Setkání prezidentů Zemana a Putina

.
Tady je vidět Zeman u Pomníku neznámého vojína. Putin tam provedll takovou fintu, že při shromáždění státníků k focení proběhla mini vojenská přehlídka. Takže se jí zúčastnili i ti, co na velkém Paradě Pobědy nebyli. Čímž je zodpovězena otázka, zda se vojenské přehlídky Zeman zúčastnil, nebo ne.

Reklamy

103 comments

 1. ;-)))

  „Pokládám za přirozenou povinnost českého prezidenta hájit zájmy České republiky, i když někteří pitomečci nechtějí pochopit, že pět miliard je docela důležitá částka a snaží se mě od cesty do Moskvy odvrátit,“ řekl Zeman. Putin prý pomoc se salechardskou pohledávkou přislíbil.

  http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/putin-jednal-se-zemanem-prijal-i-mynare-a-nejedleho-1187550

  :-D prijel na pozvani, polovinu vyudil a misto toho resil k 70 vyroci nejake pohledavky :-D
  On je fakt vystavni buran

  Kdyz byl premier a po povodnich dostal od usa obrovskou pomoc 50000usd nerekl ani slovo, coz je asi jako kdyby CR poslala do nepalu 5000Kc … pokud by mel nepal kouska cti, poslal by je zpet at si je strcime doprdele

  V ZEMI SLEPYCH JEDNOOKY KRAL

  • Janika

   Všimla jsem si, jak se Putin neznatelně zarazil, když Zeman začal s tím hájením zájmů své země. Ale ne vyloženě negativně, spíš tak jako „počkám si, co z tebe vyleze, a když to bude prospěšné pro obě strany, tak tahle hodinka, kterou jsem ti věnoval, nebude zbytečná“. Takže doufám, že Zeman věděl, co dělá.

   • bara

    A já jsem si všimla, že na tom posledním videu s malou přehlídkou Zeman v 7:19 položil kytku…

  • Mirror

   Dnes jsem slyčel v rádiu, že jsme do Nepálu už poslali skoro 30 milionů korun.

 2. mirror

  Zemanovi bezmezně věří spousta diskutérů z levice, i když on sám je pro levici holé neštěstí. Kdo si dovolí Zemana kritizovat, je okřiknut. Volil jsem Zemana a myslím si, že nikoho jiného jsem volit ve druhém kole nemohl. Sveden diskuzemi na levicových fórech jsem v prvním kole volil Dienstbiera. Po jeho prohře jsem viděl, že bych se za něho jako prezidenta styděl. Komunisté nepostavili žádného kandidáta, což byl pro Zemana dárek, který mu umožnil zvolení. Nebyla to však od komunistů velkorysost, nikdo se zdravým rozumem a schopností plánovat svou budoucnost se nenechá několik měsíců skandalizovat v novinách, v rádiu a v televizi a udělat ze sebe zločince. Obětovat se za někoho cizího, to už u nás vymizelo.
  Zeman je sólista. Nemá kolem sebe tým, se kterým by probíral svoje úmysly. Mynář je slabý, a kdyby na něho media zaútočila, aby se ukázal nahý, tak se podvolí. Veleba je jedinec, který je loajální a také inteligentní, ale zdá se, že ho Zeman nepotřebuje. Rusové Zemana zdvořile v Moskvě přijali, promluvili s ním a Putin asi vzal jeho dotaz na vědomí, jako to dělal v diskuzi s národem přes telefon a internet. Rusům se muselo donést, že Zemana doma nikdo relevantní nepodporuje a co udělá, to je špatně. V naší demokracii nemají miliony občanů žádný vliv. Přál bych Zemanovi, aby útoky ustál a na Hrad se nedostal někdo horší než on.
  Za levici nepůjde do souboje o prezidentský úřad žádná osobnost. Dnes mne na Parlamentních listech zklamal Foldyna. Peroutku nemá důvod nikdo z levice hájit za jeho angažovanost ve Svobodné Evropě. Podporuje Zemana ve věci hry s profesory. V diskuzi k jinému článku vysvětluji, proč je to u dvou z nich neférové.

  • Janika

   „že Zemana doma nikdo relevantní nepodporuje“ – ´myslím, mirrore, že Zeman měl vliv i jako „bezvýznamný“ důchodce z Vysočiny, natožpak teď. Kromě nejrůznějších pravomocí, se kterými umí bravurně zacházet, má totiž to hlavní, a to je podle mě přirozená autorita.

   Za komentář ke hře o profesory děkuji, přečetla jsem ho se zájmem a v podstatě souhlasím. Je možné, že ti dva jsou obětními beránky a děje se jim křivda. Ale Fajt, co si řekl o milionový úplatek, to je jiná, ten doufám jmenován nebude. Bude zajímavé sledovat, jak se to vyvine a jestli Zeman u těch dvou couvne. Pokud ano, tak to možná plánoval od počátku.

   • mirror

    Paní Janiko, o vlivu Zemana na vládu platí, co jsem napsal. Hrají k jeho aktivitám mrtvého brouka. Zeman nemá v parlamentu nikoho ze své politické strany. Snad má zastání trochu u komunistů a tajně u sociálních demokratů. Jeho vliv na mne, vás a další obyčejné lidi se nepočítá. Na svých výjezdech do krajů toho může slíbit minimum. Jen si s lidmi v sálech a na veřejném prostranství poplká a oni jsou rádi, že jim dal za pravdu.
    Zeman se dopouští množství taktických chyb. Má hledat spojence. Můj první šéf mi několikrát opakoval, že bez spojenců nedosáhnu nic. Další pravidlo je nekopat do zavřených nebo otevřených dveří. Zeman nikdy nic neřekl proti kapitalismu a vykořisťování. Nevadí mu koloniální postavení státu. Obyčejným lidem, kteří chodí na jeho setkání, to nikdy natvrdo neřekl. Hrdinové jsou pro něj podnikatelé, i když k majetku přišli jako slepí k houslím nebo obyčejné lidi rabují. Chválit Porošenka je proti všemu, co alternativní weby publikují.
    Lehkomyslné zaražení profesur aspoň u těch dvou, kteří mají spojení s univerzitami, pokládám za podraz. Příprava materiálů zabere dobrého půl roku. Za zbabělost i Zemana považuji, že nemají odvahu vyhlásit, že někdo už do konce života nemůže dosáhnout ničeho, protože se stal občanem druhé kategorie. Případ dvou, které obhajuji, nijak nesouvisí s buznou Putnou. I na UK jsou fakulty, které kryjí lidi, kteří normální obyvatelstvo nenávidí. Co má rektor Zima dělat? Přece nepřepustí svou pozici Putnovi. Slyšel jsem mluvit Zimu na promoci dcery a pokládám ho za rozumného člověka. Omlouval se studentům za přísnost, protože jednou budou muset pomáhat i jemu. Na rozdíl od ))) nepokládám za nutné všechno vzdávat a nechat Česko upadnout na dno. Mnohdy je mnoho jestliže pošlete do života třeba jedince, kteří se nebudou chovat jako submisní sluhové. Nenápadně se šrouby na univerzitách utahují.

    • picture

     Jeho vliv na mne, vás a další obyčejné lidi se počítá, v tom se mirror maličko plete. My a vy ho totiž volíme :)

     • Janika

      Určitě, picture, tohle vidí mirror moc zjednodušeně. Mít jako jednotlivec na něco vliv neznamená hned teď něco rozhodovat podle vlastní libovůle jako Bůh. To je složité pletivo vazeb a vztahů, a také nálad a toho, co obyvatelstvo přijme. Přitom samozřejmě ani obyvatelstvo jako celek nemusí rozhodnout, je to jako váhy a potom stačí kapka a vše se převáží jinam. V tomto smyslu, jakožto kolečko v soukolí, má Zeman vliv nesmírný, v porovnání s jinými jednotlivci. I když pravda skupiny bývají silnější, ale tam je otázka, kdo v nich vlastně rozhoduje, kdo tahá za nitky. Kolikrát to může být psychopatický manipulátor a jinak blbec :-).

 3. mirror

  Zrovna jsem si na Prvních zprávách přečetl zvratek idiota
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/co-si-to-ten-rusofil-dovoluje-nejmenovat-profesory/
  Ten vůl hlásá, ať si univerzity jmenují profesory samy. Vysvětlím proč je to pro úroveň vzdělanosti sebevražedné. Zatím je jmenovací proces řízen ministerstvem. Univerzity si stanovují podmínky, za jakých lze jmenovací řízení zahájit. Jsou to počty publikací, patentů a přednesených referátů. Kvalita budoucího profesora se prověřuje na mezinárodním fóru, kde je obtížné si fiktivní citace domluvit. V českých, slovenských, polských a chorvatských časopisech se lze na vzájemném citování a tím navýšení tohoto kritéria odbornosti domluvit. S člověkem z Austrálie je to nemožné, ten vás uzná, jen když něco opravdu umíte. Dekrety k podpisu předsedovi vlády a prezidentovi předkládá ministerstvo. Prezident formálně za vedení státu dekrety předává. Jestli se mu to nelíbí, měl by zrušit ministerstvo školství, protože jinak se mstí na nevinných. Co by se stalo, kdyby si univerzity jmenovaly profesory jako dosud docenty samy. Při habilitacích na docenta projde kdokoliv, protože je možné si najmenovat poslušnou vědeckou radu. Dostat profesora už není tak jednoduché, protože jmenovací řízení je pod kontrolou všech univerzit. Teď si představte, že si budou univerzity rozhodovat samy. Není tajemstvím, že všude po republice je úroveň vyučujících stejná. Může dojít k tomu, že kritérium počtu publikací v impaktovaných časopisech v zahraničí a počtu patentů se některými univerzitami zruší. Tyto výsledky nelze dosáhnout z roku na rok, k tomu je třeba dvacetiletá tvrdá práce. Profesura se stane zboží, které se bude prodávat. Zbohatlík si titul profesora koupí, aby měl důstojný nápis na náhrobní desce. Učit takoví profesoři nebudou, to zbude na nemotivované asistenty. Ti přestanou mít důvod, aby něco rozvíjeli. Výuka bude jako na střední škole. Univerzity dostávají peníze na výuku ze státního rozpočtu. Akreditační komise dbá, aby učební program nebo obor učili profesoři a docenti. Teď si představte, jací falešní profesoři budou utrácet peníze z vašich daní a jaké vědomosti předají vaším dětem? Zeman žene školství ještě k větší pohromě než Buzková zrušením maturit z matematiky. Zeman si vydělal dvěma knihami pomluv, drbů a rad, jak se prodrat ke korytu, na vzdělání své dcery nejspíše v zahraničí, na vás ostatní kašle. V zahraničí protože zatím nemáme školné, takže na domácí školu Zeman nemyslel, když novinářům odpovídal, k čemu použije honorář za knihy.

  Vím, že popisovat něco na ztracených stránkách je házení hrachu na zeď. Takže zakončím radou, aby rodiče nadaného studenta se přednostně postarali, aby šel studovat do ciziny a do našeho bordelu se už nevracel. Ať si tady lidí voli Zemany a spící Karly až se staneme národem otroků, kteří budou sloužit celebritám a vyčůraným politikům.

  • Janika

   Mirrore, tak ať si je jmenují a potom i zaměstnávají sami tam, kde byli jmenováni, ne? Jmenování prezidentem považuju za hloupost, to už mělo být zrušené dávno. Jinak já si téhle vrstvy národa nějak nevážím, nevím, proč bych měla, když se objeví nějaký profesor v televizi, tak je to zpravidla blbec.

   • mirror

    Profesoři, které v televizi neukazují, nemohou za to, že jsou ignorováni. Nejsou to jen blbci. Většinou mají vyšší autoritu v cizině než doma, kde si jich nikdo na nic neptá a ani nevšimne. Vy vidíte jen idiotské a režimu oddané společenskovědní profesory. Oskara Krejčího jste na televizní obrazovce neviděli, Švihlíkovou jen zřídka.
    Prohlášením, že si mají univerzity jmenovat samy, jste dala najevo, že jste nepochopila, co jsem napsal. Ve střední Evropě včetně Rakouska a Německa se profesoři jmenují a někdo garantuje jejich kvalitu. Britové a Američané to nepotřebují, protože profesor je každý, kdo vyučuje na univerzitě. Ve Francii je bude postup podobný našemu. Ve Švédsku každé jmenování se opírá o garanci někoho z ciziny.
    Ještě jednou po lopatě. Proces jmenování garantují univerzity a ministerstvo školství. Prezident slavnostně předává dekrety jako zástupce společnosti. Dám příklad ze závodů čehokoliv. Viděla jste, jak obvykle ředitel závodu předává medaile nebo někdy i diplom (pro mladší ročníky). Na tom diplomu je ředitel závodu podepsán na znak autority. Vy byste chtěla, aby ten ředitel závodu (Zeman) rozhodoval, kdo si diplom zaslouží nebo nezaslouží, i když dodržel všechna pravidla? Chování Zemana se vám musí zdát jako chování rozmazleného děcka.

    • merlin

     Mirrore, když profesury, kandidatury a docentury mají lidi i za kotrmelce a kliky, když je mají mnozí za fakt divné práce z pro mě mnohdy hodně podivných fakult humanitárních a sociálních věd, tak ať si to jmenují ty blbé fakulty samy.

     • mirror

      Paní merlin, já za fakulty tělesné výchovy nemohu. Nikde jsem nezakládal ani fakultu společenských a humanitárních věd. Nikdo se mne neptal na souhlas. Není důvod, já teď ovlivňuji jen tři doktorandy, dokonce jen částečně, protože je dovedli do zahraniční firmy, kde si přivydělávají. Firma je nechá pracovat za české platy v cizině, kde jsou všeobecně platy možná třikrát větší než u nás. Jestliže stát nechá jmenování na jednotlivých univerzitách, pak kvalita zdegeneruje. Všechny vědeckopedagogické tituly by se musely zrušit. Profesor by byl z Ostravy, Brna nebo Zlína, což by se před jeho jméno nepsalo. Profesorský titul z jedné univerzity by neplatil na jiné univerzitě. V Rakousku a v Německu platí profesor všude, proto mohou dělat na místa konkurzy a přecházet z jedné univerzity na druhou. Jestli jmenování povolí, pak dopadneme jak popisuji v 10.5.2015 – 15.58. Vizitka profesora z Rakouska má dvakrát větší počet zkratek v titulu. Anglický a americký systém má označení profesor pro pracovní místa. Skončíte školu a nastoupíte na univerzitu a jste hned profesorkou.
      Problém u nás je v něčem jiném než si lidi mimo univerzity myslí. Je třeba přinutit lidi pracovat na sobě a nezakrnět. Učit na vysoké škole je pohodlnější povolání než učit na střední škole. Po cele Evropě bude problém přinutit postup z PhD na docenta. V Itálii dali na to 5 let a pak vyhazov. V sousedním Polsku je do vyhazovu 8 let.
      Paní merlin, doufám, že mi rozumíte a oceníte mou snahu o osvětu. Pomůže vám to, abyste zase nenaletěla na nějakého sebestředného ješitu. Zdravím. Viděli jsme se v hospodě u Suvorova.

      • mirror

       Omlouvám se, vy nikomu nenaletíte, protože se v lidech profesionálně vyznáte. Já jsem svou poznámku adresoval jiným.

    • Sio

     Já nějak nechápu v čem je rozdíl. Tak má je jmenovat prezident, aby si univerzitní papaláši nejmenovali kamarádíčky. Prezident to má udělat na návrh univerzitních papalášů a to bez reptání. Jak tedy má prezident zabránit tomu, aby si univerzitní papaláši nenavrhli kamarádíčky, když ti počítají, že prezident ti MUSÍ schválit?

     • mirror

      Další neinformovaný expert. Jmenování je proces završený předáním dekretu v Karolinu, kde by měl být i prezident, což se stává velmi zřídka. Havel tam skoro nechodil. To si Sio koupíte za 10 tisíc nový oblek a sedíte, až si budete moci zajít po proslovu pro tubus s diplomem. Často oblek ze skříně nevytáhnete a v nestřeženém okamžiku vám moly do něho udělají dírku. Jmenování kamarádů papalášů nezabráníte. Jde jen o to, aby to neměli tak lehké jako v případě, že si jmenování bude každá univerzita zajišťovat sama. Když budete ředitelem Microsoftu v Česku, pak neseženete dva vlastní patenty a dvě publikace v impaktovaném časopise (http://cs.wikipedia.org/wiki/Impaktovan%C3%BD_%C4%8Dasopis), protože na to nebudete mít čas. Nejpoctivější profesor v parlamentu byl Ohlídal z Brna. Můj známý se pokoušel s jeho pomocí zvýšit koeficient ekonomické náročnosti jednoho typu fakult, ale ani poslanec neuspěl.

     • Mirror

      Sio, je něco ve vašem zaměstnání, co musíte udělat, ale vy se rozhodnete, že to neuděláte? Co na to zaměstnavatel?

      • Sio

       Byl byste se divil, ještě za socíku jsem ve dvou různých případech odmítl realizovat zastaralý projekt. Pokaždé úspora minimálně milión Kčs, to byly docela peníze. No, v druhém případě spíše milióny. Můj předchůdce v tom utopil nejméně dva roky práce pěti lidí. Ale realizace by stála dva milióny, výsledný systém (podle projektu) měli udržovat dva technici a byl by nevyprodukoval nic, co se nedalo zvládnout na tehdejším PC.
       Co zaměstnavatel? Neodměnil mě, trouba. Ale ani nic nenamítal, neměl nikoho, kdo by moje rozhodnutí vyvrátil. Já taky nic nenamítal, i když jsem se už chystal koupit kvádro důstojné na přišpendlení Řádu rudého praporu. Halt, člověk nedostane vždy, co si zaslouží. ;-)
       Já, jako Zemanův spoluzaměstnavatel mu důvěřuji, jako jsem mu důvěřoval v případě buzny Putny. Jak víme i z tohoto případu, ti pánové o své tituly stejně nepříjdou, ať už udělali cokoli. Vy máte výhodu, že je možná znáte, já jen důvěřuji svému prezidentovi. Ústava mu to jako povinnost nedává, z hlediska formální logiky výklad té věty jako povinnosti neobstojí. Zkuste dokázat, že ano.
       Věci se vyšetří a pak se vše rozhodne. Normální demokratický postup. Samozřejmě, poctivým vědcům-pedagogům, kteří si svou prací to jmenování zasloužili to jmenování od prezidenta ze srdce přeji. I když já sám si na ceremoniální serepetičky moc nepotrpím a troufám si tvrdit, že většina vědců to co dělá, dělá kvůli vědě a ne nějakým šaškárnám, byť je na nic nejvyšším šaškem prezident. Takže mnohým z nich by stačilo, kdyby jim poslali jmenovací dekret elektronickou poštou. Ušetřili by den na vědu a 10000 za kvádro. Pokud to nejsou staří ješitové, ovšem.

       • Mirror

        Sio, za totáče jsme byli oba nepropustitelní. Takových sporů, jako je ten váš, bylo spousta. Vždy se to nakonec srovnalo. Mne by zajímalo, co by se vám stalo nyní, kdy propustit zaměstnance je hračka, když neuděláte, co musíte.
        Znáte z období před revolucí, že člověk vyloučený ze strany nemohl na vysokou řídicí funkci a nemohl začít studovat aspiranturu. Vypadalo to, že jste odrovnaný na pořád. Překvapím vás, že před mými dvěma kolegy řekl Místecký tajemník pro průmysl na OV KSČ, že to musí jednou skončit. Že se tak neděje teď, vysvětloval tím, ať si oba zhodnotí tehdejší okresní předsednictvo. Přenesme se do demokracie. Určitě víte, že jisté skupině lidí je zakázáno obsazovat určité funkce. Podle platnosti lustračního zákona je to sice dočasně, ale vypadá to napořád do příští revoluce. Postižení si asi řeknou, že nic nechtějí a že jim ten zákaz nevadí. Co jim také zbývá? Já se tady biju za dva s těch odmítnutých jmenování profesorem, proti kterým bylo použito něco mimořádně zákeřného a odsouzeníhodného. Co když oba Zemana volili? Vzkázal Zeman svým voličům otevřeně, že se bude pořád mstít i na těch, které ani nezná? Lustrační osvědčení jmenovací řízení zákon nepožaduje. Znáte, jak se ten Eichler a Ošťáhal chovají na pracovišti ke svým kolegům a studentům?

        • Sio

         Mirrore, co kdybyste nám tu raději ZA SEBE, nechci nějaké odkazy, něco o těch dvou budoucích profesorech napsal a vyjádřil se k těm důvodům, o kterých se zmínila zřejmě prezidentská kancelář nebo Ovčáček?
         To by mělo 100x větší cenu, než diskuse o tom, co je a co není povinen udělat prezident.

          • Sio

           Jasně, minulý režim. Taky bych neměl šanci. Byl jsem ke své velké radosti pěšákem v LM. Vmanipuloval mě tam šéf týden po nástupu do práce. Bylo mi to odporné, ale bez rizika z toho vycouvat nešlo. Nikdo tam totiž nechtěl. Takže asi vím, jaké bych asi měl lustrační osvědčení. No, naštěstí nedělám ve státním sektoru. A tak to, bohdaj zůstane.

    • ;-)))

     Profesori ktere v TV neukazuji … MLCI!!!

     MLCI a tim SOUHLASI!!!
     Chapu ze se dnes boji pripadne odplaty fasistickych pravicovych bolseviku, ale to je holt ten udel.
     bud DRZET HUBU A KROK nebo se ozvat.

    • ID

     Jen obecně, k principu: „Dám příklad ze závodů čehokoliv.“ … On ředitel závodu svým podpisem garantuje, že všechny kontroly proběhly bezchybně. Pokud bude mít vážné podezření, že Franta kontrolou neprošel a razítko získal, protože se zná s Josefem který na té kontrole sedí, diplom prostě nepředá. A to dokud se věc nevyjasní. I když s tím bude mít potíže a spoustu řečí. Ředitel. Ono jde o to, nepřistoupit na tu hru, že když to neudělám já, udělá to stejně někdo jiný a já budu mít akorát problémy.

 4. ;-)))

  V principu proc ne, kdyz si to preji at si jmenuji profesory samy, Bude to znamenat devalvaci tohoto titulu stejne jako drive devalvovali titul inzenyr dnesnimi rychlokvaskami pro zisk.
  V zasade jim to preju, tu devalvaci moralni i ekonomickou. Titul profesor diky nim bude mit stejne jmeno jako u ukrajincu kurvicich praci na stavbach. Ale stavi u vas pan profesor :-)))
  Pokud si akademicka obec sama nezada jistou etickou, moralni a odbornou kvalitu v nedelitelne mire, je to jeji problem.
  Mozna i to je jeden z duvodu proc dnes uz nikdo titul na vizitkach radeji neuvadi.
  Je to proste smutna vizitka stavu..

 5. mirror

  Tak nevím, jestli nebyla ztráta času tady dlouze vypisovat, proč Zeman rozhodl špatně a choval se v tomto případě jako idiot a hulvát, promiňte.

  • Antimon

   Myslím si, že to ztráta času určitě nebyla. Až na toho hulváta a idiota. Kdo jste Vy, že takto můžete soudit?
   Já si myslím, že je-li někde uveden můj podpis, ať jako prezidenta nebo jenom ředitele, tak zvažuji jestli ten podpis tam dám, nebo ne. Věřte mi, ředitelem jsem byl a tak vím o čem mluvím. I když jsem dostal dokument připravený od pracovního týmu, vždy jsem zvažoval zda ho podepíšu a tedy mu dám „váhu“ nebo ne. Myslím si, že má-li prezident dekrety udělovat, tak musí mít právo do toho mluvit. Jinak stačí sekretářka s razítkem. Pokud prezident do toho nemá co mluvit, nechť ty dekrety uděluje ten (ti), kdo zpracovávali ty podklady pro jmenování.

   • mirror

    Znáte znění zákona? Co je tam uvedeno? Možná, že to někdo tady postne. Zdá se mi, že s profesorskými dekrety to bude podobné, jako se mnou zmíněnými diplomy ze závodů. Pokud to ještě platí, vím, že univerzita si u ministerstva ověřuje předem než uchazeč začne dávat dohromady podklady, jestli je jeho profesura průchozí. Jestli bylo něco proti zákonu a ministerstvo vypracování profesur pustilo, pak by měl Zeman vykopat z funkce Chládka a aspoň ty dvě osoby měl nechat v klidu. Pro formální chyby se u nás osvobozují zločinci.
    Mi už je všechno jedno a Zeman mi může vlézt na záda. Nikdo se mne neptá jestli dekret mám nebo nemám.
    Prezident je zaměstnání na dobu určitou. Jestli Zeman nechce podepisovat, tak se jeho strana postará o změnu zákona v případě, že na to bude mít dost sil. Jeho strana propadla. Já jsem Zemana volil v dobré víře, že nebude škodit. Platy na VŠ jsou dosti malé, neporovnatelné s platem prezidenta. Zeman jako předseda vlády připodepisoval profesorské dekrety po celou dobu, kdy byl ve funkci. Šetřil tehdy někdo jestli mají všichni čisté lustrační osvědčení? Tehdy se nevyžadovaly. Proč se vyžadují dnes s takovým časovým odstupem 25 let? Držíme se Stalinovy téze o zostřování třídního boje?

   • mirror

    Mínění „nechť ty dekrety uděluje ten (ti), kdo zpracovávali ty podklady pro jmenování“ je blbost, protože každý si dává dohromady podklady sám. Materiál má mnohdy více než 100 stran. Musíte vyhledat všechny výzkumné zprávy a publikace s přesnými názvy a úplnými referencemi. Komise pro posouzení popíše jen půl stránky. Určitě jste si nemyslel, aby se profesorem jmenoval každý sám.

    • Antimon

     Buď nechcete, nebo skutečně nerozumíte, co jsem chtěl říct. Já nechápu proč do toho taháte Stalina a zostřování třídního boje. Nějaký čas jsem se na vysoké škole pohyboval (nikoliv jako student) a mám představu, jak to tam funguje. Ten problém je právě v tom, že spolu nekomunikují všechny složky. A to schválně. Navíc se pak Zemanovi dělá vše na truc. I když, když profesuru může získat někdo jako pan Putna, pak je to opravdu jedno kdo tím profesorem je. Ovšem musím konstatovat, že v tom případě jsem rád, že moje děti už mají studia za sebou a s těmito „profesory“ se minuli …..

     • mirror

      Já s Putnou také nesouhlasím a myslím, že profesorskému stavu dělá ostudu. Naštěstí s ním nemám nic společného a když ho vidím v televizi, přepnu kanál. Jsme postiženi rakovinou antikomunismu. Já ten stav neživímn. Zásadní změnu mají v kompetenci jiní. Snad byste pro obludu buznu Putnu zastavil jmenování slušných matematiků, lékařů a jiných pořádných profesí. Slyšel jsem přednášku prof. Málka. Podle statistik počet profesorů mírně klesá.

      • Sio

       Možná po jmenování Putny se měli všichni čestní profesoři svého titulu na protest vzdát. Protože to si na ten titul někdo plivl opravdu hnusným chrchlem. Zeman se pokusil tomu zabránit. A kdo spustil největší pokřik? Opozice a akademické prostředí.
       Po Putnovi je to putna, kdo bude profesorem. Protože národ, když uslyší profesor, vybaví se mu buznaPutna.

       • merlin

        mně je fuk, že je gay, ale není mi fuk, že je odporně nenávistný a hysterik. Nevím, jaký by měl být profesor v téhle republice, ale něco takového si tak falt nepředstavuju

        • Sio

         Vtip je v tom, že on sám se nazval buznou. Politicky korektně se zeptám – znamená to, že je také gay?

         • Janika

          Dobré, Sio :-). Řekla bych, že buzna a gay je něco jiného a že on sám se opravdu buznou prohlásil. Tak co, že ano :-).

         • vittta

          Hlavně to znamená, že je to pěkný kretén!
          Což dokazuje i dál a nejen v sexuální oblasti.
          Mě je úplně lhostejné, jaké sexuální praktiky provádí a s kým.
          A u nás v Českých zemích se považuje za neslušné, o tom veřejně mluvit.
          A Putna to svým HLASITÝM veřejným pokřikem, jaká je to buzna, vlastně dělá.

       • Janika

        Taky výstižné :-): „Po Putnovi je to putna, kdo bude profesorem. Protože národ, když uslyší profesor, vybaví se mu buznaPutna.“

       • vittta

        To by mě zajímalo, kam až hodlá klesnout.
        V jeho případě se nejspíš dozvíme, jak vypadá úplně dno.
        Podle mě je jeho chování způsobeno nějakými sexuálními poruchami….to by byl materiálek pro Freuda…

   • mirror

    Antimone, ten váš příklad s podpisem dokumentů je nepříhodný. Vy si můžete nechat vámi podepisovaný dokument změnit, uchazeč o profesuru si ručí za jeho obsah podpisem sám. Podpis funkcionářů školy je na formuláři, na kterém není co upravovat. Samozřejmě, že jeho materiály jsou k dispozici k prohlédnutí a jeho úmysl je měsíc předem oznámen na nástěnce děkanátu nebo rektorátu.
    Zkuste ještě něco vymyslet, ať se mohu pokusit to vyvrátit. Půdorys demokracie bychom neměli opustit. Zvůle se nepřipouští, zatím.

    • Antimon

     Takže formulář, na kterém není co upravovat je svatý? Ať žije byrokracie! Nějak Vám nerozumím. Nevím, co je na mém příkladu nepříhodného. Jestliže mám něco podepsat a tedy tomu dát nějakou váhu, tak o tom chci rozhodnout. Jinak opravdu stačí sekretářka (dnes asistentka) s razítkem.
     A propos, ten Siuv příklad je naprosto přesný. Ovšem tomu vašemu obleku a molům nějak nerozumím :-) Přijde mi to, že musíte oponovat za každou cenu, i za cenu nesmyslných „argumentů“. Nemáme-li opustit Váš půdorys demokracie, tak si poslužte :-)

     • mirror

      Víte pane kolego, že mi připadáte jako úředník na matrice, který chce upravit rodný list před tím, než na něj dá razítko. Na formuláři nebo v seznamu, který chcete upravovat, byste mohl změnit jméno a příjmení a datum narození. Ještě přidám, že nevím vůbec, jak písemný materiál, který pendluje mezi školou, ministerstvem a Hradem vypadá.
      Jeden můj kamarád pracoval na ministerstvu obrany. Připravoval rozkazy o penzionování. Jednou donesl balík papírů ministrovi Lobkowiczovi k podpisu. Ten mu sdělil, že nemá čas, protože musí na sekretariát strany, která jej na ministerstvo poslala. Jako projev blahosklonnosti řekl, ať připraví tři spisy, které mu milostivě podepíše hned.
      Být Zemanem tak zapláču, o jaký materiál se musím opírat u moci.

    • Kamil Mudra

     Mirrore, v mnohém z toho co píšete s vámi souhlasím ale psát budu jen o tom v čem nikoli.
     1) 10.5.2015 – 15.58
     Proč by měl být problém domluvit si citace s Australanem (Němcem, Angličanem… atd.) větší než s Čechem, Slovákem, Polákem nebo Chorvatem? Pokud máte s tím člověkem dobrý vztah , nejen že vás sám ocituje ale případně vám i domluví citace ve svém okolí. Dokonce se ani nemusíte domlouvat osobně na mezinárodním fóru ale zvládne se to dopisem. Nemluvím do větru – korespondence toho druhu mi procházela rukama.

     2) Jestliže je nyní jmenovací řízení pod kontrolou všech univerzit a dekrety k podpisu předsedovi vlády a prezidentovi předkládá ministerstvo, aby je prezident formálně za vedení státu předal, jakou roli hraje jeho podpis z hlediska komplikování možnosti koupit si titul na „vylepšení náhrobku“? Pokud podpis předsedy vlády a prezidenta má pouze symbolickou hodnotu a obecně jsou takto oba tyto podpisy vnímány, není jejich výskyt na dekretu úplně zbytečný?
     Jistě – dekret s těmito podpisy vypadá prestižněji – ale, dle mého mínění, současně dochází ke snížení prestiže funkce obou signatářů, protože pro ně to znamená: „Mysli si o tom co chceš, ale podepsat musíš.“ To je ovšem proti jakékoli podpisové logice, protože jinak všude vždy podpis znamená: „Četl jsem a souhlasím.“ Završujícím podpisem by tedy měl být podpis ministra školství, který ještě může do jmenovacího procesu zasáhnout. V tomto souhlasím s Antimonem (10.5.2015 – 21.35)
     10.5.2015 – 20.14 : Chování Zemana se mi, z tohoto pohledu, nezdá jako chování rozmazleného děcka, ale naopak projevem zodpovědného člověka který si je vědom toho že každý, kdo něco podepíše, si musí za svým podpisem stát.

     3) 10.5.2015 – 22.39 Jestliže prezident ví, že coby „automat na podpisy“ jmenování kamarádů papalášů nezabrání a jde jen o to, aby to neměli tak lehké jako v případě, že si jmenování bude každá univerzita zajišťovat sama je nějak nenormální že takovým automatem nechce být a prosazuje aby rozhodující podpisy pocházely z prostoru ve kterém se ještě rozhoduje (ministerstvo, universita)?
     10.5.2015 – 21.28 Zvláště pokud si univerzita u ministerstva ověřuje předem, než uchazeč začne dávat dohromady podklady, jestli je jeho profesura průchozí.

     4) 10.5.2015 – 21.35 Jako bývalý asistent vím z vlastní zkušenosti, že si každý uchazeč nemusí dávat podklady pro jmenování dohromady sám. Hodně práce za něj může udělat právě asistent, případně i kdokoli jiný, dostatečně odborně zdatný, kdo za to dostane zaplaceno.

     Domnívám se tedy, že vypuštění podpisu prezidenta při zachování role universit a ministerstva školství, by nijak nenarušilo status quo, nevybočilo by z půdorysu demokracie a prestiži presidentského postu prospělo, tím že by jej, alespoň v tomto směru, očistilo od role „podpisové mašiny“.

     • mirror

      Pane Mudro,
      Vy jste ten můj text přečetl. Vám odpovím.
      1) 10.5.2015 – 15.58
      Proč by měl být problém domluvit si citace s Australanem (Němcem, Angličanem… atd.) větší než s Čechem, Slovákem, Polákem nebo Chorvatem? …
      Odpověď: Musíte umět mluvit a být trochu diplomatem. Já jsem si nikdy o citace neřekl a po mne mimo Polsko a Slovensko citace nikdo nechtěl. Jsem editor jednoho cizího časopisu a rozesílám žádosti o posudky. Povinností reviewera je zkontrolovat, zda seznam literatury neobsahuje reference, které s článkem nesouvisí. Vyrábět si citace dohodou, to je specializace východní Evropy, i když od Rakušana jsem měl v posudku, že jestliže neuvedu tři jím doporučené odkazy, pak článek k publikaci neschválí. Lidé s odbornou autoritou nehledají citace za každou cenu. Na univerzitách je mnoho profesorů, kteří uvádějí desítky až stovky citací, přičemž v časopisech, které jsou indexovány v databázi scopus nemají ani jednu citaci. Tento požadavek je z poslední doby a profesorskou obec štěpí.
      2) Jestliže je nyní jmenovací řízení pod kontrolou všech univerzit a dekrety k podpisu předsedovi vlády a prezidentovi předkládá ministerstvo, aby je prezident formálně za vedení státu předal, jakou roli hraje jeho podpis z hlediska komplikování možnosti koupit si titul na „vylepšení náhrobku“? …
      Odpověď: Podepsat jmenovací dekret je pracovní povinnosti prezidenta. Připouštím, že se mu to líbit nemusí. Pokud má jeho politická strana dost síly, tak tu svou povinnost může zrušit zákonem. V jednom z příspěvku jsem dal příklad diplomu ze závodu obvykle žactva, který podepíše ředitel školy. Žák se mu vůbec nemusí líbit, třebaže nezdraví, ale vyhrál a neporušil pravidla.
      Prezident nemusí dát svým podpisem dekretu prestiž, což nic nestojí. On se profesorů ani nezastane ve věci jejich platů. Doktorand na technice ve Vídni má 37 tisíc euro za rok. Kolik by museli mít čeští profesoři v korunách, aby se doktorandovi v Rakousku vyrovnali? Proč já bych na něho měl mít ohledy, když on na své formální a lidem užitečné povinnosti kašle?
      Abyste se mezi světovou špičku zařadil, pak musíte jezdit po konferencích a lidi z oboru znát a soukromně s nimi prohodit pár slov. Já se díky grantům dostanu na třetinu cest ve srovnání s Pražáky, mladí se nedostanou nikde a žádnou motivaci k růstu nemají.
      3) 10.5.2015 – 22.39 Jestliže prezident ví, že coby „automat na podpisy“ jmenování kamarádů papalášů nezabrání a jde jen o to, aby to neměli tak lehké jako v případě, že si jmenování bude každá univerzita zajišťovat sama je nějak nenormální že takovým automatem nechce být a prosazuje aby rozhodující podpisy pocházely z prostoru, ve kterém se ještě rozhoduje (ministerstvo, universita)? …
      Odpověď: Prezident je vrchol politické moci, proto jeho podpis je znamením vážnosti. Jeho podpis může být nahrazen předsedou vlády nebo ministrem školství. U ministrů vidíte ubohost v jednání a myšlení a navíc je pořád mění. Podobné výhrady mám k předsedovi vlády. Co ten současný vlastně v životě užitečného udělal? Kdybych jeho podpis odmítl, tak dostanu vzkaz, ať si na.eru. Nevím, kdo dekret podepisuje v Rakousku, ale na vizitkách mají tolik zkratek, až z toho jde hlava kolem. Zdánlivě tituly nepoužívají, ale otevřete webové stránky a žasnete, kolik si jich tam píši. Kdybych věděl, že se Zeman bude vzpírat svým pracovním povinnostem, pak bych k volbám nešel vůbec.
      4) 10.5.2015 – 21.35 Jako bývalý asistent vím z vlastní zkušenosti, že si každý uchazeč nemusí dávat podklady pro jmenování dohromady sám. Hodně práce za něj může udělat právě asistent, případně i kdokoli jiný, dostatečně odborně zdatný, kdo za to dostane zaplaceno. …
      Odpověď: Někdo ve vyšší akademické funkci má. Pochybuji, že poskok spravuje jeho publikace, dělá mu záznamy a je schopen dopsat anotace v případě, že článek nepsal. Skoro všechno děláte vlastníma rukama. Po nástupu počítačů sekretářky a písařky přestaly přepisovat ruční poznámky, skripta a zprávy a všichni si píšou do počítače sami.
      Já jsem také mašina na ruční práce. Do zaměstnání musím, zapsat docházku je mou povinností a dát podklady k povolení a vyúčtování služební cesty za mne nikdo neudělá. Zemanovou pracovní povinnosti je dát dvakrát ročně 50 podpisů. Neodpovídejte, že je to mnoho. Počet profesorů podle statistik u nás klesá. Některé obory budou přednášet asistenti.
      Zeman se může své funkce vzdát, pokud je mu žinantní dát směšný počet podpisů a promluvit do duše v Karolínu hloučku právě jmenovaných českých profesorů.

      Zhodnocení: Je toho mnoho, co lze zlepšit v českém školství. Vytlačit například profesionálně nevýkonné akademické funkcionáře, kteří využili chaosu před 25 lety a nalezli do pohodlných koryt. Je těžké ukázat, kdo je kdo. Zpřísnění požadavků na habilitační a jmenovací řízení působí efektivněji než kravál, za kterého se bude kráglovat ze msty. Už teď se mladí, kteří mají na docenta předložit dva články v imputovaných časopisech (ty jsou v některých oborech vydávány jen v zahraničí) a dva patenty ptají, zda to v minulosti jmenovaní profesoři splňují.
      Mám podezření, že nicky, které sveřepě trvají na jmenování univerzitou, chtějí vyvolat chaos, protože jako vš pedagogové neodvedou práci, která je podmínkou k dosažení vědeckopedagogickému titulu profesor. Já osobně za nic neodpovídám než za doktorandy, kteří nastoupí do průmyslu a tam se ke mně budou hlásit a mohou mi udělat u budoucího zaměstnavatele ostudu.

      • vittta

       Snažil jsem se pozorně přečíst celé vlákno, myslím, že vám jde v podstatě o samotnou funkci prezidenta, než o to, co podepsal či nepodepsal.
       Kamil píše, že když někdo něco podepíše, měl by si zatím stát a to považuji za dobrý názor.
       Vy píšete, že si za tím stát nemusí, ale má spíše respektovat pravidla, které určil někdo jiný, jinými slovy, chtěl byste, aby prezident držel hubu a krok a nedělal potíže.
       Podle mě je ale prezident cosi víc, jak nějaký posraný ouřada a myslím, že je to dobře.
       Hoven na vysokých funkcích máme dost, alespoň prezident by se měl poněkud vymykat.
       Mám také dojem, že by stálo za povšimnutí, co se vlastně Zemanovi vesměs vytýká, je to poněkud stranou, ale je to zásadní.
       Zemanovi se nevyčítají důvody, proč uvedené jedince nechce jmenovat, vyčítají mu, že se stejně nechoval u jiných jedinců, které…potvrdil.
       To mi přijde komické, protože fakticky nemá moc ani sílu nejmenovat nikoho, kdo měl nějaký škraloup.
       Tak čas od času vyprudí alespoň někoho, k velké radosti velké většiny lidí, kteří ho volili.

     • mirror

      Pane Mudro,
      Podle mého názoru by do jmenování profesorů vůbec ministerstvo a prezident neměli zasahovat. Mohlo by se vytvořit monopolní občanské sdružení profesorů, kteří by měli jako jediní vyvolení právo profesorský dekret vystavit. Je mezi nimi koncentrace vědomostí o rozvoji vědy a sami rozpoznají, kdo na titul má a kdo si ho nezaslouží. Myslíte, že by v kapitalistické společnosti takový systém mohl fungovat?
      Domnívám se, že by za službu společnosti a garanci kvalifikace pedagogického sboru občanské sdružení od společnosti, tj. její vlády, nedostalo na svou činnost ani korunu. V případě finanční krize by došlo na rozhodnutí tituly prodávat. Je to přece preferované tržní chování, proti kterému prezident nic nenamítá. Někdo někde napsal, že na péči o imigranty dostávají různá občanská sdružení pochybného charakteru půl miliardy z našich daní.

      • Sio

       S tím sdružením profesorů souhlasím, to by mělo větší význam. Ale ne tak, že jen profesorů českých univerzit. Mělo by být nadnárodní. A počet profesorů, kteří mohou být v té které zemi v daném roce jmenováni by měl mít kvótu. Prezident by jistě rád jmenoval takto vybrané profesory, pokud by samozřejmě nezjistil, že jsou to lumpi. Profesor je pedagog, nemůže být lump.

      • Kamil Mudra

       No… trochu mi to připomíná svaté kolegium nebo zednářskou lóži a podobná výběrová uskupení. V podstatě to vidím podobně jako Sio. Ale nejsympatičtější je mi ten anglický a americký systém, který má označení profesor pro pracovní místa. Chceš být výjimečný profesor? Inu snaž se, vzdělávej, hloubej a máš-li na to, stane se tvé jméno tvým titulem. A jestli na to nemáš – zůstaneš holt „řadovým“ profesorem.

        • Mirror

         Možná to nemá cenu, ale přesto:
         1. S anglickým a americkým systémem bychom byli v kontinentální Evropě samotní.
         2. Místa by se obsazovala konkurzem. Jsem zvědav, kdo by se hlásil ve státě s nepohyblivým obyvatelstvem. Univerzity by mohly fungovat jen v Praze, v Brně omezeně.
         3. Titul profesor by se pak na náhrobních deskách neuváděl, protože by se neodlišoval od titulu lakýrník, kterým se bude chlubit jen blbec.
         4. Ti nejpohodlnější zaměstnanci univerzit by se zaradovali, protože už by je nikdo do publikování a patentů nehonil. Není nad to učit na takové univerzitě.
         5. O kvalitě vzdělávání v USA a GB vládnou iluze. V podstatě je tam velmi málo kvalitních univerzit, na které shánějí profesory po celém světě. Ostatní univerzity nestojí za řeč a jsou odkladištěm dospívající mládeže a místo, kde studenti získávají první sexuální zkušenosti.
         Sio, šel byste učit na univerzitu? Máte připraveny přednášky pro dva nebo tři předměty, každý po 150 slajdech, nejlépe česky a anglicky? K tomu učebnici a nějaká skripta. Studoval jste přece výborně.

         • vittta

          No dovolte…
          Dejte si něco nalakovat dobrému a špatnému lakýrníkovi….budete mrkat, jaký to může být rozdíl.
          I lakýrníkem se dá chlubit, a třeba klempířem, čímkoliv.
          Ve vámi uvedeném případě je to ale tak nějak jedno, za 50 let to stejně nebude nikoho zajímat, ani profesor, ani lakýrník.
          Vzpomínka na ty nejlepší pak může přetrvat věky,ale čím byl vlastně Einstein, když jsme u těch strašně důležitých titulů…

         • Sio

          Mirrore, překvapím vás. Uvažoval jsem o tom. Dokonce jsem byl na VŠB na katedře informatiky se poptat, neměli lidí nazbyt, asi by mě vzali. Ale bylo mi už 35, takže to bylo pro tento typ kariéry na hraně. Asi by nebylo moc peněz, ale bavilo by mě to, ani nevíte jak. Učil jsem dva roky informatiku na gymplu, ještě za komunistů, měl jsem to jako brigádu, gympl sám požádal fabriku, neměl lidi z oboru. Každou středu 6 hodin, to byla myslím čtvrtina úvazku. Bylo za to 35 Kčs/hod. To bylo dost, ve fabrice jsem měl třetinu. Po šichtě na gymplu jsem šel na druhou směnu do fabriky. :-)
          Připravit si nějaké PowerPointy je to nejmenší, nemyslíte? Jo, teď bych na to už opravdu neměl čas a energii, 8 – 10 hodin denně sedím za kompem v práci, tak na to fakt už pak nemám náladu. Naivně si myslím, že asák, docent nebo profesor musí udělat mnohem více, než si připravit tři kurzy a pak je jen rok od roku mírně aktualizovat, mýlím se snad? Protože to si troufám říct, že při nějakých 20 hodinách přednášek týdně zvládnout to hravě jde, jak by řekl Mistr Joda. Alespoň docent Valov, s kterým jsem pracoval 4 roky jako student v Leningradě na 3 různých projektech přicházel sice do práce v 9 ráno, ale před osmou večer neodcházel. To, co jsem se u něho naučil bylo tak kvalitní, že jsem hned po škole přebral ve fabrice projekt, který tenkrát ještě nikdo jiný neuměl, halt pionýrské časy. Ruská škola byla velmi orientovaná na praxi, kdo chtěl, naučil se hodně. Mohl bych vyprávět, třeba někdy zajdeme na rošo nošo. Kdo nechtěl, ten nic. Dotáhl jsem ten projekt jako one men show do konce a přidal k tomu ještě druhý. Víte, co to byly tématické úkoly? Na tom druhém jsem celou partu kolegů potěšil odměnou 25000 Kčs, to byly prachy. Dělal jsem na tom sám 3 měsíce a oni dělali moji práci za mě. Pak jsme se bratrsky rozdělili. Jo, dalo se i za socíku ledacos… a jak vidíte, kantory nepodceňuji.

          • Mirror

           Sio, přechod před padesátkou na univerzitu není nic snadného. Levou rukou zvládnete několik přednášek z oboru, pak zjistíte, že vaše znalosti jsou tak speciální, že vám studenti nebudou rozumět, protože se neorientují v příbuzných oborech, které pro vás byly ve firmě běžné. Odborníci z praxe mají obvykle velmi hluboké znalosti jen v úzkém oboru. Na vysoké škole musíte umět učit velmi široký obor včetně toho, co jste prakticky nikdy v životě nedělal. Mozaiku svých znalostí si musíte obnovit a doplnit tak, aby v ní nebyly mezery. Před pár dny jsem slyšel v diskuzi takovou žertovnou větu. Víme, že ví hovno, ale my ho potřebujeme, protože hovno ví o všem. Doufám, že vás to neurazilo.
           Zemanovo hulvátské vyjádření stimulovalo pohrdání po učitelích na vysokých školách. Co vám na to řeknou vaši kolegové z gymnasia?

         • Sio

          Abyste si nemyslel, že chci nějak ponižovat VŠ pedagogy. Mimochodem, doc. Tkadlec z ČVUT a prof. Hančl z OU jsou moji spolužáci, s Jardou jsem seděl v jedné lavici, na posledním srazu jsme pokecali o jeho práci. Polovinu roku prý tráví někde v Británii, už jsem zapomněl kde. Zvláště Tkadlec byl opravu fenomenální, naprosto unikátní mozek, když jsem viděl jeho výkony, už jsem nechtěl studovat matematiku. :-) Vím, jací jsou to lidé.

          • Mirror

           Sio, Tkadlece neznám, o Hančlovi vím, znám jeho otce a vím, co učil. Víte, že by Zeman na něj mohl zaútočit jako na Eichlera? Chodili jste všichni tři do Bílovce.

         • bara

          Obhajujete neobhajitelné, těch možných pár vyjímek nic neznamená a o těch zpravidla nikdo ani neví. I v těchto sférách je velmi časté, že jeden dělá a druhej sbírá ocenění
          Asi se shodnem, že to, jak to tu dnes vypadá, je těžkým selháním „elit“. A právě akademici mají být těmi elitami, takže výsledek jejich buhulibé činosti v posledním čvrtstoletí (a nejspíš přímo půlstoletí) dnes vidíme všude kolem sebe. To nejsou elity, to je verbež a lůza, jež za mamon i svou duši prodá. A takové duše žádnou velkou myšlenku nevyplodí.

 6. Seal

  Jmenování profesorů a jejich počty mají pro VŠ především praktický význam: Kariérní řád, akreditace oborů, kriterium pro financování jednotlivých VŠ. Kdyby tituly uděloval „jenom“ ministr školství, tak se nestane vůbec nic, protože systém by z hlediska požadavků zůstal nadále jednotný. Jenom některým lidem by to halt přišlo méně prestižní. Je možné samozřejmě uvažovat i opačným směrem: K podtržení vážnosti profesorského sboru, které se v české společnosti dozajista těší, by se při jmenování nových profesorů daly i střílet čestné dělové salvy z Petřína a kardinál Duka by mohl celebrovat slavnostní mši.

  • ;-)))

   Je mi lito, ale u me se zadne vaznosti a ucty uz hodne dlouho netesi.

   Mlcici zbabelci + kolaboratsky sliz si zadnou uctu nezaslouzi.

   Nejak si neumim vzpomenou ani na ojedinele hlasy vlastniho nazoru a nesouhlasem s tim co se kolem deje.
   Zato si dobre vzpominam na angazovanost a nenavist v akcich volim karla.
   Je mi z tech nabobu na bliti. A to ze ceske vysoke skolstvi jde systemove doprdele je primarne jejich vina.

  • Kamil Mudra

   Seale, omlouvám se za zduplikování vaší myšlenky. Ale když jsem začal psát svůj komentář (od kterého jsem odbíhal aniž bych otevřenou stránku aktualizoval) tak tu váš komentář ještě nebyl.

 7. ;-)))

  Mimochodem nechapu z jakeho titulu a kreditu obtezuje kardinal duka a jeho klerofasiticka zlodejska cirkev na kazdem rohu obycejne lidi, na ktere on z vysoka kasle a oni mu to oplaci.
  Pokud je tak dulezity a milovani ve sve diecezi, at se tam laskave maximalne zdrzuje a neobtezuje lidi jako jehovista prodavajici avon

  • Slobo

   11.5. 2015
   Komentář čeká na schválení, od 8:00
   Kde.. ?
   【ツ
   Re, Re Nocni vlci

    • Janika

     To nevadí, Barone, jen pak musí Slobo počkat, až se dostanu k počítači a komentáře schválím. A už je taky krásné počasí, snažím se trochu žít i venku :-).

 8. bezejmenná

  jedná se o aktivity pana Zemana v Moskvě nebo o jmenování profesorů? Typla bych si, že o nejmenování profesorů
  můj laický pohled:
  1.studenti se stydí za svého presidenta
  2.jakákoliv iniciativa presidenta je ve sdělovacích prostředcích dehonestována
  3.i tak je president znevažován- i kdyby nedělal vůbec nic

  Na mou náturu- jeho reakce je správná, a jde o to, aby zabolela- to jest- pokud je jmenování profesora spojeno s vyšším výdělkem a pod. nic jiného si ta havlistická pakáž nezaslouží

  • Sio

   Já bych zase neházel všechny profesory do jednoho pytle …

  • bara

   „Havlisticá pakáž“, toť skvělé označení pro tu verbež. :(

 9. BARON LE SAMEDI

  Pane mirrore, co svět světem stojí, sekretářky kateder připravovaly materiály pro jmenování, dále personalistky a kádrovačky dříve, někde věd. tajemníci. Odborné články bylo možno už v 70.- letech zaplatit cash, třeba u Elsevieru, a bylo to pro ně jako inzerce, pro ČSSR po předložení separátů atd. jako doklad vědeckého růstu. podpis prezidenta pod chartu jmenovací pak znamená, že on, jakožto zástupce suveréna, lidu, ručí za kvalitu a činnost vč působení profesora na venek. Proto se asi zema, oprávněně, cuká.

  • Mirror

   Barone, takovou sekretářku vám závidím. Možná, že tomu tak bylo i u nás, ale já jsem přišel na školu, když už měl každý svůj počítač na stole. Sekretářkám se dával ten nejhorší, nejméně výkonný. Naše sekretářka nám nosila drby z celé školy a organizovala nám práci. Ještě ponášela papíry, což trvalo dlouho, protože si musela cestou popovídat s kamarádkami. Do počítače jsme všechno psali sami. Podklady nemají žádné formuláře a neobsahují nic, co by měla škola kdesi uloženo a někdo jiný to musel hledat. Jsou složeny ze seznamu publikací (u mne ze tří pracovišť), které jsem musel doložit z domácího archivu. O mých výzkumných zprávách škola nevěděla. Co jsem učil, to jsem si vedl jen já sám. Podklady se předkládají komisi, která není jen z vlastního pracoviště, ale i odjinud. Moje odkazy musely být dohledatelné v knihovně, výzkumné zprávy jsem měl připraveny ke kontrole z vlastního archivu. Podvod nestál nikomu za ostudu a ztrátu dobré pověsti.
   Publikace, které jsem pokládal za důležité, kolovaly při inaugurační přednášce po stolech, kde seděli členové vědecké rady. Byla mezi nimi kniha, časopisecké publikace s asi 6 překlady, které si pořídila britská knihovní služba (BISI) podle svého výběru. Dohadoval to ÚVTI Praha, možná, že tu instituci znáte. Dále to byly kopie referátů ve sbornících.
   V českém školství je mnoho slabých míst, degradace autority profesorů poměry jen ještě dále zhorší. U nás se kritéria tak zpřísnila, že mnoho starších profesorů je nesplňuje. Mladí to vzdávají a doufají, že někdo zase povolí opratě. Akademické rady se plní členy, jejichž jediným zájmem je dosadit do vedení povolného člověka, který pohodlné zaměstnance nebude buzerovat. Opakuji, že mám podezření z pokusu vyvolat chaos, na který doplatí jen ti dobří a gauneři si ještě více upevní svoje pozice.
   Vidíte, že byla ztráta času podrobně vysvětlit, o co jde. Lidi si nezaslouží nic lepšího než Zemana, který na ně kašle. Zeman mi připomíná Husáka z roku 1968, který podobně jako zeman rád populisticky řečnil, aniž hnul prstem pro něco důležitého. Tenkrát se třeba vysmíval, že lev ve státním znaku měl rozdvojený ocas. Obecenstvo řvalo nadšením, protože se mu takové vtipy líbily. Slyšel jsem to v pořadu Kavárna u pavouka.

   • Mirror

    Omlouvám se, místo „akademické rady“ je správně „akademický senát“.

 10. Budgie (@faajte)

  V každém případě byl Zeman v Rusku vidět a dokonce zašel za Putinem a ten ho přijal ( je pravda, že ty pindy o ruském dluhu v době oslav a památky padlých hrdinů, kteří položili život i za existenci československa si mohl odpustit – proto ta zvědavost v očích Putina – tahle špatná gesta k pražskému kavarenskému publiku neocení nikdo, ani ti umaštění havloprduchové, kterým byly zbytečné kecy určeny ) . Takže to je jasný signál pro české americké hraboše a osobní prezentace ( i když v prezidentském hávu) , kterou si rusové budou dobře pamatovat . ..)

  • Janika

   Ano, taky z toho nemám dobrý pocit, z těch řečí o dluhu. A vůbec, proč my jim vlastně dlužíme?!?

   • danaver

    To ne, Janiko, oni dluží nám, takže v případě úspěchu si posílíme rozpočet, což by v době rozjetých sankcí nebylo tak špatné:-)
    A nebyla bych tak skeptická ani k tomu, že si Zeman „dovolil“ otevřít tohle téma. Naopak, myslím že to byl výborný tah – v celé té tirádě politických keců vo ničom, sankcích, výchově Ruska ke slušnému chování – zazněl najednou čistý, klidný, rozumně obchodní hlas – pojďme se vykašlat na blbý politický kecy, máme jich oba plné zuby – a pojďme konečně dělat něco užitečného.
    Zeman dokázal oddělit čas kladení věnců od času, kdy je nutné vyhrnout si rukávy, a chlapsky na rovinu probrat těžké věci. Přímo do očí Putinovi, tomu rozzuřenému krvelačnému medvědovi. No kdo to dá :-)
    Nevšimla jsem si že by ho za cokoliv z toho co udělal nebo řekl někdo z EU tvrdě odsoudil, naopak, evropská komise mu na cestu přidala nějaké materiály pro Makedonce, což skoro zapadlo, ale řekla bych že taková drobnost znamená něco jako povolenku, jako symbol že je tu někdo kdo by mohl pomoci navazovat potrhané vazby. Prostě politika není nikdy jednolitá, vždycky jsou v ní protichůdné proudy, aby se dalo manévrovat:-) Vlk se nažere (Merkelová před světem bouchá do pultíku), a koza (naděje na život evropy) zůstane celá.

    • Janika

     Aha, tak já jsem to obrátila, myslela jsem, že my dlužíme jim, to by pak byla drzost. Takhle je to naprosto v pořádku! Samozřejmě! Díky, danaver, za vysvětlení, s tímhle naprosto souhlasím, napsala jste to moc pěkně.

  • Janika

   Tak to je síla, ten článek i komentáře. Mám chuť to přeložit.

   Немцы пришли, сказали: „Вы чешские недочеловеки“ и 6 лет истязали население, в 45 году немцы ослабли – чехи стали убивать и сжигать немцев в том числе и тех
   которые уже столетиями жили с ними рядом.

   • Sio

    No, četl jsem tam i ty komentáře, některé značně nelichotivé …

 11. Astr

  to mirror
  Vase kritika nejmenovani profesoru ma tak bourlivy ohlas
  ze je z toho vubec nejvetsi nesouhlas
  a Vy jste si vyslouzil vubec nejvetsi pocet reakci s palcem dolu :-)
  Dle Vas, jak dal ?

  Profesori jsou jen dalsi hreb do rakve v souboji presidenta contra novinari a kavarna,
  Zatim cokoli president rekl ci udelal, dle skoropoloviny naroda ktera jej nevolila, spatne udelal,
  a tak si dovoluji pripomenout svetoveho Vaklava Havla a jeho konstatovani o „blbe“ nalade v CR
  a prohlubujici se nespokojenosti lidu.
  Proc asi ?
  Za dob „realneho socialismu“ vetsina naroda hledela na Zapad s nadejemi na lepsi zitrky
  a s timto pocitem I klici lide cinkali
  pak trvalo 25 let nez se z toho snu vyspali

  Kam dnes hledet s nadejemi vsemi?
  Bez nadeje nezije se dobre v zadne zemi !

  • mirror

   Z kocoviny po Zemanovi se bude muset česká levice vzpamatovávat aspoň 10 let nebo se ho nezbaví nikdy. Myslel jsem, že zdejší diskutéři mají zdravé kritické myšlení, místo toho se někdo přizná, že ví o případu, kdy podklady pro jmenování připravovala sekretářka. Musela to být tlačenka nebo politický konjukturalismus, jinak si to vysvětlit nedovedu. Zeman naprosto nechápe, co se po něm chce a navíc nahrává svým kritikům na smeč. Kdo a jak má hodnotit morálku uchazečů? Asi on sám jediný chce být arbitrem. Když někoho nezná a nikdy ho nepotkal, dá na klepy. Přece na pracovišti žadatelů se nejlépe ví, kdo je kdo a jak se chová ke kolegům a studentům. Na univerzitách nebují korupce srovnatelná se Zemanovým prostředím. Univerzita a studenti nejsou svázání tak těsně jako zaměstnavatel a zaměstnanec a nespokojenost s vyučujícím se provalí. Zeman v případě Putny šlápl do sraček. Měl případ nechat projít. Teď je Putna skoro mučedník a nějaké budoucí otřesy ho příliš neohrozí. Jeho fakulta a společenskovědní fakulta jsou na ostudu UK. Pokus udělat pořádek může odrazit mučednictví katolické buzny. Z nových tří případů měl jeden odložit do vyšetření a dva chudáky nechat jmenovat. Nic nenasvědčuje, že jsou profesionálně slabí a měli potíže se studenty. Protože se StB stále démonizuje, je podle mne podraz někoho obviňovat bez konkrétního selhání. Levicově smýšlející vidí Zemana jako mstitele za jeho vlastní lenost do převratu a druhá strana z pravice ho vidí jako někoho, kdo ohrožuje akademickou svobodu. Podezřívám Zemana, že jmenování profesorů chce použít jako nástroj k odměňování poslušných. Z blbce udělá člověka s vysokým morálním nijak neměřitelným kreditem. Dočkáme se možná toho, že bude odměňovat za zásluhy v boji za demokracii i způsobem, když se pravidelně morální autorita opíjela a chodila vyzvracet do křoví na Karláku. Jirka Vaněk ze Sydney navrhoval postavit v těchto místech pomník.
   Dávám si záporný laik, možná z několika IP adres.

  • mirror

   Astře, to není bouřlivý nesouhlas, to je lhostejnost a zabedněnost.

   • Astr

    Mirrore
    Nevim jak jini, ale jsem li lhostejny, tak to nedavam najevo palcem dolu !
    Ten nesouhlas s Vasim pohledem musi mit nejake pozadi :-)
    Obecne plati, ze cokoli president Zeman v posledni dobe dela ci rika, vse je tvrde kritizovano, nic neni dobre!
    Obavam se ze pokud by kandidoval I v dalsim obdobi a vyhral, pak polarizace obou stran
    bude eskalovat a to na uroven rozhodne ne sametovou !
    Tak hluboky rozkol spolecnosti je to posledni co sve rodne zemi preji !

    • mirror

     V jedné z knih doktora Plzáka je uveden příklad, jak jeden jeho pacient balil ženské. Ukazoval jim exém na noze a říkal, podívejte se slečno, jak trpím. Pečovatelské povahy to přitahovalo. Češi jsou vcelku dobrosrdeční a nesnesou někdy útoky. Miloš jejich podporu získal. Podívejte se však, jak se chová. Po převratu připomohl nebo dokonce inicializoval přesun svátku z 9. na 8., což znamená, že osvobození hlavního města se neslaví. Teď jde za Putinem a lituje sovětských obětí ve válce. Můžete uvést příklad, kdy pomohl zachovat zbytky sociálního státu, který tady bezesporu před převratem byl? Vždy upřednostňuje zájmy podnikatelů. Zašantročení bank do ciziny je podle Štěpána Kotrby vítězství kolonialismu u nás. Je známo, že zahraniční investice v rozvinutých zemích přinášejí 4,8% zisku, v tzv. rozvojových zemích 8,4% a v ČR a Rusku 13%. Dvaapůlkrát více vydělá cizí investor u nás než v Německu. Materiál v Evropě stojí všude stejně, pracovní síla je dvaapůlkrát levnější. Místo toho, aby burcoval v Bruselu pro zdanění tam, kde zisk vzniká, vyčítá Eichlerovi, že studoval na vojenské politické škole.
     Ve druhé kole jsem Zemana volil a pomohl mu ke korytu. Měli bychom si říci, aby pro nás něco udělal. Co má nezaměstnaný z toho, že nechce jmenovat profesorem nějaké zoufalce, když je tento stát přímo rabován zahraničními investory? Za komunistů jsme investory vydíráni nebyli.
     Teď ať si to každý přebere, co za svůj hlas ve volbách dostal.

     • vittta

      Nevím jak ostatní, ale já jsem za svůj hlas dostal nepřítomnost Karla na hradě.
      A to je hodně velká devíza, a s ohledem na současné dění v Evropě přímo obrovská.
      A to ještě nevíme, co měli konkrétně za lubem revanšisté a superkolaboranti.
      Já si myslím, že nemusí být snadné vidět ten zisk, když tam Zeman je (na hradě), jak vidím třeba u vás.
      Ten zisk by nejspíš byl hodně patrný, kdyby tam byl místo Zemana Karlik.

     • Sio

      mirrore, raději se včas zastavte. Zeman dostal skoro 55% hlasů a to za situace, kdy sdělovací prostředky byly jasně proti němu. Ta VAŠE levice není schopna postavit Zemanovi protikandidáta, který by svou oblivbou u voličí sahal Zemanovi aspoň po kotníky a tak svou ubohou nemohoucnost demonstruje přesně tak, jako vy. Ale jak vidno – 2 717 405 lidí s vámi nesouhlasí nebo přinejlepším nenašli nikoho lepšího. Jsem rád, že mám prezidenta, který se nebojí projevit svůj názor. A vaše otřepané argumenty, které jako kolovrátek opakujete při každé příležitosti plivnout si na Zemana moc nezabírají. Jsou z havlistické dílny a ani to vám nevadí.

      • Mirror

       Sio, prostředí, ve kterém se pohybujete, není nijak reprezentativní. Zeman už má hodně kritiků. Při návštěvě Libereckého kraje už besedovat se studenty univerzity nebyl pozván. Nechte si svoje názory, já si nechám ty moje.

       • Sio

        Myslím, že studenti byli proti němu už tradičně, spíše jim seděl Karel Číro. Jsem zvědav, jak se asi studenti ztotožňují s vašimi názory. V prostředí, ve kterém se pohybuji, ho nevolil skoro nikdo, to byste i mohl tušit.

         • Kamil Mudra

          A kdo, mimo politiků (nebo politických aktivistů), musí?

          • mirror

           Pane Mudro, já nejsem politik, a proto se nemusím politikou zabývat. Nevychvaluji žádnou politickou modlu, která žije nebo je na pravdě boží. Moudrý muž nikdy nechválí nikoho, koho nemá nebo neměl pod kontrolou tak, aby věděl, co udělá nebo dříve udělal. Vy víte, co Zeman udělá/vyvede? Teď se sere do profesorů. Vám nestačí, co je na této stránce?

          • Janika

           A co je na této stránce, mirrore? Vy, co tady obhajujete neobhajitelné a musíte si proto pomáhat poznámkami o zabedněnosti a obvyklými klauzulemi o ponechání si každý svého názoru, přesněji „názoru“ :-). Do debaty s Vámi se nezapojuji, protože to je zbytečné. Vy jste se zabetonoval na své pozici a nikdy, nikdy, nikdy ze své „pravdy“ neuhnete. Sám tomu věříte, protože nemůžete jinak, ale jasně definovat to, čemu věříte, nemůžete, protože není co definovat. Na nepodepsání čehokoliv kýmkoliv není nic špatného z principu. Tečka. A těší mě, že všichni ostatní diskutující tady píší vesměs tak, že bych to podepsat mohla, dobrovolně a ráda, s čistým svědomím :-).

          • vittta

           Prosimvás, Mirrore, to to je za frázi?
           „Moudrý muž nikdy nechválí nikoho, koho nemá nebo neměl pod kontrolou tak, aby věděl, co udělá nebo dříve udělal.“
           Vždyť není na světě člověka,který by si byl jistý sám sebou, co udělá, v časech jistých i nejistých, bez tlaku či pod tlakem.
           Jak můžete kontrolovat jiné?
           „Moudrý muž“…..to je výraz, moudrý muž si spíše uvědomí, že každý je omylný a dokonalý není nikdo, rovněž čin, dnes viděný jako pozitivní může být za pár let velice negativní-a naopak.
           Tady nebyl žádný velký výběr, buď ČECH Zeman a jeho občasné (A ZNÁMÉ) excesy, nebo ….Nečech Karl, zjevná loutka jiných a ti jiní nic dobrého za lubem nemají a neměli.
           Nevolit řešení NENÍ.

      • Kamil Mudra

       Volil jsem sice Zemana až ve druhém kole ale postupem času docházím k názoru že jsme si zvolili nejlepšího kandidáta z celkové nabídky – tedy i včetně toho kola prvního. Pokud by se dnes volby opakovaly a seznam kandidátů se oproti těm minulým nezměnil, dal bych mu tentokrát hlas hned napoprvé. V jeho případě jen lituji toho že nezvítězil už když kandidoval proti Klausovi. Tehdy pro mne ČSSD přestala být volitelnou stranou, protože tím podrazem na vlastního kandidáta už, alespoň pro mne, přetekl pohár.
       Plně souhlasím se Siem že „levice není schopna postavit Zemanovi protikandidáta, který by svou oblibou u voličů sahal Zemanovi aspoň po kotníky“. To sice neznamená že bych byl se svým prezidentem ve všem zajedno, ale i tak se obávám že v příštích volbách nenajdu kandidáta, kterému bych dal svůj hlas s aspoň trochu lepším pocitem, než je ten že volím menší zlo.
       A také se shoduji s Vitttou, že už i sama nepřítomnost Karla na Hradě je odměnou za hlas o hodně větší než malou. Po dlouhé době (ne-li vůbec poprvé) vím, díky Zemanovi, jaký je to pocit když se člověk nestydí za svého prezidenta.

 12. Astr

  Dik za uplne jiny nazor soucasneho presidenta CR, dokonce I jiny nez produkuje kavarna :-)
  Mimochodem Vase srovnani ze
  pracovní síla je dvaapůlkrát levnější
  neni presne, az najdu pretisknu srovnani v autoprumyslu.
  Pri srovani CR- SRN maji Nemci 4x vetsi platy, tedy zivotni uroven, a kdosi to pretiskl pri komentovani a uvedl I cisla kdyz se probiralo jmeno Piech a kritizovala se snaha odboru o nekolik % zvednout platy ve Skoda MB :-)
  http://www.businessinsider.com.au/r-piech-misses-porsche-agm-as-vw-seeks-to-build-bridges-2015-5