To je svatá válka, idioti

Napsal Arturo Pérez-Reverte

Překlad Janika, odtud.

Kebab a pivo. Sedíme ve stínu nedaleko starobylé zdi v Melille, já a člověk, se kterým jsem spojen třiceti lety přátelství. Můj přítel se nakloní na židli a hořce se usmívá.

– Idioti, nic nepochopili, – říká. – Tohle je válka. Bojují s námi. Probíhá třetí světová a oni to nechápou. 

Můj přítel ví, o čem mluví. Vzhledem k tomu, že je vojákem v této válce, a to už dlouhou dobu. Bezejmenným vojákem v civilu. Je z těch, kteří spí s pistolí pod polštářem.

– Tohle je válka, – opakuje naléhavě, smáčeje si knír v pivu. – A prohráváme ji svou vlastní hlouposti. Usmívajíce se na nepřítele.

Poslouchám a přemýšlím. O nepříteli. Nemusím ani namáhat svou představivost – žil jsem dlouhou dobu v těchto krajích. Vím všechno o jejich zvycích, způsobech, jak zabíjejí. Všechno tohle vím. Vše se opakuje tak, jako se opakuje historie – od dob dobytí Konstantinopole Turky a křížových výprav. Od Thermopyl. Pak se to opakovalo v Íránu, kdy naivní hlupáci a blbci se radovali ze svržení šáha a uchopení moci Chomejním a jeho ajatolláhy. Pak se to opakovalo, když blázni slintali při pohledu na všechna ty arabská jara, která se ukázala být – k velkému překvapení profesionálních idiotů – předzvěstí nejtemnějších a hrozných zim. A začátek zimy je třeba očekávat, když se slova „svoboda“ a „demokracie“, tyto čistě západní představy, které ve své nevědomosti pokládáme za univerzální, spoléhajíce se na dobrotu lidského srdce. Ano, to musíme očekávat, když tato slova začnou používat kněží, imámové, fanatici v turbanech i bez nich, všichni tito lidé, kteří manipulují tímto fanatickým stádem, dříve nebo později potvrzujíce pravdivost slov barona von Holbach, pronesených už v XVIII. století: „Když se lidé bojí jen svého bohu, nezastaví se před ničím. “

Protože tohle je Džihád, idioti. To je svatá válka. Ví to můj přítel z Melilly, já to vím – podle své malé, ale vlastní zkušenosti. Ví to každý, kdo tam byl. Ví to každý, kdo zná historii, každý, kdo je schopen odolat náporu televize a novin, s nepoškozenou myslí. Ví to každý, kdo viděl na internetu tisíce videí a fotek z poprav, řezání hlav, dětiček, šťastně pózujících na mrtvolách zabitých jejich otci, znásilněných žen a dětí, protože se provinili vůči islámu, kamenování cizoložnic – ach, jak roztomile mlčí v těchto případech radikální feministky, obyčejně spouštějící křik z jakéhokoli důvodu – videa všech těchto zločinců volajících „Alláh Akbar“ a desítkami diváků, kteří šťastně fotografují trest svými mizernými mobilními telefony. To ví každý, kdo četl to, co je napsáno na plakátu muslimského chlapce – a co on bez zaváhání ukazuje ne v Iráku, ale v Austrálii: „Těm, kdo urazí Proroka – hlavu dolů!“ To ví každý, kdo četl plakát muslimských studentů – ne v Damašku, ale v Londýně: „Zničíme vaši demokracii s pomocí vaší vlastní demokracie.“

Západ, Evropa přišly k dnešní svobodě po staletích utrpení. Můžete změnit manžela – a nebudete kamenováni, můžete se rouhat – a neupálí vás a nepověsí na šibenici. Můžete nosit krátkou sukni a nenazvou vás děvkou. Užíváme si radosti z plodů staletí bojů, plodů vítězství nad našimi vlastními fanatiky, a zaplatili jsme za to vysokou cenu, ztratili v bitvách mnoho životů – ano, bojovali jsme mezi sebou, když Západ byl mladý a religiózní. Ale dnes jsou mladí a religiózní jiní: student s transparentem, kata, uřezávající hlavy, fanatik, připravený vybouchnout s třiceti bezvěrci a jít do nebe. Z hlediska historie – jsou to noví barbaři.

Evropa, rodiště svobody, je nyní stará, zbabělá a náchylná k demagogii, a radikální islám – je mladý, statečný a hladový, mají odvahu zoufalství. Mají koule, a to velmi slušné velikosti. Nezajímá je, že mají špatný obraz na internetu – naopak, to jim jde na ruku. Pracují pro své cílové publikum, jejich zbraněmi je jejich bůh a teror. Pracují na svém, na islámu, který by mohl být klidný a liberální, a často se chce takovým stát, ale nefunguje to – je příliš mnoho sociálních a teologických protikladů. Myslet si, že se to všechno urovná jednáním nebo nějak vyřeší samo – to je bláhovost. Je to přímo sebevražda. Jen se podívejte, co rozvěšují po internetu. A pak mi řekněte, o čem se tam sakra má vést jednání. A s kým. Tohle je válka, a když je válka, musíme se postavit a bojovat. Bez sentimentu. První linie není jenom tam, na druhé straně obrazovky, ale i zde. V srdci Říma. Protože – myslím, že jsem o tom už kdysi napsal, nebo někdo jiný, ale to není důležité – je nebezpečné, nekonzistentní a dokonce nemožné mít privilegia římského občana, a zároveň tleskat barbarům.

 1. Janika

  „Mezinárodní terorismus je definován hranicemi svých sponzorů.“
  „Právě v tom „kdo má z toho prospěch“ je celá otázka, na kterou je odpověď zřejmá, ale pokud si to Evropa nepřizná, je odsouzena k zániku. Není možné zabít netvora, když nevíte, kde je srdce chobotnice.“

  Lev Veršinin, v poznámkách k tomuto článku.

  V diskuzi jsem tam také četla, cituji přibližně po paměti:
  „Jak to, že my (Rusko) bombardujeme a teroristé útočí v Paříži?“
  L.V.: „Financování teroristů je drahá záležitost. V Paříži jsou buňky, agenti, v Rusku prozatím zřejmě ne.“

 2. embecko

  Tak to jsem fakt blazen…pred par dny odmitnuti ruznych kazatelu, dnes nasleduje vyzva jakehosi Reverte k zahajeni svate valky s islamem…
  Vyjadruje uvodnik stanovisko redakce? To je totiz u uvodniku pravidlem…
  Anebo je to vsechno jinak?

  • Ondřej

   Taky dost dobre nechápu co má byt touto stati řečeno. Možná mne nějaká doposud tajemna konspirace. Těch dosti nudne schematickych, ukazujici coby viníka na USA, CIA či jakési tajemne lože nějakých zidozednaru co ovladaji svět skrze pět největších amerických bank, je plny internet a jsou bez fantasie a jakékoli kreativity.

  • Janika

   Jaképak metafyzické kazatelství, tohle je podívání se realitě do tváře. Pokud je pravda, že jsme se ocitli ve válce, měli bychom vědět, s kým, abychom neusekávali jen chapadla chobotnice. Koho nástrojem jsou ti fanatici, odhodlaní za svou věc zemřít? Terorismus je nákladný, kdo to platí a proč?

   • Tomáš

    Ta otázka „Cui bono“ je legitimní. A dodal bych jen „Divide et impera“. Všichni víme, kam to míří.
    Evropa se ale není schopna postavit na vlastní nohy. Nemá armádu, nemá hranice, nemá společnou řeč, má jen hromadu bláhových ideálů. Alespoň tak jsem ten příspěvek pochopil.

   • embecko

    „Pokud je pravda, že jsme se ocitli ve válce, měli bychom vědět, s kým“

    No s islamem, vzdyt se to pise v tom clanku. Rikaji tam presne to, co vycitas dole tarasovi jako neunosne. Radsi se odmlcim, vubec situaci tady na blogu nerozumim, zatim diky.

    • Astr

     Nejvice deprimujici je ta vse presahujici neschopnost se branit.
     Pry neni cemu, stale jeste jsou politici kteri nebezpeci nevidi., snad ani netusi :-(

    • Janika

     Ty tam čteš, že jsme ve válce s islámem? Já tam nic takového nevidím, radikální islamisté, to ano, a ještě jsou těmi rameny chobotnice, nevím, jestli srdcem, a mohou být jen nástrojem.

     • Kamil Mudra

      I Hitler měl své „nástroje“. Naštěstí se Stalin nezabýval jejich „pitváním“ a místo toho jednal.

       • Sio

        Zkusím to říci za Kamila, bude mít třeba co zkorigovat.
        1. Vojenská ostraha hranic EU nekompromisní, víme, co to bylo v dobách železné opony
        2. Urychlené vyhoštění všech příchozích, kteří se tu objevili nelegálně od 1.1.2015 Alternativou může být jen internační tábor s ostrahou. Ne koncentrák, kde by je likvidovali.
        * Bezpečnost, najíst, napít, teplo, hygiena, zdravotní péče, žádné drogy ani speciální jídlo. Nechceš vepřové nebo drůbež, dej si víc rýže, maso není nutné k přežití. Pro děti možnost studia. Internet bohužel odepřen, povolen jen dětem ke studiu pod přímou kontrolou. Televize jen místní kanály. Jazykové kurzy. Možnost naučit se cokoli využitelné pro řízení a údržbu tábora, včetně zdravotnictví a školství.
        * Práce pro ty, kdo jsou schopni převzít údržbu a řízení táborů za regulérní plat. Cesta ven ale i pro ně omezena.
        * Oddělení znepřátelených národností a klanů
        * Kdykoli možnost odcestovat na vlastní žádost do rodné země zdarma a s 2000 €/osobu v kapse. Uprchlíci před válkou zůstanou po nezbytnou dobu (sami si určí), ostatní, co pochopí, že „to jako vážně“ postupně odjedou
        * nulové kapesné
        * Ochrana žen a dětí před vlastními i cizími muži
        * Žádné svatostánky na území tábora. Víra povolena. Čas na motlitby a nejnezbytnější úkony vyhrazen. Chceš víc? Vrať se do své země.
        Co se týče stávajících už občanů:
        3. Snížení sociálních dávek na úroveň v ČR i v Německu, pokud je dospělý člověk bez práce déle než 3 roky, neposílá děti do školy
        4. Tvrdý nekompromisní postih jakékoli násilné kriminality, bez rozdílu barvy kůže a také jakékoli narušování veřejného pořádku a klidu.
        5. V případě, že je identifikován atentátník, je jeho celá rodina internována do výše popsaného tábora a zbavena občanství. Jediná cesta ven povede jen do země původu. Je to tvrdé, ale nezbytné. Těžko také věřit, že atentátník jedná proti duchu, ve kterém byl vychován a že nikdo z rodiny není potenciální atentátník také.
        6. Potlačení ISIL, identifikace všech válečných zločinců a jejich důsledná fyzická likvidace tajnými službami. Důsledná likvidace všech pozitivně zjištěných center a organizací vyzývajících k džihádu, podporujících džihád nebo ho financující.

        *
        Možná to není všechno. Jakkoli je to tvrdé, je to mnohem lepší, než život v ghettu, který by velkou část čekal. Doporučuji zjistit, jak to v takových skutečných ghettech chodí tam, kde nejsou velkorysé dávky. A ty nebudou dlouho, pokud bude imigrantů moc. Zima, hlad, drogy, gangy, lidský život nemá cenu. NOGO zóna. Znásilňování, bití a zotročování na denním pořádku, hlavně žen a dětí.

         • Sio

          Ano, věřím, že by to omezilo další atentáty. Ubylo by potenciálních teroristů. A ti, co tam jsou by se dostali pod lepší kontrolu.

        • Ondřej

         Co mýdlo, kolik balení by na rodinu bylo vhodné přidělit, aby se příliš nemyli? Antikoncepce by asi byla povinná, co? Nebo snad nějaké ty podvazy vaječníků či chámovodů, aby se ušetřilo? To jste vše vymyslel na Wannsee nebo jen na Lipně?

         • Sio

          Byl jste někdy na vojně? Tam tento problém byl vyřešen. Ale byl bych klidně velkorysejší. Zajistil bych teplo a to i dostatek teplé vody. To my na vojně neměli a přežili jsme to. Oproti mému pobytu na vojně by se měli jako prasata v žitě. Mýdla by samozřejmě dostali dost a represe by přišla, pokud by se myli málo a propukávaly nemoci nebo tam byl smrad.
          Antikoncepci bych nabídl, ale ať se množí jak umí. Neznamenalo by to ovšem ani opuštění tábora, ani získání občanství. Na kapesném by se to také nevyplatilo.
          Už jsem tu zmínil, jak to západ řeší v současnosti, pravda, Německo, Francie a Švédsko se z toho vyplácí dávkami. Ale na ty už brzy mít nebudou. Západ to řeší ghetty. Oproti životě v ghettu, jaké jsou na americkém kontinentu (Evropa se brzy poučí) by život v takovém táboře hlavně pro slabé, staré, slabé a nemocné byl rájem. Ale ne zase takovým, aby se jim to ekonomicky vyplatilo.
          Já vím, „svoboda“ nechat se zastřelit nebo zmrzačit při živoření v ghettu by se vám líbila víc. Ale mě se ghetta nelíbí, jsou nelidská.

          • Ondřej

           Sio, To co navrhujete je podobné internaci Romů v pracovním táboře v Letech. Pro pořádek a především srovnání s vaším „konečným“ řešením, zkusme porovnat.

           1. Tábor v Letech u Písku nebyl v době svého založení podobně jako ostatní pracovní tábory
           předurčen pro nějaké konkrétní etnikum či jinou skupinu.
           2.Pokud internovaný měl nějaké kázeňské nebo pracovní přestupky, tak se mu nezlepšovala
           třída a pobyt v táboře se mu prodlužoval, takže někteří trestanci dosáhli až šestiměsíčního
           pobytu. (POZN. Ondřej – kolik je ta detence u nás? 90 dnů?)
           3.generální velitel neuniformované protektorátní policie Horst Bőme směrnici
           obsahující příkaz shromáždit Romy v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Příkaz se
           netýkal všech Romů obecně, ale těch, kteří se nemohou prokázat žádnou „pevnou a produktivní
           prací“ a „osob žijících cikánským způsobem“ – tedy i českých a německých občanů protektorátu,
           kteří byli klasifikováni jako takzvaní asociálové.
           4. Internovaní přijížděli vlakem na nádraží v Mirovicích s četnickým doprovodem a byli z ná-
           draží převáženi do zhruba šest kilometrů vzdáleného tábora v Letech. Další přijížděli s celými
           rodinami na povozech tažených koňmi s četnickým doprovodem.
           Příchozím byly zabavovány povozy, koně a stany, také hudební nástroje. Cennosti byly brá-
           ny do úschovy, ale evidence uschovaných předmětů nebyla pečlivá. Těm, kterým se podařilo
           přežít válku, byly povozy a koně vraceny náhradou. (POZN. Ondřej, jo tenkrát nebyly mobily, že?)
           5. Ubytováni byli v táboře zvlášť muži, zvlášť ženy s malými dětmi a zvlášť větší děti.
           Zdravotní stav příchozích byl špatný. V táboře bylo internováno mnoho starců, kteří byli se-
           šlí věkem. Mnoho jich mělo kostní záněty, revma, tuberkulózu a kožní choroby. Mezi nemocemi,
           které příchozí přinesli do tábora, lze vyjmenovat spalničky, příušnice, záškrt, dále trachom
           (chronický zánět spojivky, kdy dochází k jizevnaté deformaci víček, vedoucí až ke slepotě)
           u dětí byla častá chřipka, angína a vši. (POZN. Ondřej – Tyto nemoci prý sami uprchlíci mají, takže další shoda)
           6. Tábor nebyl na tak vysoký počet osob dimenzován a to se projevilo ve špatném stravování,
           protože kuchyně nedostačovala kapacitou. Stravy bylo málo a byla nekvalitní. Velký počet
           internovaných tvořily děti, protože internované romské rodiny měly velké počty dětí. Děti do
           6ti let tvořily skoro polovinu z celkového počtu internovaných.

           Myslím, že Vaše pojetí internace rozhodně není originální a aniž bych Vás obviňoval z plagiátorství, pak rozhodě na toto „řešení“ přišli jiné „chytré“ hlavy.

       • Kamil Mudra

        Moc toho ke zkorigování nemám Sio, spíše jen nepříliš významné připomínky:
        Vařit se dá chutně i bez vepřového, svatostánky na území tábora bych povolil a klidně bych jeho obyvatelům i dodal potřebný materiál k jejich postavení – čas modliteb ať si určí sami.
        To oddělení znepřátelených národností a klanů je jistě nutné ale špatně se praktikuje pokud ti lidé nechtějí a nebo třeba ani dost dobře neumí říct „kam patří“. Takže k tomu rozdělování by nejspíše docházelo až ex-post na podkladu proběhnuvších konfliktů.
        S ostatním souhlasím bez připomínek.

        Odpovědí na Janičinu otázku je bod 6. který bych prodloužil o slova: „až do nejvyšších pater“. Ale to je právě ten největší problém, že ta nejvyšší patra už to mají opravdu dobře posichrované aby se na ně nemohlo. Dokážou se zaštítit politikou, mocí i lidskými právy. Dovedou se zneviditelnit.

        Bohužel, teroristům sice může vyhovovat současná migrační vlna coby „křoví“, ale díky dlouhodobé, plynulé, předchozí migraci, se bez ní zcela obejdou. A navíc – pro akce toho typu jaké proběhly teď v Paříži, nepotřebují vůbec lidi s nějakým náročným výcvikem. Stisknout spoušť a zamířit hlaveň do nejhustšího davu by zvládla i cvičená opice, stejně tak jako stisknout tlačítko pro vlastní odpálení. Jakmile už jednou máš k dispozici člověka, který je ochoten něco takového udělat, tak ho „vycvičíš“ za necelou hodinu i s pauzou na svačinu.

        Za sebe bych Janice, na otázku::“Jak chceš konkrétně jednat?“, odpověděl: Nijak. Co asi mohu dělat? Nejsem žádný Batman ani Superman. Jsem jen obyčejný člověk, který nemůže nic jiného než se spoléhat na ty, kteří mají boj proti terorismu v popisu práce a financovat je ze svých daní.

        • Sio

         Máme na to v podstatě identický názor. Včetně těch nejvyšších pater. Samozřejmě, že příčina je v nich. Ale i lékař, pokud nemůže potlačit příčinu nemoci potlačuje symptomy. Protože na ně se dá umřít a pak už bude ledat příčinu leda patolog.
         Svatostánky – no pokud to nebudou nějaké stavby za peníze Saudů, co sedí dost blízko těch nejvyšších pater …
         Jistěže potenciálních teroristů je už teď v EU dost a dost. Ale to nikterak neznamená, že rozšiřování jejich základny už nevadí. Myslím, že vadí a to hodně. Mají více možností kam se schovat, jak pašovat zbraně atd. A větší výběr rekrutů.

        • Janika

         Nijak, to je dost málo, ale pořád lepší, než vylít si vztek na uprchlících.

         Jinak myslím, že příprava atentátníků je náročná a drahá věc. Jednoduše to jen vypadá.

          • Janika

           Co já můžu, od toho jsou bezpečnostní složky státu. V mých možnostech je jen pokusit se to ustát a nedostat se do davu co lynčuje černocha či vypaluje židovi krámek.

   • merlin

    Inu, pak jsou patrně nástrojem božím,že. Dočítám se jinde, že za to může CIA nebo Rusové nebo Mossad, ale tohle zatím nikoho nenapadlo.

   • jafa

    Přesně tak, proč hledat psa a ne rovnou majitele útulku? Tak nějai to řekl Putin.
    Recent false flag attacks in Paris were orchestrated by Black Nobility families behind the Jesuits as part of the occult war, to disrupt the energy grid and instill more fear.
    Second, those attacks were made on Friday the 13th as an occult warning and threat to the Positive Templars that are supporting Putin and the Eastern Alliance behind the scenes.
    Third, those attacks were orchestrated with a purpose of further polarizing European Christian population into religious hatred against Muslims. When all other attempts to start WW3 have failed, the dark forces are hoping to trigger that war by creating a critical mass of religious hatred between Christians and Muslims. This is a part of an ancient plan of the Cabal that already Nostradamus was hinting at. Here it is important to be aware that Islam is generally a peaceful religion and that radical militant Islamism was born in the 18th century as Wahhabism and was a joint British/Saudi creation:

 3. Tribun

  Ten předposlední odstaven má jako jediný smysl, v něm je zakopaný pes. To ostatní jsou jen okrasné maskovací záhonky.

  Mám ale otázku, podle mě zcela zásadní: je-li takovýto islám, je taková i Indonésie?

  • Kamil Mudra

   Myslím že to lze těžko srovnávat. Indonéský islám, prošpikovaný buddhismem a hinduismem, se od toho kterým se tu zabýváme podstatně liší a formoval se v příliš odlišných podmínkách. Indonésané mají v ústavě zakotvenou náboženskou svobodu a jejich vláda uznává mimo islámu dalších pět náboženství, navzdory tomu že jsou vůči islámu ve výrazné menšině.
   Ani oni k současnému stavu nedošli nějakou „růžovou zahradou“ a pochybuji že by stáli o islám prosazovaný IS. I na ně by se dal vztáhnout ten předposlední odstavec o kterém se, stejně jako vy, domnívám že je v článku tím nejdůležitějším sdělením.

   A právě proto jsem přesvědčen, že pokud mají mít ty potoky krve, násilí a učiněných křivd, kterými jsme na cestě za svobodou přesvědčení prošli, nějaký smysl – nesmíme se nechat „infikovat“ znovu nákazou, které jsme se s velkým utrpením zbavili, a tvářit se že o žádnou nejde jen proto že má jiný název.

   • Tribun

    Nejsilnější zbraní IS je naše neschopnost a neochota rozlišovat mezi IS a isláme, která mu dělá nejlepší PR. Jestli chceme vyhrát, musíme přestat bojovat proti islámu a začít bojovat proti Islámskému státu.

    • Janika

     Aspoň tak, Tribune. I když mám osobně problém s identifikaci IS, především jako cíl pro drony. Ale spíš je asi problém v tom, že IS využívá pro své cíle i leckdo ze Západu. Sebranka je provázaná napříč světem.

    • Tomáš

     Tribune, jsem neschopný a neochotný, nehraju.
     Je tady přece možnost nehrát. Já jako buran bych ji preferoval. V momentě kdy netuším, jaké mají hráči karty, a nejsem v potřebné kondici, tak to raději složím sám.
     Jednal bych s muslimským světem podle hesla „já pán, ty pán“. Ty si dělej doma, co chceš, ale tady se chovej jako slušný host.
     Nesplním si tak sice všechny ideály, které bych si pro ideální společnost představoval, ale pořád mi zbyde dost z toho, co tady nechali naši předci. Nikoliv vývoz demokracie a liberálních hodnot ven, ale jejich obrana uvnitř mého hradu je pro mne primárním úkolem.
     Nevím, co s těmi příchozími lidmi dělat, ale protože je neznám a mám strach, že by naše soužití nedopadlo, na což jsou četné příklady, tak jich raději většinu odmítnu, i když to bude znamenat, že nepomohu mnoha potřebným. Raději zvolím svou jistotu a budu velmi opatrný na to, aby se mé konzervativní buranské hodnoty, už tak dnes rozmělněné v globálním bláznivém světě, nerozplynuly docela.
     Pomáhat mohu, jen pokud budu sám v dobré kondici. Pustit sem islám ve velkém by znamenalo možná to, že nepomohu ani jim ani sobě. Do takové hry nejdu.

     • Tribun

      Tohle není žádná hra, leda nemravné zahrávání si s lidskými osudy. Soužití s imigranty? Soužití amerických Indiánů s agresivními imigranty z Evropy také příliš nedopadlo.

     • Ondřej

      To je férová výpověď, Tomáši. Této upřímnosti si (bez ironie) cením. I když bytostně nesouhlasím s principem, „než bych se jednou spálil, to raději spáchám mnohačetnou křivdu na jiných, protože to neumím poznat“.

      To je to samé jako říci, raději mučit při výslechu 10 nevinných co nic nespáchali a ani o spáchání jiných nic nevědí a tudíž nepoví, stačí když by mezi nimi měl být jediný co „něco“ poví.

      • Tomáš

       Ondřeji, já vím, že nejsem žádný kapitán Picard, Superman…, ale také nežiji jako oni v pohádce. Mám je rád. No ale, ten Váš příměr bych nikdy neřekl. Je tam rozdíl mezi nekonat nic a konat špatně. Uznáváte alespoň jistou logiku v mé úvaze, a to je fajn. Rozumím i Vám, jak tady bráníte to, co považujete za svaté i proti časté přesile.
       Nedomnívám se, že vývoj půjde tím směrem, který naznačuji, spíše si myslím, že budoucnost bude určovat postoj Německa a jeho přístup je zatím jasně pro svobodné přistěhovalectví, pomoc, otevřenost, solidaritu. Teď sice Merkelová pod tlakem trochu ustupuje, ale stejně nakonec prosadí svou. Jak to pak bude dál, ví bůh.

       • Ondřej

        Ten text přes působivé přirovnání k poslednímu dílu Star Wars ve svých východiscích (či snad partikulárně zmíněných příkladech) se hlásí k alibismu, že válka s terorismem se nedá vyhrát bombardováním. Dá, alespoň v krátkodobém horizontu. Obecně je jistě podstatné udělat podstatně více. Co by to mělo být?

        Něco z toho snad bylo započato na konferenci ve Vallettě. Nicméně nesmí to být jen tyto „drobné“, ale podstatně štědřejší a lépe strukturovaná pomoc, která by měla být distribuována skrze jednotlivé organizace OSN. Světový potravinový program (WFP) a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Světovou zdravotnickou organizaci (WTO), Dětský fond OSN (UNICEF). Musí být v zónách konfliktů bez ohledu na mocenské špičky tamních vůdců skrze OSN vyvíjen takový tlak, který povede k zastavení konfliktu (mimo striktní sankce, též drakonické tresty pro všechny pašeráky zbraní pro tamní válčící strany, včetně urychleného jednání Haagského tribunálu pro válečné zločiny, aby se všichni ti, co je budou páchat nemohli cítit být beztrestní když by se je rozhodli sami páchat anebo jen připustili svoji nečinností jako garanti moci na daném území, je páchat neoficiálním paramilitárním skupinám.).

        Je to vše dost pořád utopie, ale ve stínu současných tragických událostí a nekontrolované migrace lidí před všemi život ohrožujícími okolnostmi způsobovaných ať lokální, tak globální mocí, musíme být konečně schopni přestoupit rubikon.

   • merlin

    bych si ho nemalovala, za poslední krize v 98 se usmesli jako obvykle že za všechno můžou čínani a zacvičili s nimi. Bylo to moc ošklivé.

    • PeeBee

     to uz je davno, to uz je pryc. vychodni timor, papua, false flag teror na bali, koho by to jeste zajimalo…

 4. Tribun

  A pak je tu ještě tenhle úhel pohledu
  !()[https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/12208717_1082007035143185_1846506746558674074_n.jpg?oh=3f84806d03102da97a421aa9dcbe4276&oe=56BE4A34]

  • Kamil Mudra

   Problém je v tom, Tribune, že ta pouhá desetina procenta může klidně vyčkávat v záloze protože současná militární technika umožňuje aby pár psychopatů „odvedlo práci“ na jakou by za časů šavliček muselo nastoupit všech 6000.
   Podstatné je (a to se, bohužel, nedá dost dobře zjistit) kolik z těch 6 000 000 muslimů, těm džihádistům drží palce.

   • Tribun

    To jsme opravdu takoví papíroví draci, že nás pár magorů srazí do kolen? A za těch „časů šavliček“ a možná ještě dřív stačilo na kompletní státní převrat 60 jezdců.

    • Janika

     Tribune, je otázka, jestli je to pár magorů, nebo opravdu ta válka. Já nevím, nejsem si jistá, proto jsem dala ten článek, byla jsem zvědavá na reakce. Otázka, zda se jedná o válku, je myslím na místě.

   • Ondřej

    To víte, ale jsou tací co vám řeknou, že je jedno, kolik jich je najednou, když

    1) Všichni muslimové jsou fanatici
    2) žijí ve středověku (s iPhony, satelitem, a internetem)
    3) jsou nevzdělaní a nevzdělatelní (dostat se do Evropy podle aktuální situace na trase třeba z Alleppa dokáže analfabet hravě 1-2, zatímco český stavební inženýr co byl za socialismu nejdál na podnikové rekreační chalupě na Mácháči by jistě s použitím plynné angličtinou dorazil ze Starých Splavů do Aleppa)
    4) Jsou to pobírači dávek, přičemž v Británii v posledních 13.letech byli přistěhovalci na osobu pro sociální systém MENŠÍ zátěž než britští „native“

    Třeba jako Taras, ten co by dnes měl dojet třeba jen do Makedonie na pomezí horské oblasti Skopsky Crny Gory a Kosova nevěděl by jak a kde (to především) se zeptat na cestu.

    • Astr

     Faganovsky presne :-(
     Bude to zrejme Vasi Hessenskou vychovou a Frankfurtskym vzdelanim , ze presne vite co a jak by Taras nevedel, zato uprchlici vi nejlepe:-)
     Co Vas pohnulo se snizit az k tam osobnimu utoku na Tarase ?

     • Ondřej

      Myslím, že moje predikce že je většinové orientace nejen té intimní po které je mi šumák, ale především svoji úrovní vyjadřování té sociální, pak můj odhad že spadá do většiny podle Gaussovy křivky, mi vyjde podstatně pravděpodobnějši než ten jeho zařazující mě kamsi mezi minority podle toho, co je pro něj společensky dehonestující. Jak jsem řekl, můj předpoklad je nejen ze vzorků jeho sociální komunikace ale především podle konstanty sociální stratifikace společnosti platné od doby Maxe Webera, která s výchovou a estetikou Alexandera Gottlieba Baumgartena není v nijakém rozporu, tak je můj předpoklad z hlediska počtu pravděpodobnosti správný. Tarasovy projevy totiž patří přesně mezi ty co jsou většině lidí blízké a podle toho, že sociální a kognitivní dispozice jsou distribuovány díky darwinismu nerovnoměrně a tudíž jen menšina dosahuje nadprůměrných výsledků, pak sociologicky se nijak nevymykají společenskému průměru i když jeho některé konkrétní projevy patří spíše je společenskému suterénu.

      Statistiky z hodnověrných dat neuznává, urážky a difamující ideologické nálepkování bere za argument – to je přesně přístup těch, kteří nikdy nevytáhnou paty z mentálního gheta frustrace oproti těm, které i když se někdy mohou mýlit, jsou schopni sociální komunikace bez pocitu agresivní frustrace z toho, že moje „pravda“ je více než cokoli jiného klasifikována jako psychologická porucha vlastní osobnosti daná nějakým negativním prožitkem, podle Freuda ponejvíce způsobeny sexuální frustrací v mládí, podle A.Maslowa pocitem bezmoci a sociální deprivace z důvodu dlouhodobého pocitu nedostatečného uspokojování hierarchické škály osobních potřeb Viz práce německého psychiatra a neurologa Kurta Goldsteina – Teorie osobnosti.

      • Astr

       Uz je konecne jasno i pokud jde o Tarase, ale ze to trvalo :-)
       Pisatel to ma vedecky podlozene. zopakuji to pro nepozorneho ctenare (jakoz I pro Tarase) jak v komentari uvedeno.
       – Max Weber – konstanta sociální stratifikace společnosti –
       – Alexander Gottlieb Baumgarten – vychova a estetika
       – Darwin- nerovnomerna distribuce socialni a kognitivni dispozice
       – Freud – sexuální frustrace v mládí
       – Maslow – pocit bezmoci a sociální deprivace
       – Kurta Goldstein – Teorie osobnosti.
       navic jeste pitvany spadá do většiny podle Gaussovy křivky!
       Vynikajici komentar, vlastne coby kontare je tohoto vytvoru skoda.
       Clanek by to mel byt a s napisem
       Taras konecne odhalen !
       Pusobi to impozantne, protoze to ma FSECHNO, rasanci, nevyvratitelnou silu argumentu, vse podepreno nejvetsimi svetovvmi jmeny.
       To opravdu nema chybu, snad jen ze to mozna neni uplny original, :-(
       Jen ze pred casem se podobny slovosled nachazel na jimen blogu a mistrem slova tam byl jisty Fagan.
       Ale to muze byt podobnost ciste nahodna, nicht wahr ?

       • Ondřej

        Ti pánové své poznatky získali ničím méně a více než jen pozorováním lidí. A to k tomu museli vzít baloňák a vyjít ven, kde třeba lidi jen chodí a nemluví. Zatímco vy tady provádíme duševní striptýz, pak lze dobu pozorování a reprezentativní vzorek projevující se shodnými symptomy oddělit daleko snáze než jednotlivé chromozomy u DNA charakterizující náš původ. Taras i Vy tu děláte pro své odhalení více než člověk na kriminálce co na pana vyšetřovatele plivne svoji slinu. Ta jde hned do laborky a pán co je jeho vzorek srovnám s tím co mají z místa činu v případě shody, jde do basy. A vy jste z hlediska zkoumání sociologického lepší vzorky než jakákoli tělní tekutina pro to biologické:-)

        • taras2

         Chlape, dá-li se to tak říct, vy používáte slovník komunistické propagandy a StB, my se tady „neodhalujeme“, vcelku klidně vám říkáme, že jste mimoň, skrze vaše přepjaté a nereálné názory, které se však kupodivu do puntíku shodují s názory pánů Putny či Dienstbiera. Vezmu to ze dvou pozic. Vidlák ve mně (z vidláctví mě neustále obviňujete a já to nepopírám) mi říká, že se radujete z přílivu mladých a čerstvých zadnic, neboť migranti jsou z osmdesáti až devadesáti procent mladí mužové. Vzdělanec ve mně pak říká, že se minorit skoro až zamilovaně zastáváte proto, že – sám minoritou – chcete ochraňovat všechny menšinové směry, skupiny a názory, aby byla ochráněna i ta vaše. Jistě máte právo na jakýkoliv názor, ve chvíli kdy vámi preferované a vítané davy migrantů ohrožují evropské státy a jejich sociální prostředí, možná i existenci demokratických principů, musí být váš názor (a frau Merkel a pánů Dienstbiera a Putny) podroben v diskuzi kritice. A následně i posouzení skrze demokratické volby. AfD už v posledním průzkumu předhonila Zelené a Die Linke a stala se třetí partají. Výsledek to politiky sluníčka Merkelové.

   • Divoženka

    No to je mi postřeh :)
    A co třeba tak, jak to konstatoval M. Koller
    …v Paříži neproběhl standardní teroristický útok. Jednalo se pouze o islamistický test schopnosti francouzských silových složek zasáhnout a zvládnout situaci při teroristickém útoku rozprostřeném na několik míst v městské aglomeraci. Zároveň se jednalo o test reakce evropských politiků a občanů. Přesně řečeno, zda evropští politici dokážou i v krizové situaci prosazovat politiku islamizace proti vůli většiny občanů. Proto žádné požadavky. Ty už dávno zadala osa zla a jejich slouhové v Evropě, počínaje Merkelovou je nadšeně plní. Druhým, standardním, cílem byla prezentace islamistů jako úspěšných bojovníků, zaměřená na verbování dalších domácích spolupracovníků….

    Cílem je zastrašení Evropanů, aby byli povolnější k islamistickým požadavkům, především přijímání stále většího počtu muslimů, živení milionů přivandrovalých sociálních parazitů, povolení paralelního právního systému šaríja, ustupování od evropských kulturních tradic, budování mešit, podřizování evropského školství islámu z hlediska multikulturní výuky a oblékání a v neposlední řadě islámského paralelního stravování a ekonomiky halal.
    Tečka. Víc není třeba dodávat.

    • Astr

     A co třeba tak, jak to konstatoval M. Koller
     …v Paříži neproběhl standardní teroristický útok. Jednalo se pouze o islamistický test schopnosti francouzských silových složek zasáhnout a zvládnout situaci při teroristickém útoku rozprostřeném na několik míst v městské aglomeraci. Zároveň se jednalo o test reakce evropských politiků a občanů

     Je to pry jinak. Podle oznameni Chalifatu to je odplata za letecke bombardovani rafinerii ktere maji pod kontrolou bojovnici Chalifatu. Tedy odplata a varovani, ne islamisticky test.

    • ratka

     To se mi zdá divné, nelogické. Uprchlíci utíkají před islámským státem a zároveň islámský stát chce aby Evropa přijímala jeho požadavky teroristickým útokem ve Francii. Kontraproduktivní. ale třeba někdo myslí jinak. že čím víc teroristický útoků tím víc práva šária v Evropě… ale spíš ne. tedy nedává mi to logiku.

 5. Saul

  Ne Tribune.
  A víte proč?
  Protože tam žijí špatní muslimové.
  A nejen tam.
  Po celém světě můžete potkat miliony špatných muslimů,kteří vám díky své vlažné víře prostě hned na potkání nepodříznou krk.
  Ale vězte,že by vám to jako bezvěrci udělat měli a oni to dobře ví!

 6. jsk

  Vraží ruskými zbraněmi a něktečí zabedněnci z toho obviňují USA! USA IS žádníé zbraně nikdy nedodaly! Všude na Youutube vidiíte jen ruské zbraně?

  • jarda

   Někteří zabedněnci neví, že s americkým samopalem se nedá dělat guerilová válka. Moc drahý, moc komplikovaný, moc poruchový. Dobrý leda na střelnici.

    • Tribun

     Oni se Američani těmi obrázky z Vietnamu, kde US vojáci zahazují ty svoje M-15 (nebo co to tenkrát měli) a chápou se ukořistěných AK-47, aby v té džungli měli alespoň nějakou šanci, moc nechlubí.

   • Antimon

    Navíc Američané jich vagóny skoupili a podporovali s nimi ty „správné hochy“ všude po světě. A nemuseli je kupovat v Rusku, protože je vyrábí kde kdo.

  • oh

   Zase někteří nezabedněnci by se mohli obtěžovat alespoň zjištěním prostého faktu, že kalašnikovy vyrábí prakticky kdekdo po celém širém světě, ať už s řádnou licencí, nebo i bez ní. Schválně, co myslíte, že na průměrně zvědavého nezabedněnce vypadne, když do svého oblíbeného vyhledávače zkusí napsat „AR 15 rifle“ a klikne na „hledat“?

 7. Antimon

  Jinak k tématu … myslím si, že jsme ve válce s islámem, i když se to některým zde nebude líbit. Podle mně to ale takto většina lidí vnímá. Není schopna rozlišit toho „hodného“ muslima, od toho „fanatického, zlého“. Potká-li muslima, tak neví je-li to ten hodný, nebo zda s ním v následující vteřině nevyletí do povětří. Proto nechce žádného muslima. Já vím že je to špatně a že to je a bude zneužíváno různými elementy. Ale pokud máte návod jak ty muslimy rozlišit tak sem s ním. Myslím, že vám budou lidé vděčni. Proklamace typu jak nás islám může obohatit a jaké může mít přínosy, jsou podle mně v této době mimo. Proti nim totiž stojí příliš mnoho mrtvých. Brutálně zabitých, včetně řezání hlav.
  IS není nějaké ohraničené území, něco jako vřed na povrchu Země který když se vyřízne, tak bude vše O.K. IS je fanatická ideologie participující na islámu a rozlezlá po celém světě. Díky nekontrolovanému pohybu migrantů z islámských zemí dokonale maskovaná v mase prostých, obyčejných a bezesporu mírumilovných a zoufalých lidí. Tak a nyní bojujme s IS. Dokážete ty fanatiky rozlišit?

  • Janika

   Teď jsem si zase vzpomněla, já už jsem taky sklerotik, že vlastně za daleko horší hrozbu pro světový mír pokládám především USA. To je najednou zmatek… Pořád ještě jsem se těch islamistů-teroristů nenaučila bát. Nebo přesněji myslím, že by bez USA a spol vlastně ani nebyli.

   Jinak k tomu, co píšete, Antimone, že lidi nedokážou rozlišovat hodného a zlého muslima, tak radši nechtějí žádného muslima, tak to chápu. Jenže teroristé nejsou imigranti, prosící o azyl. Ti se sem dostanou úplně jinými cestami.

   • Antimon

    To jako myslíte teleportací? Nemusí přes hranice, prostě najednou cink a jsou tady?

    Pokud se tady mají objevit a mají být nebezpeční (=musí mít zbraně a výbušniny) pak musí být zachytitelní. Ale v té mase migrantů se naprosto ztratí. Je to pro ně „dar z nebes“. Je jasné, že to nejsou migranti prosící o azyl. Ale migranti prosící o azyl jim tvoří maskování, jakého by jiným způsobem nedosáhli.

   • dixi

    taky myslím, už jsem to i psala, že mají jiné a lepší zázemí, než ti, kteří před nimi utíkají. Připadá mi, ýe útok v Paříži přišel všem válkychtivým vhod. Konečně mají nepřítele, aby mohli neřízeně začít bojovat a bombardovat. Potřebovali naskočit do rozjetého vlaku. To přece nejde, aby zásluhy zůstaly jen Putinovi a Asad zvítězil.Vsadím se, že teď o zabitých civilistech alarmovat nebudou. A taky je obdivuhodné, jak najednou dokáží zalarmovat vojáky, policii, kontroly atd. Jako by to dříve nešlo. Hodí se to taky v případě, že by obyvatelstvo chtělo protestovat proti svým vlastním vládám. Prostě zákaz shromažďování a basta. Někdo tady napsal, omlouvám se mu, nepamatuji si kdo, že je mu z nejvyšších představitelů EU zle, souhlasím mě taky.

   • Divoženka

    Velmi hezký rozhovor: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Plukovnik-Skacel-tusi-velkou-rez-Utoky-v-Parizi-byly-jen-zkouskou-bude-mnohem-hure-Imigraci-vzdy-nasleduje-dzihad-Evropske-hodnoty-to-je-jen-smesny-pseudohumanismus-408661
    Neodpustím si vypíchnout:
    … Historie nám říká, že jakýkoliv džihád začal imigrací. Nemusíme chodit do dávné historie. Podívejte se na Libanon. Dříve křesťanská země. Švýcarsko Blízkého východu. Přijali emigranty – Palestince – měli za odměnu občanskou válku a dnes je země převážně muslimská…..
    …Slušnost, chápavost, kulturnost, snaha řešit problémy je z jejich pohledu slabost. Jedna paní mi dnes z Paříže citovala Kaddáfího: Západ nepochopil, že před sebou nemá stát-národ, ale tribální (kmenovou) zemi. Arabské národy nejsou dnes ještě připraveny na demokracii….

    • PeeBee

     libanon samozrejme byl VETSINOVE krestansky – maronitsky – proto prece vubec vznikl… a kde se tam ti krestane a muslimove v „libanonu“ vzali, to pan skacel vi?

 8. PeeBee

  „The reality is that France knew the „Charlie Hebdo“ attackers, they knew beforehand those involved in the most recent Paris attack, and they likely know of more waiting for their own opportunity to strike. With this knowledge, they stood by and did nothing. What’s more, it appears that instead of keeping France safe, the French government has chosen to use this knowledge as a weapon in and of itself against the perception of its own people, to advance its geopolitical agenda abroad.“

  http://landdestroyer.blogspot.cz/2015/11/confirmed-french-government-knew.html

 9. Astr

  Janiko dovolim si dat jiny odkaz a jiny pohled na udalosti z Parize nez jak to presentuji vladni sdelovadla.
  Pisi o tom male okresni noviny zcela jinak nez massmedia
  ========================================================
  I když útok v Paříži není v poslední době ojedinělou akcí, pod kterou se podepisuje Islámský stát, vyvolal nejvíce hysterie. Proč? Protože se stal v Evropě a evropské vrchnosti došlo, že ten, kdo to zosnoval, se už nezastaví před ničím. Ale co je to vlastně Islámský stát? Žádná média, snad kromě ruských se nezmiňují o tom, že k útoku došlo hned dva dny po tom, co Francie úspěšně letecky udeřila na ropné vrty v Sýrii, které byly pod kontrolou IS. Koho tím ale Francie nejvíc poškodila?

  Zde se dostáváme k jádru onoho pověstného „pudla“. Dnes už skutečně není tajemstvím, že USA a další země (třeba Turecko) nakupují od Islámského státu ropu po 10 USD za barel. A že by po tom ještě někdo snad věřil, že USA mají zájem bojovat s IS? Tento obchod je oboustranně výhodný. USA, ale i další země, dostávají levnou ropu, která patří Sýrii, čímž a) poškozují syrské hospodářství, b) několik bilderbergských mocných si opět namastí i bez toho v tuku plovoucí kapsu.

  Dá se tak říct, že Islámský stát pracuje ve prospěch USA s tichými společníky, a Francie si dovolila tento obchod když ne zmařit, tak značně poškodit. A hlavně, tím Francie dala najevo, že USA už pro ni nejsou všemocní. A především toto bylo třeba na místě ztrestat.
  http://teplickykuryr.info/news.php

  • Astr

   Janiko jasejte:-)
   barel ropy prodavany za 10 kdyz svetova cena dnes je 41,76 Za takovy byznys stoji za to predstirat !
   http://www.oil-price.net/
   A Frantici si dovolili co ani Rusove ne, bombardovat IS rafinerie.
   Si mohli spocitat ze odplata bude nasledovat. Ze ani Ami Frantikum neporadili aby to nedelali?
   Sakra ze by to bylo jen proto ze si zase jednou Frantici udelali neco po svem ?
   Plne auto zbrani nahodne na ceste z Balkanu do Nemec?
   Pro jednoho spatneho muslima preci Evropa nezastavi pomoc millionum tech hodnych a nevinnych!
   A vy tady ne a ne porozumet nejmirumilovnejsi Merkelo-Junckerovstine!
   Stydte se xenofobove.
   Havne ale pamatujte ze vyssi zajmy musi byt nadrazeny tem vasim prizemnim!
   A hodne prizemni muze bejt I neci strach o vlastni zivot, kdyz de vo zivot trpicich millionu ! howk

   • PeeBee

    dlouhodobe znama vec – i peshmergove se nechavaji uplacet, prachy nesmrdi nikomu. i do iranu se vozi, i kdyz prevazne do turecka. rusove by uz mohli ty svoje satelitni snimky konecne vytahnout, at se pobavime nad temi kilometrovymi kolonami take.

    • PeeBee

     „Dáváte na obranu tak málo peněz a teď se divíte, že tam máte teroristy? Ostrý vzkaz Evropě od amerického ministra obrany“ – koukal na me titulek clanku na parlamentnich listech. takze je asi jasne, co nas ceka?

    • Astr

     Uz ani tem Rusum se neda verit:-(
     Satelitni snimky maji a nedaji :-(
     Kolony cisteren s olejem si tam jezdi , & emericke letouny to hlidaji.
     No jak by ne, kdyz je to jen za $10 barel :-)

 10. Janika

  Dobře vyjádřeno, autorka za to u Bavorů sklidila různá označení, z nichž kráva je to slušnější, tak aby v tom nebyla sama, kopíruji její komentář i sem:

  tresen napsal:
  17.11.2015 (09:43)
  Pár slovníkových hesel:
  uprchlík – člověk, který utíká ze země, kde zuří válka a teror a kde mu hrozí ztráta života nebo svobody. Například syrský uprchlík utíká před terorem islamistů a před válkou, která ohrožuje životy obyvatel na většině syrského území
  azyl – opatření, které umožní dočasný pobyt uprchlíků na území jiné země
  terorista – člověk, který programově páchá násilí, aby vzbudil strach a hrůzu a rozvrátil společnost, kterou nenávidí
  blbec – člověk, který se domnívá, že ten, kdo utíká před terorem, je terorista
  nácek – člověk, pro kterého jsou všichni, co patří k nějaké skupině lidí, definované barvou pleti, národností, náboženstvím a podobně, apriorně považovaní za méněcenné, nebezpečné a určené k odstranění z obzoru nácka

  • Antimon

   Nedá mi to i když by asi mělo ….
   Prvá dvě hesla jsou jaksi v pořádku.

   Ovšem „blbce“ bych já definoval jako někoho, kdo si myslí, že každý, kdo nelegálně překračuje hranice je uprchlík.
   A „nácek“ v mém podání by byl každý, kdo má jiný názor než paní „tresen“ :-)

   • Janika

    Antimone, to ale nikdo netvrdí, že každý, kdo nelegálně překračuje hranice, je uprchlík. To je definice, která se nikoho netýká, čili nanic.

    Definice nácka je už úplně mimo, tresen je většinou názorově jinde, než já, ale tuhle pitomost bych jí při nejlepší vůli přiřknout nemohla, takhle jednoduchá opravdu není :-).

    • Antimon

     No ale je problém zjistit, zda ten kdo utíká, utíká skutečně před terorem, nebo překračuje hranici z jiného důvodu. To bylo obsahem té mé „redefinice“, zcela zjevně nepochopené.
     Co se týče „nácka“ tak na tom si trvám. Znám příspěvky „tresen“ z různých diskuzí. Myslím, že není podstatné co si o tom nicku myslíte Vy nebo já, ale jak je v těch diskuzích vnímán. Ostatně kdo ví, kdo se za tím nickem skrývá :-)

     • Janika

      Redefinice nebyla potřebná, Antimone, jelikož o překračujících hranici z jiných důvodů nebyla vůbec v definici řeč.
      A nehodlám dělat komukoliv kádrový profil na základě všeho, co kdy napsal. Bavíme se o konkrétním vyjádření.

  • Ondřej

   lakonické, ale naprosto přesné vyjádření. Ještě bych přidal jednu selfmade definici

   Kulturní revizionista – člověk, co si myslí, že vývoj jedné kultury, nebyl nesen vlivem jiné, obvykle ve svých projevech dosti odlišné té první

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s