1. Ondřej

  Myslim, že ani jedna. Republikáni vedomi si že Trump vykazuje všechny znaky narušené osobnosti jeho nominaci stáhnou, takže jeho kandidatura bude zrusena. Jestli do toho pak půjde sám za sebe, pak bude odsouzen k neúspěchu už z principu, protože v USA je „two-party system“ voliči respektován.

  Jestli je nějaký rebel co má na to jít proti zavedemu systému, pak je to Bernie Sanders. Ne představitel rasově nesnášenlivé Ameriky z přelomu minulého a predminuleho století. Ani člověk misogynniho primitivismu a poklesleho asociálního chovani. Když Marx vymezoval třídu lumpenproletaru, měl je za lidi bezcharakterní díky sociálnímu prostředí, které je formovalo bez lásky a v nouzi, kdy ostré lokty dokázaly více než společensky uhlazené chování. V případě Trumpa by možná Marx svoji sociální apologetiku tridy proletářů prehodnotil s tím, že charakter cloveka dokáže daleko více poškodit okázalé bohatství než na hraně přežití krutá chudoba.

  • Janika

   Stáhnou, případné skutečné výsledky k tomu účelu přihnou – to je smysl těchto dvou otázek – jde o to, kdo tahá za nitky, komu se to hodí a kdo je k prosazování svých zájmů nejsilnější. Podle toho se instaluje kandidát. Takže – k čemu se hodí Trump – aby byla zvolená H. (budu psát jen H., vyloženě se jí štítím)? Nebo aby zvolená nebyla?
   Tak uvidíme, jaký jste prorok a jestli ho stáhnou. Důvod ale myslím stejně netrefujete.

   Co poškozuje charakter člověka víc, jestli okázalé bohatství, nebo krutá chudoba, to je dobrá otázka. Osobně myslím, že spíš ta chudoba. To člověka úplně zadupe do země, ztratí energii i k reálné snaze se z té bídy dostat, ztratí důstojnost i sebeúctu. Tedy většinou.

   • Ondřej

    Máte pravdu s tou chudobou, ale ta je problém tam, kde umírají lidé podvýživou, na dnes běžně léčitelné choroby nebo na nedostatek základních potřeb,když ty jsou alokovány pro potřeby armády. Tedy převážně se jedná o rozvojové země. Tam bychom měli upřít svoji pozornost nejen s nedostatečnou humanitární pomoci, ale s pomocí OSN řešit zjevne valecne konflikty a místní diktatory, kteří se nerozpakuji vraždit civilní obyvatelstvo a jejich sirotky pak brát jako dětské rekruty do armády. Evropa, i když i ta má své chudé, tak ti zatím nezapoli s bezprostředním ohrožení na životu, tedy nejsme na tom snad tak zlé, abychom část svých prostředků nemohli poskytnout těm, co jim v Africe hrozí smrt hladem nebo smrt z rukou fanatiků.

    Je otázka jestli prezidentský kandidát co by měl mít sanči porazit Clintonovou musi byt rasista s jizanskou krutosti 19.stoleti, proč to nemůže být levicovy intelektuál typu Chomského. Škoda, že je tak starý, ale ten by ji myslím dokázal porazit též, jen je už moc starý a možná ( jistě plnym pravem) trochu pohodlný nekazit si pověst vehlasneho vedce politikou. Noam je jedna z největších soudobých ikon demokratického socialismu ve světě a zapřísáhlý kritik osoby D. Trumpa jako návratu ke smutnym americkým kořenům britského kolonialismu, rasismu a otrokokarstvi.

   • Antimon

    Janiko, myslím, že „chudoba cti netratí“, jak praví lidová moudrost. Chudí lidé nemají nic jiného než tu svoji hrdost a čest. Na rozdíl od těch bohatých, kteří si jejich nedostatek mohou koupit (tituly, pochvalné články v novinách atd. ….)

  • Antimon

   Měl by jste s dílem Marxe více seznámit, když ho tak rád citujete … :-)
   Tady je citace (podtrhuji to slovní spojeni „všech tříd“):

   „Tato sebranka zkažených elementů všech tříd… povaleči, propuštění vojáci, propuštění zločinci, uprchlí otroci z lodí, podvodníci, šarlatáni, darebáci, kapsáři, komedianti, hazardní hráči, majitelé bordelů, žebráci, nebezpečná třída, odpad společnosti ….. “

   Takže nic by upravovat nemusel.

   • Ondřej

    Máte pravdu, ale majitele nevěstinců či jiný upadkovy „podnikatelský sektor“ se přeci jen jako priklad nehodí na Trumpa a pouliční galerka už vůbec ne.

    • Ondřej

     A upřímně, uprchlého otroka bych za lumpa jen proto, že odhodil své okovy, na rozdíl od Marxova dosti nadneseného podobenství pro dělnickou třídu, rozbodne nepovazoval. Ten je odhodil skutečně.

      • Ondřej

       Je…:-)

       Zu diesem „Auswurf, Abfall, Abhub aller Klassen“ zählte Marx die „zerrütteten Lebeherren mit zweideutigen Subsistenzmitteln und von zweideutiger Herkunft, verkommene und abenteuerliche Ableger der Bourgeoisie, Vagabunden, entlassene Soldaten, entlassene Zuchthaussträflinge, entlaufene Galeerensklaven, Gauner, Gaukler, Tagediebe, Taschendiebe, Taschenspieler, Spieler, Zuhälter, Bordellhalter, Lastträger, Literaten, Orgeldreher, Lumpensammler, Scherenschleifer, Kesselflicker, Bettler, kurz, die ganze unbestimmte, aufgelöste, hin- und hergeworfene Masse, die die Franzosen ‚la bohème‘ nennen“.

       Galeerensklaven jsou galejnící, tedy uprchlí zločinci odsouzení na galeje, patrně si to nějkdo přeložil jako otroci z galér tedy lodí…Ovšem stejně je Marx tak trochu sociální rasista, co má proti tulákům, potulným komediantům, dobrodruhům a lidem živícími se příležitostnými pracemi při svých potulkách? Chápu, že ti by mu jako svobodomyslné lidské bytosti „pracovní povinnost“ rozhodně neodsouhlasili, ani ony sociální jistoty výměnou za nesvobodu pod kontrolou strany a vše včetně svobody pohybu mít jen na bumážku…Když si to dnes přiložíte, pak Marx se svoji tyranií ani nijak netajil, protože lidi, co opovrhovali dobrodiním přídělového hospodaření, by stejně pozavíral jako „individua práce se štítící“. Jen s tím, že tento termín zavedli poprvé do praxe právě nacisté. U nás oním nechvalně známým cikánským koncentrákem v Letech. Zkrátka to byli ti lumpenproletáři….

    • Antimon

     Podtrhl jsem slovní spojení „všech tříd“. Žádné nevěstince a galerku jsem nezdůrazňoval :-)

 2. Nerevar

  Že by obě? (Po tom, co předvedl Obama a před ním Clinton, si snad nikdo nebude myslet, že se Demokrati nějak liší od Republikánů,)

 3. MaB

  Je zajímavé podívat se do PAC *), kdo do „válečného trezoru“ Priorities USA, (50 milionů dolarů) nejvíce přispívá.
  *) Political Action Committee, structura řízená zákonem, který dovoluje zájmovým skupinám sbírat fondy pro politického kandidáta.

 4. MaB

  Kdyby byl D. Trump zvolen, kontrast s ruským protějškem, co do vystupováni, by byl frapantní.

  Reakce V. Putina ve fr. televizi mimo jiné i na vyjádření H. Clinton , která ho srovnávala s Hitlerem

  Vladimir Putin: Víte, je lepší se příliš nehašteřit se ženou [ ùsměv – 13’55] A paní Clinton už i před tím nevynikala výjimečnou elegancí svých výroků. Ale to není príliš závažné, setkávali jsme se i přesto při různých mezinárodních událostech potom a měli jsme klidné konverzace. A myslím, že i v tomto případě by bylo možné se dohodnout.
  Když lidé překročí jisté hranice – hranice slušnosti – neukazuje to jejich sílu, ale jejich slabost. Ale koneckonců, pro ženy slabost není ta nejhorší z vad [úsměv]

  Interview Poutine TF1 intégrale 41′ 4 06 14 – YouTube

  L’interview intégrale de Vladimir Poutine en version originale russe

 5. LB

  Dobrá otázka. Platí obě verze, ne současně, ovšem.

  Hil. je schopna porazit Cruze, ukáže ho jako zideologizovaného magora a bigota. Jí naopak dokáže porazit Kasich, který je relativně umírněný a normální. Ukáže jí jako prolhanou kariéristku, téma „charakter“ to byla vždycky velká ‚issue‘ am. voleb. Museli by se ale kvalifikovat… :-)

  Pokud postoupí Trump, je to v téhle chvíli otevřené, oba mají velké slabiny. Vsadil bych si ale asi o trochu víc na T., je vynalézavější a míň okoukaný. Ale je do zatím hodně otevřené.

  Otázka možného odstavení Trumpa na sjezdu (contested convention) – taková snaha bude, ale získá-li víc než nějakých 60% delegátů tak to nebude prakticky možné. Taky to bude zavánět prohrou voleb.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s