Sýrie…

Napsal: sl_lopatnikov
Překlad Janika, převzato odtud.

Je to zábavné, přátelé.

Bylo oznámeno toto: Syrský prezident Bašar al-Asad vyhlásil parlamentní volby v zemi na 13.dubna.

Otázka zní: Co by řekla kněžna Marja Alexejevna* a „mezinárodní společenství“, pokud by během voleb v Sýrii byla přítomna ruská vojska, a … Bašar al-Asad vyhrál volby?

Otázka: Kdy Putin oznámil stažení vojsk?

Odpověď: 14.března prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko začne od 15.března stahovat vojska ze Sýrie.

Porovnejte data a přemýšlejte…

***

* „Co by řekla kněžna Marja Alexejevna?“ – fráze z Gribojedova Hoře z rozumu, symbolizující maloměšťáckou pokryteckou morálku. (pozn.překl.)

  • Janika

   Tribune, tohle není o bití Rusa, ale o Asadovi. Kdyby byl zvolen za přítomnosti ruských vojsk, tak to bude považováno stoprocentně za nelegální a nikdo to neuzná. Samozřejmě zpochybňování bude tak jako tak, ale nebude to tak snadné. Být tam Rusové při volbách, to by byla pro Asada medvědí služba. Proto ten okázalý jakoby odchod. Nemuseli to přece dělat takhle demonstrativně, překvapivě, až to svět zaskočilo, mohli se vytrácet nepozorovaně. Tohle bylo nápadné.

   • Asfalt

    Ty volby jsou parlamentní, ne prezidentské a Assad je prezident. Navíc má probíhat „jednání s opozicí“ (a nějaké proti tomu podružné parlamentní volby či vůle lidu západní „demokraty“ ani moc zajímat nebudou). Nevím, zda toto jste ve svém názoru zohlednila.

 1. embecko

  No nevim, ale me prijde moznost, ze Rusove odesli proto, ze by jim konflikt prerostl prez hlavu, jako stale nejpravdepodobnejsi (tedy ze jde o hlavni duvod, proc se stahli).

 2. MaB

  Na miste Marji Alexejevny bych řekla asi toto :
  „Skoda těch 4 ztracených let a všech těch zničených životů Syřanů navíc!“

  Ruská intervence dovolila návrat k situaci v r. 2014, kdy Bachar al-Assad nebyl ani vítěz ani poražený a vztahy mezi Ruskem a Západem byly napjaté.

  Jednání v Ženevě v březnu budou podobná jako v červnu 2012, možná s tím rozdílem, že si Rusové budou umět představit syrský režim bez al-Assada a Západ s al-Assadem.
  Kdyby tomu tak bylo už před 4 lety, nebyly by desítky tisíc mrtvých, stovky tisíc přemístěných a mezinárodní djihadismus by nebyl konfliktem posílen.

  • Kamil Mudra

   Docela srozumitelně to komentuje Václav Umlauf zde:
   „…Jaké cíle byly bombardováním vlastně dosaženy? Klíčové je rozvrácení tří základních opor teroristů v Sýrii:
   -pašování ropy a vykládání průmyslového zařízení země;
   -rozbití velitelských stanovišť, komunikačních uzlů a zásobování všech hlavních teroristických skupin;
   -zničení mobilních bojových svazů s dovezenou ukořistěnou technikou z Iráku a importovanou ze Západu a z wahabitských despocií, které pro teroristy nakupovaly starou ruskou techniku všude po světě…“

   http://news.e-republika.cz/article3549
   To jistě není nějaký návrat k situaci v r. 2014

   • Jednooký

    Pridaj si ešte najmenej dve veci
    – likvidáciu časti „riadiaceho jadra“ IS v podobe kľúčových osôb,
    – (ako čisto vnútroruská polievočka) likvidácia významnej časti (cez 2000) džihádistov pôvodom z Ruska.
    To ale okrem iného znamená, že v sýrskom „skrátenom konaní“ neboli poriešený len samotní títo džihádisti, ale prinajmenšom v rovnakom množstve aj k nim pripojený džihádisti z ďalších postsovietskych krajín. Pritom džihádisti z postsovietskych krajín predstavujú medzi džihádistami skutočnú „elitnú gardu“, úrovňou výcviku a bojovými kvalitami vysoko prevyšujúcu čokoľvek, čo dokázali islamisti získať kdekoľvek inde vo svete.

   • MaB

    O návrat do 2014 jde v tom smyslu, že al-Assad sice získal zpět ztracená ùzemi včetně Palmiru, ale nad opozicí nezvítězil.
    Ta bude v Ženevě vyjednávat a nebude to asi snadné –
    Mohammed Allouche, šéf opozice, jejíž klíčové složky jsou sjednoceny v Haut Comité des négociations (HCN) – Vysokém jednacím výboru, v sobotu prohlásil, že přechodné obdobi by mělo začít „pádem nebo smrtí Bachara Al-Assada».

   • embecko

    Pasovani ropy zamezeno nebylo, turecky koridor funguje i nadale a rozkradani se zastavilo, protoze uz asi neni co rozkradat, Kamile. Me to prijde vse v poradku, dokud se nepodivam na mapu, ISIS ma stale vice nezli pulku zeme, podle svodky na NWOO se bojuje i na predmestich Damasku. Syrska armada je za ta leta vycerpana a na dobyti zbytku zeme podle meho nema- nejde o to dobyt, ale udrzet a cim vic uzemi ziska, tim vic posadek a lepsi logistiku bude na udrzeni potrebovat.

    Rozbiti stanovist a uzlu- no to asi ano. Ona je vubec otazka, nakolik IS mohl vubec fungovat samostatne, pokud vubec. Jen vzpomen na ta jejich videa na urovni Hollywoodu, tohle nejde slepit nekde na pousti ve sklepe.
    Zniceni techniky- to je spise otazka casu, nezli se zase doveze.
    Nemohu se zbavit dojmu, ze Rusove odesli od nedodelane prace- znovu odkazuji na mapu. Ze to Assad sam zacisti? No mozne to je, ale jen a pouze v pripade, ze IS nebude dostavat podporu zvenku. Anebo je to vsechno uz predem dohodnuto, to je zake mozne

     • Jednooký

      Ano, väčšinu Sýrie ešte drží IS. Lenže – je to z väčšej časti prázdna púšť a to „držanie“ je prevažne ako v hre GO – zlikvidujete jednu či dve figury, kontrolné postavenia či základne – a je po „držaní“. To, čo drží Assad, či presnejšie sýrska vláda, predstavuje územie, na ktorom teraz žije 70-80% „zostávajúcej“ populácie krajiny. A pomaly získava ďalšie obývané územia.
      „Rusi odchádzajú“ je dobrý slogan a budeme ho teraz počuť stále.
      Ale tí, ktorí situáciu sledujú pozorne, si už na pozadí „odlietajúcich“ Su-25 stihli všimnúť „drobnosti“ – v okolí letiska Chmemim „nenápadne poletoval“ ruský Mi-28N (ešte pred týždňom tam celkom určite nebol, to by si ho všimli), SU-30 štartoval na hliadku podvesený raketami a za ním štartovala „do práce“ dvojica Su-24 podvesená bombami. Iný Su-24 išiel na štart smer Rusko – a v zábere sa mihol Ka-52, zrejme čerstvo vyložený, pretože ešte nemal namontované rotorové listy (pri doprave ich odmontujú). A na stojánke vrtuľníkov, kde bežne stáli Mi-24P, zopár vrtuľníkov podozrivo „zošedlo“ – do farby typickej pre modernizované ruské Mi-35…
      Čím je to dôležité? Všetky tri vrtuľníky – Mi-28, Ka-52 i Mi-35 sú veľmi dobre vybavené aj na operácie v noci, aj na samostatné vyhľadávanie cieľov. A to znamené – otvorenie loveckej sezóny.
      Takže ano „Rusi odchádzajú“? Ano, niektorí. A niektorí zasa prichádzajú. Začnite počítať aj pri vchode. :)

  • Janika

   Škoda je zničené Sýrie. Byl to kvetoucí, vyspělý a prosperující stát. Jenže v roce 2011 měl Západ starost hlavně jak zabít Kaddáfího. Ostatní „diktátoři“ se báli udělat si doma pořádek, aby nedopadli jako on.

 3. Pingback: Sýrie… | Outsider Media
 4. Pingback: Sýrie… | ALMANACH
 5. Asfalt

  Nevím, jak to je. Bylo by jasněji po odpovědi na otázku, zda ruské letectvo v daném nasazení je, nebo není už skutečně v Sýrii potřeba. Pokud už není co bombardovat (a možná je třeba použít jiné prostředky), pak co by tam ruské letectvo dělalo. To nevím a neumím posoudit.
  Zajímavá mi ale připadá zpráva, že Turecko uzvavřelo velký obchodní kontrakt s Iránem (dohodu o další polupráci lze předpokládat). Je to svým způsobem podivné chování od ruského spojence (možná již tímto okamžikem bývalého). EU chce Turecku platit a příjímat do EU. Přestože v Sýrii bojuje Rusko i za evropský zájem, spolu s USA dělají Rusku naschvály jak se dá. Rusko tak zůstalo jako kůl v plotě a proč by se dál angažovalo, když bezprostřední bezpečností hrozbu ze Sýrie pro sebe samé již asi eliminovalo. Taky jsem kdesi zahlédl, že teroristy někdo vyzbrojil protiletadlovými zbraněmi. Pokud by došlo k ruským ztrátám, takový odchod se slávu jako je možný nyní by se asi pak už nekonal. Rovněž bych nevyloučil, že se ruské zpravodajství dozvědělo o nějaké chystané provokaci, vždyť zmaření invaze Turecka a SA do Sýrie asi nebylo odbyto jen mávnutím ruky (a kdoví k jakým dohodám v této věci vlastně došlo).
  Opravdu je asi jen podstatné, zda Assad (a tím zachování Sýrie) byl, nebo nebyl ponechán napospas. Snad nebyl. Uvidíme.

  • MaB

   Rusko a Irán dosud chránily režim al-Assada. Vždy ale prohlašovaly, že chtějí především zabránit rozpadu jeho státu, aby nedošlo ke stejné situaci jako v Iráku po americké intervenci.
   Ruský odchod, i když částečný, je silným signálem – jeho cílem je dospět k přijatelnému politickému řešení, které by zabránilo chaosu – at‘ už s al-Assadem nebo bez něho.
   Pro syrského prezidenta je možná upozorněním, že manévrovací prostor Damašku se tím omezuje a dohoda o politickém uspořádáni v Syrii bude tentokrát nutná.

   Jedná se o vytvoření podmínek pro to, aby mohlo dojít za 6 měsíců k přijetí nové Ustavy a do 18 měsíců byly organizovány legislativní a prezidentský voleb pod záštitou OSN.
   toto: http://www.lemonde.fr/international/article/2016/03/14/

   • hans

    ..manévrovací prostor Damašku se tím omezuje a dohoda o politickém uspořádáni v Syrii bude tentokrát nutná…

    Tentokrát? Roku 2012 se Damašek pokoušel dohodnout a uspěl – s demokratickou částí opozice se dohodl na nové ústavě, tu přijal a provedl volby. Problém byla a je nedemokratické opozice + USA, kteří příměří nechápali jako příležitost pro dohodu, ale jako prostor pro přípravu další ofenzívy.

    To, že dohoda bude tentokrát nutná není nutno vysvětlovat syrské vládě, ale opozici. Té (domácí) opozici, která odmítá princip „o syrské vládě se nerozhoduje silou zbraní, ale ve volbách“ i té (exilové, vámi citovaný Mohammed Allouche) která odmítá princip „“o syrské vládě se rozhoduje v Sýrii“ a místo toho chce princip „v vládě mohou být jen osoby schválené Washingtonem“ pochopitelně, ve volbách má nulové šance, k moci se dostane jedině jako americká loutka.

    Je rovněž nepochopitelné, proč Le Monde chce novou ústavu, když Sýrie má plně vyhovující ústavu z roku 2012. přijatou koncensuálně, se souhlasem opozice.

    • MaB

     ad hans – „Je rovněž nepochopitelné, proč Le Monde chce novou ústavu, když Sýrie má plně vyhovující ústavu z roku 2012. přijatou koncensuálně, se souhlasem opozice.“

     Zde bych zcela důvěřovala V. Putinovi, on určitě ví, proč to říká. :)

     Syrie: Poutine évoque une nouvelle Constitution
     Syřané musí začít pracovat na vypracování nové ústavy pro usnadnění hledání politického řešení konfliktu, domnívá se ruský prezident Vladimir Putin, který uznal, že proces vypadá složitě. „Věřím, že je nezbytné přejít k ústavní reformě. Je to složitý proces, samozřejmě. „A pak, podle nové ústavy ( Sýrie by měla) organizovat předčasnéprezidentské a parlamentní volby“, řekl ruský prezident v tomto rozhovoru v Bild , realizovanémna 5 ledna.

     Les Syriens doivent commencer à travailler à la rédaction d’une nouvelle Constitution pour faciliter la recherche d’une solution politique au conflit, estime le président russe Vladimir Poutine, qui reconnaît cependant que le processus s’annonce compliqué. „Je crois qu’il est nécessaire d’aller vers une réforme constitutionnelle. C’est un processus compliqué, bien sûr. Et ensuite, sur la base de la nouvelle Constitution, (la Syrie devrait) organiser des élections présidentielle et législatives anticipées“, dit le président russe dans cet entretien à Bild réalisé le 5 janvier.

     Lefigaro.fr avec Reuters Publié le 12/01/2016 à 06:41

    • MaB

     ad hans – Podle vás je nepochopitelné, že novou Ustavu žádá V. Putin, který o té z r. 2012 samozřejmě vědel ?
     Zřejmě vám opět uniklo, tak pro vaši informaci :

     „Syřané musí začít pracovat na vypracování nové ústavy pro usnadnění hledání politického řešení konfliktu, domnívá se ruský prezident Vladimir Putin, který uznal, že proces vypadá složitě. „Věřím, že je nezbytné přejít k ústavní reformě. Je to složitý proces, samozřejmě. „A pak, podle nové ústavy ( Sýrie by měla) organizovat předčasnéprezidentské a parlamentní volby“, řekl ruský prezident v tomto rozhovoru v Bild , realizovanémna 5 ledna.“

    • MaB

     Presseschau: Weltweites Echo auf BILD-Interview mit Putin …
     http://www.bild.de › Politik › Ausland › Wladimir Putin –
     12 janv. 2016 – BILD hat Kreml-Chef Putin zum Interview getroffen. … Die „New York Times“: „Syrien braucht eine neue Verfassung, sagt Russlands Putin“.

 6. Asfalt

  Zapomněl jsem na veledůležitý faktor měkké moci. Rusko neovládá světový mainstream, aby mohlo provádět doslova až absurdní brain-washing v médiích na americký způsob. Bombardování muslimů, byť příslušníků IS, zvedá solidaritu muslimů po celé světě včetně těch ruských. Takovouto ztrátu softpoweru Rusko opravdu nepotřebuje.

 7. Asfalt

  Teď bylo zveřejněno Putinovo prohlášení, že Rusko se do Sýrie může vrátit do několika hodin, pokud si to situace vyžádá.
  Jinak úkol ruské mise považuje za splněný, protože byl nastolen mír s těmi, co mír chtějí, byly vytvořeny podmínky pro politické urovnání konfliktu a syrská armáda je nyní schopna bojovat s terorismem a dobýt území kontrolovaná teroristy zpět.

  https://www.rt.com/news/335949-putin-russia-op-syria/

 8. hans

  Podokl bych, že datum syrských voleb bylo plus/mínus známo dávno předem – minulé volby byly 7. května 2012 a volební období je čtyřleté.

 9. hans

  Ruské stažení zatím vypadá tak, že odletěly bombardéry, přiletěly bitevní vrtulníky a zůstal ostatek (protiletadlovci, ochrana základen, stíhačky). Mluvit o „signálu Asadovi že se má dohodnout“ mi proto přijde nerealistické..

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s