Tři kufříky na ploščadi řečené „Rudé“

Napsal Baron Le Samedi

Přehlídka Dne vítězství po 70. letech mohla překvapit jen málokoho. Snad ruského ministra obrany Šojgu, který se před tím, než si v čajce s číslem 0001 MO 77 nasadil furažku, čepici s generálským lemováním, udělal na trupu těla poctivý, pravoslavný, kříž. Pokřižování pomohlo, a tak celá přehlídka proběhla bez závad, a nebe nad Moskvou bylo šmolkově modré, jako vždy, když se do mraků rozpráší stříbro a prý i cesium. Černobylsky modré nebe, se tomu říkávalo….

Úvodem prezident Ruské federace, Vladimír Vladimirovič Putin přijal ve Velkém kremelském paláci hlavy všech států.  I toho českého, kterému Parlament ČR nasadil povinnou euroohlávku neúčasti na vojenské přehlídce, kvůli označení techniky černožlutou lentočkou, kvůli tomu, že vojáci na přehlídce byli podobní těm na Krymu při opětovném sjednocení ruské země, a nalezli bychom tisíc kvůli, z nichž nejpodstatnější, pro naše zákonodárce, jest- kvůli zbabělosti.

A tak prezident Zeman belhal sám, a až jako poslední z kremelského paláce, a zda došel alespoň k tribuně, nevíme. Prý jednal se slovenským premiérem Ficem, a je tedy úplně jedno, kde.

Ostatní, nikým nemanipulovaní účastníci, se pohodlně usadili na tribuně, byť jim nebylo dáno se velebit. Většinou se stálo. Vedle Putina se nacházel čínský prezident s chotí, po druhé straně novězvolený prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev, a vedle choti čínského státníka se nalézal, ještě v první řadě, indický prezident Modi, silný hinduistický nacionalista.

Tři hlavní protagonisté s sebou také magnetizovali své nosiče kufříku. Kdyby kufřík nosili prezidentu Zemanovi, soudil bych, je jest tam ložena borovička „s dálkovým odpalem“ do chřtánu zájemce. Libovolného. U Putina vím, že šlo o jaderný kufřík, respektive modul  spojovací, který měl i pobočník čínského prezidenta, připomínající Odd Joba, zabijáka, z filmů o agentu 007, i lépe, protože v elegantně vyhlížející uniformě, pobočník indický, s kufříkem pana Modiho.

Tři kufříky se dnes, a tvrdím, že poprvé v historii světa, nacházely jeden vedle druhého na Rudém náměstí, a možná tak jen potvrzovaly svou přítomností to, proč ještě nikdo za posledních sedmdesát let jejich majitele nenapadl větší vojenskou silou, nepočítáme-li rozmíšky na rusko-čínské hranici v dobách minulých. Svět mohl být zničen snad tisíckrát, kdyby „zlé kufříky“ žily svým životem. Nebo kdyby je držel někdo méně odpovědný.

Přehlídku viděli prezidenti Azerbajdžánu, Arménie,,Tadžikistánu, Mongolska, Vietnamu, Venezuely, Jižní Afriky, Zimbabwe, Egypta, několika menších afrických zemí, a přirozeně oné Indie a Číny. Čínští a indičtí vojáci také pochodovali před tribunou, stejně jako Srbové.  Pan ki-moon z OSN nechyběl, ani představitelka UNESCO.

Pana Fica ze Slovenska, s panem Zemanem jednajícími kdesi v nitru Leninova mauzolea (ale ne na přehlídce), nepočítám. Vojáci, stroje, letouny. Tři zdroje a tři součásti přehlídky, a do hodiny bylo po slávě. Pak ještě stisknutí rukou posledním veteránům, kteří měli průměrný věk 95 let, a rychle zpět před Kreml, k hrobu Neznámého vojína, kde všichni položili alespoň rudý květ (zdálo se mi, že Fico se i pomodlil, neb postál a zdržel se), „náš“ Zeman květinu nepoložil. Věřme, že kvůli své omezené hybnosti….nebo kvůli zákazu…? Odcházel poslední, a sám, tak jako z kremelského paláce. Komentátor ruské televize ho při fotopoolu po kladení květů u hrobu mezi tadžickým prezidentem a prezidentem arménským identifikovat nedokázal. Jako by, Zeman, nebyl. Vlastně, nebyla (zastoupena) ani Evropská unie.

Naše neúčast je ovšem velkou hanbou. Místo vojáků indických, kteří neosvobodili ani píď ruské země, měli být přítomni vojáci českoslovenští, „svobodovci“, kteří prošli od Buzuluku, přes Kyjev, který zpola osvobodili, až po Duklu. Jejich krev pošpinili svým nátlakem „turbo buzny“ deroucí se po profesorských titulech, platných však jen v šatně pražské kavárny. My ostatní víme, kdo scházel, a víme, že jako přítomní veteráni, ani my nemusíme dožít sláv příštích. Ale té  hanby kdyby nás alespoň „Putnovci a jiní odrodilci“ byli ušetřili.

 1. Janika

  Děkuji za článek, Barone, má tak nějak tu správnou atmosféru do dnešní nálady :-). Trochu rozporuplné, ale nakonec na Zemana můžeme být hrdí. Ať už na té přehlídce nebyl, nebo byl, jak píší někteří v Rusku (Veršinin – Sám v poli http://putnik1.livejournal.com/4205796.html).

  Fotky, které zmiňujete o belhání se Zemana jako posledního odkudsi nemůžu najít, byla bych je přiložila. Taktéž jsem marně hledala, navnaděna článkem merlinina oblíbence Mitrofanova v dnešním Právu, Zemana jak stojí jako kůl v plotě v Polsku při oslavách a je podle Mitrofanova jasně vidět, že je tam jen trpěn. Našla jsem jen tuto fotku, to mi na nějaké trpění nepřipadá:
  https://i0.wp.com/i3.cn.cz/1431030427_P201505071067101.jpg

  • hauptmann

   Podíval jsem se i na diskusi pod linkem na Veršinina od Janiky. Většina ocenila Zemanovu účast. Mezi jinými tam byl jeden zajímavý komentář, nemůžu nepodělit se.

   о чехах:
   отец редко рассказывал о войне.был рядовым рабочим войны.и о чехах…9 мая был он в чехословакии и довелось ему вывозить пленных немцев в германию.он вспоминал: было жарко,полный кузов пленных.остановился в каком-то городке у ресторанчика,пива выпить.да после ожесточённой,героической борьбы чехов с оккупантами в чехии работали рестораны и продавали пиво.но пива попить спокойно не пришлось.чехи, в которых кипела ярость к оккупантам, начали ,,метелить,,немцев,которые смирно сидели кузове.и отцу пришлось спасать врагов, открыв огонь в воздух.героические чехи мчались от стрельбы в воздух быстрее лани.чехи лягут под кого угодно лишь работали рестораны и продавали пиво.да и не только чехи.

   Myslím, že se dotyčný docela trefil.

 2. BARON LE SAMEDI

  Viděl jsem vysílání na vesti.ru i na Russia Today. Vidět je rozdíl od vyfotografovat. Osamělý politik na digitální obraz slavnostního dne zřejmě nepatří. Ani o to nejde. Jde o to, kde jsme měli být, nebo, zda jsme si měli opravdu vzít příklad z Estonska, Litvy a Lotyšska, zemí EU pyšných na své esesácké legiony, které se, rok co rok, předvádějí. Tak jako se předvádějí náckové ukrajinští, včera dnes, a kéž by už ne-zítra. Moskevskou atmosféru dokreslilo i to, že příbuzná manželky Medveděva, paní Vasiljevová, dostala včera pět let nápravných kolonií v Mordvinii, tam, kde byly Pussy, za rozkradení Oboronservisu. Spravedlnost, někdy, existuje. Přirozeně, oligarchizace Ruska zůstává. Igor Sečin má měsíční platový bonus dvacet milionů rublů. Pravda, odpovídá za těžbu a prodej ropy. Veterán, který přežil, ale zajistil, aby z ropy neprofitoval koncern Hermann Göring Werke, má měsíčně rublů sedm tisíc. Jako stejný bonus k penzi. A neplatí, že až do 12.5. mohou veteráni volně a bezplatně cestovat čímkoli po RF. Mohou cestovat vším. Vládní speciály však nemají. Ruský kapitalismus vidět bez iluzí znamená vidět i Putina bez iluzí. I když- ještě, že je…..

  • BARON LE SAMEDI

   a tady vše o ní, včetně toho, že přijel, z EU, kyperský prezident. Zeman tedy nebyl sám. Janice se omlouvám za přesah z ruxperta.

 3. jednooký

  „Moskovské počasie“ má pri takýchto príležitostiach pod palcom „letka kontroly počasia“, so základňou niekde pri Moskve. Vo výbave má veľké dopravné stroje An-12, Il-76 a podobné, s „doplnkovým palubným vybavením“. Jodid strieborný používajú veľmi málo – je to celkom dosť drahý materiál, o ceziu ani nehovoriac (o použití cezia na „solenie mrakov“ počujem prvý krát).
  Zato majú mlynčeky na suchý ľad, rozprašovače na tekutý dusík a hlavne – lopaty…
  Tými rozhadzujú špeciálne pripravený druh cementu, ktorý na objednávku vyrába jedna „podmoskovská“ cementáreň. Použiteľnosť tohto cementu na „solenie mrakov“ je veľmi krátka – len 72 hodín a účinnosť je vraj 100x menšia ako u jodidu strieborného, ale cenový rozdiel je „nebetyčný“, takže sa to finančne vypláca. A cement je ekologicky neškodný.

  „Černobylsky modré nebo“ bolo práve dôsledkom najväčšej operácie „letky kontroly počasia“ – počas likvidácie katastrofy nalietali behom niekoľkých dní viac ako 5000 hodín a rozprášili nad mrakmi smerujúcim cez okolie Černobylu do centrálnej a severnej časti Ruska stovky ton cementu – tým donútili mraky vypršať sa v blízkosti Černobylu a vymyť rádioaktívny prach z atmosféry, čím obmedzili jeho šírenie ďalej… Prebiehalo to hlavne nad Bieloruskom, ktoré má dnes najväčšiu časť zamoreného územia…

   • jednooký

    Ono to zasa nie je celkom sranda – treba mať rozsiahle vedomosti a skúsenosti, ako vlastne mraky zareagujú na „posolenie“. Nie je to len samotná „letka“, ale celý „systém“ – meteorologické radary, sledovacie stanice a pozorovacie lietadlá, a samozrejme vyhodnocovacie strediská – v podstate celá špecializovaná sekcia ruskej meteorologickej služby, ktorá to celé kontroluje a riadi.
    Pritom riziká takýchto zásahov sú pomerne vysoké: „posolia“ málo – prehliadka zmokne, „posolia“ veľa – niekde bude hrozné krupobitie alebo aspoň prietrž mračien. Už sa im to stalo… Takže mraky „kontrolujú a riadia“ na pomerne veľmi veľkom území – v prípade májových osláv je to už od hraníc Ruska – nejakých sedemsto kilometrov pred Moskvou, v dobe ZSSR letka zasahovala (pri slávnostiach v Leningrade/Petrohrade) aj nad Baltickým morom… (Keby to fakt chceli, tak „pribaltiku“ dokážu celkom solídne vytopiť – alebo keď vhodne „posolia“ nejakú „vhodnú“ frontu tak v pobaltí spadnú krúpy ako futbalové lopty…)
    Že „solenie mrakov“ nie je nič jednoduché a „treba to vedieť“ sa presvedčili napríklad aj číňania počas olympiády – dosť ťažko sa im „nezadarilo“ a narobili celkom veľké škody.

    Ostatne, „solenie mrakov“ nie je len ruská špecialita (dokonca sú rusi, čo sa týka rozsahu a početnosti zásahov, hodne vzadu), celkom hojne využívajú jodid strieborný aj africké a arabské štáty, Čína, India i Austrália. V Afrike, arabských štátoch, ale i v rámci štátov v Indii a provincií v Číne sa už množia aj vzájomné obviňovania z „krádeží dažďa“.
    Wiki píše, že ročne sa v svete spotrebuje okolo 50 ton jodidu strieborného, pričom na jednu „akciu“ sa spotrebuje 10-50 GRAMOV – takže tých akcií je skutočne hodne, desaťtisíce až státisíce.

 4. Berkowitz

  Pěkný den, pro doplnění uvádím truc voj. přehlídku, která se konala v Lotyšsku (pobavte se)!

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s