Projev Miloše Zemana v OSN

Pane předsedo, dámy a pánové, pokud máte ve svém krátkém projevu mnoho témat, nemáte žádné, a pokud máte ve svém projevu mnoho priorit, nemáte také žádnou. Proto se zaměřím pouze na jedno téma a na jednu prioritu – na boj proti mezinárodnímu terorismu. Můžete se ptát, proč právě prezident malé středoevropské země mluví o terorismu. Jsou pro to dva důvody. Zaprvé terorismus je zločin namířený proti lidské civilizaci a současně hlavní nebezpečí pro lidskou civilizaci. Druhým důvodem je, že – jak víte – téměř všechny evropské země nyní čelí velké migrační vlně, kterou vyprovokovaly teroristické akce na Blízkém východě a v Africe.

Je skvělé kritizovat terorismus, je skvělé organizovat demonstrace a manifestace proti terorismu a je pěkné připravovat protestní deklarace proti terorismu. Jsem si jistý, že abú Bakr Bagdádí (vůdce Islámského státu – pozn. red.) si tyto deklarace pozorně přečte.

V souvislosti s terorismem v každém případě existují tři mylné představy. Tou první je, že terorismus vymizí, že je to jakýsi historický výkyv a že bez lidského úsilí či jen s místními prostředky jsme schopni eliminovat nebo omezit teroristické činy. Teroristické hnutí ale naopak roste jako rakovina. Šíří se. Zvyšuje se počet zhroucených států, přibývá atentátů, krutostí, vražd, ničení kulturních památek, jako tomu bylo v Palmýře, a podobně. Nemůžeme popřít tento rostoucí proces.

Druhou mylnou představou je, že teroristické organizace je možné zredukovat pouze na Islámský stát. Existuje ale mnoho dalších teroristických organizací, například Al-Káida, Taliban, An-Nusra, Boko Haram a další. A dva význační politici z arabského světa mi řekli, že jejich zastřešující organizací je Muslimské bratrstvo. Je-li tomu tak, existuje teroristická síť, a tato síť nemůže být redukována pouze na Islámský stát.

Třetí mylná představa je pak založena na standardní formě války proti terorismu. Víte, že téměř všechny generály připravila předchozí válka. To, co navrhuji pro boj proti terorismu, nejsou tanky, pěchota, dělostřelectvo. Musíme hledat nové formy boje. A protože jednostranné akce jsou silně kritizovány, a navíc byly naprosto neúspěšné, jako v případě Iráku, nedoporučuji masivní okupaci žádného území. Navrhuji koordinovanou akci pod záštitou Rady bezpečnosti OSN.

Všech pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN má rozdílné zájmy, ale společného nepřítele. A nic nesjednocuje tolik jako právě společný nepřítel. Terorismus. Právě tady v New Yorku vzpomínáme na 11. září 2001, v Rusku vzpomínáme na Beslan či Volgograd, v Číně vzpomínáme Sin-ťiang, v Evropě vzpomínáme na Madrid, Londýn, Paříž, Kodaň, v Indii na Bombaj a tak dále.

Je zde jeden dobrý precedent, kterým je jednomyslně přijatá rezoluce Rady bezpečnosti týkající se námořních pirátů v Somálsku, včetně vojenských akcí proti pirátům. Opravdu si myslíte, že piráti jsou nebezpečnější než teroristé?

V Chartě OSN je mnoho článků týkajících se možnosti vojenských akcí a některé z nich nebyly nikdy aktivovány. Říká se jim spící struktury. Potřebujeme je aktivovat. Potřebujeme malé vojenské jednotky vybavené bezpilotními letouny i vrtulníky, které budou spolupracovat se zpravodajskými službami a které budou mít komanda, chcete-li rangers; jakési malé modré přilby, které zlikvidují vůdce teroristických organizací a jejich nervová centra a které nebudou okupovat území.

Pevně doufám, že některý ze stálých členů navrhne takovou rezoluci. A pokud ne, pak jako historický optimista mohu na závěr dodat, že každá myšlenka prochází třemi fázemi. V první fázi je považována za naprostý nesmysl. Ve druhé fázi je sporná a ve třetí fázi je nezpochybnitelná jako Země obíhající Slunce.

Takže hluboko v srdci věřím, že až přijdu příští rok, bude můj návrh sporný, a až přijdu v roce 2017, jsem si jistý, že tento návrh bude nezpochybnitelný. Děkuji vám za pozornost.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/2772-zemanuv-projev-v-osn-a-zase-ta-ct.html

Reklamy

28 comments

 1. Janika

  Za nezájmu sdělovacích prostředků hovořil náš prezident na valném shromáždění OSN…

  • Kamil Mudra

   Ten přístup našich médií k prezidentovi je už fakt ostudný. Jeho narozeniny – nezájem, jeho projev v OSN – nezájem. Ale kdyby zakopl při vystupování z auta – bude se o tom psát aspoň týden.

   • hauptmann

    Ale některé z roztrubovadel si jeho narozenin všimlo. Všimlo si, že je oslavil v newyorské restauraci zvané též „ruská“, a jak to je strašně provokující.

  • Bavor V.

   Nechápu vaši poznámku. Buď se Zemanem nesouhlasíte, pak je to pouhé plivnutí proti větru a nebo s ním souhlasíte, ale pak nechápu vaše ostatní postoje. A vězte, že jsem byl jepicí povýšen na Zemanovu úroveň. Jsem tomu sice rád, ale přesto si uvědomuji svou nedokonalost vůči němu. Přesto, že s ním, a nejen v tomto, většinově souhlasím. Vy také? Nechápu. Nechápu, jak můžete souhlasit s někým, kdo by proti uprchlíkům poslal armádu a chce je všechna držet v jejich zemích. Nechápu, jak můžete souhlasit s někým, kdo obhajuje náš zákon proti jejich zvykům. Nechápu, proč si Zemana vůbec všímáte, když to není humanista vašeho střihu. Takže to bylo to plivnutí? Pak si ale utřete tvář. Vítr je silný.

    • Bavor V.

     Diskuse pod předcházejícím článkem, zejména ta poznámka k vittovi, mi dost napověděla.

     • Janika

      Diskuze pod předchozím článkem byla k jinému tématu, než o kterém hovořil prezident.

      • Bavor V.

       Aha. Takže jeden názor (projev) je správný. Ale celý Zemanův postoj s diskusí nějak neladil. Není-liž pravda.

       • Janika

        Nevím, proč si to myslíte. Zeman není rasista, to by si ani nemohl dovolit. S tím, co říká o uprchlících, nemám problém. Také bych střežila hranice, proč ne. A samozřejmě, že uprchlíci u nás musí dodržovat naše zákony. Ne už zvyky a víru, taky samozřejmě. A samozřejmě, že by bylo lepší pomoci jim v jejich vlastních zemích. Nejlépe tak, že jim nebudeme pomáhat svrhávat takzvané diktátory. Tohle jsou přece úplné banality, připadám si jako blbec, že to musím psát.

    • hauptmann

     Vypadá to, že Bavor vidí váš blog asi prvně. Mně se sice všeobjímající zanícení migranty taky moc nelíbí (bezpečnostní riziko), ale stavět Ostrov na roveň správně orientovaným slunečnicím pražské kavárny, je trochu mimo.

     • Janika

      Hauptmanne, když ono odmítání rasismu a nenávisti není totéž, co „zanícení migranty“. Už nemám sílu to pořád dokola vysvětlovat. Některým bych musela z gruntu vysvětlit, kdy je použití slova „tmavý“ rasismus a kdy ne. Tohle mně maminka vysvětlila už v mateřské školce. Ze to netuší dospělí lidé je tragédie.

      • hauptmann

       Ale já přece chápu, co je rasismus. Stejně jako vy, jsem byl vzděláván jak v rodině, tak školou, a na jeho projevy jsem mimořádně citlivý. Na škole mi byl vštěpován proletářský internacionalismus a navzdory averzi vůči mnoha projevům předchozího polit.systému, jsem zrovna tuhle myšlenku akceptoval. Akceptoval v širším měřítku, jelikož běžný člověk je kdekým, nejen proletářem, a důležitý byl pro mě právě ten internacionalismus. Jakékoliv rasistické projevy jsou nejen nebezpečné, ale také strašně tupé a trapné. Je hluboce pod mou úroveň, abych někým pohrdal jen kvůli jeho původu a přitom dotyčný by mě dokonce ve všech měřítkách převyšoval.

       Jenže na druhou stranu jsou jisté hranice a to i státní. Svět má mnoho barev (jedna z nich je černá s bílým textem aš-šahády) a co se mi líbí jinde, nemusí být pro mě komfortní doma, pokud to přesáhne jisté meze. Navíc, co jsem ochoten snášet já, nebude ochoten můj soused a máme zas o jeden problém navíc. Jedná se o bezpečnostní riziko, navzdory tomu, že člověk se snaží být nápomocný a asertivní a všechny kultury ctí. To, co ale ctím já, moje názory a projev lidství, může být považováno druhou stranou jako projev zbabělosti, duchovní prázdnoty a hlouposti, protože mezi vyděšenými ovečkami je v převleku taky pěkných pár vlků, kteří mají naprosto jiné pohnutky než úprk před válkou. A to nemluvím o sociální saturaci, celý svět nenasytíme.

       Vím, že nejste žádný demagog ani naivka, tohle si uvědomujete; Bavor se do vás obul neprávem a proto jsem se vás zastal. Možná nešikovně.

       Ale nejhorší na tom je, že zatímco my zde filosofujeme, někdo jiný koná ve svůj prospěch a já hrozně nerad jsem věčně za hlupáka, který to všechno odse.. odskáče. Stačí mi vědomí, že byrokrati EU za každou cenu chtějí protlačit TTIP, je to už na spadnutí, mírotvůrné USA požaduje navýšení taktických jaderných střel v Německu, na Slovensku jde NATO vybudovat na Lešti centrum kontrašpináže pro celou Evropu, a pak se zjeví ten hnusnej Sorosův xicht, jenž nabádá k zřizování dalších mimovládek s uprchlickou tematikou. Zároveň nabádá k dalšímu většímu náboru lidí z celého světa, nejlépe muslimského. A najednou vše, co se mi do této chvíle zdálo jako hloupá konspirace, nehodná realistického uvažování, začíná dostávat svoje mlhavé obludné tvary.

       Kdysi, asi před rokem a půl, jsem kdesi žertem napsal, že na Lampeduse čekají noví Evropané, kteří po lehké nacionalizaci v Německu (Západní Evropě) doplní prořídlé řady ve východní Evropě, pokud by došlo k válce s Ruskem. A muslimové jsou tak nádherně tvární, pokud mají to správné vedení. Je něco podobného možné? Nevím, ale mít skutečně ohromné peníze, což je dimenze, kterou si neumíme ani představit, mít vliv na mocný nástroj zvaný „the USA“, pak pokud bude nutno k dosažení cíle této alternativy – jako bezskrupulózní globální manipulátor bych toho zcela bezpochyby využil.

       • Janika

        Hauptmanne, tím jsem nemyslela Vás s tím rasismem, jen jsem si postěžovala (dobře, tak to napíšu, pan Bavor to zjevně nechápe, což mě překvapilo a vyvedlo z míry). Jinak mě těší, že se v podstatě s Vašimi názory shodují ty moje. Tu opatrnost jste vyzdvihl právem, ta je na místě. Opatrnost sebevětší ano, nenávist ne.

 2. Astr

  Dalsi ostudne Klvanovani :-(
  http://radimvalencik.pise.cz/2772-zemanuv-projev-v-osn-a-zase-ta-ct.html
  Celý projev zazněl jen v málo sledovaném dopoledním pořadu Studio ČT 24 30.9.2015 (anglicky s českým překladem):
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/215411058060930
  Od začátku 11. minuty pořadu.
  Nejhorší ovšem je, že ČT nechala prezidentův projev „sklvaňovat“ (od 22. minuty pořadu). Hlavní argument T. Klvani byl (s trochou zjednodušení) následující: Jsme malá země, takže máme držet hubu a vůbec se ke globálním otázkám či terorismu nemáme co vyjadřovat. To měl právo jen Havel. Nemáme právo na vlastní názor, na přednesení vlastní návrhů a prezident nám udělal ostudu, když to nechápe.
  V Událostech, komentářích na ČT 24 30.9.2015 byla už diskuse k Zemanovu projevu korektnější i publikum více reprezentativní. Doporučuji shlédnout, stojí to zato:
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/215411000370930/
  Na stránkách Pražského hradu najdeme videozáznam Zemanova projevu v OSN v angličtině:
  http://webtv.un.org/watch/czech-republic-general-debate-70th-session/4519086389001
  Jinak – i pro ty, co se jen učí anglicky – nádherný základ pro poslech angličtiny.

  Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/2772-zemanuv-projev-v-osn-a-zase-ta-ct.html

  • Janika

   Díky za doplnění, Astře. Oni už se nezmění, je to smutné, mohli bychom být na svého prezidenta hrdí. Jenže možná kdyby ho vychvalovali, tak by ho zase lidem zprotivili, kdo ví :-).

 3. Tribun

  Projev Miloše Zemana v OSN je něco, co mě nezajímá až tak moc, že jsem měl potřebu to někomu říct.

  • Janika

   Tribune, mě na tom zaujalo, jak je prostřednictvím „boje proti terorismu“ šikovně vtaženo Rusko do hry, najednou je to spojenec, už méně nepřítel. V časech, kdy hrozí zatažení Ruska do války, která by se nás zatraceně dotýkala, je to snad dobrá zpráva. A Zeman je v obraze, jde za svým, nezmítá se jako nudle v americké bandě, jako třeba Sobotka :-).

   • Tribun

    Jak pro koho. To zatažení Ruska do hry pražská kavárna Zemanovi neodpustí. A popravdě, Zeman je moc malý pán na to, aby to vůbec mohl dokázat.

    • Janika

     Tribune, to jistě není jeho práce, to by bylo směšné si myslet. Ale představte si, že máme prezidenta, kterému tahle možnost secvakla v hlavě už tenkrát ve Francii, kdy se okolo Putina ochomýtal, bezvýznamný mraveneček kolem velikána :-). No a podřídil tomu své další kroky, tu a tam přiložil polínko, řekl vhodná slova. Vědět je velká síla a co víc si může malá země od svého prezidenta přát.

    • Janika

     Ještě je pikantní to vyjmenování teroristických organizací – hodně z nich jsou takoví vycvičení pitbulové USA.

    • hauptmann

     Malý pán jen díky tomu, že na zemi, kterou zastupuje, by stačila jedna bombardovací squadra země, na jejíž půdě ten projev pronesl…. ale né, stačil by jen škaredý pohled zhruba dvacítky jejich velitelů a exekutiva této republičky by si tak nadělala do kalhot, že by Zemana raději demokraticky hned zastřelili.

     Půvab jeho projevu spočívá v tom, že si ho vyslechli mnozí lídři celé planety a jsou usrozumněni v tom, že ne všichni nejvyšší představitelé států EU jsou plně robotizováni. A také právě v tom, že dal další důvod k nenávisti pražské kavárně.

     Janiko. Ten mraveneček ochomítající se v Paříži okolo velikána…. jak je vše relativní, viďte? :-)

 4. mistralius

  A já mám potřebu říct, že váha projevu dotyčného státníka řídí se váhou jeho armády a nikoliv PŘEKVAPIVÝCH, VZNOSNÝCH MYŠLENEK.