Zeman, euro, šuplex!

Napsal Baron Le Samedi

Saxanino kvázizaklínadlo jako by vystihovalo absurditu doby přesahující představy Ionescových postav. Prezident Zeman to snad, v obráceném gardu tušil, a vyzval, předminulý týden, k urychlenému vstupu do Eurozóny, onomu údajně elitnímu klubu Evropské unie. Aniž by to očekával, nepochybuji, že jeho přání by zóna vyhověla obratem. Rozuměj ihned.

V řeckých pašijích, které právě probíhají, jde totiž o to, že pokud se premiér Tsipras nesesype, nebo nebude sesypán, řecký lid rozhodně o svém oxi, ne placení dluhů, které jsou stejně fiktivní, jako paušály exekutorů českých dlužníků, a takzvaní věřitelé řečtí, kteří věru nepůjčovali lidu na chléb vezdejší, se budou muset pravděpodobně uspokojit na členech klubu eurozonního. A to hned za dvanáct hodin. Šéfka MMF Lagardeová bude muset zapomenout, že je Evropankou ve službách MMF, čti USA, a Evropě to bude muset, zřejmě po Topolánkovsku osladit. Budou-li splatné všechny řecké dluhy naráz v řádu stamiliard, má se eurozonní osmnáctka na co těšit.

Minulý týden, když se pan Tusk rozparoval, že u Ruska chce slyšet jen o dalších sankcích, Rusové odvětili, že i oni sankce prodlužují, čímž přijde Evropa o příjmy v řádu jednoho sta miliard euro, a zřejmě i o dva miliony pracovních míst. K těmto mínusům tedy nyní zřejmě přistoupí solidární plnění dluhů za Řecko. Řecko není Argentina, a pokud osmnáct horolezců na kolmé stěně jásá, že ten devatenáctý se již brzy urve, jásá nad tím, že se cestou do propasti octnou jeden vedle druhého.

Řečeno jinak: nebude-li školní řád mít ustanovení o ukončení studia třeba pro neprospěch, bude moci nezdárný žáček absolvovat celý cyklus studia, a pokud neodmaturuje, například, bude studovat stále znovu a znovu. Odchod z eurozóny není vynutitelný, a Řecko z eurozóny nechce, přirozeně ovšem nehodlá platit a platit lichvářům, jakkoli beránkovsky se tváří. Zrušit referendum v Řecku může jen státní převrat, a myslím, že o tom se v hlavách některých přičinlivě uvažuje.

Evropa jako taková neumírá. Umírají jen ziskuchtivé ambice některých, a z EU se po jejich „krocích“ stává opět prvotní Unie uhlí a ocele, Unie Bakalova uhlí – v němž jde jmenovanému o byty, a Porošenkovy oceli, tedy čokoládové oceli. Pro všechny ovšem tentokrát velmi hořké- totiž té evropské- čokolády.

  • BARON LE SAMEDI

   poč by to Tchajwan dělal? To by Řecko muselo vypovědět čínského velvyslance, k čemuž se jistě nechystá. Mně vadí ty soustavné lži, protože Juncker nic nenabídl, Merkelová tvrdí, že o tom nic neví, a vypadá to, přes celkově klidnou atmosféru v Athénách- nevidím důvod bít na poplach dnes kvůli pěti lidem před bankomatem- že velké mozky něco vymýšlejí. Technicky: EU nemůže dopustit demokratického referenda. Buď přežije Tsipras, nebo EU. Jinak otázka nestojí. Janice patří dík, že text vyvěsila. Nepsal jsem ho kvůli svému egu, ale proto, že sáhnout na variantu „černých plukovníků“ je vždy, pro jisté kruhy, velmi lákavé. A patří se to vědět.

     • Janika

      Tak to je moje osobní představa – nekrvavý vojenský převrat Kaddáfího :-). Neuvědomuju si, že Kaddáfí byl jen jeden, moje chyba, samozřejmě.

      • BARON LE SAMEDI

       je to terminus technikus pro převrat, který se v ŘECKU udál v dubnu 1967, kdy byla tamtéž svržena vláda, rozpuštěny politické strany, lidé putovali do koncentráků a režim do izolace. byl ovšem podporován jižním křídlem NATO, fašistickými režimy v Portugalsku a Španělsku, a USA. V prosinci 1967 se král Konstantin pokusil o převrat, neúspěšně, a tak byl, víceméně sesazen a jeden ze tří plukovníků na sebe vzal úlohu regenta. USA to vyhovovalo, protože rok 1967/68 byl evropsky bouřlivý, a řecká mládež mlčela, neb musela. Večerní uniforma bývá u řady vojsk tmavá, odtud černí, junta byla složena ze tří plukovníků, odtud černí plukovníci, a zavedli pohyb v černých reflexních brýlích, což se líbilo později Pinochetovi, a jeho hrdlořezové tímto nástrojem, asi nejmírumilovnějším, byli vybaveni též. Junta tří plukovníků svrhla v roce 1974 arcibiskupa Makariose na Kypru, a rozpad země, Kypru, vedl ke konci junty v Řecku..

   • jojo

    Baron asi máš na 75% pravdu s tými „černými“ ale čítal si už „delfskou deklaraci“? Zdá sa, že gréci zobudili Európu. Už to nie len Podemos a madam Le Pen. Už sa začínajú pridávať aj intelektuáli z celej Európy. Takže ako?

 1. Magnus Maximus

  Ano Barone, vidím to podobně, tedy s tím převratem. Tak dlouho si bude ten floutek zahrávat s ohněm až se nebo bude spálen. Kdepak svoboda či nějaká demokracie v EU. Ani náhodou. EU se opouští leda nohama napřed. Nějak však nerozumím Vaší narážce na Zemana. Bojí se snad taky nějakého převratu ?

  • BARON LE SAMEDI

   ne ne, to nebylo protizemanovské, spíš mne pobavilo, že vystihl, nechtě, moment, kdy se ECB jistě ráda s další zemí podělí o pasiva. A pokud to EU neuřídí, máte pravdu, o demokracii zde nejde, ani jeden z těch ptáků není demokrat, jinak by vítal referendum. Jaký být demokrat, že. EU teď řeší, že jí nestačí l8 soudců soudu, chce 56 soudců, základ platu pro každého je 220.000 euro ročně a příplatky. To ta Jourová nepřežije, má, myslím, míň.

 2. BARON LE SAMEDI

  in Athen ohne Geld als in Salzburg ohne Regenschirm V Aténách bez peněz (je) jako v Salzburgu bez deštníku. Nové úsloví.

  • Seal

   Tohle se Žižekovi docela povedlo: „Když v těchto dnech čteme o Řecku, měli bychom mít na paměti staré přísloví: „De te fabula narratur!“

   • BARON LE SAMEDI

    O vás se vypráví bajka, v překladu. Janika nemá ráda jazyková cvičení bez překladů. Ale na dobrou konspirační noc si dovolím konstatování, že odkaz v haló novinách níže, přestože text je pravdivý, není definitivní. V čem? S faktorem času se proměňuje i EU v Islámskoevropskou unii. Tam bude moc bankéřů limitována právními madhaby. Slyšeli jste v poslední době, že by Nigerijci posílali podvodné finanční maily? Ne, přišel islám, a podvodníci skončili, skončili exekutoři, banky jako takové. To za prvé. Za druhé, aniž by to Řekové šířili, dostali v Moskvě nabídku: vystupte z NATO, vystupte z EU a vstupte do Tamoženného sojuzu. A obnovíte své zemědělství, a my sto procent vaší produkce oliv, vína i tabáku vykoupíme. Západ si brousil zuby na Krym. Že by díky chamtivosti ztratil Peloponés a Krétu, si asi ani ve snu nepřipustí…

    • Seal

     S těmi podovodnými maily z Nigerije je to zajímavý postřeh. Fakt se mě teď snaží obalamutit spíš ten Evropan, anebo rovnou našinec. Řecký příběh samozřejmě hned tak neskončí, ať Řekové řeknou v referendu Ano nebo Ne. Článek v Haló novinách příjemně překvapil faktografickým záběrem, ale české články k Řecku jsou bohužel hodně prvoplánově zpolitizované (vrchlem byl Šimečka v Respektu s tím Leninem a Polata v Lidovkách, který zřejmě ani neví, že v Řecku existuje také KKE). Taky se o něco podělím: Když jsem se zajímal o to, proč USA tak tlačí na dohodu s Řeckem, tak jsem zjistil, že ve Washingtonu existuje i politická loby, která má ve štítu Ochi Day (připomínka řeckého národního svátku, který se vztahuje ke slavnému Ochi z 28. 10. 1940). No, je to jenom takový malý střípek, ale docela zajímavej: https://www.youtube.com/watch?v=KztWUNKCkio

    • Tribun

     Možná angažmá Ruska nebo Číny je podle mě nabíledni a divím se, že se o něm naprosto mlčí. Dokonce se s ním ani nestraší.

    • Seal

     No tak o tom, že ruka je už v rukávě a Tsipras jezdí na školení do Moskvy, se přece v jisté části českého tisku včetně BL píše naprosto běžně. Neochotně se tomu věnují spíš tzv. seriózní, německy orientovaná média, u kterých je důvod myslím jasný: Bilý dům vytrvale tlačí na Merkelovou aj., že svou ultimativní politikou rozvrací jižní křídlo NATO a žene Řecko do ruského náručí. Dokonce i takový Jeffrey Sachs se nechal nedávno slyšet, že šoková terapie naordinová Trojkou přirozeně selhala a vedla jenom k ještě větší řecké bídě a utrpení. To se pak už jeden nepřestává současně divit, co všechno dneska může od některých lidí i zaznít…

 3. ;-)))

  Táňa Fischerová: Ať, s prominutím, chcípnou, protože jsou to cizáci a my jsme tady doma? Padáme do naprosté nelidskosti
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tana-Fischerova-At-s-prominutim-chcipnou-protoze-jsou-to-cizaci-a-my-jsme-tady-doma-Padame-do-naproste-nelidskosti-381968

  … uzasne, kandidatka na prezidenta, stejne jako ostatni humanisti nemi a nechce rozlisit elemetarni pravni zalezitost…
  porad se bavime o ILEGALNICH imigrantech kteri PORUSUJI ZAKONY VSECH ZEMI KDE MI9GRUJI A TO NEJEN AZYLOVY

   • ;-)))

    Nejen ona, to je svati gral humanistu pod vlajkou hvezd a phuhuu

    Lisi se jen tim ze jedni to hlasaji z naivity a hlouposti a druzi na rozkaz cirkusu shapitooo

 4. merlin

  líbil se mi dnešní Macek
  Na činění EU se v případě Řecka hodí přísloví Indiánů z kmene Dakotů: „Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni!“
  Nicméně v profesionálním a politickém životě často prosazujeme jiné strategie:
  • obstaráme si větší bič
  • vyměníme jezdce
  • založíme pracovní skupinu pro analýzu koně
  • zvýšíme standard kvality pro jízdu na mrtvém koni
  • vytvoříme task force pro oživení mrtvého koně
  • prohlásíme, že žádný kůň nemůže být natolik mrtvý, aby se na něm ještě nedalo chvilku jezdit
  • po poradě s veterinářem zakoupíme něco drahého, po čem bude mrtvý kůň běžet rychleji
  • restrukturalizujeme stáj a zdvojnásobíme příděly krmení

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s