Lekce plukovníka Kaddáfího světovým vůdcům

51766952

Napsal lukianenko
Překlad Janika, převzato odtud.

Nikdy nevěř světovému společenství, je-li v tvé zemi nafta – nebo alespoň něco k jídlu.

Nikdy nevěř zemím, které byly tvými přáteli – země se stále mění.

Nikdy nevěř vládám, které byly tvými přáteli – vlády se stále mění.

Nikdy nevěř svému národu, pokud ho považuješ za hloupé stádo, které stačí krmit, napájet a vést k vyšším cílům. Stádo vždycky nenávidí pastýře. Udělej to tak, aby se tvé sny a cíle staly jeho sny a cíli, tak se stádo stane národem. Pouze národ tě nezradí – ale jen pokud ty nezradíš jej.

Nikdy nevsázej jen na své lidi, jakkoliv by to bylo pohodlné a výhodné. Pamatuj, že nic neničí národ tak rychle a snadno, jako je rozdělení na „naši“ a „cizí“.

Nikdy nevěř nadšenému křiku mladých. Ti, kdo včera líbali tvůj obrázek a slíbili, že pro tebe zemřou, ti zítra vpálí kulku do obličeje. Mládež má tendenci svrhávat své idoly.

Nikdy nevěř pochvalným řečem starých. Ti, kteří včera třásli vousy a zbraněmi zůstanou ve svých domovech, až tě přijdou zabít. Stáří mnohem více než mládí chce žít.

Nikdy se neměň v živoucí pomník, jestli zůstat jak živým, tak pomníkem. U každého vůdce je čas vést a čas odejít.

Nikdy si nemysli, že vedle sebe nemáš žádné krysy. Ale kolik jich bude, záleží jen na tom, jak prohnilá je tvoje moc.

Nikdy si nemysli, že smrt je konec všeho. Každému jednou zapadne slunce.

***

Poznámka Janiky: Myslím, že národ Kaddáfího nezradil, stejně jako on nezradil národ. Odolával půl roku nesmírné přesile světových mocností a zběsilému masivnímu bombardování země nejmodernějšími zbraněmi. Tento článek je především v tomto poněkud zavádějící. Zveřejňuji ho, protože možná nastává čas, kdy tato pravidla mohou být aktuální i pro jiné. 

Skutečnou lekci plukovníka pro světové lídry však vidím v něčem zcela jiném.

  • Janika

   Vy zlobíte, Barone. Aspoň z úcty ke Kaddáfímu jste sem nemuseli tahat zase běžence, a když už, tak ne tahle zinscenovaná videa. Tak už toho laskavě nechte, prosím.

 1. Astr

  Z úcty ke Kaddáfímu , to jste napsala vystizne ,
  Jen mnohem vetsi neuctu nez zdejsi pisatele projevili a projevuji ti kteri nechali Kaddafiho zlikvidovat a udelali z Libye ukazkove rozvraceny stat a to tak uspesne ze se uz to ani stat neni !
  Vlna uprchliku ktera se vali na Evropu dnes je jen dusledkem jejich svinske politiky vcerejska.

  ja wir schaffen es….zvládneme to….-
  Co zvladnou kdyz uz I jejich media priznavaji ze to zvladaji stale obtizneji a vlna uprchliku se vali dal ?
  Vetsina z nich chce do Nemecka .
  Az bude pani Merkel odchazet co po sobe zanecha ? V jakem stavu vladnuti a zvladnuti ?
  Jen sili obavy ze z BRD bude prd :-(

  • PeeBee

   astre zdravim, „oni“ to delali (napr. somalsko geograficky libyi relativne blizke nebo treba salvador v trosku jine podobe…) a budou delat. je to nase chyba – nezvedli jsme prdele v dostatecnych mnozstvich, mnozi verili profesionalnim humanitaristum jako drive jini profesionalnim revolucionarum nebo profesionalnim demokratum…

   asi jsem ten citat uz na zdejsi blog lepil, ale libi se mi…

   „The man is the man, he never changes his principles, He believes in causes, defending the poor and underdog.“
   Aisha Gaddafi, 2010

   • Kamil Mudra

    Hmm.. Tak např. dojednávání TTIP je dobrou ukázkou toho, jak málo je naše naše zvednuté prdele zajímají. Dokud přitom zvednutí nevezmeme do rukou židle a neomlátíme jim je o hlavu, budou si dělat co budou chtít i nadále.

  • Janika

   Astře, samozřejmě, že to souvisí, a proto tu klidně poukazujme na ty, co Libyi rozvrátili a migrační vlnu zavinili. Jenže ti migranti to nejsou, to jsou oběti.

   • BARON LE SAMEDI

    Oběti nebo poslušné- koho? nástroje….jakou obětí je muslim, který si se zvednutými prsty do véčka dělá selfie u hořícího stanu na slovinské hranici. Podívejte, před pár dny skončila pout do Mekky. Většina libyjských poutníků nikam nejela, protože se jim nepodařilo sehnat nutných tři a půl tisíce dolarů, které podminuje saudská strana. Jak ale vysvětlíte, že jiní Libyjci jdou do Evropy s desetitisícem dolarů, jak vysvětlíte, Janiko, že je Evropané loví v libyjských terit. vodách a doslova je unášejí na Lampedusu, protože jsou zbožím. V podstatě ty lodě jsou otrokářské…. myslím, že to by Kaddáfí nechtěl. A že před tím varoval, tudíž to sem patří.

    • Janika

     Barone, nástroje, to jsou vlastně taky oběti, ne? Samozřejmě obrana proti nim je potřebná. Ale nenávist obrátit správným směrem, ne proti noži, ale proti tomu, kdo ten nůž drží.

     • Janika

      Přesně tak.
      Ti, kdo se podíleli na jeho smrti, by měli dát přinejmenším své majetky k dispozici pro řešení nastálé situace. U nás například Schwarzenbergovy zámky by mohly sloužit jako ubytovny :-).

 2. PeeBee

  podle statistik z roku 2011 mel prumerny american ctyrikrat vetsi pravdepodobnost smrti bleskem nez teroristickym utokem…

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s