EET aneb konec živnostníků v Čechách

Nejdřív zlikvidovali hostinské a hoteliéry.
Mlčel jsem, nebyl jsem hostinským ani hoteliérem.
Potom zlikvidovali prodejce.
Mlčel jsem, nebyl jsem prodejcem.
Potom zlikvidovali dopravce a zemědělce.
Mlčel jsem, nebyl jsem dopravcem ani zemědělcem.
Potom zlikvidovali řemeslníky.
Mlčel jsem, nebyl jsem řemeslníkem.
Potom přišli zlikvidovat mě.
Ale už nebyl nikdo, kdo by mi pomohl.

 1. Ondřej

  No tak horké to snad nebude. I když mám k EET výhrady ryze systémové a technické, pak asi se všichni shodneme, že daně se platit musí. A že musí jak pro zákazníka tak pro bernak existovat doklad o probehle transakci. Jinak nez elektronickou evidencí to v 21. stoleti nepujde. Posilat se nikam nic nemusi, jde to samozrejme udelat i jinak. Nic více nic méně.

  • Janika

   O placení daní ani tak nejde. Je to buzerace a likvidace těch, co pracují vlastníma rukama a vytvářejí přímo nějaké hodnoty, za které se platí. Šmejdů a vykuků, co získávají mnohonásobně větší peníze za nic, se to nedotkne.

  • asdf

   Ryze systemove vyhrady maji lide, kteri o podnikani nic nevi a zadne papiry, priznani a hlaseni kazdy mesic nevyplnuji. Kdyby to meli delat, posrali by se z toho hned prvni mesic.

   To je asi vse co k tomu rict

   • Janika

    Tak, přesně vyjádřeno. Je to vlastně obvyklá situace, všichni všechno vědí a všemu rozumí a u tohoto tématu obzvlášť.

 2. Nerevar

  Ti, co by se jinak ozvali, neměli čas. Museli přece řešit práva velryb, práva nezbytných afroamerických lesbických matek samoživitelek a podobně. No flame, ale mlčet o tom nemohu.

 3. embecko

  EET jsou zdanlive malicherny boj velkokonkurence s malokonkurenci…ale logiku to ma, podchytil potencialni konkurenci hned v zarodku neni hloupe.
  Nemyslim, ze zamerem je buzerace ci likvidace, byt k tomu jiste dojde take, ale zajistit si pristup k obchodnim informacim. Se zavedenim EET a hlavne jeho propracovanim v budoucnu ziska ten, kdo k nemu bude mit pristup, bajecny prehled o cenach, obchodnich tocich, dodavatelich atd…proste system k nezaplaceni. Mate problemy s konkurenci? Staci se podivat do vystupu EET, pokud na to sezenete konexe. Tady plati me oblibene porekadlo: Tak dlouho volaly Lidovky po volnem trhu, az je koupil Babis….v pripade EET se da rici, ze tak dlouho volil zivnostnik pravicove strany, az ho opravdu vydaly na pospas volnemu trhu.
  A zmateny zivnostnik samozrejme hodi vsechno na socialisty, treba na Babise, co se zrejme kazdou chvilku chysta si znarodnit Agrofert…ale nez to provede, tak jeste zatopi vyznavacum volneho trhu, holt socan jak poleno.

  • embecko

   Jeste k tomu mlceni: nic takoveho nemohu potvrdit, naopak od revoluce slysim jen hlasite nadavani na socany, zadne mlceni. Nerikam vsichni, ale slysitelny spolecny hlas vsech typu podnikatelu horuje za kapitalismus. Tak ted ho maji…kdo slusny se v tom sveze nepravem, toho je mi samozrejme lito, ale to je tak to jedine, co se da delat. A ozvat se proti tomu nejde, protoze jde o tridni agendu, alespon nafoukana cast podnikatelu pozna, kam patri a ze to rozhodne neni do elity :o)

   • Nerevar

    Stálo by za to udělat nějakou serózní analýzu Babišova voličstva – založenou alespoň na průzkumech, co se dělají před volebními místnostmi.

    Ale teď chvíli vážně: celá ta slavná EET není rozhodně dílem jediného muže (ani jediné politické strany). Zatím ale určitě nehrozí, že by se naši před-bohatí houfně třeba jen ohlédli směrem doleva. Ještě nějaký čas to potrvá.

   • hank

    Nezbývá mi než trochu zlomyslně – protože nevím, kdo z vás jsou OSVČ a kdo to vezme osobně, ke střetu zájmů se tu zatím nikdo nepřihlásil – znovu odkázat na Marxe a jeho jedovaté charakeristiky maloměšťáků… Při naší cestě zpátky proti proudu dějin máme tu historicky unikátní možnost sledovat vznik společenských tříd „o sobě“ a „pro sebe“ v přímém přenosu i Marxem popsané typické chování maloburžoazie. Leccos možná Marx neodhadl správně, ale tohle sedí na 100% i po 150 letech. Vývoj bude zřejmě dále urychlen, až ty statisíce OSVČ, které si platily jen minimální základy na sociání pojištění, dospějí do důchodového věku. Tedy ne že by mě to nějak zvlášť těšilo, ale zajímavé to je a bude určitě a jestli mě na tom něco mrzí, je to fakt, že už se bohužel nejspíš nedožiju výsledku…

    • Hudec

     hanku, možná by bylo dobré vzít v úvahu, že OSVČ vůbec nejsou jednolitou masou a tvoří ji jedinci rozličných kategorií. Když se pokusím charakterizovat krajní skupiny v celém tom spektru, pak jednou jsou úspěšní a relativně bohatí lidé, na důchod dostatečně zajištění. Jako druhou krajní variantu vidím jedince, který dejme tomu v padesáti přišel o práci a k „samostatné výdělečné činnosti“ ho podobně jako Dalibora donutila nouze. Potřebuje to dotáhnout do důchodového věku, aby se mu předčasným starobním důchodem ten dosud jakž tak zajištěný důchod ještě nezkrátil. Proto „podniká“ víceméně ze zoufalství, není podnikatel, ale malý živnostník, zpravidla bez zaměstnanců.
     Já se takovým lidem (z té druhé skupiny) nevysmívám a pokud máte takové sociální/levicové cítění, jaké tu reprezentujete, neměl byste možná ani vy. Takové OSVČ jsou spíše objetí systému, než příslušníky maloburžoazie v Marxově pojetí.
     P.S.: Osobně jsem to nevzal, patřím spíše/dost k té první mnou definované skupině nežli k té opačné a na „zasloužený odpočinek“ se chystám už příští rok.

     • hank

      Hudec: Jestli je na jejich chování něco, co si zaslouží výsměch, je to snaha většiny napodobovat ty nad sebou náhražkami jejich statusových znaků, viz Keller a jeho statusová panika střední třídy. To, že se v okamžicích historického lámání chleba vždy přiklonili k buržoazii, jak si všiml už Marx, přestože to vposledku většinou bylo proti jejich vlastní zájmům, není věc hodná výsměchu, ale spíš politování, jenže dnes se mají šanci poučit nejen od Marxe, ale i z následujícího vývoje, který Marxův předpoklad x-krát potvrdil. A přímo k nasrání pak je, že na jejich nepoučitelnost doplatíme všichni. Takže nevidím důvod moc je argumentačně šetřit.

      Koneckonců i ti švarcáci měli většinou na výběr – mohli se aspoň pokusit zorganizovat proti těm, kdo je do tohoto postavení tlačili.

   • Janika

    Taky myslím, že je to o zničení konkurence. Ale taky o utažení šroubů, typický znak nástupu totality. Je to divné zmatení. Tleskají tomu komunisté i „socani“, přitom je to kapitalismus jak hrom. Tím se neskřípnou ti skuteční kapitalisté, ale masy chudáků dole, co si říkají střední třída. Rozum mi nebere, že tomu můžou normální lidi tleskat. Asi taky závist, že ten hospodskej, co tam chodíme večer na pivo, je nějak moc vysmátej…

  • Tribun

   EET jistě zneužít jde, ale úplně stejně jdou zneužít informace bank, karetních asociací nebo telekomunikačních operátorů. Neříkám, že je EET bagatelní záležitost, nijak zásadně ale nevybočuje ze současného standardu.

 4. Tribun

  Mě to snad ani nepřijde vtipné, i když, troufám si tvrdit že na rozdíl od všech, kteří tomu budou nadšeně tleskat, moc dobře vím, čeho je to parafráze. A možná právě proto. Hostinských, trhovců a zemědělců je pořád dost a jestli je něco likviduje, není to EET ani daně, ale kumulace moci nadnárodních korporací a projekty typu TTIP. Jenže na ty si nikdo netroufne, na rozdíl od státu, a tak se nadává na stát, i když problém i řešení jsou někde úplně jinde.

  • Ondřej

   Tady budu souhlasit. Psal jsem to už jinde, v Německu se vám nestane, že dostanete v hospodě podmíráka (ne náhodou, ale „programově“ a když se někdo snad ohradí, tak mu rozhodně neřeknou „že to dojde“…:), nemusíte žádat třeba o karafu vodu resp. platit za ní, o tom jak vypadají naše restaurace z hlediska zajištění nekuřáckých prostor netřeba mluvit, resp. vůbec o netoleranci kuřáků k nekuřákům s tím, že naopak vyžadovat toleranci ke kuřákům je samo o sobě „zvrhlé“, protože nekouřit je normální a ne naopak, co se týče třeba prostor „family friendly“ a zase debaty, do jaké míry tolerovat neposednost dětských návštěvníků v restauracích (bohužel je pořád stále málo těch „osvícených“ restauratétů, kteří mají instalovány dětské koutky atd.), tak to všechno vypovídá o tom, že hospodští mají pořád svým obyčejným přístupem co nic nestojí, co napravovat abychom se na ně měli důvod dívat jako na „oběti“. Tím neříkám, že ty ostatní profese, kterých se to dotkne, jako třeba trhovci nebo řemeslníci na tom nejsou skutečně dost jinak a ty bych naopak já považoval za ty „potřebné“ podstatně více než ty hospodské…

   To jsem trochu odbočil. Chci tím jen říci, že restauratéři oproti evropskému standardu mají co zlepšovat, být tomu tedy naopak, že naše česká pohostinnost, slušnost, ohleduplnost a poctivost chování gastronomických podnikatelů vůči nám zákazníkům by bylo nadstandardní, marže malé, korporátní daně vysoké (třeba jako v Německu či Dánsku) – pak řeknu ANO (..:-), stát vás tady dusí, vy se o nás staráte jak nejlépe můžete, rozhodně jako volič a spotřebitel budu hlasovat proti takovým opatřením, ale situace je poněkud odlišná…Víte, a je to opravdu zase o něčem jiném než jen o penězích (tendence přepočítavat všechno na peníze je tady taky poněkud více přítomná než jinde) takže já se ptám, kolik by stála přátelštější a tolerantnější atmosféra a obyčejnou lidská slušnost, co myslíte? A dá se dát do nákladů? Přitom přístup k základním občanským ctnostem, mezi které poctivé placení daní patří, stejně jako uvědomění si své občanské odpovědnosti za potřebu nejen od státu žádat pomoc ale také státu svůj příspěvek odvádět, abych pak měl morální právo také až taková situace nastane, od něj něco žádat, by měl být základní morálně-etickou výbavou každého občana….Že jsme u nás spíše kverulanti a že se snažíme všechno „oč….t“ ale ruku máme nataženou vždy kdy je příležitost, ale platit se nám nechce, dokazují ony „kouzelné“ průzkumy veřejného mínění….

   Otázka: „Co si myslíte o daních v ČR a o funci sociálnho státu v ČR?“

   Odpověd: „Sociální stát bychom chtěli co nejvelkorysejší, daně bychom chtěli platit co nejnižší“.

 5. tresen

  Asi by mi ze zásady mělo být podezřelé všechno, co vehementně prosazuje Babiš, ale tady vidím i směšné tance protistrany.
  Celkově to vnímám jako malicherný problém, kde se jedna strana zarputile točí na jednom bodu svého programu a ta druhá se toho chytla jako by šlo o něco super zásadního, přičemž míra zájmu o veřejné blaho je shodná, totiž nulová.
  Přitom je to pitomost. Když se ta věc v praxi neosvědčí, půjde zrušit bez jakýchkoli potíží.
  Něco jako barva fasády. Dá se změnit ze dne na den a podstaty stavby se to nedotkne.

 6. PeeBee

  copak, nekdo zlikvidoval hoteliery? vcera jsem si v okoli niceho nevsiml – zda se ze pomerne prosperuji. mozna, kdyz jich polovina ubyde, bude se tu i lepe zit…

  • Kamil Mudra

   Také jsem cestou do práce neviděl žádného oběšeného hoteliéra. Jestli oni ti odpůrci EET nestahují kalhoty před brodem?
   Ty pokladny pořád ještě nemají žádné uši, aby mohly slyšet tu tradiční otázku: „Chcete to na fakturu, nebo bez?“

 7. MaB

  Dovoluji si asi naivní dotaz: Dotkne se EET poctivých řemeslníků ? Pocítí i oni rozdíl ?

  Co je momentálně považováno za neloajální konkurenci pro taxi, jsou soukromí řidiči společnosti UBER.
  Pro hotely je to pronajímání pokojů v soukromých bytech pod Airbnb..
  „Airbnb : le triomphe de l’hôtelier sans hôtels“.

  Je to prý nezadržitelný trend…v obou případech je ale spokojen zákazník.

  • Janika

   MaB, mnoho lidí má velmi malé příjmy, skutečně. Takzvaně podnikají, protože by jinak skončili na pracáku. Výdaje na EET a potíže s tím pro ně mohou být tou poslední kapkou, kdy to prostě zabalí. Malé rodinné krámky na vesnicích fungují jen tak tak, postupně mizí, nakonec zbydou jen supermarkety. To jen příklad.

   • danaver

    Nejsem odborník, ale řekla bych, že nákup nového PC nemusí být pro firmu likvidační, pokud stačí zrychlit odpisy? Soudím tak podle starého článku, ve kterém je takovýto postup dokonce chválen ve stylu – podporuj nákup, podporuješ ekonomiku :-) http://www.podnikatel.cz/clanky/odbornici-a-firmy-se-neshoduji-na-odpisech/
    U všech takových průhledů a registrů bych se spíš přikláněla k obavám z kontroly, kterou tak získá ten kdo do registrů nahlédne – a te´d myslím na to, že EU podepsala dohodu o předávání všech hospodářských informací do usa. Musí být dost velké pokušení vyšachovat konkurenci, když mám přehled o všech cenách a kontaktech :-)

    • Janika

     Jakou „firmu“, danaver? Ta firma, to je kolikrát „jedna ženská v obýváku“ nebo chlap v dílničce, co usilovně shánějí kšefty a mají problém zaplatit ty čtyři tisíce povinného pojištění každý měsíc, které zaplatit musí, i když vydělají pár pětistovek. OSVC, jejich značná část, jsou příjmově srovnatelní se zaměstnanci s nižšími mzdami. Nevím, kolik vyděláváte, ale zkuste si představit běžnou prodavačku, řemeslníka atd. jak jásá, když má vyhodit pomalu svůj měsíční příjem za vybavení, které slouží k jejich šmírování bůhví kým.

     • hank

      I v tomhle kontextu platí moje poznámka nahoře: Kdyby se ty ženské v obývácích a ti chlapi v garážových dílničkách dokázali zorganizovat třeba do družstev… Kdyby se aspoň ve své obci pokusili o nějaký ten LETS… Hej rup Voskovce a Wericha nebyla jen umělecká licence. Za 1. republiky jsme byli družstevní velmoc, načež to všechno úspěšně zlikvidovali komunisti v duchu nejpokrokovějších sovětských vzorů… Navíc myšlenku družstevnictví zdiskreditovali natolik, že dodnes je sám pojem družstvo pro některé málem sprosté slovo. Legislativní klacky pod nohama dnešních družstev (ve srovnání s jinými formami ekonomické činosti) naházené tam v 90. letech za doprovodu ideologických žvástů („temné nitky slušovické“…) a poslední hřebíček do rakvičky popularity družstevní myšlenky v podobě tunelování družstevních záložen na přelomu století už jen dokreslují celkovou bídu zdejších poměrů. Teoreticko-osvětové snahy takových lidí jako jsou Naďa Johanisová nebo Ilona Švihlíková jsou (zatím? – nezbývá než doufat, že všeho jen do času…) voláním na poušti. Nicméně družstevnictví a LETS jsou v současných podmínkách zřejmě jedinou schůdnou cestou, jak se postupně vyvázat ze všeobecné závislosti na systému.

      • Janika

       To jsou hezké myšlenky, hanku, taky by se mi to líbilo. Ale sám vidíte, jak to s domluvami mezi lidmi vypadá. Nedokážeme se dohodnout ani v řeči, vzdalujeme se od sebe víc a víc…

       Co se týká podnikání, tak to je ještě horší. Jak dlouho fungují dva chlapi v takzvaném sdružení bez právní subjektivity (dnes Společnost). Neznám žádné, kterým by to vydrželo, znám spíš takové, co se do krve soudí.

       • hank

        Tohle napsal nick Ota (pravičák! konzervativec!) u Tribuna, cituji:

        „…Máme vůbec problém být schopni se semknout a solidarizovat a to víc na daleko přirozenějším základu než je pofidérní národ, ale třeba na úrovni podstatně přirozenější, na základě lokálního patriotismu (proč nemáme problém s tím, aby nám v každém městě rostly supermarkety – máme jich největší hustotu na 1000 obyvatel v Evropě), ekologických témat a pak hlavně v otázce sociálního zájmu (proč kašleme na odbory, protože máme pocit, že oni kašlou na nás)?
        Aby zde nebyla mýlka, nestal jsem se přes noc kolektivistou, který by vám jistě konvenoval víc než mé vlastní já, ale nechápu že když už ten který z nás má nějaký vlastní „sobecký“ zájem, který není vlastní jen jemu, proč nedovedeme společně kooperovat a kolektivně vyjednávat, ale hrabeme si každý na své písečku anebo házíme flintu do žita. Je dobré v tomto připomenout, že taková buržoasie, panečku, ta svoje kolektivní zájmy (i sama mezi sebou) hájí nanejvýš kolettivně a co víc, jsou sami buržousti mezi sebou schopni uzavřít kompromis, na kterém získají všichni než se donekonečna mezi sebou hádat, více než my proletáři. Marx to s tím kolektivním uvědoměním dělnické třídy ergo proletariátu obecně, krapet přehnal…“ (Konec citátu.)

        Přestože se cítím být radikálním levičákem se sympatiemi k anarchismu, tohle podepíšu oběma rukama.

        Drobným OSVČ jako osobám nepřeju osobně nic zlého. I mezi nimi lze už teď najít dost osobních tragédií způsobených nelidskou povahou tohoto režimu, podobně jako mezi zaměstnanci a deklasovanými. Jestli je ale současná reakce většiny malých OSVČ na EET maximem toho, k čemu se dokážou vybičovat, pak jim není pomoci a zřejmě nic než strmý existenční držkopád většině z nich nepomůže uvědomit si své skutečné zájmy. Až potom třeba dojde i k tomu organizování v zájmu jejich naplnění. Snad nemusím dodávat, že to objektivně prospěje i dalším zmíněným částem nemajetné většiny společnosti, tj. zaměstnancům i deklasovaným.

        • Janika

         To je dobrý citát, souhlasím. A zajímavý úkaz, jak pravice dokáže držet spolu a levice je rozhádaná. Vždyť i ty komunisty soc.dem.zavrhli, protože se k tomu nechali zbaběle dotlačit demagogií pravice, místo aby táhli spolu. Akorát že obě ty strany jsou už stejně bůhvíčím, jen ne levicí, takže co už vlastně…

         • hank

          Co už vlastně…? Tady na Moravě říkáme „Co už včil?“ :-) Ale vždyť to melduju pořád dokolečka: Svépomoc, vzájemná pomoc, organizace struktur co nejméně závislých na systému… Neplačte a studujte – Švihlíkovou, Johanisovou, příklady LETS, lokálních měn, funkčních družstev, současné anarchisty, přebírání fabrik dělníky…

          • hank

           Pochopitelně, dokud to někdo nezkusí, tak to fungovat nebude. Nebo jak to říkají technici: Tak dlouho odborníci tvrdí, že něco nejde, až se najde blbec, kterej to neví a udělá to.

           Ono to taky chce občas se kouknout i za kopečky, co zkoušejí tam. Jen jeden příklad za všechny, v Británii vzniklé hnutí Transition Towns dostalo dokonce i morální podporu britské královské rodiny. Živě a zlomyslně si představuju, jak se asi Lord Strážce pokladu vztekal, když princ Charles výměnou několika britských liber za lokální měnu města Totnes v hrabství Devon v podstatě požehnal něčemu, co zatím všechna ministerstva financí světa vždy ocenila jako daňvý únik…

       • M

        V Německu se OSVČ sdružují do družstev, aby byli ekonomicky efektivní. V ČR je OSVČ třikrát tolik než v celém Německu, velká část z nich nemá žádné ekonomické opodstatnění, existují jen pro to, že do daní a odvodů na soc. a zdrav. platí malý zlomek ze svých osobních příjmů než platí ze svých osobních příjmů zaměstnanci. Tito „podnikatelé“ však používají státní infrastrukturu, služby, zdravotnictví atd. stejně, ne-li víc než zaměstnanci. Pokud budou přinuceni platit daně a odvody dle zákona, pak jich hodně skončí, stejně jako by skončili v Německu. Mohou jít na trh práce nebo na pracák, je to jejich volba. Na pracáku dostanou stejné prd jako zaměstnanci. Ale již je neudržitelné aby cca milion OSVČ parazitoval na zaměstnancích. OSVČ často nerozlišují mezi svým osobním příjmem a penězi jejich zákazníků, které jejich firmou protékají, jak vypadá účetnictví v hospodách a dalších soukromých službách je známo, nemluvě o kriminálních ilegálních vietnamských korporacích. Pokud začnou mít OSVČ nížší osobní příjem z důvodu placení daní a odvodů, budou se muset ekonomicky zefektivnit a zorganizovat si DĚLBU PRÁCE, tak jako OSVČ sdružení v družstvech v Německu. To ohromné množství OSVČ v ČR se směšnými daněmi a odvody v ČR stále přetrvává z dob privatizace-likvidace čs průmyslu a zemědělství, tehdy byly tato luxusní podmínky pro OSVČ ustaveny, aby měly ty masy lidí jak se živit. Tehdy byl ale stát ještě nerozkradený, bylo mnoho aktiv z dob „totality“. Vlastně OSVČ si dobře žili na úkor rozpouštění státního majetku v privatizaci. Měli by být rádi za ta léta blahobytu. Dnes je jiná situace, a není možné aby dál skoro všechno táhli zaměstnanci a OSVČ dál na nich parazitovali. Prostě zaměstnaci už to dál neutáhnou, stát už je dávno rozkraden. OSVČ musí ze svých osobních příjmů platit do státního rozpočtu stejně jako zaměstnanci, nemohou dál takto parazitovat na zaměstnancích, jejichž daňová a odvodová zátěž je příšerná.

        • Janika

         Vynechal jste sprostá slova, tak Vám ten komentář pouštím, i když je úplně mimo, typické pro lidi, co mají o OSVC zkreslené představy a nic o nich nevědí. Velká část z nich jsou vlastně de facto zaměstnanci. A především je blud to o placení daní zaměstnanci. Tu největší část za ně platí zaměstnavatel, z hrubé mzdy se nesráží.

         • M

          Tzv. hrubá mzda není celkový výdělek zaměstnance, zaměstnavatel za zaměstnance nic neplatí, jen to za něj odvádí – je to kamufláž aby nebyly vidět celkové odvody z celkového výdělku, ve vnitřním účetnictví podniků jsou ty peníze v hodinových sazbách, které se pak promítají do cen produktú a služeb toho podniku, na ty odvody nikdo jiný než zaměstnanec nevydělá. Nebo snad nějaký Santaklauz tam vždycky přiběhne a do rozpočtu podniku na odvody přisype?

          • Janika

           Ale já Vám rozumím, jak to myslíte, jenže pomíjíte, že ten zaměstnanec se na zajištění své práce nepodílí, neodpovídá za zajištění podmínek a potřeb, nezůstane bez peněz, když práce není. To je obrovský podíl práce, kterou osvč vykonává oproti zaměstnanci navíc. A co za to dostane? Mnohdy právě jen tu stanovenou průměrnou hrubou mzdu, co má zaměstnanec za stejnou práci, protože to je jakási norma, kdyby byl dražší, tak by se nechytal. Z hrubé mzdy se částka placená zaměstnavatelem zaměstnanci nesráží.

     • Nerevar

      Bylo by vhodné pamatovat, že nějakou vhodně navrženou prováděcí vyhláškou budete přinuceni do svého počítače vpustit úřad v podobě nějaké zákonem stanovené aplikace, kterou budete povinni používat. Takovým udělátkům se už od nepaměti říká „trojské koně“.

      • Janika

       Ano, to je možná důležitější, než co píšu já. Je toho dost, co si ze svého hlediska ještě neuvědomujeme, ani já, ani většina lidí, co tomu tleskají.

       • MaB

        „Všeobecné mlčení nebo dokonce podpora těchto děsivých kroků, vedoucích nás k totalitě a životu pod dozorem, je zoufalé, beznadějné, jsme jako ovce jdoucí na porážku.“ (Janika)
        Janiko, tak beznadějné to určitě nebude. Češi přeci nebudou považovat za „normální“ to, co bylo „nepřijatelné“ pro Francouze a také se ozvou… :)
        Díky tomu ve Francii existuje CNIL, Národní komise pro informatiku a svobody, což je nezávislý správní orgán zodpovědný za to, že informační technologie jsou ve službě občana, aniž by znamenaly ohrožení lidské identity, lidských práv nebo soukromí nebo individuálních nebo veřejných svobod. Plní své úkoly v souladu se zákonem č 78-17 ze dne 6. ledna 1978,

        Takže pokud něco podobného jako CNIL v ČR jeste není, je naděje, že se brzy dočkáte.

        • Janika

         Nerozumím, MaB – Francouzi snad odmítli nějakou takovou elektronickou evidenci tržeb?

         Jinak o národní povaze jsme se bavili pod saxovým článkem. Je to tak, že každý národ má svoje specifika, aniž bychom ho chtěli jejich vyslovením nějak dehonestovat. Je to prostě tak, nejsme stejní. A Češi se většinou podřizují a poslouchají, případně se smějí. I tomu Hitlerovi, i těm komunistům potom. Asi se to v nich střádá, takže když už se to potom SMÍ, vypukne v nich nenávistnost dvojnásobně. Nebo když je předhozená nějaká oběť, kterou nenávidět je DOVOLENO, nebo je to dokonce ŽÁDOUCÍ, to se to potom strhne. Asi by tuhle potřebu dokázal vysvětlit psycholog :-).

         • MaB

          Neodmitli, naopak. Ve FR byl přijat zákon o daňových podvodech 6.12. 2013, Čl. 20 zákona n° 2013-1117, Nová ùprava nařízením v souvislosti s ním je aplikována od 1.1.2014.
          Vybavení EET je povinné od 1.1.2015.
          Ty se dají pronajímat a lze žádat o subvenci, velká většina už jich ale byla v provozu i bez tohoto nařízení.
          Ochrana ùdajů je zde zajištěna CNIL = Národní komise pro informatiku a svobody,

          Evropská komise přijala v r. 2012 návrh evropského nařízení a směrnice o reformě rámce pro ochranu údajů. To by mělo vstoupit v platnost do dvou let od vyhlášení po jeho přijetí Evropskou radou a Evropským parlamentem v každém členském státě Evropské unie, což ale v praxi asi znamená ne dříve než v roce 2016.

          • Janika

           Já nevím, MaB, možná mluvíme o něčem jiném. Hledala jsem to a myslím, že takovou EET s neustálou nutností připojení na internet má jen Chorvatsko. Registrační pokladny jsou něco jiného.

           Mimochodem, negativních účinků na zdraví bych se taky bála: http://www.krajskelisty.cz/praha/9440-skandal-vedci-varuji-elektronicka-evidence-trzeb-ohrozi-vazne-zdravi-tisicu-zivnostniku-ministersti-ale-strkaji-hlavu-do-pisku-babisovi-jde-vice-o-byznys-nez-o-zdravi.htm

          • MaB

           Janiko, je to totéž, ale jsou takové pokladny, (asi u 500 000 obchodníků), kteří mají program, dovolující mazat některé transakce.
           Stát tím přichází o 3 miliardy ročně, takže musí mít od r. 2016 všechny pokladny „program zabezpečený“, aby se zabránilo podvodům s DPH Mají 2 roky na to dát do normy , tj. mít „logiciel de gestion sécurisé“, jinak 5000€ pokuta, stejně jako ti, kteři s penězi v hotovosti nejdou pres kasu. A povinnost instalovat ten bezpečný program do 60 dní
           Jisté je to, že udaje jsou přísně důvěrné (CNIL)

           Michel Sapin actuel ministre des finances l’a annoncé, les quelques 500 000 commerçants français seront tenus de s’équiper d’un logiciel de caisse sécurisé dès 2016 (Loi de finance 2016 PLF) afin de lutter contre la fraude à la TVA. Ce détournement de fonds représente plus de 14 milliards d’euros par an dont 3 millards échapperaient à l’état grâce à des logiciels d’encaissement permettant justement d’annuler certaines transaction. Les commerçants peu scrupuleux choisissant de ne pas déclarer des encaissements souvent payés en espèces, ces recettes échappant ainsi à la comptabilité du commerce. Les commerçants auront donc 2 ans pour s’équiper d’une caisse enregistreuse aux normes, les réclacitrants quant à eux risqueront jusqu’à 5.000 euros d’amende et seront soumis à l’obligation de s’équiper d’un logiciel de gestion sécurisé dans les 60 jours.

          • Janika

           Tam jde o to okamžité zaevidování u Finanční správy, to se u pokladen neděje a proto mohou mazat:
           „Každá hotovostní tržba podnikatele bude v okamžiku zaplacení zaevidována prostřednictvím internetu v centrálním datovém uložišti Finanční správy, a jako potvrzení bude zaslán zpět unikátní kód, který podnikatel uvede na účtenku.“

          • MaB

           Důsledky budou asi dost podobné (?)

           „V rozhodnutí z 24 srpna tohoto roku Státní rada soudí, že používání programu registrační pokladny daňovými ùřady napojenými na program ùčetnictví podniku může představovat ověřování informatizovaného ùčetnictví…“

           Dans un arrêt du 24 août dernier, le Conseil d’Etat a jugé que l’utilisation du logiciel d’une caisse enregistreuse par l’administration fiscale reliée au logiciel de comptabilité de l’entreprise peut constituer une vérification de comptabilité informatisée.

           Pokud české ùřady ještě více „zdokonalily“, ty zdejší se jistě rychle a rady přizpůsobí. :)

          • Janika

           Mně na tom připadá děsivé to neustálé napojení na nějaké centrum, nutnost být pořád online, když chci prodávat mrkev ze zahrádky na trhu, okamžitě někam odeslat info o tržbě pár korun. To je jak ze zlého sci-fi. Pokud tedy vím, tak tenhle model je zatím jen v Chorvatsku.

      • Antimon

       Ale no tak …. u operačního systému Vám to nevadí a u „udělátka“ ano? Když už chcete „psa bít“ tak hledejte pořádný čakan a ne větvičku z vrby :-)

 8. Christabel

  Janiko, nečetla jsem celou diskusi, ale jdu Vás podpořit.
  Jsem dost zděšená z toho, co se děje, kontrolní hlášení a EET. To není totéž jako kontrola výběru daní, to je sběr dat, špiclování a obtěžování lidí. Dopadne to na poctivé, protože nepoctiví si stejně najdou cestičky.
  Je mi tak líto živnostníků, které to postihne nejvíce. Slyšela jsem, jak zelinářka u nás na rohu, ke které chodím kupovat ovoce a zeleninu, říkala, že jak to zavedou, končí. Ani se jí nedivím. Nevím, jakou má marži, ale říkám si, kolik těch mrkví a rajčat asi musí prodat, aby si mohla koupit a udržovat v provozu elektronickou pokladnu, kterou nepotřebuje? A když neodešle někam účtenku, tak se jí tam přiřítí kontrola?
  Mám s tím problém i ryze profesní. Připadá mi dost šílené, když musí daňoví poradci (a advokáti) hlásit státu systematicky, kdo využívá jejich služby. Protože to je jako kdyby hlásili státu, na které jejich klienty si mají posvítit, protože u nich mají asi agendu k řešení.
  Upřímně nechápu, že tolik lidí to bere s klidem, nebo si dokonce myslí, že to pomůže výběru daní.
  Jestli se zvedne výběr daní o 10 miliard? Budiž. Ale jaké budou náklady pro drobné podnikatele, které musí vynaložit? A jaké budou náklady na ty, kteří skončí na pracáku, třeba i se svými zaměstnanci? A ti lidé se místo dosavadní živnosti mohou nechat zaměstnat kde? V nějakém supermarketu nebo skladu nadnárodní firmy? Opravdu to stojí za to? Třeba Blanka stála více než 40 miliard…

  • Janika

   Ani nevíte, jak jsem Vám vděčná za Vaše slova, Christabel. Všimla jsem si u Vás zmínky, že se o tom chystáte napsat, a s netrpělivostí čekám na Vaše slova, protože Vy se vyjádřit umíte a to je velký dar. Všeobecné mlčení nebo dokonce podpora těchto děsivých kroků, vedoucích nás k totalitě a životu pod dozorem, je zoufalé, beznadějné, jsme jako ovce jdoucí na porážku.

   Někteří budou moci EET obejít, pokud se nic nezmění, když budou platby za své služby uskutečňovat pouze bezhotovostně. Ta zelinářka, o které píšete, ale ne. Jak já tomuhle rozumím! Vidím to na vlastní oči kolem sebe, kupříkladu malý krámek, kde prodává dcera na mateřské a její matka kolem padesátky, která by už práci jinde nesehnala. Mluvíte mi z duše o počtu těch mrkví a rajčat, které musí projít jejíma rukama, přesně to mě napadá, když se dívám na ty dvě ženy v krámku, kolik těch jogurtů a rohlíků musí několikrát vzít do ruky a jaké haléřové položky to přináší… Oni tihle lidé vážně podvádět nemusí, to, co vydělají, je stěží k životu. Pracují celé dny a jsou hrdí na svou nezávislost.

   Hlášení státu, jak píšete, hmm…, to jsem ani nevěděla. Já si vždycky představím, kdo je za tím „státem“. Kdo bude mít přístup k těm informacím a jak se mohou nekontrolovaně šířit dál.

   • Christabel

    Chystám se o tom napsat už dlouho, ale přiznám se, že nevím, jak do toho, protože mi hlava nebere, že to vůbec mohlo projít.
    Komu to má být ku prospěchu? Netuším, protože podle mne na tom ani ten stát nevydělá. Zase předražené zakázky na služby a informační centra.
    Momentálně je tedy na pořadu dne kontrolní hlášení – s tím hlášením státu jsem to myslela tak, že třeba poradenská firma musí státu v rámci kontrolního hlášení předávat každý měsíc údaje o tom, kdo odebírá její služby a v jakém rozsahu. A samozřejmě, pokud je to společnost, která poskytuje poradenství na poli daní, není nic snazšího, než si jít prověřit, copak ti její klienti asi tak řeší? Místo aby platili bez řečí? Nebo advokátní kancelář – pročpak tenhle podnikatel potřebuje služby advokátní kanceláře?
    Takže zatímco EET dopadá na malé, toto je podle mne problém spíše těch velkých, nicméně problém to je, protože já z podstaty věci hodně hledím na ochranu důvěrných informací klientů, přičemž podle mne se ta ochrana tímto značně oslabuje a dopadá to na všechny.

    Ještě Vás poprosím, až diskuse skončí a budou jiná témata, jestli si vzpomenete a smažete můj kom. č. 2. Ten jsem napsala pro ilustraci a k tématu, ale asi není nutné, aby zde údaje o někom třetím visely i poté, kdy už se bude diskutovat o něčem jiném.
    Přeji pěkný večer všem diskutujícím.

    • Janika

     „že to vůbec mohlo projít“ – nechci sýčkovat, ale taková opatření, která něco zpřísní, utuží dohled a kontrolu, znásobí povinnosti – ta obvykle projdou hladce. Obráceně už to bývá horší :-).

     Tamto smažu, samozřejmě, není problém. I když při čtení jsem měla silný pocit deja vu, prostě že je to obvyklé a už jsem se s tím vícekrát setkala. Takových lidí je…

 9. MaB

  Kdyz bude nejhur, tady jedna zarucena adresa (pro velky zajem se ale musi rezervovat)

  Restaurace Paloma ministra financí a majitele Agrofertu Andreje Babiše
  v jižní Francii má již dvě z nejvýše tří možných hvězdiček ve známém Michelinově průvodci, který hodnotí kvalitu francouzských restaurací.
  Gurmánská kuchyni – v Mougins, na francouzské Riviéře,
  Paloma se nachází v samém srdci Starého města.
  „Ochutnejte Haute Couture gastronomii. kde se kreace rýmuje s tradice, v rafinovaném prostředí, kde šéfkuchař Paloma estaurace Paloma, Nicolas Decherchi, rozjaří vaše chuťové pohárky svými originálními kreacemi.“

  Carte du restaurant Paloma
  Nom du chef : Nicolas Decherchi
  • Entrée
  o 45 € Huitres Gillardeau
  o 45 € Foie gras de canard du Sud Ouest au caramel beurre salé
  o 63 € Langoustines Royales
  • Plat
  o 58 € Filet de chevreuil Grand Veneur
  o 60 € Marinière de Homard Breton
  o 55 € Saint-Jacques Label Rouge
  • Dessert
  o 19 € Tiramisu
  o 19 € Soufflé mangue
  o 19 € Millefeuille kalapaia
  o Prix des boissons
  • 5 € Demi bouteille d’eau minérale
  • 8 € Bouteille d’eau minérale
  • 8 € Verre de vin
  • 35 € Bouteille de vin
  • 17 € Coupe de champagne
  • 85 € Bouteille de champagne
  • 8 € Café
  Menu dîner la semaine
  • 89 € – 149 €

  • Ondřej

   No levný to není a to by mohl nějakou tu dotací co dostane že západu tam tak trochu vrátit, že zadotuje aspoň ten Möet nějakým tím eurem…:-)))

 10. čtenář

  souhlasím Ondřeji,daně se platit musí a o proběhlých transakcích by měl berňák vědět.
  ona to ta EET všechno odhalí,je přece 21.století

  „Spolumajiteľ J&T Banky a Poštovej banky Patrik Tkáč sa v piatok na svojom Facebooku priznal, že klientom pomáhajú neplatiť dane z takzvaného kapitálového zisku.

  V reakcii na vyjadrenie poslanca Miroslava Beblavého (Sieť) vysvetľoval, že úvery jeho bánk cyperským firmám sú v skutočnosti len obchodmi so slovenskými, respektíve českými klientmi, ktorí chcú využívať priaznivé cyperské dane. Beblavý si totiž všimol, že 43 percent úverov, ktoré pražská J&T Banka s pobočkou aj na Slovensku vlani poskytla, šlo cyperským firmám.“

  https://dennikn.sk/159039/tkac-vysvetloval-na-co-su-cyperske-schranky-danova-poradkyna-ho-pribrzdila/?ref=tit

 11. Ondřej

  JIstě, pakliže někdo chce změnit daňový domicil kvůli EET tak jistě může, ale ty náklady jsou na úrovni několika statisíc ročně. To by ho ta termosublimační tiskárna a elektronická kasa vyšla levněji i s tou šmírovací aplikací na mobil vyšly levněji. Jde o to, jestli jsem principiálním odpůrcem Babiše jako Kalousek anebo za jeho EET vidím i partikulární snaky nastavit rovné podmínky pro všechny plátce daní. Jak říkám, udávat k tomu GPS a s kým si kupuji zábal z mořských řas by vyžadovat nemusel a myslím, že k tomu v této podobě ani nedojde.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s