Мозговой

mozgovoj3

V průběhu let jsme byli vychováváni různě… Ale to nejodpornější, co nám mohli vštípit, je přesvědčení, že: „Nic nemůžeme změnit…“ „Rozhodne se bez nás.“  „Nás se to netýká.“  „Je to jedno, stejně rozhodnou za nás.“

Ale to je jen polovina problému… Posledním stádiem zezvířečtění je to, když se namísto pomoci druhému v nouzi radujeme, že tato katastrofa nepostihla nás… Uklidní nás, že na pozadí problémů jiného člověka je u nás vše jakž takž v pořádku… Na jak dlouho?

Rozdělení společnosti a boj o osobní zájmy dnes překročily všechny přijatelné normy etiky a morálky.

Mnozí mně mají za zlé některá kategorická prohlášení ve vztahu k lidem, kteří kvůli jejich myšlení je lidmi jen s obtížemi možno nazývat. Spíše stvořeními sklánějící se před těmi nahoře. Jinými slovy – stádo. Omlouvám se, ale jsem zvyklý říkat, jak to je.

Dnes má každý z nás šanci opustit „stádo“. Dnes má každý z nás šanci žít svůj život v sociální občanské společnosti! Ale kdo říká, že tato společnost bude vybudována bez naší účasti? Kdo říká, na nás nic nezáleží?

Záleží! Ale pouze tehdy, když jsme spolu! Teprve když se budeme vzájemně podporovat a pomáhat si, nikoli se radovat z nezdaru souseda.

Než se začnete rozhodovat, zvažte, zda chcete i nadále žít v iluzi, vytvořené pro nás, která, jak ukázala historie, se zhroutí na první přání „tvůrců iluze“. Nebo začnete budovat své vlastní – opravdové, i když to není snadné…

Zrodí se v národu touha být člověkem, nebo jsme přivykli být stádem?

Velitel brigády Mozgovoj

19.května 2015

(Zdroj)

***

Мозговой Алексей Борисович, 2013

Не плохо в мае умереть,
Могильщику копать удобно.
И соловьи всё будут петь,
В последний раз, так бесподобно.

Под грохот первых майских гроз,
Вместо унылых отпеваний…
И дождь, прольётся вместо слёз,
Он смоет грусть воспоминаний.

Могильный холмик приютит,
Под покрывалом трав зелёных.
Пусть даже крест там не стоит,
Среди берёзок утомленных.

Под шелест листьев молодых,
Что только к жизни потянулись.
Пока ещё нет трав седых,
А только, только всё проснулось.

Не плохо в мае умереть…
Остаться в свежести весенней.
И хоть не смог я всё успеть,
Но не осталось уж сомнений…

Не плохо, в мае умереть…

(Zdroj a další verše)

***

23.května 2015 byl Alexej Mozgovoj, velitel brigády „Přízrak“, zabit při atentátu.

 1. Janika

  O kom to mluví Alexej Mozgovoj – o nějakých zlých lidech, co se radují z toho, že oni jsou v suchu a to zlé se děje jiným? Kdo jsou ti lidé, můžeme se ptát tak, jako se ptáme „Komu zvoní hrana.“ Odpověď zní – jsme to my.

  A není pravda, že není špatné umřít v máji, jak píše ve svých verších. Je to strašně smutné umřít, zvláště když se zem probouzí…

  P.S.: Tohle je ten „Rusák“. Takoví jsou.

   • vittta

    Všichni také ne.
    Možná jsou takoví i nějací Američané, je to pravděpodobné.
    Ale na tom houby záleží, na čem jedině záleží je to, kdo se dostane na příslušné postavení.
    A když to je někdo jako Mozgovoj, skončí jako Mozgovoj, i kdyby válka nebyla.
    Protože reálně světu nevládnou Mozgovojové, ale Kalouskové a Schapirové a Putnové a jim podobní a to za mocného bečení jejich stáda…..

 2. BARON LE SAMEDI

  Posuzovat Ukrajinu podle toho, že zabíjí ukrajinský voják s žoldem dvacet dolarů měsíčně, ukrajinský bezpečák s tisícidolarovým příjmem měsíčně- pokud zabíjí pro Kolomijského, nebo belgický žoldnéř s platem pět tisíc dolarů měsíčně, učící předešlé zabíjet, je zlé. Na druhé straně totiž musejí být lidé, které někdo organizuje „se nenechat zabíjet“, a „zabíjet, než budeš zabit“. Na Ukrajině trpí miliony lidí, v takové Indii, zrovna dnes, také miliony. Byť tamním desítkám milionů bezdomovců hrozí jen smrt z horka na ulici. Padesát nad nulou je, jak známo, horší padesáti pod nulou. Ukrajina nezvládá, Indie nezvládá. Kdo, která vláda zvládá pečovat o své lidi? Ta sanmarinská? Ta jistě, a víme proč…..Mozgového nelituju. Starej chlap v battledressu musí vědět, že smrt má připnutou na těle pevněji, než hvězdu na nárameníku. Zvláště, je-li šéf batalionu, říkajícího si přízrak, který jako přízrak přepadá jiné. Zemřel ve stoje. Sláva. I když jaká sláva dnes ve světě, kde by Hamlet vyřkl svá slova zřejmě jinak:“ Být či jen nad životem blít“ to je to, oč tu běží…

  • Janika

   Víte jistě sám, Barone, že jsou muži, jejichž cena pro zemi a národ je nenahraditelná. Takový Kaddáfí odejde a země je v nepřekonatelném rozvratu, druhého podobného nenajdete. Mozgovoj byl z podobného rodu mužů, co vedou ostatní. A „Přízrak“ přepadal jen ty, co přišli odjinud zabíjet domorodce.

  • jednooký

   Vieš, prečo sa batalion Mozgovovo volá Prízrak? Pretože ho ukrajinci mnohokrát vyhlásili za zničený, za neexistujúci, za prízrak – ale znovu a znovu sa postavil na odpor ukrajinským fašistom.

  • Kamil Mudra

   Promiň Sio, ale i to co píšeš je určitý projev stádovitosti. Já na své hlavě žádné máslo nevidím.

    • Kamil Mudra

     Janiko, chodím na demošky, podepisuji petice, snažím se lidem okolo sebe otvírat oči, ve shodě se svým svědomím – co asi můžu dělat víc? Na druhou stranu – nevím o žádném svém konání kterým bych ten stávající sajrajt podporoval.
     Sypat si popel na hlavu aniž bych měl osobní pocit viny, jen proto že to dělají jiní, je podle mého stejný projev stádnosti jako např. vyřvávat hesla jejichž významu nerozumím, jen proto že je vyřvávají ostatní. Nepatřím do stáda které bučí ve shodě s mainstreamem ale nehodlám patřit ani do toho které potřebuje mít pocit že má nějaké společné máslo na hlavě. Pokud ty nebo Sio víte ve svém životě o něčem čím podporujete něco špatného, tak to prostě nedělejte. Nakydaným máslem na hlavě určitě ničemu dobrému neprospějete.

      • Kamil Mudra

       A na jak dlouho, Tribune, myslíte že byste se dokázal placení daní vzepřít (bez fíglů)? Z tohoto pohledu by vycházeli jako ti nejčistší ti podnikatelé kteří se snaží placení daní vyhnout jak se dá a největší padouchové by byli zaměstnanci kteří tu možnost nemají. „Máslo na hlavě“ by měl člověk už jen za to kde se narodil. S tímhle pojetím kolektivní viny se rozhodně nikdy neztotožním.
       A mimo to – v článku nahoře jsou zmiňováni lidé, kteří se hrbí před těmi nahoře a radují z nezdarů souseda. Nikdy jsem takový nebyl a tak nevím proč bych se k nim měl počítat. Ať si své máslo nechají pro sebe a pro ty kteří se cítí být jako oni.

       • Tribun

        Já také nepléduji za heroickou smrt ve spárech exekutora, o které se nikdo nikdo nedozví. Jen poukazuji na to, že člověk je zodpovědný za ten svůj kousek světa, i když nesouhlasí s tím, jak je to tam vedeno. Já neříkám, že je apriori špatně nebýt renegát, zachovat si život a bezpeční není nutně hanba, ale ta zodpovědnost, ta tady je. Mám ji také, a proto jsem také citlivější na to, co dělají naši „spojenci“, než co dělají naši „nepřátelé“.

        • Kamil Mudra

         Nu ano. Ani já se zodpovědnosti nezříkám. Ale to už jsme jinde. Zodpovědnost není totéž jako vina nebo spoluvina a projevený nesouhlas s viníkem (viníky) má svoji váhu.

         • Janika

          Chodíš na demošky, vím, Kamile, třeba na tu o podpoře Sobotky. Který dnes podporuje krvavý kyjevský režim.

          Ale aspoň že uznáváš tu spoluzodpovědnost, tak to bylo myšleno, vina není správné slovo.

          • Kamil Mudra

           To je podpásovka Janiko. O krvavém kyjevském režimu tehdy nebylo vidu ani slechu. A na demošku mne nepřivedla podpora Sobotkovi ale podpora práva voliče – dostat to co si zvolil. Vysvětlil jsem to tady tehdy dostatečně polopaticky a je mi fakt líto že jsi to za ten dlouhý čas, který od té doby uplynul, ještě nepochopila.
           Možná i tu spoluzodpovědnost vidíme odlišně.

          • Janika

           O krvavém kyjevském režimu nebylo vidu ani slechu, ale Sobotka byl Sobotka a jak se bude chovat, to se dalo čekat. Kdyby tehdy vyhrálo křídlo „zemanovců“, vypadalo ba to jinak, se Zemanem tahajícím za nitky. Ono je to o důvěře v člověka, založené na předchozích zkušenostech, rozumu, i citu.

          • Kamil Mudra

           Kdyby vyhrálo křídlo zemanovců, nebo ještě lépe – kdyby se ČSSD nerozdělila na dvě křídla a nepodrazila tak svého kandidáta na prezidenta, možná by pro mne nepřestala být volitelnou stranou. V posledních volbách můj hlas nedostala, což znamená že ho ode mne nedostal ani Sobotka. Neměl jsem tedy žádný důvod věštit z křišťálové koule jak by se Sobotka v tom či onom případě zachoval.
           Tehdy se ale rýsovala jakási škatulata hejbulata, z nichž měl volič vyjít jako ignorovaná veličina. Bylo třeba dát najevo že si to volič nenechá líbit a tohle byla jediná demoška která takový postoj vyjadřovala. Sobotka nebyl můj kůň ale mě nešlo o koně. Šel jsem tam za sebe a za každého kdo si svého hlasu váží.

          • Kamil Mudra

           Byla by, kdyby Zeman s tou partičkou kul nějaké pikle. To si ale nemyslím.

        • vittta

         Mít máslo na hlavě může mít kde kdo za kde co.
         Hodně mladých ho má třeba za odsun Němců a proto také volili Karla.
         Také ho mají ti mladí za „40 let komunismu“, které zničily předchozí 3 a budoucích 8 generací.
         Rovněž ho mají Svěrák a Menzel a jiní umělci, kteří s minulým režimem vydatně spolupracovali (i když s nechutí) a jelikož se od něj chtějí 59 minut po dvanácté co nejvíc distancovat, tak volí Karla a nenávidí nejenom Zemana, ale všechny, kdo ho volili, nebo kdo ho sice nevolili, ale ani na něj neplijí.
         Zkrátka Tribune (a jiní, sem jsem to nepsal, protože jsem nevědl, kam svůj text vklínit) není nic horšího, než mít máslo na hlavě za něco, co jsme vysloveně nemohli ovlivnit, či co se mohlo odehrát úplně jinak, než je prezentováno.
         Máslo na hlavě je fráze, která se propagandisticky dá skvěle využít a také se využívá.
         A já?
         Já platím daně a nechodím na demonstrace, byť s lidmi mluvím hodně a přivádím do úzkých i notné zapálence. Jen vyjímečně podepíšu nějakou petici a to mi jí někdo musí nacpat přímo před rypák.
         Přesto si nemyslím, že bych snad měl mít nějaké máslo na hlavě….
         Ten Mozgovoj, než přišel čas hrdinů, neohebných hřbetů a tvrdých palic, také možná platil daně a nechodil na demonstrace.
         Jeho velikost vyzdvihla až válka.
         Ale myslím si, že by se bez ní drtivá většina lidí obešla a možná i sám Mozgovoj by raději upadl v zapomění, než aby podřezával krky svým nepřátelům, kteří jsou ale zároveň jeho bližními a hovoří stejnou řečí.

         • Kamil Mudra

          „Mít máslo na hlavě může mít kde kdo za kde co.“
          hlavně když si to rčení kdekdo vykládá po svém. Tady je něco o jeho původu:
          http://www.e-kniha.com/proc-se-rika-ma-maslo-na-hlave.html
          Kalouskové a podobní týpci z politiky, kteří mají másla na hlavě celé tuny, jsou zřetelnou ukázkou toho, že „nevidět máslo na své hlavě rozhodně není typickým projevem stádovitosti„. To jsou honáci stáda. A mezi honákem a stádem je hodně velký rozdíl.

         • Janika

          To jsi napsal hezky, vittto.

          „Jeho velikost vyzdvihla až válka.“ – tak to bývá, pak se pozná, kdo je kdo. Samozřejmě, že by se bez války obešel, sám se vyjádřil v tom smyslu, že nepřátelé nejsou ti, co proti nim střílejí, ale ti, co je do toho ženou.

          • Kamil Mudra

           Hmm… Takového Alexandra Velikého také udělaly „velikým“ války které svedl. Ale dost pochybuji o tom že by v něm obyvatelé dobytých území, kteří ztratili své blízké a hleděli na své vypálené domovy, viděli velikého hrdinu. To spíš ho vnímali jako velikého hajzla.

          • Kamil Mudra

           To by mne tedy zajímalo proč podpásovka a na koho. Tak si hrábni do historie a podívej se kolik hrdinů s krvavýma rukama ti zůstane mezi prsty. Holt mne ty hromady mrtvých, kterými je válka vynesla na piedestal slávy, nějak nedokážou naplnit obdivem. Pochybuji o tom, že bych byl s touhle skepsí nějaká výjimka. Alespoň ne mezi lidmi kterým válčení nijak neimponuje.

          • Janika

           Válku jako takovou tu nikdo neopěvuje. Sám Mozgovoj se vyjádřil, že válka je největší nespravedlnost. Jenže se narodil v Luhansku a také tam zemřel. Nevidíš rozdíl mezi tím napadat jiné a bránit svou zemi.

          • vittta

           Alexandr byl dobyvatel, Mozgovoj se toliko bránil.
           To je fakt rozdíl…
           Na druhou stranu, bez Alexandrů by také nebylo lidstvo lidstvem, zakládal města, kulturní centra…Napoleon utopil Evropu v krvi ale jeho ústava se používá dodnes.
           To je tenký led, Kamile, tady se nějaké objektivní pravdy těžko dopátráme, všimni si, jak dlouhý mír mění vidění světa i u velice inteligentních lidí.
           Mnozí totiž jakoby toužili po pádu naší civilizace, a to se regály prohýbají pod tíhou žrádla a svoje výkaly splachujeme pitnou vodou a lidé jak nemají v zimě v kvartýru 25 stupňů, je jim zima.
           Někde jsem četl, že za naší zem nemá cenu bojovat..následoval výpis gaunerství, třeba boj za zlodějské oligarchy, kteří platí dělníkům 10 čistou.
           To je jistě pravda a nemohu se na ty zlodějské ksichy ani podívat, jenže nebránit vlast je věc ošemetná, protože naši oligarchové platí 10, cizí budou platit 2 za dvojnásob práce…a může to být i horší!!!

         • Kamil Mudra

          Ale já přece vůbec nesrovnávám Mozgovoje s Alexandrem. Komentoval jsem pouze to „vyzdvižení válkou“ a upozornil na to že mnozí takto „vyzdviženi“ jsou oprávněně rozdílně nazíráni. Alexandrovi v Makedonii jistě tleskali za ty samé skutky za které ho např. v Anatolii nenáviděli. Tedy i ono „poznání kdo je kdo“ bývá často natolik relativní že vlastně ani o poznání nelze mluvit. Vždy je ale takové válečné pozdvižení provázeno hromadou zmařených životů.

          Nehodlám válečným hrdinům upírat odvahu či rozvahu ani případné strategické schopnosti nebo skutečnou oddanost věci za kterou bojovali. Ale mnohem sympatičtější jsou mi lidé pozdviženi např. na poli umění či vědy, než na poli válečném.

          On i ten pád civilizace může mnohé lidi pozdvihnout. Jistě se při něm také ukáže kdo je kdo. Já si ale rozhodně nemyslím že pád civilizace za to jejich pozdvižení stojí. Evidentně i někteří lidé jaksi nejsou schopni domyslet si průvodní jevy takového pádu. Ti hodně prachatí si namlouvají že se za své peníze dostatečně zabezpečí aby se jim ta negativa vyhnula. Určitě v tom, Vittto, hraje roli i to co píšeš, že: „…dlouhý mír mění vidění světa i u velice inteligentních lidí.„. Inteligence a představivost asi nejdou ruku v ruce. Některé zkušenosti prostě nejsou přenosné a tak lidé kteří je nemají, postrádají mantinely, které se u těch se zkušenostmi většinou vytvoří.

          Ti co zastávají názor že za naši zem nemá cenu bojovat… No, řeknu ti že některým argumentům je dost těžké oponovat. Hlavně tedy tomu že vlastně už prakticky žádnou svoji zem nemáme. Že už nám byla ukradena. Já na to zpravidla říkám že v tom případě bychom si ji měli vzít zpátky a to se asi bez nějakého boje neobejde. Ten boj ovšem může probíhat jen tady. Pokud je někdo vládou vyslán aby bojoval jinde, pak v naprosté většině nebojuje za svou zemi ale za zájmy toho, kdo to jeho vyslání nějak zpunktoval.

 3. BARON LE SAMEDI

  Já jsem pana Mozgového neznal, a ani mne to nemrzí. O Kaddáfím mohu říci opak :-))), ovšem i Kaddáfí byl pouštní zabiják. Jinak mezi nimi jistě značný rozdíl je. Ale doba je plná absurdit, podívejte se, jak volilo Polsko. Přesně jak jsem v komentáři kdesi tady pod článkem před 14 dny traktoval. Neboli, v Polsku byli jen čtyři normální“ Poláci“ , co jsem znal, a pes Kulička, Szarik (Czterej pancerni i pies). Gruzínec s polskou hodností, jen tak, ať je sranda, se už v tom l966 roce jmenoval ….Saakašvili. Ale než sem merlin hodí moudro z pana Wolodyjowského, podotknu, že Duda je teď nový brácha dvojčete Kaczynskiego, který bude záhy předsedou vlády, anžto Kopaczová bude vy-kopa-na. Jménem si o to řekla. Jak konstatoval čtenář magazínu Wprost, nejlépe by bylo, kdyby si najmuli Porošenka jako pilota, nulu Nulandovou jako stewardku a všichni ti Komorowští a Dudové i s poradci odletěli směr Smolensk.

 4. Petra Michálková

  Беднов, Ищенко, Мозговой i Немцов. Nebezpečně kritizovali. Vrazi byli vždy ti samí – vlastní. Ještě zbývá Дремов – měl by si dát obrovský pozor. Ať okamžitě skončí s jakýmikoli proslovy – jinak bude na řadě.

  Мозговой и Дремов обратились к председателю госдумы Нарышкину и Совету Федерации по защите русского народа. Odpověď dostal Mozgovoj rychle – za 5 dní.

  Jeho protivládní slova nikdy nebyla vrchností zapomenuta:

  „Подписание договора в Минске – ничто иное как предательство, за которое правительства ДНР и ЛНР должны уйти в отставку. Я призываю все войсковые подразделения „Новороссии“ объединиться и предлагаю в кратчайшие сроки собрать военный совет на, котором должно быть определено единое правительство Новороссии, ни ДНР, ни ЛНР, а именно Новороссии!“

  • hans

   Akorát, že Němcov sice kritizoval, ale ne nebezpečně. A nikdy nekritizoval „vlastní“, vždy jen „cizí“ = Rusy, komunisty, Putina…

 5. Astr

  Nejen Mozgovoj zde uvadeny
  tak to vidi a citi vetsina lidi
  presneji vetsina lidi kteri umi pouzivat horni polovinu hlavy !
  Mozgovoj je zopakoval a pripomenul .

  V průběhu let jsme byli vychováváni různě… Ale to nejodpornější, co nám mohli vštípit, je přesvědčení, že: „Nic nemůžeme změnit…“ „Rozhodne se bez nás.“ „Nás se to netýká.“ „Je to jedno, stejně rozhodnou za nás.“
  Ale to je jen polovina problému… Posledním stádiem zezvířečtění je to, když se namísto pomoci druhému v nouzi radujeme, že tato katastrofa nepostihla nás… Uklidní nás, že na pozadí problémů jiného člověka je u nás vše jakž takž v pořádku… Na jak dlouho?
  Rozdělení společnosti a boj o osobní zájmy dnes překročily všechny přijatelné normy etiky a morálky.

  Ma naprosto pravdu, ne obcan ale ovcan je idealem bozstva zvaneho TRH.
  Komu to vyhovuje a kdo tomu vladne ?

  Jen me prekvapuje ze misto nejakeho jineho nazoru pokud nekdo s vyse uvedenym nesouhlasi a hlavne proc,
  se vam dostane odkloneni k videu pro
  „fajnšmekry aneb Šarik bez dabingu“

  A Evropa v rozkladu v niz obcan place
  komu ze slouzi to kdo radosti skace ?
  =================================
  PS
  Stale je jeste malo zle, aby se lide probudili
  Bohuzel unika jim ze az bude moc zle bude I moc pozde !

  • BARON LE SAMEDI

   Tak odklonění, ono je sedmdesáté výročí osvobození…..a tyto snímky říkají více, než dnešní interpretovaná memorabilia. Přirozeně se nenechám kádrovat od absolventa sovětské vysoké školy, případně lidí, kteří z jidášský groš jistoty desetinásobku spolurozkradli národní hospodářství země. Jistě, vedeni pištcem a jeho pochopy, aby dnes lkali, jak mají ti druzí máslo na hlavě.

 6. Tribun

  Kdyby bylo povstání na Donabsu závislé na jednom Mozgovovi, tak by bylo předem odsouzené k nezdaru. Což doufám není. Ale, nakolik mi mé omezené znalosti dovolují to posuzovat, byl Mozgovoj radikál, který nechtěl kompromisy a ústupky a byl ve sporech i s povstaleckým establishmentem a nejraději by táhl rovnou na Kyjev, takže je otázka, kdo a proč ho vlastně sejmul. Zrovna v jeho případě si nejsem úplně jistý, že to byl Kyjev, byť pro něj v Kyjevě asi plakat nebudou.

   • Tribun

    Co plodí války můžeme vidět dnes a denně a mohli jsme i v minulosti a co? A nic, pořád válčíme. Buď jsme tak blbí, nebo tak zkažení.

    • Astr

     Buď jsme tak blbí, nebo tak zkažení. ?

     Tribune ani jedno ani druhe, jen do valky nahnani!
     Tak jako nasi predkove museli jit
     ac se jim nechtelo a v miru chteli zit.
     Zakon o odvodech se pripravuje
     Smrtka kosu opet ukazuje ….

     • Tribun

      Ale jak může jeden oficír, i kdyby měl lampasy široké od nevidím do nevidím, nahnat do války pluky vojáků, kteří by do ni nechtěli? Kdyby nechtěli, tak toho oficíra utlučou čepicema.

      • Kamil Mudra

       Strach z trestu vykonaného užitečnými idioty (nebo těmi kteří se také bojí) a nejistota že „ti na druhé straně“ svého oficíra neutlučou.

      • Janika

       No to je právě ta záhada, Tribune. To máte jako s komunisty – NIKDO je nechtěl, ale přesto tady vládli. Nikdy žádní prostí lidé, ta většinová masa, nechtěli války, a přesto války byly, jsou a obávám se, že budou.

       Teď jsem slyšela Kalouska hřímat v televizi. Nebýt toho, že se už tak zdiskreditoval, člověk by mu i věřil. Problém je prostě v tom, že nejsou lidi, pořád stejné k*rvy… Proto lidi tíhnou k hrdinům, jako byl Mozgovoj.

       • Tribun

        To, že je nikdo nechtěl, ještě neznamená, že všem vadili. A tak je to se vším, odpovědnost ale pořád zůstává subjektu, nikoliv na objektu.

   • PeeBee

    nechapu, proc srovnavate tak bezvyznamnou vec jako jsou parlamentni volby se smrti statecneho cloveka.
    to je jako kdyz chcete vedle sebe srovnat viteze olympiady v plavani s 5 zlatymi s nekym, kdo zachrani tonouciho.

    co se tyka kriminalnika pokerovaneho hakovymi krizi, tam jste uz uplne mimo, kam na to chodite?

   • PeeBee

    i kdyz vlastne… mozna jsem to jen nepochopil – pokud jste mel na mysli protiklady ve smyslu maximalni rozdilnosti v motivaci, postojich, vnitrnim ustrojeni, apod. a ne ze stali na opacnych stranach konfliktu…

    • Janika

     Asi jsem to taky nepochopila, radši… Doufám, že surovec Muzičko, kolikrát předvádějící tupou agresivitu v přímém přenosu, tu není srovnáván s člověkem jako Mozgovoj. .

     • hauptmann

      Jo, něco podobného jsem chtěl napsat já, Janiko. Mozgovoj, ač jsem se s ním neztotožňoval, měl u mě respekt jako schopný voják s názorem, který umí formulovat svoje myšlenky. Svým způsobem jsem ho chápal. Viděl jsem ho v jednom rozhovoru, jak se těžce smiřuje s minskými dohodami, i když rozumněl mechanismu dělení moci a geopolitice. To pro něj, inteligentního člověka s jistými ideály, muselo být zraňující. Jenže bohužel (nebo bohudík ?), jeho ideje nemají naději na úspěch. Toho si byl také evidentně vědom. Doplatil na pravidlo, kdo čím zachází, tím také schází. Srovnat ho s Muzyčkem je nespravedlivé. Už jen proto, že si neumím představit, jak agresivní balvan Muzyčko píše básně. A také si nejsem vědom, že by to byl Mozgovoj, kdo v čase ještě stále mírové Ukrajiny dal po hubě generálnímu prokurátorovi Charkova a natočil si to na video.

      • BARON LE SAMEDI

       než se dostanu k mozgovému, tak jen vzkaz Janice: komunisty po roce 1943 chtěli všichni ti, kteří se cítili vládami prvorepublikové panské kolice zrazeni. Za krize tu byl hlad, lidé si slíbili, že hlad a válku už nedopustí. Jednoduché. Proto v ČSR zvítězila KSČ hned po válce, na Slovensku Demokratická strana….Nemám Vám za zlé, Janiko, že máte svého oblíbence, Babinskému do pevnostního žaláře také psaly fanynky. Věc je jiná. Po rozpadu SSSR vznikly v Rusku i na Ukrajině bandy. Rabovaly, unášely, kradly, pašovaly. Putin dokázal díky FSB jejich vliv omezit tím, že vybíjel jejich velitele. Ukrajina, kde Janukovič měl vorovskou přezdívku Cham bandy nikdy nekontrolovala, ale byly to ony, které kontrolují, mají krýšu, střechu, nad milicí,celníky, SBU,prokuraturou. I proto si Muzičko mohl dovolit na záznam fackovat prokurátora. Mozgovoj sice nikoho nefackuje, ale vládne stejně: udělals nehodu? za tři tisíce dolarů tě projednávat nebudou, zabils manželku? dej třicet a svědci nebudou. Chceš vodu ve vesnici? dej pět set, a zítra se začne pracovat. Tak funguje kryša, tak funguje Ukrajina, jen v Novorossii je dvcet pět vládců a l Mozgovoj. Pětadvacet malých království, ale lidem to vyhovuje. Jsi li poleznyj, užitečný polnímu veliteli, nezahyneš. Postará se o tebe jako o vlastního…taková je realita

       • vittta

        Ano…ale i tak je srovnání Mozgovoje s Muzičkem nespravedlivé.
        Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž, jakkoliv oba páchají určité zlo.

       • PeeBee

        mate snad nejaky neznamy, spolehlivy kanal primo z alcevska nebo jen pomlouvate? prave to, jak vystupoval, mu ziskavalo sympatie mezi lidmi a dobrovolniky… a mocne nepratele mezi vory.

        • BARON LE SAMEDI

         pletete si pojmy getman, hejtman- jak se říká na Záporoží, kde jsou ve vesnici dva chlapi jsou tři getmani, a vor. Vor je prostý zlo děj, ten, kdo páchá zlo. Getman je ten, kdo vede lidi, u Mozgového šest set, zhruba, a řídí. Jako capo di capi na Sicílii, tedy páchá i dobro. Je to systém řízení společnosti tam, kde státní správa není, nebo je plně korupční, ale hlavně slibuje- před volbami, leč neplní.

   • Saul

    tak,tak Barone.
    Jestli je někdo dnes na východě Ukrajiny hrdina,tak je to ten,co vytáhne ženský s děckama z trosek domů,který jim rozbili hrdinové ze západu,či východu(jak jen to postihnout,odkud ta raketa letí,že?).
    Protože tam jsou dnes všichni hrdinové.
    A hrdina,kterej se chlubí,že nebere zajatce(tudíž zastřelí a mučí mladý kluky,který někdo nahnal do armády),organizuje lidový soudy,který vraždí a šikanují civilisty…..pro mne hrdina není!!!!
    V podstatě nikdo,kdo se musí maskovat není hrdina.
    A kdo se maskuje maskáčama…
    Vždyt se mu podívejte do očí.
    Nejsou vidět,že?
    No bodejť.

    • Pavel Zoch

     Je tristní skutečností že zajatce lze brát jen po boji. Během boje to fakticky není možné. Navíc v případě partizánské války to není možné už vůbec, protože mobilita je klíčem úspěchu. To je tedy fakt…

     Jsou pluky, které historicky také nebrali zajatce. Dokonce regulérní armáda (některé skotské pluky například). V případě polopartizánského hnutí to opakuji není možné ani technicky a nemůžete si nechat za zády pobíhat informátory.

     Víte, tohle je strašná věc bez jakéhokoliv jiného řešení.

     Revoluce, stejně jako odpor proti převratu, válka, bohužel často ctí účel prostředky. Pokud by se choval jinak, jeho brigáda by měla vyšší ztráty. Měl jít domů? Pak bychom už možná měli horký konflikt s Ruskem.

     Vždy se musí rozlišovat. Zbytečné násilí (jako to dělal Josef František kdy záměně střílel německé letce při opouštění stroje), nebo násilí vyplývající z toho, že jste ve válce. Oběti to ale je, pravda, jedno.

  • ;-)))

   1. Takovi lide tahnou ovce za sebou
   2. Bez nich je to odsouzene k nezdaru, proto je likviduji
   3. Tahnout na Kyjev a dojit tam //nejlepe spolecne ze vsech svetovych stran// je jedina skutecna cesta k MIRU

 7. merlin

  já tématu moc nerozumím, ale ted jsem četla spencerovou na nové republice a ta to hodnotí takhle : Na Donbasu vyletěl do luftu a následně byl rozstřílen separatistický velitel Alexandr Mozgovoj. Hovoří se o skupině ukrajinských partyzánů, nicméně víme, že separatistické oddíly se rády „kočkují“ navzájem. Jak to podle vás bylo a zejména jak moc to zvýšilo teplotu v latentně válečném kotli? Přicházejí další informace o ruských dodávkách separatistům: tanky, zbraně, raketové systémy… A jaké „civilní“ zprávy přicházejí z Donbasu v sociální, ekonomické a politické oblasti?

  Přiznám se, že celou kauzu vnímám spíš prizmatem „černé kroniky“ než nějakého hlubokého politického vývoje. Kyjev se tváří, že „teroristu“ Mozgového zabili při léčce jeho „partyzáni“, je ale klidně možné, že to bylo i vyřizování účtů mezi rebely. Tomu by napovídala skutečnost, že na jeho pohřeb nepřišel žádný z vysokých představitelů Donbasu, což lze vnímat jako jasné gesto, že divokého a nezvladatelného Mozgového nijak v lásce neměli. Jak to ale bylo ve skutečnosti opravdu nevím a nechci spekulovat. Myslím ale, že to „teplotu“ na frontě nijak zásadně nezvýšilo, naopak za pokračující halasnou rétorikou z Kyjeva i Donbasu se objevují první kroky k naplnění minských dohod, takže v reálu se spíš nabízí pohled vcelku nadějný, tedy, že pokud se nestane něco opravdu „velkého“, situace směřuje ke zklidnění. Čímž ale zároveň netvrdím, že je už vše vyřešeno a Ukrajina se vrací k normálu – naopak, proces to bude ještě dlouhý a bolestný a hlavně, Ukrajina už beztak nikdy nebude jako dřív.
  http://www.novarepublika.cz/2015/05/tereza-spencerova-opet-velke-posuny.html

 8. Pingback: Мозговой (1975 – 2015) | Outsider Media
 9. Pingback: Мозговой (1975 – 2015) | ALMANACH
 10. PeeBee

  Можно ли говорить о какой-либо идейной близости Коммунистического отряда и комбрига Алексея Мозгового?

  Нет. Комбриг Мозговой открыто называет себя монархистом. Хотя он неоднократно повторял, что готов быть и коммунистом, и кем угодно, лишь бы это помогло освободить Новороссию и построить здесь государство для народа. Но ситуация такая, что в официальных структурах ЛНР места для нашего отряда нет, а у Мозгового есть.

 11. Janika

  Stan doplnil překlad básně:
  http://outsidermedia.cz/%d0%bc%d0%be%d0%b7%d0%b3%d0%be%d0%b2%d0%be%d0%b9-1975-2015/

  Umřít v máji

  Není to špatné umřít v máji
  hrobníkovi se kope lehce
  slavíci krásně k tomu hrají
  naposled tak, že se až věřit nechce!

  Za hřmění prvních jarních bouřek
  namísto unylých žalmů žínek
  déšť polije se místo slz
  a smyje smutek ze vzpomínek

  Až přikryje mě násyp z hlíny
  pod peřinou voňavou trav zelených
  ani kříž nemusí tam stát stinný
  uprostřed břízek vysílených

  Šumění listů sotva vzešlých
  co život zatím jen okukují
  a žádné šedé, suché trávy
  jen to, co zrovna roste, pučí, bují

  Není to špatné umřít v máji
  navěky svěží jako mladé listy
  i když jsem nestihl vše, o čem jsem bájil
  v jednom naštěstí jsem si jistý:

  Není to špatné umřít v máji!

  (překlad Ondřej Mrázek)

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s