Vyhodnocení soutěže

1. S lítostí konstatuji, že bravury tresen (blbec – člověk, který se domnívá, že ten, kdo utíká před terorem, je terorista) nedosáhl nikdo.

2. S lítostí konstatuji, že téměř nikdo, kdo mně, Tribunovi a dalším přidělil nálepku „sluníčkář“ s hanlivým úmyslem, se o definici ani nepokusil. Čestnou výjimkou je Divoženka, která to má alespoň v hlavě srovnané a snaží se o poctivé vyjádření: „sluníčkář = člověk světu otevřený, nadšený, pozitivní ale i naivní, většinově levicově zaměřený, v novém kontextu i hlásící s k multikulturalismu, pozitivní diskriminaci, lidským právům menšin a politické korektnosti.“

3. S lítostí konstatuji, že značná část definic byla reálně naprosto nepoužitelná, protože takoví lidé prostě neexistují. (Zlatým hřebem Sio a jeho rozbor, operující s různými variantami nesmyslu „ubytuje ve svém bytě i vraha svých dětí“.)

4. Naopak mě potěšila řada informací, úvah a pravdivých postřehů, které se tu objevily. (Seal: „Podle zářijového výzkumu CVVM, který dneska citovala i Nová republika, pouhá 4% lidí jsou těmi skutečnými sluníčkáři, kteří si myslí, že ČR by měla bez výhrad uprchlíky přijmout a umožnit jim, aby se zde usadili. To je zcela marginální názorový hlas, takže ta skutečná fronta běži mezi těmi 50%, co si myslí, že by ČR neměla vůbec přijímat uprchlíky, a mezi 40%, které jsou pro poskytnutí dočasné pomoci.“) (Jiří: „smysl tohoto tema mi nějak uniká….. možná je to tím, že se na to snažím dívat více z dálky asi jako na obraz a spíš to víc cítit a potom mi to vychází asi jako se ptát: jak bys definoval pěnu.“)

5. Líbily se mi definice ratky, MaB (která tady psala poprvé a vítám ji zde), Hanka („Sluníčkář je aktuální označení příslušníka skupiny toho času nejnebezpečnějších veřejných nepřátel. Obsah nemá vůbec žádný, ustrašený agresivní dav si do něj promítá všechny svoje strachy a strašáky a ty jsou tak individuálně různé, že ani žádnou sjednocující definici nemohou mít.“ A dále celý komentář 19.11.2015 – 20.25) a některých dalších.

6. Nejvíc se mi líbila definice Kamila, která dává smysl a vystihuje hlubší podstatu toho pojmu, se kterou mohou myslím navíc souhlasit všechny strany názorového spektra: „Sluníčkář“ – je ten kdo si pouze hraje na sluníčkového člověka, protože nemá na to, aby jím byl.“

Reklamy

59 comments

 1. Kamil Mudra

  Vitězství v soutěži potěší i toho kdo se o ně nesnažil, jak tomu bylo i v mém případě. Ale domnívám se že ta moje definice může být srozumitelná jen tomu kdo má to štěstí, že nějakého sluníčkového člověka poznal, v důsledku čehož je nějak šířeji nevyužitelná.

  • Janika

   Například hezký příklad sluníčkového člověka byl Vladimír Menšík, abychom uvedli příklad všem známý.

 2. MaB

  Gratuluji k vyhre, Kamile ! I ja jsem vyhrala, protoze jsem na Vasi definici vsadila. :)
  Za dalsi vyhru povazuji to, ze jsem se odvazila (odvazala ?) a vstoupila. Dekuji, Janiko, za vlidné prijeti, je u vas slunecno.

  Definice je srozumitelna, ale myslim si, ze existuji dva typy slunickovych lidi :
  Slunickovym se clovek narodi, je to dar prirody, na kterém sam nema prilis velky podil.
  Naproti tomu ten, kdo se slunickovym clovekem nenarodil, ale snazi se jim stat, vynaklada k tomu usili a podari se mu to, ma mnohem vetsi zasluhu.
  A pak je ten, kdo slunickovost jen hraje, predstira a ten si opovrzlivé oznaceni „slunickar“ plne zaslouzi.
  Slunickar je tedy vlastne totéz, co pokrytec, svatousek, tartuffe.

  • Janika

   Myslím, že nejste sama, MaB, komu se ta Kamilova definice líbila, a mě těší, že alespoň v tomto jsme dosáhli širší shody.

 3. embecko

  Vznasim protest, je neprihodne, aby o nejlepsi slunickarske definici rozhodoval sam slunickar…pak se samozrejme na prve miste musi umistit jasne slunickarska myslenka (uplne mne zahrala u srdicka) a ty nejlepsi nutne skonci v propadlisti dejin.
  Me to prislo, bez urazky, jako kdyz tri kozlove (janika, hamilbar a tribun) hlasuji o tom, kdo ze sousedu ma nejhezci zahradu :o)

  • Janika

   Saxi, tak si to vyhodnoť podle svého, co ti brání :-). Každý může napsat svého vítěze.

  • Astr

   Saxi kozla zahradnikem, to je podoba vsech demokratur, ve kterych demokraticky zvoleni kozlove a kozy sezerou na co prijdou !
   Co prekona blbce ktery se domniva ze terrorista je kazdy kdo utika pred terrorem ?
   Snadna odpoved servirovana na taliri zivota v meritku globalnim a vysledkem fatalnim :-(
   Dukazem je existence celeho naroda blbcu, kteri se domnivaji ze se neco zmeni kdyz tentokrat daji sve hlasy nove strane.
   V CR zpusobem kdy misto chude a masmedialne odepsane strane Veci Verejnych dostala duveru bohatsi strana bohatsiho majitele, v duvere ze ten ma uz az tak dost ze uz I jemu samotnemu se slovo kradez ekluje. (od ekelhaft cili spravne Hessensko-Cesky prelozeno coby nechutnost) Podle stejnehp zakona o mensim zlu s virou v politika konecne nekradouciho ,navic urozeneho puvodu byl zvolen I jiny vyznamny politik. Napred za Zelene pak nakonec sam za sebe a svoji stranu.
   Jeden urozeny druhy bohaty
   oba zarukou ze blbec volic to ma prohraty
   Ale mohlo by byt I hur a ono je vlastne docela dobre jak dobre napsal

   Frantisek Ringo Čech
   Nejsme hrdý národ. Jenže jsme tu furt.
   Přišel Němec, pobyl a zase odešel a my jsme tady furt.
   Přišel mužik, pobyl, odešel a my jsme tady ještě pořád furt.
   Přišla Unie, pobude a až se rozpadne, my tu zase budeme furt.
   Těžko nás porazit, když nebojujeme.
   A žádný vetřelec nezvládne poslouchat naše vtipy déle jak čtyři sta let, to je vyzkoušeno.
   Nestojíme za moc, ale ještě pořád stojíme tady.
   To není špatné.
   Politika tady stojí za hovno. Svatá pravda. Politici jsou šmejdi, kradou a sousedovi, který je volil by patřilo dát po hubě. Ale je fakt, že je zvolil ve volbách. To znamená, že tady míváme volby. A že na politiky můžeš nadávat nahlas a nikdo tě nezavře?
   To není špatné.
   Žijeme v drahotě a bídě. Je to pravda. Všechno stojí peníze a těch nikdo nemáme dost. S bídou vyjdou naprosté většině jen na vlastní bydlení, placatou televizi,ledničku, mikrovlnku, pračku, počítač, mobil a aspoň jedno auto do rodiny. Hlady už tady nikdo neumřel sto let. Máme se tak zle, že jsme líní se za lepší prací odstěhovat z Brna do Ostravy, protože je to hrozně daleko a tady máme garsonku po babičce. Čtvrtina lidí má denně na cigára, polovina na benzin do auta a tři čtvrtiny na kořalku.
   To není špatné.
   Svatá pravda, šéfové obecně jsou na hovno. Pokud ale můžeš nadávat na šéfa,znamená to, že máš práci.To není špatné.
   Daně jsou vysoké. Jsou. Jsou nekřesťansky vysoké. Pokud ale musíš platit daně, znamená to, že jsi i něco vydělal nebo něco máš.Horší by bylo, kdybys nic nevydělal a nic neměl.
   Nakonec to není tak špatné.
   Zaměstnanci jsou líní nevděční parchanti.Ale pokud máš zaměstnance, kterým platíš, znamená to, že jsi borec, který dokáže vést firmu a vydělat tolik peněz, že může dát obživu dalším lidem.To není špatné.
   Zdravotnictví stojí za hovno. No samozřejmě. Na každém pokoji by měla být telka, všichni by měli mít bílé plomby a právo na okamžitou transplantaci jater. Takhle se musíme spokojit s tím, že pro nás v nouzi vcelku rychle dojede sanitka, že nás nejdřív zachrání a až pak se ptají po průkazce pojištěnce, že v nemocnici platíme jen za karbanátek a že v rámci pojištění dostáváme velice slušné a odborné služby.
   To není špatné.
   Počasí stojí za hovno. Naprostá pravda. V létě velké vedro, v zimě krutý mráz. Ale nemáme tsunami,ničivá tornáda ani zemětřesení.
   To není špatné.
   Příroda stojí za hovno. Pravda. Ani pořádné hory, ani pořádné moře, ani pořádná džungle. Ale zas tu nemáme na každém kroku jedovaté hady, chlupaté pavouky, moskyty, v lese na tebe neskočí hladový tygr a pravděpodobnost, že tě do Berounky stáhne krokodýl, je taky poměrně nízká.
   To není špatné.
   Celé je to tu na hovno. Je to přesně tak. Ale nikdo nás tu nedrží.Můžeme se kdykoli sebrat a odstěhovat se na jiné, lepší místo, kde bude všechno v cajku. A taky nám nikdo nezakáže se vrátit, když zjistíme, že takové místo neexistuje a mnohde je to i mnohem horší než tady.
   A to není špatné.
   Přes všechny ty výše popsané kruté hrůzy, ve kterých tady musíme žít,dokážeme každodenně řešit kraviny, jako kdo je baníkovec a kdo sparťan, že v televizi dávají ptákoviny a dokážeme se smrtelně vážně hádat a urážet kvůli tomu, že jeden chce DPH zvednout o procento a druhý o dvě snížit.I přesto si lajsnu prohlásit, že se tady máme jako prasata v žitě, v nejklidnějším koutě galaxie. Nic důležitého tu nemáme, takže nám to nikdo nechce vzít. Nic nám zas tak moc nechybí, takže sami na nikoho neútočíme.Nejsme bůhvíjak bohatí, aby se nám sem stěhovaly hladové hordy, a nejsme zdaleka tak chudí, abychom se ve stěhovavé hordy proměnili sami. Díky tomu všemu sice nedržíme jako národ moc pohromadě, ale zase nás nikdo jako jedince nijak neomezuje a nemá tendence násilím sjednocovat. Pokud existuje na světě místo, kde se může každý v klidu a svobodně rozhodnout, čím chce být, jak chce žít a čeho chce dosáhnout, je to tady. Můžeme studovat, cestovat, podnikat, pracovat, chlastat pivo, dělat cokoli, co chceme.
   To není špatné.
   Akorát možná neškodí si to sem tam připomenout.
   Líbí se mi tu.
   Zůstanu tu i příští rok.

  • Janika

   Mrkla jsem na diskuzi tam, a co nevidím – staří známí, co se tam rozplývali nadšením nad bombardováním Libye, tam horují pro tvrdé zatočení s uprchlíky. Jak výmluvné.

   • embecko

    Samozrejme. A az vetsina slunickaru pochopi, ze je take ve hre, zacne horovat za bombardovani.
    Nezapomen, ze v Libyii se nebombardovalo, tam byla z humanitarnich duvodu zrizena bezletova zona, neboli „kratka zahranicni intervence za ucelem ochrany civilniho obyvatelstva“, schvalena OSN.

  • MaB

   Jaké zavery z toho vyvozujete ?

   Jeste k té soutezi:
   Je z ni videt, jak dulezité je ujasnit si pojmy.
   Nedorozumeni vznika casto z toho, ze jeden mluvi o koze a druhy o voze a oba se pri tom domnivaji, ze maji na mysli totéz.
   (divim se tomu, ale slovo „slunickar“ jsem teprve zde objevila :)

   • embecko

    Jake zavery z toho vyvozuji? Ze do Evropy se s uprchliky dostavaji atentatnici.
    Mozna to je pro nekoho prekvapivy vyvod, ale jsem odvazny myslitel.

    • Janika

     Saxi, tak se neostýchej a dotáhni to do konce – ostatní teroristé se do Evropy dostali zřejmě letadlem, vlakem, autem, autobusem.

     • embecko

      Jejich rodice zrejme lodi nebo letadlem. Zatim je mrtvych 130 lidi, nejsem si jist, ze ironie je tu na miste.
      Ale je tu samozrejme jeste IRA, ETA, RAF, 17N a dalsi, ti jsou domaci.

      • Janika

       Ironie se netýká úcty k zabitým, to na mě, prosím, nezkoušej.
       Myslela jsem, že chceš eliminovat možnosti vstupu teroristů k nám odříznutím způsobů, jakým se sem dostávají. Tedy aby stovky tisíc nevinných doplatily na dva teroristy, co s nimi údajně (kdoví jestli) přišli. Tak zákazem jiných způsobů přepravy bys logicky nebezpečí eliminoval ještě účinněji.

       • Astr

        Janiko dovoluji si zareagovat na Vas komentar ci presneji jen vetu:
        Tedy aby stovky tisíc nevinných doplatily na dva teroristy, co s nimi údajně (kdoví jestli) přišli.

        Ze I na tento Vas hluboce lidsky argument muze existovat jiny nazor a pohled z jineho uhlu si dovolim presentobat co jsem videl a slysel v TV.
        Sice tusim ze argument z TV CR pujde mimo Vas ale presto, se pokusim Vam predlozit jiny od Vaseho ne tak vstricny.
        =====================================================================================
        Na Sluncem ozarene a korektni doporučení, abychom nepodezírali všechny běžence, se hodí jednoduché přirovnání, které použil B.Kuras v rozhovoru s Drtinovou v DVTV. Zeptal se jí, jak by se zachovala, kdyby před ní někdo položil tác se stovkou lahodných zákusků, z nichž nektere ( jen 2 az 5 ) by byly otrávené. Zda by si z tácku vzala alespoň jeden z té stovky a ochutnala by.
        Drtinová přiznala, že nevzala.
        A o tom to je.!

        Kdo by si vzal? Na tomto blogu jen Vy, Tribun a Hamilbar? Prominte tuto osobne nevhodnou otazku:-)
        Bylo to napsano jen jako konstatovani ze casto je FSECHNO jinak, dojde li na lamani chleba :-(

        • Seal

         Těch kousků dortu je nějak podezřele málo, protože podle oficiálních údajů dorazilo letos přes moře do Řecka 703 374 běženců. No a pokud se Řekům při tom náporu a zmatku podařilo ty dva teroristy zaregistrovat, tak evidentně došlo k selhání jiných bezpečnostních mechanismů. Aniž bych chtěl celou situaci zlehčovat, tak mi ta argumentace připomněla 1. republiku. Tehdy se národovecký tisk ostře navážel třeba do sluníčkářského Národního osvobození (vydávala ho Čs. obec legionářská), za to, že prosazuje širokou pomoc německým a rakouským antifašistům a nebere přitom ohled na to, že jsou mezi nimi i různé podvratné živly a agenti gestapa. Ještě zajímější byl pak tisk agrární strany. Její představitelé měli sice přímou odpovědnost za asociální politiku 1. republiky, ale tím spíš začali argumentovat tím, že na migrující živly a utečence z cizích států se peníze vždycky najdou, zatímco našinec nemá mnohdy nejenom co do úst, ale ani kam hlavu složiti.
         Ale zpět k poslední zprávě UNHCR o stavu uprchlíků, protože jedna z těch předhozích byla poměreně hodně citována:
         1. Letošní demografické složení běženců, kteří volili námořní trasu do Řecka: 25% dětí, 16 % žen, 59 % mužů
         2. Jejich složení podle země původu: 62 % Sýrie, 23 % Afganistán, 7 % Irák, 3% Pákistán, 1% Somálsko, no ve zbytku všechny ostatní země.
         No a kvůli vládní argumentaci jsem se díval i na seznam donorů. Nejvíc na řešení situace v Řecku přispívá Německo, potom Holandsko a Švýcarsko… ČR se až na pár dobrovolníků přímo na začátku migračního toku přímo v Řecku nijak neabgébuje, protože jak pravil Sobotka: Nikdo nás k tomu oficiálně nevyzval. Ale prý jsme ž nabídli nějaké síly přímo do Frontexu, který sice kromě štábní práce nepředvedl skoro vůbec nic (dodávám já), ale je to zkrátka ten správný postup, takže kdo by se tím vlastně vzrušoval.

         • embecko

          Mate tak mesic zastarala cisla, Seale, ke dnesku jich je uz 850 tisic.
          Seehofer (bavorsky ministersky predseda) ted v patek rikal, ze jen od zacatku zari (za kvartal) Bavori zaregistrovali pul milionu (!) uprchliku).
          Tech 850 000 lidi jsou jen ti, co se zaregistrovali na reckem, italskem ci spanelskem pobrezi; dela-li to polovinu ci tretinu realnych imigrantu, o tom lze debatovat, ale i tak to staci.
          Slunicka rikala, ze se zimou proudy opadnou, opak je pravdou:
          http://www.welt.de/politik/deutschland/article149118036/Im-Winter-werden-weniger-Fluechtlinge-kommen-Im-Gegenteil.html

          • Seal

           Saxi, nemám. Jde o údaje k 20. listopadu 2015, ale jak jsem psal, týkají se pouze Řecka. Německo jako hlavní cílová země naopak sčítá všechny trasy. Momentální stav na Balkáně je ten, že dělení uprchlíků podle tzv. bezpečných a naopak těch nebezpečných se posunulo až na řecko-makedonskou hranici.

        • Janika

         Tak jen doufám, Astře, že nějaký ten Bůh se nebude podobně dívat na lidstvo. Smutné je, že se tak dívá člověk na člověka.

       • embecko

        „Tedy aby stovky tisíc nevinných doplatily na dva teroristy, co s nimi údajně (kdoví jestli) přišli.“

        Nevim, janiko, jestli se lze vyvliknout z uvahy ze
        – bud neposkodit uprchliky na ukor smrti domacich lidi, anebo
        – poskodit nevinne uprchliky v nadeji, ze se tim zabrani smrti nekolika Evropanu

        Trest funguje jen tehdy, kdyz je kolektivni, to platim myslim dost vsobecne. Nesmim nosit zbran, prostoze s ni nekdo nekdy nekoho zastrelil; nesmim jezdit v obci prez 50, protoze nejaky ridic nekoho podobne zabil; musim se nechat prohlizet na letisti, protoze nekdo dal kdysi do letadla bombu; nemohu jen tak bez provereni prekrocit hranice (treba do Syrie), protoze toho kdysi nekdo zneuzil.

        Ja jsem pro to druhe, uz jsem to tu vicekrat psal. A nechci to stavet jen jako mravni otazku fyzickych obeti teroru, ale i toho ostatniho.

        • Janika

         K tomu atentátu by došlo i v případě, kdyby ti dva nepřišli. To tvoje buď-anebo je nesmysl.

    • MaB

     embécko, pochybuji, ze se najde naivka, ktery by veril, ze mezi uprchliky zadny atentatnik byt nemuze. Neni k tomu ani potreba prilis odvahy.
     Ale v tomto konkrétnim pripade jde zrejme o neco jiného.
     Vedle „rozmixovaného“ tela kamikaze se nasel pas. Zcela neporuseny !
     „Mozek“ celé operace, Abdelhamid Adaasoud, se chlubil, ze léta ze Syrie do Belgie, kdy se mu zachce.
     Totéz plati i pro nekolik dalsich atentatniku, tak proc by ne i pro tohoto ?
     Co bylo jejich cilem ? Chaos, obcanska valka po padu vlady. A k tomu bylo potreba obratit verejné mineni proti muslimum a uprchlikum.
     Francouzi jsou nastesti dospely narod a do této pruhledné lécky jim rovnyma nohama neskocili. Naopak to upevnilo jednotu a probudilo patriotismus, ktery nebyl pred tim prilis v mode.

     • embecko

      Patriotum skrouhli docela vyznamne osobni svobody, vydobytek to demokracie; v pruzkumech je 95% Nemcu za zvyseny dozor statnich organu nad obcany.
      Pas se nasel u newyorskych dvojcat, po atentat na Charlie ho zapomenuli v aute, kterym utikali, ted lezel vedle atentatnika.
      Uz jsem na to videl vtip: stoji dva bombami opasani teroriste a jeden se pta druheho: Nezapomnel sis pas?

      • MaB

       Francouzi nejsou Nemci :)
       Vidite, jak to ted‘ vypada v ulicich Parize a dalsich velkych mest ? A to je vyjimecny stav a zakaz shromazd’ovani se.

     • Janika

      pochybuji, ze se najde naivka“ :-) hezky řečeno, pro naše naivky.

      A tohle by si měli přečíst u nás všichni: „Co bylo jejich cilem ? Chaos, obcanska valka po padu vlady. A k tomu bylo potreba obratit verejné mineni proti muslimum a uprchlikum.
      Francouzi jsou nastesti dospely narod a do této pruhledné lécky jim rovnyma nohama neskocili. Naopak to upevnilo jednotu a probudilo patriotismus, ktery nebyl pred tim prilis v mode.“

   • Kamil Mudra

    Sluníčkáři jsou především nebezpeční lháři, obelhávající nejen uprchlíky ale i domácí obyvatelstvo a mnozí z nich i sebe samé.
    Svými zvacími webovými stránkami i domácími proklamacemi vytváří mezi nespokojenými lidmi z jiných zemí představu, že na ně v Evropě čekáme jako na své spasitele, kteří nás zachrání před vymřením. Lidé kteří jakž takž žijí v drsných podmínkách (tím nemyslím ty vyloženě válečné), prodají pod cenou vše co mají, vydají se na strastiplnou cestu a na jejím konci je čeká trpké zklamání že se ocitli v roli prosebníků a místo vřelé náruče je uvítá, z jejich pohledu snad i ponižující, úřednická procedura a nekonečné „přešlapování před dveřmi“. Je – naše zachránce, kteří kvůli nám tolik přetrpěli! Prolhaní sluníčkáři tak vyrábí mnoho frustrovaných jedinců, kteří jsou snadno manipulovatelní do nenávisti vůči nám nevděčníkům, co neplní sliby.

    U domácího obyvatelstva zas vytváří pocit falešné kolektivní viny z toho že se máme lépe než ti příchozí, navzdory všem negativům kterým zde čelíme. Po lidech kteří žijí „z ruky do huby“, vydělávajíce si v potu tváře svůj chléb o dvou kůrkách, chtějí aby jiné nakrmili koláči v rámci pokání za zločiny kterých se dopustili jejich předkové v době kdy většina z nich ještě nebyla na světě a nebo co páchají současníci běžným občanem naprosto nedosažitelní a nepostižitelní.
    „Profesionální sluníčkáři“ z neziskovek jsou ochotni tvrdit jakékoli absurdnosti, jen aby nějak zdůvodnili svou činnost, ze které mnozí profitují až sprostým způsobem, ponechávajíce si pro svou potřebu podstatně více než proinvestují ve prospěch uprchlíků.

    No a v neposlední řadě si lžou sobě navzájem, utvrzujíce se v přesvědčení, že máme jakési „skryté rezervy“ kterými utáhneme všechnu tu potřebnou péči, že jsme ten „bohatý západ“ který ty prostředky neposkytne vlastním potřebným jen proto, že ti si za své trápení mohou sami. Na rozdíl od imigrantů, žijí přece ve svobodné zemi a každý z nich má možnost se o sebe postarat sám.

    Jediní sluníčkáři kterých si vážím, jsou ti kteří jdou do terénu (hraniční přechody, řecké ostrovy…) přímo k uprchlíkům a tam, často v drsných podmínkách, jim poskytují tu opravdovou lidskou pomoc, aniž by si nárokovali nějaké finanční či jiné ocenění. A vlastně na ně ani nemyslím jako na „sluníčkáře“. To jsou prostě dobří lidé kteří konají dobré skutky a pokud přitom i proklamují „sluníčkářké řeči“ beru to u nich jako „drogu“ kterou musí užívat aby vydrželi.

    • Astr

     pane Mudra ac to zde Janika neuznava a rika ze rozdelovat Slunickare na vice podkategorii, treba podle pohnutek je nesmysl, vstricny pristup k immigrantum a vira v obohacovani uz sklizi sve ovoce.

     ,,Švédsko se stalo zemí s největší propastí mezi přistěhovalci a „domorodci“ v Evropě.
     48 procent přistěhovalců v produktivním věku je nezaměstnaných, 42 procent z nich dlouhodobě. A když už práci seženou, dostávají v průměru o 40 procent menší plat než běžná populace. Proto také 58 procent sociální podpory směřuje právě k imigrantům.
     Integrace ? Obohaceni ?

     • Janika

      Astře, kde píšu, že neuznávám rozdělení čehokoliv na podkategorie? Myslím obecně, ne konkrétní příklad rozdělení nesmyslného.

    • Janika

     Kamile, mohl bys, prosím, uvést příklad nějakých zvacích webových stránek? Děkuji.

      • Seal

       Tak tuhle stránku, pane Mudro, konkrétně podporuje na FB neuvěřitelných 568 lidí! Možná objevíte nějaké dvě další (minimálně jednu jinou jsem už i viděl), ale ty budou vypadat podobně: Hodně amatérské a s naprosto minimální podporou veřejnosti. Ale v rámci účelové kauzistiky se to dá samozřejmě použít. Možná by stálo za to současně připomenout i to, jak ten problém vidí třeba Pavel Matějný z Národní obrody: „„Musíme konečně jednou provždy ocelovou pěstí rozdrtit všechny ty sluníčkáře, multikulturalisty, levičáky a falešné humanisty, kteří stojí v cestě českého národa!“ Ještě štěstí, že ten člověk je tak provařená figura, že když ho rovnou označím za neonácka, tak se tím současně neprotivím Zemanovu názoru, že používání slov „extremisté, xenofobové, islamofobové, rasisté nebo fašisté“ naprosto nepřijatelným způsobem omezuje tu potřebnou svobodnou diskusi. Píšu to hlavně jako upozornění na to, kdo všechno se dneska snaží v těch smutných vodách lovit a s kým vystrašená část společnosti začíná sdílet minimálně ten postmoderně vyprázdněný politický jazyk. Nakonec i ta úterní demonstrace, na které ten známý hajlovač mluvil, byla poskládána z hodně rozdílných lidí. Nicméně ten velký aplaus, kterého se mu dostalo, je nepřehlédnutelný (Matějný začíná mluvit v 3.34): https://www.youtube.com/watch?v=a75jUxZc5ss

      • Janika

       Takových „webů“ vytvoříš během hodiny deset. Myslela jsem skutečný web, který žije, kde autor prezentuje svoje názory dlouhodoběji, kde lidé diskutují. To, co jsem viděla, je nic neříkající plakát, účelová vás vytvořená bůhví kým a bůhví proč.

       • embecko

        http://www.w2eu.info/
        Vy dva jste narocni zakaznici…a tohle nechci, tamhle od toho pridat…nevedela jsem, ze to bude takove fadni, ukazte mi neco jineho… :o)
        Proc by meli imigranti debatovat na nejakem „skutecnem webu“, anebo nekde sazet lajky, copak jsou pitomci? :o)

        • Janika

         Kamil naznačil, že pitomé sluníčkářské weby (snad jako tenhle?) mají svůj díl viny na přílivu uprchlíků. Tak jsem chtěla vědět, v jaké jsem společnosti. Jasné „umělotiny“ vytvořené na zakázku se počítat nedají.

         • Kamil Mudra

          Jenže právě o tu nepodporu veřejnosti jde. Zvou aniž by měli mandát. Proto takové jednání uvádím jako příklad sluníčkářského lhaní. Když na takové stránky kouká někdo v zahraničí, tak nedokáže nijak posoudit za vyjadřují „vůli národa“ nebo nebo nějaké mizivé minority.

          • MaB

           Kdyz se na jisté stranky koukam ja, rikam si, kde a v které dobe jsem se to ocitla ?
           „Cechy Cechum, Vlastizradci budou viset, Ocelovou pesti rozdrtime ty, kteri stoji v ceste ceskému narodu….“
           Jak je mozné, ze nekdo nechape, alespon pragmaticky, kdyz ne lidsky, co je povinnosti jeho statu jakozto clena EU ?
           Ze si 28 statu musi rozdelit, umerne k poctu obyvatel, pripadne s prihlédnutim k jinym kriteriim, uprchliky zadajici o azyl, kteri jiz na uzemi EU jsou – vime, za jakou cenu a s jakym rizikem ! Nikdo je nezval, z domovu je vyhnala valka a nabozenska nesnasenlivost. Nema Zapad na jejich exodu svuj podil viny ?
           Jejich dustojné prijeti by melo byt samozrejmosti. Nemecko samo prijalo 500 000, kolik zbyva na ostatnich 27 ? Kolik na CR ? Kolik na kazdy okres, mesto ?
           Nebo zna snad nekdo plan B ?

          • Kamil Mudra

           MaB, tohle téma jsme už na těchto stránkách tolikrát opakovaně probrali a rozebrali, že dost pochybuji o tom že by se ještě někomu chtělo se k němu vyjadřovat. Pokud si zalistujete diskusemi zpětně, dozvíte se názory každého z nás aniž byste musela čekat na reakce.

          • embecko

           Uz vam, MaB, nekdo sdelil sladke tajemstvi, ze uprchlici nechteji byt prerozdeleni? Jak si predstavujete vase „Ze si 28 statu musi rozdelit, umerne k poctu obyvatel, uprchliky zadajici o azyl“? Opet ma oblibena otazka: Pozente je presky, anebo zvolite humannejsi transport v dobytcacich?
           mmch treti atentatnik byl identifikovan jako uprchlik

          • Kamil Mudra

           MaB, já to s tou odpovědností na kterou apelujete vidím takhle.
           Představte si že u rozestavěného baráku zastaví kamion a řidič řekne partě přidavačů:
           „Hele chlapi jeřáb je rozbitej, kdy přijede se neví, musíte ty pytle s cementem, co mám naložený vynosit do toho osmého patra po schodech.“

           Načež se zvedne Ferda kulturista a aniž by se ostatních ptal povídá:
           „No jasně šéfe. MY to tam vynosíme levou zadní. Klidně vozte další kamiony.“
           Demonstrativně si hodí na každý rameno jeden pytel a hurá po schodech nahoru. Pak ještě dva, pak už po jednom a při desátém pytli začne uřivděně škemrat:
           „No chlapi, přece mě v tom nenecháte samotnýho, pojďte také nosit.“

           Ale já tomu Ferdovi klidně řeknu:
           „Milej Ferdo, to je moc hezký že půl života posiluješ, ale já jsem normální člověk a nehodlám si kvůli té tvé frajeřině zničit záda. Za prvé ten pytel ani neunesu a za druhé – když jsem podepisoval smlouvu, tak v ní nebylo nic o tom že bych měl nahrazovat jeřáb.“

           Tak že asi tak.

 4. Ondřej

  Nechápu, proč má někdo zapotřebí tolik lhát. Většina atentátníků a to drtivá většina, byli Francouzi a Belgičané. Tak už, Probůh přestaňte, mlít nesmysly o uprchlících jako teroristech. Vážně má někdo potřebu ukazovat na sebe jako na lháře, co mu lze lež prokázat jedním kliknutím myši?

  A když už, tak ten terorista Abaaoud pocházel z rodiny středně zámožného obchodníka a pracoval v rodiném podniku. Je to jen statistický drobný artefakt, že bohatí co mají k životu k dispozici západní blahobyt jsou teroristé spíše než frustrovaní chudí, žijící na „dávkách“. To by v Británii museli vraždit a páchat teror místní bílí anglosasové více než Muhamadové nebo Hasanové. Čísla jsou neúprosná. Bin Laden, Iljič Ramirez Sánchez (Carlos alias Šakal) byli bohatí lidé, další terotisté jako RAF nebo Brigade Rosse, byli levicoví intelektuálové co jim kapitalistický stát zajistil prvotřídní vzdělání, nikdo z nich nestrádal ani nemusel pobírat dávky. Takže až se tu někdy budeme probirat statistikami dějin světového terorismu, pak vězte, většina světových teroristů pochází z příjmově bohatých poměrů. Z toho je potřeba vyjmout bezejmenné sebevražedné atentátniky, kteří jsou jen „dálkovým ovladačem“ těch, co jsou skutečnými teroristy. To jsou ti bohatí a intelektuálně vzdělaní lidé, co jim tržní ekonomika západu umožnila intelektuálně a technicky zabezpečit své vražedné ideologické či nábožensky fanatické cíle realizace své nenávisti. Bohužel je to tak. Chudí vás možná okradou v průchodu, a zvolí si své masové vrahy coby diktátory, ale sami vraždit v drtivé většině nebudou.

  • Sio

   Takže to nedělali pro peníze? No, tak to asi dělali s přesvědčení, že slouží lidstvu a budují nový svět. Zkrátka dobrodějové a sluníčkáři.

   • Ondřej

    Podobně jako IRA, ETA, RAF, Brigade Rosse. Zdá se, že terorismus používají k prosazování svých cílů nacionalisté, komunisté a islamisté. Všechno tedy konzervativci. Tedy nepřátelé liberalismu. Otázka pak je, jestli Vy jste přítel liberalismu a proti konzervativcům všech zabarvení jste jej skutečně ochoten bránit, když ten je, jak Vás tak čtu tady i jinde, je pro Vás stejný nepřítel jako pro výše uvedené:)

    • Sio

     Nejsem přítelem žádného -ismu, vždy jsou to nakonec extrém-isté. Platí to i pro liberal-ismus.

  • MaB

   Dekuji za odkaz, budu se snazit dohonit zpozdeni.
   Jinak, Kamile, zcela chapu vsechny rozumné, logické argumenty. Stale se vsak ptam, mozna naivne ci hloupe :
   Ti lidé jsou tu, co s nimi udelat ? Poslat je kam ? Pod bomby nebo radeji do Hrdlorez ?

   Priklad se svalnatym Ferdou je nazorny. Ale co kdyby si vzal priklad z malého, lec chytrého Palecka a razne rekl ostatnim:
   „Ty jdi sem a ty jdi tam, pockejte az zavolam“ a ty pytle zvedali spolecne ?
   Teprve pak by byl s tim, kdo by se nechtel spolecného usili zucastnit nebo se ho dokonce snazil marit, rozvazan pracovni pomer „na vlastni zadost“.
   A treba i na statni utraty by byl poslan tam, odkud prisel.

   • Kamil Mudra

    Nikoho pod bomby posílat nechci. O ty co utekli před bombami je potřeba se postarat do té doby než dokážeme zajistit aby už v jejich zemi bomby nepadaly a oni se mohli vrátit. Vzhledem k tomu že jde v takovém případě o pobyt dočasný, nesnažil bych se je nějak pečlivě integrovat, více než je potřeba k tomu aby nám ani sobě svůj pobyt zde nekomplikovali.

    Těm, kteří k nám přišli proto aby si ekonomicky polepšili, by mělo být dáno jasně najevo že sem tedy nepřišli proto aby nám tu něco vylepšovali podle svého, nýbrž aby přijali to lepší za čím přišli. Což znamená že se mají přizpůsobit oni nám a ne my jim. A pokud se jim to nelíbí, ať udělají čelem vzad a jdou vylepšovat k sobě domů.

    Jestli je Paleček opravdu chytrý, tak jistě ví že jsme nevynalezli jeřáb proto aby Ferda mohl velet nějaké své „HEJ-RUP!“. Pokud by si z něj svalnatý Ferda vzal příklad, poklepal by řidiči na rameno a řekl: „Hele dej si pauzu. Já zavolám šéfům a připomenu jim, že kdo chce stavět, ten se má postarat o to aby stroje fungovaly a ne namísto toho neproduktivně schůzovat.“

    • MaB

     Kamile, ani na okamzik jsem nepodezirala Vas, ze byste nechtel azylanty prijmout. Na tom, co pisete, se s Vami naprosto shoduji. Je to prakticky totéz, co si mysli vetsina lidi i zde.
     Chci také verit, ze momentalni iniciativa prezidenta Hollanda – zajistit mozny navrat – k tomuto smeruje.

     Chytry Palecek se informoval a moc dobre vi, ze porucha jerabu je velmi vazna a ze jerab, i kdyz se na jeho oprave pomalu zacina pracovat, bude zrejme moc dlouho mimo provoz. A vi také, ze stavba nemuze tak dlouho vaznout, specha to, (je tu brzo zima), proto jedna. A nenecha se odradit temi, kteri mu to rozmlouvaji aniz by nabidli lepsi reseni.

 5. Sio

  No, co k tomu říci. Že přeji Janice, aby se co nejlépe seznámila s co nejvíce lidmi z celého spektra sluníčkářů. No a také, aby se měla stejně tak možnost se seznámit a to velmi zblízka rovněž s běženci a to z celého spektra, co sem přichází,tedy ne jen s těmi profesory a doktory, co k nám jdou ze Sýrie..
  Sice se po tomhle přání moc jako sluníčkář necítím, ale jistě jí přeji jen to, co si ona přeje sama ze všeho nejvíce. Tak hodně štěstí!
  K tomuto účelu, pokud to ještě neudělala, by se mohla přihlásit jako dobrovolnice, vítat běžence a starat se o ně. Přeci jen činy váží více, než plamenné řeči na internetu.
  Já se skromně spokojím s tím, že (a přiznávám nedobrovolně) podílím na platech vítačů a nákladech na běžencích svými daněmi. No, snad to zatím stačí.

  • Janika

   Sio, byl jste tady zablokován za nemravné způsoby diskutování, to jest podsouvání, osobní narážky, lživé přisuzování nějakých svých smyšlenek, provokování atd. – přesně jako v tomto komentáři. Pokud s tím nepřestanete, budu to muset udělat znovu.

 6. Pingback: Kdo je sluníčkář? | Outsider Media
 7. Báša

  Dobrý den Janiko.
  Původně jsem Vám chtěl napsat, ale pak mi došlo, že to stejně nikdo kromě Vás neuvidí, tedy to může být bez problémů zde.
  Prohlížel jsem si takhle soutěžní příspěvky – u Vás často nejsem, stačilo mi jednou vidět Pjakina a bylo mi z té snůšky historických polopravd zle dva dny – a přímo mne tu udeřilo do očí. Jak se ti přispěvatelé dokázali naprosto přesně vyhnout podstatě věci. Skoro jako by znali Váš hodnotový žebříček a krásně se podle něj rozložili. Otázka je, jestli by to nemohlo být také tím, že někdo ty ostatní posty smazal… ale ne, to je blbost, to se u Vás něděje, promiňte.
  První chybou je neustále používání slov dobro a zlo. Co to sakra je? Domíval se snad Adolf Eichmann, že páchá zlo? Dobro a zlo jsou pojmy relativní. Dají se použít jenom vztažené na někoho nebo k někomu. Já dávám přednost starému, dobrému MY a ONI.
  No nic. Sluníčkáře totiž nelze definovat, nebo alespoň ne jednoduše. Slunčkáře lze definovat podle toho, čím není a až potom podle toho čím je. Tedy:
  – Mezi sluníčkáři nenajdete technokrata nebo technika či inženýra. Ti by nebyli tím, čím jsou pokud by přehlíželi fakta a tak se, chca nechca, ocitají, díky svým zvědavým otázkám – na které správný sluníčkář může reagovat jen lží nebo útokem ad hominem bo odpověď nemá – na druhé straně
  – Mezi sluníčkáři takřka nenajdete otce od rodin a už vůbec ne někoho, kdo prožil část dospělosti v komunismu. Rodina vyžaduje zodpovědnost, tedy to, co se sluníčkářům zdařilo oddělit od rozhodovacího procesu. Takřka čistým příkladem je mamka „willkommen“ Merkelová. Učinila rozhodnutí – a ne jedno, třeba i odchod od jádra – a důsledky se projeví, až už bude dávno pod drnem. Co se komunismu týče, ten vycvičil u obyvatelstva neomylný instikt, který jim řekne, že jim někdo čůrá na lopatky.
  – Mezi sluníčkáři takřka nenajdete ty, kdož se živí vytvářením hodnot. Tito lidé nechtějí rozhazovat pracně vytvořené těm, kdo se chtějí nechat jen živit.
  A teď kdo sluníčkáři jsou:
  – Někteří jsou mladí. Nevědí kolik práce dá vytvořit hodnoty o kterých by rádi rozhodovali.
  – Nepracují. Buď proto, že „studují“, nebo „pracují“ v některé z neziskovek, což znamená, že jsou přicucnuti na daně nás všech, na Norské fondy (a) nebo na některou ze Sorosových nadací. Tedy na síly, které nějakým způsobem zkoušejí zkonstruovat novou, nenárodní Evropu s novým euroobčanem. K tomu je ovšem třeba, aby tento nový občan nesdílel ty nepohodlné hodnoty bránící ovládání mas, takže je třeba dodat z Afriky opice.
  – Pokud studují, studují humanitní obor. Je to tím, že na klasické vědní obory nemají mentální kapacitu. Důvod je třeba hledat ve tlaku na vysokoškolské vzdělání. Ještě před dvaceti lety bylo vystudovaných vysokoškoláků 17-19%, dnes je to 54%, přičemž úroveň a rozložení inteligence na gaussově křivce se nezměnilo. Výsledkem jsou vystudovaní blbci a sluníčkáři. Sluníčkáři proto, že humanitní školství (teď nepočítám třeba katedru překladatelství a tlumočnictví nebo historii – na to je třeba přinejmenším paměť) zanechává po sobě existence domnívající se, že oni jsou ti co spasí svět, protože vědí všechno nejlépe.
  – Pokud učí, pak jsou to opět humanitní obory. V tom vynikají zejména university na východním pobřeží USA. Takovým etalonem je například pan Kohout nebo Jiří Dienstbier mladší, případně Jan Čulík. To už jsou nejen sluníčkáři, ale i renegáti. Btw, docela by mne zajímalo jak se na páně Kohoutův koníček (ejakulovat do svěcené vody v kostelích) dívá katolická církev, potažmo věřící. Nebo El Halík. To už jsme ovšem někde u rčení „zabij bobra, zachráníš strom“
  – Sluníčkáři zaměňují pomoc (charitu) individuální a masovou.Emigrant, pokud někam směřuje, je připraven zapadnout do té společnosta pracovat tam. Tito imigranti (líbí se mi výraz „nechtěnci“) si své prostředí a kulturu z úplně jiného civilizačního okruhu nesou s sebou, a integrovat se nechtějí. Chtějí hlavně islám. O práci ani nemluvě.
  – Průměrný sluníčkář je dobroser. Ví co je pro ty ostatní dobré a neváhá to prosazovat i kdyby je měl likvidovat. Samozřejmě, že za jejich peníze. Ovšem domýšlet důsledky neumí. Opět příklad: v jednom americkém městě kdosi zveřejnil interaktivní mapu, kde byly vyznačeny domy, kde mají občané zbraně, protože zbraně jsou špatné a zabíjejí (ti co je drží s tím nemají vlastně nic společného). A vida, pomohlo to! Bleskurychle se zvýšil počet loupeží (home robbery) v domech, kde žádné zbraně nebyly.
  No nic. To je jen takový základ. Možná z toho bude článek na D-F.
  Ještě k Tribunovi: to není sluníčkář. To je jen vcelku nezajímavý komouš. Sněmovna je takových plná. Nihil novi sub sole.
  P.S.
  Co máte proti nicku SIO? Přece Vám přeje to nejlepší a sám pro imigranty (nedobrovolně ale přece) dělá co může?

  • Janika

   To je zase žvást. Přímo ukázková tvrzení mimo realitu. Nechávám to tu jen pro zajímavost.

 8. Ondřej

  O důvod víc proč se bát českých nacionalistů a postkomunistických izolacionistů než sluníčkářů

  „Angela Merkelová uspořádala překvapivě výlučný minisummit v Bruselu s pouze devíti členskými zeměmi EU
  Německo se postavilo v rámci uprchlické krize do čela „koalice ochotných“ devíti členských zemí EU, které přijímají největší počet uprchlíků z Blízkého východu. Došlo k rozštěpu Evropské unie v otázkách povinného rozdělování uprchlíků a financování uprchlické krize.
  Vzhledem k tomu, že východní Evropa, která dosud byla největším příjemcem obrovských finančních dotací z EU, se odmítá podílet na systému rozdělování uprchlíků podle kvót, Brusel se zřejmě pokusí přerozdělit peníze z velkých strukturních fondů a fondů soudržnosti, které dosud dostávala východní Evropa, Turecku na uprchlíky.
  Bezprecedentní celkový summit EU s Tureckem schválil křehkou dohodu, jejímž cílem má být ukončení vlny uprchlíků, kteří přicházejí přes Turecko do Evropy“.

  http://www.theguardian.com/world/2015/nov/29/germanys-plan-to-strike-eu-wide-refugee-sharing-deal-stalls

  Otázka je, jestli si budeme ochotni třeba snížit mzdy, zvýšit nezaměstnanost, zvýšit dluh až nám anglosasové (nejvyššími donátory jsou Německo a Británie) přestanou platit nadnárodní výpalné. Vůbec nejvíce přispívá na chod EU tradičně Německo. Jenom tato samotná země odvádí do rozpočtu ročně přibližně 20 % součtu všech plateb od členských zemí unie. Poměrně značná část příspěvků do rozpočtu pochází taktéž z Francie, Itálie a Velké Británie. Celkově jsou tyto tři ekonomiky s Německem zdrojem přibližně 60 % příspěvků všech zemí do rozpočtu kohezních a strukturálních fondů EU.

  Kdo nám pak bude platit to co sluníčkařští anglosasové? Orbán, Szydlová? Asi těžko, to jsou nacionalisté kteří doma když křičí „nic než národ“ určitě nemyslí nějakou solidaritu s kýmkoli jiným než jsou oni sami. Takže snížíme si platy a zvýšíme nezaměstnanost jako cenu za „bílé Čechy“? Už vidím české paběrkáře z Lidlu jak radostí berou 5 německých (odpadních) jogurtů za někdejší cenu 10. Jelikož o to se ty jogurtíky zdraží. A znáte to, náš „domácí“, tedy náš pantáta hospodář Babiš také zdraží – nebudou už anglosaské dotace na jeho zisky..Gute Nacht und der Letzte soll das Licht nacheinander erloschen.

  • Kamil Mudra

   Ať nám nikdo nic neplatí a raději ty peníze vrazí do revitalizace zemí ze kterých k nám uprchlíci míří, aby mohli v klidu zůstat doma, případně se domů vrátit.

 9. Ondřej

  To je návrh do pranice, které strany jste voličem a která by toto sama Evropské komisi navrhla (v rámci svého volebního programu)?