O blogu (a anketa)

Pro jednou neřešme problémy světa, napíšu jen pár slov k posledním událostem na tomto blogu.

Jak jistě víte, probíhaly tu bouřlivé diskuze na téma imigranti. Máloco rozvířilo poklidnou hladinu kolem Ostrova tak, jako tyto debaty. Promítla se do nich bohužel celospolečenská hysterie, neochota naslouchat druhým, dopředu utvořené závěry o tom, co si ten druhý myslí a následné obviňování v tomto duchu, takže člověk byl nucen se obhajovat z něčeho, co nikdy neřekl a co si nemyslí. Což je manipulace a diskuzní faul nejhoršího druhu. Navzájem jsme si sdělovali, jak se nám z toho druhého dělá špatně, až jsme zvraceli skoro všichni.

Jak napsal sax:

„Ja jsem tady na tom foru, take takovy maly „muslim“: aniz bych kdykoliv rekl, ze multikulti podporuji, je ze me mnohym na zvraceni prave pro me multikulti, pro mou podporu imigrace, straneni islamu a to aniz bych imigraci podporoval a islamu stranil.“

Diskutující tady se rozdělili do dvou táborů a zdálo se mi, že už ani nikdo komentáře nečte a uděluje pod nimi like nebo unlike prostě podle autora. Nějakou dobu mi to nevadilo. Takzvaný „jiný názor“ mi nevadil nikdy, nesouhlas s tím, co píšu, také ne. Dlouho jsem věřila, že tyto mínusy a plusy jsou udělované na základě PŘEČTENÍ sdělovaného. Pak jsem ale dospěla k závěru, že se staly pouze prostředkem k vyřizování si osobních účtů, k vyjádření animozity. Jen si to představte, jak osoba X napíše komentář, hned si k němu dá sama plus (hmm… to samo o sobě je… podivné), nejlíp ze všech dostupných zdrojů, pak obejde komentáře protivníka/ů a aniž by je četl, nasází mínusy. Ten, kdo hraje férově, tohle nedělá a proto je v nevýhodě. Líbí se vám to? Mně ne. Proto jsem like/unlike zrušila.

Přesto mě zajímá názor ctěných zúčastněných a nechávám proto o tomto závažném :-) problému hlasovat. Vyjádřete se, prosím, v anketě, a já pak uvážím, jestli hodnocení komentářů obnovím, nebo ne. Ráda bych ale zdůraznila, že větší váhu než počet hlasů budou mít v tomto případě slovně vyjádřené argumenty.

https://janica9.wordpress.com/comments/feed/

Reklamy

365 comments

 1. embecko

  Ze jsou u komentaru nejake palecky mi dojde az kdyz me na to nekdo upozorni. On to nekdo sleduje?

 2. Ondřej

  Dobre jste udelala, Janiko.Like nebo jeho opak je v diskusi, kde se nereaguje ucelene na nejaky koherentne vyjadreny nazor nijak podmetne vyjadrenym souhlasem nebo nesouhlasem, je jen fanglickarenim fan clubu toho ci onoho pisatele a obvykle se jedna o momentalne vyjadreny emocionalni vyron. Kdyz citim potrebu, udelam to s citatem treba nejvic signifikantniho odstavce ci souveti, ktere povazuji za zasadni sdeleni, ktere povazuji za souhlasuhodne a za filipiku, ktera by nemela ve zmeti komentaru zapadnout.a jeho autorovi vyjadrim poklonu nebo sdelim svoji vyhradu.

  Diky Vam moc za tento Vas blog, temata ktera nas civlizacne presahuji jsou potrebna, potrebnejsi nez jen nazorove jednotici stesky na politiky, domaci putky se Zemanem nebo Babisovy pokusy o nastoleni „poradku“. Z toho ze jsou tu taci, co nedokazi udrzet diskusni noblesu neklesejte na mysli, zadny vzorek populace neni naprosto imunni vuci agresivite ktera ma ventilovat jeho obvykle osobni problemy nemajici s politikou nic spolecneho a temata jasne linkujici pomer identifikace na ono zname „MY A ONI“ jsou pak spoustecem vnitrne nahromadene frustrace. Je takova doba a lide jsou ruzne odolni stresu, co je pro tuto dobu tak charakteristicky jev.

  • BARON LE SAMEDI

   co je to signifikantní odstavec? Ode mne máte mínus.

  • Janika

   Děkuji, Ondřeji, za uznání, i za komentáře.
   Ty sjednocující stesky taky nemusím. Něco nebo někoho vystavit a společně si hezky zanadávat, to sice utužuje kolektiv, ten nadávající a odhalující zlo má pocit převahy, ale k ničemu to nevede.

 3. BARON LE SAMEDI

  Myslím, že to špatně chápete, Janiko. v poslední době proti sobě stála témata, kde to nebylo my a oni, jak píše pán nade mnou, ale byl to spíše boj informovaných s neinformovanými. Za informované, zcela neskromně považuji třeba sebe, protože jsem se cca patnáct let „arabskou otázkou“ zabýval na vysoké škole, i v podniku řekněme zahraničního obchodu po roce 1993, kam arabští obchodníci směřovali. Za člověka, který o arabském problému nic neví mohu považovat pána nade mnou. Každý z nás máme nějaké okruhy známých, kteří čtou nás, a tedy i vás, váš blog. Když se, jako vidlák, prokopu jednou či dvakrát týdně k PC, napíšu pár reakcí, které zhusta rozešlu, protože je považuji za vhodné k vzájemnému bavení, a v čase t+x, kde iks je prodleva mého čtenáře se objeví, nebo neobjeví palec dolu, nebo nahoru u názoru. Nevidím na tom nic špatného, stejně jako není špatné, když mne někdo zmínusuje. Jistě jste si všimla, že koncem června jsem poslal Stanovi článek, který ve finále má teď 1881 přečtení. Není důvod si myslet, že Stana čte výrazně více lidí, než Vás, viz counter, počítadlo, a aniž bych se teď na něj díval, jasno, že denně máte cca šest set přečtení. z toho sklepat pár mínusů a par plusů přeci není problém. Problémem je, Janiko, že Vás osobně ranilo, že jste byla na straně věčných mínusů. Inu, pokud si vzpomínám, psala jste třeba : stejně u nás (imigranti) nechtějí zůstat, jde jen o to je pustit dále (snažím se vystihnout smysl, ne přesná slova). Představte si, že by český král řekl: osmanská jízda o dvou tisících mužích chce do Moháče. Tak jí pustíme……každý, kdo by navrhl tranzit Osmanů by byl, a za to vám ručím, o hlavu kratší. Z jednoho tisíce let naší historie jsme let pět set bojovali proti islámu a Osmanům- čeští králové nebyli blázni, aby vedli boj- a nevěděli proč. Rezultuji: držme se tradice předků, která přirozeně nebyla sluníčkářská. A učme se, abychom pochopili a mohli rozhodovat. Sami za sebe, protože nakonec vždy sami, jako Češi, zůstáváme (viz předmnichovští spojenci, a zrady předtím, a potom).

  • Janika

   Barone, máte nepochybně značné vzdělání a spoustu informací. Ale nezlobte se na mě, pokud s nimi zacházíte tak, že přirovnáváte pár utečenců k osmanské jízdě, tak to prostě neberu.

   • merlin

    jen technická, to je bagatelizace problému, kdyby šlo v konečném výsledku o pár utečenců, tak tyhle debaty vůbec nevedeme, nemělo by to přece vůbec smysl.

     • merlin

      Nezná ho nikdo, dá se jen odhadovat, ale nejde o pát jedinců. Nevím proč tak lpíte na té bagtelizaci počtu.I kdybychom přijali jen všechny válečné uprchlíky ze Sýrie, nebude to přece nepodstatné množství. Mi nevadí, že je přijmeme, ale nehovořme o pár lidech.

      • Janika

       Jaká bagatelizace počtu? Můžete říkat, že bagatelizuji nebezpečí, budoucí hrozbu atd., ale v současnosti jich prostě pár je. Až jich bude víc, pokud bude, bude to jiná situace. A nikdy jsem nikde nenapsala, abychom je přijímali, ani nepřijímali, já nevím, co si může tenhle stát dovolit, od toho máme vládu.

       • merlin

        podle toho, co jsem zachytila na čt 24 tak máme prý kapacitu cca dva tisíce lidí ročně, kterou když nás teď nikdo nenutí můžeme naplnit. Ale prý se budou snažit zvýšit kapacitu někde na severní moravě upravují něco, co mělo být vězení, takže další koncentrák, takhle si to ale nepředstavují já a myslím si, že jednak by se mělo jednat na rovinu za stran vládních úřadů a jednak ty lidi rozmístit mezi normální lidi a hlavně říct o koho se jedná /myslím kdo odkud a tak

       • merlin

        technická : trvám si na tom, že výrok : přirovnáváte pár utečenců k osmanské jízdě,, je bagatelizací počtu. Nejde o pár lidí přicházejících do evropy, Ve světě je v pohybu dle osn cca 60 milionů nebo kolik/bych to musela hledat znovu, z toho se odhaduje že aktuálně je připraveno na ilegální průnik sem půl mionu z afriky. Když bylo minulý měsíc v Itálii od začátku roku 230 tisíc ilegálů / nebo 260/ teď nevím, musela bych hledat ty články s projevem italského prem Renziho, tak kolik sedá čekat do konce roku? Dá se to odhadnout, ale ,,pár,, jich fakt nebude

         • merlin

          ¨legálové jsou je všude jen vrchol ledovce – u nás nejsou schopnyx úřadyse dopočítat kupříkladu ani Rómů, ani Vietnamců, taky se to odhaduje, něco jiného je sčítání lidu, kdo se tady zdržuje nelegálně, tak asi nevyplňuje lístky

          • merlin

           jestli všechno, co zde bylo dosud řečeno vztahujete na pár lidí, co někde vytáhli z vlaku, což je naprosto bagatelní. pak nemusí být problém jen na mé straně přijímače

          • Janika

           Merlin, tohle vlákno začal Baron konkrétní poznámkou k mé konkrétní poznámce. Toho se držím celou dobu. Mluvím o hrstce ilegálních imigrantů, kteří chtěli jen projet.

        • Janika

         Merlin, řeč byla o pár ilegálních uprchlících, kteří se chtěli dostat přes Česko jinam.

         • merlin

          ano, ale ostatní se začali bavit o tom podstatném zbytku. alespon já ano a myslím že i jiní, alespon tak to chápu já

          • Janika

           Tak potom jsme mluvily každá o něčem jiném. Předpokládala jsem, že Vaše první reakce (technická, jak jste to nazvala) reaguje na předchozí dva komentáře ve vláknu. Opravdu jsem netušila, že reagujete na všechny diskuze pod všemi články k tématu :-). Merlin, já se z Vás picnu :-). Ono je horko, že ano, mně to taky nedělá dobře :-).

         • sio

          Janiko, nezlobte se, ale koho zajímá „pár uprchlíků“? Kvůli „pár uprchlíkům“ se tu vede ta napjatá diskuse? Pro mě osobně „pár uprchlíků“, řekněme patnáct, vůbec nevzrušuje. Kvůli tomu by se nemusel nikdo namáhat psát články ani diskutovat.
          Jenže, ouha! Všichni tak nějak tušíme podle informací o uprchlících v Itálii, Srbsku nebo už i v Maďarsku (ba i prostá představa toho, co se v dotčených zemích děje), že pojem „pár uprchlíků“ je jaksi nevypovídající a nevhodný. Mluvíme o desítkách, stovkách tisíc uprchlíků, v rámci Evropy může jít o desítky i stovky miliónů lidí.
          Pokud se celou dobu bavíte o „pár uprchlících“, pak se omlouvám, neporozuměl jsem tomu od samého počátku. Ale zdá se, že nejsem sám.

          • Janika

           Řeč byla v tomto vlákně o konkrétní situaci několika ilegálních uprchlíků v česku. Co je na tom krucifix už krucinál špatného a nepochopitelného? Jinde se budu bavit třeba zase o jiném problému. To mám tak nejradši, když nějaký mimoň někam vleze, netuší, oč běží a začne se do toho montovat a poučovat.

          • hauptmann

           Nejen počty, ale evidentně se nejedná ve větší míře jen o zbědované rodiny prchající před válkou a represemi. S těmito lidmi by asi většina velký problém neměla, ale tady jde o byznys. Pár srovek šmejdů dělá obchod s lidmi a bytelně na tom vydělává. To je to, co mě vysloveně irituje. Jediný rozdíl oproti náhončím bílých otrokářů a jejich arabských pomocníků je ten, že tohle není násilné, naopak, a dopravcům zaplatí „lidské zboží“ samo. Přitom podmínky dopravy jsou mnohdy horší než ty při cestách za oceán. Hodně lidí znalých problematiky navrhuje, že tohle rezolutně zatrhnout a začít pracovat s lidmi v uprchlických táborech, azyl v EU organizovat pod dohledem.

          • Janika

           Takhle vznikají nedorozumění a debaty, které nikam nevedou. V tomto vláknu jsem se pokoušela mluvit o několika zadržených ilegálních imigrantech, které baron přirovnal k osmanské jízdě. Tak mi řekněte, jestli má snaha o mluvení k věci cenu…

          • sio

           No dobře, mimoň není nejhorší nálepka, co jsem dostal. Ale já četl to vlákno předtím celé a tak vím, že Baron nikde neprohlásil nic ve smyslu „pár uprchlíků“ = „osmanská jízda“. Pokud jsem to někde přehlédl, tak se omlouvám, ale pro úplnost, výrok:
           „stejně u nás (imigranti) nechtějí zůstat, jde jen o to je pustit dále (snažím se vystihnout smysl, ne přesná slova). Představte si, že by český král řekl: osmanská jízda o dvou tisících mužích chce do Moháče. Tak jí pustíme……“
           Třeba nám pomůže Baron a upřesní, zda tím myslel „pár uprchlíků“ a co to znamená – 2000 mužů?

       • Budgie (@faajte)

        je opravdu smutné, že dnešní společnost a stát dokáže rozvrátit pár běženců ( klidně i více). Ve zdravé společnosti po všech směrech by si přeci s negativními jevy u imigrantů hravě poradili – je taky pravda, že kdyby svět byl v pořádku, tak imigrace by byla marginální a docela nezajímavý jev. ..)

        Like jsem, like tam, přeci tady lidé nejsou ( a nechodí ) proto, aby sbírali nějaká céčka, ne. :-)

        • Janika

         Moje řeč, Budgie. At stát přijme nebo nepřijme imigranty podle toho, jak uznají za vhodné placení odborníci, co to mají v popisu práce, a netahají do toho ulici.

         Copak céčka, to by byla alespoň pozitivní aktivita :-).

         • Budgie (@faajte)

          Mám ale obavu, že to do pacek dostanou draze placení „odborníci“ ( u kterých mám důvodné obavy z odborné způsobilosti řešit tento problém ), kteří tomu bohužel moc nepomohou – že nebezpečí, které nám hrozí ( jako nezdravé a nestabilní společnosti ) vidí ulice a supluje odborníky ( a závislé politiky) považuji v této chvíli za přirozený úkaz. ..)

          jj, céčka někdy dala sakra zabrat, to takový like, nelike se dá šoupnout od vteřiny a ještě v hlubokém nevědomí :-)

         • sio

          „a netahají do toho ulici“ ??? tak teď se mi zvedl kufr. Ta ulice, to jsme my, co s vámi nesouhlasíme? hmm…

          • sio

           Neznám takovou odbornost, která by někoho opravňovala rozhodovat o tom, kdo se smí jako imigrant a kdo ne. Například Ivan David – ten se vám nezná a je to psychiatr. Tak kdo tedy? Sobotka – právník? Nebo Zaorálek? Fakt mě nic nenapadá.

          • merlin

           sio má pravdu v tom, že výsledky odborných draze zaplacených komisí nestojí často za nic, mám osobně špatné zkušenosti, sehnat dvacet Richrdů Feynmanů je problematické a hlavně u nás takové lidi do komisí nikdo nechce :-) Mohli by mít jiný názor než je ten objednaný

          • merlin

           stačí se podívat na zastoupení komentátorů Ukrajiny v televizi, jinak to je snad jen ve striktně technických oborech – doufám, že aspon někde

          • Janika

           Odborníci mohou být zkorumpovaní blbci, to samé vláda, ale kdo jiný by o tom měl rozhodovat – kdo bude víc řvát?

          • sio

           No já bych řekl, že žádná odbornost na to nemá mandát. Je to o demokracii, vůli voličů. Kyž si mám někoho vzít domů na návštěvu, tak mě fakt moc nezajímá, co si o tom myslí nějak odborník. Odborníci jsou parchanti, mi to můžete věřit, jsem jeden z nich. Odborník je vždy ten, kdo ví nejlépe, že to, co se posuzuje, udělat nejde.

       • dixi

        Debaty se posunuly pouze k nebezpečí pro naši civilizaci a zapomnělo se , tak nějak, že ti lidé utíkají před smrtí , ať už kvůli válce, nebo hlady. Jako by ekonomický uprchlík byl jen ten, který chce mít na růžích ustláno. Jsou to i ti, kteří nemají momentálně možnost obživy.Taky myslím, že většina těch, co utíkají, by raději žila ve své zemi a ve svém prostředí. Vidím to tak. Naštěstí už s ozývají hlasy o tom, že je třeba zajistit pro ně podmínky u nich doma. Tlak veřejnosti tomu napomůže. Spíše se obávám toho, co na nás zase upečou, včetně nebezpečí fašizace, a k čemu ten odpor společnosti využijí.

        • Honza999

         Sio a který že odborník vy jste?
         Znám dva druhy odborníků, experty a specialisty… Expert je ten co ví sice ho..o, ale zato o všem. Specialista pak ví všechno…. O ho..ě….

         • Sio

          Vy budete asi odborník na otřepané vtipy. Původně byl o specialistech a generalistech.

 4. BARON LE SAMEDI

  jinak samozřejmě nehlasuji. Důležitý je názor, ne palce dolů-nahorů

  • jojo

   Hlasovať možno nie je dôležité, ale podporiť Váš názor musím všetkými desiatimi. :-)))))

  • merlin

   hlavně že víte, kolik má přečtení nějaký člének u stana , uko ješito :-)

 5. Sio

  Janiko, je to váš blog, dělejte, co uznáte za vhodné. Každý si může vybrat. Buď se přizpůsobit nebo odejít.

   • Astr

    Janiko je to Vas blog a tim ze jste nekolika lidem dala ban jste dala jasne najevo co je a co Vam neni mile.
    Tim ze jste vyhnala nektere nazory ktere povazujete zanevhodne jste nastavila latku.
    Dulezite je ze pod kazdym komentarem zustane moznost odpovedet :-)
    K cemu pomohlo vetsi mnozstvi plusu a minusu?
    Maximalne k zvysene rozladenosti.
    Palce nahoru ci dolu jsou totez :-(
    Nazor podepreny zduvodnenim je vic nez znamenko ci palec
    vic nez neinformovany je v oboru znalec.

    • Janika

     Astře, nevím, jestli je dostatečně zřejmé, co ještě ano, a co už ne :-). Těžko se to vysvětluje. Jako primární vidím dobrou vůli a vnímání druhého. Pak nevadí rozdílná stanoviska.

 6. danaver

  Osobně to nevnímám, ale když tady ta debata vznikla, řekla bych tolik. Beru to tak, že plusy a mínusy, to je nálada nahoru dolů, rozdělování, a fakt nechápu proč bych se měla nějakými anonymními plácačkami zabývat, když se nedozvím proč se líbím nebo ne. Navrhuju jiný přístup, fulghumovský, protože se mi líbí jeho snaha udržet ve hře všechny hráče.
  Když už něco ocenit, tak jen to co se mi líbí. Vidět jen kladné hlasy, nebylo by to prima? :-)
  (kdyby to nebyl Fulghum, tak jedna tetka, ta vždycky říkávala – a komu se to nelíbí, ať mi…)
  :-)

  • Janika

   Vidím to taky tak, danaver. Jen kladné hlasy, to by se mi líbilo, jenže to tady nastavit nejde, bohužel.

   • Janika

    Tak jsem se spletla, ted jsem nakoukla jinam a samotné tlačítko like existuje! Má to Tribun i Taras. Jen mě zmátlo, že u toho není nic vidět, žádné výsledky.

     • Janika

      Mělo by to být vidět, když se na to klikne, a mělo by to fungovat pod jmény, pod jakými sem píšete. Vlastně se mi to docela líbí :-).

      • embecko

       Me se tam nic nezobrazuje, takze je to jedno, ale s dovolenim jsem sam sobe neco nalajkoval, z cire radosti…

       • merlin

        saxi dovolte při příležitosti jakési katarze zde vyjádřit, proč cítím téměř povinnost vám oponovat a vlastně se chci na něco zeptat. Jsem strašně zvědavá, ale radši obracím z víc stran – aspoň se o to snažím, a většinou mi nevadí změnit vstupy – pokud to necítím jinak. U vás to cítím jinak, možná blbě, proto se ptám. Mi nepřijdete že něco hledáte, ale vždycky s jistotou víte. A že to povýšeně ironicky -s nezbytným smajlíkem na konci, hodíte do placu a přes to pak nejede vlak. Přijde mi to mnohdy takové hodně švýcarské . Nejsem nejchytřejší na celém světě, mám spousty much, ale nějak mě to, tak jak to vnímám, postupn dožírá čím dál víc. Ale jsou to jen slova bez intonace a dalšího dokreslení, co čtu. Tak jsem se rozhodla se zeptat. Třeba to přežiju :-)

        • embecko

         Predne k tem smajlikum, merlin: davam je sem jen proto, ze na sebe nevidime, tudiz je pouzivam jako urcite zmekceni psaneho. Je ovsem mozne, ze psane pusobi ponekud jednoznacne, pak se i vyznam smajliku muze menit v urcitou aroganci, to mate pravdu…muzu to tedy zkusit bez nich.

         Cele psani tady zalezi jen od toho, co v diskuzi hledate. Jeste pred par lety jsme byl take otevreny a vstricny, ale pak jsem zjistil, ze to k nicemu nevede. Take jsem zjistil, ze nekteri diskuteri, co pisi „sami za sebe“, se svym vlastnim rozumem, jsou pro mne nejinspirativnejsi, protoze jim nechybi odvaha a jejich intelektualni vyboje jsou neocekavane objevne (tady treba lomikel).

         Mam zato, ze kazdy mame svuj rozum a tudiz jsme kazdy schopny popsat svuj pohled na realitu podle sveho- to je prave ona arogance. A od diskuze ocekavam, ze se v ni najde nekdo, kdo premysli podobne jako ja a svym prispevkem me vlastni vymysly posune nekam dal. Takze nestojim o tom, kdyz reknu, ze obloha je modra, aby mi nekdo odpovidal, ze modra je, ale jak kdy a ze k veceru byva nekdy i ruzova. To vim take a nepotrebuji si o tom s nekym povidat.

         Nejvetsim nebezpecim pro diskuzi jsou myslenkova klise, vyverajici castecne z lenosti myslet (coz opravdu boli a je to docela narocne) a castecne obavy z prorazeni novych vstupu do necekanych prostoru (to je take castecne pohodlnost, castecne nepritomnost odvahy).

         Vcera mne nazdvihl sio, ktery po letech diskuze tady obvini janiku, ze nema zajem o ty, „co zustali“. Pritom tohle tema se tahne celym blogem jako ona povestna cervena nit a to od sameho zacatku. Co si o tom mate myslet, resp. co s tim mate delat? Po letech se vam odkryje diskuter, ktery tu precetl stovky stranek a pri tom vubec nevi o co jde. Tim degraduje celou spolecnost tady…takovehle momenty vas zbavuji one vstricnosti, jak pisi nahore a neodbytne vas ponoukaji k tomu, vydat se na svoji vlastni cestu a diskusni ohledy k ostatnim tak trochu vypustit. Anebo to velkoryse prejit? To preci take neni mozne, protoze tu jde o vstupy do vaseho agovaciho systemu…leta se s nekym bavite (takovych siu je vetsina), pak zjistite, ze je uplne mimo a nevyvodite z toho pro sebe zadne dusledky?
         Dalsi vas vola do matky vsech bitev, do posledniho boje za „nase zakladni hodnoty“, ale kdyz mu janika zacne z vlastniho uvazeni schvalovat komkentar, tak je po boji, urazi se a odejde…co ma tohle znamenat, tohle jsou lide, se kterymi bych mel jit na barikadu? Copak jsem blazen?

         • embecko

          Jinak se da take rici, ze jde o chapani druheho a to na ruznych urovnich.
          Na modelovem prikladu:
          XY rekne, ze islam je proto a proto nebezpecny, ja odpovim, ze proto a proto neni.
          XY odpovi, ze islam je i nadale nebezpecny= nechceme se chapat.
          A kdyz se nechceme chapat na urovni islamu, proc bych mel ztracet cas s pochopenim A jako diskutera jako takoveho? Proc byt vudci nemu vstricny, kdyz on neni vstricny ke mne?
          Nekde nahore janika pekne napsala, ze pokud je vychozi bod rozhovoru takovy, ze je videt, ze druhy to mysli vazne (dobre), pak neni problem v hovoru pokracovat. Pokud ovsem vidite na druhe strane zabejcenost, proc se s tim dal trapit a ztracet tak cas? No tak si clovek pise bezohledne svoje.
          Samozrejme nerikam, ze typy jako vyse uvedeny priklad XY nemaji narok na existenci; s panembohem, kazdy jsme nejaky a kazdy ma svoji cestu- tady jde opravdu o liberalni zvazeni nakladu a vynosu diskuze, v zadnem pripade nehodnotim neci osobnost ci nedejuboze neci moralku.
          Kdyz vy sem bezohledne mastite jeden za druhym odkazy na to, co provedli imigranti, tak vam najednou zacne vadit ma povysenost? Ale toto…
          Jinak samozrejme hledam, ale to, co jede na me vlne, na vyvazenou diskuzi s konstruktivni opozici nemam cas ani naladu.

          Je to takhle bez smajliku mene arogantni?

         • merlin

          sax – vy opravdu považujete odkazy na ulče za odkazy na to, co provedli imigranti? V tom případě jste mě opravdu dostal

          • embecko

           „…kde (Obama) pronesl velechválu na islám, že bez něj by nemohla být Amerika a že tolik dluží islámu. To bych chtěl vidět, jaký ten přínos je. Je to přínos otroctví? Nebo bití žen?“

           Islamsti imigranti biji zeny a pestuji otroctvi, merlin, anebo jste ten rozhovor necetla?

          • merlin

           víte, já mám profesora Ulče ráda, měla jsem z něho vždy dojem, že ví, o čem mluví. mám ho dál ráda přes váš odpor k němu. jaká je aktuálně situace v uSA nevím, nejsem tam, ale vím, že v hadísech je povoleno bití žen, otroctví je v islámském právu normativně zakotveno. A pokud ho chcete nařknout rasismu, tak jen pro info, jeho žena je číňanka. Oč jde dál?

          • embecko

           Nuda, co? Ale treba se tu objevi nekdo, kdo vas zabavi lepsim zpusobem, nezli odpovidanim na vase otazky.

           Ulce vam neberu, ani me neni odporny, jen mi prijde coby osoba nezretelny. A pokud vam vadi, ze je rasista, pak vezte, ze i Cinanka muze byt muslimkou.

          • merlin

           nuda ne, ale vy byste taky bránil lidi, které máte rád. Mohla by být muslimka, jistě, ale to by se musel stát muslimem pak on, aby si ji mohl vzít za ženu

          • embecko

           Jeste proc reaguji tak ostre:
           Protoze “ A pokud ho chcete nařknout rasismu, tak jen pro info..“ je jedna z nejbidnejsich retorickych figur, jakou lze vubec nalezt a ne kazdy ji prokoukne.
           A pusobi velmi jednoduse: kdo se zacal obhajovat, ten sam sebe svoji obhajobou oznacil za vinneho. Receno s Cimrmanem, v okamziku kdyz zacnete vysvetlovat, ze jste to tak nemyslela, se z vas stava sprosty podezrely.
           Absurdni osoceni…to je trosku z teorie her, podobne mozna funguje poker se svoji licitaci, jen v diskuzi licitujete vysi viny.

          • merlin

           já karty nehraju. asi se budu muset zavěnovat rétorice. nic z toho neřeší ani postavení otroků ani žen v jejich společnosti. nejvážnější výhrada je to první, to druhé následuje

          • Janika

           „já karty nehraju. asi se budu muset zavěnovat rétorice. nic z toho neřeší ani postavení otroků ani žen v jejich společnosti“

           Co se chcete na rétorice ještě naučit, merlin, když takhle reagujete na otevřené saxovo vyjádření nechuti k praktikám typu „nehorázné osočení“ :-)? No, změkčila jsem to smajlíkem, ale taky mi rétorické finty vadí, a to hodně.

         • Janika

          Saxi, jak mi mluvíš z duše, čtu si to znovu a znovu, přece jen mám ve virtuálním životě štěstí na lidi :-). Už jsem uvažovala o zrušení komentářů, zabírá to spoustu času a energie, jenže to by tu pak nebyly například tyhle, ale i mnohé další i jiných lidí. A komentáře jsou tady pomalu to nejcennější. Jen by to chtělo vymyslet, jak některé vytáhnout na světlo, aby nezapadly.

         • merlin

          sax – já jsem si nevšimla v práci toho prvního příspěvku, neměla jsem čas to procházet důkladně, to se omlouvám, protože jsem měla bez něho – toho úvodního pocit, že je.to divná reakce.
          takže děkuji Vám za odpověd. Nevím, mi se zdá, že je to moc černobílé, že Vy taky máte šablonu, do které pasujete lidi, naposledy toho Ulče. Jsem dala schválně přečíst článek ivana davida v práci lidem, přičemž jsem musela některé nutit. Jiným známým /z mediciny/ rozeslala mailem, at napíšou názor. Proč to zdravotníkům nepřijde divné? Že bychom byli cyničtí a zkažení, všichni? Některé to nebavilo a dělali ksichty, že je nutím číst nco co nechtějí, ale jinak to bylo, hm, no, dobrý. Nikdo se na mě nerozkřičel, že propaguju rasistického Davida.
          Lidí jsou podle mě v zásadě úplně stejní, vidí co chtějí, Já taky
          Jinak co týče tohoto blogu, je dobrý a byl přede mnou a bude po mně, má přítomnost vždycky záležela v první řadě na Janice. Mi stačí naznačit, ale nebudu akceptovat pobídky od Vás mi, musí mi to napsat Janika.
          Ale nejsem tu proto, abych s Vámi někdy stála na barikádě, to mě nikdy nenapadlo – pokud jste to myslel doslova a vážně.

          • embecko

           Ten muj prvy prispevek tu nebyl, merlin, podlehal delsi dobu schvalovani.
           S vami je to podobne jako s Kamilem: stale hledate nejake objektivni hledisko. Pisete: „…že Vy taky máte šablonu, do které pasujete lidi, naposledy toho Ulče.“ Samozrejme a na 100%, co k tomu dodat. Obcas napisi neco a cekam, kdo se prida, kdyz nikdo, co se da delat.

           A dale jako ze jsem vas pobizel, at odtud vypadnete? Pochopil jsem to dobre (má přítomnost vždycky záležela v první řadě na Janice. Mi stačí naznačit, ale nebudu akceptovat pobídky od Vás)? Kdyz debata dojde do takhle kritickeho alergizujiciho stadia, vzdy nabizim smir formou nereagovani, co vy na to? Uz jsme si to takhle vyresili s lomikelem, mohu i s vami.
           Me kdyz nekdo rozciluje (jako ja vas), tak ho preskakuji, pokud nahodou neudela nejaky neskousnutelny nonsens jako sio, pak se neudrzim. Zas tolik prispevku tu nemam, abyste se mi nemohla vyhnout- koukam vpravo nahore, ze z poslednich 15 komentaru mam 2.

          • merlin

           no přišlo mi to tak, že se mě chcete zbavit. Ale i tak jsem si myslela, že byste mohl říct přímo. Nevím jestli můžu uzvřít džentlmenskou dohodu , když jsem jen ženská :-), ale jestli, jo, tak souhlas.

          • mistralius

           hele ja jsem nemocny schizofreniii a ty ses docela nepůratelska ale na karlaku me maj radi takze sklidni hormon

        • merlin

         to nebylo míněnojako překrucování spíš pokus o sebekritiku, ale nějak mi vyplynulo z barona a předchozího, že nejde o pár uprchlíků

 7. Ota

  To jsem netusil, ze to nabere to hnednuti spolecnosti tak rychle obratky. Ondra Slacalek to odnes za vsechny. Kreatury jako A.B. Bartos tady jsou, ale o to vic prekvapi (?) ze se k nemu obcas prida i radikalni kridlo KSCM jako napr.onehda ve Frydku. Sibenice je symbol kterymu obe skupiny dobre rozumi. Jen nevim jestli neni doba zrala sjednotit se proti nackum vsichni bez ohledu na politicke vyznani. Nez Bartose, to se uz radsi snesu s liberalem a havlistou Machackem nebo krestanskym socialem typu Ivana Stampacha.

  http://blisty.cz/art/78008.html

  • PeeBee

   za sebe tradicne doporucuji: necist, neotvirat, neklikat, nezvysovat navstevnost culikovych stranek…

   • dixi

    souhlasím, číst polopravdy s přimíchanou propagandou, ztráta času.

  • Janika

   Máte pravdu, Oto, ukazuje se, kdo je kdo a to je na jednu stranu dobře. Dřívější spojenci jsou najednou jinde a naopak je příjemným překvapením najít shodu s někým, od koho by to člověk nečekal. A tak to má být, proto není nikdy dobré pálit za sebou všechny mosty.

  • Janika

   Ach jo, meríin, co je na té s*ačce k zamyšlení? Ze imigranti jsou rakovina či paraziti? Ze lidské společenství stojí více na vymezování se vůči okolí než na kooperaci? Kdyby se tím lidé řídili, byli by stále ještě v jeskyních. Takové hovadiny… A než začnete psát o krvavých dějinách lidstva, povšimněte si, prosím, slovíčka „více“, to je podstatné.

   • Astr

    Ze lidské společenství stojí více na vymezování se vůči okolí než na kooperaci?
    Ano „vice“ !
    Nastesti „syndromem“ jeskyne nekteri netrpi a proto je lidstvo tam kde je:-)
    Kdyby byli FSICHNI bez jeskynniho syndromu a lepe kooperovali a maximalne se objimali, mohlo byt lidstvo jiz radu stoleti panem prilehleho Vesmiru :-)
    Stacilo by tak malo , jen byt bez xenofobie!

    • Janika

     Slovíčko „více“ je důležité, protože aby se něco ničilo, musí to být nejdřív postaveno. Což trvá o mnoho déle.

   • Antimon

    Uffff … to bych od Vás neočekával. Tak nějak to odporuje Vaši tezi o toleranci k jinému názoru. Nemusím s tím názorem pana Davida samozřejmě souhlasit, ale netroufl bych si to tak označit jako Vy. Dehonestace a priori ….

    • Janika

     Článek pana Davida je odpornou účelovou manipulací, tím horší, že používá podpásově odbornou terminologii odjinud, schovává se za ni, falešně ji podsouvá.
     Jinak, Antimone, tolerance k názoru neznamená se vůči němu nevymezovat, jemně či ostře, slušně i méně slušně. V tomto případě jde navíc o přítomnost manipulace, ta mě znechutila.

     • merlin

      jaké manipulace tam je? já jsem tady napsala o xenofobii to samé – jen jinými slovy. zajímavé je, že proti používání označení normálního instinktu jako něčeho patologického se postavil vyjímečně do jedné řady hoschl s koukolíkem a davidem. můžete mě a další přičíst. Xenofobie to je, když je ten strach neodůvodněný, pak je to patologie, pokud je odůvodněný, pak není. to tam vysvětluje.

      • Janika

       Merlin, Vám připadá v pořádku to nenápadné podsouvání podobenství zhoubného nádoru či parazitů a co tam ještě je k imigrantům?

       Jinak se omlouvám, moje první reakce byla vůči Vám zbytečně hrubá, mohla jsem to napsat ohleduplněji. Mrzí mě to.

       • merlin

        ta snad byla na článek, ne na mě. David prostě vzal příklad jako příkld buněčný organismus. kdyby byl technik, vzal by jiný, sio by do toho zapletl počítačovou techniku, každý sahá po tom, co mu je blízké. Ted nevím, jestli tady nebo jinde jsem přirovnala globalizaci k životnímu cyklu hlenky – myxomycoty – s tím že jednotlivé lokální kultury fůzují podobně jako amébové bunky a nakonec vznikne plazmodium, jediná bunka o mionech jader, celé tohle se děje jen proto, aby plazmodium ,,vybuchlo,, a rozložilo se na jednotlivé izolované výtrusy, které vedou k novýmm začátkům. Si nevzpomínám, že by se tehdy nkdo urazil, že přirovnám lidi k výtrusům. Asi mohl, jak tak koukám :-)

       • sio

        Janiko, nikdy jste mi neodpověděla na otázku, zda vás zajímá, co bude s těmi lidmi, kteří v těch zemích zůstanou. Zjevně jsou to ti chudší, nemají na převoz, a tudíž ve větším nebezpečí. Co je humanistického na tom, litovat těch, co zdrhnou a zapomínat na ty, co zůstávají?
        Mi to připadá jako vrchol pokrytectví, a pokrytectví opravdu nemám rád.
        Ale možná, že už nejste paní tohoto webu, pak by bylo čestnější ho zavřít, nevím.

        • Janika

         Spadl jste z višně, Sio? Celý tento blog je od dob Libye o těch lidech, co žijí v těch zemích. Věnovala jsem tomu mnoho hodin svého času, spoustu sil a energie. Je to moje srdeční záležitost. Když mi pak někdo napíše takovýhle koment, tak nevím, jestli mám brečet nebo to tady rovnou zavřít. Fakt dík.

         • sio

          No a to vám opravdu nevadí, že ti bohatší a vzdělanější utečou a ti chudší a slabší tam zůstanou? Myslíte, že tak je to správné?

          • Janika

           Co si vůbec myslíte, Sio, že po tom, co jste předvedl, Vám budu odpovídat na nějaké otázky? Nejdřív uveďte na pravou míru Vaše předchozí výroky, jinak jsme spolu skončili. Byla by to od Vás přinejmenším slušnost.

         • merlin

          to je náhodou moc dobrá práce, díky Vám zná spousta lidí tuaregy v modrých turbanech atd. atd. :-)

        • embecko

         „…nikdy jste mi neodpověděla na otázku, zda vás zajímá, co bude s těmi lidmi, kteří v těch zemích zůstanou.“

         Ani po letech jste nezaregistroval, ze tohle je blog, venujicim se tem, co zustali… :o)
         A i s versikem:
         Jeste vetsi truhlik, nez jsme doufali….

      • Seal

       Merlin, to myslíte vážně? Najděte mi aspoň jeden citát z Koukolíka, ve kterém bagatelizuje xenofobii způsobem, jakým to udělal David. A pusťe si k tomu i videa z té středeční demonstrace, „tábora lidu“ proti imigraci, kterou teď propaguje jeho Nová republika (zvláště ta část před Strakovkou je hodně výživná). Třeba pak pochopíte, že tu řeč není o přirozené ochraně nějakého biologického organizmu, ale o agresi. Ta sice může mít pudový základ (aspoň Freud to tvrdil; ale jak známo snad i z psychiatrie, může to být také „naučená“ reakce), nicméně mimo říši zvířat vyvěrá hlavně z frustrace, citové deprivace atd. A to je přesně to, o co tu hrají „inženýři lidských duší“, k nimž se nebezpečně posunul i David: Obraz nepřítele, na kterém se má vyventilovat frustrace společnosti. Ta demonstrace vám přitom hodně názorně ukazuje, že nejde už jenom o nějaké uprchlíky z Asie nebo Afriky. Nepřítel se hledá i ve vlastních řadách, což jde přece také omluvit/vysvětlit nějakou tou sebezáchovnou biologickou funkcí. Organizátoři „tábora lidu“ si jako symbol vybrali oprátku, kterou fascinovaně držel v ruce Adam B. Bartoš, když v závěru demonstrace mluvil něco o případném zakládání domobrany. Pokud by k tomu skutečně došlo, tak by mě asi ani nepřekvapilo, kdyby pak Ivan David promptně napsal článek, ve kterém by P.T. čtenářstvu vysvětlil, že vlastně nejde o nic nepřirozeného: Každý biologický organismus má přece k dispozici leukocyty, které jej chrání od všeho zlého nebo špatného. To by mohlo i zabrat, protože posametový názorový chaos, jak se zdá, teď nahradila doba podobných přirovnání. Začal s tím Kalousek, když připodobnil státní rozpočet k domácímu účetnictví, pokračoval v tom Babiš, který označil stát za firmu, no a teď tu máme Davida, jenž opět s puncem experta přirovnává společnost k biologickému organismu. Jen houšť a větší kapky! Nic totiž asi není značkováno lépe různými bonmoty a jednoduchými příměry, jako česká cesta do ještě většího průšvihu.

       • merlin

        Protože ho znám, tak to v tom prostě nevidím, ten posun. o kterém mluvíte. Ono se fakt neděje nic nepřirozeného když nedůvěřujete cizímu a nedělejte na mne, že to neplatí i obráceně. Blbé je, když to přejde jak u buňky tak u člověka v patologii. Seale, já skutečně vím co je genetická paměť a co naučené chování. Citová deprivace je citová deprivace, frustrace je frustrace a xenofobie je xenofobie. Mohou se vyskytovat souběžně a vzájemně posílit, ale přestaňte matlat jabka s hruškama
        Koukolíka doma najdu a opíšu Vám.
        Co se týče nepřátel ve vlastních řadách, myslím, že už se mnou byl nespokojený cnemo. Nepřátele ve vlastních řadách se ale hledají rovněž oboustranně, zřetelné je to od prezidentské volby akorát se to teď trochu přeskupuje. Nálady vládnou už dlouho.
        Vykašleme se na biologii a uděláme exkurz do středioškolské chemie. Do chemické reakce vstupují reaktanty a vystupují produkty, během reakce dochází k zániku a vzniku chemických vazeb. Katalyzátor je látka, vstupující do chemické reakce aby ji urychlila nebo zpomalila a přitom z ní vystupuje nezměněná. Katalyzátor pouhou přítomnosti nikdy nepůsobí změnu chemické rovnováhy. Pokud existuje zdání takového vlivu, je tento vliv vždy druhotný ale pokud katalyzátor umožní průběh chemické reakce za podmínek, kdy by jinak nebyla možná, je pak termodynamická rovnováha jiná. Zpomalením příp. kinetickým znemožněním konkurující chemické reakce nebo relativním urychlením žádané chemické reakce vůči konkurující dojde k navýšení výtěžku žádaných produktů. .Bojíte se katarze ? Já taky, páč přijde, nečekaně. Otázka je, co bude ten katalyzátor. Z toho jsem opravdu frustrovaná už několik měsíců, nikoliv však xenofobní, pokud se bojím různých věcí, mám pro ně myslím podklad v realitě až surrealistických velmi jasných obrysů. A konečně vy celou tu dobu vystupujete v trošku pilátovské roli a pošlebujete se tu napravo, tu nalevo:-) Zcela vážně: Za demonstraci s oprátkama by se měla zodpovídat vláda, resp. Sobotka,
        Konkretně pro mě bohužel na toto téma AM napsal první článek, který mu můžu podepsat. Zato Pehe perlí, srovnává -li ekonomické migranty z Afriky s českými židy. A to je to, co popudí zase mě. Není to rozhodně to samé.
        David nic neudělal, šlápl jen v rozjitřené době do oblasti tzv. vyšších ideálů, na které je lidstvo hrdo, páč si na nich různé skupiny staví své pitomé ismy, a šlápl jim na krk. Jinak by po tom pes neštěkl Možná, že by bylo stačilo kdyby napsal jen jednu větu ,,Ideologie/počítaje v to náboženství/ je účinnou překážkou uplatnění inteligence.,,
        Když napíšu, že žlučník vylučuje žluč, tak bude pohoda, ale když to srovnám s funkcí mozku a přihodím funkci gastrointestinálního traktu tak se tady nikomu nebude líbit, že stavím vznešené myšlenky na rovinu exkrementů.

       • merlin

        seale, ještě technická: lidská společnost prostě je biologický organismus, To je neoddiskutovatelný fakt.

        • Seal

         Merlin, pokud se znáte s Davidem, tak byste mu snad mohla přátelsky tlumočit, že se právě a jenom kvůli té jeho odbornosti začali objevovat lidé, kteří mu posílají hodně jednoduchý vzkaz: Pohrdám! A ke studiu Koukolíka si raději rovnou přiberte Nakonečného, protože když on, jsa označován některými liberálními komentátory za kontroverzní osobu, napíše něco záporného na adresu instrumentálního využívání tzv. vzteklé agrese, tak to myslím platí hned nadvakrát. Čímž vám současně gratuluji k vašemu odkazu na Sobotku, potažmo Pehe, což je věc, kterou navzdory poslední petici o státně policejním hýčkání českého fašismu mě ani omylem nenapadloi připomínat. Snad přece chápete, že když něco nedejbože zmíní Sobotka (a potažmo okomentuje navíc Pehe), tak to ještě neznamená, že přesně ta opačná pozice vyjadřuje naopak to pravé, ořechové. A na závěr taky jedna technická: Pokud by lidstvo nebylo obdařeno myšlením (fak je otázka, jestli jde o dar nebo prokletí), tak by v lepším případě žilo buď ve včelím úle, anebo v termitišti. To mě přijde jako docela zásadní biologická volba uprostřed všech těch dnešních převratných teorií, jejichž společným jmenovatelem je to, že vnímají lidské tělo hlavně jako nějakou fabriku na bílkoviny. Možná vám to bude znít hodně kacířsky, ale už samotný fakt, že tu spolu diskutujeme, mě utvrzuje v názoru, že narozdíl od všech těch základních biologických forem má zrovna člověk přece jenom nějakou tu možnost volby.

         • merlin

          já myslím, že volbu nemá.
          Vy si myslíte, že to napsal schválně, aby sekundárně manipuloval? To se mi u něho nezdá. Všiml byste si toho, kdyby to napsal v jiné situaci? Jestli to nepřekombinováváte ještě s tím nakonečným… ne že bych nečetla o vzteklé agresivitě jako problému u dětí, ale povnný psychologický výcvik, kde se tyhle věci učí doopravdy, je tady dva tiř roky a kolegové absolventi s ním ještě tedy myslím neodatestovali. Jestli taky nemáte o psychiatrech přehnané představy. Asi by měl jinou kariéru, kdyby tohle a nejen tohle využíval v životě, nemyslíte?

          • merlin

           a mám dotaz. protože od vás je to neobvykle rozhořčená reakce, a to jste četl mnohem horší věci a komentoval a zůstal klidnej, mě to možná nějak uchází proč to spojujete s agresí, jsem se na to byla ješt jednou pro jistotu mrknout, je to tím, že to berete situačně jako zlý úmysl – zhoršit reakce lidí na cizince ?
           Faktem je, že jsem poslední dny trochu dost pitomá z vedra a jiných okolností a jsem zaujatá pozitivně vůči autorovi.

          • Seal

           Píšu pořád stejně, včetně opovržení vůči profíkům, kteří zneužívají svoje znalosti. Pokud znáte Davida, tak to asi tentokrát vnímáte jako „neobvykle rozhořčenou reakci“. Xenofobie jako tzv. vrozený odpor k cizímu je podle mě spíš sociologický nebo rovnou ideologický konstrukt; narozdíl obecně od agrese, která je typickou obranou reakcí a tvoří protiklad k prosociálnímu chování. Třeba ta instinktivní obrana teritoria, se kterou David argumentuje, nemá v pudovém reálu přece co dělat s xenofobií, jakožto přirozenou obranou proti něčemu cizímu, neznámému. Jelen v říji brání své laně nikoli před hodně odlišnými srnci nebo muflony, ale naopak před druhými jeleny. Stejnou vnitrodruhovou agresi při obraně teritoria vykazují medvědi, lišky a třeba i kosáci. Znáte přece konflikty, ke kterým dochází mezi malými dětmi na pískovišti. Máte pocit, že v tom hraje roli rozdílná kultura, jiný jazyk, barva kůže atd., čili jde o reakci na cizince, anebo tím spouštečem je prostý fakt, že někdo narušil teritorium, takže je to obecná reakce na vetřelce? Stejně tak by šlo rozebrat i ten příklad se zmlácenými sestřičkami, u kterého fakt tápu, jestli měl Ivan David na mysli vnitrodruhovou nebo mezidruhovou agresi.

          • embecko

           Xenofobie je dle meho politicky zneuzity termin, pouzivany jako mocensky klacek. Ze se nekdo boji imigrantu je preci naprosto v poradku, to se na ne mam, coby nezvaneho hosta, tesit? Jsem sam v hospode a dovnitr vstoupi skupina cizich chlapu a ja se zacnu radovat, ze mne obohati? Pujdete nocni ulici a proti vam dva cikani a vy zacnete vyskat radosti?
           Xenofobii povazuji za ciste odborny termin, ktery ve verejnem diskurzu nema sve misto.

          • Seal

           MB, xenofobie (pokud nejde o úzkostnou poruchu; resp. to, co se za ni běžně považuje), patří do kategorie postojů. Není to nic vrozeného nebo přirozeného, jak by se mohlo zdát z Davidova článku, ale souvisí to s hodnotovou orientací, získáváním poznatků, emotivními prožitky atd. David má samozřejmě obecně pravdu, když píše, že „ideologie může vytvářet předsudky a jiné odmítat.“ Ale aby mu ten článek vyšel tak, jak chtěl, musel z kategorie postojů vyjmout právě ten vztah k cizincům a vydávat ho za něco přirozeného, co je jenom potlačeno „blbou ideologií“. Jak jinak by pak přece vysvětlil, že hodně lidí nesdílí negativní postoje třeba právě k těm uprchlíkům.

         • merlin

          aha. už mi do konečně dochází, proč to s doktory nehýbe a s váma jo. xenofobie včetně fobie jsou zařazeny z mého hlediska do psychických onemocnění – mají kod, mezinárodní klasifikaci, F40, pro mě to není sociologický jev ale nemoc. Aby byla diagnostikována, musí splnit několik kritérií, z nichž všechna musí být splněna, Je to az 1. : psychologické, beahviorální nebo vegetatitvní symptomy musí být primárními projevy úzkosti a ne sekundárními projevy jiných symptomů, jako třeba bludů nebo obsedantních myšlenek.
          2: úzkost se musí omezovat na určité sociální situace
          3. musí dominovat vyhýbání se fobickým situacím,
          je to složitější, ale asi tak, to co vy popisujete jko xenofobii, já jako fobii nevidím, vidím max. njaké projevy labilních hysterických lidí a Konvičku a okmuru nemám ráda proto, že usilují o moc a chtějí vyvolávat davovou psychózu, což se jim daří, jak vidno z poslední demonstrace. Jste si vzali slovo a udělali z něco jinýho. V novinách se to hemží xenofobií, hodně ot užíval Havel. To ale za to asi nemůžiu, když tu patologii nevidím resp. vidím jinde a pokud vidím obavy, vnímám je jako opodstatněné a tudíž zdravé.

          • merlin

           a tady jsem si našla, jak to bere člověk v tísni a možná Vy ? ,,Xenofobie tedy označuje odpor, nepřátelství, nedůvěru ke všemu cizímu, strach před ním. V mnoha ohledech lze xenofobii považovat za zastřešující pojem pro všechny druhy entocentrismu, eurocentrismu, rasismu a další koncepty, jejichž základ spočívá v dělení lidstva na my-oni, přičemž za měřítko toho, co je dobré, správné a přijatelné jsou apriorně považovány hodnoty, normy a ideje vlastní (tedy „ty naše“). Musíme však zdůraznit, že se jedná o konstitutivní prvek všech lidských společenství, který zakládá možnost ustavení nejrůznějších typů lidských skupin vůbec, a bez něhož by jejich soudržnost a trvání byly ohroženy či znemožněny. Základem této soudržnosti je totiž primární vymezení vlastní skupiny vůči skupinám jiným a právě tento rys je základním stavebním kamenem identity členů skupiny. Jinými slovy – vymezení se vůči Jiným (a také stereotypy a předsudky vůči nim) jsou rubem pozitivně chápané identity. Jedná se tedy o dvě strany téže mince a nelze proto zavrhovat jednu a zároveň podporovat druhou. V uvedeném smyslu je tedy třeba xenofobii chápat jako hypertrofovanou pozitivní (a patrně evolučně výhodnou, tedy prověřenou „přirozeným výběrem“) charakteristiku všech lidských společenství.,,

           Autor: vzdělávací program Varianty, společnost Člověk v tísni

          • merlin

           je rozdíl, mezi nemocným člověkem, který není schopen doma někoho přijmout, páč z toho dostane panickou ataku, nebo když někde sedí a příjde tam afričan tak se začne dusit a obecným sociologickým jevem , který je normálním prospěšným stavebním kamenem společnosti, byt má jak jahve dvě tváře

          • Seal

           Tak teď už jsem z vás docela jelen: Když napíšu, že to co se obvykle označuje jako xenofobie, je spíš sociologický konstrukt, tak se odvoláváte na to, že fobie jsou přece v MKN. Chcete tím snad říct, že všichni, kteří jsou běžně označováni za xenofoby, patří na psychiatrii? To si fakt ujasněte, protože David toto chování naopak označil za přirozenou reakci. A to je to, co jsem rozporoval – jeho vysvětlení. A ještě technická: Kde prosím definuji xenofobili? Od začátku, jak jste si předtím i všimla, píšu akorát o agresi coby způsobu sociálního chování. Mám pocit, že je to právě to, co vám tak vadí. Ono je asi i pro vás docela těžké doložit to původní tvrzení, že David to vidí přece úplně stejně jako Koukolík nebo Nakonečný.

          • merlin

           tady jsem zatím našla tohle v Koukolíkovi,, můžeme strach z cizího, sklon k utváření uzavřených skupin a agresivní reagování na vetřelce bezpečně považovat za vrozené, nikoli naučené, univerzální sklony.
           Říčan : „Tento strach je patrně instinktivní, odlišnost je signálem možného nebezpečí. Na vědomé úrovni kultura xenofobii překonává, ale zcela neodstraňuje. Mezi těmi, kteří se nám podobají, se pochopitelně cítíme bezpečnější, i když kontakt s cizími vítáme jako příležitost k nové zkušenosti.“
           dvě definice, psychiatrickou a tu užívanou masově obecně s již posunutým významem /to se některým slovům stává/ jsem uvedla schválně vedle sebe. Nevdí mi nijak agresivita, nevadí mi o ní diskutovat, fakt nevím proč by mělo, ostatně píšu o ní často ale nějak se naprosto míjíme v pojmech a já přestávám chápat co po mě chcete. Bude se vám to možná zdát divné, ale nějak se tentokrát neorinetuju ve vašich požadavcích na vysvětlení, já, /Nakonečného jste sem zavlekl vy ne já, tak si ho doložte, já jeho psychologii moc dobře nezná, jen něco málo a to jsem zmínila/
           mohu Vám jen okopírovat výše uvedené : je rozdíl mezi mezi nemocným člověkem, který není schopen doma někoho přijmout, páč z toho dostane panickou ataku, nebo když někde sedí a příjde tam afričan tak se začne dusit a /doplním/ xenofobií považovanou za obecný sociologicko kulturní jev /což tak zřejmě primárně chápete Vy/, který je normálním prospěšným stavebním kamenem společnosti, byt má pak skutečně jak jahve dvě tváře
           ano, považuji -li jí xenofobie dle mých kritérií z nemoc, tak když se setkám s tím slovem v novinách, televizi atd a že padá zleva zprava, páč se stalo tendenčně dokonce módním, nebudu ho považovat ve smyslu ve kterém je nyní používáno širokou veřejností za patologii ale normální jev – viz výše. co na tomhle nechápete?

          • merlin

           jo, v lidech roste obyčejná vnitrodruhová agresivita, ta roste od poslední katraze – od konce ii. světové, sametová byla pro ně moc sametová a nevyřádili se. takže si hledají, kde ji vybít a půjdou tou nejsnadnější cestou až ji někdo otevře, začne to jako u jezinek, jen dva prstíčky tm strčíme a skončí to vyvalenýma dveřma řádným průvanem. Tak to bylo a znovu bude, páč lidi se nemění. prostě ten ktlyzátor se vždycky najde, až bude dost velekej přetlak,

          • merlin

           už začíná být vedro, takže ještě jednu příklad n objsněné. Všichni budou volat okamura je xenofob. Podle mého netrpí xenofobii, ale je těžkou poruchou osobnosti /pěknej psychopat/, navíc sebestřednej narcis. byl vychovávaný mezi až rasistickými japonci jako míšenec – takže tam stoprocentně ostrakizovaný – taže navíc pěknej mindrák tam, o to vtší převaha zde. A nesmíte pominout že i výchova je do jisté míry dědičná. Mám na mysli samozřejmě mimogenetický přenos dědičnosti. Platí to jak o jednotlivcích, tak o celých kulturách. Jsou individualistické kultury, které mají více adrenalinových mužských rysů a které se vyznačují větší agresivitou a intolerancí ve srovnání s kolektivistickými ženskými – estrogenovými- soft -kulturami, které jsou podstatně méně agresivní a více tolerantní.

          • Seal

           „Podle Loewensteina (1997, s. 64) můžeme strach z cizího, sklon k utváření uzavřených skupin a agresivní reagování na vetřelce…“ …Podle-learningové stati Násilné chování, agresivita, xenofobie, ze které čerpáte, jde o citát z Bedřich Loewensteina. Hodně chytrý chlap, z kterého si dovolím odcitovat k tématu něco, co asi na internetu nebude: „Přístupnost poměrně velkých sociálních skupin paranoidním formulkám a symbolům bývá inteprtována jako oživní infantilních strachů, zvrácejících se ve stejně nekritické, libidní afekty vůči vlastní skupině (in-group) jako v iracionální agresivitu (vůči out-group). Sociální psychologové v této souvislosti hovoří o manicheisticky organizovaném obraze světa: vlastní skupina je absolutně dobrá, ostatní jsou stejně absolutně černí a špatní. Stupeň iracionality a resentimentů je podle Lipseta a Horna přímo úměrný procesu deklasování – konkrétně středních vrstev, v poklesu jejich společenského váznamu a narůstání rozporu mezi tradiční ideologií („každý strůjcem svého štěstí“) a reálným sociálně historickým osudem…. Iracionální tendence zvláště zesiluje v krizových dobách, přičemž vědomí krize je nejednou demagogicky uměle vyvoláváno proto, aby byly stimulovány „žádoucí“ vnitropolitické postoje… Vskutku není bezprostředního spojení mezi „psychologií“ a „politikou“ tj. mezi psychickými frustracemi, strachy a nevybitou agresivitou na jedné, a například vypuknutím války na straně druhé. Paranoidní zkreslení reality, proměna nejasné hrozby v hmatatelného zlovolného nepřítele musí být organizováno, mobilizováno, zesilováno politicky…“ Atd., atd., atd.
           Nakonečného jsem zmiňoval proto, že zkrátka k tomu tématu patří. Pokud se zajímáte o podobná témata a koupíte si jeho skrypta o sociální psychologii, tak asi neprohloupíte.

          • Seal

           Jinak, Merlin, celou dobu tu debatujeme o Davidově článku: Do jaké míry, právě proto, že David je psychiatr, lze brát jeho text vážně. A svůj názor jsem napsal naprosto jasně: David pro mě nepřijatelným způsobem bagatelizuje xenofobní postoje.

          • merlin

           odkud to citujete? mi to vyhodilo po zdání myslím v pořadí koukolík xenofobie agresivita tohle, A pod tím byl ten říčan.
           Nemohl byste to aspoň nazvat jinak, třeba jako prasácké postoje, když se vám to tak nelíbí? Ještě krapet xenofobie a půjdiu se picnout. jak jsem ráno hledala xenofobie našla jsem mezi roztodivnými i tohle na neviditelném psu, ,,Již staří Saracenové v rámci xenofobie propichovali rozžhaveným mečem cizince a věřili, že jejich síla přešla do zbraně. Ve skutečnosti jen došlo k povrchové nitridaci meče dusíkatými sloučeninami, které jsou přítomny ve střevech, a proto byl materiál kvalitnější.
           Země socialistického tábora se odmítly zúčastnit letní olympiády v roce 1984 v Los Angeles z důvodu xenofobie, že v LA je mimo jiné nezdravé prostředí a velký přízemní ozon.,, jmenuje se to Chemie xenofobie v kolonce věda. kdyby mi touhle dobou netekl mozek, byla bych to podala dynamičtěji, nastala naprostá devalvace pojmu, na který jste si zasedl a stal se oblíbeným.
           Snažila jsem se vysvětlit, jak můžu rozdílně chápat pojmy já a jka se ocitnu na podobně tenké ploše jako David, když se začne v obecné debatě o xenofobii. to co budou jiní nazývat xenofobií, budu já, jak jste to případně nazval asi bagatelizovat, maje před očima diagnozu a přijde mi to normální, nenormální projevy nazvu jinak, jak jsem se snažila nznačit výše na př. okamury. Poučení si z toho beru, nenapíšu nikdy už ani slovo o xenofobii. A nechci studovat lowensteina, určitě ne dnes a v nejbližší době taky ne. mohla bych narazit na další filosofickou škoulu, která by mi vysvětlila, co to xenofobie.Ostatně znám trošku jednu jeho dceru a nemám pocit, že je to příjemnej člověk, s kterým bych chtla pokecat.
           odjíždím k nejbližšímu rybníku se psy. Pro dnešek opravdu ahoj

          • Seal

           Stať přece snadno najdete podle názvu, který jsem uvedl. Nevím, proč bych se měl o Davidovi vyjadřovat jinak, než jsem to udělal. Ve společnosti je už i tak dost nenávisti, takže mi spíš přijde docela zvláštní, že to nechápou zrovna někteří psychiatři. Jinak termíny se devalvují naprosto běžně, na což jsem upozorňoval třeba v polemice s lomikelem. Tak nevím, proč se mi snažíte opakovaně podsunout nějaké afektivní chování. Problém toho článku je však v něčem jiném, než je nějaké zkreslování pojmů, což jsem snad dostatečně vysvětlil. Myslím, že jsme toho k tomu krátkému článku napsali až moc, takže už jenom dodávám, že ten rybník vám dneska opravdu závidím.

   • Kamil Mudra

    S těmi palečky to mám stejně jako sax a proto jsem zatrhl „other“ s dovětkem „nevnímám je“.

    Tohle jsem napsal Dixi, ve starší diskusi ale evidentně to nějak zapadlo, protože jsem se nedočkal reakce. Úzce to ale koresponduje s tím Davidovým článkem, který osobně za hovadinu nepovažuji, a tak ten svůj komentář „zrecykluji“ sem:

    Dodnes si pamatuji na svůj dětský rozhovor s tátou, protože, navzdory tomu jak byl krátký, silně ovlivnil můj pohled na svět. Zrovna jsem tehdy dokoukal nějaký válečný film, ve kterém samozřejmě dostali Němci řádně do těla od našich partyzánů a nadšeně jsem to komentoval.

    Táta mě chvíli poslouchal a pak povídá:
    „No vidíš. Já jsem si, ve tvých letech, s Němci hrál, chodil na ryby, čutal merunu… prostě kamarádil jsem s nima stejně jako ty s klukama tady z vesnice.“
    A já na to, dětsky naivně: „Ale jak to? Vždyť to byli naši nepřátelé?“
    Tehdy táta „zasil úrodné semínko“ když řekl: „Protože je někdo přesvědčil a nebo jim to přímo poručil aby našimi nepřáteli byli.“

    A já už tehdy věděl, že táta strávil čtyři roky války v německých koncentračních táborech v pořadí: Dora, Oswietim, Buchenwald a ledacos z toho co si tam s těmi Němci užil – takže jsem měl svým dětským rozoumkem o čem přemýšlet.

    O něco výše (v té diskusi) jsem dal odkaz na Kavanovo vyprávění o tom jak zástupci USA lovili v OSN hlasy na podporu invaze do Iráku:
    http://www.mojevideo.sk/video/24139/ako_sa_schvalovala_invazia_do_iraku.html
    a dovedu si představit i jimi vyškolené „zástupce“ – náhončí pašeráků – kteří působí mezi potenciálními migranty a vypráví jim o Evropě, ve které létají pečení holubi do huby a jak na ně všichni v té Evropě čekají s otevřenou náručí.

    Jsou podváděni úplně stejně, jako byli Němci podváděni Goebbelsovou propagandou. Stejní Němci jako ti se kterými chodil táta na ryby a stejní jako ti kteří ho zavřeli do koncentráku. Prostí lidé se snadno stávají nástrojem mocných.
    A – bohužel – v tu chvíli kdy tím nástrojem jsou, nelze o nich přemýšlet jako by jím nebyli.

    • Janika

     Ten příběh je moc krásný, Kamile, tatínek je moudrý muž.
     Ten závěr je složitý, nejednoznačný. Víte, četla jsem, co napsal na OM vittta. O tom, že za vše mohou ti neviditelní mocní nahoře. My je nevidíme a nemůžeme na ně – není se komu bránit, proti komu bojovat. Jenže ty využité zmanipulované oběti mají taky chyby. A NAJEDNOU JE PROTI KOMU BOJOVAT! Až mě z toho zamrazilo hrůzou…

      • mistralius

       geon svazoval křečkovi zadní nohy pak to pozoroval
       vše se událo na smíchově tato čtvrť ve mě žádný smích nebudí

       • Kamil Mudra

        Mistrale, měl bys aspoň trochu vystřízlivět, než si sedneš ke klávesnici. Nic proti občasné sklence dobrého moku – ale kdo to má pak číst? :-))

    • dixi

     Kamile, někdy se stane ,že přehlédnu, jinak to , co řekl váš tatínek je pravda. dokážou proti sobě postavit i ty, kteří by sami od sebe nebyli nepřáteléo to je to potom smutnější.

   • merlin

    nemyslím, že je to špatný článek a dívá se na problém jinak. Asi v něm čtu nco jiného než vy

   • Zoom

    Janiko, vidím, že se naše cesty asi definitivně rozejdou. Označit tenhle článek Ivana Davida za sračku je na mne poněkud silná káva. Nesouhlasím se spoustou komentářů, které problém uprchlíků zveličují. Nemám osobně nic proti islámu, respektive nic víc, než mám proti křesťanství, židovství, ateismu a jiným vírám v něco. Jediné, v co mohu doufat je, že jste ten článek prostě jen blbě pochopila, respektive nepochopila.

    • Janika

     Tak to mě u Vás mrzí, Zoome. Něco jsme spolu prošli a myslela jsem, že vidíme věci i na základě toho podobně. Představila jsem si při čtení toho článku GeoNa, jak by ho rozcupoval :-). Jak jsem to četla, to sprosté evokování, že imigranti jsou nějakým zhoubným nádorem nebo parazity, dělalo se mi zle. Dvěma slovy podle Seala výše je to bagatelizace xenofobie s puncem jakoby vědeckosti. Je mi líto, je to humus stylu nacistických teorií o nadřazené rase.

  • Astr

   Merlin
   MUDr David si vi o cem pise ale bohuzel je to clanek ktery jen nektere ctanare oslovi,
   jen pan David jeste nepochopil ze bez kooperace by lidsstvo stale jeste zilo zivotem jeskyniho cloveka :-(

   • Antimon

    Hmm …. a kvůli té ukázkové kooperaci se tady řeší uprchlíci a imigranti. Chování některých příslušníku islámských bojovníků je příkladně kooperativní. myslím že jde ještě trochu pod toho „jeskynního“ člověka. Ono to chce vidět obě strany mince a nejen tu, která je zdejší paní milá :-)

     • Antimon

      A to prosím v čem? Tím že jsem poukázal na to, že každá mince má dvě strany a ukazovat pouze jednu, tu která je milá Vám, není fér? Nebo chcete popřít, že tvrdě vystupujete proti jakémukoliv názoru, který je, byť i jen mírně, protiimigrační?
      Z posledních dvou vláken jsem získal dojem, že naprosto tvrdě a nekompromisně vystoupíte proti každému, kdo má na věc jiný názor než Vy. Tušil jsem, že se Vás to dotkne, proto tam byl ten smajlík na změkčení. Ale ten dojem jsem získal a při opětovném projití si těch vláken jsem se ho nezbavil. Vaše reakce na článek pana Davida je ale výrazně horší než reakce moje. V čem? V tom, že jste to nesdělila panu Davidovi. To by jste asi takové výrazivo nepoužila. Ale O.K. omlouvám se, že jsem si dovolil, ale už si dovolovat nebudu. Škoda, bývalo to tady zajímavé.

      • Janika

       Neurážejte se, Antimone, a raději si uvědomte, že je zásadní rozdíl vyjadřovat se k názoru, k tomu, co bylo řečeno, a k osobě, která to řekla. To druhé se jaksi nedělá.

       • merlin

        to není pravda já například propaguju přijetí všech šiítských sekt do evropy, aby se nastolila na tomto uzemí ztracená rovnováha a píšu to všude, a zatím mě nikdo nevyhodil. A to jsem zásadně proti přijímání sunnitů, mezi kterými se rozmohl v oblasti afroarbského koutu – bohužel nejen tam – wahábismus. COž platí bohatě saudové, takovou propagandu by mohla závidt česká televize, Obama i Putin.

        • dixi

         Mám pocit Merlin, že nerozlišují šííty a sunity, prostě pro všechny jsou to jen primitivní muslimové. Že tu hrůzu a fanatismus podporují hlavně saudové s pomocí USA, ani se mi to nechce psát velkými písmeny, to mnozí nechtějí rozlišovat. Je to tak pohodlnější.

         • merlin

          ale oni fakt živí tu propagandu, spolu s katarem. živí jakože bohatě platí, po evropě, asii africe, všude kde můžou. školy, tiskoviny imány.

          • dixi

           Jasně, jen té hydře , která má hodně hlav bude dnes problém utnout hlavu.

        • Antimon

         Merlin, Vašich příspěvků jsem si vždy vážil a vážím. Jsou fundované, podložené, vyvážené. Bylo-li pro, tak bylo i proti. a bylo-li proti, bylo i pro :-) Takže s Vámi jsem byl vždy více méně v souladu.

       • dixi

        Tady někteří diskutéři byli urážlivě osobní a najednou se oni cítí dotčeni, že na to bylo poukázáno? Poznámky, kdo vás platí, a pracujete pro koho ? Byly tady několikrát. Rasistické poznámky taky, nedivím se, že to Janika utla. Blahosklonné poznámky o tom, co je zdejší paní milé? Kde chybí argument, nastupuje útok ? Je vůbec ostudné, že se Janika musí na svém vebu takovým útokúm vůbec bránit, už proto, že je hodně smířlivá a tolerantní k většině názorů.

       • Antimon

        Myslím že jste mně nepochopila. Neurážím se, ale odcházím z míst, kterým přestávám rozumět. Mám celý život dost problém s vulgárním vyjadřováním obecně, u žen obzvláště. Teď k stáru se to spíše zhoršuje. Ano, je to můj problém, ale myslím si, že inteligentní člověk k životu vulgarismy nepotřebuje. Pak mi také vadí trojí metr. Jeden pro mně, jeden pro ty co se mnou souhlasí a jeden pro ty, co se mnou nesouhlasí. Myslím si, že moje popíchnutí není žádná podpásovka, natož osobní útok. Pokud tomu tak rozumíte, pak tomu nerozumím já a bude lepší se vzdálit. Nebo to snad vidíte jinak?

        • Janika

         Jak já bych se divila, kdyby se v někom našlo tolik slušnosti, aby se za urážku omluvil…

         • Kamil Mudra

          Jen chvíli jsem stál a už stojím opodál. Pročísnul jsem to vlákno velmi „hustým hřebenem“ a na žádnou urážku jsem nenarazil. Kdo koho jak urazil? Kdo se má omluvit? Nebo je něco smazáno?

          • Janika

           Kamile, tebe by neurazilo nařčení, že nepíšeš to, co si myslíš, ale že se snažíš zalíbit svým psaním někomu jinému? Tak mě by taková nehorázná sprostota urazila víc, než kdyby někdo označil mé psaní za s*ačky.

          • Kamil Mudra

           Aha. Takže tím uraženým má být Astr. Tedy, pokud má být tím nařčením věta:
           „Ono to chce vidět obě strany mince a nejen tu, která je zdejší paní milá :-)“
           tak já v ní to nařčení, že Astr píše něco co si nemyslí, rozhodně nevidím. Maximálně konstatování že Astr vidí jen jednu stranu mince a to tu, která se zamlouvá tobě.
           To, že píše takovým způsobem aby se ti zalíbil, říkáš ty ale ne Antimon. Ten pouze označuje pomyslnou stranu mince.

           Dle mého mínění jsi vyčetla mezi řádky něco, co by tam možná mohlo být ale také nemuselo, automaticky jsi to pojala jako „hotovou věc“ a reagovala jako by Antimon něco takového napsal. Napadlo by tě to samé kdyby ta věta třeba zněla: „Ono to chce vidět obě strany mince a nejen tu, která je Kamilovi milá :-)“?

           Myslím že kdyby podobná věta, například: „Hele nemůžeš to vidět jenom jako Janika, ale taky … “ (dosaď si cokoli), padla při verbálním rozhovoru, někde u stolu v hospůdce – tak se nad tím nejspíš ani nepozastavíš. Nebo ano?

          • Janika

           Kamile, ty jsi fakt … jak slon v porcelánu. Proč si myslíš, že jsem nikoho nejmenovala? Astr je dospělý chlap, jistě by si dokázal ozvat sám, kdyby chtěl. Tohle bylo mezi mnou a Antimonem, o způsobech, které si tady nepřeju. A je to jasné jak facka, žádné čtení mezi řádky. Laskavě se do toho dál nepleť, dík.

          • Kamil Mudra

           Jakýpak slon v porculánu, Janiko? Zeptala jsi se – odpověděl jsem. To víš, mě nějaké holčičí špitání, v rožku za vějířem, neužije. Co na srdci – to na jazyku – maximálně trochu „přičísnu fazónu“ pro citlivou dušičku.
           Ale co … Klidně i slon. V tom případě ale dycinky s chobotem vzhůru :-)

 8. Gatta

  Jako zde jen nepravidelný čtenář a vyjimečný pisatel … mezi lidmi je nashromážděno mnoho emocí a frustrací. Imigranti prostě jsou problém … a nějaký ten problém vždy zafunguje jako spouštěč. A pak nastává situace kdy se přechází „od slov k činům“, i když zatím jen v podobě ostrých slov na netu.
  Dokonce někdo slavný (?) podobně definoval začátek revolucíi: „Když lidi už nebaví o věcech jen diskutovat a přejdou k činům“.
  Teday toto bych nebral osobně – na OM to bylo podobné.

  No a k těm plusům a mínusům – Vaše volba, ale aspoň jste měla přehled i o názorech „nepsavých“ návštěvníků Vašeho webu.
  Já bych je nechal.

  • Janika

   Gatto, vím, že to byl dobrý nástroj na uvolněně emocí. Jen si myslím, že to nebylo o názorech na něco, ale o osobních sympatiích a antipatiích. Tak možná to zase vrátím, až se situace uklidní.

   • Gatta

    Re – to vybíjení emocí na „své blizké“ je taková náhřažka – ubohá náhražka. Protože na své blízké, či v rodině, to si troufne a umí být tvrďák každý. Na cizí, nebo na skutečné původce problému, si troufne málokdo.
    No třeba jednou nepůjde už jen o uvolnění emocí, na to by přeci stačil i nějaký ten hokej, ale opravdu lid přejde od slov k činům a to i k činům na místech kde to má smysl. Neboť jen následný čin, třeba i problematický, jen ten dá smysl jakékoliv předcházející diskuzi.

 9. jafa

  U Tarase se už nelajkuje, protože to není anonymní :-)
  A smajlíky bych povolil :-) Někdy i blicí.

 10. hauptmann

  Janiko, myslím, že vnímáte rozbouření vod okolo ostrova trochu intenzivněji, než ostatní. Což je pochopitelné, jelikož vy jste jeho osvícenou vládkyní a záleží vám na tom, aby se do vašeho teritoria nevmísil nějaký škodlivý duch. Určitě něco odfiltrujete, ale jsou témata, na něž mají i „starobylí“ přispěvatelé různý názor. Podle mě je to v pořádku. Diskuse tady jsou kultivované, podívejte se jinam. Plusmínusy klidně nechte, mám na to stejný názor jako Kamil nebo Sax.

  • merlin

   souhlas sio, taky nevidím. Já jen, že už delší dobu přemítám proč začal pánek stavět školy pro eritrejce a etiopany pod heslem školy pro afriku – a nově taky v libyi, mě to vrtá hlavou co by jim mohl stavět. nové medresy ? nebo že by zš křestanům v libyi – kteří tam nejsou ?

   • PeeBee

    celozivotni trafikant panek by mel problemy se zakonem – zneuzivani dotaci, schalovani genocidniho jednani (mlceni je souhlas), aj. u nas se stane casem prezidentem – ma takovy cituplny pohled a starsim damam prijde sympaticky, navic toho pro lidi tolik udelal…

 11. BARON LE SAMEDI

  Co by udělal český král….pobil osmanskou jízdu na hranici, nebo jí vpustil do království, otevřel královská hradní i městská vězení, vypustil vrahy a jízdu by nechal pobít, aby bylo provždy jasno, že království nebude rejdištěm nepřátel křesťanstva……..tak dnes to máte, Janiko jednoduché, eu vám prodává rovné rohlíky. To my jídali po tři staletí rohlíky ve tvaru půlměsíce nepřátel, a přes více než tři staletí si každý z nás užíval symbolickou konzumaci nepřítele. Jaká jste účetní, když patnáct kop imigrantů označujete za pár, tedy dva, či hrstku, tedy méně než pět…Zajímavé na nich jsou dvě věci: ještě v Libyi či Turecku mají pas, přitom pas se nevydává obecně osobám, které za sebou nemají vojnu – u nás se nedávala výjezdní doložka než kriplům na západ- a všechny tyto země, najmë Libye mají exit visa. Nesmíte bez něj ven. Takže hoši porušují zákon už v Libyi, ne až vstupem do Schengenu. Peníze, které mají dostali a mají jednorázově, zajímejte se o to, kolik z nich má kartu, a očekává inkaso, třeba v piastrech, na účet… vybavili je prachama jako Bonda kufříkem s jedem…Dále: Švédové vloni vzali prý přes osmdesát tisíc svalnatců….víte, jaké je to demografické vychýlení….osmdesát tisíc pod třicet let stačí na zterorizování všech švédských důchodců, stejně jako tři závadoví Romové stačí na terorizování ústavu o osmi stech žácích. A odpovězte mi, zda snad takové případy nebyly…Jde o invazní armádu, která má vždy své mrtvé, a to jsou ti utopenci. Letos má invazi provést šest set padesát dva tisíce lidí. nepředstavitelno, že Česko zřejmě zaplatilo za Hančino a Tončino propuštění, a Afghánci ted s tím výkupným prchají do EU. Bude je Tonča vítat? Jsme jako Indiáni, kteří místo aby bělochům postavili hráz, kecali u kalumetu o míru. Nadělil B§h Eritrejcům zemi? Nadělil. Vzdělali ji? Ne. Nechápu, proč touží po půdě naší jak po barevné skleněnce.Jen pár jezinek ohřejeme, říká si asi Janika za zimních večerů…A pro slušné lidi argumentuji: při osednutí Ameriky šli Japonci a Číňané ze Západu, Židé, Slované a Anglosasové z východu, a Skandinávci ze severu. A všichni tvořili jeden koš nového amerického národa. Ale evropský národ neexistuje, nebude-li ovšem vytvořen naším pobitím, záhubou..

 12. Budgie (@faajte)

  Mi se vždycky líbí, jak jsou teoretici zaskočeni realitou – je to v podstatě stále stejné a na jedno brdo, ale vždy to spolehlivě pobaví. ..)

 13. jafa

  Těším se na odhalení, kdo to to vlastně řídí. Fotečka ředitele Zeměkoule by nebyla? :-)

 14. BARON LE SAMEDI

  je-li janika Donbas, proč jí netíží, kde budou lidé ze zničwného Donbasu, co spí ve sklepech, a vědí, že nové byty, práci etc. jim nikdo nedá…..nejsou nuznější než hajzlíci z Afriky, které logisticky dopravit z Eritreje do Bolzana je složitější, než poslat Rommela z Hamburku do Tobruku.??? A pak, JE SUIS DONBASS . Póza.

  • Janika

   Barone, momentálně mě tíží spíš Váš stav, že zase píšete ptákoviny. Ještě jeden méně příčetný komentář a dám Vám ve Vašem vlastním zájmu ban.

   P.S.: Vlastně vy se chcete kočkovat, že ano? Líbilo se Vám, jak mě Sio vytočil a chtěl jste to sadisticky zkusit také, vidím Vám až do žaludku. Co by Vás bylo bývalo potěšilo nejvíc – kdybych brečela, nebo sprostě nadávala? Ale máte smůlu, dneska už jsem v pohodě.

   • BARON LE SAMEDI

    Janiko, moji předci bojovali za tuto zemi. Krví . Přál bych, a z celého srdce přeji Ondřejovi, který se o mne tak vtipně, podle něj, otřel, aby prožil alespoň jednu noc jako můj děd, který byl na úsvitu dne kdesi v jedenačtyřicátém dokopán ke gilotině, sražen na kolena a gilotinován. Proč? Aby si z jeho vnuka dělali prdel hajzlíci Ondřejova ražení, abyste Vy, která jste k příhodám svého rodu za války napsala, že vám se nic nestalo, vyhrožovala ban-em? Opravdu myslíte, že se toho bojím? Nač jsou nám, mé generaci, válečné kříže předků? Padli oni proto, abych já se mohl nechat demokraticky blbcem, tvořícím signifikantní odstavce, jak sám hrdě píše, urážet?…. Je vaší sudbou, abyste pokořeni už nevstali, neboť zde nebude hrdinů…Země bez hrdinů je ovšem zemí lokajů a lokajíčků. Sluhů. Inu tedy služte…zbabělci české země. A můžete se i spojit. Vhodný nadpis pro blog, ostatně….:-)))

    • Hamilbar

     Jsi srab barone! Jestliže nekecáš, jak je tvým dobrým zvykem, tak si tvých předků vážím. Ovšem ty ses jim nějak nepovedl. Schovávat se za dědečka! Človíčku, díky tobě začínám chápat antisemity. A to jsem se s nima vždycky hádal.

      • Hamilbar

       No aspoň že tak. Ale to mně jenom ujely nervy. Některé věci těžko rozdýchávám.

       • Janika

        Já jsem to přičetla tomu vedru :-). A bylo to tak od srdce, že jsem se nemohla zlobit :-).

     • BARON LE SAMEDI

      jste slaboduchý, Hamilbare. Co s tím. Můj dědeček byl příslušníkem České družiny v Rusku, prošel celou ruskou Evropu, prošel Omsk, Irkutsk, Chabarovsk, Vladivostok….. a tak bych milý komunistický kádrováku, mohl pokračovat. Chápu, že se těšíte na příchod africké dělnické třídy, protože když už vy jste si zhatili tu svoji vedoucí úlohu, tož ji přenecháte černým proletářům. Těm dolarovým. Budete jejich prvními oběťmi. Práce se samopalem jim jde obzvláště dobře….

    • PeeBee

     pokud si „delal prdel“ z vas a ne vaseho deda, je vse v poradku, ne?

 15. Sio

  Táhne se blogem? Tak dobře, kdo mi ukáže článek, zabývající se tím, že tu pláčeme nad imigujícími a kašleme na ty, co zůstali?
  Kdo mi ukáže aspoň 10 diskusních příspěvků (kro mě mých), které v souvislosti se současným imigračním boomem poukazují na to, že ti, co zůstali, jsou na tom hůř a proto by naše pozornost a soucit měly být upřeny více na ně? Že jsou to ti chudší a slabší a zaslouží si více pozornosti, než ti bohatší a silnější, co se stěhují sem a na vlastní lidi nejspíše kašlou?
  Speciálně od Embéčka a Janiky jsem dychtiv znát ty příklady.

  • PeeBee

   ciste technicky: rodina, 15 lidi, 2 starsi synove se vydavaji na cestu, zbylych 13 zustalo. vy jim chcete pomahat tim, ze ty dva na rok internujete v nejakem koncentraku a pak poslete zpet? vysledkem je opet 15-clena rodina (pokud tedy vsichni zatim prezivaji) na stejnem miste a v jeste horsi situaci nez predtim…

   takze jak konkretne si tu pomoc na miste predstavujete? jako kdyz v tibetu diky pankum postavime za neskutecne draho 1 skolu, kdyz na jinych mistech jich 10 mezitim smazneme?

   • Sio

    Ale to přece nejsou ekonomičtí přistěhovalci, tvrdí se, že jim jde o život. Takže těch 13 zůstává v ohrožení života, pokud přistoupím na váš příměr. Je nejspíše hodně netypický, ale budiž. Ten, kdo zatím stojí se postaral, abychom měli málo informací.
    Pomoc na místě vidím jako dovoz potravin a ano, v lepším případě i postavení škol a nemocnic. Pokud je to reálné. Kde berete jistotu, že ti dva synové budou něco posílat rodině?
    Proti bombardování a „smazávání“ škol jsem stejně jako vy. Proti neskutečně drahým projektům rovněž. Ovšem s tím opravdu nemám nic společného, vy ano?
    Nezdržoval bych nikoho 2 roky v koncentráku, poslal bych je zpět ihned. Přestali by se o to pokoušet.

 16. Janika

  Nahoře jsem zmínila GeoNa, náhodou se mi vybavilo něco zajímavého, co souvisí s dneškem. Bylo to před několika lety, G. psal myslím něco o Palestincích, nemohl vědět, co se bude dneska odehrávat a co se týká lokality imigrantů, tak to není přesné, ale to není podstatné. Psal cosi o hrůzné vizi, kdy tito tmaví zoufalí lidé budou v hordách rabovat naše ulice. Už si to moc nepamatuju, utkvělo mi v hlavě jediné, pro mě nejdůležitější. On se jich strašně bál, bál se toho, co mohou přinést za destrukci sem k nám. Ale přitom stál na jejich straně, se vší svou výmluvností hájil jejich pravdu. Přišlo mi to neobyčejně lidsky veliké, někoho se bát, ale přitom uznávat jeho práva.

  • embecko

   Ano a o vzedmuti islamu vcetne krajnich poloh rikal, ze abychom se nenechali mylit, ze jde jen o formu jeho obrany, kdy je existencne zahnany do kouta ze vsech moznych stran a nic jineho mu nezbyva.

  • Sio

   No, buď se vyhýbáte odpovědi nebo ne a ne ji pochopit. Pokud vás vytáčím, je to pro mě nepochopitelné. Vyjařuji se slušně a pokládám otázku, kterou zřejmě nechcete odpovědět. Proto ji zopakuji. Prosím nevytáčejte se a zkuste se nad tím zamyslet. Jen upozorňuji na reálný aspekt problému. Takže:
   Menšina, která má z nějakých zdrojů tisíce dolarů nebo eur opouští pomocí těchto peněz svou zemi a jde si za lepším. Většina, která nemá ty peníze, odejít nemůže. Navíc ze země, kde bydlí, odejdou elity. Proč se nebavíme o této evidentně více postižené většině a vedeme tu debatu o té lépe situované a zřejmě i vzdělanější a schopnější menšině? Mě například nezajímají elity, které opouštějí svůj národ, pokud jim prokazatelně (ale to není ten případ) nejde o život. Pokud jim jde o život, pak zde jistě nebudou požadovat nic, než jen to, aby tu mohli po nějakou dobu přežít. A to taky není ten případ.
   Nemůžu za to, že zřejmě spíše fandíte menšině (nebo se mýlím?), která opouští své lidi, někdo by mohl říci, že je zrazuje. Mě zajímá osud těch lidí, co zůstanou doma. Klidně mě zabanujte, když vás mé prosté otázky vytáčejí. Aspoň bude jasno, že si zde ani slušnou diskusi nepřejete, pokud náhodou odporuje vašim názorům.
   Respektuji, že ban můžete dát kdykoli komukoli a bez vysvětlování. Je to vaše právo.

   • danaver

    Ale tady asi nikdo nikomu nefandí, tady se spíš mluví o ohrožení našeho života. Tamti co zůstali tamněkde, se musí vypořádat s tím že o něco přišli. Nevím nakolik je to pro ně, protože jsou dost zvyklí žít s málem. My, kteří jsme zůstali tady, se musíme vypořádat s tím co k nám přišlo nebo přichází. A co je hodně odlišné, a čeho je moc.
    Takže. Můžu na ně tamněkde myslet. Kupuju si kafe v automatu, odkud jde z každého kelímku dvoukoruna na afriku. Ale řešit migraci chci ve vztahu ke mně, k mému městu, k mé zemi.
    Zvlášť takovou, která je divná. Příliš hromadná na to, aby šlo o skutečné uprchlíky bojující o holý život.

    • danaver

     Jo, a ještě něco, úplně stačí že na ty co zůstali myslí ti co odešli – oni si totiž v rámci rodiny posílají vydělané peníze. Dělají to tak všichni, i Vietnamci, i Turci, my fakt nemáme důvod k přehnané plačtivosti.

    • PeeBee

     svata prostoto, vy pomahate africe kupovanim kelimku kavy? mozna by bylo lepsi chtit po nasich mocnych, aby uz radeji NIKDY NIJAK AFRICE NEPOMAHALI, ona si poradi sama, kdyz z ni porad nebudeme neco zdarma odvazet…

     • Janika

      PeeBee v téhle jediné větičce je moje představa řešení problému – UŽ NIKDY AFRICE A JINýM ZEMÍM NIJAK NEPOMAHAT! Stáhnou vojáky, nebombardovat, nesvrhávat režimy, nekrást… A vrátit a nahradit aspoň něco, co zničili.

      • Sio

       A vidíte, v tom se shodneme. Stáhnout své vojáky a nahradit škodu, kterou udělali, popřípadě vrátit to, co tam nakradli. To podepíšu, to by měla udělat každá země. Afriku by to postavilo na nohy.
       No a k mému problému – tohle řešení by pomohlo všem, nejen těm, co zdrhnou.

 17. Ondřej

  Pripominam dnesni rozhovohorr Culika z BL o emigrantech. Myslim, ze nikoho nenecha na pochybach, kde se dnes deli moderni svobodomyslna levice od starych rudych bolseviku a hnedych kozervativcu typu A.B. Bartose a jeho pratel sibenic pro rasovou ci nabozenskou odlisnost. Zatimco levice na zapade davno bere multikulturni toleranci jako normotvorny atribut slusneho vychovani, ta nase u nas zijeme davno prekonane bitvy o narodni identitu.

  https://m.youtube.com/watch?v=qUF9Wh6eCW0m

  Tak co myslite, Baroni a jini odrodilci Petra Voka z Rozumberka, sebereme nam 1200 uprchliku Babicku, knedlo velpro zelo a „Slovacko sa nesudi“ a nahradi ho kebabem a Seherezadou?

  P.S. nelajkuju a diky za podmetnou oponenturu vetsinovemu nazoru o “ islamskeho hrozbe“ Saxovi a hlavne neunavne pokusy o vysvetlovani pani Janice. Noblesme, moudre a s velkou davkou tolerance.

  • Ondřej

   … s performerem a hlavni postavou diskuse M. Jilkove „Mate slovo!“ Milanem Kohoutem.

  • Janika

   Zatimco levice na zapade davno bere multikulturni toleranci jako normotvorny atribut slusneho vychovani, ta nase u nas zijeme davno prekonane bitvy o narodni identitu.

   Přesné… mám poslední dobou pocit, že se posouváme někam do minulosti, přes obrozence až k náboženským válkám :-).

   • Sio

    To jako – západní levice – náš vzor!? A s Amerikou na věčné časy a nikdy jinak!?
    Tak to zřejmě nebudu ani takový disident, když prohlásím, že žádná západní levice neexistuje, pouze se někdo za ni prohlašuje. Ale za vzor jsme si je asi vzali, pracujeme usilovně na tom, aby ani tady skutečná levice nebyla. Vlastně už jsme je v tom dohnali a možná i předehnali.

  • Kamil Mudra

   Ta diskuse s Kohoutem je plytká a nezaznělo na ní nic zajímavého, takže vůbec nechápu, Ondřeji, proč ji připomínáte. Kohout – hlasatel multikulti – pléduje za „obohacení“ stávajícího obyvatelstva o co největší počet zastánců monokulti.
   O multikulturní toleranci by především potřebovali poučit ti zástupci islámu, kteří si v OSN vydupávají oprávněnost tvrdých trestů, za sebemenší pokus o kritiku (ba i pouhé komentování nevěrcem) islámu v každé zemi na celé planetě.
   1200 uprchlíků nám Babičku, knedlo vepřo zelo a „Slovácko sa nesúdí“ samozřejmě nesebere. O to se v budoucnu postarají lidé jako vy, pro které už dnes národní identita nic neznamená a překypují tolerancí vůči netoleranci.

   • Honza999

    Nebylo náhodou sem tam ve zprávávch, že ve Velké Británii se již místní úřady o vánocích neodvažují na veřejném prostranství postavit vánoční strom, neboť je tím urážen „jemnocit“ přistěhovalců???

  • PeeBee

   kterou levici mate na mysli ondreji? muzete prosim konkretizovat? nemuzu si nejak zadne levice „na zapade“ vsimnout. nemate snad opet na mysli cohn-bedita a spol, ze ne? nebo… hollanda? nemecke socdem? saskarny typu democracy now?

   kohout je v pohode, ten vidi cela leta ty souvislosti. ze ho cesky buran hned povazuje za pravdolaskare, svedci jen o nevedomosti ceskeho burana. nicmene milan kohout by mel trochu korigovat sve zpusoby – jsou kontraproduktivni a tim se svym prinosem rovnaji ztrate nebo pusobeni manipulatora, coz je skoda.

  • Sio

   No tohle může říci člověk jen s totálně vymytým mozkem. Chcete-li zotročit nějaký národ, seberte mu jeho tradice, dějiny a zbavte ho vlastenectví. Prohlaste vlastenectví za extrémismus a fašismus, vysmějte se Jiráskovi a oblažte každého svého protivníka titulem vepřoknedlozeložrout. Je to zrada vlastního národa a takové kydy teď jsou slyšet ze směru nenažrané katolické církve, která podobnými jedy tráví mysli svých oveček. Aby to bylo kompletní, dodejte ještě, že husité byli vrazi a zloději a vypalovali krásné kostely, upalovali své odpůrce a kradli.

 18. merlin

  Své rozprory s vámi jsem si konečně vysvětlila pod sealem, jestli ne vám, je mi líto. asi to líp neumím
  ondřeji, už mě nikdo nedonutí se dívat ani na kohouta ani čulíka a každý si asi necháme svůj pohled na svět.
  Horka neprospívají myšlení – mému. takže až se ochladí .-) Zatím ahoj

  • Ondřej

   Se Sealem to byla výživná debata, nicméně Vaše snaha udělat z xenofobů postavené na roveň diagnóze „mentálních bulimiků“ nemocné lidi, tak tady byste se měla držet svoji židle, protože sociologie a politologie by vám jasně na x případech v minulosti ukázaly, že se jedná o cílenou manipulaci sociálního ohrožení, které funguje úplně stejně prvoplánovitě jako strach z měnové reformy anebo omezení individuální dopravy automobilů. JEDNÁ SE O AKT NENÁVISTI vyvolaný na základě toliko vybičování SOBECKÉHO postoje u nižších tříd, kteří nemají vyvinutý akt solidarity ani se se svými etnickými souručenci, natož aby jej měli s lidmi žijící v pro ně někde v Machometánii. Jestli tedy nízký emoční kvocient a neschopnost empatie není nově zařazen na diagnostický list duševních chorob.

   Tady mi váš úsudek zklamal, upřímně. Myslel jsem si z Vašich komentářů, že Váš úsudek podléhá méně tendenčním přístupům. Být technička, řeklo by se, fachidiot, co přes svůj (obvykle vysoce profesní odborný potenciál) nazírá společenskovědní problémy naší společnosti úzkým prizmatem jeho striktně vymezeného odborného zázemí. Které nemá navíc obvykle se sociálními vědami nic společného. Že se toho dopouští David, prezentující se jako levicový radikál vystupující na politických seminářích KSČM s dogmatiky a předlistopadovými nomenklaturními nejvyššími politruky z ÚV, naznačuje, že jeho ideologický náhled převažuje nad jeho vzděláním a schopností hodnotit věci s alespoň nějakého validního sociologického minima. Bohužel prof. Keller je v tomto podobně neplodný, protože on je zajatý, jak zpívá za pozdní normalizace Peter Nagy v jeho definici střední třídy a zabývá se třídním bojem elit s touto třídou. Přitom, jak se tady hezky veršuje následující

   Profesor Indigo
   Nepochopí
   Žije si zavretý
   Do definícií
   Profesor Indigo
   Dávno už nevidí

   Že je tu obloha – z ktorej dýcha
   Že je tu láska čo mu chýba
   A preto znova U mňa prepadá.

   Láska je křesťanský cit. Ten mi u mnoha marxistických odrodilců, bohužel u nás zdegenerovaných jejich komunistickou deformací politického života reálsocialismu mrzí. Mně je moc líto, že to dělá člověk vzdělaný ohánějící se levicovými ideály potřebou pomoci slabším, solidaritou a internacionalizmem odmítající hrát na národní strunu sobectví a kulturního dědictví naší identity. A jak tu kdosi napsal, než tací lidé jsou mi milejší liberálové nebo lidskoprávní moralisté ze středové havlovské pravdolásky nebo kultivovani konzervativci z KDU (Roithová). Mě v současnosti sociální boj s globalizmem který nedokáže překročit Keller nepřijde jako prioritní, když tady klepe někdo o dlažbu na náměstích šibenicema. To pak v rámci pudu sebezáchovy půjdu do protipochodu klidně s pravdoláskou. Ondra Slačálek by mi to rozhodně neměl za zlý, když jsem viděl jak mu policajti namáčkli jeho fousatý kukuč na stěnu antonu. Za co? že se vzepřel náckům jako je Bartoš kterým David dělá od(p)ornou stafáž, protože se mu to díky nepřekonané „nemoci levičáctví“ momentálně hodí do jeho boje proti současným evropským elitám?

   • Janika

    JEDNÁ SE O AKT NENÁVISTI vyvolaný na základě toliko vybičování SOBECKÉHO postoje u nižších tříd, kteří nemají vyvinutý akt solidarity ani se se svými etnickými souručenci, natož aby jej měli s lidmi žijící v pro ně někde v Machometánii.

    Děkuji za vyjádření k Davidovi a xenofobii, Ondřeji, i výše saxi, Rozumná, střízlivá slova, to je zapotřebí. Mě ten článek vyděsil právě tou takzvanou odborností, která hodně lidí oblbne. Čtou si to a jsou na sebe hrdí, jak to hezky chápou, takové je to učené a seriózní, že ano, a človíček si připadá fakt dobrej, že tomu rozumí….

    • merlin

     tak jsem se vrátila od vody a přečetla si ondřeje, ale on to napsal za mě kamil, nižší třídy sednou.
     Milý ondřeji, trvám na tom, co jsem napsala výše o svém chápání toho, kopírovat to nebudu, bud jste to pochopil nebo ne a v podstatě je mi to vzhledem k těm nižším třídám úplně ganc egál. Přeju vám mnoho štěstí v životě.

   • Kamil Mudra

    Jakýkoli projev ostražitosti či nedůvěry se stává fóbií pouze tehdy je-li evidentně iracionální. Fóbie JE duševní porucha a nic na tom nemění skutečnost že je tento pojem z oboru psychiatrie vykrádán médii (nebo politiky či jinými „autoritami“) neschopnými najít nějaké vlastní pojmenování společenského jevu, či projevu jednotlivců, vznikajícího na reálném podkladu z dostupných informací.

    Pokud matka zakazuje dceři zkratku přes noční park, na základě statistik o znásilnění, vyčtených z kriminalistické rubriky, rozhodně nejde v jejím případě o nějakou fóbii, nýbrž o racionální postoj formovaný přirozenou starostlivostí o její dítě.
    Pokud má někdo obavu z průvodních jevů konkrétního druhu imigrace, na základě indícií z běžně dostupných informací, je jeho postoj stejně racionální jako u té matky. Ten kdo ho nazývá xenofobem tak činí zpravidla proto že nemá vhodné argumenty na to aby mu jeho obavy vyvrátil a není-li lékařem (psychiatrem) dotyčné osoby, nemá k tomu ani morální, ani profesní právo.

    Vaše nabubřelé „třídní“ pojetí – stran aktu solidarity – je urážkou všech lidí které do té „nižší“ třídy řadíte, protože byste nemohl nic takového napsat kdybyste se sám necítil být příslušníkem nějaké „vyšší třídy“. Nevím jaké měřítko ke svému „rozřazování“ používáte, ale pokud by snad mělo být ekonomické, pak vám musím říci že v téhle „nižší třídě“ jsem se vždy setkával s větším smyslem pro solidaritu, než u těch co se počítali do těch tříd „vyšších“.

    Až na výjimky, se nejedná o „akt nenávisti vyvolaný na základě toliko vybičování sobeckého postoje u nižších tříd“, nýbrž o úplně obyčejný strach lidí, mnohonásobně zklamaných v důvěře k lidem, kteří se prodrali do vedení společnosti a naprosto ignorují skutečnost, že se tak stali zodpovědnými za kvalitu jejich životů. Čím menší má kdo možnost (a ta je převážně určována jeho majetkovými poměry) čelit negativním jevům ve společnosti, tím větší jsou jeho obavy a není na tom nic nenávistného ani sobeckého.

    To je ovšem něco, co si na rozdíl od lidí, jako prof. Keller nebo Ivan David, nejste schopen uvědomit, což vám ale nebrání v tom abyste o nich psal s despektem a cítil se blíže „havlovským pravdoláskařům“ kteří své humánní postoje už dostatečně předvedli ve vztahu k Jugoslávii, Ukrajině a ostatně i k „vývozu demokracie“ do Afriky.
    Bůh nás chraň před lidmi jako vy. Doufám že nesedíte na nějakém důležitém postu. I když…ono by se vlastně nic nestalo. Nijak byste „nevyčníval“.

    • hank

     „…na základě indícií z běžně dostupných informací…“
     Kolik z těch informací jsou dezinformace, hoaxy a jiné záměrně vypouštěné manipulace? A s jakým záměrem? Copak už jste všichni zapomněli, jak se to rozjíždělo v Jugoslávii?
     „…Vaše nabubřelé „třídní“ pojetí – stran aktu solidarity – je urážkou všech lidí které do té „nižší“ třídy řadíte, protože byste nemohl nic takového napsat kdybyste se sám necítil být příslušníkem nějaké „vyšší třídy“. Nevím jaké měřítko ke svému „rozřazování“ používáte, ale pokud by snad mělo být ekonomické, pak vám musím říci že v téhle „nižší třídě“ jsem se vždy setkával s větším smyslem pro solidaritu, než u těch co se počítali do těch tříd „vyšších“…
     Co je na tom nabubřelého? Ono je to poprvé v dějinách, kdy se někomu úspěšně daří záměrně rozeštvávat lidi, kteří mají objektivně stejné zájmy? Copak takhle – aspoň my pamětníci – oprášit si v hlavách marxistické definice? Třída o sobě, třída pro sebe, rozpor mezi zájmy a postoji, chování maloburžoazie… neříkají nic? Od kdy je objektivní popis urážlivý? Vždyť my potvrzení některých Marxových závěrů sledujeme v přímém přenosu… Za to ovšem Ondřej nemůže, že ty definice a závěry málokdo zná a že pojem marxismus je považován za sprosté slovo…
     Navíc mě štve, že se tady hlava nehlava útočí ad hominem. Za názory, za postoje. Seznamy už jsou na světě, teď už fakt chybí jen ty šibenice. A všichni, kdo pod to přikládají, se nepochybně cítí být slušnými lidmi… Z toho jde větší strach než z imigrantů nebo z muslimů.

     • Janika

      Psali jsme to současně, hanku, a koukám, jak jsme se shodli, každý po svém jsme vyjádřili to samé. Aspoň něco v tom moři neporozumění tady, děkuji :-).

     • Kamil Mudra

      Hanku, hoaxú a manipulací je jistě na internetu hodně. Ale videozáběry z ulice, na kterých je možné přečíst si transparenty nebo zachycující výroky různých politiků vyjadřujících se tak či onak k situaci v jejich zemi, mají přece jen nějakou vypovídající hodnotu. OIC je také už dost „stará vesta“ aby její působení/snahy neunikaly pozornosti médií nejen bulvárního charakteru… Prostě, i když ty informace z internetu proženu hodně hustým sítem a ty které mne zaujmou si ověřím z více zdrojů a pak znovu proseju – stále těch indícií pro obavy zbyde dost.

      Kdykoli čtu kecy o tom že nějaká „nižší třída“ má cosi „nedostatečně vyvinutého“ přijde mi to nabubřelé. Ale dobře – mohl jsem místo toho použít třeba výraz „povýšené“. V každém případě takové „třídění“ nepovažuji za „objektivní popis“ a nevšiml jsem si že by Ondřej psal něco o Marxismu.

      O rozeštvávání lidí jsem v komentáři nic nepsal ale – souhlas – děje se to neustále takže ani v současnosti nejde o nic nového. A jistěže se najdou tací kteří lidského strachu rádi využijí aby se lidem vetřeli do přízně nabídkou že je toho strachu zbaví aby pak ze získané pozice těžili. Ale definovat ten strach jako nenávist vyvolanou sobectvím je jen způsob umožňující shodit ze stolu debatu o tom, co ten strach vyvolává.

      A to co píši nakonec není žádný útok ad hominem. Já mám skutečně obavy z lidí Ondřejova typu, kterým částečně „zatmívá mozek“ honba za nějakými ideály dobra a brání jim v racionálním myšlení. Jako sousedy je beru, ale když se dostanou na post ze kterého mohou nějak ovlivňovat veřejný život a ještě mají sklony dělit lidi na „méně a více vyvinuté“ tak je z toho nato šup tragédie. Nadarmo se neříká že cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly.

       • Kamil Mudra

        „Je to ad hominem jako vyšité.“
        Janiko, osvěž si paměť o tom co je to „argument at hominem“:
        https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_hominem
        a zjistíš dvě věci:
        1) dle definice je tvé tvrzení sporné
        2) v některých případech je „argument at hominem“ zcela na místě

        „A co je ti do toho, co kdo děláme v reálu.“
        Ukaž mi kde se na to ptám.

        • Janika

         „nejste schopen si uvědomit“ JE ad hominem

         „Doufám že nesedíte na nějakém důležitém postu. I když…ono by se vlastně nic nestalo. Nijak byste „nevyčníval“.“ JE šťouráním do osobního života.

    • Janika

     Ach jo, ty můj plyšový medvídku, to je zase snůška nesmyslů. Počínaje první větou, nemusím být vzděláním psycholog abych věděla, že fobie je chorobný strach který může ale také nemusí být racionální. Redukovat to na iracionalitu je špatně a pokud to tady posvětí veřejně psycholožka, tak nevím, co si o tom mám myslet.

     A kde máš nějaké ty všeobecně dostupné informace, pravdivé a univerzálně platné? V novinách, v televizi, nebo to jsou ta bůhvíkým na objednávku natočená videa? Jak víš, že to je pravda? Informací jsou kvanta, ze všech stran a protichůdných. To sis ještě nevšiml?

     Těmhle nesmyslům dáš korunu osobními invektivami. Moc hezké, opravdu.

     • merlin

      nejsem psycholog, z toh že lidé neoodělují profese plyne mnoho nedorozumění a už je jich tady hodně

       • merlin

        nač ta ironie, jistě, jen upozornuju na rozdíl profesí. psycholog o tom s vámi pokecá, já vám naordinuju elektrošoky :-)

        • Janika

         Nemyslela jsem to jako ironii, pokud to tak vyznělo, tak se omlouvám. Žila jsem v domnění, že vaším oborem je psychologie či psychiatrie a pro výklad fobií jsou obě přibližně stejně relevantní. Pak ovšem nechápu Vaše ohražení se. Mohla jsem použít místo toho slovo odborník. Takže jako odbornice jste pochválila Kamilův komentář, ve kterém určuje jako podmínku pro fobii iracionalitu, neodůvodněnost strachu. Je to tak?

        • merlin

         význam slova iracionální je neodůvodněný? – já bych řekla, že rozumem nepochopitelný, něco co se rozumu vymyká a nedá se to rozumem pochopit. Jinak s Kamilem souhlasím v argumentech a vtěšinu jeho postojů a výhrad sdílím, máte – li na mysli tu Kamilovu odpověd ondřejovi. Ano, dá se říci iracionální. Není to schopen zpracovat rozumem a člověka zaplví příval úzkosti nebo paniky, i když se to rozumem zpracovat snaží a ví, že je to nemysl, že mu nic v té chvíli nehrozí. Co se týče kritérií, fobií viz výše

         • Janika

          Podle Kamila když je strach iracionální nebo neodůvodněný, tak se jedná o fobii.

          • merlin

           Pro jistotu jsem ted vyhrábla ,, Psychiatrii , autor praško,látalová, z které se učí k atestacím a opíšu Vám to přesně str, 461:,, Fobické úzkostné poruchy – jedná se o skupinu poruch, kde je úzkost vyvolána pouze nebo převážně v určitých dobře definovatelných situacích, které nejsou za bžných okolností nebezpečné … Myšlenky na účast ve fobické situaci vzbuzují u pacienta anticipační úzkost, jde o iracionální strach s typickou zneschopnující úzkostí /případně záchvaty paniky/.. ,,Fobie je iracionální strach z nějakého objektu nebo situace. Lidé trpícími fobiemi rozumově vědí, že jejich obavy jsou irracionální, ale nepomáhá jim to v ovládání úzkosti a stressu , který při vystavení situaci prožívají. pacient se těmto situacím vyhýbá nebo je snáší s pocitem hrůzy….,,

          • Janika

           Problém je v tom, že toto úzké vymezení pro běžné psycho poruchy je tady zneužíváno pro jakousi legalizaci xenofobie, resp.jejího vynětí z fobií, protože je přece RACIONÁLNÍ A ODůVODNENA.

           A mimochodem, opakuji, celá řada jiných fobií do téhle definice nepasuje.

          • Kamil Mudra

           Díky. Tady mne zaujalo to: „Lidé trpícími fobiemi rozumově vědí, že jejich obavy jsou iracionální…“. To by tedy znamenalo že lidé kteří mají ten svůj strach rozumově odůvodněný, třeba i mylnými dedukcemi nebo klamnými informacemi, nemohou být označováni za xenofobní.

          • Janika

           A je to tady, jak jsem říkala – obhajoba xenofobie pomocí neúplných, rigidně vykládaných pouček z psychologie. Tak něco takového na blogu opravdu nechci propagovat.

           Kamile, jak sis jistě povšiml, máš schvalování komentářů. Smysluplné a rozumné komentáře, které psát umíš, uvítám a schválím. Jinak si ale přeji, aby tento blog měl „moji“ tvář. Komu se to nelíbí, ví, co má dělat.

          • merlin

           nechci vás naštvat, ale z psychiatrie, ne psychologie. to je jako bych já říkala třeba že jste bankéř :-)

          • Janika

           Nevím, proč by mě to mělo naštvat :-). A on je rozdíl v definování fobie v psychiatrii a psychologii? Myslela jsem, že základní teorie je víceméně stejná, liší se jen způsob léčby.

          • merlin

           psychologie patří mezi sociální vědy. Př. dejme tomu, že se budou zajímat o etymologii vzniku úzkosti a zmírnění příznaků, použijí k tomu kupř. psychoanalýzu nebo jinou metodu – mají spoustu metodik dle jednotlivých psychologických škol, které nejsou jednotné. Nestanovují diagnózu a jejich testy pomáhají stanovit např. schiz. znaky, depresivitu, jaká je osobnost, iQ atd., nestanovují diagnózy a neléčí. Když mám pacienta, mohu si přizvat psychologa nebo taky ne, ale pokud se něco stane v průběhu léčby, trestní odpovědnost nesu jen já, nikoliv psycholog, i kdyby udělal nějakou chyby on. Jinými slovy , nemaje za to odpovědnost, do všeho kecá :-).

          • Janika

           Tenhle rozdíl znám, merlin, psychiatr je doktor a psycholog takový ten šoumen :-). Mimochodem, vždycky jsem se do nich zamilovávala. Zajímá mě, jaký je rozdíl mezi definici fobie v psychiatrii a v psychologii.

           Našla jsem třeba tohle https://is.muni.cz/th/86501/ff_m/DIPLOMKA_komplet.txt
           Autorka psycholožka zpočátku použila definici fobie z psychiatrie, ale potom to dál široce rozvíjí. Chci říct, že oba obory jsou tak provázané co se týče teorie, že se dá obtížně odlišovat, čí je co. Omlouvám se, jen jsem se snažila pochopit Vaše vymezování se vůči slovu psychologie v souvislosti s fobiemi. Zvlášť když pak tu definici necháte (Kamila) napasovat na něco takového, jako je xenofobie.

          • merlin

           neléčí – mám na mysli nesmí nic doporučovat ani předepisovat a nerozhodují o způsobu léčby. Psychiatr je lékař, vystudoval medicinu. psycholog o ní nemá páru.

     • Kamil Mudra

      Mám pro tebe, Janiko, důležitou zprávu: Ne všechno co nechápeš je nesmysl. :-)
      Ale abych ti vyšel vstříc, nahradím slovo „iracionální“ slovem „bezdůvodný“. Už je to lepší?

      Ohledně informací – viz. výše odpověď hankovi. Tebe se jen zeptám: Jakými univerzálně platnými informacemi se řídíš ty ve svém postoji k migrantům? Podle toho jak už několikátou diskusi vystupuješ to nevypadá že bys neměla žádný názor.

      Invektivy – viz. výše odpověď hankovi.

      • Janika

       To je to samé, bezdůvodnost není nutnou podmínkou fobie.

       Mrzí mě, že komentáře téhle úrovně zaplavují diskuzi a přiznám se, že nevím, co s tím.

       • Kamil Mudra

        „To je to samé, bezdůvodnost není nutnou podmínkou fobie.“
        Řekl bych že je. Odůvodněný strach přece nikdo za patologický nepovažuje. Aspoň tedy nikdo relativně normální.
        „Mrzí mě, že komentáře téhle úrovně zaplavují diskuzi a přiznám se, že nevím, co s tím.“
        A co myslíš tou úrovní? Mimo velmi sporadických „úletů“ mistrala, Hamilbara a Barona se zde všichni diskutující vyjadřují slušně a k věci. Myslím že úroveň diskusí na tvých stránkách by ti mnohý blogger mohl závidět. Fakt nechápu na co si stěžuješ.

        • Janika

         Strach z blesku je odůvodněný. Z pavouků taky. A z tisíce dalších věcí. Když překročí míru, je to fobie.

         Nevadí mi úlety mistrala, chápu je. Nevadí mi specifický styl Barona, neuráží mě. Za Hamilbarovy výchovné „úlety“ jsem vděčná. Nekonečné dohadování s někým, kdo nechápe, neposlouchá druhou stranu, nesnaží se porozumět, otáčí hovor do slepých cestiček jen aby dokázal, že pravdu má jen on, tak to mě otravuje a považuji to za ztrátu času. Co vyvodíš z tvého ad hominem, šťourání do osobního života, chybného tvrzení o bezdůvodnosti a sprostého naznačování, že neznám výraz iracionální? Nic, viď, jen to budeš dál okecávat.

    • Seal

     Pane Mudro, ono odpovídat po Ondřejovi je docela zážitek, ale odbudu to tím, že i když je dneska módou strefovat se do prof. Kellera, tak to byl ve skutečnosti právě on, kdo v českém prostředí dlouho dopředu upozorňoval na to, že rozval sociálního státu ve svém důsledku povede i k nárůstu xenofobie a rasismu. Teď rovnou k tomu názvu: Podle mě je to hodně zástupný problém, který se řešil už v případě vztahu k rómskému etniku. Pokud si to pamatujete, tak se nejdřív mluvilo o rasismu a pak se vymyslel zcela nový termín: Anticikanismus. To se samozřejmě může udělat i v tomto případě, takže místo xenofobie se dá mluvit třeba o intoleranci k cizincům. Každé takové slovo ale zatím vždycky v sobě ponese negativní náboj, protože řeč je ve skutečnosti o postoji, který společnost zaujímá k cizincům, resp. o tom, co se považuje za předsudek a na druhé straně naopak za normu. Mnohem větší význam má proto asi mluvit o tom stravchu, který je sice přirozený, ale už mnohokrát stál na začátku procesů, které pak vyústily do naprosto hrůzných jevů. Vzhledem k tomu, co všechno se v v posledních dnech odehrálo ve veřejném prostoru, jde teď sice pro mě už teď o hodně akademickou otázku, ale přece jenom, když to na tomto fóru existuje jako argument, by mě to zajímalo: Jak vnímáte hranici, kdy se ještě přirozený strach obrací v odpor proti cizincům? To je totiž dneska ta hlavní situace, která hýbe českým politickým vesmírem, a nikoli jenom nějaké partičky hodně viditelných excentriků. Ze svého pohledu nevím, co je vlastně horší: Jestli Okamura nebo Bartoš někde na náměstí, anebo senzacechtivost médií a současně všechny ty hoaxy a poplašné zprávy, které se masově sdílejí na internetu, aby ve svém důsledku sloužily především k vytváření stereotypu.

        • merlin

         Ta Vaše obsese se střední třídou, seale – bez ohledu na třídy – přestanete říkat malým dětem, aby se nebavili s někým cizím a něco si od nich brali?když tě osloví cizí člověk a bude ti nabízet bonbony, utíkej rychle pryč – kdo to neřekl svému dítěti? Zažila jsem za tu dobu, co mé děti chodily do MŠ, v mateřské školce, kam chodily, několikrát atmosféru strachu, úzkostné až hysterické rodiče, kterou tam všechny děti samozřejmě vnímaly. Chtěl by jim něko začít vysvětlovat, že se chovají špatně,když chtějí děti ochránit, že je to škodlivé? oprávněnou nedůvěra k cizím se potencuje už ve školce. vzory cízí uteč se definitivně uoevní. co je doma je jistota, venku je neJistota a zlí lidé, kteří by mohli dětem ublížit – a je to v mnoha případech pravda.
         Chtěla bych vidět toho z vás, kdo se tak chovat nebude nebo nechoval. A považuje takové chování za závadné.

         • Seal

          On je snad Baron le Samedi ve skutečnosti dělník, který pracuje/pracoval někde u pásu? V tom případě bych se fakt asi musel nad sebou zamyslet, jestli nepodléhám nějakým bludným představám. No a co mi budete diagnostikovat teď, když se přiznám, že si nijak zvlášť nepamatuju, že by se v naší rodině varovalo třeba před cizíma pánama. No asi mi rodiče říkali, že si nemám k nikomu, koho neznám, sedat do auta (a já to pak říkal svým dětem), ale nikdy v tom nebyla ta pověstná statusová panika.

          • merlin

           protože jste chodil do koly, když byly ještě zavřené hranice – tedy předpokládám, mohu se mýlit, já taky. Ono se to změnilo. Nehledě například k tomu, že děti zde v mateřské byly mockrát obtěžované psychotiky /po polapení dovezeni/, bezdomovci a pány v autech s německou značkou, což vybudí tu vaši statusovou paniku i na velmi malé vesnici, natož pak když se něco zlého stane /a ono se stává, bohužel/ v prostředí náchylnému k vytváření městských legend. Pokud máte kolem nějaké lidi co mají teď děti v tom věku, tak se na to zeptejte, možná Vám tohle nějak uniká
           Bacha, já se nezastávám barona, tohle špatně chápete ani bych to nedělala, tam se nedá zasahovat. Co jsem psala nenavazovalo nijak na něj, ale na Vás :-)

          • Seal

           Merlin, jestli chcete přejít do antropologického diskursu a řešit „urban legends“, tak samozřejmě můžeme. A to třeba hned na takovém Pérákovi, který sice v době před válkou přepadával nebohé ženy na temných místech, no ale pak si to za okupace rozdával rovnou s příslušníky SS… Mě by spíš asi mnohem zajímalo, co třeba dnešní matky říkají svým dětem, když na ulicích potkávají bezdomovce a žebráky. Je zkrátka rozdíl, když varujete před nějakým potencionálním nebezpečím a stavem, kdy už dochází ke stigmatizování celé sociální skupiny.

          • merlin

           že jim mají kupovat jídlo a nedávat peníze na alkohol, případně dát kontakt na mě. kdy měl někdo zájem. Děti si párkrát stěžovaly, že s tím pohořely a i se zlou potázaly, jindy zase nepohořely, aspoň sam\ viděly, že je to jak kdo.

          • Janika

           Hmm… tak to já jsem dětem vysvětlila, že člověk bez střechy nad hlavou, bez základních podmínek k přijatelnému životu, v zoufalství a bolesti (ano, zima bolí…) má pochopitelnou touhu o únik do snění s flaškou.

          • Seal

           No a proč to samé neuděláte i v případě uprchlíků? Určitě by vám to při vašich znalostech zabralo míň práce, než mě osočovat z toho, že v případě ochrany dětí “ jsou to tací jako je třeba seal, co to považují za společensky škodlivý jev .“

          • merlin

           heč bouřka :-) napíšu vám večer odpověd, ted jsem zaneprázněna přívalovým deštěm

         • Janika

          Jistě to nemyslíte tak merlin, že jsme děti, i když mnozí se tak chovají, to je pravda :-).

          No a k tomu varování dětí před cizími, taky jsem tak pochopitelně své děti vychovávala, ale ne k nenávisti a to je rozdíl. Opatrnost, to ano, vidět ve všem cizím zlo, to ne. Jen se mít na pozoru.

          • merlin

           ano, ale varování a opakovaná a důrazná jsou posilováním vzorce bacha odlišnost, což už je v té bunňce a gen paměti, když už tedy půjdeme ke kořenům. Zatímco já se za to nestydím a považuju to za normální, protože jsem tu od toho, abych děti chránila, jsou to tací jako je třeba seal, co to považují za společensky škodlivý jev :-).

          • Janika

           Spíš myslím bacha nebezpečí. Tedy pokud se to týká dětí.

           Napadlo mě, jestli s tím nesouvisí ono anglické u jistých vrstev (zřejmě už minulost, nevím) nebavit se s nikým, kdo nám nebyl představen. To je zvláštní zásada, jejíž smysl mi uniká. Tam to není strach před nebezpečím, spíš před tou odlišností. To je ale o něčem jiném. Nebezpečí kontra odlišnost. Pokud je to ale nebezpečí = odlišnost, tak to osobně vnímám negativně.

          • Kamil Mudra

           To video mi připomnělo jeden výrok který jsem kdysi četl na nettu:
           „Ať dokážete cokoli, vždy se časem najde nějaké korejské či japonské dítě které vás překoná.“ :-)

          • jafa

           V krajině draka byste nafasoval dokonalejší tělo také.

     • Kamil Mudra

      Jak vnímáte hranici, kdy se ještě přirozený strach obrací v odpor proti cizincům?
      To je dost těžká otázka, Seale, ale psal jsem na to téma vedle u Tribuna, tak to sem postnu a případně doplním:

      Jsem přesvědčen, že to co momentálně pozorujeme v naší brožované zemičce není vyvoláno nějakou starostí o „ujídání chlebíčku“ nebo iracionálním strachem z cizinců. To jen vybublala na povrch zkušenost národa s lidmi, kteří tuhle zemi už řadu let řídí a každodenně předvádí svou neschopnost, v horším případě naprostý nezájem o potřeby lidí za jejichž životy nesou odpovědnost.

      Kdyby naše vláda dokázala stanovit pravidlo, že v téhle zemi je občanské a trestní právo jednoznačně nadřazeno pravidlům JAKÉKOLI církve či víry, a tak tomu bude – padni komu padni – i do budoucna a občané by věděli že se mohou v praxi spolehnout na to že si vláda ohlídá, aby toto bylo důsledně dodržováno, většina lidí by nějaké ustrašené myšlenky pustila z hlavy.

      Jenže, když si prostý občan přečte třeba takovýto článek (nezávisle na jeho pravdivosti):
      http://rogozov.bigbloger.lidovky.cz/c/448050/O-znasilnovani-deti-snadne-bile-maso.html
      a uvědomí si jak se u nás přistupuje třeba k romské kriminalitě a nebo jak zastupitelstvo „hájící jeho zájmy“ prodalo naši vodu vodu zahraniční firmě, abychom ji od ní mohli nakupovat dráž, nebo jaké má zastání před svévolí exekutorů či jiných šmejdů…

      V tu chvíli se začne cítit jako nahý v trní, ještě dříve než to trní vyroste. Protože je mu jasné, že pokud se dostane do jakýchkoli potíží v souvislosti s imigrannty, nejen že na ně zůstane sám, ale bude ještě muset čelit bezohledné „korektnosti“ těch institucí, které by ho měly chránit. On už si dnes dokáže snadno představit že starosta, který včera prodal jeho vodu, klidně zítra nechá rozhodovat o jeho životě nějakého Imáma (byť třeba jen v pozadí) tak jako už dnes nechává nějakého místního oligarchu. A že se může klidně dovolávat spravedlnosti třeba až do Bruselu s nulovým výsledkem, protože ten ovládají úplně stejní hajzlové jako v jeho zastupitelstvu, jen s tím rozdílem že za větší prachy.
      Tedy, já bych tu hranici viděl překročenou, ve chvíli kdy člověk pociťuje odpor proti cizincům, přesto že se jimi necítí ohrožen.

 19. embecko

  Tedy musim rici, ze z lajku pod komentari moc radost nemam- jelikoz jsem registrovany na WP, tak mi kazdy lajk chodi coby emailova zprava. Ted jsem to ve schrance bral vidlemi, protoze byla ucpana a ty emaily na ktere jsem cekal, staly kdesi v poradi- jestli to takhle pujde dal, musim sem prestat psat- coz neni vyhruzka, ale takhle by to dal neslo. Neda se to nekde individualne vypnout?

   • embecko

    Asi jo, nejak jsem se o to zatim nezajimal, v tomhle jsem bezmocnej…

  • Janika

   Vypnu to klidně celé, tedy odstraním like, zas tak důležité to není, aby kvůli tomu byly potíže. Ještě to zkus vypnout a zítra řekni, prosím.

   • embecko

    To ne, kvuli me ne, zkusim ten filtr, jak radi jafa. Stejne tu ted v nejblizsich dnech moc nebudu…diky.

    • Janika

     To ne, ale když to obtěžuje tebe, tak zřejmě i další. A neozvou se a přestanou chodit. Takže díky za info.

     • embecko

      No ale ja mam u WP ucet a musim se vzdycky prihlasit, kdyz sem chci neco napsat. Pocitam, ze vetsina tu bude jen na tve osobni povoleni…dobrou!

      • Janika

       Tak jsem to dala pryč, nejen kvůli tobě, vyděsilo mě, že nechtě lidi obtěžuju nevyžádanými maily. Tuhle službu at si wordpress strčí za klobouk…

       V tom vedru jsem uvažovala, že bych zvlášt „podařeným“ komentářům přidávala obrázek medvídka, ale někoho by mohlo napadnout lepit za ty moje zase jiné zvíře, takže radši nic… :-)

  • merlin

   já je hází v jiném případě – twitter – do spamů pak to hromadně mažu nebo se to maže samo

 20. mistralius

  xenofobie

  šibenice nesená mentálem

  sorry, že merlin- psychiatrička řekne fuj, správně by měl mentál nést sluníčko:))

 21. mistralius

  takže uprchlíci nechť vysublimují na virtuálních šibenicích a pustíme se do skutečných problémů

 22. Ondřej

  Mám tady výborné video z akademických kruhů londýnské univerzity.

  dovolím si přeložit

  Profesor Reza Moradi přerušil rozhovor pořádaný University a College Unie (UKU) konaný v Londýnské metropolitní univerzitě, když předtím kritizoval rozhodnutí pozvat Mohammeda Kozbara, viceprezidenta Muslimské asociace Británie (MAB), účastnit se diskusního panelu.

  „MAB je to, co je známo jako“ měkká“ odnož islamistické organizace, normalizující a odůvodňující terorismus, chalífát a pravidla práva šaríja,“ napsal Moradi na své stránce na Facebooku po incidentu.

  „Jsem pobouřen, že moje unie by sdílela panel s islamistickou organizací s jejich napojením na egyptské Muslimské bratrstvo, že by s nimi sdílela jejich obranu smrti ukamenováním za cizoložství a podporu trestu smrti pro takové odpadlíky, jako jsem já“

  Profesor Reza Moradi je totiž taky emigrantm původem z Íránu, který už řadu let bojuje za mezináboženský dialog a kulturní výměnu s křesťany především percepcí hudby a umění v tomto kulturně sociálním dialogu.

  http://www.ibtimes.co.uk/london-professor-halts-immigration-debate-blast-muslim-leader-islamist-who-supports-stoning-1490487

  Takových se máme bát? Já bych s ním na kafe a cheesecake klidně šel.

  • Astr

   Bohuzel nejak je az prilis tech se kterymi byste na kafe asi nesel:
   Jak se Vam libi multiculti Svedsko, tak jak jen uvadi video, ale co vam neuvadi vase massmedia ?

 23. cuci

  tentokrát je naše oficiální propaganda mix- na jedné straně snaha pomoci běžencům, a na druhé straně šíření strachu- např. v hlavních zprávách- o setnutí hlav dvou čarodějnic.
  Takže se pro náš evropský prostor konstruuje varianta, aby lidi opravdu měli strach, a jedna i druhá skupina si vjela do vlasů.
  Všem zastáncům migrace bych doporučila zjistit od svých senátorů a poslanců základní informace a ty pak dále rozšiřovat na diskusních webech, aby se předešlo vyhrocování situace
  – kolik přistěhovalců přijmeme
  – jaká je kapacita ubytoven a táborů pro běžence
  – jaké jsou vyčleněny finanční prostředky pro běžence, a jak je zajištěno, aby tato finanční pomoc neznamenala výrazné zvýšení obsluhy našeho dluhu
  – zda je možno přijmout umírněné islamisty či Ukrajince místo Islamistů z Afriky,což by pro mnoho lidí bylo přijatelnější
  – zda , jak zde mnozí napsali, by nebylo efektivnější pomoci těm nejchudším v místě jejich bydliště

  Jak známo, pomoci může silnější a politicky stabilnější stát. Nerada bych , abychom se dostali do situace, že náš stát se mohutnou přistěhovaleckou vlnou rozloží natolik, že nebude schopen pomáhat druhým a naopak budeme ohniskem nestability.
  Každá úvaha o rozsáhlé pomoci musí obsahovat i ekonomický kalkul, jinak je úsilí kontraproduktivní
  Co se týče pořádání anket na tomto webu, necítím se oprávněna k ní vyjadřovat, protože jsem zde krátce a píši zde málo

 24. Slobo

  2.7.2015 – 20.26 Janika
  …… Celý tento blog je od dob Libye o těch lidech, co žijí v těch zemích.
  Věnovala jsem tomu mnoho hodin svého času, spoustu sil a energie.
  Je to moje srdeční záležitost. ……

  Tak v tom pokracuj, Janiko
  Aha: (●̮̮̃●̃)
  les travailleurs émigrés subsahariens,
  longtemps assimilés par la population libyenne à des mercenaires pro-Kadhafi,
  sont souvent victimes de lynchage.
  / subsaharské migranty Libyjci dlouho pokládali za Kaddáfího žoldáky
  a často se stávali obětmi lynčování.

  «La traversée des Alpes à pied… On n’y croit pas ! »
  Les services de l’Aide sociale à l’enfance (A.S.E.) Lyon
  „Přejít Alpy pěšky …Tomu nevěřím !“

  http://altpress.cz/jak-nousra-a-naim-presli-alpy-pribeh-dvou-mladistvych-uprchliku/

  :
  :


  Des migrants originaires d’Afrique subsaharienne dans le port de Misrata (Libye)
  Avril, 2015
  Humanité Dimanche
  MAHMUD TURKIA / AFP

  • taras2

   A kde je prosím nějaký problém?

   Ten první zkraje je právník, v druhé řadě sedí ajťáci, ve třetí inženýři, v páté doktoři a za nimi učitelé a aranžéři.

 25. PeeBee

  toto ma na mysli milan kohout, kdyz provokuje –

  „In the colonies, when a native was “accused” of using an Englishman’s cup, the response, ignoring native cultural attitudes about sharing and the fluidity of so-called “property”, was not to execute the offender but to inflict complete genocide on the group as a whole: the Christian invaders, in response to the cup incident, burned “the entire community and the fields of corn surrounding it”, depriving it of its food source.“

  zdroj:
  http://www.barnesandnoble.com/w/american-holocaust-david-e-stannard/1100329905?ean=9780195085570#productInfoTabs

  • Kamil Mudra

   Ten kdo provokuje by měl mít dostatek inteligence, aby si uvědomil že za svou provokaci může, v horším případě, i „dostat po hubě“. Pan Kohout v „Máte slovo“ provokoval přítomné svým hulvátským vystupováním a dodačně si stěžoval, že Češi v Českém pořadu nechápali jeho Americký žargon. Později, v jiném rozhovoru, to své hulvátství vysvětlil jako snahu o upoutání pozornosti – pomocí provokace. Prý to používá i na studenty.

   To že si ze svých umělecko-akademických výšin neuvědomil že hovoří s Čechy, kteří, na rozdíl od něj, nestrávili dvacet let v Americe a jsou zvyklí uvažovat česky, bych mu i prominul. Ostatně i vy, PeeBee, na Českých stránkách v diskusi s Čechy, jaksi samozřejmě předpokládáte znalost angličtiny na vaší úrovni a tak se neobtěžujete s nějakým překladem (mám na mysli komentáře – ne zdroje). Ale to jeho další „dovysvětlování“ už mi fakt přišlo dost ubohé.

   Můj osmiletý syn nedávno, v rámci školní akce „Běh pro Afriku“, oběhl stadion třikrát, namísto požadovaného jednoho kola, proto aby, řečeno jeho slovy: „…poslal černouškům co nejvíc peněz, když je tak potřebují“. Přiznám se že jsem mu nedokázal zkazit radost vysvětlováním že „černoušek“ je sprosté a rasistické slovo. Naštěstí se mezi přítomnými rodiči nevyskytl žádný profesor Kohout, který by to udělal místo mne a po svém.

   • PeeBee

    dobre chapete rozdil mezi tim, kdyz to rekne osmilete dite nebo dospely podnikatel z vizovic. navic, prave tento kousek jsem videl a bylo mi stejne jako kohoutovi jasne, jak to pan vazeny podnikatel myslel. zda se mi to nebo z vaseho textiku citim spetku pokrytectvi?

    vsiml jste si, ze „na strane uprchliku“ nebyl zadny echtovni pravdolaskarsky zastance? zadny panek, pajerova nebo schwarzenberg, urcite rozumite tomu, proc ten format byl takto nastaven.

    • Kamil Mudra

     PeeBee nechápu. Respektive, přiznávám že to ani nechci chápat jako nějakou „společenskou normu“. Vyrůstal jsem v prostředí kde byly výrazy jako „černoch“, „černoušek“, „černoška“ součástí běžné mluvy a neměly v sobě ani minimální pejorativní nádech. Hanzelka se Zikmundem psali o černošských rituálech, černoši k nám jezdili na stáže… atd. Pokud se chtěl někdo vyjádřit urážlivě musel použít výrazy jako: „černá huba“ nebo „negr“. Ani pojem „cikáni“ nebyl většinou lidí (ani samotnými cikány) považován za něco nepatřičného, dokud nějaká „chytrá hlava“ nezavedla termín „Romové“.
     Neumím odhadnout nakolik dokážete „vidět do hlavy“ podnikateli z Vizovic, ale pokud v mém textíku citíte špetku pokrytectví, pak jste úplně mimo, byť by ta špetka byla sebemenší.

     „vsiml jste si, ze „na strane uprchliku“ nebyl zadny echtovni pravdolaskarsky zastance? zadny panek, pajerova nebo schwarzenberg, urcite rozumite tomu, proc ten format byl takto nastaven.“
     Vám přišel Kohout jako málo „echtovní“ na straně uprchlíků? Mě se to jevilo tak že kdyby měl po levé i pravé straně kohokoli, nejspíš by se ti lidé stejně skoro nedostali ke slovu. Ale co se týče „pravdoláskařů na plný úvazek“, domnívám se že většina z nich nemá ještě tak úplně jasno v tom „na které straně sbírat body“ a tak se zatím do takových pořadů ani nehrnou. Ty v nich uvidíme až bude „oficiálně jasno na čí straně je pravda“.

 26. Astr

  Pane Mudra,
  Afro-American misto cernoch
  Rom misto cikan
  sakra to jim bylo pomozeno

  korektnosti svet se ridi
  kam ze se to vlastne riti ?

   • Astr

    Vyborne Janiko :-)
    Staci spravne pojmenovat a uz je pomozeno :-)
    Jak snadne :-)

    • PeeBee

     zeptejte se kohouta, zda mu vadi slovo cernoch. treba ne? treba mu vadi jen ten belousek, polacek, australanek…

 27. hank

  Tohle snad ani nejde komentovat – objevilo se to dnes v Blistech jako názor čtenáře:

  Britské listy, když pozoruji své dva malé synky, jejichž kvalita života bude zhoršena už jen tím, že se budou muset potkávat s osobami, za jejichž přijetí tak horlivě agitujete, začínám k Vám pociťovat, ačkoliv jsem Vás dříve velmi rád četl, ryzí nenávist. Naprosto s Vámi souhlasím, že můj postoj je primitivní, ale jsem přesvědčen, že pro budoucnost etnicky NAŠICH (vím, tohle se Vám nelíbí) příštích generací je jediný správný, míní čtenář Jakub Hajšman z Plzně.

  Co ten dotyčný asi z těch synků vychová?

  • Janika

   Co z nich vychová, to je hrůzná představa. A takových je… Tihle ohrožují naši budoucnost, to bude země, ve které se nedá žít.

   • Astr

    Neda zit Janiko ?
    Ti 2 synci to nebudou kteri budou vladnout, ale mozna to bude sarija a pak bude lepe a nizsi kriminalita :-)
    Je rada lidi kteri to vidi jako reseni, nebot soucasna spolecnost si s tim nevi rady.
    Za malou zlodejnu useknuta ruka za vetsi hlava a taktez za vetsi prestupky.
    Jsou li nejake hruzne predstavy je opravdu treba se podivat trochu dopredu, kam to smeruje.
    Nezaujate, nerasisticky ano lidsky ale take a hlavne bez ruzovych bryli.
    A jak bude postupne hure bude znit jako pohadka lidumilne povidani o tom
    ze Pravda a laska zvitezi nad……

    • Janika

     Astře, je mnohonásobně vyšší pravděpodobnost, že tady budou vládnout ti dva synci než šaríja. Mimochodem v Libyi za Kaddáfího taky oficiálním zákonem byla šaríja. Ruku nikdy nikomu neusekli, a to byl Kaddáfí tenhlecten krvavý diktátor. Prosím, i když se rozcházíme v názorech, mohl byste si aspoň tohle strašení odpustit? Fakt by mě to potěšilo. Bát se nemusíte, najde se dost jiných, co to zastanou…

     • Astr

      Mate pravdu Janiko,
      ale ja se nebojim o sobe jsem 20k km daleko ale o sve pribuzne ktere v republice mam se bojim. Kavarna jiz dopredu vim (na rozdil od Vas) ze ruzni Okamurove se jiz podruhe do parlamentu nedostanou rozum a korektnost stejne jako dosud povladne jeste nejaky cas dal nez Evropu muslimove precisli
      a pokud vam neco hrozi co je opravdu za dvermi je to aplikace korektnosti ktera ma jinou podobu nez ta kterou na svem blogu mate :-(

  • merlin

   no tak mohl byste přes nějaké ty občanské společnosti zařídit, aby mu je odebrali a styk s nimi měl jen dvě hodiny v měsíci za přítomnosti další osoby, třeba Šabatové.
   Hvězdná hodina obchodníků a průmyslníků, co prodají ne národ, ale všechny národy se blíží. Vemte to už konečně správně demokraticky do ruky, čekáte na to dlouho. :-)

  • PeeBee

   jeden z mnoha, kteri dosud vytvareli culikovi ctenost :D

 28. Ondřej

  Omlouvám se za poněkud delší repliku na mentorskou lekci Kamila Mudry o tom, co jsou nižší třídy a jak on je vnímá, aby si pak vcelku hulvátsky přisadil na moji adresu. Janika mi snad promine, nemám v v úmyslu již s tímto pánem (i v případných debatách příštích) dále komunikovat, neb nesplňuje moje možná „přehnané“ nároky na formu takové komunikace.

  Nižší třída byla vždy v hledáčku buď levice nebo fašistů, pane Mudro. Jenže ona demokratická levice, na rozdíl od komunistů a nacistů, nedokázala resp. ani nemohla, pro zlepšení jejich podmínek nabídnout zdánlivě jednoduché řešení. Znárodnit a pověsit kapitalisty nebo vytvořit státně korporativistický syndikát složený ze státních elit, monopolně fungujících národních kapitalistů kontrolovaných státem a pracující převážně pro stát a odborů starající se na oko o dobro zaměstnanců. Vše stvořeno na národní pospolitosti a národní jednotě. Fašismus se tomu říkalo podle jednotek podobných křiklounů, hledajících zrádce ve svých řadách jako je dnes Okamura a Konvička, později po vzoru svých bratrů od národních socialistů v Německu byli za zrádce národního souručenství kapitalistů, ideologů fašismu coby státostranické nomenklatury, až po ony nižší třídy dávající svoji početností podporu tomuto politicko-ekonomickému syndikátu svoji legitimitu, považováni židé.

  Schopnost solidarity projevila nižší třída tím, že na Západě se ubránila pábení hnědé a rudé a že trpělivě následovala krok za krokem emancipační proces, kteří vedli noví marxisté, tedy ti co z Marxe neudělali víc než ideologa za emancipaci za zrovnoprávnění všech vrstev společnosti, ovšem poplatného své době, kdy v období mezi první a druhou sv.válkou měl originál Komunistického manifestu už hodně zažloutlé stránky. O tom mluví marxističtí reformisté z tzv. Frankfurtské školy.
  Tady zbystřete pozornost, pane Kamile. Kritika společnosti kapitalismu zde směřovala i do vlastních třídních řad, kdy v době poválečného boomu tito filosofové kritizovali masovou kulturu tzv. kulturního průmyslu, konzumerismus a glajšaltizaci levicového pojetí „solidarity“. Ten díky sociálnímu státu dokázal zvednout sociální úroveň nižších tříd, ale nedokázal účinně „vychovat“ střední třídu k tomu, aby to byla ona, kdo bude nadále díky své vertikální mobilitě mít zájem na co největší sociální prostupnosti společnosti a tedy zvyšování své početnosti tím, že budou do svých řad přijímat „nové členy“ z řad těch nižších tříd. Ty naopak se zase málo snažili zvyšovat svoji kvalifikaci a vzdělanost, být dělníkem ve Volkswagenu s vysokými platy a silnými odbory za zády, si na kulturní a intelektuální sounáležitosti s politickým diskurzem občanské angažovanosti na emancipaci celé společnosti pak moc nezadali. Takže v ´68 pak stáli na barikádách „zmatení“ intelektuálové protestujících v Německu proti návštěvě šáha Páhlavího sami a když byl zastřelen student Ohnesorg, neprojevení solidarity proti korporativizaci medií ala Axel Springer, který měl svůj vysoký náklad i díky vydávanému bulváru čteného právě nižší třídou a svoji netečností přispělo až ke vzniku levicového radikalismu v podobě RAF a Rudých brigád v Itálii.

  Sobeckost s tím, že německý dělník se má relativně dobře, měla za následek porážku ´68 studentských hnutí a zakonzervování korporátních elit až do vzniku globálních korporátních struktur v počátku 70.let a dále pak neoliberální větvi nadnárodního kapitálu umožnil realizovat ekonomické doktríny neoliberalismu. Stačilo se postavit postupující fašizaci společnosti na přelomu 60. a 70.let. Nikdo po dělnících nechtěl, aby studovali Heideggerův existencialismus a ani neomarxistické filosofy jako byl György Lukács nebo Ernst Bloch,varující před možností návratu korporátního fašismu mediálních a kulturních apologetů konzumu a masové kultury vedoucí až k indolenci (např. k pracovním podmínkám tureckých emigrantů, kteří dělali práci, co už kvalifikovaní dělníci v Německu sami dělat nechtěli) k těm, které moderní proletariát už viděl jen jako nutnou civilizační daň jejich vzestupu.

  K čemu to celé vedlo? K nástupu hochů z Chicagské školy a Washingtonskému konsensu. Promiňte, ale tohle se učí na univerzitě a dnes, kdy právě postkomunisté mají západní intelektuály, co je vedl Dutschke a Benditt za rozmařilce, když měli/mohli mít TV s dálkáčem, jezdili masově na dovolené do Jugoslávie (kdo se tam dostal za normalizace ví, že to Němci tam zaváděli první základy naturismu FKK „nahoře bez“ protože za pololetni prémie v Siemensu se 14 dnů na Istrii bez nutnosti větších úspor dalo pro dělníka hravě zvládnout), pak onen vzrůst netolerance, sobeckosti a úpadku solidarity není mým výmyslem, ale sociologickým faktem, který kritizovala už v 60.letech Frankfurtská škola.

  Mě nadávat můžete dle libosti, ale měl byste aspoň respektovat ty, kteří se více než ti dělníci z mnichovské automobilky zasloužili o to, že třeba dnes, nemá PEGIDA nebo NPD v Německu většinu třeba jen tím, že „povýšeně“ mluví o příčinách toho, proč dělníci dnes volí pravici a část z těch, kdo se považuje za levičáky nemají problém s vystoupením nácků s šibenicemi, kde jsou sociální demokrati, sluníčkáři od Zelených a havlovská pravdoláska nazýváni zrádci národa a ty šibenice jsou určeny jim. Alespoň těm prvním, kteří Jana Kellera vynesli do Bruselu, on svými posledními vyjádřeními od té „šibenice“ příliš nepomáhá.

  • PeeBee

   ty asi vubec nechapes, kdo je kdo. vis ale co se kolem posledni dobou deje, vid?

   cohn-bendit za eu zelene 19. unora 2011:

   „It is high time that the EU abandons its ambiguous policy towards the Arab world. More and more people are demonstrating for freedom and democracy in Libya, the repression gets bloodier by the hour and the death toll is rising quickly. At the same time, we are witnessing an unprecedented refugee tragedy in the Mediterranean. But the EU is unapologetically continuing its negotiations with the Gaddafi regime on the repatriation of refugees. The Greens in the European Parliament call upon the High Representative Catherine Ashton and the EU member states to immediately stop these cynical talks.“

   kdopak tehdy asi byl „cynical“?

  • Janika

   Děkuji za obsáhlý a zajímavý komentář, Ondřeji, a taky za trpělivost.
   Obávám se ale, že to bude házení perel… plyšovým medvídkům.

  • BARON LE SAMEDI

   „indolenci (např. k pracovním podmínkám tureckých emigrantů, kteří dělali práci, co už kvalifikovaní dělníci v Německu sami dělat nechtěli)“……možná byste si, pane Ondřeji, měl zapamatovat, že neexistovali němečtí pracující, kteří by nechtěli……třeba čistit německé kanály. V době, kdy začínala Aufbau Neues Deutschland, a do 1961 se tam dá začíslit i Westberlin, Vaši němečtí dělníci radostně lámali rekordy na Vorkutě. Miliony německých „dělníků“ v zemi Sovětů zahynulo za války, miliony po válce, a Adenauer po 1955 dovezl na západ jen invalidizované zbytky…..německých „pracovních“ sil. Proto museli v Německu pracovat Turci a Jugoslávci. Pomolhl nejen žvýkačkový Marshallův plán, ale hlavně to, že všechny vítězné země postupně odpouštěly novému, ehm, Německu, reparace. Řecko na to doplatilo, Československo rovněž. Ti nejlepší západní Němci a Němky šli (šly) také s nadšením studovat do SSSR, třeba paní Merkelová na inostrannyj otděl VUZ-a regionální VŠ.

   • Magnus Maximus

    Barone to je kravina. Je sice pravda, že z ruského zajetí se po válce do Německa vrátilo poměrně málo zajatých, ale v rámci odsunu německých menšin se do Německa dostalo několik milionů Němců. Od nás to bylo asi 2 miliony. A odsun probíhal ve všech zemích Evropy, kde byli Němci jako menšina. Bylo to realizováno na základě dohody vítězných mocností. Myslím že se tak do Německa dostalo alespoň 8 milionů Němců. Neobstojí tedy argument, že byl nedostatek lidí na nekvalifikované práce. Přísun Turků a spol. se začal konat později. Tak někdy v 70 tých letech. A k tomu studiu Němců a Němek je třeba dodat, že v Rusku historicky vzato byla početná německá komunita, například v Povolží, v oblasti Nižního Novgorodu apod. Tak například SIEMENS působí v Rusku více než 150 let. A tak je tomu i u jiných společností. Mezi Němcem a Rusem je takový zvláštní vztah. V historii se mnohokrát vzájemně vybíjeli jako zvěř, ale současně k sobě tyto dva národy chovají jakýsi obdiv.

    • Magnus Maximus

     Barone ještě chci dodat, že ti invalidi, o kterých píšete po návratu do Německa měli mimořádně vřelý vztah k SSSR což pro jejich okolí bylo neobvyklé. Mnoho těch navrátilců zanechalo v Rusku své potomky. Mimochodem za války na územích kam se dostali Němci se narodilo přes dva miliony dětí. Ted nevím jestli to bylo každým rokem nebo za celou dobu okupace. Rozhodně se děti nerodili jen na základě znásilnění. Rusky s Němci chodily rády a ochotně. Což je dost typický rys ruské ženy. Tak například Stalin si v žádném případě nepřál, aby Německo bylo rozdělené. Chtěl jednotné a neutrální Německo. Tuto svoji vizi předložil už v roce 1943. Ostatní spojenci toto rázně zamítli. Právě díky politice USA a Londýna bylo nakonec Německo rozděleno na NDR a NSR a také Berlín. Stalin se tomu do poslední chvíle bránil. Je to zvláštní. Já být Stalinem tak by si přál aby za taková zvěrstva Němci byli redukování třeba na polovinu jejich tehdejšího počtu. Stalin však prohlásil, že : Hitlerové přicházejí a odcházejí, ale Německo zůstává a není možné ani vhodné ho zničit.

  • Stan

   Má laická diagnóza: Těžký faganismus. Neléčitelné. Doporučuji karanténu.

   • Kamil Mudra

    Nojo Stane! A já pořád dumal koho mi ten styl připomíná a kde jsme se už potkali. :-)

 29. Seal

  Délka repliky aspoň mě nevadí. Nejvíc mě ale zaujala ta zmínka, že se už tohle někde učí. Zkusím si tipnout: Univerzita Tomáše Bati, anebo že by snad rovnou London School of Economics?

  • Ondřej

   Předpokládám, že na všech, nejen v politické sociologii, ale v novodobých dějinách a politologii. Já Vám z vlastní zkušenosti mohu dát dobrý tip, Univerzita v Terstu a pan prof. Václav Bělohradský. On je specialista mj. na tři věci, revoluční rok 1968 na západě, na politiku italského neofašismu v poválečné Itálii (Franco Freda, Julius Evola) na vládu rudého teroru Brigade Rosse v Itálii (zaměřuje se na útoky na univerzitní svobodu pomocí komisí, zkoumající jestli revoluční marxismus není indoktrinován „odpadlíky“ a oportunisty jakými byli v Německu lidé jako Horkheimer, Habermas a to má z vlastní zkušenosti) a na filosofii postmoderny, kterým byl v době ´68 hnutí jako hlavní představitel ve Francii Jacques Derrida, kterému coby levicovému filosofovi a socialistovi naši Stbáci když tu byl na pozvání Filosofického klubu na filosofické fakultě UK v Praze v r.1981 a navštívil též bytový seminář chartisty a po Patočkovi nejvýznačnějšího českého filosofa Ladislava Hejdánka (disidenta a přítele Dienstbiera a Havla) dnes emeritního profesora FF UK s přednáškou o díle Descarta a Wittgensteina, tak ti mu dali do kufru nějako drogy, na letišti jej zatkli a dostal se od nás z vazby až na přímou intervenci (zaslání nóty protože Derridovi dodatečně opatřili krytí diplomatickou imunitou) socialistického prezidenta Françoise Mitterranda. Ale to bych zbytečně odbočil.

   • Seal

    Politická sociologie je proboha co? Teda ne že by se u nás něco podobného nemohlo učit, ale tipuji, že i Bělohradský by raději dal přednost sociologii politiky. Vy jste četl Witgensteina? To by mě docela zajímalo, protože jeho filozofický traktát, jsem sice nakonec odložil, ale přece jenom mi z něho uvízlo něco v paměti. No ale pro začátek snad něco jednoduššího: Co třeba Winch nebo Berger? Anebo snad rovnou Badiou? Předpokládám, že jeho jméno už doputovalo i tam, se dneska tvoří ty úžasné čtenářské seznamy.

    • BARON LE SAMEDI

     Klidně vymyslíme. Pohyb stratifikační společnosti podmíněný politickými kriterii-vývojem. Třeba v ČSSR se policajti, co byli zařazeni na funkci „řidič služebního vozidla T 613“, pokud nebyli pod policejní složkou , bránili vypadnutí ze statusu dělník, protože status dělník (původní povolání) zajišťoval děckám tohoto řidiče přijetí na VŠ v rámci kvóty, která u FF byla 60%.

 30. Ondřej

  Že někdo na jednu z věcí změnil názor ve svých dnešních 60ti letech, nic nemění na tom, co se stalo. Zradil myšlenku socialismu Dubček, když se stal předsedou kapitalistického parlamentu anebo to neneguje to co udělal v minulosti? Jestli Vám Benditt vadí, pusťte jej z hlavy, dám vám x dalších intelektuálů z tehdejší doby včetně dalších studentských vůdců Francie a Německa, kteří ideovému profilu vašeho kádrovacího oka neudělají ani po 40 letech ostudu.

  • PeeBee

   chapete rozdil mezi kadrovanim a pameti? pamatujete, kdyz tento „zeleny levicak“ zadal bushe starsiho o svrzeni saddama husseina v roce 1991?

  • PeeBee

   co bernard kouchner? levicak? anittotalitar? demokrat?

  • PeeBee

   co federica mogherini? levicova politicka?

   jeste k dannymu (z knihy power and the idealists), myslite, ze by si take koupil tricko tour de masin? a vubec, kdo by ho nemel rad, ze?

   „…Most of those thirty thousand people on the Champs-Elysées in 1956 were conservatives or right-wingers, but some of those people subscribed to the tenets of the anti-Communist left, and the anarchists were a current within the larger sea. The mob set out to attack the Humanité building, and the anarchists did not pass up the opportunity. From the upstairs windows, the Communists threw firebombs and printers‘ lead down to the street, like Charles Laughton’s Quasimodo in The Hunchback of Notre Dame. Fires broke out inside the building. People were wounded. Some people were killed. This was not a minor fracas in the history of the French left. And among the anarchists rioting down below was little Danny–which is why, many years later, when he had become the symbolic leader of the worldwide New Left, he had every right to claim for himself the shocking label, „visceral anti-Communist,“ a perfectly legitimate honorific to bestow on anyone who, at age eleven, had done what he could, if only by lurking among the enraged mob, to burn down the French Communist Party’s newspaper building. …“

 31. Astr

  PeeBee souhlas
  a jak se chovaji bohatci je tam presne popsano :-(
  Immediately after people vote a socialist government in, immediately after the government begins working for the majority, the elites start reacting. Their goal is clear and predictable: to discredit the administration and to reverse the course. …..

  • dixi

   Přesně tyto elity škodí, promyšleně, bezohledně, všude na světě.

   • Kamil Mudra

    Myslím, Dixi, že na takovém konstatování se všichni (alespoň zde na tomto blogu) shodneme.

   • PeeBee

    tady jeste jeden vtipny popis – z globalresearch.ca o recke krizi – tak nejak vnimam dlouhodobe mezinarodni vztahy…

    „…If you are a fan of mafia movies, you know how the mafia would take over a popular restaurant. First, they would do something to disrupt the business – stage a murder at the restaurant or start a fire. When the business starts to suffer, the Godfather would generously offer some money as a token of friendship. In return, Greasy Thumb takes over the restaurant’s accounting, Big Joey is put in charge of procurement, and so on. Needless to say, it’s a journey down a spiral of misery for the owner who will soon be broke and, if lucky, alive. …“

    co s lidmi, kteri se domnivaji, ze bohatstvi bylo nahromadeno v prostoru zapadni evropy diky demokracii!?

    • Janika

     Díky demokracii, díky pracovitosti a schopnostem lidí a vůbec díky tomu, že jsme prostě lepší, než ty černé a arabské huby, že ano.

    • Seal

     No, po dočetení hromady tuzemských komentářů a politických vyjádření k řeckému „Ochi“ (v soudobém progresivním přepisu „Oxi“), jsem i přes pár zasvěcených komentářů dospěl k závěru, že tahle země a její lid je asi v tuzemských názorových souřadnicích téměř neuchopitelná. Stačí se podívat na pár údajů: Kolik uprchlíků dorazilo hodně nebezpečně do Řecka, no a kolik jich nakonec zakotvilo v hranicích Česka? A teď to hlavní srovnání: Kolik se v letošním roce konalo v Řecku protiemigrantských demonstrací, no a kolik demonstrací naopak proběhlo v Česku na podporu Řecka?.

  • BARON LE SAMEDI

   kocourek je už nervózní z t+ch stále stejných a opakujících se „pravd“

 32. Ondřej

  Na portálu Deníku Referendum redigovaným Jakubem Patočkou jsem našel fantastický text. Dám se odkaz a dovolím si odcitovat pár pasáží.

  Sluníčkář píše obyčejným lidem

  Rád bych se obrátil na všechny své kamarády, kteří se bojí muslimů. Na své sousedy, kteří se strachují o vlastní ženy a děti. Na všechny, kteří se účastní demonstrací proti uprchlíkům, i na ty, kteří sedí doma a sdělují si stejný strach v každodenním hovoru.

  Když tedy říkám „přijměme uprchlíky“, nejedná se o naivní lhostejnost. Sluníčkář nemusí být nerealistickým blouznivcem. Naopak – tvrdá data říkají, že spíše sama realita je „sluníčkářská“.

  Žádná fakta totiž nemluví proti přijetí uprchlíků. Jejich deportování a hlídání hranic stojí Evropskou unii miliardy. Počet imigrantů je stejný jako v minulém roce, jedná se pouze o 0,2 % celé evropské populace. K Islámskému státu se zatím přidalo trapných 0,0008 % muslimů a největší procento populace jich přišlo z Irska – pouhých třicet jedinců.

  Mohl bych pokračovat dál. Důležité je ale toto: akceptujme tato drobná procenta, rozsekněme podle nich zdánlivě spletitý problém migrace a soustřeďme se na jiná čísla. Ta, která opravdu budí obavy a plodí krize.

  V šedé ekonomice se ročně ztratí 612 miliard a kapitál nadnárodních firem okrade stát o více než 220 miliard ročně. Úspěšně totiž migruje do daňového ráje. Takový ekonomický uprchlík nám nevadí, přestože právě on způsobuje krize. Ty krize pak nechají zkřehnout naše sociální zabezpečení a roztřesou představy o zítřku. Ideálním zkrocením ekonomiky bychom ovšem mohli získat tak velkou sumu, že by na každého občana České republiky připadlo téměř osmdesát tisíc ročně.“

  http://denikreferendum.cz/clanek/20707-slunickar-pise-obycejnym-lidem

  Já k tomu dodám jen jedno. Kdybychom dokázali zamezit daňovým únikům, tunelování a především daňovým rájům, vyloučily bychom firmy, které tam sídlí z jakýchkoli veřejných zakázek, lidem jako je Kvitová dali jasně najevo, že nereprezentují Českou republiku, neplatí-li tady daně, pak myslím, by bylo dost peněz na uprchlíky a i pro nás samotné.

  Za poslední, uprchlíci nezneuživají sociální systém, jak tvrdí studie BBC: Přistěhovalci z nových členských zemí Evropské unie odvedli v letech 2004-2011 do britské státní kasy o téměř 5 miliard liber více (téměř 170 miliard korun), než z ní inkasovali na sociálních dávkách. Uvádí to nová studie University College London a vyvrací tak rozšířený mýtus o zneužívání sociálního systému imigranty. Informuje server BBC.

  Takže proboha pak o čem je řeč? Když ve VB dokonce do státní kasy vydělali, proč by tomu u nás mělo být jinak? To, jako že u nás budou jen ti „liní a nevzdělaní“ a u nich ti TOP, jak píše Sio, že to jsou zrůdy povyšenecké, že si jako vzdělaní a kvalifikovaní lidé dovolili nechat rodinu? Asi neslyšel nikdy o těch, co mají ženu (třeba na mateřské) v Ostravě a vydělávají v Praze přes týden nebo v Linzi a do Budějovic jezdí podobně jako moravské naplaveniny v Praze jen na víkendy? Nebo má na to nějaké metriky, odkud kam, je to ještě OK a odkud už ne? Není logické, že až se daný člověk zapracuje, získá pevné místo, má dobrý podnájem, pozve i tu část rodiny, se kterou, kdyby ji vzal hned s sebou, by se nemohl věnovat získání dobrého místa, a tak je mnohem výhodnější je nechat doma a posílat jim peníze, tak jak to dělali generace Turků a Jugoslávců v Německu?

  • merlin

   Já myslím, že by se už měla tahle diskuze ukončit, mohla bych propadnout pro mě aktuálně situačně velmi neštastnému nápadu odpovědět na patočkův článek a přidat pár vtipných poznámek o patočkovi.

   • Hamilbar

    Čistě technická. Merlin, říká vám něco jméno Višňovský?

    • merlin

     vůbec nic, jediná asociace co mě napadla je Višněvského balzám. má mi něco říkat v souvislosti s Patočkou a spol?

     • merlin

      Našla jsem hokejistu .Pochybuju však, že by změnil něco na mém osobním vztahu k patočkovi a názoru na něj

      • Hamilbar

       Višňovský je skutečné jméno jednoho trola. Vystupoval na mnoha fórech pod různými (mnoha) nicky ze kterých se mi teď vybavují Fagan a Ondra. Taky taková chorobná psychika. Příkladně takový Vlk na Kose je na něj těžce alergický.

       • brtnikvbrlohu

        Když on pohřbil lavku, pokud bych měl volit mezi Višňovským a višňákem tak jednoznačně višňák – pěkně voní – prostě balsám.
        Na fakana mám taky alergii – takovou že by to mohlo vyvolat až anafylaktický šok.

        • merlin

         byly to dvě osoby, parabellum byl nemocný, impulsivní a strašně sprostý, fagan nikdy nebyl impulsivní, tapetoval a pohrdal nižšími vrstvami a měl zelenoesoterický blog s nabídkami koučingu a ženu a oba vystudovali údajně na harvardu nebo tak někde, abychom čuměli na drát

       • Seal

        No, protože jsem Fagana zažil v přímém přenosu na dvou webech, tak si dovolím názor, že Fagan a Višnovský (Parabellum) jsou dvě odlišné osoby. Fagan je klasický pravicově orientovaný troll, který se snaží na tzv. levicových webech vyvolávat flame tím, že publikuje nějaký kontroverzní názor a pak čeká na reakce, které by mohl dál popíchnout. Typicky dlouhé komentáře, ve kterých se sice odvolává na autority, ale nějaká opravdová znalost tomu vždycky chyběla, i když se to třeba na OM snažil krýt absolvováním LSE (se slzou v oku vzpomínám třeba na „debatu“ o Popperovi). No a Parabellum byl ten, který sice měl velké znalosti, ale na internetu naprosto nezvládal vztah k lidem s opačnými názory. Co vím, tak nejvíc se zaměřil na Tarase, kterého pak zcela nesmyslně obvinil z pedofilie. K soudu se to myslím nakonec nedostalo, ale asi by mě nepřekvapilo, kdyby v případě projednávání současně zazněl nějaký ten odborný lékařský verdikt.

        • hank

         Ano, Seal to říká přesně.

         S Višňovským aka Parabellum jsem se před několika lety se taky dostal do přímé osobní kontroverze. Je to inženýr, který si vyděal peníze na ropné plošině a nakoupil nějaké nemovitosti v Litoměřicích, odkud zřejmě pochází. Některé jeho názory byly dost zdravé, především co se týče životního prostředí, obnovitelných energií a vyčerpání neobnovitelných surovin, jenže jeho osobnost zřejmě opravdu balancuje na hraně duševní (disociální?) poruchy. Kromě toho, že se chová agresivně (nejen na netu), jde o těžkého solitéra a tzv. doomsayera, který se aktivně chystá na nadcházející všeobecný kolaps civilizace s tím, že on ho chce přežít za každou cenu – i s pomocí násilí proti méně „schopným“ jedincům.

         Fagan je spíš směšná figurka, jeho skutečné jméno jsem už zapomněl. Před pár lety měl i svůj veřejně přístupný web, nejspíš jde o takového neškodného tlučhubu, který nic pořádného neumí. Zřejmě je to jeden z těch typů, kteří si myslí, že napodobováním statusových znaků vyšších vrstev dosáhnou, že se tam někam nahoru taky dostanou… Dělal pěšáka u nějaké nadnárodní firmy (telekomunikace?) a vyznačoval se tím, že na diskusích tapetoval vyčteninkami z netu, které nikdy neměl osvojené natolik, aby o nich aspoň logicky dokázal argumentovat, takže nebylo vůbec těžké zesměšnit ho. Když jsem ho vnímal naposledy, tak se jako OSVČ zabýval tzv. koučinkem, vykecal na sebe, že bydlí někde v okolí Kamýka nebo Krásné Hory nad Vltavou, ale to už je taky staré x let a otevřeně řečeno mě to až tak nezajímalo, tak jsem to pustil z hlavy.

         • taras2

          Ano, Hank i Seal to mají správně, oba projednávání jsou nadprůměrně inteligentní, bohužel Parabellum (snad spolužák i zde občas účinkujícího Eddieho) je šíleně nenávistnej, vysloveně z normy, jak říká Seal. Neunesl konfrontaci názorů, ve které právě nevítězil, a tak mě na dost frekventovaném blogu s nečeským názvem Zlom ropy obvinil, že jsem soudně trestaný pedofil, s uvedením jména. (Pokud by se u mně hledala nějaká úchylka, tak spíš opačným směrem.) No a protože mi kamarádi napráskali pravé jméno pistolky, podal jsem na něj trestní oznámení pro pomluvu. Spácháno internetem, na to je zvýšená sazba. Domluvil jsem se s vyšetřovatelem, že takovouhle prkotinu není nutné tahat k soudu, takže Višně dostala tzv. trestní příkaz, čímž je to vyřízeno, akorát musí půl roku sekat dobrotu. Samozřejmě jsem mohl podat stížnost a automaticky by to šlo k soudu, neudělal jsem to – a on si začal vyskakovat znova. Nepolepšitelný.

          Jinak mi ani on, ani Fagan nevadí, pokud se drží v normě, což se právě nejsou schopni udržet. U Fagana je zjevný posun od sadistického neoliberála k sociální demokracii (té, co se nechala zkorumpovat kapitalismem.)

          • Janika

           No jo, je jako Bohouš, když mu Rychlé šípy nenapráskaly a pustily ho, zdálky se jim za to ještě poškleboval :-).

           Já zase takové jako fagan nebo teď Michal u Tribuna a někdo u tebe, nevzpomínám si na jméno, vyloženě nesnáším a eliminuju.

   • PeeBee

    bl a dr, to je jako z deste pod okap:

    tema libye – vetsinou pjed – asi takovouto formou (jeho zdroje stoji za povsimnuti):
    http://denikreferendum.cz/clanek/9132-boure-na-vychode-libye-sili-mladsi-kaddafi-hrozi-obcanskou-valkou

    kdyz vezmu za priklad „honduras“ – jediny clanek za posledni dobu (nepocitam-li genderove zamerenou tematiku) z 9.5., neni v nem ani zminka o probihajicich perzekucich, aj., vyhledam-li „rohingya“, najdu jen jediny komentar (jiste, diky aspon za nej, vetsina lidi ani netusi, ze nejaci „budhiste“ brutalne vrazdi muslimy…)

    no a kdyz zkusim dat vyhledat slovo „gender“, je treba 3x hadat?…

   • Janika

    Tak to napište jako článek, merlin, tady už je tolik komentářů, že to přestává fungovat…

    • merlin

     to byste neotiskla, Zelení, jakub patočka a p. šabatová, to kdybych nepsala od srdce, tak to nikdo, nejen Vy nepustí, protože by prostě nemohl. a jinak to nemá cenu.

     • Janika

      Zelené neberu vážně od Bursíka, Šabatová je katastrofa. DR je jinde, než já, jestli můžu být tak troufalá. Takže bych asi pořvávala blahem nad Vaším článkem ;-). I když v podstatě mě tihle lidé neberou, kašlu na ně. Zveřejnila bych tedy co se týče mě cokoliv, pouze s výhradou aby to nebylo na žalobu.

      • merlin

       tak až odejdou vedra a odezní otřes mozku, ted bych to neuhrála na bezžalobný materiál

 33. Hamilbar

  Omlouvám se za OT, ale po shlédnutí počítadla přístupů jsem si všiml, že Ostrov čtou i lidé z Monaka. Nenapadá vás kdo by to tak mohl být? Bakala, nebo spíše Kvitová?

 34. Slobo

  Štěstí je, když si lidé rozumějí.

  Η σύζυγος του υπουργού Οικονομικών, Γιάνη Βαρουφάκη φαίνεται πως ακολουθεί τα χνάρια του συζύγου της, ο οποίος είναι γνωστός για την αδυναμία του στους δύο τροχούς.
  /
  Manželka ( ex ministra financí ) Yanis Varoufakise
  ,,,, který je známý pro svou slabost, ke dvou kolåm

  Ona sama často používá ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ

  ZDROJ
  http://penna.gr/people/1347-otan-i-danai-stratou-kavala-ti-mixani

  【2 ツ
  Grécka , , banánová šupka”
  http://debata.pravda.sk/debata/blog-domino50-2237-2015-07-08-grecka-bananova-supka/

  3
  (●̮̮̃●̃)
  položky na menu zase zpátky v drachmách
  Obrázek … nám poslal turista,
  který v Řecku přišel do kavárny
  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6258-uz-to-zacalo-recke-podniky-uz-ted-uvadi-ceny-v-drachmach

  _______________________________________
  Pozdrav od Slobo

  West Zahori (SK) – pevná hráz socializmu