medajle, a vůbec by možná stálo za úvahu přepsat zápisnici? :-) S vaší optikou je možné anulovat i norimberský soud?
        Jo, příčiny jsou, vždycky jsou nějaké příčiny vedoucí k válce. Ale soustředit se na ně znamená přehlídnout způsob hry – takové ty plány na vymazání neárijské/slovanské Evropy z mapy – a přehlídnout co vlastně vyhrálo, že to byla naděje na život ve svém vlastním domě.

      • Janika

       Danaver, tak tímhle jste mě přivedla k zamyšlení a odpověď neznám. Nevím, jak se k tomu postavit. U nás je to složitější, Rusové tohle neřeší.

  • BARON LE SAMEDI

   Víte, Tribune, prioritně by se měli počítat vlastní mrtví, a pak ti druzí. Jistý Jakub 6elezný se zeptal pana Sobotky, a co německé oběti? Nu ano, hvězdná hodina vrahů, jak psal Pavel Kohout. Zajímá Němce, jakou státní příslušnost mělo dítě odvlečené Francouzky narozené v polském koncentračním táboře? Žádnou, protože vzápětí skončilo nabodnuto na esesákův bodák zastřeleno nebo hozeno přímo do pece. Proč my bychom se měli vzrušovat protivníky, kteří usilovali o naše nebytí, nebo brzkou smrt? Ztratili ochranu ŘÍše a jiné ochrany se nedomohli. Nejsem anetický. Němci mi guillotinovali v Drážďanech dědečka, babičku donutili zaplatit náklady anonymizujícího pohřbu a vyškrtli ji ze seznamu příjemců potravinových lístků i s dětmi, od 1941. Nevím, jak jako obyvatelka Prahy uživila dvě děti. Krejčová….Její vdovská penze byla v řádu set korun ještě v roce osmdesát…. a jinou, neměla.

 2. BARON LE SAMEDI

  pokud se nebudete Janiko zlobit, trochu to odkloním, Zcela mimořádně bych se zastal prezidenta Zemana, neboť nejmenoval tři sporné profesory. Jak uvádí iDNES, jedním z nich je jistý pan Eichler, který, podle toho, co řekl mluvčí Ovčáček, byl vojenským špiónem ve Francii. Předtím v politických útvarech ČSLA, nakonec, v době sametu, šéfideolog Hlavní politické správy ČSLA. Dnes na i-verzi uvádí, že „absolvoval vojenskou akademii v Bratislavě“. Jediná vojenská akademie v tomto městě byla Vojenská politická akademie, jejíž „doktorandi“ dostávali titul RSDr., neboli týž, kterým se z VŠP pyšnil ideolog Biľak. Kdysi se mu říkalo „srandydoktorát“, tedy tomu titulu, a byl určen pro íkvéčka Bilakova ražení, neboli zástupce velitele pro věci politické. Zda taková osoba má mít titul universitní profesor je dosti sporné, neb ani působiště, VŠE, není univerzitou. Více o politrucích níže:

  • Janika

   Tak mě ty Zemanovy důvody pobavily a myslím, že jsou majstrštykem. Je mi ve skutečnosti jedno, jak kdo působil před listopadem, pokud nepáchal vyložené zločiny, samozřejmě. Jenže to se oficiálně říkat nesmí a proto jsou z toho tak vedle a nazývají to od Zemana podpásovkou. Nevím, jestli tohle je správný příklad podpásovky, ale možná, že ano. Podpásovka parádní a ne-hanebná, protože používá zbraně protivníka.
   Jinak je to zřejmě promyšlený tah ve dnech, kdy ho hodlají mlátit po hlavě návštěvou Moskvy. Rozvíří se vody prkotinou, oslabí se jednotná fronta. Už pro ty důvody hledané za každou cenu je zřejmé, že to udělal záměrně a čím víc budou řvát, tím víc mu to hraje do karet.

   • mirror

    Paní Janiko,
    Obsáhlá diskuze je například zde:
    http://www.novarepublika.cz/2015/05/konec-antikomunismu-v-cr.html
    http://www.novarepublika.cz/2015/05/vzdyt-je-to-tak-proste-pani-rektori.html
    Hlavní články nic neřeší, podstatná je diskuze. Jmenovací řízení na profesora není sběr drbů a pomluv, má přísná pravidla. Prezident profesorské dekrety jen předává. Prvním stupněm posouzení budoucího profesora je na vědecké radě fakulty a druhým stupněm je hlasování na vědecké radě školy. Obě jsou ze zákona tajná. Rozhodující jsou předepsané počty výsledků odborné činnosti jako jsou publikace, patenty, počty doktorandů a diplomantů. Je předepsaná také pedagogická praxe. Jak docent, tak profesor musí umět učit. Lustrační osvědčení se nežádá. Z těch tří zpochybněných uchazečů o vědeckopedagogickou hodnost profesora bych jmenoval jen dva, u kterých dokážu posoudit, jak požadavky splňují. Jde o Ošťáhala a Eichlera. Ošťahal je mi bližší, protože se zabývá fyzikou povrchových vrstev. Jeho publikace jsou dostačující. Eichler je absolventem Vojenské politické akademie. Publikace jsou například zde
    http://www.iir.cz/static/jan-eichler
    Že je to málo a na profesora to nestačí, může říci jen ten, kdo má publikací více. Zpochybňování jeho vysokoškolského vzdělání se mi také nelíbí. To by tituly z této školy museli zrušit stejně jako zpětně tuto školu zákonem. Za tohoto režimu se z odsouzení vyseká kdejaký zloděj s dostatkem peněz, tak ať se rozhoduje také podle zákona v případě Eichlerova vzdělání. Třeba by se mi to nelíbilo, ale respektoval by to. Eichler žádné zákony neporušil a studium si vybral v dobré víře, že jeho povolání bude užitečné. Teď se politrukům vysmívat je zpožděné a zbabělé. Hrdinou by možná byl ten, kdo by odpor k nim projevoval už během základní vojenské služby. Ošťáhalovi vyčítají spolupráci s StB. Je mi záhadou, o co mohlo jít? Představte si, že cestou přes šéfa máte někomu sdělit stanovisko, zda údaje o chemickém složení rud jsou tajné nebo veřejně publikované. Pilný estébák to zapíše a už se stáváte zavrženíhodný spolupracovník. Kolega, kterého za normalizace vyloučili ze strany, jel v létě roku 1989 poprvé na Západ. Vyhledal ho estébák a požádal ho o koupení jistého léku. On vyhověl, protože měl strach, že už nikdy do ciziny nepojede. Tehdy jsme se ještě neznali. Později mi nutil přečíst jeho spis, aby si nemyslel, že někomu ublížil. Mám příklad, kdy ze strany vyloučený člověk byl po převratu rehabilitován tak, že dostal v podniku vysokou funkci. Bláznovství s lustracemi u něho znamenaly dva infarkty. Zahrávání si se seznamy považuji za špinavost a zákeřnost. Obhájci Zemana tvrdí, že to Zeman udělal, aby zrušil lustrační zákon. Teď si představte, že si někdo jako Zeman zahraje s vámi. Vlastní rodina vás bude podezřívat, že jste páchala zlo.
    Já jsem volil Zemana v druhém kole. Kdyby někoho postavili komunisti, tak Zeman ode mne žádný hlas nedostane. Nenechám se opít rohlíkem. Mezi akademickými funkcionáři jako jsou rektoři jsou různí lidé s různým politickým přesvědčením, i když ti zleva se tím nechlubí. Mám dojem, že hra s profesory je tak špinavá, že za Zemanem nebude stát z akademiků nikdo.

    • mirror

     To, co jsem napsal, vůbec neznamená, že schvaluji profesuru katolické buzny Putny. UK má řadu dobrých fakult, ale fakulta sociálních věd, dále fakulta humanitárních studií s buznou jsou ostudou univerzity. Publikační činnost Putny je ubohá bez zahraničního ohlasu. Putna prošel na profesora, protože ho schválila jeho fakulta. Dovedu si představit, že členové vědecké rady univerzity přivřeli oči a nechali Putnu projít a nešpinit se jeho pověstí. Raďte někomu, aby byl hrdinou.

     • mirror

      … fakulta sociálních věd, dále fakulta humanitárních studií budou takové farmy pro odchov privilegovaných diskutérů pro televizi.

  • Janika

   Astře, Vy jste tam u protinožců v bezpečí, myslím. Závidím Vám nejen proto, vždycky jsem tam toužila žít :-). O to víc obdivuji, že se zajímáte o dění u nás.

 3. ;-)))

  oficialne polska fasisticka svine, ZRADCI polaci se ucastnili i Mnichova a s Hitlerem anektovali ceske uzemi, tahle svine oficialne tvrdi ze WWII zacal stalin a hitler spolecne