Zeman tančí valčík

Reklamy

40 comments

  • Janika

   No že si Zeman střihnul valčík a je to střihoun :-).
   Líbilo se mi to, jednoduše :-).

 1. Janika

  Zeman dává některým lidem opravdu zabrat, je to zajímavé sledovat, jaké mají dilema ti, co si musí rozdělovat společnost na „naše kamarády“ a „cizí blbce“. Tak nejdřív to bylo jednoduché – společnost se dělila na karlovce (to byli většinou havlovci) a zemanovce. To byl krásný život, mávalo se červenými kartami a házelo vejci. Jenže pak do toho přišli imigranti. A přišlo se na to, že značná část zuřivých antizemanovců se jich děsí a nenávidí je. A Zeman najednou mluví jejich jazykem a oni jsou zmatení :-).

  • Kamil Mudra

   „Jenže pak do toho přišli imigranti. A přišlo se na to, že značná část zuřivých antizemanovců se jich děsí a nenávidí je.“

   No a divíš se jim, když vidí kam ta pro-imigrační politika vede? Nedávno rezignovala na bezpečí svých obyvatel Belgie, teď Švédsko… Přitom jde o země které bývaly dávány za vzor jak dobře se v nich lidem žije, s minimální kriminalitou.

   Centrum Stockholmu už není bezpečné město. Hlavní železniční nádraží a jeho okolí okupují gangy nezletilých přistěhovalců marockého původu, kteří okrádají kolemjdoucí, sexuálně obtěžují ženy a napadají pracovníky ostrahy. Přiznala to švédská police s tím, že nadále není schopna zjednat pořádek.
   http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/392947-stockholm-uz-neni-bezpecny-svedska-policie-priznala-ze-neuhlida-poradek.html

   Zeman mluví jazykem prostých lidí, kteří nemají možnost se zavřít ve svých ohrazených a střežených, privilegovaných zónách, chodit v doprovodu vlastní ochranky a nechat děti do školy a ze školy vozit svým řidičem.

   • Janika

    Vždyť jo, jen je zábavné pozorovat zmatení těch „prostých lidí“, kteří předtím mávali červenými kartami :-).

    • tresen

     Příklad takového zmateného občana, který předtím mával červenou kartou, by nebyl?

     • Janika

      Ale byl, pár jmen bych sem napsat mohla, z virtuálna. Staří známí z bloguje a tak, ale jsem ráda, že jsem od nich dál. Kromě toho znám dost takových lidí z reálu. Někteří přešli z odporu k Zemanovi k různému stupni jeho uznávání. Někteří nejzavilejší jsou jakoby rozpolceni.
      Vy, tresen, jste celkem ojedinělým příkladem souznění postojů :-).

  • Morybundus

   Vidím to tak, že nejde o nic neobvyklého. Zeman je prostě politický stratég a umí si dát 2+2 dohromady. Tuší-li, že mu něco přinese politické body, dělá to. Možná si o sobě myslí, že právě tento „pragmatismus bez hranic“ dělá ze standartních politiků politiky velké… Nemyslím si, že to tak funguje. Co však dělá skutečně velké lídry je schopnost dělat něco reálného pro dobro občanů své země. A zde Zeman bohužel zklamává na celé čáře. Z jeho volebního hesla o levicovém prezidentu nezbylo nic. Bratříčkuje se s církevními preláty stejně jako s velkokapitalisty. Jeho ekonomická řešení jsou ryze pravicová, všespásnými podnikateli počínaje a stejně všespásnými „investicemi“ zdaleka ne konče. Kdyby se pral za zvýšení minimální mzdy, zvětšení objemu peněz v sociálním systému apod. stejně vehementně jako za své konzervativně-populistické vize o imigraci, pak by pro tuto zemi udělal daleko více.
   Zemana jsem volil a tudíž mám nárok na to se ptát „Kde je ten levicový prezident?“ Nevolil jsem konzervativního populistu, který v poslední době tahá kauzu imigrace snad i do diskuze o vaření. Člověka který si místo kritiky církevních restitucí nechává sloužit mše v Lánech. Člověka, který místo horování za zvýšení mezd, za lepší pracovní podmínky, za „podnikání v režii státu“, za podporu družstev, horuje za příchod velkokapitálu, který však už logiky věci nejde do nějaké země z nějakého altruismu, ale prostě proto aby vydělal, aby vydělal na levné práci a prostředí, v němž je nutné touto levnou prací vzít zavděk, neb jiná není.
   To jsem rovnou mohl volit Schwarzenberga a vypadá to, že by to vyšlo nastejno. On ten Zemanův pro-rusismus také není veden nějakými ideologickými pohnutkami a láskou k Rudé Armádě-Osvoboditelce, jak si zřejmě mnozí jeho apologeti myslí, ale opět pouze technicistním ekonomickým uvažováním. Zeman by na Kubu nejel, protože tam vládne diktatura… Tyjo, tak už opravdu nevím, koho jsem to vlastně volil…?
   Zeman rozehrál vysokou hru, ale nejsem si jist, jestli ji dokáže ukočírovat. Je snad jeho současný populismus „nutným zlem“, které se o několik tahů později transformuje do nějaké humanistické levicové revoluce? Nějaké politické šachy, jejichž výsledek zná snad jen on on sám? Na 99% si myslím, že ne. Tak proč to tedy dělá? Co tím sleduje? Lepší zítřek nadáváním na chiméru nevybuduje. A nechce-li ten lepší zítřek budovat, tak proč do těch voleb s těmi hesly vlastně šel?
   Korunu tomu všemu dává jeho dlouholetá obsese a sice negativní vztah k islámu, migrantům atd. Přitom si myslím, že v jeho případě není antiislamismus plodem nevědomosti, stejně tak jako jeho zavilé Izraelofilství. Jako vzdělaný člověk musí vědět, jak šly dějiny a kdo má kolik másla na hlavě. Tudíž si myslím, že žongluje emocemi spíše z kalkulu. Snad uvažuje o další kandidatuře? Nevím. Každopádně jde na to chytře a zatím úspěšně. Veze se na simulakru, které si žije vlastním životem, přiživovaným iracionalitou a hoaxy, které mu navíc krásně umožňuje využívat dříve nevyužitelné. Simulakrum „invaze migrantů“ spojuje mladé i staré, chytré i méně chytré, konzervativní komunisty i neoliberály… A navíc, pomalu začíná být jakýmsi novým nepsaným pravidlem, že kdo se začne vyslovovat jinak, než dav, ten musí z kola ven. V takové situaci se dobře daří těm, kdo jsou u vesla. Ostatně, nemůže se jim ani dařít jinak, když vlastně demokraticky odstranili jeden z pilířů demokracie-diskusi.
   Vymyšlené to mají skvěle, otázka je, jak dlouho jim to vydrží. Církevní „restituce“, které schramstly nejen velký objem peněz v době, kdy se jinak všichni musíme „chovat odpovědně a nežít si nad poměry“, ale i zcela reálné části naší země-půdu, lesy, památky, tak ty vyšuměly cca za rok a půl. Téma Imigranti, kterých se na nás valí tolik, že je skoro nikdo zatím neviděl jinde než v TV nebo novinách, taky nevydrží navěky. Až Pepa zjistí, že díky TTIP zavírají provoz a zahraniční investor, kterého Zeman přilákal, se ke zvýšení mzdy nad tu minimální úroveň příliš nemá, tak rychle přehodnotí priority. Nakonec, možná právě tohle-ta rezonance „postmoderního“ tématu uprchlictví (postmoderního jakože v tom, „že se ho nenajíme“)-je snad prvním hmatatelným důkazem toho, že se (prý) naší ekonomice začalo celkem dařit :)
   No, vidím, že jsem si asi zase zadělal na sluníčkáře, havloida a spol. i když jsem ani jedním ani druhými nikdy nebyl a proti tomu druhému dokonce vždy vystupoval odmítavě.

   • Kamil Mudra

    No, nevím… Mě Zeman nikdy nijak levicový nepřipadal a to jsem svého času měl možnost být s ním i v neformálním kontaktu. Ostatně, jeho hlavním heslem se kterým šel do voleb bylo: „Chci být prezidentem dolních deseti miliónů“ a já nikdy nebyl tak naivní abych se domníval že v naši zemi žije deset miliónů levicově orientovaných občanů. Také jsem mu dal svůj hlas, ale uvědomoval si při tom že volím inteligentního, ješitného, pragmatika a taktika, u kterého mohu počítat s tím že bude „kopat“ za svou zem, na rozdíl od svého volebního soupeře. To, dle mého mínění, v rámci svých možností dělá, občas svérázně, ale ne tak aby pro mne byl zklamáním.

   • Janika

    Morybunde, nálepky ignorujte, za ty si nikdo nic nekoupí :-).

    Zemana soudíte podle mě moc přísně. On toho moc dělat nemůže. A je realista, nebude hlásat ideální řešení, když ví, že by se stejně neprosadilo. Tím by dostal punc blouznivého žvanila, kterého nikdo nebere vážně.

    Nemohl udělat nic proti církevním restitucím, jen se na církevní hodnostáře mračit. Tak se s nimi raději kamarádí a prosazuje, aby budovali hospice. Rozumné, prospěšné, to je Zemanův styl.

    „žongluje emocemi spíše z kalkulu.“ Ano, a proč ne, když tím nikomu neubližuje.

    „On ten Zemanův pro-rusismus také není veden nějakými ideologickými pohnutkami a láskou k Rudé Armádě-Osvoboditelce“ – to by mě ve snu nenapadlo :-). Můj pro-rusismus je veden tím, že Rusko svévolně nenapadá a neničí jiné země po celém světě, jako to dělají USA a NATO, že nevyvolává války.

    • Ondřej

     Zeman má svoje preference a je v opozici proti našemu členství v západních strukturách. Jen to nemůže říci nahlas takže vytváří různé kouřové clony. To je normální. Co normální není jsou jeho výroky a jejich dikce. To na západě nechápou, protože to oni sami svoji politickou kulturou to berou za trapne a nedustojne tohoto úřadu.

     • hans

      Cože??? Zemanovy preference jsou v dokonalém souladu s „naším členstvím v západních strukturách“ a on byl vždy stoprocentně loajální Západu. V případě Izraele stopadesátiprocentně. Nebo jsem snad něco přehlédl?

      • Ondřej

       Evidentně přehlédl. To že podporuje Izrael ze zčásti dáno tím, že nenávidí muslimy.

   • MaB

    Je pozitkem si Vas cist ! :)
    Ktery kandidat na prezidenta dnes volicum slibuje, aniz by nevedel, ze své sliby nebude moci dodrzet, protoze jejich splneni nezavisi na nem ? Zadny.
    Idealni by bylo volit jen pro ty, kteri nam nerikaji, co chceme slyset, ale pravdu. Takovy ideal je ale asi nedostupny.
    Dobry prezident také nemuze byt jen pro „10, pripadne 66, milionu dole“, ale musi byt prezidentem vsech, tedy i tech „10 tisic nahore“
    A nemel by v zadném pripade rozdelovat narod apelovanim na neci „primitivni pudy“, v pripade islamismu obzvlast‘.

    Dnes se v „kolébce deklarace lidskych prav“ rozbaluje cerveny koberec prezidentovi zeme, kde je nejvice poprav mladistvych na svete.
    Budou se podepisovat miliardové kontrakty, takze se cudnym zavojem zakryvaji nejen nahé antické sochy, na které by mohl narazit jeho pohled, ale i lidska prava. Ve jménu pragmatismu.

    Nemohu si odpustit:
    „Dávno jsme pochopili, že už není možné zvrátit tento svět ani ho nově uspořádat ani zastavit jeho nešťastný ùprk vpřed. Je jen jediný možný odpor: nebrat ho vážně.“ (M. Kundera)

    • Ondřej

     Co dodat? Že takto napsat jednoduše a jasně to, co je principem (nejen kulturně-politickým, ale především lidským) evropské liberální demokracie, by měli ovládat všichni politici. A i někteří chatující chějíce vyjádřit totéž za pomoci někdy zcela zbytečných příkladů, theorémů a citací.:-)))))))))

 2. tresen

  Zná své papenheimské a tudíž jim nikdy nebude říkat, co nechtějí slyšet.
  Obratný politik, státník ani náhodou.
  Jsem přesvědčená, že až bude Zemanova prezidentská éra jednou hodnocena historiky, bude považován za člověka, který tuto zemi poškodil.
  Mentální flatulence – to ho už dnes vystihuje víc než co jiného.

  • Janika

   Děkuji, tresen, že používáte čas od času slova, která si musím najít ve wiki, a přispíváte tak k mému rozvoji. Možná to není záměr, jak by Vás mohlo napadnout, že někdo nezná výraz „flatulence“ :-).

   • Astr

    Janiko zadat na pisatelce aby pouzila vyraz „nadýmání“ nemuzete, to by vic nez cokoli jineho znelo prilis lidove tedy urazlive!
    Mentální nadýmání to ho už dnes vystihuje víc než co jiného. to uz nema v sobe ten spravny naboj vedecke plynatosti :-)
    Kazdy mame svuj styl psani a tezko budete pisatele presvedcovat aby psal jinak. bezpocet ctenaru to zkouselo na faganovi a marne. I kdyz treba priznat ze trochu do sebe sel. Netere slovicka bez kterych zadny komentar drive nemohl byt, tam dnes nejsou, take delka uz neni co byvala :-)
    K vyctu a na seznam vsemoznych az nemoznych vlastnosti presidenta jen poloviny naroda vstoupil novy terminus technicus,
    „Mentální nadýmání “
    A pak ze Internet neobohacuje :-)

    • Janika

     Myslím, že použití cizího slova pro sprostou urážku není výrazem dámy, ale pokrytectví.
     Ale Vy jste to napsal hezky, Astře :-).

  • MaB

   A jak to vidí pan Werich ? :)
   „Určitě znáte lidi, kteří bez vole nedají dohromady větu. A tou přemírou ztratilo nadávání smysl. Stalo se zvukem.
   Když dneska řeknete exkrement, lidi se pohoršeně otočí. Když řeknete hovno, ani se neotočí.

   • tresen

    V mém případě je to ještě trochu jinak. Pohybuju se v prostředí, kde je používání medicinských termínů naprosto běžné, všichni jim rozumí a nikoho by ani ve snu nenapadlo považovat to za pokrytectví.
    Přenášet tuto samozřejmost jinam je chyba, kterou si dodatečně uvědomuju.
    Snad to slovem prdění napravím.

    • merlin

     pak to prostředí kde se pohybujete, je fakt zvláštní, když to neumíte ani česky nahradit slovem plynatost . To si tam učeně vyměnujete cizí termíny aniž víte co znamenají?

     • tresen

      Pro plynatost existuje jiný odborný název, a to meteorismus. Flatulence znamená vypouštění plynů.

   • Ondřej

    Přijde na to, jak u koho. Někomu projde hovno spíše než druhému exkrement:-)

 3. tresen

  Astře, nadýmání není úplně výstižný výraz. Prdění je daleko přesnější.
  Janika to asi tuší, když mi vyčítá sprostou urážku na adresu hlavy státu.
  Mé svědomí to ale nezasáhlo. Mentální puch, který se line z onoho zdroje, mi zkrátka hodně vadí.

  • Astr

   Dva krajni pripady, kdy pro jednoho staci videt knizete at ve stavu bdelem ci odpocinkovem a je to vzdy mentalne spatne
   pro druheho totez s platnosti pro Zemana :-(
   V obu pripadech at nenavideny object udela ci neudela cokoli, je to na urovni unikleho plynu
   a vzdy jen ta druha strana ma na tom vinu
   Komu i to je malo, pozvedne to az na mentalni uroven :-)
   Co s tim ? Jen tolik vim
   ze stale plati blizniho sveho milovati
   jako sebe sameho, pro krestana a obcana slusneho chovani znaleho..
   PS:
   Take netreba snad pripominat stare zname lidove ze
   jeden psouch lepsi nez 10 dochtoru :-)

 4. MaB

  M. Zeman mi prave pomohl pochopit jednoho nejmenovaného diskutujiciho, ktery zrejme podle ceskych novinaru soudi vsechny novinare. A to by nemel. : )

  „Novináře dělím do dvou skupin. Tou první skupinou jsou normalizační komunistická práčata. Tento typ pokládám za novinářské prostitutky a hluboce jimi pohrdám. A pak je druhý typ novinářů. A to nejsou jen hlupáci, to jsou sebevědomí hlupáci, kteří píší o všem a nerozumějí ničemu. A tito hlupáci spolu s novinářskými kurvičkami vytvářejí mediální prostředí v této zemi.“

  „Novináři jsou pitomci, hnůj a fekálie.“

  „Za celý svůj život jsem se nesetkal s blbějším a závistivějším stvořením, než je český novinář.“

  „Zjistil jsem, že největší počet pitomců na čtvereční metr je mezi novináři.“

  • Janika

   Tento komentář, nevím proč, spadl do spamů, všimla jsem si až teď. Pokud se tak někdy stane, berte to, prosím, jako náhodu a ne záměr z mé strany, nejen MaB, ale i ostatní. Nerada bych, aby to vypadalo jako cenzura :-). Navíc v tomto případě, přiznávám, s negativním hodnocením českých novinářů souhlasím z celého srdce. A když jsem viděla na vlastní oči rozhovor s Kaddáfím tuším americké novinářky těsně před invazí, tak nemám nejmenší důvod z toho cizinu vyjímat.

 5. MaB

  Jen malo co je tak stupidni a trapné jako presvedceni nekterych politiku, ze mluvit sproste a byt vulgarni je sblizuje s „lidem“.
  Neco jiného je, kdyz si je „lid“ zvoli i presto, ze vedel jiz pred jejich zvolenim, ze jsou sprosti a vulgarni.

  • Janika

   To určitě, MaB. Jen bych poznamenala, že Zeman sprostý a vulgární není. Pokud použije zcela výjimečně nějaké slůvko, tak v odůvodněných případech, asi jako pan Werich v tom citátu.
   Před časem jsem se s kýmsi jinde právě o údajné Zemanově hrubosti a vulgaritě bavila a požádala jsem ho, zapřisáhlého Zemanova odpůrce, aby uvedl pár příkladů té sprostoty. Druhý den se omluvil, což jsem ocenila, a přiznal, že opravdu v podstatě nic citovat nemůže.

   • MaB

    Rozdil mezi sprosty a vulgarni ve francouzstine:
    Nejníž v průzkumech, nepopulární v očích Francouzů, Sarkozy přišel s knihou «LA FRANCE POUR LA VIE»
    kde se bije v prsa ve snaze voliče přesvědčit (jeho postranní ùmysly jsou jasné), že lituje svych omylu,napr. kdyz jednoho občana vyzval : „odprejskni, ubohá p..o !“ « casse-toi pov’con »
    « Ce fut une bêtise que je regrette encore aujourd’hui »,…byla to hloupost, které lituji ještě dnes.
    „Ponížíl jsem prezidentskou funkci“

    Pobyt na yachtě miliardáře Bolloré hned po zvolení omlouva « Je suis resté quelques mois de trop l’homme, alors qu’il aurait fallu être immédiatement le président »,
    „Zůstal jsem příliš ,o několik měsíců, mužem, zatímco jsem měl být ihned prezidentem“. atd atp (27x)

    V prvém případě byl sprostý, ve druhém vulgární, kdy nikoli slova, ale ciny jsou sprosté. (exiboval luxus hned po té, co v programu brecel nad bezdomovci)

    Za velmi vulgární považuji i to, že jediným slovem neprojevil lítost a neomluvil se Libyjcům …

    • hans

     Aha, takže zatímco Havel byl (s onou lampou za 14 tisíc) vulgární, tak kníže se svým slovníkem sprostý.

     Osobně bych termíny sprostý – vulgární použil opačně.

     • MaB

      Proc by ne ? Je to jen otazka konvence.
      „Vulgarni“ ve vyznamu „nizce malomest’acky“ ve spojeni se „Son Altesse Sérénissime“ v pripade knizete, by ale dohromady prilis neslo, to snad uznate ;)

 6. tresen

  Ano, máte pravdu.
  Odpudivost Zemanových konfrontačních výroků a promyšlených urážek nespočívá v používání slovníku dlaždiče.
  Nedorozumění ohledně jeho vulgarity možná pochází z poněkud zúženého významu tohoto pojmu.

 7. tresen

  Nedorozumění není na mé straně.
  A co se týče pokusů o charakteristiku projevů současné hlavy státu, je i při nejlepší vůli těžké nenaplnit rčení „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. To pravím jménem těch nešťastných jedlí, smrků, borovic, buků i dubů, odsouzených všechno to volání poslouchat.