Putin o Leninovi

lenin

„Ovládání toku myšlenek je správné, je jen třeba, aby tato myšlenka vedla ke správnému výsledku, a ne jako u Vladimíra Iljiče. V konečném důsledku tato myšlenka vedla ke zhroucení Sovětského svazu. Bylo tam mnoho takových myšlenek: autonomie a tak dále. Tyto myšlenky položily atomovou bombu pod budovou, která se nazývá Rusko, a ona potom vybuchla. Světovou revoluci jsme nepotřebovali.“

Zdroj.

A dále k zamyšlení dvě citace:

„Onen matoucí vtip série ruských revolucí od roku 1905 tkví v tom, že se ukázalo, že uskutečnit v Rusku „obyčejnou“ buržoazně osvícenskou revoluci jednoduše nepůjde, protože ruská společnost něčeho takového prostě není schopna – a tedy že se Rusko v dané tehdejší situaci „porcování medvěda“ (rozuměj dělení světa) nakonec nutně stane porcovaným a nikoliv porcujícím. Tato skutečnost došla panu Leninovi a jeho kolegům a rozběhli proto buržoazní revoluci bez buržoazie a totalitární převrat v jednom, což obojí mělo zabránit totální kolonizaci Ruska.“

Po sedmdesátiletém emancipačním snažení se elity dožadovaly liberalizace systému a to bylo úkolem Gorbačova.

„Do provedení tohoto úkolu se přiblble vmáčkl alkoholický šašek Boris Jelcin, který se tak stal instrumentem zatím posledního pokusu o intervenci do vnitřních ruských poměrů. Byla to jistě tato „jelcinova éra“, která vyfabrikovala všechny tyto novo-magnáty, kteří byli ochotni Rusko rozparcelovat a vyprodat a mezitím se odstěhovat třeba do Londýna…

Tuto intervenci zarazil starý dobrý aparátčík „nového střihu“ pan Putin, který takto bezprostředně navázal a navazuje k definitivnímu završení celého ruského emancipačního projektu do podoby metropolitní mocensko-správní suverenity.“

Reklamy

99 comments

 1. embecko

  Vladimir Vladimirovic jako vlastenc nemuze videt, ze kdyby neprisel Lenin, Rusko by valku projelo na cele care a dnes by uz neexistovalo (viz slouma z Brest- Litevska). S leninovym NEPem (tehdejsi perestrojkou) zacala privatizace a rozsahle prevody ruskych podniku a pudy do rukou zapadnich firem. Leninovi zamestnavatele nepocitali s tim, ze jejich podvratna idea dojde uskutecneni a prezije samu sebe, cimz zcela zlikviduje jejich plan.

  • Janika

   Putin kritizuje jen něco z Lenina, neodmítá revoluci jako takovou.
   O zaměstnavatelích Lenina nic nevím.

   • embecko

    Zamestnavalo ho nemecke ministerstvo financi skrze jisteho Alexandra Parvuse, pro zacatek nekolik milionu risskych marek, zadna malickost…m.j. Parvus byl i ideologem Mladoturku, kteri maji prsty v armenske genocide.

 2. Nerevar

  Putin není – jak se nám snaží podsunout naši putinobijci – sjednotitel ruského národa v boji za lepší život. Názorově je prakticky totožný s „americkými jestřáby“. Ale je momentálně jediný, se jimi nenechá zastrašit. Není to náš přítel, ale tak trochu je to nepřítel našeho nepřítele. (Nikdy bych neřekl, že Američany nazvu nepřáteli. Sned nemusím rozvádět.)

  • hank

   Otázka stojí tak, kteří imperialisté budou lépe – nebo vůbec – hájit naše zájmy, jestli ti ruští nebo ti američtí, případně dokonce ti čínští.
   Další otázka je, co jsou to „naše zájmy“. Jako zcela nemajetný příslušník nižší střední třídy vůbec nevidím jakýkoli soulad svých zájmů s takovými „našimi“, jako jsou Babiš, Valenta nebo Bakala, ale totéž platí o zahraničních držitelích kapitálu ze všech světových stran. A protože nikdo jiný než držitelé kapitálu zmíněným imperialistickým mocnostem nevládne, zřejmě nezbude – než jako už po x-té v dějinách – počkat, až se vymlátí navzájem, tiše doufat (nebo se modlit…), že to přežijeme a být zvědaví, co zajímavého pro nás nemajetné z toho vymlácení vzejde.

   • Nerevar

    Chraňme se eufemismů: (nižší) střední třída je prosím pěkně b-u-r-ž-o-a-z-i-e. Zvykněme si na to slovo. B-U-R-Ž-O-A-Z-I-E.

    • embecko

     Tak, tak, Nerevare…poprve a konecne ctu na netu spravnou uvahu, ze likvidace stredni tridy neni dusledkem tridniho boje, ale normalniho boje konkurencniho. Ona si stredni trida totiz tajne mysli, ze to zas tan nejak zaobali a nakonec se sveze s „Babisem“, ale za to ctvrt stoleti se ji nepodarilo pochopit, ze je jejim konkurentem a ze ji pujde po krku. Ted je to tady a stredni trida, neoportunistictejsi cast burzoasie, je vykulena z toho, ze ji „Babis“ normalne valcuje. Vsechny vyrobni prostredky co m,a budou nepratelsky prevzety a ze stredniho stavu se stanou prumerni zamestnanci.

     • Janika

      Jestli je střední třídou také ten vymírající druh OSVČ, ti chudáci, co se živí vlastníma rukama, jen nemají výhody zaměstnanců, tak s těmi jako první zatočil Paroubek. Babiš o dotahuje do dokonalosti. Registrační pokladny, a aby to nikdo nebyl v pokušení obcházet, tak se bude platit jen kartami. Ještě snad budeme říkat zlatej Kalousek.

       • Janika

        Zaměstnanec přijde do práce, kde si odkroutí svých 8 hodin, má zajištěné vybavení, materiál, zázemí, nárok na dovolenou, dostává pravidelně mzdu.
        OSVČ si musí zajistit veškeré vybavení a zázemí a především získat tu práci. Ať ji má, nebo nemá, musí každý měsíc platit minimální odvody 3740,-. Může být odhodlaný dřít jako kůň, ale co dělat, když zakázky prostě nejsou. Jde do rizika, platit musí kdeco a nemá zaručenou ani tu minimální mzdu.

        • Ondřej

         Zdá se že embéčko zaspal dobu. Zaměstnanec se má dávno lépe co se týče jistot a ochrany na pracovním trhu než jeho středostavovský kolega živnostník může vyvázání se z placení zdravotního a sociálního pojištění (s nejvyšší sazbou u nás de facto daně a s největší nivelizací společenského přerozdělování) a daňového paušálu našetří na své zajištění.

         Jo, dneska už to také obvykle není řezník s krámkem na náměstí, stejně jako holič či drogista z Hrabalových povídek „Bambini di Praga“ (natočen film Dušanem Kleinem pod názvem „Andělské oči“), kdy páni živnostníci měli obchody plné štamgastů a utrácelo se o 106, obchodní marže byly v hodně desítkách procent atd. S příchodem požadavků velkých globálních firem především ve financích, energetice a IT – mají vysoce kvalifikovaní zaměstnanci navíc benefity o jakých se v v jiných segmentech ekonomiky, třeba sekčním šéfům v průmyslu či státní správě ani nesní. Patří mezi ně auto i pro soukromé účely, fondy na reprezentaci, placené pracovní večeře, sport a zábavu s klienty, příspěvek na společenský oděv, zahraniční školení, sleva/firemní příspěvek na letenky pro rodinné příslušníky na služební cesty či školení, firemní školky, zdravotní připojištění, extra příspěvek pro důchodové fondy, opce na firemní akcie atd. Pracuji v agentuře která se vývojem pracovního trhu (nejen v ČR, ale worldwide) zabývá a mohu konstatovat, že i vyšší míra flexibility zaměstnanců (kde jsou ty doby, kdy vás „proskenovala“ závodní stráž jestli nevynášíte skrze vrátnici nějaký materiál a neměl-li jste „píchnuto“ včas na „píchačkách“ příchod, měl jste kázeňské napomenutí) je dnes normální a ne jen jako benefit.

         Dnes máte flexibilní pracovní dobu, nikdo neřeší extra vaši přítomnost, reportují se příslušné aktivity, ne čas strávený nad nimi. Mnoho zaměstnanců pracuje z domova, tam, kde zde působí zahraniční firmy a mají třeba jen virtuální kanceláře a ani nemají zde ani stálé zastoupení (tzv. organizační složka firmy mající podřízené postavení k zakládající zahraniční mateřské společnosti, a tím pádem nemá samostatnou právní subjektivitu) a pobírá příspěvek na home-office a internetové připojení.

         Vezmeme-li navíc obvykle vyšší odstupné od nadnárodních firem v případě nějaké organizační změny, či přesunu/outsourcingu služeb či části divize firmy do zahraničí (6-24 platů podle pozice a délky zaměstnání) je být zaměstnancem v obchodně-technických pozicích u mezinárodní firmy rozhodně daleko „marxova třídního“ boje, neztratit nic víc než své okovy může dnes jen málokterý zaměstnanec. Problém bývá s českými zaměstnavateli co z postkomunistického zlatokopectví udělali i sociálně nepřívětivý Klondike, kde kdo tasí rychleji vyhrává a to zaměstnanec v souboji s asociálním českým majitelem firmy obvykle není. Kde tam jsou časy, kdy „headhunteři“ ruinovali nově vznikající české firmy přeplácením a nabídkou benefitů na které český malopodnikatel nemohl dosáhnout jinak než šizením na daňových odvodech resp. Švarcsystémem. Dnes dochází u technologických a obchodních trade-markových českých firem rovnou k převzetí za obvykle velkorysý peníz zahraničním konsorciem, už se domácí konkurence neruinuje inkorporací key account managerů napojených v rámci postkomunistického sociálního networkingu na ty „správné“ lidi do zahraničních firem, což byl naopak velký handicap nadnárodních firem u nás, které nikoho neznaly a spolehaly na to, že jim byznys zajisté seriozní vystupování a dobrá reputace.

         Neříkám, že být dneska kapitalistou s vlastními zaměstnanci je řehole, ale je jí rozhodně větší než být jen majitelem kapitálu:-)

         • Janika

          Já bych hlavně rozlišovala kapitalistu a drobného živnostníka. Pokud se živnostník živí prací vlastních rukou, tak má blíž k zaměstnanci, než k podnikateli. Prodává vlastní práci, tak, jako zaměstnanec, stejná sociální skupina. Jen se podařilo tyhle dva chudáky poštvat proti sobě.

          • Ondřej

           To je jistě pravda. Jsou ovšem i povolání kdy vám zase nenabídnou trvaly pracovní pomer a nezbývá než dělat jinak než jako živnostník. O neplnohodnotné prekarizovane práci ani nemluvě. Takže byt zaměstnancem jak živnostníkem ma své vyhody a nevýhody. Osobne obdivuju živnostniky že bez jistot a zázemí ručí za nejisté podnikání svým majetkem a jsou tak i jednou nohou před krachem a jakýmkoli ochrannym polštářem při hledání nové práce.

 3. Janika

  Hanku, my nemajetní jsme přece tím masem na jatka, námi se vymlátí ti bohatí navzájem.
  A kteří kapitalisté budou hájit naše zájmy? No přece ti, co nás na ta jatka nepoženou.

  • hank

   Aha, takže když nás tam nepoženou, aby si nás ušetřili pro otrockou práci za pár šupů a bez šance na jakékoli sociální zabezpečení, tak to znamená, že hájí naše zájmy…?

   K největším úspěchům prádelen mozků v této zemi za posledních 25 let patří naprosté vymazání třídního vědomí z postojů nemajetné většiny.

   • Janika

    Prokristapána to samozřejmě ne. Chtěla jsem říct, že lepší kapitalista je ten, kdo nás aspoň nechá žít. To je přece taky náš zájem. Z nedostatku třídního vědomí mě proto nepodezírejte.

    • Nerevar

     Kapitalista, co nás nechává zatím žít, tak činí proto, že mu z toho neplyne zisk, přece. Kapitalismus není nějaké spolčení gaunerů, kapitalismus z lidí gaunery dělá.

     • PeeBee

      kapitalismus z nas dela gaunery? vazne? ne rodice, vychova, geneticka predurcenost, nase slabosti a chyby, nase pasti, ktere kolem sebe cely zivot klademe, ale ten zly kapitalismus… to je stejna pohadka, jako ta o bouchacce, co muze za vsechno nasili, protoze byla vymyslena… k zabijeni.

      • Nerevar

       Máte pravdu. Stačí přece jen se nezačít chovat jako stále větší gauner, dokonce stačí zůstat menším gaunerem než jiní gauneři. Věnovat se poctivé práci, a prosperovat až dokud zavedený podnik nepředáme potomkům. Marche ou crève.

 4. Astr

  Putin o Leninovi jako dukaz ceho ?
  Ze massmedia usiluji aby do povedomi ovcana nacpal myslenku Putina coby zlocince ne daleko od tech co skrze chalifat rozvratili kus sveta od Mezopotamie po Evropu a jdou na to vsemi propagandistickymi prostredy, se rysuje stale jasneji !
  Zacalo se tim ze se Evropske vlady maji povinne zpovidat Velkemu bratru ktere ze to politicke strany jsou placeny Kremlem,
  dalsi krok probehl pred nekolika dny po vydani zpravy ze vrazda disidenta Litvinenka radioaktivnim poloniem byla detailne studovana tajnymi sluzbami a ty vydaly prohlaseni o dukazech ! ze nitky vedou az kam ? K Putinovi!
  Udajne bez jeho vedomi ci prikazu by k tomu nemohlo dojit ! Ze je to mysleno vazne potvrzuje ze se k tomu vyjadril I premier Cameron !
  U vas to nebylo na prvnich strankach ? V Anglii a za vodou ano.
  Tento tlak na Rusko zesilil po tom co se Rusove zacali aktivne prosazovat v Syrii I jinde !
  Take se uz tesite spolecne s massmedii co udela Putin priste?
  Samozrejme opet spatne !
  Politika je cim dal vetsi svinstvo a lide sice nejsou od toho aby o necem rozhodovali, ale potreba servirovat lidem spatne skutky v dobrem svelte jsou hlavnim ukolem masmedialni masaze:-(
  Stale dale krajinou temnou smerem hure pro lidi lepe pro nelidi :-(

  • Janika

   Jako důkaz ničeho, Astře. Je to zajímavý podnět k zamyšlení. Putin přemýšlí o historii své země hlouběji a s větším množstvím znalostí a informací, než máme my. Vždyť je to přece fantastická otázka – být Leninem, co bych s dnešními znalostmi udělal jinak?
   Vůbec nechápu, že z toho zase děláte politikum. Jako byste nevěděl, že Putin je můj favorit číslo jedna.

   • tresen

    Nejste sama.
    Jeden náš kamarád má pár slepic a kohouta, kterému něžně říká Putínek.

   • Astr

    Janiko Vase reakce je dukaz ze plati “ mluvit stejnym jazykem jeste neznamena mluvi stejnou reci :-(
    Tedy „po lopate“
    Ne ja ale nektere vlady na Zapade skrzeva massmedia delaji vse aby na Putina nakydaly co nejvice spiny !
    Je to takto srozumitelnejsi ?

    • Janika

     Tak to jsem Vám špatně rozuměla, Astře, myslela jsem, že považujete tento můj článeček za házení špíny na Putina. Jsem ráda, že jsme si vyjasnili, že to tak není.

 5. Ondřej

  Tady je asi dobré mít na paměti zákulisní ideology (Dugin a jeho Euroasianismus) kteří dnes určují společensko-ekonomické atributy současné moci. Tak předně, hlavní filosofická úvaha na téma SSSR bylo jeho zavlečení do rovnostářsko byrokratického řízení a neschopnosti reagovat tržně (tam kde to přináší státu/moci benefity) a regulativně tam, kde je potřeba zachovat státní monopol. Putin totiž není rozhodně socialista a ideolog marxismu. To, čím se opájí naše starosvětská marx-leninská suita důchodců rozhodně nemá v plánu Putin jakkoli obnovovat. Předseda komunistů Zjuganov nešetří na ekonomickou situaci Ruska kritiku. Za Putinem stojí jen tehdy, otáčí-li se jeho podpora jako podpora vůdci v boji proti Západu. Komunisté nikdy nemohou souhlasit s oligarchickým kapitalismem, který Putin sicre omezuje, ale pořád řídí a nehodlá se svých miliardářů jakkoli zbavovat. Rovná daň 10% posouvá Rusko mezi daňové ráje typu Kypr anebo některých amerických států typu Delaware anebo Maine, kde se daně blíží nule resp, mají podobně jako Rusko rovnou daň velmi nízkou (Colorado, Illinois, Indiana, Massachusetts). Duginovo eurasijské Impérium (k němuž ruská geopolitika směřuje) je vykresleno jako supranacionální, s centralizovanou strategií, ale kulturně a ekonomicky decentralizované tak, aby ekonomika mohla využívat tržních výhod současného globálního kapitalismu. Kapitál, stejně jako technologie současné Rusko prostě potřebuje ke své nezávislosti. Proto se nemůže dostat do ekonomické izolace totálního embarga, jako za dob SSSR.

  Putin může po příštích volbách učinit nový unipolární tandem s USA, lidé jako Trump (nevím s kým a jak nerevar chápe USA jako nepřítele, jestli en bloc, už jen proto že jsou anebo svoji konkrétní politikou té či oné vlády) mohou svoje priority stáhnout ze zahraničně politické expanze ve světě a spojit se s Putinem na ideji „konzervativní revoluce“. To, že USA zavedou ještě asociálnější daňovou a sociální politiku, že začnou etnicky čistit USA od Latinoameričanů a muslimů, že vytvoří takový supranacionalní ekonomický trust (klidně společně s ruským státním kapitálem), že si v zásadě v zádech s čínskými otroky ve fabrikách dokáží ekonomicky podmanit svět. Oligarchizace (jako lokální ekonomická monopolizace) a globalizace ovládající zahraniční výrobní kapacity a hlavně mezinárodní trhy – to rozhodně není nic o co usiloval Lenin ve své ideji proletářské diktatury a na centrální moci nezávislých sovětů. Jak to vidím já, jedná se spojení politické centralizaci a ekonomické globalizace.

  Toho by se skutečně levicově cítící lidé bojující proti monopolizaci moci státní i ekonomické (globální) měli bát.

  • Ondřej

   …pardon, tady mělo být ….“společensko-ideologické“…

  • Tribun

   Problém je v tom, že my vlastně nevíme, kdo je to Putin, protože jako osobnost je příliš složitý a nevejde se do našich myšlenkových škatulek. Třeba zahlédnout a pochopit tu afinitu mezi Putinem a Trumpem není ani snadné, ani samozřejmé.

   • Morybundus

    Já si myslím, že Putinova podpora Trumpovi může být vykládána z více než jednoho úhlu. Za prvé jsem zatím nečetl, že by se Putin vyjádřil explicitně nějak v tom smyslu, že být občan USA, tak ho volí. Možná jsem toho nepřečetl dost, ale zatím jsem zaznamenal pouze něco v tom smyslu, že Trump přijde Putinovi jako zajímavý kandidát.
    Za druhé-a to je hlavní- je dobré položit si otázku „Koho podpořit na postu vedoucího rivala? Toho, kdo z něj udělá ještě mocnějšího, nebo naopak slabšího soupeře?“
    Pokud by tedy Putin hypoteticky podpořil Trumpovu kandidaturu, pak bych se přikláněl spíše k verzi, že tak činí z těch pohnutek, které budou dobré pro Rusko, spíše než pro USA. Takový Sanders by se svou politikou mohl udělat Spojené státy lepší jak pro jejich většinové obyvatelstvo (99% neprivilegovaných), tak jim vrátit jejich zahraničně politické renomé, soustavně poškozované neoliberálními a neokonzervativními jestřáby. Zatímco Trumpova (republikánská) politika by zřejmě vedla k prohlubování toho, jak dnes USA vypadají a jak se chovají. Která z těchto dvou variant by byla pro Rusko lepší? Sanders by jistě byl vhodnějším kandidátem (z ruského pohledu), pokud by šlo čistě o geopolitku, protože jeho hlavním zájmem (alespoň jak usuzuji) je především vnitřní politika a „domácí revoluce“. Z ekonomického hlediska to již tak jednoznačné není (opět-přínos z ruského pohledu), neb Sandersem nastartované reformy by mohly USA ve všech ohledech posílit. Snad proto tedy ten Trump…

    • Janika

     Zdravím, Moribunde, a děkuji za zajímavou úvahu.
     Neřekla bych ale, že přímo vnitřní problémy USA jsou tím, co by Rusku prospělo. Obrátily by se ve vnější agresivitu, jak už to tak bývá. A Putin válku nechce a nepotřebuje. Taková šílená Clintonová, to už by byl možná konec světa.
     No a pak je tu důležitá věc – prospěje podpora Putina v očích občanů USA nějakému kandidátovi?

     • Ondřej

      Myslím si totez, problémy USA si Putin sám nepřeje a že očividná podpora nějakému kandidátovi by uškodila jeho politice vudci USA.Vlažná podpora Trumpovi může být součástí teto jeho politiky. Snad Vás potěšil, když řeknu že chytrá:-).

    • Tribun

     Dost možná. Podle mě hraje roli i to, že Putin spoléhá na to, že se kupčíkem Trumpem budou lépe dělat handly.

     • MaB

      Donald Trump je „brilantni a plny talentu“, „nepopiratelny favorit v prezidentském behu““ (Poutine)
      po té, co Trump rekl, ze si preje „jinou uroven vztahu, vztahy uzsi a hlubsi s Ruskem“
      Kompliment za kompliment ? (ale rozhodne ne „vlazny“ :)

      • koloděj

       OMG! Putin přece neřekne že Trump je tlučhuba. NIKDY.

       Ptali se ho na Trumpa, tak odpověděl diplomaticky, Je favoritem voleb ? je. Řekl jen to, co vidí všichni, trošku to obalil do dárkového papíru a to je vše. Kdyby se ho ptali na Hitlary, řekl by něco podobně uhlazeného …
       NEVYSLOVIL MU PODPORU. Neptali se ho, koho z kandidátů by rád viděl v bilem baracku. Neřekl : Trump, to je můj favorit, ten by dokázal udělat z Ameriky slušnou a uznávanou velmoc…
       Takhle se z komára dělá velbloud, přátelé.

   • MaB

    K pochopeni „Kdo je to Putin“, velmi prispeje kniha, napsana po té, co H. Clinton prohlasila, ze je to „novy Hitler“.
    Poutine, l’itinéraire secret – Putin, tajná cesta
    • Autor : Vladimir Fedorovski
    • Collection : Littérature et documents, 264 stran
    • Datum vydani : 15/04/2015
    Autor, byvaly diplomat, se zamysli nad tim, kdo je V. Putin. Autoritativni car ? James Bond manipulator, formovany tajnymi sluzbami ? Nebo jasnozrivy vudce, ktery haji zajmy své vlastni zeme a rovnovahu sveta ?

    „Zapadni media casto prezentuji udalosti cerno-bile. Putina potkal stejny osud, i kdyz je to osobnost komplikovana, komplexni, strukturovana. Je antitezi „levice-kaviar“, antitezi „politické korektnosti“. Je druhem symbolu a také bariéry proti islamismu.
    Casto rika, ze Zapad prodal svou dusi tim, ze zradil své krestanské hodnoty a on na sebe bere odpovednost byt jejich ochrancem.“
    „Putin ma charakterovy rys, ktery nelze popirat, at‘ ho milujeme nebo ne: je to zelezna vule. V ukrajinské krizi nakonec dostal, co chtel : navrat Krymu do ruského luna…“

    • Janika

     Zajímavý autor, Vladimír Fedorovskij, máte výhodu, že píše ve Francii. Díky za přeložení těch citací, jsou výstižné.

    • hans

     Zamýšlet nad tím, jestli je politik, pohybující se v rámci standardní demokratické ústavy víceméně napsané americkými experty podle západních vzorů, „autoritativním carem“, dokáže jen moula.

     • MaB

      Není spíš „moula“ ten, kdo se nad ničím nezámýšlí, protože má ve všem jasno ? To by stalo za zamysleni….

      Americký novinář M. Rose řekl V. Putinovi při jeho návštěvě USA, že je mu přezdíváno „car“.
      (tedy nejen ve Francii !)
      „Lidé mi dávají všelijaká jména“, odpověděl šéf Kremlu citovaný CBS. „Tento titul mi nevyhovuje. Nezáleží ani tolik na tom, jak mi kdo říká, když to jsou osoby blahosklonné, přátelé nebo opoziční politici.
      Důležité je, co musíš dělat pro zemi, která ti svěřila místo šéfa Ruska…“
      http://fr.sputniknews.com/russie/20150924/1018385537/poutine-tsar-etats-unis.html#ixzz3ySLKCCzq

      PS: V. Fedorovskij je vyborny spisovatel a velmi sympaticky a jiste i blahosklonny clovek :)

      • MaB

       Janiko, specialne pro Vas:
       L’interview de Vladimir Poutine aux chaînes américaines par Charlie Rose 27.9.2015

       Opravdu stoji za to si poslechnout, (jiste se da najit v originale). Putin je zde opravdu a zaslouzene „Vladimir Velikij“ :)

       Alespon par kratkych reakci, z 55 zde ani jedina negativni na VP

       ° Oui, c’est vrai qu’il faut une patience d’ange…(ano, je je pravda, ze je potreba andelska trpelivost)
       Y a presque pas besoin du son, il suffit de regarder les yeux : regard bleu glace franc et clair contre regard de varan des profondeurs…
       (Skoro neni potreba zvuk. Staci se divat na oci: pohled ledove modry , primy a jasny proti pohledu varana hlubin…
       Ou l’aigle américain furieux qui revient à chaque fois à la charge et qui se prend à chaque fois un coup de patte d’ours ; )
       (kde je americky orel zurivy a stale znova utoci a pokazdé dostane ranu medvedi tlapou)

       Bravo Poutine. C‘ est la marque des forts de dire la vérité de ne pas agresser et d avoir la capacité de se défendre avec facilité. (je to znakem silnych rikat pravdu bez agresivity a byt schopen ji hajit s lehkosti

       Je suis fière d’être russe, j’adore mon président !!! – jsem hrdy, ze jsem Rus, zboznuji svého prezidenta !!!

       Je suis fier aussi pour vous ! – jsem hrdy také pro vas !

       Imaginer un président comme ça en France.. le pays serait redressé en 8 heures.-
       predstavit si takového prezidenta ve F. , zeme by byla narovnana za 8 h)

       L’interview de Vladimir Poutine aux chaînes américaines
       Vladimir le Grand : Владимир Великий
       le 29/09/2015 par Mandark

       Un des plus grands hommes du 21ème siècle. Il mérite le Prix Nobel. Jeden z velkych muzu 21.stol., zaslouzi Nobelovu cenu.

       ca fait plaisir de voir un politicien faire de la politique ! la politique du coeur et de la raison …on sent la conviction et le parle franc …voila pourquoi le peuple russe aime poutine.
       Puisse dieu aider la russie a combattre l’impérialisme
       Je radost videt politika delat politiku…politiku srdce a rozumu…je citit presvedceni a mluvi otevrene…to proto rusky lid miluje Putina. *)
       Kez Buh pomuze Rusku v boji s imperialismem.
       *) a francouzsky také :)

       • Janika

        Děkuji, MaB, to jsou opravdu nádherné komentáře, je požitek si je přečíst :-).

        „je to znakem silnych rikat pravdu bez agresivity a byt schopen ji hajit s lehkosti“
        Nádherné, stojí za zapamatování.

      • hans

       ..Není spíš „moula“ ten, kdo se nad ničím nezámýšlí, protože má ve všem jasno ? To by stalo za zamysleni…….

       Přesně to jsem měl na mysli. Onen Francouz se nezamyslel nad otázkou, jak by mohl být autoritativním carem demokratický politik vykonávající své pravomoci striktně v rámci demokratické ústavy vytvořené a schválené nezávisle na něm, jen po někom opakoval propagandistické klišé. Mě to okamžitě zarazilo, zamyslel jsem se a podělil se o překvapení, že chválíte a doporučujete autora, který se nad ničím nezamýšlí, protože má ve všem jasno. A vy, jak vidím, máte taky ve všem jasno.

       • MaB

        Jenomze ten „Francouz“ s puvodem rusko-ukrajinskym, znamy rusky diplomat, velvyslanec za Gorbacova, pomaha svymi knihami chapat francouzskym ctenarum situaci v Rusku. A odpovida na jejich otazky. Kdybyste si nekterou z jeho 40 knih, které mu tu vysly, precetl, mohl byste posuzovat, zda opakuje „propagandisticka klise“ ci ne. Vy jste o tom ale presvedcen, zjevne aniz byste vedel, o kom a o cem. mluvite. A samozrejme také nevite, jak na tuto otazku Vladimir Fedorovskij odpovedel.
        Ja, na rozdil od vas, jasno ve vsem nemam, proto si jeho knihy se stale vetsim zajmem ctu a dovoluji si je i doporucit.

        A jak jsem vyse dolozila, „Vladimir Velikij“ mu rikaji sami Rusové, zde je to „Tsar Putin“, podobne jako byl „Mitterrand Dieu “ nebo „Sarkozy Napoléon Petit“.
        Proste je to tak, at‘ se vam to libi nebo ne. A propos, jak se rika Milosi Zemanovi ?

        • hans

         No, pořád to patří do stejné kategorie, jako třeba kniha nazvaná „Gagarin. Byl první?“ V momentě, kdy autor pocítil nutnost vložit do názvu otazník, možná získal na prodejnosti, ale ztratil na vážnosti.

         Kniha, která řeší, zda je Putin autoritativní car, nebo manipulátor Bondovského střihu (což je taky úžasná myšlenka, Bond jako manipulátor), patří do stejného regálu jako kniha vážně řešící otázku, zda je Putin savec. O tom se nepíšou knihy, to se řeší v jedné větě, pro děti v jednom odstavci.

   • hans

    Zahlédnout afinitu mezi dvěma konzervativními, přiměřeně nacionalistickými, (kvůli volební podpoře) nezapomínajícími na sociální ohledy, politiky je těžké? Imo je těžké je odlišit..

  • hans

   ale houby. Dugin jako ideolog opozičních (jednu dobu poradce Zjuganova) až marginálních skupin má s režimem jen málo společného.

  • Janika

   Seale, Rusové měli Lenina za nedotknutelné božstvo, jakákoliv kritika je pro ně zločinem a rouháním. Nerozlišují, co vlastně bylo řečeno, a že to není zavržení všeho, ale jen dílčí kritika, nebo spíš snaha dobrat se podstaty toho, co se stalo a jaká je situace. Takže ano, berou to jako kopání do nedotknutelného svatého. My se přes dogmata snad dokážeme přenést (to není mířené na Vás).

   • Morybundus

    Mě hlavně baví, jak se pomalu (v souvislosti s rostoucí popularitou nacionální pravice) vžívá obraz Lenina coby loutky německého (někteří jazykové by dodali ještě židovského) velkokapitálu. Vychází z kontextu vytrženého obrazu Lenina coby cestujícího první třídou zapečetěného vlaku s penězi na revoluci. Považte, on si dovolil ukončit krveprolití na frontě s jeho politikou „mír a chléb“! On odmítnul dále se podílet na nesmyslných imperialistických jatkách, později zvaných Velkou válkou! Pročež musí být zařazen mezi součást spiknutí proti civilizaci a lidstvu a obehnán aureolou konspirace.
    Málokdo už naopak ocení Leninovu genialitu v tom, že v podstatě vyběhl s těmi stranami, které do něj vkládaly své naděje coby do mouřenína, který vykoná dílo a poté tiše odejde. A Lenin se místo toho ujmul moci ležící na ulici a zemi, v níž se místy čas zastavil na úrovni raného středověku, přivedl na cestu, která o 40 let později dokázala vyslat člověka do vesmíru.
    Dámy a pánové, ať si o Leninovi můžeme myslet ledacos, tak fakt je ten, že ve své době byl většinou národa ctěn a milován. A nakonec-na každou dějinnou osobnost se pohlíží právě tak, jak si přeje ten, kdo je zrovna u kormidla. Obávám se, že žádná srovnatelná změna, jako v tehdejším Svazu, neproběhla cestou zasypanou růžovými plátky. Jen o těch, kteří byli zrovna názorově spřízněni s těmi, co vládnou dnes, se píše jako o „reformátorech“ a „velkých vůdcích“, zatímco o těch druhých jako o „diktátorech“.
    Jinak děkuji paní Janice za vlídné přijetí :)

    • Ondřej

     „Dámy a pánové, ať si o Leninovi můžeme myslet ledacos, tak fakt je ten, že ve své době byl většinou národa ctěn a milován“

     Tím bych si rozhodne nebyl tak jistý. Stačí si přečíst Buninovi “ Proklaté dny“.

      • Morybundus

       Ale tak jo, uznávám, většina je značně plastický pojem. Ale v případě Lenina jsem si tou většinou docela jistý. Víte, že u nás tak populární udílení jména Josef má své kořeny u lidem milovaného Josefa II. ? Který myslíte že Vladimir byl původcem obdobné popularity jména v SSSR?
       Spisovatelé píšou, ostatně od toho jsou, ale za mluvčí národa se nedají považovat vždy.

       • Kamil Mudra

        Hmm… A já si vždy myslel že oblíbenost jména Josef má své kořeny v Bibli. Ono je dost rozšířené i v zemích kde jim mohl být Josef II. šumafuk.

        • Morybundus

         To je možné, ale u nás má obliba Josefa (prý) skutečně kořeny ve jménu oblíbeného císaře. Vladimír může být taky od sv. Vladimíra, který christianizoval Rus v raném středověku. Důležité jsou spíše ty vlny oblíbenosti. Dnes je nejpopulárnějším udíleným mužským jménem Jakub (ženským Eliška). Pepa není ani v první dvacitce. Po osvobození se údajně dávalo hodně jméno Ivan. Podle mě to tedy má co dočinění s historickými událostmi a nejen s tradicemi vycházejícími z náboženství.

         • Kamil Mudra

          Nojo, jak moc lidí čte dnes Bibli? Ale jméno Josef přežilo coby trvalka poměrně dost módních vln, jak u nás tak i jinde ve světě.

   • Seal

    Janiko, v Moskvě jsem byl naposledy před deseti roky a už tehdy se tam vedla docela výživná debata o tom, jak vlastně naložit s Leninovým mauzoleem. Důvod byl celkem jednoduchý: Každý režim potřebujme nějakou tu ideologii a zrovna postava Lenina (narozdíl od jeho následovníka Stalina), nějakému ideálnímu spojenectví trůnu a oltáře nepřeje. Rovněž tak ruská společnost je už dávno silně sociálně stratifikovaná, což neplatí jenom o konkrétních životních podmínkách, ale i o tom, co si z těch pestrých dějin vybírá jako odkaz, a co naopak nechce vidět (pokud to rovnou nezavrhuje).

    • dixi

     Dějiny píší vítězové, podle toho je potřeba dnešní knihy a články brát. Díky Morybundusovi za příspěvky.

     • MaB

      Ano, dějiny píší vítězové, falzifikují poraženi, libovolne manipulují historici (mrtvi se nemohou branit), po svém nebo „nově“ vyklada kdekdo …..zkratka ; „Vsecko je jinak !“

      Je také dobré mít vždy na paměti, ze „Nebezpečni jsou ti, co jdou jako kůň s klapkami na očích, kteří si neumějí představit, že může být ještě něco jiného, než oni myslí, že by mělo být.“ (J. Werich)

      • Kamil Mudra

       MaB, Jan Werich by se dobře bavil kdyby viděl jak často ho citujete. :-)

        • Kamil Mudra

         Nepochybně byl. Ale z toho jak si lidé citují jeho moudra měl švandu. Takovou dobromyslnou švandu.

         • MaB

          Marne se ptam, kde jsou dnes filosofové, ti zivi. V dobach, kdy to jde ve spolecnosti s kopce, by se meli ozvat, plnit svou funkci, napomenout, rici pravdu, proste byt uzitecni a prospesni.
          Jako je stale pan Werich. A ze nemaji jeho vtip ? To bychom jim odpustili, dobromyslnost by stacila. :)

          • Kamil Mudra

           Nejspíš to bude tím že vše co stálo za to aby bylo řečeno, bylo už řečeno.

          • MaB

           S tim se neda souhlasit bez vyhrad .
           A i kdyby, jak říká francouzský [:-) i -:(] spisovatel Milan Kundera v Rideau, v moderním světě, opuštěném filosofií, rozštěpeném ve stovky vědeckých disciplín, je velmi důležitá tradice a jeji předávani. Proto je nutno stale opakovat a opakovat, „vymanit se z moci zapomnění“, Nesmi spadnout opona (rideau)…

       • MaB

        Alespon vidite, jak moc ho miluju ! :)
        Veskera filosofie (= moudrost) je v nem. Lidé jako on jsou nenahraditelni.

        • Ondřej

         MaB – Předpokládám, že myslíte Kunderu ne Lenina:-). Jinak souhlasím, v jakési anketě o české kultuře, která by byla nejen „naše“ ale lze ji označit za světovou, resp. který z českých význačných osobností 2. poloviny 20.století zanechal ve světě největší stopu tak, že by nebyl jen považován za významného českého autora – ale i světového – pak je to Kundera. Uprchlík, co zanevřel na Českou republiku, píše ve francouzštině a ke svému původu se příliš nehlásí….

         V jeho případě je to možná jen jeho osobní póza, kterou nemá smysl jakkoli zevšeobecňovat anebo se jí v kontextu debat o vztahu České republiky k oné západní Evropě ohledně rozdílných hodnot které teď vyplouvají na povrch, jakkoli přeceňovat. Nicméně jedná se právě o Francii a o to, že postmoderna a multikulturalismus které se zrodily právě v 2. pol. 20.století ve Francii, že nám jaksi jsou cizí a dokonce se stále více (spolu s dalšími postkomunistickými státy) proti nim ostentantivně vymezujeme. Přitom Kundera je právě příkladem toho, jak Čech dokáže lépe zapadnout někam, kam se dnes „většina“ jeho krajanů příliš nehrne, dokonce se snaží Francii poučovat jací jsou to hlupáci, když tohle akceptují…..

         • MaB

          Ondřeji, máte pravdu. Celé dílo Milana Kundery bylo vydano v mytické kolekci klasiků Pléiade, což je nejvyšší pocta, jaké se spisovateli může dostat, něco jako „kanonizace“, v jeho případě za živa. Byl tam z žijících jediný, ve skvělé společnosti velikánů, celé 4 roky.
          Je jistě zaslouženě považován za největšího současného francouzského spisovatele. Velká škoda, že čs. příslušnosti byl zbaven v r. 1979…
          Je ale ùžasné, jak mistrovsky ovládl jazyk a jak si i ve francouzštině, která mu zjevně vyhovuje svou přesností, zachoval svoji typickou trpkou lehkost a zároveň hlubokou racionalitu.
          Pokaždé, když se mi dostane do ruky jeho nová kniha, si říkám, co a jak by asi psal, kdyby býval zůstal v Čechách.

          • hans

           postmoderna a multikulturalismus .. nám jaksi jsou cizí a dokonce se stále více (spolu s dalšími postkomunistickými státy) proti nim ostentantivně vymezujeme

           Francouzům (spolu s dalšími postkřesťanskými státy) jsou taky cizí a taky se proti nim ostentantivně vymezují. leckdy s ještě větší vehemencí než my.

    • Janika

     Věřím, že se Rusko hodně změnilo, Seale. Ale přesto si myslím, že na svou historii, tu novodobou, jsou vesměs hrdí. I na Stalina. Dílčí rozdíly v názorech samozřejmě být mohou. Ale jak zazní příslušná píseň (ty jsou opravdu krásné a působivé), stojí celičký sál na nohou a všem tečou slzy. Tohle my neznáme. Takže teď velká část lidí kope do Putina za jeho výroky o Leninovi. Putin má všechno dopředu promyšlené, nedělá chyby. Co tímhle sledoval, kdoví.

     • Seal

      Janiko, ten Putinův volný komentář má samozřejmě mnohem menší váhu, než jaká se mu médii přisuzuje. Ale o tzv. nových Rusech, kteří dneska tvoří podstatnou část ruské střední třídy, si raději nedělejte nějaké velké iluze.

      • Janika

       Seale, nedělám si o Rusech vůbec žádné iluze. Čtu, co píší v článcích a komentářích, je to široká škála různých lidí, podobně, jako u nás. Někdy se mi zdá, že sprostotou vedou, ale to může být mylný dojem :-).

    • Hudec

     Já byl v Moskvě před lety tuším dvěma (?) a mauzoleum stálo pořád na stejném místě. Legrační bylo, že se do něj v jediný volný den chtěli podívat moji o generaci mladší kolegové, já tam šel také poprvé v životě, byť v Rusku jsem byl už několikrát předtím.
     Fronty už tam nejsou takové jaké prý bývaly, ale jsou. Bezpečnostní opatření také. Svatebčané/novomanželé tam také byli. Na jediném hrobě za mauzoleem leželo několik svazků květin – na Stalinově. Vypovídací hodnota této jediné návštěvy jistě není vysoká, tak snad dodám ještě jeden postřeh, který to osvětlí. Mauzoleem procházelo podstatně více lidí, než naproti na druhé straně Rudého náměstí v obchodním domem GUM. Nakupovalo jich tam ještě méně.
     Výklad tohoto faktu nechám na každém z diskutujících.
     Mimochodem si myslím, že Rusové aktuálně dost neradi bourají památníky.

 6. Janika

  Podle mě Putin nastolil otázku, velmi zajímavou – dala se revoluce udělat jinak, aby se předešlo pozdějšímu rozpadu SSSR? Jak to, že USA jsou na rozdíl od SSSR tak stabilní a „nerozbitné“ – tady je vidět, že to jde. Kde se tedy stala chyba?

  • Janika

   Že to má Putin těžké víme všichni. Že by mohl ještě nějak zásadně působit po svém odchodu je pochybné. A dávání za příklad Jelcina, to mě dostalo :-). Lituju, nic moc objevného.

   • embecko

    „A dávání za příklad Jelcina, to mě dostalo :-)“
    Jak tomu mam rozumet, pokud Jelcin prosadil na prezidenta Putina, udelal podle tebe blbost? Me prijde, ze Putin Rusko temer zachranil, ja bych ho neodsuzoval.

     • embecko

      Jasne a jako kandidata ho vybrali ho muzici z Ochotky, slozili se mu na bilboard a pak na ne vsichni dali a hodili mu to.
      Jde jen o miru Jelcinova rozpadu, tedy uvazovat muzeme jen nad tim, jestli Putina opilemu Jelcinovi podstrcila pod tlakem nejaka vlastenecka skupina, anebo jestli Jelcin dostal zachvat vycitek a provedl s Putinem majstrstyk, kterym vsem vypalil rybnik (rekli na nej sve „ano“, nebot si mysleli, ze jelimana z DDR si obmotaji okolo prstu stejne jako Jelcina).
      Tohle forum se sune nebezpecnym, zmatecnym smerem, nekdo predlozi nejaky nesmysl ( liberalni zapadnik Putin coby autoritativni car, ci volby, ktere vytahly Putina do prezidentskeho kresla a spousty dalsich „uvah“) a pak se z nesmyslu vyrobi svetonazor. Jako osobni blog je to v poradku, jako diskusni platforma to je neudrzitelne, protoze kdo tu chce debatovat, je zmaten vydavanim vytrzenych informaci bez souvislosti za ucelene tema.

      Tedy Putina prosadil jako kandidata a predevsim mu zaplatil kampan Jelcin (anebo jeho klika, to neni dulezite). Campbell se pak dovolava moznosti, ze neco podobneho provede i Putin, dosadi na prezidenta sveho cloveka, stahne se do pozadi a namisto aby umrel jako Jelcin, bude ho „rukovodit“ :o)
      Ale jak pisi vyse, problemem je Putinovo liberalni zapadnictvi, treba neni mozne aby na takovem foru jako Davos vystupovali vudci ruske osobnosti/ odbornici proti svemu prezidentovi…to bohuzel je spatne znameni, mohouci znamenat, ze oligarchove si za sve pujcky statu zacinaji pomalu vybirat uroky. Pokud s tim bude chtit Putin neco udelat, bude muset ukoncit sve moderovani mezi jednotlivymi klikami a jasne se vyjadrit.

      • Janika

       Milý saxi, a co teprve ten nesmysl o Leninovi jako loutce Německa…
       Přiznávám, že nejsem schopná většinu zde se objevivších nesmyslů uvádět na pravou míru. Ani to nestíhám číst. Nechávám lidi mluvit, nejsem pedagogický dozor s rákoskou.
       A nevím, co je například tak nesmyslného na tom, že Putin se dostal do funkce volbami. Role jakéhokoliv dosazovatele je minimální, viz u nás snahy protlačit Fišera a jiné favority. Můžeš ruské volby zpochybňovat, jako každé volby, hlavně ty americké jsou fakt „hlasem lidu“, proč ne, debatovat o tom klidně, ale hned napsat, že to je nesmysl takového kalibru, že to zničí tento blog, no to tedy promiň.

       • hans

        Někdy si takové úvahy, Janiko, vysvětluji tak, že autor ví jen málo o pozadí ruské politiky, ale zato je důvěrně obeznámen s fungováním Západu… a projektuje své znalosti na východ…

 7. hans

  No, lépe by Putin udělal kdyby mlčel. Neztrapnil by se (ohledně autonomizace).

  Pozoruhodné je rovněž řečené mezi řádky – Lenin špatný, Stalin dobrý.

   • hans

    No, kolik jste toho četla o vzniku SSSR a co si představuje pod termínem „autonomizace“? (je třeba termín vysvětlit?) Totiž autonomizace nebyla Leninova myšlenka, ale jeho oponentů (většiny tehdejšího vedení strany v čele se Stalinem). Lenin autonomizaci strhal a prosadil její odmítnutí ve prospěch federalizace.

    Federalizace s právem republik na vystoupení skutečně byla mina založená pod budovou, akorát ne ruskou, nýbrž sovětskou.

    • Janika

     Hansi, takhle to zřejmě Putin myslel – Lenin to zvoral s autonomizací právě tím, že ji nepřijal.

     • hans

      Možná. Ale řekl to naopak.

      Se světovou revolucí to zase trefil.

      Takže prostě další z Putinových chybek, nad kterými se vzdělanější část Ruska baví (Petr I. v sedmileté válce, první sovnarkom z 85% židovský, zamlčování první světové války Sověty, třetina obránců brestské pevnosti Čečenci a našlo by se víc..).

  • MaB

   Jistě s rozvahou státníka. :)
   Je to zajímavý a názorný přiklad mnohého, v neposlední řadě i toho, jakým přínosem mohou být pro stát imigranti,
   Leonard di Caprio je Američan s italsko-rusko-německý původem, tedy svým způsobem symbol dnešního světoobčanství i rusko-amerického propojení. Jeho babička Jelena Smirnova s ním mluvila v dětství rusky.
   Leo je Leninovi (mladému) navíc velmi podoben a je i oblíbeným hercem V. Putina.
   Jde o planetární star (superstar se najdou asi jen v Česku), takže bude filmu zajištěna ohromná světová publicita a tedy i ohromný návrat investic.
   A že prý by si Lenin nepřál, aby ho hrál multimilionář ? (mysli si komunisté)
   Vladimir Fedorovskij v knize Roman de l’âme slave píše, že když byl Lenin v Paříží, kde navštêvoval socialisty a svobodné zednáře, plakal při epilogu „Dame aux camélias“ a byl velmi zamilován do své inspirátorky, Inès Armand…Takže kdo vi ?

   • Janika

    Ano, pokud se k tomu Putin vyjádří, tak jistě uváženě :-).
    Tipla bych si, že film za moc stát nebude. Jako Báthory, tam taky Alžbětu hraje s velkou slávou cizinka. Ona to bývá dobrá reklama, ale právě proto tomu chybívá umělecká poctivost, a to je znát.

  • hans

   .. Zvlášť dojde-li na hrozbu komunistů způsobit blokádu filmových studií..

   To myslíte vážně? Když současně odkazujete na Novinky, které píšou “ řekl Sergej Milinkovič, jeden z vůdců malé petrohradské strany Ruští komunisté“. Jak by „malá petrohradská strana“ mohla něco blokovat?

   Typická prkotina, která se dává do novin, aby v nich nebyl prázdný prostor.

   • Ondřej

    Víte kolik aktivistům někdejšího regionálního politika Horního Rakouska Josefa Pühringera než se stal hejtmanem, se podařilo zablokovat přechod Dolní Dvořiště-Wullowitz na prostest pro Temelínu a kolik zemědělců dokázalo zablokovat dálnice, když protestovali proti malým zemědělským dotacím v ČR anebo naopak proti vysokým dotacím pro jejich západní konkurenci? Víte kolik aktivistů, když se přivázalo trubkama k sobě, dokázalo blokovat vjezd do Spolchemie a další ekologii poškozujích firem? Takže nemyslím, že by komunisté, ať regionální a v Rusku jinak strana s nevelkou podporou, neměla v tomto případě šanci.

    • hans

     No, schválně, kolik? a na jak dlouho? a co změnili?

     Pět a půl, na chvilku, nic.

     Typické prkotiny, která se daly do novin, jen aby v nich nebyl prázdný prostor.