Najít a zabít

reward

Další zde.

Jonna P. Moric
Idiot a letadlo
(pro děti od 5 do 500 let)

Letadlo letí bombardovat,
Letí tě zabít!
Pokud nejsi idiot,
Musíš sestřelit letadlo:
Buď ho sestřelíš,
Nebo tě zabije!

Jestli tě zabije,
Toto statečné letadlo,
On – statečný vlastenec,
Ty – mrtvý idiot.
Jestli je to naopak,
Velice lituji letadla!

Velice lituji letadla,
Jestli je to naopak,
Zemřel jako vlastenec,
Letěl tě bombardovat,
Chtěl tě zabít.
Naštěstí ty nejsi idiot!

Reklamy

146 comments

 1. Janika

  Юнна Пинхусовна Мориц:
  Идиот и самолёт
  (для детей от 5 до 500 лет)

  Самолёт летит бомбить,
  Он летит тебя убить!
  Если ты – не идиот,
  Ты сбиваешь самолёт:
  Или ты его собьёшь,
  Или он тебя убьёт!

  Если он тебя убьёт,
  Этот храбрый самолёт,
  Он – отважный патриот,
  Ты – убитый идиот.
  Если всё наоборот,
  Очень жалко самолёт!

  Очень жалко самолёт,
  Если всё наоборот, –
  Он погиб, как патриот,
  Он летел тебя бомбить,
  Он хотел тебя убить.
  К счастью, ты – не идиот!

  Юнна Пинхусовна Мориц je ruská básnířka.

  Před rokem tuto báseň použil colonelcasad s komentářem:“ Prostá logika občanské války ve verších“.
  http://colonelcassad.livejournal.com/1623421.html

 2. MaB

  Janiko, to je velice krásné a výstižné.
  Dnes jsem slyšela jednoho (bývalého ?) pacifistu, který řekl něco v podobném duchu:
  „Nesmíme být idiotštější než idiot, když mne někdo chce zabít, raději budu rychlejší než on“.

  Generál, který velí operacím kolem Raqqa tvrdí, že než začnou bombardovat kolony kamionů s naftou, 45 minut předem upozorní šoféry, aby je opustili.
  Ruské letouny prý utočí bez výstrahy, proto jsou v jejich ničení 3x učinnější. (???)

  • Janika

   Děkuji, MaB, asi budete jediná, komu se tohle líbí :-). Počítám s negativními reakcemi.

   Víte, já fandím Rusku a Putinovi. Ale nechci vidět svět černobíle.

   • Kamil Mudra

    Také fandím Rusku a Putinovi. A domnívám se že Ruská letadla nejsou neviditelná a neslyšitelná a řidiči těchto kamionů vědí do čeho jdou. Ostatně, přece svou činností podporují IS, nebo ne?

    A také fandím Zemanovi a i když vůbec nemám radost z vývoje jako takového, pociťuji za něj alespoň určité zadostiučinění, když vidím jak se mu začíná dávat za pravdu (i když to není vysloveno).
    http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/387558-za-uprchlickou-krizi-muze-nemecka-azylova-politika-prohlasil-nemecky-eurokomisar.html

     • Janika

      No vidíš, a tohle nejsou imigranti, to jsou ti muži, co zůstávají ve své zemi, aby za ni bojovali, jak správně říká Zeman. A bombarduje je cizí stát.

      • Kamil Mudra

       To jako že ti co bojují za IS že bojují za svou zemi? Nebo jak to myslíš? O kterých mužích mluvíš?

       • Janika

        Co o nich víš? Dá se komukoliv nálepka IS a pak je jeho bombardování „humanitární“?

        • Kamil Mudra

         Janiko já ti opravdu nerozumím. To nemyslím nijak řečnicky. Prostě nerozumím.
         Kdo tam rozdává ty nálepky? A jak by se podle tebe mělo určovat kdo je s IS, proti IS a kdo neutrální? Syrie má svou armádu která bojuje za pomoci Rusů proti nepřátelům země. Asi podle něčeho rozlišuje kdo je kdo a podle toho dává Rusům své požadavky na to bombardování. Některé věci si Rusové zjistí sami – např. kudy proudí zásobování IS, kde se zásoby skladují – a zničí jednou dopravu, podruhé sklady… Ponechám-li stranou skutečnost že samo válčení je špatné na čemž se jistě shodneme – co kritizuješ?

         • Janika

          Jsem si vědoma toho, Kamile, že budu zase sama proti všem, a je mi to jedno. Já se prostě nemůžu zapojit do všeobecného jásotu, jak tam teď Rusové kobercově bombardují turecké Kurdy, nebo kdo to tam vlastně žije.

          Na tom obrázku mají být ti, co zabili ruského pilota, což je jistě odporné, taky jsem byla pobouřená, když jsem viděla, jak střílejí po pilotovi, co se katapultoval. Vyhlásili na ně tedy hon a odsoudili je k smrti. Jenže, když se nad tím zamyslíš, vžiješ se do jejich situace – oni v té zemi po generace žijí, a teď nad nimi létají letadla a bombardují je. Dá se jejich jednání pochopit?

          • jura

           Áno, ten krásný chlapec za kulometem, to je rodilý Turek někde ze středozemí. Škoda. Nějak nesplňuje vaši ušlechtilou představu o lidech, co v té zemi (Sýrii) žijí po generace a brání ji.

          • Janika

           Dokažte to, juro, a případně doplňte, co z toho vyvozujete. Jinak jsou to hloupé řeči.

          • Honza999

           Janiko, Rusové že kobercově bombardují turecké KURDY?????? Jak jsi k tomu proboha dospěla?
           Za prvé, TUREČTÍ Kurdové žijí v Turecku – a není mi známo, že by Rusové bombardovali v Turecku. Za druhé, polud někdo bombarduje turecké Kurdy, je to turecké letectvo. A pak zde jsou ještě syrští Kurdové… A ti jsou proti IS (protože IS je hromadně vraždí) a zase, pokud je někdo bombarduje, jsou to všichni okolo krom Rusů.
           Ti bombardovaní jsou Turkmeni – něco jako u nás byli Sudeťáci před druhou světovou, snaží se ve spolupráci s Tureckem odtrhnout část Sýrie a připojit ji k Turecku.

          • Janika

           Jasně, jde o Turkmeny, to jsem se spletla. Jsi jediný, kdo si té blbosti všiml. Turkmeni tam žijí po generace, je to jejich země, myslím.

  • Janika

   Nerozumím tomu, PeeBee, a luštit to nebudu. Patrně chceš dokázat, že v tomhle případě je bombardování správné.

   • PeeBee

    prvni o svobode slova v turecku – jak se vozi humanitarni konvoje do syrie a co za to mohou cekat jako odmenu (nejen) novinari. take neni od veci si pri te prilezitosti pozjistit, do ceho vseho v minulosti byla zapletena „humanitarni organizace“, jejiz konvoj naposledy likvidovali rusove.

    druhy? je suis Selamet…

    co se tyka tech grey wolves, vydavajicich se za syrske turkmeny, bylo jiz neco na republice, tak jsem nepovazoval za zajimave sem lepit linky.

    • Janika

     Jestli se někdo vydává za syrské Turkmeny tam na tom území, tak to není důvod pro bombardování skutečných Turkmenů, co tam žijí…

 3. embecko

  Nevim ani proc to rikam, ale vubec nevim, o cem ten clanek je…tak jsem alespon prelouskal Kamilovy prispevky a s potesenim konstatuji, ze i on je mimo :o)

  Janika pise:
  „vžiješ se do jejich situace – oni v té zemi po generace žijí, a teď nad nimi létají letadla a bombardují je“
  Vzdyt Turek jim tam posila instruktory za AlKajdy a zbrane, aby proti zemi, ve ktere generace ziji, bojovali. Mam zato, ze Syrie byla vzdy temer vzornou sekularni zemi s velkym respektem k mensinam. Turek bere severni Turkmenske uzemi za svoje a dela vse proto, aby ho odtrhnul od Damasku. Minimalne 3 z te fotky nejsou Syrane (ani Turkmeni), ale Turci, tedy zoldaci z nepratelske zeme. Vzit se do jejich situace, pak urcite chapu, ze mi Asad hazi bomby na hlavu.
  Jedine cestne reseni je Turkmenum sever Syrie predat jako vlastni uzemi…ale pak to muzou rozpustit rovnou, protoze by se okamzite zvedla vlna teroru ze vsech minoritnich enklav. To je dilema stredniho vychodu: jak je udrzet v klidu za cenu co nejmensiho nasili. Konecne Kaddafi je tam mastil taky vcelku tvrde, ne? Kdyby predal vychod zemne tamnejsim klanum jak si to ony praly, nemuselo dojit k zadne valce a usetrily by se statisice zivotu. Ti mu na jeho vydobytky socialismu tvrde kaslali, stejne jako Turkmeni nakaslali Assadovi za jeho liberalni vladu.

  • Astr

   Presne receno Saxi , souhlas :-(
   To je dilema stredniho vychodu: jak je udrzet v klidu za cenu co nejmensiho nasili. Konecne Kaddafi je tam mastil taky vcelku tvrde, ne? Kdyby predal vychod zemne tamnejsim klanum jak si to ony praly, nemuselo dojit k zadne valce a usetrily by se statisice zivotu. Ti mu na jeho vydobytky socialismu tvrde kaslali, stejne jako Turkmeni nakaslali Assadovi za jeho liberalni vladu.

   Jen dodam, ze mnohe soucasne hranice jsou vysledkem a pozustatkem byvaleho kolonialniho ci jineho usporadani.
   To nejen s platnosti na Middle East ale celosvetove. :-(
   S vysledkem ze tam kde by hranice mely byt a mnohemu by zabranily tam nejsou. naopak nekde jsou uz zbytecne.

  • Janika

   Ano, jsou to Turkmeni:
   Turkmeni jsou syrští občané turkického původu. Pocházejí ze skupin, které se vydaly ze Střední Asie do dnešní Sýrie v 10. století. Osmanská říše po nich žádala, aby zakládali města, která by chránila cesty, a aby vyvažovali vliv arabských kmenů. Nyní žijí v některých částech Sýrie, Íránu a Iráku, s populací někde mezi 1,5 – 3,5 milionu. Nicméně jejich počet v Sýrii se odhaduje na pouhých 200 000, což je asi 1 % počtu, který zde žil před válkou. V Sýrii jich většina žije na západě, v governorátech Latakíja, Aleppo, Homs a Idlíb – tam, kde Rusko zaměřilo své nálety podporující prezidenta Asada. Turkmenské oddíly bojující v Sýrii mají dohromady něco mezi 2 000 – 10 000 bojovníky. Tvoří je většinou umírnění sunnité, vycvičilo je Turecko a v oblasti, kde došlo k pádu ruského letounu, patří k nejsilnějším opozičním uskupením. Turkmeni nejsou příznivci Asada ani arabského nacionalismu. Za vlády strany BAAS byl jejich jazyk (turečtina) zakázán, nesměli v něm psát, vyučovat nebo publikovat. Tvrdí, že majetek jim byl zabaven a města i ulice dostaly arabská jména. Turkmenské skupiny spolupracují se syrskou opozicí, včetně Svobodné syrské armády (FSA), Katarem podporované skupiny Ahrár aš-Šám, ale i s Frontou an-Nusrá napojenou na al-Kájdu. Jejich hlavním protivníkem jsou vládní síly a „islámský stát“, který je považuje za odpadlíky a dopustil se na nich vloni masového zabíjení. Turkmeni jsou podporováni z Turecka, které je považuje za protiváhu kurdských povstalců. http://blisty.cz/art/80011.html#sthash.n5dGKkcq.dpuf

   • embecko

    Janiko, ja znam tu fotku ze souvislosti s tim mobilnim naftovodem, pry to jsou 3 turecti emisari na syrske strane IS.
    Humanitarni bombardovani ospravedlnit nechci, snad vsem tady je jasne, z obeti maloktera za maloco mohla.
    Opet zcela nerozumim te pozici tady, stranky jsou de fakto venovany Kaddafimu, ktery delal to same, co Assad (potazmo Rusaci) a tedy vubec nerozumim o co jde: Kdyz kaddafi bombarduje, je to dobre, kdyz Assad (ze stejnych duvodu), je to spatne?

    • Janika

     Taky tě nechápu, to myslíš vážně, jaký je rozdíl, když ve své zemi dělá pořádek ten, komu to přísluší, a když se tam .ere nějaká velmoc?

     Pak je důležité to slůvko „prý“. Prý jsou to… No jo, kolik takových zaručených zvěstí už bylo…

     • embecko

      Kdyz je tam pred par tydny bombardoval jeste Assad, tak to chudaci nebyli, protoze Syrane jen delali poradek? Anebo Assadovi poradek delat neprisluselo, zatimco Kaddafimu ano?

      • Janika

       Když se někdo bouřil proti Kaddáfímu, Asadovi, komunistům, tak věděl, do čeho jde a co může čekat, byla to jeho volba. To je snad něco úplně jiného, než napadení velmocí. Kvalitativně i kvantitativně. To bys měl vysvětlovat jako vzdělaný člověk spíš ty mně.
       Mimochodem, když jsem zmínila ty komunisty, tak nás mohli tenkrát demokratické státy taky vybombardovat. U nás byli komunisti, jinde jsou islamisti.

       • embecko

        Rusove tam toho uz moc pokazit nemuzou, ta zeme je po 4 letech valky v dezolatnim stavu cela, uplne na cucky. Filmovano jeste pred ruskym zapojenim se, jestli tohle opravdu cekali a byla to jejich volba, pak jim ty Rusy z celeho srdce preji:

        • Janika

         To je… otřesné, hrůzné. Možná pohled do vlastní budoucnosti.
         Kdo tohle zavinil, kde byl civilizovaný svět, když se to dělo? Asi vraždil Kaddáfího, takže Asad se bál tvrději zakročit.

        • independent observer

         Tohle je s nejvetsi pravdepodobnosti vysledek bombardovani, ktere provadi Asad, ISIL nema letectvo. Civilizovany svet se snazi Asada odstranit. Putin ho drzi u moci pomoci dodavek zbrani a nyni primou vojenskou podporou.

         • Kamil Mudra

          Tohoto stavu lze dosáhnout i bez letectva. Pomaleji, ale dá se. Když se přežene vlna bojů párkrát tam a zpět, moc toho po ni nezůstane. I pozemní zbraně mají svou sílu. :-(

  • Janika

   Vlastně ty píšeš, že to Turkmeni nejsou. Jak to víš? PeeBee zase psal, že to jsou Turkmeni. A proč to zjišťujeme? Abychom ospravedlnili humanitární bombardování?

  • Kamil Mudra

   Saxi a v čem že jsem tak mimo? Uznávám že jsem tu situaci v Syrii podal Janice hodně zjednodušeně a na místo „proti nepřátelům země“ měl napsat spíše „proti nepřátelům vlády“ ale jinak, když jsem tak poslouchal Chlemendika:
   http://www.ta3.com/embed/20151125-44085E51-D57F-4630-96A8-9014A267B29E.html ,
   o kterém si myslím že většinou mimo nebývá a zjistil jsem že vidím celou situaci téměř shodně s ním, domnívám se že zas tak mimo nejsem. Bohužel ani v možných prognózách.

   • Kamil Mudra

    Aha! Tys asi myslel jako že jsem mimo v chápání článku? No… to jo.

    • embecko

     Jo tak, jak pises, ze tomu nerozumis a nemyslis to jako recnickou otazku. Ja taky, vsichni jsou blazni, jen ja jsem letadlo, tu plati temer prizracne :o)

  • Janika

   Jo, to víme, že jde o zisky z ropy. Jenže ti na obrázku z toho nic nemají. Akorát nasazují vlastní kůži.

     • MaB

      Janiko, být sám(a) proti všem ještě neznamená, že ti „všichni“ mají pravdu :)
      Jsou války spravedlivé, kdy se bráníme proti agresorům.
      A pak jsou války utočné, kde jde o zájmy nízké, egoistické, ať jsou zdůvodňovány jakkoli..

      Ta dnešní, s bláznivou barbarskou ideologií, ve jménu Boha (Allaha), kterého zrazuje,
      by byla spravedlivá, protože v ní bojujeme za záchranu naší civilizace.
      Byla by, kdyby…kdyby nebyla zároveň součástí a následkem těch „špinavych“, které jí předcházely.
      Vše je příliš komplexní a nepochopitelné, i při nejlepší snaze o to.

      Připojuji text, nad kterým by se měli současní válečníci také zamyslet ;

      Francouzi, jako šlechetní válečníci,
      dávejme a zadržujte své rány !
      Ušetřme ty smutné oběti,
      které se s lítostí ozbrojily proti nám !

      Svatá Lásko k Vlasti,
      ved’ a podporuj naši mstící ruku !
      Svobodo, milovaná Svobodo,
      bojuj spolu s Tvými obránci !
      (Marseillaise, 5.a 6. strofa, 1792)

      • Janika

       Jsou války spravedlivé, kdy se bráníme proti agresorům.“
       A pozná se to jednoduše – jsme na svém území. Agresor je na cizím území.

       • MaB

        Ano ! Kdyz prijde „vrazdit nase syny a zeny az do nasi naruce“, je logické a legitimni, ze se chopime zbrani a jeho „necista krev zavlazi nase pole“.
        Ale musime byt také pripraveni na to, ze potece krev nase, kdyz se sami octneme v roli agresora.

       • Kamil Mudra

        Tak jednoduché to, Janiko, není. Když se chceš zbavit agresora, zabránit jeho dalším útokům, musíš jít za ním až k jeho kořenům a ty má doma. Takže, pokud bys to brala podle takto jednoduchého mustru, jakmile bys se ocitla na jeho území – stala bys se sama agresorem. I přes to že se jen bráníš – válku jsi nezačala.
        Jenže když ho neodzbrojíš a nepřipravíš o vůdce, můžeš ho mít na svém území relativně brzy znovu a v podstatně lepší kondici než jakou měl, když jsi ho vyhnala. Také se ti to už nemusí podruhé podařit, on odzbrojí tebe a ty se už na žádnou obranu nezmůžeš.

 4. Janika

  Rusové bombardují území, kde došlo k sestřelení letadla:

  Ano, jsem na straně Ruska a Putinovi věřím. Přesto nad něčím takovým nedokážu jásat a musím myslet na ty lidi, co tam žijí. Všichni píšete, že nechápete, co jsem chtěla článkem říct. Je tohle opravdu tak těžké pochopit?

  • Kamil Mudra

   No, možná, Janiko, nechápeme protože také nejásáme a ani nás nenapadlo že bychom snad jásat měli či mohli.

   • Janika

    Tak to se mýlíš, Kamile. Jásá se křížem krážem internetem, jak to Rusové Turkům natírají. Od televize a počítače sledují čecháčkové s nadšením válku jinde, někde hezky daleko, jako by to byla střílečka v akčním filmu. Kdyby to bouchlo u nás, tak se hrdinové podělají. Neměli bychom se do toho nechat vtáhnout a měli bychom si uvědomit, jak sebou necháváme manipulovat.

    • Kamil Mudra

     No, já tím myslel že nejásá nikdo z nás tady na blogu.

  • Astr

   Přesto nad něčím takovým nedokážu jásat a musím myslet na ty lidi, co tam žijí. Všichni píšete, že nechápete, co jsem chtěla článkem říct. Je tohle opravdu tak těžké pochopit?
   Janiko podle nadpisu by se dalo usuzovat ze Vas vlak mysleni ujizdi po stale stejne lidumilne koleji, takze kazdy kdo Vas precetl vice nez 3x muze uz po ctvrte predpokladat ze to bude stejne jako v predchozich 3 :-)
   Viniky vzdy potrestat ale nevinne trestat za neco za co nemohou je nespravedlive a vrcholne nelidske.!
   Amen
   PS
   Ja s Vami souhlasim a protoze co homo sapiens existuje to bylo vzdy tak ze nevinni umirali po tisicich a dnes jiz to jsou v souctu milliny proto opakovane pisi ze se clovek Stvoriteli nepoved. !
   Se mozna snazil ale asi je take omylny a chybujici kdyz se I v Bibli pise ze pry stvoril cloveka k obrazu svemu ?
   S velkou pravdepodobnosti jsme na pocatku jeho pokusu a kdyz cloveka poprve tvoril, tak to jeste nedoved.:-(
   Mozna nekdy priste na teto planete dojde na Vase predstavy o mirumilovnem a spravedlivem seskupeni hmoty a ducha :-), FSECHNO v Pravde lasce a vzajemnem objimani.
   A pak celej Vesmir se sem na to bude chodit divat:-)
   Amen

   • Astr

    Samozrejme Janiko vim ze nekteri lidove se povedli :-)
    To nez mi zacnete vyvracet moje nepovedene predstavy:-)
    Sam uvedu jednu povedenou
    Angela Merkel kdyz pravila:
    U nas v Nemecku mame takovou tradici
    Vzdycky po X letech usporadame soutez
    kdo dokaze co nejvic rozesrat celou Evropu !

    No neni bajecna ?
    Umi si delat Spaß i sama ze sebe
    to je pry dukazem moudrosti , ne hlouposti:-)

   • Kamil Mudra

    Mno… I u toho nepovedeného člověka mi střílení na katapultovaného pilota přijde přece jen poněkud příliš. To je jako zastřelit vojáka který odhodil zbraň a vzdal se. Ona i ta nepovedenost má (měla by mít) nějaké hranice. Bombardování civilistů už je také za nimi.
    Ale třeba nejsme nepovedení, Astře. Třeba je od začátku v plánu že na tyhle věci máme přijít sami. Těch kteří si to uvědomují není zas tak málo. Jen se holt nějak nedaří natlouct to do hlavy těm co jim to ještě nedošlo – případně si to uvědomit nechtějí.

    • Janika

     Samozřejmě, že střílet na katapultujícího se pilota je hnus, taky jsem byla v první chvíli rozhořčená na tu sebranku…
     Jenže, dokážu si představit, že jsem Libyjec, kterému bombarduje NATO zem, a že se mi podaří sestřelit letadlo – asi bych taky po jeho pilotovi střílela a jásala nad jeho mrtvolou.

     • PeeBee

      no, bojovnik si sveho nepritele take umi vazit, janiko. proto ho napr. i uctive pohrbi a hrob oznaci, je-li to mozne, rozhodne nebude veset sadisticka nebo jinak zvrhla videa na web. ti lide tam nejsou bojovnici, jsou to velmi casto cviceni vrazi… jako ti sedi vlci na severu syrie, takova una-unso v turecke podobe.

      mimochodem, neustale srovnavani assada a gaddafiho neni vubec na miste. jamahiriya byl uplne jiny system nez baathisticke rezimy v syrii a iraku. take si nejsem vedom, ze by libyjska armada bombardovala nejake nestastniky ze vzduchu (narozdil od r2p gentlemanu), zato si velmi dobre pamatuji, jak vypadala po svem oblehani sirta – ona tak asi jeste vypada i dnes.

      • embecko

       Posledni dobou jsem svedkem naprosteho zmateni pojmu, PeeBee.
       Na protikomunistickem blogu se dovite, ze soudruzi z SSM byli docela dobri kluci, protozem 17. listopadu zorganizovali protikomunistickou demonstraci.
       Na pravicove- konzervativnim platku zjistite, ze zdrojem utrpeni jsou agresivni korporace.
       A tady, na „humanitnim“ blogu, zas dochazim zjisteni, ze dopady delostreleckeho/ leteckeho ostrelovani na obyvatelstvo se vyznamne lisi od toho, kdo ho bombarduje (jaky system), ci zda-li se nebombarduje, ale jen ostreluje delostreleckymi granaty, ci od toho, zda- li s nalety melo obyvatelstvo predem pocitat, anebo ne.

       Kdyz se na vychode zacaly osvobozovat kmeny, nesouhlasici s Kaddafiho politikou, pak utok na ne byl v poradku, protoze to delal Kaddafi a ony vedely, do ceho jsou. Kdyz se to same delo v Syrii, tak uz to bylo dobre jen napul, protoze tam byl Assad, ktereho uz mame radi jen tak napul. A kdyz si Assad zavolal na pomoc Rusy,ktere mame radi, tak to bylo spatne, protoze Rusove maji jina letadla a jine bomby. Kdyz se branim Kaddafimu, je to moje chyba, mel jsem s tim pocitat; kdyz Assaadovi, je to tak napul, protoze sice jsem narodnostni mensina, ale zase bych nemela moc zlobit. Ovsem kdyz se pridaji s bombami Rusaci, pak jsem chudak, obet neadekvatni agrese.

       Treba je to vsechno uplne jinak, ale ja jsem to pochopil takhle a tusim, ze v tom nejsem sam. A to s fakt snazim, bez legrace.

       • Janika

        Saxi, to přece musíš vidět, že intervence zvenčí je vždycky agrese. Agrese někoho cizího, komu do dění v té zemi nic není, kdo nemá žádné právo tam vstupovat. Lidé, kteří v té zemi žijí, mají práva daná užíváním (úmyslně nepíšu vlastněním). Jestli se řežou, je to pochopitelně špatné. Ale první krok ke zlu ještě horšímu děláš právě tím postojem ve svém komentáři, který evokuje jakési „právo“ někoho jiného hodnotit dění v cizí zemi. Dalším krokem je „humanitární“ bombardování.

        • Honza999

         A nebylo náhodou Rusko legální a legitimní syrskou vládou požádáno o vojenskou pomoc? To pak nemůžeš nazývat agresí zvenčí – agrese zvenčí bylo to, co se tam dělo právě předtím, než přisli Rusové.

         • Janika

          No, možná, když požádala legální vláda, tak je to něco jiného. I když takové „zvací dopisy“ z historie moc dobrý zvuk nemají.

       • PeeBee

        no ale… ze by se na vychode osvobozovaly kmeny? od ceho, mohu vedet? vim o typcich s falesnymi (vousatymi) pasy, co pribyli do libye, o tezeni mesmariho behem podzimu a zimy 2013, o bezletove zone chranici a pomahajici jen allahakbaristum a sadistum za ne se skryvajicim, o lzich o viagre, o zadrzeni prislusniku tajnych sluzeb cizich statu… videl jsem video jednoho z tzv. „vrahu deti“, kteri meli ostrelovat civilisty v misrate – loucil se s maminkou, take falesne rentgenove snimky prustrelu, dalsi videa ukazovala zavirani subsaharskych africanu do kleci, muceni, radostne vrazdeni zajatcu ve jmenu svobody a allaha (a nasledne vydavani mrtvych za obeti koho jineho nez opet „gaddafiho loajalistu“)… mam dojem, ze jsem slysel i o varovanich, ze se jedna o ultrafanatiky spojene s lifg, aqim, mb, o varovanich, ze to libyi prinese jen rozklad, zmar, porazku. ovsem to byly zase jen lzi „gaddafiho loajalistu“, tedy tech, co mohou byt beztrestne likvidovani a nejsou pocitani mezi lidi.

        …nic, co by jiz nebylo znamo z minulosti napr. z lat.am. nebo indonesie.

        vy mozna jste si vsiml, ze sleduji rad geralda pereiru, tak asi i chapete, ze nemuzu hloupe nenavidet gaddafiho nebo verit vsem tem lzim.

        p.s.: priznam se, nevim, co znamena humanitni blog.

        • dixi

         Taky mám takové poznatky, alespoň z toho, co je možno zjistit, nejvíce zla způsobují nájemní žoldáci, řečeno stručně. Vyzbrojení a bezohlední. Místní proti nim mají málo šancí.

        • embecko

         Ti vousaci preci neprisli v plnem poctu, ale rekrutovali mistni:
         http://www.libye.estranky.cz/clanky/hands-off-libya/zastoupeni-povstalcu-podle-mest.html
         Jinak nechci resit Kaddafiho, ale za sebe nevidim velky rozdil v tom, kdyz se biji uvnitr (jak rika Janika nahore) a kdyz jde o mezinarodni intervenci. Huthum se prestali libit Tutsiove a bylo z toho milion mrtvych (do toho se mi pletou jemensti Huthiove).
         To je stale stejna zapletka: na nejakem uzemi zije minorita a ta se znelibi majorite (ci proti ni minorita bojuje).

         Libye muze byt kapitola sama pro sebe, nekde jsem cetl, ze mistni postihl podobny marasmus jako Cechy za socialismu, co meli v podstate uplne vsechno a tak prestali delat. Libyjci meli k ruce narody z vedlejsich statu, takze pomerne dlouhou dobu za ne pracovali cizi (snad az 2/3 manualme pracujicich byli ne-Libyjci), cimz prodlouzili onu socialistickou agonii. A pak kdyz prisla krize na vychode, rozhorela se jako ohen, protoze zmalatnele obyvatelstvo se nedokazalo zmobilizovat.
         Ted premyslim, od koho to mam…

         • dixi

          Nedávno jsem četla podruhé Diplomata, od Jamese Aldridge, tentokrát mnohem pozorněji, to, co se děje dnes, tam prováděli už před a po druhé světové. Pokoušejí se porád o totéž, uplácejí místní kmenové náčelníky a podporují rozvrat. Pročpak asi vadí světovým mocipánům, že by se lidé mohli mít dobře, žít v klidu a míru ? Proč devastují vše, co fungovalo, počínaje školstvím, zdravotnictvím atd? Jsou nemocní mocí a ne moc vzdělaní, jinak by museli vědět, že vždy v dějinách, dříve ,nebo později, takové bezohledné jednání krachlo. Už jim zvoní hrana
          , no a nám možná taky. Věřím ale, že bude líp, ikdyž se toho nedožiju.

          • PeeBee

           presne, dixi! je to stale dokola to osvedcene rozdel a panuj – i ty podivne umele hranice to prokazuji, vsichni ti sykesove a picotove a podobna sebranka. kazdeho rozestvou, protoze je v lidske povaze zavidet, naivne verit, prehanet, chti se pomstit, touzit po hrdinskych cinech… a oni vedi, kde a jak zatlacit, aby dobyli svuj zisk.

         • Janika

          Saxi, to zmalátnělé obyvatelstvo vzdorovalo osm měsíců intenzivnímu bombardování několika nejmocnějšími státy světa. Na rozdíl od domečku z karet našich komunistů v 98mém.

          Jinak máš samozřejmě pravdu v tom, že jakékoliv bombardování obyvatelstva je stejná hrůza, viz třeba Ukrajina. Jenže jak to chceš řešit – že tam vpadne někdo další s dalším bombardováním? A jak se chceš vyhnout tomu, aby si z toho nedělal někdo záminku k vpádu do země?

          • embecko

           Uz jsem si vzpomenul, Janiko, cetl jsem to u Kotrby:
           http://blisty.cz/art/57915.html
           Pamatuji si to, protoze uz tehdy mi to prislo jako velmi pravdepodobny popis situace.
           Ale to je jen takovy kolorit, nic podstatneho.
           Mozna uz vim, co nas tady rozdeluje: nekteri, jak treba i ja, si mysli, ze jiz neni cas na objektivni pohled a ze je treba zacit nekomu stranit. Jsem presvedcen, ze Rusaci jsou ted jedini, kteri s tim dokazi neco udelat a kdyz se podivam na dementni Evropu, pak mi je jasne, ze bez cizi pomoci se stane cistou obeti. A ja se stale citim jako Evropan, at je to jakkoliv. Jiste ze za tim stoji dalsi sily, ale jak rikam, nemam ted naladu byt objektivne- analyticky.

          • taras2

           „…ze je treba zacit nekomu stranit…“ (Sax) – a k tomu hlavně pak je třeba začít něco dělat, což je přesně to, čeho se úředníci a politici v Bruselu, sledováni úředníky na národních úrovních, strašně bojí. Oni jsou akční asi jako potomek želvy a lenochoda, vytáhnout paty z útulné a příjemně vytopené kanceláře se jim nechce. Přitom situace má jenom jedno jediné racionální a účinné řešení, které je známé už od jara jako akutní záležitost. Neděje se nic. Za ty prachy do Bruselu je to šíleně málo muziky.

          • embecko

           „Je to rezignace :-)“

           Ano, presne tak mi to pripada i kdyz tim rezignovanym myslis nejspise mne, Janiko.
           A co tarasova rezignace formou vyzvy k prime akci? To je vyssi stadium rezignace?

          • Janika

           Koho jiného :-).
           Výzvy k přímé akci jsou typickým lynčováním. Najde se „viník“ a dav ho pověsí. Holt nikdo neměl náladu se zdržovat hledáním pravdy, správnej chlap radši jedná…

          • taras2

           Tak použiju faganovu metodu freudovského dušezpytu: Janika podvědomě touží být znásilněna hordou islamistů, tedy se všemi silami brání tomu, aby byl jejich příliv do Evropy zastaven. (Stejně tak Anděla a ta švédská ministryně za Zelené, která včera plakala, nekecám, když oznamovala, že Švédsko vyhlašuje stop uprchlíkům.) Proto označuje jediné možné řešení (uzavřít hranice) za lynčování, ačkoliv s lynčem to nemá nic společného.

          • Janika

           To máš smůlu, mě už by nikdo neznásilňoval, snad mou dceru, a z toho, že bych si to přála, mě doufám nepodezíráš ani ty.
           A zastavit ten příliv si přeju. Nastěhování do Evropy není řešením pro národy Malé Asie a Afriky, to říkám pořád dokola. Jak u blbejch, viď.

           Lynčování je dobré podobenství toho, co vidím na blozích a v diskuzích. Má to mnoho podobných znaků. Lidi se až tak nemění. Forma je jiná, podstata stejná.

          • embecko

           „Holt nikdo neměl náladu se zdržovat hledáním pravdy“

           Budu mluvit za sebe a za tarase: my se tim zaobirame modernim myslitelskym zpusobem uz ctvrt stoleti, takze cas by takto nebyl problem.
           Svedska ministryne dobra… na Nemcich treba zas pisi, ze prekvapive vetsina uprchliku bude smerovat na socialku, protoze nikdo nepocital s tim, ze nebudou skolici (vyukova) mista. Tuhle pravdu jsem vedel uz na zacatku imigrantske vlny, takze minimalne tuhle jsem uz nasel.

          • Janika

           Tak mi vysvětli, proč státníci západní Evropy imigranty vítají, proč je Merkelová zvala. Vynech přitom verzi, že je blbá, pokud možno. Možná v tom je klíč k porozumění, možná, nevím.

          • taras2

           Janika: to s tím znásilňováním je Faganova metod, cpe Freuda i do švestkovejch koláčů. Pokud nechceš, aby se do Evropy nastěhoval Blízký i Střední východ a kus Afriky, tak je třeba ten příval zastavit. Jinak to nejde, než silově (což neznamená, že se po uprchlíkách bude střílet), tedy zavřít hranice. Protože nelze odlišit uprchlíka ekonomického od autentického, musí být stopka vystavena všem. Bohužel. Ale tomu se až doteď bránila Anděla všemi prostředky, teprve poslední týden, když jí zřejmě teprve teď došlo, že to Německo nezvládne, že jí už teče do bot i co se její politické existence týká, začala couvat. Říkáš, že se mám vyhnout pojmu „blbá“, ale co mi potom zbývá, pitomá?

          • embecko

           „proč státníci západní Evropy imigranty vítají, proč je Merkelová zvala.“

           Tohle bych opravil: nevim o zadnem statnikovi, ktery by je vital a Merkelova je nezvala, jen jim nebranila. Ta debata bezi uz dlouho a evropske zeme uz maji vypocitane sve rocni kontingenty imigrantu (to delaji hospodarske komory, tedy podnikatele). Politici pak samozrejme musi kyvnout, ale je jim to v podstate jedno, jen delaji svoji praci…a ucite nad tim nejak nejasaji, protoze to stoji praci a penize, na druhou stranu je to jejich job. Ty pocty vyzadanych a zadanych imigrantu delaji asi 0,5% obyvatel rocne, tj. Cesko nabira asi 50 tisic cizincu, Nemci 400 tisic, stejne tak Francie atd.
           A samozrejme to funguje jako jednocestny ventil: dovnitr ano, ven uz ne. Ten letosni milion pro Nemecko neni tragedie, je to „jen“ dvojnasobek, to zvladnou lehce…problem jsou, jak rikam, ti nevraceni a nasledne sdruzeni prislusnici rodin nad uredne vypocitany pocet.
           Ti parizsti atentatnici byli tri z letosnich emigantu…mozna ano, mozna ne…ale s urcitosti byli temer vsichni potomci imigrantu v 2. generaci. A jak jsem psal, z 30 tisic Turku, kteri meli byt dle mezistatnich dohod navraceni do Nemec jsou ted asi 3- 4 miliony…a to jsou Turci vcelku evropskym narodem, od Atatürka vycviceni a vladnouci latinkou, presto to nezvladli a nestali se z nich Nemci.
           Tech 30 tisic Tusku prislo pred 50 lety a relativne se integrovalo, ovsem ted, v roce 2015, maji Nemci jako vychozi stav 1, 2 milionu neintegrovanych a dle zakona okamzite vratitelnych nazpet (600 tisic z lonska a 600 tisic letos). Kolik jich naplni literu zakona a vrati se? Sto, pet set, tisic? A to sem jdou dalsi a dalsi.

           Ta tarasova placici minystryne je obrazek doby: neskutecne, neuveritelne, nepochopitelne…naprosto skvele :o)

      • Janika

       Přiznávám, PeeBee, že nevím, kdo způsobil tu hrůzu na saxově videu. O Asadovi nic nevím, zrovna tak o Sýrii. Jsem jen k informacím maximálně rezervovaná, po zkušenostech s lhaním o Libyi.

       • PeeBee

        to je jen dobre, kazdy musime zapojovat vlastni zavity a cvicit vlastni cit pro situaci, tak to ma byt.

   • embecko

    When Prime Minister Stefan Löfven accused his people of being naïve about radical Islamism, anger exploded on social media. You could read comments such as: „No. Some of you have been naïve. The rest of us have been labeled fascists and other ugly things.“
    http://www.gatestoneinstitute.org/6957/sweden-muslim-christmas-show
    Kdyz si svedsky premier stezoval, ze Svedove byli najivni v pohledu na radikalni islamismus, explodovala socialni media s komentari: Ne my, to vy jste byli najivni, navic jste nasi kritiku oznacovali za fasistickou ci podobne nechutnou.

   • Janika

    „Viniky vzdy potrestat ale nevinne trestat za neco za co nemohou je nespravedlive a vrcholne nelidske.!
    Amen“

    Ano, tak je to. Vím, že nic nezměním, ale říct to snad můžu.

    • MaB

     Ano, rikat by se to melo a hodne nahlas !

     Car un enfant qui pleure,……………………………….Neboť dítě, které pláče,
     Qu’il soit de n’importe où,………………………………At‘ už je odkudkoli
     Est un enfant qui pleure,………………………………. Je dítě, které pláče
     Car un enfant qui meurt…………………………………Neboť dítě, které umírá
     Au bout de vos fusils……………………………………..Na konci vašich pušek
     Est un enfant qui meurt………………………………….Je dítě, které umírá.

     (Barbara, uryvek z pisně)

    • dixi

     Myslím, že všichni jsme už dlouho zhrozeni tím, co se děje. Proto mnoho z nás vítá zapojení Ruska. Bohužel, bez obětí to nejde. Už teď umírá spousta lidí. ISSIL
     podporovaný západem sílil a rozlézal se do ostatních zemí. Něžně a spravedlivě zlikvidovat nepůjde. Domluva s ním také není možná. Víme, kdo způsobil tuto apokalipsu, u nás ještě není ale mohla by být. Bylo už zveřejněno, že bojovníci ISSIL berou v mnoha případech drogy a bezohledně vraždí. Komu toto vraždění vyhovuje ? Kdo na válkách nejvíc vydělává ? Pro koho jsou lidé odjakživa jen potrava pro molocha moci ? Povedlo se jim to, hádáme se i my mezi sebou. Je jasné, že tam, kde umírají lidé je nenávist ještě mnohem větší. Jediné řešení je, porazit Issil, potrestat největší viníky, jako se stalo po druhé světové válce, nedovolit další zabíjení, odzbrojit, a pomoci znova budovat země. Šlo to po obou válkách půjde to ,sice těžko,i teď. Široká podpora Ruska a Číny ? Oni nebudou země po vítězství drancovat. Nedělali to v minulém století, nebudou to dělat ani v budoucnu. Přestože se neustále tvrdí opak. Mínění obyvatelstva celého světa se probouzí, snadné to nebude a pěkné taky ne. Putin dělá co může, aby zabránil 3 světové válce, na druhé straně je dost šílenců, kteří jsou schopni ji spustit v přesvědčení, že sami přežijí.

     • Janika

      Dixi, většinou mi mluvíte z duše. S IS mám jeden problém – neumím si vůbec představit, jak by vítězství nad ním vypadalo. Nevím ani, co to přesně je a kde se nalézá. Umím si naopak představit, jaká vzklíčí v bombardovaných oblastech nenávist proti těm, co bombardují, ponesou ji v sobě jejich potomci po generace a k tomu radikálnímu islámu je to nejspíš dotlačí…

      • Astr

       Umím si naopak představit, jaká vzklíčí v bombardovaných oblastech nenávist proti těm, co bombardují, ponesou ji v sobě jejich potomci po generace a k tomu radikálnímu islámu je to nejspíš dotlačí…
       Umet si predstavit ze milliony lidi v oblasti Irak Afganistan, Libye, Syrie nenavidi USA?
       netreba si pedstavovat, to je bohuzel dnesni skutecnost ktra trva jiz leta a jak tento pocit tam mezi lidmi narusta, narustaji I problem ktery tento stav doprovaai, nebot z neho vyplyvaji !
       Janiko kam je to dotlaci se lze dohadovat, ale zcela bez dohadu je soucasny stav !
       Prikladem budiz Irak a jeho soucasna podoba.
       2 nepratelska uskupeni Sitove I Suni spolu sice valci a obcanska valka tam dnes ma za nasledek vice nez 1,5 millionu mrtvych.ale jedno maji spolecne , velkou nelasku k Zapadu vcele s USA jehoz. Invaze to odstartovala !
       Ano nenavist obyvatel kteri svoji rozvracenou zem povazuji za velkou krivdu a nespravedlnost.

       Mit nekoho nerad mit k necemu odpor, nenavidet za nejakou velkou nespravedlnost na to neni zapotrebi byt clenem zadne organisace, tedy ani radikalniho islamu.
       To ze vetsina terroristickych akci je prave z tohoto smeru viry a mysleni svedci jen o tom ze to neni zadne nabozenstvi miru, lasky a objimani!
       Proto varovnani pred jeho militantni podobou ma svuj prokazatelny duvod a naopak dovolavani se tolerance vuci kazdemu vyznani viry je chybou ktera se vymsti a jak vidno tato chyba jiz sklizi sve trpke ovoce.

       Dukazu ze kazde hanlive oznaceni tech co varuji jen nahrava a podporuje dalsi eskalaci tech neustale pribyva
       a tato radoby lidumilnost je jen dalsim dukazem slabosti a neschopnosti Zapadu se branit!!
       Bylo uvedeno nescetne dukazu v podobe mnoha prohlaseni a ujisteni vyznavacu a kazatelu islamu ze jejich zakon saria zadnou demokracii neuznava !!!
       Oni sami otevrene rikaji ze je s demokracii v zasadnim rozporu, presto vsak v nasi spolecnosti stale existuji lide a predevsim vlivni politici kteri opakuji svoji viru v moznost nejake zmeny.
       Jake?
       Zadne nebot Merkelismus zadnou predstavu o zmene nema. Mimo te tak zvane obohacujici. Ani ta vsak neni v zadnem pripade predstavou valcicich islamistu
       Posledni slova A.Merkel o tom ze kdo neprojde uspesne prijimacim procesem bude poslan zpet je jeste mene nez pohadkou, :-(
       Je to pro Evropu cesta se spatnym nikoli obohaujicim koncem. !

 5. dixi

  Bombarduje se tam už několik let, miliony utečenců v přilehlých zemích, o Libyi se mlčí, o Jemenu taky, zemí, kde pokračuje rozvrat je víc. Ti lidé si budou pamatovat, kdo to způsobil a podporoval.

  • MaB

   V mnohém s Vami souhlasím, dixi. Přestávám se ale orientovat ve všech těch odkazech výše, ,pokusila bych se proto trochu „zpřehlednit“.
   Na počátku je „Arabské jaro“ (start 2010 v Tunisku).
   V Syrii vedlo k občanské válce. Rebelové sunniti x loyalisté shiiti (alauiti) na straně el-Assada.
   Konflikt se rychle internacinalizuje a instrumentalizuje. Vstupují do něho:

   1/ USA + velké evropské zeme (GB, Francie, Itálie, EU, které podporuji (vyzbrojují) nejednotnou opozici proti el-Assadovi (Syrská národní rada, část dezertující armády -ALS, Muslimští bratři…), hlavně po použití chemických zbrani el-Assadem v r. 2013

   2/ Čína, Rusko zase podporují el-Assada, jakožto členové Rady bezpečnosti OSN 2x odmítají rezoluci OSN. Rusko má v Syrii zájmy ekonomické, vojenské a geopolitické

   3/ Monarchie Golfu – Saudská Arabie, Qatar, Kuwait, jejichž cílem je oslabit Irán. Dodávají zbraně rebelům, soukromé donace podporuji salafistické extrémisty – Al nosra, Daesh aj.

   4/ Irán podporuje Damašek (peníze, zbraně, vojenští poradci) a v koalici s ním je libanonská Hesbollah a irácké milice.

   Proti islámistům velmi statečně bojují Kurdové Peshmerga, v první linii i mnoho žen, jejichž zabíjení Korán zakazuje, (bombardují je ruská letadla).

   Turecko s extrémisty nejen velmi výhodně kšeftuje, ale umozňuje, aby rekrutovaní djihadisté z EU aj. přicházeli do Syrie přes jeho uzemí.

   Rekapitulace: prolínají se zde války občanská, studená a náboženská, na scéně vystupuje příliš mnoho aktérů, jejichž zájmy se střetávají.
   Terorismus, který se zrodil z válek (Irák, Lybie aj.) je jako hydra. Počet hlav neznáme, jednu usekneme, dvě nové narostou.
   Jde tedy o hlavolam, který asi nebude v dohledné době možné rozluštit.

   Konečně jsme si ale uvědomili (a za jakou cenu !), že nám jde o krk. Pod tlakem atentátů a veřejného mínění, F. Hollande uspíšil v tomto týdnu diplomatický marathon. V ůterý byl v USA za B. Obamou, potom v Paříži jednal s D. Cameronem, A. Merkelovou, M. Renzim a ve čtvrtek v Moskvě s V. Putinem.
   K vytvoření silné a jednotné koalice proti Islámské republice, zlu číslo 1, zřejmě nedojde, ale všichni přislíbili větší kooperaci a lepší koordinaci.
   Uvidíme, co to v diplomatické řeči znamená a čeho se tím dosahne.

   • PeeBee

    „Proti islámistům velmi statečně bojují Kurdové Peshmerga, v první linii i mnoho žen, jejichž zabíjení Korán zakazuje, (bombardují je ruská letadla).“

    mam tomu rozumet tak, ze ruska letadla bombarduji kurdy v syrii? muzete dat zdroj vasi dezinformace? nebo se jedna o preklep a maji to byt turecka letadla?

    chapete, proc izrael podporuje vznik samostatneho kurdistanu na uzemi iraku a syrie?
    rozumite kulturnim a politickym rozdilum mezi syrskymi/tureckymi kurdy na jedne a irackymi kurdy na druhe strane?

    mimochodem, terorismus se zrodil z valek v iraku a libyi? potom bych chapal, ze hodne souvislosti vam musi unikat…

    ktery chemicky utok v roce 2013 „provedl assad“ (dokonce dle vas vlastnorucne)? moc by me to zajimalo, protoze pravdepodobne mate na mysli ten provedeny „demokratickou opozici“ za vyznamne asistence tureckych sluzeb.

    kdybyste se pokusila seznamit s denim napr. v salvadoru min. stoleti let nebo s denim v afghanistanu (doporucuji popis situace od nektereho z afghancu, kteri museli prchnout pred pizlaci hlav) urcite by vam to pomohlo alespon trosku se zorientovat.

    • MaB

     Ne, PeeBee, absolutne tomu nerozumim, i kdyz se o to snazim.
     Chtela jsem proto jen trochu „srovnat“ informace, které mam a které jsou, stejne jako ty vase, neoverené a neuplné. Takze je nelze brat jinak nez s maximalni rezervou.
     Velmi zalezi na tom, kdo a z které strany namiri na udalosti reflektor. Jejich velka cast zustane ale i tak stale ve stinu

     To, co jsem v par radcich napsala, neni muj nazor, je to jen neco jako pomocna osnova. Zamerem bylo predlozit ji k uvaze, tedy neco, co lze doplnit, rozsirit, vyvratit apod.

     Jediné, o cem jsem presvedcena, je, ze se z valky rodi terorismus a proto jsem byla strasne rada, ze diky J. Chiracovi do valky v Iraku Francie nesla.
     A byla jsem zasadne proti „hura akci“ Sarkozyho (zbrklé, neuvazené, bez ohledu na nasledky) v Libii.
     Jako velka vetsina lidi zde.

     • MaB

      zadate prameny „desinformace“, PeeBee:
      Libération: Non, la Russie ne bombarde pas que les islamistes en Syrie (27.11) – levicovy tisk
      Fiqaro: Malgré la promesse, la Russie continue à viser des cibles non l’EI – pravicovy tisk
      Zprava l’Association Physiciens for Human Rights: Rusko bombarduje v Syrii i nemocnicni zarizeni (to jsem tam radeji ani nedala)

      PeeBee, opravdu mi unika duvod, proc soustavne deformujete, jak se muze kazdy snadno presvedcit, to, co pisu ?
      Kde pisi, ze el-Assad provedl chemicky utok vlastnorucne ?, Cituji vas doslovne: “ dokonce dle vas vlastnorucne“ ???

      • Janika

       Vážně, PeeBee, proč píšete třeba to o „vlastnoručním“? To je přece zbytečné. Kritizuje věcně, bez překrucování, bez osobního tónu, v klidu pokud možno.

       „Chtela jsem proto jen trochu „srovnat“ informace, které mam a které jsou, stejne jako ty vase, neoverené a neuplné. Takze je nelze brat jinak nez s maximalni rezervou.
       Velmi zalezi na tom, kdo a z které strany namiri na udalosti reflektor. Jejich velka cast zustane ale i tak stale ve stinu“

       To je moc hezky napsané, přesně tak to vidím a tak taky napsané beru. Možná se lišíme v názorech na konkrétní věci, ale myslím, že si obě uvědomujeme, že jsme ovlivněné prostředím země, ve které žijeme.

       • MaB

        Dekuji, Janiko. Vite, zvykla jsem si pochybovat o serioznosti informatoru a divat se na veci s kritickym odstupem.
        Jak znamo, jednou z nejucinnejsich valecnych zbrani je propaganda, manipulace verejného mineni. (viz Ukrajina)
        Proto se ovlivnit necham jen vzacne. A na tento konflikt, ktery je do jisté miry i pokracovanim studené valky mezi USA a Ruskem, si nechci delat ukvapeny nazor.
        Chci ale videt lahev napul plnou a doufat, ze se velmoci dohodnou a masakrovani nevinnych prestane.

        Abych nebyla opet podezirana, ze si snad dukazy vymyslim :

        العربية • Press Room • Contact Us • Search: • Login
        Physicians for Human Rights
        Using science and medicine to stop human rights violations- See more at: http://physiciansforhumanrights.org/issues/mass-atrocities/syria/#sthash.xyPCZ64W.dpuf

 6. tresen

  28.11.2015 – 12.55
  embecko
  Posledni dobou jsem svedkem
  naprosteho zmateni pojmu,
  PeeBee.
  Na protikomunistickem blogu se dovite, ze soudruzi z SSM byli docela dobri kluci,
  protozem 17. listopadu zorganizovali
  protikomunistickou demonstraci.
  ——–
  Jestli jsi to četl opravdu takhle, pak chápu i tvou zmatenost tady.
  Opozice vůči tvému výroku
  “ Slo o tuctovou prorezimni demonstraci, ktere se zucastnit byla hanba a ktera se zvrhla pouze diky angazma tajne bezpecnosti- nebyt jejich agentu, za pul hodinky by se slo do hospody a ne na Perstyn…“
  rozhodně nespočívala v tvrzeni, že soudruzi z SSM byli dobří kluci, ale v tom, že většina lidí tam nešla z musu, ale protože chtěla využít příležitost a demonstrovat proti režimu. Bez ohledu na SSM nebo agenty.
  To jen takové malé pošťouchnutí, že číst nestačí a že je dobré pokoušet se chápat napsané, i když to třeba zkraje dře.

  • Seal

   Protože Tribun dost možná levicově vyměknul stejně jako Taras (moje komentáře se mi zpětně nezobrazují už ani s douškou, že se čeká na schválení), tak tu svoji reakci na váš komentář přetáhnu sem, když se ta česká blogerská debata na středostavoských webech stejně tak nějak proplétá a propétá…
   Vy u Tribuna píšete: „Tak jsem to zkusila u Tarase rovnou naostro, hezky jedovatě, jak si pan domácí notuje s Kódlem, zabijákem uprchlíků. Jak se dalo čekat, neprošlo to.:-)“
   No a moje maličkost to komentuje: „Zřejmě jste nezapadla do té příjemné, tolerantní společnosti, která se schází v kuchyni u Bavorů :-) Jejich diskusi jsem četl naposledy v září t.r., když tam Jiří Jírovec napsal text o té poněkud elitářské petici českých vědkyň a vědců. Jejich mentalitu moc nechápu: Na jednu stranu horování pro osobní střelné zbraně, což tak nějak předpokládá nejenom určité sebevědomí, ale i vyšší míru sebekontroly, a na druhou stranu útoky proti opačným názorům, za které by se stylem provedení nemusela stydět ani ta pověstná smečka raptorů :-) Ani bych se nedivil, kdyby přesně tyhle rádobychlapské řeči postarších ročníků se nakonec staly vítanou záminkou nejenom k omezování internetu, ale i k plošnému omezení počtu vydávaných zbrojních průkazů. Tedy ne že by se asi neměly zavést povinné psychotesty, jak je tomu už pár let třeba na Slovensku. V tomhle ohledu si stačí pročíst zpětně černou kroniku, aby jeden pochopil, že na lovecké nebo osobní střelné zbraně dneska dosáhne nepřehlédnutelný počet tuzemských excentriků. Pokud by se tak ale mělo stát jenom kvůli těm vlhkým snům „9 mm para“, které se s oblibou ventilují u Bavorů, tak by šlo o typicky posametovou českou schízu. Pokud si někdo zachoval alespoň špetku zdravého rozumu – a nepatří proto k nějakým vykolejeným českým „čmoudům“, anebo není vyloženě provokatérský „zmrd“ – tak by měl vědět, že žijeme v systému tzv. bránící se demokracie. A její představitelé dneska fakt už nemají problém přistoupit k plošným zákazům. Jednoduše se při tom odvolají na historii a opět ryze historicky nějaký nový zákon na ochranu republiky použijí hlavně k potlačování ryze levicových názorů. To možná nakonec začne vadit i Tarasovi, ale určitě ne té partičce sametem zklamaných a zdivočelých pravičáků, kteří dneska na českém internetu především rozpoutávají tuhle virtuálně militantní vlnu.“
   Tedy ne že by to byl nějaký extrakomentář, ale když jsem se s tím při neděli psal, tak ať na to českém internetu to zkrátka je :-)

   • Janika

    Tenhle komentář určitě Tribunovi ani Tarasovi vadit nebude, Seale, ale jsem ráda, že si ho mohu přečíst i tady. Díky za rozumná slova.

    Jen technická k tomu schvalování komentářů – pokud má někdo proměnlivou IP, tak to při určitém nastavení wordpress dělá, tady například taky. Pokud komentář ani nevidíte, tak spadl do spamů, a to kolikrát netuším, proč.

    • dixi

     Taky díky, myslím, že už začali, zákazy demonstrací a už mluví i o zákazu odlišných názorů.

   • Ondřej

    Seale, myslim, že mám dost zkušeností ze západní Evropy, ale tam opravdu takto šovinistické, kulturně rasistické a společensky fašistoidní návrhy s přímou deklarací fyzické likvidace celých sociálních skupin vlastních spoluobčanů, tak jak je u Bavora běžné, prostě na netu nenajdete.Toto se opravdu schází za staženými roletami privátních hospod a clubů a kdyby cokoli z takto explicitně vysloveného obsahu proniklo na veřejnost, policie a antiextremistické jednotky a předtím lidé od tajných služeb se přiženou s takovou jistotou a přesností jak po ohláškách u mé bavorské pratetičky v Miesbachu ženiši před 100 lety.

    Jak tomuto zabránit? Myslím, že bez nějaké společenské katarze to nepůjde. Ovšem pro ty sociální skupiny, pakliže nejsou na současném společenském systému zcela nazávislé (což opak bude pravdou) by měl problém být, protože s těmito, měly-li by si za tímto názorem explicitně veřejně a pod svým jménem stát, pak takového kchodla žádná západní firma nikdy nezaměstná, prostě vypadne zcela ze společenské skupiny sociálně integrovaných „jedinců“ a dostane se do diaspory undergroudu, Ono už samotné vystresované chování dané infantilní pubescentně zjdnodušenou vulgární rétorikou či obranně disociativně agresivními výzvami k zabíjení takový člověk prozrazuje, že jej společenský mainstream neakceptuje, a zahání do osamocenosti v nutnosti vytvářet anonymní názorová ghetta společného duševního souznění, pro potřebu dokázat si, že někam mohu patřit, že o mě někdo stojí, když většinová společnost je pro mě nepřátelská a opovrhuje mnou.

    Nenávist je vždy reakcí, alespoň podle Freuda, na své lidské vyčlenění. Jedním z největších středověkých trestů hraničící s téměř jistou smrtí bylo vyhnání dotyčného jedince za hradby města z vlastní společnosti. Lidé se dnes stydí za to, že nejsou schopni patřit mezi úspěšné v oblasti ekonomicko-společenského soutěžení a ziskání vlivu, že jejich sociální (dis)konektivita neobsahuje úspěšné články, které by mohly sloužit jako referenční bod jejich společenského rise-upu – tak hledají uzavřené konsilium stejně postižených.

    Dobře o tom píše sociolog Dr. Austin Harrington ve stati – Von der „intellektuellen Rechtschaffenheit“ zur „taghellen Mystik“.

    • Seal

     Ufff, Ondřeji s vašimi komentáři mám pořád zhruba stejný problém, jako s těmi Faganovými na OM. Děsně dlouhé, hodně zmatené, ale na druhou stranu jste byl právě kvůli nim vystavován tak zavile adresným útokům, při kterých třeba Taras na opačné straně fronty neměl problém zvát si na pomoc policii nebo státního zástupce :-) Kdysi jsem vám na OM napsal, že doba kdy mi dva si možná porozumíme, je zatím hodně vzdálena. No, v tom časovém odhadu jsem se asi nejspíš docela seknul, jinak ale to případné porozumění předpokládá i to, že se jaksi dokážete z těch svých oblačných výšin snést na tu dnešní běžnou existencionální úroveň. Naposledy teď v listopadu se o to pokusil i ten provařený Putna, tak to ani vy nevzdávejte :-) Prostě odbržděte ten svůj elitářsky intelektuální vozík, a třeba pak nakonec skončíte i v jiné kuchyni, než kam to dneska samospádem žene hlavně ty vyloženě technokratické intoše. To je totiž přesně ta kategorie lidí, která má zpětně problém si přiznat, že kardinální chybu udělala už v roce 1992, kdy se při klíčových volbách jistě z nějakého rozumného důvodu rozhodla vyrazit spolu s Klausem po modré :-)

     • Janika

      Vy jste dobrý člověk, Seale. Snad se mi za ta slova nebude nikdo pošklebovat, tohle mě při čtení Vašeho komentáře prostě napadlo.

     • Ondřej

      My „elitáři“ máme tu zvláštní vlastnost, že naše projekty na kterých pracujeme, jsou určeny právě znevýhodněným, jednou sociálně, podruhé zdravotně, potřetí genderově. Kdybyste tušil, jakou činností se zabývám, nepsal byste o tom, abych se dostal kamsi mezi lid obecný. I když máte pravdu, mezi bílé Čechy, co dostali od státu na počátku 90tých zadarmo byt, co byli zvyklí na jediný podnik/profesní kvalifikaci, co se nikdy nenaučili (resp. nemuseli učit proto aby se uživili) snad krom už pozapomenuté ruštiny cizí jazyk, co se narodili a po celý život žijí v jednom a tom samém místě, nehodlají se byť jen o kousek dál přestěhovat – tak těm nepomáhám, protože těmto náš systém pomáhá (podle mého IMHO názoru) až neadekvátně příliš. V tom jsem jistě elitář. V Německu od nástupu HARTZ reforem takto nespolupracující jedinec na zlepšením své pracovní resp. zaměstnanecké pozice, by dávno pozbyl nárok na jakoukoli státní finanční podporu mimo nutného minima.

      Co je oproti tomu někdo, kdo nejen že nemá teplé vlastní bydlení, má jazykovou bariéru, nemá síť sociálních vztahů využívající ji k různým „protekcím“ či skrze známosti lépe dosažitelného začlenění do práce či společenského života (nevládky, odbory, charita, zájmové či náboženské spolky), ale přišel s veškerým majetkem vměstnaným do jednoho malého batůžku, nemá tady rodiče nebo děti, zkrátka rodinu, která by mu tak jako místním rodákům kdykoli pomohla, je sám a nemá přátele ani nic, o co by se v začátku mohl opřít. To je u mě potřebný a navíc, z hlediska mých zkušeností se začleňováním těchto lidí v Německu, podstatně činorodější a v konečné fázi úspěšnější, než český pecivál zvyklý na český rovnostářsky zaopatřující stát, který minimálně odměňuje činorodost, samostatnost a netrestá pasivitu až po umýslný bojkot o jakékoli pracovní či sociální začlenění.

      Promiňte, Seale, jste jistě dobrý člověk, ale o mě toho moc nevíte a to v čem se (snad – někdy) shodneme, pak snad v tom, že není až tak znevýhodněný jen ten, co žije v chudším regionu s nízkou cenou práce a s minimem slušných pracovních příležitostí, ale je jím PRÁVĚ ten, kdo je trvale vylučován ze společnosti anebo diskriminován jen proto, že se narodil s „nevhodnou“ barvou kůže, automaticky narodivší se s celoživotně danou vírou (tu si na rozdíl od nás křesťanů co jsme se sekularizovali a jako většinovou „víru“ DOBROVOLNĚ přijali ateismus či snad přímo konzumerismus, muslimové si svoji víru nevybírají, ti ji musí přijmout ať chtějí nebo ne, a zříci se jí je nemožné, takže je to vlastně sama o sobě nechtěná, předem vynucená pozice, kterou my v Evropě předem danou a s tím tak i nezměnitelný životním statutem nemáme), „správné“ pohlaví, zdravotní hendikep, či snad sexuální orientaci.

      Sociální stigma chudé rodiny, nesvéprávných či snad přímo asociálních rodičů, dokáže náš liberálně demokratický stát zmírnit natolik, že takto postižené děti se dostanou do dospělého života, i když jejich dětství bylo poznamenáno krutou neláskou a zanedbáváním od biologických rodičů, do dospělosti přicházejí vybaveni takovými dovednostmi a právy, co pak sami jsou schopni zúročit ve vlastní kvalitní život. Jsou ovšem lidé, co toto nedokážou neb se tak už narodili anebo je zasáhla nějaká nehoda, či zdravotní lapsus, který jim kvalitu života nadále determinuje natolik, že bez zásadní a silnější pomoci státu než dělá PRO JEN a TOLIKO chudé lidi, ale s vlastním zázemím, rodinou, nepřetrhanými vztahy a kulturní domestikací – tak tito lidé se prostě neobejdou. Je smutné, že ti ponejvíce chudí se takto jsou schopní krutě chovat k těm ještě „chudším“ než jsou oni sami. Až se někdy sám stydím za ty, co jim už jen fakt, že se narodili v nejbohatším a nejsociálněji přívětivějším SVĚTADÍLU na světě, s doslova blahobytným životem i když patří k sociálně slabším, není dost „recht“, oproti 80% obyvatelům planety, že tuto zpupnost, pýchu a samolibou agresivní nenávist k obecně lidem SLABÝM nedokáži pochopit, je mi odporná a lidé takto smýšlející považuji za nehodné skutečné lidské bytosti které evoluce dala více než jen nadmíru inteligenčního kvocientu,ale ten druhý pro náš vlastní duševní rozvoj daleko DŮLEŽITĚJŠÍ kvocient, jsme jaksi pozbyli. Ten, ale jak tak koukám, většina lidí má silně zakrnělý že jejich lidství tak je degradováno jen na vlastní schopnost (pravda, neskonale hloupě rozbujelou) vlastní obživy a hromadění statků. Takže z evolučního hlediska jsme jen „nadprůměrně inteligentní“ zvířata.

      Pánbůh mi snad za toto rouhání a silný despekt k „jeho práci“ odpustí….

  • Astr

   Zasmal?
   Vy se smejete hrdinemu bojovniku proti nejvetsimu zlu zvanemu Walstryt ?
   Pomniky se mu budou jednou stavet a FSEM ostatnim co proti otroctvi penez bojuji
   a blizniho sveho nevice miluji!

   • PeeBee

    drahy astre,
    samozrejme vite, ze pisete nesmysly a kohoutovi, ktery nema v dostatecne ucte pravdolaskarskou particku ani klausovy mistry transformace, ani hrde narodovce ba ani radikalniho bolsevika, tomu nikdo nikdy nic stavet nebude… zato havlovych lavicek pribude, protoze sebeklam nam pekne dale dorusta.

 7. taras2

  Nechci dál rozvětvovat vlákno nahoře (a zároveň potřebuju něco sdělit více špílmachrům), tedy:

  Tresen a Seal – pokud jste měli potíže s umístěním komentářů na mém blogu, není chyba u mě, ale buďto u vás, přihlašujete se pod nickem, kde nesouhlasí /většinou překlep/ emailová adresa s tím, co má naučený WP, to se stává často embéčkovi a nedávno i Astrovi, nebo na straně WordPressu, kdy si ten pomatenec usmyslí, že nějaký komentář prostě nepustí a buďto ho úplně smaže nebo hodí do spamu, kam to žádný bloger nechodí kontrolovat. Váš koment pak buďto čeká na schválení (kterážto hláška se zobrazuje často se zpožděním), nebo je na hanbě ve spamu. V tomto případě stačí zaurgovat. Stejně tak pokud uveřejňujete první koment nebo jste změnili adresu, čeká komentář (pouze ten první) na schválení. Už to píšu (a Janika též) nejmíň po padesátý, je to zřejmě způsobeno nastavením schvalování prvního komentáře, viz Janika.

  Zároveň místopřísežně prohlašuju, že zásadně komentáře nemažu, s výjimkou jistého kanadského šílence, který se teď producíruje na Nové republice, případně 2 ks dřívějších komentářů Fagana, které zjevně porušily ustanovení Listiny základních práv a svobod, na kterou se kupodivu teď sám často odvolává. Chlapec nám pořád dospívá, je ve vývoji.

  Seal – já jsem levicově vyměknul? Nikoliv, čím dál víc vlevo.

  Ondřej – cituji: „Lidé se dnes stydí za to, že nejsou schopni patřit mezi úspěšné v oblasti ekonomicko-společenského soutěžení a ziskání vlivu, že jejich sociální (dis)konektivita neobsahuje úspěšné články, které by mohly sloužit jako referenční bod jejich společenského rise-upu – tak hledají uzavřené konsilium stejně postižených.“ – Tak tohle bylo stejně chytré, jako kdyby někdo napsal o esesákovi, že nebyl schopen patřit mezi úspěšné v partě dozorců z Osvětimi. Vůbec nechápete souvislosti politické, ekonomické, sociální a lidskoprávní.

  • Seal

   Upřesňuji, že ta moje zmínka o komentářích se vztahuje pouze na Tribunův blog: Údaje uvádím pořád stejně, ale přesto to u něj teď asi padá do spamu.

   • taras2

    Aha, vypadalo to, že mluvíte o mém blogu. Ale ten třešnin komentář (Tak jsem to zkusila u Tarase rovnou naostro) jsem u Tribuna nenašel.

     • taras2

      S tím nemám nic společnýho, Kamile. Mimo to se mi jeví jako úplně pitomé zavírat do detenčního zařízení cizince, kteří chtějí do Německa, tam patří zavřít ti, kteří chtějí zůstat u nás. Typický policajtský bezmozky.

      • Kamil Mudra

       Máš s tím společného jen to že máš ten odkaz v diskusi na terase. To strkání cizinců co chtějí do Německa, do našeho detenčního zařízení, vidím sice stejně jako ty, ale mám dojem že to musíme chcaja nechcaja.
       Ta sranda v odkazu mi přišla tak trochu jako od Š+G a docela mne to pobavilo. Jinak ale na těch stránkách aby člověk raději na nic neklikal chce-li se vyhnou zbytečnému rozčilování.

  • Ondřej

   Máte pravdu, nechápu…Min. to jaká je souvislost dnešní společnosti s esesákama. Nemyslím, že by mělo s Vámi nadále smysl jakkoli diskutovat, vaše případné další reakce na mé texty zde budou nadále jen Vaší vlastní jednostrannou komunikací.

   • taras2

    Ale vždyť od vás ještě nikdy nepřišla rozumná odpověď, tahle komunikace je odjakživa jednosměrná a taková i zůstane.

    • Janika

     No právě, je to divné, že Ondřejovi ta jednosměrnost nevadí a nepokouší se s ní nic dělat. Nechápu to, co jiného hledáme v diskuzích, než kontakt a porozumění.

     • taras2

      Tak já to mám trochu jinak, podávám svůj výklad dění a hledám srovnání s jinými pohledy na věc, chceš-li i konfrontaci. Ondřejův způsob komunikace je pouze obranou neudržitelného světa, ve kterém se mu čistě náhodou daří dobře, a brání ho dehonestováním oponentů na socky a lůzry. Jeho odvolávky k autoritám většinou na projednávaný problém nesedí a pokud necituje, zapadá do bahna složitosti německé věty, která převedena do češtiny nedává smysl, resp. je zcela nepřehledná. Tedy debata s ním je vždy jednosměrná, opačným směrem se linou citáty a nesrozumitelné mumlání.

 8. tresen

  Docela výstižný obrázek:

  Jediný, kdo tam není, jsou normální Syřani. Buďto odešli anebo jsou ve sklepích a v dírách v zemi.
  Nevím, jestli se mi to podařilo odeslat. Jestli to máte dvakrát, omlouvám se. Ta absence okamžité zpětné vazby je nepříjemná.

  • MaB

   Neni nad nazornost, vyse jsem se snazila vyjadrit totéz, co karikatura the anti ISIS coalition

   geopolis.francetvinfo.fr/les-attentats-de-paris-vus-par-les-caricaturistes-ar…

 9. tresen

  Tarasi, jestli ten můj koment spolkl wordpress, pak se nedá nic dělat. Opakovat se nebudu, už by to nemělo sťávu.
  Byl to pokud vím můj první příspěvek na téhle verzi terasy, tak to schvalování mělo být teoreticky ve vaší režii.

  • taras2

   Když to bylo ostré, jak jste napsala, pak je škoda, že to zapadlo. V adminu není žádný váš komentář, ani ve spamu, ani v čekajících na schválení. Někdo vás tam nahoře nemá rád.

 10. MaB

  François Hollande accueille les 150 chefs d’État venus pour la COP21
  Mezi 150 séfy statu, které F. Hollande jednoho po druhém vital, jsem marne hledala pana prezidenta Zemana.
  Doufam, ze v Praze zase neradi viroza (?)

  • Janika

   To nevím, MaB, asi má náš prezident jiné priority :-). Čímž nechci snižovat význam akce v Paříži. Zeman se zřejmě ale raději věnuje cílům s praktičtějším dohledným dopadem.

   • MaB

    Opevnuje Hrad ?:)
    Je zajimavé, ze na spolecné fotografii vsech 150 zustalo prazdné jediné misto. To, které protokol urcil pro V. Putina.
    Udajne proto, ze na ni nechtel byt s „prezidentem diktatorem“ Erdoganem, kterému vzkazal, „at‘ jde do pekla se svymi teroristy z ISIL“.
    Poutine à l’envoyé turc : Dites à votre président dictateur qu’il aille en enfer avec ses terroristes de l’ISIL

     • MaB

      Jenomze, Kamile, V. Putin tam nechybi a pronesl, stejne jako ostatni ze 150, uvodni projev (5:13 min).
      Jestlize neni na tradicni spolecné fotce, je to (pry) kvuli Erdoganovi.
      S B.Obamou i s F. Hollandem diskutavali „dlouze“ v zakulisi jiz nekolikrat.
      Najdete si:
      REPLAY – Discours du président russe Vladimir Poutine lors …

      • Kamil Mudra

       Však tak to myslím. Zřejmě nechtěl být na fotografii s člověkem ke kterému má (kulantně řečeno) silné výhrady.
       Ale třeba si jen potřeboval odskočit na WC a my z toho „děláme vědu“. :-)
       S Obamou prý diskutoval asi půl hodiny – jenže to je soupeř který si nehraje na kamaráda.
       Putin se prostě nechová absurdně.

       • MaB

        To jsem nerekla. Dokonce ho v tomto pripade (a nejen v nem !) chapu.

  • Seal

   Za nás tam přece jel premiér Sobotka. Nic zajimavého neřekl; prostě dodržujeme noty EU, což nejspíš to vhodně zapadne do výsledků té konference: „Nothing significant has changed since Rio 1992 or Kyoto 1997. Paris 2015 will be no different. The talking will continue until we realise climate change is a failure of a system, which – on the back of fossil fuel – is geared towards exponential economic growth. Nobody who sits at the negotiation table in Paris has the mandate nor inclination to ask fundamental, systemic questions of the logic of the dominant economic system and the way we consume the resources of this planet.“ https://theconversation.com/why-the-paris-climate-talks-are-doomed-to-failure-like-all-the-others-50815

 11. MaB

  Ano, Seale, jel tam a nic zajimavého nerekl, ale CR tim, ze poslala na COP21 „jen“ premiera, ukazala, ze je pro ni otazka klimatu druhorada.
  Naproti tomu 150 séfu statu (to nebylo ani v Riu ani v Kyotu) chtelo svou osobni pritomnosti symbolicky vyjadrit, ze si jsou plne vedomi toho, ze lidstvo stoji „na pokraji sebevrazdy“ (papez Frantisek) a ze je urgentni jednat. Vedi také, ze budou doma „ostre sledovani“.
  Proto skepticismus à priori neni na miste, prace komisi dnes zacina. Teprve za 11 dni se uvidi, jaky je vysledek a jaké jsou zaruky.

  • Janika

   MaB, ale u nás je premiér mocnější, než prezident. Prezident je spíš čestná a reprezentativní funkce.

   • MaB

    Souhlasim, Janiko, jenomze tady jde o tu symboliku. Narod voli prezidenta, nikoli ministerského predsedu.
    Velkou Britanii na konferenci reprezentuji D. Cameron i princ Charles.

    • Ondřej

     Coby dělal ropák na „ekoteristické“ konferenci? I tady je vidět rozdíl v pojímání hodnot Západu a Východu. Západ už diverzifikuje energetický mix nad 30% ve prospěch OZE, my zatím prolamujeme těžební limity na uhlí a přemýšlíme jestli přistavíme absolutně nepotřebné další bloky JE Temelín. OPAK toho, kudy jde vyspělý Západ. Proč se tedy vůbec účastnit nějakého hodnotově odlišného pojetí konsilia o problému, který popírám? Resp. je nám bližší uhlovodíková košile průmyslově náročných provozů na Západě skončících někdy na počátku 90th než snižování energetické náročnosti, omezování exhalací CO2 (ano, i restrikcemi, od toho tady ten stát taky máme, ne aby memoroval a káral, to ať dělají faráři v kostelích) a přijetí koncepce moderní energetiky orientovanou na obnovitelné zdroje. A ono to není „jen“ o nějakém tom „podílu“ 30-50%, ale jsou tací kádři co směřují ke 100%. Čisté životní prostředí je hodnota, za kterou si jsou ochotni lidé na Západě platit, a konsensus je na tom v průřezu celou společností, chudí, bohatí, město i venkov. Zdravý životní styl, zdravé životní prosředí, bio potraviny, ekologické zemědělství, omezování vjezdu automobilů do obytných zón měst a průmyslových center, to je věc, kdy by žádný horník či „atomtechnik“ neuspěl na demonstraci, že tím ztratí práci. Už jen proto, že by novou a perspektivnější v nově vznikajících oborech OZE rychle získal.

     http://ecowatch.com/2015/01/09/countries-leading-way-renewable-energy/

    • Seal

     MaB, u nás se ta zahraniční politika už dlouho dělá hlavně podle toho, co se o ní řekne doma a ne v zahraničí. Proto také včera dostávala přednost hlavně zpráva, že Sobotka se při nějaké příležitosti setkal v Paříži s norskou premiérkou a řešil s ní problém dětí pí Michálkové. Navíc spousta lidí podobným varovným zprávám ani nepřikládá žádný význam, protože je díky Klausovi a spol. považuje za vylhané. Podle mě je naopak dobře, že tam nejel Zeman, protože díky lidem, kteří stojí za ním v pozadí (Kellner, Světlík, Mynář, Veleba…) rovněž nejspíš také považuje ochranu životního prostředí za zbytečnou podnikatelskou přítež. No a k té skepsi: V globální ekonomice Čína a USA představují siamská dvojčata, přičemž se jim teď moc dvakrát nevede. V případě ostatních mimoevropských zemí hraje důležitou roli princip spravedlnosti, který mohla třeba představovat nějaká forma uhlíkové daně, ale určitě ne dnešní systém emisních povolenek. Víc by o tom dokázal napsat asi hank. Já jenom odhaduju, že případné dopady na tuzemskou ekonomiku budou mnohem menší než výstavba plynovodu Nord Stream 2, kvůli které spolu se Slovenskem a dalšími zeměmi podáváme protest. No a že zrovna tohle téma nesehraje ani žádnou důležitou roli v domácí politice, jak už to vlastně potvrdila i ta prakticky neviditelná víkendová demonstrace.

    • Janika

     Matně si vybavuju, že nějakou dohodu týkající se skleníkových plynů podepsali na minulém podobném shromáždění všichni, kromě největších znečišťovatelů – USA A Číny. Tak k čemu jsou vznešené proklamace, na kterých se shodne 90% států světa? Omlouvám se, já téhle akci uvěřím až podle konkrétních výsledků.

     • Astr

      Janiko uverit byste mela predevsim tomu ze kdyz bouchne jedna vetsi sopka tak mnozstvi sajrantu ktere vyvrhne presahuje vse co zatim lidstvo vyprodukovalo pokud jde o ovzdusi a CO2!
      Na druhe strane jsou jina zasvineni mnohem horsi a zhoubnejsi nez vypousteni dymu z cigaret vyfuku aut a elektraren na fosilni paliva.
      Opravdu vaznou hrozbou se ukazuje prumyslovy odpad at jiz pri produkci samotne tak z toho co je konecnym vysledkem.
      Varovnym prikladem je zasvineni planety umelymi hmotami ! Mnohem vaznejsi nez delat hlavni problem znecisteni z CO2 !
      Prikladem budiz obrovsky ostrov plastikoveho odpadu plujiciho uprostred oceanu.
      S timhle si Matka Priroda sama neporadi I kdyz take, jen na to bude potrebovat mnoho tisic let:-(

 12. MaB

  Seale a Ondreji, vase komentare ctu rada, i kdyz na ne nemam zrovna ted‘ moc casu.
  Jsou pro mne prinosem, protoze prispivaji k lepsimu porozumeni si a je z nich patrna snaha pochopit. Necitim z nich predpojatost k nazorum odlisnym. (O osobnich utocich na jejich pisatele nemluve…)
  Zkratka : povazuji je za „intelektualne poctivé“. Diky ! :)

  • Ondřej

   To o mých komentářích tady řekl málokdo, MaB, abyste toho časem nelitovala:-). V každém případě díky za pozitivní hodnocení, to vždy potěší.

   • Janika

    Spíš nikdo, než málokdo.
    Ale chválila bych Vás taky, Ondřeji, kdyby to napomohlo tomu, abyste psal kratší komentáře a s ohledem na čtenáře. To bych Vás chválila od rána do večera.

 13. Ondřej

  Je komickou taškařicí života, že ty největší lži se samy zdiskreditují narážkou na realitu. Proto také „prominentní“ lháři následovaní internetovou falangou „nenávistníků“ musí vymýšlet stále nová klišé (od děloh až po ty klitorisy o:) případně padělávat videa pro ty, co složitější text nejsou schopni pochopit anebo udržet při jeho čtení koncentraci, protože už jen prosté zprávy a tvrzení nestačí. Proto už pak nabírají směr konspirační teorie a denunciační pamflety na úrovni Prokokolů siónských mudrců…(že Tarasi a embéčko?)..:-).

  Německá nezaměstnanost opět klesla. Díky uprchlíkům je nejnižší od sjednocení země – i díky uprchlíkům

  – Německý spolkový úřad práce zaznamenal další pokles nezaměstnanosti na 6,3 procenta.
  – Nezaměstnaných je v listopadu tak nejméně od roku 1990, kdy došlo ke sjednocení země.
  – K růstu poptávky po zaměstnancích přispívá masový příliv migrantů.

  http://byznys.ihned.cz/c1-64924420-nemecka-nezamestnanost-opet-klesla-diky-uprchlikum-je-nejnizsi-od-sjednoceni-zeme

  a tady je hned další

  V roce 2015 přišlo do Evropy přes moře do Řecka 726 949 osob

  Do Evropy na vratkých člunech v zoufalém pokusu se zachránit přišlo během roku 2015 726 949 osob. Z nich 92 procent pochází z 10 zemí světa, které produkují největší množství uprchlíků, 41 procent příchozích byly ženy a děti, 59 procent byli muži. 60 procent uprchlíků přichází ze Sýrie, 24 procent z Afghánistánu, 8 procent z Iráku, 3 procenta z Pákistánu, 1 procento ze Somálska, 5 procent z ostatních zemí.

  Podle celkového regionálního přehledu UNHCR přišlo do Evropy všemi cestami přes Středozemní moře v roce 2015 874 646 lidí. V důsledku toho, že Evropa stále neumožňuje uprchlíkům, aby přišli do Evropy legálním a bezpečným způsobem, poté, co by byly jejich žádosti o azyl férově zhodnoceny, zahynulo při této cestě 3510 lidí. Za tato úmrtí nesou přímou odpovědnost činitelé Evropské unie.

  Zdroj: Úřad vysokého komisaře pro lidská práva (UNHCR)