Věčný problém starý jako lidská společnost

Napsal Kamil Mudra

Dej ulici svobodu projevu a brzy toho využijí radikálové všeho druhu, jejichž hlavním cílem je „výroba majdanů“ kdykoli a pro cokoli – hlavně aby se „něco dělo“ a oni byli toho středem.
Vezmi lidem tuhle svobodu a v (relativně) krátké době se národ změní ve stádo tupých ovcí, neschopných na tu ulici vyjít a vydupat si změnu k lepšímu, ani u té nejhorší vlády.

Řešení „shora“ vyžaduje, pokud možno, nepřerušovanou linii osvícených vládců.
Řešení „zdola“ vyžaduje silnou občanskou základnu, tvořenou vzdělanými, charakterními a sebevědomými lidmi, schopnými samostatného uvažování a rozhodování.

Ale jak tohle „vybalancovat“ k nějakému funkčnímu „zlatému středu“, není-li k dispozici jedno ani druhé?

I v historii se špatně hledá model vyhovující všem společenským vrstvám. Co se týče života prostého člověka, tak svými poznatky kloužeme jen po povrchu, tím více čím hlouběji se v čase ponoříme.

Kdo ví kolik „modelů“, jež si vytváříme, je jen mylnou představou?

PORADA

Přemýšleli moudří rádci,
jak vypadat by občan měl,
aby tomu jejich vládci,
každý vládce záviděl.

Odhodlal se nejmladší
a vyhrkl prudce:
Člověku přec postačí,
Bude-li mít ruce.

Pravda. Bude pracovat…
Pak zamyslel se mnohý:
Však co ho k práci ponese?
Ponecháme nohy.

I hlava nesmí chybět,
bez hlavy člověk není.
Ať dál sedí na krku,
ale – bez myšlení.

A v té hlavě zůstane
tvárná mysl, především.
Tak se jistě nestane,
že by brojil proti nim.

Také závist slepá,
růst v něm stále musí,
lidem city leptá,
navzájem se hnusí.

A nenávist ať nechybí,
prones moudře jeden z rádců,
pak najdeme v jejich řadách
dostatečný počet zrádců.

Radili se ti pánové,
zralé víno přitom pili,
hlavy moudré, sněhobílé,
rozjímáním potrápili.

Dopil pohár nejstarší,
zvednul se a pravil k tomu:
Vám snad v hlavě haraší!
Nudíte mne – půjdu domů.

Zbytečně tu rozprávíme.
Cožpak není vám všem známé,
že lid, jaký dnes vymýšlíme,
v naší zemi dávno máme?

———————–

„Ach Arnošte, tahle jeskynní malba mne dojímá snad úplně nejvíc!“

„A pročpak?“ pronesl bezmyšlenkovitě drbaje si přitom neholenou bradu.

Málem se urazila:

„Cožpak to nevidíš? To jak ten mladý muž, krmí tu starou ženu, na loži z kožešin, je přece svědectvím, že už odedávna lidé pečovali o své slabé členy tlupy. Že už ti pravěcí lidé měli v sobě soucit a vážili si moudrosti stáří. Jak se na to můžeš dívat s tak lhostejným výrazem!? Vždyť to dokazuje, že lidé mají vrozenou potřebu starat se jeden o druhého a že se tím řídili už tehdy i v těch tvrdých podmínkách. A pravěký umělec nám tady o tom zanechal zprávu, abychom věděli jak to pro ně bylo důležité.“

*

Kdesi, za tisíci oponami času, Mamutík poodstoupil od stěny, aby zálibně pohlédl na své dílo:

„Kopčeme! Ty sem! Dívej!“

Kopčem neochotně odtrhl umaštěnou hubu od ještě neohlodané kosti a zahleděl se na kresbu:

„A co to říká?“

Mamutík se nasupil:

„Nepoznáš?! Tak já povím: Nakrm starý i když už neloví. Budou se hodit – až nebude co lovit!“

Reklamy

151 comments

 1. Janika

  Máš talent, Kamile, zvlášť ten poslední příběh mě dostal. Takhle nějak si představuju, že vypadají vědecké výklady historie podle vykopávek :-).

  Jinak s tím majdanem v úvodu bych polemizovala. To není důsledek svobody projevu. Jako „arabské jaro“, to je to samé. Vždycky se najde pár křiklounů, nebo se případně dovezou a zaplatí, ale za nitky tahá někdo jiný. Ta ulice by se sama NIKDY nezorganizovala.

  • Kamil Mudra

   No, já těmi „majdany“ myslel uliční nepokoje všeho druhu. Ty menší zvládne vyvolat i silná osobnost s dostatečně velkým „fanklubem“, když využije příležitost (nějakou oficiální davovou oslavu atp.). Davová psychóza má svou sílu a někdy ani nejsou organizátoři potřeba – stačí silnější podnět. Viděla jsi „Den kobylek“?
   Ale souhlasím s tebou že něco takových rozměrů jako v Kyjevě nebo Arabské jaro už potřebuje své „nitkaře“ a ne jen tak ledajaké. Hlavně takové co dokážou tu svobodu projevu dopředu „zařídit“ i tam kde není. Nebo tu nesvobodu použijí jako záminku.

   • Janika

    Jenže menší nepokoje nikoho nezajímají. Ba ne, Kamile, tohle není tím, že se dá ulici svoboda. Myslím majdany a jara.

    • Kamil Mudra

     Vždyť píšu že Kyjev a Jaro už je jiná třída. Hele, když vláda „pevné ruky“ zatrhne jakékoli srocování, kdekoli v zemi hned v samém počátku, tak se o něco pokouší jen ti nejodvážnější (nebo nejfanatičtější) a neseženou jinou podporu než „brblání u píva“. Vyvolat nějaké povstání je dost těžký problém i pro ty „nitkaře zvenčí“ (což neznamená že je to pro ně úplně nemožné) natož pak pro domácí kteří se dostanou pod dohled už při prvním pokusu.

     Pokud ale člověk účastí „na demošce“ nic neriskuje, shromáždí se větší množství lidí mnohem snadněji, a tak jako s jídlem roste chuť, narůstá i odvaha zúčastnit se. A přibývají rychle i politici co na takových akcích sbírají body, kteří by se jinak drápali nahoru přes loajalitu k režimu. Svoboda projevu automaticky vytváří prostor pro veřejnou vládní opozici, což by v totalitním režimu bylo nemyslitelné.

     • Janika

      Tak to jistě, když se to smí, tak lidi jdou. To znáš – proč v 89tém tolik lidí protestovalo proti komunistům? No, protože se to už smělo…

      Jen jsem myslela, jakou šanci měl Kaddáfí i Janukovič – absolutně žádnou, a přitom vlastní lidi by srovnali hladce.

       • Janika

        Ahoj, achnate :-). No já myslím, že když svoboda ulice stejně k ničemu nevede, tak je otázka, k čemu si na ni hrát. Co myslíš ty?

        • achnat

         Tvá rovnice by vyresetovala celý systém. Asi jsem Tě jen chtěl pozdravit, omlouvám se, tahle témata jsou na mne přespříliš oho vně. Přesto. Vždycky jsem určitou svou nespecifikovatelnou částí obdivoval lid, ježto dokáže vynakládat energii na řešení takovýchto lebkolamů. Byť to k ničemu nevede.

         • Janika

          Vyresetovala by systém – bravo :-). Tvůj rukopis je nezaměnitelný, nikdo se za tebe nemůže vydávat. Líbilo by se mi to tady. Jasně, že když člověk dělá něco, co ho nebaví a co k ničemu nevede, je to ztráta času. Já bych třeba nemohla luštit křížovky.
          Za pozdravení děkuji. Moc mě potěšilo.

      • Kamil Mudra

       Myslím že Janukovyč měl podstatně větší šanci než než Kadáfí, pokud by majdanisty „srovnal do latě“ hned na začátku. Všichni okolo by brblali ale na víc by si nejspíš netroufli. Do Ukrajiny se nikdo nemontoval bombardováním a vzhledem k tomu že není v Africe, nejspíš by si to nikdo nedovolil z obavy aby si to Rusko nevzalo moc „osobně“. Silný soused, který by se mohl naštvat „přes míru“ přece jen budí respekt. Kadáfí měl holt tu Libyi „špatně umístěnou“. :-(

       • Janika

        Z toho je vidět, jaká byl Janukovič nula, když nedokázal využít takové výhody. Zbabělec bez kuráže.

        • Kamil Mudra

         Tak… Ty dva vůbec nelze srovnávat. Nemají společného nic jiného než to, že se jim někdo zvenčí namontoval do jejich země.

 2. hauptmann

  Ta básnička, tak to oceňuju, skutečně podařená. Úvaha výborná. Bravo! Lovce mamutů od Štorcha jsem žral jako děcko a Zdeněk Burian mě přímo fascinoval. Na ten dialog si nepamatuju. :-) :-)

  • Kamil Mudra

   Nojo, Štorch si na něj netroufl – tak jsem to vzal za něj. :-D

 3. BARON LE SAMEDI

  Ententýky dva špalíky čert vyletěl z elektriky, bez klobouku bos, natloukl si nos. Boule byla veliká jako celá Afrika, čerti pro něj plakali, hrobeček mu kopali, To je taky dobrý, ne, pane Mudra. Aktuální- Afrika, čert – rozuměj černoch, vyletěl z elektriky- vypadl z motorového člunu poháněného el motory Johnson kdesi ve Středozemí, bez klobouku bos- ostatní čerti si hned dělili jeho majetek na lodi, ale plakali pro něj, posléze byl jako utopenec vytažen, a hrobeček mu vykopán kdesi poblíž Reggio di Calabria…..

  • Kamil Mudra

   Mnojo. Je neskutečné jak ti staří tvůrci říkadel viděli daleko dopředu, že? :-)

   • merlin

    je to fakt výborný, ted jsem si to v klidu přečetla znovu, zvláště ten konec je celej ze života :-)

    • Kamil Mudra

     Ten konec (próza) je relativně čerstvý. Ale když jsem psal tu básničku, tak mne ani ve snu nenapadlo, že by mohla být aktuální i po změně režimu. :-(

     • merlin

      naštěstí nejste můj pacient a vzhledem k tomu, že z těch práv, co mi zbývají, je právo pac. odmítnout, byť jsem to zatím nikdy neudělala, tak ve Vašem případě si tím můžete být naprosto jist. Poslouchat dlouhé antisemitské tirády nehodlám ani v pracovní době.

     • mistralius

      toto jsem napsal? fakt mě to mrzí. Hledám reakci barona na sebe, jestli to Janika nepromázla… Když mě fakt psychiatrie zajímá, na jiné úrovni, než jsou standardní nadávky

 4. mistralius

  Přesně tak Kamile, dej ulici slovo. ať se maloměšťáci zapaří. Slovo maloměšťák vymysleli předchůdci přede mnou a velmi se mi líbí. Neb jsem schopen ho ověřit na konkrétních příkladech.

  • PeeBee

   lepite sem reklamu na typka, co je odbornikem na tahani prasuli z kapes ceskych malomestaku?

  • BARON LE SAMEDI

   tenhle pan žito fourty four s mezerou mezi byl přede dvěma lety skalní fanoušek SIGMY Olomouc. Když se hrálo na Anderově stadioně v Olomouci – pan Ander byl přitom část. žid. původu, tak Žito u brány soupeře Sigmy dělal kejkle, jako že protivníka Sigmy zaříkává. Přirozeným výsledkem byl sestup klubu z první ligy do národní fotbalové. Pak žiťákovi přístup na stadion skoro zakázali, a Sigma se zmátořila a je v první lize tedy opět.

  • Kamil Mudra

   Pan Skála, ač publicista se vyjadřuje natolik těžkopádným politicko-vědátorským žargonem, že si člověk při čtení jeho textu připadá jako by plaval v kolomazi. Přitom, (aspoň jak mě se to jeví) je myšlenka celého článku vyjádřena v tom jediném krátkém odstavci:

   „Politika stran nelevicové levice, plná rozporů“ je o „populistických gestech“ a „institucionálních závazcích“. Netlumočí toho o nic víc, než „frustraci zablokované střední třídy, požadující restauraci svého někdejšího statusu a garancí“. A je tak jen „grandiózní show“ snahy „prodrat se do establishmentu a prosadit v něm nároky střední třídy“. Zato „budovat skutečně masová hnutí“, která by „ofenzívně konfrontovala imperialistické mocnosti, NATO, války na Středním východě a sankce USA – EU proti Rusku“ – je jaktěživ ani nenapadlo.

   Také si myslím, že největší chybou levicových stran, je to, že si nejsou schopny (a nebo ani nechtějí) uvědomit, že s tou polovičatostí a držením se při zdi budou spíše voliče ztrácet než aby získávaly nové. Pokud se nevzpamatují a nezačnou mířit přímo „na komoru“ kapitalismu a nedají takové směřování dostatečně přesvědčivě najevo, jsou odsouzeny k postupnému odumírání. Není snadné se takovou cestou vydat, protože v takovém případě jistě budou nařčeny z extrémismu. Ale – ruku na srdce – může být poctivá levice v kapitalistickém systému jiná než extrémní? Vždyť její skutečná idea je jeho pravým opakem.

   Komunistická strana, kterékoli země, by měla otevřeně hovořit o znárodnění, o beztřídní společnosti atd. Ty strany by se měly držet ideálu internacionály a navzájem se podporovat a řádně se všechny viditelně „naježit“, pokaždé když se kterýkoli politik o některou z nich „otře“. Lidé většinou mají „slabost pro rebely“ a tak by každá taková akce projevené solidarity u mnoha lidí „zabodovala“.

   Ten odkaz, nevím proč, je nefunkční. Pokaždé když jsem na něj kliknul tak se mi objevila hláška o nedostupnosti stránky. Ke článku jsem se dostat až když jsem jeho název zadal do google.

   • PeeBee

    james petras to rika dlouhodobe, ostatni take. to, co nazyvate levici je iluze…

     • PeeBee

      tridni videni sveta ze strany elit, to neni iluze napriklad, to je praktikovany pristup. ulice tridni videni postrada, je postavena sama proti sobe…

   • lomikel

    IMHO je to cisty marketing, nahodi % ktere chteji, rozcleni volicske portfolio na segmenty a zvazi jake proklamace prinesou ten ci onen posun v ramci segmentu. pak v real politice se domluvi na svych ekonomickych zajmech, zajem svych ridicich struktur a doufji ze do prisre volici zapomenou. ten samy elektorat, v rucite casi, ale vyuzivaji i strany na jedno dve pouziti, v posledni versi doplneno o oligarchu.

    levicove strany nepracuji s lidmi na okraji jako s elektoratem, nic pro ne nedelaji, ani tu reklamu pred volbami. misto toho se presuji do stredu.

    • PeeBee

     tak otazkou je, zda pro vas levicovost vydefinovava nazev, program, pristup, praxe tech subjektu, pripadne vase predstavy o tom, co je leva/prava? u subjektu zvanych politicke strany tam je pomerne charakteristicky vyskyt znacnych rozdilu mezi psanym, mluvenym, myslenym, praktikovanym…

  • lomikel

   zajimal nazor na tvrde kryticky postoj k reformnim hnutim v recku, spanelsku.

 5. hn

  A že zrovna Arnošt. Grafomanské mudro-mudrace mimo podstatu věci. Problém není pravice/levice, tyto pojmy jsou dávno vyčpělá vějička pro dav. Základní problém je lichevní babylonský systém, tanec kolem Zlatého telete, povýšení peněz na účel a nejluxusnější zboží. Přeměna VŠEHO na peníze. Potalmudštění Západu = smrt Západu, a to je triumf „židovského ideálu“.
  „Peníze to je pravý bůh Israele“, Mordechai Levi alias Karl Marx, potomek dlouhého rabínského rodu.
  http://ulozto.cz/xxWXFUU8/marx-1843-k-zidovske-otazce-e-book-v2-pdf

  • PeeBee

   vycpela vejicka pro dav? jak libo… dame si to znovu dokola…

 6. embecko

  Dobry clanek, Kamile, diky.
  Jen bych to doplnil: „Dej ZA EKONOMICKE KRIZE ulici svobodu projevu a brzy toho využijí radikálové všeho druhu…“
  Jeste je otazka, kdo jsou ti radikalove… Byli i pred tim, anebo se nekdo zradikalizoval? Kdo? Nebyl to nahodou umirneny stred (stredni vrstva), nositelka demokratickych hodnot?
  Z toho je vidno, ze demokracie ano, ale jak kdy. Ja bych radikalizaci povazoval za obranny mechanismus, po kterem spolecnost sahne vzdy, kdyz se zacina z nejakeho duvodu rozkladat.
  A rozklada se proc? …To je uz asi na jinou debatu.

  • Kamil Mudra

   Však se také ekonomikou začíná když se „vyskytne potřeba“ nějakou zemi rozvrtat, že. Ale i dobré bydlo může začít pálit. Proto se říká: dej lidu chléb a hry, neb jest známo že kdo si hraje – nezlobí.
   Radikála já vidím v každém zastánci hodně prudké změny a i když je v současné době ten výraz často používán v negativním kontextu, osobně ho jako negativní nevnímám. A nemusí jít vždy (i když asi nejčastěji) jen o obranný mechanismus. K radikálním změnám přece dochází i s objevy něčeho nového (kolo,parní stroj, internet, mobil…) a leckteré jejich zavedení provazí počáteční odpor veřejnosti. Četl jsem, například, že propagátor deštníku v Anglii, Jonas Hanway, byl prý, kvůli jeho používání dlouho považován za výstředníka a sklízel negativní reace okolí.
   Ostatně, když si pravěký člověk začal opékat maso, také šlo o radikální změnu.

   V současné době dělím radikály na tři „druhy“:
   1) Ty upřímné – kterým jde především o změnu k lepšímu (aspoň z jejich pohledu)
   2) falešné – kterým nejde o změnu ale o vlastní zviditelnění
   3) manipulátory – pro které je radikální změna jen prostředkem k dosažení destabilizace společnosti

   • embecko

    „Radikála já vidím v každém zastánci hodně prudké změny“

    Tak to ja skoro naopak, Kamile, podle meho nastupuji radikalove prave jako nasledek prudkych zmen, anebo zmen pomalych, ktere se staly neunosne. Takze radikalismus je dle meho hnuti spise konzervativni, anebo v sirsim slova smyslu zachranne.

    • Kamil Mudra

     Přiznám se že představa konzervativního radikála je mi nějak neuchopitelná. Zřejmě to u mne vyžaduje nějakou radikální změnu myšlení.
     Ale radikalismus coby záchranné hnutí mi cizí není. Ostatně – takové vyoperování zánětem prolezlého slepého střeva je také dost radikální řešení.

     • embecko

      No tak si vem nektere mistni diskutery, Kamile, prosazujici razne reseni imigrantskeho problemu: volaji po prudkych zmenach, anebo chteji neco chranit?
      Plesatci na ulici to same, jen na entou. Copak skin chce zmenu? Ne, ten chce zachovat stavajici stav, Cechy Cechum.

      • Kamil Mudra

       Nojo. Ale „Čechy Čechům“ nebo „Evropa bez imigrantů“ jsou odpovědí na otázku: PROČ.
       Ale radikalismus se projevuje až ve vztahu k tomu: JAK toho má být dosaženo.
       Tedy jde o zásadní (= radikální) změnu dosavadního přístupu nebo postupu.

       Vem si dva lidi: ne-radikála a radikála. Oba dva chtějí Čechy jen pro Čechy a Evropu bez imigrantů. V tom se od sebe vůbec neliší.

       Ale:
       Ne-radikál bude posazovat postupné snižování migrace až úplnému minimu, doprovázené začleněním a přizpůsobením se stávajících migrantů do té míry že se stanou Evropany.
       Radikál bude prosazovat okamžitou stavbu plotu a vyvezení všech stávajících migrantů za jeho vnější stěnu.

       Tedy nikoli v cíli ale ve způsobu jeho dosažení se ti dva liší.

       • Janika

        Kamile, radikální změna přístupu a radikální přístup jsou zcela odlišné věci.
        Radikální změna přístupu = nevíme, jaký byl přístup předchozí, mohl být radikální a tudíž radikální změnou radikálního přístupu je přístup umírněný.
        Radikální přístup je forma nejen změn, ale i udržení stávajícího, ale jen ta metoda, forma, způsob jednání, nic jiného.

        • merlin

         jo ty radikální přístupy k problémům :-) : ,,Bojovník proti islámu varuje, že doteď se jeho skupina postupovala podle zákonů, psala dopisy, petice, pokojně demonstrovala a politicky lobbovala. U toho prý hodlají zůstat. Některé hlasy ale podle něj mají pocit, že petice zklamaly a že je třeba „přitvrdit“.
         „To dozajista třeba je, ale „přitvrdit“ může znamenat ledacos, od hrozivých pochodů typu toho bratislavského až po činy, které zde nebudu domýšlet. „Přitvrdit“ však též může znamenat vstoupit na politické kolbiště, sebrat podstatnou část hlasů naprosto diskreditovaným vládním stranám a zcela změnit politickou mapu země. To není nemožné,“ varuje Konvička.,,
         http://domaci.eurozpravy.cz/spolecnost/124498-premier-nema-koule-s-narodem-si-vytrel-zadek-mysli-si-bojovnik-proti-islamu/
         to se bude seal divit u příštích voleb

         • Janika

          Copak na politické kolbiště ať si vstoupí. Hlavně ať mi nezvoní u dveří s kuklou na hlavě. Pomalu bych se tomu nedivila.

          • merlin

           tady už nic není nemožné a všechno se kolem jakoby zrychluje – aspon mi to tak přijde

         • Seal

          Merlin, a proč bych se měl u voleb divit? Vím moc dobře, jak tyhle věci fungují – od politického marketingu, přes působení médií, až po ty volby. A není na tom přitom nic konspiračního, jak si hodně lidí myslí. Spíš se divila pauperizovaná střední třída v Německu, když potom nakonec zjistila, jaký si to vlastně nadělila režim. Nám tahle zkušenost obecně schází, protože hodně podobný vývoj 2. republiky byl nakonec přerván nacistickou okupací. Jinak Konvička tím svým dopisem Sobotkovi (nebo co to tenhle týden bylo) jenom dokazuje, jak v praxi vypadá myšlení, když se někdo pohybuje akorát uvnitř sekty nebo jiné uzavřené skupiny. Zatím na té nenávistné agendě pohořeli všichni, kteří se z ní pokoušeli vytřískat politický kapitál: Od Sládka a Vandase, přes Bartoše až po Okamuru. On je totiž docela rozdíl, když v nějakém maléru už hmatatelně žijete, anebo se vás někdo snaží hlavně vyděsit. Je samozřejmě smutné, kolik lidí se už pohybuje jenom v té pověstné jeskyni, ve které se na stěnu promítají akorát stíny reality, ale vy jako znalkyně náboženství mi snad potvrdíte, že ani v minulosti tenhle stav nebyl nijak výjimečný. Pokud jde o samotný vývoj na politické scéně včetně volebního divadla, tak tam pořád dávám přednost jiným ukazatelům než jsou zrovna Konvičkova prohlášení, která jinak svou sebestředností překonaly i ony pověstné Hovory na pravici.

          • merlin

           doufám, že budete mít pravdu, nerada bych viděla tyhle lidi jako vítěznou stranu v parlamentu ve spojení s ods ve stádiu depravace a s úsvitem

        • Kamil Mudra

         „Radikální přístup je forma nejen změn, ale i udržení stávajícího, ale jen ta metoda, forma, způsob jednání, nic jiného.“
         To samé jen jinými slovy píši zde saxovi:
         https://janica9.wordpress.com/2015/06/25/vecny-problem-stary-jako-lidska-spolecnost/comment-page-1/#comment-28736
         „Tedy nikoli v cíli ale ve způsobu jeho dosažení se ti dva liší.“

         S tím že:„radikální změnou radikálního přístupu je přístup umírněný“ samozřejmě souhlasím. Jakákoli změna „od základu“ je změnou radikální a ten kdo ji prosazuje je radikál. V dobrém i špatném. Vítaného radikála nazveme třeba „velkým inovátorem“ a toho nepohodlného třeba „rebelem“, ale na tom že oba jsou radikály se nic nezmění.

         • embecko

          „Jakákoli změna „od základu“ je změnou radikální a ten kdo ji prosazuje je radikál.“

          To je tedy zase zapletene…radikalita preci zalezi od problemu, ktery se resi. Kdyz ti udelaji na pude hnizdo vosy, tak jedine reseni je dat hnizdo pryc, to je reseni zcela prumerne a umerene. Naopak radikalita v tomhle pripade by znamenala chodit doma ve vcelarske kukle.

          A imigranti jsou to same, ne? Je tu nekdo s kym jiny clovek nechce zit a tak nejprumernejsi reseni je toho cloveka odsunout. Radikal ovsem zacne volat po souziti a nasadi si „vcelarskou kuklu“.
          Takze i tady je to temer naopak :o) radikalita se muze skryvat i v obrannem postupu.

     • hn

      „… představa konzervativního radikála je mi nějak neuchopitelná… „. Zase mudro-mudrace. Co třeba sionističtí „neocons“, taky nejsou „uchopitelní“? Jsou „uchopitelní“ a velmi citelní, hlavně v těch vybombardovaných, rozvrácených a vykradených (ČR) zemích.

 7. Sio

  Jediná cesta, a bude to možná otázkou desítek let, je poznání. Pokud lidé nebudou rozumět tomu, co se kolem nich děje, budou vždy zneužitelní na Majdany a nikdy nemohou udržet vítězství, ať už svrhnou jakoukoli vládu. Demokracie je mýtus, volbami se nedostanou k moci lidé, kteří pracují pro lidi, až na vyjímky a ty moc nezmůžou, pokud se nenaučí manipulovat s davem.
  S nevzdělaným davem se dá jedině manipulovat, jinak se ovládat nedá, protože nemá dost rozumu a znalostí. Na do teď narážím je jasné, je to DVTŘ. Ideově jde zjednodušeně jen o jeden cíl, a to dát lidem takové vzdělání, aby pochopili, co se děje kolem, jak s nimi kdo manipuluje a proč. Jak jsem stručně popsal na OM, je šest priorit řízení a násilí je ta nejnižší. Sice má nejrychlejší výsledky, ale práce kvapná, málo platná. Články na tohle téma zde:
  http://outsidermedia.cz/autor/sio
  Je potřeba zahájit práci na vyšších prioritách řízení.
  1. snažit se zabránit genocidě – drogy, alkohol a další závilosti, třeba i ty na přiblblých filmech a seriálech.
  2. ekonomická úroveň – vysvětlovat problémy s půjčkami a hypotékami, učit lidi chápat, jaké jsou v tomto ohleu možnosti a rizika, především riziko zotročení.
  3. ideologická – vysvětlovat principy manipulace, ukazovat na lži médií a politiků, nebezpečí líbivých hesel a ideologií jako dnes aktuálně multikulti a majdany.
  4. historická – nedovolit relativizaci a překrucování historie národů a historie obecně, lživé interpretace. Na příkladu Židů je vidět, jak se dá národní povědomí udržovat po tisíce let, i když národ nemá vlastní území. Nedali si to vzít.
  5. světonázor – nejvyšší priorita – lidé vědí, co se děje kolem nich a to v globálním kontextu, jak to souvisí s děním jinde ve světě, znají význam morálky a dopady její degradace. Chápou, proč je sice důležitá jinakost ale také jak důležitá je spolupráce, nenechají se postavit proti sobě ve smyslu rozděl a panuj. Je to o problému 99:1, tedy o onom 1% těch, kteří se snaží panovat a úzké vrstvy superelit.
  Majdany a demonstrace – nejnižší, šestá úroveň, mají význam jedině když probíhá řízení procesů na vyšších úrovních, protože jedině tak se zabrání zneužití majdanů proti lidem, aniž si to ti lidé samotní uvědomují, jako se to děje aktuálně na Ukrajině.

  • Kamil Mudra

   Problém vidím v té většině lidí, kteří, když na ně „vytasíš“ kterýkoli z těch bodů, řeknou: „Hele nech toho, ty filosofe, a poť radši s náma zapařit.“

   • kolera07

    Proto říkám, že je to možná na desítky let. Z druhé strany … oproti 90-tým létům se situace dost změnila. Mnoho lidí začíná přemýšlet. Bohužel, člověk nefunguje tak, že mu stačí něco nového říct, on se zamyslí a řekne „No jasně, ahá, máš plnou pravdu, zcela souhlasím!“ Ten proces je složitější, obávám se, že tady ho nepopíšu, snad jen že jde momentálně alespoň o to, aby ti, kteří uvědomují důležitost vzdělání působili na lidi raději na tomto poli, než přes majdanizaci …

    • Kamil Mudra

     Teď jsem trochu zmatený, Sio. Kolera07 jsi také ty a nebo někdo kdo na tvůj komentář navázal? Ptám se kvůli tomu že začíná slovy: „Proto říkám, že je to možná na desítky let.“ a stejnou myšlenkou jsi zahájil koment na který jsem reagoval.

     Mnoho lidí začíná přemýšlet. A co znamená to „mnoho“? Jak velké procento z populace bys tipoval? Já se obávám že v tomto případě je přání otcem myšlenky.
     Proč si myslíš, že desítky let se podepíší na světové (a nebo třeba jen naší) populaci nějak jinak než předchozí stovky a tisíce? Kvůli existenci internetu? Podobným fenoménem byl před časem knihtisk, který ruku v ruce s povinnou školní docházkou, otevřel cestu k poznávání světa obrovské mase lidí. Je to už pěkná „porce“ desítek let a stále procentuálně markantně převládají lidé kteří řeknou: „Hele nech toho, ty filosofe, a poť radši s náma zapařit.“
     Oni umí číst a mnozí z nich čtou, co do počtu písmen, i hodně. Ale čtou to co je baví: detektivky, humor, fantasy, sportovní zprávy…. ale nic z toho co by vedlo k některému bodu z těch které výše zmiňuješ. Co by je mohlo přimět k tomu aby k internetu přistupovali jinak než ke knížkám?

      • sio

       Jo jsem to já, je to omyl. došlo k přepsání. Asi jako když se tu dříve párkrát objevil Tvůj pes Goliáš. Psychiatrie má pro podobné omyly určitě nějaký hezký název. ;-)

  • cuci

   v posledním videu pana Pjakina bylo vysvětlováno, proč má v Evropě dojít k mixu obyvatel. Mluvil o stati
   Sad roste sám. Nevíte pane Sio. kde ta kniha se dá získat?

  • dixi

   Sio, dobře napsáno, kolera07a to doplnil, kvalitní vzdělání, na celém světě, dodala bych já. A pokud by bylo možné náboženství vynechat.

  • PeeBee

   „Jediná cesta, a bude to možná otázkou desítek let, je poznání.“ – kam na to chodite, na takove perly?

   • dixi

    Je to asi složitější, poznání je asi lepší výraz, celá evropa je průměrně vzdělaná a kam jsme došli ? Poznání už tady bylo a zapomíná se. Všechno se opakuje. minulost je ohoblována k podobě, která se zrovna hodí. Nestačí děti jen naučit psát, číst a počítat. Nevidím to zrovna růžově. Jako by vždycky muselo dojít k nepředstavitelným hrůzám, aby se lidi vzpamatovali. A pak to začne zase nanovo.

  • hn

   „Na příkladu Židů je vidět, jak se dá národní povědomí udržovat po tisíce let…“
   Mnóó, že židi jsou národ, s tím poprvé přišli sionisti koncem 19. stol. n.l. Do té doby židi byli vždy konfese – náboženská sekta pod různými názvy (rádi přemalovávají štít). Dokonce v originálu Bible Kralické slovo „žid“ vůbec neexistuje, s tím přišli rabíni mnohem později. Kdyby před sto lety někdo např. Kalvíny nebo Jehovisty vyhlásil za „národ“, byl by dodnes k smíchu. Ať si mezi sebou pejzatí povídají co chtějí, ale nenechme se jimi oblbovat. Žádný židovský národ neexistuje – to je i v samotném israelu veřejně diskutovaná otázka – to jen aby zase Mudra nezačal brečet o „antiseminismu“.
   „Dějiny židovského národa byly vymyšleny, aby vyhovovaly požadavkům sionismu.”
   http://blog.aktualne.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=9427

 8. Tribun

  Ta pointa je sice brutální, ale nemravná mi nepřijde. Ukazuje totiž, že ani krutost nemusí být nesmyslná, pokud není cílem sama o sobě, ale krajním prostředkem. Pokud krize nenastane, mají i slabí naději na slušný život ve staří, což se o naší společnosti 100% tvrdit nedá, a platí to tím méně, čím je krize vzdálenější. Čím lépe se máme, tím raději bychom hodili staré s slabé přes palubu, aby nám neujídali z nadbytku chlebíčka.

  • Kamil Mudra

   Nejsem si jistý zda blahobyt generuje právě takové uvažování. Spíše si myslím že způsobuje sklon k ignorování výskytu těch starých a slabých, aby nám takové myšlenky „nerušily pohodu“.

 9. BARON LE SAMEDI

  někdo tu minule kritizoval muslimky, že se koupou oblečené. No, možná by nebylo od věci se dnes v některých destinacích koupat v ochranném oděvu pyrotechniků, nebo alespoň kraulovat v taktické vestě. Minulý týden ukazovali, jak Američané, takoví šašouři, zkouší průstřelnost vody . Fantazie, většina střel s úsťovou rychlostí srovnatelnou s rychlostí zvuku a vyšší se při dopadu na vodu- rozpadla. V pěti centimetrech už jsou z nich implodované trosky. Vyjímkou je brokovnice. Plášťové střely jdou do prdele. Čili, jakmile ti EU kámoši, co je nutno si tu pěstovat. začnou na pláži palbu, radím, jste-li ve vodě zůstat, nadechnout se a vydržet. V půl metru, resp, v jednom metru hloubky jste už v bezpeČí, i proti střelám z těžkého kulometu….NEVIDĚT TO, NEVĚŘIL BYCH.

   • BARON LE SAMEDI

    Dnes zabili muslimové tolik lidí, že by to vyšlo kukluxklanu na celý století.

    • BARON LE SAMEDI

     Byli dva, jeden pádloval druhý měl prý bermudy aby vypadal jako turista a v parazolu měli poskládané samopaly (sluníčkoví hoši se slunečníkem, parasolem) jak přijeli k místu, kde se slunilo více lidí vyskákali, a začali to kropit….jednoho zabili, druhý odplul, mrtvý je prý student z Kairuánu (město) a stejně jako Warrenova komise razí i tuniská policie historku o jediném střelci. Pramen- Jeune Afrique a africké weby ve francouzštině).

     • BARON LE SAMEDI

      37 mrtvých, 38 zraněných. Museli být dva, nebo by jeden musel mít víc zásobníků

      • BARON LE SAMEDI

       první známý mrtvý pan Flanagan z Irska text ve fr pro znalce o předchozím :Selon notre correspondante à Tunis, deux hommes de moins de trente ans, habillés comme des vacanciers, seraient arrivés par la mer à bord d’un zodiac et auraient dissimulé leurs armes, des kalachnikovs, dans un parasol. Après avoir visé des touristes sur la plage, ils ont poursuivi leur avancée meurtrière dans un établissement voisin pour tenter de prendre la

       • BARON LE SAMEDI

        jo, v roce 2013 SE V sOUSSE NĚKDO VYHODIL DO POVĚTŘÍ

       • BARON LE SAMEDI

        Podle našeho korespondenta z Tunisu, dva muži věkově pod třicet let, oblečení jako dovolenkáři připluli z moře na palubě zodiacu- gumový nafukovací člun u nás v ceně 25 tisíc, skrývajíce držení zbraní v parasolu, tedy deštníku,, a sice kalašnikovů. Poté co shlédli množství turistů na pláži, rozhodli se ke své zabijácké práci na zařízení….(a tady jsem to z jeune Afrique sekl. Podstatné vyřčeno,, ty tři maníky co dále tuniská policie zatkla měli kdesi osmdesát tisíc dirhamů a přes deset tisíc euro. Vinni nevinni, dnes bude v Tunisku každý zatčený spojován s útokem TUI Reisen posílá pro své klienty, přes 3.800 Němců letadla, pět set Rakušáků ještě nic neví, a TUI ruší zájezdy bez stornopoplatků do 15. září včetně. 5ešením by bylo, kdyby do oblasti vyletěl český speciál s soukromýma vojákama. Do každého hotelu kde jsou Češi dva (čili šest na směny) a útok by se nekonal. Žádnej kombattant nemůže mít respekt ze sekuriťáka na pláži, co má triko s nápisem securité a www hotelu. To chce střežit jako Amity Beach v Čelistech, s kvérem, nejlépe vysloužilci Legion étrangére. Ti se tam totiž domluví francouzsky i arabsky.

    • dixi

     Však oni ve Španělsku , nebo v Irsku to také uměli a není to tak dávno. Nějak se úplně ztratila, ve všech těch komentářích obyčejná lidskost. Ty lidi přece není možné nechat utopit, ani postřílet, byli oklamáni, většina z nich víc než my. Obviňujete nás tady, jako bychom vítali imigranty olivovou ratolestí a těšily se na zákon šaria. Přitom to co se na nás valí, způsobili úmyslně ti, kteří s nechtějí vzdát své výlučmosti a majetku. Jsou schopni cíleně zničit tento svět Ti, pro které jsme my všichni jen obtížný hmyz. To je třeba řešit, ne vyvolávat co si přejí naši nadlidé – chudé proti chudým, ubohé proti ještě ubožejším, už dnes pociťujeme, jak nám utahují opasky. Všichni mluví, jako by neexistovala policie, tajné služby, vojáci a evropa už ležela na lopatkách. Jako by neexistovali odborníci, kteří by měli zvládnout určité množství imigrantů byz chaosu. ( no, aspoň doufám, že existují :-) Bohužel se vrací, to co západní mocnosti napáchaly. A je to tak silné, že se evropské státy budou bránit, budou muset začít na celosvětové úrovni řešit stav v rozvojových zemích, válečné konflikty. Vyjednávat, usmiřovat, pomáhat , zamezit dodávkám zbraní. Není třeba kvůli tomu pořádat pochody, vyvolávat nesnášenlivost, podněcovat div ne k pogromům.Tím jim jen nahráváme. teď jsem znova otevřela knihu od Arnošta Lustiga- Dita Saxová. Nechtějne. aby se něco podobného vracelo, byť v pozměněné podobě. To nebezpečí tady je. Už dnes je možno, se dočíst, jak se k tomu, co se dnes děje vyjadřují lidé fundovaní, rozvíjí se debaty na úrovni.

     • BARON LE SAMEDI

      možná ne zcela úplně rozumíte situaci. Když píchnu klacek do hnoje, u kterého teď sedím, tak vám řeknu, že v okruhu sta kilometrů, s vyjímkou Deutschlandu, možná, není mimo mne nikdo, , kdo by alespoň pasivně rozuměl spisovné arabštině. Arabové, ovšem, spisovně arabsky většinou nehovoří. Žádný policajt, úředník, lékař. Na chlapa na hnojišti se nespoléhejte: soudci, státní správa je placena. Řeknu Vám, že jsem si JIST, a víme co se dnes děje, že si žádný z x set tisíc úředníků a policajtů etc dnes večer nesedl s učebnicí as-Samarraiové: irácká hovorová arabština. ….

      • dixi

       Tak ať zaplatí cizinkám, nebo cizincům, kteří umí arabsky a anglicky, když u nás neumí arabsky, jinde ano, na co sakra mají tolik financí, mají se snažit a pracovat. Jinak, co se týče imigrantů, sama bych byla pro pomoc hlavně dětem a ženám. A jede-li sem dítě, které budou u nás léčit, stačila by maminka , nebo tatínek, kdyby nechtěli postit ženu samotnou. My budeme léčit, my určíme pravidla, nemusí být celá rodina. Pokud vím, dřív to tak bývalo. Za peníze, které se nevydají na rozvětvené příbuzenstvo, možno vyléčit více dětí, skláním se před lékaři a sestrami, ti i ty skutečně pomáhají.

      • Janika

       Vy umíte arabsky, Barone? Tak to obdivuju. Myslím ale, že by se u nás pár lidí našlo. Taky jsem to zkoušela a narazila jsem přitom na netu na pár lidí, komunit, fór, co byli myslím dobří. Nic jsem se sice nenaučila, ale přesto mě arabština okouzlila.

       • BARON LE SAMEDI

        na lidé.cz byla kdysi perfektní výměna ve věci řady jazyků, překladů, pomoci si navzájem. Abych to osvětlil: moje znalosti jsou, přirozeně už velmi reziduální. …..abych ale kápnul božskou ve vedlejším kraji, v Plzni, se provozuje prý celkem dobrá arabistika. Nicméně, závisí na mluvčím, zda si nechá překládat. Může říci- nerozumím. No a pak, klasickou arabštinu znají velmi dobře české konvertitky k islámu. Klobouk dolů před některými, přestože můj známý, arabista, připomíná, že jsou to blbky. Říká to nahlas a veřejně.

 10. merlin

  zkouším anketu :kdo si myslí jako já, že než takhle dysfunkční demokracie je snesitelnější osvícená monarchie, at mi tukne bod plus, kdo ne minus. Děkuji těm co se zůčastní

  • dixi

   Monarchie mi lezou krkem, Merlin, zvláště britská, mají prsty dodnes téměř ve všem, patří k tomu jednomu procentu, jak zmiňoval Jan Keller. Podle toho, jak to v zemích kde ještě mají monarchii dnes vypadá, úspěšní také moc nebyli. Možná umírněný, osvícený diktátor ? To zní hrozně, že ? Slovo demokracie je zprofanované, stejně jako, socialismus, komunismus, kterým stále straší, zatím taky nikde nebyl, pravda a láska, no nějak jsem se rozkecala, už toho nechám.

   • dixi

    Já vám dala plus hned na začátku, bylo by to krásné, mít osvíceného hodného krále ale nakonec by musel být jako ostatní , jinak by ho zničili, asi jako Kadáfího. Uvidíme co Rusko, Čína a latinská amerika, snad se změny dožijeme.

    • dixi

     Ještě dodám, že lidem by vlastně bylo úplně jedno, kdo vládne a jak se to nazývá, pokud by vláda byla spravedlivá a sloužila, ne zneužívala.

     • BARON LE SAMEDI

      v men in black ti myšáci v boxu v úschovně uctívali jakýsi předmět, který jim agent vyměnil myslím za hodinky. Třeba kolibřík by mohl vládnout. Sice trochu pasivně, ale záměrně by neškodil. Kolibřík ve voliéře. Aby neprchl.

   • Janika

    Nenechávej, dixi, máš víc rozumu, než všichni ti vědátoři, politici, politologové a podobní příživníci.

    • dixi

     Díky za poklonu, Janiko, ale určitě ne, jen to beru nejen rozumem, ale i stejně jako ty Merlin a ostatní i srdcem. To je špatný výraz, prostě možná i přemíra empatie,tak by to možná nazvala Merlin. Jen nechápu, že se ti, kteří nás nesouhlasí, nesnaží alespoň na chvíli si představit, být v kůži, těch druhých. Co považují za dost zlé je, že nejen nesouhlasí, to by bylo v pořádku, víc hlav víc rozumu a na problém je třeba se dívat ze všech stran, ale útočí na nás, jako bychom pomalu posílali naši ( skvělou ) civilizaci do hrobu a vítali nájezdníky a kdo prý nás platí. Z toho obvinili i Tribuna a Stana.

      • merlin

       byly tam zlatý doly, ze kterých dobývali zlato v době, kdy se tady neandrtálci pářili s homo sapiens. Stavěli pyramidy v nubii a egyptě, v době kdy slovanské kmeny žily v lesích v zemljankách ve ,,vesnicích,, živily se u toho parazitárním způsobem života /loupili a kradli/, smrděli a žrali lidi. Ale jestli to nestačí, tak to klidně rozvinu.

  • hauptmann

   Monarchie pro mě snesitelná není, chci mít volbu. Po osvíceném monarchovi nastoupí jeho neosvícený dědic a jsme zas v loji. Nevěřím ani na systém volených císařů podle římského vzoru v době Narvy, Hadriána a dalších. Nakonec i tam to jako tak fungovalo jen u čtyř. Všechno lze zkorumpovat.

   • PeeBee

    no prave, hniti je prirozena soucast naseho byti… co s tim?

  • dixi

   Už jsem to četla, je vidět, že evropští politici ustupují úplně zbytečně, už hodně dlouho. Víru má mít každý v soukromí, necpat to ostatním. Když ale oni katolíci se nám cpou horem dolem, no a aby vypadali ,že nepotlačují jiné víry, dohnali to všichni společně do bizardních a škodlivých extrémů. Fuj.

   • Kamil Mudra

    Dixi, dodnes si pamatuji na svůj dětský rozhovor s tátou, protože, navzdory tomu jak byl krátký, silně ovlivnil můj pohled na svět. Zrovna jsem tehdy dokoukal nějaký válečný film, ve kterém samozřejmě dostali Němci řádně do těla od našich partyzánů a nadšeně jsem to komentoval.

    Táta mě chvíli poslouchal a pak povídá:
    „No vidíš. Já jsem si, ve tvých letech, s Němci hrál, chodil na ryby, čutal merunu… prostě kamarádil jsem s nima stejně jako ty s klukama tady z vesnice.“
    A já na to, dětsky naivně: „Ale jak to? Vždyť to byli naši nepřátelé?“
    A tehdy táta „zasil úrodné semínko“ když řekl: „Protože je někdo přesvědčil a nebo jim to přímo poručil aby našimi nepřáteli byli.“

    A já už tehdy věděl, že táta strávil čtyři roky války v německých koncentrační táborech v pořadí: Dora, Oswietim, Buchenwald a ledacos z toho co si tam s těmi Němci užil – takže jsem měl svým dětským rozoumkem o čem přemýšlet.

    O něco výše jsem dal Janice odkaz na Kavanovo vyprávění o tom jak zástupci USA lovili v OSN hlasy na podporu pro jimi plánovanou invazi do Iráku. Dovedu si představit i jimi vyškolené „zástupce“ – náhončí pašeráků – kteří působí mezi potenciálními migranty a vypráví jim o Evropě, ve které létají pečení holubi do huby a jak na ně všichni v té Evropě čekají s otevřenou náručí.

    Jsou podváděni úplně stejně, jako byli Němci podváděni Goebbelsovou propagandou. Stejní Němci jako ti se kterými chodil táta na ryby a stejní jako ti kteří ho zavřeli do koncentráku. Prostí lidé se snadno stávají nástrojem mocných.
    A – bohužel – v tu chvíli kdy tím nástrojem jsou, nelze o nich přemýšlet jako by jím nebyli.

 11. Sio

  Zamýšlím se. Možná je čas s diskusemi na netu skončit. Začíná to ztrácet smysl.

  • Kamil Mudra

   Ále nech toho… Takhle se jistě nezamýšlíš poprvé :-)

   • merlin

    čas od času to na něho přijde .-)
    sio -já si myslím, že s tou teorií řízení je to jako s ezoterikou, za chvíli přestane bavit. protože je to odtržené od reality. takový svět není a nebude. vem si: vzdělání pro všechny máme, výsledek – napsal ti to hezky Kamil, já bych byla drsnější, odkazuji mimo jiné na výsledek vzdělanosti v předchozím článku zde na konci, kde popisuju svo debatu s průměrně inteligentními lidmi, co neslintají, nějaké střední i vyšší vzdělání mají a je to stejně v háji. když dodám, že iq se pohybuje průměrem v subnormě, že je rozdíl mezi mým děděčkem a mnou, který vycházel gymnázium a uměl tři mrtvé jazyky/latinu řečtinu hebrejštinu, moje děti na rozdíl ode mne už ani tu latinu. tím chci říci, že klasické vzdělání,ten bazál, na kterém byla opřena zdejší civilizační nádstavba dalšího je fuč. Jakmile neumím jazyky, abych mohla studovat zdrojovu literaturu – myslím včetně třeba bible nebo sunny nebo čehokoliv, tak jsem stejně v háji, páč každý mi to přeloží účelově, nebo to nepochopí, když to překládá, změní smysl, ujdou mu zašifrovaná poselství atd atd.
    Lidmi, kteří neví ani, kolik máme světadílů, se to na ulici jen hemží. Sice je období globalizace, mluví se o afgánistánu ale zkus se zeptat s kým má hranice, nebo indie, nebo čína nebo lucembursko, at nechodím tak daleko. A zeptat se na hranice nigeru nebo mali nebo keni vůbec nezkoušej. Já se dozvídám mnohdy od středoškoláků i vysokoškoláků úděsnosti. Kolik lidí, co letí aktuálně z dovolené z neštastného tunisu, ví něco o jeho historii, ví, s čím hraničí, ví něco o skladbě jeho obyvatel, a domluví se tam sami, když se dostanou do problémů? Dva nebo žádnej?
    Dál zminuješ světonázor a informovanost. To je teda od člověka, který se mi posmíval za to, že čtu pákistanský a jiný asijský tisk zvláštní, že. Nemyslím, že pravdu mi sdělí ta komsomolská v kombinaci s lidovkami, ale stejně obrazy o tom co se děje, kromě popisu reality /a i ten může být dnes virtuání/ se vytvářejí velmi obtížně a často bohužel stejně upadám do vyjetých klišé.
    Pak tam máš jako bod genocidu a závislosti. No, ona existuje závislost na návykových látkách jako pervitin nebo alkohol, ale taky je závislost diabetika na inzulinu, apod – kardiaky, antihypertenziva atd-, závislost na žrádle, na čokoládě, na kafi, cigaretách atd. a nejnebezpečnější závislosti jsou na náboženství a partnerech. To vede opravdu k děsným sociálním patologiím. Cca dvacet procent populace at už krys nebo opic nebo lidí prostě má sklony býti nezdravě závislými a svůj jed si najde.
    Naopak s čím souhlasím, je vysvětlovat už i malým dětem manipulativní techniky, které používá reklama a polit. propaganda, jenže to není nic nového, o tom píše už konrád lorenz a ještě před ním to napadlo i jiné lidi :-)
    Lživá interpretace historie. Každý kronikář psal účelově, musel, aby se udržel, aby přišel o sinekuru, takže dějiny zkreslené jsou, kronikáři je vždycky zaznamenávali jen pro vítěze – nikoliv pro poražené, jsou už zkreslené a lživé, sorry, smiř se. .-)
    Obecná tebou nastíněná řešení jsou sice nic proti ničemu, ale kdybys napsal, že je třeba chránit vodní zdroje, bylo by to stejně obecné, jen možná mnohem důležitější co se udržení života zde na planetě týče. O to jde přírodě, o udržení života, je jí fuk jestli ho udrží muslimové nebo hinduisti, je jí fuk utrpení lidí, ale když si zasereme nevratně ty vodní zdroje – sladkovodní, tak se nás zbaví ráz dva :-)

    • cuci

     vy tady říkáte merlin, že nemá smysl se snažit. Nemá smysl se zušlechťovat , vzdělávat, protože neumíme latinsky, řecky a hebrejsky a neumíme hledat tudíž v původních pramenech. Co se týče závislosti, tak jsme závislí vlastně všichni, protože kdo nemá rád kafe nebo čokoládu? Takže podle Vás je nejlepší nedělat vůbec nic

     • merlin

      ne to neříkám, jen že se i samovzdělávali mnohdy za velmi obtížných podmínek ti, co k tomu měli puzení a šli v tom v archaických dobách a středověku přes překážky ke hvězdám :-)
      jinak má cenu, a velkou cenu se snažit o to, abychom soustavně nedělali ze života peklo jak sobě tak jiným druhým živým bytostem. protože život sebou nese utrpení sám o sobě dosti jaksi ze své podstaty. To by mělo být krédem rozum užívajících na téhle planetě.

      • merlin

       taky je dnes jaksi problém, že se vzděláním není svázán aspon nějaký žebříček hodnot ve smyslu morálky. Už jsem asi uváděla, že čínský lékař před dvěma tisíci lety si vzal do učení např. deset žáků, ale po pár letech se mohlo stát, že postupně vyrazil všechny, protože mu nepřišli dostatečně mravní, prostě zjistil u nich postupně různá morální pochybení neslučitelná s požadavky na etické chování lékaře, čínští alchymisté neměli sloužit vládcům a vpouštět je do svých pracoven. dnes každý prodá jakýkoliv nápad komukoliv. Takže pochybuju, jestli vzdělání je to, co zaručí to prvý ořechový. Mám o tom fakt značné pochybnosti. A vzhledem kv ýsledkům mám mít proč. Kdyby se základní omezilo na pětitřídku, těžko by se stala nějaká škoda.

       • merlin

        ještě k tomu vzdělání, všechno, co získáte zadarmo, bez překážek, bez potíží, svádí lidi k tomu, aby si toho nevážili. Věci za které se draze obětí a úsilím neplatí /nemám nyní na mysli peníze, protože i ty na vyšší studium/sen/ potřebné musí ten, kdo po něm touží, v některých částech světa vydělat tvrdou prací a leccos obětovat/. když se bavíte s někým takovým a pak to srovnáte s naším průměrným vysokoškolákem, nemám pocit, že by to našemu průměrnému vysokoškolákovi bylo ku prospěchu – to srovnání.

        • cuci

         zřejmě ideální vzdělání by mělo souviset i z úsilí, “ stát se člověkem“ a už jsme zpět u Siova DVTŘ
         Souhrn vědomostí a znalostí není podle mne nejdůležitější. I Mengele byl vzdělaný

         • merlin

          nejsme zpět u velmi eklekticistického a populistického navrch jakoby ezoterického siova dvtř
          sio ,, Na do teď narážím je jasné, je to DVTŘ. Ideově jde zjednodušeně jen o jeden cíl, a to dát lidem takové vzdělání, aby pochopili, co se děje kolem, jak s nimi kdo manipuluje a proč.,,
          dle mě je třeba vysvětlovat mechanismy užíváné v reklame, pravidla manipulace a propagandy, a jak se jim bránit. Tedy alespon těm co jsou to schopni přijmout a pojmout, protože ne všichni mohou. Ale ti pak těžko přijmou mimo jiné výše zmíněné dvtř a poženou hlasatele svinským krokem.

        • cuci

         nebylo by marné najít alternativu k tomuto sociologickému operačnímu systému nové generace. Kdo se teorií řízení společnosti na světě zabývá kromě Rusů? Z našich myslitelů vím pouze o Masarykovi a jeho Světové revoluci

 12. BARON LE SAMEDI

  odlehčím http://www.theguardian.com/world/2015/jun/27/tunisia-attack-he-looked-right-at-me-i-thought-i-was-dead-says-tourist tady ten chlapec se s matkou schoval n a hajzlíku v hotelu, a čekal tam hodinu na příchod vojáků nějak ten scénař je stejnej jako v Brodu, vedle byla holka, co měla zranění, ovšem ne ze střelby, jak ten Arab cjodil, tak kosil sice i lidi, ale také ničil obložení baráku, což je z mramoru, a ten ustřelenej mramor dělal daleko větší paseku mezi lidma, páč se do nich zabodával……což je dosti podstatné. Lépe obkládati dřevem. Stejná bezradnost, vrah nejprve házel granáty, pak střílel, a po půl hodině skončil. Mohl pobít celý hotel. Počet obětí znám, a kontroloval jsem stránky tuniského ministerstva zahraničí, naposledy refreshované 18.6. je tam, že pan ministr je lingvista, a jinak nic. Prostě, jako by v Tunisku byl klid. Tunisáci budou lhát, to už je jisté.

  • merlin

   vzhledem k tomu, kolik lidí je tam životně závislých na turistickém ruchu, tak se jim asi nelze divit, že. Taky bych lhala, aby moji lidi měli co jíst.

   • BARON LE SAMEDI

    jenže když lžete, nenastavíte systém, jak říkala ministryně kultury Hanáková, na potřebné parametry. Zapotřebí je: aby evropské cestovky měly v destinacích delegáty, ne průvodce, kteří budou umět arabsky. Zatím je to tak, že delegátkami jsou většinou dívky, které sice hovoří anglicky, ale které se tamní partnerská tuniská cestovka snaží využít max. sexuálně pro své boys. Podívejte se na orbion, tunisko, diskuze a bad boys, to jsou animátoři, průvodci, spjatí s tourbyznysem, kteří ovšem na hlavní úvazek obšťastňují turistky. Bylo by zapotřebí, aby Evropany hlídali Evropani. Jak to bude Arab, bude čumět po ženských, naopak žádnej legionář by do toho nešel, protože legionář ve výslužbě prostě nedělá pro Araba. Běloch nesmí dělat pro Araba, to je v Maghrebu šílená pohana. Takže nonstop na hotel dva maníky, ze zbraní by byly nejlepší brokovnice patřičné ráže. Musí být jasná logistika pro případ mimoř. idálosti, ne že se tam motaj policajti, a brzdí příjezd a odjezd sanitek. Jasně bylo vidět, že atentátník zaháněl Araby, nechtěl je střílet, a pásl jen po turistech. Pronikl tam jako turista, proto mu beach and play boys tuniské provenience nevěnovali pozornost. Mysleli, že patří k turistům, než promluvil zbraní. Pak by měly být jasné návody, třeba ti turisté vystřílení v bazénu, ti kdyby se opravdu potopili na ten metr, přežili by. Sama víte, že voda lomí světlo, je tedy blbost na někoho ve vodě mířit, a druhak, kulky to trhá, ta hladina (viz můj příspěvek). Lidi nepřežili, páč měli hlavičky nad vodou…. Bylo by to na článek, pvšem, pro Janiku nepíšu, takže jenom tento stručný comment. V Tunisku je bordel, uběhl den, a oni neznají jména obětí. Všichni ze tří hotelů, všichni přijeli na pas. Práce na dvě hoďky, jenže tam se teď bijou kompetence. Bordel takovej, že kdyby Kramný jel na jih letos, a picnul holky vzduchovkou, nikdo rozdíl nepozná. Stejně myslím, že on nevraždil. Blondýny se v Egyptě zbavíte tak, že ji dovedete na súk, trh a zmizíte. A nikdo nikdy už jí nenajde…

 13. PeeBee

  “Imperialism leaves behind germs of rot which we must clinically detect and remove from our land but from our minds as well.”

  “The unpreparedness of the educated classes, the lack of practical links between them and the mass of the people, their laziness, and, let it be said, their cowardice at the decisive moment of the struggle will give rise to tragic mishaps.”

  ― Frantz Fanon, The Wretched of the Earth

 14. PeeBee

  „Are we Muslims, or are we Shi’ites and Sunnis?! For whose benefit is this? It is for the benefit of the „other“ that we are speaking about, for the benefit of the enemy, for the benefit of colonialism.“

  Muammar Gaddafi, 2007

 15. PeeBee

  maly bystry postreh z internetu…

  Foreign aid = neocolonialism It is never meant to benefit the people just the people who give it. That is why leaders who don’t want it such as Gaddaffi, Thomas Sankara, Afewerki, and Buhari suddenly get killed overthrown or sanctioned. What a coincidence.

 16. PeeBee

  Rahul Bedi wrote in Jane’s Defence Weekly on September 14, 2001 that beginning in 1980 “thousands [of mujahideen] were … brought to America and made competent in terrorism by Green Berets and SEALS at US government East Coast facilities, trained in guerilla warfare and armed with sophisticated weapons.”

 17. BARON LE SAMEDI

  Anička? Skandál! Soud poslal 37letého uprchlíka do ústavu mezi děti!
  27. června 2015 04:58 / Zprávy
  Tohle je opravdu něco neuvěřitelného! Uprchlíci už vymýšlejí různé finty, jak se k nám dostat. Naprosto skandální je případ, kdy výchovný ústav pro děti a mládež v Děčíně-Boleticích musel přijmout uprchlíka ze Sýrie, který o sobě tvrdil, že mu je 17 let. Ve skutečnosti mu bylo o 20 více.

  Na otázky, proč má šedivé vlasy a vypadá daleko starší, odpovídal tak, že prožil hrozné útrapy a kvůli důvěryhodnosti ukazoval prostřelenou nohu. Až lékaři později určili, že mu je tolik, kolik mu je.

  „My přijímáme každého, koho nám sem z rozhodnutí soudu pošlou. Těžko našimi prostředky zjistíme skutečný věk lidí, kteří se vydávají za nezletilé děti,“ řekl ke kauze ředitel výchovného ústavu Pavel Bártík.

  To tedy znamená, že do ústavu mezi děti se může dostat kdokoli? Třeba i šílenec, psychopat, terorista nebo o desítky let starší muž?

  První utečenec se v Boleticích objevil minulý týden, tento týden přibyli další tři. Jde o lidi, které našla cizinecká policie bez rodičů. „Jestli přijdou další, nevíme. My jsme však zahlceni, žádné místo nemáme volné. Co s dalšími, musí vyřešit ministerstva,“ uvedla Zuzana Vučková, ředitelka pražského Zařízení pro děti-cizince, který je jediný v Česku.

  Soudy tak další dětské utečence, kteří ale dětmi být nemusí, posílají do dalších diagnostických ústavů, jako je ten v Boleticích. Znamená to, že soud ani nezjišťuje, kolik dané osobně je? Asi ne! Zřejmě berou jednu věc za druhou tak, jak jim přistane na stole. V ústavu tedy nově příchozí uprchlíci pak zřejmě žijí vedle českých nezletilců. ⋆
  ⋆ instory.cz

  • BARON LE SAMEDI

   Tunisáci nebavěj. Čtyřicet obětí, pořád
   se neví kdo, dva tisíce Belgů už odletělo, Britové a Němci také. Na Čechy se kašle…

  • BARON LE SAMEDI

   tady si můžete pouštět řeckej parlament, třeba teď hovoří Tzipras. Nocujou. jo, má potlesk a je tam znaková řeč, je rozumět.

   • BARON LE SAMEDI

    Tsipras vypadá jako Alexander Makedonský beze zbroje :-)) Uvidíme