Peklo a ráj

Převzato odtud.

Jednou se člověku poštěstilo uvidět Boha. Snažil se dozvědět se to nejdůležitější a zeptal se:

„Bože, chtěl bych spatřit Ráj a Peklo.“

Bůh vzal člověka za ruku a přivedl ho ke dvěma dveřím. Otevřel jedny a uviděli velký kulatý stůl s ohromnou mísou uprostřed. Mísa byla naplněna jídlem, které vonělo, až se sbíhaly sliny.

Kolem stolu seděli lidé – zdálo se, jakoby byli vysíleni, nemocní nebo umírající hladem. Každý měl k ruce připevněnou lžíci s dlouhou, předlouhou rukojetí. Mohli se lehce dostat k jídlu na míse, ale nemohli donést lžíci ke rtům. Pohled na jejich neštěstí byl strašný.

„Viděl jsi Peklo,“ řekl Bůh.

Přišli ke druhým dveřím. Otevřeli je a uviděli stejný kulatý stůl, stejnou velkou mísu s chutným jídlem. Dokonce i lidé sedící kolem stolu měli ty samé lžíce. Všichni vypadali spokojeně, sytě a šťastně.

„Nerozumím tomu“, řekl člověk.

„To je jednoduché“, odpověděl Bůh. „Tihle se naučili krmit se navzájem. Tamti myslí jen na sebe.“

Peklo a Ráj jsou stejné. Rozdíl je uvnitř nás.

Reklamy

251 comments

 1. Janika

  Typicky ruský příběh, dýchá z něho lidskost a vřelost. Je jako pramínek čisté vody. Jaký rozdíl proti minulému postu.

  Po „schůzi kukluxklanu“ pod předchozím článkem, jak to trefně nazval Ondřej, jsem zapnula u některých diskutérů schvalování komentářů. Rasistické a k válce vyzývající komentáře schvalovat nebudu. Prosím, rozlišujte dvě rozdílné věci – legitimní postoj proti imigraci a rasismus.

   • Astr

    Proc Madari stavi plot?
    Protoze pocet utecencu se zvysuje a madari nechteji byt ani pruchozim uzemim

    Od začátku roku se do Maďarska přes hranice se Srbskem dostalo 54 tisíc žadatelů o azyl a maďarské úřady očekávají, že jejich počet do konce roku vzroste až na 130 tisíc.
    Loni jich přitom bylo 43 tisíc, zatímco v roce 2012 se přihlásilo pouze 2157 žadatelů. Většina migrantů nyní přichází z Afghánistánu, Sýrie a Iráku, v minulosti převažovali občané Kosova

    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/madarsko-postavi-na-hranici-se-srbskem-plot-proti-migrantum-plb-/zahranicni.aspx?c=A150617_131024_zahranicni_vez
    Proc jsou obcane az tak nespokojeni ze dokonce I jejich vlady vyjadruji nesouhlas s politikou EU a uvazuji o referendu?
    Pravdive informace o deni jako v CR tak I cele EU jakoz I celosvetove jsou velmi dulezite .

    Oznacit nektere jako „Rasistické a k válce vyzývající “ a jejich zablokovani povede sice k politicky korektnimu dojmu z Vaseho blogu Janiko,
    ale o objektivnim pohledu na svetove deni to uz nebude.

    • Janika

     Opakuji, Astře, že být proti přijímání imigrantů považuji za zcela legální postoj. Co mi vadí je rasistické zdůvodnování.

     • Astr

      OK:-)
      Japonsko,, Cina, Thajsko a rada dalsich zemi emigrant nebere a s jejich zaclenovanim ci kvotami nepocita, ale „rasisticky“ to nezduvodnuje.
      Znam pripad muze ktery si vzal Thajku ale nikdy nebude obcanem, nikdy nebude vlastnit nadpolovicni vetsinu. Muze byt podilnikem do 49% muze tam I zit. Dite z jejich manzelstvi obcanem bude a muze byt I vlastnikem.
      Je to tak ze ruzne staty se ruznym zpusobem brani „cizim“ vlivum a neda Vam zadnou praci nektera z tech ochranarskych opatreni oznacit az za rasisticka. Ja bych rekl jen ze nejsou otevreny pro vsechny obyvatele planety Zeme stejne, pro ostatni vysledek bude vzdy podle toho jak sve zakony maji nastaveny.
      Mohu Vam dat priklad z posledni doby v Klokanii kdy na zvyseny pocet nakupu nemovitosti, domu farem, pozemku predevsim millionari z Ciny reaguji Australane podrazdene a protestuji.
      Vetsina s protestujicimi souhlasi a nesouhlasi s rozprodavanim, ale cast korektne smyslejicich protesty uz oznacila za „rasisticke“ !
      Napeti ve spolecnosti a nasratost stoupa s pribyvajicimi problemy a podobne je tomu po celem svete. Evropu nevyjimaje.
      S prilivem uprchliku obavy stoupaji a pribyvajicim poctem rostou. Madari stavi plot, Svycari, Francouzi, Rakusane zacinaji hlidat a zavirat hranice a pan Zaoralek pro tisk prohlasuje ze hranice maji zustat mezi staty otevrene !
      Nerasisticky vnimam a nepopiram skutecnost ze mezi uprchliky je mnoho tech ktere vyhnala valka a nasili, ale je mezi nimi nemaly az nadmerny pocet mladych zdravych muzu, kteri jdou za lepsi vidinou. Korektni srovnani ve vasich massmediich o tom ze kdyz v 68 odeslo deseti a sttisice lidi z CSSR, stejne maji dnes pravo utikat z jinyh okupovanych mist jako je Afganistan, Irak a dalsi. Do rozporu se toto srovnani dostava v okamziku zarazeni techto skupin do zivota. Je rozdil odejde li kvalifikovany clovek ktery si najde praci a je schopen sam se o sebe ci rodinu postarat a naopak lide kteri nemaji TRHu co nabidnout. Pokud vas Okamura ci jiny poslanec v parlamentu rekne ze nemame praci ani pro vetsinu sveho Cikanskeho ethnika, jakou praci muzeme nabidnout utecencum vetsinou bez kvalifikace , jaka je reakce ?
      Misto prostych kupeckych poctu ci I slozitejsich kalkulaci kolik si stat muze dovolit zivit lidi bez pracovniho pomeru se to vyresi „rasisticky“ Podle pravidla ze s obcanem „rasistou“ ale ani s poslancem rasistou se slusny clovek ani poslanec bavit nebude !
      A tak pomalu umirame na korektnost a stale se nic neresi. Plati to stejne tak na jizni polokouli jako u vas na severni:-(
      Az se ucho utrhne:-(
      howk

  • Kamil Mudra

   Myslím že Onřej s tou „schůzí kukluxklanu“ dost ulétl. Nejspíše proto že si celou diskusi ani pořádně nepročetl a jen tak plácnul prknem do vody. Byla by na místě omluva – ale teď, když jsi mu to, Janiko, tak „posvětila“, už to asi nemá smysl. Mimochodem, můj kamarád a soused, původem z Lokoja (Nigerie), se sám hrdě nazývá negrem a říká že kdo se nenarodil aspoň na dohled od řeky nemá na tenhle titul nárok. No, s tou řekou pochopitelně žertuje, protože když jsem se ho zeptal, jak by to bylo se mnou, kdybych se takhle blízko ní narodil tak mi odpověděl: „No co? Byl bys bílej negr“. :-)

   • Janika

    Neulétl a je to hrůza, že blog takhle působí na lidi, co se letmo zastaví. A laskavě to neredukuj na slovo negr. Bylo toho víc, ještě podtrženo voláním do zbraně. Pár lidí, co si tady v tomto duchu notovalo štěstím bez sebe, jaká jsou parta. Přiznávám, že jsem z toho nespala a rozhodla se blog zavřít. Protože to, co se tady dělo, je přesně to, co nechci a pokud jsem to takhle dopracovala, tak jsem pěkný břídil a nemá smysl pokračovat. No, prozatím jsem se rozhodla pro dočasnou mírnou cenzuru.

    • Kamil Mudra

     115 komentářů
     Fakt jsem si dal tu práci, Janiko, a znovu je všechny pročetl i když mám ve zvyku číst vždy každou diskusi průběžně a žádný komentář nevynechat.
     Nenašel jsem ani jediné vyjádření v tom smyslu že by migranti byli nějakou méněcennou rasou.
     Nejmilitantnější vyjádření jaké jsem našel bylo:
     „A když bude nějhůř, musíme bohužel sáhnout i po zbraních.“

     Vzhledem k tomu že tu už bylo na přetřesu i to jak se chovají někteří imigranti v Itálii – to zabírání obydlených domů, zastavování kamionů atp., co ti proboha na takové větě přijde jako „volání do zbraně“?
     Ty bys snad nebránila svůj domov a své blízké jakýmkoli způsobem a třeba i tou zbraní?
     Protože když se řekne: „A když bude nejhůř…“ tak si pod tím nikdo nepředstavuje situaci typu: „dnes nám ve třídě přibyl černoušek“ nebo „na ulici mi někdo strčil do ruky leták abych nejedla vepřový“ …

     Pokud nepočítáš názory které říkají: „bylo by třeba se vojensky vypořádat s IS, který ty imigranty vyhání z jejich země…“, tedy „volání do zbraně“ na ochranu migrantů, pak je to tak, že bys chtěla zavírat blog kvůli jedné militantně dost slabé větě, mezi 115 komentáři.
     A kvůli jednomu vyjádření nějakého Ondřeje, který „šel náhodou okolo“.

     Možná to řeknu příliš tvrdě: ale já to vidím tak, že si svého blogu (a k němu neodmyslitelně patří i lidé kteří na něj chodí) vážíš mnohem méně než si zaslouží.

     • embecko

      Strasburgsky soud pro lidska prava vcera (predevcirem?) usoudil, ze za obsah diskuznich prispevku je zodpovedny provozovatel. Rozhodnuti je sice platne jen pro dany pripad (nejaky balticky provider), ale ma se zato, ze by se tim mohly zacit ridit i narodni soudy.

      • embecko

       Strasburgsky soud: provozovatele diskuznich for ruci za urazky (hanobeni).
       http://www.nzz.ch/international/betreiber-von-foren-haften-fuer-beleidigungen-1.18563696
       A tady jeste jeden clanek pro nemcinare mirici dle meho naprosto presne:

       Konec humanismu: EU vyhlasila kvuli uprchlikum moralni bankrot
       http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/06/13/zynische-buerokraten-eu-meldet-wegen-fluechtlingen-moralischen-bankrott-an/
       Otazka uprchliku strhla profesionalnim politikum EU masku z obliceje. Co se momentalne odehrava je skandal nejvyssi urovne. Cela politicka trida se diskredituje na zrade evropskych idealu, ke kterym (pred) dlouhou dob(o)u prinalezela i lidskost bez kalkulu.

       Dale pak Farage.
       „„Musíme si čestně přiznat, že my sami jsme tento problém způsobili. Když jsme začali bombardovat Libyi, nikdo o tisících migrantů nemluvil. Stejně tak, když nám politici podsouvali, jak výhodné je zbavit se Kaddáfího. A tady je výsledek“, dodává lídr Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage. „Od pádu Kaddáfího v roce 2011 se Libye zmítá v totálním chaosu. Aktivizovaly se tam skupiny islamistů napojených na Al Kaidu a Islámský stát“, píše The Guardian Farageho slova.“

      • dixi

       Janiko, rozumím , proč jsi to udělala, samotné mi bylo smutno z toho, kam se celá debata ubírala. Probíraly se jen možné následky, nikoli příčina. Lidskost mizela. Z těch kteří utíkají se stali pouzí příživníci. Mluvilo se už jen o mladých mužích, o dětech a ženách už ne. Koncentráky ? Ano, klidně, vždytˇ jinde už jsou, Australie vrací všechny, tak my taky, ale tábory ne v Evropě, to by vypadalo špatně, vraťme je do Afriky, jedno, co s nimi bude potom. Politici se vymezují kvůli kvótám, ani slovo o zákazu dodávek zbraní, o skutečné pomoci zemím v chaosu a vlastně jim vyhovuje nálada ve společnosti. Jen aby nenastala doba, kdy budeme mít skutečnou kolektivní vinu. Opravdu je zle. Vždyť ti ubožáci utíkají už delší dobu, do Evropy ve velkém množství až teď. Tábory jsou plné a život v nich strašný. A naši , nejen naši politici řeší Rusko jako nepřítele, starají se o tu správnou propagandu, aby obyvatelstvo vědělo, co si má myslet. No a myslet si pochopitelně máme také, že arabové a černoši jsou všichni teroristé a primitivové. Bůh ví, jací bychom byli my, kdyby nám rozbíjeli domovy, drancovali a utlačovali. Okrádali po několik generací a nakonec vybombardovali.

         • dixi

          Děkuji Janiko, překlep to nebyl :-) naštěstí proti tomu vyvolávání nesnášenlivosti nejsme úplně samy. Odsuzují nás tady, že se na tragédii lidí z jiného kontinentu odmítáme dívat jen z hlediska našeho pohodlí, Proboha, je tady přebytek jídla, oblečení, nábytku, všeho, sklady jsou přeplněné, byty prázdné. Ovšem, soukromé vlastnictví je nedotknutelné. naši bezdomovci by mohli vyprávět, že ? Neberou v úvahu, že se na situaci snažíme podívat z více úhlů, už i zesměšňují, zaznamenala jsem, všechny kdo nekřičí s nimi, pozor nebezpečí. Odkdy bylo nebezpečné pomoci lidem v nouzi? Nebezpečné je to jen pro ty, kteří nechtějí, aby si lidé pomáhali. A pokud nejsou schopni naši politici ustanovit takové zákony, které nebezpečí islamizace vyloučí, opět to není vina těch imigrantů. Ovšem musím přiznat, když slyším takového knížete, nebo naše slovutné sluníčkové osobnosti vykládat téměř to samé, co zde píši já, nevěřím jim. Ti nemají na mysli pomoc, jen politické body a možná i podíl na budoucím zisku.

          • Janika

           „Odkdy bylo nebezpečné pomoci lidem v nouzi? Nebezpečné je to jen pro ty, kteří nechtějí, aby si lidé pomáhali. A pokud nejsou schopni naši politici ustanovit takové zákony, které nebezpečí islamizace vyloučí, opět to není vina těch imigrantů.“
           Skvělé, dixi, hluboce moudré, jak to, že tohle se nikde nepíše, mělo by to být vytesáno. A už ti za to dávají mínusy. Komu to vadí?

          • Astr

           Odkdy bylo nebezpečné pomoci lidem v nouzi?
           Poc se ptate kdyz odpoved znate?
           Je to od te doby kdy politici na tom ziskavaji body pricemz si pohodove ziji za svoji hlidanou zdi
           ale tak odsuzovana ( jako priklad poslouzi zed protihlukova v Matecni v Usti ) se dotyka tech kterych se to opravdu tyka a tykat bude v denim bezprostrednim styku!
           Je opravdu tak tezke pochopit ze lide po nekterych nedobrych zkusenostech s nekterymi neochotnymi dodrzovat poradek a cistotu se obavaji eskalace problemu?
           Vygooglujte si jak vypada treba Marseille dnes a odpovezte si na otazku zda obavy tamnich obyvatel byly opravnene.
           Dnes uz je tam pozde rikat ze takto jsme si multiculti nepredstavovali !

     • merlin

      taky jsem si je teď pročetla. Jednak se mi zdá že onen kukluxklan je havloidní troll. Jinak vcelku souhlasím s Kamilem. A Sax mi přijde jako hodně velký alibista – to se netýká té poznámky o odpovědnosti za diskuzní příspěvky/což ostatně není nic nového a proto se už dlouho některé příspěvky na internetu u nás mažou, dokonce jsem u stanu jednu dobu pozorovala tendenci trollů ho antisemitskými opak. vkládanými sentencemi ho dostat do maléru/. .
      Imigranti jsou fakt složitým problémem, který postupně změní tvář dnešného světa. To ale neřešíme jen my, to řeší i jinde, Indonésani, zvyklí pracovně nelegálně masově migrovat do Malajsie jsou dnes v situaci, kdy se sami brání přílivu uprchlíků z barmy a bangladéše. Vy byste někdo chtěli nelegálně imigrovat do Indonésie? Já teda ne. Dovedete si představit, jak na tom musí být lidi zle, aby jim indonésie připadala jako vytoužený ráj? kdo jste tam byli, asi jo, kdo ne, tak těžko.
      Absurdní je, že ta diskuze, z které je Janika celá pryč a Sax varuje obětavě před postihy a která je právně – se mi zdá -nepostižitelná a čistá, je zcela a úplně nepodastatně nic proti tomu, na co upozorňuju opak. – IVČR s Konvičkou v čele je přijímané v parlamentu, má mediální pozornost atd. atd.
      například dneska mají na svých stránkách pozvánku : ,,Pojďte s námi na jednání sněmovny!
      POZOR POZOR POZOR
      Ve čtvrtek 18.6.od 18.00 mimořádná schůze sněmovny na téma migrace.
      Přijďte všichni, kdo můžete, podíváme se společně na argumenty našich odpůrců a zatleskáme těm, kdo nás podporují. Čím více nás bude, tím lépe poznají naši sílu.,,
      Tohle je v háji. Nikdo nikoho z nich ještě nezavřel. Byť naprosto jasně porušují zákony. Šla bych je shazovat z galerie, být v Praze, hajzlíky. Což je projev agresivity a přímá výzva k násilí :-) – takže myslím, jestli jste Janiko neměla zablokovat spíš mě než vitttu
      Jak si pak můžeme myslet, že při přílivu nepřizpůsobivých zoufalých lidí /část z nich zajisté je taková/ nás i je ochrání zřejmě naprosto neschopné exekutivní složky státoprávního aparátu, které se odmítají postavit pevně i proti našim extrémistům. Natož pak udržet pořádek v imigrantských gétech, která zde bezesporu vzniknou, těžko čekat od wajtmenů, že by vymysleli něco jiného. Buď musí změnit systím sociálních dávek /politický průšvih u vlastních voličů/ nebo učinit imigranty z větší části neplnoprávnými občany /tím se vracíme do dob římského impéria/ nebo zavřít hranice v Schengenu/ nebo jak zněl ten skvělý nápad v naší tv – najít místo, kam je deponovat /slušné pojmenování pro budoucí koncentrák typu Palestina/. To ale stejně předpokládá akceschopnost těch exekutivníh t.j. policejních složek.- Při každém incidentu a ty budou dál a budou přibývat, ne že ne, vzroste možnost pouličního lynče a to není ještě to nejhorší, co se může dít. Politici potřebují přežít, kdo je sem pustí, tak v příštích volbách propadá nebo končí.
      Nikdo jste mi tu neodpověděl ani se nepokusil nenavrhnul odpověď na podle mě aktuálně důležitou otázku. Tak ji pokládám opakovaně. Kdo sakra platí toho Konvišku a spol a kdo je nechává zneužívat obav už tak dosti frustrovaného obyvatelstva a vypouštět běsy ven?

      • embecko

       „…kdo je nechává zneužívat obav už tak dosti frustrovaného obyvatelstva a vypouštět běsy ven?“

       Sama jste podilnikem, merlin, kdyz pisete, ze 90% ceskych obcanu ma z uprchliku obavy. Samozrejme je ma, kdyz se o tom horem dolem mluvi jako o strasaku- vsadim se, ze sni jeden z tech obavajicich se se jeste z zadnym uprchlikem nesetkal.
       Nebylo by tady tedy lepsi, nezli o strachu mluvit o uzkosti? Pak uz by to nebylo tak jednoznacne a do hry by se nam dostaly i jine faktory, nezli uprchlici. Klasicky Nemecko 30. let, kdy uzkost padala ze vsech stran, ale vsichni meli strach jen ze zidu.
       Debata se rozstepila na „jsou dobri“ a „jsou zli“ a to nepovazuji za dobre. Jedni snasi priklady o tom, jak silene to s uprchliky je, druzi zas, ze zadna kase se neni tak horka, jak se uvari, jedni je chteji mastit, druzi vitat chlebem a soli:
       http://a2larm.cz/2015/06/chtel-bych-mit-syrany-za-sousedy/

         • embecko

          No a tim je to vyreseno, ze ano…neni pak divu, ze nam vladne paranoidni diskurz „ano- ne“. A vy se tu bijete za (upozornujete na) 90% vystrasenych obcanu…zadny div…
          To je cervena nit ceske verejne rozpravy: Zeman, brdsky radar, americka kolona a ted uprchlici.
          Keca, je to kravina, agent Kremlu, slunickovi strujci nasi narodni zahuby…ceska spolecnost je vestavu permanentni obcanske studene valky. Tak ma smulu a vyresi to za ni druzi.
          Mimochodem, v Nemecku debata na tema prinosu emigrantu pro hospodarstvi a zivotni uroven (!) Nemcu bezi na plne pecky a nejake jednoznacne „keca“ tam nenajdete. Z obou stran se snaseji zavazne argumenty a vy si muzete pekne vybrat, ne jako v „ano-ne“ Cesku.

          • merlin

           já ty argumenty znám a znám i ty jiné. Je to racionalizace za jasným účelem , nechci tvrdit, že objednaná.

          • merlin

           čas odpovědět obsáhleji na vaše příspěky /poslední dva/ budu mít až večer .-) tak se omlouvám za stručnost

          • merlin

           řeč má být jasná, ano ano ne ne – nečtete svatá písma ? :-) proto jsme tu měli husity, že němci na vysokém učení všechno okecávali a zakecávali :-)

          • embecko

           Jeden si nevybere, na jedne strane racionalizace, na druhe projekce :o)
           Me hlavne mrzi, ze se o tak zajimave veci nemuze bavit na vyssi urovni, tedy proc treba evropske elity toto tema nejsou schopny reflektovat a nechaji ho lezet na ulici, kde ho muze sebrat kazdy (a taky to, jak vidno, kazdy dela, naposledy vcera Wilders).

           Co se Jakuba tyce, tak ten to myslel tak, ze nase rec ma byt natolik jasna, ze neni treba se pri argumentaci dovolavat vyssi autority, jako treba Youtube :o)
           „Přede všemi pak věcmi, bratří moji, nepřisahejte, ani skrze nebe, ani skrze zemi, ani kteroukoli jinou přísahou, ale buď řeč vaše: Jistě, jistě, nikoli, nikoli, abyste neupadli v odsouzení.“

           Jinak na to „ano, ano, ne, ne“ pozor, to si to tak prelozili multikulti ekumensti…
           „Především nepřísahejte, bratří moji, ani při nebi ani při zemi ani při ničem jiném. Vaše ‚ano‘ ať je vždy ‚ano‘ a ‚ne‘ ať je ‚ne‘, abyste nepropadli soudu.“
           Podle nich byste si zas mela dat pozor na to, abyste nelhala…zrejme i pred sebou :o)

         • Kamil Mudra

          Já myslím, merlin, že Konvička (a podobní) je jedna z přísad „střelného prachu“. Další přísadou je třeba takový Kohout. Další přísadou lifrovanou do Evropy jsou migranti (alespoň část z nich) a všechny „ingredience“ financuje jeden a tentýž pyroman. :-(

          • Kamil Mudra

           O nic podlejší než snahy o prosazení TTIP u níž poradce amerického prezidenta pro mezinárodní obchodní vyjednávání dokonce pohrozil americkým kongresmanům trestním stíháním, pokud obsah dohody prozradí občanům, nebo „obchodní strategie“ americké společnosti Monsanto která v roce 1995 začala indickým zemědělcům prodávat semínka bavlníku, jehož rostliny nevyprodukovaly další plodná semena, za 17 rupií za kilogram a potom začala využívat toho, že si indičtí farmáři nemohli zasadit semínka z poslední úrody a museli znovu nakupovat u firmy Monsanto a do roku 2009 zvýšila cenu na 17 tisíc rupií za kg. Následkem toho 300 tisíc indických farmářů spáchalo sebevraždu, protože nebyli schopni splácet své půjčky u bank.
           http://zpravy.idnes.cz/sebevrazdy-zemedelcu-v-indii-diu-/zahranicni.aspx?c=A140223_130924_zahranicni_mlb

           Asi už je na čase uvědomit si, že podlost se napevno zakotvila mezi obchodně-politické praktiky.

        • Kamil Mudra

         Hmm… Vašečkova „vylidněná ČR“ – potažmo Evropa se svou armádou nezaměstnaných, kteří by rádi dělali i odváděli daně.
         Pokud nebude na důchody tak především kvůli prošustrování a rozkradení důchodových fondů.

     • Janika

      Milý Kamile, rasistické jsou už ty hrůzné historky o imigrantech. A o tom to je. Máme právo nepřijmout imigranty a říct jim, že tahle země je naše a víc nás neuživí. Ale nemáme právo je urážet, dehonestovat, šířit o nich špinavé historky – jak je to snadné. A děláme to proto, abychom sami sobě dokázali, že jsme správní, že jsme v právu, že jednáme z vyšších pohnutek a ne z prostého strachu o svůj žvanec, jak to bezelstně popsal vittta.

      • merlin

       jde o to , žda jsou historiky reál nebo ne. nemáme právo šířit lži, to ne, ale realistický popis chování, i kriminálního, to snad máme.

       • Kamil Mudra

        Asi nemáme, merlin, protože kdybych si na začátku diskuse přečetl tenhle komentář od dixi:
        https://janica9.wordpress.com/2015/06/17/peklo-a-raj/comment-page-1/#comment-28178
        a Janičino (coby paní blogu) přitakání, jak jí mluví z duše, tak už dál nic číst nebudu.

        My co používáme mimo citečků taky zdravý rozum a snažíme se k té situaci přistupovat konstruktivně (i s ohledem na migranty) už jsme asi krvežíznivá a rasistická cháska. Chudák vittta dostal za svou upřímnost sprdunk a už se ani neozývá. Ale že tu povykuje nick „hn“ se svými antižidovskými výkřiky to už asi image diskuse nijak neposkvrňuje.

        • Janika

         Ty tomu říkáš zdravý rozum, Kamile? Jak by mohl být zdravý bez těch „citečků“?

         Co se týká jiných diskutérů, tak záleží také na kvantitě. Vittta to tady vedl a udával najednou blogu tvář. Takovou, jakou jsem si naprosto nepřála. Prostě už toho bylo na mě moc. Jinak pluralita a občasný výkřik nevadí.

         • Kamil Mudra

          Možná tě to překvapí, Janiko, ale já používám obojí. Jen nemám žádnou potřebu se o těch citečkách nějak rozepisovat. Fakt nevím jak bych těm migrantům pomohl tím že řeknu že je mi jich líto. Ani tím že se tu svěřím se svými fantasiemi ve kterých si představuji že mám tu moc abych jim opravdu účinně pomohl. To debatu nikam neposune. :-(

          • Janika

           Však nemusíš psát, že je ti jich líto, pokud to cítíš, tak se to v tom co píšeš projeví.
           Je mi líto, že to musím říct, ale u vittty se jasně projevovalo, že se od nich úplně odstřihl, jakoby to nebyly lidské bytosti.

        • hn

         Hele, mudro, „antižidovské výkřiky“ vypadají jinak. A že z tebe leze Zión jako sláma z gumáky, no a co? Reju kvůli tomu do tebe, beru ti to? Rabín Kohn-Vička štve primárně proti islámu a konvičkismus JE židovský! Stejně jako nácek Wilders v Holandsku – a ten se s tím ani netají, jak vřelý je sionista, dokonce rok žil v izraelském kibucu – a z nenávisi k islámu má pěnu u huby. Já tvrdím, že sionismus je odpovědný za vnucení multikulti doktríny Evropě, je odpovědný za rozesrání středního a blízkého východu a nyní za štvaní lidí proti 1,5 miliardě muslimů. tak tuze baží Zión po vytoužené „válce civilizací…

       • Janika

        Jistě souhlasíte s tím, merlin, že dělat z jednoho případu pravidlo je blbost. Pokud tedy skálopevně víme, že ten imigrant usekl průvodčímu mačetou ruku, nebo podřízl humanitárního pracovníka za to, že mu nechutnalo jídlo, tak vztahovat to na celou množinu imigrantů jaksi nelze.

        • merlin

         Ne, ale uvést to není dehonestace toho imigranta z jižní ameriky. vlastně byli čtyři. Ovšem uvádět to nám může pomoci pochopit jiné kulturní zvyklosti.To je jak s tou historkou s kojeneckými výživami z Papuy. je pravdivá, byla tam i v novinách, prostě ty misionáře sežrali, Tím že ji vyprávím, nedehonestuju – nebo rozhodně nemám v úmyslu dehonestovat stromové lidi, takto rituální kanibaly, jen poukazuju na to, že neznalosti kulturních zvyklostí mohou vést ke kulturnímu nedorozumění s ošklivým koncem. dokonce je ani nekritizuji za to, že je sežrali, je v tom pro ně sice jakési zadostiučinění, že umřeli jako mučedníci, páč to mají v popisu práce, ale přesto si myslím, že je dobré se takovým společenským lapsům raději vyhýbat. poučení z historky o průvodčím je pro mě asi to, že nemám natahovat ruku k někomu, kdo kolem sebe mává rozčileně mačetou a nemá na jízdné. I když je to poučení spíše pro průvodčí a revizory. Nevím nic o podříznutém humanitárním pracovníkovi. Na druhé straně nemusím vědět všechno. Obecně ale lidský život může mít v různých kulturách různou hodnotu, někdy malou, někdy i žádnou. I proto nabádám, abychom studovali a věděli co nejvíc o lidech, kteří sem příjdou, abychom se konfliktům vyhnuli a studovat ty, které proběhly, abychom pochopili proč se tak stalo. Mlčet a dělat, že se nic nestalo, je blbý.

    • Ondřej

     Myslím, že k vyjádření mého postoje nejlépe bude sedět text Jiřího Dolejše zveřejněný na Deníku Referendum. Dovolím si pár pasáží odcitovat.

     Realita je ale bohužel taková, že sociální sítě dnes v České republice přetékají xenofobní agresí a diskuse se plní čím dál tvrdšími „hejty“. Zvykáme si na názory hanobící rasu, národ či náboženství, jako se před válkou stalo běžné hanobení Židů. Nejen extrémisté, ale i takzvaní „normální občané“ sdílejí na sítích sadisticky ujeté odkazy ze zcela nekompetentních, manipulativních a zbulvarizovaných „gore“ zdrojů pro otrlé. A této virtuální realitě, líčící lidi jiného původu a náboženství v sado-maso stylu, mají ve své úzkosti tendenci nekriticky věřit.

     Je to pouze strachem z neznámého, chybějící osobní zkušeností se světem prezentovaným „zaručeně objektivními“ médii? Pravda, zatím u nás nevyrostla žádná skutečně vlivná politická síla legalizující tyto nenávisti, která by připomínala francouzskou Fronte National či maďarský Jobbik. Ale tyto názory pronikají na půdu mainstreamu. A jeho představitelé jako by se (snad kvůli ztrátě elektorátu) báli ozvat.

     Spouštěčem tohoto chování může být strach, že zdecimovaní cizáci seberou našim chudým i to málo, co mají. Vzniká pak jakási zvrácená matematika slastí a strastí, která i relativní omezení vlastního konzumu chápe jako útok a obrací je proti hodnotě solidarity a izoluje od lidskosti.“

     http://denikreferendum.cz/clanek/20627-je-panika-na-socialnich-sitich-znakem-nasi-dekadence

     P.S. Jestli jsem troll bojující za něčí stranické barvy, pak prosím za stranu KSČM.:-)
     P.S.2. Pan Farage do té skupiny spolku, na který v případě stran pocházejících z druhých státu a které přímo jmenuje pan Dolejš výše, patří úplně stejně a jeho „autorita“ je tak stejně nepřijatelná jako kritika těch výše jmenovaných politiků, kteří se snaží nenávistí vůči přistěhovalcům sbírat politické body u tzv. „slušných lidí“.

     • embecko

      „…politici, kteří se snaží nenávistí vůči přistěhovalcům sbírat politické body u tzv. „slušných lidí“.“

      Mate ve sve uvaze obraceny tok energie, Ondreji. V techto pripadech populisticti politici hlasy slusnych nesbiraji, nybrz slusni lide je sami verbuji a to aktivne. V pripade nejakych spolecenskych problemu je to prave ten „slusny clovek“, ktery zacne trpet jako prvy…a volba pevne ruky, dopadajici na vsechny, je pro nej velmi logickym (a ucinnym) resenim.

      Farage, Widers, LePenova, ti to maji uplne bez prace, jen mluvi o tom, o cem se nemluvi, ale o cem by bylo mluvit zahodno…a mluvi o tom tak, jak to po nich chteji slusni lide.
      tady se dovolavam Robejska a jeho myslenky, ze za populisticke politiky muze politicky mainstream, nechavajici ty nejdulezitejsi otazky nepovsimnute.
      Ted byl summit G7- vsiml si nekdo, ze by v tehle zoufale situaci tam nekdo promluvil o imigraci? Ne, oni resili Rusaky…
      A kdyz pak po Lavrovovi chteli vyjadreni k prodlouzeni sankci, tak velmi vtipne a bystre odpovedel, ze otazku maji smerovat na nekoho z EU, protoze sankce nejsou rusky problem :o)

     • Janika

      Děkuji, Ondřeji, tohle pan Dolejš vystihl. Nesednul mi v případě Zemana a v některých dalších věcech, ale to vyžívání se lidu v odstrašujících historkách popsal přesně. Jak na takovou manipulaci má chudák bezbranný, naivní a důvěřivý lid reagovat? No prostě že nebude úplně blbý. Vždyť i já, kupříkladu, jak fandím Rusku, tak beru jejich zprávy s rezervou a ověřuju si je jinde. Hrůzostrašná videa, kolující po netu, už vůbec nebrat.

 2. lomikel

  takovy utek, pohadka bez kontextu. vy tomu davate kontest pojdme se podelit s imigranty, proto na to reaguji.

  podelit se s imigranty dava smyls pokud budou v programu repatriace, pokud budou v programu invaze do evropy tak za cas nebude kdo by delil co. Pomahat invazi je manyra. Je mozne ze v jejich zemi nebude klid nikdy, nebude kam se vracet, jako vysledek vnitrnich i vnejsich vlivu. Nic to nemeni na tom ze nevidim duvod aplaudovat a napomahat, v informacni rovine, zniceni spolecnosti ve ktere zijeme. Pokud to vidite jinak, napise vasi pridstavu kam to smeruje a vase reseni. Porodnost bude stale vysoka, udovdi k migraci stejne, a casem sem privezou jejich rodiny a rodiny jejich rodin. Dusledek je napr. ten ze Erdokan jezdi delat politiku do nemecka.

  • Astr

   Dusledek je napr. ten ze Erdokan jezdi delat politiku do Nemecka.?

   Malou poznamku k Turecku
   Vcera (v 60 letech) zeme jen s 30 million, zitra s 80 ! Strach z Turecka, jeho mnozeni, nabozenstvi jakoz I jeho polohy(Mala Asie do Evropy nepatri) vedly k tomu ze se Evropa brani vzit Turecko do EU !
   Dle nekterych informaci se Turci presneji jejich vlada odvdecuje tim ze otevrela sve hranice a s radosti otevrela pruchozi stezku utecencum do Evropy!
   Ano Lomikele mate pravdu, nekolik million Turku naturalizovanych v Evrope a predevsim v Nemecku umoznuje Erdokanovi delat svoji politiku do Evropy a politici mu musi naslouchat, clen neclen !
   Schopnost domyslet soucasne deni a vcas reagovat lze nazvat ruzne. Od schopnosti predvidat a vcas reagovat a nebo I jinak.
   Nejsnazsi to maji ti kteri misto souctu vsech kladu a zaporu oznaci nazory jine nez svoje tu za rasisticke jinni zase za terroristicke.
   Tim je I spravna odpoved dana. Ani s terroristy ani s rasisty, take s oznacenymi nacisty,a podobnymi nedemokratickymi zivly se preci „normalni“ demokraticky a lidumilne smyslejici lide nebavi !
   A to je dnesni stav nejen Evropy a v ni CR a dalsich statu, ale celeho sveta.
   Kdo bude vitezem?
   Jakou budocnost pripravuji politici generacim pristim ?
   Samozrejme Janiko rasisticke nazory na blogu at jiz tomto Vasem ci jinem nic neresi. neresi ani ty nejmirumilovnejsi a nejkorektnejsi neb vlady prubezne predvadi ze na nazory lidu hazi bobek.
   Kdyz pak uz opravdu tece do bot,, byva pozde.
   Jakoby mel Nostradamus ve sve predpovedi pravdu :-(
   V jeho dobe bylo smrtelnym oznacenim slovo kacir,
   slovo odsouzeni dnes ma nazev rasista
   Co zustalo stejne je stejny tedy zadny vliv obycejneho ovcana na chod sveta a budoucnost.

 3. Astr

  A protoze I Astr je patrne na „seznamu“ dalsi komentar ceka na schvaleni :-)

 4. Tribun

  Neřekl bych, že je to typicky ruský příběh. Spíš takový typicky mudrlantský. Ne, že by to nebyla pravda. Je to pravda, ale taková, která málokoho zajímá a skrze takovýto konfekční příběh asi jen málokoho osloví.

  • Janika

   Mě to oslovilo :-). Myslím, že je to hluboká psychologická pravda – když je mi zle, pomáhá postarat se o druhé. Proto jsou doktoři tak ve formě, nebo jak to nazvat ;-).

   • karel

    Jak kteří, Janiko, jak kteří! Empatie je až to první, co mnozí z nich postrádají. :-(

   • merlin

    my to závislým pacientům zakazujeme, spousta se snaží odvádět pozornost od sebe a řešení svých problémů tím, že se začne moc starat o druhé :-)

    • Janika

     To chápu, někteří psychopati by svou péčí člověka udusili. Taky jsem znala takovou. A kdo utekl, ten si to teprve slíznul.

    • Janika

     Jen jsem nahlédla, číst celý ten nářek to bych padla vyčerpáním :-). To by se člověk picnul, prý islamizace Británie, ó hrůzo. A co by chtěli za staletí kolonizací, šmejdi.

     • dixi

      Nezapoměl tam vsunout komunismus- rovná se fašismus. Vzpoměla jsem si na miminka vyhazovaná z inkubátorů. Celkem s přehledem se k uprchlíkům a příčině tohoto stavu vyjádřila Tereza Spencerová, dnes na parlamentních listech.

      • dixi

       Taky tam je větička, jak špatné bylo vystěhovat po druhé světové sudetské němce, tím pro mne je autor článku nedůvěryhodný.

       • hauptmann

        Ohledně sudeťáků jsem výčtem nevýhod jejich vystěhování jednou argumentoval před jedním svým známým, a vysloužil si od něj měsíční distanc. Ale abych pravdu řekl, cítím se v této „bezsudetské“ společnosti celkem konformně, takže to bylo z mé strany tak trochu plytké plácání.

  • dixi

   Příběh s dlouhými lžícemi jsem viděla je to už delší dobu, zfilmovaný v krátkém videu, srozumitelné a působivé.

 5. vittta

  To je snadné, takhle to pojmout.
  Ale co kdyby tam byla třetí cimra, kde by polovička lidí umírala hlady a ta druhá byla vysmátá?
  Tomu už tuplem nerozumím, podivil by se člověk.
  Bůh by mu musel s nevolí sdělit, že půlka stolovníků tu druhou krmí, ale ta nakrmená skrz samé žrádlo nemá nejmenší chuť nakrmit ty krmiče.
  Až nakonec sejdou hlady všichni, protože ti nenasycení dárci už nebudou schopni krmit ty žrouty a ty žrouty vůbec nenapadne, že by měli nakrmit čas od času i krmiče…

 6. vittta

  Vidím dobře, můj komentář čeká na schválení?
  Tak to jsi mohla říci, že o moje názory nestojíš…
  Já se nikomu vnucovat nebudu.

  • Janika

   Jen ty s rasistickým podtextem, případně vyvolávající válečné nálady. Hrrr na ně, jako na majdanu moskaly na nože, tak o takové komentáře opravdu nestojím. Jestli jsi uraženej, tak s tím nic nenadělám.

   • ZET

    Dobrý večer, ráda chodím na vaše stránky a čtu si diskuze, protože se vždy něco dozvím a mám o čem přemýšlet. Vaše názory jsou mi blízké, a protože v mém okolí není nikdo podobný, tak získávám pocit, že nejsem tak úplně mimo, jak se mnohým zdá. Proto se mě přímo bolestně dotýká to, co se tu teď děje. Je to politická korektnost či výsledek metody rozděl a panuj? Je to nemilé a frustrující.
    Měli bychom mít na paměti, že zde na planetě existuje jeden stát-impérium, který má právo anebo si alespoň myslí, že má právo zasáhnout kdekoli, bombardovat kdekoli, zabít kohokoli, kdo ho neposlechne. Toto impérium teď právě zničilo střední východ a severní Afriku, vycvičilo Alkaidu i bojovníky ISIL a posílá nám je v dárkovém balení. Impérium je planetární mocí a my všichni jsme pro ně jen domorodci. Vy dnes stejně, jako Indiáni tehdy. Boje mezi domorodci jsou podporovány nejvíce, protože stojí pár drobných, nemusí tam jejich armáda a výsledek je jistý – válka.
    Netřeba tolik kontrolovat vlastní, zvlášť, když se všude tak prosazuje svoboda slova. Je třeba ukázat, kdo skutečně vyvolává války a chová se rasisticky a kdo to také má moc to změnit. Anebo nemá? Zbydou tu nakonec také jen rezervace pro domorodce? A budeme také prodávat korálky u silnice?

 7. Astr

  Pokud si ctenar rekne ano je to spravne, ze
  „Peklo a Ráj jsou stejné. Rozdíl je uvnitř nás.“
  Pak musi ano zduraznuji MUSI vzit na vedomi ze to „uvnitr“ obycejneho obcana jen minimalne ovlivni okoli ,
  To co je „uvnitr“ svetavladcu ma dopad obrovsky.
  Plody sklizime dnes. Afganistan, Irak, Syrie Libye a dalsi staty uvrhnute (kym ?) do obcanske valky produkuje ne tisice ale v souctu to hrozi milliony uprchliku!
  Ti se pak chovaji ne vzdy podle predstav korektnosti coz jen prileva oleje do ohne !
  Lze se divit nekterym statum kdyz zprisnuji kontroly a chteji uzavrit hranice ci stavi ploty ?
  ====================================================================
  Ve stanovém městečku ve městě Linz, kde jsou ubytováni „uprchlíci“, hrozil Syřan, že se podřeže. Důvod: Byl nespokojený s množstvím jídla a že mu nechutná – dostali knedlík plněný masem a kyselým zelím. Očekával také, že dostane kuřivo zdarma a lepší oblečení. Hrozilo eskalování situace, když někteří azylanti se k protestu připojili – stěžujíc si i na kvalitu ubytování. Nelíbí se jim také, že nemají teplou večeři. Došlo na zapálení matrace. Bylo přivolá no sedm policejních aut s posádkou k uklidnění asi 50 mužů.
  Ti po příjezdu na policii házeli balené jídlo, nachystané na večeři. V táboře v Linci je v současné době ubytovaných 160 žadatelů o azyl, dalších 40 je umístěno v tělocvičně policejního ředitelství. Detail: V policejní jídelně se vaří speciálně pro azyl, bez vepřového, protože většina mužů jsou muslimové. Syřan, jehož nervy nevydržely byl hospitalizován, podle policie, ve státní psychiatrické léčebně.
  Podobný případ, stejně jako v Linci, se stal minulý týden v Bavorsku. Desítky lidí, převážně ze Senegalu, Mali a Eritrei se vzbouřilo v bavorském Indersdorfu. Žádali druhé teplé jídlo denně.
  Když se policie přiblížila, setkala se s asi 40 agresivními žadateli o azyl, kteří porazili plot. Správce zástupce okresu, Alexander Krug, řekl, že Afričané by „raději každodenní kuře, rýže a brambory,“ V současné době se zjišťuje, jak dalece by mohly být splněny požadavky žadatelů o azyl.“
  http://www.krone.at/Oberoesterreich/Fluechtlinge_bewarfen_die_Polizei_mit_Essen-Aufstand_in_Linz-Story-456016
  Nespokojeni ve sve zemi odchazi do Evropy,
  nespokojeni v Evrope kdy starost o ne neni dle jejich predstav vcetne stravy,
  tato fakta nepotrebuji posuzovani z hlediska rasistickeho, staci na to obycejne lidske posouzeni.
  Nevhodne chovani nema s barvou pleti spolecneho nic !
  Blokovani komentaru volajicich do zbrane jakoz I tech oznacenych jako rasisticke jiste vytvori obraz blogu slusneho a korektniho, jen to nebude spravne korespondovat s tim cim soucasna spolecnost zije.
  Je li zamraceno nebo pred bouri, je sice mozne psat o krasnem pocasi, proc ne kdyz to majiteli blogu pomuze k hlubsimu spanku, ale pochybuji ze k vetsi spkojenosti:-)

 8. Astr

  Imigranti neochotu Evropanů reprodukovat se nevyřeší

  Je nejvyšší čas si přiznat, že Evropané mají právo určovat koho, kdy a v jakém počtu přijmou, a že některé skupiny imigrantů se lépe začleňují do společnosti a jsou k hostitelskému státu loajálnější než jiné. O imigraci do Evropy by neměl rozhodovat její ekonomický přínos ani morální vydírání.

  Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/imigranti-neochotu-evropanu-reprodukovat-se-nevyresi-pgd-/tema.aspx?c=A150611_135729_pozice-tema_lube

  • Kamil Mudra

   Ten odkaz se v diskusi objevil už dvakrát ale pochybuji zda ten článek někdo četl.
   Evidentně ty odkazy na něj unikly i klokanímu pohledu :-)
   Nebo jde o připomenutí?
   Marná snaha.

   • Kamil Mudra

    A na Vašečkův článek už o něco výše odkazuje sax. Ach jo. To je debata jak rozprávka.

    • Astr

     Pane Mudra jedna se o pripomenuti! nazoru na hranici neuveritelnosti :-)
     Vždyť bez imigrantů nebude na důchody, upozorňuje akademik Vašečka
     Predstava ze pristehovalci budou ti kteri zachrani nikoli znici starou Evropu at jiz to vyslovi kdokoli

     To je opravdu uz mimo rozumnou debatu ci rozpravku :-)

   • brtnikvbrlohu

    Kamile – sice je ten článek zajímavý, ale není v něm nic objevného, prostě popis věci bez východiska – pojmenování východiska kterým je změna systému nebo alespoň pojmenování příčiny která je v sytému.

    • Kamil Mudra

     Bohužel, brtníkuvbrhlohu, nevím který z těch několika článků odkazovaných výše to má být a tedy ani nevím co odpovědět. :-)

 9. jafa

  Je to všechno o tisícileté péči 1%. Žába se vaří velmi pomalu :-)

 10. cuci

  krásný příběh, reálný pouze tam, kde je absolutní dobro nebo tam, kde je absolutní zlo. Ale co v našem světě, kde je dobro a zlo pomícháno? Budu krmit svého bližního, přičemž můj spolubydlící, místo aby krmil své sousedy, je bude plácat lžičkou po hlavě. Jaké řešení pak zvolit? V mém srdci bude jen dobro a ochota pomáhat a ta zvítězí pouze tehdy, pokud takových bude většina. Pokud jich ovšem bude menšina, pak jsou dvě možnosti….

  • Janika

   Možná to taky znamená, že peklo a ráj jsou promíchané. Převládne to, co odpovídá tomu v nás.

  • cuci

   podivuhodné bytosti, ti delfíni, a mají s námi lidmi hodně trpělivosti

  • Kamil Mudra

   Čím vás tak inspirovali delfíni, merlin? Svojí vstřícností k člověku?
   A o snahách k vojenskému využití delfínů jste četla také?
   Nebo některé kuchařské recepty s využitím darů moře?

   Přečetla jste si ten článek na který odkazuje cuci?
   http://svobodnenoviny.eu/neberme-si-priklad-z-britanie-je-cas-sundat-satek-z-hlavy/
   Je dost dlouhý ale nekecá. Nvrhnul bych Janice aby ho zde vyvěsila, protože si rozhodně zaslouží pozornost, ale obávám se aby to nebrala z mé strany jako provokaci.

   Já ale vím že článek nekecá, protože mám dvě nejstarší děti už dost dlouho v Anglii (dceru třetí a syna druhý rok) a moje děti mi také nekecají. Nicméně jejich pozorování se s článkem plně shodují.
   Dcera se před časem odstěhovala z Londýna asi čtyřicet kilometrů daleko, prý tam kde je Anglie ještě aspoň trochu anglická. Syn (světoběžník – projel celou Evropu než na ty dva roky v Anglii zakotvil) si momentálně na Bali rozmýšlí zda se do Anglie vrátí či nikoli – ze stejného důvodu.

   No a já si říkám že jsem ještě dost mladý na to abych se dožil toho, že budu přemýšlet o tom zda je Praha ještě stále Česká ale, bohužel, už příliš starý na to abych se někam jinam stěhoval.

  • BARON LE SAMEDI

   Protože svůj katamaran „parkuji“ v zátoce Ostrova Janiky (včera, jak čtu, byl písek ostrova pro pobyt až příliš horký), zahlédl jsem, že u Ostrova přistály tři migrantky i se svými zbraněmi. Doufám, že jejich zbraně, určené výslovně pro nás, starší hochy na Ostrově , Janiku nepobuřují. Více takových migrantek, volám.. Panečku, před čtyřiceti lety, to by se to bojovalo.. to by pálilo horký železo. Chtěl bych si tohle video pustit za deset let…snad by bavil už jen pohled na nafukovacího papagáje kdesi v druhé minutě klipu.

   • Kamil Mudra

    Mno… bylo mi líto odvádět pozornost na ve videu se vyskytující nápiy, ale předpokládám že o Halal v nich asi nic nebylo :-)

 11. BARON LE SAMEDI

  Ale k věci. Myslím, že Janika se zbytečně dojímá nápodobou topících se migrantů (smutné) s analogií Titanicu kdesi v chladném Atlantiku roku 1912, tuším, kdy promrzlá Kate Winslet (Janika) drží ledovou ruko umírajícího herce (jako) di Capria, který jí vyklouzne, a klesá pod hladinu. Hle, jak byl severní Atlantik čistý, vidět až pět metrů pod hladinu, praví cynik ve mně. Škoda že Janika netuší, že ani ta třetí plavební třída nebyla pro chudáky, neboli, jak praví americké přísloví, no place for Mr. Innocence, žádné místo pro hocha odnikud. Možná něco napoví, když si vzpomenete, že i třetí třída měla vyhlídkovou palubu, z níž se di Caprio dostával nahoru, na paluby vyšších tříd, více-méně už soukromé. Lehátko, na palubě třetí třídy bylo možno si pronajmout za dva dolary i s dekou. Na den. A zájem byl. Víte, že ze dvou dolarů bylo tehdy možno vyžít v N.Y týden? Podivní chudáci. Film také zamlčuje úlohu radistů. Radisté se nezabývali polohou lodi, meteopředpověďmi. Devadesát procent sdílených (vyšlých a došlých) zpráv se týkala kursů komodit, prostě bursy, a to podle pokynů pasažérů, zpoplatněně. Na lodi byl tiskař a novinář, a loď měla svůj denní list, kde byly palubní informace- kdo s kým, program na palubách, a hlavně hospodářské zprávy. Lodní listy byly tištěny knihtiskem, a náklad byl překvapivě vysoký, běžně stovky kusů. Na základě analogií se má za to, že sice Titanic semo tamo volal o záchranu, ale jinak vysílal, údajně, zvláště v poslední půlhodině, burzovní pokyny a poslední vůle bohatců. Ty sice jistě nebyly právně závazné, ale byly kryty listovním tajemstvím, a předpokládám, že se jimi představenstva korporací řídila. Byly to takové zprávy a pokyny ze záhrobí. Možná, že to je největší tajemství Titanicu. Kdyby tu hodinu „řval o pomoc“, nemyslím, že by připlula pouze Carpathia. Ale pokud vysílal nejen kód, ale i jinak běžné zprávy, vypadalo to, možná, jako že se nic moc neděje…. A tak je to i s našimi, jejich uprchlíky. Vezměme pokojskou Sofitelu, která obvinila Strauss-Kahna z aktivit násilných. Lhala ve všem. Nebyla guinejskou uprchlicí, leč občankou Senegalu, z části Casamanca, neměla manžela, měla dvě děti, nikoli jedno, a do USA se dostala na forged visas. Stačí to? A musel to zjistit až Cy Vance II., že na lhářce proces nepostaví, ale zároveň jako svědkyni v trestním procesu ji nesměl nechat vypovědět ze země , či potrestat. A protože to udělat nemohl….slečna, dnes obtížená šesti miliony dolarů, žije v N.Y. A jak jí svět litoval. …. Migranti jsou přidělováni…. Dvě třetiny rakouských gemeinde se brání, ovšem, ani takový Kitzbühl nezůstal ušetřen, a má 46 asylantů. Rakušané vědí, že do roka přijede za každým zhruba deset dalších lidí, psal vídeňský der Standard včera, čili v kitzbühlu se čeká pětistovka cizinců. Ovšem, placených hostů, nikoli platících. V městečkách, kam je přiděleno cca dvě stě asylantů to pak zvrátí, opět píší Rakušané, demografii, neboť sídlo má tři tisíce duší, několik stovek přijme, ovšem za těmi přijdou jejich hosté, a z dvou stovek bude tisíc, dva. Má-li obec duší tři tisíce, je tisíc dětí, a tisíc starců a stařen. A hle, demografie se otáčí směrem k migrantům…. Každopádně, zvolí si svého starostu, jak se již děje v Holandsku….. je to invaze. Ti lidé se s námi na Titaniku neplavili.Eritrea je sice suchá, ale jinak snesitelná a čistá země. To, že se někomu údajně nechce na osmnáctiměsíční vojnu, není důvod k exilu. Ostatně, pokud jsem to srovnával v dolarech USA, služné v eritrejské armádě je VYŠŠÍ, než to, které dostává ukrajinský voják, bojující za Kyjev. V každé armádě a zemi je to tak, že se buď dokrmujete kdesi v Armě, nebo kouříte…..

  • Janika

   Houby, Barone, nedojímám se. Vidím jasně tu situaci – jsem ve člunu, nikdo další se do něj nevejde a tak mlátím okolní plavce veslem po hlavě. Protože co jiného můžu dělat? Co může dělat člověk v takové situaci, aby si nepřestal vážit sám sebe? Na to kdyby mi někdo odpověděl.

    • Janika

     Hmmm…
     Ono to v takové situaci vypadá, že je to dané a že není co řešit. Představuju si muže, který přenechá své místo ženě nebo dítěti. Nebo do člunu vůbec nenastoupí. Takoví mají největší cenu. Nebo muži, co usilovně hledají aspoň maličká řešení, nevzdávat všechno v zoufalství, odsouvat nevyhnutelné krůček po krůčku, dokud se dá najít kus břevna, kterého je možné se chytit, spojit čluny a zvětšit nosnost a podobně. No a pak je druh mužů, kteří na člunu začnou organizovat „domobranu“, jak se ubránit těm „nájezdníkům“ z moře.
     To jen takové podobenství.

     • merlin

      není snadné soudit lidi, kteří začnou bojovat o život nebo o vzduch, to není sobectví, ale reflex. Lze se zachovat jinak, ale pak přijdete o vlastní život a máte jen jeden. Život mi moc jako romantický román nepřijde

      • Janika

       Romantice jsem se snažila vyhnout, merlin, vím, jak tím trpíte :-). Je to sice podobenství, ale tvrdě ze života, vždyť na ty lidi koukám, mohla bych je pojmenovat. A v typologii pokračovat, je to zajímavé sledovat.

       • merlin

        to se zase na mě neohlížejte:-) konečně doma jste tu Vy, když se rozhodnete, že tu bude romantismus tak bude. já se ho pak aspon pokusím zahalit do příslušného pochmurna :-)

     • hauptmann

      Jsou kapitáni, co na dva čluny naložili svoje kufry, na další dva se nalodili oni sami s posádkou a nechali potápějící se loď i s výletníky napospas svému osudu. Organizace „domobrany“ je taky reflex paniky, jak jste napsala. Někdy založený na ne zcela správných informacích a v podvědomí zakotveném Chestertonově citátu o slavném osudu impéria. Do budoucnosti nevidíme, nevíme, jestli ten záchvat s organizací domobrany, obrazně řečeno, nebude pro budoucnost ten správnější.

 12. Janika

  Dnes jsem zaslechla zprávu, že do česka od začátku roku požádalo o azyl 860 lidí. Z toho polovina Ukrajinci, zbytek Vietnamci, Kubánci, Syřané. Tak to vidíte. Pikantní jsou na tom ti Ukrajinci, co přece mají svobodu. Jak se k tomu postavit a neurazit, že ano.

  Jinak se poprvé veřejně přiznávám, že na otázku imigrace nemám názor. Moc mě to ani nezajímá. Od toho snad máme, proboha, bohatě placenou vládu, aby věděla, co si můžeme dovolit. Já to nevím. Vím jen jedno – nevadí mi žádní lidé z důvodu jejich rasy nebo náboženství. Přijměme je nebo nepřijměme, ale neurážejme je.

   • Janika

    Nezačalo. Včetně ilustrace, to je síla. Takovou vyrobí každý manipulátor na počkání.

   • hauptmann

    Ono asi taky záleží, odkud ten muslim pochází. V Rusku to je 10-15% obyvatelstva, ale obrázky podobné Británii s 5% muslimskou populací tam moc nevidět. Třeba Kazaň v Tatarstánu je jedním z nejhezčích ruských měst a mešita Kul Šerif famózní dominanta města spolu v jednom ochozu s kazaňským kremlem. V Sarajevu jsem taky viděl dívčiny zahalené v hidžábu, ovšem jejich hedvábné průsvitné kostýmky víc odhadovaly než zahalovaly. Rozhodně víc chic než turistky v bermudách a vyšmajdaných sandálech.

    Článek nekecá, dost jsem o tom slyšel od známých a přátel, i když záleží na místě, kde se nacházíte. Měli jsme ve firmě jistou dobu muslimku odkudsi z Maroka. Normálně chodila v čádoru, ale pokud měla ve firmě jít do provozu, kde byl přísně vyžadován dresscode (zkrátka montérky:), oblékla na sebe i kalhoty, jen vlasy pod přilbou svázala průhledným šátkem. Což bylo lepší než domácí kolegyně, které se tam potulovaly s rozpuštěnými. Musela se zkrátka přizpůsobit. Pointa: byla tam jediná.

 13. BARON LE SAMEDI

  Problém je, že když zapnu elektrický sporák na šestku, on zčervená, tak na něj mohu sáhnout tisíckrát, a tisíckrát se spálím. Zkoumat, při stejné pozici- situaci- po tisícíprvé, zda mne spálí, považuji za pošetilé. Pokud vím u téma Libye se vloni a předloni hojně diskutovalo, jak libyjští muslimové terorizují nemuslimské černochy. Měla jste to za pravdivé, Janiko. Terminologicky bych dále nesměšoval imigraci, migraci, a asyl. Imigrace, jasná třeba v případě Ukrajiny, se týká především osob, hovořících alespoň částečně česky, pocházejících z českých předků, kteří se na dnešní Ukrajině usadili v době, kdy její část byla součástí R-Uh monarchie. Byli také Češi, kteří přišli na pozvání carské vlády, a pak už se ze SSSR nedostali. To jsou imigranté. Migranté jsou ti, kteří jdou za svým ekonomickým snem, z čehož vítaní jsou ti, kteří mají specifické dovednosti, nebo, jako Indové v Arceloru, mají své prostředky, zisky. Asylanté pak zpravidla jsou lidé, prchající pred politickou represí ve vlastním státě. Řada asylantů se vrací po změně státních poměrů- viz Češi a jejich návraty po 1989.

 14. merlin

  pro saxe:
  tím že se zminuju o tom, že se 90% lidí bojí /přesně to nevím, ale je to tak nějak – odhadem/ se o tom prostě jen zmiňuju, popisuju realitu, Zvláště pak u nás, kde nemáme dosti zkušeností z dob kolonialismu. ono je to tak, že bát se cizího je normální, je to etologická zákonistost, opatrnost je vepsána v genech. trpké zkušenosti s cizinci učinili i naši předci mockrát, tudíž je v té genetické paměti máme taky – tedy kromě Vás – vy jste zřejmě vyjímka:-). Stykem s jinými kulturami to lze obrousit leč ne zcela odstranit. Čím méně je těch zkušeností, tím je strach, obava větší. jistě se můžou k tomu v určité fázi u některých připojit i úzkostné a pak i možná depresivní stavy, ale nejsou primární. naše genová výbava a naše představivost zde sehrává svou roli. Budete nadávat lišce že je opatrná a ve střehu? Jestli jo, tak byste byl cvok, protože je to její přirozenost. Lidé reagují úplně normálně, když jsou zprvu nevraživí nebo ostražití k cizincům, já jsem dokonce mockrát zažila, tu zed, neý si vás dobře prohlédnou a zvyknou si. Nebo se i stalo, že si nezvykli. Takže se mi tzdá v této debatě, že letadlo je někdo jiný :-) to se týče i článku Dolejše. Problém podle mě tkví jinde.To je hezké, a dobře to zní, ale to je všechno.
  vy jste sledoval dnes naše poslance,kteří místo aby řešili, jak imigranty u nás asimilovat nebo integrovat, tak se navzájem přesvědčovali před voliči, proč to nejde? Já jo. je mi trapně, že porpvé souhlasím v něčem s knížetem.
  pročpak to poslanci dělali. Jednka aby lezli do zadku voličům, zvláště výrazné u ods a úsvitu a jednak cítí, že tohle by je položit mohlo. Protože přes instinkty lidí se chodí těžko a nepovedlo se to ani komunistům ani liberálům. Co je za této situace ale naprosto špatné, je dovolit aby se zhmotnil někdo, kdo dá těm instinktům křídla, otevře cestu a bude je směrovat, aby se vybily tak, jak chce on. A tak se vrátím ke konvičkovi, který mi přijde akt. horší než imigranti a k exekutivě tohohle státu, která mu to nazarazí, byť na to má krásný paragraf 355.
  Další věc, to jsou jen takový kecy,že jen někteří jsou extrémisté a ostatní jsou slušnáci. Já jsem zboření amerických dvojčat neoslavovala, ale valila jsem oči na malajce tancující a povykující radostí v ulicích. myslím, že islámský svět si přišel na své a měl vánoce. přišlo mi to hrozný, i dneska mi to připadá stejně hrozný. problém budu mít s tím, že ten zážitek neumím zprostředkovat dostatečně.
  přesto říkám at přijdou, všichni, vede mě k tomu hodně důvodů a zvažuju to z různých úhlů pohledu. většinu jsem někde behem debat uvedla, některé mohou působit i zvláštně, ovšem hlavní je, že oni stejně přijdou. pokusy je zastavit je jen zpomalí. tohle se nyní děje všude, nejen v evropě. po celém světě. Ted jdou zatím vlnky, možná první vlna je na cestě, ale tsunami teprve přijde :-). Tak se s tím smiřte nebo jak píše kamil, chce to plán B. Nejlepší by byl Sirius B, protože s plánem B ladí. Nebo zabrat opuštěné kopce v eritreji.:-)
  ale nechoďte na mě s kecama o důchodcích a vymírání, protože mi to přijde stejný jako vylhaná mimina vyhazovaná z inkubátorů sadámem, nemám ráda, když se mě pokouší někdo krmit pohádkama. Taky s poučnými debatami němců z kterých si mám brát příklad si trhněte nohou .-) at si debatují, sežrali si konečně velký kus evropy, dočkali se, místo kancléře hitlera mají kancléřku merkelovou vystudovanou někde v Rostově na Donu, rodišti to mého oblíbeného A. M. ,tak můžou vést debat do aleluja. Nezájem.
  A ještě k dnešním komunistům, ty proklamované ctnostné postoje zadarmo jim vůbec nevěřím.

  • Kamil Mudra

   Ono je čeho se bát.
   V Británii už téměř dvě desítky let fungují muslimské arbitrážní soudy a rodinné šaríové rady. S proměňující se populací a nárůstem počtu muslimů se pro mnohé politiky stávají zajímavou voličskou skupinou tím narůstá i vstřícnost politiků k islámu (ať už míněná vážně nebo jen coby předvolební tah). Muslimové se jeví jako klíčový hlasovací blok v britské politice a podle zprávy zastřešující organizace Muslimské rady Británie jsou již schopni určovat výsledek místních voleb v mnoha částech země.
   Zakládající ředitel Centra pro studium etnicity a kultur na Birminghamské univerzitě Tahír Abbás si už před osmi lety pochvaloval že místa ve vládě a státní správě obsadila řada schopných lidí, z nichž mnozí jsou navíc muslimové.

   Ty nejstřízlivější odhady časového horizontu kdy islám zcela ovládne Velkou Británii nepřekračují hranici dvaceti let. Mohli bychom si říci: „Dobře jim tak – bývalým kolonizátorům!“ Jenže – v tu chvíli bude islámem „kolonizováno“ také 215 britských jaderných bomb. Možná to nestačí na zlikvidování veškerého života na zemi, ale určitě je to postačujícím „argumentem“ pro „nabídku která se neodmítá“ vyjádřenou slovy: „Islám nebo nic!“ – od předkladatele u něhož není nejmenších pochyb že to myslí vážně.

   Ve světle téhle zcela reálné a hodně pravděpodobné možnosti je vcelku jedno, jak daleko v průběhu dvaceti let pokročí islamizace Evropy, protože po takové „nabídce z Británie“ se buďto staneme ze dne na den všichni muslimy a nebo společně s nimi poputujeme do náruče Aláhovy, doprovázeni velkolepým ohňostrojem.
   Když tam bude mít ty dlouhé lžíce – nic se neděje – už víme co s nimi.
   Ale stejně bych šel raději s těmi delfíny.

 15. Astr

  Tak je nebo neni ceho se bat?
  Pry co je spatneho na tom pomahat ?
  Na jihu Italie pomahaji malo a proto takto budouci AfroEvropane vyjadruji svoji nespokojenost ?
  Opravdu se neni ceho bat ?
  Jen staci dostatecne pomahat ?
  Proti cemu protestuji a proc nici vse na potkani?
  Lide bdete :-)

  • danaver

   Bourají naše modly – semafory, dopravní značky, popelnice. Všechna naše pravidla, omezení, příkazy, kontroly. Jistoty.
   Přizpůsobují si náš svět tomu svému, což mě přivádí k obrazu afrických pastvin, a tak mě napadlo co by s migrantama udělalo, kdyby dostali nějakou tu kravku, trochu zrní a kousek pozemku pod horama, změnili by se, usadili by se, starali by se? Podělili bychom se o zanedbané kouty Beskyd, třeba?Zkouší to někdo takhle? Ovšem, s tím že bychom jim nenutili normy EU o rovných okurkách a podobně, když bouraj ty příkazy… :-)

   • merlin

    podívejte nejde o to co bourají, pokud bude funguvat exekutivní aparát státu dobře, nebude to problém. Problémem jsou podle mě budoucí vůdci těch davů. Nechci unavovat opakováním, ale už jsem o tom tady jednou psala https://janica9.wordpress.com/2014/04/21/predzvesti-casu-pristich/
    Pokud má nějaký kmen, (společenství národ) potíže, které není schopen řešit a vyřešit standardními prostředky, problémy, ve kterých už nepomáhají ani schopnosti jednotlivých individuí, jejich vůle, jejich sny ba ani zdravý selský rozum, tak z nevědomí začne vystupovat typ spasitele, hrdiny. Vynořuje se postupně z vírů kotle temnoty a obaluje neurčité, ale předem dané body krystalické mřížky čím dál určitějšími tvary. Překonání výše popsaných prolongovaných potíží vyžaduje obrovské vzepětí psychické energie všech zúčastněných. Vše končí opakovaně tím, že sáhneme do temných vod kolektivního nevědomí, spojíme se s ním a „porodíme si vůdce“.
    Vhodným podhoubím takovéto situace může být (a v minulosti už mnohokrát byla) vysoká nezaměstnanost, materiální i duševní inflace a dezorientace v oblasti etických hodnot. Je ostatně pochopitelné, že jediným východiskem je jedině opravdu velká, převratná změna postojů a hodnot.
    V národech Evropy dnes opět k této situaci dochází, situace je opravdu obtížná a já i v dnešních textech literátů a myslích jednotlivců začínám sledovat, jak se v našem nevědomí začíná konstelovat onen „archetyp“ spasitele. Nemusím být věštec, abych si trvala na tom, že opět přichází. Kdo si myslí, že to lze obejít, že lze oklamat psychologické zákonitosti, je bloud. Ale je na nás, zda si svého hrdinu promítneme do zločinného psychopata, který vše povede do naprosté zkázy nebo do osvícené a mravné osobnosti. Že se narodí, jest již nesporné. Záleží ale jen na nás, jaký bude. I když je to velmi těžké, zkusme nést každý svůj díl zodpovědnosti za budoucnost.
    Taky Kojot o tom napsal jednou moc dobrý článek, který teď nemůžu najít, ale budu se snažit, protože byl skvělý.

     • dixi

      Na outsidermedia v diskuzích pod článkem -krávy a volové se ozývají má dobrý komentář PPK, ten pán ostatně vždycky trefí hřebík na hlavičku. S Merlin se dobře doplňují. Takoví lidé kdyby mohli o našem světě rozhodovat, moudří, vzdělaní uvážliví a bez předsudků, bylo by na světě lépe.

      • merlin

       to mi sice lichotí, ale myslím, že si mě moc idealizujete, to byste viděla koli,k já mám přenosů na lidi, jak správně napsal sax. Tohle trefil :-).

       • dixi

        Merlin, neidealizuji si vás,jde o to, že hledáte jako my ostatní, nepostrádaje lidskost a zároveň patříte k těm, kteří by mohli mít vliv, na rozdíl ode mne .Nikdo nemá patent na rozum, ale moudří a vzdělaní, ti kteří nepostrádají empatii a ti pragmatičtí, měli by se doplňovat a hledat odpovědi a řešení na tento obří průšvih. Jiné, než hodíme je přes palubu, nebo opačný extrém, necháme se zcela převálcovat.

    • merlin

     Takže to, co jsme kolektivně schopni porodit, ten náš maximální výsledek snažení, to co se rýsuje, je fakt jen někdo tak psychopatický a tak nemravný jako docent Konvička??? Tak ale já tady už opravdu být v takovém případě nechci, chci s delfínama na ten Sirius B nebo aspoň zpět za kanibaly na Papuu

    • danaver

     Jeden vůdce? Něco jako M.L.King? možná, až tu budou dvěstě let, až vytvoří homogennější masu…a my taky, vlastně…a mezitím, předtím i potom jsou to gangy, co vládnou v ulicích.
     Ta převratná změna hodnot, tím myslíte co a jak a kam a kdo? Oni k nám, nebo my k nim, nebo na něco mimoňského? Ještě více tolerance? nebo naopak? Připadá mi to trochu moc obecné, tak se ptám:-)

     • Kamil Mudra

      Mnohem pravděpodobnější je že si postavíme do čela dva vůdce – jednoho typu Konvičky a druhého typu Kohouta – a pak se pod jejich vedením pustíme do sebe. Ti co na tom pracují to budou spokojeně pozorovat z povzdálí a čekat na tu nejvhodnější chvíli k využití pro realizaci svých dalších cílů. A my, kteří vidíme nesmyslnost takového jednání, budeme převálcováni zfanatizovaným davem jedné nebo druhé strany v duchu hesla: „Kdo nejde s námi – jde proti nám!“

      • merlin

       jo i to je možné, polarizovaná je k tomu společnost dosti. S tím kohoutem jste mě kamile pro dnešek dostal a dorazil,Jedna hrůza větší než druhá ..

    • Janika

     Souhlasím s dixi, skvěle napsáno.
     „je na nás, zda si svého hrdinu promítneme do zločinného psychopata, který vše povede do naprosté zkázy nebo do osvícené a mravné osobnosti.“
     Ano, o to jde. Nechci, aby mne vedl fašoun s železnou tyčí ať už na kohokoliv.

     Kojot má teď nový článek, kde podporuje kvóty. To se mi osobně dost příčí.

    • hn

     Jednoho takového „spasitele“ už nám Zión poslal: rabína Kohn-Vičku.

  • merlin

   souhlasím, s ním, jde o počátek exodu, stěhování národů – ale celého světa

  • Budgie (@faajte)

   Weigl se bojí, a má proč – masívní emigrace by nemusela vůbec existovat, kdyby bohaté státy neplundrovaly své kolonie a země třetího světa, jenom připomenu, kde jsou ty miliardy z kont Kaddáfiho, které si Francie, spojené státy a další země přivlastnily, kde jsou zisky z ropy, kterou západ odebírá od libyjských bojovníků a proti váhou jim dává zbraně a nenávist ke svým vlastním – takže nejdříve by se měla změnit politika a chování vládnoucí světové elity a pak by se i uspokojivě začal řešit problém migrace. ..)

   • pacifista

    Moje řeč. Toto je racionální pohled. Některé příspěvky zde mi připadají jak z jiného světa. Jako by někteří měli před očima mhu a rádi si hráli se slovíčky. Je to vážná věc a nepatří sem žádné filozofování.

 16. cuci

  no, nakonec bude mít pan Pjakin pravdu. V Evropě má být nastolen islamský chalifát. Jeho nenastolení záleží prý pouze na tom, do jaké míry se Evropa odtrhne od amerického vedení. Kroky paní Merkelové napovídají, že ani náhodou . Nechápu jen jedno- na co si vymínila česká katolická církev tak rozsáhlé církevní restituce?

  • hd

   Během první etapy:
   – ve světě islámu režimy, podporující muslimský tradicionalizmus a neprojevující agresivitu ve vztahu k sousedům jiných vyznání, jsou cílem nátlaku ze strany opozice pseudoislámských radikálů-extrémistů;
   – vně oblasti rozšíření muslimské kultury se cílevědomě vytváří obraz nepřítele, na jehož roli jsou určeni tytéž pseudoislámské radikální extremistické elementy, které ohrožují režimy muslimů-tradicionalistů a projevují agresi ve vztahu k jinověrcům.

   V konfliktu civilizací, na jehož realizaci je namířen popsaný scénář, není správné a špatné strany. Vyhnout se konfliktu na základě přístupu „všichni žijeme v míru, opírajíce se na své tradiční víry, nevměšujíce se do záležitostí jiných kultur“ se nepodaří ze dvou příčin:
   – normy sociální organizace a etiky, vlastní tradičním kulturám, se neshodují ve všech aspektech, a v některých aspektech jsou objektivně v přímém rozporu;
   – ve světě jsou transnacionální politické síly, které dosahují svých cílů cestou vytváření řízených konfliktů na základě umělého zveličování různých protikladů, které jsou objektivně vlastní tradičním kulturám.

   Více k Evropském chalifátu zde:
   http://leva-net.webnode.cz/products/antikoranicky-projekt-isil-a-bezenci/

   • hd

    Myšlenkovou osnovou zabránění realizace popsaného scénáře může být jen přiznání faktu, že sociologickou podstatou všech Poslání, které položily základ všech takzvaných „abrahámovských“ náboženství, je myšlenka o vytvoření na Zemi Království božího úsilím samotných lidí při Božím vedení. V něm nebude žádný člověk otrokem druhému, nikdo nebude utiskován ani využíván a všichni budou svobodně žít, osvojujíce svůj osobnostní potenciál rozvoje na základě dialogu s Bohem o životě.

    Realizace této myšlenky se:
    – buďto přenáší do neurčeně vzdálené budoucnosti – v judaizmu;
    – nebo odmítá jako kacířství – v křesťanství;
    – nebo se nepovažuje za aktuální – v historicky zformovaném islámu;
    – nebo je objektivně nemožné na základě ateistických přesvědčení – v marxizmu.

    Avšak Idea o vytvoření Království božího na Zemi úsilím samotných lidí při Božím vedení je jediná Idea, přívržennost které a rozprostranění které ve společnostech různých kultur je schopno eliminovat potenciál popsaného scénáře, vedoucího ke konfliktu S CÍLEM ZANECHAT KORÁN NA STRÁNKÁCH HISTORIE.

 17. Seal

  Ty nalinkované články pravicových konzervativců – Weigl na iDnesu a Duhan na České pozici – jsou zajímavé především tím, jak se snaží stočit řeč o humanitární katastrofě k údajné proimigrační propagandě. No aspoň, že Weigl mimoděk přiznává, že to byla česká pravice, která tunelovala a rozvracela sociální sytém a bez ohledu na nezaměstnanost, které se teď dovolává, likvidovala celá výrobní odvětví a podlužovala věk k odchodu do důchodu. Takže jenom malé připomenutí, k čemu vlastně došlo. Ano, migrační proud do Evropy tu byl vždycky, ale směřoval hlavně po souši. Změna nastala v okamžiku, kdy dílem Španělsko a dílem Bulharsko s Řeckem opevnily svoji suchozemskou hranici. Migrantům z Afriky a Blízkého východu tak dnes zbyla především cesta přes Středozemní moře, ve kterém se podle některých odhadů ročně utopí na 3,5 tisíce běženců. Proto se tomu většinou říká humanitární katastrofa a nikoli – jaksi od odosobněně – stěhování národů. EU sice rozjela operaci Triton, která se snaží bránit pobřežní vody před náporem uprchlíků, ale ono to samozřejmě nefunguje, protože samozřejmě existuje nějaké to mezinárodní právo o trosečnících, pomoci v nouzi atd. Ba co víc: Lodě některých humanitárních organzací, třeba Lékařů bez hranic, nabírají uprchlíky přímo na volném moři, protože ti lidé, ať se to někomu líbí nebo ne, necestují žádnou klasickou lodní třídou, takže jejich životy jsou v reálném ohrožení. Asi stojí za to upozornit, že návrh budovat z nadnárodních peněz velké uprchlické tábory před branami Evropy funguje hodně problematicky. Něco málo jsem četl o těch blízkovýchodních, kde to spíš vypadá na rejdiště různých mafií, které dílem nechutně vydělávají na běžencích, a dílem je nutí, aby si prací, často v doslova otrockých podmínkách, vydělali na „lodní lístek“ do Evropy.
  Takže to je zhruba popis toho, před čím teď chtě – nechtě stojíme. Samozřejmě, je možné strčit hlavu do písku a tvrdit, že nejdřív musí přestat ten zpropadený vývoz různobarevných revolucí (anebo rovnou dojít k „systémové změně“ buď v rámci západní „civilzace“ nebo aspoň v severní Africe, kde nějaký nový režim halt už ty evropské břehy ochrání). Anebo se rovnou odvolávat na evropský chalífát, i když třeba polovina Eritrejců jsou, jestli se nepletu, křesťané, takže případná rizika jsou poněkud jiná, než se kterými se teď v české kotlině nejvíc straší. Anebo se dá tvrdit, že přijímáním uprchlíků vlastně ty země současně zbavujeme inteligence a tím pádem i šance na nějakou pozitivní změnu. Zkrátka těch možností, jak si celý problém „zracionalizovat“, je celá řada včetně toho z opačného názorového spektra, jenž je obsažen v článku, který likoval Sax (vymíráme, takže se bez nějaké imigrace stejně neobejdeme). No a pokud vám snad někdo tvrdí, že útěk přes moře je jaksi něco poněkud jiného, než když se utíkalo z nějakého zájezdu nebo přes Jugoslávii, tak ho hlavně nezapomeňte správně diskusně onálepkovat. V dnešní internetové novořeči to totiž nejspíš bude nějaký sluníčkář, pravdoláskař, neomarxista nebo dokonce trolující havloid :-) Ať se to totiž někomu líbí nebo ne, problém lidí, kteří dnes umírají ve Středozemním moři, nemá žádné jednoduché a hlavně rychlé řešení. Může to být akorát série dílčích kroků, které si v krátkodobé perspektivě budou akorát vybírat mezi tím pověstným menším a větším zlem. Měřeno z mého pohledu hlavně ekonomickými náklady, protože sbírání politických nebo ideologických bodů zrovna na tomhle tématu mi přijde jako něco, co nejenom zavání hodně velkým cynismem. Jinde jsem dokonce narazil na názor, že záchranné operace na moři by bylo nejlepší zastavit, protože prý jenom posilují proud nelegálních migrantů přes Mare nostrum. To fakt už docházejí slova, kam až jsou někteří lidé schopni zajít, když takzvaně začnou hledat řešení nějakého problému :-(

  • lomikel

   Ok, zkuste neco navrhnout, moralizujiciho placani je to dost.

   Muj navrh je uprchlicke tabory na africkem pobrezi, financovane eu jako docasne ( jiste zname vsechny viznami docasnosti) reseni pred repatriaci. Stabilizace situace pro repatriaci v te ktere zemi ( ted nemyslim ekomomicke uprchliky ktere je treba poslat zpet rovnou, ale ty ktery utikaji pred nasilim – ano je to obtizne rozlisit) pres sbory OSN, tam kde to nejde nabor lidi z taboru do ovobozeneckych armad, pak obcanska valka a pak osn.

   Ano, je mozne ze to v nekterych zemich skonci u tech taboru. Ano vubec to nezacne pokud USA nebudu svolni, bebo alepson vysachovani ze hrry jinymi okolnostmi.

   Takze jedine co zbyva je uzavreni hranic, to by snad jeste bylo lze povazovat za proveditelne na urovni statu.

   Cekam na vas navrh reseni, treba dlouhodobejsiho jen se ne nechte limitovati, pokud tedy neni vasim resenim to ze rozumujete a pockate az to bude v evrope jako na Malte treba. Pokud ano tak bych si dovolil vas podezirar ze vase srdce tihne prave k te neomarxisticke revoluci skrze rozklad spolecnosti v zemich EU skrze import migrantu. Ze si jako mysliste ze nejaky novy Trocky prevezme oteze od neo-liberalnich kruhu ( ti totiz prave cele tohle zpiskali) a protoze ho , v tomto pripade :) nebudou platit bankovni kruhy z USA tak provede konecne to co se nepodarilo skrze rusko – celosvetovou revoluci, beztridni spolecnost, kazdemu podle jeho potreba a multikulti obahacovani do zblbnuti.

   tak jak ?:)

   • merlin

    přijmout, všechny. No a? Už se to stalo v historii mockrát, ne že bych se nebála, ale asi se bojím víc jiných věcí než Vy. Že Vy budete lomikeli taky v tom IVČRN? :-)

    • lomikel

     ok, prijmete ted vsechny a do mesice prijde dalsuch 5 mega lidi co pochopi ze ted je v evrope velky vyprodej. do roku dasiich 50 mega a tak dale. ti lide nejsou ani uvedomeli ( pro seala) ani ochotni se integrovat. nesou si svou spolecnost sebou, ja takovou nechci. Pokud vi ano tak jste zmenila zcela nazor za posledi mesic dva. jak to je ?

     btw zacinate byt jako id hamilbar, ale od vas je to asi ftip ?! ;)

     • merlin

      lomikele, Vy mě nechápete /to se mi povedlo, to je takový hodně ženský argument/. Ale možná Vás uklidní, že jsem nezměnila nezměnila názor na islám, na křesťanství, judaismus, marxismus, liberalismus, sektářství atd. atd. Je nadále odmítavý. Ale stejně tak přes všechny výhrady které mám, a argumenty které cituju pro i proti / to teda sax naprosto neocenil jsouce pod vlivem německých diskuzních vzorů :-)/ si myslím, že bychom je přijmout měli. A že by se u toho měl poopravit sociální systém. A zlepšit práce policie a pravomoci, aby se nebáli zasahovat, jak proti nim, tak proti nám. Podle mě by to mělo takhle stačit. Není to proto, že bych byla hodná. Jsem si vědomá rizik, několik měsíců se zahlcuju informacemi ze všech stran. Přesto si na tom za sebe takhle trvám. A nevím proč Vás to překvapuje, už jsem to psala i pod jinými články. Existuje spousta úhlů pohledů, nebo výsečí kruhy či koule, které mohu uvádět pro a proti. Berte to třeba tak, že jsem se vnitřně rozhodla přijmout realitu a změny, které přichází.
      Že do Vás rejpu, tak to ze sportu. Někdy se mi zdá, že jste moc radikální – rozhodně víc než vittta. :-)

      • Kamil Mudra

       Merlin, dovolím si otázky:
       Jak bydlíte?
       Tj. Velkoměsto, maloměsto nebo vesnice?
       V čem bydlíte?
       Tj. byt nebo domek s vlastním zdrojem vody?
       Asi je jasné kam těmi otázkami směřuji. Zajímá mne jaké jsou vaše možnosti pro „plán B“ spočívající v uchýlení se do relativního bezpečí v případě vypuknutí sociálních nepokojů.

       • merlin

        mám kam náhradně jít, ale myslím že chalupu má dost lidí a nevytrhne je to v případě opravdu velkých sociálních nepokojů. Protože ti z měst budou v tom případě jezdit se zbraněmi pícovat na venkov, aaaž zplanýrujou obchodáky. doufám ale, že k tomuto nedojde, neb pak by ani ak nepomohlo. to nechápete, at přijdou a začlení,byli tady kubánci, vietnamci, spousta zůstala, další příšli za nimi. A co se nám stalo? Nic. Já se nebojím nepokojů imigrantů ani imigrantů, to jsou řešitelné lokální marginálie, já se nejvíc bojím našich lidí zmilitarizovaných nějakým psychopatem jako je ten Konvička. to fakt jo. tady se nahromadila strašná spousta afektů, tenzí nespokojenosti a imigranti jsou dobrý cíl, fakt hodně slušnej, Bylo by to laciné a podlé /to jsme dikutovali, podlost :-) /- leč funkční. každý debil by se zas po čase cítil důležitej, mohl by mlátit a terorizovat lidi a najít si takovou novou hezkou životní roli coby bandita/bojovník za svobodu/ nebo dozorce v koncentráku, prostě něco takovýho, čím mu stoupne kde co :-)
        Asi bych se snažila dostat mimo děj. Na útěku. Rozhodně bych nezačalo s deseti body che guevary a nezakládala té ,,správné,, straně podzemní ilegální bunky a nepašovala jim kontraband. Moje babička vždycky říkala, že andělé strážní jsou při katastrofách velkých rozměrů bezmocní. :-)

        • BARON LE SAMEDI

         já bych valil do gronska. Na iglů černouši nemaj (černý humor)

        • Kamil Mudra

         Vlastnictví chalupy vytrhne, protože dopřeje člověku aspoň na chvíli vydechnout, zorientovat se v situaci a popřemýšlet co dál. Stačí aby přestala téct voda a v těch zplanýrovaných obchoďákách (což proběhne dost rychle) jste žádnou nenašla – a už je hodně zle. Ti z měst budou jezdit se zbraněmi pícovat na venkov až po delší době, když už není ve městě komu co vzít.
         Věřte mi, merlin, že kdybych měl stejnou možnost jako vy, cítil bych se mnohem pevnější v kramflekách. Vy, tím že ji máte, už podvědomě přemýšlíte trochu jiným způsobem. To se týká každého kdo má nějaká zadní kolečka.

      • hauptmann

       Merlin, nevím sice, jak přesně jste vyhraněná vůči náboženství, já mám například ke všem religím poměrně pozitivní vztah. Zas na druhou stranu je pro mě dost nepochopitelné vaše maximální ústretovost k migrantům, jak jsem pochopil, v libovolném počtu. Tady se jedná o počty konkrétních osob, které můžou být skutečně nekompatibilní, a to trvale. Malé množství difuduje do společnosti, co si počneme třeba s několika stovkami tisíc? Co uděláme, když se do sebe pustí oni a neonáckové? Podotýkám, že hovořím o těch, s nimiž má už bohaté zkušenosti západní Evropa.

       • merlin

        Mám k náboženství – všem – velmi kritický postoj. ta největší kritizuju nejvíc a hledám na nich odjakživa blechy. to se týká i všelijakých ismů. Asi to u mě souvisí se špatným postojem k autoritám, Ty co mi předkládali za totáče k jídlu byly vesměs nestravitelní :-)
        co uděláme, když se do sebe pustí oni a neonáckové? Pokud to půjde seřezat ob strany jako koně a rozprášit, pokud to přeroste, zdrhnout,
        Roli dosud nevídanou a neslýchanou hraje dnes technologie jako je mobilní telefon. Začal měnit i tvář Papuy, rychle, a změní i svět, protože když Vás někdo na druhém konci krok po kroku naviguje a dává vám rady, máte to snazší, a jste taky v dosažení svých cílů neodklonitelnější, mnohem neodklonitelnější. Oni mají mnozí známé v norsku, švédsku, francii nemecku. chtějí tam a komunikují s těmi, kdo jsou tam, ne všichni, ale mnozí, zbytek se ale s nimi veze. Rada : nechat projít a preventivně řezat nácky.

        • hauptmann

         No páni. Tohle vypadá na řízenou autodestrukci a nihilismus v přímém přenosu. Mohl bych přidat ještě jedno cizí slovo, fatalismus. Pokud to přeroste, zdrhnout… kam, do Libérie? Austrálie přijímat nebude. To jako bych tomu grázlovi, co se mi loni pokusil ukrást auto, rovnou přenechal klíčky. Tohle je moje země Merlin. Narodil jsem se tu, většinu času zde prožil, žije tady po staletí národ, k němuž patřím, mám tady svůj nevelký majetek, na hřbitově svoje předky, a moje rodiče po světě už vláčet nemůžu. Prostě to nikomu přenechat nechci.

         Nechat projít a řezat nácky… dobrý alibismus. Myslím, že v rámci korektnosti a kooperaci bychom to neměli nechat na švédské soudruhy a aktivně se zapojit do pokusu o jejich socializaci, co říkáte? Přesněji, vyčlenit dostatek finančních prostředků, aby nemuseli do (v budoucnu) přecpaného Švédska a mohli se věnovat svým kratochvílím zde. Protože tam v brzku k té saturaci určitě dojde. Dva tři tisíce je něco jiného než půl milionu a migrující migranti nakonec vytvoří další migranty.

         Ani by mě nenapadlo s vámi takhle ostře, ale znovu mě fascinuje fakt, že vy jste si všech rizik vědoma a přesto to podporujete.

         • merlin

          čím víc se to zradikalizuje, tím víc mrtvých tu nakonec bude ležet. nějací budou – ostatně už jsou /a nevnímejte to jako lokální záležitost týkající se EU, tyhle přesuny se dějí všude, po celém světě a tvář uspořádání prostě postupně změní. např v severní maljsii našly hromadné hroby uprchlíků z myanmaru, které tam zavraždili převaděči – v každém leží několik set lidí – ne mladých mužů, celých rodin/ Při plném vědomí opakuju, že tahle situace nemá dobrá řešení a je třeba ji řešit tak, aby to stálo co nejméně životů a utrpení – ve smyslu nejen lidí ale i ostatních živých tvorů na této planetě. Jistě asi existuje tlak, aby tohle byla rozbuška k částečné eliminaci populace. Některé tyhle teoretiky depopulizace sem tam potkám a nechtěla bych vidět, jak by to pak vypadalo v praxi.
          Spousta zde vznášených argumentů je pravdivá a spousta taky ne, nebo jsou prostě balastní. Např.. Na rozdíl myslím od Kamila /už se mi plete, kdo co napsal/ naprosto nemám obavy, že by se jaderných zbraní ve Velké Británii zmocnil muslim( př. muslimské loby /neřeší se přitom ani podstatné info -který muslim, zda sunita šiíta jakáže pak sekta/, který vyhraje volby a bude mít ten kufřík on. vzhledem k tomu, že jaderná velmoc je taky Pákistán a Indie tak nemyslím, že tam nás bota tlačí, to tak prostě nevidím.
          Ale vlastně na tom nezáleží, na těch argumentech, nezastavíte niagáru.
          Logicky je třeba o těch lidech, co sem jdou, se dozvědět a nastudovat co nejvíc. kulturní zvyky atd. – už v rámci předcházení kulturního nedorozumění. Nerada bych, aby si někdo myslel, když budu jíst jablkový protlak v lahvičce kojenecké výživy, že žeru děti a dávám si je do konzerv, páč pak bych mohla rychle dopadnout jako ti misionáři u stromových lidí na pomezí Iriye a. papuy. Taky může být trochu problém s magickým myšlením příchozích na jiném civilizačním stupni vývoje( př. bránit naše albíny, aby je nerozemleli na prášek a podobně/, nebo s tím, co vnímají jako agresi vůči sobě atd, atd. Ale to se jako ti vyšší – za které se považujeme, jako ti správní liberálob můžeme naučit a snažit se to zvládnout :-),

          • hauptmann

           No jak jste to popsala, tak při podobném přístupu se to zradikalizuje určitě. Z obou stran. Stejně tak nesouhlasím s přirovnáním migračního toku lidí k Niagaře, ta se řídí mnohem jednoduššími zákony, fyzikálními. A jen tak mimochodem, já se zcela určitě nepovažuju za něco „vyššího“ než oni, ale za jiného, to je zatracený rozdíl. Což by mohlo být ve vámi načrtnuté budoucnosti výhodou, co říkáte?

          • merlin

           hauptmane, to vyšší nebylo na vás, ale liberálně demokratické neokolonialistické politiky.
           Já jsem byla ve Freiungu, I v takovém městečku u hranic už mají imigranty a jedou dobrej byznys. Já jsem věřila, že by se s tím dalo něco dělat, dokud jsem si tam neuvědomila, že je to zlatej důl pro podnikatele. stát platí lůžka v ubytovnách a penzionech, + plnou penzi, + imigranti dostávají 400 euro kapesné na osobu. Němci mi tam vysvětlili, co je to za kšeft. Jeden tam plánuje výstavbu pro tento účel pro š tisíce uprchlíků, protože to jsou to pro něj prý rychlý prachy s rychlou návratností. jak vysvětloval, jak si plánuje jak mu to dobře vydělá .napadlo mě, jak je to absurdní, když národ, který kvůli rasové čistotě vyvraždil miliony si na těch samých bezostyšně o dvě tři generace později opět slušně láduje kapsy. Je tam vidět že peníze vítězí. Až se to ujme u nás, že se na tom dá vydělat daleko větší balík než na bezdomovcích a různých sociálních případech, /jak se to dělá v takových ubytovnách a jak to tam chodí vím od pacosů, mám představu, co doplácí stát./ bude to dobrej búm a ohledy nanárodní zájmy či cokoliv jiného půjdou stranou a na to vsadím klidně boty :-)
           Má svědka, byl tam se mnou baron a nestačili jsme čumět na drát. To jsou ti hankovi obchodníci a hezké kecy a saxovy přínosné německé diskuze. O tom to je. vydělávají mafie, převaděči, byznysmeni, A státy to platí z našich, Takže radši se smiřte se situací stejně jako já, páč nebudete pak zklamenej.

          • hauptmann

           No on ten Barnevernet je vlastně taky o penězích. Zelená energie taky, je to řízeno. Ale zatím bude mít poslední slovo stát,. Zatím. Možná se v budoucnu dočkáme vytvoření eurofondů pro migraci na Ukrajinu. Posílám ke shlédnutí čerstvou novinku, akorát se to rozchází. http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/359074-v-bratislave-budu-demonstrovat-odporcovia-kvot-a-prijimania-utecencov/ (asi to už bude ve zprávách v bedně) A to na Slovači ještě žádní utečenci nejsou.

   • Seal

    To by mě zajímalo, o čem byste hlavně psal, kdyby vám někdo šlohnul všechny ty vaše oblíbené nálepky :-) No jasně, že můžete po vzoru Maďarska začít opevňovat hranici a současně věřit, že se tak nejlíp přiblížíte k vizi skutečných evropských národů. Napsal jsem snad dostateně srozumitelně, že jde o tak vážný problém, že by se toho politika tahat neměla, ale vy si halt z nějakého důvodu nedáte pokoj a zkoušíte dokonce i tak otřepanou figuru, že mě z nečeho začnete veřejně podezírat. Snad proboha nemyslíte, že vám skočím na něco prostoduchého as začnu se bránit :-). Jde o tři základní systémové kroky, ke kterým je třaba najít odpovídající nástroje:
    1. Co nejúčinější pomoc lidem ve Středozemním moři.
    2. Boj proti ilegální migraci a pomoc nejohroženějším zemím.
    3. Omezení migračního proudu ze zemí, ze kterých se hlavně utíká.
    Řeč by měla být o těch nástrojích (třeba ty utečenecké tábory, jejich financování, mandát atd), pokud tedy chcete akutní katastrofu skutečně řešit a nikoli na ní jenom ideologicky vydělávat.

    • lomikel

     no vidite to uz zni lepe, mene agitacne.

     jadro pudla je, a tam se shodneme tusim, ze zadna vule na EU nic resit nebude pokud to nebude v souladu s agendou kteriu dostavji z USA. IMHO je agenda jasna, skrze destrukci statu ktere nejsou dostatecne pritulni Usakum vyresit v prve rade toto ( dostupnost zdroju pro USA, strategicka iniciativa protu Rusku) a zaroven zatopit EU /modifikovat ji tak aby mela dost svych problemu a na to konto byla lepe riditelna skrze pobocu usa gov. v Bruselu.

     Otevrenim se imigraci v takoveto forme a mnozstvi, dela EU presne to co se po ni chce. Multikulti lidskopravni agenda uz jen ceka, co je treba je kvantita pretoste v novou kvalitu ;) – totlane rozlozenou EU v lepsim pripade podobnou Libanonu.
     Takze pokud radite nespechat, vyckat atd, tak jen davate cas USABruselu k dokonceni akce.

     • lomikel

      kouknete na Novorusko, take se to tam vlece jak vred, Putin by mohl veden humanismem, resit vec tak aby byla jeste vice na ukor Ruska, v dlouhodobme horizontu. Misto toho manevruje jak jen to lze, spokojen neni nikdo ale lze ocekvat takticke vyteztvi. Podobne, co se metody tyce, by slo resit i problem imigrace do EU, jen neni autorita s moci ktera by toto realizovala/chtela realizovat. Co tedy zbyva, opet jsme u uzavreni hranic stale jeste existujiccich statu ktere maji stale jeste nejakou suverenitu jen v ramci svych hranic.

      V kterou autoritu s jakym programem vkladate sve nadej ?

     • Seal

      Tou pochvalou mě docela matete :-( Mohl byste mi prosím vysvětlit, co v mém prvním komentáři, na který jste zrovna vy reagoval, bylo konkrétně agitačního? Taky moc nechápu, kde jste vzal dojem, že radím k nějakému vyčkávání. Měl jsem pocit, že když aspoň letmo popíšu situaci na moři v utečeneckých táborech, tak snad každý pochopí, že tam jde narozdíl od českého internetu o lidské životy. Po vašem vyjádření to skoro vypadá, že právě tohle jste asi považoval za tu moji agitaci. A pokud to snad nevíte, je to už pár let, kdy Merkelová, Šarka Farka i Cameron za něco, co se nejenom neosvědčilo, ale úplně selhalo, takže se to musí nahradit něčím jiným. Kdybyste se o problémy skutečně zajímal a nestrkal do všeho akorát ideologii, tak byste spíš lovil konkrétní informace a bavil se o těch přijatelných řešeních. Ale to je asi velká zdržovačka pro lidi, kteří jsou schopni z nějakého důvodu mluvit a psát akorát o té „globální úrovni“.

      • Seal

       Doplnění: „A pokud to snad nevíte, je to už pár let, kdy Merkelová, Šarka Farka i Cameron označili multikulti za něco, co se nejenom neosvědčilo, ale úplně selhalo, takže se to musí nahradit něčím jiným.“

       • lomikel

        ja vas chapu docela dobre, co tedy navrhujete,pro CR ? krome toho ze si vsichni uvedomime ze jsme lide, imigranti i mi, coz neni moc objevne :)

        • Seal

         Proč bych měl radit celé ČR? Při mém postavení a významu by to bylo docela směšné, ale hlavně na to jste tu přece vy :-) Poradím pro to akorát vám pro případ, že se tu humanitární katastrofu přičením různých bojovníků za novou, skutečnou Evropu nepodaří zvládnout. V tom případě Glock, tak moc oblíbený mezi českými podnikateli, na obranu té pověstné ledničky už nebude stačit, takže byste měl včas přezbrojit. Tedy pokud sám neste ve skutečnosti akorát nějaký překabátěný sluníčkář :-)

         • lomikel

          :) ok, vite ze je to v riti, jen vam lezu na nervy. Navrh reseni, krome toho ze pockame, nemate.

         • Kamil Mudra

          Promiňte Seale, ale tohle je dost alibistický postoj. Kdo z nás ostatních při svém postavení a významu může radit celé ČR a proč by tím hlavním měl být právě lomikel? Pokud to vidíte takto – proč vůbec vstupujete do debaty?
          Radu typu Glock neberu vážně. Ani zdaleka není pro každého, čehož jste si jistě vědom.

          • Seal

           Pane Mudro, nezaměňujte prosím reakci a postoj. Mám pocit, že jsem vstoupil do této debaty hodně věcně včetně toho, že jsem argumentaci ve stylu New Age označil za strkání hlavy do písku, o které se nechci bavit. Ať si lomikel myslí co chce, ale pro mě je to vážně ztráta času. Pokud jde o vládu, tak ta neochota mluvit ve sněmovně nejspíš souvisí s tím, že už si v tom problému našla svoji koaliční pozici a nechce si dát do toho kecat. Nemám čas dohledávat stohy informací, ale vnímám ji zhruba takto: Nepřibírat víc uprhlíků než kolik je kapacita tzv. dentečních center a dalších zařízení (tuším, že cca 1000-1500 míst). Neměnit pravidla azylového řízení, které je u nás hodně přísné. Snažit se bránit nelegální migraci a finančně příspívat do nadnárodních programů na pomoc uprchlíkům. Můžu se samozřejmě mýlit, ale víc mě zarazilo, že nejspíš chybí provázanost mezi našimi poslanci v ČR a v parlamentu EU. Samozřejmě, že už jenom proto by byla dobrá veřejná debata. Ale víte sám dobře, jak to u nás s politickou scénou – parlamentní i mimoparlamentní – dlouhodobě vypadá. Tahle společnost se neuvěřitelně rychle atomizuje, čehož se týkala i ta ironická rada s Glockem a lednicí. Možná to někteří lidé nrechápou, ale vyhrocování už i tak dost ostrých konfliktů není žádná skutečná cesta.

          • Kamil Mudra

           Pardon. Měl jsem správně napsat „reakce“ namísto „postoj“. Omlouvám se za špatné vyjádření, protože jsem měl skutečně na mysli jen ten jeden konkrétní komentář.

     • Seal

      Viděl jsem jenom kousek záznamu a neznamenal samozřejmě nic, co by stálo za řeč.

      • Kamil Mudra

       Debata nebyla.
       Přitom jen to co vyleze ze sněmovny se „počítá“.
       Takže první úskalí na cestě k řešení problému je dobře viditelné a provázeno otázkou:
       Jak donutit sněmovnu aby začala o nástrojích debatovat?
       Má někdo nějaký nápad? Mě tedy napadá že takový Konvička nebo Weigl a další podobní by mohli být tím „bodákem u zadku sněmovny“, byť nejsou mým „šálkem kávy“.
       Ale co… bodáky také nemám rád. Jde o to ohlídat je aby bodaly jen tím žádoucím směrem.

       Když se tu debatu podaří nastartovat tak potrvá dost dlouho než z ní budou nějaké výstupy.
       Ale čas se nezastaví a migranti také ne.
       Máme tu další otázku:
       Co tedy dělat během probíhající debaty?
       Má někdo nějaký nápad?
       Plotové řešení je nehumánní ale bez plotu se možná brzy stane ta debata ve sněmovně úplně zbytečnou.
       Tedy jak vytvořit nějaký dočasný „polopropustný“ plot skrze který projdou jen ti akutně potřební a nikoli nebezpeční?
       Má někdo nějaký nápad?

       No… řekl bych že pro začátek je už těch otázek dost.

       • lomikel

        uz jen to aby debata zacala, ve verejnem prostoru vetsiho dosahu nez ma tento web, musi byt dostatecny tlak. dalsi faze je vynulovat placene NWO debatery typu uspavacu hadu jako je treba pehe. jen se podivejte na situaci zde, pokud bychom udelali prurez dostaneme se k tomu ze vyckame, privitanim chlebem a soli a budeme pri tom premyslet jak tak slozitou vec vyresit. no pak uz se bude resit jina situace.

        jedno pozitivum ale situace ma, na narodnim hristi ( ne brusel) preci jen jeste funguje zakladni pud zivota , pud sebezachovi. na rozdil od ruznych slozitych cause je tato docela jednoducha, co tu jednou budeme mit to uz si od nas nikdo zpet neveme. taky je super naskok 20 let multikulty obohacovani ve francii, nemecku, skandinavii. neni treba resit kam to povede a jake budou dusledky, stacii se podivat a nasat atmosferu.

        • Kamil Mudra

         Já myslím, lomikeli, že aspoň v nějaké míře už každý atmosféru nasál a adekvátně tomu si i názor vytvořil. Tedy je na čase předkládat nějaké konkrétní nápady řešení. Vy už jste to udělal a tak čekám kdo z ostatních vás bude následovat. Prozatím mám poněkud pochybnosti zda ten pud sebezáchovy ještě existuje.

 18. Astr

  Z toho co zde bylo napsano vyslovuji naprosty souhlas s tim co napsal Budgie 19.6.2015 – 11.47
  a to vcetne presneho zaveru:
  …takže nejdříve by se měla změnit politika a chování vládnoucí světové elity a pak by se i uspokojivě začal řešit problém migrace. ..)

  Bohuzel seberozumnejsi nazory obycejnych lidi jsou temer k nicemu a to vcetne tech z Internetu ,
  I kdyby byly precteny temi kteri rozhoduji o behu sveta, zajmy lidu tedy ty opravdu lidske ktere tu nekteri zduraznujete az tak vehementne ze byste za ne sli I zivoty polozit vyslyseny nebudou,
  rozhodovat budou opet jini a jinak:-(
  Musim zopakovat co jsem jiz napsal, ze vse smeruje k tomu co predpovedel Nostradamus, k valce :-(
  To nema byt straseni , jen pohled realite do oci

  • lomikel

   zadne reseni na EU urovni se konat nebude, proc je jasne, napisu jeste jednou, zamerem USA je presne to co se deje, agenti v EU institucich pracuji podle toho a proto. Urcista sance je na urovni statu. Staty maji , byt EU omezenou (je ted jasne proc) suverenitu jen v ramci svych hranic, jen ty mohou uzavrit. Nektere staty jsou jiz ztracene, velka 5. kolona imigrantu v kombinaci s mekkym postojem narodnich elit (politika brusleu tlaci na vsehcny stejne) jakoukoli akci velmi stezuje.

   pmataujte 89ty ? jak lide cuceli a mavali ? Tehda ale novy poradek byl nesen na vlne pozitivnich ocekvavani, ted blbe cucime na novy poradek (kvalitativne novy) neseny na vlne strachu a prikazu se podridit. Proc tedy mavat a souhlasit

   Btw. (neni to na vas pane astr) stale cekam ne lepsi reseni nez uzavrit hranice statu, cekam to zvlast od tech kteri mi nazorove oponuji. Vyhybat se strukture problemu a utikat do virtualni reality slunickovych ( ano seale dockal jste se :) svetu svetu je infantilni. Tim ze me nazvete rasistou si mozna docasne pomuzete psychicky, je toto ale tema do diskuse o problemu fyzicke reality ?:)

  • Kamil Mudra

   Mno.. co Libye týče, tak i po shlédnutí toho krátkého videa, vám plno lidí zapapouškuje: „Nojo. Ale neměli tam demokracii“. :-(
   Podobně co se týče Putina atd.

   • Budgie (@faajte)

    škoda, že Rusko Kaddafímu nepomohlo, v dnešních dnech americké blokády vazalskou Evropou by Džamáhíríje mohla být silným spojencem BRICSu a v Africe by hrála dominantní roli – spekulativní akce Saudů vůči Rusku by vyšla vniveč a ani Ruská ekonomika by neutrpěla žádné ztráty. ..

    • BARON LE SAMEDI

     kaddáfí dlužil čtyřista milionů rusům. kdyby jeho emisar ty prachy dovezl medveděvovi, asi by tu rezoluci o bezlet. zoně rusové blokli.

     • Budgie (@faajte)

      To by vůbec neházelo dobré světlo na současný Kreml ( že by i tady platilo, že peníze jsou až na prvním místě? ) – si nedovedu vůbec představit, co udělají takovým frantíkům za komedii s Mistrály a jejich neochotou vyplatit rusům zpátky jejich kupní cenu … bude tř. taková ejfelovka stále na svém místě? :-)

 19. hank

  Kdybych měl řešení, už by tu viselo.

  Místo toho navrhnu, abyste si přečetli Desátý stupeň Arthura C. Clarka. Obávám se, že se může stát další z jeho fikcí, která se v blízké budoucnosti zhmotní. Nemám na mysli hlavní linii příběhu, ale rámec, do kterého byl vsazen.

  Izrael začal dostávat od sousedních středovýchodních států na prdel, protože USA konečně dospěly do fáze, kdy začaly mít dost problémů samy se sebou a přestaly silou rozesírat zbytek světa. Izrael to „vyřešil“ po vzoru posledních obránců pevnosti Masada z římsko-židovských válek: Vyhodil do luftu všech svých x stovek jaderných hlavic naráz, s nimi veškeré své obyvatelstvo a dalších 50 miliónů lidí v sousedních zemích. Důsledkem se stal jadený oblak kroužící kolem země několik následujících desítek let a chrlící radioaktivní déšť a ozónová vrstva nabouraná tak, že ve dne šlo být venku jen zabalený od hlavy až k patě a s černými brýlemi. Oblak dostal název – jak jinak – Masada.

  V USA – resp. v tom, co z nich zbylo po rozpadu na několik států a co si přivlastnilo jejich následovnictví – vládly jako obvykle střídavě dvě politické strany. Obě byly politickými strukturami dvou nesmiřitelně soupeřících nadnárodních supermegakorporací, jejichž kapitál a tudíž i loutkovodiči politiků byli – jak jinak – čínského původu.

  Na jihovýchodě bývalých Spojených států vznikl muslimský převážně černošský stát. Doma vládl tvrdou rukou, která zrušila demokracii a zavedla totalitní víceméně sociální stát, zatímco za hranice vyvážel především to, čemu se dnes říká terorismus. Na veřejnost byli sice jako jeho vládci nastrkováni různí charismatičtí vůdci mužského pohlaví, ale ze zákulisí jimi za špagátky tahala žena…

  Nebyl by to ovšem Clarke, kdyby nějaké řešení nenaznačil: Jeden z hrdinů, zřejmě ten sympatičtější, který ještě zcela nezcyničtěl a přes všechno si udržel jakési ideály, a který pohádkově zbohatl (na čem, to si račte přečíst sami a souvisí to s hlavní linií příběhu…) vybudoval kolonii pro několik tisíc pečlivě vybraných dobrovolníků na jediném místě, kde se dalo začít znova. Hlavní podmínka účasti: Žádná možnost návratu. Zkrátka restart. Pokus o Lidstvo 2.0.

  To místo se jmenuje Měsíc…

  Ale kdyby náhodou přece jen někoho zajímal můj názor na to, co se tu i leckde jinde aktuálně protřepává, tak to mám jednoduché. On ho totiž za mě celkem dost výstižně formuluje Kojot, který mi čím dál více připadá jako moje o generaci mladší alter ego. Ještě k tomu jen snad dodám, že se budoucnosti ani jejích možných muslimských protagonistů nebojím. Strach z nich tady někdo uměle vyvolává pomocí mechanismů, které jsou už standardní, byly „úspěšně“ použity třeba v Jugoslávii. Z neznámého jde vždycky strach. 99% zastánců konvičkovských „řešení“ živého muslima nikdy nevidělo. Třeba jim pomůže strachu se zbavit, když tu možnost dostanou…

  • merlin

   to je hezké, ta vaše projekce do kojota. Mi ho teda nepřipomínáte ničím. Kojot mi přijde hodně chytrej a hlavně originální, od vás jsem nic originálního a nového nikdy nechytla. Ale úpornej, to jste.

 20. Sio

  Pozoruhodné. Dokážeme řídit domácnost, víme, že když něco doma vaříme, musíme něco zařídit, třeba sehnat suroviny a pak celý ten proces mít pod kontrolou – řídit.
  Proč pořád o tom řízení mluvím? Ptám se.
  Proces, ve kterém se jedná o přestěhování možná i miliónů lidí do jiného podnebí a naprosto jiné kultury – řídit nepotřebuje? Nikdo nedělá analýzy, co s těmi lidmi pak bude? Jaké je jejich sociální složení? Gramotnost? Vzdělání celkově, speciální dovednosti?
  Je to jen jedna velká habaďůra.

  • merlin

   nejsi první. kdo upozornuje na to, že by od politiků očekával debatu o nástrojích imigrační politiky, na druhé straně při posledním stěhování národů taky nikdo žádné tabulky nevypracoval a nakonec se to nějak usadilo.
   no tak k čemu může dojít s imigranty, at to vezmu pořadě, at nějak definujeme, o čem se pořád bavíme. jednak je tu asimilace – tedy absorbce nějaké skupiny do hostitelské společnosti nebo sloučení více skupin a zformování nějaké kvalitativně nové společnosti. Integrací si představuju, že si etnická skupina udrží určitou kulturní identitu a současn ě se za člení do hostitelské majoritní společnostisti /která by měla být dominantní/ a se kterou ona etnická skupina hodlá koexistovat a tudíž aktivně spolupracuje. pak je tu případ, kdy nejsou nějak moc podstatné vztahy mezi dominantní společností a minoritou, minorita si prostě žije víceméně svým vlastním životem v izolaci, udržuje si svou etnickou identitu a tradice. Úplné vyčlenění se z majoritní společnosti, které si způsobí sama minorita je separace, pokud je vyloučení naopak vyvolané tlakem hostitelské spol., je to obecně nazýváno segregací.
   No a pak je tu skupina, čím dál četnější, která se nám tak nějak izoluje z celé populace, je fuk, jakého je etnika a náboženstvi/ ideologie a pro kterou je charakterisktické vzepření se majoritní společnosti /civilizaci, s pocity frustrace, odcizení, ztráty vlastní identity a akulturační stresem. U téhle skupiny je vysoký počet sebevražd, násilných trestných činů a rekrutují se z ní extrémisté všeho druhu.
   Takže přátelé na tomto blogu, nepatříte náhodou do některé z výše jmenovaných – já si tím u sebe nejsem tak jista, protože mě tenhle civilizační okruh značně frustruje :-) Naštěstí pro mě se mi násilí příčí a není mé povaze dané, ani pocitům skepse, deprese a odcizení moc nepropadám. Musela jsem si vytvořit spoustu mechanismů, jak se vyrovnat s vnitrodruhovou agresivitou, ale celkově to jde – myslím to tak, že to držím jako celkem únosné pro své okolí :-)
   Jaké z těch skupin se bojíme ? Já jen té poslední, do které, pokud si dáte ruku na srdce mnozí z vás patří taky, jinak byste sem nepsali. :-)
   Když to vyhodnotím, tak jediné co se může nakonec stát, když se otočí počet a z hostitelské majoritní společnosti se stane minoritní, že se separujeme my. :-)
   Doufám jen, že nám to všechno potom nevrátí a nebudou nás segregovat.
   howgh.

   • lomikel

    vsimla jste si ze na pomerne konkretni siovu repliku ze nechat proces nerizen a doufam v nejake rozumne reseni muze jen blb, jste odpovedala tremi slunickovimi odstavci zcela posazenych na vasich vnitrnich psychickch pomerech ?:)

    • merlin

     odpověděla jsem tím, že posledně to proběhlo neřízeně a výsledek je, že jsem dnes tady. A vy ostatně taky. Že by řízení boží? Ruka boží či ďábelská vedla k tomuto výsledku ? :-)
     Po pravdě, budu upřímná, fakt jste značně přepjatý, jest u Vás jakési vědění, ale považuji vás za prototyp pokryteckého tzv. velkého bílého heterosexuálního psychopatického muže /bývají bud farizejští katolíci nebo studují okultní vědy, berou se vážně a považují se za něco vyššího než ostatní a taky mívají sklony k eugenice/ ,což je pro mě to nejhorší, co jsme jako civilizace zplodili.
     Nebojte se tolik o sebe lomikeli, bílý muž vždycky nakonec vyhrál. :-) I Vinnetoua složili.:-) Bojte se taky trochu o životy tě druhé strany – vám doporučuju. cítíte zjevně jen sounáležitost se skupinou wajtmenů. No a já schválně ne. Wajtmeni mi lezou už hodně dlouho krkem a jejich tzv liberální demokracie taky. P.S. ostatně jsem nekecala, že jsem odjakživa obdivovatelem Kropotkina :-)
     Trochu života do toho umírání, lomikeli, bude aspon nějaká sranda, co vy na to?

     • Sio

      Jseš prdlá … :-)) ale to o kousek výš znělo dost jako zpověď.

      • merlin

       myslíš pokus o def asimilace, integrace atd.. jsem si myslela, že to oceníš, pokus vnést řád..-)

  • merlin

   a jinak, je to habadura. ale co budeš dělat, něco jinýho než ted? nějak tomu ty nebo lomikel zabráníte máš k dispozici stovky miliard dolarů, který do toho investuješ, já ne. tak bud realista a kup si pozemek na měsíci :-),

   • Sio

    Asi jsem to už napsal podrobně na OM. Stručně, co budu moci, udělám, co nebudu, na to se vykašlu. No a co nebudu moct přeskočit, nejspíš podlezu, co nepůjde podlézt, tomu se zkusím vyhnout. Úspěch nezaručen, ale na stěhování národů v předminulém tisíciletí kašlu. Zdaleka nejde o totéž. Ten proces sice není moc řízen evropskými politiky, ale těmi americkými a nadnárodními v pozadí zaručeně ano.

 21. cuci

  lomikeli, co by mohlo pomoci, aby byla imigrace pod kontrolou? To co navrhuje ve svém článku analytik Schneider, ovšem v pasáži, týkající se Ukrajiny
  http://www.novarepublika.cz/2015/06/analytik-jan-schneider-globalni.html

  ……K té finanční pomoci znovu a znovu je třeba připomínat, že finanční toky musí nabýt na transparentnosti. Ve Spojených státech platí od roku 1938 zákona FARA, o povinné registraci všech neziskových subjektů, ať již působí v politice, humanitární oblasti či jinde, které přijímají finance ze zahraničí. V Rusku nedávno přijali zákon i pojmově totožný, který vzbudil slastné nářky pologramotných lidskoprávníků, jak je ten Putin ohavný. A já znovu a znovu budu navrhovat, abychom podobný zákon přijali i u nás. A měli by ho přijmout i na Ukrajině! Mnoho věcí by se tím vyjasnilo a mnoho věcí by se v budoucnu mohlo odehrát jinak, pro Ukrajinu příznivěji………
  Pro Čechy obzvláště platí, že za peníze jsou schopni prodat i vlastní mámu. Kolik těch neziskovek, které bojují za multikulti u nás je, a kolik dostávají peněz? Přesně tam by se mělo začít, jinak ten proces naše policie nemůže mít pod kontrolou. Otázkou je, zda jsme ještě aspoň trochu nezávislý stát. Nedávno na svobodném rádiu vystoupil nějaký bývalý tajný z vojenské rozvědky, který prohlásil, že naše BIS vůbec nemůže monitorovat procesy, které řídí americká rozvědka.

  • merlin

   tohle jsem chtěla taky už dlouho poznamenat, jsem přesvědčená, že patříme k evropě, ne k rusku.Rusko je asie, my ne. Ani kulturně ne, byt sem některé vlivy zasáhly, jsme pořád evropa.

   • cuci

    ano, jsme kulturně Evropa, politicky řízená z USA, přičemž dříve jsme byli řízeni SSSR. Ani jedno, ani druhé se mi nelíbí

   • bara

    Nemůžu si pomoct, ale Evropa končí na severu na Urale a dole na jihu na Kavkaze. Moskva je o dost západněji, jak hranice Evropy.

     • cuci

      no, to jsou novinky. Housle je můj koníček, hudbu mám ráda, a takoví skladatelé jako Šostakovič, Stravinskij , Rimskij – Korsakov,Prokofjev ,Glinka,Chačaturian( to byl Armén), Čajkovskij , Musorgskij mi fakt zní spíše evropsky. Nehledě na to, že např. Čajkovskij byl obdivovatel Mozarta, Stravinskij žil na západě,Prokofjev emigroval…hudba nezná hranice

      • Janika

       Ano, osobně se cítím blízko ruské duši, jejich cítění. Určitě víc, než německému, být jsme prý s nimi smíseni :-).

      • merlin

       je to jiný kulturně civilizační okruh a vždycky byl, prokofjev na tom nic nezmění.

       • cuci

        patříme zřejmě podle Vás pod západní civilizační okruh- tedy USA a celá EU. Přitom, podobně jako ostatní země bývalého východního bloku, jsme po ekonomické stránce pouze koloniemi. Západní civilizační okruh se ale v průběhu stěhování národů bude měnit rychlým tempem a pravděpodobně splyne s Islámským světem. Nevěřím tomu, že až budeme v menšině, dovolí nám Islámský svět žít v uzavřením prostoru.

        • merlin

         já jsem to tu už někde někdy psala, jak to vidím, možná je to blbě, ale já to tak vnímám, bylo to jak jsme se hádali kolem islámu,
         Rusko zřejmě mělo a má společný styčný bod se světem islámu, zejména pak se světem Arabů a Peršanů. Ve 13. a 14. století byly Persie, značná část tehdejšího chalífátu (včetně Bagdádu, jenž byl jeho centrem) a tehdejší Kyjevská Rus vojensky rozdrceny, vydrancovány a zmasakrovány Mongoly/Tatary. U několika západních historiků jsem se dočetla, že arabská civilizace, která do té doby byla otevřená, komunikativní a kvetoucí, se v důsledku prodělaného šoku uzavřela sama do sebe. Nejprve hodnotově, ale následně i mentálně, pokud jde o schopnost inspirovat se cizími vzory a tyto dále rozvíjet. Arabové, kteří do té doby zaznamenali, vedle úspěchů vojenských, celou řadu úspěchů v matematice, chemii, astronomii pak už prý (skoro) nic nevymysleli, jen udržovali to, co už do té doby zvládli. Jejich, do té doby výrazně méně úspěšní, vzdělaní i mocní, evropští sousedé, se jim dokázali konkurenčně nejprve vyrovnat, a pak je i výrazně překonat (minimálně pokud jde o vědecké a mocenské kapacity). Rusko prý prodělalo podobný otřes a když se (cca kolem roku 1480) konečně zbavilo nadvlády Tatarů/Mongolů, tak se „rozhlédlo“ kolem sebe a zjistilo, že na celém světě je jen jediný pravoslavný stát, který nepodléhá nadvládě islámu či (z jejich pohledu heretickému) západnímu křesťanství, a tím jsou oni sami. Centrum jejich identity – Konstantinopol – bylo od roku 1453 ovládáno osmanskou říší a tak se ocitli v pozici opuštěného, ale právě proto jedinečného civilizačního centra. Protože relativně nejméně problematičtí (a zároveň evidentně mocensky disponovaní, což jim vždy imponovalo) sousedé leželi na západě, začali s nimi opatrně a velmi selektivně komunikovat a obchodovat. Ivan IV. to začal, Petr s Kateřinou rozvinuli a Alexandr I. se Stalinem to dovedli na vrchol. Nikdo z nich se nechtěl stát Evropanem (dříve západním křesťanem), protože to by znamenalo ztrátu vlastní identity, ale každý z nich chtěl být stejně silný (nebo lépe silnější), jako oni, protože to, o co stáli nebylo uznání, ale respekt – jsi jiný, ale uznáváme tě. Proto vždy přejímali věci užitečné /stejně jako dnes Arabové/, zejména pak vše, co mělo přímý vliv na rozvíjení velmocenských kapacit, ale vždy odmítali převzít cokoli, co by měnilo hodnotové nastavení jejich světa /stejně jako Arabové/. Vidím tam tedy určité společné rysy s islámem. Nová paradigmata nejsou možná, ve společnosti nelze vytvořit a nevytvoří se podmínky, aby byla obecně přijata. I když jinak se to nedá srovnat s filosofií arabskou. Ruskou lze (ovšem velmi zjednodušeně) shrnout citátem starým asi 200 let jednoho jejich filosofického kroužku- moc se od sebe ty závěry jeich filosof. uskupení nelišily. Řešily jedno a to samé dokola. ,, Stojíme na rozhraní dvou světů – minulosti a budoucnosti, my jsme noví a neporušení, neposkvrnění zločiny Evropy. Veliké je naše poslání a těžký úkol. Svého ducha musíme vepsat v děje lidského umu, stejně jako jméno naše je zapsáno na pomnících vítězství. Druhé vyšší vítězství – vítězství vědy, umění a víry – nás očekává na troskách zchátralé Evropy.,, Čistě imperiální filosofie opřená o pravoslovnou ortodocie šmrcnutá mysticismem. První práci o řecké filosofii a mysticismu napsal Trubeckij 1889. Svatá matička Rus /ať už posvěcená nebo znesvěcená spoustou prolité krve/ má svého zvláštního boha a ruští filosofové vymýšlejí a vymýšleli pro tohoto speciálního boha zvláštní specifickou filosofii švihnutou navrch slavjanofilstvím. Nevím, jestli je výše uvedená domněnka oněch historiků správná. Pokud ano, datově mi to nesedí. Mělo by se pak ten ústup ze slávy arabské vzdělanosti dít už od onoho 9. století.
         Ta tvrzení historiků bych si mimo jiné vysvětlila tím, že byla hordami Čingischána, Ogodeje a pak Tamerlána zničena a vypálena města která byla kulturními centry s knihovnami a školami jako Buchara, Samarkand, Merv, knihovna ismáílovců v pevnosti Alamút, Bagdád, kde bylo prý v jednom období přes třicet knihoven a kam nechal syn Hárúna ar-Rašída svézt Aristotelovy rukopisy v řečtině a mnohá další /některá i víckrát/.

         • cuci

          děkuji za obsáhlou odpověď , a skláním se před Vaší sečtělostí a vědomostmi. Rusové mají opravdu jinou historickou zkušenost, než co zažívala naše kotlina. Nedokáži je ovšem vidět nepřátelskýma očima jako Anglosasové patřící do našeho civilizačního okruhu. Jejich mentalita může mít společné rysy s islámem ve smyslu, že se oba cítí jako velmoci a tak jednají. Vytváří si své koncepce řízení společnosti. Na rozdíl od nich je v nás zakořeněno lokajství a kličkování tak, abychom přežili. Domnívám se , že pravoslaví je nám bližší než islám, stejně jako Slované jsou nám bližší než Arabové.

          • merlin

           co se týče výše uvedeného, pokud chceš seriozně oponovat, tak fakty. bud té dobroty. A zkus z toho cvičně vynechat egregory:-)

          • merlin

           to je soukromý štouchanec ode mě mu – narážím na naše debaty k sérii siových článků o řízení a na články petrova – ty o egregorech, které se mu líbily

          • Janika

           Aha. No, hledala jsem něco o egregorech a nelíbilo se mi to ani trochu. Takové metafyzické výmysly. Tak jsem doufala, že se něco dozvím konkrétního :-).

          • merlin

           sio mi tvrdí, že egregoři nejsou egregoři, protože Petrovovův egregor je diametrálně odlišný od těch egregorů, co jste si o nich četla, Neb se rozhodl, že to bude chápat jinak.

         • hauptmann

          Také S.Huntington označil Rusko za „ortodoxní civilizaci“, přičemž nelichotivými charakteristikami nešetřil. Vyhraněnost Ruska vůči Západu nespočívá v jakési jejich historicky a možná geneticky podmíněné neschopnosti přijmout tzv. vyšší civilizační hodnoty, ale v tom, že se jejich imperátoři poučili z porážky od Mongolů díky nesoudržnosti jednotlivých knížectví, na něž se rozpadla Kyjevská Rus.

          Nemám moc Rusy rád, nevím proč a nedovedu se toho zbavit. Ale pro mě je Rusko nejen Evropa, ale také tentýž kulturní okruh. Já se neřídím tím, co mi předepíše nějaký guru z „vyspělejších“ národů v duchu „divide et empera“, protože odmítli vpustit na své území conquistadory. V čem víc se odlišuje většinový občan Ruska z našeho pohledu třeba od Portugalce, Řeka nebo Brita? Naštěstí se dnes se nemusím ani hnout ze židle, technologie příslušný přísun informací celkem slušně poskytne. I Rusů okolo mě je spousta.

          • merlin

           byli osamělí. já nepíšu, že je to špatně, ale že je to jinak než u nás. když budu uvažovat o filozofií (ať carů či jiných), tak se v jednotlivostech lišili, ale rozhodující (a zároveň jim všem společné) je, že Rusko považují za unikátní a výjimečnou entitu, kterou si skutečně zbožšťují. Výjimečnost (pro některé spočívající primárně v pravoslaví, pro jiné v komunismu) je podpořena dvěma faktory, které ji potvrzují. Těmi jsou velikost/rozlehlost teritoria (každý to vidí, nikdo to nezpochybňuje, všichni to akceptují) a vítězstvím (nejprve nad Napoleonem, pak a to platí dosud nad Hitlerem). V tom vidím pilíře, na kterých spočívá konstrukce Ruska, jako čehosi, co se svým způsobem vlastně vymyká srovnání.
           Já je chápu, mnohé znám a mám ráda. Grobačov je zradil, Jelcin byl opilec, co je prodal za pár lahví vodky a přišel někdo, kdo ty hodnoty, které mají nejen v genech ale i v memech a díky kterým doteď přežili, zvednul.
           Co jim ted aktuálně nabízí západ? Mindrák? Ponížení? Z jejich pohledu to tak je a nezdá se jim to spravedlivé, mně ostatně taky ne, stálo je to strašně moc
           předtím byl dobrý pokus o spojení po napoleonských válkách, škoda, že se nepovedl. jsem někde četla, že Metternich psal o iniciování Deklarace svaté alience Alexandrem I 1815. Válka se přenesla do západní evropy a dlouhodobě tam pobývala ruská armáda, možná ta deklarace byl také pokus o průnik idejí evropské kultury do ruské společnosti, dokud bylo všechno v živé paměti. Metternich o deklaraci mimo jiné psal jako o vyjádření mystických snah Alexandra a přihlášení se k politice křes´tanských principů, ale stejně po Alexandrově odstoupení se z ní stal jen Metternichův nástroj, Pod vlivem pobytu na evropských dvorech se Alexandr I učinil skutečně poctivý pokus o reformu spojenou s mírovým sjednocením křes´tanského světa. Zajímavé je, co jsem tak četla, v evropské společnosti byl považovaný za výborného společníka, džentlmena a diplomata, tak doma po návratu to tak nebylo, prý trávil čas nekonečnými vojenskými přehlídkami a vymýšlením uniforem a byl pak pod silným vlivem generála Arakčejeva. který se za zpátečnický týpek označit tedy dá /myslím ty vojenské osady, magnickij a tak/. Busta dobyvatele od Puškina, ten popis :Hledat zde chybu marnost pustá, ruka umění vyvedla úsměv na mramorová ústa a hněv na chladný čela lesk. Celé pak korunováno tou lidovou legendou o starci Fjodoru Kuzmiči, zvláštní osud cara..

          • hauptmann

           Povahu chápu taky. Uvědomuju si jejich geografické reálie, historické kořeny.., být Rusem, byl bych stejný. Ale i tak, pokud procházím třeba diskuse, sociální sítě, ani ne na politické téma, jakékoliv, já prostě nevidím žádný významný rozdíl. Zato jednoznačně vidím postoj Západu, jak prohlásil na adresu východní postkomunistické Evropy J.Fischer: „Oni nemají znát svá práva, oni mají znát své místo“. S tímhle na Rusa skutečně nemůžou. Tohle mě sere i jako Čecha.

           Alexandra I obdivoval i pruský císař, bigotní a pasivní Friedrich Wilhelm IV, o němž jeho lékař řekl, že neměl potomky proto, že byl impotentní. Což v našem gender korektním jazyce znamená, že byl homosexuál. A ty uniformy a přehlídky, tak to měli společné, F.W.IV taky rád urostlé gardisty v barevných mundůrech. I když v případě Alexandra to bylo zřejmě z jiného důvodu. Zato car Petr II, poslední Romanovec a manžel Jekatěriny Veliké, byl na tom podobně jako nebohý Friedrich. Ti potentáti!

           Legendu o starci Kuzmiči neznám, možná proto, že jsem se dlouhodobě díky implantovanému odporu tématu „Rusko“ důsledně vyhýbal. Ale napravím, bude-li čas.

          • merlin

           týká se jeho smrti, v roce 1823 vyhlásil manifest o nástupnictví, leč mladší bratr na řadě Konstantin, se do toho nějak nehnal, možná ho trochu děsil trůn, na kterém byla krev otce. Co jsem četla o pavlu i je rozporuplné, někteří mu říkali ,,ruský Hamlet,, a přiszovali mu rytířské vlastnosti, jiní tvrdili, že to byl krutý, bezohledný,
           simplexní a krvežíznivý člověk, na konci života prý taky propadl mysticismu, jako už tak bylo častým zvykem. Krutá vláda a nepřevídané změny nálad přiměly skupinu důstojníků, aby začla kout pikle a plánovat vraždu. Zapletli do ní i Pavlova nejstaršího syna, Alexandra, přesvědčili ho, že ho otec chce zabít neboi že mu hrozí z otcových rukou smrt ala Ivan iv. a carevič Ivan – ten známý repinův obraz asi znáte https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_Hrozn%C3%BD_a_jeho_syn_Ivan_16._listopadu_1581#/media/File:REPIN_Ivan_Terrible%26Ivan.jpg Cara ušktritli šálem a bili ho tak, že měli údajně před pohřbem problémy s vystavovením , měl prý pěkně zdemolovaný obličej. panovníkem se stal Alexandr.
           Abych neodbíhala, někteří důstojnící a carská garda nechtěli za příštího cara dalšího z bratrů Mikuláše, neb byl prý hodně nepříjemný.Chtěli uskutečnit převrat, alexandr se to dozvěděl, ale nijak prý nereagoval, Konečně Mikuláš se na trůn taky nijak zvláště nedral. pak odjel Alexandr k Černému moři a tam údajně zemřel ve vesnici Taganroga. Prý rodina porušila zvyklosti a rakev nebyla v Petrohradě vůbec vystavena. Carem se sice stal nakonec Mikuláš, který dostal ne nahádou přezdívku četník Evropy, ale až poté, co opak. vyzval bratra Konstantina, aby vládnul on. Zmatek ohledně nástupnictví vedl k Povstání děkabristů, mikuláš s nimi nakonec zametl, a ujal se vlády.
           No a na koci roku 1825 přišel do Sarovského kláštera novic Fjodor Kuzmič, kterého tam pak údajně nvaštívil osobně Mikuláš I. podobnost fjodora s cerem alexandrem prý byla nápadná. po smrti představeného kláštera otce serafima se měl odebrat do města krasnoufimsk, ale jeho dvořanské způsoby se zdály tamním lidem podzřelé, takže ho vsadili do vězení, protože o sobě odmítnul mluvit a označil se za potulného mnicha bez domova. Tak mu dali pár ran karabáčem a poslali ho někam do Tomské gubernie do vyhnanství – na sibiř :-)
           Stařík prý ovládal cizí jazyky.vyprávěl, jak na bílém koni vjel do Paříže a udivoval svými znalostmi o způsobech u dvora. On sám se však o Alexandrovi nikdy nemluvil. zemřel pak v tom vyhnanství v sibiřském Tomsku. Pravoslavná církve ho později označila za svatého. Mezi světci je známý jako sv. Fjodor Tomský.
           Spousta lidí se tomu posmívalo, považovali to za výmysly pověrčivých mužiků atd., leč v roce 1925 byly otevřeny hrobky s carskými ostatky v petropavlovské pevnosti a hrobka alexandra I byla prostě prázdná. vysvětlení se nenašlo. tedy krom tohoto, které se nabízí v legend o tom, jak se otcevrah a vítěz nad napoleonem stal nkaonec pravoslavným světcem :-)

          • hauptmann

           Neomlouvejte se, početl jsem si, díky. Tahle historka má svůj esprit. Tajemno, historický podklad, drsní sibiřtí chlapi v městečku na magistrále, nádherné paláce a vysoká petrohradská societa a tušení skryté pravdy, která zatím uniká. Ještě se toho Hollywood nechytil?

           Tomsk jinak není až tak hrozné město, a je dost velké. A stráášně daleko. Nedávno jsem četl o partičce kdesi od Kazaně (?), která tam jela autem. Tak o tom napsali takovou mikroreportáž tuším na Japlakal. I pro ně to byla štreka a kde je ještě Petrohrad? To je kurevsky velká země. :-)

        • merlin

         ne, patříme do střední evropy a zde jsme cca od ž. století určitě ve zhruba stejných hranicích na rozdíl od mnoha okolních států včetně německa – tedy pěkných párset let

 22. embecko

  Reseni je v podstate velmi jednoduche, ale ma jeden drobny hacek: vyzadovalo by, aby byla Evropa konzistentni, privedla pred soud bruselske „elity“ a zbavila se vlivu USA= priklonila se k Rusku (staci jen obchodne, politickych namluv netreba).
  Dale se pak rozzehnat se Saudskou Arabii a prestat dotovat ISIS a zaroven podporit Asada.
  Pak by to slo raz na raz:
  Zpruhlednit azylova rizeni, trvat na sekularnim statu a skolstvi a uprchlikum dat jednoznacnou nabidku: bud asimilace, anebo repatriace.
  – Vrazit penize do hranicnich statu (cely mediteransky pruh), zprisnit kontrolu hranic a „zbruselizovat“ utecenecke tabory= nenachat je jen na mistnich vladach.
  – Vstoupit do jednani se severoafrickymi (stredovychodnimi) staty a postavit u nich predsunute utecenecke tabory.
  – Zainvestovat v krizovych zemich fabriky a zajistit jim odbyt.
  Souhrnne receno: udelat ze severoafrickych statu partnery a po dohode s nimi uteceneckou vlnu zastavit.

  Takze plan je uplne jednoduchy, ale z politickych duvodu (rozjebane stredomori skrze USA) nerealizovatelny. Takze to vidim na dlouhodobou zesilujici agonii, zmatene bruselske „elity“ na urovni socialistickych vlad konce normalizace budou vydavat velkohuba prohlaseni a pritom zvysovat kontrolu obyvatelstva.

   • embecko

    Ted ctu, ze se to trochu zasmodrchalo: ze 150 tisic letosnich uprchliku v Nemecku je jich 50 tisic (!) z Kosova…tedy z Evropy samotne :o)

   • BARON LE SAMEDI

    Když si každej čech sedne do hospody. přežije- muslimáci do náleven ani nepáchnou :-))

    • Sio

     V tom případě … Česko je taková jedna velká hospoda …

  • Kamil Mudra

   Ten plán se do písmene shoduje i s mojí představou řešení. A skutečně je jednoduchý. Jediné co brání jeho realizaci je nedostatek vůle k jeho zahájení. Vše ostatní potřebné máme k dispozici.

   • Kamil Mudra

    Jen bych k těm fabrikám přidal ještě zemědělství – nejlépe družstevní.

    • embecko

     Presne tak, Kamile.
     Jinak ten plan je samozrejme jednoduchy, protoze je to navraceni do rovnovazneho stavu veci, ktery byl drive, nez to rozjebali, normalni.
     A dokud se to bude rozjebavat dal, zadne reseni dle meho vubec neexistuje, vyjma „zklidnovani situace“, tedy nasili vudci vlastnimu evropskemu obyvatelstvu, coz za reseni nepovazuji. Ze se bude rozjebavat a zaroven najde reseni je nesmysl, to neni mozne.

    • dixi

     Jenže, nač to dělat jednoduše, když to jde složitě , že ? :-(

 23. hauptmann

  Když jsme u té Afriky, přihodím něco málo na víkend. Možná ne zrovna tradičně africká tvorba, ale stejně skvělá a s jejich koloritem. Oleseng Shuping, Jižní Afrika. Posíláme ti pozdrav do nebe, Olesengu, a děkujeme, moc krásné.

  Chtěl bych ještě něco, i když to možná nikdo číst nebude, ale nerad bych vypadal jako rasista, jímž v žádném případě nejsem.

  My sami jsme migranti a my sami jsme se stali kdysi noční můrou pro původní obyvatelstvo. A někdy se mi zdá, že stále jsme. Další migranti do našich končin, Maďaři, vytvořili funkční a konsolidovaný stát, migrující Cikáni obohatili ve významné míře kulturu ve většině Evropy, včetně nás. Málokdo si uvědomuje jejich mohutný vklad v umění, třeba v hudbě.

  Proč tedy ne kvóty:

  Je si tady třeba uvědomit, že přijetím třeba 2000 migrantů, kteří se skutečně mohou u nás rozplynout v ostatní populaci, a mluvím hlavně o těch ekonomických z naprosto odlišných kultur, tak k nim náleží ještě jejich rodiny, t.č. pobývající ve své domovině. V rámci programu scelování rodin a díky personální kotvě (proto mladí muži), v dalších vlnách přicestují další. Pojem „rodina“ v této části světa je skutečně početný útvar. S tím je nutno počítat.

  Druhým faktorem je výběr. Utečenci sice prochází karanténou, tak snad by zatím riziko nákaz nehrozilo, ale bude to tak vždy? Jaké mají vzdělání a dovednosti? Nevíme ani, jak a jestli funguje lustrace potenciálních radikálů. Nemyslím tím ty, kteří zmagoří na naší půdě, ale již vycvičené a vyslané. Prý 2% z nich těmi radikály s posláním jsou. Z 5000 to je dobrá stovka. Kdo bude od nás procházet jednotlivé osoby a kdo přikáže „toho a toho musíte vzít“? Máme se spolehnout na to, že co EU řídí, dobře řídí? Nemůže se stát třeba to, že oni si vyberou konsolidované, edukované a vděčné syrské uprchlíky a k nám přesunou radikály, co dnes dělají u nich bordel? A nerad bych, kdyby mi někdo tvrdil, že to není možné, když podobné přesuny obyvatelstva se děly s požehnáním USA v Bosně.

  Existuje program, jak se do společnosti začlení? My nejsme koloniální velmoc se zkušenostmi. Jsou pracovní místa, která by mohli vykonávat, jazyková průprava, socializační programy v příslušných kapacitách a kvalitě, jsou na to vůbec prostředky, které by nikdo nerozkradl? U nás to nejde jako v Brazílii, na kterou poukázal Baron (myslím, že on). Sem nemůžou jen tak přijít a být bezprizorní, začít z „nuly“, a to kvůli vysoké hustotě obyvatelstva, jistému standardu, na nějž jsou zde lidé zvyklí, a v neposlední řadě taky kvůli tomu, že je tady občas i dost velká zima. Ti lidé musí bydlet, musí se zabezpečit hygiena. A jedná se o lidi, ne stádo zeber, lidé vyžadují nejen střechu nad hlavou, ale také chléb a hry, aby to nezvlčelo. Jak to dopadá, vidět na početných záběrech na netu.

  Skoro nikdo nedoporučuje ghettizaci. Jak jsme na to připraveni? Nakonec velice dobře víme, co se stane, když nejsme schopni zvládnout ve jménu trhu a zisku ani vlastní méně socializované minority. Nejsme schopni ochránit ani ty, kteří se ne vždy vlastní vinou ocitli v potížích. Naopak. Tento systém umožňuje darebákům, aby je ještě v jejich marasmu zneužívali. A u těch, kteří ještě k tomu všemu patří do jiného etnika (Romové), už vůbec nezvládáme. A řekněme si upřímně, za jejich stav nejsou v žádném případě zodpovědni jen oni sami. To byl taky jeden z mála pozitivů na předchozím systému, že byla snaha o jejich resocializaci, která byla v mnoha případech úspěšná.

  Dnes především na východě a jihovýchodě Slovenska vznikly lokality, ne městské čtvrtě, ale celé oblasti, kde si už málokdo z většinového obyvatelstva koupí jakoukoliv nemovitost. Aktivizují se nacionalisti, momentálně jeden spravuje tuším banskobystrický kraj. To je dost vážný signál. Lidem dost těžko vymluvíte, že to musí v rámci nějaké evropské ideje a kvotace strpět. Kolik utečenců navrch ještě zvládnou? Navíc začíná se objevovat neodbytná myšlenka, že vše je součástí nějakého plánu přípravy na velkou válku, řekněme že téměř bratrovražednou, na jejich půdě nebo v blízkém sousedství. To moc klidu a sociálnímu smíru nepřidá. Přihoďte k tomu ztrátu pracovních míst v důsledku sankcí, nejasné ekonomické vyhlídky a výbuch může nastat pozítří.

  Jestli kvotaci, potom jen naší a náš výběr. Pokud si troufneme přijmout půlku Senegalu a bude to fungovat, proč ne? Mám rád Senegalce. Merlin by se potěšila a já s ní. :-)

  • hauptmann

   Teď jsem si všimnul, že část podobných otázek už předemnou položil Sio. :-)

   • merlin

    já jsem už asi všechno napsala, jen nejdřív preferuju syrské drúzy a pak sem s vašimi senegalci :-)

  • Astr

   Janiko typicka ukazka rozdilniho pohledu :-)
   Vy se domnivate ze:
   Tenhle kluk to má v hlavě srovnané,
   me se naopak jevi ze vubec ne . Proc ne ? Nemohl by napsat taktovouto polopravdu:
   „Pokud najednou země jako je Italie a Řecko zavalí stovky tisíc migrantů, tak to pro tyto země bude ekonomická katastrofa a to zejména pro aktuálně krachující Řecko. Pokud se však tito imigranti rozprostřou v rámci zemí EU, nebude to problém žádný. “

   Kolik tisic ci million nebude zadny problem protoze se tito imigranti rozprostřou v rámci zemí EU?
   kdyby to mel v hlave srovnane videl by jako jsou problmy s nezamestnanosti a hlavne proc.
   Odpovim Vam I jemu vtipem:
   Buh stvoril zem I nebe, FSECHNO ostatni se vyrabi v Cine !
   Protoze cela rada kvalifikovanych lidi v Evrope coz plati I pro CR nenachazi praci, take proto je tak velky problem s nezamestnanosti dalsich mene kvalifikovanych coz se tyka I Cikanskeho ethnika v CR.
   Kdo da tak obrovskemu mnozstvi uprchliku praci a jakou ?
   Vsechno dalsi co se za vyse uvedenou informaci o neproblemu dale pise svedci o tom ze to pisatel nema v hlave spravne srovnane.
   jako zbozne prani to zni velmi lidsky, ale to co nam bylo vnuceno jako pravidla TRHu pro takove optimisticke predstavy nedava podminky !
   Zmente system a zmenite tim I mysleni vsech vcetne „rasisty“ Okamury jak jej pisatel .
   System nastaveny tak ze si vybira jen odborniky s nejvyssi vykonnosti a ktery z Evropy presunul vetsinu vyoby jinam ma dle pisatele zamestnat nove pristehovalce ?
   Veta : Pokud se však tito imigranti rozprostřou v rámci zemí EU, nebude to problém žádný. “ z pohledu ja skutecne dneni spolecnost a tedyi Evropa funguje je zcela mimo a je to jen snaha psatele imigrantum pomoci .
   V systemu dnesniho TRHu tak jak funguje vsak nema nadeji !

   • Astr

    Janiko minus pod Vasim „srovnanym“ komentarem neni moje znamka,
    ja minusy nedavam predevsim proto abych tu neostril vymenu nazoru, at jich je co nejvice a bez cenzury :-)
    Svuj odlisny nazor jsem musel napsat . Clanek ktery jste pochvalila zni velmi „lidsky“ ale je mimo realitu zivota.
    Jen jeste pripominam ze tak casto kritizovany TRH a jeho pravidla ktera ac vymyslena clovekem na cloveka hledi cim dal mene, I ten ma sve obhajce kteri maji jasno a maji to „srovnano“
    Opakovane budou tvrdit ze zakony Prirody plati pro vsechny stejne. Ze jen nejsilnejsi nejschopnejsi vitezi a prezivaji!
    Ze to plati I pro cloveka a ze jedine tak muze homo sapiens prezit!
    Pokud jde o multiculti a souziti ci nesouziti, chci Vas ujistit ze Australie je v tomto ohledu pokud jde o zkusenosti s mnoha pristehovalci z rozdilnych kraju a kultur pred Evropou a ostatnim svetem :-)
    Bylo by to na clanek a dlouhy seznam FSECH pro a proti :-)
    V republice jsem se narodil a mam tam sve pribuzne. Jim jakoz I FSEM lidem tam preji vse nejlepsi.
    I ja to mam „srovnane“. Srovnane v tom smyslu, ze obavy z toho co muze nastat nasledkem mnohamillione vlny utecencu chapu.
    howk

   • Janika

    Astře, to že by to nebyl žádný problém mě taky zarazilo, v tom máte pravdu. Jistě by se dalo s lecčím polemizovat. Ten kluk mi ale připadá rozumné polemice přístupný. V dnešní zarytosti je to u mladého člověka div a díky za to.

    • Astr

     Souhlas Janiko, ve vetsine pripadu se stale opakuje stejna stiznost a to na naprostou bezohlednost mladych lidi.
     Cim uspesnejsi tim vetsi sobeckost a necitlivost k tem mene uspesnym
     Pak samozrejme takovy vstricny clanek od mladeho cloveka potesi:-)
     Obavam se ze svet nesmeruje k vzajemnemu objimani ale k valce .

  • merlin

   souhlas s astrem. tak jo, jdou sem, je to realita, ale nadšení z toho se ze mě těžko vykřeše.

  • hauptmann

   Před chvíli jsem si to tam přečetl. To je v podstatě ta mrtvá koza, o kterou se všichni přetahují. My jsme prohráli. Teď jsou na řadě přírodní zdroje, protože to je pravé bohatství.

 24. BARON LE SAMEDI

  prý bude Janika rozdávat čelovky a sbíječky, aby se ke komentářům někdo, třeba já, prokopal. Přestaňte bláznit. Před pěti tisíci lety před Kristem, tedy, je to sedm tisíc let, se dala z oblasti donu, to je řeka, do pohybu kultura jamal, která tam již pár tisíc let kvasila. Taková, nadkavkazsko- donská kultura. Specifika její nebyla v keramice, jak by zašaškoval každýarcheolog, ale v tom, že jako první kultura světa dokázala zpracovat v lidském žaludku laktozu. Od té doby jsou zemědělci, sleduje se dojivost a lidé chlastají mléko. V naší kultuře. Indům to jde hůře, proto kráva je posvátná, a Arab a Afričan mléko v naší podobě nezná. Velbloudí mléko není mlékem kravským. Také dojička velbloudic povolání to neznámé i v komunistické Etiopii. Pro Araby se dělá bez laktozy a acidofilní a kdo ví co. Liší se, nemohou tu žít, ..:-)))