JIN a JANG v politice

Koncept jin – jang má původ v dávné čínské filosofii a popisuje dvě navzájem opačné a doplňující se síly, které se nacházejí v každé živé i neživé části vesmíru. Většinou se jimi zabýváme v souvislosti s naším zdravím, když hledáme vyváženou stravu a léčebné postupy pro různá onemocnění.

Dají se však aplikovat i na náš politický, filosofický, světový názor.

Ti, kteří jsou JIN, upřednostňují komunismus, socialismus, sociální stát, který zaručuje péči o slabé a nemocné. Jsou vždy na straně chudých a utlačovaných, staví se za práva menšin a za sociální spravedlnost. Nemají rádi zbrojení a zbraně.

Ti, kteří jsou JANG, upřednostňují kapitalismus a volný trh s volnou soutěží. Nechtějí silný sociální stát, přejí si stát silný vojensky.

( Zdroj)

Bez rovnováhy JIN a JANG by nemohl existovat ani samotný vesmír. Černá díra, jakožto extrémní JANG neumožňuje existenci, stejně jako výbuch supernovy, příklad extrémního JINu.

Vezměme si z toho ponaučení i pro naše „politické“ spory.

P.S.: Toto hledání rovnováhy je víceméně podvědomým důvodem, proč odmítám radikální postoje všeho druhu a zůstávám uprostřed jakožto terč pro obě strany.  

 1. Ondřej

  jelikož jsem si nevšiml že ten komentář po té zvýrazněné části definic obou přístupů, má ještě Váš dovětek chystal jsem si nesouhlasné hodnocení, že mohou být i ti, kteří nejsou pro myšlenku komunismu ve své „naturalistické“ podobě ještě předmarxovskými utopisty a přesto volný trh a tržní vztahy na základě soukromého vlastnictví berou jako relevantní formu ekonomicko-sociálního systému lidského uspořádání a současně jsou pro ochranu slabých a sociální spravedlnost v té míře, která by zajistila důstojné podmínky našeho soužití aniž by tak utrpělo naše lidství.

  Takže souhlasím, že oba póly by se měly cíleně vyvažovat a převaha jakéhokoli extrému by byla ve svých důsledcích vždy nespravedlností, která by nakonec vygenerovala ty, kteří by v daném systému byli těmi utlačovanými a na životě a jeho důstojnosti ohroženými.

 2. Nerevar

  Ale když ti „slušní“ nechtějí být za extrémisty, pomáhají tím jiným extrémistům. K vítězství zla je potřeba právě tohle.

  Není občas potřeba opustit postoj neškodně roztomilé plyšové hračky?

 3. Antimon

  Pokud se díváme na dění ve světě podle uvedeného přístupu, pak není divu, že to v komentářích vypadá, jak to vypadá .. :-(

 4. Astr

  janika:
  P.S.: Toto hledání rovnováhy je víceméně podvědomým důvodem, proč odmítám radikální postoje všeho druhu a zůstávám uprostřed jakožto terč pro obě strany.
  Opravdu ?
  Pak Vam jiste necini potiz pochopit ze kdyz je neco od stredu o 100 jednotek na jednu stranu
  pak je k rovnovaze zapotrebi stejna reakce na druhou stranu.
  Zakon Vesmiru = akce-reakce
  a to s platnosti I pro homo sapiense !
  A Janika uprostred:-)

  • Janika

   To jako že mám vyvažovat svými postoji náckovství vitttů, tak jste to myslel, Astře :-)?
   To ať vyvažují sluníčkáři :-)

   • Astr

    S Vasim hlasanim „stredu“ budete na tom az tak spatne ze cim dal hure budete zvazovat na kterou stranu se priklonit a komu se poklonit :-)
    S nazorem „náckovství vitttů“, s tim jste po boku slunicek a mocne vyvazujete,
    a take potvrzujete ze to oznaceni uz mimo jmena nema s nacismem nic spolecneho.
    Vyvolenost a nadrazenost rasy odeslo nako nazor do dejin a samotny nazev se prisiva kazdemu kdo na akci odpovi stejnou reakci. v opacnem gardu.
    A protoze nejlepe od sede theorie ukazat priklad ze zivota pak se nabizi otazka jak by Janika a FSICHNI ti co jsou proti pouziti sily proti sile , jak byste resili, jak byste zasedli k jednacimu stolu s necim a nekym kdo to to ma v hlave jinak nez vy. Nepisi Vy ale obecne vy mate mnoho slunecnich odnozi, mate massmedia na sve strane, ale jak bude problemu pribyvat bude vas ubyvat !
    Janiko tohle totiz „stredove“ a nebo od stolu nevyresite:

    Islámská konference

    • Janika

     No vidíte, Astře, rasistický je už popisek toho videa – „všichni muslimové jsou stejní“.
     Když nejdu s lidmi, hlásajícími takové óbr blbosti, tak se tím neřadím vůbec do žádného protitábora, pochopte to konečně :-). Není pravda, že všichni muslimové jsou stejní a s těmi, co to vykřikují a myslí vážně, nemám zájem mít cokoli společného. Ani s těmi, kteří z mého výroku „není pravda, že všichni muslimové jsou stejní“ vyvozují, že chci otevřít hranice milionům muslimů. Nebojte se, nechci. Tahle země je přelidněná, děsí mě přelidnění.

     • MaB

      Vsichni pritomni v tom sale (stadove ) souhlasi, coz neznamena, ze vsichni muslimové souhlasi.
      Toto je priklad opacny, kdy jini muslimové vehementne odsuzuji. A delaji to zodpovedne, spolecne i kazdy zvlast‘, za sebe. Je potesitelné, ze mezi praktikujicimi vericimi je tech, kteri vyznavaji „univerzalni a tolerantni islam“, (vysokoskolska studia na kazatele trvaji 7 let), naprosta vetsina.
      Ke komu se priklonit, je jasné. :)

      Attentats à Paris : la communauté musulmane condamne …
      http://www.francetvinfo.fr › Terrorisme › Attaques du 13 novembre à Paris
      21 nov. 2015 – En ce vendredi de prière pour tous les musulmans, un texte pour dénoncer des actes terroristes commis au nom de l’islam a été lu dans toutes – ve vsech mesitach cteny text odsuzuje terorismus jménem islamu

      • Astr

       V cem je chyba varujiciho videa ?
       Ze ukazuje jen jedno shoromazdeni kde se muslimove chovaji (stadove) ?
       „Vsichni pritomni v tom sale (stadove ) souhlasi, coz neznamena, ze vsichni muslimové souhlasi.“

       Koran a od neho odvozena saria mluvi jasnou reci.
       Hazdy spravny verici vi ze Koran je nereformovatelny.
       Jejich zakon saria je v rozporu s demokratickymi a svobodomyslnymi hodnotami !
       Az dojde ke stretu, ktera skupina bude ta ktera rozhodne o tom jak bude zachazeno s nevericimi, kdyz jejich svata kniha mluvi jasne ?
       Kde jsou ti hodni muslimove kterych se dovolavate na uzemi ktere ovlada chalifat?
       Jak protestuji proti aplikaci saria ?
       V cem je dle vas video chybne ? Je to jen jedno shromazdeni ?
       Kdyz se cinkali klici bylo to take jen jedno shormazdeni , coz neznamenalo ze vsichni cinkali !!!
       (coz neznamena, ze vsichni muslimové souhlasi).“
       Jak vidno musi se stat mnohem vice
       aby vam od problemu zrudly lice :-(

       • MaB

        Protoze to ty, kteri na rozdil od vas nepremysleji, svadi k tomu, aby delali amalgam a tvrdili, ze takto uvazuji vsichni muslimové. A v tom je to nebezpeci.

        • embecko

         Astr vybira prelozena videa, jak jsem pochopil, ono chytit domaci mluvu, kdyz tam nezijete, neni jednoduche, coz plati i pro Klokanii/ anglictinu, takze to beru z Asterovy strany jako ohleduplnost. Staci sahnout do originalu a mate o zabavu postarano. zde se treba rozciluje uprchlik, proc nezastavi vlada imigraci, ze uz jich je tady dost a ze pokud jim chce garantovat slibeny standard, musi s tim neco udelat :o)
         „Pokud vlada nema plan, musi zastavit priliv uprchliku“…to je docela sympaticky kluk a uvazuje uplne normalne, tedy jako xenofob a rasista.
         A je to z rijna, pokud je libo neco novejsiho, na liste vpravo je Strach obchazejici Magdeburgem: 4 pripad znasilneni uprchliky behem 3 tydnu. Mluvi cirka od 40. vteriny.

         • Kamil Mudra

          Osobně tu Astrovu ohleduplnost při výběru videí oceňuji.
          Z toho tvého, saxi, rozumím jen tvému komentáři.
          Ale věřím ti :-)

        • Kamil Mudra

         Stane, své tvrzení o videu dodaném Astrem a sice že jde o evidentní podvrh, byste měl blíže vysvětlit. Já jsem si to video pustil nejméně desetkrát abych ty záběry porovnal a došel jsem k závěru že ano – jde o sestřih několika kamer – ale všechny byly ve stejný čas na stejném místě. V čem tedy spočívá ona podvrženost o které mluvíte?
         Ptám se ze skutečného zájmu abych se dozvěděl co mé pozornosti uniklo – nikoli pouze proto abych vám oponoval.

     • Astr

      Janiko to je ale sila Vaseho rasistickeho argumentu.:-)
      Ma to byt dukaz jak vubec nejste „stredova“ nikdy jste nebyla a nikdy nebudete ?
      Jen nerozumim Vasemu komentari:
      Když nejdu s lidmi, hlásajícími takové óbr blbosti, tak se tím neřadím vůbec do žádného protitábora, pochopte to konečně :-)
      Obsah videa Vas neoslovil, ale obr blbost ze FSICHNI muslimove jsou stejni ano ?
      Myslel jsem ze uroven nekterych komentaru (treba Tribunovych) lze jen tezko prekonat, Vy ovsem kazanim ze 1+1 jsou 2
      alias ze ne vsichni muslimove jsou stejni jste zabodovala :-)
      Doplnte seznam a poucte rasisty ze ne vsichni krestane jsou stejni, a ze to o nestejnosti plati pro Vami nize sepsany dlouhy seznam, ktery jiste pro pouceni dodate ?
      Take ne vsichni Budhiste, jsou stejni Mormoni, Amici , Rusove, Finove, Cesi, Madari , Cikani, Hutu, Tutsi, Iranci, Afganci atd atd.
      Pppo kterou lidskou supine nelati ozdilnost a naopak plati ze jsou „vsichni stejni“ ?
      Prave Nemci predvadi jak nejsou stejni jak si davaji zalezet aby bylo patrno jak se od svych predku (take jen nekterych)nacistu lisi, jak jsou zcela jini a lidsti!
      Presne podle tohoto vzorce chovani merkelistu predpokladate ze se zachovaji I vyznavaci Allaha a zacnou ti spravni immove po narocnem demoratickem 7 letem studiu jak zduraznil MaB kazat novy vyklad Koranu ?
      Zadna saria,pristoupi na demokraticke principy ? Smesne ze :-(
      Tim ze jste odmitla pochopit varovny obsah videa ale rozhorcila se nikoli nad varovnym obsahem ale odhalila rasismus, tim jste zde jasne ukazala jakymi cestami se ubiraji vase myslenky I obavy, ze nevidite ci odmitate vaznost a velikost problemu ktery se na Evropu vali v podobe expandujiciho muslimstvi.
      Take jste ani naznakem neuvedla jak dle Vas dal. Vlastne uvedla velmi jasne = rozhodne ne rasisiticky! Vyborne :-)

      Obecne plati ze je li problem, je nutno jej spravne identifikovat, reseni pak bude s velkou pravdepodobnosti take funkcni
      Ja na rozdil od Vas povazuji video za varovne a proto jsem to uvedl
      Ze ne FSICHNI vim stejne dobre jako Vy, ale nevidim ( na rozdil od vas a nekterych dalsich novym lidstvim ozarenych) nakolik ti ktere oznacujete jako „ne vsichni“ mirumilovni lide a mirumilovni muslimove mohou do procesu postupujiciho rozvratu misto obohaceni Evropy nejak positivne zasahnout.
      Nejake priklady jak jini a „ne vsichni“ a dalsi mirumilovni lide zabranili valce ci dokonce zastavili valku v rozbehu?
      Tentkat to bude poprv kdy tak mirumilovni muslimove vstoupi do dejin ?
      Co deiiny lidstva existuji vzdy vitezila ta radikalnejsi a nasilnejsi skupina I kdyz pocetne nebyla vetsinova.
      Take plati ze lide nepouceni chybami minulosti si musi chybna rozhodnuti zopakovat !

      • MaB

       Astre, prekvapuje mne, ze musim vysvetlovat prave vam, ze je rozdil mezi imamem, ktery studuje ve Francii a bude kazat francouzsky a imamem-salafistou, ktery prisel treba ze Saudské Arabie a neumi slovo francouzsky (40 takovych bylo jiz vykazano).
       Skoda, ze odkaz vyse jiz neodpovida, ale videl byste tam prave ty studenty.*) Na programu 7 letého studia jsou napr.
       – Averroès: „Nečiň, co odsuzuje tvé svědomí, a neříkej, co není v souladu s pravdou.“
       – Avempace, kterého mnozí muslimští autoři dokonce považují za ateistu :
       „odmítá Korán, popírá vzkříšení, staví lidský úděl do výhradní závislosti na hvězdách a zcela opomíjí Boží hrozby a zásahy
       „Zajímal se především o proces poznání a jeho postupný přechod od smyslových vjemů (intellectus materialis) přes čistě rozumové nazírání (intellectus acquisitus), po sebeuvědomění člověka, které je emanací činného rozumu.“
       *) Budouci imamové se narodili a vyrustali ve Francii a zakonem je pro ne zakon republiky, nikoli saria.

       Kazdy také vi, ze je zde 8 500 radikalizovanych, 26% 15-18 let, muzi i zeny, prevladaji ty, které konvertovaly z katolické viry.
       Hleda se reseni, jak je „odradikalizovat“ a pry se jako jeden z prostredku k tomu nejlépe osvedcuji „kajicnici“, kteri se vratili z Daesh.
       K radikalizaci nepotrebovali mesity, stacil internet.

       • Astr

        To neni pramen to je gejzyr optimismu :-)
        Pristi komentar bych prosil o „obohaceni“
        Spravna strava nejlepsi snad v Evrope jak se o Franticich vseobecne vi a jiz dlouho se to traduje pusobi blahodarne nejen na zdravi telesne ale jak MaB predvadi I na ducha :-)
        Nasldne treti komentar by mohl byt o tom jak ti 7 leti vysokoskolaci kazou uplne jiny Koran nez ti u kralu Saudu a ve zbytku sveta :-) V Iran stejne jako v Saudi Arabia buzeranti rozveseni po jerabech a lcernach pro vystrahu jsou jiste tae jen projevem maleho procenta viry Mohameda. Jiste neni pochyb o tom ze by se vetsina vericich radeji objimala nez vesela, ale kdyz Imam jinak neda…. :-(
        Predstava ze Novy Koran vylepseny o demokracii a zadna saria :-)
        cha cha cha
        Nejen politici se vyjadruji casto tak ze to neodpovida tomu co obcan zaziva proziva co musi resit a cim zije.
        Jako by zili v jinem svete:-( Totez se ukazuje a plati jiz delsi cas na Internetu :-(
        Najdou se I lide na Internetu kteri presentuji sva zbozna prani az tak ume ze to budi zdani skutecnosti.
        Polidsteny Islam, demokraticky Islam bez zakona saria bez sekani hlav a udu ?
        Lze cist vazne minene argumenty o tom ze tresty smrti nemusi znamenat useknutou hlavu.
        Ano nejvetsi muslimsky stat je Indonesie a 2 Australanum za pasovani drog neusekli hlavu ale civilisovane je zastrelili a mrtvoly dovolili prepravit do Australie.
        Tak nestraste nejakou nelidskou sariou jako Astr!
        Ano z 1,7 milliardy muslimu je vetsina mirumilovnych obcanu kteri nevrazdi a nepachaji nasili. Odhadovanych 10% radikalne smyslejicich je dost velke cislo na to aby mohli zpusobit mnoho problem!
        Pokud vas vyznavaci precisli a zakon saria vejde v platnost, pak je pravdepodobnost vetsi nez mala ze reformatori a kazatele zmen budou prvni na rade :-(
        Na rozdil od Vas MaB asi nepiji dobre cervene k veceri dostatecne dlouho na to abych sdilel Vas optimismus.
        Lidove receno, sere se to a svetlych zitrku nevidno :-(

        • MaB

         Astre, na to cervené byste se asi opravdu mel dat !:)
         I kdyz si nemyslim, ze muj nazor prave ono ovlivnuje. Ze nejsem pesimistka bude nejspis tim, ze muslimy znam, pracuji s nimi, mam mezi nimi kamarady a par muslimskych zemi jsem i navstivila.
         Schvalne, najdete si :
         Najat Vallaud Belkacem (ministryne skolstvi)
         Rachida Dati (spravedlnosti – byvala)
         Myriam El Khomri (prace)
         Rama Yade (pro lidska prava – byvala)

         A také Rania de Jordanie, Lalla Salma de Maroc, Asma el-Assad a uvidite, co to ten „moderni“ islam je.

          • Janika

           No vidíš, že to jde, navážet se do někoho jiného, než do muslimů a sluníčkářů :-). Když budeme takhle pokračovat, tak jednou možná budeme zase normální.

      • Janika

       Jsem ráda, Astře, že shodneme v tom, že ne všichni muslimové jsou stejní. Potom se ale video mělo prezentovat pod jiným označením, například „pozor na takovéto muslimy“. S tím bych souhlasila, jsou to ti „bradatí“, kterých se umírnění muslimové bojí. Psala jsem o tom v souvislosti s Libyí, muslimskou zemí s umírněným, moudrým aplikováním islámu za Kaddáfího, kdy si z tohoto náboženství země brala to dobré. Například v bankovnictví, o tom jsme taky psali.
       Takže neodmítám žádný varovný obsah videa, jak se domníváte, já přece tohle dávno vím a islámské radikály a fanatiky odmítám. Vidíte, jak mi to krásně souzní s obsahem článku :-).

       • Astr

        S tím bych souhlasila, jsou to ti „bradatí“, kterých se umírnění muslimové bojí.i
        Bradati vitezi kam vstoupi , nebo mate priklad zemi kde zvitezili mirumilovni. Indonesii ktera popravuje zastrelenim ne sekanim hlavy jsem uvedl. Je I dalsi v Asii ale I „nebradati“ v Africe siri hruzu a take se hlasi k pravemu Mohamedovi a o co maji mensi brady tim vetsi se dopousti zrady. Na svem lidu, kteremu nedopreji miru a klidu !
        Lze tedy rici zebradati i nebradati vitezi a z neznameho duvodu ani nejvetsi svetova velmoc si s tim nevi nejen kolem pramenu oleje rady ale uz celosvetove
        A mirumilovni muslimove s polidstenym islamem by to mohli ci dokonce meli napravit ? cha cha cha :-)))))))))))))
        Dokonce MaB Vam prichazi na pomoc se seznamem osatkovanych ministrin co spatrila na vlastni oci
        Priste mozna prijde s dukazem o reformaci koranu az v jiste zemi Allahove budou miti nove,
        buzeranta ministrem pro jine to k nasledovani prikladem:-)
        Janiko co je moc to je prilis. Tesinska jablicka jako lek na moralni syphilis to je I na me prilis :-)
        Dokonce I ta Vase „stredovost“ a lidovost je tak mimostredna
        ze neni schopna videt jak je situace bedna :-(
        Pak je kazda dalsi veta zde napsana ac dobre minena, k nicemu.
        Prusvih nastava hned z pocatku a vsude tam
        kde maji potiz rozlisit od dobraka nicemu.

        • Janika

         Vůbec nevím, co po mě chcete, Astře. Spíláte mi, ať se snažím najít s Vámi společné styčné body souhlasu, nebo ne. To je potom ztráta času pro nás oba.

         • Astr

          Konecne souhlas :-)
          Pokud jde o spolecnou rec bude zalezet jak se shodnete jak se sousedy tak I d temi move prichozimi, kteri vam budou prikazani:-)
          Nespilam Vam, ze nase vymena nazoru se miji je zpusobeno nikoli stretem ale tim ze kazdy o necem jinem.
          Ze se schyluje ke stale vetsimu problem ukazuje video ktere prave koluje po CR a Slovensku.
          Jen na zaver muj nazor k optimismu a obohaceni.
          Jednim z mnoha argumentu pro rika ze 1 million k 500 preci nemuze byt problem.
          Pro rok 2016 to bude dalsi minimalne million navic a kdo vi jak roky pristi.
          Pripravit se na horsi a byt mile prekvapen lepsim se mi jevi jako lepi pristup nez opacne.
          Jmenny seznam Afro-Francouzskych ministrin uvedeny MaB je sice vybornym prikladem pro ostatni nove prichozi a inspiraci stejne jako ukazkou lidskeho pristupu k nove prichozim ale neresi to problem ktery se na Evropu vali.
          Pri soucasne stale mensi poptavce po pracovni sile a prumerne 10% nezamenstnanosti kazdy dalsi tisic, stotisic, million bude otazku kam s nimi cinit nalehavejsi a tezsi :-(
          https://gloria.tv/media/VyzotcUwWQx

          • MaB

           Astře, kdyby v politice vladl Zdravy Rozum, nařídil by udělat vše pro to, aby ti lidé nemuseli ze svých domovů utikat. Bohužel nevládne ! -:(

           „Z nouze lidé kradou a hlad vyhani vlky z lesa“ psal již kolem 1450 François Villon:
           „Nécessité fait gens mesprendre – Et la faim saillir le loup du bois.“
           Skvele aktualizoval Jan Werich :
           „A vůbec velkomožní páni,
           přijďte se na nás podívat,
           vy páni, kteří jste tím vinni,
           že bída z lidí lotry činí,
           že vlky z lesů žene hlad.“

           Mnozí z těch, kteří přišli (a za jakou cenu !) hledali zachranu a doufaji v pomoc.
           Jsou tady, to je realita. CO S NIMI ?, to je otázka.
           Vy na ni odpovídáte jak ?

          • Janika

           Krásný komentář, MaB.
           A tohle, to jsou trpká slova:
           „Mnozí z těch, kteří přišli (a za jakou cenu !) hledali zachranu a doufaji v pomoc.
           Jsou tady, to je realita. CO S NIMI ?, to je otázka.
           Vy na ni odpovídáte jak ?“

           Protože si nakonec budeme muset přiznat, že všem pomoct nemůžeme, není to v našich silách. Je to podobný pocit, jako měli cestující z Titaniku, kteří se dostali na záchranné čluny – a kolem plavali zoufalí lidé na kraji smrti, a nebylo možné jim nijak pomoct, protože by zahynuli i pomáhající. Jak se v takové chvíli člověk zachová, jak se může zachovat…?

          • Kamil Mudra

           „Jak se v takové chvíli člověk zachová, jak se může zachovat…?“

           Už čtyři měsíce pokládám lidem, kteří se v mé přítomnosti projeví „proimigrantsky“ dvě otázky:

           1) Pokud by vláda vyhlásila že přijme do naší země tolik uprchlíků za kolik se (za konkrétní osobu) písemně zaručí nějaký občan ČR, kolika příchozím byste takovou záruku poskytli?

           Po tom co odpoví následuje druhá otázka:

           2) A co kdyby ten váš podpis znamenal, že se po dobu pěti let stanete jakýmsi „kurátorem“ té osoby, dohlížejícím na její integraci, a za každé její porušení našich zákonů budete nést stejné následky jako ona?

           Možná by, Janiko, stálo za to vyvěsit ty otázky coby místní anketu, protože by mne dost zajímal její výsledek i když vzneseny obě najednou nemají ani zdaleka takový efekt jako když je člověk položí postupně.

          • Seal

           Vzhledem k tomu, že nevlastním žádné uprchlické zařízení nebo bezpečnostní službu, tak samozřejmě musím odpovědět na vaše otázky záporně (stejně tak jako kdybyste po mě obecně chtěl, abych garantoval třeba poskytování školního vzdělání, dostupnou zdravotní péči, požární ochranu…). Pokud byste se ale ptal, zda to má udělat stát, který si platím ze svých daní, tak bych odpověděl, že v přiměřeném rozsahu a za jasně stanovených podmínek bychom to jako ČR měli udělat (o tom se ale už diskutovalo i na tomto webu mnohem dřív v souvislosti s kvótami). Rád bych se vás na oplátku taky na něco zeptal: Pokud by vláda začala poskytovat dočasnou ochranu přiměřenému počtu uprchlíků (azyl, resp. doplňková ochrana, která se dnesk už zúžila na Sýrii, Irán a Afganistán; zatím na ČR připadá cca 3 tisíce osob, takže za přiměřenost berme počet do max. 10-15 tisíc lidí), byl byste ochoten:
           a) Potkávat tyto lidi na ulici, v obchodech, kinech atd.
           b) Nechat se jimi obsluhovat, kdyby vykonávali různá podobná zaměstnání.
           c) Pracovat s těmito lidmi v jednom provozu nebo kanceláři.
           d) Mít je za sousedy, tj. žít s nimi v jednom místě.
           e) Bydlet s nimi v jednom společném domě.

          • Kamil Mudra

           Seale, to jste špatně pochopil. Vy byste těm uprchlíkům žádné materiální podmínky nezajišťoval. O ty by se staral stát. Konkrétní osobě za kterou byste se zaručil byste byl jen jakýmsi průvodcem v začlenění se do této společnosti a byl za ni odpovědný.

           Co se týče vašich otázek: Pokud by tito lidé dodržovali běžné normy soužití a nejevili tendence vnucovat mi svůj životní styl, nemám nejmenší problém s tím abych vám na všechny body odpověděl ano. Ostatně – nejde o nic nového. Už dlouho je všechny naplňuji bez jakýchkoli potíží.

 5. Tribun

  Koncept JIN a JANG je plně závislý na kognitivních schopnostech a mentálních vzorcích Asiatů, pro Evropana je nepochopitelný a zavádějící.

   • Tribun

    S tím bych polemizoval. Jin&jang znamená prolnutí protikladů, evropské myšlení je už od středověku stavěno na třídění a vylučování.

    • embecko

     Oni Evropane jsou prekvapive vice holisticti nezli Asiate, pro ne je vsechno jednota a u protikladu hledaji spise jejich vyvazenost, nezli jednotu= protiklady pro ne nelezi proti sobe, ale jsou pro ne spise pouze klady s jinou hodnotou.
     Takze jing a jang, plus a minus jsou pro ne hodnotami bez znamenka. Tak bych videl ten rozdil, ale kategorizace (tedy mentalni vzorec) je v podstate stejna.

     • embecko

      Zapadni maniakalni potreba kategorizace ovsem rozdelila napr. jin (= tmavy, severni svah kopce), znacici aktivni vodu a temnou pudu na sangvinika (voda) a melancholika (cerna, zemita zluc), proto zaklad pohlizeni na svet neni dvojny, ale ctverny. Tim se dostavame k falesne predstave o asiatske rafinovanosti- ono to s ni neni pri porovnani se zapadem tak zhave…to mate jako s „moudrosti tisicilete rise“, kdyz se podivate na jeji ekonomiku a historii, tak zjistite, ze jde o soubor omylu, neschopnosti a drastickych reseni, tedy zadna slava :o)

      • embecko

       Abych to ukoncil, podle meho koncept jin/jan neni zapadu uplne cizi, ale zpracovava ho trochu jinak. Cinske „klasice“ rozumi docela dobre, ale jak pisi vyse, je v ni pro nej malo kategorizace, takze se uplne nechyta.
       Vlastne, ted mne napadlo…rafinovanost v asijskem podani znamena pouziti co nejmene prostredku k dosazeni vysledku, zatimco v Evrope je to opacne, tam jde spise o ekvilibristiku pouziti co nejvetsiho mnozstvi prisad tak, aby zustaly vyvazene.

      • Ondřej

       Myslíte „kategorizaci lidí“ ? Ty tady bohužel jsou, dokonce sociální antropologové nechápou, jak lidé z ulice najednou ovládají obory které by se snad uplatnili jednat se o botaniku v Mičurinově „roubovacím ústavu“. V každém případě naše společnost kategorizuje v sociálních vědách o společenském postavení v závislosti na věku, vzdělání, sídlu, pohlaví – a zjišťuje že lidé ačkoli stejné rasy, mají nestejné postavení, a ač jsou všichni pěkně „bílí“, tak NEMALÉ skupiny z nás jsou cíleně diskriminovány. Ať jsou to děti vylučováním do „zvláštních“ škol, ženy platovou diskriminací (gender unequality), lidé 50+ nechtějí podnikatelé přijímat do práce ač jsou kvalifikovaní do práce kvůli svému věku (ageismus), pořád jsme společnost co není ohleduplná k postiženým (nejsme bezbariérová společnost), práva zvířat jsme přijali jako jedni z posledních v EU (ještě před pár lety bylo zvíře v našem právním systému považováno „za věc“), takže ano extrémně kategorizujeme – lidi a to i ty „naše“.

  • Janika

   Tribune, tak vynechte ty kudrlinky okolo a dojdete k tomu, že jsme všichni lidé a žijeme na stejné planetě ve stejném vesmíru. Nebereme to přece tak, že k nám přichází z východu (i to je relativní) nějaká spása, vezměme si jen to, co nám něco říká. A to tenhle princip rovnováhy ano.

 6. MaB

  Yin-Yang je také přesvědčení, že žijeme ve světě rovnováhy. Ale když se řekne rovnováha, řekne se zároveň i nestabilita.
  „Váha“ se snadno vykloní na tu či onu stranu. Proto je nutno stále vyvažovat.
  Čímž se dostáváme k paradoxu :
  Když máme např. vládu levicovou, dochází k renesanci extrémní pravice. A stejným způsobem – protože máme vládu levicovou, bude dělat politiku pravicovou.
  To je součástí logiky Yin-Yang kde, protože to jde jedním směrem, jde to zároveň i směrem opačným.
  O tom se momentálně ve Francii přesvědčujeme a mnoho lidí je tím značně dezorientováno.

 7. PeeBee

  napriklad takova rama yade (u nas mela podobu kocabovy leily)… milovnice R2P, co tvrdila bez dukazu, ze gaddafi vrazdi libyjce

  co asi rika rama o libyi dnes? uz se tam zenam zije svobodneji? uz je hromadne neznasilnuje brutalni vsehoschopne monstrum? oni musi zaplatit cenu za prechod ke svobode a demokracii, to je jasne.

  rachida dati asi taky bude fajn osubka…
  http://www2.ambrosetti.eu/en/news/2011/change-comes-from-north-africa
  http://www.foreignpolicyjournal.com/2011/03/12/the-rivkin-project-how-globalism-uses-multiculturalism-to-subvert-sovereign-nations/

  dalo by se hledat mnohem dele a lepe, ale proc s tim ztracet cas.

  p.s.: v sirte pry radi tajemny sniper vyvolavajici paniku mezi veliteli – dostal uz 3

 8. Pingback: JIN a JANG v politice | Outsider Media
 9. Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo JIN a JANG v politice

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s