Peklo a ráj

Převzato odtud.

Jednou se člověku poštěstilo uvidět Boha. Snažil se dozvědět se to nejdůležitější a zeptal se:

„Bože, chtěl bych spatřit Ráj a Peklo.“

Bůh vzal člověka za ruku a přivedl ho ke dvěma dveřím. Otevřel jedny a uviděli velký kulatý stůl s ohromnou mísou uprostřed. Mísa byla naplněna jídlem, které vonělo, až se sbíhaly sliny.

Kolem stolu seděli lidé – zdálo se, jakoby byli vysíleni, nemocní nebo umírající hladem. Každý měl k ruce připevněnou lžíci s dlouhou, předlouhou rukojetí. Mohli se lehce dostat k jídlu na míse, ale nemohli donést lžíci ke rtům. Pohled na jejich neštěstí byl strašný.

„Viděl jsi Peklo,“ řekl Bůh.

Přišli ke druhým dveřím. Otevřeli je a uviděli stejný kulatý stůl, stejnou velkou mísu s chutným jídlem. Dokonce i lidé sedící kolem stolu měli ty samé lžíce. Všichni vypadali spokojeně, sytě a šťastně.

„Nerozumím tomu“, řekl člověk.

„To je jednoduché“, odpověděl Bůh. „Tihle se naučili krmit se navzájem. Tamti myslí jen na sebe.“

Peklo a Ráj jsou stejné. Rozdíl je uvnitř nás.

 1. hank

  Kdybych měl řešení, už by tu viselo.

  Místo toho navrhnu, abyste si přečetli Desátý stupeň Arthura C. Clarka. Obávám se, že se může stát další z jeho fikcí, která se v blízké budoucnosti zhmotní. Nemám na mysli hlavní linii příběhu, ale rámec, do kterého byl vsazen.

  Izrael začal dostávat od sousedních středovýchodních států na prdel, protože USA konečně dospěly do fáze, kdy začaly mít dost problémů samy se sebou a přestaly silou rozesírat zbytek světa. Izrael to „vyřešil“ po vzoru posledních obránců pevnosti Masada z římsko-židovských válek: Vyhodil do luftu všech svých x stovek jaderných hlavic naráz, s nimi veškeré své obyvatelstvo a dalších 50 miliónů lidí v sousedních zemích. Důsledkem se stal jadený oblak kroužící kolem země několik následujících desítek let a chrlící radioaktivní déšť a ozónová vrstva nabouraná tak, že ve dne šlo být venku jen zabalený od hlavy až k patě a s černými brýlemi. Oblak dostal název – jak jinak – Masada.

  V USA – resp. v tom, co z nich zbylo po rozpadu na několik států a co si přivlastnilo jejich následovnictví – vládly jako obvykle střídavě dvě politické strany. Obě byly politickými strukturami dvou nesmiřitelně soupeřících nadnárodních supermegakorporací, jejichž kapitál a tudíž i loutkovodiči politiků byli – jak jinak – čínského původu.

  Na jihovýchodě bývalých Spojených států vznikl muslimský převážně černošský stát. Doma vládl tvrdou rukou, která zrušila demokracii a zavedla totalitní víceméně sociální stát, zatímco za hranice vyvážel především to, čemu se dnes říká terorismus. Na veřejnost byli sice jako jeho vládci nastrkováni různí charismatičtí vůdci mužského pohlaví, ale ze zákulisí jimi za špagátky tahala žena…

  Nebyl by to ovšem Clarke, kdyby nějaké řešení nenaznačil: Jeden z hrdinů, zřejmě ten sympatičtější, který ještě zcela nezcyničtěl a přes všechno si udržel jakési ideály, a který pohádkově zbohatl (na čem, to si račte přečíst sami a souvisí to s hlavní linií příběhu…) vybudoval kolonii pro několik tisíc pečlivě vybraných dobrovolníků na jediném místě, kde se dalo začít znova. Hlavní podmínka účasti: Žádná možnost návratu. Zkrátka restart. Pokus o Lidstvo 2.0.

  To místo se jmenuje Měsíc…

  Ale kdyby náhodou přece jen někoho zajímal můj názor na to, co se tu i leckde jinde aktuálně protřepává, tak to mám jednoduché. On ho totiž za mě celkem dost výstižně formuluje Kojot, který mi čím dál více připadá jako moje o generaci mladší alter ego. Ještě k tomu jen snad dodám, že se budoucnosti ani jejích možných muslimských protagonistů nebojím. Strach z nich tady někdo uměle vyvolává pomocí mechanismů, které jsou už standardní, byly „úspěšně“ použity třeba v Jugoslávii. Z neznámého jde vždycky strach. 99% zastánců konvičkovských „řešení“ živého muslima nikdy nevidělo. Třeba jim pomůže strachu se zbavit, když tu možnost dostanou…

  • merlin

   to je hezké, ta vaše projekce do kojota. Mi ho teda nepřipomínáte ničím. Kojot mi přijde hodně chytrej a hlavně originální, od vás jsem nic originálního a nového nikdy nechytla. Ale úpornej, to jste.

 2. Sio

  Pozoruhodné. Dokážeme řídit domácnost, víme, že když něco doma vaříme, musíme něco zařídit, třeba sehnat suroviny a pak celý ten proces mít pod kontrolou – řídit.
  Proč pořád o tom řízení mluvím? Ptám se.
  Proces, ve kterém se jedná o přestěhování možná i miliónů lidí do jiného podnebí a naprosto jiné kultury – řídit nepotřebuje? Nikdo nedělá analýzy, co s těmi lidmi pak bude? Jaké je jejich sociální složení? Gramotnost? Vzdělání celkově, speciální dovednosti?
  Je to jen jedna velká habaďůra.

  • merlin

   nejsi první. kdo upozornuje na to, že by od politiků očekával debatu o nástrojích imigrační politiky, na druhé straně při posledním stěhování národů taky nikdo žádné tabulky nevypracoval a nakonec se to nějak usadilo.
   no tak k čemu může dojít s imigranty, at to vezmu pořadě, at nějak definujeme, o čem se pořád bavíme. jednak je tu asimilace – tedy absorbce nějaké skupiny do hostitelské společnosti nebo sloučení více skupin a zformování nějaké kvalitativně nové společnosti. Integrací si představuju, že si etnická skupina udrží určitou kulturní identitu a současn ě se za člení do hostitelské majoritní společnostisti /která by měla být dominantní/ a se kterou ona etnická skupina hodlá koexistovat a tudíž aktivně spolupracuje. pak je tu případ, kdy nejsou nějak moc podstatné vztahy mezi dominantní společností a minoritou, minorita si prostě žije víceméně svým vlastním životem v izolaci, udržuje si svou etnickou identitu a tradice. Úplné vyčlenění se z majoritní společnosti, které si způsobí sama minorita je separace, pokud je vyloučení naopak vyvolané tlakem hostitelské spol., je to obecně nazýváno segregací.
   No a pak je tu skupina, čím dál četnější, která se nám tak nějak izoluje z celé populace, je fuk, jakého je etnika a náboženstvi/ ideologie a pro kterou je charakterisktické vzepření se majoritní společnosti /civilizaci, s pocity frustrace, odcizení, ztráty vlastní identity a akulturační stresem. U téhle skupiny je vysoký počet sebevražd, násilných trestných činů a rekrutují se z ní extrémisté všeho druhu.
   Takže přátelé na tomto blogu, nepatříte náhodou do některé z výše jmenovaných – já si tím u sebe nejsem tak jista, protože mě tenhle civilizační okruh značně frustruje :-) Naštěstí pro mě se mi násilí příčí a není mé povaze dané, ani pocitům skepse, deprese a odcizení moc nepropadám. Musela jsem si vytvořit spoustu mechanismů, jak se vyrovnat s vnitrodruhovou agresivitou, ale celkově to jde – myslím to tak, že to držím jako celkem únosné pro své okolí :-)
   Jaké z těch skupin se bojíme ? Já jen té poslední, do které, pokud si dáte ruku na srdce mnozí z vás patří taky, jinak byste sem nepsali. :-)
   Když to vyhodnotím, tak jediné co se může nakonec stát, když se otočí počet a z hostitelské majoritní společnosti se stane minoritní, že se separujeme my. :-)
   Doufám jen, že nám to všechno potom nevrátí a nebudou nás segregovat.
   howgh.

   • lomikel

    vsimla jste si ze na pomerne konkretni siovu repliku ze nechat proces nerizen a doufam v nejake rozumne reseni muze jen blb, jste odpovedala tremi slunickovimi odstavci zcela posazenych na vasich vnitrnich psychickch pomerech ?:)

    • merlin

     odpověděla jsem tím, že posledně to proběhlo neřízeně a výsledek je, že jsem dnes tady. A vy ostatně taky. Že by řízení boží? Ruka boží či ďábelská vedla k tomuto výsledku ? :-)
     Po pravdě, budu upřímná, fakt jste značně přepjatý, jest u Vás jakési vědění, ale považuji vás za prototyp pokryteckého tzv. velkého bílého heterosexuálního psychopatického muže /bývají bud farizejští katolíci nebo studují okultní vědy, berou se vážně a považují se za něco vyššího než ostatní a taky mívají sklony k eugenice/ ,což je pro mě to nejhorší, co jsme jako civilizace zplodili.
     Nebojte se tolik o sebe lomikeli, bílý muž vždycky nakonec vyhrál. :-) I Vinnetoua složili.:-) Bojte se taky trochu o životy tě druhé strany – vám doporučuju. cítíte zjevně jen sounáležitost se skupinou wajtmenů. No a já schválně ne. Wajtmeni mi lezou už hodně dlouho krkem a jejich tzv liberální demokracie taky. P.S. ostatně jsem nekecala, že jsem odjakživa obdivovatelem Kropotkina :-)
     Trochu života do toho umírání, lomikeli, bude aspon nějaká sranda, co vy na to?

  • merlin

   a jinak, je to habadura. ale co budeš dělat, něco jinýho než ted? nějak tomu ty nebo lomikel zabráníte máš k dispozici stovky miliard dolarů, který do toho investuješ, já ne. tak bud realista a kup si pozemek na měsíci :-),

   • Sio

    Asi jsem to už napsal podrobně na OM. Stručně, co budu moci, udělám, co nebudu, na to se vykašlu. No a co nebudu moct přeskočit, nejspíš podlezu, co nepůjde podlézt, tomu se zkusím vyhnout. Úspěch nezaručen, ale na stěhování národů v předminulém tisíciletí kašlu. Zdaleka nejde o totéž. Ten proces sice není moc řízen evropskými politiky, ale těmi americkými a nadnárodními v pozadí zaručeně ano.

 3. cuci

  lomikeli, co by mohlo pomoci, aby byla imigrace pod kontrolou? To co navrhuje ve svém článku analytik Schneider, ovšem v pasáži, týkající se Ukrajiny
  http://www.novarepublika.cz/2015/06/analytik-jan-schneider-globalni.html

  ……K té finanční pomoci znovu a znovu je třeba připomínat, že finanční toky musí nabýt na transparentnosti. Ve Spojených státech platí od roku 1938 zákona FARA, o povinné registraci všech neziskových subjektů, ať již působí v politice, humanitární oblasti či jinde, které přijímají finance ze zahraničí. V Rusku nedávno přijali zákon i pojmově totožný, který vzbudil slastné nářky pologramotných lidskoprávníků, jak je ten Putin ohavný. A já znovu a znovu budu navrhovat, abychom podobný zákon přijali i u nás. A měli by ho přijmout i na Ukrajině! Mnoho věcí by se tím vyjasnilo a mnoho věcí by se v budoucnu mohlo odehrát jinak, pro Ukrajinu příznivěji………
  Pro Čechy obzvláště platí, že za peníze jsou schopni prodat i vlastní mámu. Kolik těch neziskovek, které bojují za multikulti u nás je, a kolik dostávají peněz? Přesně tam by se mělo začít, jinak ten proces naše policie nemůže mít pod kontrolou. Otázkou je, zda jsme ještě aspoň trochu nezávislý stát. Nedávno na svobodném rádiu vystoupil nějaký bývalý tajný z vojenské rozvědky, který prohlásil, že naše BIS vůbec nemůže monitorovat procesy, které řídí americká rozvědka.

  • merlin

   tohle jsem chtěla taky už dlouho poznamenat, jsem přesvědčená, že patříme k evropě, ne k rusku.Rusko je asie, my ne. Ani kulturně ne, byt sem některé vlivy zasáhly, jsme pořád evropa.

   • cuci

    ano, jsme kulturně Evropa, politicky řízená z USA, přičemž dříve jsme byli řízeni SSSR. Ani jedno, ani druhé se mi nelíbí

   • bara

    Nemůžu si pomoct, ale Evropa končí na severu na Urale a dole na jihu na Kavkaze. Moskva je o dost západněji, jak hranice Evropy.

     • cuci

      no, to jsou novinky. Housle je můj koníček, hudbu mám ráda, a takoví skladatelé jako Šostakovič, Stravinskij , Rimskij – Korsakov,Prokofjev ,Glinka,Chačaturian( to byl Armén), Čajkovskij , Musorgskij mi fakt zní spíše evropsky. Nehledě na to, že např. Čajkovskij byl obdivovatel Mozarta, Stravinskij žil na západě,Prokofjev emigroval…hudba nezná hranice

      • Janika

       Ano, osobně se cítím blízko ruské duši, jejich cítění. Určitě víc, než německému, být jsme prý s nimi smíseni :-).

       • cuci

        patříme zřejmě podle Vás pod západní civilizační okruh- tedy USA a celá EU. Přitom, podobně jako ostatní země bývalého východního bloku, jsme po ekonomické stránce pouze koloniemi. Západní civilizační okruh se ale v průběhu stěhování národů bude měnit rychlým tempem a pravděpodobně splyne s Islámským světem. Nevěřím tomu, že až budeme v menšině, dovolí nám Islámský svět žít v uzavřením prostoru.

        • merlin

         já jsem to tu už někde někdy psala, jak to vidím, možná je to blbě, ale já to tak vnímám, bylo to jak jsme se hádali kolem islámu,
         Rusko zřejmě mělo a má společný styčný bod se světem islámu, zejména pak se světem Arabů a Peršanů. Ve 13. a 14. století byly Persie, značná část tehdejšího chalífátu (včetně Bagdádu, jenž byl jeho centrem) a tehdejší Kyjevská Rus vojensky rozdrceny, vydrancovány a zmasakrovány Mongoly/Tatary. U několika západních historiků jsem se dočetla, že arabská civilizace, která do té doby byla otevřená, komunikativní a kvetoucí, se v důsledku prodělaného šoku uzavřela sama do sebe. Nejprve hodnotově, ale následně i mentálně, pokud jde o schopnost inspirovat se cizími vzory a tyto dále rozvíjet. Arabové, kteří do té doby zaznamenali, vedle úspěchů vojenských, celou řadu úspěchů v matematice, chemii, astronomii pak už prý (skoro) nic nevymysleli, jen udržovali to, co už do té doby zvládli. Jejich, do té doby výrazně méně úspěšní, vzdělaní i mocní, evropští sousedé, se jim dokázali konkurenčně nejprve vyrovnat, a pak je i výrazně překonat (minimálně pokud jde o vědecké a mocenské kapacity). Rusko prý prodělalo podobný otřes a když se (cca kolem roku 1480) konečně zbavilo nadvlády Tatarů/Mongolů, tak se „rozhlédlo“ kolem sebe a zjistilo, že na celém světě je jen jediný pravoslavný stát, který nepodléhá nadvládě islámu či (z jejich pohledu heretickému) západnímu křesťanství, a tím jsou oni sami. Centrum jejich identity – Konstantinopol – bylo od roku 1453 ovládáno osmanskou říší a tak se ocitli v pozici opuštěného, ale právě proto jedinečného civilizačního centra. Protože relativně nejméně problematičtí (a zároveň evidentně mocensky disponovaní, což jim vždy imponovalo) sousedé leželi na západě, začali s nimi opatrně a velmi selektivně komunikovat a obchodovat. Ivan IV. to začal, Petr s Kateřinou rozvinuli a Alexandr I. se Stalinem to dovedli na vrchol. Nikdo z nich se nechtěl stát Evropanem (dříve západním křesťanem), protože to by znamenalo ztrátu vlastní identity, ale každý z nich chtěl být stejně silný (nebo lépe silnější), jako oni, protože to, o co stáli nebylo uznání, ale respekt – jsi jiný, ale uznáváme tě. Proto vždy přejímali věci užitečné /stejně jako dnes Arabové/, zejména pak vše, co mělo přímý vliv na rozvíjení velmocenských kapacit, ale vždy odmítali převzít cokoli, co by měnilo hodnotové nastavení jejich světa /stejně jako Arabové/. Vidím tam tedy určité společné rysy s islámem. Nová paradigmata nejsou možná, ve společnosti nelze vytvořit a nevytvoří se podmínky, aby byla obecně přijata. I když jinak se to nedá srovnat s filosofií arabskou. Ruskou lze (ovšem velmi zjednodušeně) shrnout citátem starým asi 200 let jednoho jejich filosofického kroužku- moc se od sebe ty závěry jeich filosof. uskupení nelišily. Řešily jedno a to samé dokola. ,, Stojíme na rozhraní dvou světů – minulosti a budoucnosti, my jsme noví a neporušení, neposkvrnění zločiny Evropy. Veliké je naše poslání a těžký úkol. Svého ducha musíme vepsat v děje lidského umu, stejně jako jméno naše je zapsáno na pomnících vítězství. Druhé vyšší vítězství – vítězství vědy, umění a víry – nás očekává na troskách zchátralé Evropy.,, Čistě imperiální filosofie opřená o pravoslovnou ortodocie šmrcnutá mysticismem. První práci o řecké filosofii a mysticismu napsal Trubeckij 1889. Svatá matička Rus /ať už posvěcená nebo znesvěcená spoustou prolité krve/ má svého zvláštního boha a ruští filosofové vymýšlejí a vymýšleli pro tohoto speciálního boha zvláštní specifickou filosofii švihnutou navrch slavjanofilstvím. Nevím, jestli je výše uvedená domněnka oněch historiků správná. Pokud ano, datově mi to nesedí. Mělo by se pak ten ústup ze slávy arabské vzdělanosti dít už od onoho 9. století.
         Ta tvrzení historiků bych si mimo jiné vysvětlila tím, že byla hordami Čingischána, Ogodeje a pak Tamerlána zničena a vypálena města která byla kulturními centry s knihovnami a školami jako Buchara, Samarkand, Merv, knihovna ismáílovců v pevnosti Alamút, Bagdád, kde bylo prý v jednom období přes třicet knihoven a kam nechal syn Hárúna ar-Rašída svézt Aristotelovy rukopisy v řečtině a mnohá další /některá i víckrát/.

         • cuci

          děkuji za obsáhlou odpověď , a skláním se před Vaší sečtělostí a vědomostmi. Rusové mají opravdu jinou historickou zkušenost, než co zažívala naše kotlina. Nedokáži je ovšem vidět nepřátelskýma očima jako Anglosasové patřící do našeho civilizačního okruhu. Jejich mentalita může mít společné rysy s islámem ve smyslu, že se oba cítí jako velmoci a tak jednají. Vytváří si své koncepce řízení společnosti. Na rozdíl od nich je v nás zakořeněno lokajství a kličkování tak, abychom přežili. Domnívám se , že pravoslaví je nám bližší než islám, stejně jako Slované jsou nám bližší než Arabové.

          • merlin

           co se týče výše uvedeného, pokud chceš seriozně oponovat, tak fakty. bud té dobroty. A zkus z toho cvičně vynechat egregory:-)

          • merlin

           to je soukromý štouchanec ode mě mu – narážím na naše debaty k sérii siových článků o řízení a na články petrova – ty o egregorech, které se mu líbily

          • Janika

           Aha. No, hledala jsem něco o egregorech a nelíbilo se mi to ani trochu. Takové metafyzické výmysly. Tak jsem doufala, že se něco dozvím konkrétního :-).

          • merlin

           sio mi tvrdí, že egregoři nejsou egregoři, protože Petrovovův egregor je diametrálně odlišný od těch egregorů, co jste si o nich četla, Neb se rozhodl, že to bude chápat jinak.

         • hauptmann

          Také S.Huntington označil Rusko za „ortodoxní civilizaci“, přičemž nelichotivými charakteristikami nešetřil. Vyhraněnost Ruska vůči Západu nespočívá v jakési jejich historicky a možná geneticky podmíněné neschopnosti přijmout tzv. vyšší civilizační hodnoty, ale v tom, že se jejich imperátoři poučili z porážky od Mongolů díky nesoudržnosti jednotlivých knížectví, na něž se rozpadla Kyjevská Rus.

          Nemám moc Rusy rád, nevím proč a nedovedu se toho zbavit. Ale pro mě je Rusko nejen Evropa, ale také tentýž kulturní okruh. Já se neřídím tím, co mi předepíše nějaký guru z „vyspělejších“ národů v duchu „divide et empera“, protože odmítli vpustit na své území conquistadory. V čem víc se odlišuje většinový občan Ruska z našeho pohledu třeba od Portugalce, Řeka nebo Brita? Naštěstí se dnes se nemusím ani hnout ze židle, technologie příslušný přísun informací celkem slušně poskytne. I Rusů okolo mě je spousta.

          • merlin

           byli osamělí. já nepíšu, že je to špatně, ale že je to jinak než u nás. když budu uvažovat o filozofií (ať carů či jiných), tak se v jednotlivostech lišili, ale rozhodující (a zároveň jim všem společné) je, že Rusko považují za unikátní a výjimečnou entitu, kterou si skutečně zbožšťují. Výjimečnost (pro některé spočívající primárně v pravoslaví, pro jiné v komunismu) je podpořena dvěma faktory, které ji potvrzují. Těmi jsou velikost/rozlehlost teritoria (každý to vidí, nikdo to nezpochybňuje, všichni to akceptují) a vítězstvím (nejprve nad Napoleonem, pak a to platí dosud nad Hitlerem). V tom vidím pilíře, na kterých spočívá konstrukce Ruska, jako čehosi, co se svým způsobem vlastně vymyká srovnání.
           Já je chápu, mnohé znám a mám ráda. Grobačov je zradil, Jelcin byl opilec, co je prodal za pár lahví vodky a přišel někdo, kdo ty hodnoty, které mají nejen v genech ale i v memech a díky kterým doteď přežili, zvednul.
           Co jim ted aktuálně nabízí západ? Mindrák? Ponížení? Z jejich pohledu to tak je a nezdá se jim to spravedlivé, mně ostatně taky ne, stálo je to strašně moc
           předtím byl dobrý pokus o spojení po napoleonských válkách, škoda, že se nepovedl. jsem někde četla, že Metternich psal o iniciování Deklarace svaté alience Alexandrem I 1815. Válka se přenesla do západní evropy a dlouhodobě tam pobývala ruská armáda, možná ta deklarace byl také pokus o průnik idejí evropské kultury do ruské společnosti, dokud bylo všechno v živé paměti. Metternich o deklaraci mimo jiné psal jako o vyjádření mystických snah Alexandra a přihlášení se k politice křes´tanských principů, ale stejně po Alexandrově odstoupení se z ní stal jen Metternichův nástroj, Pod vlivem pobytu na evropských dvorech se Alexandr I učinil skutečně poctivý pokus o reformu spojenou s mírovým sjednocením křes´tanského světa. Zajímavé je, co jsem tak četla, v evropské společnosti byl považovaný za výborného společníka, džentlmena a diplomata, tak doma po návratu to tak nebylo, prý trávil čas nekonečnými vojenskými přehlídkami a vymýšlením uniforem a byl pak pod silným vlivem generála Arakčejeva. který se za zpátečnický týpek označit tedy dá /myslím ty vojenské osady, magnickij a tak/. Busta dobyvatele od Puškina, ten popis :Hledat zde chybu marnost pustá, ruka umění vyvedla úsměv na mramorová ústa a hněv na chladný čela lesk. Celé pak korunováno tou lidovou legendou o starci Fjodoru Kuzmiči, zvláštní osud cara..

          • hauptmann

           Povahu chápu taky. Uvědomuju si jejich geografické reálie, historické kořeny.., být Rusem, byl bych stejný. Ale i tak, pokud procházím třeba diskuse, sociální sítě, ani ne na politické téma, jakékoliv, já prostě nevidím žádný významný rozdíl. Zato jednoznačně vidím postoj Západu, jak prohlásil na adresu východní postkomunistické Evropy J.Fischer: „Oni nemají znát svá práva, oni mají znát své místo“. S tímhle na Rusa skutečně nemůžou. Tohle mě sere i jako Čecha.

           Alexandra I obdivoval i pruský císař, bigotní a pasivní Friedrich Wilhelm IV, o němž jeho lékař řekl, že neměl potomky proto, že byl impotentní. Což v našem gender korektním jazyce znamená, že byl homosexuál. A ty uniformy a přehlídky, tak to měli společné, F.W.IV taky rád urostlé gardisty v barevných mundůrech. I když v případě Alexandra to bylo zřejmě z jiného důvodu. Zato car Petr II, poslední Romanovec a manžel Jekatěriny Veliké, byl na tom podobně jako nebohý Friedrich. Ti potentáti!

           Legendu o starci Kuzmiči neznám, možná proto, že jsem se dlouhodobě díky implantovanému odporu tématu „Rusko“ důsledně vyhýbal. Ale napravím, bude-li čas.

          • merlin

           týká se jeho smrti, v roce 1823 vyhlásil manifest o nástupnictví, leč mladší bratr na řadě Konstantin, se do toho nějak nehnal, možná ho trochu děsil trůn, na kterém byla krev otce. Co jsem četla o pavlu i je rozporuplné, někteří mu říkali ,,ruský Hamlet,, a přiszovali mu rytířské vlastnosti, jiní tvrdili, že to byl krutý, bezohledný,
           simplexní a krvežíznivý člověk, na konci života prý taky propadl mysticismu, jako už tak bylo častým zvykem. Krutá vláda a nepřevídané změny nálad přiměly skupinu důstojníků, aby začla kout pikle a plánovat vraždu. Zapletli do ní i Pavlova nejstaršího syna, Alexandra, přesvědčili ho, že ho otec chce zabít neboi že mu hrozí z otcových rukou smrt ala Ivan iv. a carevič Ivan – ten známý repinův obraz asi znáte https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_Hrozn%C3%BD_a_jeho_syn_Ivan_16._listopadu_1581#/media/File:REPIN_Ivan_Terrible%26Ivan.jpg Cara ušktritli šálem a bili ho tak, že měli údajně před pohřbem problémy s vystavovením , měl prý pěkně zdemolovaný obličej. panovníkem se stal Alexandr.
           Abych neodbíhala, někteří důstojnící a carská garda nechtěli za příštího cara dalšího z bratrů Mikuláše, neb byl prý hodně nepříjemný.Chtěli uskutečnit převrat, alexandr se to dozvěděl, ale nijak prý nereagoval, Konečně Mikuláš se na trůn taky nijak zvláště nedral. pak odjel Alexandr k Černému moři a tam údajně zemřel ve vesnici Taganroga. Prý rodina porušila zvyklosti a rakev nebyla v Petrohradě vůbec vystavena. Carem se sice stal nakonec Mikuláš, který dostal ne nahádou přezdívku četník Evropy, ale až poté, co opak. vyzval bratra Konstantina, aby vládnul on. Zmatek ohledně nástupnictví vedl k Povstání děkabristů, mikuláš s nimi nakonec zametl, a ujal se vlády.
           No a na koci roku 1825 přišel do Sarovského kláštera novic Fjodor Kuzmič, kterého tam pak údajně nvaštívil osobně Mikuláš I. podobnost fjodora s cerem alexandrem prý byla nápadná. po smrti představeného kláštera otce serafima se měl odebrat do města krasnoufimsk, ale jeho dvořanské způsoby se zdály tamním lidem podzřelé, takže ho vsadili do vězení, protože o sobě odmítnul mluvit a označil se za potulného mnicha bez domova. Tak mu dali pár ran karabáčem a poslali ho někam do Tomské gubernie do vyhnanství – na sibiř :-)
           Stařík prý ovládal cizí jazyky.vyprávěl, jak na bílém koni vjel do Paříže a udivoval svými znalostmi o způsobech u dvora. On sám se však o Alexandrovi nikdy nemluvil. zemřel pak v tom vyhnanství v sibiřském Tomsku. Pravoslavná církve ho později označila za svatého. Mezi světci je známý jako sv. Fjodor Tomský.
           Spousta lidí se tomu posmívalo, považovali to za výmysly pověrčivých mužiků atd., leč v roce 1925 byly otevřeny hrobky s carskými ostatky v petropavlovské pevnosti a hrobka alexandra I byla prostě prázdná. vysvětlení se nenašlo. tedy krom tohoto, které se nabízí v legend o tom, jak se otcevrah a vítěz nad napoleonem stal nkaonec pravoslavným světcem :-)

          • hauptmann

           Neomlouvejte se, početl jsem si, díky. Tahle historka má svůj esprit. Tajemno, historický podklad, drsní sibiřtí chlapi v městečku na magistrále, nádherné paláce a vysoká petrohradská societa a tušení skryté pravdy, která zatím uniká. Ještě se toho Hollywood nechytil?

           Tomsk jinak není až tak hrozné město, a je dost velké. A stráášně daleko. Nedávno jsem četl o partičce kdesi od Kazaně (?), která tam jela autem. Tak o tom napsali takovou mikroreportáž tuším na Japlakal. I pro ně to byla štreka a kde je ještě Petrohrad? To je kurevsky velká země. :-)

        • merlin

         ne, patříme do střední evropy a zde jsme cca od ž. století určitě ve zhruba stejných hranicích na rozdíl od mnoha okolních států včetně německa – tedy pěkných párset let

 4. embecko

  Reseni je v podstate velmi jednoduche, ale ma jeden drobny hacek: vyzadovalo by, aby byla Evropa konzistentni, privedla pred soud bruselske „elity“ a zbavila se vlivu USA= priklonila se k Rusku (staci jen obchodne, politickych namluv netreba).
  Dale se pak rozzehnat se Saudskou Arabii a prestat dotovat ISIS a zaroven podporit Asada.
  Pak by to slo raz na raz:
  Zpruhlednit azylova rizeni, trvat na sekularnim statu a skolstvi a uprchlikum dat jednoznacnou nabidku: bud asimilace, anebo repatriace.
  – Vrazit penize do hranicnich statu (cely mediteransky pruh), zprisnit kontrolu hranic a „zbruselizovat“ utecenecke tabory= nenachat je jen na mistnich vladach.
  – Vstoupit do jednani se severoafrickymi (stredovychodnimi) staty a postavit u nich predsunute utecenecke tabory.
  – Zainvestovat v krizovych zemich fabriky a zajistit jim odbyt.
  Souhrnne receno: udelat ze severoafrickych statu partnery a po dohode s nimi uteceneckou vlnu zastavit.

  Takze plan je uplne jednoduchy, ale z politickych duvodu (rozjebane stredomori skrze USA) nerealizovatelny. Takze to vidim na dlouhodobou zesilujici agonii, zmatene bruselske „elity“ na urovni socialistickych vlad konce normalizace budou vydavat velkohuba prohlaseni a pritom zvysovat kontrolu obyvatelstva.

  • Kamil Mudra

   Ten plán se do písmene shoduje i s mojí představou řešení. A skutečně je jednoduchý. Jediné co brání jeho realizaci je nedostatek vůle k jeho zahájení. Vše ostatní potřebné máme k dispozici.

    • embecko

     Presne tak, Kamile.
     Jinak ten plan je samozrejme jednoduchy, protoze je to navraceni do rovnovazneho stavu veci, ktery byl drive, nez to rozjebali, normalni.
     A dokud se to bude rozjebavat dal, zadne reseni dle meho vubec neexistuje, vyjma „zklidnovani situace“, tedy nasili vudci vlastnimu evropskemu obyvatelstvu, coz za reseni nepovazuji. Ze se bude rozjebavat a zaroven najde reseni je nesmysl, to neni mozne.

 5. hauptmann

  Když jsme u té Afriky, přihodím něco málo na víkend. Možná ne zrovna tradičně africká tvorba, ale stejně skvělá a s jejich koloritem. Oleseng Shuping, Jižní Afrika. Posíláme ti pozdrav do nebe, Olesengu, a děkujeme, moc krásné.

  Chtěl bych ještě něco, i když to možná nikdo číst nebude, ale nerad bych vypadal jako rasista, jímž v žádném případě nejsem.

  My sami jsme migranti a my sami jsme se stali kdysi noční můrou pro původní obyvatelstvo. A někdy se mi zdá, že stále jsme. Další migranti do našich končin, Maďaři, vytvořili funkční a konsolidovaný stát, migrující Cikáni obohatili ve významné míře kulturu ve většině Evropy, včetně nás. Málokdo si uvědomuje jejich mohutný vklad v umění, třeba v hudbě.

  Proč tedy ne kvóty:

  Je si tady třeba uvědomit, že přijetím třeba 2000 migrantů, kteří se skutečně mohou u nás rozplynout v ostatní populaci, a mluvím hlavně o těch ekonomických z naprosto odlišných kultur, tak k nim náleží ještě jejich rodiny, t.č. pobývající ve své domovině. V rámci programu scelování rodin a díky personální kotvě (proto mladí muži), v dalších vlnách přicestují další. Pojem „rodina“ v této části světa je skutečně početný útvar. S tím je nutno počítat.

  Druhým faktorem je výběr. Utečenci sice prochází karanténou, tak snad by zatím riziko nákaz nehrozilo, ale bude to tak vždy? Jaké mají vzdělání a dovednosti? Nevíme ani, jak a jestli funguje lustrace potenciálních radikálů. Nemyslím tím ty, kteří zmagoří na naší půdě, ale již vycvičené a vyslané. Prý 2% z nich těmi radikály s posláním jsou. Z 5000 to je dobrá stovka. Kdo bude od nás procházet jednotlivé osoby a kdo přikáže „toho a toho musíte vzít“? Máme se spolehnout na to, že co EU řídí, dobře řídí? Nemůže se stát třeba to, že oni si vyberou konsolidované, edukované a vděčné syrské uprchlíky a k nám přesunou radikály, co dnes dělají u nich bordel? A nerad bych, kdyby mi někdo tvrdil, že to není možné, když podobné přesuny obyvatelstva se děly s požehnáním USA v Bosně.

  Existuje program, jak se do společnosti začlení? My nejsme koloniální velmoc se zkušenostmi. Jsou pracovní místa, která by mohli vykonávat, jazyková průprava, socializační programy v příslušných kapacitách a kvalitě, jsou na to vůbec prostředky, které by nikdo nerozkradl? U nás to nejde jako v Brazílii, na kterou poukázal Baron (myslím, že on). Sem nemůžou jen tak přijít a být bezprizorní, začít z „nuly“, a to kvůli vysoké hustotě obyvatelstva, jistému standardu, na nějž jsou zde lidé zvyklí, a v neposlední řadě taky kvůli tomu, že je tady občas i dost velká zima. Ti lidé musí bydlet, musí se zabezpečit hygiena. A jedná se o lidi, ne stádo zeber, lidé vyžadují nejen střechu nad hlavou, ale také chléb a hry, aby to nezvlčelo. Jak to dopadá, vidět na početných záběrech na netu.

  Skoro nikdo nedoporučuje ghettizaci. Jak jsme na to připraveni? Nakonec velice dobře víme, co se stane, když nejsme schopni zvládnout ve jménu trhu a zisku ani vlastní méně socializované minority. Nejsme schopni ochránit ani ty, kteří se ne vždy vlastní vinou ocitli v potížích. Naopak. Tento systém umožňuje darebákům, aby je ještě v jejich marasmu zneužívali. A u těch, kteří ještě k tomu všemu patří do jiného etnika (Romové), už vůbec nezvládáme. A řekněme si upřímně, za jejich stav nejsou v žádném případě zodpovědni jen oni sami. To byl taky jeden z mála pozitivů na předchozím systému, že byla snaha o jejich resocializaci, která byla v mnoha případech úspěšná.

  Dnes především na východě a jihovýchodě Slovenska vznikly lokality, ne městské čtvrtě, ale celé oblasti, kde si už málokdo z většinového obyvatelstva koupí jakoukoliv nemovitost. Aktivizují se nacionalisti, momentálně jeden spravuje tuším banskobystrický kraj. To je dost vážný signál. Lidem dost těžko vymluvíte, že to musí v rámci nějaké evropské ideje a kvotace strpět. Kolik utečenců navrch ještě zvládnou? Navíc začíná se objevovat neodbytná myšlenka, že vše je součástí nějakého plánu přípravy na velkou válku, řekněme že téměř bratrovražednou, na jejich půdě nebo v blízkém sousedství. To moc klidu a sociálnímu smíru nepřidá. Přihoďte k tomu ztrátu pracovních míst v důsledku sankcí, nejasné ekonomické vyhlídky a výbuch může nastat pozítří.

  Jestli kvotaci, potom jen naší a náš výběr. Pokud si troufneme přijmout půlku Senegalu a bude to fungovat, proč ne? Mám rád Senegalce. Merlin by se potěšila a já s ní. :-)

  • Astr

   Janiko typicka ukazka rozdilniho pohledu :-)
   Vy se domnivate ze:
   Tenhle kluk to má v hlavě srovnané,
   me se naopak jevi ze vubec ne . Proc ne ? Nemohl by napsat taktovouto polopravdu:
   „Pokud najednou země jako je Italie a Řecko zavalí stovky tisíc migrantů, tak to pro tyto země bude ekonomická katastrofa a to zejména pro aktuálně krachující Řecko. Pokud se však tito imigranti rozprostřou v rámci zemí EU, nebude to problém žádný. “

   Kolik tisic ci million nebude zadny problem protoze se tito imigranti rozprostřou v rámci zemí EU?
   kdyby to mel v hlave srovnane videl by jako jsou problmy s nezamestnanosti a hlavne proc.
   Odpovim Vam I jemu vtipem:
   Buh stvoril zem I nebe, FSECHNO ostatni se vyrabi v Cine !
   Protoze cela rada kvalifikovanych lidi v Evrope coz plati I pro CR nenachazi praci, take proto je tak velky problem s nezamestnanosti dalsich mene kvalifikovanych coz se tyka I Cikanskeho ethnika v CR.
   Kdo da tak obrovskemu mnozstvi uprchliku praci a jakou ?
   Vsechno dalsi co se za vyse uvedenou informaci o neproblemu dale pise svedci o tom ze to pisatel nema v hlave spravne srovnane.
   jako zbozne prani to zni velmi lidsky, ale to co nam bylo vnuceno jako pravidla TRHu pro takove optimisticke predstavy nedava podminky !
   Zmente system a zmenite tim I mysleni vsech vcetne „rasisty“ Okamury jak jej pisatel .
   System nastaveny tak ze si vybira jen odborniky s nejvyssi vykonnosti a ktery z Evropy presunul vetsinu vyoby jinam ma dle pisatele zamestnat nove pristehovalce ?
   Veta : Pokud se však tito imigranti rozprostřou v rámci zemí EU, nebude to problém žádný. “ z pohledu ja skutecne dneni spolecnost a tedyi Evropa funguje je zcela mimo a je to jen snaha psatele imigrantum pomoci .
   V systemu dnesniho TRHu tak jak funguje vsak nema nadeji !

   • Astr

    Janiko minus pod Vasim „srovnanym“ komentarem neni moje znamka,
    ja minusy nedavam predevsim proto abych tu neostril vymenu nazoru, at jich je co nejvice a bez cenzury :-)
    Svuj odlisny nazor jsem musel napsat . Clanek ktery jste pochvalila zni velmi „lidsky“ ale je mimo realitu zivota.
    Jen jeste pripominam ze tak casto kritizovany TRH a jeho pravidla ktera ac vymyslena clovekem na cloveka hledi cim dal mene, I ten ma sve obhajce kteri maji jasno a maji to „srovnano“
    Opakovane budou tvrdit ze zakony Prirody plati pro vsechny stejne. Ze jen nejsilnejsi nejschopnejsi vitezi a prezivaji!
    Ze to plati I pro cloveka a ze jedine tak muze homo sapiens prezit!
    Pokud jde o multiculti a souziti ci nesouziti, chci Vas ujistit ze Australie je v tomto ohledu pokud jde o zkusenosti s mnoha pristehovalci z rozdilnych kraju a kultur pred Evropou a ostatnim svetem :-)
    Bylo by to na clanek a dlouhy seznam FSECH pro a proti :-)
    V republice jsem se narodil a mam tam sve pribuzne. Jim jakoz I FSEM lidem tam preji vse nejlepsi.
    I ja to mam „srovnane“. Srovnane v tom smyslu, ze obavy z toho co muze nastat nasledkem mnohamillione vlny utecencu chapu.
    howk

   • Janika

    Astře, to že by to nebyl žádný problém mě taky zarazilo, v tom máte pravdu. Jistě by se dalo s lecčím polemizovat. Ten kluk mi ale připadá rozumné polemice přístupný. V dnešní zarytosti je to u mladého člověka div a díky za to.

    • Astr

     Souhlas Janiko, ve vetsine pripadu se stale opakuje stejna stiznost a to na naprostou bezohlednost mladych lidi.
     Cim uspesnejsi tim vetsi sobeckost a necitlivost k tem mene uspesnym
     Pak samozrejme takovy vstricny clanek od mladeho cloveka potesi:-)
     Obavam se ze svet nesmeruje k vzajemnemu objimani ale k valce .

  • hauptmann

   Před chvíli jsem si to tam přečetl. To je v podstatě ta mrtvá koza, o kterou se všichni přetahují. My jsme prohráli. Teď jsou na řadě přírodní zdroje, protože to je pravé bohatství.

 6. BARON LE SAMEDI

  prý bude Janika rozdávat čelovky a sbíječky, aby se ke komentářům někdo, třeba já, prokopal. Přestaňte bláznit. Před pěti tisíci lety před Kristem, tedy, je to sedm tisíc let, se dala z oblasti donu, to je řeka, do pohybu kultura jamal, která tam již pár tisíc let kvasila. Taková, nadkavkazsko- donská kultura. Specifika její nebyla v keramice, jak by zašaškoval každýarcheolog, ale v tom, že jako první kultura světa dokázala zpracovat v lidském žaludku laktozu. Od té doby jsou zemědělci, sleduje se dojivost a lidé chlastají mléko. V naší kultuře. Indům to jde hůře, proto kráva je posvátná, a Arab a Afričan mléko v naší podobě nezná. Velbloudí mléko není mlékem kravským. Také dojička velbloudic povolání to neznámé i v komunistické Etiopii. Pro Araby se dělá bez laktozy a acidofilní a kdo ví co. Liší se, nemohou tu žít, ..:-)))

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s