Jak předejít válečným konfliktům?

Napsal S_Lopatnikov

Překlad článku Бредят… Janika.

Pořad „To ukáže čas“ byl věnovaný Náhornímu Karabachu. „Hlavní otázka“: „Co udělat pro zastavení konfliktu“? – Hluk, rámus, povyk …

A nikdo – NIKDO! – nezmínil naprosto univerzální, jednoduchou a jasnou odpověď:

JSOU ZAPOTŘEBÍ PŘESNĚ DVĚ VĚCI:

1) NADNÁRODNÍ IDENTIFIKACE

2) VĚDA – TO JEST ATEISMUS – JAKO IDEOLOGIE A NEMILOSRDNÉ ZNIČENÍ JAKÉKOLI NÁBOŽENSKÉ NÁKAZY. NÁBOŽENSTVÍ BY MĚLO BÝT POSTAVENO MIMO ZÁKON.

NADNÁRODNÍ IDENTIFIKACE A ATEISMUS. TO JE VŠE.

To je přesně důvod, proč takové konflikty nebyly možné v rámci jediné civilizované zemi na světě, státu budoucnosti: Svazu sovětských socialistických republik.

Nicméně za kapitalismu – to je za vlády zlodějů, banditů a podvodníků – je to nedosažitelné.

 1. Stanislav Hošek

  Jsem přesvědčen, že pokud se lidstvo dožije dalšího tisíciletí, bude „planetizované“, čili většina lidí se bude pohybovat po celé zeměkouli, snad bude každý jedinec ctít krajinu prožití svého dětství. Budou se jako slavnosti asi udržovat nějaké místní zvyky, budou vybudovány skanzeny dávno minulých tradic a způsobů života, eventuelně se budou, jako folklor, pěstovat znalosti nějakých dávných jazyků. Tak asi bude vypadat ta nadnárodní identifikace. S náboženstvím je to poněkud složitější. Pokud bude existovat smrt, to děsící tajemno, dotud asi náboženství nezanikne. Ale mělo by inklinovat k takovým formám, jaké představuje třeba buddhismus, což je fakticky náboženství bez boha. Zásadně by měl zanikat monoteismus, protože právě ten přinesl do všelidské kultury nenávist, ba dokonce osamostatnělé zlo, personifikované satanem, konkrétně v učení proroka Zarathuštry.

  • Janika

   To je milé překvapení, pane Hošku, děkuji za návštěvu i komentář.
   Vaše vize budoucnosti, co se týká národností, je pravděpodobná. Jestli to tedy není moc idealistické, věřit v zachování vlastní národní identity, tedy těch zvyků a jazyka, jen jako kulturní nadstavby. Po kolik generací to tak půjde udržovat, když se všichni pomíchají?
   A náboženství – to je tedy otázka… Bylo vždy nástrojem pro ovládání mas, to byla jeho prvořadá funkce, umně přitom využívajíc těch lidských strachů. Jenže když lidstvo bude ovládáno čistě technicky, nebude už taková „vymoženost“ třeba. Pak si možná lidé sami vytvoří svá vlastní náboženství, ta opravdová.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s