Evropa už není

Napsal alexey43
Překlad Janika, převzato odtud

charlie

Ve francouzském časopisu Charlie Hebdo se objevily dvě karikatury zobrazující mrtvé dítě. Na jedné z nich je nad vyobrazeným tělem reklama McDonaldu s nápisem: „Dva Happy Meal za cenu jednoho“. Karikatura se nazývá „Tak blízko k cíli.“

Na druhém obrázku je s utonulým chlapcem zobrazena postava připomínající Krista. Nad ním je napsáno: „Křesťané chodit po vodě, muslimské děti se topí.“ Obrázek má název: „Důkaz, že v Evropě vládne křesťanství.“

Je mi lhostejný osud těchto „karikaturistů“. Musí být hrozný podle principů, které definují, co je „bílé“ a co je „černé“, co je dobré a co je zlé, kdo je dítě a kdo je matka, žena. Ve Francii už tyto principy neplatí. V Evropě s největší pravděpodobností spíše ne, než ano.

Všichni jsou Charlie.

***
Dialog není možný z principiálních důvodů. Prostě není možný. Úkolem Ruska je přeformátování Evropy. Decharliefikace. Teprve potom jsou možné kontakty.

Evropa není hodna normálního vztahu, dokud nezavře své karikaturisty na doživotí.

Karikatury jsou zde: http://www.independent.co.uk/news/world/europe/charlie-hebdo-cover-cartoon-jokes-about-death-of-drowned-syrian-toddler-aylan-kurdi-10499645.html

Reklamy

129 comments

 1. Janika

  Takhle nás vidí Rusové, a věřím tomu, že to tak cítí celým srdcem. Oni jsou takoví. Rozumím jim, a nevím, co s tím. Sama na vlastní kůži vidím, jak je těžké zastávat na jedné straně rozumná stanoviska, například aktuálně ochranu hranic, a nebýt přitom v jednom šiku s podobnou pakáží, jakou jsou vyznavači výše uvedené „kultury“.

  • taras2

   Což brát karikaturu jenom jako (nepříliš povedený, dejme tomu) obrázek a satiru, reakci na mediální cirkus (fotka na všech titulních stranách světových médií), který se spustil a připomíná hysterii, vláčení jednoho utopeného chlapečka tiskem, zatímco v tom samém okamžiku desítky kurdských dětí hynou při náletu tureckých letadel na kurdské osady, to bez jakékoliv publicity jenom proto, že Turecko je vzorný žáček NATO?

   Možná by zase naopak někdo Rusku mohl vytknout a předhodit, že se s ním civilizovaný svět začne kamarádit teprve tehdy, až se zbaví svého primitivismu, hrubiánství, uctívání ikon, rozteklých afektů, podvědomého pocitu méněcennosti a zamlčování gulagů, v nichž se první dva jmenované fenomény provalily jak hráz rybníka při povodni.

   Tyhle záležitosti je nutno brát s rezervou, je to černý humor, který někteří milují a většina upřímně nesnáší a nenávidí. Je to nakreslený, není to realita. Ta spočívá v tom, že neodpovědný otec posadil svou rodinu do gumového člunu a vydal se s ní na moře.

   • embecko

    Ano, je to mozne brat takhle, Tarasi, ale je mozne to pobrat i stovkou jinych zpusobu. Ocitame se v nove dobe barokni, casech Labyrintu sveta a raje srdce :o)

   • Janika

    Takže urážet lidi v tramvaji je hulvátství a urážet mrtvé dítě je černý humor, aha.

    • taras2

     Mrtvé dítě urážet nelze, protože je mrtvé. Schází subjekt. Karikatury nezesměšňují chlapečka, ale ta první nepříliš inteligentní touhu muslimských utečenců po západní konzumní společnosti (macdonaldizace), při tom jejich přepjatém náboženském šílenství, druhá je řekněme nevkusná ukázka studentského humoru, ale zase nesměřuje ke chlapečkovi, ale snad upozorňuje na to, že tady jsme doma my.

     Nevidím žádný důvod pro to, aby nám Rusové vyhrožovali přeformátováním, tím se autor dostal na úroveň islámského fanatika bez mozku.

     • Janika

      Urážejí památku toho bezmocného nevinného tvorečka. Urážejí city jeho blízkých, kteří pro něj truchlí, pokud přežili.

      Nikdy bych nečekala, že něčemu takovému budou návštěvníci tohoto blogu aplaudovat. Nastal zřejmě čas to tady zabalit.

      • taras2

       Reaguješ nepřiměřeně, stejně jako Alexej (autor článku) argumentuje nepřijatelně: kvůli karikaturám bude přeformátovávat Evropu? Jak? Tankama? Kdo je na tohle zvědavej?

       • Kamil Mudra

        Podle mne reaguje Janika naprosto přiměřeně a správně. Takové vtipy jsou hnusné a smrt dítěte by měla být pro každého vtipálka tabu, ať svůj satirický hrot míří kamkoli. Takto pojatý „černý humor“ už není vtipný ale ubohý a staví do velmi trapného světla jak svého tvůrce tak i toho, kdo se mu dokáže smát.

        Kdyby pro Evropu platilo že všichni její obyvatelé „jsou Charlie“, nestála by ani za to přeformátování. Naštěstí tomu tak není a autor článku ať si svůj „úkolák“ strčí za klobouk. Pokud chce něco přeformátovat, měl by začít u svého paušalizování.

        • taras2

         Ta poznámka, že Janika reaguje nepřiměřeně, se vztahovala na její prohlášení, že to tady zavře. Pokud jsi to přenesl na její reakci na karikatury (které výslovně – viz komentáře výše – neobdivuji), je to faul. Připojil ses tak k faulu paní domácí, která mě obvinila, že těm karikaturám fandím. Polibte mi oba šos.

         • Kamil Mudra

          Promiň, Tarasi, ale já to fakt pochopil jako konstatování že reaguje nepřiměřeně na ty karikatury a rozhodně tě nepodezřívám že bys jim fandil. Pokud jsi měl na mysli jen to prohlášení o zavírání tak s tebou souhlasím.

          Ale od tvého šosu si raději podržím odstup – kdo ví kde všude ho za sebou taháš :-)

          • Kamil Mudra

           Teď jsem se znovu díval na ty karikatury a u té s Ježíšem si vůbec nejsem jistý zda ji lze konkrétně spojovat s tím utopeným dítětem. Spíše mi to přijde jako obecná narážka na všechny utopené migranty (z muslimských zemí) o kterých se v médiích píše.

          • Kamil Mudra

           Vypadlo mi: …si TAKÉ vůbec nejsem jistý…
           To jen abys si nemyslel tě nečtu :-)

       • Divoženka

        Taky jsem to zaznamenala a ani bych se nedivila, že to je pravda. Jak se říká “ na každém šprochu pravdy trochu „….
        Všímaví bloggeři totiž postřehli, že existují dvě verze fotografie nálezu Aylanova těla, z nichž vyplývá, že fotografie byly inscenovány. Kde je pravda ?
        …..Co ale říct o syrské matce, co utíká před válkou a přitom si nechá udělat páté děcko? Proč ho nechrání před válkou jako sama sebe…? Není to rovněž o mateřské zodpovědnosti…?To jí válka nevadila, když do ní přivedla tolik dětí a ještě se s nimi vypravila na tisíc kilometrů dlouhou úmornou pouť…?….. Dle věkového rozestupu dětí musely nejméně dvě poslední být počaty již v době konfliktu. Bohužel jsou děti velmi často zneužívány v protilidské propagandě…..
        http://www.rukojmi.cz/clanky/370-kdyz-jsou-deti-zneuzivany-v-protilidske-propagande-aneb-nepostradaji-sobecke-syrske-zeny-na-uteku-pred-valkou-materskou-zodpovednost

        • Janika

         Asi ty nezodpovědné matky tam nemají antikoncepci.
         To je taky komentář, že se jednomu zvedne žaludek.

         • jojo

          Za komunistov nebola antikoncepcia, ale zodpovedné ženy praktikovali prerušovanú súlož ak neboli po ruke kondómy. Alebo Ste už na to zabudli? Mám taký pocit, že je tu veľa falošných moralistov, čo odmietajú pozerať na problém utečencov triezvymi očami. Povinné čítanie: Thilo Sarrazin : Nemecko pácha sebevraždu

          • Janika

           Za komunistů byla antikoncepce běžná (dana, hormonální). O přerušované souloži jsem se domnívala, že je záležitostí muže a jeho řekněme dovednosti. Jak jsou na tom v tomhle ohledu muslimové a do jaké míry jim to mohou ženy nařizovat mi není známo.
           Jinak blbý komentář přesahující úroveň obvyklou, takže ban.

          • Janika

           Vlastně jsem se měla joja zeptat, jak ty ženy soulož přerušují. Mohla jsem se možná něco dozvědět. Takže jojo, tohle objasnit můžete, a pokud to bude smysluplné, ban zruším.

         • Divoženka

          Nemají antikoncepci ? Aha, no jestli to spíš nebude mít co do činění s jejich vírou. Protože Alláh to tak chce a protivit se jeho přání je hřích. A že je musí někdo živit, šatit a mít za ně zodpovědnost ? Na to, že nám stále z médií tvrdí, že k nám prchají samí vzdělaní lidé, bych očekávala trochu víc pragmatičnosti. Celkově mi to připomíná návrat do středověku. Jelikož islám je asi o těch 600 let mladší, tak vlastně by to tomu roku 1400 odpovídalo, i těm praktikám ( náboženským) že ? To chcete aby tady znovu vládlo tmářství ? Zajímalo by mne, jak vyřešíte dle platných zákonů mnohoženství, které je v islámských zemích velmi časté ? Budeme jim to tolerovat ? To budou jiné zákony pro nás domorodce a jiné pro přistěhovalce ? Nebo máte jiné řešení? Jes

          • Janika

           Divoženko, nejen s vírou, ale i temperamentem. Oni jsou prostě jiní, než jsme my. Racionální, nebo spíš moudré, je to akceptovat a nesoudit.

           Opakuji už po sté, a není proto divu, že mě to vytáčí: Jsem proti masivnímu přílivu imigrantů, ale těm lidským bytostem, které se už u nás ocitly, je třeba lidsky pomoci. Naše zákony musejí respektovat. Proti mnohoženství jako takovému nic nemám. Rodit jedno dítě za druhým mi naopak připadá jako zotročení ženy. Navíc Země je přelidněná, nemůžeme se donekonečna rozmnožovat a čekat, že to jednou hrůzně ukončí jaderná válka. Jenže takhle uvažuju jako obyvatelka žijící v blahobytu Evropy. Být Syřanka, já, nebo Vy, co my víme, jak bychom uvažovaly. To nemůžeme s jistotou říct žádná. Povyšovat se na ně a udělovat jim hraběcí rady je zvlášt od ženy slušně řečeno velmi necitlivé.

          • Seal

           Proč by se mnohoženství mělo tolerovat zvláštním zákonem? Zrovna tohle naopak skvěle koresponduje se zdejšími kulturními zvyklostmi, které uznávají, že k regulérní manželce jest zcela normální pořídit si v případě potřeby také druhou ženu. V některých kruzích se to dokonce bere jako znak prosperity, takže řeč může být akorát o společensky přijatelném počtu. Jinak otázky antikoncepce a početí radím zatím spíš probírat s představiteli katolické církve, jejíž vliv už od Klausovy éry hmatelně roste a sílí už i v tom kdysi bezbožném Česku.

          • Divoženka

           No a není to s tím mnohoženstvím tak, že muž může mít jen tolik žen, kolik uživí ? Tam asi sociálku a dávky v nouzi nemají , nebo se pletu :)

          • Divoženka

           A k tomu pomáhání a lidské pomoci. Pomůžu si citátem nějakého nicu „niky“, který přesně vyjadřuje mé emoce :

           „Pokud toto vztáhneme k imigrantské krizi, tak se nepochybně jedná o lidi, kteří trpí a potřebují naši pomoc. Ostatně o tom nás vehementně informují média a pseudohumanisté. To nikdo nezpochybňuje, ale přesto neustává smršť dokazování, že imigranti trpí a je nutno jim pomoci, což vytváří dojem, že toto utrpení někdo popírá, či schvaluje. Následně je předloženo populistické řešení, a kdo ho nepodpoří, je ten, kdo utrpení popírá, či schvaluje.
           Ale vraťme se k podstatě věci a to, zda nesou na své situaci vinu. Domnívám se, že ano. Nezasáhla je živelná pohroma, ani na ně nezaútočil cizí nepřítel. Bojují tam sami mezi sebou. Jedná se o občanské, či náboženské války, které odstartovalo tak zvané Arabské jaro. (AR) To byla věc, kterou chtěli oni sami. Navenek bylo AR prezentováno jako boj za svobodu, ale v podstatě se jednalo o snahu náboženských skupin získat větší vliv.“

           Kupodivu od nepaměti docházelo mezi sousedními kmeny nebo etniky k válkám, konkurenci o libovolné zdroje řeší lidé válkou odjakživa, i v těch nejprimitivnějších společnostech. A to je taky důvod, proč mají všichni svou zem kterou brání a proč na vpády cizinců reagují násilím. Jde o vrozenou reakci, teritorialitu mají i zvířata. A sluníčkářský přístup vede jen k zániku původní populace.

          • Janika

           To nikdo nezpochybňuje, ale přesto neustává smršť dokazování, že imigranti trpí a je nutno jim pomoci, což vytváří dojem, že toto utrpení někdo popírá, či schvaluje.“
           „To nikdo nezpochybňuje, ale přesto neustává smršť dokazování, že není možné přijmout všechny uprchlíky, což vytváří dojem, že toto přijetí někdo propaguje, či schvaluje.“

           Je to na obou stranách stejné. Připadám si, že mluvím s hluchými a slepými, pořád dokola opakuji to samé a druhá strana to nevnímá. Přitom je pravděpodobné, že s mnoha lidmi, kteří odtud odešli, bychom našli společnou řeč, kdyby byli schopni rozlišovat i jiné nuance, než černobílé vidění.

           Ovšem že se dočtu, že Libyi si rozvrátili Libyjci sami, toho bych se opravdu nenadála. Od člověka, který si tohle opravdu myslí, se dá sotva očekávat nějaký přínos do diskuze.

          • jojo

           Janiko ja by som Vám to rád vysvetlil ako je to s tou prerušovanou súložou. Aj to, že je to viac ako „dovednost“ mužov. Ale Vy Ste moju odpoveď skryli. Vy ste takto hlúpo zaviedli debatu do kúta. A hlavne máte strach aby sa Vá tento debatný krúžok nerozsypal. Nemáte na to aby Ste poučovali a moralizovali, keď si bez urážok nedokážete vypočuť Vám nepohodlný názor. Nežiadam si od Vás ani odpoveď. Veľa šťastia.

          • Janika

           Tak to vysvětlete, pořád marně čekám vysvětlení, jak žena přerušuje soulož, píšete kde co okolo, ale k věci nic.

     • hg

      Ruská civilzace nikoho přeformátovávat nebude, poslední naděje Evropy je, že s prosíkem půjdou Evropané na Matičku Rus požádat o pomoc – a vymést žlutočernou svoloč z Evropy špinavým koštětem. Nebude to v historii poprvé, kdy Ruská civilizace zachrání Evropskou. Tentokrát helfnou také ještě Kitajci.

    • Sio

     Ano, tohle chce číst mezi řádky. Podle mého názoru taky vůbec nejde o toho chlapečka. Je to SATIRA a ta nebývá takto prvoplánově přímočará. Objektem, který se snaží SATIRA (a to tak se SATIROU bývá často) vyzdvihnout, zesměšnit a urazit je POKRYTECTVÍ. Ti, kteří to nechápou, zuří a útočí na SATIRIKA. Brání tím svého oblíbeného POKRYTCE. Přiřazují se k tím ke stádečku zmatených obětí manipulace, které netuší, jaké procesy ve světě probíhají, kdo je řídí a co tím sleduje.
     Toho chlapečka nezabili SATIRICI z toho kontroverzního časopisu. Zabilo ho POKRYTECTVÍ spojených pravdoláskařů všech zemí, a tím i všichni, kdo POKRYTECTVÍ podporují. POKRYTECKÉ sliby lepšího života, které většině těch nešťastníků nebudou splněny. A právě ty zvedly otce toho chlapečka a přiměly ho nasednout na nebezpečnou kocábku. A to ho zabilo.
     Německo a Rakousko už obnovují „hraniční kontroly“. A to nebude poslední opatření. Jak právě vysílají v rádiu, „existence Schengenského prostou je ohrožena“. Žeby rozpad eU?

     • Janika

      Tak to je morálka. Dobytkové z Hebdo jsou málem hrdinové, odhalující pokrytectví západu, a nesrovnatelně méně sprostý mladík v tramvaji je vyvrhel a hulvát, před kterým slušný člověk, co je Charlie, přejde na druhý chodník a zavolá na něj policii.

      • Sio

       No, na arbitra morálky se tím nepasujete, že ne? O morálce se lze přít velmi dlouho, to bych nerad.
       K FAKTŮM. Podle vás jsou satirické časopisy nemorální? A nejsou západní média v přístupu k problému masové imigrace pokrytecké? A co pokrytectví, to není nemorální?
       Já bych třeba osobně tuto formu nepoužil, je na mě dost šokující, ale pokud to mám nestranně vyhodnotit. Jistě, i o tom mladíkovi se dá omluvně uvažovat, že v tom vyrostl atd. Ale jeho práva končí tam, kde začínají práva jiných. A on byl agresivní. Nevím o žádném lidském právu, které by zakazovalo satiru. Komu to není po duši, nemusí to číst. A ano, má právo to odsoudit. To nikomu neberu.

       • Janika

        No vždyť říkám, morálka, jak má být. Máte to předpisově srovnané, Sio, jste platným členem společnosti. Jen upřesním – mladík nikoho neomezoval, on urážel. Hebdo také urážejí. Jenže na rozdíl od mladíka jsou institucí, mají na to glejt a tak se tomu urážení říká satira. To máte jako se zabíjením. Také se to musí dělat legálně, odhlasovat rezoluce o bezletové zóně například, no a pak můžete vraždit do aleluja a vraždění to už nebude.

        • Sio

         No, v případě mladíka se ho dalo zbavit jen vystoupením z autobusu. Prudká protiargumentace hrozila fyzickým napadením popřípadě ještě popotahováním na úřadech za urážku jiné rasy. To je dost omezení.
         V případě satirického časopisu stačilo si jej nekoupit a nečíst. To zase jako velké omezení nevnímám.

        • Sio

         K té morálce – to vy zastáváte postoj, který je postojem mainstreamu, to si, Janiko, neuvědomujete? Vy jste mainstream, vy jste na straně těch, co mají glejty, a ovládají média a politiku, vy tu moralizujete. Spolu s médii, Merkelovou, Hollandem, a nejvyššími europotentáty.
         Věřím, že jen díky tomu, že se vám nedaří v situaci zorientovat, není to ostuda, takových lidí je mnoho, vlastně většina a to na obou stranách sporu. Hebdo urážejí, ale ne toho chlapečka, urážejí mainstream. A vy skutečně uražena jste, když se vás to tak dotýká, Hebdo se trefil.
         Já nejsem příznivcem fašismu ani nějakých pogromů. Ale ten proces logicky lidi tlačí právě tímto směrem. Pokud se to nezastaví, nemůže to skončit jinak. Je mi líto.

        • Sio

         K zabíjení – ano, to způsobilo tu imigraci. A v Evropě na tom největší podíl mají právě ti politici, se kterýma si teď notujete. Loutky nadnárodních korporací a poslušní sluhové Amíků. Ti to celé způsobili a mají ještě tu drzost poučovat a moralizovat obyčejné lidi. Jak jim jen můžete věřit? Kdo je tu pak platným členem společnosti?

       • Kamil Mudra

        „Nevím o žádném lidském právu, které by zakazovalo satiru.“
        Hmm… Tak zkus napsat satiru na holokaust.
        Satiru nemůžeš nijak zakazovat stejně jako nemůžeš obecně zakázat třeba používání nože. Ale můžeš zakázat nějaký spůsob jeho použití – třeba že s ním nesmíš bodnout někoho do břicha.
        Mladíka neomlouvá v čem vyrostl a satirika neomlouvá že postrádá sociální cítěni. Mladíka bych vyhodil z autobusu a satirika z redakce.

        • Sio

         Satira na pokrytecké zneužívání holokaustu je legitimní, není to totéž jako satira na holokaust. Samozřejmě, může to být pro satirika velmi nebezpečné, čili v takové satiře zabrání strach s represí. Zneužívání holokaustu je ovšem urážkou jeho obětí, proto je legitimní satira namířena proti těm, kteří to dělají.
         Zneužívání smrti malého chlapečka k manipulaci s veřejností je sviňárna a je urážkou té oběti. Proto všechna ty mainstreamová média, která uveřejnila jeho fotku udělala něco horšího, než ten Hebdo.
         Satiru na holokaust přímo? Na ty, co ho páchají, jistě. A na oběti? Jak byste si představoval satiru na oběti vražd, aby to byla stále ještě satira?
         Jak říkám, na Hebdo to nebylo zesměšňování oběti, ale těch, kterým její smrt přišla vhod k propagandistickým účelům. Jinak to vůbec nedává smysl, alespoň ne někomu, kdo ví, co je to satira.

         • Seal

          Vždyť jsem to už napsal: Vyzmízíkujte fotku toho utopeného chlapečka nebo vyvraťte jeho příběh a rázem máte po problému, že ve Středozemním moři se jenom v letošním roce utopilo dva tisíce lidí. Váš starost to přece není, protože vy už dopředu víte, že byste raději dva roky hnil bez perspektivy v utečeneckém táboře, než abyste nasedl do přeplněného gumového člunu s nejistým cílem. Anebo byste vzal rovnou do ruky zbraň a šel za něco bojovat, jak nedávno připomínal ve své homili kardinál Duka, což se tak zalíbilo udatným českým rekům, že to teď po něm masově recitují.
          Satira ja akorát umělecká forma, se kterou můžete usilovat jak o dobré, tak i o špatné věci. Pokud nevíte o čem je řeč, tak si zkuste něco zjistit o tom, proč se satira ve formě karikatury využívá tak často a dlouho právě v té propagandě. CHB nejsou žádní pitomci, takže přes různá opačná vyjádření moc dobře vědí, na jaké žánrové ploše se s těmi svými karikaturami pohybují.

          • Sio

           Nikoho nezmizíkuji. Vím, že se utopilo několik tisíc lidí. Co bych udělal já, to není podstatné, možná totéž, co oni. Nemám nic proti těm lidem, dokonce ani těm z Afriky. Ale mám dost hodně proti tomu procesu a považuji ho za humánnější zastavit. Jsem přesvědčen, že nepovede k tisícům, ale k desetitisícům, možná statisícům obětí. A ten exodus jsem nevyvolal já. Vyvolali ho ti, co nám dnes kážou morálku o xenofobii. Co třeba postarat se napřed o naše bezdomovce? To k humanitární katastrofě nepovede.

         • Kamil Mudra

          „Jak říkám, na Hebdo to nebylo zesměšňování oběti, ale těch, kterým její smrt přišla vhod k propagandistickým účelům. Jinak to vůbec nedává smysl, alespoň ne někomu, kdo ví, co je to satira.“
          Sio, pokud měl tvůrce té karikatury takový záměr jak uvádíš, tak neumí svou práci a měl by jít dělat něco jiného. Pokud by zkarikoval fotografa který to dítě fotí pro svůj časák, bylo by to naprosto v pořádku. Ale to co stvořil si může vykládat jako kritiku médií jen ten kdo je ochoten si „domyslet“ (spíše vymyslet) cokoli jen aby mu to zapadlo do jím prosazovaného scénáře. To co autor nakreslil je sprostou satirou na oběti a spadá to do té podoby „satiry“ o které jsi sám napsal: „Jak byste si představoval satiru na oběti vražd, aby to byla stále ještě satira?“

          A jedno OT: My už si netykáme? Pokud už nechceš, tak dej vědět a já se přizpůsobím.

          • Sio

           Ne, klidně mi tykej, já jsem jen sklerotik a tak někdy ze zvyku vykám všem. Asi bych měl tady říci, že nejsem žádný obhájce těch Hebdo, pouze vidím i jinou interpretaci, než je ta, co ze nabízí. A pokrytectví západních vlád mě pořádně štve.

          • Janika

           Zapomínat, jestli si s někým tykáme nebo vykáme je stejně nezdvořilé, jako nezapamatování si jména. Jistě, skleróza pracuje, ale měli bychom se snažit. Tohle je takový první krůček k tomu, abychom druhého člověka vnímali. A bez vnímání druhého a reagování na jeho projevy není možná žádná komunikace.

          • Sio

           Potřebujete si kopnout, že? Každý prostě není tak dokonalý, a zvěstovatelm pravdy a etiky, jako vy. Jistěže máte pravdu, nejsem tomu rád, že jsem to zapomněl, ale bohužel, jsem jen člověk. Navíc o mě opravdu prakticky nic nevíte, nejsme každý stejný a neměli jsme stejný život a nemáme stejné zkušenosti, jen to k tomu mohu říci.

          • Janika

           A co je mi do toho, jaký jste a jaký jste měl život? Vyjádřila jsem se k jednomu konkrétnímu aspektu v mezilidské komunikaci. Nehodnotím tím Vás, jen Vaše konkrétní jednání. Na rozdíl od Vás, všimněte si toho, prosím, a pokuste se pochopit ten rozdíl.

       • embecko

        Jak si vzpominam na satiru v CSSR, tak tehdy to bylo stejne jako u Hebdo: satira bojovala poti pokrytectvi, ale sama byla pokrytecka. Pokrytecka byla proto, ze zesmesnovala systemove, spolecnost ohrozujici nesvary tim zpusobem,ze je podavala jako vyjimku Karikatura se pak zacina stavat karikaturou sebe same a to vzbuzuje odpor namichany s vysmechem.

        Kolik vysmechu a kolik odporu, to zalezi na tematu: Dikobraz nakonec karikoval samotne komunisty, ac to samozrejme nemel v umyslu a proto byl i akceptovan: zde prevladl vysmech z dojmu „jak se jim to nevede“. Pokud zacnete ovsem karikovat smrt ditete, pak uz je to na povazenou, protoze tim zacnete podryvat samu podstatu spolecenstvi, coz je uz neodpustitelne a vysledkem nemuze byt nic jineho, nezli odpor.
        Mozna chtel Hebdo ukazat, ze „v hajzlu je uz vsechno“…ale tak nejak tam zapomenuli, ze i oni patri do toho „vsechno“. Tahle nabubrela poza, ze v hajzlu je sice vsechno, ale jen Hebdo vi jak na to, je zrala na par facek. Je to infantilni nebezpecna poza, ktera ve spolecnosti nema misto.

        Omlouvat Hebdo tim, ze „dela jen karikaturu“ znamena pritakat vrazdeni s tim, ze uz na tom stejne nezalezi. Pokud ovsem takovy postoj/ hodnoceni prevazi, pak to znamena uz jen to, ze je to opravdu v hajzlu. Ovsem proc pak brojit proti nejakym muslimum, kdyz my sami jsme to uz odpiskali? Takove varovani poukazuje na tezky hodnotovy rozpad a zaroven potvrzuje to, co jsem tu uz davno rikal: rozhodujici vetsina se pak prikloni k uprchlikum, kteri maji alespon nejake hodnoty.
        Cim vice odporu k uprchlikum, tim vetsi tlak na jejich prijimani, vedeny pudem sebezachovy, se tim vytvori :o)

        Pohledte: jedna strana nabizi sve „vecne hovno“, druha nezname, ale pevne hodnoty. K jake strane se asi zmalatneny a zmateny clovek prikloni? Vzdyt by nebylo normalni zacit stranit skupine, apelujici zurive na jakesi „nase hodnoty“, ktera zaroven se k temto hodnotam chovat jako k hovnu. Pak pri jeji nabidce „bud nam date pravo karikovat smrt vaseho chlapecka, anebo ztratime svobodu projevu“ neni co resit.

        • Janika

         Moc pěkně napsané, díky, saxi. Tenhle komentář by si zasloužil vyjít jako článek.

         • embecko

          Ale ne v tehle chaoticke podobe, dneska urcite ne, ale treba to sesmolim prez vikiend, kdybych zapomenul, take zapomente…tady nebezpeci z prodleni nehrozi, tahle situace bude jeste nejakou tu chvili trvat 8-)

        • Sio

         Hm, pokrytecká karikatura není karikaturou. Vy vidíte zesměšňování mrtvého chlapce (a co je na tom k smíchu?) a já zase zesměšňování pokrytců, co to celé Evropě otloukají o hlavu, zneužívají fotku mrtvolky dítěte k manipulaci. Přitom sami ti pokrytci rozpoutali válku. No, u vás se jim to zjevně povedlo, pastýři mají vás i janiku pěkně v ohradě. Satira, stejně jako ironie má jednu vlastnost. Ne každý ji pochopí. Zvláště ne lidé, kteří jsou schopni uvažovat jen černobíle a přímočaře.

         • embecko

          Hebdo je uzasne tema, sio, kam sahnete, tam se chytnete.
          Treba: pokud neexistuji nezpochybnitelne hodnoty, neni pak ani duvodu nechat Hebdo na pokoji a je mozno ho rovnou zakazat.
          Jsou- li ovsem nejake nezpochybnitelne hodnoty, pak ani Hebdo nema narok na ne sahat zpusobem kterym to dela.
          A proc? No nikoliv z nejakeho vyssiho principu, nybrz z duvodu, na nemz stoji samo Hebdo: kdyz svoboda projevu, tak svoboda projevu- a to nedelitelne a se vsim vsudy, i s islamizaci a s atentaty.

          No a nebo musi jasne rici: svoboda slova plati jen nekdy, jen pro nekoho a jen nejakym urcitym zpusobem. A jsme zas na zacatku :o)

          Podle meho je urcujicim muj prvy komentar tady:
          „Konkretne Hebdo je take dobrym prikladem neuspesneho smerovani pod ideou „tabu nam pomuze odpoutat se od nesnesitelne pruderni spolecnosti“. Hebdo jsou tusim levicaci, boritele mytu a krajni moderniste. tady se ovsem vlamuji do jiz davno otevrenych dveri, s pruderismem se kapitalismus uz vyrovnal po svem, tady prace pro levici uz zadna neni.“

          Hebdo uz neni ani moralni, ani pravni, ani hodnotovy problem…vubec to neni problem, je to priznak, priznak rozkladu. Samozrejme, at si pisi co chteji, protoze at napisi, co napisi, vzdy to bude jen polinko na hranici Pani Evropy :o)

          • Sio

           Ale já obhajuji jednu nezpochybnitelnou hodnotu. Říká se jí upřímnost. Odmítání pokrytectví. Svoboda projevu je pochopitelně myšlena jako verbální. Tedy atentáty sem nepatří. Netvrdím, že s mi líbí vystavování mrtvolek s hloupými komentáři. Ale to platí i pro onu známou fotku. Jedna věc je někde propagovat islamismus a jiná sem pustit desítky tisíc islamistů. To už svoboda projevu není. Řeči o tom, že se jedná HLAVNĚ o Syřany jsou LŽI.

          • Seal

           Nic ve zlém, ale pokud někdo odmítá manipulativní lži, tak by současně neměl mluvit o těch uprchlících jenom jako o islamistech.

          • embecko

           Hebdo jsou anarchiste a anarchie je krajni podoba demokracie, sio. Z lidu-vlady se stava cloveko-vlada.
           Kdyz prijmete Hebdo, pak automaticky musite prijmout i islamizaci. Nejde rikat dohromady, ze Hebdo bojuje za uprimnost a pak pokrytecky trvdit, ze ta plati jen pro nekoho. Islamiste jsou uprimni jako nikdo jiny, to je vira, kterou vyznavaji v cele jeji hloubce a jsou za ni ochotni polozit i svuj zivot.

           Pokud ovsem rikate, ze islamismus vam nevadi, ale mate problem s tim, kdyz je na nasem uzemi, pak je to jina otazka a Hebdo do ni nepatri. Ovsem nebyt Zapadu a jeho politiky, neni ani islamismus na nasem uzemi.
           Nahore rikate: „…já obhajuji jednu nezpochybnitelnou hodnotu. Říká se jí upřímnost.“….pak ale ovsem nezbyva nezli priznat podil viny vlastni spolecnosti na tehle situaci a postavit se to mu celem.

          • Seal

           Sio, nemusíte linkovat nějaké zdroje, když jsem akorát poukázal na jazyk, který používáte. Šlo mi o tohle: Neutíkají jenom muslimové, a zdaleka ne všichni muslimové, kteří utíkají, jsou současně islamisté. Islám a islamismus jsou zkrátka dvě odlišné věci, byť se to teď v různých propagandistických textech přestalo rozlišovat.

          • Sio

           Seale, já jsem jasně napsal, že to vím a jasně vyjádřil. Nemohu za to, že neumíte česky a nevíte, co znamená slovo HLAVNĚ.

          • Seal

           OK, Sio. Když neumím číst, tak vy nejspíš trpíte ztrátou paměti. Napsal jste přece tohle: „Jedna věc je někde propagovat islamismus a jiná sem pustit desítky tisíc islamistů.“ Na to jsem přece reagoval, a ne na nějaké Syřany.

          • Sio

           Seal. Dokonce ani z této věty nevyplývá, že by všichni běženci byli islamisté. Ale pro jistotu to říkám explicitně. Ne ne všichni běženci jsou islamisté, na to jsem ani nepomyslel. Kolik % je islamistů, to nevím, ale úplně stačí pár procent, pokud jsou odhodlaní a vycvičení.
           No, hezky jsme si popovídali, tak zas někdy, možná.

          • Seal

           Sio, formulujete tak vágně, že tápu i v tom vašem zeměpisném určení „sem“. Nerozumím ani tomu, proč z nějakého důvodu argumentujete Syřany, když naprostá většina z nich jsou muslimové. Možná jsem vám proto ukřivdil tím tvrzením, že o uprchlících uvažujete jenom jako o islamistech, ale ve zbylých dvou věcech se bohužel pletete. Pokud zrovna Pravý prostor přebírá zprávu z agentury JPP, ve které se mluví o uprchlících jako o zvířatech, tak si můžete být jist, že ta dáma do tohoto okruhu řadí i Syřany. Stejné je to s tím druhým, čerstvě rozšiřovaným memem, který se týká Syřanů. Samozřejmě, že v celkovém počtu žadatelů o azyl nepředstavují nadpoloviční většinu, ale jsou zdaleka nejpočetnější skupinou lidí, kteří žádají o azyl v EU. Je to zkrátka nejsilnější migraní proud, který se navíc vydává tou nejnebezpečnější cestou. Ve 2. čtvrtletí totiž představovali 58% uprchlíků, kteří dorazili do Evropy přes řecké ostrovy. Ale formálně máte samozřejmě pravdu, protože na Balkáně se ty uprchlické proudy různě rozdělují a slučují, takže Syřané sice do počtu stále vedou, ale podle zprávy Frontexu na sever od Řecka představují už „jenom“ 38% uprchlíků. Podle mě se to všeobecně ví, stejně jako se ví to, že druhou nejpočetnější skupinu uprchlíků představují Afgánci. Viz třeba současná debata v Německu, ve které teď řeší HLAVNĚ Syřany. To slovo „hlavně“ si lze samozřejmě vykládat různě, takže řeč čísel (i kdyby mělo jít jenom o procenta nebo odhady v řádech jednotek), je zkrátka v tomto případě mnohem přesnější.

          • Sio

           Seal, Zmiňoval jsem Syřany ze dvou důvodů. Jednak samozřejmě mají nejpřijatelnější image a podle dostupných informací by se asi nejlépe dokázali zařadit, tj, najít si práci, posílat děti do školy, nedělat tady nějakou islámskou propagandu nebo dokonce atentáty. Tj, jsou přijatelní. Mi osobně je jedno, odkud člověk je, pokud se dokáže alespoň na solidní úrovni přizpůsobit kultuře hostitelské země.
           A ten druhý důvod je důležitější, ale vyplývá z toho druhého. Protože média mluví prakticky jen o Syřaněch, a o obětech války. Média vám neřeknou, že je jich méně, než polovina a dokonce je mezi uprchlíky spousta kosovských Albánců, viz statistika zde:
           http://outsidermedia.cz/konec-prvniho-kola-eu-komedie-s-uprchliky/
           Další příčinou mého odporu a troufám si říct že i odporu většiny lidí, je chování činovníků eu a vlád. Co by je asi stálo, kdyby řekli:
           „Každý uprchlík, který má být přijat, musí místopřísežně prohlásit, odkud přišel, dostává status uprchlíka řekněme na 1 rok, pak bude přezkoumán. Má nárok na jídlo, teplo a suchou postel + kapesné 1€/den. Český bezdomovec nemá ani to. Pokud chce víc, musí si na to LEGÁLNĚ vydělat, za nelegální práci bude okamžitě vyhoštěn do místa, které uvedl jako místo původu. Tohle musí předem podepsat. Uprchlík je zde DOČASNĚ a podmínkou prodloužení pobytu, když válka v jeho zemi pomine, je získání práce, posílání dětí do škol a dodržování všech zákonů.“
           Tak tohle bych podepsal a považuji za dostatečně humanitární. A ať mě pravdoláskaři nes…ou, sám jsem prožil rok za dráty na vojně, tak proč by nemohli oni? A to včetně dodržování režimu a postarání se o řád a pořádek v ubytovně. Pokud ne, mohou jít někam jinam, nikdo je tu nedrží. Za těchto podmínek nemám sebemenší problém, přijmout DOČOSNĚ i 100000 uprchlíků. Je to nedostatečně humánní? Utíkají pře válkou a do bezpečí, Tak to jsem ochoten z našich daní platit. Proč toto Evropské vlády neudělají? Bez keců o koncentrácích, byl jsem na vojně a neříkalo se tomu koncentrák.

          • Seal

           Sio, to syrské téma se odvíjí od výroku Merkelové a patří proto jednoznačně do německé debaty. Ale není to zdaleka poprvé, kdy se německé záležitosti přetahují k nám, což asi zase není nic jiného, než jiný projev závislosti. Když vynechám antimuslimské postoje, tak je zde i důvod pragmatický: K počtu žadatelů o azyl patří i číslo o neúspěšných žadatelích. Ještě v roce 2013 to bylo v případě celé EU 163 tisíc přijatých : 197 tisíc odmítnutých, ale vloni už 185 tisíc : 441 tisíc. No a teď si do toho promítněte, že 4 mil. Syřanů opustilo zemi a žijí v okolních státech, z toho cca 2 mil. v Turecku. To je ohromně velký rezervoár migrace, jehož preferování dokáže nejenom pořádně zvednout počet úspěšných žádostí, ale změnit i strukturu azylantů (vedle tzv. bezpečných balkánských zemí velká část dnešních migrantů je třeba z Ukrajiny nebo i z Ruska). Není proto divu, že zrovna v Německu to vyvolalo tak silnou debatu, zatímco pro jiné země slova Merkelové jsou naopak zdrojem už teď viditelných problémů. Četl jsem například zprávu, jak třeba v Aténách rychle roste počet afgánských uprchlíků, protože zkrátka nepředstavují preferovanou skupinu. Vy rád moralizujete, takže vám snad neuniklo, že v tom slovním průjmu evropských představitelů včetně našich přitom prakticky nikdo nic nedělá pro ukončení války v Sýrii. I pro politiky, kteří jsou takzvaně s lidem, je jednodušší poslat vojska na státní hranici, nežli začít podnikat aktivní kroky, nikoli jenom mluvit proti islámskému státu. Všichni přitom vědí nebo by měli vědět, že pokud by se situaci v Sýrii podařilo stabilizovat, tak se naprostá většina uprchlíků z těch 4. mil. bude chtít vrátit do svých domovů. No ale pokud ten konflikt bude dál vyhnívat, a to třeba i tak dlouho, že se jim v exilu narodí děti, tak naopak rychle roste pravděpodobnost, že z jednotky dočasnosti se stane jeden furt.
           To, jak vy byste řešil uprchlíky, je irelevantní, protože politici napříč spektrem s vámi hrajou bago. A vy na tuhle hru slyšíte, takže vás štvou pravdoláskaři, rusofilové, sluníčka, rasisti, komunisti, rusofobové (račte si vybrat podle momentálního rozpoležení a naturelu). Minimálně Dublin se bude měnit, ale jsou snahy prosadit nový, jednotný azylový zákon. Jsem ale rád, že se aspoň mění poměr k bezomovcům. Pamatuji totiž dobu, kdy bezdomvoci smrděli „slušným lidem“ úplně stejně jako dneska uprchlíci (viz dvě eklusivní reportáže z řeckých ostrovů, které jsem četl na Kose), a skoro to už vypadalo, že pražský magistrát pro ně zřídí nějaké „detenční“ stanové centrum hned za malešickou spalovnou. Problém s uprchlíky existuje cca 2 – 3 roky, ale nejdřív se museli posunout z Itálie a Řecka do střední Evropy, aby se ustrnulo leckteré české srdce a začalo se zajímat o osud nejenom bezdomovců, ale i opuštěných dětí a dost možná i Cikánů. No jsou to teda paradoxy. Jako třeba to, že balkánské země se snaží maximálně urychlit průchod uprchlíků včetně toho, že usilují o zřízení humanitárních koridorů. To u nás na to jdeme jinak: Prostě je zavřeme do internačních táborů a v nich jim to naúčtujeme 250 Kč/noc. No a pak se vykopnou se čtyřma stovkama v ruce, což jim často stačí tak akorát na jízdenku do Práglu. Ještě štěstí, že i po hlaváku pobíhají ty party sluníčkářů (z nichž teda část už dřív pomáhala i těm dneska populárním bezdomovcům), takže uprchlíci bez prostředků se tu nezačínají živelně hromadit tak, jako se to už mnohem dřív stalo v Aténách nebo Bělehradu. No a co na to český stát? Chystá se akorát spektakulárně nacvičovat ostrahu státní hranice bez nasazení zdravotnických a humanitárních složek integrovaného záchranného systému. Tady byste se měl asi dneska nejvíc rozčilovat, pokud jste si na té vojně osvojil i význam slova připravenost.

          • Sio

           Seale, daří se vám řešit úplně něco jiného, než se snažím vyjádřit. Zkusím se ve vaší odpovědi zorientovat.
           1. syrské téma se odvíjí od výroku Merkelové – nevím, zda je to pravda, spoustu keců o vzdělaných Syřanech je i u Čulíka a to dřív, než Merkelová něco pípla. Ale to je vcelku nedůležité, od koho. Důležité je, že v médiích napříč EU se mluví o Syřanech a zatloukají ti ostatní.
           2. Statistika přijatí/odmítnutí je zajímavá. Kdyby politici zvolili internační postup, který jsem popsal výše, tak by řešili jen zlomek žádostí, než teď. To by bylo řešení. Přijati by byli jen ti, kdo prokázal schopnost asimilovat se.
           3. Milióny Syřanů, vím. Ukončit válku v Sýrii – jistě potřeba. Úspěšnost žádostí, ano. Proto třeba přitvrdit, jak jsem napsla výše.
           4. „Vy rád moralizujete, “ – o tom nevím, moralizování nemám rád.
           5. „je jednodušší poslat vojska na státní hranici, nežli začít podnikat aktivní kroky“ jistě, je. Proto jsou občané „xenofobní“, nelze se jim divit, když mají pocit, že je zrazují vlastní politici.
           6. To, jak vy byste řešil uprchlíky, je irelevantní, protože politici napříč spektrem s vámi hrajou bago. To vím také. Nastínil jsem řešení jen jako příklad, co by měli politici udělat, aby jim lidi začali věřit. A nemyslel jsem tím jen české politiky, ti samotní moc šancí nemají.
           7. „A vy na tuhle hru slyšíte“ – vůbec jste mě nepochopil. Neslyším na žádnou hru žádných politiků ani na tu vaší. Zásadně se řídím vlastním rozumem a snad kromě Zemana není na scéně politik, kterého bych považoval za chytřejšího, než sebe. Nemají mě co učit, to by napřed museli něco umět. Vy si asi myslíte, že tomu rozumíte a já jsem na vodítku nějaké propagandy, co? :-)
           8.“Minimálně Dublin se bude měnit, ale jsou snahy prosadit nový, jednotný azylový zákon.“ Jistě, něco změnit budou muset. Stejně už dávno Dublin nikdo nepodporuje.
           9. Existence bezdomovců je úmysl. Vyřešit teplo, postel, sprchu a jídlo pro pár desítek tisíc lidí není ekonomický problém, je to problém politický. Řvaní o detenčních táborech je totálně mimo. Dobrá půlka bezdomovců jsou už prakticky nesvéprávní a patří do léčeben. Ti ostatní potřebují péči. Je to jednoduché. Heslo „svoboda pro každého“ je podvod. Pokud má někdo IQ70 (aáno, áno, není to jen záležitost IQ), tak pokud nemá dohled, skončí zákonitě na ulici. Stačí si vzpomenout na Otíka „z vesničky střediskové) Tito lidé jsou schopni fungovat jen pod dohledem, to je nad slunce jasné. Svobodu být okradeni nepotřebují.
           10. Sluníčkáři s velkým srdcem a malým mozkem žádný problém nevyřeší, ale každý spolehlivě zkomplikují. Obvykle jsou precízně řízeni někým z velkým mozkem, kdo je zcela bez srdce, takže v dobré víře škodí.
           11. „Prostě je zavřeme do internačních táborů a v nich jim to naúčtujeme 250 Kč/noc. No a pak se vykopnou se čtyřma stovkama v ruce, což jim často stačí tak akorát na jízdenku do Práglu.“ Ano, to je reakce politiků na debilní imigrační předpisy. Ale právě v tom se nic nedělá a to bylo obsahem mého předchozího příspěvku.
           Jediná šance je nastavit parametry imigrace tak, aby se jí nedovolával nikdo, komu nejde jen o bezpečí a holý život.

          • Seal

           Sio, ta mimoběžnost – vy vyjadřujete a já přitom řeším – se přece odvíjí od toho, jak rozdílně vidíme systém. Pro váš pohled třeba platí: „Existence bezdomovců je úmysl,“ čímž m,ožná chcete přiznat, že bezdomovci na vás působí hlavně jako strašák. No a pro mě jsou naopak bezdomovci tradičním vedlejším produktem kapitalismu, který tu navíc máme v hodně čisté formě, protože v době, kdy se o budoucnosti skutečně dalo rozhodovat, tak lidová většina v čele s Klausem zatoužila vydat se tou jedinou správnou cestou. Rozdílně proto asi vnímáme i ty bezdomovce samotné. Vy píšete: „Dobrá půlka bezdomovců jsou už prakticky nesvéprávní a patří do léčeben.“ No ale mě hlavně zajímá, jestli na tom byli takhle špatně už v době, kdy přišli o práci, zkrouhl je při rozvodu bývalý partner nebo na ně skočil exekutor. Nemusíte mi věřit, ale těch, kteří se nejdřív zbláznili, a proto šli na ulici, je v příčinách českého bezdomovectví zatím hodně moc málo.
           Mohl bych samořejmě rozbrat i další vaše výroky, ale bylo by to pro mě asi tak užitečné jako kdysi dávno třeba OM debaty o investičním zlatu. Když někdo chce zkrátka věřit, tak ho potom nepřesvědíte, že zlato je dneska především komodita, na které jako běžný člověk proděláte nejspíš hned dvakrát (při zoufale nadhodnocené prodejní ceně nějakého pidislitku a potom znova, když borci začnou masově přeparkovávat na dolar, takže praskne bublina). Můžete mě třikrát přesvědčovat o tom, že vy přemýšlíte jinak, ale podle mých zkušeností se svět české střední třídy už čtvrtstoletí utápí hlavně v jednoduchých názorech a slovním radikalismu. Co třeba Exocet nebo Věžák? Ještě pořád cca třetím rokem padají z toho mrakodrapu (nas začátku hodně dobrý příměr!), anebo si sami kvůli tomu batohu investiních mincí coby jediné „pořádné pojistce“ nabili hubu?
           Tohle teď byla asi zbytečně moc nostalgická odbočka, ale jinak bych to při neděli nestočil na tu notoricky známou pointu: Kašlete na jednoduché politické nálepky, které se vypouštějí do veřejného prostoru, a raději sledujte toky peněz (čímž samozřejmě nemyslím tu rozmazávanou půlmiliardu do tzv. neziskového sektoru). V souvislosti s uprchlickou krizí třeba úplně zapadla tahle zpráva: ODA (= pomoc tzv. třetímu světu, odkud se do Evropy taky utíká, jak to i zmínila čs. vláda) činila v loňském roce v případě ČR něco přes 4 mld Kč. Vcelku nazajímavé, pokud nevíte, že jde o cca pětinu částky, která by měla být pro ČR závazná. Něco jako natovská dvě procenta na armádu, jenom s tím rozdílem, že na segmentu tzv. rozvojové pomoci se dá dneska ještě víc vydělat. Ale jak říkala už moje babička: Proti gustu žádný dišputát. Jenom se pak zase nedivte, že zatímco vy jste třeba jako o život řešili te prokletý americký dolar, tak nakonec spadla ta česká koruna.

          • Sio

           Seal, vy mě fakt bavíte.
           1. „„Existence bezdomovců je úmysl,“ čímž m,ožná chcete přiznat, že bezdomovci na vás působí hlavně jako strašák. No a pro mě jsou naopak bezdomovci tradičním vedlejším produktem kapitalismu“
           Jasně, že jsou produktem kapitalismu. Ale ne vedlejším, kapitalismus je jako strašáka potřebuje. Jsou mementem pro ty nejchudší, které říká: „Podívej, makáš sice za bídnou mzdu, ale stále je kam padnout, pokud to vzdáš.“ Působí tedy na lidi skutečně jako strašák a motivuje je. Na mě ne, od bezdomovců jsem statusem dost daleko.
           2. „No ale mě hlavně zajímá, jestli na tom byli takhle špatně už v době, kdy přišli o práci, zkrouhl je při rozvodu bývalý partner nebo na ně skočil exekutor.“
           Část ano, část ne. Příklad s Otíkem ukazuje na někoho, kdo byl schopen slušně existovat, pokud mu někdo řídil život. Ale jistě jsou na tom lidi i hůř. Za socíku prostě tyto lidi do léčeben zavřeli a léčili je, nebo se o ně postarali,pokud to nezvládala rodina. Dnes to nejde, mají přece „svobodu“ a navíc „šetříme“. Jistě mnozí spadli do chlastu a drog teprve když se ocitli na ulici, kdo by se divil. A dostali se do stavu, kdy resocializace je nemožná.
           “ Nemusíte mi věřit, ale těch, kteří se nejdřív zbláznili, a proto šli na ulici, je v příčinách českého bezdomovectví zatím hodně moc málo.“ Tady jde o to, co myslíte tím „zbláznili“. Prostě jen měli slabší schopnost přežít bez pomoci, obvykle (zdaleka ne vždy) související s nižším IQ a potřebovali dohled. Pak o něj přišli. Třeba jako důsledek rozvodu, přišli o pomoc partnera, často o majetek i bydlení a neuměli si s tím poradit. Třeba to řešili chlastem a už se vezli. Ne každý má stabilní, dobře vytrénovanou psychiku a duši bojovníka.
           3. K investičnímu zlatu, jen krátce. Jistě, 10 let jeho cena rostla téměř bez přerušení, teď spadla. Není to žádný 100% způsob, jak uložit peníze. Znáte snad jiný a lepší? A také to není JEDINÁ pojistka, to někdo tvrdí? Kdo investoval třeba do cenných papírů už možná přišel nebo příjde o včechno. Kdo invetoval do zlata, přišel (pokud to udělal ve špičce ceny $1900/unci) asi o 40%. Kdo investoval o domu nebo bytu jinde, než na lukrativní lokalitě, přijde při prodeji hravě o těch 40% také. O tom můžete mudrovat jak chcete, moc alternativ není. U Věžáka jsem vždy kritizoval jeho časové odhady. Jeho predikce se jistě alespoň částečně splní, ale může to být otázka i desítek let. Také to může být rok, vývoj se zrychluje, kdo je schopen to najisto říci?
           4. Střední třídy. Jistě, můžete mít pravdu. Středním třídám jde o zbohatnutí nebo alespoň o udržení status quo. Tím je dána jejich strategie. Buď přikrádají nebo dřou, možná obojí. Samozřejmě, na jejich náladách hodně závisí stav společnosti a nálada v ní. Střední třídy jsou motorem ekonomiky. Nejsou tím, kdo ty procesy řídí, ale jsou motorem, když ten se zastaví, kola se zadrhnou. Nižší třídy ztratí práci a životní úroveň po takové situaci jako první. Na jejich revolučnost bych nesázel, pokud se do toho nedají střední třídy. Pak se motor rozběhne, ale pro „řidiče“ dost nebezpečným směrem.
           5. „Jenom se pak zase nedivte, že zatímco vy jste třeba jako o život řešili te prokletý americký dolar, tak nakonec spadla ta česká koruna.“
           Nedivím se. ČNB, stejně jako třeba její obdoba v Rusku, je pátou kolonou, neslouží své vlasti. Dolar je podepřen ekonomickou a také vojenskou a politickou mocí. Pro udržení jeho hodnoty je stále více využívána politika a vojenská síla a stále méně ekonomika. Dolar ale nedrží nad vodou jen americká ekonomika, stojí i na ekonomoce ostatních zemí světa, to je známo. Pokud se Rusko a hlavně Čína zbaví dolaru, hrozí dominový efekt a pak to pojede jako po tobogánu. Vy se považujete za marxistu? Pak byste měl vědět, že podpora dolaru musí být především ekonomická, podpora vojenskou silou a politikou je nestabilní a dlouhodobě neobstojí. Ale třeba máme dost času a umřeme dříve, než padne dolar.

          • Seal

           Sio, pochybuji, že jste se kdy skutečně zajímal o bezdomovectví. V tom případě byste totiž do toho pořád nepletl Otíky, lidi s nižší inteligencí atd. To, co vidíte na ulicích, je mimochodem jenom špička ledovce. Pokud nevíte, jak se vytváří prodejní a výkupní cena investičních mincí, tak na jejich nákup rovnou zapomeňte. Jejich hlavní předností totiž je, že jsou krásně vyvedené. Střední třída sice tlačí soukromou spotřebu, ale nenakupuje třeba tanky, neinvestuje do dopravní infrastruktury atd. Měla by se proto především zajímat o chod státu, což znamená i něco víc než jednoduchý názor a slovní radikalismus. ČNB řídí bankovní rada, kterou jmenuje prezident, ale třeba už i on patří k páté koloně. Nevím, proč by měl nastat konec světa, až možná už ve střednědobém horizontu přijde dolar o postavení světové rezervní měny. Nahradí ho zkrátka jiná fiat měna, anebo koš měn.
           Nechcete se raději bavit o méně komplikovaných věcech? Co třeba to víkendové vyvěšení červených trenek na Hradě?

          • Sio

           Seal, jasně, vy víte, co já chápu špatně, ale sám neřeknete vůbec nic. Patrně nemáte co. Ano, zajímal jsem se o bezdomovectví, bezdomovce denně vidím a s několika se i bavím. A co vy, od stolu, od stolu?
           O investičních mincích také něco vím, představte si. A myslím si, že to vy nevíte, jak se tvoří jejich cena a šponujete si tu triko. Nebo je prodáváte? Už jste někdy nějakou koupil, nebo opět od stolu?
           Že dolar pak nahradí jiná měna nebo jejich koš znamená co? Objev Ameriky? Důležitější je spíše to, co se v tom procesu stane, protože ze dne na den to bude těžko.
           Seal, zatím jste mě vůbec nepřesvědčil, že víte o moc víc, než o těch trenkách. Nenapsal jste nic, co bych už neslyšel a nevěděl. Takže naši debatu končím, není konstruktivní, čekal jsem od ní víc.

          • Ondřej

           „Nedivím se. ČNB, stejně jako třeba její obdoba v Rusku, je pátou kolonou, neslouží své vlasti. Dolar je podepřen ekonomickou a také vojenskou a politickou mocí. Pro udržení jeho hodnoty je stále více využívána politika a vojenská síla a stále méně ekonomika. Dolar ale nedrží nad vodou jen americká ekonomika, stojí i na ekonomoce ostatních zemí světa, to je známo. Pokud se Rusko a hlavně Čína zbaví dolaru, hrozí dominový efekt a pak to pojede jako po tobogánu. Vy se považujete za marxistu? Pak byste měl vědět, že podpora dolaru musí být především ekonomická, podpora vojenskou silou a politikou je nestabilní a dlouhodobě neobstojí. Ale třeba máme dost času a umřeme dříve, než padne dolar.“

           ****

           Pane, Bože to je blábol. Kde jste studoval ekonomii, na jaké škole Vás podobné nesmysli učili? Víte, jak se rozhoduje měnová politika na trhu? Prosím víte jaké jsou úvěrové kontingenty ČNB, Fedu či Ruské národní banky? Jaká jsou pravidla povinných vkladů a jak multiplikovaná expanze bankovních depozit? Jaká přijal opatření ke stabilizaci kurzu USD Federal Open Market Committee po pádu bank Freddie Mac a Fannie Mae na podzim roku 2009? Jaký funkční vztah je mezi zásadními třemi sazbami centrální banky, discontní sazby, lombardní a reposazby? Jaký byl deflátor HDP v případě růstu US ekonomiky od r. 2010 dodnes? Co se od té doby stalo s dolarem a CO PROTO UDĚLAL FED? Nečekám odpovědi, jen připomínám, že většinu odpovědí na výše položené otázky vygooglovat bez patřičného vzdělání v oboru NEJDE.

           Jinak nemíním se míchat do vaší debaty se Sealem, ale jak již jsem sám zjistil, že Vy fakta a znalosti možná ve své praxi neuplatňujete, a pro debat zde absolutně ignorujete, ale když UŽ se pouštíte do ekonomických teorií a monetární politiky, tak aniž byste platil za propagandistu hodného Jana Rataje působícího v 80.letech v Ústavu marxismu-leninismu UK v Praze, kde učil adepty humanitních věd „vědecký marxismus“, pak byste měl alespoň základní fakta a terminologii ovládat na úrovni septimána ekonomického lycea okresního města.

           Poslední odkazy pro „pobavení“

           http://www.economist.com/news/finance-and-economics/21665042-lots-money-escaping-chinas-porous-capital-controls-flow-dynamics

           Ruble Falls Further After Weak China Data, Tax Period Supports – Reuters

           naproti tomu

           U.S. Dollar Rises on Solid Growth, Jobless Claims Numbers – Wall Street Journal

           Máte nějaké jiné vysvětlení než ten Váš „jasánkovský“, mnou výše odcitovaný odstavec?

          • Seal

           Sio, ani nevíte, jak se mi ulevilo, že jste tu debatu ukončil. Ale jinak oceňuji, jak jste ty dva komentáře pročísloval a pak s těmi jednotlivými větami vedl spor. Skutečně docela dobrá ukázka scholastické disputace. Jestliže se chcete na netu hlavně cvičit v argumentaci, tak si to raději rozdejte s Ondřejem a zvedněte jeho rukavaci. Nakonec by to mohlo být docela poučné, když se mi bohužel nepodařilo napsat nic, co jste už nevěděl nebo neslyšel :-(

    • :-)))

     sioplatek neurazi mrtve dite, to je prilis maly cil
     stavi zcela zamerne krestany symbolizujici celou evropy proti muslimum…
     Proste delaji co muzou aby stvorili dalsi proxy valku plnou ńenavisti , nabozenskou valku mezu muslimy a evropou…

     • Sio

      A co byste čekal? Právě proto jsem proti masové imigraci, jinak to dopadnout ani nemůže.

      • Ondřej

       Myslíte, že se taková válka dá vyhrát? Jak si vůbec myslíte, že by taková válka resp. „obrana“ resp. ono násilí proti uprchlíkům dalo provést (protože vodní dělo a slzák evidentně v Maďarsku nepomohlo, uprchlíci si hledají jiné cesty a nikdo neuhlídá desítky tisíc km hranice, ani komouši je neuhlídali a to byla nějaká tisícovka km) – takže střelba, letadla, drony, tanky? Prý jste byl na vojně, co byste doporučil? Já jen že Rusům se to v Afghánu moc nevedlo….Amíkům dneska v poušti taky ne…

       Já jen že všichni tihle zoufalci co už otevřeně vyzývají k násilí (v Británii už za podobný hate dostal jeden webový diskutér 1 rok natvrdo a je otázka času, kdy se EU rozhodne trestat tyto výlevy sama, když , lokální vlády xenofobního Východy tyto i podle našeho národního práva trestné činy přecházejí, že nikdo neumí česky nevadí, jsou tu mezinárodní nevládky Andrew Stroehlein z HRW třeba a HRW monitoruje dodržování lidských práv v zemích EU) si neuvědomují, že i kdyby na jejich „nápady“ došlo, kde by na válku vzali prachy? Asi by chtěli dopadnout jako Ukrajina, mít propad 15% HDP, meziroční nárůst zadlužení asi 50%…Možná si někdo myslí, že když není na dávkách, že není „socka“. Ale on JE. A ten kdo není mimo těch co mají aktiva v zahraničí, bude po roce války socka jako jí je odjakživa. Kvalifikace je vám nanic, když ji po Vás nikdo chtít nebude. Jen kapitál pomůže a to ještě jen nakrátko. Ale to není Váš případ, že ne?

       Já jen, že tato krize ukazuje, že levice jsou jen ti vysmívaní sluníčkáři, vše co tu čtu patří do ideového ranku DSSS, Úsvitu, případně ODS. Když von Hindenburg v Německu souhlasil s instalací do kancléřského křesla Franze von Papena, coby vůdce dočasné úřednické vlády, netušil, že ten, i když nebyl nácek, nebude „nestranný“. „Vláda baronů“ vynesla do kancléřského křesla Hitlera. Nerad bych, aby v případě, že někdo zvolí v situaci otevřených návrhů na zabíjení uprchlíků na hranicích jako menší zlo než zřízení vnitrostátních „internačních táborů“ dostane křeslo premiéra. Viz program strany Národní demokracie…

       ****

       Ultrapravicová Národní demokracie, která se od svého vzniku těší podpoře Parlamentních listů, publikovala dokument nazvaný „Akční plán pro řešení migrační krize v ČR“

       Dokument požaduje, cituji:
       Parlamentem zlegalizovat domobranu, vyzbrojit ji, přijmout příslušné zákony o ochraně hranic.
       Neprodyšně uzavřít hranice po celém obvodu České republiky. Na ostrahu hranic povolat Armádu ČR, Policii ČR a domobranu.
       Okamžité vystoupení ze Schengenského prostoru proběhne automaticky ve chvíli, kdy výše jmenované složky převezmou kontrolu nad hranicemi ČR.
       Začít stavět ochranné bariéry na hranicích. Povolat k tomu primárně lidi bez práce, čímž bude částečně řešena otázka vysoké nezaměstnanosti.
       Zahájit vyšetřování českých politiků, žurnalistů a dalších veřejně činných osob, které se na migrační krizi podílely nebo ji schvalovaly, pro podezření ze spáchání trestného činu vlastizrady.
       Pozastavit činnost lidskoprávních organizací a důkladně prověřit jejich činnost. V případě, že dané organizace v minulosti působily proti zájmům republiky, budou zakázány.
       Všichni migranti budou převezeni do přísně střežených internačních táborů. Nově postavená uprchlická zařízení (Břeclav apod.) budou zrušena. Do táborů budou převezeni všichni migranti, kteří přišli do ČR v roce 2015, respektive v rámci současné migrační krize.
       Migrantům budou odebrány veškeré doklady, které na území ČR obdrželi. Zároveň bude zahájen proces jejich repatriace. Po dobu jejího vyřizování budou internovaní migranti využíváni jako pracovní síla.
       Pro ty české politiky a jiné veřejně činné osoby, které budou usvědčeny z účasti na vyvolání a podporování migrační krize u nás, ze zákona stanovit povinnost podílet se na hrazení nákladů na repatriaci migrantů. Stejným způsobem stanovit povinnost podílet se na úhradě nákladů na procesu repatriace migrantů také pro všechny petenty tzv. vítacích petic.
       Okamžité zahájení jednání o vystoupení z EU a NATO.

       • Sio

        Především, nevím, co máte na mysli.
        Válku v Sýrii? Nevím.
        Uzavření a ochranu hranic EU? Ano, to by technicky šlo poměrně snadno, ale ne teď, není pro to politická vůle. Počítám, že za nějakou dobu k tomu stejně dojde. A pravděpodobně buď k přeměně EU na otevřenou diktaturu nebo její rozpad.
        K ničemu nevyzývám, jen pozoruji, analyzuji a predikuji. To je plně legální. Predikuji, že to dopadne špatně, resuscitací fašismu v modernější podobě.
        Co se týče xenofobie, je to velmi nepřesně použitý termín. A záměrně, pokrytecky. Například v Česku již jsou statisíce integrovaných cizinců a nevšiml jsem si žádných nenávistných projevů ani na úrovni toho, co se děje v Německu a nemluví se o tom. Takže xenofobie východu je ČISTÁ LEŽ. Východ má jen zprávy o tom, jak se v Británii, Francii a Německu NEDAŘÍ integrovat statisíce imigrantů ze zemí původu blízkých těm, ze kterých teď imigranti jdou. To, že se mluví jen o vzdělaných uprchlících ze Sýrie a ostatní se zamlčuje je další ČISTÁ LEŽ. Odpor k imigraci existuje i na západě a v USA mají na mexické hranici také plot. Zamlčovat tohle všechno je další ČISTÁ LEŽ.
        Přesvěčte východní Evropu, že s imigraci nebude složitý sociální problém, že multikulti politici nejsou LICOMĚRNÍ LHÁŘI a „xenofobie“ se ztratí jako pára nad hrncem

        • Ondřej

         Mexiko není Sýrie, milý pane. V Mexiku neválčí prezident proti vlastním obyvatelům. Je tam mír a demokracie o jaké se v Sýrii lidem ani nesnilo. Mexico je země OECD, jestli vám tato zkratka něco říká a víte co a jakým způsobem měří. Co je Sýrie nebo Írán v tomto srovnání vám mohu říci rovnou. Země – na úrovni Palau (nejmladší země světa) nebo Côte d’Ivoire. Zkuzte tohle psát někam na aeronet, tam Vám jistě budou žrát to, že v USA zase bijí černochy. Vždy si říkám, že až bude u nás prezidentem Rom, budeme moci VŮBEC něco smět říci na adresu „demokracie“ v USA. Do té doby budeme jen malým, etnicky téměř vyčištěným státečkem, co nemá rád krom toho že nemá západ, kapitalisty, Romy, muslimy a vůbec „čmoudy“, vychází ze svých tradic Vlajky a Národní obce fašistické. A propos komunistická strana či levicové strany byly v USA zcela legálně (mýtyo tom jak McCarthy pronásledoval komunisty dokládá nejlépe fakt, že v USA od 30.let dodnes jsou legálně tyto hnutí (čímž nepopírám excesy a „vyšetřování“ známých levicových intelektuálů McCarthyho komisí „protiamerické činnosti“)

         Demokratická strana
         Socialistická strana USA
         Strana míru a svobody
         Komunistická strana USA
         Komunistická liga
         Minnesotská demokratická farmářská strana práce
         Strana práce
         Minnesotská liberální strana
         Americká strana marihuany
         Nová strana
         Nová odborová strana
         Puerto Rican Independence Party (PIP)
         Socialistická alternativa
         Socialistická strana rovnosti
         Socialistická strana práce
         Socialistická strana pracujících
         Vermotská progresivní strana
         Světová strana pracujících
         Strana pracujících
         Strana pracujících rodin
         Světová socialistická strana Spojených států

         Naproti tomu žádná fašistická strana tam nebyla založena (přesto, že tam mají možnost i strany, které by byly v EU jako extremistické zakázány) politicky působit, nikdy MIMO nevolební hnutí ala Ku-klux-klan tam žádná fašistická strana ETABLOVÁNA nebyla. Hnutí jako German American Bund nebo Friends of New Germany byly okrajové hnutí které měly asi takovou podporu jako u nás mají hnutí typu Haré Krišna:-). Jinak předseda německých zelených je Turek Cem Özdemir a naposledy jsem je volil. Takže se asi špatně integrují, že? Zelení jsou v Německu nakonec více levicoví než německá SPD a nejsou to Gysiho postkomunisté se svoji „Ostalgií“ po Hoeneckerových časech.Jinak opět hledám někde u našich stran nějakého Vietnamce či Roma na úrovni když ne předsedy strany, tak aspoň předsednictva. Marně. To samé mají pravicoví konzervativní Toryové – zde

         http://www.bbc.com/news/election-2015-32461482

         Řeklo by se xenofobové či snad dokonce rasisté tihle konzervativci jaksi z principu své náboženské víry (jak se to říká, v katolickém prostředí kostel-postel-kuchyně, pravda oni jsou protestanté), levice byla vždy progresivní, internacionalistická, proletářsky emancipující soudruhy ze Syrie, Libye, Jemenu napříč náboženskému „tmářství“ islamistů. Nu, bejvávalo. Od doby co soudruzi z NDR odmítli svoji národnost odvozovat od socialismu věrných otců zakladatelů a namísto Thälmanna a Ulbrichta přišel do kurzu Ebert /Think-tank politické nadace pro politické vzdělávání německé sociální demokracie SPD nese právě jeho jméno/ anebo dnes už pozapomenutý duchovní guruové demokratického marxismu Bernstein a Kautsky. Ti by jistě neargumentovali tím, že proletáři ze Sýrie jsou nástrojem kapitalistů z Wall Streetu ke zničení těch německých. To jen Marx měl české (slovanské) proletáře za nižší etnické kultury než ty německé:-) Jistě vám ten jeho slavný pamflet na český národ který je odsouzen díky své generické zaostalosti býti v područí Německa či Ruska nemusím připomínat. :-)

         Proč to ale celé píšu. Že ať USA dělají zvěrstva v konfliktních zónach Blízkého východu jakékoli /začež by měli jít přislušní lidé před soud, stejně jako chodí vojáci co „omylem“ pustí Hellfire do civilistů/, pak ovšem zásadní rozdíl, který v USA trvá už skoro 100 let – že je země multukulturní, tolerantní k jiným než je bílá indoevropská rasa a kultura, a že díky této demokracii se menšinám v USA dobře žije. Fašismus/nacismus a komunismus je „vynález“ ryze evropský, statní (syndikalistický) korporativismus je taktéž evropský vynález, stejně jako komunismus. Jejich aplikace nás stála tolik životů, jaký USA kdyby měly vyvraždit, musela by mít Severní a Jižní Amerika v době své vrcholné fáze kolonizace asi 10x více obyvatel než v té době vůbec měla. Jinak největší kolonizátoři byly zase a jen katoličtí španělští conquistadoři, na které žádný Buffallo Bill ani Jesse James nemohli stačit.

         • Sio

          No, dík za objasnění, jak funguje demokracie v USA. A ještě teď kolik procent běženců je ze Sýrie a kolik z jiných zemí. A také, co byste poradil těm Syřanům, kteří nemají na útěk dost peněz. Děkuji. O bití černochů jste se zmínil vhod, to je nějaký druh satiry ve vašem pojetí, zesměšňovat to? Jak víme, černoši nebyli reálně rovnoprávní ještě v padesátých letech, dokumentují to dokonce četné americké Hollywoodské filmy. To my Češi jsme otrokáři ani kolonizátoři nebyli nikdy a oproti americkému slepenci jsme starý národ s vysokou kulturou a dlouhou historii. Vaše řečičky o etnicky vyčištěném státečku běžte vykládat americkým indiánům.
          Janiko, Janilko, s kým jste to na jedné lodi …

          • Ondřej

           Ti kteří nemají dost peněz jsou na tom stejně jako všichni ostatní, co nemají dost peněz, sio, včetně třeba Somálců, Konžanů či lidí ze slovenské romské osady na Kysucku. Bití černochů je ideologická floskule, kterou zasatánci marxismu-lenisnismu, který svého času dokonce jezdili studovat do Moskvy, se snažili naznačit, že když v USA existuje bigotní jižanská nevzdělaná rurální zaostalost, mentální předsudky hodné středověku a bigotní víra ve feudální tradicionalismus – že snad tím bude diskreditována obecné demokratické ukotvení USA garantované do ústavy už v té době, kdy občané habskurské monarchie chodili povinně na 10 a více let na vojnu, platilo nevolnictví, tělesné tresty a zostouzení (jistě nemusím opakovat o jaké praktiky se jednalo) a kdy žena měla méně práv než zemědělská zvířata řádně označkovaná a inventarizovaná v majetku příslušného (obvykle feudálního) majitele.

           P.S. Původních amerických indiánů žije v dnešních USA vztaženo v poměru k etnické většině Američanů v USA VÍCE než na území dnešní České republiky původních obyvatel českých zemí, etnických (sudetských) Němců.

           P.S.1 Ten kdo je dnes ve věku nad 45 let, tedy v památném roce 1989 byl starší 18 let, je tohoto stavu spoluviníkem. Bez ohledu na jednotlivá CV, která si každý nese na svém hrbu sám až do smrti jako masivní kříž na Golgotu, budiž jim toto zaslouženou zásluhou v dobách, kdy lidský život, lidská důstojnost i meze lidské anomie vynucují (nad)národní zákony, a NAŠTĚSTÍ instituce, které přesahují provinční charakter partičky, že nemusí čekat na onu pověstnou „Sporavedlnost Boží“, ale že se při nefunkčnosti české vlády dovolají zastání u institucí, které dokáže i vlády „odsoudit“ k trestu, který v ogice demokracie, je pak spravedlivě rozložen na ty, kteří takovéto „demokracii“ přičinili volný průchod.

           Vládní partička, která se v soudobé podobě demokracie opírá nikoli o podporu mezního vzorku populace, kterou vám každý sociální antropolog popíše jako nutnou k tomu, aby se změnilo (či udrželo) dané sociální uspořádání společnosti. Je jasné, že v každé společnosti, z hlediska jejího sociálního složení, je číslo mezního počtu sociálního aktivismu nutného směrem ke změně (třeba i násilné jak je známe z historie) nutné k zabezpečení stability nové moci, jiné.
           Víme, že to rozhodně nemusí být aritmetická většina a ani to většina mimo snad případy socialistických revolucí v SSSR a Číně, nominální. Ta nakonec ani nikde jinde (včetně našeho Československa) v hodinách společenských změn k dispozici nová moc neměla! Nové vzdělanostní složení společnosti a příslušnost ke dnes početně nejvyšší (jako tu nikdy v žádné z etap dějin politického vývoje od vzniku samostatnosti naší země NIKDY PŘEDTÍM nebyla) dává tušit, že sociálně-politický status quo je penetrován nejpočetnější třídou, která sama o sobě převyšuje svým ekonomickým přínosem (vztaženo jako podíl na tvorbě HDP) ačkoli se jedná cca o 35% „většinu“ svým přínosem k tvorbě HDP se podílí asi ze 63%.

           Zbylých 65% je z hlediska ekonomického přínosu a politického rozdělení fragmentováno do cca 4-5 dalších skupin, které jak vidno, díky aritmetickému podílu nemůže přesáhnout výše uvedený podíl společenské „většiny“). To je silný motiv proto přemýšlet, jak část této pro onu neucelenou většinu doastat na svoji stranu část těch z oné 35% „většiny“. Problém, je že jestli se ona faktická 65% většina rozpadlá do 4-5 frakcí na něčem jediném shodne, že ona 35% „většina“ je pro každou z frakcí této faktické většiny něčím společným, pak je pro všechny z nich NEPŘÍTELEM. Zajisté víme o kom to teď mluvím…Přemýšlejte o tom.

           Janika s mými postoji nemá nic společného, ba spíše je k většině mých názorů v opozici. To ovšem nikterak nenarušuje logiku (i bez použití teorie her), že je když někdo, např. pan A když stojí vůči B v opozici, a C stojí podobně (také) vůči B v opozici že spolu A a C musí být ve shodě a nemohou být vůči sobě navzájem taktéž v opozici.

           Pěkný víkend.

          • Ondřej

           oprava….Víme, že to rozhodně nemusí být aritmetická většina a ani to většina mimo snad případy socialistických revolucí v SSSR a Číně, nominálně nikdy nebyla…..
           ….Tu nakonec ani nikde jinde (včetně našeho Československa) v hodinách společenských změn k dispozici nová moc neměla!….takže ačkoli se jedná cca o 35% „většinu“, tak tato je svým přínosem k tvorbě HDP s podílem na HDP asi ze 63% v NAPROSTÉ většině vůči „zbytku“ společnosti….

          • Janika

           „Janika s mými postoji nemá nic společného, ba spíše je k většině mých názorů v opozici.“ Přesně tak, většinou se neshodneme. Tak mi vysvětlete, proč nás Sio hází do jednoho pytle a jaký má smysl s takovým člověkem diskutovat o jiných věcech, když nevnímá ani to, co je tady v tom malém prostoru nabíledni.

          • Sio

           No, Janiko, je to váš web, vaše pravda. Ale jen zde „na tom malém prostoru“. Budu se snažit už nenarušovat vaše kruhy, nevím, co mě napadlo to tu zase zkusit. Asi určitá nostalgie spojená s pošetilostí.

          • Janika

           Prostě jste nám musel sdělit, že mladík v autobuse je sprostý primitiv, zatímco Hebdo odhalují pokrytectví Západu. Pro mě je to výmluvné a dostatečně vypovídající o Vás samotném. Pravda, takových, jako Vy, je zřejmě většina. Právě proto se snažím o alespoň malé místečko, kde si lze oddechnout.

 2. embecko

  No to je tedy hezkej clanek…
  To mame EU proti Rusku, US proti EU, kavarnu proti xenofobum, obcany proti uprchlikum a obcany proti obcanyum, kteri jsou proti uprchlikum.
  Proste se to rozklada jako spatne drzici lego a neni lepidla, ktere by to udrzelo pohromade.
  Kdo z nas jeste pamatuje Geona, tak si urcite vzpomina, jak neustale dokola opakoval, ze tahle situace nema politicke reseni…politika uz neexistuje, byla pozrana trhem a postavena na vedlejsi slepou kolej.
  Rozhodne prijde nekdo, kdo to bude muset dat nasilim do late a je jen otazka, kdy to prijde, jak daleko tenhle rozklad zajde.
  My se ti zatim muzeme bavit odkazy na stripky, padajici z nasi stavby… :o)

  • Janika

   Pamatuju si, že se zmínil, že Rusové jsou víc lidmi, než lidé ze Západu (méně zvěcněni). Politické řešení není v našich silách, akorát můžeme nebýt Charlie.

 3. hg

  „Evropa není hodna normálního vztahu, dokud nezavře své karikaturisty na doživotí.“ – No jo… Jenže zavřít karikaturisty Šárlí Chepdo by byl vodpornej antiseminismus.

 4. PeeBee

  foto je tak naprosto neskutecny bizar jeste i po tech mesicich… jak je mozne, ze tu sebranku berou mnozi dospeli lide vazne? uplne vidim marka ebena jak si je postupne zve ke hrejivemu povidani o tom co bylo a snad jeste i bude.

 5. cuci

  vlastnictví toho satirického časopisu patří komu? Po atentátu proběhla zpráva, že krátce předtím časopis koupila společnost blízká jednomu z těch dvou R, největších bankéřů a zároveň zednářů. Není co řešit. Nenávist se rozhazuje naprosto plánovitě, až nakonec vznik jednotného Islámského státu místo rozhádaných evropských národních státečků bude slavit úspěch.

  • PeeBee

   puvodne snad levicovy satiricky casopis zmenil sefredaktora(?) kdysi pred lety (stal se jim nejaky typek majici mentalne blizko k bernardu henri-levymu a podobne pakazi) a cely list se posunul k pritmuslimskym zhuverilostem, tudiz jen pokracuji vesele dal…

 6. Seal

  Mimo je jak ten ruský komentář, tak ta karikatura. Charlie Hebdo nejsou ani celá Francie, natožpak Evropa. Podle CHB v Sýrii asi není válka, země není rozvrácena a statisíce Syřanů beznadějně netrčí v uprchlických táborech. Kdyby k tomu nepřipojili ten název „Tak blízko cíli“, tak by se ten obrázek dal vykládat i jinak. Ale takhle může tu „satiru“ z údajně radikálně levicového časáku sdílet bez obav každý, kdo je ochoten uvažovat o válečných uprchlících jenom jako o ekonomických migrantech.

  • PeeBee

   vzdyt je to skvela sonda do mentality (post)moderniho euro-opicaka, ne? otazkou je, kolik Z NAS s tim souzni.

   udajne radikalne-levicovy ten casopis je mozna podle nejakeho kavarenskeho hovada (co ma pocit, ze levicovost tkvi v cool tricku s obrazkem che, zatatou pesti otporu, nejakou duhovou ctyrprocentni reklamou,…) nebo ve srovnani s valecnym zlocincem anthony blairem.

   • Seal

    To mi přišlo zajímavý v době, kdy jsem se kvůli té tragické události dozvěděl, že nějaké CHB vůbec existuje… Dneska mi přijde zajíměvější to, kolik lidí si asi tak nějak myslí, že když se smázne fotka malého utopeného chlapečka, tak se tím současně vyzmizíkuje i problém.

  • embecko

   „Charlie Hebdo nejsou ani celá Francie, natožpak Evropa.2

   A ja blahovy myslel, ze vsichni jsme Charlie. Anebo ne?

   • Seal

    Jo, původně hodně dobře vymyšlená značka: Pěkně přes identitu, takže se z toho stala vlna… Dneska už zase můžete být čím chcete, což se halt v reklamním světě někdy stává.

  • Ondřej

   Přesně tak. Něco jiného se strefovat do ikon a fetišů, tedy symboliky, která může urážet nějaké ideologické cítění (náboženská víra je totéž jako víra ideologii nějaké společenského uspořádání, ať je to v nirvánu komunismu, kde všichni budou mít všechno, ale každý bude pracovat jen dle svých možností anebo že síla jednoty lidu (národa) dokáže přemoci v každém jeho individuálně zakořeněnou touhu po vlastní seberealizaci a maximalizaci vlastního užitku) či jakékoli jiné společenské „femonény“ (klasický resentiment katolické výchovy, výchovy katechetickou rákoskou, žena coby služka muže a rodička dětí, sex až po svatbě, společenské vyobcování svobodných matek, „parchantů“ či společenskou stigmatizaci rozvedených či zapuzených žen, stejně jako svobodných „starých panen“ atd).

   Takže dělat si legraci z ideologie, historických ikon nebo společenské či historické mytologie je jistě potřebná sebereflexe. Ne ale z lidí s konkrétním jménem a reálnou existencí. Tady je jasné, že ruský pohled nějaké „nápravy“ má dost daleko do toho, že by vůbec ruský pohled na lidi jako jednotlivce vůbec dokázal pohlížet, nikdy je totiž nerespektoval, pro něj byli jednotliví lidé vždy jen kanonenfutr společenské kolektivní identity (národa, kultury, imperia, socialismu). Jako co to znamená nějaké lidské právo, protože to je vztaženo k jednotlivci a ne kolektivu, je jim myslím dost jedno. Kolektivní identita je společenský konstrukt sociálních inženýrů, co jednotlivci svého času nedokázali nic hmotného nabídnout (lidská práva jsou hmotnou podstatou naší existence, garancí svobodných projevů naší vůle i práva na lidskou důstojnost, včetně minimálně garantovaného hmotného zabezpečení), proto se lidem nabízely abstraktní pocity nějaké sebeidentifikace a ideologie. Autoritářské a totalitní režimy nedokázaly respektovat člověka jako individuum ale tomuto nadřazovaly amébní společenskou zájmy (ty byly vždy jen převodovou pákou k posilování moci věrchušky, ať to byl car, předseda nejvyššího sovětu nebo gosudár). Nakonec i ten dělník když viděl, že od státu dostane bochník chleba zdarma výměnou za povinnost „nenávidět“ ty domnělé „nadekretované“ nepřátele, co by chtěli oslabit „společenskou jednotu/národ“ a ten bochník mu tak vzít, vzal do ruky flintu anebo jen hůl a šel na ně…Křišťálová noc byla bojem národa za svůj bochník chleba, a ti kteří věřili ve svoji hlouholebkatost a že i když jsou společenskými niemandy, že mají alespoň lepší krev a že ta by mohla být „naředěna“ s nečistými, takže se ji s těmi holemi jali bránit. Bochník byl pro ně až druhotný.

   Evropa má problém zase jiný problém a to kultivovat jedince na bytost solidární a tolerantní především díky ekonomickému sobectví neoliberalismu a sobeckému individualismu, které vzali za svůj i sociálně více homogenní masy dříve bojující za společenskou rovnost a solidaritu (odbory a dělníci západních firem, lékaři nebo učitelé, ) které jsou zainteresováni na státních výdajích nebo se bojí řemeslníci a nekvalifikovaní dumpingu na trhu práce. Přitom nikomu nedochází, že samotní uprchlíci nám nic „krást“ nemusí, protože na tu jsou tu už pár desítek let jiní, kteří se obvykle těší všeobecné vážnosti (oligarchové a korporace). Nakonec otázka ekonomické vyspělosti společnosti není o tom, jestli syrský uprchlík bude dělat kopáče za 8,50 EUR na hod. nebo méně než je tato zákonná minimální mzda v Německu, ale v úrovni vzdělanosti a schopnosti technických a technologických inovací, vědou aplikovanou nejen v oblasti komerční sféry, ale především aplikovanou pro lidského zdraví a výdajů na starobní důchody a následnou zdravotní péči. Platit si nakonec každý důchodce svého „asistenta“ by bylo jistě snem každého z nás. Není to nic nereálného, když vezmeme v úvahu, že vysoce profitabilní průmyslový export, IT a telekomunikace by měly generovat peníze na zvýšené výdaje na oblast fyzické péče o nemohoucí. To jistě nikdy nebude exklusivně placený obor. O tom jakou budu mít životní úroveň vždy rozhoduje POMÉR výdajů a nákladů (proto se směju vždy demagogii když slyším: „Víš, kolik berou na Západě“ a nikdy už v odpovědi nezazní: „A víš co tam stojí pivo, bydlení nebo kadeřnice?“), takže větší společenské přerozdělování na straně jedné a skromnější nároky na platy u méně kvalifikovaných či pracujících na zkrácený úvazek (nejen uprchlíků) by zajistily větší společenskou kohezi a adaptilbilitu západní společnosti, že bude sama o sobě (což se nezadržitelně děje od konce 80.let!) stárnout.

   Myslím, že takový Jeremy Corbyn má recepty jak společnost emancipovat a zároveň přispět k potřebě integrace „Staroevropanů“ a „Mladoimigrantů“. Potřebujeme se navzájem.

  • Janika

   Seale, jak může být ruský komentář mimo, když se celá Evropa oficiálně, s pompou a slzami v očích k Charliemu přihlásila. To byste chtěl na Rusech moc.

   • Seal

    Přizhnávám, Janiko, bral jsem to hlavně podle ruských médií, které CHB už tradičně věnovaly velkou pozornost, protože v Rusku žije početná muslimská menšina. No a ty o tom referovaly hlavně jako o skandálu časopisu Charlie Hebdo a zmiňovaly i protesty, které ty karikatury ve světě vyvolaly. LifeNews se CHB i zeptaly, co ta karikatura má vlastně vyjadřovat: http://lifenews.ru/news/161592

 7. Ondřej

  tady samozřejmě musí být úvozovky….“Křišťálová noc byla bojem národa za svůj „bochník“ chleba,…“

 8. embecko

  Hebdo je urcite dobrym prikladem, kam to Evropa kulturne dotahla (jak byla rozlozena). Nedovedu si predstavit zadnou „normalni“ spolecnost, kde by smrt ditete slouzila k pobaveni.
  Konkretne Hebdo je take dobrym prikladem neuspesneho smerovani pod ideou „tabu nam pomuze odpoutat se od nesnesitelne pruderni spolecnosti“. Hebdo jsou tusim levicaci, boritele mytu a krajni moderniste. tady se ovsem vlamuji do jiz davno otevrenych dveri, s pruderismem se kapitalismus uz vyrovnal po svem, tady prace pro levici uz zadna neni.

 9. Ondřej

  A pak že pašeráci běženců jsou zloději (řízeni CIA) co chtějí 1-2tis. EUR za převezení do EU. To „stát“ (jestli se v jeho případě dá o této instituci vůbec mluvit) a pan Assad je jiný formát. Proč pašovat lidi za „kapitalistický“ tržní price, když to jde částečně legalizovat státem. Pravda za „poplatek“. Ale rovný!

  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/380788-syrie-opet-vydava-pasy-za-jeden-uctuje-deset-tisic.html

 10. Ondřej

  To je v pořádku Embéčko, a kdo tvrdí, že exodus z Pobaltských zemí (zvlášť když estonský premiér Mart Laar zaplatil dluh země ve výši asi 20% HDP během tří let snížením důchodů a státní administrativy o 40% a dnes jsou asi po San Marinu a Monaku jediná země EU bez dluhů) , že to taky nezorganizovala CIA a že vydávat pak pasy za 500 EUR nebylo „sociálně citlivý“ počin vlády, jak pomoci vlastním obyvatelům a zároveň ďábelský kousek liberální vlády infiltrovat EU svými agenty v boji proti Rusku:-)

  Já jen, že pak je těžké rozlišit kdo je diplomat a kdo terorista:-) Ale nakonec jsme zvyklí z dob studené války že třeba takový kulturní atašé SSSR se sídlem v Bonnu nevěděl kdo napsal Evžena Oněgina, ale znal přesně aktuální polohu ponorek třídy Tajfun Baltské flotily zatímco ten americký když měl hlásit do Washingtonu pohyb ruských křižníků na Gibraltaru, pak volal, že si zajede na Portské na vinobraní a očíhne to:-)

  • embecko

   „kulturní atašé SSSR se sídlem v Bonnu nevěděl kdo napsal Evžena Oněgina“

   No ja bych spise rekl, ze vubec netusite, co mluvite. Ale delate to se zapalem, to se musi nechat.

 11. mistralius

  dnes dostali horké hlavy na přechodu Srbsko-Maďarsko studenou spršku. Řekl bych, že padla KOSA na KÄMEN.

 12. mistralius

  mmch Rusko se svým angažmá v Sýrii pokusí opět zachránit Evropu (pokolikáté už?), Já si řikám, že už Petr Veliký byl velký fanoušek Evropy :))

 13. PeeBee

  „http://thesaker.is/war-on-syria-not-quite-according-to-plan-part-2-the-plot/“

  • mistralius

   že amíci všechno rozesírají, to je známé. Z toho vychází ten odkaz a je to vcelku známé, Situace v Libanonu v 80. létech byla dostatečně reflektována tehdejšími československými médii.

   • mistralius

    česká televize se uvolila, že v nočních hodinách (aby se nekazila mládež) odvysílá seriál Americké století očima Olivera Stonea. Nepotřebuji nějaké informace o NWO, neboť vzorce v ameríckém jednání se periodicky opakují. Furt a znova to samé.

    • PeeBee

     jiste, a obcane furt znova to same zapominani… proto je dobre neustale obnovovat vedomosti.

 14. PeeBee

  je zabavne cist kritiky milana kohouta – tento zaprisahly ateista je obvinovan z lasky k islamu a ze snahy islamizovat ceske obyvatelstvo! jak uz vetsi a hlubsi muze byt neporozumeni prostym faktum a jejich posloupnosti?

  • Ondřej

   No možná láska ši sympatie k někomu/něčemu tak úplně s vírou nesouvisí:-). Jinak Kohout má výborný poslední interview s Čulíkem na BL, co mu dal jeho 20letý pobyt v USA. Když si vzpomenu jak tam utíkali levicový intelektuálové nejdříve před před nacisty a pak před komunisty právě zapřísáhlí kritici kapitalismu, pak mi pořád uniká proč jejich volba padla zrovna na USA a ne jinou zemi…

   • PeeBee

    nazory kohouta na JAKAKOLI nabozenstvi (vcetne vypecenych budhistu) jsou verejne znama, cist culikovy blisty nikdo nepotrebuje.

 15. PeeBee

  neni to hezke?
  „…if by any chance a Socialist slips through into Parliament, he will do so at the expense of leaving his principles behind him; he will certainly not be returned as a Socialist, but as something else; what else is hard to say…“ William Morris, 1885

  • mistralius

   Ayn Randová se mi zdála vrcholně hnusnou osobou již poprvé, kdy jsem se o ní dozvěděl. Zde tedy pojem psychopatie a Ayn Randová tvoří synomymum. I kdyby se Bimbo a VŠE Praha z toho posmáli.

 16. hans

  Vtip „Tak blízko k cíli.“ je dokonalý. Jeden obrázek vydá za tisíc slov. V tomto případě za vysvětlování, že dotyční neutíkají před válkou, ale k lepší životní úrovní.

  Jeden vtip tak nastoluje otázky, máme povinnost jim onu lepší životní úroveň zajistit? Za jakou cenu? Pro někoho samotné vnesení otázek do debaty může být nepříjemné..

  • Janika

   To jsou řečnické otázky, hansi.
   Hebdo jsou mi odporní, o mrtvém dítěti žertovat nedokážu.

   • hans

    Tak takhle:
    slovní dialog: oni utíkají před válkou – ne, jsou to ekonomičtí uprchlíci, protože…
    obrazový dialog: známý obrázek mrtvolky na pláži – ona karikatura

    Na slovo reaguji slovem, na obraz obrazem. Jestliže mainstream (a ostatně i vy, vždyť se působivých obrazů války nezříkáte) do veřejné debaty vnáší „obrazy mrtvých dětí“ jako argument, tak jeho vyvrácení opět pomocí obrazů, opět s dětmi, je imo legitimní.

    Pro mě je důležitý obsah obrázku, ne to že mu říká „karikatura“; ostatně, kvůli tomu, že je to karikatura, a dobrá, tak se ještě nemusím smát. Ne všechny karikatury jsou žertovné…

    Možná, možná by byl pro vás obrázek přijetelný, kdyby jste si ho nezařadila v „chlívku“ karikatura, a kdyby jste neměla karikatury spojené se žertováním..