Zrozen byl… zrazen též

Napsal Baron

Dnes počal svátek všech muslimů, takzvaný Den oběti, který připomíná starou židovskou legendu o obětování syna. Nebudeme se pouštět do exegeze, výkladu SZ, nejsme-li toho mocni, a pouze připomeneme, že koncept se stal jádrem křesťanství přede dvěma tisíci lety, a nakonec i islámu před patnácti staletími. Muslimové dnes, místo synů svých, obětují berana, či jiné vhodné zvíře, podělí sebe návštěvy a nemajetné, a po několika dnech se vrátí k životu normálnímu, kterým je ovšem leckde, třeba na území ISIL, také podřezávání, ovšem obětí lidských.

Kurban bajram, jak se tento svátek zove, má tedy kořeny v židovství, potažmo křesťanství. Inu ona Chadídža, sponzorka a milenka Muhammadova byla totiž horlivou křestankou, pokud si dovedeme představit křesťanství 6. století kdesi v Arábii. Muhammad, který pravděpodobně byl negramotný, tak na lůžku s Chadídžou slýchal křesťanské historky, a stýkal se s jejími známými, křesťany a židy. Proto v jeho konceptu džáhilíje, doby nevědomosti, schází určení ateismu či polyteismu východních ritů tehdejších. Navíc, podle toho, jak Muhammad myšlenky sekvenčně vydával sám ze sebe, se zdá, že byl cyklicky nabriefováván křesťany, a až to nějak sám pochopil, vyslovil se. Tak vznikalo to, co slove koránem.

K čemu byl Korán a jeho stoupenci? Inu k boji papežství raného proti sektám v Maghrebu i jinde. Konstatování, že Maghreb byl křestanský dnes hřeje. Nehřeje vědomí, že to nebyla Chadídža, kdo platil první islámské výbojníky, ale křesťané, kteří si slibovali eradikaci náboženských herezí. Darmo vykládat, že peníze Muhammad získával přepadáním karavan. Karavana má zboží, a kradené zboží za cenu původní neprodáte. Námluvy církve, rozuměj řádů, skončily vypálením Vatikánu v 9. století. Následovaly boje, které trvají dodnes.

 1. Janika

  Se zveřejněním článku jsem váhala, protože mi není jasné, co a proč vlastně říká. Ze Islám a křesťanství mají společné kořeny je známo. Dohadovat se, kdo od koho opisoval, mi přijde nedůležité. S výjimkou věty „Proto v jeho konceptu džáhilíje, doby nevědomosti, schází určení ateismu či polyteismu východních ritů tehdejších.“ Nejsem si jistá, ale myslím si to, že to znamená, že schází kořeny v prapůvodní před-náboženské kultuře (která je mnohdy cennější, než to vzniklé náboženství, i když samozřejmě zdaleka ne tak významná, proto se náboženství jakožto nástroj moci utvořilo).

  Především mě v článku nadchlo, že Chadídža byla o hodně starší, než Mohamed, a pak její role při vzniku náboženství, tak odlišná od role Máří Magdaleny v křesťanství. Jak pokrokové a moderní :-).

 2. hauptmann

  Někdo v den kurban bajram (Íd al-adhá) obětuje berana, někdo zas pěkných pár miliónů chechtáků, aby otevřel mešitu se zlatou kopulí v roku kulatých oslav konce vlastenecké války. Minarety jsou sice zelené, ale svým tvarem ladí s věžemi kremelského komplexu. Jak se zdá, během dalších velkých muslimských svátků už nebude věřícím pršet na záda.

 3. mistralius

  zajímavá informace o vypálení Vatikánu v 9. století. Vím, že tam řádili Langobardi (zajímavý je jejich vztah k našemu území) a až Karel Veliký tam zjednal ordnung.

  disclaimer: co píšu jsou mé střípky z historie, nikoli nějaké znalosti

 4. hank

  Jen dva detaily na doplnění.

  V době těchto svátků skutečně v některých zemích doslova teče krev obětovaných zvířat po ulicích. (Údajně jim každoročně za oběť padne kolem 100 miliónů zvířat. To jsou ovšem čísla srovnatelná s tím, co se děje v našem tzv. civilizovaném světě po celý rok na jatkách, kam na to ale většina veřejnosti nevidí, takže se může pokrytecky pohoršovat nad krvelačnou podstatou muslimské kultury…) Masové obžerství provozované v této době se dá bez nadsázky srovnat s přežíráním křesťanů a bezvěrců v euroamerické civilizaci o vánocích. Taky je to ale jediný týden v roce, kdy se někteří chudáci pořádně najedí. Třetina oběti totiž patří Alláhovi, třetina obětujícímu a jeho rodině a třetina právě těm chudým.

  A jazykovědná poznámka – kurban bajram (nebo podobně, často všelijak zkomoleně) se tento svátek nazývá tam, kam islám přinesly turkické národy, tj. kromě Turecka především na Balkáně a v bývalém SSSR, zatímco íd al-adhá je arabsky a kromě arabských zemí se tohoto názvu a jeho odvozenin používá v Africe a v jihovýchodní Asii.

 5. Astr

  Zrozen byl… zrazen též
  Presny to nadpis !
  Historie se opakuje :-(
  Zrozen byl stat Ceskoslovensky a opet zrazen :-(
  Opet byl zrazen Lid zijici na uzemi Cesko-Slovenska !
  Jako v r.1938
  Vlastni spojenci nam diktovali jako porazenym!
  Neklesneme, nezahyneme, nezapomeneme ! Dejiny nekonci dneskem !

  http://www.narodni-hrdost.cz/?p=1742

  • goliast

   hankovi v poučení chybí za a) perština – Eid-e Gorbán, za b) zapomněl vypíchnout okolnost, že v Mecce /potažmo v Saudské arábii a jiných státech zálivu/ moc chudých souvěrců není. nebo at mi ukáže např. chudáka, který je občanem Bruneie, fakt bych ho chtěla vidět.

   • goliast

    saudové vozí ty mrtvolky na poušt jako kadáver supům :-) nemají na milion ovcí poražených za den zprcaovatelský průmysl. Což je v konečném důsledku proti smyslu toho svátku.

   • hank

    Aha, na perštinu jsem zapomněl…
    Tak ta Saúdská Arábie není moc dobrý příklad, uvádí se, že pod hranicí chudoby tam žijí až desítky % obyvatel. Je fakt, že na ně není moc vidět; v KSA jsem byl v Džiddě, Rijádu a Dammámu, ale jedině v Džiddě (kde je mimochodem ze všech jmenovaných měst na ulicích největší bordel a nejvíc zchátralých budov) jsem potkal chudě vypadající existence, přičemž na pohled samozřejmě není jasné, jestli to nejsou spíš nějací pákistánští nebo jemenští gastarbajtři. Ony tam zřejmě úřady viditelné známky chudoby všelijak potlačují, ale na rozdíl třeba od některých Emirátů se její rozšíření nedá odkecat.

    • hauptmann

     Té chudobě v SA by se dalo pomoct, stačilo by vykopnout ze země všechny gastarbeitery. Ani se nemusí ohlížet na nějaká lidská práva, na to mají glejt. Jenže, ouha, ne všichni Saudi jsou navyklí intenzivně pracovat a některé dovednosti v masovém měřítku ani neovládají. No a samozřejmě také zmenšit důchodovou nerovnost ve společnosti, mají v tom velké rezervy. Ale to bychom už chtěli po nich moc.

     • hank

      V KSA má z 28 miliónů obyvatel (z toho počtu je asi 5 – 6 miliónů gastarbajtrů) plná občanská práva asi jen 8 miliónů lidí – v podstatě jen dospělí muži narození v zemi rodičům, kteří se taky narodili tam. Pokud jsem si stačil všimnout, tak v ostatních arabských zemích kolem Zálivu mají rodilé Saúdy za nafoukané a rozežrané zbohatlíky a moc je nemusí… Třeba i proto, že když už něco dělají (jako že dost velká část jich je podezděná natolik, že opravdu nemusí dělat nic), tak to není dělnická a často ani technická práce. Kam se člověk otočí, tak tam zakopne o indického inženýra nebo technika (Indů tam prý pracuje přes milión) a většina dělníků jsou Pákistánci, Bengálci, Jemenci, Filipínci apod. Ve zdravotnictví tam kupodivu pracuje i několik set Čechů a Češek (potkal jsem i polské zdravotní sestry). Nezaměstnanost je tam oficiálně kolem 10%, ale skutečnost bude spíš někde kolem 25%. Ženy prý představují jen asi kolem 10% pracovní síly a nevím, do jaké míry je berou v úvahu při výpočtu míry nezaměstnanosti – jestli nejsou a priori považovány za potenciálně ekonomicky činné osoby, tak to samozřejmě výpočtovou základnu procenta nezaměstnanosti zdánlivě snižuje. I když tam pracující cizinec dostane právo trvalého pobytu, tak má silně omezená práva, např. nemá šanci získat do vlastnictví nemovitost – včetně bytu pro vlastní bydlení. Rodilý Saúd, pokud nemá vyděláno kšeftem nebo zděděno, je často voják, policajt nebo nějaký vyšší úředník. Pokud ovšem nepatří do královské rodiny, která t. č. sestává asi z 500 princů a několika tisíc jejich příbuzných. Snad v každém statutárním orgánu každé saúdské firmy se nějaký ten princ nebo jeho rodinný příslušník najde, většinou v nějaké ředitelské funkci, což zase znamená, že bere peníze a jinak nic nedělá. (Navíc tam splývá státní vlastnictví a vlastnictví královské rodiny, takže ti princové si chodí do státní kasy jako do záložny a v některých obdobích údajně až polovinu státních výdajů představovala právě spotřeba královské rodiny… To bylo v poslední době veřejně kritizováno, často dokonce i sunnitskými náboženskými autoritami, a protože žádného mullu za tu kritiku nezmrskali ani neukamenovali, tak se to dá považovat za známku přece jen nějakého pokroku…) Na druhé straně je pravda, že v těch fabrikách, které jsem viděl zevnitř a které řídí Indové, je často nemóresní bordel, zatímco tam, kde jsou na technických funkcích Arabové, tak jsou to většinou lidi vystudovaní v USA nebo v Evropě a technika i organizace jsou na slušné úrovni. Problémem bývá nepružná byrokracie a strach něco samostatně rozhodnout a taky jejich celkový přístup, každá domluva končí tím okřídleným „inšalláh“ – když pámbu dá; a on často nedá, takže třeba dodržování dohodnutých termínů je spíš výjimkou.

      Suma sumárum, bez dovezené pracovní síly by se Saúdská Arábie zatím nejspíš neobešla.

      • hauptmann

       Taky mám podobný obrázek o SA, ale žádnou osobní zkušenost jako vy. Celkem mě ovšem překvapila ta vaše s firmami řízenými Araby a s arabskými techniky. Měl jsem spíš opačné info.

    • goliast

     To obchodujete jako správný stoupenec levice s ropou nebo se zbraněmi? Protože předpokládám /se můžu mýlit/, že v Dammámu jste nezdržoval kvůli studiu na univerzitě.

     • hank

      Nabízíme papírenské stroje a zařízení. Celý region Středního východu se rozhodl, že místo dovozu papíru budou ze sběrového papíru dělat hygienické papíry a vlnitou lepenku a nakupují o sto šest. Jako správného stoupence levice a bývalého ekologického aktivistu mě uspokojuje, že a) Arabové recyklují papír na místě, místo aby ho vyváželi do Číny, b) my pro ně recyklujeme (znovu do provozu, nikoli do hutí…) second-handové stroje z evropských papíren, které krachují jedna za druhou.

      • merlin

       to je hezké. levicový kapitán papírenského průmyslu na blízkém východě. Budete brát zakázky i z islámského státu, jestli vydrží? Je třeba chránit přírodu za všech okolností, že?

      • Ondřej

       Lepší obchod s papírem než s lidskou blbostí. Nakonec lidi co jim jejich vymýtání ďáblů z lidských duší proplácí stát „na pokladnu“, jsou vždy tak nějak ochotni „pomoci“ udržet ideu státního teroru na nepřátelích lidu jaksi na bázi „vědeckého“ zdůvodnění. Ať to bylo zavírání lidí pro špatné názory do blázinců a prohlašování mentálně retardované za lidský odpad zavřený na speciálních odděleních, hodnocení homosexuality jako vilné úchylky zbohatlíků „co nevědí přes samé bohatství roupama co dělat“ až po přesvědčení našeho prezidenta o selekci postižených dětí do zvláštních škol, protože mezi „svými“ (kriply a dementy) a „jim přece bude líp“.

       Není třeba zastírat, že takového profesionálního vymítače potkáte dnes na každém kroku, tento blog nevyjímaje:-). Jen na svých ordinacích nemají stožáry (možná hromosvody by stačily:-), aby jim tam občas nějaký „nedoléčený“ pacient mohl vyvěsit hnědé trencle. A abych byl genderově korektní, i hnědé kalhotky vzor. bombarďák.:-)

       • merlin

        jj a někteří se tím šaratánstvím živí aniž by apon ten profesionální titul měli, že fagane? Až tak, že prodávají spirituální rozměry obchodním firmám. Hezkej kšeft, ne každej na něj má žaludek. Máte i blicí misky pro náhodné návštěvníky?

 6. :-)))

  Moje milé děti,

  jste na prahu dospělosti, máte své sny, přání a touhy a Váš život, až do dnešního dne, sliboval většinu Vašich přání bez splnit. Věřil jsem tomu také, a rozhodně jsem si nepřál, aby Vaše generace dospěla během jedné noci, podobně, jako to bylo údělem Vašich prarodičů a i údělem nás, Vašich rodičů. V minulých dnech jste to bohužel zažily také. Prohrál jsem v životě několikrát. Prohry k životu patří, to už jste pochopili. Někdy si za to můžete sami, někdy jste součástí situace, která k prohře vede. Všechny takové prohry jsou ale směšné proti chvíli, kdy prohraje národ, jehož jste součástí.

  Prohra českého národa v bruselském hlasování o kvótách pro migranty (naivně jsem si myslel, že ho Německo nedopustí, protože se poučilo), je podobná Mnichovské dohodě (ve dnech, kdy si mnichovskou zradu připomínáme) anebo Moskevským protokolům. Ničemu jinému. Otevírá opravdové Dantovo peklo se vším všudy, kdy k nám nakonec bude proudit nekonečné množství migrantů, kteří nectí žádné zákony (jak už ukázali), a budou si vynucovat vše, co budou chtít (jak už ukázali) a vláda země, kterou jsme si zvolili, jim to na základě tlaku z Evropské Unie dá (jak už to ukázala). Naši svobodu (to už se stalo), naše peníze (minimální standardy jsou začátkem), naše domy (už to začíná) a nakonec, pravděpodobně, i naše životy, pokud zvítězí ideologie migrantů, kterou halí do šátku náboženství. A nebude se čemu divit. Až se migranti seznámí s dokumenty o kvótách, sami je budou muset nazvat transporty a selekcemi, a o to více nás nenávidět. Další termín, který jim k nenávisti napoví, je termín „trvalé řešení“, zmiňovaný v této věci komisařem OSN António Guterresem !

  Evropa nedohlédla, že většinové hlasování je o prohře jí samé, a podobá se situaci, kdy se pes obrátí na záda, čímž vyjadřuje svoji podřízenost. To je výsledkem hlasování Evropy a nic jiného. Ty státy, které byly příčinou Mnichovské dohody, a otevřely tak Hitlerovi cestu k plynovým komorám, byly opět těmi, kdo se o takové rozhodnutí zasloužily. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Polské politické elity není třeba hodnotit. Prakticky ukázaly, proč bylo Polsko v historii několikrát rozděleno. Na to, jak se chovalo k naší zemi v době Mnichova, doporučuji nezapomenout. Soud nad nimi ale nechme samotným Polákům, kteří se z jejich činu musí cítit trapně.

  Podobně, jako se odporně zachovala vláda Polska, tak se stejně, ale zbaběle, zachovala vláda naší země. Také nic nového. Nejdříve svaly, a pak rezignace. Nejdříve „jsme s Vámi, buďte s námi“ a pak zrada. Neměli ani tu slušnost (jako vždy), podat demisi, s tím, že k takovému kroku (debata o kvótách) mandát nedostali. A to prosím žádná armáda a žádné tanky nepřekračovaly v době jejich bruselské rezignace naše hranice……Jako nejpodlejší čin naší vlády je ale zapotřebí označit zradu, kterou vykonali na našich slovenských přátelích. Zatímco ukazovali rukou na Poláky, udělali to samé Slovákům. Musíme se našim rodinám a přátelům na Slovensku za tento náš čin omluvit, ale obávám se, že to zapomenuto nebude. Na zradu druha v boji se nezapomíná nikdy.

  Konce Evropské unie po tomto rozhodnutí budou stejně hrůzné, jako konce států, které nesly odpovědnost za Mnichovskou dohodu nebo jako konec Sovětského svazu. Společenská logika se oklamat nedá a historický soud je neúprosný.

  Všichni jsme znovu ztratili svoji vlast a národní čest. Já podruhé v životě. A to jsem si myslel, že už znovu 21. 8. 1968 neprožiji. Odmítám, abych byl prodán já nebo Vy za mísu čočovice nebo za koblihy. Musíme věřit, že v nás, snad, ještě zůstala trocha statečnosti Františka Kriegla. Pokud ano, pak jsme vyhráli první z mnoha příštích bitev, která nás čekají. Pravda totiž, milé děti, nakonec stejně zvítězí, i když jí to chvíli bude trvat.

  Váš táta.
  (Aleš Hušák)

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Ales-Husak-Evropa-se-jako-pes-obratila-na-zada-cimz-vyjadrila-svoji-podrizenost-Dopis-mym-detem-c-1-400821

  • Ondřej

   To je ten pán, co pod jeho vedením se společnost SAZKA dostala do insolvenčního řízení a byl na ni prohlášen konkurz? To je ten pán, co na něj v té souvislosti vyšlo najevo, že jeho roční mzda byla ve výši 15 milionů Kč (z toho asi jedenáct milionů tvořila základní mzda, zbytek byly různé nefinanční benefity, schvalované představenstvem společnosti)???

   Smajlíku vy máte rád neoliberální tuneláře za předpokladu, když kopou „za národ“? Já myslel, že vám vadí buržoasie jaksi z principu dialektického materialismu….A najednou zjistím, že Vám podobně jako skutečným fašistickým korporativistům nevadí že Vás někdo (navíc nijak nesouvisející s tvorbou jakýchkoli reálných hodnot, což by snad pravověrný marxista mohl i buržoustům typu Gottlieba Daimlera či Ignaze Petscheka částečně přiznat, což by do jisté míry zmenšilo jejich vinu na jejich vykořisťování) okrádá, a nejen Vás, všechny ty potřebné důchodce a matky samoživitelky, co se tak bojí uprchlíků? Kolik ročních pobytů a u kolika uprchlíků Vám svým „managerským“ působením vytuneloval pan Hušák z Vašich daní, umíte tuhle jednoduchou rovnici spočítat?

 7. Janika

  Dodatek Barona, který mi poslal e-mailem:

  Jde o to, že podle některých byli to křesťané, kdo platili třeba expanze Amr ibn al Ase, protože bez křesťanských peněz- peněz Říma a papežství, by se nové náboženství za jednu generaci nerozšířilo od severu Afriky po středoasijskou Bucharu.

 8. BARON LE SAMEDI

  Tak skoro po týdnu doplňuji: jde o to, že šíření islámu bylo n á b o ž e n s k o u č i s t k o u , kterou podle některých pramenů platil Vatikán. Jak víceméně neznámo, severní Afrika byla nejdůležitější součástí křesťanského světa. Žily tam vlivné sekty, manichejci, rodili se tam budoucí papežové, i sv. Augustin, roku 354 našeho letopočtu. Oblast dala zrod asi deseti svatým, včetně svaté Moniky, matky sv. Augustina. Říká se, že k vyčištění oblasti- a nábožensky silné bylo křesťanství i v Libyi, kdosi- církev svatá- stvořila Muhammada a jeho žoldáky. Z lopaty, která měla utlouci křesťany odpadlíky, se však stala zbraň, která nakonec tloukla i do křesťanských panovníků……

  • merlin

   kdo byl anděl džibrail ? Arachandl Gabriel? já bych řekla, že posel nkěteré z východních církví, bud alergický na psy, nebo nechtěl, aby ho prozradili štěkotem. Když muhammad jednou v noci zase čekal na proroka, nepřišel, zdůvodnil to tím, že předtím byl v domě schován pod postelí pes. Zjevení sv. Jana – jeho poselství andělu Smyrnenské, sardinské, filadelfitské atd atd církve nezní jkao poselství nějakému andělu, neb andělé se nepeskují a nenařizuje se jim, jka se chovat. Henrejsky malach posel byl přeložený v koiné jako angelos /posel/ pozdji anděl. nazývali-li se tak církevní obce či jejich předstvaitelí mezi sebou, mohla by tak být nazývána klidn osoba. Posel boží. Či-li proč ne,

 9. Tribun

  Islám jako bastard křesťanství? Pořád je to logičtější vysvětlení, než boží vnuknutí. Expanze islámu financovaná křesťany, která se ovšem poněkud vymkla z rukou. To mi něco připomíná, a není to tak dávno.

  • merlin

   Petr pelikán na jedné přednášce zdůvodnoval jak málo chybělo k tomu, aby se islám stal jednou z dalších odnoží křestanství.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s