Citát na neděli

11391125_845377562164047_9018161210563033000_n
„Jsme muslimové, nebo jsme šíité a sunnité?! V čí prospěch je to? Je to ve prospěch „jiných“, že takto mluvíme, ve prospěch nepřítele, ve prospěch kolonialismu.“

Muammar Kaddáfí, 2007

Reklamy

36 comments

 1. Janika

  Děkuji PeeBee za citát, zrovna je aktuální po teroristickém útoku v šíitské mešitě v Kuvajtu.

  • merlin

   Petr Pelikán, arabista a islamolog o tenzích mezi šíity a sunnity: „To schizma je stále hlubší a hlubší. Obě sekty o sobě málo ví a až na pár výjimek spolu nemají potřebu komunikovat. Místo toho fabrikují nejrůznější předsudky o té druhé skupině. A do toho, co se reálně děje, promítají stále více své věroučné spory.“

   • merlin

    tzv Islámský stát už pře časem proklamoval, že svržení monarchií na arabském poloostrově je další z jeho cílů – vytvoření islámského chalifátu a po něm další oblíbený bod na programu, jak to tak čtu, je konec světa. Někde jsem slyšela /myslím v autě v rádiu/ od dalšího arabisty dr. Ostřanského, že na naši dobu se dají -podle vykladačů islámu – stále jednodušeji uplatňovat hadíthy o konci světa. Vytahují výroky proroka Muhammada, který tam někde popsal, co bude tomu konci předcházet. Nechybí tam jako v každé řádné apokalypse obecný úpadek mravů, ženy, které budou na veřejnosti chodit takřka nahé. pro mě překvapivě tam ale figurují i beduíni stavějící budovy, které budou sahat až do nebe. Prý rychle roste počet muslimů, kteří vidí i za stavební aktivitou zemí perského zálivu tyhle předpovědi.

    • PeeBee

     podle zdroju, ktere ctu: „daesh“ vrazdi bombovymi utoky jemence a bojuje tim na strane saudu, kterym pilotuji stihacky israelsti vojaci a podporu poskytuji usa … ovsem muzu byt i obeti dezinformace nejakeho assadova agenta.

     pred casem sly reci o vysokem procentu kavkazanu a ujguru v organizaci (bez upresneni umisteni ve strukture) a o jejim postupnem presmerovani na stredni asii – jedna z moznosti. neprihlasili se ted nekdy cecenci (nemam na mysli kadyrova a spol.) k islamskemu statu tez?

     • merlin

      Náhodou střední Asie je strašně zajímavá už historicky, Přes proběhlou islamizici tam byli poměrně vlžní turkmenští, kazaští a kyrgyzští kočovnící, převládalo tam dál místní zvykové právo a ne šárija. u některých turkmenských kmenů se projevoval i vliv íránského ší´itského islámu. Kateřiny II. podporovala islamizaci místních kazašských hord ze strany kazaňských Tatarů. Stavěly mešity a byl vytvořenř první ruský muftiját, kazašské stepi se sice podařilo částečně islamizovat ale šlo o spíše formální záležitost. I v současné době zůstali Kazaši, Kyrgyzové a Turkmeni nejméně islamizovanými národy/střední Asie samozřejmě/ a taky jsou prý nejméně náchylní k extremismu a k nějakým projevům radikálního islamismu,
      Bucharský emirát, Chivský a Kokandský chanát to mají jinak, protože tady hrál islám prim, platila šáriija a měli církevní soudy, hlava sunnitských muslimů byl ve střední asii uznáván osmanský sultán, což bylo trošku absurdní, protože zprávy o vývoji v samotné Osmanské říši docházely do regionu pouze velmi kuse. jsou tam i súfijské sekty. Přestože základem místního islámu byla relativně umírněný směr, kterému říkají hanafíja, silný konservativismus místního duchovenstva a jeho vliv na nejvyšší politické a vojenské elity se staly jednou z příčin zaostávání místních států. Například systém islámského vzdělávání se tam prý nezměnil od dob Timura do rozpadu sovětského vůbec ani o fous.
      Je to trošku zmatek, ta střední Asie. tak si dovolím vsuvku, a omlouvám se těm kdo to znají, to co se jmenovalo původně Kazachstán se dneska jmenuje Kyrgyzstán a pak tam byla původní Turkestánská autonomní s.s. r. , dále Chorézn – lidová dem. rep. s hlavním městem Chívou a Bucharská lid, dem rep. s hlavním městem Bucharou. klíčovou část tohoto prostoru střední Asie je Ferganská kotlina, kde Stalin vytvořil dost zvlátně státní hranice. když se podíváte na mapu, tak tam uvidíte jak Uzbekistán, Kyrgyzstán a Tádžikistán jsou do sebe podivně zakleslé, jakoby někdo skládal puzzle.Stalin totiž rozdělil historický celek Ferganské kotliny mezi tři sousedící státy a jejich hlavní města Taškent, Dušanbe a Biškek úmyslně zvolil tak aby ta titulární národnost, Kyrgyzové, Uzbeci a Tadžikové v tom hlavním městě neměly populační většinu,, to je další z jeho sociálně inženýrských pokusů a je to naprosté unikum. To je když si to přenesete sem jako by hlavním městem Česka byly Dráždany, hlavním městem Saska Brno a hlavním městem Rakouska Opava- takové logické , že.
      Velký a naprosto významný vliv na islám a jeho radikalizaci tady měla sovětská okupace Afghánistánu. Dalšímu vládci Brežněvovi nějak vzblkla v hlavě myšlenka, že pod praporem islámu může dojít k národně osvobozeneckému boji a celkem to trefil, jen se minul územím. Uzbekové, Tádžikové a Turkmeni byli vybráni jako předvoj jednak že se uměli domluvit /jazyková blízkost/ ale hlavně měli představovat spřátelené bratrské muslimské národy, celkem brzy po vstupu sovětských vojsk do Afghánistánu se však ukázalo, že vliv začal fungovat spíše opačným směrem. a tak byli výše zmínní postupně nahrazováni nemuslimskými bratrskými spřátelenými vojáky jazyk neznajícími. Ovšem ti výše zmínění si přivezli nejen kontakty na své soukmenovce, ale hodně z nich získalo k islámu vřelý vztah namísto předchozího mechanicky formálního. Wahábistickou literaturou, která tam začala proudit, se radikalizovala část muslimské elity a tihle wahábisté se později stali ideology islámského hnutí Uzbekistánu. Když se rozpadnul Sovětský svaz, hodn se mluvilo o hrozbě radikalizce z Íránu, leč angažovali se finančně v oblasti Pákistán a Saudové. Platili stavby mešit, obnovování medres, posílali studenty na školy atd. Ale stejně prý oproti ostatnímu islámskému světu tam hraje víra suma sumáru slabší roli, než se často u nás na západě :-) /to je hezké, u nás na západě, že ? / předpokládá.

      • PeeBee

       diky za zajimavy exkurs!
       nechci to blbe smaznout, ale ta ruznorodost – ono to prave je videt v syrii, jak prediva vztahu stara stovky let lze prostrednictvim masivniho teroru zpretrhat a cele oblasti homogenizovat dle prani zadavatelu behem par sezon valky (samozrejme sem tam s nejakou odchylkou od planu).

      • cuci

       taky moc děkuji, ani bych nevěděla, že islám je tak různorodý. Ideální by bylo , kdyby islámský svět ovládla taková forma islámu, která by hospodářsky a kulturně předčila angloamerický svět

    • Janika

     Apokalypsu mám spojenou s především americkými jadernými zbraněmi. Takže hrozba islamismu mě jaksi nebere.

   • Tribun

    Obě **strany** o sobě málo ví a až na pár výjimek spolu nemají potřebu komunikovat. Místo toho fabrikují nejrůznější předsudky o té druhé skupině.

    Jedná dobrá změna a máme dokonalý popis situace, v níž se nacházíme. Dokonalý a dokonale tristní.

  • hauptmann

   No myslím, že to je aktuální nejen pro muslimy,ale dá se lehce parafrázovat.

   • Janika

    Myslela jsem to tak, jestli budeme rozlišovat muslimy, které jsou obětmi a ty, co je terorizují, nebo hodíme všechny do jednoho pytle.

    • hauptmann

     Navázal jsem na vlákno, ale napsal v kontextu s Kaddáfího citátem, v čí prospěch jsou spory. Čili netýká se jen muslimů. Pokud muslimové, tak osobně nerozlišuju tu kterou skupinu Mohamedových následníků, ale asi jako vy násilník-oběť.

     • Janika

      Tak to souhlasím. A úplně nejdebilnější je dávat rovnítko mezi islamista – terorista.

      • merlin

       ne to je logický postup politického radikála, mnoho z činů označovaných zde za terorismus oni vnímají tak, že ti lidé vrací zpět řád světa tam kde je vykolejený, tudíž si pak vylepí jejich obrázky na trička :-). Čímž fakt nechci říct, že to terorismus není, samo že je

       • merlin

        chybí mi tam u toho muslimského politického radikála to nábožensko- politický, což je zásadní. vypadlo.
        poslyšte, to že pro vás muslim jako muslim je největší chybou pohledu západního křestanského světa vůbec – pro ně samé to tak vůbec není.

        • hauptmann

         No já jsem samozřejmě částečně v obraze ohledně islámských skupin, ale v podstatě všichni jsou pro mě emočně nastejno. Pokud se nejedná o radikály všeho druhu. Pro vás ne, vy preferujete drúzy, nic proti nim. :-) Tak já si teda taky vyberu, třeba súfisty, kvůli jejich mysticismu… i když oni vlastně moc za muslimy považováni nejsou. Vlastně ani drúzové.

      • PeeBee

       janiko, nejlepsi je pripominat historii – nasi nedavnou a spolecnou. jestlize neco nazyvam ZODPOVEDNOST CHRANIT a v realu vyvvrazdim zhruba 1% populace suverenne nejbohatsi zeme v regionu behem 6 mesicu, pak kolem hodne lidi dostanu do pohybu – mistnich i dosud tam zamestnanych lidi z jinych zemi.

       jestlize ve velkem ZABIRAM po svete URODNOU PUDU, je jasne, ze ti, co jim drive v malych kouscich patrila, se posunou do mest a pokud mozno do tech „na severu“.

       jestlize chci zachranovat snezneho lva v himalajich pred zlym cinskym investorem (jako kamarad typka, co jsem vcera potkal v prazske kavarne), mozna bych mel umet vysvetlit, proc necitim potrebu zachranovat cloveka-obet investoru jinych.

       take je dobre oprit se o nejakou tu statistiku – o porodnosti v muslimskych zemich, o poctu teroristickych cinu celkem a o procentnim podilu islamskych radikalu na nich, o poctech islamistu, kteri JIZ DAVNO V EU ZIJI, protoze se zde narodili nebo dostali azyl na primluvu tajnych sluzeb (budouci pouziti), aby dnes volne cestovali mezi eu, tureckem, syrii a zpet…

     • merlin

      to ale děláte chybu, protože na majzla byste si měl dát hlavně na wahábbisty a jejich příznivce, at už jsou odkudkoliv, doslovismus ve výkladu, kteý vede k tomu, co můžete sledovat v isl. státu /dál saudi, katar a všechny teror. odnože které tito platí. radikální muslim je doslovistický ve výkladu.
      janikou užitý pojem islamista už odkazuje nikoliv na náboženský ale politický islám, který má za cíl panislmistický stát s nastolením šáriji,

      • embecko

       V Evrope panuje ideologicke vakuum a Evropa nema proti islamu co nabidnout. Plna lednice neni zadna zasadni hodnota, protoze s islamizaci se nevyprazdni. Cim vice budete upozornovat na islamske spatnosti, tim vic lidi bude vudci nim lhostejnych.

      • merlin

       třeba zrovna hizb uh Tahrír je ukázková islamistická organizce, když jsem u té středné Asie, která se ohání stejně jako každá jiná sekta tím , že muhammed zmínil že vznikne 77 sekt, a jen ona je správná. Hizb uh Tahrír má relativně mírumilovné cíle a reflektuje místo vzniku, má na první pohled líbivé mírumilovné cíle jako 100% zaměstnanost, bezplatnou zdravotní péče. nedělá rozdíl mezi národnostmi, cílem je nco jako islámský komunismus – Ideální beztřídní a bezklanová společnost .Vyznačují se dobrou propagnadou, hodn přísná hierarchií, mají velkou finanční podporu zvenčí, vydávají literaturu, dokonce spousty literatury, známý mi vyprávěl, jka byl v Tádžikistánu a prodej jejich literatury včetně rozdávání letáků a CD se děl na každém stánku s náboženskou literaturou. na co chytál lidi, to je tam protiruská a protizápadní propaganda , Rusko je stát nevěřících, koloniální velmoc, vůbec neradi státy, korupce, klanovost, protekcionismus, Hlavní je, že v širším kontextu tam je pak akcentovaný boj islámu s dalšími civilizacemi, kde muslimové zatím byli chudáci jen oběti, v uzbekistánu se od nich odštpila radikálnější Akromíja.

       • merlin

        mňo, jak to po sobě čtu, tak je vidět, že jsem měla službu a nespala, se omlouvám za formu podání, je příšerná.

 2. BARON LE SAMEDI

  dnešní freeglobe…….í předchozí dohady. Francie, která nejsilněji prosazovala útok na Muammara Kaddáfího, sama proti němu připravovala „spontánní revoluci“.

  Zveřejnění mailů Clintonové souvisí se skandálem, který vznikl, když se zjistilo, že používala svůj soukromý účet k výměně informací státního významu.

  Z velkého množství materiálů se analytický portál „Al-Monitor“ dostal také ke korespondenci z roku 2012 ve věci útoku na americký konzulát v libyjském Benghází, následkem kterého zemřel velvyslanec USA Christopher Stevens.

  Zprávy, které psal pravděpodobně bývalý agent CIA Tyler Drumheller, odhalují francouzské zákulisní kroky v předvečer výbuchu vzpoury proti plukovníkovi Kaddáfímu.

  Podle těchto informací agenti francouzské rozvědky DGSE ještě v únoru, čili v době, kdy v Libyi probíhaly první pouliční akce, „podnikli řadu tajných setkání“ s generálem Abdulem Fatahem Junisem a Mustafou Abdelem Džalílem. První z nich ještě 22. února přešel na stranu vzpoury a stal se jejím vojenským velitelem. Džalíl 5. března vyhlásil Dočasnou národní radu, tedy alternativní vládu, a sám se postavil do jejího čela.

  Jak potvrzují informace ze schránky Hillary Clintonové, celá akce byla připravena, neboť oba Libyjci dostali od francouzské tajné služby obrovské peněžní částky. Francouzští agenti jim slíbili, že jakmile vytvoří vzbouřeneckou vládu, Francie ji ihned uzná. Na oplátku požadovali, aby „nová libyjská vláda upřednostňovala francouzské firmy a národní zájmy [Francie], zejména pokud jde o libyjský ropný průmysl“.

  Už na počátku vzpoury, v dubnu 2011, se zástupci předních francouzských firem (ropného koncernu TOTAL, stavební firmy VINCI a zbrojní společnosti EADS) objevili na „přísně tajné návštěvě“ ve vzbouřenci ovládaném Tobruku.

  Ještě v září 2011 měl francouzský prezident Nicolas Sarkozy od vzbouřenců požadovat, aby zajistili 35 % ropných zásob výlučně pro francouzský obchod.

 3. BARON LE SAMEDI

  třeba Sarkozyové jsou celoevropsky známá rodina výborných hudebníků. Cikánských. Jenom jeden Sarkozy tvrdil, že je maďarský šlechtic, když přibyl do Německa někdy po roce 1945, vstoupil do cizinecké legie (byl bez občanství-jako šlechtic), a jako šlechtic z legie zase vypadl Po měsíci snad…. Pak měl syna Nicolase, co byl prezident, s jehož matkou se rozvedl, a měl další tři manželky, o jedné se píše zde: Christine de Ganay is a former wife of Pal. She is married to Frank G. Wisner, who recently retired from AIG. His father, Frank Wisner, Sr. worked for the Central Intelligence Agency and its predecessor the OSS, in charge of covert operations. It has been alleged that AIG, which financially collapsed in 2008, insures CIA facilities globally.[16]
  . Píšu o Pálu Sarkozym…..

 4. Janika

  Náhodou jsem našla:
  Prohlášení ministra Schwarzenberga k událostem v Libyi dne 29.8.2011
  Pád režimu Muammara Kaddáfího otevírá novou etapu historie svobodné Libye, která je z mnoha hledisek velmi důležitá pro klidný vývoj a bezpečnost celé oblasti. Česká republika byla mezi prvními zeměmi, které navázaly kontakty s Národní přechodnou radou Libye.
  http://www.mzv.cz/tripoli/cz/vzajemne_vztahy/vztahy_cr_s_libyi/prohlaseni_ministra_schwarzenberga_k.html

 5. merlin

  Jen tak bokem technická Janice. :-) Není sobota? Měl by to teda být citát na sobotu. na neděli se dá z peebeeho citátů vybrat klidně další :-)

    • merlin

     Konečně, dá se to pojmout i tak, že tohle je blog, kde zítra již znamená včera :-)

     • PeeBee

      :D tohle heslo jsem nikdy moc nechapal – kdo by chtel prijit o dnesek?

      jen k baronove poznamce – oni tam byli (francouzska delegace prumyslova a tusim snad i vojenska) jiz nekdy v rijnu 2010, pak ti tri „revolucionari“ na schuzce v kavarne (ta jmena, co se mozna mela zapsat do historie a nikdo je uz nezna, jsem take zapomnel), pak utek mesmariho – to uz bylo jasne, ze pujde do tuheho, pak zakladny na vychode, zrada v osn (shalgham) a pak i v rade bezpecnosti a ortel smrti pro ten system… od zacatku dokonala souhra francie, vb, turecka, kataru + egypt a dokonce i sudan!

      iran by se dal do podobne situace dostat tez, staci se tam vklinit a zacit rozdrbavat, investice se tomu rika, pak ngoiste – genderova osveta, lidska prava nebo zivotni prostredi napr., samozrejme co nejvetsi otevreni trhu, navazani diplomatickych styku… sama pozitiva.

      • BARON LE SAMEDI

       existuje smluva Stalina s otcem Rézi Pahlavího, že Rudá armáda může do Iránu vstoupit i bez pozvání. Myslím, že si je toho hodně lidí vědomo.