Veverka v kleci

belka

„Běženci k nám přicházejí s cílem využívat naše omezené zdroje, na tvorbě kterých se nepodíleli.“

„To je jedna z největších lží naší doby. Boj proti nerovnosti mezi regiony je podfuk na entou, protože cizí chudoba je zdrojem našeho blahobytu, jinak kapík nefunguje.
Nerostné zdroje jsou z valné části jejich, ovsem jejich využívání jsme přesunuli na náš kontinent. S ostatními zdroji je to podobné – práci, čistou přírodou atd. – i ty jsou jejich a my je využíváme a to za rozhodně ne tržní cenu.“ sax

Myslíme si, že náš pohodlný a blahobytný způsob života je naším dílem, naší zásluhou. Slyšíme to rádi, a i když to nevyslovíme, evokuje nám to, že my jsme „lepší lidé“ než ti chudáci umírající ve svých domovinách hladem.

Není ale zase na druhé straně pravda, že jsme se na našem „bohatství“ nijak nepodíleli. Podíleli jsme se na něm a podílíme stále a čím dál tím víc a platíme za něj způsobem velmi krutým. Platíme za něj KONZUMEM.

Aby mohl kapitalismus existovat, potřebuje dosahovat zisku. Toho nedosáhne, když bude naplňovat skutečné potřeby lidských bytostí, ale právě a jen vytvářením pseudopotřeb a příslušné výroby k uspokojení těchto pseudopotřeb. Ten kapitalista, který vytvoří více takových pseudopotřeb a uspokojí je, stahuje na svou stranu více peněz v podobě mezd a vítězí tak nad jiným kapitalistou.

A původně lidské bytosti, které nahradily své skutečné potřeby pseudopotřebami a konzumem, se změnily v kolečka běžícího soukolí, nebo také „poetičtěji“ – ve veverky běhající v kleci. O to jsme „lepší“ než ti uprchlíci, co se k nám valí.

Reklamy

206 comments

 1. Janika

  Ve svém obsáhlém (rozměrově :-) seriálu uvedl Vlk takzvaně „největší propagandistické bláboly spojené s uprchlíky“, které jsou podle něho dílem m.j. „vciťovačů a profesionálních humanistů“:

  1-Češi jsou xenofobové
  2- Imigranti jsou vždycky přínosem a vyřeší generační krizi
  3- Dnešní Češi mají z minulosti vůči dnešním imigrantům dluh protože jejich krajané kdysi také houfně emigrovali
  4-Češi jsou se svým postojem v unii /neakceptovatelnými/ exoty a měli by si vzít za příklad ostatní země EU, zejména ty, co co mají dlouhodobou zkušenost s přijímáním velkého počtu běženců
  5- Imigraci lze řešit tím, že Evropa finančně bude dotovat země, odkud proudí nejvíce imigrantů.


  No, nadávají mi do sluníčkářů, takže se mohu směle řadit k sebrance Vlkem uvedené :-). Přesto jsem nic takového, co Vlk uvádí ve svých pěti bodech, netvrdila ani omylem. Je to prostě blbé. Neznám nikoho, kdo by to takto tvrdil. Přesto to Vlk uvádí jako fakt a sáhodlouze vyvrací. Tohle a pak například to, že ve svém seriálu uvádí jako ARGUMENTY! také průzkumy veřejného mínění, tak to jsou takové příznaky, které způsobily, že jsem seriálem zklamaná. Píšu to sem, na Kose není otevřená diskuze.

  • dixi

   Mají stále stejné argumenty,mám takový pocit. My se alespoň snažíme podívat na problémy s uprchlíky z více stran. Není to černobílý problém. Na parlamentních listech je zajímavý rozhovor s Vojtěchem Filipem.

   • Janika

    Určitě, dixi, já se neuzavírám před žádným pohledem, kromě těch jednou provždy uzavřených :-).
    Taky by mě zajímal pohled v rámci širší historie – jak končí impéria, když už skončilo vysávání teritorií a expanze? Rozpadem, nebo totalizací? A co je vlastně horší?
    Na ten rozhovor se podívám.

    • hans

     Totalizace jako pokus odvrátit rozpad impéria je imo vzácná, vlastně mě napadá jen Řím…

     • Janika

      Části Římské říše, to se často uvádí pro srovnání s dneškem. Stejně se nikdy nic neopakuje úplně stejně a proč by zrovna nenastala doba pro nové. Bylo někdy v lidské historii něco takového, že se celé oblasti ocitly v úzkých a hledaly pomoc u sousedů – a ti sousedi byli tak „dobří“, že si tu pomoc dokonce uzákonili? To je přece něco v lidské historii nevídaného.

      • dixi

       To je hezký postřeh Janiko, takto zformulováno to dává dnešnímu dění úplně jiný rozměr.

       • Janika

        Díky, že sis všimla, dixi. Jak já bych si přála nalézt nějaký jiný rozměr, než to omílání pořád stejných povrchních frází. Jak bych si přála, aby něco takového vypadlo z chytrých a vzdělaných lidí, aby se konečně někdo zvednul z té bažiny, ve které se potmě plácáme a zvedl světlo, které ukáže kde jsme a kudy vedou cesty :-). Ale nějak kde nic, tu nic…

      • hans

       …Bylo někdy v lidské historii něco takového, že se celé oblasti ocitly v úzkých a hledaly pomoc u sousedů …
       Běžně.

       … a ti sousedi byli tak „dobří“, že si tu pomoc dokonce uzákonili? …

       Napadá mě třeba římská říše ve 3. -4. století, kdy měli (v Gallii) přijatí (germánští) uprchlíci zvláštní právní status jako tzv. „laeti“ (usadili je v říši v samostatných obcích s povinností vojenské služby). Podobně běžně Číňani přijímali uprchlíky ze stepí, usazovali je v pohraničí a taky využívali jako vojáky… V 2.-1. století př. n. l. zase Hunové přijímali uprchlíky z Číny… V Evropě v 16. století pragmatičtější vlády (známé je tím Prusko) přijímaly náboženské migranty… A žádné takové přesídlení se neobešlo bez zákonné úpravy přijímající země…

       Ono když se v minulosti na hranice nahrnulo spousta zbědovaných chudáků, tak se vlády snažily je někde usadit, uklidnit a dostat tak pod kontrolu a perspektivně tak získat poddané… Snad jen viktoriánci by byli schopni se chladnokrevně dívat, jak umírají… /a pouze viktoriánci vymysleli zákony zakazující v době hladu humanitární pomoc../

       …To je přece něco v lidské historii nevídaného. …

       Nevídané je na tom leda to, že v lidské historii obvykle vlády přijímající uprchlíky předtím neničily jejich zemi (jako my Sýrii, Afghánistán)**. I když některé vlády minulosti byly tak pitomé, že se „alespoň“ snažily zhoršit hospodářskou situaci „uprchlických zemí“ (např. Čína v některých desetiletích 15./16. století blokovala obchod s Mongoly, čímž si vykoledovala několik vln nájezdů; rozumnější pekingští úředníci sice postřehli že nájezdníci „jako první berou kotle a hrnce“, ale vysvětlit konzervativcům, že povolení prodeje oněch hrnců za koně a ovce by zastavilo válku, se jim nepodařilo…).

       **Rozvrátit Sýrii a Afghánistán pak se nadýmat jak jsme humánní, když některé z našich obětí přimenmei v podřízeném postavení je vrchol pokrytectví, v historii skutečně ojedinělý..

       • Janika

        Tak to jsem nevěděla, hansi. Čtu o tom teď poprvé. Je to nesmírně zajímavé, moc děkuji.

  • hans

   ….Je to prostě blbé. Neznám nikoho, kdo by to takto tvrdil. Přesto to Vlk uvádí jako fakt a sáhodlouze vyvrací. …

   Vy jste, Janiko, už dlouho nekoukala na BL? První čtyři body, a zejména první, druhý a čtvrtý pan Čulík ohnivě hájí, ani si nevydechne. Co jsem pochytil na Novinkách a Aktuálně, tak linie mainstreamu je obdobná, rozhodně si dotyčné mýty vlk nevymyslel.

   • Janika

    Pravda, BL už moc nečtu :-). Když ale vezmete ty body jeden po druhém, tak se mi stejně nezdá, že takhle doslova to tam stojí. Ne všichni Češi jsou xenofobové, ale někteří Češi ano. A to je rozdíl. Stačí slůvko a z rozumného tvrzení je hloupost a to se mi zdá, že právě Vlk udělal, překroutil výroky do absurdna.

    • hans

     Neřekl bych. Že vlk překroutil výroky do absurdna. Naopak bych řekl, že přesně vystihl duch, jakým o věci píšou BL. A BL už dvě desetiletí vždy kopírují západní linii, v prvé řadě BBC, jsou vzorem mainstreamu.

     A i když třeba doslova nepíší „všichni Češi jsou xenofobové“, rozdíl mezi generalizací a paušalizací jde-li o „českou xenofobii“ (nebo ruskou, dříve srbskou…) na straně jedné a naprostým až hysterickým odmítáním jakéhokoliv zevšeobecňování jde-li např. o chování našich romských spoluobčanů je velice výrazný.

     • Janika

      Tak měl vlk napsat konkrétně, že se to týká např. BL. Vztáhla jsem si to na sebe, jelikož zřejmě podle něho spadám do té kategorie vcitovačů a jim podobných, a ne že bych se tím cítila dotčená, jen prostě nevím, co si s tím mám počít, když nic takového, co v těch bodech vyvrací, netvrdím.

      • hans

       Holt jste exot, považujete se za člena skupiny „sluníčkářů“, ale i když sdílíte jejich postoj v jedné konkrétní záležitosti (uprchlíkům je třeba pomáhat), je vám cizí jejich názor na Čechy (douhodobě elitářsky pohrdavý, vysledovatelný minimálně do devadesátého roku k pamětihodnému Havlovu „lustru za 13 tisíc“) a nemalá část jejich argumentace. Imo je řešením přiznat si, že jste sluníčková pouze v jednom aspektu jedno z problémů společenské debaty, a nespojovat se (aspoň ve svém vnímání) s nimi a nevztahovat na sebe kritiku směřovanou na postoje které vy nesdílíte.

       • Janika

        Prokristapána ne, nejsem sluníčkář, to ani omylem :-)!
        To mě někteří nálepkují a vkládají mi mínění, která vůbec nemám, v rámci jejich černobílého vidění světa. Nechceš topit imigranty, tak jsi sluníčkář a podobně.

       • Ondřej

        Vidíte, kritika ad hominem je přeci konstruktivní a vysledovatelná u těch co pořádají různé seznamy „škůdců“, takže spekulovat o mně co si myslím nebo co jsem za člověka, jistě můžete, telepaticko-senzorické vnímání či určité druhy senzibility jsou možná tím, čím dokážete obohatit tuto debatu.

        Já se budu držet psaného slova citací, argumentací s odkazy na akademické debaty a budu dávat příklady (ty dřívější citované názory Kellera právě v době kdy přednášel možná ani ne za 40tis. na VŠ báňské a na ty názory, co má od doby kdy je v Europarlamentu za 4tis. euro, tak ty jsou zásadně odlišné a měly by být srovnávány nejen v této oblasti) a na který poukazuje A2larm. Ohledně „zglajšaltování“ některých tzv. „levicových“ politiků v otázce uprchlíků tam už pár článků napsal jistý Martin Hekrdla. Jistě nebezpečný sluníčkář, Havlovec či snad dokonce Kalouskovec. Možná je taky na seznamu A.B. Bartoše. Já jsem veřejně neznámý, v tomto smyslu obyčejný člověk, ale vedle něj nebo Marka Řezanky co odešel po roztržce s Čulíkem publikovat na Literárky, bych se cítil na takovém seznamu v otázce uprchlíků a multikulturalismu pánů co se účastní debaty na kolokviu Institutu páně Klase a včetně J. Kellera si navzájem dobře rozumí, tak na takovém seznamu bych se já osobně cítil v dobré společnosti.

        Panové z D.O.S.T. by jej mohli časem ještě rozšířit o feministky, neziskovky (NGOIsty pana Klause) působící na pomoc uprchlíkům jako jsou Lékaři bez hranic (viz reportáž zde http://www.bbc.co.uk/programmes/b065ggjn o situaci na Kosu) Human Rights Watch ad. které pomáhají třeba muslimským liberálně smýšlejícím ženám proti bigotním islamistům smět řídit auto, působit na universitě a cestovat po světě na konference. Chápu tyto pány co chtějí a prosazují za „kulturu“ ženy mají být u plotny a rodit děti. Pro národ a muži za něj bojovat pluhem či sudlicí.

        Díky, hansi za jasně vyslovený názor. To PeeBee mi „odpověděl“ na poměrně hutně zpracovanou analýzu řecké občanské války s odkazy na faktografii jednou holou tázací větou. Alespoň kvantitativně jste tedy na tom podstatně lépe.

        • Ondřej

         Omlouvám se hansovi, omylem jsem jeho poslední republiku, vztáhnul na sebe, považujíce ji za reakci na moji poslední polemiku ohledně vystoupení J. Kellera v debatě Institutu V.Klause. Jestli si o ovšem i o dalších lidech vyjadřující (na rozdíl od Janiky, která má velice uměřený, nijak radikální názor na podporu integrace uprchlíků) myslíte že jsou jacísi havlovští povýšenečtí pokrytci, pak si tu moji repliku přeci jen přečtěte. Jsou tam uvedeni další lidé, platící za levicové aktivisty působící mimo struktury politických stran, v alternativních spolcích a neziskovkách.

 2. cuci

  domnívám se , že je zbytečné se otázkou migrantů z muslimských zemí zabývat. Čas běží rychle, v ČR je ovšem oproti Evropě zpoždění. Proto by bylo dobré, kdyby aktivní cestovatelé celým světem vysvětlili nám, „připrdlým“ Čechům, jak to chodí v oblastech s největší koncentrací muslimů v Evropě. Z internetu mi připadá, že zprávy nejsou pozitivní.
  Z objektivních zpráv, jak to chodí v oblastech s největší koncentrací muslimů v Evropě( to jest Francie, Berlín, Londýn),
  lze usuzovat i budoucí stav celé Evropy.
  Pokud jsou zprávy, které dostávám objektivní, čeká nás evropský chalifát se vším všudy
  Potěš pánbůh a sluníčkáře obzvláště

   • Janika

    Jinak ale souhlas. Situace vypadá tak, že máme na výběr mezi „chalífátem“ a totalitou. A teď jde o to, jakou podobu může mít „chalífát“ a jakou totalita. A co by bylo lepší.
    Chalífát píšu záměrně v uvozovkách, protože žádný opravdový ani není ani nehrozí.

    • Kamil Mudra

     A teď jde o to, jakou podobu může mít „chalífát“ a jakou totalita…
     Principiálně stejnou = smíš jenom to co se smí – musíš všechno co se musí.
     A co by bylo lepší.
     Myslím že je na místě spíše otázka: A co by bylo horší.
     Za sebe bych odpověděl: Pro oligarchy skoro nic, pro ostatní skoro všechno.

 3. Ondřej

  Kde jsou ty koreny fasismu? V ideologii, predpojatosti a „kult“-urnich tradicich. Vlkuv dnesni blog na Kose je vazne nahnedly natolik ze verne reprezentuje rozpolozeni dnesnich nenavistnych nalad. Je to konzervativni obrana nebo typicke pravicove malomestactvi rodici fasismus jako vuli vetsiny? Sam nevim.Vlkova Kosa je tentokrat jen pro silne zaludky. Nadavky na levici a udajne socialisticky prerozdelujici Evropu jsou typickou ODSackou egoistickou propagandou toho nejnusnejsiho sobectvi a zasti. Odcituji par odstavcu.

  „Křesťan praví: JÁ budu pomáhat, já zaplatím, udělám, zachráním, pomohu. Kristus praví – neperte se a nežerte se, neoplácejte si zlé. Vezmi co máš, a rozdej chudým. Ale nikde v Bibli není napsáno, že by se dobročinnost vynucovala násilím – bohatému člověku, který se přišel zeptat a přesto hned nerozdal co měl, řekli jen, že asi nevstoupí do království nebeského, a nechali ho jít. A taky když je někomu pomoženo – Kristus se často zajímá, zdali projevil vděk.Naopak socan praví: VY dáte a MY rozdáme. Za vaše peníze budeme pomáhat, platit, a dělat – my rozhodneme a vy zaplatíte. A běda jestli ne, máme státní represívní aparát, zavřeme vás do vězení a vaše peníze si vezmeme násilím. Hlasováním chudší většiny se demokraticky rozhodne, kolik se násilím sebere bohatší menšině, aby byl smír. A chudý má na pomoc nárok a rozhodně nemusí projevovat vděk, to by ho ponižovalo. Naopak bohatý má nebýt sobec a platit a platit, je to sebezáchovné gesto nebo si to lůza vezme silou všechno, takže nakonec je i v jeho zájmu být „solidární“.Bohužel, Evropa je nyní až vulgárně socialistická. Až mám obavu, že ztratila pud sebezáchovy. Spousty lidem je naprosto jasné, co jsme povinni a proč. Ale sami neudělají nic a nedají nic.

  Milion muslimů už má požadavky na změny v právním systému, ohledy od jinověrců a kontrolu školních učebnic – stalo se tak zatím ve všech zemích na světě, kde muslimská minorita získala nějaké relevantní počty v populaci. A numerická většina muslimů si podle našich pravidel demokracie samozřejmě a přirozeně odhlasuje právo šaríja, nekritizovatelnost islámu pod trestem smrti, ……. – a pak se začnou jednotlivé sekty islámu řezat a vraždit mezi sebou a následně řezat a vraždit všechny ostatní. Vždy a všude. Přípustný maximální počet muslimů ve společnosti tedy opravdu nemá nic společného s nenávistí nebo dokonce s xenofobií – je to zcela zásadní argument naší sebezáchovy.“

  • dixi

   Taky mne vlk překvapil a popravdě řečeno, zklamal, nahrává nenávisti a nesnášenlivosti.

  • Janika

   Ano, a píše to člověk „slušný a kultivovaný“. O to je to horší než řvoucí primitiv…

  • Seal

   Ondřeji, tentokrát souhlas, protože něco tak průzračně klerofašizoidního jsem v české kotlině už dlouho nečetl. A to ještě Vlk zmiňuje, že do textu párkrát raději cenzurně zasáhl. Ale pan Jezevec zkrátka pracuje v charitě, takže podle Vlka může jako odborník „obohacovat“ českou diskusi i o naprosto šílené názory. Ať už jde o potápění lodí s „kriminální oligarichiií“ a „povlem“ (k těm člunům raději viz třeba „námořní“ twitter Lékářů bez hranic: https://twitter.com/MSF_Sea), anebo ty propagované sběrné tábory (tady přece už jenom příbuznost s pojmem Sammellager by měla být hodně na pováženou).

   • Ondřej

    S podivem je, že tady opravdu jde politika a nějaké původní ideje humanismu stranou. To, že takto budou jednat konzervativci a přátelé katolické rákosky a citové deprivace chlapců, jak popisují četné Freudovy analýzy z dob katolické výchovy, to vše bych ještě pochopil, byť jsou to psychologické imperativy konce 20.let minulého století. Ale, že ti tzv. „levičáci“ co se jinak proti pravici zašťiťují solidaritou, vypustí podobné kachny jako Zemanovy přátelé, že nebudeme živit někoho, kdo se na našem národním bohatství nepodílel, nepřispěl k němu, pak nejen že to je logický zkrat (kdokoli kdo k nám prchá, protože v zemi, na jejímž budování bohatství se podílel, rozvrátili jeho spoluobčané za nemalého podílu západních velmocí občanskou válkou, se logicky nemohl podílet na čemkoli, co máme u nás vybudováno) a navíc přejímají argumentaci pravičáků, kteří pořád na první místo dávají zásluhovost a tím tady přeskakují na gramofonovou desku exkluzivity těch, co vytvářejí hodnoty, a nedochází jim, že takto vůči nim argumentují bohaté městské intelektuálské a technické elity, které v otázce daní razí politiku „rovné daně“, řkouce, že i při rovné sazbě ONI zaplatí za ně, „na socky“ více, protože více vydělávají. Má to tedy znamenat, že si jednou „levičák“ přijde jako pán velkomožný, když on má pocit, že něco z 15tis. hrubýho vybudoval, zatímco uprchlivší sem Syřan, Afghánec či Libyjec nikoliv?

    Levicová paradigmata nikdy moc nefungovala pro to, že většina TĚCH kdo se levicových hodnot a idejí dožadují, je v danou chvíli v pozici, kdy si chce díky nim zajistit svoji prosperitu a duševní rozvoj, a pravice, jak ji nemám rád, má pravdu v tom, že solidarita by neměla být „one-way ticket“, měla by to být spontánní sousedská či komunitní výpomoc těch co spolu žijí a chtějí si být vzájemně nápomocni. Bohužel přirozená solidarita, tak jak byla vymýcena spolková činnost (ony Gemeinde jako jsou dodnes v Německu a co u nás fungovaly za první republiky zlikvidovali komunisté) a nahradilo ji anonymní krytí státem (ona Gesellschaft), kde si každý vykřikuje že chce něco dostávat, ale když přijde na řadu dávat, tak se k tomu nemá.

    Bohužel skutečná levice v tomto ohledu zde opravdu není, protože zde je exploatováno národní sobectví, kdy individuální „přispěvatelé“ (kolik zaplatí na daních státu člověk s podprůměrnou mzdou, za to toho uprchlík vážně moc nepořídí), takže když tito lidé tak adorují onu „zásluhovost“, pak právo na tento egoistický argument mají spíše bohatší co na daních zaplatí podstatně víc než oni. Je pak otázka jak se staví třeba městské elity k tomu, jestli přispět onou směšnou částkou (140mil. kč nebo kolik deponoval Chovanec na tento rok na uprchlíky?) nebo ne. Alespoň u mnoha mých známých intelektuálů co mají nadprůměrné příjmy, jsem nikdy neslyšel že by tvrdili to, že oni přispívají hodně na daních a že nebudou nějaké špinavé přivandrovalce živit. Bohužel je to přesně naopak, ti, co by měli projevovat solidaritu alespoň takovou, že stát (který to podle Charty OSN stejně musí udělat) kde žijí, zaplatí na tyto výdaje 0,2% státního rozpočtu a oni se s tím v pokoji smíří, se proti tomu bouří.

  • cuci

   pluralitní názory se dnes již nenosí a nálepkují se jako fašistické, rasistické apod., aby každého přešla chuť k diskusi?

   • Seal

    Ale copak? Lidi s opačným názorem, než máte vy, házíte bez zaváhání do pytle nějakých sluníčkářů a teď se sama dovoláváte politické korektnosti? Ten článek mi zkrátka svým hodnotovým postojem přijde přesně takový, jak jsem jej označil. Zkrátka už nespadá do kategorie pouhého strachu a obav z uprchlíků, ale obsahuje mnohem víc.

    • cuci

     já svou odpovědí nic nevysvětluji, pokud někoho nálepkuji, ale vy předvádíte to samé.
     Má pozice je ovšem mnohem těžší, neboť jde proti oficiálnímu stanovisku neboli mainstreamu

     • Seal

      Myslíte? Vyhraňuji se akorát vůči lidem se zřetelně formulovaným politickým názorem (Bartoš, Okamura, Vandas…, a teď i autor toho článku). Ve vašem případě se můžu pozastavit pouze nad tím, že sice jdete proti mainstreamu, ale přitom zřejmě nevidíte, že celou tu českou paniku kolem uprchlíků nastolil právě ten mainstream.

       • cuci

        výše Vámi jmenovaní mne opravdu neoslovili, ovšem nikdo mne dosud nepřesvědčil o tom, že mix národů je k něčemu prospěšný. Pomoc ano, té se ráda zúčastním.

 4. Janika

  Jedna zajímavost – na OM jsem četla v diskuzi názor, že kdyby minulý režim poskytl lidem onen KONZUM, tak by nepadl :-).

 5. Stan

  Vlk je poctivý levicový sionista. Vše v pohodě, dokud nedojde řeč na izraelsko-arabský konflikt, pak se nezná. Stačí to jako vysvětlení toho seriálu?

  • Seal

   Vlk je na jednu stranu zajimavý a čtený bloger, a na druhou stranu bývalý finanční analytik se schopností predikce Big Zero. To první konstatování říkám s jistými sympatiemi, ale tu opačnou stranu tím spíš musím zdůraznit, protože si fakt nevybavuji nějakou konkrétní situaci, která by tak nějak uchopitelně/reálně dala za pravdu Vlkovovým předpovědím a teoretickým vývodům.

   • Ondřej

    Financni analytic co prebira jednoznacne manipulativni pamflet Thilo Sarrazina, co v Nemecku ma nalepku neofasistickeho eugenika vcetne jeho nicim nepodlozenych statistickych rasove predikujicich zkratek, od takoveho bych si nenechal vytvorit financni plan sporeni na stari, protoze prvni jeho statistika o zhodnocovani statnich dluhopisu, opirajici se o statni vyvoj intervenci na podporu oslabovani koruny by mi rekla ze me vklady vazane na euro-inflacni debet mi vynese jen velky kulovy.

    Levicovy sionista? To je jako kdyz Zabotinskij v Irgunu chtel zakladat sovety?

    • Stan

     Sionismus měl v počátcích velmi silný sociální nádech. Pokud se to „sociálno“ spojí se silným šovinismem, je na průser zaděláno.

  • PeeBee

   nechcete uz s tim blistem vazne dat pokoj? copak nechapete, jaky nazor na neho maji nezavisle uvazujici lide, kteri tyto weby delsi dobu sleduji?

   • Ondřej

    Zdroj je britsky denik the Independent. Blisty jen odkaz prejaly.Nevim jaky mate nazor Vy, ale ja jej vidim dosti opacny nez rada Nemcu, Britu nebo Nizozemcu. V techto zemich jsem delsi dobu pobyval, takze mohu srovnavat. BBC nebo puvodne socialisticky Le Monde nebo taktez levicove orientovany Süddeutsche Zeitung ci v Britanii Guardian, pisi to co tu pro Vas predstavuje imperialiticky slouha zapadnich ideodiverznich central Culik, jen s tim rozdilem ze tam to predstavuje zaklad levicove hodnotove orientace, tady to povazujete za pravicovy tridni pohled elit a nadnarodni burzoasie. Bohuzel ceska politicka negramotnost a ideova zaklinenost mezi narodovectvim a komunismem je fatalitne destruktivni konfesni ortoxii, ktera bude jeste par generaci pretrvavat jako soucast hloupe prejimaneho narativu ceske identity. Pegida nebo NPD v Nemecku naopak jsou podobne velke casti ceskeho mainstreamu, kde se smesnaji Zemanovci, ODS i cast CSSD o KSCM, Okamurovcich ci ANOkratech ani nemluve.

    • PeeBee

     vzdyt prave proto, nic nebrani dat PUVODNI link, pokud se ve zdroji vyskytuje, o nic jineho nejde ondreji. promitani vasich dodatecnych predstav do meho pohledu na vec nicemu nepomuze… o zbytku pomlcim.

 6. PeeBee

  sveho casu vznikly v evrope dva v podstate muslimske staty – nejprve bosna, pozdeji kosovo. pokazde, kdyz jsem se pak vyskytl na demonstracich proti havlove predstave vyvozu miru, pravdolasky a demokracie a z toho vseho plynouci zhoube, videl jsem jen „par“ protestujicich proti tomu, co se delo v kosovu – vyhaneni pravoslavnych, niceni domu, paleni kostelu a klasteru. babez nic, politici nic, panek nic, decka na ulici se zlutyma destickama amnesty international v rukou take nic… co delali konvickove tenkrat, to bych vazne chtel vedet? pripravovali rucicky k tleskani u.s. army za zasah proti zlemu saddamovi?… ze sna kriceli: na teheran!?

  • Janika

   Tak tahle poznámka, to je trefa do černého. Kosovo skoro 90% muslimů, Bosna přesně jsem nenašla, ale nějak podobně to bude. Islámské státy v Evropě – a co na to islamobijci? Docela jsem z toho zmatená, přiznávám.

   • PeeBee

    nedivil bych se, kdyby to byl zase neci „projekt“, neco jako ows nebo „moderne levicova“ syriza. hampl (ktereho ctu jeste celkem rad) keca dnes neskutecne – bere si do huby v naprosto prizracnych souvislostech ANTIFU(!), kdyz loutkar ma na vyber z rady nechutnych hololebych particek, to mi neni vubec jasne, ale on je peta takovy svuj…

    ano, v nekterych zemich etnickou homogenitu eu pdoporovala doslova s bouchackou v ruce – kosovo, chorvatsko – v jinych metodami socialniho inzenyrstvi rozrusuje. srbsko – ten udajne fasisticky odporny stat, je kupodivu na balkane etnicky nejrozmanitejsi, spolecnost v syrii byla tolerantni a multikulturne-multietnicka a vida, eu ji nemusi… radeji belhadje.

 7. Pingback: Veverka v kleci | Outsider Media
 8. Astr

  Tak jste i z Vlka udelali nelidaka a strasaka:-)
  Tedy vlastne z kazdeho kdo kdo vidi budoucnost Evropy a sveta cerne.
  Existence Kosova a Bosny je pro vas dukazem ze nejaka budouci saria je jen strasenim a vyhrady proti privalu cizincu nic nez dukaz ze se jedna jen o rasistu a xenofobu dojem. ?
  Rasiste , Okamurove a uz nakonec i Vlk jsou najednou jasny pojem
  neb jejich pohledy a vyhrady patri do demokraticke ohrady !
  Nez se naplni komentar PeeBee:
  co se delo v kosovu – vyhaneni pravoslavnych, niceni domu, paleni kostelu a klasteru. babez nic, politici nic, ….atd
  az se tento scenar bude v nekterem z pristich desetileti opakovat, pak konstatovani ze Vlk ci Okamura a kdokoli jiny pred tim varovali
  to vam tem mladsim kteri se toho dozijete bude platne jako neboztikovi zimnik :-(
  Hlavne ze je stale dnes dost rozunnych lidi kteri umi rozeznat rasisty a xenofoby a kazat lidskost a vstricnost:-)
  Jen tak dal :-)
  Dal mysleno ne zde na lidumilnem blogu zde to o nicem nerozhoduje,
  ale dal u tech kteri lidu vladnou, a rozhoduji o budoucnosti

  • Janika

   Tak to prosím brzděte, Astře, Vlka si vážím a žádného nelidu a strašáka z něj nedělám. Jeho seriál mě obsahově zklamal, to je všechno. Nikoliv ani tak tím, co říká, jako tím, co neříká. Prostě jsem od člověka Vlkova formátu čekala víc.
   Pokud se někteří diskutující vyjádřili trochu v jiném tónu, tak jsou to dospělí lidé a za svá vyjádření si nesou odpovědnost sami, pokud by tedy nepřekročili určitou mez. Jestliže se k nim nevyjadřuji, tak to automaticky neznamená, že s nimi souhlasím a že reprezentují nějakou „oficiální linii blogu“.

   • hauptmann

    Taky jsem trochu vyvalil bulvy nad příspěvkem na Kose, ale je to, jak Vlk uvedl, pohled člověka zevnitř, a tak to taky jako dávno dospělý člověk beru. I když nechápu, jak se s takovými pocity a názory může autor příspěvku podobné práci věnovat, ale OK. Možná by mnozí z podporovatelů masové imigrace k tomu v jeho situaci taky dospěli, nakonec není jediný. Škoda, že kvůli kšeftu s migracemi se nedostane na ty, kteří by to skutečně potřebovali, a kteří se sem nikdy nedostanou. Jsem zvědav, jak se bude ctihodný senátor Štětina stavět k Ukrajincům.

    • Janika

     „jak se s takovými pocity a názory může autor příspěvku podobné práci věnovat“ – přesně to mi tam nehrálo. To je prostě divné.

  • PeeBee

   astre, ale moje namitka ke kosovu a bosne vubec nebyla minena jako dukaz, ze to vsechno je v klidu – prave naopak, jsou to vysledky pred tribunalem souditelneho eu-inzenyrstvi balkanu a neprineslo to vubec nic dobreho. navic ani jedna z tech zemi neni temer funkcni, i kdyz do osudu jizniho sudanu se nedopracovaly.

   moje poznamka spis byla urcena vsem velkym cz bojovnikum proti islamu, kteri nekde poslednich 25 let pravdepodobne pripravovali tuto kampan a na nic jineho cas nemeli. no kdyby, mily astre, vytrvale protestovali pred par lety po tisicich pred us ambasadou (nebo tou saudskou nebo tureckou…) proti napadani syrie a jasne vysvetlovali dusledky… nebo kdysi to somalsko, pak afghanistan, irak, libye… ale oni ne, oni cekali, myslenky jim asi zatim zraly,… ze to ale dnes neni moc videt na tech myslenkach?

   budeme konecne protestovat proti vrazdeni muslimu budhisty v myanmaru? dojde nam, ze humanitarni pomoc je vetsinove pouze verbalni (viz haiti)? ze na komunitach, ktere nase vysoce vyspela „euroatlanticka civilizace“ znici, jeste i pote opakovane vydelava (resp. na nas, s vymluvou, ze mame ze svych dani humanitarne pomoci)?

 9. Astr

  Takto vypada straseni na pokracovani:
  Kdyz se multiculti nevydari pak vypada to takto (a to kazdy spravny „Slunickar“ musi odsoudit! )

  Zde co se deje prave dnes kdyz je vyroci s nazvem Ferguson:
  http://www.reuters.com/video/2015/08/10/gunfire-erupts-at-ferguson-anniversary-p?videoId=365239331&mod=related&channelName=domesticNews

  Na prelomu stoleti tisice Jugoslavcu zaplatilo svymi zivoty za Jugoslavsky Mnichov jmenem “ Rambouillet “ Ultimatum A crime against peace and an insult to reason,
  za svetovladnou predstavu o spravnosti cesty na rozbiti komunisticke Jugoslavie, kterou uvadela do zivota statni sekretarka Madlenka:
  Nejvetsi Emericka zakladna na Balkane Bondsteel kterou vybudoval Dick Cheney a jeho spolecnost Halliburton je tresnicka na dostu politiky svetovladcu.
  http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/ShowArticleMobile.aspx?id=1714

  Ukrajina mela byt pokracovanim Jugoslavie ?
  Kdo a co bude dalsi v rade ?

   • Janika

    Ále houby, cuci, nikdo nic zakazovat nebude. Jen se možná upozorní na zřejmé podvrhy a lži (do jaké míry to může být trestné, to nevím a neposuzuji), to za prvé, no a za druhé se vyskytnou prostory, jako například tento skromný bložínek, ve kterých pro informační válku a její triky nebude místo. A to z obou stran spektra.

 10. Ondřej

  Ne všichni uvažují jako současní čeští přízemní egoisté a ochránci a výdobytků našeho „sociálního státu“ ( že se něčemu takovému soustavně vysmívá pravice, je jim jedno, že máme prd proti Německu v přerozdělování HDP na hlavu na sociální výdaje, pánům „levičákům“ nevadí, ale když máme vydat 0,2% HDP na uprchlíky, tak je zle, přitom kdo přišel na odborářské demonstrace proti Drábkovým reformám? To raději na pochod se šibenicema…) Zatímco německý poslanec za PRAVICOVOU (!) CDU Martin Patzelt u sebe doma ubytoval dva eritrejské uprchlíky, tak ti naši „levicoví“ je chtějí poslat domů, protože je nikdo nezval a berou jim peníze a mobily, nasazují pouta a arestují.

  Německý prezident Gauck svým zásadním projevem projevil vůli a ochotu pomoci uprchlíkům. Proto, že Německo samo zažilo, že pár statečných lidí když pomoc potřebovalo (a byl za to koncentrák nebo kulka), tak i v časech nacionaliního fanatismu, se vždy pár statečných a čestných lidí ochotných pomoci vždy našlo. A na jejich počest se musí Německo zachovat tak, jak se před 70 lety zachovali jejich předci v boje proti německému nacismu. Vždy je málo těch, kdo se rozhodnout postavit zlu. Ale někdy je ztráta vlastního života méně bolestná, než ztráta cti v bezectném světě. Dost rozdíl nejen v přístupu, ale i ve formě a důstojnosti této proklamace německého prezidenta, na rozdíl od toho našeho….

  Jinak detailní info od našich aktivistů je zde

  http://denikreferendum.cz/clanek/20999-ubytuj-si-sveho-uprchlika

  A tady info od kamarádů z Německa

  Větší vstřícnost vůči žadatelům o azyl by si přáli také iniciátoři internetové platformy Flüchtlinge Willkommen (Vítáme uprchlíky). „Lidé by měli utečence přijímat s větší vstřícností, ale existuje ještě tolik předsudků a nevědomosti,“ říká berlínská iniciátorka Mareike Geiling. Společně se svým spolubydlícím Jonasem Kakoschkem a sociální pracovnicí Golde Ebding vyvinula internetovou platformu, která uchazečům o azyl zprostředkovává v celém Německu soukromé bydlení.

  Od spuštění iniciativy v zimě 2014 do brzkého léta přišlo více než 1.200 nabídek sdíleného bydlení a nabídek od soukromých domácností. Humanitární organizace navazují kontakt s uprchlíky, pomáhají jim zorientovat se v prostředí a vysvětlují jim financování. „Má-li uprchlík v Německu legální pobytový status, přebírá úřad v mnoha spolkových zemích a obcích náklady na ubytování a stravu,“ vysvětluje Mareike Geiling. Uprchlíkům, kteří legální pobytový status nemají, lze nájemné financovat například z drobných dárcovských příspěvků. Tento koncept prozatím funguje. Mezitím se tato iniciativa ujala i v Rakousku. A poptávka přišla dokonce i ze Švýcarska, Nizozemska a Portugalska.

  Jinou cestou – cestou integrace uprchlíků – se vydal Grandhotel Cosmopolis v centru bavorského města Augsburg. Ať už jde o lidi hledající azyl, o obchodní cestující nebo turisty – všichni žijí v tomto hotelu pod jednou střechou. Hotel disponuje šestnácti individuálně zařízenými hotelovými pokoji, uměleckými ateliéry, restaurací a kavárnou, které jsou provozovány obecně prospěšnou organizací Grandhotel Cosmopolis e.V. Grandhotel poskytuje také společné ubytování uprchlickým rodinám s dětmi, které je financováno administrativou švábského vládního okrsku a podporováno hoteliéry.

  Slovo „uprchlík“ je však v tomto domě, otevřeném v červenci 2013, slyšet jen zřídkakdy. „Máme tu pouze hotelové hosty s azylem a hotelové hosty bez azylu,“ říká spoluiniciátorka projektu, Susa Gunzner. Zde prý nerozlišují původ, národnost, prostředí ani barvu pleti. Na rozdíl od regulérních ubytoven pro azylanty, ve kterých uchazeči o azyl nemají téměř žádný kontakt s vnějším světem, usilují organizátoři tohoto projektu o to, aby zde lidé žili pokud možno normální všední život. V Grandhotelu vždycky někdo pomůže například s překladem, s návštěvou u lékaře nebo s úřední žádostí. A namísto toho, aby tu člověk s pěti cizími lidmi sdílel strohou místnost s palandami, mají rodiny vlastní ložnice – s opravdovými postelemi, které podobně jako ostatní nábytek pocházejí z darů.

  Podobná iniciativa s názvem Bellevue di Monaco se nyní plánuje v centrální části Mnichova. Tam chce kolektiv Goldgrund spustit projekt bydlení a kultury pro uchazeče o azyl a mladé rodiny – s nabídkou prostor pro vzdělávání a poradenství a kavárnou. Iniciátorům se podařilo přesvědčit o projektu město Mnichov a to chce projekt podpořit. A tak brzy další soukromá iniciativa přispěje k tomu, aby se v budoucnosti více uprchlíků cítilo v Německu doma – a aby více Němců přicházející uchazeče o azyl vítalo.

  • embecko

   Tohle bych jen rad dovysvetlil, Ondreji.
   Anglosasum se po valce povedl velkolepy pokus a podarilo se jim obratit nemeckou agresi v autoagresi (ta m.j. stoji za brutalni nemeckou, beznou formou nedosazitelnou, vyrobni efektivitou). Nemci rostou tim, ze sami sebe trestaji (tady nejde prehlednout protestantske koreny autoagrese).
   Ted je otazka, jestli tento zpusob existence ma sve hranice, anebo je opravdu „nekonecny“. Trosku to pripomina Borgy ze Star Treku :o) byvali lide prestali byt lidmi a asimiluji kazdeho, na koho narazi. Osobne se obavam toho, ze Nemci nemaji „stopku“ a ze cas od casu dojde k situaci, kdy narazi na sve meze (ci lepe receno prestoupi meze sebereflexe) a nasledne jim bouchnou saze v nejakem kataklysmatu.
   V epose stehovani narodu existoval germansky kmen Kimbru (anebo to byli Cheruzkove, uz nevim), ktery putoval Evropou tisice kilometru a „hledal“ misto, kde by se mohl usadit. To „hledal“ mam v uvozovkach proto, ze ono misto prokazatelne nekolikrat nasli, ale jelikoz jiz zrejme existovali pouze v „modu pochodu“, nedokazali tento zastavit a vzdy sli dal, ackoliv jim nalezene misto vyhovovalo (nebyly nalezeny zadne znamky boju, naopak, osada vzdy vzkvetala). Nakonec spachali hromadnou sebvrazdu tim zpusobem, ze se vydali primo na Rim, pred legiemi se svlekli do naha a nabehli na kopi rimskych vojaku.

   V pripade „nemeckeho prikladu“ jsem tedy vzdy obezretny, protoze jejich ciny ne vzdy vedly k obvyklemu, bezne ocekavanemu vysledku.

   • embecko

    Pokud by jejich ochota prijimat uprchliky pramenila z nejakeho planu, konkretne: „potrebujeme preformatovat nasi spolecnost, tak podporime bombardovani severni Afriky, cimz uvedeme do pohybu uprchliky, ktere k nam pak nalakame“…pak je vse v poradku, plan je to vcelku mozny a svym zpusobem i racionalni.

    Pokud ovsem je ochota prijimat uprchliky v takovehle mire ciste produktem humanismu a soubezne s tim jsou prubezne podporovany konflikty, uprchliky do Nemecka nechtene nahanejici, pak mi tahle aktivita jako prikladna neprijde.
    Do lode vam tece voda a vy rozdelite muztvo na dve skupiny: jedna bude vodu vylevat a druha soucasne zvetsovat diru v lodi.

    • Ondřej

     Tady zaměňujete politiku vlády (nevím, že by Německo se podílelo na nějakém bombardování a jeho souhlas ony „koalice ochotných“ při svém formování nikdy nepotřebovali, nejedná-li se o „povinnou“ kolektivní obranu, ale „ad hoc“ akce, žádné právo veta nikdo nemá) s tím, jak se chová občanská společnost. Ta je prostě na západě v gesci věkově mladých aktivistů, městské inteligence, tedy chcete-li, oněch liberálně smýšlejících socialistů (ty mají na rozdíl od nás v Německu podporu od mladých a vzdělaných žijících v městech, naopak, staří, méně vzdělaní a žijící na venkově volí pravici.

     Pravda, mezi městskými liberály jsou i pravicoví proevropští neoliberálové, Zelení sluníčkáři a pár konzervativců z CDU. Takže podobně jako u nás, jsou ti, proti nimž se levice vymezuje v EKONOMICKÉ oblasti, pak stojí při sobě v lidskoprávních otázkách a evropské integraci. Levice v Německu vždy stála na liberálních základech (počátky revolučního r. 1968 byl vzdor konzervatismu, konzervatismu katolickému, generační vzpoura kajícícím se rodičů za rozpoutání II.sv. války, odporu studentů proti konzervativním režimům ve světě, kde jsou porušovány lidská práva – čím odstartovaly nepokoje v Německu – demonstrací proti návštěvě šáha Páhlavího). Potíž je, že zároveň jak se zde linula pospolitost, tak hippies byly původně liberalním hnutím ve smyslu prosazování individuálních práv. Sexu, odvázání se z rodinného (autoritativního) vlivu rodičů a zprotivení se konvencím, třeba že se musím vdát/oženit, mít děti, být své ženě/muži věrný, starat se o rodinu, vydělávat peníze. Tady se snoubí ideologie liberalismu a individualismu, takže proto stará levice je spíše na straně pravicových konzervativců než liberálně uvažujících socialistů, alterglobalistů či Zelených.

     Proto nastal čas dělení, už to nebude buržoasie a proletariát (už dlouho není), ale zastánci státu AUTORITATIVNÍHO a LIBERÁLNÍHO, proto se tady budou formovat (v případě Ukrajiny, Ruska, postojům k našemu výsadnímu právu na svobodu slova – viz tragédie Charlie Hebdo) dvě zásadní opozice ne na bázi pravice-levice, ale liberálové-konzervativci. To samé bude probíhat nejen ve společnosti, ale i mezi státy. Jsou státy se silnou liberálně smýšlející levicí, jako je celá Skandinávie, Norsko, Německo a Francie. Proti tomu stojí státy, kde levice není moc preferovaná a společnost je obecně (obě ideové poloosy mezi pravicí a levicí) více konzervativní – to je Británie, Itálie a Rakousko a Švýcarsko. I když britská a rakouská levice se snaží, a v případě Rakouska je odsouzena k velké koalici aby blokovala koaliční potenciál extremistických Svobodných, pak prostě v Evropě má levice/střed LIBERÁLNÍ výraznou početní převahu. Nezmínil jsem jednu významnou zemi, kde rozdíl mezi levicí a pravicí je dosti inherentní, protože oba proudy jsou liberální ve své ideové podstatě a liší se pouze ekonomickými technikáliemi ve fiskální politice – a tou je Nizozemsko.

     Takže zpět, vážím si toho, že Německo a obecně západní státy mají vyspělejší občanskou společnost, která se rozhodla běžencům bez nějakého vlastního prospěchářství pomáhat, protože jestli by Evropa někdy svoji civilizaci a kultura chtěla vyvyšovat nad jiné, pak to bude oprávněné ne kvůli technickému pokroku a míře blahobytu, ale jen kvůli vysoké míře humanismu a projevovanému lidskému soucitu. Bez ohledu jestli jejich státní reprezentace podpoří nějakou intervenci proti nějakému blízkovýchodnímu diktátorovi nebo ne a jestli ta provází více zmaru a bezpráví nebo to, co si jejich vlastní klanoví vůdci a lokální diktátoři za podpory obvykle poloviny obyvatel, způsobily sami. Já osobně nesouhlasím že občanská válka je vnitřní věc dané země a že svět by neměl do ní zasahovat. Pak bychom popřeli úlohu našich všech „Španěláků“ v boji proti Francovi. Otázka je, kdo a jak bude dnes hodnotit, kdo je to ten dobrý. A tady už samotné levici nevystačí ono studenoválečnícké „kdo je nepřítel USA“ je náš přítel.

     • embecko

      Ta jejich vyspelejsi obcanska spolecnost jde take do kopru, Ondreji, bohuzel. To co provadi, to uz jsou jen zoufale akce bez ladu a skladu; jedine schopnejsi hnuti jako AfD ci Pegidu jim rozebrali naprosto ukazkove, nejaka „prava“ obcanska opozice nema narok a to, co zbyva, lehce splyne s mainstreamem. Uprchlici se proste hodi do kramu Spolkove obchodni komory, tak ta lehce skrze media natlacila a uz to jede. Normalni Nemec je stejny chudak jako Cech, jen si muze dovolit si koupit znackove zbozi a uspokojovat se tim, ze Miele mu pere tak nejak lepe, nezli Zanussi a jeho ojety BMW striha zatacky svizneji, nezli stejne stary Golf. Kam vede tlak statu pochopili Cesi mnohem lepe, nezli prumerny Zapadan a proto se take neangazuji…a je jen otazka casu, kdy to dojde i tem na Zapade, co maji mozky vymyte povalecnym blahobytem. Najdete si prumerneho Nemce a zkuste si s nim pokecat a zjistite, ze jeho svetonazor je tezce omezeny, formovany mainstreamem a vlastne nezajimavy- opakuje oportunne jen to, co je pro nej vyhodne a co ho neposkodi, nejaka vaznejsi debata jede vzdy v lince obecne uznaneho kanonu…zkuste na nej treba Ukrajinu a hned budete vedet, na cem jste.

      Jinak je pravda, ze Nemecko se nikde primo vojensky neangazovalo, ale vzdy vyvijelo snahu, jak rozesrat svoji zajmovou balkanskou cestu a pak se podilet na jeji rekonstrukci (= jen dva prsticky tam strcime, jen co se ohrejeme, tak uz nikdy neodejdeme). Saddamovi dodalo komponenty chemickych zbrani, jako prve uznalo Kosovo a odsouhlasilo Camp Bondsteel, dozorovalo Daytonske dohody nad Bosnou a v pripade bombardovani Libye melo pod kontrolou letiste Souda na Krete, odkud se vedly utoky atd.
      Na Balkane, Strednim vychode a v severni Africe vede Nemecko nebezpecne hratky a to vzdy na cizi ucet.
      http://www.fr-online.de/syrien/syrien-krieg-deutsche-waffen-toeten-in-syrien,24136514,25967910.html
      Nemecke zbrane pouzivane islamskymi milicemi zabijeji v Syrii.
      Samozrejme jde o statem posveceny export, zadny „schmuggel“.

      • Ondřej

       No, nebyl bych tak kritický k západu, prostě nic lepšího než ten pro levicovým ideálům nakloněné prostředí nemáme. Vystavět levicovou společnost kdekoli jinde bych viděl jako nemožné, nakonec Karel Marx byl právem přesvědčen o předurčenosti západu (anglosaských zemí) udělat tam socialistickou revoluci. Tzn. že i dnešní východ a jeho hegemon Rusko, je dnes pravicovější než jakákoli západní země, alespoň co se týče ekonomické rovnosti a tolerance k postmateriálním hodnotám. Prostě nic lepšího než je Skandinávie tu není a snažit se jí napodobit je jedinou šancí jak najít a implementovat levicové hodnotové paradigma do oné „realpolitik“. Pro ty, co nemají rádi jejich multikulaturalismus a co razí dětskou výchovu za pomoci katolické rákosky, to určitě nebude přijatelný vzor. Jejich liberalismus, sňatky homosexuálů a inkluzivní školství musí ty co byli zvyklí na autoritativní výchovu a školu s rukama za zády dráždit. Ale lidé jsou tam šťastní. A to je důležité. Sociální blahobyt tam je pořád, tedy pokud nemáte nějaké náročné představy o životním standardu.

       P.S. narodil jsem se v Německu a vím, jak táta co měl v Československu Škodovku byl rád za toho prvního Golfa. Já auto nemám vůbec a neschází mi. Jsem rád že mi ICE doveze z Kolína do Franfurtu za hodinu, já sedím jako v letadle, dostanu najíst, udělám si PowerPoint díky připojení k wifi a stojí mi to míň, než jet autem a stát v kolonách. Je pro mě větší hodnota, že mi stát zaplatí „otcovskou mateřskou“, že nikdo nezkoumá jestli má žena děti a když, pak jí poskytnou místo ve firemní školce a v létě pošlou dítě na 14 tábor, a zaplatí to firma. Že v nemocnici mají běžně pokoje pro děti a rodiče, a hradí to pojišťovna. Dalších příkladů bych mohl najít spoustu, ale věřte Miele myčka ani auto by mě rozhodně jako vhodný příklad nenapadlo. To neznamená, že by se nemělo radikálně přistoupit na další věci, diskutuje se základní nepodmíněný příjem a třeba toto je pozitivní příklad do budoucna a pro Českou republiku zvlášť. Když to jde v Německu, proč ne u nás?

       http://m.rozhlas.cz/plus/nazory/_zprava/jakub-siska-krachujici-nemeckou-firmu-s-vetrnymi-elektrarnami-zachranili-sami-veritele–1520367

       • embecko

        Germanske sluzby jsou bezpochyby na urovni, to je jasne…dneska jsem si ve velkoobchodu nechal narezat 6 metru nerezove trubky na vesak na pradlo a prodavac s nemeckym smyslem pro duslednost prede mnou premeril silu pily a odecetl mi z ceny trubky 10,5 mm pilin, „ktere zustaly u nich“…to potesi i pri te cene :o)

        Jinak Nemce mam rad, je to hluboce filosoficky narod a nijak na ne nenasazuji, jen vyrovnavam vas idealni pohled. Lide jsou vsude stejni a jde jen o system jak je kde kam navede a co z nich udela.
        V posledni dobe jsme zazili 2 vlny narodniho nemeckeho vzdemuti: pri odstoupeni od jadra a prechodu na obnovitelne zdroje energie a ted s uprchliky.

        • Kamil Mudra

         „Germanske sluzby jsou bezpochyby na urovni…“
         Dle vlastní, více násobné zkušenosti, mohu říct že prořez se běžně odečítá i v Česku, pokud kupujeme materiál přímo na míru. Jen v případě kdy si koupíme např. dřevěnou desku, kterou dodatečně necháme nařezat na potřebné kusy se nic neodečítá, protože v tom případě si už kupujeme službu – nikoli materiál. V mnohých podnicích je i tahle služba zdarma.

         • embecko

          Ano, koupil jsem 6-ti metrovou trubku a tu si nechal rozriznout na 5- ti mistech. Presto jsem na konci zaplatil jen 5985 mm 8-)
          Tohle nekde v Cesku delaji? Koupis si v OBI metr prkna s nalepenou cenovkou, nechas si ho rozriznout napul a na pokladne ti z ceny odectou 2 mm? :o)

          • Kamil Mudra

           V OBI to praktikují jako tu službu zákazníkům kterou výše zmiňuji. Takže si koupíš kusovku a oni ti ji upraví jak si řekneš. Ale stejnou zkušenost jako ty, mám z Hutníku, kde jsem několikrát kupoval trubky a jekly, nechal si vše naříznout na potřebnou délku a napočítali mi jen ten materiál který jsem si odnesl.

    • hauptmann

     Embecko, ti Cheruzkové, to asi byli takoví germánští lumíkové :)

     Ondřeji, je sice hezké, že hoříte pro, řekněme, liberální levici, osobně jsem také spíš nalevo, a věřím, že vaše idea o sociálně spravedlivé společnosti a ochota pomáhat komukoliv, pramení z vašeho hlubokého přesvědčení. Jenže já na nějaké všeobjímající dobro, které je nutno pouze šířit všemi směry a zlo tak bude poraženo, jednoduše nevěřím. A přiznám se, nevěřím moc ani vám, protože se mi zdá, že váš obzor je směrován jen jedním směrem, tím západním. Zdáte se „organizován“, něco jako jsou věřící v církvích, což má svoje velká pozitiva, ale i negativa. Pozitiv více.

     Snad každý, kdo je obeznámen třeba se syrským konfliktem, musí při té zkáze, kulturní i lidské, nutně ustrnout. Jenže mě po prvním momentu přijmout u sebe doma všechny ty nešťastné rodiny, popadne taky zuřivá chuť vycestovat, vyčkat čas v krytí, až se mi do zaměřovače dostanou všechny osoby zodpovědné za tenhle zmar, a stlačit spoušť. Víte, dokud tady budou tito devastátoři, kteří to berou jako hru a prostředek na vydělávání peněz, potom ty zástupy běženců skončí jen tehdy, když v jejich zemi už nikdo nezbude.

     Druhou věcí je byznys. Ať se vám to líbí nebo ne, mezi těmito válečnými uprchlíky jsou také ti, a jich je, zdá se, většina, kteří jdou jen kvůli sociálním a ekonomickým podmínkám. Víme všichni dobře, že se jedná o mimořádně výnosný kšeft, něco podobného, jako byl kdysi obchod s otroky, jen naopak. Běženci jsou jen zboží, nalákané na peníze evropského sociálního systému, nic víc. V síti kolují seznamy s horentními finančními částkami, s nimiž „lidskoprávní kšeftaři“ manipulují. To jsou pouze legální, povětšině státní prachy, o těch ostatních ani moc nevíme, a co je horší, netušíme přesně, za jakými všemi účely jsou poskytovány. Stejně tak kolují migrační mapy a seznamy organizací, které se věnují tomuto kšeftu v zemích původu běženců. Je to prostě obchod a zde už o tom psala Merlin. Vůbec bych se nedivil, kdyby se nám zjevila zas nějaká nová daň, třeba něco podobného jako za socíku „fond solidarity“. A kdo myslíte, že s tím bude manipulovat?

     Pokud někdo, třeba i stát, bude pracovat s válečnými běženci a poskytne jim, komplexní podporu – naprostý souhlas, ale jestli po mně bude vykřikovat nějaké sluníčko v afročapce, že jsem xenofobní hajzlík, protože chci rozlišovat, s kým míním sdílet svou zemi, přitom vím, co je ve věci, tak to sorry – rozhodně odmítám být za pitomce. Pokud z nějakého sebemrskačského důvodu se k tomu odhodlali Němci, to je jejich věc. Ale dost pochybuju. Taky mám v Německu kamarády a moje informace s těmi vašemi moc nesedí.

     • Ondřej

      Má odpověď viz výše, embecku. Stát tady a v Německu je dost podstatný rozdíl. V Německu je decentralizovaný a hodně pravomocí co má u nás stát mají v Německu spolkové země a různé nadace, křesťanské nadace a spolky (třeba ženské spolky podporují uprchlické matky s dětmi, už jsem o tom psal). Je tu vidět daleko větší dobrovolnost a ochota jednotlivců pomoci. Možná jste se tady s tím nesetkal, ale v Německu a Rakousku je to jiné.

      • hauptmann

       Státní či občanská pomoc válečným běžencům, to je v pořádku, obchod s lidmi ne, a můžete uvádět jakýkoliv počet nadací a peněz, které Němci spravují. Velice rád poskytnu své peníze, případně i pomoc třeba syrské rodině. Už jsem kdesi psal, že máme na ukrajině vzdálené příbuzné a dveře před nimi nezavřu. Nechápu ovšem, proč bychom měli následovat Němce nebo Brity? Uvědomujete si, že my migrantům z našeho sociálního systému prostě nedokážeme poskytnout ty samé částky, jako oni? Uvědomujete si, že pro tyto lidi to bude značně frustrující, když zjistí, že jejich rodáci mají v Británii mnohem lepší podmínky? Navíc, pokud se nemýlím, vsude v Západní Evropě se o současném stavu migrace hovoří jako o vážném problému, který je nutno urychleně řešit. Já tam mám také známé, kteří jsou soucitní, ale stejně jako já, jasně rozlišují mezi migranty. U nás je sice poměrně značná hysterie, ale jen budoucnost ukáže, nakolik to byla jen hysterie pro nic a nakolik varovný křik.

       Jestli chcete tak pomáhat, vždyť přece možnost zde byla a stále je. Česko má své vyloučené etnikum – Romy. Oni také musí bydlet, jíst, topit a mít prostředky na běžný dobrý život. A není to jen o penězích. Je to ostuda, že po tolika staletích jsme je nedokázali začlenit do společnosti. Tak jak chcete zvládat větší množství jistého druhu uprchlíků? Zkuste oslovit pro začátek Bakalu. Ten střelil za 400 melounů v éčkách střechu nad hlavou cca 40 000 domácnostem nadnárodní realitní správcovské firmě. Možná se ustrne a část prostředků z toho kšeftu, když už ne pro blbé české horníky, tak věnuje alespoň pár tisícům súdánských mladíků.

       • Ondřej

        Asi se pořád špatně chápeme. Nikdo z uprchlíků nechce pro druhých zemích, aby v té každé dostali tolik jako v té nejbohatší z nich (není to Británie, viz analýza níže). Chtějí dostat jen to, na co mají ZE ZÁKONA „NEJZÁKONOVATĚJŠÍHO“ nárok (mezinárodní Úmluvy o lidských právech na základě Charty OSN z r. 1951, což si prosím už jednou uvědomte, je kanonický celoplanetární zákon č.1 a protivit se mu znamená exkomunikovat se z ranku vyspělých zemí a dobrovolně se stát banánovou republikou či diktaturou ve stylu postsovětských republik).

        Analýza stavu uprchlíků a největších lží s ním spojených¨

        62 procent
        Vůbec není pravda, že tuto krizi vyvolávají hospodářští imigranti. Drtivou většinou jsou to uprchlíci. Podle údajů, shromážděných OSN, bylo do konce července 2015 62 procent lidí, kteří se dostali do Evropy, ze Sýrie, z Eritreji a z Afghánistánu. To jsou země rozervané válkou, útlakem diktatury a náboženským extremismem – a v případě Sýrie vším tímto trojím. Přidejte k tomu uprchlíky z Darfuru, z Iráku, ze Somálska, z určitých částí Nigérie – a celkový počet imigrantů, kteří mají právo na azyl, stoupne na hodně více než 70 procent.

        1 procento
        Když čtete britský tisk, mylně z toho získáte dojem, že Calais je hlavním bojištěm evropské imigrantské krize. Ve skutečnosti tvoří uprchlíci v Calaise jen 1 procento uprchlíků, kteří se letos dostali do Evropy.

        0.027 procenta
        Hammond se vyjádřil, že imigranti vyvolají rozklad evropského sociálního pořádku. Ve skutečnosti je počet imigrantů, kteří se letos dostali do Evropy (200 000) tak miniaturní, že tvoří pouze 0,027 procenta celkového počtu obyvatel Evropy, která má 740 milionů lidí. Nejbohatší kontinent na světě dokáže lehce přijmout tak malý počet uprchlíků.

        1,2 milionu
        Jsou země, jejichž sociální infrastruktura se téměř hroutí v důsledku uprchlické krize -ale nejsou v Evropě. V Libanonu je 1,2 milionu syrských uprchlíků v zemi s celkovým počtem obyvatel 4,5 milionu. Země, které je více než stokrát menší než EU, už přijala více než padesátkrát více uprchlíků, než je množstvím, o němž EU možná bude uvažovat. Libanon trpí uprchlickou krizí. Evropa nikoliv.

        £36.95 (tj. 1412 Kč)
        Mnozí tvrdí, že uprchlíci chtějí do Británie, protože tam dostávají velké sociální dávky. Kromě toho, že většina uprchlíků netuší předem, jak funguje azylový systém v jednotlivých evropských zemích, není pravda, že Británie je zvlášť štědrá. V Británii dostává každý žadatel o azyl £36.95 a nesmí při tom pracovat. Ve Francii dostávají více: £56.62 (2164 Kč). V Německu a ve Švédsku, dvou nejpopulárnějších zemích, dostávají £35.21 (1345 Kč) a £36.84 (1407 Kč) týdně.

        50 procent
        Není pravda, že většina uprchlíků je z Afriky. Podle údajů OSN pochází letos 50 procent uprchlíků z neafrických zemí, ze Sýrie (38 procent) a z Afghánistánu (12 procent). Když se k tomu přidají imigranti z Pákistánu, z Iráku a z Íránu, je zjevné, že počet imigrantů z Afriky je daleko menší než 50 procent. Kromě toho, jak uvedeno výše, mnozí z nich, zejména ti z Eritreji, z Darfuru a ze Somálska – mají legitimní právo na status uprchlíka.

        4%
        Loni se Evropská unie rozhodla suspendovat plné námořní záchranné operace ve Středozemí na základě domněnky, že tato operace povzbuzuje víc uprchlíků, aby riskovali cestu z Libye do Evropy. Ve skutečnosti přicházeli lidé dál. V době, kdy se nezachraňovalo, došlo k ročnímu nárůstu uprchlíků o 4 procenta. V roce 2015 se pokusilo překročit Středozemní moře 27 800 lidí. Jen 26 740 se o to pokusilo v těchže měsících r. 2014.

        25 670
        Británie není zvlášť žádoucím cílem pro uprchlíky. V roce 2014 požádalo o azyl v Británii jen 25 870 lidí a z nich jen 10 050 bylo přijato. V Německu zažádalo 97 275 osob, ve Francii 68 500, ve Švédsku 39 905 a v Itálii 35 180. Británie do země vpustila jen 187 Syřanů, Turecko 1,6 milionu.

        11 miliard euro
        Hammond a Cameron tvrdí, že řešením uprchlické krize jsou deportace, že tím Británie ušetří. Jenže Británie od roku 2000 už vydala celých 11 miliard euro na náklady deportací uprchlíků. Další miliarda euro byla v EU vyplýtvána na pokusy zabezpečit proti uprchlíkům hranice Evropy – tyto peníze mohly být daleko rozumněji použity na integraci přistěhovalců do evropské společnosti.

        -76 439
        Navzdory hysterii poklesl počet uprchlíků v Británii od r. 2011 o 76 439. Ve srovnání s tím počet uprchlíků v rozvojových zemích stoupl za posledních 10 let podle OSN ze 70 na 86 procent.

        http://www.theguardian.com/uk-news/2015/aug/10/10-truths-about-europes-refugee-crisis

        • embecko

         Uprchlici jako takovi zadny problem nejsou, to si myslim ja a dovolim si to prohlasit i za janiku. Uprchlicka vlna je jen symptomem mnohem vetsiho prusvihu. Kapik zcela demontoval spolecnost a s ni i mechanismy obvyklych dohod, ktere tvorily klidne 99% pravidel, kterymi se ridilo nase souziti. To je domaci problem cislo jedna…a do toho prisli imigranti. „Normalne“ by zadnym problemem nebyli, diky tomu, ze jsme v rozvaru to vypada, ze oni jsou tim problemem= nezvladame sami sebe a k tomu navic se nam na krk povesi nejaci muslimove bez domova.

         • Ondřej

          Tady souhlas, embéčko. Postkapitalismus dost společnost atomizoval, je to novou strukturou zaměstnanosti a přeneseným většinově tvořeným HDP do služeb. Ty jsou ze své podstaty (mimo ty IT a obecně práci s daty, co jde dělat na dálku po drátech) lokalizované, což je na jednu stranu výhoda (domestikuje HDP u nás doma a převážně u malých podnikatelů), na druhou stranu se tam nejvíce šidí na daních, odvodech a jsou tam ještě nejnižší mzdy (což problém daňového inkasa i tam, kde se něco platí, ještě více snižuje).Navíc tady drasticky narostl podíl tzv. „neplnohodnotné“ práce, poloviční úvazky, smlouvy na dobu určitou, švarcsystém.

          Uprchlíci právě v těch službách pracují nejčastěji, společně s obchodem. Projděte si třeba nizozemské trhy v Utrechtu, zjistíte, že díky cizozemcům tam seženete kvalitní potraviny, místní pálenku, vína, potřeby do domácnosti atd. To je práce pro tu většina méně kvalifikovaných. Služby (alespoň na západě) se rozšiřují do segmentů, které u nás jsou pořád, jak říká Naďa Johanissová neplacené práce (které dnes dělají většinou ženy v domácnosti), péče o staré rodiče, děti (mít au pair je na západě už od 80.let standardem) a pak to jsou různé programy spojené s lékářskou a rehabilitační péčí, starostí o domácnost (tady je ona filipika založena tom, že přeci jen většina našich žen, když půjde do zaměstnání a nebude využívat jeslí nebo školek, že za hlídání pořád méně zaplatí než jaký příjem získá svým zaměstnáním, takže pomocníka(ci) v domácnosti si tak bude moci dovolit stále více lidí díky tomu, že mají šanci získat vyšší příjem než co dají na plat svého „zahraničního zaměstnance“. Děti tak získají multikulturní návyk a naučí se vnímat některé naše západoevropské hodnoty jinak. Hodně mých přátel právě chce jako au pair muslimské studentky nebo latinos o:).

          Jinak že kapík se proměňuje a degenuruje není třeba zdůrazňovat, ale je nutné vnímat, že i některé jeho podoby se mění směrem k pozitivním věcem, a že nejen atomizace společnosti ve své vnitřní podobě (lidé se neznají v jednom paneláku), ale díky globalizaci se zase svět propojuje, my máme přátele po celém světě, vzájemně se navštěvujeme udržujeme intezivní styk s lidmi tísíce km daleko. Za komunistů, jak mi maminka vyprávěla, že si psala (asi 20 let) s jednou paní z Jugoslávie, kam se jednou dostala na dovolenou ještě coby studentka s rodiči a pak s jednou Italkou, které v Praze našla peněženku a donesla jí ji do hotelu kde ona bydlela a staly se z nich kamarádky. Jiné zahraniční známé neměla, protože se taky nikam nedostala. Ta první známost se jí pak stala osudová, protože ta v té době také studentka z Mariboru pak zajistila mým rodičům útěk na západ.

         • Seal

          Pro mě tedy uprchlická vlna představuje docela velký problém. Ale tím spíš si uvědomuji, jak to hraní na kartu civilizačního střetu slouží hlavně k odvádění pozornosti od skutečných věcí, které se musí řešit, a pod tou mlhou se už taky dávno řeší (viz třeba to, jak se Maďarům ztratilo cca 45 tisíc žadatelů azyl; jak už od června odchytáváme kvůli Německu část uprchlíků a budeme kvůli tomu několikanásobně zvyšovat kapacitu uprchlických zařízení; jak se bude upravovat azylový zákon ve smyslu zavedení lepších opravných prostředků proti nepřiznání azylu ve správním řízení; jak Juncker znovu volá po zavedení povinných kvót, protože se nepodařilo dohodnout výhodnější dobrovolné přijímání uprchlíků…)
          Jinak samozřejmě souhlas s tou demontáží/atomizací společnosti. Jenom asi hodně naivní člověk si může myslet, že když začneme en bloc odmítat uprchlíky, tak rázem zbudou peníze na toho Klokánka a další sociální programy. Ještě ošemetnější je to v případě té rodinné politiky, protože některým lidem zkrátka nejde vysvětlit, že tradiční rodinu už skoro dvě stě let neničí nějaká zvrácená ideologie, která zvítězila nad zdravým rozumem, ale právě ten ryzí kapitalismus. To samé se týká i onoho slavného „multi-kulti“, protože navzdory různým „lidskoprávním“ lobbistům český stát nepodnikal nikdy víc než pokusy o integraci Rómů a řízenou migrační politiku.
          Jinak ještě k tomu, jak jste psal někde výše o Německu. Pegidu jsem taky bral jako typické občanské hnutí konzervativního střihu (v nadsázce tak trochu mix Procházkové s Konvičkou), takže nepochybuji o tom, že hodně lidem leželo v žaludku. Tahle hnutí mají ovšem i svůj přirozený poločas rozpadu, což je myslím to, co hlavně potkalo Pegidu. Zajímavé přitom bylo i to, jak se německá společnost současně dokázala distancovat od ultranacionálů, zatímco někteří zapálení čeští „antisluníčkáři“ by s nimi dneska asi rádi vytvářeli nějakou národní frontu. Tehdy se v Německu na odporu proti radikálnímu islámu pokoušela vézt především HoGeSa, tj. stejná sorta lidí, která pořádala onu nedávnou demonstraci v Bratislavě, a také v české kotlině se snaží těžit z podobných protestů. Do ČT se to myslím tehdy ani nedostalo, tak aspoň link na jedno dokumentární video od Vice News (včetně těch saláfistů): https://www.youtube.com/watch?v=NRZiTreKcCk

          • Ondřej

           Ondřeji

           Tady je výborný portál, který založili dva studenti berlínské univerzity technologie a ekonomiky a to jen na základě zkušeností několika pár uprchlíků se sháněním zaměstnání.

           „Uni-Abschlussprojekt bringt Bewerber und Unternehmen zusammen

           Jobbörse für Flüchtlinge geht viral
           Eigentlich wollten sie nur einen kleinen Testlauf starten. Doch dann verbreitet sich die Nachricht von der ersten Jobbörse für Flüchtlinge, gegründet von zwei Studenten der Berliner Hochschule für Technik und Wirtschaft, im Internet. Die Resonanz ist überwältigend – und überrascht David Jacob und Philipp Kühn völlig. Von Tina Friedrich
           „Ich bin 24 Jahre alt und komme ursprünglich aus Syrien. Seit elf Monaten bin ich in Deutschland und lebe in Köln.“ Shadi Fakhouri hat sein Zahnmedizinstudium in Hama abgeschlossen, spricht muttersprachlich Arabisch, sehr gut Englisch und Deutsch, dazu gut Türkisch. Derzeit ist er Pizzafahrer. „Ich habe seit Anfang des Jahres einen Minijob im Bereich der Gastronomie. Ich möchte gerne aber in den Bereich der Zahnmedizin einsteigen“, schreibt er“

           a tady je něco, na co asi budou u nás všichni civět s otevřenou pusou. Německá veřejnoprávní TV ARD zveřejnila interaktivní mapu „dobrých nápadů“ (Gute Ideen) pomoci v integraci uprchlíků, s místy a konkrétní aktivitou v pomoci uprchlíkům. Takže, když jsem mluvil o tom, jak ta pomoc konkrétně funguje v Německu, tak to není „stát“ kdo se stará, ale ty aktivity přejímají jednotlivé instituce zdola a dokonce i soukromé osoby. Mediálně to zašťiťuje veřejnoprávní TV, která ze svého rozpočtu informuje nikoli bulvárně jako ta naše, ale informuje o aktivitách, které nepodněcují v druhých nenávist, ale naopak ukazují pozitivní příklady aktivit nejen těch, kdo se rozhodli pomoci, ale především těch, kdo tuto pomoc přijali, že dokázali s ní uspět v tom, že si našli práci, bydlení atd.

           Integration von Flüchtlingen – Gute Ideen bundesweit

           http://www.tagesschau.de/inland/hilfe-fuer-fluechtlinge-101.html

           Jinak v Německu jsou pořád hnutí, co lze přirovnat ke Konvičkovi, ztrácí na na popularitě. Zatímco Pegida a její „sesterská“ organizace v Düsseldorfu DÜGIDA (podobně je v Kasselu Kagida) na svých prvních demonstracích dostaly do ulic 10tis. lidí, naposledy to bylo tuším v Düsseldorfu asi jen 1.200. Bohužel rostou nové, nebezpečnější organizace, uzavřené a nepropagující se masovými veřejnými vystoupeními, chovají se jako neonacistické skupiny uzavřené do hospod a open-air fesťáků na soukromých pozemcích, jedno takové se které už i zabíjelo se jmenuje NSU – Nationalsozialistischer Untergrund.

          • Ondřej

           Pardon, nepsal jsem to sobě, takže oslovení mělo být „Seale“…:-)

          • Seal

           Hmm, co takhle pro změnu vygůglit něco o tom, jak ty uprchlíky vnímají německé církve a laické náboženské komunity. V Česku se totiž ten migrační střet zhusta vysvětluje jako obrana tradičních křesťanských hodnot, což třeba i Kojotovi (viz jeho blog) přišlo akosi čudné. Mě teda taky, protože třeba v těžce zkoušeném Řecku se příliv uprchlíků z Anatolie určitě v naprosté většině nevykládá jako nějaká nová musulmanská invaze. No a řecká pravoslavná církev je hodně svébytná kapitola sama o sobě; viz třeba takový papa Stratis z Lesbosu, který se asi musí některým českým a slovenským katolíkům jevit jako naprosto nepochopitelná bytost už jenom tím, že ty válečné běžence nijak nábožensky nesortýruje: https://www.youtube.com/watch?v=SaKoHS21Ya4

          • embecko

           Podle meho si zbytek Evropy drzi od Nemecka odstup proto, ze si neni jisty, zda- li Nemci zas nevymysleli nejakou kravinu.
           To co pisete je dukazem toho, ze Nemci maji vyspelou obcanskou spolecnost. Ale jelikoz neni koure bez ohne, tak to zas znamena, ze jim selhava stat…o co by se proboha uz mel stat starat, nezli o imigranty? A samozrejme na sve urovni, ne ze je rozstrka po privatu.
           Nemcum odposlouchavaji kanclerku a cely Bundestag k tomu…a nic? Vyspela obcanska spolecnost mlci?
           V otazce imigrantu jsem zaznamenal jedine razantnejsi statni opatreni a sice, ze nemecka fregata jako jedina (!) strili po lodich utecencu a potapi je…
           Ja jim proste neverim, podle meho jsou v uzkych a chytaji se v nouzi kazde prilezitosti jen aby sami sebe presvedcili, ze jsou na tom dobre.

          • embecko

           „Pro mě tedy uprchlická vlna představuje docela velký problém.“
           ted samozrejme ano, seale, ale jako takova, v „normalnich casech“ by sla zvladnout levou zadni. Vosi bodnuti take neni problem do chvile, nezli zjistite, ze na nej mate alergii.

          • Ondřej

           Jako „poučený agnostik“ nemám nějaký přístup k informacím z lůna církve, ale našel jsem toto, pokusím se přeložit

           http://www.ead.de/nachrichten/nachrichten/einzelansicht/article/fremde-willkommen-die-migration-muss-aktiv-gestaltet-werden.html

           „Cizinci vítejte! – Podmínky pro migraci musí být aktivně vytvářeny

           Předsednictvo německé evangelické aliance k otázce integrace a migrace v Německu

           Předsednictvo německé evangelické aliance stanovila svůj postoj na svém jarním zasedání v durynském Bad Blankenburgu na velmi horké téma. Vydalo apel „cizinci vítáni – stanovisko k integraci“ prohlásila německá Evangelická aliance vzhledem k více než 100.000 lidí, kteří požádali o azyl v Německu v roce 2013. Přitom by měla být věnována zvláštní pozornost 10.000 syrským uprchlíkům, kteří by mohli být okamžitě integrováni do německé společnosti, zdůraznil předseda Dr. Michael Diener. Dodal, že pro „Boží lid“ ve Starém a Novém zákoně je zmínka o péči o cizince, kteří žijí mezi námi a jsou možným „prubířským kamenem“ (??) pro přibuznost s naší vírou a měli by být účastni společně s námi naším každodenním způsobem života.“

           Jistě by se našli i jiné názory a prohlášení, ale tento svaz čítá několik evangelických církví a je vcelku reprezentantem německých protestantů. Podobně jako třeba u nás je synod Leuenberského evangelického společenství.

       • PeeBee

        oslovit bakalu je pro ondreje nemozne, zdenek neni na prijmu…

 11. Janika

  Ufff…. nakoukla jsem do komentářů na OM a musím se ti, saxi, omluvit, že jsem použila tvou citaci a vystavila tě tak spolu se mnou na pranýř – naprosté nepochopení a podsouvání vlastních zcestných představ, co se v článku říká, a to v podstatě ve všech komentářích, Někdy bývají komentáře na OM přínosné, ale tohle je úplně mimoňovské.

  P.S.: Tak opravuji, přišel tam Martin a je to příčetnější :-). I když i jemu bych oponovala v tom, že mi tímto „článečkem“ nešlo o hledání a nápravu viny, ale o zcela bez-emoční pohled na příčiny a následky, na historii a stále se opakující situaci každého impéria všech dob, které se rozpíná na úkor jiných a když už se rozpínat nelze, tak následuje – předně to, co známe z historie, ale také je tu otázka – mohlo by to být něco nového?

  • embecko

   Ja tamejsi diskuze uz hodne dlouho nectu, janiko, na OM byla debata vzdy katastrofalni a urcite se to tam nezmeni. Ackoliv je Stan velmi sympaticky clovek (viz jeho posledni videorozhovor) a jeho stranky jsou opravdu chvalyhodne, na diskutery mel vzdycky smulu. Tedy z meho pohledu, oni si to tam urcite uzivaji; Geona vypraskali jak zmatence, me jako zaskodnika, letaji tam same smajliky, to neni nic pro mne…omlouvat se netreba, co oko nevidi, srdce nepali… :o)

 12. Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Veverka v kleci
 13. cuci

  slovo do pranice
  ……..Výzva Českého mírového fóra k řešení problému ilegální imigrace
  10. 8. 2015
  ČMF vyzývá všechny politické strany a politická i občanská hnutí, napříč politickým spektrem ke spolupráci a k urychlenému aktuálnímu řešení nelegální imigrace do České republiky.
  ČMF předkládá tyto návrhy řešení:

  1. Okamžitě povolat na hranice České republiky vojáky a policisty a zabránit tak nekontrolovatelnému a protiprávnímu přílivu nelegálních imigrantů do naší země.

  2. Okamžité projevení jasného politického stanoviska české vlády k zastavení vojenských intervencí USA a jejich „koalic ochotných“ na Blízkém východě a v Africe.

  3. Na základě co nejširšího konsensu je naprosto nezbytné urychlené řešení role České republiky na evropské i světové scéně a v mezinárodních organizacích……….

  dokument zde
  http://www.novarepublika.cz/2015/08/vyzva-ceskeho-miroveho-fora-k-reseni.html
  pozn. sem tam se najdou i v ČR racionální lidi n ne blouznivci

  • Janika

   Cuci, to je moc hezké a nechci Vám brát nadšení, ale… je to bohužel jen takové plácnutí do vody. Nemáme vojáky ke střežení hranic. To by se musela zavést opětovně povinná vojenská služba. Chceme to? Vy to chcete? Možná je to už na cestě, co my víme, to by byla ta verze záchrany totalitou.
   K bodu 2 – už vidím, jak se USA pod dojmem z podobných výzev vzdají svých válečných tažení :-).

   Kladu si otázku, k čemu slouží podobné výzvy, když autorům samotným musí být jasné, že je to naprosto k ničemu.

   • cuci

    To prohlášení je sympatické už v tom, že hledá řešení. To řešení nespočívá kupodivuv tom, že zde vznikne multi- kulti společnost, neboli geta vzájemně nesourodých kultur. Pokud si myslíte, je toto řešení nereálné, a příliv uprchlíků jedinou možnou alternativou, tak s Vámi nesouhlasím. Alternativy existují vždy.
    K bodu 1- jsou tady vojáci v záloze, kteří svou pomoc nabídli. Zavedení opětovně povinné vojenská služby není totalitou.
    K bodu 2- USA, až na to, že jsou vojenskou velmocí, zkolabovaly ekonomicky. Je to takový obr na hliněných nohou, připomínající dřívější SSSR. Taky nikdo nevěřil, že se socialistická říše zhroutí, a pak se to stalo velmi rychle

    • Janika

     Cuci umíte číst? Vnímáte, co druhý píše?
     Ukažte mi laskavě, kde jsem kdy napsala, že příliv uprchlíků je jedinou možnou alternativou.

    • Ondřej

     Jasně, dejte návrh nějaké vám sympatické politické straně, ať zařadí do svého volebního programu bod odvodu mladých kluků zase na vojnu a padesátníky na cvičení. Uděláte jí tím takové blaho, že se hoši zase na chvíli podívají namísto poslaneckých lavic za verpánky a soustruhy (což jim jenom prospěje, podotýkám já:-) Chcete patřit výstavbou pravidelné armády na bázi povinné základní vojenské služby k těmto většinou rozvojovým zemím, kde převážnou většinou se jedná o banánové republiky s diktátorským režimem? Ty vyspělé jsou pak jen neutrální země bez možnosti mít vlastní profesionální armádu a tak mají povinný branecký výcvik? Výjímky pak jsou země jako Jižní Korea a Izrael, což je země v trvalém vojenském ohrožení. Myslím, že zavést tu povinnou vojenskou službu, emigrace směrem na západ by se tím ještě zvětšila.:-)

     P.S. Povinná vojenská služba je jen v těchto státech světa

     Vojenská služba kratší než 1 rok
     Bolívie (12 měsíců)
     Brazílie (9–12 měsíců)
     Dánsko (4–12 měsíců)
     Estonsko (8–11 měsíců)
     Finsko (6–12 měsíců)
     Guatemala (12–24 měsíců)
     Moldavsko (12 měsíců)
     Mongolsko (12 měsíců)
     Norsko (6–12 měsíců)
     Paraguay (12 měsíců pro armádu, 24 měsíců pro námořnictví)
     Rakousko (6 měsíců)
     Rusko (12 měsíců)
     Řecko (9 měsíců)
     Srbsko (6 měsíců)
     Švýcarsko (5 měsíců)
     Tchaj-wan (12 měsíců)
     Tunisko (12 měsíců)
     Ukrajina (12 měsíců)
     Uzbekistán (12 měsíců)

     Vojenská služba kratší než 18 měsíců[editovat | editovat zdroj]
     Ázerbájdžán
     Eritrea
     Gruzie
     Írán
     Kambodža
     Kolumbie
     Laos
     Madagaskar
     Pobřeží slonoviny
     Turecko (6–15 měsíců)

     Vojenská služba delší než 18 měsíců bez možností civilní[editovat | editovat zdroj]
     Arménie
     Egypt
     Guinea
     Izrael (21 měsíců pro ženy, 36 měsíců pro muže)[5]
     Jižní Korea
     Kazachstán
     Kuba
     Kyrgyzstán
     Libye
     Mosambik
     Rovníková Guinea
     Severní Korea
     Singapur
     Somálsko
     Súdán
     Sýrie
     Svatý Tomáš a Princův ostrov
     Tádžikistán
     Thajsko
     Turkmenistán
     Vietnam

     • Janika

      Děkuji, Ondřeji. Na tu povinnou vojenskou službu jsem už ani nereagovala – „každému“ je myslím jasné, že tohle JE neklamný příznak totality, proboha, co už by jiného bylo…

      • PeeBee

       vis janiko, kdyz csaf kdysi namitala proti profesionalizaci armady, jeste mi to nedochazelo, ta myslenka se mi zamlouvala – nikdo prece svobodnou lidskou bytost nemuze nutit k necemu, co nechce, vid? a vidis, k cemu vsemu te zivot nuti… nejvic se tenkrat argumentovalo SETRENIM NA VYDAJICH!

     • bezejmenná

      Pročpak je pouze jediný náš soused s povinnou vojenskou službou a to Rakousko?
      Není v NATO a tyto země se musí ubránit sami. Jsou evropské členské státy jsoucí v NATO schopny ubránit se v případě vojenské agrese? Odborníci tvrdí, že ne, a někteří jsou tak drzí, že tvrdí, že je to záměr NATO

      • hans

       Země NATO se vojenské agresi bránit nepotřebují, protože se terčem vojenské agrese stát nemohou. Proč? USA na ně nezaútočí, už jsou americkými vazaly; jiní američtí vazalové na ně nezaútočí, pán nedovolí rozbroje u svých poddaných; nezávislé země na ně nezaútočí, útočit na vazaly největší vojenské mocnosti je nepřiměřené riziko. Závěr: jediný způsob, jak se země NATO mohou dostat do války, je útočná válka v cizí zemi.

     • hans

      cha, cha, v seznamu není ani jediná z klasických banánových republik Latinské Ameriky, zato tam je Rakousko, Dánsko, Norsko…

       • Ondřej

        Asi se nemá smysl přít o tom , co vy si představujete o demokracii a co má znamenat „banánová“.

        Třeba taková Bolívie je „ukázková“ demokracie …viz..“V roce 2007 vyhlásily východní departementy vedené největším a nejbohatším departementem Santa Cruz autonomii, aby mohly snáze kontrolovat své nerostné bohatství. Vláda vedená prezidentem Evo Moralesem tento akt neuznala a ani následné referendum v roce 2008 nebrala na vědomí. Tato situace je příčinou napětí v oblasti.“

        Být Bolívie vzorovou demokracií pak by postup Ukrajiny na Donbasu byl zcela legitimní.

        Rakousko je neutrální a jsou tam tedy a zbývají tedy dvě malé země, Norsko a Dánsko, jistě máte pravdu. Jsou to opravdu vyjímky, jiné evropské země, které by nebyly členem nějaké vojenské aliance tam nenajdete. Armáda dnes prochází takovým vývojem, že je nesmyslné, aby se v ní cvičili laici, co jsou schopni se naučit za rok služby tak maximálně střílet a házet granátem. A to je pro dnešní způsob boje dost málo. Takže lidé si v demokratických zemích zvolili v 99% procentech armádu profesionální, můžete jim za lát do imperialistů, ale nic víc s tím neuděláte.

        Jmenuji se tak, jak můžete číst výše, jestli si myslíte o mém jménu něco svého, je to váš problém.

        Jinak zkuste někde tento problém nadhodit u politických stran. Uvidíme, jakou bude mít podporu veřejnosti.

        • taras2

         Bylo by asi přesnější, kdybyste, Ondřeji, udával, že se právě teď, v této hodině, minutě a vteřině, jmenujete Ondřej. Jsem na síti pouze deset let a od začátku se jmenuju Taras, nikdy jinak. Někdo to ale holt rád pestré.

         To ale není podstatné, zajímavý je váš politický vývoj, od sadistického třeštivého neoliberála úplně vpravo na Lavce blahé paměti, až po dnešního levicového liberála. Kam jste zahodil svůj odpor a pohrdání proletariátem? Že by vás potrefila nezaměstnanost? Nebo osvítil Duch Svatý?

          • taras2

           On tam publikuje? Ale já nemyslím, že za jeho prozřením stojí náboženská horlivost, spíš srážka s realitou. V každém případě je však jeho názorový vývoj opačný, než v demokraciích bývá. Tam platí, že „mladí revolucionáři, staří hofrátři“, u něj je to naopak. Ale pozitivní je, že nezamrznul v jedné ideologii a reaguje evolučně.

          • goliast

           Oni katolíci i jiné církve taky koučují, třeba hagioterapie je vysloveně něco mezi koučováním a brainwashingem. Všude je takových služeb třeba. Objevovat boží krásu ptáčků nebeských a sluníčka a tak. Průvodce duchovní transformací lidí a firem. Myslíte, že může firma duchovně transformovat? jsem o tom přemýšlela a páč mám bujnou fantazii, tak mě to dost pobavilo. Tu máte příklad takových duchovních firemních transformací http://www.janbim.cz/o_mne/

          • taras2

           V tomhle případě (Bím) končí jakákoliv debata, s dogmaty se nediskutuje a s náboženským zanícením či exaltovaností rovněž ne. Divím se, že se mu také nedělají stigmata, při téhle míře vnitřního pnutí by nebylo divu. Co se duchovní transformace firem týká, kdoví. IG Farben a Krupp po válce transformovaly fest.

         • Janika

          Mě by víc zajímalo, co si myslíš o povinné vojenské službě :-).

          Jinak chápu zvědavost, která k pátrání furt pudí, nic jinak nic po chuti :-). Osobně nemám problém s respektováním aktuálních nicků kohokoliv. Taky jsem ho změnila, bývá k tomu důvod a nikomu po tom nic není.

          • taras2

           Já jsem holubice vychovávaná pod heslem „Překovejme meče v pluhy“, takže jakýkoliv militarismus se mi hnusí. Armády a války jsou dokladem lidské tuposti a agresivity, svědectvím patologického charakteru druhu. Takže se mě ptáš na něco, k čemu mám zásadní odpor.

           Zvědavost není to správné slovo pro zájem o Faganovy transformace. Mně na tom vadí, že své minulé omyly tímto postupem hladce zapírá.

          • Janika

           Slyšel jsi někdy o presumpci neviny? Chci říct, že se mi příčí tvrzení bez důkazů.

          • goliast

           je to dnes tak janiko, že pokud se daří, oslabuje se moc státu ale když nastane krize, tak všichni čekají, že se o pomoc či řešení stát výrazně a silně zasadí. Leč nelze mít obojí slabý stát co poskytne silná řešení.
           můj názor, než domobrany, raději brance. At má stát kontrolu. a ne bandy.

          • Janika

           Merlin, kdy lidé čekali, že se stát o něco zasadí? Při Mnichovské zradě, v 68ém? Podle mě to bývá spíš tak, že pokud se lidé ztotožní s tím, za co je třeba bojovat, vzedme se vlna lidové podpory. No a pak ten silný stát vrazí svému lidu kudlu do zad…

           Jestli domobranu nebo brance, to je těžká otázka. K čemu my potřebujeme armádu, když hlavní světový agresor je naším „přítelem“. Proti ochraně hranic před vniknutím kohokoliv v podstatě nic nemám, akorát že ty, co sem proniknou s naditými peněženkami to stejně nezastaví.

   • PeeBee

    janiko, narodni armada neni cesta k totalite, ta je rozhodne snadnejsi s armadou slozenou z vhodne proplacenych profesionalu – uplne idealni jsou cizi najemni zoldneri.

 14. cuci

  autor Tabery? aby sluníčkáři pojmenovávali sami sebe, to opravdu k úspěchu nevede

 15. PeeBee

  co je nejasneho na rozdilu mezi:
  a) typkem, ktery se za penize nebo z demence zastava demokraticko-humanitaristicko-zlocineckych projektu typu r2p, pise zvaci dopisy velkemu bratrovi a s hubou plnou dojemnych frazi o svobode a demokracii tleska chcani v kostele… a je pro pomoc uprchlikum, kteri nejak zcela samozrejme nas pomahajici obohati, protoze jinak to ani neni mozne.

  b) typkem, kteremu se obraci kufr z neustaleho okopavani slabsich vsude po svete, a ktery vidi, ze hlavni vina lezi na nas (eu-usa-a spol.), a proto by uprchlikum rovnez rad pomohl, ale reseni nevidi v tom, ze je vybombime z jejich zemi smerem do nasich mest.

  osobne rozhodne nestojim na pozici socilaniho inzenyra s pocitem vsevedoucnosti, ktery blahovolne rozhazuje penize vydelane jinymi a mlati u toho prazdnou pravdolaskarskou slamu a presto chapu pozici milana kohouta.

  pro ondreje: ano, britove mohou byt stedrejsi, vzdyt nakonec vetsina tech migrantu je ze zemi, kde velky bily brit typu kiplinga nebo mistra „concentration-camp“ rozdaval svou kulturu a bohatstvi jiz v minulosti.

 16. cuci

  jinak- pojem sluníčkář v mém pojetí
  To je nutno vrátit se do staré doby, kdy se freneticky tleskalo ve stoje a volalo- ať žije KSČ, ať žije první máj- kdo byli ti tleskající , no přece sluníčkáři alias pražská kavárna.
  Je nutno prohlédnout si dokumenty s procesy 50- tých let. Kdo psal petice vyzývající k co nejpřísnějšímu potrestání zrádců – sluníčkáři.
  Asi Vám to připadne přitažené za vlasy, ale považte. Jsou to lidi, kteří plujou s hlavním myšlenkovým proudem( dříve hlavní proud určovala politika KSČ, nyní mínění mainstreamu) , kteří nepřemýšlí, kteří hledají jiné výhody díky svému politickému postoji. Namítnete, že je dnes kapitalismus a výhody nejsou žádné, a já Vám namítnu, že jsou neziskovky s neomezeným množstvím peněz, že jsou pro naši pražskou kavárnu granty aj. výhody.
  Prostě tupci, schopni zradit svou vlast jsou ve všech dobách, stačí pouze měnit dobové kulisy, dobové fráze a pojmenování

  • Janika

   Já nevím, cuci, popisujete lidi, co jsou prostě spokojení s tím, co mají, házíte je do jednoho pytle z blbci, co fandí politickým procesům.

   S hlavním proudem jsem nikdy neplula, ale najednou koukám, že mě tam hodili, protože jsem proti rasismu a vyvolávání nenávisti, a to se náhodou shoduje s hlavním proudem (ani jsem to netušila a je mi to šumafuk). A z toho, že odmítám rasismus a antiislamismus je mi podsunuto, že u nás chci záplavu migrantů. Co říct o lidech, kteří uvažují takto pokřiveně, zkratkovitě, s hloupým a lživým primitivismem?

   • cuci

    och ne, tak jsem to nemyslila, a rozhodně jsem tím nemyslila Vás konkrétně, Janiko. Ani tehdejší komunisté nemuseli být jako jedinci špatní a své jednání si dokázali zdůvodnit oděni do masky humanity a pokroku, akorát tomu říkali jinými slovy. Neříkali tomu boj proti rasismu, ale boj za ideje socialismu, což bylo tenkrát moderní. Že ve skutečnosti ničí lidské životy a přirozený rozvoj republiky postavený na lidském umu a tvořivosti, si naprosto neuvědomovali.
    Odmítat rasismus a antiislamismus je naprosto v pořádku, pokud by tomu tak ve skutečnosti bylo. Ale skutečnost je velmi zlá. Dle mého názoru je imigrantská vlna řízený proces, dlouho plánovaný a nyní uskutečňovaný, který má vyrvat z kořene národní identitu už tak nutně pošramocenou atomizováním společnosti. Přinese v první fázi zvýšenou kriminalitu, zvýšený počet vražd a znásilňování žen, jak je patrné již dnes v místech s nadměrným výskytem migrantů v Evropě. V těchto místech je nuceno odcházet původní obyvatelstvo a dochází tam k vytvoření uzavřených ghet se zákony odpovídajícími radikálnímu islámu.
    Islám jako náboženství je jedinečné, je starší než křesťanství a v mnohém obohatilo i Evropu a dalo impuls tomu, aby se středověk v Evropě přetvořil v renesanci,
    Tento islám nemá ale nic společného s radikálním islámem, jehož příručky vznikaly v Americe. O radikálním islámu mluví i náš vzdělaný diplomat pan Kmoníček v sobotním právu jako o středověké okultní sektě, kterou je potřeba, podobně jako nacismus, vykořenit z naší planety. Velmi zajímavý rozhovor je s panem Kmoníčkem v tištěné podobě posledního sobotního práva.
    Globalizace národů je objektivní nevyhnutelný proces, který se již dlouho děje na naší planetě. Řízená a dopředu plánovaná migrace, která v Evropě probíhá, ovšem Evropu uvrhne do středověku. Pokud vy tomu fandíte, já ne, toť vše, a je mi šumafuk,zda mne považujete za ženu pokřivenou, zkratkovitou, a plnou lživého a hloupého primitivismu

    • Ondřej

     …“Islám jako náboženství je jedinečné, je starší než křesťanství a v mnohém obohatilo i Evropu a dalo impuls tomu, aby se středověk v Evropě přetvořil v renesanci,“

     No jestli jsou i ta ostatní zjištění o spiknutí a utajeném „řízení“ migrace jako vaše historická znalost původu a doby vzniku hlavních monoteistických náboženství, pak se nezbývá než zamyslet nad tím, jestli za tím není náhodou UFO a mezigalaktičtí návštěvníci na planetě Zemi v době prvních orientálních despocií.

     Janika mi snad odpustí tuto jízlivost, není mým zvykem reagovat ad hominem, ale jestli má někdo takto nedostatečné znalosti z dějepisu základní školy, má pak smysl brát vážně i to vše ostatní, co je na těchto bludech vystavěno?

    • Janika

     Cuci, takový hezký komentář dokážete napsat – a na závěr zase že fandím migraci. Už poněkolikáté. Je mi líto, buď opravdu nechápete, nebo to děláte schválně.
     Komentáře, ve kterých budou podobné lži, budu od teď mazat.

      • cuci

       omlouvám se, Janiko, ale netušila jsem, že migraci nefandíte. Tak pečlivě si příspěvky nepročítám, takže ještě jednou , přijměte mou omluvu

       • Janika

        To je v pořádku, cuci, nebyla to Vaše chyba, přisuzují mi to i jiní a já fakt netuším, proč. Třeba když napíšu, že k těm, co už tady jsou, bychom se měli chovat slušně a s respektem jako k lidským bytostem, tak si z toho někteří odvodí, že tady chci miliony imigrantů. Jak u blbejch :-).

     • goliast

      nevím, zda označit za moc krásný přípěvek ve kterém stojí psáno když už odhlédno od dalšího, že je islám starší než náboženství. A globalizace za alexandra velikého a po něm byla taky dopředu naplánovaná?
      kým? jUdskými kmeny žijícími v té době pod achaimenovskou říší a pak pod ptolemaiovci a římany?Židozednářskou oligarchií ptolemaiovského období egypta? – to dodávám pro příznivce konspiračních teorií
      Na druhé straně, podsouvání toho že je islám tolerentní a nesouvisí s náslím některých muslimů je tvrzení nepravdivé, snižuje obranyschopnost hostitelských společností, je naprosto zaavádějící. poukazování na neslučitelnost islámu s násilím zavádí a je to nesmyslně kontraproduktivní. Taky dlní na islamismus a islám hodnotím úplně stejně, z tohoto pohledu je jen jeden islám, který má jen dvě polohy /krajní / aplikace – bud je radikálně dodržovaný a žitý nevo jen nedůsledně a vlažně praktikovaný
      Je pouze jeden islám, ale dva způsoby jeho aplikace. Buď radikálně dodržovaný a žitý, nebo vlažně praktikovaný a nedůsledný.

      • merlin

       já jsem spěchala a tak se omlouvám za překlepy a zdvojenou větu, protože jsem to chtěla ještě upravit a přepsat ale omylem jsem to odeslala, když jsem musela vyběhnout od počítače

      • Janika

       Komentář je přemýšlivý a dobře míněný. Autorka nemanipuluje a nepoužívá podrazy, je poctivá. Faktické nedostatky jsem nehodnotila, nakonec ve škole jsem moc pozor nedávala leccos prostě nevím :-).

   • PeeBee

    co by politickym procesum rekl takovy jindrich plachta – komunista jednotlivec? chodil do kavarny?

 17. dixi

  Souhlasím s Merlin, raději brance, než nekontrolovatelnou domobranu. Dnešním mladým mužům by to, myslím i prospělo.

  • Janika

   Domobrana mi evokuje partu grobiánských hulvátů, co na divokém západě vyrážejí honit a lynčovat oběť, zhusta nevinnou, a půlka z nich to dělá na ukojení svého sadismu.

  • Kamil Mudra

   Od Kellera, ostatně jako téměř vždy, perfektní a srozumitelné zhodnocení situace. Obávám se však, merlin, že umístění odkazu zde je házením hrachu na zeď a jsem zvědavý kolik sklidí reakcí.

   • goliast

    obávám se Kamile, že fagana vzdám, horko, exodus do zalíbené země a ještě on. znovu ho nedám, zvedá mi tlak :-) Počkám až odejde nebo až se hodně ochladí :-) A kdyby na tomhle exodu byla alespon božská poleva. Jenže se obávám, že místo božských sil v tom je tušit špinává pracka/pracky/ někoho úplně jiného.
    sem taky byla letos nemocná a to vedro mi na hlavu mimořádně neprospívá, necítím se ve své kůži:-) Asi je čas nebýt tak často na netu a víc se učit. Jenže to mi v tom vedru taky nejde, popravdě mi to moc nemyslí. Teplo spotřebovává moc kyslíku, ryby se dusí v řekách, já na suchu.

   • Janika

    Snažím se a Kellera jsem si poslechla. Mluví proti multikuturalismu a já nejsem zastáncem multikulturalismu. Tak co mi to mělo přinést?

    Já bych se moc ráda dozvěděla úplně jiné věci, Kamile, které nevím, jen možná tuším, a zajímají mě.

    • Kamil Mudra

     Inu, Janiko, pokud sis odnesla z Kellerova projevu jen to že mluví proti multikulturalismu, tak ti nic přinést nemohl. Já, na rozdíl od tebe, zastáncem multikulturalismu jsem. Ne ovšem takového, uměle vytvářeného, jakého jsme dnes svědky. Osobně vidím jako velmi přínosné, když se potkávají zástupci různých kultur a nenásilně si o nich předávají informace všeho druhu, vedeni zvídavostí a nebo třeba jen zvědavostí, aniž by si navzájem cokoli vnucovali, nabízejíce to své k volnému využití. A nevidím žádný rozdíl v tom, zda se takto setkávají intelektuální elity, lidi od kumštu a nebo řemeslníci. Vždy jde o vzájemné obohacení a pro každého k užitku.

     V historii se taková multikulturní centra vždy vytvářela přirozeně na křižovatkách obchodních tras a protože vznikala vždy spontánně a pozvolna, měli jejich obyvatelé dostatek času, zvyknout si na své odlišnosti a vytvořit si vzájemný respekt. Jistě, občas vznikaly nějaké třecí plochy a nebylo to úplně bez problémů ale ten, pro koho bylo té různorodosti příliš, měl možnost odejít do své domoviny a tam žít v duchu místních tradic a zvyků. Pro mne osobně, coby člověka nezatíženého jakýmikoli rasovými, náboženskými či ideovými předsudky, by však takové místo bylo přesně tím, které bych si pro život zvolil.

     Ovšem multikulturalismus, proti kterému hovořil Keller, je něco úplně jiného. Ten má podobu společenského inženýrství nejhrubšího zrna, je vystavěný na tvrdé manipulaci s lidmi, které nevede touha po vzájemném poznávání nýbrž nesplnitelná očekávání a volba menšího zla. Podobně se kdysi nechali vylákat do Ameriky mnohé rodiny i jedinci, vidinou spokojeného hospodaření na volném pozemku, který nikdo nepotřebuje. Mnozí z nich to pak zaplatili svými životy nebo v lepším případě hlubokým sociálním propadem o morálním nemluvě. A kdo je tam lákal? Ti kteří již předem počítali s jejich využitím pro realizaci svých zájmů. Ti kteří měli potřebu budovat svá impéria, bez nejmenšího ohledu, jak na původní obyvatele tak i na přistěhovalce.

     To co se děje dnes má pro mne velmi podobnou „příchuť“. Těch lidí, z nichž většinu čeká jen zklamání je mi líto a o nás mám obavy. Protože opět se, jak oni tak my, stáváme jen figurkami v rukou hráčů kteří sledují své cíle, bez ohledu na jakékoli naše ztráty.

     • Seal

      Keller mluví o ekonomické migraci a v jejím případě má samozřejmě pravdu: V situaci, kdy řada průmyslových výrob byla odstěhována do Asie, příliv lidí s běžnými profesemi snižuje cenu pracovní síly a neúměrně zatěžuje zbytky sociálního státu, který finacuje především česká „střední třída“. Zapomněl ale už dodat, že to první stejně děje pomocí tzv. agenturních zaměstnaců, jejichž jádro tvoří zahraniční dělníci. Hlavní problém je samozřejmě v tom, že zhruba polovinu migrantů tvoří běženci z válečných oblastí, u kterých určitě nejde použít tvrzení o nějakém lákání uprchlíků. Ekonomické migranty dneska mimochodem nechce ani Německo, které se teď chystá vypovědět cca 90 tisíc běženců z balkánských zemí právě proto, že pocházejí z tzv. bezpečných zemí, což nesplňuje podmínku pro udělení politického azylu.
      Jinak bych se už konečně rád dozvěděl, co si mám dneska konkrétně představovat pod tím multikultarismem. Když se po skončení 2. světové války lákaly do Evropy statisíce zahraničních dělníků, tak se o něčem podobném nemluvilo. Samozřejmě, že v první vlně šli hlavně muži, kteří si chtěli vydělat nějaké peníze, a pak se s nimi vrátit domů, a tam si pak teprve budovat nějakou trvalou existenci. Dřív to byl hodně často používáný model, který je třeba u nás znám už z doby 1. republiky; resp. po 2. světové válce se fungoval i v případě Rómů z východního Slovenska (vnitřní migrace do velkých průmyslových středisek; v pozdější době to už bylo jinak). Jenže velká konjunkturapokrařčovala i v 60. letech, takže třeba ta první generace generace tureckých dělníků v Německu si založila rodiny a začala se zde usazovat (BTW: samozřejmě nejdřív dočasně, s představou vrátit se později domů, ale když se jim narodily děti a vychodily školu, tak to ve velké většině případů dopadlo úplně jinak; analogicky: tohle psychologické pouto ekonomických migrantů s původní vlastí u nás dneska sdílí nejenom Ukrajinci, ale „překvapivě“ i výrazná část vietnamské komunity).
      Problémy, které nakonec vedly ke vzniku doktríny multikulturalismu, začaly až někdy na přelomu 70. a 80. let v souvislosti s počátkem procesu tzv. deindustrializace Evropy. Dá se to dobře vysledovat na příkladu Velké Británie: Nejdřív městské nepokoje mezi původním obyvatelstvem a islámskými přistěhovalci (zejména Brixton v roce 1981 s nezaměstaností 55% mezi mladými imigranty), no a pak zpráva lorda Scarmana, která viděla východisko v nikoli v nějakých pracovních příležitostech, ale v respektování multietnické odlišnosti. Samozřejmě, že tahle koncepce se časem ukázala jako cesta do pekel, protože bez možnosti práce vedla místo prohlubování integrace naopak k ještě většímu vzájemnému oddělování jednotlivých etnik. No a tak na počátku tohoto desetiletí došlo ke strhávání masek celého vykořisťovatelského systému, kdy Cameron, Sarkozy a Merkelová nakonec museli přiznat, že multikulturní přístup jaksi selhal a nebude mít proto pokračování, protože ve svém důsledku vedl pouze k oslabování občanské identity. V tuzemsku je to samozřejmě jinak, protože tady se dneska naopak udržuje docela drsný multikulturalismus. Je to podle mě hodně vidět především na přístupu k našim „Turkům“, kdy se místo aktivního začleňování rómského etnika do společnosti (což se snažil provozovat i ten dneska obecně opovrhovaný komunistický režim), se naopak zdůrazňují jeho kulturní odlišnosti. No a těmi lze samozřejmě vysvětlit i to, proč dneska těžko hledají práci i na úrovni pro ně kdysi běžných profesí, které se ale dneska staly místo dřívějšího státu sférou podníkání různých soukromých zaměstnaneckých agentur.
      Nechce se mi polemizovat s Kellerem, protože jeho tematické vymezování je dlouhodobě známé, a navíc má hafo příležitostí, aby nějaké případné nejasnosti mohl vysvětlit. To třeba takový Karel Čapek je na tom mnohem hůř, protože jeho Válku s mloky už někteří dnešní interpreti neberou jako varování před nástupem fašismu, ale naopak jej vykládají v rámci dnešního alternativního „multi-kulti“. Jinak samozřejmě souhlasím s Kamilou replikou o „figurkách v rukou hráčů“, protože když poměřím dnešní české, notoricky známé „vyloučené lokality“ třeba zrovna s Marseille, tak s výjimkou počtu zasažených lidí žádný zásadní rozdíl nevidím: https://www.youtube.com/watch?v=ta2jot9JhU0#t=96

     • Janika

      Kamile, měla jsem na mysli ten multikulturalismus, o kterém hovoří Keller. Přirozenému pronikání kultur, tolerantnosti, obohacování se tímto slovem, které získalo hanlivý nádech, neříkám, a Keller o něm ani nehovoří. Hovoří o tom násilně implantovaném jako z nouze ctnost, když selhaly výhody ekonomické migrace. Takže se v názoru shodneme jak s tebou, tak s Kellerem. Přesto sem to video dáš s urážlivou poznámkou, že tady to stejně nikdo z místních tupců nepřijme a nepochopí. Připadá mi to, že hledáš neporozumění za každou cenu, i když bodů, ve kterých si rozumíme, je daleko víc. V podobném duchu píšeš i jinde, jak jsem si všimla.

      • embecko

       Na zaznamu Kellerova vystoupeni mi jako nejzajimavejsi prisla Weiglova poznamka na zaver, ze je mile prekvapen tim, ze ne kazdy levicovy intelektual je multikulturalista.
       O predmet Kellerova prispevku neni zadny zajem a troufnu si rici, ze nejen ze strany tzv. elit, ale ani prosteho lidu. Uroven, na ktere se multikulti tryzen odehrava je na urovni nizsich pudu :o) , na urovni ulice, hospody, aktualne pocitovane uzkosti…reflexivni pochody jsou z problematiky vyrazeny (ci ji vubec nedosahuji)- multikulti nejde uz nijak uchopit rozumove, lze ji jen pocitovat.

       • Ondřej

        Tak předně – toto vido jsem viděl už dávno, bylo poměrně ostře kritizováno z levicově liberálních kruhů, protože Keller přijal pozvání na obskurní ideologický institut Václava Klause, podobně ideologicky bigotní jako bývala svého času tzv. „Vokovická Sorbonna“. Už jen reprezentace co tam vystoupila a ve které by se nikdo levicový namohl cítit dobře. Eurofob Tomský, náboženský fanatik zakazující potraty a pomalu snad i rozvody a spoluzakladatel spolu s A.B. Bartošem náckovského hnuití Michal Semín, Weigl a další. Takže si notoval s lidmi, jenž jsou obecně považováni za národovecké konzervativce, kteří pro pokrok lidstva mají jediný recept, bezcelní zóny a uzavření se do hranic národního státu, kde by nám vládli „ryzí“ Češi. Takový kříženec Palackýho a Hayeka. Jeden citát z novinek

        „V debatě vystoupil také zakladatel konzervativní Akce DOST Michal Semín. „Multikulturalisté jsou oikofobové, štítí se vlastního domova,“ řekl například.“

        A už to jede. Heimat, Blud und Boden, Vaterland. Mezi takové přijde povídat někdo kdo je označován za „intelektuála levice“? Já osobně vidím levicovými intelektuály lidi typu Erazima Koháka nebo Petra Uhla. Ale to je o mých vlastních preferencích.

        K samotným argumentům Kellera se nejlépe vyjádřil autenticky levicový, proanarchistický web A2larm.cz kdy bez jakékoholi ad hominem komentáře, jen z jeho vlastních výroků prokázal, že Keller krásně naskočil na vlnku levicového populismu, a krásně ho nachytali na otočení svých dřívějších výroků o 180 stupňů. Žádný jiný populista by toto nezvládl tak „fundovaně sociologicky“ jako on.

        http://a2larm.cz/2015/03/keller-vs-keller/

        • hans

         Uveďte, prosím, jeden Kellerův výrok „otočený o 180 stupňů“. Asi jsem tupý, ale v odkazovaném textu otočení nevidím.

         • Kamil Mudra

          Tak to jsem rád, hansi, že nejsem sám kdo nic takového nenašel. A to jsem to pročetl dvakrát od začátku až do konce.

          • goliast

           že se na něho nevykašlete, ještě nakonec budete uvedeni velkými písmeny a podrhnutí v hlášení :-)

      • Kamil Mudra

       „…s urážlivou poznámkou, že tady to stejně nikdo z místních tupců nepřijme a nepochopí.“
       O nechápavých tupcích píšeš ty, Janiko a ne já. Já jsem napsal: „Obávám se však, merlin, že umístění odkazu zde je házením hrachu na zeď a jsem zvědavý kolik sklidí reakcí.“
       Nepleť si „házení perel sviním“ s „házením hrachu na zeď“ což má dva zcela rozdílné významy. Má poznámka není žádnou urážkou ale prostým vyjádřením dlouhodobé zkušenosti. Už jsem na těchto stránkách přečetl a shlédl řadu zajímavých odkazů, na které nikdo nezareagoval a tak jsem prostě tento svůj postřeh napsal.
       Pokud chceš příklad: tak úplně nedávno, v předchozí diskusi, odkaz od cuci:
       https://janica9.wordpress.com/2015/08/02/pomsta-zabiteho-kaddafiho-aneb-jak-si-evropa-zaridila-dzihad-v-dome/comment-page-1/#comment-30122
       který byl přímo k tématu, visel tu bez povšimnutí dva dny a zareagoval jsem na něj až já (a pak už nikdo) když jsem se vrátil z vody.

       • Janika

        Tady je diskuze, Kamile, pokud někdo nabídne (!) jako doplnění odkaz, měl by být schopen jednou nebo několika větami vyjádřit, o co se jedná. Požadovat na diskutujících, aby během diskuze shlédli neznámá videa je neomalenost. Opakuji – může to být nabídnuto, ne vyžadováno pro další průběh diskuze. Osobně bych byla šťastná, kdyby lidé, včetně tebe, četli alespoň to, co si píšeme. Mám pocit podle neustálého nesmyslného nálepkování, kterého se mně i tomuto blogu dostává tady i jinde, že nikdo nečte a reaguje jen na jakési své představy. Viz tenhle článek. Nakoukneš, povrchně si řekneš „aha“ a jdeš vykládat na OM cosi nesmysly o „vině“, přestože článek není o vině, ale o příčinách a následcích. A ty tady budeš někomu předhazovat, že nesleduje hodinová videa, když sám si ani nepřečteš napsané.

        • Kamil Mudra

         „pokud někdo nabídne (!) jako doplnění odkaz, měl by být schopen jednou nebo několika větami vyjádřit, o co se jedná.“
         Což také cuci udělala a bývá tomu tak i u jiných odkazů (většinou) tak mi není jasné proč to tak zdůrazňuješ. Stejně tak nechápu proč zrovna mě předhazuješ nějaké nálepkování webu nebo dokonce tebe samé. Dělám snad něco takového?
         Nakolik je video doplňkem komentáře nebo přímo podanou informací by asi bylo na delší debatu, protože to je případ od případu. Já od nikoho nic nepožaduji, ale když pod nějakým komentářem s odkazem čtu např. dotazy v tom odkazu zodpovězené tak mi to přijde jako rozhovor hluchých.
         Na OM jsem reagoval na konkrétní komentář, z něhož jsem citoval v záhlaví svého příspěvku. Pokud sis toho nevšimla, tak bys s tou kritikou nepozornosti při čtení měla začít u sebe.

         • Janika

          „Což také cuci udělala a bývá tomu tak i u jiných odkazů (většinou)“ – neudělala (nic proti cuci) a většinou to nikdo nedělá, jen sem hodí odkaz a snažte se. Tak prosím, ale nikdo není povinen to hodinu poslouchat. Přece máme rozum v hlavě a dokážeme zformulovat větičku, o čem video je a proč ho máme poslouchat, ne? Aby z toho něco měl i ten, kdo nejen nemá čas, ale ani si video aktuálně pustit nemůže, což bývá můj případ během léta, kdy jsem často na mobilním připojení.

          Na OM jsi psal o zásluhách našich skvělých lidí o rozvoj naší společnosti. No a co, on je snad někdo zpochybňuje? Úvodní myšlenka článku byla o něčem zcela jiném, a po letech u GeoNa žasnu, že zrovna tobě bych to měla vysvětlovat.

          • Kamil Mudra

           Cuci napsala že jde o interview s europoslancem Zdechovským, který vystupuje jako člověk se znalostí věci, bez emocí či zášti. Co bys chtěla vědět víc, pro rozhodnutí se, zda to video shlédnout nebo ne? Video je dlouhé 24minut, Zdechovský odpovídá dost stručně na vícero otázek… z takového rozhovoru se výpis nedělá snadno. O čem bude řeč se dovíš hned v úvodu a nic ti nebrání kdykoli ho vypnout, pokud v tobě neprobudí zájem. To že máš zrovna problematické připojení o tobě nemůže nikdo vědět, protože z komentářů které píšeš se to nijak poznat nedá. Navíc se to, pravděpodobně, netýká většiny lidí (to špatné připojení).

           Zásluhy našich skvělých lidí o rozvoj naší společnosti nebývají ani tak zpochybňovány jako spíše opomíjeny. Některými lidmi kvůli neznalosti historie, jinými proto že se jim to „nehodí do krámu“ když hovoří o tom jak Evropa vyrostla na svých koloniích. Prostě jsem měl potřebu to zmínit a tak jsem to udělal, v kontextu debaty, nikoli v návaznosti na článek.

           Ale i já žasnu. Pro změnu nad tvým „rozpětím“. Chápal bych ještě kdybys měla podobné připomínky na svém webu. Ale to že tu rozpitváváš můj komentář, který jsem napsal na webu cizím, mi přijde už dost jako „úlet“. Nechtěla bys na OM ještě rozdávat bany?

          • Janika

           To se ptáš vážně, co bych o videu chtěla vědět víc, než kdo mluví? To nejsi schopen, když něco vyslechneš nebo přečteš formulovat stručně O ČEM to je? To bývá důležitější, než KDO mluví. Jestli dokážeš říct jen že je to zajímavé, tak ti toho asi moc neutkvělo a na co to potom poslouchat.

           Zásluhy jednotlivých lidí a princip rozpínání impéria jsou dvě odlišné věci. Trapné, že ti ti musím vysvětlovat.

           Svůj komentář jsi napsal k mému článku. Žasnu, že ty žasneš nad tím, že mě zajímají komentáře k mému vlastnímu článku. Jiné tvoje komentáře všude možně si fakt odpustím, to můžeš být v klidu.

          • Kamil Mudra

           „Zásluhy jednotlivých lidí a princip rozpínání impéria jsou dvě odlišné věci. Trapné, že ti ti musím vysvětlovat.“
           Trapné je že mi to vůbec vysvětluješ, když právě tohle bylo tématem mého příspěvku, který mi neustále předhazuješ.

           „Svůj komentář jsi napsal k mému článku. Žasnu, že ty žasneš nad tím, že mě zajímají komentáře k mému vlastnímu článku.“
           Už po třetí ti říkám že jsem svým komentářem nereagoval na tvůj článek. Fakt to neumím napsat srozumitelněji.

       • dixi

        No, on každý nemá čas komentovat, člověk je rád, že stihne přečíst, nebo poslechnout. Teď čas nemám, tak nevím, je-li přednáška Kellera nová, nebo ta, kterou jsem už viděla. Zaujal mne tam věta, jakým právem , my ubíráme rozvojovým zemím odborníky a specialisty, když právě ty doma potřebují jako sůl. Ondřeje už nečtu, mnoho polopravd a v nich čertovo kopítko.

        • Kamil Mudra

         Mne ještě zaujalo, jak mluvil o Francii, že náklady na skladování zemědělských přebytků z minulých sklizní mají vyšší než kolik stojí samotná sklizeň. Skladované přebytky mléka, masa, obilovin atp. ale není možné vyvážet do zemí jejichž obyvatelé trpí hladem, protože domácí občané by nepochopili, proč právě oni mají za potraviny platit, zatím co jiné země je dostávají zadarmo jen proto že je nedokážou vyrobit.

         Smutná ukázka kapitalistického hospodaření: Rozdat tyto potraviny (a třeba i domácím) by vyšlo levněji než je skladovat. Ale skladují se – protože to co by se rozdalo, to by se nekupovalo – a kšeft je kšeft. No, možná něco přirazí na těch prodávaných aby si „vydělali“ na to skladování :-(

 18. PeeBee

  ctivy text ondreje vlcka –
  http://www.counterpunch.org/2015/08/10/greece-rape-humiliated-frightened-but-standing/

  „…I don’t like the West. And after all that plunder, mass murder and gang rape that this continent, Europe, has been committing all over the world for centuries, I don’t feel comfortable coming here even for a short period of time…“

  „…I met Greek intellectuals, Greek doctors, who grew up in Czechoslovakia, a country that gave them both political asylum and free education. It goes without saying that they and their families had never received one single penny in compensation from the United States or the United Kingdom….“

  • Ondřej

   To je dobrý názor, PeeBee. Ale mně by zajímal ten Váš. Jen tak jako takovou indikaci toho, jak vnímáte věci jako je občanská válka, kterou v Řecku rozpoutala řecká komunistická strana KKE proti legitimně zvolené vládě (buržoazně demokratické, chcete-li). Nebyli pak uprchlíci výsledkem toho, co by se dalo nazvat jako nezdařený vojenský převrat, vedený částečně i proti britským jednotkám, co Řecko (na rozdíl od SSSR) osvobodily. Já jen, že když se dnes bavíme o dnešním stavu světa, pravda, tehdy nebyly ještě přijaty zásadní dokumenty jako Charta OSN, které by musely podle mezinárodního práva konstituovaného na poli OSN počátkem 50.let tuto agresi (podporovanou Jugoslávií, Albánií a Bulharskem na straně jedné a na straně druhé Stalinovým SSSR) jednoznačně odsoudit a určit jako agresora řecké komunisty a SSSR, Jugoslávii a Albánii.

   Myslíte, že ti uprchlíci poté, co se v konfliktu, kdy válčí spolu občané v zemi na základě toho, že jedna část občanů napadne se zbraní v ruce a za pomoci cizího státu legitimně zvolenou státní moc a všechny občany co si ji zvolili, tak když v tomto konfliktu prohraje, že je stranou poškozenou a ne naopak viníkem, který by měl být podle platného práva potrestán? A nenajdu teď jiný zákon než velezradu, ozbrojené spiknutí s cizí mocí za účelem uchvácení moci, a jak jsou podobné paragrafy spadající pod zákon o ozbrojeném boj proti vlastní republice a její ústavě v době míru, takže by snad to neměli být oni, kdo by měli být potrestáni?

   Nechci generalizovat, ale podle dostupných zdrojů, pak dospělí uprchlíci měli být právě na straně povstalecké guerilly bráni za agresory proti legitimní řecké vládě. Byli to uprchlíci, co by v každé demokratické zemi dostali po řádném a nezávislém soudu příslušný trest (v těch dobách se všude dával provaz). A ohledně dětí je to ještě horší zločin, zatahovat je do války. Dovolím si něco odcitovat.

   „On March 4, 1948, „Radio Free Greece“ announced that all children under the age of 15 would be evacuated from areas under control of the Provisional Government. The older women were instructed to take the children across the border to Yugoslavia and Albania, while the younger women took to the hills with the partisans. Widows of dead partisans soon became surrogate mothers for the children and assisted them in their journey to the Eastern Bloc. Many people also had their children evacuated. By 1948 scores of children had already died from malnutrition, disease and injuries.[10] It is estimated that 8,000 children left the Kastoria area in the ensuing weeks.[9] The children were sorted into groups and made way for the Albanian border. The partisan carers (often young women and men) had to help and support the children as they fled the Civil War.

   Thousands of Greek, Bulgarian and Aromanian children were evacuated from the areas under communist control. A United Nations Special Committee on the Balkans (UNSCOB) report confirms that villages with an ethnic Macedonian population were far more willing to let their children be evacuated.[10] They are now known as Децата Бегалци (Decata Begalci) „the Refugee Children“ in the Republic of Macedonia and the Slavic ethnic Macedonian diaspora.[22] It is estimated that from 28,000 children to 32,000 children were evacuated in the years 1948 and 1949.[10] According to some sources, the majority of the children sent to the Eastern Bloc had an ethnic Macedonian origin and spoke their native Macedonian language,[10] but this is disputed by official KKE documents and statements made by political refugees in the years after the evacuation.[23][24] Exceptions were made for children under the age of two or three who stayed with their mothers while the rest should be evacuated. Many of these children were spread throughout the Eastern Bloc by 1950 there were 5,132 children in Romania, 4,148 in Czechoslovakia, 3,590 in Poland, 2,859 in Hungary and 672 had been evacuated to Bulgaria.[10]

   The official Greek position was that these children had been forcibly taken from their parents by the Communists to be brought up under a socialist system. The abduction of children is referred to by Greek historians and politicians as the Paedomazoma an allusion to the Ottoman Devşirme.“

   Pravda je to „jen“ anglická wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Refugees_of_the_Greek_Civil_War

   Takže děti byly nuceně zataženy do války partyzány, byly vláčeny po horách a poté odeslány do komunistické kolektivní výchovy za hranice. Podle mého, od těchto lidí co rozpoutali válku a chtěli se chopit ozbrojenou agresí moci, se jedná o válečný zločin. O zločin proti lidskosti na vlastních dětech. Jaký na to máte názor Vy? Jak byste se na to díval třeba dnes, když by někdo takový takto jednal třeba proti vládě v Putinově Rusku? Nějací ti liberálové, podporovaní USA a Británií? A co děti, které by s sebou vláčeli někde po Sibiři a pak odeslali k výchově do USA? Vážně mi zajímá jen ten pohled někoho, kdo řekne že A je správně, ale přitom v X jiných případech říká, že to samé A je špatně jen když to dělá ten, komu nefandíme a nejen to, možná ho i nenávidíme. Pravda, pravicová junta, co se dostala k vládě v Řecku vojenským převratem r. 1967 byla stejně odsouzeníhodná a zločinná. Tady to neodnesli jen komunisté, ale i liberálně smýšlející sociální demokraté a konzervativní demokraté.

   Omlouvám se za OFF TOPIC, ale pořád je to o uprchlících en bloc.

   • PeeBee

    a za jakych podminek probihaly v recku volby, co predchazelo a kdo vsechno pozadoval odlozeni?

    • hans

     Za standardních demokratických podmínek – volby organizovali bývalí nacističtí kolaboranti pod dohledem Britů, během volební kampaně Britové dohlíželi na postřílení několika set (levicových) aktivistů antifašistického odboje aby nevyhráli.. prostě normálka. Ondřejův sen..

    • PeeBee

     vis, to nemuzes, jen tak mit v hube volby a uz nedodat, jakepak to volby byly… napr. v libyi 2012 probehly „demokratricke volby“ a na ukrajine rel. nedavno tez. za sebe tvrdim, rozhodne bych jejich vysledky NERESPEKTOVAL, ty ano!?

 19. Astr

  Kurdove ziji v prostoru kde se stykaji hranice 3 statu Irak-Syrie-Turecko a dle nekterych pozorovatelu za problem si mohou pry castecne sami ? Opravdu ?
  Nikdy (opet toto tvrdi nekteri kritici) pry se nedokazali natolik sjednotit aby „tahli za jeden provaz“
  a pro 3 staty byli v posici potlacovane mensiny ! Tvrde potlacovani za Saddama, stejne tak v Turecku stejne tak Assadem a jeho otcem !
  Nekteri kritici tvrdi ze dnes sklizi ovoce sve neschopnosti se sjednotit v boji proti vsem 3 !
  To jen jako dalsi nazor kdyz zde byli vyse zmineni Kurdove.

  • PeeBee

   zdravim astre!
   kurdove ziji i na uzemi iranu. mezi kurdy ze syrskych a tureckych uzemi a kurdy z iraku je pomerne znacny rozdil co se tyka nazoru na politiku a ekonomiku. nejsem expert, ale snad jsou tam i vyraznejsi rozdily kulturni a jazykove. klan ovladajici iracky kurdistan je znamy (nijak novou) spolupraci s izraelskymi tajnymi sluzbami. ocalan, dlouholety leader tureckych kurdu vezneny dozivotne, byl unesen po vyhosteni ze syrie prave izraelskou tajnou sluzbou. googlete „rojava“ + confederalism napriklad…

   v syrii to asi nebylo idealni, ale berte v potaz vseobecne snahy o rozlozeni basharovy administrativy, rozhodne se syrsti kurdove na stranu proti-assadovske koalice nepridali, vidi jasne, ze jejich uhlavnimi lokalnimi neprateli jsou erdogan a daesh, nikoliv syrska vlada nebo armada. proto i turci tolik stoji o naprosto ilegalni buffer-zone podel hranice na syrske strane – chteji (mj. samozrejme) zabranit kurdum se jakkoli vyrazneji etablovat ci dokonce propojovat a potrebuji co nejdele zdrzovat cisteni od degeneratu z daeshe.

   nemam ale zadne spolehlive a pravidelne informacni kanaly ze syrie. k valecnym zlocinum tam provadenym odkaz na vyborne stranky, ktere jsou venovany i libyi: http://libyancivilwar.blogspot.cz/

   • merlin

    no, to je výstižný, akorát že zóny už začaly fungovat. Erdogan se jen třese na to, až vyčistí území od kurdů.

   • Astr

    PeeBee omlouvam se ze jsem vynechal Kurdy na uzemi Iranu:-)
    Dik za pripomenuti detailu
    Vas komentar jen potvrzuje dlouhou radu tech kde je zduraznovana rozstepenost a hluboka nejednotnost Kurdu !

    • PeeBee

     jednota ale neexistuje nikde krome na povrchu pri trose snahy… zajimave jsou analyzy komu a jaky kurdistan by byl vyhodny v blizke budoucnosti. ony ty casti kurdskeho naroda byly asi oddeleny pomerne pevne, nevim. to by musel nekdo okomentovat, kdo zna situaci na hranicich mezi temi staty ve druhe polovine 20. stoleti.

 20. embecko

  Takze Ondrej je Fagan? Ze by mi Prorok opet otevrel oci a ja s hruzou zjistil, ze jsem opet skocil na spek?
  Pokud tomu tak opravdu je, pak Faganovy schopnosti mutace jsou opravdu genialni…
  Co na to Ondrej? Tarasoviny preskocil, jako je preskakoval Fagan; monetalne je to pro mne 60: 40 pro Fagana.

  • Astr

   Saxi co meni na stavu veci, na vyvoj v Evrope a ve svete jestli to komentuje Fagan ci nick s tim ci onim obcas jinym oznacenim ?
   Neco jako s nadobou bud poloprazdnou ci poloplnou, internet je dle odhadu z poloviny zahlcen chybnymi informacemi, ci jeste hure polopravdivymi :-(
   Fagan od prvopocatku kam vstoupil tam budil dojem cehosi mimo.
   I mimonstvi muze byt programove a s ohledem na skutecnost ze pro mnoho lidi je Internet vice nez mene
   prave to dava urcite kategorii lidi pocit ze jsou na spravnem miste. Je priznacne ze cim vetsi broskvovina tim take vice reakci:-(
   Jen malo lidi zareaguje spravne tedy vubec :-)

  • Ondřej

   Myslíte, že mi obhajoba toho co jsem nebo ne pomůže nebo spíše uškodí..:-)? Ovšem nechám to na Vás…

   • Janika

    Ondřeji, mohl byste vysvětlit, prosím, proč uvádíte v přihlašovacích údajích cizí e-mailovou adresu?

    • Ondřej

     Ota (přijmení si možná zjistíte) je člověk, se kterým jsem byl dlouho ve styku, a používám jeho email z prostého důvodu, byl jsem už před několika lety terčem útoků které mi odcizily nějaké důvěrné informace. Jestli je s tím máte problém, dám Vám svůj kde budete mít mé personálie, slíbíte-li mi že jej neposkytnete třetí osobě. Jestli máte problém s mými texty, taktéž nemám problém když řeknete, že si nepřejete abych zde psal, bude toto můj poslední komentář. Rozhodně se nikam nechci vtírat, kde nebudu vítán.

     • taras2

      Ondřeji, na svých četných blozích jsem za tu řadu let zabanoval tři diskutující: jeden byl ožralý pravičák, který osazenstvo mého blogu obvinil, že jsou jak Taliban, tedy dostal ban, aby to mělo pointu. Druhý byl známý Sandwalker, se kterým to jinak nešlo pro jeho zuřivé sprosťáctví. Třetím jste byl vy, vždycky ve chvíli, kdy jste se momentálně sjel nebo ožral a vyšel z vás ten nejhnusnější sociální darwinismus až rasizmus. Naposled na mém současném blogu (vystupoval jste jako Jiří Brož a Mainguard).

      Nemyslím, že – vhledem k vašemu současnému kultivovanému projevu – by vás měla Janika banovat (zneužití cizího mailu). Jestliže jste ty největší neoliberální zhůvěřilosti psal na Lavce téměř před deseti lety, jako (odhaduji) čerstvý třicátník, je nutno vám přiznat právo na politický vývoj, díky kterému jste se dnes ocitl na pozici (dle vašeho vlastního vyjádření) levicového liberála. Je to vývoj celkem logický a možná i nevyhnutelný. Ještě u Stana na OM jste před čtyřmi či pěti lety jste byl hodně napravo, ani krize 2008 s vámi příliš nepohla, i když by soudnému člověku měla otevřít oči.

      Co se vaší současné názorové orientace týká, není už v tak příkrém rozporu s realitou, jako ta předešlá, i když se opět mýlíte s obhajobou multikulturalismu. Nejde (v případě současného přílivu imigrantů) o snášenlivost či nesnášenlivost mezi různými kulturami; jde o přímé ohrožení evropského sociálního státu a společenského pořádku z důvodů nekompatibility původního a přicházejícího etnika. Je to jako kdyby někdo dostal transfuzi krve špatné skupiny. Ale, vzhledem k prudkosti vašich názorových změn, možná se i tady dočkáme nějakého prozření.

      • Ondřej

       Mé názory jsou vcelku konzistentní, jestli samozřejmě máte něco k tomu co jsem napsal, klidně to zkuste specifikovat blíže. Někdy je jednodušší říci o někom, že je snad podlý nepřítel než konkrétně polemizovat s názorem co zde prezentoval. Nakonec jak jsem již řekl Janice, stačí mi od ní jasně napsat, abych sem přestal psát a já to okamžitě udělám, nemám tu žádnou misi. Záleží jen na ni.

       Co se týče „nekompatibility“ etnika, „špatné krve“, a podobných rasově difamujících nálepek, pak je odmítám už jen proto, že muslimů z Německa a Rakouska znám hned několik, kteří mají stejnou mentalitu, city i kulturní návyky jako my Evropě. Naproti tomu zase pochybuji, že někteří Češi patří do Evropy západních hodnot. Minimálně geograficky zcela určitě:-)
       Kolektivní vina, ani žádný kolektivní genom neexistuje. Stejně jako Češi, kteří kradli při prvních výjezdech za hranice, pak nelze tvrdit, že jsou zlodějský národ, pak ani Afričani, Asiaté či Američané nejsou ničím nekompatibilní jako lidé s námi.

       Naučit se dá ledacos, ovšem někdy nejde i to nejjednodušší vzorce lidského chování. Nadřazenost nebo ponižování druhých patří mezi ty, které nejde naučit jinak, než jak bylo v filmu Divotvorný hrnec s Petulou Clark a Fredem Astairem. Aby se přeměnili na chvíli na ty, kterým předpovídají nějakou tu „nekompatibilitu“. Nemá smysl pokračovat v diskusi, že „nekompatibilita“ s lidstvím má nějaké rasové determinanty. To by bylo zbytečné a hlavně – nikam by to nevedlo. Alespoň v případě lidí, kteří si to, třeba i „upřímně“ myslí.

        • taras2

         No vidíte, podle těchhle opravných komentů jste bezpečně rozeznatelný. Způsobuje to příliš složitá stavba vašich (a Faganových) vět, ve kterých se většinou sám zamotáte tak, že něco vynecháte nebo uděláte chybu.

         Co se multikulti (a imigrantského fenoménu) týká, nic proti němu, pokud má rozměr pár tisíc imigrantů (odůvodněných a potřebných) ročně. Pokud se ale jedná o stovky tisíc lidí, jedná se o humanitární katastrofu s tragickými následky. Pokud tohle nejste schopen rozlišit, pak těžko můžete na téma relevantně diskutovat, protože vaše argumenty, platné ve stabilizovaném prostředí, se samozřejmě vůbec nehodí pro situaci přírodní katastrofy.

         • embecko

          Tak precije je to fagan, kdo by to rekl (vyjma Proroka)?
          Ja ho zas poznal (po prohlednuti) podle toho, ze se nikdy explicitne nezaprel, coz by udelal kazdy („nejsem fagan“ z nej nikdy nevypadlo). To je zvlastni moment, meni identity jako ponozky, ale nikdy nelze… :o)

         • Ondřej

          Viz můj citace britských dat s konkrétními čísly co jsem uvedl výše. Takhle humanitární katastrofa rozhodně nevypadá. Jestli umíte procenta, dokážete si představit, jak „katastrofálně“ se budete mít, když se vám sníží výplata, o 0.027%. Samozřejmě, jak jsem řekl, myslet si to můžete ale s tím už nic jiného neudělám.

          „Hammond se vyjádřil, že imigranti vyvolají rozklad evropského sociálního pořádku. Ve skutečnosti je počet imigrantů, kteří se letos dostali do Evropy (200 000) tak miniaturní, že tvoří pouze 0,027 procenta celkového počtu obyvatel Evropy, která má 740 milionů lidí. Nejbohatší kontinent na světě dokáže lehce přijmout tak malý počet uprchlíků.“ (I kdyby to bylo 5x více, tedy celý milíon, bude to jen 0,1%)

          Rozsáhlá analýza za použití dat publikovaných Office for National Statistics Velké Británie najdete zde – 10 truths about Europe’s migrant crisis – The Guardian

          Mějte se hezky.

          • taras2

           Vaše data neodpovídají skutečnosti. Loni získalo v EU azyl 185 tisíc žadatelů. Protože právo azylu dostává pouze několik procent žadatelů, je možné odvodit, že zažádalo cca (velmi hrubý odhad) okolo milionu, spíše však víc imigrantů. Stejně tak číslo o utopených běžencích loni ve Středozemním moři (přes tři tisíce) a příslušný odhad procenta nešťastníků dává obrázek v řádu milionů. Letošní odhady pak hovoří o zdvojnásobení přílivu. Humanitární katastrofa nejvyššího řádu, přičemž úřady a vlády v doznívajícím duchu multikulti nejsou schopny zveřejnit skutečné údaje a – hlavně pak – přiměřeně a účinně reagovat.

          • embecko

           „přičemž úřady a vlády v doznívajícím duchu multikulti nejsou schopny zveřejnit skutečné údaje“

           Nekdy prede 2 mesici prosakla medii zprava o problemu s uprchliky na reckem Kosu a media to uplne pridusila a naopak dodavala svedectvi o tom, ze se tam nic nedeje.
           Vcera ve zpravach doslova rikali „Situace na Kosu se jiz pred mnoha mesici zcela vymkla kontrole.“ Kos ma 30.000 obyvatel a uz je tam na 20.000 uprchliku, to je jako by do Prahy prislo behem pul roku 3/4 milionu lidi, ci co do CR 7 milionu.

          • Ondřej

           Samozrejme ze nikdo statistiky netaji, ty jsou, jen ti co se snazi o dane situaci nemluvit pravdu tak si sva cisla cucaji z prstu anebo tvrdi ze zdroje nejsou, ze jsou utajovany a dalsi manipulace. Porad plati ze jsou tu zlomky procent uprchliku v pomeru k nasi populaci. Embecko mozna neverite mediim ale na Kosu jsem byl v Tigaki a uprchliku tam ( v meste Kosu bylo v te dobe asi 2500. Nikdy jich tam nemuze byt tolik, protoze ti co s nimi jiz bylo zahajeno azylove rizeni jsou prubezne odesilani jinam, propousteni ci vyhosteni.

           https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Asylum_statistics

          • taras2

           Teď byl na zprávách ZDF Heute Journalu dotázán ministr vnitra Thomas de Maiziere na to, co říká odhadům, že počet azylantů se jenom v Německu letos vyšplhá na 600 tisíc. Pravil, že oni počítají spíše se 400 tisíci. Vaše údaje o celkovém počtu uprchlíků jsou jednoduše směšné, Ondřeji, a je to ta vaše stará ideologická zarytost a ignorování faktů, které se vám nehodí do krámu.

     • Janika

      Ondřeji, to je podivné vysvětlení.
      Vaši identitu znát nepotřebují, ani kohokoliv jiného.
      Jak napsal Taras a já jeho rady poslouchám :-), samotné použití cizího mailu není důvodem pro ban.

 21. merlin

  V předmluvě Atlasu muslimských strašáků citujete zahraniční autory, jedna z citací obviňuje západní učence ze selhání, zanedbali prý své intelektuální povinnosti. Máte pocit, že západní opinion leadeři nepřipravují Evropu na změnu, kterou kvůli přílivu emigrantů prochází?
  Jedna otázka je, co opinion leadeři dělají, a jiná je zase, jak jsou slyšet, komu chtějí lidi naslouchat. Ta citace, kterou jste zmínila, je Ibn Warraq. Což je jeho pseudonym, je to odpadlík od islámu, klasik protiislámského písemnictví, český překlad jeho knihy Proč nejsem muslim se stal takovou vlaštovkou. Je to průkopnická kniha, ve které Warraq útočí nejen na muslimy, kteří jsou jistým způsobem oběti (narodili se v muslimském prostředí, takže si nemohou vybírat), ale obviňuje plošně západní odborníky, religionisty, orientalisty, že si selektivně vybírají, co se jim na islámu líbí, a bojí se pohlédnout pravdě do očí.

  Pojďme se ještě zastavit u proměny Evropy. V poslední době se často mluví o evropských hodnotách, nebo dokonce o německých hodnotách, francouzských hodnotách, to slovní spojení se začalo docela nadužívat. Vy v citacích uvádíte i to, že Evropa by měla debatovat o tom, jaké hodnoty si chce uchovávat, ne se jen prezentovat jako zářný příklad pro lidstvo a mravní velmoc.
  To je citace z knihy Waltera Laqueura Poslední dny Evropy, překlad té knihy na českém trhu jako první nastínil chmurnou vizi kontinentu, který bude stále více islámský. Pokud tomu máme čelit, nelze si dělat iluze, že my jsme ti skvělí a oni ti primitivové, ale naopak si vytyčit, na čem chceme lpět, co je zásadní, co je třeba si uchovat, co je to podstatné. V debatách o budoucnosti Evropy a islámu se mnohem častěji objevuje, co nechceme, než to, co chceme uchovat. Já se přiznám, že pojem evropské hodnoty je pro mě poněkud vyprázdněn
  Celý rozhovor s Ostřanským, který volá po serózním rozhovoru, ale samozřejmě ne s Konvičkou a spol. http://www.rozhlas.cz/radiowave/rozhovory/_zprava/hovoru-o-islamu-se-nesmi-zmocnit-stvave-facebookove-skupiny-rika-ostransky–1487531

  P.S. Jinak dnes vychází v academii Arabské jaro Milana Mendela – velmi korektně podaný současný vývoj na Blízkém východě z několika úhlů.

 22. Ondřej

  Rád bych řekl pár slov ohledně toho pojmu multikulturalismu. Kdosi tady tuším vznesl (Seal, Embéčko?) řečnickou otázku, cože to ten multikulturalismus vlastně je. Další z řady politicky klišoidních – ismů? Možná, ale já myslím, že ne. Na rozdíl od klišé vztahujících se k věcem, které už ztratily svoji genealogickou autenticitu a v čase zdegenerovaly v politicko-ideologické klišé (komunismus, kapitalismus, konzervatismus, nacionalismus atd.)

  Předně multikulturalismus není žádné spiknutí nadnárodních elit, ale reakcí vesměs levicových intelektuálů na příchod postmoderny jako jeden atribut jejího filozofického uchopení. Než k její definici dám něco ze seriozních odkazů a řeknu pár slov sám, ukážu co o ní říká hnědý eurofobní neokonzervativní webový „Euportál“, vystupující právě pod záštitou Václava Klause a mající blízko k D.O.S.T. zakladatelům.

  „Multikulturalizmus je duchovný produkt ultraľavicového neomarxistického hnutia nazývaného Nová ľavica z 60. rokov dvadsiateho storočia, ktorá vychádza z učenia tzv. Frankfurtskej školy, reprezentovanou skupinou neomarxistických filozofov, tzv. kultúrnych marxistov ako Adorno, Marcuse, Lukács, Gramsci, na ktorých nadviazali Foucault, Habermas a ďalší. V kultúrnej vojne, ktorú Nová ľavica vyhlásila všetkým tradičným hodnotám a výdobytkom európskej civilizácie dominovala postmoderna. Nebudem polemizovať o význame tohto pojmu, v mojom systéme je súvzťažne postmoderna prejavom relativizácie a relativizácia je prejavom postmoderny. Nová ľavica a jej pokračovatelia rozvinuli Marxov triedny boj na civilizačnú, kultúrnu, rasovú, menšinovú a komunitnú úroveň, čiže do podoby ideológie multikulturalistického komunizmu. “

  Takže co k tomu říci? Ano, ty personálie budou správně, ale přeci jen tam jedno jméno chybí. Seal jistě ví, a já dodávám – není to nikdo jiný než můj oblíbenec Jacques Derrida. Sám původem Alžířan se vyjadřuje k zásadním věcem velmi jasně. Není možné v době globalizace, kde při aplikaci lidského práva zvolit si kde chci žít a pracovat (přestěhovat se do jakékoli země za předpokladu třeba podnikání či pracovního poměru který je legální, pak garantuje svoboda pohybu která je nedělitelným právem každého kodifikovaný Listinou základních práv a svobod), pak uzavírat se jiným kulturám je hloupost a spěje k vlastní stagnaci a „zahnívání“, dokonce Derrida zpochybňuje akty „národního občanství“ a volá po „světoobčanství“. Tady je pro němčináře dobrý překlad recenze jeho knihy „Die Einsprachigkeit des Anderen“, kde se mj. píše:

  „Die Einsprachigkeit ist durch das Monopol und die Hegemonie einer Kultur verfügt, und doch ist sie als die Sprache des Anderen immer eine absolute Übersetzung ohne Ursprungssprache. Gegen die Gefahr einer monolithischen Herrensprache optiiert Derrida für die Chance, die Unentscheidbarkeit und die Gastlichkeit einer Sprache, die sich in ihrer monologischen Struktur ihrer Öffnung auf das Andere bewußt wird und ein Sprechen als Versprechen einer kommenden Sprache beinhaltet. In diesem Sinne konfrontiert er auch die Aufklärungsidee eines Weltbürgertums mit den radikalen Konsequenzen eines unbedingten Gastrechtes, wie es sich an konkreten politischen Projekten wie dem der “Zuflucht-Städte” für verfolgte Schriftsteller zu beweisen hat.

  Derridas Überlegungen zur sprachlichen Kulturidentität, zum Staats- und Weltbürgertum sowie zum Verhältnis von Asylrecht und Gastfreundschaft sind ein wichtiger Beitrag gerade zu der in Deutschland aktuellen Diskussion um eine s. g. “Leitkultur”.

  Jinak jak vnímá postmoderna nově utvářenou společnost a její hodnoty? Lze to shrnout takto jako několik zádad – kritika rozumu = postmoderna kritizuje nadvládu rozumu (racionalismus), který nám svět ukazuje pouze v určitém světle, přičemž zcela popírá pohledy jiné kulturní pluralita = postmoderna odsuzuje etnocentrismus (tj. vyzdvihování jedné kultury nad ostatní; většinou euroamerické), který má negativní dopad na svět usiluje o spravedlnost – v rámci nové koncepce světa by mělo dojít k zrovnoprávnění všech myšlenek nebo názorů. Myslím, že tím je dosti jasně definován samotný přístup k multikulturalismu.

  • Astr

   ….v rámci nové koncepce světa by mělo dojít k zrovnoprávnění všech myšlenek nebo názorů. Myslím, že tím je dosti jasně definován samotný přístup k multikulturalismu.

   by mělo dojít, jenze skutek utek :-(

   Misto“zrovnoprávnění“ se aplikuje opet to co predtim , jen v opacnem gardu.
   S multiculti cilem cilena “ positivni diskriminace “ je jednim z vysledku
   tak pak se nedivme ze si lide kladou otazku zda to neni ukazkove programove nasirani ovcana ? :-(

   • taras2

    Není to programové, Astře, je to patrně nechtěný, ale jinak logický důsledek lidské hlouposti, která ve věku informačních technologií kupodivu nabírá na síle, místo aby tomu bylo naopak. Neschopnost logického myšlení u v IT v podstatě vychovaných mladých lidí je nápadná a zřejmě je to ukryto jako významný prvek v kybernetice. Zblbnutí uživatelů.

    • PeeBee

     „vychovani v it“, to mate na mysli nauceni uzivat ikonky a buttonky? yes, ok, cancel, copy, add friend,… to s it v podstate nijak nesouvisi. ti co v it technologiich pracuji, se to musi snazit delat „BLBUVZDORNE“ z jistych duvodu…

     • Divoženka

      Hezky to vyjádřila v jednom rozhovoru ekonomka Švihlíkova :
      „…….to je i důvod, proč degraduje školství, to není vedlejší důsledek, ale jednoznačně záměr, protože jakmile máte lidi, kteří jsou vzdělaní technokraticky, umí udělat tabulku v Excelu, ale jinak jsou systémově hloupí, to se to pak vládne…..“
      Něco na té myšlence asi bude :)

      • Janika

       Já nevím, Divoženko, technicky vzdělaní lidé mi připadají naopak že to mají v hlavě srovnané.

   • Astr

    Kritika toho az jakou nekorektni podobu pro mistni obyvatele politika korektnosti alias multiculti dostava
    a to nejen od vychvalovanych „zapadnich demokracii“ ale I od politicky korektni vlady Sobotky

    Doplnim o srozumitelny nazor presidenta Zemana:
    Pro české děti peníze nejsou, ale pro imigranty ano? podivuje se Zeman
    http://www.novinky.cz/domaci/376147-pro-ceske-deti-penize-nejsou-ale-pro-imigranty-ano-podivuje-se-zeman.html

    Pak neni divu ze ma president prizen obycejneho lidu,
    a ze ani kdyby se kavarna na hlavu stavela,
    lide budou vetsinou se Zemanem souhlasit a opet ho i volit !

  • Seal

   To má být nějaký paleokonzervativní vtip á la Buchanan? Myšlenkovým guru toho skutečného multikulturalismu, který selhal, není ani Derrida, ale kanadský filozof Charles Taylor.

   • Ondřej

    Asi jste si to spatne precetl. Nic takoveho tam netvrdim. Naproti tomu jestli je ta vase posledni replika odstartovana soutez o jmeno myslenkoveho guru multikulturalismu pak Kanadan ano, Will Kymlicka.

    • Ondřej

     Jinak máte pravdu, pluralismus a komunitarismus nejvíce propagoval on, jinak kdybychom šli dále do minulosti, nutně narazíme na jméno třeba Johna Rawlse a ještě předtím na Jean-Jacquese Rousseaua. Nevím co selhalo, ale multikulturaoismus není syntetická ideologie jak to vidí striktně konzervativní pravičáci. Je to objektivní proces, bez kterého by mj. nevznikla Amerika resp.by zůstala jako feudální država v ranku „rozvojových“ zemí někde za Kongem a JAR.

     • PeeBee

      aby ses pri tom narazeni neotloukl. co treba zapatiste? potrebuji cist zvasty bileho muze?

     • hans

      Jestli Amerikou myslíte USA, tak ty vznikly násilnou likvidací multikulturního indiánského světa a jeho nahrazením monokulturou bílých anglosaských protestantů.

 23. Astr

  Tarasi, ze se jinych lidskych hlouposti nechytaji massmedia a nerozmazavaji !
  Proc prave jen nektere vybrane broskvoviny ?
  Jakoby byli boys z medii domluveni
  Komentujes IT a jejich mysleni pricemz ale z hlediska cele spolecnosti jsou nejen ajtaci ale cely internet stale jen mensinovou zalezitosti.
  Na Ajtaky si nejak mimoradne dnes mirny,
  byt spravne nabrousen
  napsal bys ze jejich rozum je roztrousen
  jen mezi nuly a jednicky
  v rozmeru lezate osmicky

 24. Seal

  Hmm, tak Duka a spol. asi už ztrácejí krok i se slovenskou katolickou církví. Tohle mě zaujalo: „Slovenská katolícka charita v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska („KBS“) pripravila a rozposlala počas uplynulého víkendu do slovenských katolíckych farností leták so základnými informáciami o migrantoch, utečencoch a azylantoch. “Ide o to, aby ľudia chápali kľúčové pojmy, mali jasno v číslach a rozumeli súvislostiam. Ak informácie chýbajú, vytvára sa priestor pre šírenie jednostranných pohľadov a nevyvážených postojov. K otázke utečencov treba pristúpiť v duchu kresťanskej lásky, ktorá si nezakrýva oči pred pravdou, vidí problémy, no zároveň hľadá rozumné, ľudské spôsoby riešenia,” povedal o zámere Martin Kramara, hovorca Konferencie biskupov Slovenska. KBS požiadala biskupské úrady, aby leták zaslaný v elektronickej sprostredkovali všetkým farnostiam s prosbou o jeho rozšírenie medzi veriacich. Na Slovensku je aktuálne takmer 3 tisíc farností.“
  Ten leták včetně citátu papeže Františka, je tady: http://www.charita.sk/content/docs/utecenci_letak.pdf

 25. Ondřej

  Jinak humorná historka a hlavně, zase ta čísla nějak „nesedí“:-)

  Vítejte v Německu! Řidič autobusu v Bavorsku spontánně zdravil přistěhovalce

  Do Německa směřuje nejvíce uprchlíků. Jen za první polovinu letošního roku tam o azyl požádalo téměř 180 000 lidí, což dvakrát více než za stejné období v předchozím roce.

  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/377690-vitejte-v-nemecku-ridic-autobusu-v-bavorsku-spontanne-zdravil-pristehovalce.html

 26. PeeBee

  jeste pro janiku k povolavaku vs. zoldakovi – zkusenost z u.s.:

  „…In 2015, the spectacle of slaughter is still with us. These days, however, few Americans have that sense that it might be happening right down the street. War is no longer a part of our collective lives. It’s been professionalized and outsourced. And here’s the wonder of it all: since 9/11, this country has engaged in a military-first foreign policy across much of the Greater Middle East and northern Africa, launching an unending string of failed wars, conflicts, raids, kidnappings, acts of torture, and drone assassination programs, and yet Americans have remained remarkably unengaged with any of it.

  This is not happenstance. There is, of course, no draft. President Richard Nixon ended it in 1973 with the demobilizing of the antiwar movement in mind. Similarly, the military high command never again wanted to experience a citizen’s army reaching an almost mutinous state and voting with its feet or its antiwar testimony or its medals. Ever since Vietnam, the urge of successive administrations and an ever-expanding national security state has been to fight wars without the involvement of the American people (or the antiwar version of democratic oversight). Hence, the rise of the warrior corporation and the privatization of war. …“