Protesty v Londýně proti bombardování Sýrie

stopbombing1

Zatímco ve střední Evropě je obyvatelstvo na prahu jaderné války vyděšeno z islámu a chystá se na svatou válku proti muslimům, kteří k nám nechtějí, v Londýně protestují proti bombardování Sýrie.


U nás si nikdo nedovolí vyslovit pochyby o tomto bombardování, protože tam přece bombardujeme „zločinný islámský stát“. Co na tom, že se ani bombardující velmoci nedokázaly shodnout na tom, kdo tam vlastně k teroristům patří a kdo ne. Český člověk to „ví“, je mu to tak jasné, že o tom vůbec nepřemýšlí a přemýšlet nechce, a kdo by chtěl hledat odpověď na otázku, kdo je vlastně ten nepřítel a cíl našich bomb, ten je podezřelý a stane se terčem nevybíravých útoků (viz Tribun).

Londýňané si zachovali zdravý rozum a srdce a nevěří tomu, že obětmi bombardování se nestanou z větší části civilisté. Nezapomněli na to, co se stalo v Iráku, Afghánistánu, v Libyi – výsledkem byl katastrofální rozvrat těchto zemí. Žádné bombardování nikdy nepřineslo nic dobrého. Protestují proti tomu, co se u nás neříká: Ne, my nebombardujeme teroristy, nějakou „entitu zla“, my bombardujeme Sýrii a její obyvatelstvo.

Reklamy

207 comments

 1. Ondřej

  Máte pravdu Janiko. Dovolím si sem dát k tomuto tématu zásadní postoj reálné politické síly, která má velkou šanci převzít kormidlo po konzervativně pravicové vládě Davida Camerona. Ti, co jim neunikají britské politické reálie, asi tuší, že mám na mysli současného britského neomarxistického leadera Labour Party Jeremy Corbyna.

  Dovolím si z jeho projevu v Dolní sněmovně citovat krátkou pasáž.

  „Nejméně 250 tisíc lidí již bylo zabito v strašné občanské válce v Sýrii, jedenáct milionů bylo připraveno o domov a čtyři miliony přinuceny opustit zemi. Mnohem více jich bylo zabito Asadovým režimem než samotným Islámským státem. Nicméně není pochyb, že další bombardování Sýrie zabije další nevinné civilisty a z jiných udělá nové uprchlíky.

  Toto je zpráva, kterou mi včera poslal můj volič: „Jsem Syřan, pocházím z města Manbidž, které nyní ovládá IS,“ píše. „Moji příbuzní tam stále žijí a IS je nezabil. Moje otázka na Davida Camerona zní: ‚Můžete mé rodině zaručit bezpečnost, když vaše letadla začnou mé město bombardovat?‘“ A přitom neexistuje žádná strategie humanitární pomoci těmto obětem, kterou by sdílela celá EU. Nemůžete podporovat další bombardování, aniž máte plán, jak těmto lidem pomoci.

  Panu premiérovi se nepodařilo přesvědčit téměř nikoho – i kdyby britská účast na letecké kampani představovala rozhodující jazýček na vahách –, že v oblasti jsou důvěryhodné pozemní síly, které by převzaly kontrolu nad územím, které nyní IS ovládá. Ve skutečnosti je totiž jasné, že žádné takové síly neexistují. Minulý týden pan premiér vznesl doporučení, že kurdské milice nebo Svobodná syrská armáda (FSA) by byly schopny toto vakuum zaplnit.

  Dokonce tvrdil, že je připraveno sedmdesát tisíc umírněných bojovníků FSA, kteří budou koordinovat své akce proti IS se západní leteckou kampaní. Toto tvrzení je na hony vzdáleno skutečnosti. Kurdské síly budou skromnou pomocí v sunnitských oblastech, které IS ovládá. Stejně tak FSA, která zahrnuje mnoho skupin, jež je vskutku zatěžko označit za umírněné – a povětšinou operuje v jiných částech země.“

  http://a2larm.cz/2015/12/trvalou-porazku-is-mohou-zajistit-jedine-samotni-syrane/

  • Janika

   Sice se neshodneme ohledně Asada, Ondřeji, ale těší mě, že v tom podstatném ano. Vždycky první myslím na lidi, kteří v takové zemi žijí své životy, a najednou k jim dorazí „civilizace“ s bombami. Co bych asi dělala na jejich místě, jak bych se cítila. To je stupeň napadení, proti kterému nejde dělat NIC, naprostá bezmoc lidí, kterým bychom snad mohli pomoci akorát my, kdybychom vypráskali současné vládce. Jenže my teď bojujeme proti tomu islámu a řešíme zcela vážně, co bude, až nám budou muslimové nařizovat nosit burku.

 2. embecko

  „…protože tam přece bombardujeme „zločinný islámský stát““
  Ne tak uplne, tohle uz take pomalu prestava platit, ISIS je sice i nadale dulezity, ale neni jedinou prioritou. My tam predevsim chceme zbavit vlady zlocinneho Assada, zodpovedneho za soucasne nasili a proto take “ soucit s uprchliky nas dovedl k presvedceni, ze musime trvat na odpstoupeni pana Assada“.
  Viz take dnesni vystoupeni pani kanclerky, ta dale vyvozuje, ze je nasi zodpovednosti syrskeho diktatora sesadit, nebot to dluzime uprchlikum.
  Nastesti se pani kanclerka muze oprit o sirokou antinacistickou frontu, ktera ji svrzeni Assada velmi ulehci.

 3. embecko

  Mala aktualitka: socialistum vysla jejich taktika doporuceni volit konzervativce (kam patri i valecny zlocinec Sarkozy) a Narodni fronta LePenove neziskala ani region; ji osobne porazil sarkozista Xavier Bertrand. Tim se zacina naplnovat Houellebcqovo proroctvi, ze za par let si Francouzi dobrovolne zvoli muslimskou vladu, jen aby nemuseli volit hnedou pravici.

  • Ondřej

   To nemusel psát ve svých fantasmagoriích Houellebecq nesoucí si své vlastní psychické trauma do své literární produkce. Pořád tu mají hnědokošiláči tak tragickou genocidní bilanci, že samotní muslimové by se jim těžko vyrovnávali. Nicméně Houellebecqovo podobenství je typické pro ty, co si pro svá vlastní traumata hledají zástupné problémy a s nimi i „potenciální“ viníky. Srovnám-li jeho „kontroverze“ současné s těmi minulými u takového Güntera Grasse, tak u něj, krom toho, že je první jmenovaný na poli světové literatury někde v okresním přeboru oproti nedávno zesnuvšího Grasse, který byl nejen coby nobelista považován za člena literární Premier League – nedochází k jakékoli kritické (sebe)reflexi. Už jen jejich vzájemné nazírání vojenských počinů Izraele v posledních desetiletích jasně ukazuje, u koho jejich „kontroverze“ byly způsobeny dobou a dějinnými neblahými okolnostmi a u koho je to spíše psychosociální trauma současnosti coby osobní diagnóza. Na toto téma by jistě řekl své takový insider francouzské postkoloniální politiky jakým je Alain Badiou.

   Muslimská vláda je co? Vláda složená z většiny lidí islámského vyznání? Proč ne, v Německu i Británii mají socialisté muslimské zastupitele a voliči a strana /resp. proces primárek/ je už několikrát po sobě odměnil důvěrou voličů. Takový Chalíd Mahmúd z britské Labour Party by pro mě osobně byl politikem, kterého bych volil. A nejen já, jak vidno. To samé platí třeba o poslanci za německé Zelené Omidu Nouripourovi v otázkách zahraniční politiky Německa na Blízkém východu. Je dobré nazírat dění v západní Evropě poněkud komplexněji než sebeautentičtějšími zážitky z německých dálničních odpočívadel.

  • Seal

   No tak za akutalitu považuji i ten výrok šéfa maďarského parlamentu o Benešových dekretech. Tohle by měla mít česká „vlastenecká“ fronta nějak ošetřeno, protože v rámci posilování evropského nacionalismu to vytváří poněkud jiný kontext, než když se to v rámci prezidentského volebního klání hodilo na hrb Schwarzenberkovi.
   Ad Francie: Je to akorát odklad do prezidentských voleb, což je úplně jiný časový horizont, než se píše v tom románu. Ale třeba se Francouzi proti té protřelé politické rodince znovu zmobilizují, jak se to stalo už v roce 2002 i díky Damienu Saezovi: https://www.youtube.com/watch?v=GPj1ozBHKPM

   • embecko

    „třeba se Francouzi proti té protřelé politické rodince znovu zmobilizují“
    Ano, takovou obcanskou rozhodnost by jim clovek pral. Mohl by nastoupit znovu Sarkozy a spolu s nim by se mohl „libyinizovat“ ci „syriizovat“, ci jak to nazvat, Egypt, to by nebylo spatne.
    Kdyz stojite proti mistrovskemu hraci, pak kazdy jakoby pro nej neyvhodny tah dokaze okamzite obratit ve svoji vyhodu…my zijeme v temer mistrovske dobe, at clovek podporuje kohokoliv, vzdy to dopadne blbe. Jak rikali sveho casu komunisti: Mysleli jsme to dobre, ale dopadlo to jako obvykle.

     • PeeBee

      jakeho mensiho zla? to je prave nejvetsi problem francouzskych volicu – vetsi zlo je pro ne politicka z opozice nez mezinarodni valecny zlocinec. pokud to neni faktem v rovine trestne-pravni, v rovine moralni je to zcela jasne a neodiskutovatelne. zajimava volba, radeji hajzla s krvi na rukou nez dceru nacionalisty.

      • Seal

       No pokud tím chcete říct, že zlo by se nemělo volit vůbec, tak vám to samozřejmě rád podepíšu. Teorie menšího zla k tomu volebnímu divadlu bohužel patří úplně stejně jako nezlomná vůle některých lidí si se svým hlasem u té urny tak nějak z gruntu zaexperimentovat. Dneska ráno mě příjemně překvapilo, že tu teorii menšího zla zmiňuje ve svém komentáři i Martin Hekrdla. On totiž tu Francii dlouhodobě sleduje, čímž jest mezi českými komentátory včetně tzv. alternativy hodně velká výjimka: http://altpress.cz/vycerpana-francie-aneb-sazka-na-trinactku/

       • Ondřej

        Zajímavé je, že případný(á) fašist(k)a co se na své krvavé dílo teprve chystá (a v tomto případě proti VLASTNÍM občanům), by měl být podle PeeBee menším zlem, než podle mezinárodního práva jednající politik. Politik jednající podle mezinárodního práva asi těžko bude mezinárodní válečný zločinec. Morálně vinný jistě být může, ba i bude. Ovšem to je tak vše. Je komické, jak se političtí radikálové dovolávají mezinárodního práva, které jejich klasifikace „mezinárodních zločinů“ naopak samo iniciuje a poté legalizuje. Pane kolego, tady jste si poněkud spletl adresu, kde chcete dělat „jakobínský převrat“ a politicky gilotinovat ty odporné liberály, co se řídí platnou (stále ještě tou s kořeny z verze té první, robespierrovské z r. 1793) ústavou.

        Takže mezinárodní zločinci v tomto případě sedí jinde, PeeBee. V Ženevě, resp. New Yorku. Jaká mezinárodní instituce tam sídlí páchající mezinárodní zločiny, si vygooglete a podejte žalobu k Mezinárodnímu trestnímu soudu pro válečné zločiny do Haagu, který „shodou okolností“ administrativně pod tuto instituci spadá a na její popud vlastně vznikl. Jinak Vám nic jiného než volit ty Lepenové, Strache, Blochery a Wildersy a vláda ulici nezbude.

        • MaB

         Ondreji, ctu Vas teprve ted‘ a opet na 100% souhlasim. Obdivuji Vase znalosti !;)

         • Ondřej

          díky, MaB, já Vaše také, navíc je z Vašich komentářů cítit čerstvý vítr vysoké západní politické kultury, který je rozeznatelný tím snáz, že z české kotliny vane obvykle zatuchlý puch dogmatismu, který se dnes přebarvuje z dlouhodobé žité rudé totality směrem do hněda…V obou ale třepotají barevné lampasy, záliba v maskáčích a dokonce dnes už otevřené výhrůžky zastřelením „lidem pera“.

          Smutné, leč nevyhnutelné, protože tam kde intelektuál byl oběma barvami těch dvou totalit (navíc zakrátko poté, co jedna totalita vystřídala druhou) vyhnán z kanceláří na stavbu k lopatě, aby nepřekážel či snad dokonce aby na dělném lidu neparazitoval, takže „za trest“, tak tento lid pozná co je to „samostatnost“. Zůstat sám jako Jakešův kůl v plotě ale není „Příliš hlučná samota“ (pamatujete na tu naši česko-francouzskou koprodukci s Philippem Noiretem a Vlastou Brodským – „Une trop bruyante solitude“?) to je samota vyděděnce který zahořkne nedoceněn, nepochopen a hlavně – přezírán…

       • MaB

        Seale, takovyto velice seriozni a objektivni (nepredpojaty) pohled na situaci ve Francii potesi.
        Méne potesitelna uz je ta situace sama, coz Martin Hekrdla vyborne ukazuje.
        S touto analyzou se ztotoznuje vetsina volicu i vetsina fr. tisku.
        Politici si musi konecne uvedomit, ze stejné „obliceje“ a stejné metody Francouzi nechteji. Ukazali jim, ze maji dost volby „PROTI“ nebo pro „mensi zlo“, ze je na case moci konecne volit „PRO“.
        Zda se, ze po vysledku voleb to nekteri zacinaji chapat…

        • Seal

         No ona by se ta Francie u nás neměla tak úplně vynechávat, protože ten přímý vliv tu halt existuje více jak sto let a poujze na sebe bere různé podoby. Asi nemá smysl to víc rozpitvávat, takže místo různých oblíbených historických odboček rovnou dám link na něco, co by asi tak úplně nemělo zapadnout v rámci už tradičního česko-francouzského kulturního obohacování. Teď se možná provalím jako ignorant, který se ani pořádně nenaučil francouzsky, ale třeba tenhle verš mě přitom přijde jako hodně dobrý: „Hello, hello, gens pressés, délaissés de l’histoire, qui s’interdit de croire en sa propre victoire…“ Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=zAMD_mHjgec

         • MaB

          Seale, Keny Arkana skvele reprezentuje, co vse je Francie. Az budu mit casu, rada pomohu s prekladem. :
          Kdo chce pochopit tuto i jakoukoli jinou zemi, musi k tomu vynalozit usili. Kdyz ne, tak pouze deformuje realitu…
          Hello, Hello planète Terre

          Planète en détresse

          Petit homme surmené

          Au milieu d’SOS

          Petit homme n’entend plus

          Même son propre mal être

          Il court pour oublier

          Qu’il s’est oublié dans l’paraître

          Hello,Hello gens pressés les nerfs à l’envers

          Qui prônent un royaume qui ressemble à l’Enfer

          Prêts à mourir pour défendre la cage qui a tué nos âmes et tout ce qu’elles renferment

          Couleur d’usine ou barreaux en fer

          Horizons d’barrières

          Là où les murs nous enserclent

          Son d’remise en scène, dire qu’ils pensèrent

          Effacer l’ensemble de la sagesse ancienne

          Aujourd’hui sans r’père, civilisation

          De vices et de gangsters, vent d’indignation

          V’nu d’la planète entière

          Fils de l’aberration

          Que les siècles étranglèrent, brise tes chaînes

          Sois le gardien de ton frère

          Incarne dignement c’que le ciel t’a offert

          En plein chamboulement électrique atmosphère

          Babylone s’écroule quand on agit par nous même alors brise tes chaînes

          Hello,Hello gens pressés la tête dans l’assiette

          Une vie entière à r’garder par la f’nêtre

          A rêver en silence une autre vie d’un autre soi

          Alors l’oubli de soi f’ra l’affaire

          Mais dans l’esprit tous les tracas d’la Terre

          L’angoisse et les cris étouffés par l’paraître

          Des noeuds dans la tête

          Les poignés liés

          Héritier du mal être

          BRISE TES CHAINES

       • PeeBee

        o mensim zlu mluvite vy, republikani, socialiste, tapetar ondrej, pelikan s dientbierem a podobni. francouzi zvolili partaj majici v cele valecneho zlocince a namlouvaji si neco o demokraticke volbe…

        • Janika

         Bohužel, ano. Zřejmě se řídí heslem bližší košile než kabát a co prováděl v zahraničí je tolik nepálí.

        • Seal

         A to mám jako tajit, že tenhle mechanismus u francouzských voleb zafungoval??? Mě hlavně zajímá, jak věci fungují, a je mi srdečně jedno, že si mě kvůli tomu hned strčíte do jakého šuplíku. Spíš by mě zajímalo to, jak moc se v tom promítala i skutečnost, že šlo pouze o regionální volby, než to, že nemáte rád republikány, socialisty tapetáře Ondřeje a jim podobné.

         • PeeBee

          jak muze valecny zlocinec byt MENSIM ZLEM? to nema s supliky nic spolecneho. tady breci dama nad mrtvym malym muslimem a pritom je spokojena, ze sarko porazil lepenovou. my tady na blogu ale nejsme politici, nemusime byt pragmaticti, muzeme projevit i spetku mravnosti a zasadovosti, vidte?

          to takovy putin, ten si s tim hochstaplerem rad potrese pravici, dojde-li ke sblizeni, otepleni vztahu, zlepsi se byznys, koordinace v syrii, kdo vi… a kdo si pak vzpomene treba na blba, ktery marine le pen podsouval, ze je placena kremlem?

     • embecko

      Jaka teorie mensiho zla, seale? Nejak vam nerozumim, vzdyt i ty parizske atentaty ma na svedomi on. Anebo jste se pridal k politickemu ptydepe?

      • Seal

       Nic ve zlém, Saxi, ale na OM kdysi jeden uznávaný profesor ze mě zase tahal moudra k pojmu protestní volba :-) K té teorii menšího zla si zkuste zpětně projít třeba internetové diskuse z volby Švarcík versus Zeman, protože tento termín v nich samozřejmě padal naprosto běžně. Pamatuju si to moc dobře, protože v českém finále se nedalo zajít pořádně ani do hospody, aniž by byl jeden nebyl vystaven právě tomuhle hodně svéráznému poměřování situace :-(.

       • embecko

        Na OM si opravdu chodi popovidat uznavani profesori? :o)
        Sarka Farka uz dokazal ze to dokaze, zatahl zemi do valky, ve ktere zemrely statisice nevinnych a ted se Francii tahle aktivita vraci ve forme teroru s desitkami mrtvych a v potencialni obcanske valce. A v Syrii hrozi i diky francouzskemu podilnictvi dokonce valka svetova. Jestli tohle je to mensi zlo, pak opravdu nerozumim svetu.
        Volba Sarkozyho je spise volbou fasistickou se vsim co k tomu patri, vydavat ji za mravni konflikt mi prijde nepristojne. Proto uz ani Hekrdlu nectu, u nej je posledni dobou vsechno obracene.
        Ale odstup si stale udrzuji, dofam, stale vas beru jako komentaora, ne jako francouzskeho volice, Seale :o)

        • Seal

         Baže,. Saxi, nejenom uznávání profesoři, ale dokonce i ti, kteří se kvůli svému egu považují za ideály třeba do komunální politiky :-) Nemusíte mi to samozřejmě z té vaší dálky věřit, ale kamokoli se v tuzemsku jaksi lokálně posunu, tak tam vedle místních patriotů, kteří na první místo kladou obec, narážím pořád na tu zvláštní sortu lidí, kteří mají potřebnu místo konkrétních l problémů tlačit do toho místního i to velké nic z té tzv. velké politiky.

         • embecko

          Pak se nedivim, ze debata na OM je tak zoufala (a zoufala vzdy byla); pokud se do veci vlozi akademik, je vsechno ztraceno.
          Lidi samozrejme dostanou to, co „chteji“ (uvozovky), ale at se mne nikdo nesnazi obalamutit tim, ze Sarkozy byl protestni volbou…naopak, slo o „vedome pozitivum“, uplne jasny fasismus, i kdyz ne tak formalne citelny jako jeho historicky vzor. Oni po Sarkozym sahli jako po zachranci (pote co socialiste odhodili veslo) a to velmi logicky, protoze jeho zachranny korporatni potencial je mnohem vyssi nezli u nejake baby, oprvdive politicky z povolani, co to mysli vazne.
          „The fascists of the future will be called anti-fascists“

          • MaB

           embécko, nechapu Vasi logiku.
           Francie je tradicne pravicova zeme. Funguje (zatim) „demokraticka alternace“ levice – pravice.
           Sarkozy (predseda L’UMP) byl v r. 2007 zvolen ne proto, ze by „socialisté odhodili veslo“, ale proto, ze volici usoudili, ze se neosvedcili a chteli zmenu.
           Navic to byla „presilovka“ ,Ségolène Royal nemela Kadhafiho miliony a neprekrocila povoleny financni limit. A navic zena !:)
           Sarkozy se neosvedcil (vime proc) , v 2012 nastoupil Hollande, stejne jako po Giscardovi Mitterrand…

           A pokud myslite tyto volby, jak jste prisel na to, ze „Sarkozy byl protestni volbou….zachrance“ ?
           To naprosto neodpovida realite.
           Vite kde byl vcera vecer Sarkozy ? Na fotbale PSG-Lyon (majitel PSG je jeho pritel, emir z Quatar).
           A natocil uz odpoledne 2 reakce na vysledek: jednu triumfalni, druhou velice skromnou az pokornou.
           Byla odvysilana ta druha (jiste na jeho telefonicky pokyn ze stadionu Parc des Princes…)

          • embecko

           Tradicne pravicova zeme vydava rocne 1/3 prijmu na socialni vydaje, MaB? A je v tom prva na svete? Oproti francouzskym pravicakum s 32% redistribuce jsou Svedove s 27% dost pozadu.
           Rikam vam, je to zmateni pojmu.

         • Ondřej

          Naprosto přesné, embéčko už řiká fašista těm, kteří chrání menšiny před zvlčilou většinou, fašista je ten kdo se jak to paní Le Penová řekla, „spikli“ a „solidárně jeden ustoupil ze osobních svých zájmů ve prospěch celku“. NejTRAGIkomičtejší tedy na embéčkovu totálnímu zblbnutí politickými konfetami házenými nesnášelivými politickými rowdies do politického kotle jako při zápasu Paris St.German vers. Olympique Marseille v Parc de Princes, že ty, kdo se vzdají osobního prospěchu ve prospěch většiny společnosti (že se jedná o společenskou většinu stojící proti hrozbě fašismu je v Německu a Francii více než zjevné), tedy bazální myšlenku socialismu, mající kořeny ve fabiánské společenosti G.B. Shawa a Sidney Webba. Nicméně když jsme u té sladké Francie, pak ty autentické myšlenky (bez těch současných matoucích předložek neo, post- ad. ředící původní ethos na plytký partikularismus) socialismu jako solidární společnosti, kde se silní a schopní dělí a pomáhají slabým a pomalejším, kde společenská rovnováha a individuální emancipace každého jedince je předpokladem úspěšného rozvoje celé společnosti – tak toto embečko nazývá fašismem.

          Solidaritu liberálně, sociálně cítících občanů ve své přirozené občanské aktivitě, nazývá fašismem….Může být Dantovo peklo strašnější než blouznění za plného vědomí a v plném květu života hltající tér a dehet majíc je za lahodný sýr Selles-sur-Cher z dvou set letou tradicí výroby stejně jako jsou francouzské kořeny socialismu? Myslím, že on ani Beatrice by neměnili:-)

          • MaB

           embécko, podle toho, co rikate, otazka by mela znit spis:
           Je Francie kapitalisticka nebo socialisticka zeme ?

           Zrozeni Pravice a Levice a diferanciace mezi nimi sahaji do Revoluce 1789, podle toho, kde poslanci sedeli v Ustavodarném shromazdeni .
           Ti, co chteli veto krale nad poslanci odhlasovanymi zakony, sedeli vpravo, ti, kteri chteli konstitucni systém bez veta vlevo
           Jinak zjednodusene: Pravice = tradice, dany rad, silna exekutiva, .. Levice:= lid je suverénni, liberté-égalité-fraternité-raison, lidska prava…

           Dnes ma Hollande – liberal, socialni demokrat, bliz k pravicovym socialnim liberalum nez ke komunistum.
           Takze tradicni deleni na L a P nema uz prilis smysl.

          • embecko

           Francouzsky stat odebira z vydelku (dani) 45%, zatimco socialni Nemecko jen 37%; redistribuce HDP dela 1/3.
           Pokud je pro vas, MaB rozsahly stat s vysokou mirou zdaneni a prerozdelovani znakem pravicoveho smysleni, pak proti tomu nemohu nic namitnout.

          • MaB

           embécko, ne pro mne. Ja jen konstatuji fakta. Tato situace existuje jiz nejméne 30 let a ma na ni zasluhu jak pravice, tak
           levice. Sarkozy slibil ve svém volebnim programu, ze zrusi 35 hodinovy pracovni tyden (zavedla levice), ale neudelal to.
           Proc ? Je to nepopularni !
           Ted‘ je ve Francii systém hybridni, neco mezi kapitalismem a socialismem, kdyby prisla k moci Le Pen, byla by to obdoba komunismu.

          • embecko

           Takze Francie je tradicne pravicova zeme a „kdyby prisla k moci Le Pen, byla by to obdoba komunismu“…tak jo, diky za debatu.
           Ono to deleni pravice/ levice se samozrejme za nastupujiciho fasismu stira, vznika jedna fronta delniku, rolniku a korporatni inteligence, jejiz zamerem je zcela neideologicka zachrana spolecnosti. Samozrejme stare rozvrhy stale funguji, takze to nebezpeci je treba na nekoho hodit a zaroven je treba podrthnout svoji ne-ideologicnost. Dneska to sliznou chudaci antifasisti, kterym casem zakrouti krkem deklarovani antifasiste, o tom zadna pochybnost.

          • MaB

           embécko, jen pro predstavu mala ukazka programu Marine Le Pen, prevzato z ceskych zdroju a doplneno.
           (odbornici – ekonomové hodnoti jako „hallucinant“.)
           Z pravicové politiky nízkých daní se přeorientovala na levicovou politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení, který má být dle nacionalisitcké ideologie určen pouze tzv. „pravým Francouzům“ a chránit je před globalizací. Její program obsahuje tyto cíle:
           Omezení imigrace – neprijimat uprchliky
           Návrat k tradičním hodnotám: zakázat potraty, podporovat místní tradiční kulturu
           Větší nezávislost na Evropské unii a dalších mezinárodních organizacích (nyni vystoupit z EU, z NATO, navrat k franku)
           Stanovení tarifů nebo jiná ochranářská opatření před levným dovozem ( Hranice a celnice)
           Obnovení trestu smrti, zejména pro teroristy, vrahy a překupníky drog
           Zrušení dvojího občanství, emigrace zero
           Nižší daně, minimalni plat + 200€ (tedy 1343 € cisty mesicni plat, penze v 60 letech,
           Zastavení výstavby mešit

           Muzete si najit progran FN uplny a udelat si na nej nazor vlastni. A mozna lepe pochopite, proc nebyla (zatim) zvolena.

          • Janika

           Tak já bych ji nevolila kvůli zákazu potratů a obnovení trestu smrti.
           Díky, MaB, ty detaily jsou zajímavé.
           Ještě by mě zajímalo, jestli by podporovala agresi do cizích zemí, např. bombardování Sýrie? Co dělala v době napadení Libye, to jsem nezaregistrovala. Předpokládám, že to podporovala.

          • embecko

           MaB, proste bezna konzervativni pravice, stavejici na Hobbesovske smlouve: obcan odevzdava statu kus sveho zivota v podobe casu, penez a prace a za to vyzaduje takove plneni, ktere odpovida jeho predstavam jistot.
           Od narozeni jste znesvobozena statem a zato vam stat poskytuje urcite sluzby, jako treba prednost pri cerpani socialnich davek vseho druhu, coby jeho obcanovi.

           Pocatkem 90. let se zrusila „Stanovení tarifů nebo jiná ochranářská opatření před levným dovozem“ a vysledkem byl krach temer cele zemedelske sfery a nastup Babise. Cukrovary v hajzlu, zemedelske stroje v hajzlu, zemedelska druzstva v hajzlu. To se nam to hoduje, Svejku, kdyz nam lidi pujcujou…to se nam to kritizuji „ochranarska opatreni“ kdyz nepodnikame v zemedelstvi a necelime marocke konkurenci za 5 dolaru/ den.

          • embecko

           „Co dělala v době napadení Libye, to jsem nezaregistrovala. Předpokládám, že to podporovala.“
           Zrejme zmasirovana mainstreamem a objektivnimi komentatory predpokladas spatne, Le Penova svuj odpor k bombardovani krute odnesla, od te doby se s ni veze prezdivka „populisticky hovnival“, kterou ji pocastoval Henri-Levy.
           Jasne krajne pravicova populistka, protoze byla proti sesazeni Kaddafiho, ktere dle ni mohlo prinest jen nestabilitu a ohrozeni Francie.
           http://www.welt.de/debatte/kommentare/article106199043/Marine-Le-Pen-Nostalgikerin-der-Tyranneien.html
           Tady v clanku „LePenova- nostalgik tyranie“ konkretne prichazi vysmech: „Ze se (podle LePenove) s padem Kaddafiho uvolni cesta radikalnimu islamismu? Jak smesne!“.
           No vidis, jedina byla proti libyjskemu angazma (nevim jak nova levice) a ted, kdyz doslo na jeji slova, progresivni humaniste se radsi obrati k hromadnym vrahum, protoze jsou tak nejak umerenejsi.

          • Janika

           Moc děkuji, saxi, to jsem nevěděla. A stačí mi to, abych ji volila :-). Snad i ty potraty bych jí odpustila, stejně by to, doufám, neprosadila. Nakonec, vzpomínám si na jednu větičku z výkladu profesora dějepisu: „Francouzi mají díky svému způsobu života málo dětí, protože si raději užívají.“ Prostě v tom umějí chodit.

          • Seal

           „MaB, proste bezna konzervativni pravice…“
           Saxi, takže ta rodinka Le Penů bude asi něco jako u nás Bendova famiglie? To by mohlo vysvětlovat, pro o Le Pen projevil zájem třeba Klaus, ale už ne to, proč fascinuje Okamuru nebo rovnou Adama B. Bartoše. To, že přitom nejde dohledat nějaký ucelený program její strany mi přijde příznačné. Co jsem koukal na ty útržky, tak je to směs populismu, nacionalismu a potencinálního autoritářství. To, že se součqasně staví proti oficiální francouzské politice, v tom nehraje až tak velkou roli, protože všechny podobné strany musí vystupovat tzv. antisystémově. No a klidně jsou u toho jschopny používat třeba i rétoriku, kterou doposud používala levice nebo tzv. antiglobalisté.

          • MaB

           Janiko, pro Sarkozyho volili v prvnim kole ani ne 3 volici z 10, 7 jich volilo jinak.
           Mohu rici, ze velka vetsina Francouzu byla proti valce v Libyi, mnozi z nich to vyjadrili v manifestacich, peticich apod..
           Jednou z charakteristik populistu je rikat to, co se libi vetsine.
           Tim nechci Marine Le Pen obvinovat z oportunismu a dokonce jsem schopna verit, ze i jeji nesouhlas s touto valkou byl uprimny.
           Nikdy bych pro ni ale nevolila !

          • Ondřej

           Vzhledem k tomu, že stranu Le Penové financuje banka napojená na Putinaův režim, pak je otázka kým je..Putin jako levičák mi přijde asi tak absurdní jako kdyby byl označován za liberálního pravičáka…Myslím, že Lepenová v tomto bude prostě tím, pro co mají učebnice politologie vcelku přesné pojmenování – nacionální korporativismus, případně korporátní syndikalismus.

           Mě osobně se nejvíce líbí tato definice.

           „Typickými rysy fašistických ideologií jsou zejména rovnostářský kolektivismus, autoritativní a vůdcovský princip, vypjatý nacionalismus, militarismus, kult modernity, mládí a síly jakož i silná ekonomická role státu chápaného korporativisticky, v němž soukromé vlastnictví musí sloužit kolektivnímu prospěchu.“

           Myslím že jedna z nejpovolanějších levicová filosofka Hannah Arendt by s touto definicí souhlasila. V zásadě stejným opisem takto se chovající režim označila ve své knize Původ totalitarismu, kde spolu velmi těsně srovnává fašismus a stalinský komunismus.

          • MaB

           Ondreji, opet jste trefil hrebik na hlavicku, :)
           Dekuji, ze jste upresnil a dolozil, co jsem se snazila ve velice zjednodusené forme vysvetlit i ja.

          • hans

           ondřej: „Vzhledem k tomu, že stranu Le Penové financuje banka napojená na Putinaův režim“

           Cha, cha. Takže z toho plyne:
           1. Na západě a ve Francii zvláště dávají banky úvěry podle politických a ideologických kritérií. V Rusku dávají banky úvěry podle finančních kritérií. Čí banky půjdou rychleji do háje?
           2. Kauza dokazuje, že všechny francouzské banky jsou buď napojené na režim, nebo přímo režimní služky.
           3 Na základě čeho tvrdíte, že ona banka je „napojená na režim“? To, že dali úvěr straně na vzestupu, dokazuje jen, že jsou normální finančníci.

           Cha, cha. „zejména rovnostářský kolektivismus, autoritativní a vůdcovský princip“
           Tak pitomou definici jsem léta nepotkal. Rovnostářský kolektivismus je přece neslučitelný s vůdcovským i autoritativním principem. Arendtová sice byla typický evropský intelektuál, který si vysná nějaké koncepce a pak se vzteká na realitu, že do jeho chlívků nezapadá, ale neurážel bych ji tvrzením, že by se pod takovou směšnost podepsala.

 4. Astr

  Londýňané si zachovali zdravý rozum a srdce a nevěří tomu, že obětmi bombardování se nestanou z větší části civilisté.

  Londynane a nebo Syrane v Londyne jak ukazuje foto?

  • Janika

   To jako že Syřané jsou lidé podřadné kategorie a jejich protest nemá takovou váhu, to jste chtěl říct, Astře?

   • Astr

    Zajimava reakce :-)
    Delalo by Vam Janiko potiz, kdybyste to videla tak, ze pro lidi ze Syrie je to mnohem vice osobni nez pro prumerneho Anglicana. a proto se sesli k protest.?
    To ze se jich to tyka vice a osobneji rozhodne nema s podradnosti podle Vase trideni nic spolecneho.
    Stezujte si v Anglii na massmedia ze spravne neinformuje Anglicany tak jak jsou informovani Syrane.a Janika
    Pak se jiste pridaji k jejich protestu proti bombardovani.
    Jejich premier Cameron spolu se Sarkozym a Obamou byl ten co bombardoval Libyi a nyni Syrii.
    Jinak k Vasemu trideni:
    Lidi podle kategorii to ano, ale Vase cleneni na podradne a jine mi pripada nespravne a proto nevhodne
    Myslim ze normalni obcan rozlisuje predevsim zcela zrejme priklady jako
    pracujici-nepracujici, vzdelani-nevzdelani, mirumilovni-nemirumilovni, chytri- menechytri az vubec ne, atd
    tedy kriteria s jasnou moznosti rozliseni,
    trideni dle Janiky na podradnost a nepodradnost je v pripade homosapiense velmi obtizne protoze co clovek to jiny nazor.
    Ale pokud jinak nedate Janiko a hledani ci podezreni z podradnosti je pro Vas zasadni
    . pak podle Vaseho komentare z toho vychazi ze“podradni“ jsou Anglicane protoze se v dostatecnem poctu nepripojili k Syranum .
    Z pohledu Pravdy a lasky mate jiste Pravdu.
    Domysleno jeste dal, „lidsky podradni“ jsou FSICHNI obyvatele Evropy a sveta, kteri neprotestuji proti bombardovai nejen v Syrii dnes ale po celem svete, , kteri neprotestuji proti valkam proti nasili a vubec proti FSEMU zlu a nelidskosti na tomto svete.

    • Janika

     Tak to se omlouvám, Astře, špatně jsem si Vaši poznámku vyložila.
     Nevím, jestli poslední odstavec nemyslíte ironicky – ale ano, vidím to tak.

     • Kamil Mudra

      „Nevím, jestli poslední odstavec nemyslíte ironicky – ale ano, vidím to tak.“
      No a jak to svoje vidění řešíš, Janiko? Máš sadu transparentů proti všemu zlu, kterou pravidelně využíváš na demonstracích, nebo také patříš k těm „lidsky podřadným“?

       • Kamil Mudra

        To jsem si, samozřejmě, všiml. Jenže to je jako bys chodila s transparentem „Za čistou vodu!“ na setkání „žabiček“. Nebo si snad myslíš, že my ostatní máme nějakou perverzní radost z utrpení těch lidí co na ně ty bomby padají? Že jim to přejeme?

        Díval jsem se na tu fotku demonstrujících a říkal jsem si kolik z nich má asi nějakou uskutečnitelnou představu o tom jak tu šílenou situaci v Sýrii řešit po dobrém.
        Ono je to snadné napsat si na ceduli „Stop Bombing Syria“ a připojit se s ní k davu.
        Nebo napsat na web: „Protestují proti tomu, co se u nás neříká: Ne, my nebombardujeme teroristy, nějakou „entitu zla“, my bombardujeme Sýrii a její obyvatelstvo.“

        No ale co tedy s tou částí obyvatelstva Syrie, která vraždí jinou její část obyvatelstva a proklamují že až s tím budou v Syrii hotovi, tak se pustí do dalších zemí dokud to nebude všude podle jejich mustru? A nehodlají o té své vizi s nikým diskutovat.
        Máš nějakou dobrou radu, kterou by bylo možné realizovat?

        • Janika

         Radu mám jedinou – nedávat zbraně opozici a vůbec se jim tam neplést zvenčí.

         Píšeš, že nikdo nemá radost z bombardování nevinných. Jenže takhle se o tom u nás vůbec neuvažuje – bombardujeme přece „islámský stát“, teroristy. A z toho máme radost.

         Jinak zásah Ruska je jediný jakž takž oprávněný, jsou tam na žádost legálního prezidenta. Proč tam lezou ostatní, to je neospravedlnitelné.

         • Kamil Mudra

          Francouzi jsou tam také s Asádovým souhlasem, coby spojenci Rusů. Ale ostatní tam nemají co dělat. Právě jejich nespolupráce je a bude příčinou navýšení zbytečných a nezasloužených civilních obětí.

         • MaB

          Francie a Rusko budou koordinovat své utoky v Syrii, to se nevidelo od Studené valky.
          Symbolické setkani mezi FH a VP vyustilo v rozhodnuti konkrétni a dosud neznama, ktera budou realizovana v tomto novém francouzsko-ruském partnerstvi v boji proti terorismu Daesh.
          Ani jeden z nich nezmenil pozici ohledne budoucnosti Syrie, ale shodli se na tom, ze prioritou je boj s terorismem.

          „La France et la Russie vont coordonner leurs attaques en Syrie, cela ne s’est pas vu depuis la Guerre froide“, La rencontre symbolique entre François Hollande et Vladimir Poutine a débouché sur des décisions concrètes et inédites qui seront mises en oeuvre dans ce nouveau partenariat franco-russe pour lutter contre le terrorisme et Daesh.

     • Astr

      Vidite to spravne :-)
      Uz to bylo probirano vicekrat a vzdycky na moji poznamku ze lidi jsou hajzlove nekteri jeste vic nez jini
      dostavam odpoved ze vetsina lidi je dobrych a ze tech nedobrych je mensina.
      Po tolika ujistenich bych tomu rad I uveril, jen mi v tom brani to neustale valceni .
      To skutecne vrazedne, vic nez to internetove .
      Mozna je problem jen v tom ze ta vetsina dobrych tu svou dobrotu neumi projevit.
      Zlepseni nenastalo ani po zrozeni kategorie „slunickaru“.
      Stale dobrou vetsinu nevidno. Stale se nic na svete v mezilidskych vztazich nezmenilo .
      Drive za vetsinu promlouvali kralove
      dnes predstira byt mluvci lidu tu JWB tu Obama tu Merkel. Mluvcimi koho jsou doopravdy
      nekteri vi jini tusi kdoze jsou ti lumpove s kym cim = cernou dusi
      proto stale nic, jen problemu je vic a vic :-(

      • Kamil Mudra

       „Stale dobrou vetsinu nevidno. Stale se nic na svete v mezilidskych vztazich nezmenilo.“
       Já myslím, Astře že vidno. Jenomže, bohužel jen to „vidno“ a nic víc, protože moc je v rukou těch hajzlů. Dostat se k moci vyžaduje často hajzlovské metody a tak ji mají ti kteří je používají. To je problém starý jak lidstvo samo a dosud nevyřešený – v malém i velkém.
       No a následky toho také vidno.

      • Janika

       Když Vy si myslíte, Astře, že hodní jsou (většinou) ti dole, špatní ti nahoře. Já si na rozdíl od Vás myslím, že kdyby se ti lidé prohodili, rázem by z hodných byli zlí a naopak. Protože systém, ve kterém žijeme, by je takto zpracoval, hráli by role, ve kterých se ocitli.

       • Astr

        Jako omluva “ tech nahore “ je to az slunickarsky korektni :-)

   • PeeBee

    spis, ze vetsina londynanu pujde radeji po predvanocnich nakupech, nejaci mrtvi v syrii je nezajimaji ani za mak. schvalne, az se zeptam anglicky mluviciho ozraly ted v patek na ulici, bude vedet, kdo je assad?

 5. Astr

  Situaci kolem Syrie a uprchliku vidi jinak Koller (viz nize) nez slunicka a massmedia

  Před několika lety jsem šokoval názorem, že se dočkáme situace, kdy za americké zájmy budou bojovat islámští teroristé. A je to tady. Americká podpora Turecka a jím podporovaných teroristů je již nepřehlédnutelná. Dále se USA snaží různým způsobem působit na Francii, aby nespolupracovala s Ruskem a nepodporovala syrskou armádu v boji proti teroristům. V neposlední řadě přešlo americké letectvo k přímým útokům proti syrské armádě, takže nepokrytě pomáhá islámským teroristům. Američané se snaží sabotovat ruský boj proti islámskému terorismu i propagandisticky. Neustále omílají, že dochází k bombardování civilistů; a speciálně pro Evropany je určena legenda, že ruské nasazení zvyšuje počet uprchlíků. Jestli někdo prchá, tak jsou to islámští teroristé podporovaní z Turecka. Logicky prchají ke svým sponzorům. Následně lze předpokládat, že se pojedou zotavovat do EU k mutti Merkelové za peníze evropských daňových poplatníků jako ubozí uprchlíci. Dále americká a od ní závislá evropská propaganda, včetně české, vytváří nepravdivý mýtus o Kurdech, kteří bojují proti prezidentu Asadovi. Kurdové v Iráku, Sýrii i Íránu pouze brání svoje historická území. V Sýrii je dlouhodobě nikdo neutlačoval, pouze docházelo k útokům ze strany Turecka. To naopak stále vraždí Kurdy v Iráku s cílem obsadit ropná pole v prostoru Mosulu a Erbílu. Situace došla tak daleko, že irácký ministr obrany vyzval Turecko ke stažení armády z iráckého území a hrozí stížností u Rady bezpečnosti OSN. Lze si představit, že USA budou proti, přestože Kurdové jsou dlouhodobě jejich spojenci v Iráku. Prostě USA – spojenec k nezaplacení. V neposlední řadě americká propaganda stále opakuje historky o krvavém vrahu Asadovi a počítá všechny mrtvé na všech stranách jako jeho oběti. Připomíná mi to lež kolem tisíců povražděných muslimů v bosenské Srebrenici, stupidní tvrzení, že Stalin nechal povraždit více než 100 milionů Rusů, nebo propagandistické výmysly o hromadách mrtvol v Bukurešti koncem vlády diktátora Ceausesca. Samé výrobky americké propagandy.

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Martin-Koller-uderil-Zadni-uprchlici-Paraziti-a-dezerteri-jsou-to-Hnal-bych-je-A-Islamsky-stat-lze-porazit-takto-podrobne-popisu-412197

  • Jana Kučerová

   Plně souhlasím ms Vaším názorem a s názorem Janiky.

 6. Astr

  Jak vidno ve Francii, stale neni dost zle aby byla zvolena Le Pen!
  Humanitarni bombardak a likvidator Kaddafiho dostal duveru lidu :-)
  Vule lidu vule Bozi !
  Stale jeste neni dost zle, ale az dojde k obohaceni islamem bude konecne jasno .. Pak ani Le Pen nepomuze !
  Ještě zhruba před rokem hrozila Západu pomalá, spořádaná demografická smrt provázená celkem nenápadnou, plíživou islamizací a postupným osekáváním našich svobod (přeci nebudeme vážené muslimské spoluobčany provokovat
  tu karikaturami, tu rozsvěcováním vánočního stromečku, že)? Vše mohlo být okořeněno občasnými teroristickými útoky (provedenými pochopitelně osobami, které náboženství míru špatně pochopily).

  V CR jsou I jine blogy ne k Deutschlandu v predlonu !
  Třikrát a dost, Německo !!
  Milé německé elity, to vážně nedokážete žít bez oficiální státní doktríny, jako třeba my Češi? Už potřetí během staletí s sebou táhnete do bláta a zoufalství pěkný kus civilizovaného světa, už potřetí během sta let kvůli vám poteče krev nevinných na všech stranách (tzn. samozřejmě i těch „umírněných“, nesprávně praktikujících muslimů, které budou u nás v Evropě vraždit jejich horlivější souvěrci). Milé německé elity, pěkně děkujeme za váš militarismus, národní socialismus i neomarxismus.“

  http://jiribartak.blog.idnes.cz/c/487644/trikrat-a-dost-nemecko.html

  • PeeBee

   u kolera jedina vec – v jeho blizkovychodni rovnici pravidelne chybi jeden prvek, ktery tam neodmyslitelne patri a zcela jiste ma vliv i na soucasne deni. u pana kolera to je pravidlem, takze to nebude opomenuti. navic je trosku hystericky, rekl bych.

 7. Pingback: Londýn: Protesty proti bombardování Sýrie | Outsider Media
 8. Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Londýn: Protesty proti bombardování Sýrie
 9. embecko

  Musim to dat sem dolu, Seale, ztracim se v tom:
  „Saxi, takže ta rodinka Le Penů bude asi něco jako u nás Bendova famiglie?“
  Pokud chcete zastavat pozici nestranneho komentatora (rozumime si), jak to vysvetlujete ve svem jinem prispevku:
  „Mě hlavně zajímá, jak věci fungují, a je mi srdečně jedno, že si mě kvůli tomu hned strčíte do jakého šuplíku.“,
  tak nemuzete argumentovat Bendou, ale konzervativci obecne. Konzervativci funguji tak, jak rikam nahore a je jich vice odnozi, skupin a urovni…ale to, co ma LePenova v programu (co je dosazitelne na netu v prekladu) je temer pouze konzervativni.

  Problem se rozviji tak, ze „demokraticky mainstream“ si sveho odpurce sam konstruuje, vymysli, aby se mu s nim dobre bojovalo. Drive to byli samozvanci a zaprodanci, dnes jsou to pravicovi populiste. Populista je zajimave oznaceni, vycita politikovi, ze se ridi pranim lidu a nikdo se nad tim ani nepozastavi. Pravicovi extremiste v Nemecku zas pozaduji, aby jejich deti smely chodit na verejne hriste, placene z jejich penez. Nerikam ze neexistuji pravicovi extremiste a ze populismus nemuze nabrat spatny smer, kdy svoji nabidkou zacne vyvolavat poptavku, ale naprosta vetsna takto oznacenych skupin je v podstate jina, nezli za jakou je vydavana.

  Pak samozrejme dlouhodobym masirovanim sveho protivnika realne vytvarite…jste slusny clovek, seale, ja o vas budu denodenne roztrusovat, ze jste hovado, debil a nezdvorak, furt, stale dokola…az vam jednou ujedou nervy a odpovite mi, ze sam jsem debil…a ouha! podivejte! Vzdyt jsem rikal, ze Seal je nezdvorak a hrubian a tady mate dikaz!

  • Seal

   Saxi, pokud zpochybníte nějaké běžně používané termíny, tak to ještě neznamená, že tím problém přestal existovat. Víte přece moc dobře, že Le Pen je označována za populistku proto, že se snaží lidem vsugerovat, že na složité problémy existují jednoduchá řešení. A pokud její strana nemá nějaký program, který by šlo snadno najít, tak to určitě není znak nějakého politického konzervatismu. V podstatě jenom relativizujete běžnou terminologii a svádíte to na nějaký mainstream. To mi docela připomíná poč. 90. let, kdy byl za vola považován každý, kdo dál používal termíny kapitalismus nebo třídní zájmy, protože u nás šlo přece akorát o vybudování sociálně tržní ekonomiky :-) Takže stejně jako tehdy jste si díky tomu spolu s Klausem nadělili hned rovnou mafiánskou verzi kapitalismu, tak i dneska máte šanci díky stejné relativizaci zvolit si rovnou nějakou „lepší“ demokracii.

   • embecko

    „Le Pen je označována za populistku proto, že se snaží lidem vsugerovat, že na složité problémy existují jednoduchá řešení.“

    A politika, ktery neni populista, poznate podle toho, ze lidem vysvetli, ze pred nimi stoji slozity problem, ktery vyzaduje slozite reseni.
    Jestli mate potrebu LePenovou demonizovat az kriminalizovat, tak prosim, ale nic se tim nevyresi, nakonec stejne zvitezi sarija. Jestli chcete, mate posledni slovo :o)

    • MaB

     Trestni soud v Lyonu dnes zprostil viny M. Le Pen, souzenou za „provokaci k diskriminaci, nasili a nenavisti“ po té, co prirovnavala v 2010 modlitby muslimu v ulicich k nacistické okupaci.
     Hrozil ji rok vezeni a 45000€ pokuty. Ale prokurator navrhl zprosteni, protoze „kdyz pani Le Pen udavala modlitby ve verejném prostoru provozované ne celou muslimskou komunitou, ale mensinou, uplatnovala tim jen své pravo na svobodu projevu“.

     A pak ze svoboda projevu neni dulezita !:)

     Pani Le Pen nechce stavet mesity, existujici chce rusit a pak hovori o okupaci, kterou prirovnava k nacistické.

     Le tribunal correctionnel de Lyon a annoncé, mardi, la relax de Marine Le Pen, jugée pour „provocation à la discrimination, à la violence ou à la haine“, après avoir comparé en 2010 les prières de rue musulmanes à l’Occupation nazie.
     Elle encourait un an de prison et 45 000 euros d’amende. Mais le procureur Bernard Reynaud avait requis la relaxe, estimant que „Mme Le Pen, en dénonçant ces prières dans l’espace public, imputables non à l’ensemble de la communauté musulmane mais à une minorité, n’a fait qu’exercer sa liberté d’expression“.

    • Seal

     Aha, takže když napíšu, že třeba Okamura (ať furt neřešíme jenom Le Pen) nemá skutečný politický program a jenom se veze na emocích voličů, tak ho tím výrokem demonizuju až kriminalizuju? To by mě bez vás opravdu nenapadlo :-)

 10. MaB

  embéčko, proč podceňujete naši inteligenci ? Proč myslíte, že si nejsme schopni udělat vlastní názor i bez medií ?
  Dám vám velice názorný příklad. Jiste si vzpominate na obrázek z Charlie, který zobrazuje utonulého Aylana a který vzbudil veliké rozhořčení v mediich i v CR.
  “rire de la mort d’un petit garçon !”. smat se smrti malého chlapce ! skandál ! hanba ! cynismus ! žumpa !
  Ale pokud se nenechame zmanipulovat, „nevyjeme s vlky“ a zapojíme vlastní rozum (mozek), co zjistime ?

  1. ten obrazek neni „legačníi“, pranyřuje určitou realitu
  2. V obrazku nacházíme to, čemu se říká symboly:
  McDonald – symbol bezuzdného konzumovani, našeho nezřízeného „přežírání se“
  Obloha je krásně modrá v Evropě, vše je dobré, žijeme v míru a nadbytku
  Moře dole není modré, písek není žlutý, tráva není zelená, vše je šedé, smutné, bezutěšné
  PROČ ? Á karikaturista Riss svou kresbou ukazuje kontrast a odpovídá:
  Malý chlapeček Aylan je mrtev. (jeho obrazek se stává poeticky křehkým, jen načrtnutý tužkou)
  A Aylan je pro něho symbolem lidí, kteří prchají před válkou a barbarstvím, aby zemřeli na prahu „zaslíbené země“- Evropy, „tak blízko cíle“ (si près du but)

  Tim odpovidam i PeeBee na jeho utoky proti Charlie (asi zase zbytecne) i Janice. Také neschvaluji, kdyz je zranovana neci vira (zpravidla to neni cil, ale je to tak chapano), ne vse se satirikum z tech 400 000 kreseb povedlo, ale jsem rada, ze pokracuji.
  Svoboda slova a projevu je neco nesmirne cenného. A oni za ni byli ochotni umrit.

  • embecko

   „Proč myslíte, že si nejsme schopni udělat vlastní názor i bez medií ?“
   Vy jste tam byla, MaB, kdyz ten nebozak utonul? Schopnost manipulace (podlehnuti manipulaci) neni otazka intelektu (do jiste miry), je to biologicka podminenost, na nektere speky proste skocit musite, protoze to jinak nejde.
   Ted nedavno jsem nekde cetl pekny clanek, proc inteligentni lide podlehaji manipulaci vice, nezli hlupaci…je to proto, ze o predlozenem (falesnem) problemu premysli, cimz je drzi v hrsti od sameho zacatku, zatimco hlupak odmitne a venuje se jen obrazum v ramci prve signalni.
   Nebylo nahodou telo toho chlapce manipulovano, pricemz obraz karikatury vychazel z jiz zmanipulovane pozice? Tedy nekarikoval obrazek nahodou neco jiz arteficialniho, co by v nasi mysli normalne vubec nemelo byt, protoze coby nemanipulovane by to vubec neexistovalo?
   To je skoro odpoved na tu poznamku vyse, ze manipulaci podlehaji spise inteligentni lide: predhodi vam nejaky falesny obrazek a vy ho rozebirate a delate z nej realne zavery…z „niceho“, z „ciziho prani“ povstane u druheho cloveka realny vzorec chovani…to je preci prava podstata manipulace.

   • MaB

    embécko, ten snimek, ktery obletel svet, s nejvetsi pravdepodobnosti manipulovan byl. Ale co na tom ?
    Ten chlapec je skutecne mrtev. Jako desitky, ne-li stovky, dalsich deti. které umiraji také skutecne, ale „anonymne“.
    A jestlize poslouzil maly Aylan Rissovi jako symbol, ktery na tuto realitu upozornuje a odsuzuje ji, nemam s tim problém.
    Spis mne zarazi ta hystericka reakce na jeho kresbu.
    A fakt, ze mnohé pohorsila vice nez sama ta skutecnost, kterou ukazuje.

    • embecko

     Tak to ja vedel uz pred publikaci te karikatury, ze na jih od Evropy umiraji deti a tak nepotrebuji, aby mne nekdo na to upozornoval, navic takovymhle hloupym zpusobem. Zrejme jste nebyla jedina, ktera to nevedela, protoze odezva na tu hanebnost byla vcelku velka…mela byste vic cist noviny. Take si trochu srovnejte pocty, tech mrtvych deti nejsou desitky ci mozna stovky, ale statisice.

     • MaB

      embécko, i kdyby zemrelo dite jediné, je to prilis.
      Za „hanebnost“ povazujete tu kresbu nebo fakt, ze umira nespocetne deti ?
      Jakym ne hlopym zpusobem na to reagujete vy ?

      • embecko

       Za hanebne a hloupe povazuji to, ze se mne nekdo v roce 2016 snazi uporornit na to, ze na Jihu umiraji deti. A jeste odpornejsi byla kycovita sebelitostiva reakce na to. Chudaka kluka naaranzovali, vyfotili, medialne zneuzili, aby pak nad nim druzi ronili krokodyli slzy. Ted stacil banalni utok, jake se tam dole odehravaji denodenne a uz se jde zase do toho, kluk nekluk. Na me to je uz nejak moc, nechci do toho dal zabredavat, zatim diky.

       • MaB

        embécko, to je omyl, mym zamerem bylo ukazat vam, ze zalezi jen na nas, zda se nechame manipulovat medii nebo jestli se spolehneme na svuj vlastni rozum usudek.
        A na tom znamém obrazku jsem to pouze demonstrovala. V zadném pripade jsem vas neupozornovala na to, ze v r. 2016 umiraji deti.
        Jsem rada, ze sem dal Ondrej dokument UNICEF, 700 deti letos, coz je priserné, i kdyz to nejsou ty statisice, jak informujete vy.

      • Ondřej

       I kdyby to bylo naaranžované, pak jako epitaf a varování lidí co snad svoje lidství neredukovali jen na biologické pudy, tak na fakt, že se utopilo 700 dětí tak ta fotka jakkoli upravovaná má setsakramentsky REÁLNOU vypovídací hodnotu.

       Takže aby to bylo dostatečně alarmující pak i kdyby Aylana namaskovali jako smutného Pierota a naaranžovali do dětského námořnického obleku jak z prvorepublikového maloměstského odpoledního korza nebylo by to vůbec manipulující, když těch zbývajících 699 dětí v té nejpřirozenější podobě utonulých, jsme shlédnout nemohli….

       http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/386563-podle-unicef-se-letos-ve-stredozemnim-mori-utopilo-uz-700-deti.html

    • danaver

     A co když to byla figurina? Pokud je někdo schopen vytvářet aranžmá z těla mrtvého dítěte, tak fotka figuriny je oproti tomu prostě děsná prča. Chlapeček neexistoval, ale všichni vyronili krokodýlí slzy, realita byla odsouzena…
     navíc, o jaké realitě je v souvislosti se snímkem řeč, jakou máme odsoudit, když těch úrovní je tam několik – a ta prvořadá je,že tatínek nepoužil záchrannou vestu ani jinou, bezpečnější cestu – a s tím my nemáme nic společného.
     Realitou jsou mrtví a ruiny měst v Sýrii, těch protiválečncýh symbolů by se tam našlo mnohem víc, a my bychom se mohli cítit provinile i bez manipulace.
     ale to by nepodporovalo ty správné tendence směrem k běžencům, že ano, tak je třeba vysvětlovat a vysvětlovat…

    • Janika

     „fakt, ze mnohé pohorsila vice nez sama ta skutecnost, kterou ukazuje.“
     Ano, to přiznávám, i to, že jsem o tom psala a přitom jsem kresbu pořádně neviděla, měla jsem to zprostředkované z ruského tisku. Takže díky za info, MaB, Vaše připomínky mi připadají rozumné.
     Víte, mně se Hebdo a jim podobní zprotivili tím výběrem „nepravostí“, jaké pranýřují. To je ale jen můj osobní pocit. Prostě jim nevěřím, když neviděli například takové zvěrstvo, jako bylo bombardování obyvatelstva na Ukrajině vlastní vládou. Chápu, mají jiné priority, ale jejich priority nejsou mými.

  • Astr

   Svoboda slova a projevu je neco nesmirne cenného. A oni za ni byli ochotni umrit.

   Ano souhlas ale nesmite o tom premyslet moc do hloubky abyste nakonec nezjistili je je to skoro na nic az na hovno :-(
   Fantasticke siditko ze se az nutno divit proc tu svobodu slova obcas nekdo zakazuje.
   Naplnuje ovcana uspokojenim ze si muze rici ci namalovat co chce,
   ze si ulevi kdyz sdili svoje pocity obvykle vice nespokojenost nez radost a tim to take konci.
   Vladci vzdy hazeli bobek na mineni lidu at jiz byl presentovan svobodne ci nesvobodne !
   Vlk se nazral, koza zustala cela rika krasne prirovnani k tomu az do jake podoby se dostal prerod od demokracie k demokrature.
   Pocit svobody nakrmen a dravy TRH (bez privlastku) zustava neohrozen a pozira stale lepe a neradostneji mene schopne.
   Pritom by stacilo jen malo, aby lide neotrocili TRHu ale aby TRH slouzil lidem.
   Jiste nelze FSEM, ale co nejvice lidem, nejen aby jen 1% lidi vlastnilo 99% FSEHO na teto planete. !
   Zmen to homosapiensi a posles do vecnych lovist nejen vsechny kteri citi potrebu pro neco a za neco bojovat, od slunickaru az po terroristy. ale take mozna pohnes i s myslenim cloveka co dosud pise historii opakovane podle stale stejneho scenare tak, ze rano zije pohlavne aby se vecer mlatil po hlave:-(
   howk

   • MaB

    Svoboda projevu a pravni stat jsou nesmirne dulezité, otazka je, jak by s nimi nalozili ti, kteri jich zatim sami nejvice vyuzivaji:

    Trestni soud v Lyonu dnes zprostil viny M. Le Pen, souzenou za „provokaci k diskriminaci, nasili a nenavisti“ po té, co prirovnavala v 2010 modlitby muslimu v ulicich k nacistické okupaci.
    Hrozil ji rok vezeni a 45000€ pokuty. Ale prokurator navrhl zprosteni, protoze „kdyz pani Le Pen udavala modlitby ve verejném prostoru provozované ne celou muslimskou komunitou, ale mensinou, uplatnovala tim jen své pravo na svobodu projevu“.

    Pani Le Pen nechce stavet mesity, existujici chce rusit a pak hovori o okupaci, kterou prirovnava k nacistické.

  • Ondřej

   Přesně tak, MaB. Aylan (a tisíce dalších) mohly žít, kdyby EU přetransformovala cca 1‰ (Promile!) unijních fondů jdoucí na kapitolu „podpora cestovního ruchu“, kdy si poslanci ČSSD staví penziony v Bruntálu, místě rekreačně asi tak exponovaném jako je ve Francii Saugeais. Nicméně je dnes už jasné, že hlavní strany v Německu nijak výraznou voličskou podporu neutrpěly, tedy že podobně jako třeba Corbyn v Británii má velkou šanci převzít po protievropských populistech vládní žezlo. Otevřený nástup fašistických stran tedy na Západě rozhodně očekávat nelze, naopak jejich nástup je patrný v postkomunistické střední Evropě. Embéčko žije asi v jiné Evropě, někde za nějakou zdí, protože jak jsem napsal minule.

   Německo s necelým milionem uprchlíků v tomto roce rostlo nejvíce za posledních 5 let a má nejmenší nezaměstnanost od spojení Německa. Takže kecy o vysávání sociálních výdajů, muslimských negramotných pobíračích dávek jsou jen prostá nenávistná hanobení rasy, národa, vyznání, je to útok na chartu OSN a Listinu základních práv atd. Realita je taková, že si žijeme čím dál tím blahobytněji, rostou mzdy v průměru o 3.5% ročně při téměř nulové inflaci či snad pro nemalou část spotřebního koše deflaci. Jen nechápu ty co se nechají nachytat na hoaxy a nesmyslné předpovědi o katastrofách, když jim proudí do peněženek čím dál tím více peněz a ceny buď stagnují nebo naopak zlevňují.

   The nominal gross domestic product (GDP) for Germany is higher than the previous level by an average of roughly 3%. The main reason is that expenditure on research and development belongs to capital formation. Zdroj: Statistisches Bundesamt.

   Takže nejen ona podpora ryze dlouhodobých investic s návratností hodně let přesahující jedno volební období, ale nově se utvářející finanční akumulace kapitálu (v Německu). Ten nechodí rozhodně tam, kde jsou negramotní nenávistní rozvratnící naší konzumně-producentské civilizace nekompatibilní s ekonomikou růstu Růstu:-).

   http://byznys.ihned.cz/c1-64924420-nemecka-nezamestnanost-opet-klesla-diky-uprchlikum-je-nejnizsi-od-sjednoceni-zeme

   • Kamil Mudra

    Myslím že k tomuto komentáři pod článkem není co dodat:
    „Jarda Malý • před 14 dny
    Bože to je blbost! Vznikají nová místa v neproduktivní sféře, kterou musí platit ze státního rozpočtu, tedy z daní a Skopčáci to oslavují jako úspěch! Ještě jim klesne nezaměstnanost, protože budou potřebovat víc policajtů.“

    Vlastně ano. Jak ta statistika nezaměstnanosti bude vypadat až do ní zahrnou i imigranty?

    • Ondřej

     Co je to neproduktivni sfera? Lékař nebo učitel? Vazne si myslíte ze jsou neproduktivni?

     • Kamil Mudra

      V článku se píše že:
      K jejímu růstu (poptávky po zaměstnancích) podle úřadu zřejmě přispívá masový příliv migrantů, který zatím pro Němce vytváří nová místa v bezpečnostních službách a státní správě.

      Nepíše se nic o lékařích nebo učitelích. Jsem dalek toho abych snižoval význam úředníků nebo bezpečnostních služeb pro chod státu. Ale také je vidím spíše jako nákladovou položku státu než ziskovou. Zjednodušeně řečeno, jde pouze o hlídače placené ze státní pokladny. Když přijmu do firmy dvacet vrátných a deset sekretářek navíc, jak to pozvedne její produktivitu?

      Jestliže v zemi přibylo milión nezaměstnaných (imigranti) a třináct tisíc domácích začalo pracovat, pak mi vychází že v zemi přibylo 987 000 nezaměstnaných.

      • Ondřej

       Produktivita se měří celkovou efektivitou. Jestli si soukromá firma myslí, že potřebuje 10 sekretářek, pak vy byste neměl dělat chytrého, co je pro ně produktivní. Oni to budou vědět lépe. Onendá jsem řešil problém s německou firmou Linde Technoplyn, řešila se situace s nějakou smluvní dokumentací, resp. neschopností dávat přepravci k dodanému plynu pokaždé novou smlouvu s tím, aby ji nechal podepsat statutárním zástupcem, a že smluvní podmínky jsou na webu všeobecně známé. Jenže oni neměli každou smlouvu zvlášť podepsanou resp. ani to, že se smluvními podmínkami seznámili. Občas nějaký chytrák se snažil třeba neplatit penále za pozdní platbu nebo se naopak soudili o včasnost dodávky, protože neměli smluvní terminy podepsané. Když jsme navrhovali ty smlouvy evidovat v nějakém DMS s tím, že by to stálo to a to, pak nám řekli, že je vyjdou právníci a soudy levněji. Ne každý by se chtěl soudit s Linde o penále za zpoždění dodávky, když by se jednalo o marginální částku. Ad hoc najímaní právníci urovnávající spory mimosoudní dohodou byli evidentně produktivnější než další aditivní modul jejich IT systému.:-)

       Jinak právník je a byl vždy náklad a soudní spory taktéž (časovým, administrativním, finančním). Ne vždy, jak vidíte ovšem tento náklad nepřispívá k vyšší produktivitě než jiný. Nehledě na to, že nakonec v řadě případů se produktivita řeší propouštěním lidí a automatizací a ne zvyšováním objemu zakázek. Takže jestli Německo dokáže mít slušný růst a nejnižší nezaměstnanost, pak řeší svoji ekonomiku optimálně. Produktivita je časová jednotka potřebná v poměru k vykonání nominální hodnoty práce, ovšem v ekonomickém kontextu měřená ziskem. Kolik práce (a s jakými vedlejšími náklady mimo pracovní sílu samotnou) a za JAK DLOUHO potřebují na vygenerování 1kč resp. nějakého jejího násobku. Někdo to zvládne s 10 sekretářkami lépe než jiný s jednou. A není to jen o práci sekretářky jako takové, ale o jejím podílu na zisku. U vysoce ziskové činnosti by opomenutím něčeho mohlo mít fatální následky takže se vyplatí mít třeba i dvě „záložní“ sekretářky:-) Je to o organizaci a dělbě práce a ceně práce. Ale to bych Vás zbytečně školil ze základů podnikové ekonomie a tu vy jistě dobře znáte.

       • taras2

        Poučujete, a přitom děláte základní chyby, díky své mnohomluvnosti v tom máte nepřesnosti. Konkrétně: „Produktivita je časová jednotka potřebná v poměru k vykonání nominální hodnoty práce“ – nesmysl, produktivita je poměr mezi výstupy a vstupy a měří se za nějakou časovou jednotku.

        Z hlediska národohospodářského jsou lékař nebo učitel nebo úředník samozřejmě neproduktivními pracovníky, nákladovou položkou, nemají žádný měřitelný výstup (nebereme-li uzdraveného pracovníka jako tovar), jsou to tzv. režijní pracovníci. Tedy je zvýšení počtu policistů, učitelů, zdravotníků atd. v důsledku přílivu migrantů pouhým vyšším nákladem státního rozpočtu a nepřispívá ke zvýšení produktivity hospodářství, právě naopak. Přínosem by byli migranti pouze v případě, že by se zapojili do pracovního procesu s měřitelnými výstupy v daňovém přínosu pro státní rozpočet (které by byly větší, než náklady na ony učitele atd. vynaložené), což samozřejmě nehrozí ani v nejmenším. Ty vaše odkazy na přínos polských instalatérů pro britské hospodářství si strčte za klobouk, z Blízkého východu nepřicházejí instalatéři, ale převážně nevzdělaná, nevzdělatelná a neintegrovatelná muslimská mládež s kriminálními sklony, toužící po německých a švédských dávkách.

        • embecko

         Ted to sliznes, ty osklivy chlapecku…uz 2 hodiny ti pise odpoved…na tu dardu aby si Janika pripravila externi pamet.

         • taras2

          Hehe… ať si píše jak chce, ale to, že produktivita práce je časová jednotka, to nevygůgluje, ani kdyby se posrál.

          • MaB

           taras2, otrasl jste moji letitou jistotou ! :)
           Také jsem si vzdy myslela, ze produktivita je cas v pomeru ke kvantite (a naopak)
           Kdyz vyrobim za hodinu jeden vyrobek a vy to zmaknete za 10 minut, mate 6 x vetsi produktivitu nez ja.
           Nebo ne ?

          • taras2

           MaB, já už nějakou dobu dámami netřesu, ale jestli se chcete dovzdělat, tak http://eamos.pf.jcu.cz/amos/kat_spo/externi/kat_spo_2966/1/kap19.html

           Čas při měření a porovnávání produktivity hraje pouze roli jako srovnávací základna (musí být stejná), činitelem je zde výkon (při produktivitě práce většinou ve fyzických jednotkách), čas je ve jmenovateli.

           V tom vašem případě porovnáváte VÝKON za stejnou jednotku času, tedy za hodinu (nebo můžete i za deset minut), ale jako základna musí být zvolen vždy stejný časový úsek.

          • embecko

           Produktivita je jak rika taras, dokonce tam nemusi byt ani ten cas, kdyz na to prijde, protoze kdyz vy zmaknete oba jeden vyrobek (vystup), ale vy si pritom musite komponenty vyrabet sama (vysoky vstup), muzete mit vetsi produktivitu prace nezli taras s take jednim vyrobkem, ktery ovsem dostava ke kompletovani z prefabrikatu (nizka hodnota vstupu).

          • embecko

           Nahore jsem samozrejme vysi vstupu/ vystupu obratil, jak uz to umim, takze:
           Produktivita= vystup/ vstup. Cim je vstup vyssi, tim je cislo (produktivita) mensi, napr. 1/2, 1/5, 1/8 atd.
           Kdyz vy vyrobite jeden dzbanek z hliny, kterou si musite sama nakopat a naslapat, mate nizke vstupy, tudiz jste produktivnejsi nezli clovek, ktery vyrobi take jeden dzbanek, ale z hliny ziskane od dodavatele (vysoky vstup). A neni dulezite, za jak dlouho to vyrobite, cas vstupuje do hry jen kvuli srovnani.

          • Astr

           Tarasi odkaz na produktivitu je v poradku jen ta posledni veta tam zni az konspiracne :-(
           Čím je produktivita vyšší, tím lépe. V ekonomickém světě trhu, peněz a kapitálu to ovšem nemusí stačit.
           To znamena co?
           Ze pak nastupuje zakon Merkel-ismu ktery mluvi o obohaceni v kazdem pripade , produktivita neproduktivita zadna mira ?
           Kdybys to dovysvetlil a prelozil :-)
           Tve „kognitivní schopnosti“ Te k tomu predurcuji:-)

          • MaB

           I ja dekuji tarasovi2 a embécku, ze mne ochotne poucili. Diky odkazu jsem se „dovzdelala“ a vim, ze existuji ruzné produktivity.
           A mezi nimi i ta, kterou jsem znala:

           „V praxi se mužete setkat s ruznými druhy produktivity, přičemž asi nejběžnější je produktivita práce. V ní se vyprodukované množství výrobku měří (dělí) počtem pracovních hodin = produktivita práce v kusech za jednu hodinu. “

           Takze moje „letita jistota “ o té nejbeznejsi odolala.
           (ja za hodinu jen 1 vyrobek, vy 6 , tedy jste 6x produktivnejsi nez ja :)

           Pouceni pro mne: je velice dobré sjednotit si pojmy, kdyz si chceme rozumet.

          • Ondřej

           Ale jistěže, MaB. Debata s tvory pokoušející se revidovat klasiky je zbytečná, protože jejich snaha je zbytečná (jalový výkon z fyziky platí i ekonomice.

           Vaše – „V praxi se mužete setkat s ruznými druhy produktivity, přičemž asi nejběžnější je produktivita práce.“

           Je samozřejmě platná a to jsme si ještě nic neřekli o mezní produktivitě, která samozřejmě jakoukoli iluzi linearity determinuje a další zajímavá věc (i když jak pro koho), že produktivita (samozřejmě do jisté míry, tady je dobré sledovat třeba Philipsovu křivku, který ještě do našeho vzorce „zatahuje“ cenu peněz, tedy inflaci a nezaměstnanost, tedy jeden z indikátorů poptávky :-) a to že produktivita je ovlivněna (ano, je pak vyšší) mírou kapitálu investovaného do produkce. Není tedy jen „nutným“ nákladem, ale i nákladem investičním. A tím může být schopná sekretářka nebo pozorný šéf ochranky hlídající jestli někdo nekrade zvyšovat produktivitu.

           Myslím, že tuto odbočku není nutné dále rozvíjet, navíc je mimo téma, od kterého odvedl pozornost Kamil který se snaží zpochybnit to, že Německo nejenže s „negramotnými pobírači dávek“ nekrachuje, ale naopak ROSTE JIM BLAHOBYT i sociální deprivace jako zásadní důsledek nezaměstnanosti. 6% v dnešní postfinanční krizi je výborný výsledek.

           Pro Vás (nepředpokládam, že by to někdo další ze „zasvěcených“ chtěl číst a byl a schopen porozumět.) tady je práce Charlese Hultona, prof. ekonomie z National Bureau of economic reserarch působící v Cambridge – a jeho práce „Total Factor Productivity – Short Biography“.

           Kde vysloveně píše – „Output per unit input, or TFP, is not a deeply theoretical concept. It is in fact, an implicit part of the circular income flow model of economic theory . In that model, the product market determines the price (pt) and quantity (qt), of goods and services sold to consumers.“

           Jinak abychom to uzavřeli

           PRODUKTIVITA PRÁCE vyjadřuje množství užitných hodnot vytvořených za jednotku času bez ohledu na vynaložené náklady. Je vyjádřením úrovně efektu lidské práce.

           METODY MĚŘENÍ PRODUKTIVITY PRÁCE:

           1. Naturální metoda vyjadřuje produktivitu práce v hmotných jednotkách.

           1.1. vyjádřena přímým způsobem vzorcem: P=Q/T

           1.2. nebo nepřímým způsobem vzorcem: W=T/Q

           kde P je produktivita práce, Q je množství zhotovených výrobků (užitných hodnot), T je množství práce vynaložené na jejich výrobu ( vyjádřené v časových jednotkách ) a W je pracnost na jednotku výroby.

           Klasická učebnice ekonomie pro střední školy. Netřeba tady suplovat to co zanedbala škola socialistického státu.

          • Ondřej

           Pardon oprava—„ROSTE JIM BLAHOBYT, snižuje se nezaměstnanost a sociální deprivace jako zásadní důsledek nezaměstnanosti tak pomalu mizí. 6% v dnešní postfinanční krizi je výborný výsledek

        • taras2

         MaB: Není třeba nic sjednocovat, ono je to sjednocené: produktivita práce je výkon za časovou jednotku. Vy a Ondřej měříte produktivitu počtem časových jednotek, potřebných na zhotovení 10 (nebo 100) ks výrobků. Neobvyklé, ale možné. Pak si ovšem nechte přecejchovat stupnici tachometru v autě. Až pojedete stovkou, bude vám ukazovat 1. Pojedete-li padesátkou, bude na tachometru 2. Když se budete courat deset kiláků za hodinu, budete mít na tachometru 10. Je to otázka zvyku.

         Ale to na mém komentáři z 15:43 nebylo podstatné, to byl jen šťouchanec na Ondřejův vágní až zmatený způsob vyjadřování. Podstatný byl druhý odstavec, ve kterém jsem se podivoval nad tím, že zvýšení počtu nevýrobních (neproduktivních) pracovníků (policistů, učitelů, úředníků, potřebných ke zvládnutí migrantské vlny) a nárůst sociálních dávek podle Ondřeje zvyšuje blahobyt státu. Jistě, počet nezaměstnaných se sníží, ale zároveň se zvýší zatížení daňových poplatníků, které – podle neoliberální ekonomické vědy – vede k propadu ekonomiky, např. HDP.

         • MaB

          Tarasi, tak jsem vas také pochopila a rovnez s humorem jsem se k tomu vyjadrila.
          (jinak oboru obchod, ekonomika, finance atp…absolutne nerozumim :)

          To ujasneni si pojmu jsem myslela obecne. Obcas mivam pocit, ze kdyz lidé mluvi o tomtéz, maji na mysli kazdy neco jiného.

          • Divoženka

           Já se v ekonomice pohybuji víc jak čtvrt století a věřte, že je to hrozná „pavěda“….Z praxe vím, že papír snese vše. Co nepasuje, to se dopasuje…hlavně ve výkazech a přehledech pro majitele a akcionáře na porady vedení. Však oni to přepočítávat nebudou a prezentují se jen efektní výstupy jako grafy a tabulky s % :) A manegeři ? Přece každá další výplata dobrá ne ?
           Věřte, s takovou to jednou bouchnout musí !
           A to vysvětlování produktivity taras zvládl na 1s hvězdičkou :) , výpočet produktivit (je jich opravdu vícero) mám totiž v popisu práce také :), takže mohu hodnotit.

          • Divoženka

           No a na to co jsem tím chtěla napsat, jsem nenapsala…. Pak se vůbec nedivím, že žumpalisté a politici napíšou, že jim roste blahobyt a celkově, že to bude přínos :) A nejhorší na tom všem je, že jim to někteří i věří….

    • danaver

     Vsaďme se, že pokud bude nárůst, pak nepatrný, a imigranti tam budou už úplně zanedbatelnou položkou. To máte nějaká ta studia pro mládež, mateřské a rodičovské dovolené, nemoci z prožitého šoku, nehledě k tomu, že do započítání nezaměstnaných je asi potřebná registrace osob, a když už teď jim nějaké ty tisíce mizí, fakt to vidím maximálně +0,8%

     • Kamil Mudra

      A což teprve ta radost německého občana kterého si pozve šéf do kanceláře a položí mu otázku:
      „Tak co myslíš Hans? Mám ti snížit plat o třetinu nebo místo tebe zaměstnat imigranta za polovinu?“

      • Astr

       Pane MUdra,
       arbeiter v Nemecku misto aby mel pred ocima stale bohyni lidskosti , tak zauvazuje nizce sobecky a ke zklamani sefa mu oznami ze s radosti plat o tretinu nizsi bere !
       Spravny Merkelak naopak zase s radosti prenecha misto pricestovanemu ingenourovi a sam uz na podpore ho jeste solidatne a zdarma s myslenkou na kanclerku u sebe ubytuje..

 11. Astr

  Jak vypada „obohaceni “ v praxi a jak rozhodne nebylo projednavano v Deutschlandu na sjezdu kde se ve stoje tleskalo Merkel:
  ===========================

  Kam na dovolenou ?
  Spanelsko!

  To je Španělsko.To bude brzy i u vás !!!!!
  Vaši domácí i EUropští představitelé se o to MOC snaží … za to hanba jim !

  Kdyz na to nekdo reaguje ze se bude branit a bude li treba ze I strelbou,
  je oznacen za nacka !

  Neni divu ze se lide v CR brani kvotam a takovemu obohaceni, viz video !
  Co na to politici ?
  Co na to Merkel a cely sjezd ktery ji tleskal ?
  Nemusíte ani rozumět španělsky, stačí se dívat

   • Slobo

    Pavel Šnajdr:
    v roce 2010 jsem na pražské Šalamounce koupil Ultra Classic Electra Glide.
    a
    měl jsem v hlavě jasno,
    že na téhle motorce, chci objet celý svět.

    26.2. 2013
    Bogota, Kolumbie
    …Jdeme po ulici, koukáme, natáčíme a já si vyřizuju jeden telefon do Prahy.
    Zastavíme se a koukáme na jednoho pouličního umělce.
    Najednou mi něco mokrýho spadne na hlavu, tak se koukám se děje
    a nějaká ženská mi povídá,
    že to spadlo shora ze stromu.

    Koukám nahoru,
    otáčím se na všechny strany, ale nic nevidím.

    Tak jdeme dál a v nejbližší kavárně si dáváme něco k pití.
    Sháním se po telefonu a v tu chvíli mi dojde, co celá ta scénka měla znamenat !

    Ty hajzlové mě okradli.
    http://www.worldismine.com/etapa-2-kolumbie/

    Přesunuli jsme se

    Ve městě na křižovatce vedle mě vlevo zastavil kluk na mopedu.
    Vezl si dvě holky.
    Vpravo pak zastavil kluk co si na mopedu vezl tři holky.

    No co je tohle za svět ?!
    Já na Harley a mám jen jednu ženskou !

    A přitom podle místního schématu bych měl být jak šťopka u hroznového vína obalenej ženskejma !

    Svět není spravedlivej !
    Tak jsem alespoň tůroval motorku,
    aby bylo jasno ! (P.Š.)

   • Astr

    Vyborne Slobo
    Ze v Bogote hure nez ve Spanelsku a Evrope vubec, to je vlastne dukaz ze to s tim obohacenim neni vubec tak zle:-)
    Na sjezdu uz Merkel tleskali, ted uz aby se na ni sjednotila cela Evropa !

 12. PeeBee

  „…i kdyby zemrelo dite jediné, je to prilis.“

  mab, nevim, kdo jste a cim jste se v zivote zabyvala, ale verte, ze zde ziji lide, kteri cela leta vedi, ze „tam nekde…“ umiraji deti, umiraji zbytecne, casto krute, a umiraji mj. i na prezranost, lhostejnost a tupost mnoha mych i vasich „spoluobcanu“.

  ale nastesti vam vubec nic nebrani vyvijet osobne enormni usili a cele to vrazdeni zkouset zastavit, potrebnych a ohrozenych deti je mnoho – rozhodne tim nic nezkazite.

  muzete zacit treba v gaze – mali palestinci ted nebudou mit na ruzich ustlano, jiz byli i s temi starsimi oznaceni za islamske extremisty.

 13. Ondřej

  Obávám se, že budeme z EU TOP klubu vystrnaděni, resp. to, co se tu někdo snaží přemísťovat mezi kolonkami „má dáti – dal (bez znalosti kontextu) bude brzy zbaveno předmětu debaty. Co to jsou peníze z EU. Náklady nebo investice budou-li použity třeba státem na silnice?..:-) Státní útraty (za platy zaměstnanců např. přijatých navíc jsou prý nákladem co nás zatěžuje:-) takže peníze co (ne)dostaneme na silnice s kofinancováním státu možná podle této teorie „zbohatneme“..:-)

  Jinak kdo se ostře vyslovuje proti naší politice? Sociální demokraté, Werner Faymann, Stefan Löfven a Francoise Hollande.

  Viz odkaz níže

  Je ostudou, že sociální demokrat stojící v čele naší republiky musí být upozorňován svými ZÁPADNÍMI kolegy na základní ideovou hodnotu levice – solidaritu. Je smutné, když se nám pravičáci vysmívají že naše sociální konstrukty odporují lidské evoluční přirozenosti, že alokace zdrojů, touha po bohatství, společenském uznání a soutěživost – jsou evolučně podmíněné reflexy a že síla schopností, podmiňující přirozený výběr – je do společnosti lidí implantovaná zvířecí hierarchie na predátory a kořist – kdy predátory mají být lidé používající především kognitivní a intelektuální schopnosti v boji o místa na vyšších příčkách společenské hierarchie – tak jestli tato teorie by měla být pravdivá a neměnná pro samotný odpor dolních 5-6 decilů společnosti JEN PROTO, že si nechtějí být „rovni“ s 1-2 decily těch nejzuboženějších (mj. proto, že jim někdo vymbombardoval domov nebo díky aktivitám moderní západní civilizace jim vyschly řeky), tak pak bohužel ty lidsky odporné teorie neklonzervativní PRAVICE, jakkoli kruté budou asi bohužel i pravdivé. Holt jestli je přijímají samotní neprivilegovaní lidé za své, pak bohužel asi tyto teorie reálně existují, protože levicové hodnoty narážejí na naturalistické resentimenty po biologicky podmíněné hierarchii druhů vyvolaných z hlediska společenské hierachie těmi „nejohroženějšími lidskými druhy“. Mj. důchodci v požehnaném věku aktivně tyto myšlenky, alespoň na internetových blozích, šířící.

  Mělo-li by to být tak, jsou-li místní příznivci rasových čí náboženských teorií přesvědčeni o genetické či náboženské kolektivně sdílené predispozici být negramotný a needukovatelný hrdlořez, pak poškodí ve finále je samotné. Protože naši západní kapitalisté za pár let řeknou i o vás, až mimo pár IT specialistů, byznysmenů s globálními kontakty, špičkových lékařů v oblasti neurologie, imunologie či genetiky až po biochemiky, právníky či inženýry a vývojáře – a řeknou vám že jste nepotřební,hlediska klasického Hobbesovkého paradigmatu odmítající normativní etiku a jen hodnotí jen poměr měřitelného užitku (když nic neumím, mám jen cenu své tělesné tkáne, mám-li třeba zdravé tělesné orgány, které bych mohl prodat, ducha či přímo duši v materialistické marxistické popravě metafyziky žádnou nemám ) pak tyto etologové lidství na podřadné a nadřazené – budou mít asi nakonec pravdu.

  Důchodci a děti churavé pak nebudou využitelné, jistě by se mohli třeba hůř učit (nejen že mezi svými by jim bylo asi lépe, ale víte vy co by to stálo, možná více než ti uprchlíci a jak k tomu přijdeme my „zdraví“, že ?!), a některé by byly třeba i nevzdělatelné (ano i takové jsou mezi námi „bílými“)…Je smutné že toto vesměs slyším od důchodců, co zažili jako děti nacismus..Že jim toto nějak mohl vsugerovat komunismus, ve kterém prožili většinu života, je pravděpodobné, když každý měl své místo v tabulkách ZEUMS II nebo ve stranické hierarchii. O to více je to ale alarmující dnes.

  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/389548-rakousko-chce-omezit-penize-z-eu-pro-zeme-odmitajici-migranty.html

   • Ondřej

    Ten jejich, stejně jako předtím nacionální socialismus a všechny konzervativní společnosti, které razily heslo podobné jako třeba „Alvarez potřebuje jen statečné a silné“. Možná jste se s ním setkal i jinak než v naučně-populární beletrii o společnosti starých Aztéků.

    • embecko

     „Alvarez potřebuje jen statečné a silné“…to je z Devadesatky pokracuje od Foglara. Jak vysvetlite, ze socialisticti soudruzi pronasledovali Foglara za jeho, podle vas socialisticke, nazory?

     • Ondřej

      To je jen opis, věta, která dává nějaký význam. Jestli komunisti Foglara pro něco zakazovali, tak ne rozhodně proto, s čím sami souhlasili:-) Ovšem pro názornost to je vcelku, jak koukám podle reakcí, velice dobrý příklad. Vždyť co je na větě že jsou potřeba „jen“ silní a stateční. V situaci nějakého dobrodružného románu zcela jistě nic, ve stavu kdy společenská koheze se přetrhává, společnost hnědne a vystupuje proti nějak stigmatizovaným to pak má stejnou hodnotu jako říci „slabé a bázlivé nepotřebujeme, zatěžují nás, zbavme se jich“.

      • Janika

       To jsou zase povídačky, Ondřeji. Komunisti se ve společnosti naopak o slabé a nevýkonné postarali, aby se měli stejně, jako ti silní a stateční.

      • PeeBee

       o kolik slabych jsi v zivote pecoval ty osobne vlastnima rukama, tapetari?

      • Kamil Mudra

       Alvarez je postava „post-aztécká“ nemající s Aztéky společného o nic víc než Indiana Jones a určitě ani se zabíjením postižených jedinců. Vámi citovaný slogan je vymyšlený Foglarem pro celoroční oddílovou hru a komunisti nikdy nic takového neučili. Neznám, na rozdíl od vás, ani jediného důchodce který by prožil aspoň měsíc svého života v komunismu natož pak většinu života… Ondřeji co to servírujete za podivný kompot?

       Ani nacionální socialismus neměl v programu nějakou euthanasii důchodců a neduživých dětí. V tomto případě šlo Hitlerovu posedlost rasovou hygienou do které „zatáhl“ lékaře. Ti nedostali příkaz k zabíjení, ale „pouze“ oprávnění, což znamenalo, že se programu účastnili „dobrovolně“ (Kolik z nich skutečně dobrovolně, v době nacistické vlády, dnes těžko posoudíme).
       18. srpna 1939, vydal Říšský výbor pro vědeckou evidenci těžkých, geneticky podmíněných nemocí tajnou zprávu, pro vlády všech německých zemí. Z ní vyplynula povinnost nahlásit všechna postižená novorozeňata. Formuláře dětí byly označeny pluskem nebo mínusem a plus znamenalo smrt. Děti byly dopraveny do 28 vybraných ústavů, mezi nimiž figurovaly i prestižní německé nemocnice. Rodičům bylo sděleno, že se jedná o akci v zájmu dítěte a po nějakém čase jim přišel domů dopis, že dítě zemřelo na některou z chorob jako např. tuberkulóza, bronchitida… atp.

       Následně, 12. července 1941, byla nařízena povinnost hlásit postižené děti včetně nezletilců o něco později došlo i na dospělé. V zájmu čisté rasy byl vypracován vzorec podle kterého na každých 1000 Němců připadlo 10, kteří potřebují nějakou formu psychiatrické péče, 5 z nich vyžaduje stálou péči a z těch by měl být 1 odstraněn. Díky německé důkladnosti a pečlivému vedení záznamů víme, že výpočet byl dodržen. Na konci srpna 1941 bylo usmrceno přesně 70 273 obětí těchto čistek.

       I když tato hromadná vražda byla státním aparátem schválená (Hitler osobně zaručil beztrestnost lékařům provádějícím eutanazii a zároveň bral na sebe odpovědnost) de jure šlo o protizákonné jednání protože eutanazie uzákoněna nebyla. Z toho vyplývá že nešlo o žádnou společenskou normu ale spíše o něco, co bychom mohli charakterizovat jako mafiánskou akci, dle mého mínění výjimečnou, a proto bych uvítal kdybyste mohl, Ondřeji, nějak blíže specifikovat ten „jejich“ (IS) komunismus a ty „všechny konzervativní společnosti“ ve kterých, jak jste se vyjádřil, by měl být lidem sugerován takový přístup k postiženým jedincům.

       • Ondřej

        Zbytečně se snažíte slovíčkařit, jde o význam toho sdělení a beru jej jako příklad, je mi jedno jaký historický kontext mu dáte – jedná se o jeho (vy)užití jako celotáborovou hru, které se účastnili děti na pionýrských táborech koncem 80.let v ČSSR (konkrétně podnikový LPT Českých loděnic konaný na českopolských hranicích ve Zdoňově). Berte že v tomto mám informace velmi přesné i když jsem jako dítě emigrantů narozený v Německu se ji přímo neúčastnil. Komunistický režim je zavedený akademický termín západního univerzitního prostředí pro totalitní režimy ovládané komunistickými stranami. Pro ty nejkrvavější, jakým byl třeba sovětský stalinismus měly západní levicoví intelektuálové sdružení okolo tzv. Frankfurtské školy označení se kterým přišel jako první Jürgen Habermas „rudý fašismus“.

        Co se týče hodnot, které tyto režimy zastávaly jednalo se o prosazování zdravých, mladých lidí /“mládí vpřed!/ a upozadění jedinců postižených do ústavů jako schování jich před zraky společnosti je dostatečně zdokumentováno. Mohu vám k tomu dohledat nějaké konkrétní příklady jestli tomu snad nevěříte. „Jejich komunismus“ je sémanticky univerzální pro režimy a ideologie stavící na těchto hodnotách. Jestli Vám nejsou (ty hodnoty a ideologické atributy dostatečně známy, rád si vypůjčím pár odstavců od Tribuna ze statě s názvem „Co je fašismus“ (s tím jak se projevuje v politicko-mocenské hodnotovém ukotvení a zákonech etablující tyto hodnoty do státoprávního uspořádání). Jsou takřka totožné jak pro fašismus tak pro komunistické režimy SSSR a jejich evropských satelitů

        Fašismus je když…(v mém podání i onen „komunismus“)

        1. Všeobecný pocit zdrcující krize či alespoň všeobecné nejistoty (…) a napohled je není možné řešit dosavadními postupy. Ty dosud (údajně) nadřazovaly práva povinnostem, jedince kolektivu a nemorální osoby „slušným lidem“. Musí to být naopak. (…) Krizový stav je vždy provázen škálou navýsost oprávněných sociálních lamentací proti „šmejdům“ všeho druhu. Převažuje však inkviziční moralizování, nikoli fundamentální kritika systémové struktury. Jde vlastně jen o výměnu osob, třídní struktura zůstává netknuta.

        2. Společnost, národ, pospolitost jsou ovládány přesvědčením, že se staly obětí vnějšího i vnitřního nepřítele, který musí být – pro uchování samotné existence, jejího způsobu života, „kultury“, „našich dětí“ atd. – poražen, umlčen a eliminován.

        3. Krizové výjimečné postupy, nekompromisní obrana společnosti před nepřáteli, celku před částmi a většiny před (libovolnou) menšinou, znamenají účinnou „nekorektnost“ v řeči i jednání, včetně otevřených výzev k násilí i násilí samotné.

        Jediný rozdíl je pak pro komunismus ten, že ona nenávist a „šmejdi“ jsou třídně podmíněni, takže naplatí korporativistický společenský eintopf, nicméně prostředky a zavedené postupy zůstávají stejné. Nenávist a formy apartheidu jsou jen zaměřeny proti jiným sociálním skupinám, identifikované jinými vnějšími znaky a statusovými symboly. Židé splňovali pro oba režimy vzácně průnik, protože měli jak bohatství, vzdělání a schopnosti se nadstandardně zabezpečit, tak svoji odlišnou víru a rasističtí antropologové u nich hledali i rozdílné fyziognomické znaky aby šli na prvni pohled jasně odlišit.

   • Astr

    Ze technicky pokrok prinese stale mensi potrebu „pracujich“ to se vi jiz od dob realneho socialismu. Starsi rocniky si to jiste pamatuji z prednasek marxismu. Nejen duchodci , a nemocni, ale stale vetsi pocet fysicky a dusevne schopnych pracovat bude nepotrebnych .
    Vlna uprchliku a vetrelcu tento process jen urychli. Bude stale hure !
    Uz nyni se to nezvlada a predstava ze prerozdeleni neco vyresi je mylna ! Kolaps se tim muze nej casove oddalit, nikoli vyresit .
    http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/389629-berlin-nezvlada-peci-o-migranty-nedokazeme-je-integrovat-priznal-primator.html

    • Janika

     Astře, když nebude potřeba pracujících, protože práci za ně vykoná technika, tak tomu nerozumím, co vlastně chcete. Proč by potom lidé nemohli spokojeně žít bez práce?

     • PeeBee

      zaprve, nemeli by za co – vetsina se zivi namezdni praci a rezervy nema, zadruhe by se umlatili navzajem – nemeli by do ceho pichnout a to velka cast populace kupodivu nesnasi moc dobre.

      • Janika

       Jak, neměli by za co? Všechno potřebné pro život v dostatečné míře přece bude díky technice bez lidské práce, a to každý dostane.
       Ze by se umlátili, to je možné. I když smutné, že lidi nedokáží žít bez nucené roboty.

       • Kamil Mudra

        To bychom, Janiko, museli žít v komunismu, aby každý dostal vše potřebné. V současném systému budou stroje pracovat jen pro své majitele a ti se s lidmi bez práce dělit nebudou. Spíše je naženou do nesmyslných válek aby jich ubylo.
        Osobně si myslím že by se lidé z nudy neumlátili. Lenoši by byli v pohodě a ti činorodí by si jistě našli dost koníčků aby se zabavili.

        • MaB

         Mylite se, Kamile, s lidmi bez prace jsme vsichni solidarni.
         Podivejte se, od kdy zaciname pracovat „pro sebe“:

         Date de libération fiscale :

         1 Belgique 06 août 2014
         2 France 29 juillet 2014
         3 Autriche 25 juillet 2014
         4 Hongrie 16 juillet 2014
         5 Allemagne 11 juillet 2014
         6 Grèce 14 juillet 2014
         7 Roumanie 01 juillet 2014
         8 Italie 30 juin 2014
         9 Suède 23 juin 2014
         10 Pays-Bas 21 juin 2014
         11 Lettonie 20 juin 2014
         12 Finlande 20 juin 2014
         13 Slovaquie 20 juin 2014
         14 République Tchèque 19 juin 2014
         15 Lithuanie 16 juin 2014
         16 Estonie 16 juin 2014
         17 Pologne 14 juin 2014
         18 Croatie 13 juin 2014
         19 Espagne 12 juin 2014
         20 Slovénie 8 juin 2014
         21 Danemark 7 juin 2014
         22 Portugal 6 juin 2014
         23 Bulgarie 18 mai 2014
         24 Royaume-Uni 12 mai 2014
         25 Irlande 28 avril 2014
         26 Malte 28 avril
         27 Chypre 21 mars 2014

         • Kamil Mudra

          Domnívám se MaB, že tento druh solidarity neměla Janika na mysli když psala: „Všechno potřebné pro život v dostatečné míře přece bude díky technice bez lidské práce, a to každý dostane.“
          Vlastně si ani nejsem jistý zda je možno o daních hovořit jako o solidaritě. Spíše bych řekl že ne.

          • MaB

           Kamile, ja jsem mela na mysli Vase:
           „V současném systému budou stroje pracovat jen pro své majitele a ti se s lidmi bez práce dělit nebudou. Spíše je naženou do nesmyslných válek aby jich ubylo.“

           Z ceho jiného nez z dani se podle Vas plati vsechny socialni davky ?
           Do tech „nesmyslnych valek“ (tady s Vami souhlasim), jdou pouze profesionalni vojaci a to dobrovolne.

          • Janika

           Ano, tak nějak by to mohlo fungovat (a vlastně funguje). Ze ti majitelé strojů zaplatí daně pro ty, co nemají práci. Viděla bych to jako ten známý minimální nepodmíněný příjem pro každého. A kdo chce víc, ať pracuje.

         • Kamil Mudra

          Nepodmíněný příjem by byl fajn, ale musel by se brát všude (jinak by skoro všichni chtěli žít v té zemi kde by byl) a musela by ho provázet i zastropující cenová regulace. Protože kdyby ti např. pronajímatel bytu nasadil nájem ve výši nepodmíněného příjmu, tak bys už na nic jiného peníze neměla a musela bys pracovat abys neumřela hlady (byť i pod střechou). Takže, pokud by to mělo fungovat, musel by to být skoro ten komunismus – jen bez pracovní povinnosti. Mě by se to líbilo, ale asi o tom můžeme tak akorát jen snít.

          • Kamil Mudra

           MaB, jen profesionální vojáky si může dovolit pouze útočící strana. Ta napadená se musí bránit jak jen to jde, bez ohledu na to komu se chce bojovat a komu ne.

          • Janika

           Tak snad by byly i jiné možnosti bydlení.
           Osobně zastávám názor Kaddáfího, že obydlí patří tomu, kdo ho užívá, a nikdo ho nemůže tohoto práva zbavit, ani kdyby měl dluhy. Je paradox, že to není zahrnuto v lidských právech. Vyhodit někoho v našem podnebí pod most rovná se pomalému krutému umírání.

          • embecko

           Ted se opovaziji Finove a mluvi o hranici 800 euro/ mesic, coz je nesmysl. Je to jak rikas, Kamile, nepodmineny prijem, aby fungoval, by vyzadoval docela drasticka administrativni opatreni, coz je ve viditelnem horizontu nedosazitelne.
           Jak bych to slysel: Ja tu makam a socka se mezitim vali….

           Na druhou stranu se s tim ale neco udelat bude muset, pokud vzpominas, tak dokonce chteli shazovat penize z vrtulniku. To je vlastne onen nepodmineny prijem, ale presne jak rikas, k cemu ti bude jistota prijmu, kdy ceny vyletnou nahoru…to je ten vnitrni rozpor kapitalismu, jakmile by to mohlo fungovat normalne, prijde nekdo kdo to rozjebe.
           Problem je ten, ze soucasna vyroba vlastne staci a neni treba vice (a to je jeste hodne umele vyhonena)…to nedela kapiku dobre, ten potrebuje expandovat. Ale kam, ze ano? Posledni dobou to zkusil do virtualna a to take konci. A to je lidi na planete docela dost a nejaky kontinualni rust vyroby neni mozny z jednoduchy prostorovych a zdrojovych duvodu.
           Takze co s tim?
           Michio Kaku, ten fyzik, navrhoval expanzi do vesmiru…na tom neco je, ovsem problem je se zpetnou vazbou, ktera trva pri ceste tam a zpet zhruba rok.

          • embecko

           Tady je to Kakovo zajimave video, ceske titulky lze vyvolat pod bilym obdelnickem dole na liste vpravo:

          • MaB

           Tady s tím „univerzalním doživotním platem“ také přišel jeden z levicového křídla PS.
           Dost se o tom diskutovalo a bylo to bráno spíš jen jako pokus o vtip.
           Většinový názor byl zhruba následující :
           Jak by mohl někdo chtít, aby mu dal kapitalismus na nohy ještě ty poslední řetězy, které ho udělají závislým na systému způsobem absolutním ?
           A myslet si přitom, že se od něho konečně osvobodil.
           A nechtít vidět, že kompenzací bude uplné podřízení se systému výměnou za mizerný „plat“, tedy dokonalá domestikace.
           Takový univerzální platový základ by nebyl sám o sobě špatný nápad, ale ne v současném světě.
           Ale možná se toho stejne dočkáme, Finové už ho mají ve volebním programu a mluví o něm i M. le Pen..

          • Janika

           MaB, tak já bych takové úplné podřízení se systému brala. Vidím v něm totiž naopak osvobození člověka. Jak já bych byla dokázala krásně žít, nemuset denně „hákovat“ v nějaké „šichtě“… Život by byl úplně jiný.

          • MaB

           Kamile, obavam se, ze „valky“, které nas mozna cekaji, nebudou v zadném pripade ty „kam se nazenou nezamestnani, aby jich ubylo“.
           Teroristé maji jiné metody nez valky konvencni, které jsme znali doposud. (guerilla, atentaty, zaskodnické akce, teror).

           A pokud by melo dojit k valce atomové, tak neni o cem mluvit.

          • Kamil Mudra

           MaB, „války, které nás možná čekají“ budou přesně ty ve kterých se všichni, zaměstnaní i nezaměstnaní, ocitnou na té napadené straně, která se bude muset bránit, bez ohledu na to komu se chce bojovat a komu ne. A je to přesně ten nejvhodnější typ válčení z hlediska jeho využití k tomu aby lidí ubylo. Oproti konvenční válce se toho „rozmlátí“ mnohem méně ale lidé přitom umírají z mnoha důvodů, nejen proto že jeden druhého podřízne nebo zastřelí, ale také v důsledku častého kolabování (vyžadujícího neustálé a bohužel vždy opožděné „restarty“) všeho, co civilizovanému člověku zajišťuje přežití. V neposlední řadě mnoho lidí ztrácí vůli k životu v důsledku prožitých traumat ze ztráty svých blízkých a ztráty naděje na zlepšení, protože takovou agónii lze uměle natahovat na hodně dlouhý čas.
           Přitom ti, kteří takové válčení zpunktují, mohou být relativně v pohodě, dobře „uklizení“ v nějaké klidné enklávě a žít si jako by se nic takového nedělo, což by v případné světové válce rozhodně tak jednoduché nebylo i kdyby v ní nefigurovaly atomové zbraně.

       • PeeBee

        mozna zalezi, kdo je one techniky majitelem? nebo ty mas doma halu nabitou robotizovanou vyrobou?

 14. tresen

  Bombardování Sýrie se z debaty jaksi vytratilo, pokusím se o návrat k myšlence na tamní civilisty, kteří mají tu smůlu, že uvázli na místech, o které se bojuje:
  Neměl by někdo poprosit Putina, aby jeho letci líp mířili? Když už na území nepřátel Asada, tak nejraději na území ISIS, a když na území ISIS, tak pokud možno jinak než plošně.

  • Janika

   Obyvatelstvo je ve válkách rukojmím. Akorát nevím, které strany. Myslím, že té horší, co nemá skrupule, ta je ve výhodě.

  • MaB

   Dnes v noci byla Radou bezpecnosti OSN jednomyslne schvalena rezoluce o zastaveni valky v Syrii – USA a Rusko zvedli ruku zaroven ! Stale ale zustava otazka : „Co a jak s nim“ (= Al-Assad) ?

  • PeeBee

   urcite by meli zasahnout vic polnich nemocnic msf, par utocicich jednotek syrske armady jako us army zasahuje ty iracke, mozna by mohli zkusit nejaky „teroristicky“ utok jako chlapci z britskych tajnych sluzeb pred lety v iraku. jaky je rozdil mezi daesh a an-nusra?

   • tresen

    Stačilo by pár týdnů a dohnali by USA v počtu zabitých civilů, jenže za dobu v řádu roků.
    Jak se odliší al-nusra od daeš? To by měli vědět hlavně Rusové, když prohlašovali, že jejich cílem je daeš.

    • PeeBee

     rusove jsou v syrii 12. tyden, nikde neprohlasovali, ze jejich cilem je daesh, jasne rekli, ze jejich cilem jsou islamsti extremiste bojujici proti legalni syrske vlade na jejiz pozvani v syrii jsou.

  • hans

   A vy, třešni máte nějaké důvody předpokládat, že ruští letci špatně míří?

   říkáte …Když už na území nepřátel Asada, tak nejraději na území ISIS, a když na území ISIS, tak pokud možno jinak než plošně….

   Proč „nejraději na území ISIS“? Kanibalové hlásící se k extrémnímu islamismu z FSA vám přijdou lepší než ISIS? Vy je chcete hájit?

   Proč „pokud možno jinak než plošně“? Jak jste přišla na to, že Rusové bombardují „plošně“? Mě tedy zprávy o ruských náletech (např. http://aftershock.news/?q=node/357581 — 16. 12. provedli Rusové 59 letů při nichž zasáhli 220 cílů po celé zemi – to mi nepřijde jako „plošné ničení“, ale jako útoky na množství jednotlivých bodových cílů, které ve zprávě jmenují – tu tank tu bunkr tu několik cisteren…).

   Mimochodem, ve zprávě o činnosti za 16. 12. si ruský generál konstatoval, že Rusové výsledky svých náletů filmují a fotografie cílů před i po náletech zveřejňují, pouštějí novináře na svou základnu, zkrátka podrobně dokumentují své aktivity. Zatímco západní státy na základny nikoho nepouštějí a informace o tom, kam a na co hází bomby dávají toliko ústní, ničím je nedokládají a západní média ničím nedoložená tvrzení západních politiků o „chirurgicky přesných úderech“ dokládají videomateriály pořízenými ruským letectvem jako doklad ruských úderů.

   • MaB

    Hansi, pro větší objektivitu pohledu by bylo vhodné zmínit se i o tomto:
    53000 fotografii s presnym datem, mistem, pripadne i jménem, svedectvimi – pro archivovani po valce.

    Photos de „César“ : la France porte plainte contre le régime …
    http://www.francetvinfo.fr › Monde › Syrie
    30 sept. 2015 – C’est sur ces photos et ces témoignages que se base aujourd’hui la plainte de la France pour „crimes contre l’humanité“ visant le régime syrien …

    The Man Who Exposed Bashar al-Assad’s War Crimes in Syria
    http://www.vanityfair.com/…/assad-war-crimes-syria-torture...

    11 juin 2015 – The pictures, most of them taken in Syrian military hospitals, show corpses … of atrocity photographs implicating Assad’s minions in war crimes, …

    • MaB

     Bohuzel se kliknutim na spoj nezobrazuje, co by se zobrazit melo.
     Staci ale napsat: Syrie photos de César
     a ukaze se ve vsi hruze to, co je podkladem podané zaloby proti syrskému rezimu pro “ zlociny proti lidskosti“.

     Jeste pro Hanse: Vase tvrzeni rozhodne neplati pro Francii :
     „Zatímco západní státy na základny nikoho nepouštějí a informace o tom, kam a na co hází bomby dávají toliko ústní, ničím je nedokládají…. “
     Od zacatku operace v Syrii (srpen 2015) jsme denne informovani (slovem i obrazem) o vyletech (ke 3.12. 2500) i co a kdy bylo bombardovano (svrzeno 680 bomb na 580 cilu).
     Informace a filmové reportaze jsou primo ze zakladen nebo z letadlové lodi C. de Gaulle a z ust velitelu nebo ministra obrany.
     Casto i primo z kabiny bombardéru. Novinari a valecni zpravodajové jsou pritomni na miste.
     I na internetu je k dispozici velice podrobny rozpis (den po dni a akce po akci).

     • hans

      ..Vase tvrzeni rozhodne neplati pro .. jaké mé tvrzení? Kdyby jste se obtěžoval přečíst, co jsem napsal, jistě by jste narazil na slova „ruský generál konstatoval, že …“. Čiliže já jsem nic netvrdil, toliko jak jsem koupil, tak jsem prodal.

      Stejně tak bych považoval za nekorektní psát, že „tvrdíte že Asad je zodpovědný za zločiny“, když jste pouze odkázal na propagandistický web, kde jste našel hrozné obrázky bůhvíjakého původu.

      Co se týče objektivnosti, tak vás nechápu.
      1. Třešeň něco tvrdí o Rusech. Jen tak z voleje, bez odkazů.
      2. Zpochybnil jsem její názor s tím, že jsem dal do placu odkaz z něhož plyne něco jiného.
      3. Vyskočíte vy, jako čertík z krabičky, a přijdete s absolutně nesouvisejícím postem. Který nemá nic společného ani s objektivitou třešně, ani s mojí. Protože se prostě tématu – ruských aktivit v Sýrii – nijak netýká. Nijak.
      4. Když nemáte nic k věci, proč rušíte debatu?

      Co se týče nějakého webu s nějakými fotkami, minimálně od Trnopolje, Račaku, procesu s Miloševičem, války v Osetii… je jisté, že libovolné množství fotografií shromážděných západními „nezávislými novináři“ a/nebo „obránci lidských práv“ má jako důkaz zločinů nepřátel západních vlád hodnotu rovnou nule. Protože i „svobodný tisk“ i „obránci lidských práv“ dlouhodobě programově lžou tak, jak si jejich vlády přejí. Lhaní je norma a ojedinělá pravdomluvnost je trestána soudně, zničením média (viz Trnopolje).

      • MaB

       Ano, Hansi, nenI nad přesnost. Spravně tedy je : Vámi uvedené „konstatování“ ruského generála – jméno ? zdroj ? neuvádíte… Tedy je to jako „Jedna paní povídala…..“ :)

       Také se mýlíte pokud jde o fotky. Nejde o jakékoli fotky, ale o uznané vyšetřující komisí OSN. Byly určené pro archiv syrského režimu !

       Po 9 měsíců ONG Human rights watch studovala 28.707 fotografií „Césara“ a prokázala dnes autentičnosti těchto tíživých důkazů.
       „L’Obs“ (noviny Nouvel Observateur) uveřejnil v záři jako svědectví tohoto ex-fotografa syrské vojenské policie. Nasleduje interview.

       Mezi 2011-2013, César, fotograf syrské vojenské policie okopiroval a vynesl s rizikem vlastního života 45.000 fotek a dokumentů o vězněných, kteří zemřeli v žalářích Bachar al-Assada. Nyní žije skryt někde v Evropě.

       Syrie : nové důkazy o mučeni odhaleny

       Durant neuf mois, l’ONG Human rights watch a étudié les 28.707 photographies de „César“, établissant aujourd’hui l’authenticité de ces preuves „accablantes“. „L’Obs“ publiait en exclusivité en septembre le témoignage de cet ex-photographe de la police militaire syrienne. Interview.

       Entre 2011 et 2013, „César“, photographe de la police militaire syrienne, a copié et fait sortir au péril de sa vie 45.000 photos et documents de détenus qui ont péri dans les geôles de Bachar al-Assad. Il vit désormais caché quelque part en Europe.

       Noviny le Monde ze 16.12.2015 – dopisovatel z Beyrouthu

       Syrie : de nouvelles preuves des pratiques de torture dévoilées
       Le Monde.fr | 16.12.2015 à 11h30 • Mis à jour le 16.12.2015 à 17h21 | Par Benjamin Barthe (Beyrouth, correspondant)
       PS: A pokud jsem vstoupila do diskuse, bylo to proto, abych uvedla na pravou miru nepravdivé konstatovaní toho anonymního ruského generala

       • hans

        Ále houby, na ruského generála uvádím odkaz. Vaše neochota ho vidět není můj problém.

        OSN, no a co? Pamatuji si všeliké šašky z OSN a HRW a Novinářů bez hranic atd… jak se rozhořčovali nad srbskými zločiny… a když došlo na proces a předkládání důkazů, tak je obviněný srbský prezident roznesl na prach, ani nepotřeboval obhájce. Stačil mu jen dar logického myšlení a nepravidelně fungující telefon do Srbska.

        Ty fotky jsou podezřelé na první pohled – kdo si bude dokumentovat oběti svého mučení? Američani (Abú Ghrajb) ano, mají to v národní tradici, dokumentovat si svá zvěrstva, aby se z nich mohli těšit později s rodinou. Ale proč by to dělaly syrské úřady?

        No a odkaz na libyancivilwar.blogspot.cz/ to rozseknul — takže je to jako obvykle, když západ viní své nepřátele ze zločinů. Fotky nedokazují zločiny Asadova režimu, protože minimálně z poloviny nemají nic společného s Césarem, ale byly pořízeny rebely dokumentujícími si svou činnost a protože Césarovy fotky nedokumentují „oběti syrských mučíren“, ale oběti konfliktu obecně, včetně padlých ozbrojenců obou stran, civilistů zabitých rebely apod. Což dává smysl – od každé vlády lze očekávat snahu doložit zločiny rebelů pro účely vyšetřování…

        • MaB

         Hansi, davam sem znova, co uz jsem opakovala nekolikrat.
         Vždy se snažím řídit zásadami:
         – o všem je nutno pochybovat,
         – v právním státě platí presumpce neviny, to znamená neodsouzovat bez dukazů a bez kontradiktorního procesu.
         To by mělo platit i v této nesmírně složité situaci.

         Pocet obeti valky v Syrii se odhaduje na 250 000, migrantu prislo do Evropy jen letos 990 000, 3 600 utonulo.
         Mozna, ze se po valce dockame procesu, kde budou souzeni jako v Norimberku ti, kteri se dopustili valecnych zlocinu.
         Definitivni zavery predem tedy nedelam, nad fotografiemi tech na kost vyhublych a zmucenych tel se zamyslim…

         • hans

          Odporujete si. Nejdřív mi vytknete „neobjektivnost“, za to, že jsem si dovoli zahájit debatu o plošnosti ruských náletů bez toho, aniž bych připomenul „zločiny Asadova režimu“; a teď mi napíšete, že pochybujete o tom, kdo by jako ty zločiny měl spáchat?

          Možná se dočkáme procesu, jako v Norimberku. Možná se ale dočkáme nového Haagu, kde ti, kteří se dopustili válečných zločinů, soudili reprezentanty svých obětí. Vaše fotky mi přijdou jako příprava onoho Haagu.

          A ovšem, kdyby měl po Sýrii následovat „nový Norimberk“, tak ti co dali na web „Césarovy fotky“, budou v procesu na místě Streichera. Vzhledem k vaší roli při rozšiřování obvinění spojených s oněmi foty, bych si na vašem místě aspoň orientačně zjistil, jak dopadli Streicherovi pomocníci okresního formátu. Abych pak nebyl překvapen.

          • Janika

           Hansi, ráda bych použila Váš komentář výše 27.12.2015 – 17.03 k okomentování těch Césarových fotek, v samostatném postu, pokud to nevadí. Chtěla jsem něco překládat z libyancivilwar, ale nestihnu tu ani náhodou. Myslím, že je to velmi důležitá informace.

          • MaB

           Hansi, co vam vytykam, je deformovani mych vyroku, tedy jistou intelektualni nepoctivost.
           Kdyz rikam:
           „Hansi, pro větší objektivitu pohledu by bylo vhodné zmínit se i o tomto:
           http://www.francetvinfo.fr › Monde › Syri
           http://www.vanityfair.com/…/assad-war-crimes-syria-torture…“ viz vyse,
           nevytykam vam vasi „neobjektivnost“, jak mylne pisete.

           Rovnez jsem se ja nezminovala o „plosnosti ruskych naletu“, a to z toho prostého duvodu, ze nevim, co to je.
           Pouze to „konstatovani“ onoho ruského generala mne prekvapilo, protoze se neshoduje s realitou, kterou vidim v reportazich.

           Odkazy na fotky sem davam, protoze je mam, porad s P. Manoukianem, kde se o fotografiich hovorilo, jsem sledovala a byla jsem sokovana tim, co jsem videla.
           Nezadala jsem, abyste je pripomenul vy, jelikoz jsem nemohla vedet, ze o této skutecnosti mate informace..

           I kdyz se jasne hovori o tom, kdo je vinikem, ja osobne tuto jistotu nemam,
           Takze si neodporuji, pouze jsem verna své zasade.

           Prala bych rodinam obeti, aby se dockaly spravedlivého procesu, ve kterém by byli souzeni a usvedceni autori techto zlocinu.

      • Janika

       libovolné množství fotografií shromážděných západními „nezávislými novináři“ a/nebo „obránci lidských práv“ má jako důkaz zločinů nepřátel západních vlád hodnotu rovnou nule
       Ano, přesně tak, díky.

      • embecko

       Zalezi jak se to vezme, hansi, uz jsem nekde cetl, ze tech milion a pul mrtvych Iracanu je prijatelna cena za osvobozeni se zpod Saddamovy diktatury. Cenu jako obvykle urcuje metropole a jeji manazeri.
       Samozrejme do debaty o tom, zda- li v tamejsich pomerech existuje lepsi varianta, nezli osvicena diktatura, se vubec nedostanete, protoze je to rozhodnuto predem.

       • Janika

        A že nám se nikomu nechtělo umírat za osvobození od komunismu. Tohle je přece strašné takhle říkat, za ty mrtvé, ale i jejich příbuzné, kteří se ke slovu nedostanou.

        • embecko

         Nemam vubec predstavu, jakym zpusobem v takovemhle milieu vudce vladne. Byli Kaddafi, Saddam, Assad a dalsi opravdovymi vladci ve smyslu evropskych absolutistu, fungujici v hierarchicke pyramide moci, anebo jde spise o spickovy management, kde jde pouze o zajisteni loajality (vudcu) jednotlivych klanu a skupin, pricemz ty samotne maji na svem uzemi zcela volnou ruku?
         Tipoval bych spise to druhe, a sice ze vladce si nemuze zasahnout do mistnich procesu, aniz by tim nevyvolal obcanskou valku…tam dole maji horkou krev. Coz neni omluva, ale snad castecne pochopeni moznosti vlady.

         • Janika

          To vypadá jako ideální systém vládnutí :-). Taky si to tak představuji. Podstatné je přiznání, že o tom nic nevíme, my, s naší arogantní a militantní „demokracií“.

          • MaB

           Se 100% souhlasem se pridavam i ja !
           Byla jsem proti intervencnimu zasahu do Iraku, proti tomu do Libye jsem dokonce manifestovala (coz delam vyjimecne).
           Moje „intimni presvedceni“ je, ze odstraneni Saddama i Kadhafiho takovymto zpusobem byla nesmirna chyba, za kterou ted‘ kolektivne platime.

          • embecko

           No a demokrate vas ted utahnou na tom, ze podporujete muceni, MaB za nej dokonce demonstrovala.
           Uz jsme zase u geonovstiny, ze v pripade nepritomnosti vynuceneho obsahu diskurzu se veskera debata stava zmatecnou a tudiz zbytecnou. To myslim objektivne :o)
           Osobne si myslim ze by tamejsimu prostoru prospelo jeho rozdeleni podle zajmovych skupin na vice casti (Irak na 3 atd.) a kontrolovat, ze ty opravdove minority (treba jezidove) jsou alespon trochu tolerovany.
           Ovsem…co kdyz tolerovany nebudou?
           Vezmemez si soucasne Turecko: stat obranne aliance, pusobici na poli obrany demokracie a lidskych prav, vstoupi protipravne se svymi vojsky na uzemi sousednich statu (akt agrese) a k tomu zabiji na svem uzemi opozici (PKK stovky mrtvych, nasazeni tanku)…no a nic, nula odezva, vsichni vyvozci demokraci mlci jak zarezani a divaji se stranou.
           Tezko od takove spolecnosti chtit nejake skutecne humanitarni angazma, tem nejde uz verit ani nos mezi ocima.

          • MaB

           Je to tak, embéčko, tehdy v 2011 jsem to považovala za nejhorší ze špatných řešení.
           Nepřesvědčil mne samozvaný „stratég“ Bernard-Henri Lévy ani Sarkozy, (důvod : viz dokument Prezident a diktátor.)
           Navíc jsme viděli skvělé výsledky válek v Afghanistanu a v Iráku.
           Bombardování považuji za kontraproduktivni i tentokrát v Syrii.
           Uvidíme…

          • hans

           Jak „my nevíme“?
           Víme. To jest arabisté vědí (v češtině o takových věcech píše např. Gombár — Kmeny a klany v arabské politice. Praha : Karolinum, 2004.; Kmeny a klany v arabském Maghribu. Praha : Karolinum, 2007). Takže kdo se chce dozvědět něco o zájmových skupinách a vyvažování moci mezi jednotlivými kmeny a klany, nemusí se ani učit cizí řeči… (Je to pochopitelně hrubé, do rodů a rodin Gombár už nejde, ale pro orientaci dobré.)

     • Janika

      K těm fotkám, MaB – nedá se z nich vyčíst, kdo ty hrůzy způsobil. K interpretaci jsem skeptická. Snad rozumová úvaha, proč by někdo něco takového dělal, a v tom případě mi vychází nejpravděpodobnější hordy takzvaných povstalců.
      OSN nevěřím ani pozdrav, jak se říká…

      • MaB

       Janiko,
       vždy se snažím řídit zásadami: „O všem je nutno pochybovat“, v právním státě platící presumpcí neviny, to znamená neodsouzovat bez dukazů a bez kontradiktorního procesu.
       To by mělo platit v této nesmírně složité situaci obzvlášť.

       Nicméně vidím, že zpráva HRW podává důkazy „zločinů proti lidskosti“:
       „Nemáme žádnou pochybnost o tom, že vězněné osoby na fotografiích Césara byly vyhladovělé, bité a mučené systematickým způsobem a v masívním rozsahu…..“

       Tyto fotky byly předloženy OSN v dubnu 2014 a šokovaly shromáždění.
       Jejich výstava pro veřejnost byla v New Yorku;
       Od té doby byla prokázána autentičnost snímků.
       Několik ONG provádělo šetření o totožnosti 11 000 těl, někteří byli poznáni jejich blízkými.
       (V knize je shromáždil Arménec P. Manoukian, velký reportér a spisovatel, jehož rodina byla obětí geocidy).
       Žaloba byla podána, možná tedy někdy dojde k procesu a uvidíme, jaký bude rozsudek.

       Le rapport de HRW fournit ces preuves et jette une lumière crue sur les rouages de la machine de mort syrienne (syrská mašina smrti)
       « Crimes contre l’humanité »
       « Nous n’avons aucun doute que les individus qui apparaissent sur les photos de César ont été affamés, battus et torturés d’une manière systématique et sur une échelle massive,…
       « Nous n’avons aucun doute que les individus qui apparaissent sur les photos de César ont été affamés, battus et torturés d’une manière systématique et sur une échelle massive,…
       . Ses photos avaient été présentées à l’ONU en avril 2014. Elles avaient choqué l’assemblée. Depuis, ces clichés ont été authentifiés.
       Plusieurs ONG ont enquêté sur l’identité des 11 000 corps, certains ont été reconnus par leurs proches.

        • PeeBee

         cely ten web by stal za preklad i za spolupraci, pak by trousici polopravd a lhari meli tezsi pozici. jenze to by chtelo nekoho jako daniel vesely nebo tereza spencerova, aby se podobne veci venovali poradne – je v tom hodne prace a koho vlastne u nas zajima, kdo koho tehdy kdysi mezi nimi… je to uz davno, ted mame repku a trenky a putnu.

         mimochodem, to jsou lide kolem putny tak blbi, proc mu na to jeho vzdelani zacnou odchazet nekdo neodpovi: tak jo, padej, hlavne kdyz zustanou ti inteligentni.

    • hans

     Měl jsem na mysli toho chlapíka ze začátků války, který se nechal natočit, jak pojídá tuším srdce nepřítele…

 15. PeeBee

  zajimavy rozhovor s orbanem na pl – 2 jsou veci, ktere mne zaujaly, obe se tykaji syrskych bezencu…

  1. orban tvrdi, ze jejich priliv evrope zajisti rust volebnich hlasu levice,
  ale jiz nespecifikuje, co ma na mysli „levici“. predpokladam, ze postmodernistickou pseudolevici u nas reprezentovanou lidmi jako dienstbier ml., pelikan, siklova, fischerova, stropnicky ml. a podobni veskrze oblibeni a duveryhodni chameleoni.

  2. orban rovnez zminuje návrh polského ministra zahraničí, aby z uprchlíků byla sestavena armáda, která osvobodí sýrii,
  coz je zvlastni napad – predpokladam, ze by ji osvobozovali od assada, podobne jako ti cela leta sledovani extremni muslimove, co vystrileli na zacatku roku charlie hebdo.

 16. PeeBee

  preji mab ostry obraz a dobry zvuk pri sledovani pribehu psanych spolecnou rukou sikovnymi embedded a jejich loutkovodici v uniforme. spatny by nemusel byt ani american sniper nebo black hawk down – temer dokumentarni hodnota techto velikych del americke kinematografie je – jak vi kazdy spravny obcan „euroatlantickeho prostoru“ – nezpochybnitelna.

 17. PeeBee

  dlouho jsem necetl (syrii nijak peclive nesleduji), ale vim, ze to jsou kvalitni texty a slusne zdokumentovane. takze pokud nekoho zajima jiny pohled na udajne zlociny assadova rezimu, nez nabizi mnohokrat pristizeni lhari jako napr tzv. sohr, mate moznost zde:

  http://libyancivilwar.blogspot.cz/

  textu je tam velmi mnoho a prace je v tom jeste vice, zadna za manipulace placena chamrad. neni to moc pro slabe povahy. kdo ma chut – muze se podivat na starsi analyzy k libyjskym pripadum.

 18. Ondřej

  Opravdu by mě zajímalo za co utratily východoevropské státy včetně samotné ČR tyto obrovské peníze, které obdržely od EU na vyřízení azylového řízení pro uprchlíky. Že by tyto peníze sloužily na „péči“ o uprchlíky ala „standard“ věznice v Bělé je výsměch celé EU a být Junckerem a Merkelovou pak bych chtěl po ministru Chovancovi vyúčtování do posledního Eurocentu. Protože tyhle peníze žádný z těch 600 nebožáků co je při zadržení okrademe a za jejich vlastní peníze zadržujeme v kriminále včetně jejich malých dětí nikdy neviděl. To je vážně ostuda a výpověď o tom, že nejsme hodni vůbec žádné peníze po západu žádat, protože ani nejsme schopni jejich daru náležitě užít v souladu s tím (neplatí jen pro tuto záležitost, ale obecně pro tunelování v rámci těch všech ROP Severovýchod ad. včetně Rathových „Buštěhradů“ a ostatních regionálních programů)

  Za co Polsko utratilo nehorázných 13 mld. Eur? Za co Maďarsko 6 mld.? Za žiletkový drát a hlídací psy?

 19. embecko

  „Za žiletkový drát a hlídací psy?“?
  No to doufam, a take, ze nakup je skladovan na nemecke/ rakouske hranici. Ony se tyhle nalezitosti jeste budou hodit, az Nemci zacnou tradicne nasledky svych inteligentnich cinu prehazovat na sousedy.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nemecko-potreti-zacalo-svetovou-valku-jen-trochu-jinak-ukazuje-slavny-novinar-Petranek-A-mozna-to-pry-i-skonci-podobne-jako-minule-355569
  Německo potřetí začalo světovou válku, jen trochu jinak, ukazuje slavný novinář Petránek. A možná to prý i skončí podobně jako minule

  • MaB

   Bravo, embécko,…a diky !
   Pan Petránek je stále skvělý. To je přesně ono, proč jsme šli do ulic, my, „normální“ lidé. My jsme predem vedeli, jaky bude vysledek.

   „Podívejme se, co Amerika i západní evropské státy jako Anglie či Francie provedly v Libyi, to, jakým způsobem chtěly, aby tam proběhla vlna revolucí, v domnění, že po revoluci se dostanou k moci elity, které jim půjdou politicky a ekonomicky na ruku. Jenomže nepočítaly, že výsledkem bude hlavně destabilizace. Nepodařená strategie je nyní odrazem toho, že si všichni lámou hlavu nad tím, jak to dostat pod kontrolu.“

   „Ano, ta destabilizace je něco, co strašně trápí normální lidi u vnímání současného světa. Především to nejvíc těší pak ty teroristy“

  • Ondřej

   Jasně, embéčko, dejte si mokrej hadr na hlavu na řachněte hlavou hluboko do mísy s bramborovým salátem ještě předtím než poběžíte do sklepa před bombardováním Bundeswehrem:-). Petrásek Vám může začít s flašek od Coca Coly dělat Molotovovy koktejly. Možná už u Vás také byly:-))

   Tady máte tu echt českou kulturní tradici, kterou chcete s řízkem a vlašákem v ruce bránit proti kebabářům, pizzařům, hotdogům a hamburgerům? Budete s těmito českými rekvizitami v Praze a dalších městem stejně směšný jako byste se promenoval dneska po discotékách ve fraku, s navoskovaným knírem či licousy, v cylindru a vaše drahá měla šněrovačkou stažený těžký korzet a sukni s desatero spodničkami až po kotníky.

   **************

   „Kulturní entomologové, dále „ti, kdo nejsou rasisté, ale“ a pak také ta údajná většina vystrašených, jimiž intelektuálové ve své povýšenosti pohrdají a nenajdou pro ně potřebnou trpělivost, s níž je třeba podstatu věci stále dokola vysvětlovat. Ti všichni se obávají toho, že uprchlíci, pakliže by taková situace v ČR skutečně nastala, rozvrátili by tu ono jedinečné milieu, kulturu nefalšovaného a originálního češství. Když pomineme všechny možné groteskní i tragické úhly pohledu, jež tento obří společenský mnohostěn nabízí, je tu jedna obzvlášť pikantní skutečnost. Ty kulturní síly, které proměňují naše jedinečné češství v souhrn několika postradatelných historických faktů učiva základní školy a výjimečně odstrašující způsob stravovacích návyků, tu už dávno působí, aniž by si toho kdy kulturní entomolog ráčil všimnout. Zvláště nyní, v době předvánoční, to musí být patrné každému, kdo neabstrahuje pouze ze života hmyzu…

   Třeba si řeknete, že to nic neznamená, šaškárna pro turisty. Omyl. Pouze „haute culture“ ve srovnání s tím, co se děje na tradičním českém venkově. Kolegyně mi ukazovala fotografii zcela zaplněného náměstí jednoho středně velkého města v Podkrkonoší, kde žije. Za celý rok se tam nestane nic tak vrcholně důležitého, aby se kvůli tomu obyvatelé nakupili na náměstí a v přilehlých ulicích. Až teprve před Vánoci se to stalo. A teď, vážený čtenáři, se teprve podrž, jak jedinečná kulturně společenská událost dokáže v roce 2015 aktivizovat jinak typicky českou spící obec. Nebyla to návštěva arcibiskupa, symfonického orchestru z nejbližšího většího sídla, dokonce ani rodáka – hokejisty, který, považte, hraje v jednom týmu s Jardou Jágrem. Byl to jen obyčejný náklaďák s nápisem Coca-Cola…

   Tak tohle je odraz té jedinečné kulturnosti českého národa, kterého si tak hrozně ceníme. Tato kulturní demence je skutečně něco, co bychom mělo střežit jako příslovečné oko v hlavě. Však to taky svědomitě děláme. O čem asi myslíš, vážený čtenáři, se v nejmenovaném městě vedly debaty ve školách a školkách, ještě než ta velká událost nastala? O čem dokonce paní učitelky bájily dětem, aby se mohly pořádně těšit, ještě než se osobně dotknou „Vánoc“?

   – See more at: http://www.blisty.cz/art/80292.html#sthash.S9GBxne9.dpuf

   P.S. Kdepak německá Tornada, Leopardy a U-Boaty. Právě ta „kultura“ co jsme ji už dávno vyhodili do koše, počínaje Benešovou glajchšaltizací „Národní frontou“ za dohledu sovětských „poradců“. Takže teď tu máte americké popcornové silikonové krásky nabízející echt českou Colu, hambáče a Star Wars. Měl jste vidět půlnoční premiéru ve „Slováči“ (ano, Slovanský dům, se to pořád jmenuje:-). Zjistil byste že namísto Švandy Dudáka se tam scházejí čeští Anakinové Skywalkerové a Darth Vadererové.

   Tož dobro došli, bratře Slovane. Tedy spíše Grüß Gott!….:-))

   • embecko

    „Kdepak německá Tornada“
    No to je take zajimava kapitola, narod bez vlastni ustavy, zahranicni politiky, ba i bez vlastni vlady neni schopen zprovoznit ani tech par letadel, co mu dovolili:
    http://www.welt.de/politik/deutschland/article149518828/Nicht-einmal-jeder-zweite-Tornado-ist-einsatzbereit.html
    Ze behen neopravnene agrese na suverenim statu neni polovina letadel akceschopna pry nevadi, „nebudeme jich potrebovat stejne vice jak 6“, sdelila ministryne obrany :o)
    Jestli tohle je motor EU, pak zadny div, ze to takhle dopada.

   • taras2

    Podsunete oponentovi zcela nesmyslný argument (Češi se v souvislosti s migranty obávají o echt českou kulturní tradici), poperete se s ním a slavně zvítězíte. Připadáte mi jako šílenec, co se zuřivě utkal se závěsy, zamotává se do nich, válí se s nimi po podlaze a kouše do nich.

    Je přece nade vše jasné, že odpůrci usidlování běženců se obávají obrovských výdajů na sociální dávky pro přišelce, v důsledku toho rozkladu už tak mizerné sociální sítě, růstu nezaměstnanosti, růstu kriminality (ve Francii má barevné etnikum SEDMKRÁT vyšší kriminalitu než domácí), jejich agresivity, vytváření dalších vyloučených oblastí, násobně vyšší porodnosti muslimských matek a jejich intelektuálně nepříliš vybavených dětí, potíže ve školní docházce totožné s problémy našeho vlastního etnika. Bojíme se přeměny evropské společnosti na Chánov v kombinaci s Kreuzbergem. Máme svých problémů dost, nepotřebujeme si díky neschopnosti EU vytvářet další.

    Kultura tu nehraje žádnou roli, tu rdousí už čtvrt století ten váš echtovní neoliberální globální kapitalismus, jehož jste byl dříve doslova zuřivým obhájcem a proslul jste s touhle úchylkou na všech levicových blozích, od Lavky přes OM, Tribuna, Konfrontaci i na mých četných stránkách. U Janiky jste nasadil jinou tóninu, asi se jí bojíte. Není divu, proslula jako plantážnice.

    • embecko

     „šílenec, co se zuřivě utkal se závěsy, zamotává se do nich, válí se s nimi po podlaze a kouše do nich.“

     To je jedna z nejlepsich scen v Muzi z Acapulca :o)

   • Kamil Mudra

    Ondřeji, ať píšete o čemkoli co se týká téhle země, máte pro to jen slova odsouzení, nezávisle na tom zda se to týká minulosti, současnosti, lidí…
    Žijete tady? Jestli ano, tak je mi vás fakt líto.

    • PeeBee

     vy to opravdu ctete? ma to cenu? je tak malo casu na vsechno…
     mam pravdepodobne inteligentni mysi ovladac – nicky jako fagan nebo ondrej pokazde spolehlive aktivuji scrollovaci kolecko.

    • Ondřej

     žiju v Evropě, pane Mudro, v Evropě:). I když Vás mi naproti tomu líto není vůbec.

     • embecko

      Ale kdepak, zijete v Nemecku, minimalne svoji dusi…proto se maji tak radi Rusove s Nemci, oba narody totiz trpi na evropsky komplex, Evrope se totiz nemohou priblizit skrze svoji bajecnou povahu a tak v dusledcich delaji to, co delaji. Treba Nemci neustale dokola troubi, ze jsou evropane a ano, jejich evropstvi se pak projevi na fotbalovem mistrovstvi, kde je vsichni vypiskaji a kdyz prohraji, maji z nich legraci…jako my kdysi z Rusaku v hokeji :o)

 20. Slobo

  C㋡ C㋡


  „haute culture“
  jednoho středně velkého města,
  náklaďák s nápisem Coca-Cola…