Oregon

Farmář vystoupil z auta, viděl, že je obklíčený a nemá kam utéct, zvedl prázdné ruce – a byl zastřelen zezadu.

Kdyby to nebylo takto jasně zdokumentované, vynořilo by se plno verzí, jak to vlastně bylo. Máme sklon přehlížet nepříjemné skutečnosti, pokud s nimi nechceme či nemůžeme nic udělat, nebo se jimi prostě nechceme zabývat. Zrovna tak zveličujeme naopak takové skutečnosti, které nás stmelují do „boje“ proti nějakému společnému „nepříteli“.

V tomto případě můžeme jen bezmocně přihlížet a doufat, že totalitární policejní stát bude mít u nás lidštější podobu.

Reklamy

45 comments

 1. Ondřej

  Mám velkou averzi k postupům US policie zvláště u flagrantnich zásahu v černošských čtvrtích a městech na jihu US, kde evidentně neozbrojení lidé byli střílení bez toho že by se čehokoli dopustili. Nebyly to jen USA ale i Británie viz zastřeleni onoho černocha v londýnském metrů krátce po teroristickych atentátech.

  Toto je ale diametrálně jiný případ. Ozbrojena vzpoura několikrát soudně stíhaných farmaru, velmi dobře ozbrojených a zbraněmi vyhrozujicucich lidí domáhat se svých domnělých práv násilím, je neakceptovatelny prostředek pro domozeni se práva. A USA jsou zemi, kde právní stát i s nemálo nonsensy pořad funguje. Důkazem jsou jakékoli korporace žalované spotřebiteli, lékařské firmy pro nezádoucí účinky jejich lecby ci nakonec i ty podane žaloby proti zbrojním firmám. Film s Dustinem Hoffmanem anebo film Erin Bronchowich jsou nejen filmy co mají pobavit ale i jejich scénáře čerpají z reálných případů.

  • hans

   .Nemáte pravdu.

   Podle vlády USA a všech ostatních západních zemí, včetně Česka, a ochránců lidských práv a médií „ozbrojena vzpoura několikrát soudně stíhaných občanů, velmi dobře ozbrojených a zbraněmi vyhrozujicucich lidí domáhat se svých domnělých práv násilím,“ nejenže je akceptovatelny prostředek pro domozeni se práva, ale vláda státu, ve kterém se to děje, dokonce ani nemá právo se jakkoli bránit je povinna všechny požadavky oněch ozbrojenců splnit, například odevzdat jim vládu. Západní vlády, ochránci lidských práv a tisk to říkali, když skupiny soudně stíhaných ozbrojených občanů vypalovaly úřední budovy a zabíjely (neozbrojené) policisty i civilisty na západní Ukrajině a Kyjevě (leden-únor 2014), zabíjely policisty i civilisty v Sýrii, Lybii, Egyptě…

   Podruhé namáte pravdu v tom, že ani ozbrojená vzpoura, dokonce ani válka, neopravňuje ani policii ani armádu k zastřelení člověka s rukama vzhůru. Navíc zezadu. V civilizovaném právním státě takový policista skončí za vraždu v kriminále, vojáky přesně za takové věci soudili v Norimberku a podobných procesech…

   • Ondřej

    Pravdu možná nemám, ale věřte tomu, že počet vzpour v západních státech a státech s diktátorským režimem koreluje s tím, kolik vlád bylo v oněch západních zemích nastoleno za použití násilí a proč tu máme stabilitu a ty vámi zmíněné země ne. Takže jistý rozdíl v přístupu západu a zemí, kde někdo začal něco vypalovat, k dané věci jistě existuje. Navíc vypalování aut a pouliční násilí provází vždy zasedání velkých nadnárodních institucí, MMF, SB nebo NATO i na Západě. Možná jste slyšel resp. viděl co se dělo v Seattle nebo Torinu. Nemyslím, že by z toho cokoli co se v těchto městech dělo, bylo legální. Přesto na základě těchto protestů žádná vláda. která hostila takový summit nepadla? Možná uhodnute i proč tomu tak je, zatímco někde je na to zapotřebí podstatně méně ozbrojenců.

    Nakonec možná (spíš zcela určitě) nejsou násilné protesty legální ani v zemích Subsaharské Afriky, Blízkého východu, Sýrii. Validita jakéhokoli srovnání je v konsekvencích, které vyplývají ze stejných průvodních znaků. Pakliže se liší natolik jako to, proč u nás (ne)vznikají násilné revoluce a naproti tomu jaká je jejich četnost ve zmíněných zemích, pak je nutné hledat vysvětlení v rozdílných podmínkách toho, jaká politická situace panuje tam a tady.

    P.S. Samozřejmě že je i možné to, že u nás máme ty vlády jaké máme a lidé se proti tomu nebouří a nechávají je střídat u moci, resp. jak řekl Václav Bělohradský, že je dozajista výdobytkem naší politické kultury, že volby se pro nás stávají všedním dnem a druhý den po nich, co se kompletně vymění vláda se jde v klidu do práce, jezdí autobusy a metro, sanitky jezdí a lékaři léči a banky mají otevřeno, za věc ostudnou.

    Je možné, že toto máte za cosi prohnilého a viděl byste oprávněnost občanů postavit se zbraní v ruce dnešnímu režimu, jak jste naznačil u oněch farmářů v USA. Jistě, Váš pohled takový být může. Jen si nemyslím, že by s ním souhlasila většina občanů. Stejně jako očividně nestála a nestojí většina občanů na straně těch farmářů v Oregonu. Portland bylo původem průmyslové město s těžkou prací v docích. Dnes je výrazem kapitalistické postmoderny, je městem s průmyslovým a grafickým designem, IT službami a rozvojem internetových služeb a ekologický výzkum využívání obnovitelných zdrojů. Ekologie je tam dosti silné téma, oslovující lidi. Lidé jsou tam dost jiní naproti těm, co se rozhodli vzít svá práva do vlastních rukou. Mluvím z vlastní zkušenosti s lidmi z Portlandu 90.letech po dobu skoro 10 let při spolupráci na ekologických projektech. Ty farmáře neznám, nebyl jsem u toho, jen říkám, co by vám řeklo mnoho mých známých z Portlandu.

    • Janika

     Jenže tohle je zase, Ondřeji, o voze. Zastřelení chlapa s rukama nahoře zezadu je o něčem jiném.
     Prosím kroťte se, nebo takovéhle komentáře jednoduše nebudu pouštět.

     • Ondřej

      žádné střlení do lidí neobahajuji, to jsem napsal už prvně, kdy jsem zmínil, že americká policie už několikrát na základě videí, zastřelila plno lidí, kteří byli neozbrojeni a policii nekladli odpor. Jen jsem zmínil asi všem známo okolnosti tohoto případu. Předpokládám, že tento incident bude šetřen a pakliže nebude onen policista rovnou policií viněn ze zabití, jistě na něj bude podána žaloba k soudu. Jak ten rozhodne nevím, předpokládám, že pro mnoho americké soudy nemusí být brány jako nestranné a spravedlivé a verdikt, který by jej ze zabití neshledal vinným, že bude všemi těmi, kdo jsou o jeho vině přesvědčeni, seznán jako nespravedlnost a zvůle policie.

    • hans

     Takže k tomu co jsem napsal nemáte nic?

     Protože jste v reakci na mě pominul dvojí metr váš a Západu – kdy vy i Západ „ozbrojené vzpoury několikrát soudně stíhaných občanů“ máte za legální nebo nelegální podle toho, zda jsou v souladu s imperiálními zájmy USA nebo ne..

     …věřte tomu, že počet vzpour v západních státech a státech s diktátorským režimem koreluje s tím, kolik vlád bylo v oněch západních zemích nastoleno za použití násilí a proč tu máme stabilitu a ty vámi zmíněné země ne…

     Nevěřím. Protože nekoreluje. (Ukrajina byla mimochodem demokratická a pro latinskou Ameriku je přímo typické, že demokratické vlády byly ve 20. století nestabilní – protože destabilizované Spojenými státy, kdežto diktatury stabilní – protože Spojenými státy vytvářené audržované). Mnou zmíněné země nemají stabilitu od té doby, co v nich začaly dobře známé z USA řízené neziskovky (v čele mimo jiné s Pavlem Démešem) organizovat nestabilitu.

     …Přesto na základě těchto protestů žádná vláda. která hostila takový summit nepadla? Možná uhodnute i proč tomu tak je, zatímco někde je na to zapotřebí podstatně méně ozbrojenců….

     Nemusím hádat, je to všeobecně známé — protesty proti summitům jsou zdola, obvykle (polo)amatérsky, organizované protesty proti summitům, které si za cíl nekladou nic víc než jednorázový protest. proto není absolutně žádný důvod, proč by po nich měla padnout vláda (demokratická vlády by po takovém masovém protestu odstoupila, jako to udělala např vláda Adamcova, ale vlády na Západě, které svou legitimitu neodvozují od souhlasu občanů, pochopitelně neodstupují). Převraty ve zmíněných zemích byly profesionály pečlivě naplánované puče řízené nejsilnějšími vládami světa, kde demonstrace tvořily jen fragment dění.

  • hans

   Nemáte pravdu.

   Dvakrát.

   Za prvé, zastřelit zezadu člověka s rukama nad hlavou nesmí v právním státě nikdo a nikdy. Ani policista, ani voják.

   Za druhé, podle všech západních vlád (v čele s vládou USA) a médií, skupiny „velmi dobře ozbrojených a zbraněmi vyhrozujicucich soudně stíhaných lidí,“ nejenže mají právo “ domáhat se svých domnělých práv násilím“, ale vlády dotčených států nemají právo jim v čemkoli bránit a jsou povinny jim i odevzdat moc. Viz komentáře západních vlád (v čele s vládou USA) a médií k vypalování a obsazování váldních budov a zabíjení neozbrojených policistů a civilistů na západní Ukrajině a Kyjevu začátkem 2014 (a Syrii, Egyptu atd. o pár let dříve)

   • Janika

    Technická – nechávám tu oba Vaše komentáře, i ten první schvalovaný, protože se mi oba zamlouvají a nedokážu z nich vybrat. Je to o tomtéž, ale jinak, tohle bych si přála umět, když po sté opakuji jednu věc stejnými slovy :-).

    • hans

     Omluvám se, první někde cestoval v hlubinách internetu, tak jsem napsal druhý…

     Za hodnocení dík :-)

  • Janika

   Děkuji za fotky, Slobo, až zase zmizí video, jak je obvyklé, zůstane tu aspoň něco.

 2. Jirka

  errata:

  jé, neco jsem prehlid: zdá se ze ho zastrelila primo fbi a zadna najata pseudolidova milice evropskyho formatu, statni bezpecnostni agenturou placena a skolena v tom nebyla – oni jen rikaji milice tem, kdo neskloni hlavu, protoze tam muzou bejt vsichni legalne ozbrojeny (i ti s papirama na hlavu, kdezto tady vyhradne takovi:)
  Byl to nakonec nejspis jen farmar co odmit platit statu nesmyslny poplatky a kdyz ho chteli obrat o dobytek, branil se jen ohnem…takze zadna promyslena politicka akce svetovyho formatu na vlastnim uzemi, jak to delaj tajny sluzby za hranicema us, ale jen ekonomicka cistka :(
  Evidntne ty sra.ky, co ten stat sije na nas a zbytek sveta vlastne jen exportujou a doma se jen rizene okradaj shora, jako my tady.
  Takze narod, kterej je schopnej totalni genocidy i na vlastnich lidech zustava zatim dal jedinej…

  • Jirka

   zvlastni: prvni komentar sem neprosel :(

   Díky, Janiko: už jsem se chtěl odsud odhlásit, ale zdejší komentáře k tomuhle videu si nemohu nechat ujít.
   Nevím o tom nic, tak jsem „gůglil“ zakl.info – OSB jsou milice. Ale ne takove, jako zname z evropy – jakoby „samozvaní“ násilníci a vrazi; nenapravitelní, naočkovaní ve skutecnosti ve speciálních kempech a nevratně naprogramovaní (hypnózy, dril, fet, gumárna, atd.), tak jako tady u nás v EU podporovaní právě jednou z konkrétních tajných nad/národní /bezpečnostních“ organizací co i u nás „chrání naše a hlavne americky bezpečí“ (včetně „bezpečnosti“ datové komunikace:). Ale že je za tím Atlantikem fakt svoboda: točili si to za prachy zoufalců, co platěj daňe a pak to odtajnili málem v přimym přenosu. Škoda, že nejsou tak daleko, jako v Netanyi, kde se při náletech na „strip“ instalovaly velkoplošný obrazovky přímo na pláži…(jasně, tyhle fakta jsou moc i na tebe a okamžitě je mazes; jen naznačuji, jak se podobny fraktál opakuje; kde má svou pozemskou matrici).

   Nápadně to připomíná nedávnou tragedii nedaleko odtud, pod kterou se ale stejní původci nepodepsali přímo: jeden z jejich pilných „učňů“, hrdý absolvent podzemních kempů, vystavených v Polsku (a taky v turecku, ovšem i jinde severně, jižně a východně od nás) s nadšenou podporou tamní vlády právě bezpečnostní službou stejné zámořské provenience manifestoval nedávno něco podobného na ostrovním pionýrskym táboře poslední vládnoucí (skoro)levicové strany v Evropě: jak symbolické! A dostal ztama to od těch „sluníčkáčů“ hotel vySSí kategorie a přistup na FB, veřejně přístupnou „sociální“ službu, kterou mimochodem řídí a vlastni bezpečnostní agentury stejného původu – asi aby se mohl stát co nejdřív velkým mučedníkem.
   Ani by to celé neprasklo, kdyby do souvislostí nezasáhly Boží mlýny a my se ubrečeně neptali několik týdnů na všech tv kanálech, jaké je to nespravedlnost, že celá ta ultraproamericka vícnežpravicová vláda, co ty mučírny Arabů a výcvikový střediska těchto vrahu zmíněnejm službám léta na svém území tak nadšeně poskytovala a kryla, mohla najednou jen tak spadnout i s celým Tupolevem, a nejlepším pilotem v zemi u kniplu… to je ale nepravděpodobnejch náhod! Určitě v tom ale není kauzalita ani synchronicita – běda tomu kdo by naznačil (vždyť si nástupci téhle „tragedické“ polské vlády záhy pozvali dom americkou armádu v počtu mnoha tisíc pod záminkou války v Donbasu, z které nic nebylo a hle, místo stažení tam už maj dnes kontingent trojnásobnej…

   • Janika

    Jirko, tak teď v tom mám zmatek a netuším, kdo ho tedy doopravdy zastřelil – o milicích v USA nevím vůbec nic.

 3. Jirka

  Tak tleskači a svolávači milic: sem s chválou, jak jsou střelci skvěle sehraní – zvlášť vy, co sníte o hlubinách finských bažin a temnotě polárních noci, co tam ve spolupráci s českym metamfetaminem a trochou síry od usa i od Rusa vyrábí jak na běžícím pásu z lidí podobný zvířata – těším se na vaše komentáře. A hlavně výpady, hrozby a přem(o)udrá vysvětlení zapojující podobnou superlogiku a nadracionalitu, jaké nenaočkovaný při pohledu na utrpení a smrt prostě není schopen: už mi to tu nějak dlouho chybí.

 4. Jirka

  A Janiko, k té naději v Tvé poslední větě si neodpustím úvahu: taky doufám, že je Polsko o mnoho dál, než ve skutečnosti je (a taky Finsko, a Estonsko a Norsko a Švédsko a Maďarsko a Turecko a severní Itálie, Ukrajina a tak dále).
  Vzhledem k tomu, kolik lidi, co u nás donedávna manifestovalo slušnej transcendentní přesah se tu nechalo strhnout a odhalit současnou všudepřítomnou náckovskou mediální kampaní proti deseti zoufalcům co sem nakonec přijeli mám ale přece jen trochu obavy…aby to nebyla spíš paralela podobného stavu, co nastal koncem 30.let v Německu: ona se ta karma národů nedá moc ostrouhat a spousta z nich prostě jen nedohlédne, že pravě velká duchovní síla (tehdy sponzorovaná do Německa hlavně z Tibetu) může mít, pokud se zvrtne, docela tragické následky, protože právě ti (národové, zvlášť jejich elita), kdo jí disponují (bohužel i my) a propůjčí ji zlu pak dostávají zpětným tahem po pár letech slušně naprdel…(ref. zde např. osud Lhassy krátce po válce). Ale kdo ví, třeba nás nakonec nějak mine spravedlivý trest za slepou pseudopravdolásku největšího lháře a podvodníka moderních českých dějin co jeho jazyk snad dodnes posmrtně líže v kongresu otvory a třeba nás mine i důsledek činů jeho ještě mnohem podlejšího následovníka a největšího zloděje dějin, kterej naopak pražádnym duchovnim rozměrem nedisponuje, co si rozcupovanou vlast odvez rukama mafiánských spřízněnců za stejný oceán, ačkoli líže ty ritě dodnes v Moskvě… Nejmoudřeji se tu paradoxně jeví ten poslední, neb jezdí aspoň lízat tam, kde by se podle současných demografických měřítek měli smát naposled (to by tu ale nesměla být ta prokletá karma národů, favorizující zatím nakonec 3. stranu na úplně jiném sub/kontinentě, co pri vyhlazovani Lhassy poskytla tibeťanům azyl, jakkoli stále střílí na své taky „rozdělené a opanované“ ex-bratčíčky v Kačmíru:).
  Ovšem národy by se nesměly skládat z lidí jako Vy nebo já, aby se to dalo jednoduše prohlédnout(třeba v televizi, nebo na youtube): jak by to bylo všechno snadné, být tak všichni jen (vládnoucí)redukcionisté nebo jejich ještě jednoduší v současnosti tolik propagovaní verze: nácci nebo mrtví), jak by si to ostatně i kšeftaři u kormidla přáli: hned by se naše planeta mohla ze skoro ráje stát zas jedničkou mezi galaktickými exportéry komerčního utrpení, ano by tu znova dosáhlo na šas prinejmenžim planetárního rozměru… Jenže vesmíru ve skutečností vládnou síly dobra a porozumění – síly harmonie (stačí mrknout na hvězdné nebe nad hlavou nebo jeho odraz v sobě, kdybyste pochybovala), které jsou na zemi inkarnované právě v takových, jako jsme my, aspoň dokud se jich vědomě nevzdáme, takže s Vámi sdílím podobný naděje, ze to všechno dobře dopadne a lítost nad těma už zgumovanýma, co to ODS-erou ať už tu jen berou nejslabším, nebo přímo hecují k vyzbrojovaní a domobraně.Možná se časem najde i vůle s nimi nediskutovat a nedávat jim na webu v dobře miněnejch blogách prostor k šíření zla na (k širším souvislostem) méně pozorné čtenáře z řad nadšených diváků Ev seriálů a zpráv, kde nic jiného než vraždy, imbecilita a nacismus prostor nemá.

 5. Astr

  Janiko Vy rostete :-)
  Novejch ctenaru a clenu Vaseho klubu pribyva
  stale vice a radostneji

  Uff tot sila myslenek sepsanych slovy lidovymi
  ne jako z hospody s pivicky lahvovymi:-)
  Jen mirny nesouhlas s moudrosti o Vesmiru:
  Jenže vesmíru ve skutečností vládnou síly dobra a porozumění – síly harmonie (stačí mrknout na hvězdné nebe nad hlavou nebo jeho odraz v sobě, kdybyste pochybovala),
  Bohuzel nejen sily dobra!
  Ve Vesmiru je to jako mezi lidmi. Nejen dobro ale I cerne diry ktere vse ve sve blizkosti pohlcuji.
  Jen to prostym okem nevidno.
  Podobne jako mezi lidmi, az je pak nakonec pozde:-)

  • Janika

   Astře, já vyrostu, až zanechám blogování, vyhodím počítač a začnu jen prostě žít :-).

  • Jirka

   V tomhle mate nejspis pravdu, Astre. Na obhajobu dobreho zameru snad jen tolik, ze to byl spíš apel na dobre srdce hostitelky, aby se nahodou nenaplnilo (coz v tomhle spektru obcas hrozi), ze ‚kdo se dlouho diva dablu do oci, stane se jim‘.
   Urcite nejde prehlizet dulezitost optiky, kterou se divame, tedy i souvsejici opticke vady co obraz nutne deformuji a dovedou ho podstatne zmenit i uplne prevratit, na druhou stranu realitu do velke miry skutecne urcuje jak se na ni divame:
   A propos s tema cernymi dírama (jimz je vlastni, ze do nich nejde zadnou optikou dohlydnout, bo i zareni pohltej) je to ostatne podle poslednich zjisteni tak, ze vznikaji/mizi nahle a deformuji pri tom kolem sebe cas i prostor, v jejichz ramci jedine vnimame a uvazujem. Podstatne je, ze vznikaji TAM, kde je ve vesmiru prilisna kumulace hmoty (na ukor informace,myslenek). Na horizontu udalostí, hranici kam az jde k ČD (vcelku trefná zkratka:-) vidět dochazi k vypuzeni informace z hmoty – konkretne te informace, co je (i) obsahem tzv.absolutniho vakua a je prokazatelně (a uz take i vedou prokazane) tim nejzakladnejsim sub-elementarnim zakladem hmoty jako takove(!)
   Zdánlvě ZLÉ(neboť mechanistické mysli nepoznatelné exaktně nezkoumatelné) díry, obsahující jen prázdno (mj. všem mystikům centrální objekt zájmu), ‚jsou ve skutečnosti s velkou pravděpodobnopstí v kosmu právě onou nerovnost napravující (božskou) sílou, chcete-li silami dobra (zmíněným ‚mravním zákonem‘ u L.Bloye), tvořící protiklad kumulace, keťasení, bezohledné expanze, kultu neomezeného růstu, tj.samé podstaty nespravedlnosti, zla jako takového. Jsou tedy svým způsobem reprezentací nejzákladnější a nepostižitelné ‚Síly‘, sanující mezní kumulaci hmoty, síly co zajišťuje rovnováhu mezi centrifugálními a centripetálními silami ve vesmíru ve fyzikálním i přeneseném smyslu.
   Proto si dovoluji, aniž bych jakkoli podrýval existenci kterékoli z obou těchto tendencí, domnívat se (spolu s Bloyem), že stejné síly a zákonitosti, prokázamé už dnes naštěstí fyzikálně v mikrokosmu i makrokosmu, fungují resp. platí v plné šíři i na společenské úrovni (což ostatně dokazují zase společenské vědy, zdaleka nejen historie: Které impérium se nakonec nezhroutilo navzdory všemocnosti svých vládců a jimi despoticky proklamovaných principů rozpínání jako jediné možné a platné reality (vedoucí k falešnému zbožštění, jakého jsme dnes svědky víc než kdy jindy např. u kapitálu, ekvivalentu hmoty a trhu, ekvivalentu kumulace). V tom tkví starost naší civilizace. Navíc globální omezení je zde krátkozrakost, když už si(rovný rovnému) parcelujeme a prodáváme nejen Měsíc, ale i Mars, záhy i galaktická rozpínavost bude součást naší reality. Zásah ‚černé díry‘ globálních resp. solárních rozměrů nás pochopitelně čeká v krátkém čase. Ale na ‚novém‘ počátku zase bude slovo (informace výše), kterým začalo s/tvoření. Pamatujme tedy, dokud si to máme máme kde přečíst a dokud má kdo číst, že stvoření, tj.hmota má fyzikální prapříčinu v principu, že nestvořený prazáklad/fyz.vakuum byl/je ve své prapodstatě DOBRÝ, naplněný harmonickou, nikoli expanzivní myšlenkou a naše -lidská- vyjímečnost tkví v tom, že jsme k výše uvedené prazákladní informaci synchronní(‚učiněni k JEHO obrazu‘), v své nejhlubší podstatě také dobří, mravní, tvořící a fungující ve vztahu k ostatním harmonicky, nikoli expanzivně. To je čím se odlišujeme od ostatího stvořeného (expandovaného,hmoty), samozřejmě za předpokladu, že si to dokážeme v celé šíři uvědomit (srv.’dříve než Abrahám byl já jsem‘); Pochopitelně to neplatí pro ty, co budou dál svéhlavě jeden druhému i všemu kolem, přírodě i vesmíru TRHat nebo jinak „podnikat“ ve smyslu ekon.definice, tj.v rozporu se zákl.principem harmonie. Ti tvoří opačný, expanzívní princip, který zmiňijete a jejich/jeho převaha je v globálním měřítku v současnosti opravdu téměř limitní, takže jak naznačujete, brzo bude bude na návrat k mravnosti a dobru pro lidstvo fakt pozdě.
   (např.i v Koránu to je, ikdyž teď pro nás zastíněné tím, že se po bojůvkách mocných o ropná pole bojí hora evropských kikýn cestovat za hoblováním ‚k mohamedovi‘ a tak musí každý mohamed sám k té hoře nadržených holek:-)

 6. Nerevar

  Nebude mít lidštějí – právě naopak: to nejhnusnější z naší historie je právě tak lidské, jako to nejlepší, k čemu se lidstvo dosud dopracovalo. Nemáme proč očekávat nějaký soucit, nemůžeme počítat s nějakou formou čestné kapitulace. Pokud budeme i nadále tak pitomí, nezasloužíme si žádnou formu laskavějšího zacházení, stejně jako se nemocný nemá co dovolávat smilování od nemoci, která hrozí zničit jeho tělo. Je to kdo s koho.

 7. Morybundus

  Stydím se, ale o téhle kauze nevím zhola nic. Když jsem do gúglete zadal „povstání Oregon“, tak na mě jukaly jen a pouze stránky, které dávaly již dopředu tušit obsah (zlý jazyk by napsal „prokremelské“, já, jakožto „dobrý jazyk“, říkám pouze „jednostranné“ a jako takové je beru (tak jako všechny jednostranné) s rezervou). Takže, nebyl by někdo tej lásky a nesdělil mi v pár holých větách, oč v tom Oregonu jde?
  Nicméně, když se tento případ hojně objevuje na stránkách typu xy, tak tipuju, že to bude něco ve stylu „vzpoura proti státu“, což by se mohlo hodně líbit např. libertariánům. Nehrají v tom nějakou roli myšlenky zosobněné Gadsdenovou vlajkou (https://cs.wikipedia.org/wiki/Minarchismus)?
  Jaká jsou tedy fakta? Bez emocí!

   • Slobo

    government ba$tards

    kchodl | 31.1.2016 (11:32)
    Tarasova terasa

    chvilku jsem se v noci začetl do těch rančerských a farmářských kauz v Oregonu, USA, vrcholících policejní vraždou LaVoy Finicuma.
    Myslím, že by to mohlo zajímat i ostatní. (…)

    Všechno se točí kolem „rezervace“ Malhuer Wildlife Refuge, v rukou ekologistických šílenců z FWS (Fish and Wildlife Service, federální agentura).
    Ti ve spolupráci s dalšími byrokraty z východu USA, s BLM (Buerau of Land Management) postupně „požírají“ majetky sousedících rančerů, pod klasickými ekologistickými záminkami. Ale metodami, hodnými gangsterů a padouchů z westernů, ještě ke všemu za „laskavé asistence“ další federální byrokracie. Federální soudy a všechny možné federální a státní ozbrojence nevyjímaje. Jejich nenávist proti místním je neskutečná, je ideologicky motivovaná, „levicoví liberálové“ proti „pravicovým redneckům“. Úplné křížové tažení. Média stojí – mimo místních lokálních novin, rádií a televizí – všechna na straně federálních byrokratů a poctiví zákonů dbalí venkované jsou vykreslováni jako zaostalí negramotní násilníci, chrastící puškami a kulomety.

    České kauzy obrany vlastního majetku proti státním záměrům nebo ekologistickým zločincům, např. farmářky Havránkové nebo kadeřnice Regecové, jsou proti tomu nic – a jen ukazují, jak slušný a demokratický stát naše republika je, ve srovnání s USA totalitní mašinérií, kde státní byrokracie a úřednické vrstvy zavedly něco na způsob nacismu, bolševismu a fašismu dohromady. Co USA předvádí navenek ve své zahraniční politice má svou obdobu uvnitř USA, neméně odpudivou.

    Rančeři a farmáři se samozřejmě, jako slušní a poctiví lidé, brání právně, pomocí soudů, což zatím vždy dopadlo tak, že místní oregonské soudy vyhráli, aby následně federál rozhodl zcela opačně.

    Například tak, že se obvyklé vypalování trávy, řádně nahlášené hasičům a profesionálně provedené, na vlastních pozemcích, prohlásí za federální zločin terorismu – když první žaloba na předmětné vypalování trávy z mnoha jiných trestných činů u místních orgánů neprošla a okresní prokurátor ji hodil do koše jako zcela nesmyslnou. Protože pastviny se tam vypalují od nepaměti, kdyby se to nedělalo, požár zapálený bleskem při bouři by vyrostlé křoví a trávu zapálil všude a shořelo by všechno, včetně ohrad a domů. Proto se tráva a porost vypaluje čas od času řízeně, i jako hnojení půdy. Nebo se zakládá protipožár na ochranu před velkými požáry, jako se to dělalo například v roce 2006, v období kdy západ a středozápad USA sužovala velká vlna požárů pastvin a lesů.

    Federálně rančery a farmáře soudí podle protiteroristického zákona z roku 1996 (Antiterrorism and Effective Death Penalty Act of 1996, používaná zkratka AEDPA), který byl totalitně narychlo vyroben a schválen po útoku v Oklahoma City. Takže za vypalování trávy na vlastním pozemku je pět let federálního kriminálu až trest smrti, je to porotní proces jako za masovou vraždu.

    S doživotním cejchem odsouzeného teroristy, se všemi americkými chuťovkami, napříkad vyloučení z přepravy letadly, vlaky a dálkovými autobusy. Zabavení osobních zbraní. Blokování pilotní licence. Zákaz výkonu povolání v mnoha oborech, zákaz zaměstnání ve státních službách, vyloučení ze stipendijních programů. Vyloučení ze zemědělských a rozvojových dotací, … Prostě ekonomický a sociální trest smrti, navíc pro celou rodinu a příbuzné do x-tého kolene. Protože i vzdálené příbuzenství s teroristou znamená konec kariéry a normálního života.

    Všechny „právní akty“ federálů se samozřejmě provádějí podle Patriot Act, takže není nutné žádné obvinění, souhlas soudu, paragrafy. K zatýkání, perzekuci, domovním prohlídkám, nočním přepadům rančů ozbrojenci (s odstřelem psů, protože „útočili“), odposlechu komunikací, blokování účtů, …

    Hammondovi, pěkná americká třígenerační rodina, poctivá, slušná, vlastní dobytkářský ranč, nyní v sousedství Malhuer Wildlife Refuge, protože většinu ostatních sousedů se povedlo již vyhnat, obstrukcemi dohnat ke krachu nebo vynucenému prodeji.

    Hammondovi jsou již „ochranáři“ zcela obklíčeni. A čelí už 20+ let všem možným obstrukcím, které byly místními soudy vždy prohlášeny za protiprávní a zločinné, ale nikdy za to nikdo nebyl potrestán, mimo směšných pokut (které platily federální agentury FWS, BLM). Ohrazování zdrojů vody a napajedel pro dobytek. Blokování veřejných silnic. Stavění plotů, zabraňování přístupu k vlastnímu majektu. Obstrukční nesmyslné žaloby, zaměřené na finanční vyčerpání žalovaného, … i násilí jako ničení ohrad, podpalování majetku, vyhrožování, …

    V roce 2001 vypalovali Hammondovi na svých pozemcích trávu a křoviny, aby obnovili kvalitní pastviny. Po předchozím ohlášení hasičům. Ze strany federálních agentur proti tomu nikdo nevznesl ani slovo. V roce 2006 začaly velké požáry, blesky zápálily několik ohnisek a požár se spojil v jeden a blížil se k oblasti. Hammondovi, aby ochránili vzrostlou trávu pro dobytek na zimu – a svůj vlastní dům a stavby, zapálili řízený protipožár, na svých pozemcích, který následně sami uhasili. Fungovalo to výborně, zimní pastva a dům byl zachráněn.

    Druhý den podali federální agenti v úřadu místního šerifa obvinění na otce a syna Hammondovy, za úmyslné založení požáru. Několik dní potom zatkli oba rančery „ranger“ BLM (vlastní ozbrojence má skoro každá federální agentura, včetně útočných SWAT týmů, třeba i pošťáci nebo vodovody a kanalizace) a oregonská policie (na žádost federálů). Strávili dva dny ve věznici, než místní okresní prokurátor prohlásil všechna obvinění za nesmyslná a hodil žalobu do koše.

    5 let se nic nedělo, až najednou v roce 2011 obvinil federální úřad prokurátora oba Hammondy, kvůli onomu vypalování trávy z roku 2006, z terorismu, podle AEDPA.
    Porotní soud, se všemi špinavými triky ohledně vyčerpávání poroty, 6 dní vyhrazených pro obžalobu a 1 dne pro obhajobu, nepřipuštění svědků, zamítnutí expertíz ve prospěch obžalovaných – prostě totalitních praktik – byli Hammondovi uznáni vinnými z terorismu.

    Minimálních pět let trestu podle AEDPA bylo napadeno podle osmého dodatku Ústavy (zakazuje nepřiměřené tresty) a 73-letý otec dostal 3 měsíce, syn 12 měsíců vězení ve federální věznici. To si odseděli předminulý a minulý rok. Koncem minulého roku to federálům bylo málo a napadli rozhodnutí soudu, Hammondovi byli znovu zatčeni a jak to zatím vypadá, musí si odsedět zbytek do pěti let. Po celou dobu proti Hammondům vedla média štvavou kampaň, titulovali je jako „Žháře“ (Arsonists) a obviňovala je ze všech požárů na Středozápadě a Západě. Úplný hon na čarodějnice.

    V rámci rozsudku dostali také likvidační pokutu $400 000, z toho polovinu již minulý rok zaplatili, a museli podepsat předkupní právo na celý svůj nemovitý majetek ve prospěch BLM. Rodině zabavili zbraně, bez kterých nemohou bránit dobytek před kojoty a dalšími šelmami, takže přicházejí o mnoho telat. A nemají jak bránit svůj dům, jsou 53 mil od nejbližší služebny policie, takže obrana majetku a vlastních životů je v případě napadení zcela na nich samotných.

    Takových kauz je tam více, Hammondovi jsou jen špička ledovce.

    Takže to je pozadí oněch občanských protestů, označovaných mainstreamem jako terorismus, řádění ultrapravice, amerických milovníků zbraní a polovojenských milicí, zkrátka „všech nepřátel svobody“.

    napsal Kchodl

    (●̮̮̃●̃)

    http://media.gettyimages.com/photos/truck-passes-where-a-cross-has-been-erected-and-roses-placed-at-its-picture-id507590158

   • Janika

    Děkuji za shrnutí, takhle jasně a stručně formulovat je to třeba, i mně to pomohlo.

  • MaB

   Také FBI uveřejnila vidéo zatčení ozbrojených milicionářů, kteří nelegálně okupovali jeden měsíc parc v Oregonu, při kterlém byl zastřelen jeden z nich. …
   Podle verze Grega Bretzinga :
   „LaVoy Finicum vystoupil z auta s rukama vzhůru. Jde k nekolika policistům, kteří na něho míří. (holt at gunpoint)
   Policisté věděli, že je Finicum, stejně jako ostatní, ozbrojen.
   Nejméně dvakrát přiblížil pravou ruku k vnitřní kapse vesty, ve které skutečně měl nabitý 9mm poloautomatický. V té chvíli policisté z Oregon na Finicuma vystřelili.“

   • Slobo

    Tomáš K. Praha
    Jo, v parku Malheur tam se snadno stane nějaký malér..
    Malheur (fr) = schlechte Stunde = „špatná hodina“

    Jan J. Ústí nad Labem
    Ve chvíli kdy se policista pomalu zezadu přibližuje se začnou všichni stahovat za auta
    a ten jeden rychle uhybá do strany.
    Oni vědí že ho zastřelí
    a ten farmář stál přesně mezi střelcem a autama kde bylo několik policistů.
    Včas se schovali, věděli to.

    (novinky.cz/diskuse)

    • Janika

     Moc zajímavé, Slobo, díky, zvýraznila jsem tu pasáž.

     P.S.: Teď čtu, co připsala MaB – oni se mohli taky krýt proto, že se jim zdálo, že farmář sahá po zbrani?

 8. tresen

  „Ale kdo ví, třeba nás nakonec nějak mine spravedlivý trest za slepou pseudopravdolásku největšího lháře a podvodníka moderních českých dějin co jeho jazyk snad dodnes posmrtně líže v kongresu otvory a třeba nás mine i důsledek činů jeho ještě mnohem podlejšího následovníka a největšího zloděje dějin, kterej naopak pražádnym duchovnim rozměrem nedisponuje, co si rozcupovanou vlast odvez rukama mafiánských spřízněnců za stejný oceán, ačkoli líže ty ritě dodnes v Moskvě… nejmoudřeji se tu paradoxně jeví ten poslední, neb jezdí aspoň lízat tam, kde by se podle současných demografických měřítek měli smát naposled….“
  Kam se hrabu na Jirku, ten urazil tři prezidenty jednou větou.

 9. Janika

  Napadla mě kacířská myšlenka, nevím, jestli je to vhodné publikovat, to mám zase z těch svých oblíbených westernů. Co když po letech zapracovala spravedlnost a bohatí rančeři a farmáři, co v době osídlování západu odtud vyhnali ty chudé a drobné majitele pozemků, na svou bezohlednou rozpínavou hamižnost doplácejí.

 10. Morybundus

  Díky za uvedení do situace. Dříve jsem už sice viděl nějaký titulek na RT, který se zabýval právě tímto, ale nějak jsem to blíže nezkoumal. Ten článek od kchodla… no, nevím… přijde mi to takové nějaké Klausovsko-libertariánské. Levicoví liberálové jako podlá strana zla, apriorní odpor k ekologii („ekologističtí šílenci“), kritika „byrokracie“ (ne, že by na ní nebylo co kritizovat, ale zde mi to spíše přijde jako kritika všeho co dělá ten „zlý stát“), podpora teorie „ozbrojeného občana“ jako nejlepší možné záruky vymahatelnosti práva. Obecně je ten článek pana kchodla psán z dosti pravicových pozic (to by samo o sobě ani nevadilo), ale hlavně je to zas takové, já nevím, jednostranné ve smyslu „obří zlý stát vedený levicovými multikulti ekologisty proti poctivým, konzervativní hodnoty ctícím, občanům, kteří neváhají bránit svou svobodu se zbraní v ruce“. Dalo by se oslím můstkem přejít k migrantům, ale raději ne.
  Každopádně proti svinstvu je třeba vystoupit, ať je levicové či pravicové. Jestli jsou ti farmáři v právu, pak jsou v právu. To fakt dělali kvůli pár lidem takové manévry? A proč ty farmáře vlastně chtějí odtamtud vystrnadit?
  Co mě však zaráží, že tento případ tak nějak proběhl mainstreamem, ale u „alternativců“ se evidentně těší stálé pozornosti. Má to nějaký důvod? Vždyť podobné případy jistě nejsou ojedinělé. Proč tedy právě tento? Není to snad proto, že je to silný příběh „boje proti státnímu útlaku“? Já vám nevím. Jestli chtějí změnu, ať volí Sanderse. Ale něco mi říká, že na tyhle cílí spíše Tea Party.

  • PeeBee

   “They talk about their motives, about wanting to continue to live as they have, to provide for their families. These are the very same claims native people made a hundred years ago as they were being forcibly removed from their homelands or being confined to much smaller land. This land is disputed land and it’s Paiute land and native people should be at the table in this conversation.”

   Beth Piatote, an associate professor of Native American studies at University of California, Berkeley and an enrolled member of the Confederated Tribes of the Colville Reservation in nearby Washington

  • Astr

   Uz Vam odpovedel Hans
   shrnutí: místní farmář vypaloval pozemky které měl pronajaté od státu. Dostal 15 měsíců natvrdo, odseděl si je. A pak mu soud napálil mu za stejný čin 4 roky. Proti tomu se jeho sousedé vzbouřili.

   Stale se Vam nelibi vysledek ze stat z toho vychazi jako nasilnik ?
   Situce se opakuje jak cituje PeeBee profesora z Berkeley UNI ! Stejne jako drive vyhaneli Indiany z jejich uzemi a lovist cini tak inyni s farmari. Nejen v Oregonu !
   Pred casem se podobne resil pripad na jih od Oregonu, v Californii. Mozno dohledat na Internetu.
   Takze zadny hodny stat ! V cem se Vam krtika statu jevi jako jednostrana?
   Zastrelen zezadu a ne jednou a vice vystrely to je proste sprosta vrazda. !
   Vygooglujte si kolik lidi policie v US zastreli rocne. a pouze pocet tech kteri u sebe zadnou zbran nemeli a policistu neohrozovali !

 11. Slobo

  podle svědkyně
  LaVoy Finicum (_✞)
  poldům říkal něco jako „tak mě zastřel“
  Kchodl
  2.2. 2016 (15:40) Tarasova terasa

  /
  pozdravujem, diky.
  Slobo

 12. Pingback: Oregon | Outsider Media
 13. Pingback: Oregon | ALMANACH
 14. Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Oregon
 15. Ondřej

  Dobré je znát, co sí o tom myslí nějaký Američan. To že píše česky Vás nemusí mást, to jakou kdo mluví mateřštinou, v USA na rozdíl od nás, nikoho nezajímá:-)

  „V tehle casti ziji potomci starych prvnich setleru, kteri vyuzivaji prazdne pastviny federalni vlady . Nechteji platit najem, ridice se tim, ze tyto pozemky patri americkemu lidu a kazdy si je muze vyuzivat.

  Okolo kausy v Oregonu figuruji dva klany, Hammond a Bundy. Silne nabozenske a uznavaji jen vladu Bozi, americkou ustavu si vysvetluji po svem a americke zakony nerespektuji.
  Zacatkem ledna se Hammondove museli nahlasit k podstoupeni trestu ve vezeni, (za zharstvi a pytlaceni na statni pude) , predtim prijuchali pomocnici- anarchiste spolu s tlupou Bundy v kovbojskych kloboucich a oveseni zbranemi. Militanti zabrali a obsadili kancelar prirodniho centra co patri federalni vlade ve Washingtonu, a volali po revoluci v celych USA. Toto trvalo par dni, trochu se zajimal Rand Paul, ale nakonec nikdo podporit anarchisty neprisel, vidouce, ze je to sekta typu KKK. .

  Lide v okoli uz zacli mit toho brajglu dost, i rodina Hammondu posilala sve pomocniky, ozbrojence, zde militia, zpatky domu. Patriarcha Bundy daval rozhovory na televisi, ve kterych blahorecil otrokarstvi a litoval, ze otroci uz nezklizi bavlnu a uz nevi, co je to produktivni prace. Syn Ammon Bundy, jeden z clenu klanu prohlasoval, ze je to jeho ustavni-constitucni pravo zabirat prazdne pozemky, ktere lezi ladem. Mluvci skupinky, co oblehala statni budovu, farmar Robert La Voy Finicum byl zvlaste pilny ve volani k obcanske neposlusnosti, sliboval ozbrojeny odpor, a vyzyval fedralni uredniky k souboji. .. 1.unora, kdyz jeli anarchiste autem a projeli zataras policie, uvazli v zaveji, coz se jim stalo osudne. La Voy vysel z auta a ocividne neuposlechl federalniho agenta, aby drzel neustale ruce nahore. Zacal rukou smerovat ke kapse a to byl jeho konec.

  Jelikoz se zajimaji zdejsi ctenari o blaho americkych indianu, pisi dodatek.V te ohromne a poloprazdne casti Oregonu ziji jeste potomci indianu, kteri tam byli uz pred prichodem setleru- osadniku a jeden jejich mluvci prohlasil, ze jsou radsi, kdyz stepni pozemky patri federalni vlade, ktera je necha v prirodnim stavu, nez aby na ne nahaneli farmari past sva ohromna stada krav, ktere tuto panenskou prirodu uplne nici.“

  Pozn. Ondřej. Bůh ochraňuj Ameriku před anarchisty, revolucionáři a vykladači Zákonů Božích v zemi, kde nejenže platí onen „Law and Order“ na základě občanských svobod, které ovšem neurčují nějaké klany žijící mentálně ve viktoriánské době, kdy silnější byl ten, kdo měl kolty více proklatě nízko, ale ten kdo dnes prokáže nejen občanskou bezúhonnost, ale kdo navíc svůj majetek může doložit více relevantním způsobem než domnělým „užívacím právem“ (to by pak majitelé squtovaných domů nebyli co jsou zapsáni v katastru, ale ti squatteři co ho momentálně obsadili).

  Tihle lidé určitě socialisty volit nebudou, budou volit zástupce korporátní ekonomiky, nadnárodních firem outsourcujících práci mimo Ameriku. Počítám když ne Trumpa tak Teda Cruze, co s Biblí v ruce těmto „sockám“ už vysvětlí proč je pro ně dobré snížit daně korporacím a přidat více na zbrojení.

  • hans

   .ze je to jeho ustavni-constitucni pravo zabirat prazdne pozemky, ktere lezi ladem..

   Jo, jedna ze základních cihel kapitalismu a USA zvláště.. o takových věcech psal Ransdorf..

   … kdo navíc svůj majetek může doložit více relevantním způsobem než domnělým „užívacím právem“ …

   A tady se nám Ondřej opět překvapivě naváží do samých základů západního světa a kapitalismu, když odmítá legitimitu a legalitu anglického ohrazování.

 16. Slobo

  (●̮̮̃●̃)

  Ballad of LaVoy Finicum (Cowboy’s Stand for Freedom)
  Video by Jordan Page
  http://www.nytimes.com/2016/02/06/us/lavoy-finicum-funeral.html?_r=0
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  od Kchodl
  Tarasova terasa
  5.2. 2016 (23:27)

  Objevily se další informace,
  podle rodiny byl prý Finicum střelen 9x.
  Dle svědků se po autě střílelo ještě za jízdy, což vysvětluje ten podivný „pokus objet zátaras“.

  Někdo analyzoval předložené video a zjistilo se, že některé snímky byly vytvořeny uměle interpolací mezi předcházejícím a následujícím, tedy pár snímků bylo z videa vynecháno a uměle nahrazeno,
  aby byly pohyby plynulé.
  Na vynechaných snímcích byla zřejmě vidět střelba, tedy zášlehy z pistolí při výstřelech.
  Takových vynechaných míst je na videu 7.

  Ukazuje to následující odkaz:
  http://beforeitsnews.com/alternative/2016/02/conclusive-analysis-of-lavoy-finicums-murder-each-shooter-numbered-and-magnified-3294582.html

  (

  foto 1/8
  pozn. Slobo )

  Komentáře se shodují, že se jednalo o předem připravenou vraždu.