Stalin byl horší, než Hitler

Napsal Sl.Lopatnikov

Překlad Janika, převzato odtud.

Stalin byl skutečně horší, než Hitler! – Jedinou otázkou je, PRO KOHO?

Hitler – to je fašismus. A fašismus – to je otevřená teroristická diktatura nejreakčnějších, nejvíce šovinistických, nejvíce imperialistických prvků finančního kapitálu.

Je to jasné: PRO KAPITALISTY, A PŘEDEVŠÍM OLIGARCHY, KTEŘÍ UCHVÁTILI MOC V ZEMI V ROCE 1985, A PRO JEJICH IDEOLOGICKÉ SLOUHY JE STALIN OPRAVDU HORŠÍ, NEŽ HITLER.

Pochybujete o tom?

P.S.: Je to celé ve vnímání řeči. Prohlášení typu „Stalin byl horší, než Hitler“ nebo Churchillovo:  „Demokracie – to je nejhorší forma vlády. Kromě všech ostatních…“  – bez zadání PRO KOHO?  vytvářejí falešný pocit univerzálnosti těchto prohlášení.  Nicméně je třeba objasnit, PRO KOHO JE STALIN HORŠÍ, NEŽ HITLER? PRO KOHO JSOU VŠECHNY OSTATNÍ FORMY VLÁDNUTÍ HORŠÍ, NEŽ DEMOKRACIE?  – a všechno do sebe zapadá: tvrzení jsou pravdivá.  Jsou však platná výhradně pro zlodějskou elitu, a ne pro nevolníky, pro vykořisťované obyvatelstvo.

Proto pokaždé, když někdo pronese tento druh výroku, směle se zeptejte: „PRO KOHO?“ – Ať odpoví.

Reklamy

27 comments

 1. Janika

  Další brilantní Lopatnikov :-).
  Zde mimo jiné je poznámka, která vysvětluje i nedorozumění pod předchozím článkem ze strany některých zdejších čtenářů – pan profesor považuje rok 1985 za ukončení éry SSSR. Potom už to byla jiná země, a nebyl to SSSR, který se rozpadl.

  A ještě citace z diskuze pod článkem, která mě nadchla: „Metafyzika – to je schizofrenie a neznalost v jedné lahvi.“

 2. Nerevar

  Když si dovolíme přidržet se nenáviděného Hegela, mohli bychom říct, že Hitler patřil k hlavním hrobařům nacismu. Bez provokování okolí, čistě dialekticky. Zejména, když se stále častěji ozývají hlasy, že Roehmovi chlapci byl vlastně fajn, že to špatné způsobili psychopatičtí esesáci … atakdále.

  • Ondřej

   Dovolím si soudit, že je pro mě lepší demokracie, a i když bych měl být podle pana Lopatnikova „zlodějská elita“. resp. ta sama o sobě je jen skořápka, legitimizace právě toho nacismu, který využil demokracii bez onoho přívlastku „liberální“ k legálnímu uchvácení moci. To by se naštěstí tam, kde platí ochrana lidských práv a ústavní principy založené na oné opovrhované „korektnosti“, nemohlo stát, protože by pan Hitler i jeho NSDAP dopadly jako Dělnická strana strana a strany další, které nejvyšší správní soud zrušil. Podobně jako třeba v Německu NPD, KPD a další. Ano, díky univerzalitě základních lidských práv a svobod máme tady u nás v Evropě takový život, o němž jsou ostatní lidé na Zemi přesvědčeni, že za to stojí nasadit život a utéci před válkou zrovna sem k nám, do Evropy, ačkoli to mají uprchlíci daleko blíže do Ruska pana Lopatnikova, pak zrovna jeho zemi jako bezpečné útočiště nevyhledávají.

   Ohledně toho, jestli je pro někoho horší Stalin a pro někoho Hitler je zbytečný akademický spor, vraždili oba a následná otázka je snad dosti cynická při představě, že bych snad měl přemýšlet a vypočítávat z pod z jakého z těchto diktátorů bych měl větší šanci na přežití, resp. v mém případě spíše na zběhnutí do nějaké jiné svobodné země. I když si myslím, že šance by v tomto případě asi byly téměř stejně nejisté, pak přeci jen více šancí bych měl za Hitlera jen proto, že tajně utéci pod falešnou identitou by se dalo snáze než ze Stalinova SSSR.

 3. tresen

  Osobně neznám nikoho, kdo by kategoricky tvrdil, že Stalin byl horší než Hitler. Zato znám dost těch, co říkají, že jeden byl za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. Ale s tím by možná pan Lopatnikov měl problém. Ideologické zdůvodnění odpovědi na otázku, pro koho jsou oba stejné zlo, by se mu totiž vymýšlelo hůř, než teorie, pro koho je větší padouch Stalin.
  Když označí všechny, pro které byl Stalin větší zlo, za zlodějské elity, jakoby tím část padoušství ze Stalina sejmul.
  Ale možná se pletu. Když jsem si jeho závěr přečetla podruhé, zdá se, že už má mezi zlodějské elity zařazeny i ty, pro které dopadá spor Hitler – Stalin fifty fifty. Ty, co si myslí, že demokracie je lepší než diktatura a teror.

  • Nerevar

   Hitlerova rétorika se od samého začátku sice obrací proti buržoasii (se kterou se nakonec rád spřáhl), ale zejména proti „méněcenným“ národům (nejen proti Hebrejcům, ale například i proti Čechům). S tímhle u mne proti Stalinovi nikdy nebude mít ani tu nejmenší šanci.

 4. Nerevar

  Nesmíme ale zapomenout na to, kdo byl zapřisáhlý nekuřák, a kdo byl ten fujfujfuj …

   • Nerevar

    Dneska to vypadá jako pokus o vtip, ale většinový postoj typického diváka Novy (a čtenářky Blesku) je něco jako „za všechno může Putin a kuřáci“ nebo „za všechno může Zeman a kuřáci“. Tedy postoj okázale deklarovaný.

    Čas od času mám chuť se Hitlera zastat, protože oficiální názor vypadá, jako by Hitler byl jediný nacista, zatímco všechny ty milióny ostatních byli jen pomýlené a zmanipulované oběti samotného Ďábla, chudáčci

 5. Tribun

  Jak prosté. milý Watsone. Ďábel je jako obvykle skryt v detailu, pokud se dá tedy úhel pohledu – klasický vzdělanec by řekl cui bono? – považovat za detail. Ukazuje se tu ale jiná, zcela zásadní věc: moc elity je založená na tom, že přesvědčí veřejnost, že jejich úhle pohledu (tj. zájmy) jsou totožné.

 6. Seal

  Lopatnikov riskuje, že mu někdo na tu jeho podotázku odpoví, aby se raději zeptal mrtvých. Samozřejmě těch, za které i po smrti mluví jejich dílo nebo práce. Žádný režim, který dokáže zabíjet lidi, kteří mají v sobě tzv. tvůrčího ducha, nemůže být spravedlivý. Tohle se zkrátka nedá jen tak okecat nějakým odkazem na kapitalisty nebo oligarchy.

 7. MaB

  Jen pro zajímavost, Stalin tu má stále výborné obhájce…

  Refusons l’amalgame Staline égal Hitler !
  Contre l’anticommunisme au parlement européen
  Déclaration de Georges Gastaud,
  militant de la Renaissance communiste
  A propos de l’émission d’Arte mettant
  sur le même plan l’URSS et le Troisième Reich
  LES VRAIS DEMOCRATES DOIVENT REJETER CET AMALGAME ODIEUX QUI VISE A CRIMINALISER LES IDEES REVOLUTIONNAIRES TOUT EN BANALISANT LES NAZIS.

  Odmítněme amalgam Stalin rovná se Hitler !
  proti antikomunismu v Evropském parlamentu,
  deklarace člena hnutí Renesance komunismu G. Gastauda
  ohledně pořadu na Arte, kde byly dáný na stejnou ùroveň SSSR a Třetí říše.
  Pravi demokrati musí odvrhnout tento hanebný amalgam, který má za cíl kriminalizovat revoluční myšlenky a banalizovat nacisty.

 8. jsk

  Rozdíl mezi Stalinm a Hitlerem byl docela výrazný: zatímco za Hitlera platilo, že pokud člověk nebyl proti režimu nebo Žid, neměl se celkem čeho bát (tak mi to vysvětloval můj děda), zatímco za Stalina nestačilo nebýt proi, ba ani nestačlo být pro: naopak stačilo se znelíbit a b yl konen..

  • Nerevar

   Jak oni to jen dělají? Naprosto neomylně dokážou namíchat koktejl, pod nějž bych se okamžitě podepsal, a současně mám chuť říci něco o samici tura domácího? Nebude to náhodou sama podstata polopravdy jako manipulační techniky?

   • tresen

    Pod tenhle koktejl se nepodepisuju, chuť něco říct o samici tura domácího sdílím.
    Už dost dlouho mě deprimuje zjištění, kolik lidí si myslí, že není správné, když se Norové chovají k dětem českého původu úplně stejně jako k těm rodilým norským. Jako kdyby děti matky, která je odvezla do ciziny, patřily českému státu. A hlavně jakoby byly vlastnictvím té ženy, ať se k nim chová jak chce.
    A ještě jedna věc k mysli té výše zmíněné množiny zřejmě nepronikla: statistika praví, že počtem dětí odebraných rodičům patří Norsko do spodní části evropských tabulek.

    • Nerevar

     Pod některé – z kontextu vytržené – části bych se podepsal bez váhání. Ale osoba autorky ve mně nebudí důvěru, takže doporučuji krajní opatrnost.