Kočka imigrantka

kočka

Ali Abdud drží svou kočku Taboush, kterou přivezl z Damašku. (Řecký přistěhovalecký tábor Idomeni, pátek 22.dubna 2016, AP Photo / Gregorio Borgia)

P.S.: Před časem zde byla zmínka o tom, jak to jde s tímto světem s kopce, a že by bylo lepší psát už jen o kočkách. Tak prosím, klidně. Jen nevím, jestli je tohle téma nějak úlevné, radostnější, hezčí… Nebo jestli při představě nevinných a bezbranných zvířat v lidském světě pocit smutku naopak vzrůstá… 

No a co s tím případným udělením azylu cizí kočce? Nemáme dost vlastních nebohých čtyřnohých tvorů v přeplněných útulcích, které se neustále potýkají s nedostatkem financí?

 

 1. Ondřej

  Myslím, že je oprávněný strach z toho, že za syrskou kočkou by ve velice krátké době přijel „nadměrný“ počet příbuzných. Takže Svaz českých koček za zachování kultury českého plemene“ navrhují žádost o azyl odmítnout:-)

  • Janika

   No právě, to se musí řešit zásadně, bez ohledu na nějaké pocity, s bláhovým „vždyť je to jen jedna kočka“. Taky by se asi rozmnožovala, naše kočky by přeprala a vůbec.

   • Saul

    Proč by se s našimi kočkami prala?
    Tedy měla by jiné důvody,než jaké mají k praní naše kočky mezi sebou?
    Pokud ano,tak kočku utopit.

    • Saul

     A celý ten článek nepovažuji moc za šťastný.
     Jestli si ho všimne někdo v Bruselu,můžeme očekávat tučnou platbu nejen za odmítnutého uprchlíka,ale i za odmítnuté kočky.
     Navíc se nepochybně začne prověřovat,jestli evropské kočičí granule snad neobsahují něco z vepřového masa.
     Ale pravda je,že jisté moje sympatie ta kočka má,když nepovažuje za nutné nosit hidžáb.

     • mistralius

      Ano, kočky jsou velmi teritoriální. O chování koček byl nedávno vysílán velmi zajímavý dokument. (pokud to nebylo na ČT2, muselo to být na Prima Zoom). Zajímavá je flexibiilita koček se „přepnout“ na své divoké předky, tj. Kočku divokou, což pes má mnohem horší.

      • mistralius

       V podstatě, jestli vlastníte „vrnícího mazla“, je to jako vlastnit levharta ve zmenšení (dejme tomu) deset k jedné. Pokud vím, jediné kočkovité šelmy lovící ve smešce jsou lvi. Levhart je velmi chytrý a proto evolučně úspěšný.

       • mistralius

        Jinak psychologie je v tomto velmi neúprosná a fungující: čím větší pes, tím větší „komplex méněcenosti“ neboli jak říkají spřátelení Němci „Minderwertigkeitskomplex“.

        • mistralius

         Mám zde v noci velkou svobodu se rozepsat, takže jak je na tom „stará dobrá psychologie“

         Když už jsme zmínili „komplex méněcenosti“, pak následuje „kompenzace“. Bojovat za systém (zde Tresen a pan Nevara), bojovat proti systému (já už jsem teda dobojoval), hrát šachy, tedy věnovat se něčemu nepodstatnému, neb to podstatné neznáme.

          • mistralius

           Bohužel „mylný závěr“ si již nepamatuji. Můj mozek může být zatemněn, ale srdce mám čisté.

         • MaB

          Souhlasím ! Okamžitě se mi vybavil konkrétní příklad jednoho mužíka malého vzrůstu, trpícího zjevně Napoleonským komplexem, který má slálou potřebu kompenzovat. A to i tažením do války.
          A má labradora (prezidentska tradice), což je vedle něho ohromný pes.

          • MaB

           Ne, tak daleko jsem chodit nemusela. :)
           Pokud LBJ ještě žije, je mu jistě přes 100 let.
           Je pravda, že i on měl svou válku a své mánie.

           Byl prý hrdý na své iniciály LBJ natolik, že vyžadoval, aby byl jimi spolupracovníky nazýván.
           A nezastavil se jen u toho. Manželce řikal Lady Bird Johnson, (dcery Lynda Bird, Luci Baines) a dokonce i pes –
           Little Beagle Johnson ! Z toho se dá možná usoudit, že nebyl Big, takže…

          • Nerevar

           Při té příležitosti jesm si vzpomněl na „kontroversní“ dokument Olivera Stonea. Bere si v něm na mušku skoro výhradně Demokraty (Truman, LBJ, JFK z toho také nevychází nejlépe). Naproti tomu je Republikán Lincoln dlouhodobě zobrazován málem jako František z Assisi.

           (Omluva všem za BVP.)

          • Janika

           MaB možná myslela toho, co má prý (kromě velkého psa) i malého ptáčka. Něco jsem kdysi o tom četla :-).

          • MaB

           Ano, Janiko, máme na mysli stejnou osobu. Nebezpečně se zviditelňuje, snad nebude už za rok remake horroru.

           Nerevare, mně jste zase připomněl knihu Antonína Zhoře Poctivý Abe, díky které se pro mne stal A. Lincoln už v dětství idolem. Byl asi největší americký prezident i postavou (193 cm). Velký humanista, pro svou zem udělal mnoho, potkalo ho v životě tolik neštěstí, včetně tragické smrti, že přirovnání ke svatému je docela na místě.

        • Janika

         Čím větší pes… tak to jsem ještě neslyšela :-). Fakt je že páníčkové a jejich psi bývají neuvěřitelně podobní.

 2. Nerevar

  Už staří Egypťané věděli, že kočky dovedou přecházet mezi dimensemi. Všiml si toho i Constantine v podání Keanu Reevese, cituji: „Cats are good, they are one foot in and out.“ Erwin Schroedinger to dokonce s jistými výhradami experimentálně dokázal. Ta kočka z obrázku určitě nebude jediná; dohlíží na to, zda jejím lidem nic nechybí:
  http://en.annahar.com/article/328783-palestinian-syrian-relives-parents-fate-in-becoming-refugee
  http://www.albawaba.com/news/syrian-woman-holds-her-cat-named-taboush-which-she-brought-her-syria-makeshift-camp-greek-maced
  Ale na Vašem místě bych to moc nahlas neříkal, muslimové si prý koček dost považují, ať nesklidíte další záporné body, u nás. (Pogromy na kočky ani nechci domyslet.)

  • Janika

   Ano, kočky jsou zázračné. Na těch ostatních fotkách je vidět, jak se jí lidé koří. Psa by milovali taky, ale kočka, to je veličenstvo.

   • Jan

    V řízené invazi neplatí pro imigranty žádná omezení. Jen si zkuste, co obnáší požádat naše úřady o povolení vzít svého čtyřnohého miláčka na dovolenou do zahraničí. Nicméně, to co je vidět na snímku ,je oboustranný láskyplný vztah, zvíře je v dobré kondici a je o ně pečováno. Ten starý muž možná nemá nic jiného, než svého kocoura a proto ho nenechal doma na pospas ulici.

    • Janika

     Co se týká předpisů, tak možná zatím prošli s kočkou země, kde nevládne byrokratické totalismus, jako u nás. Možná teprve narazí a pak se bude muset s kočku rozloučit. Strašně smutné. Já bych se rozloučit a nechat někde zvíře nedokázala.
     A ano, ten oboustranně láskyplný vztah je zřejmý. Aspoň něco hezkého mají v té bídě zlého světa.

 3. MaB

  Ukázka surrealistického humoru Belgičanů, také velkých milovníků koček

  Belgique. Des photos de chats pour aider la police ! – Ouest-France
  http://www.ouest-france.fr › Accueil › Europe › Belgique
  22 nov. 2015 – Belgique -… sur les opérations antiterroristes, les Belges postent des photos de chats !

  Face aux terroristes, la Belgique envoie des chats sur les réseaux …
  http://www.lefigaro.fr/…/32001-20151123ARTFIG00001-face-aux-terroristes-...
  23 nov. 2015 –
  Respektujíce pokyny, šprýmaří Belgičané začali zaplavovat Twitter a Facebook fotografiíemi koček

 4. taras2

  Většinou jde o měřítko, o velikost. Kdyby do Evropy zamířily všechny kočky ze Středního Východu, zajisté by se jednalo o nepřípustnou invazi (a co teprve kdyby tak učinily ruské kočky) a přišel by ke slovu antoušek. Zcela jste však opomenuli ten fakt, že kočka je vázaná na místo víc než na osobu. Zapojením do proudu migrantů jí byla učiněna těžká duševní frustrace. Doslova tu číču mučí.

  • Nerevar

   Mohla by se zapojit nějaká ta „správně orientovaná“ neziskovka. Už vidím ty bilboardy „Přispějte na halal kočičí konzervy, odevzdámedo posledního haléře®„.

   • taras2

    Možná se stejný fakt (na kocoury Helmut nevrle) podvědomě promítá i do přístupu, který k migrantům mají muži a ženy. Velký počet mužů u migrujících a výrazné zastoupení žen u vítajících s tím koresponduje.

    • Janika

     Tohle je ukázkový příklad zprasení skutečnosti do vulgární karikatury. Zcela pomíjíš přirozenou touhu žen soucítit a pomáhat a naopak u zakomplexovaných samečků touhu se bít v prsa a bojovně řvát.

  • Janika

   Ano, to se říká, že kočky jsou vázané na místo. Po zkušenostech tohle tvrzení beru s rezervou. Kočky jsou schopny lásky ke konkrétnímu člověku.

 5. Ondřej

  Dovolil bych si jeden postřeh k aktuálnímu tématu, které je ovšem primárně problémem dvounohým páníčkům a paničkám těch koček.

  Je legrační bezmoc a nepochopení západní společnosti, která se ukazuje PRÁVĚ tak na hony vzdálená té VÝCHODNÍ, že předpoklady T.G. Masaryka, že jsme součástí Západu se jeví jako liché.

  Pár komentářů, které teď jsou na českých blozích. Jistě mnoho místních čtenářů zná Vlkovu Kosu Nostru a čte jeho pravidelné komentáře k migrantské krizi. Je prý výborný analytik s ekonomickým vzděláním (prezentuje se tak na rádiu Slobodný vysielač ve svém pořadu „Hodina vlka“), který dnešním „zhrzeneckým článkem“ o tom, jak je možné že veleúspěšný konzervativec (který ale už svými posledními výroky překročil onu konzervativní lajnu, která napravo hraničí s fašismem) může v tak bohatém, velkém a kosmopolitním městě zvítězit potomek muslimského uprchlíka. Slovy Bertholda Brechta, on „analytik“ co nezná angličtinu a zná jen sousední Německo poučuje Brity, jak blbě volili a co je pro ně dobré!

  Celé jeho expozé je zde

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/05/09/sileny-vikend/

  Nebudu se vyjadřovat k tomu, co tento „ANALYTIK“ londýnských reálií nezná a co bytostně vyvěrá z jeho osobního profilu více než ze snahy o nějakou cílenou propagandu, které se dopouští bohužel podstatně nebezpečnější lidé než je jeden zhrzený blogger nad „zkažeností Západu“ a co o něm VŮBEC NIC NEVÍ, ale lidé, co opravdové reálie Západu znají, jinak by asi nemohli být docenty jedné z našich prestižních univerzit, protože tento titul předpokládá publikační činnost v angličtině a cestování po sympoziích a odborných seminářích na Západě.

  Bohatství Londýna je spojeno s multikulturalismem, který ho utvářel podobně rozmanitě jako třeba USA mimo jeho původní evropské pionýry utvářejí Asiaté, Hispánci a muslimští občané původem z Afriky, Blízkého východu a jihovýchodní Asie.

  Z této studie jasně vyplývá že imigranti (najmě ti ekonomičtí) jsou pro Británii přínosem a to včetně těch mimo evropských.

  https://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/1114/051114-economic-impact-EU-immigration

  Měl jsem to štěstí právě v Londýně strávit několik bezstarostných mladických let a mohu srovnávat třeba studenty. Studenti z jihovýchodní Asie a Blízkého východu (s jednou výjimkou a tou byli Rusové, strašně ambiciózní, pilní a pečliví, že jsme tomu nemohli sami uvěřit, po nich Asiaté a pak hned Arabové z Blízkého východu. Pak až za dlouho jsme to byli my z postkomunistické Evropy a nakonec „páni Evropané“ z Německa a Francie, například). Holt motivace a vážení si dobrého bydla vykoná své. To ví pro změnu všichni stipendisté v USA, kde univerzity stojí srovnatelně s bydlením nejvíce, za co člověk musí v životě zaplatit. Pravda v Británii tehdy byly ještě univerzity s relativně malým školným a ve Skotsku či Walesu zdarma.

  Druhá reflexe je horká novinka. Odstupuje v Rakousku sociálně demokratický kancléř Faymann. Nevídané, a to jen proto, že cítil odpovědnost za nezvládnutou podporu u svých voličů ohledně uprchlické krize. Kdo by tohle dokázal u nás? Přiznat chybu (anebo, i tak se to dá také interpretovat, neochotu se na současné linii uprchlické politiky EU sám aktivně podílet, a přejít tak do jakési vnitřní opozice..).

  http://kurier.at/politik/inland/live-bericht-zur-spoe-krise-tag-der-entscheidung-fuer-werner-faymann/197.712.078

  Bohužel svět nefunguje tak jak se zdá z českých luhů a hájů, i když se pro některé jeví, že vědět jak to funguje na Západě, včetně toho, jak odlišně lidé tam myslí a cítí, že lze nějak dovodit z naší „většinové“ mentality a vnitřní politické scény. Ne, ten kdo tam byl déle než na dovolené a nejen v letoviscích mimo velká (lépe řečeno univerzitní města, která třeba v Německu v případě takového Tübingenu či Heidelbergu nejsou počtem obyvatel velká, ale o to více pro anglosaskou mentalitu charakteriastická). V případě Londýna je dobré vědět, že prostě míchání kultur a pestrost národností je to CO STVOŘILO Londýn od doby modernismu viktoriánské éry. Jen pro ignoranta západoevropského rozmachu, který nezničil ani Marx s Engelsem, ani Wagner se Spenglerem a nakonec ani Hitler s Mussolinim nebo Frankem, je toto jako pro vlka – NEPOCHOPITELNÉ. Konzervativní národovectví vystřídal kosmopolitní liberalismus, na západě silně vnímaný už od dob studentských bouří v r. 1968 a předtím v USA kulturní vzpoury Hippies. Ten jediný spolu se sociálním státem dokázal porazit sovětský komunismus a jeho satelity. Žádné zbrojení nebo dekadentní konzum. Ale právě to, že krom konzumu, který si ale na Západě dopřávali na slušné úrovni všechny sociální skupiny (včetně dělníků), nebyl hmotný blahobyt to hlavní, ale to opět ten co toužil po RIFLÍCH z Tuzexu nepochopí. Ne potud, pokud nenavštíví právě ten Londýn, ale i Utrecht nebo Lucemburk. Tyto konkrétní příklady měst jsou právě těmi, které jsou podstatně lepšími vizitkami Západu a jeho ideového ukotvení, než nám mentálně bližší Mnichov nebo Norimberk, který ale není ničím jiným (než právě dosti specifickým a poněkud kulturně zemitým, pro „Západ“ charakterizovaný jako kolébkou civilizace pro svůj univerzalismus nesený vědeckým a ekonomický pokrokem společně s demokracií, spíše pak výjimkou než pravidlem) jen malý region.

  • Nerevar

   Velmi obsáhlý komentář. Jistě by stálo za to jej celý vystavit na Kose coby polemiku. Takové mají mnohem větší váhu než emotivní výkřiky, kterých je kolem nadbytek.

   Moje vlastní poznámka: Tak zvaný „kosmopolitní liberalismus“ je jen jiný termín pro starý dobrý oportunismus. A že oportunismus vítězí, to je víc než zjevné.

   • Nerevar

    Že jste multikulti, to bych ještě snesl. Ale afinitu k neoliberalismu Vám odpustit nemohu. Slovy klasika: „Úmyslná blbost je rouhání proti Duchu Svatému.“ To se odpustit nedá.

  • MaB

   To považuji za velmi správné postřehy. Ze studia a života na „Zapadě“ mám podobné zkušenosti.
   Dost výmluvná je i volba starosty Londýna, kdy voliči „dali přednost naději před strachem“.
   Sadiq Khan (syn řidiče) je první starosta-muslim největší západní metropole
   a získal 56,8 % hlasů, jeho hlavní rival, Zac Goldsmith, syn miliardáře Jimmyho Goldsmithe, dostal 43,2 %

   • tresen

    V téhle souvislosti je veselé, že naše protiimigrantské kruhy řeší rovnice s počty hlasů tak, že všichni muslimové hlasovali jako jeden muž pro svého souvěrce, což je přesně ta suma hlasů, které dostal. Z toho podle nich plyne, že labouristé, kteří Khana nominovali, mohli klidně zůstat doma.
    Pohled insiderů naproti tomu zahrnuje i druhou stranu mince – neúspěch Zaka Goldsmithe, který se mnohým potencionálním voličům zprotivil agresivním stylem kampaně, zejména útoky na konfesi svého soka.

  • vlkp

   podívejme, kdo má potřebu s e do mne navážet! Neznám nick Ondřej, ten mi vůbec nic neříká. Znám ovšem nick Fagan. Který má jednou pro vždy , jako opakovaně usvědčený lhář stopku ohledně Kosy. Že ondřej nemusí mít nic společného s Faganem? Nemusí. Ale já bych osobně řekl, že jde o jednoho a téhož.
   Muselo by totiž být opravdu zvláštní náhodou aby
   -oba studovali v Londýně na prestižní univerzitě
   -oba byli fandové multikulti
   -oba byli fandové neoliberalismu
   -oba byli posedlí snahou nějak a někde si to vyřídit s vlkem
   A hlavně – oba mají potřebu lhát, i když jde jen o komentář pod článkem na cizím blogu.
   Podle Fagana/Ondřeje jsem v pondělním článku prý psal toto:

   který dnešním „zhrzeneckým článkem“ o tom, jak je možné že veleúspěšný konzervativec (který ale už svými posledními výroky překročil onu konzervativní lajnu, která napravo hraničí s fašismem) může v tak bohatém, velkém a kosmopolitním městě zvítězit potomek muslimského uprchlíka. Slovy Bertholda Brechta, on „analytik“ co nezná angličtinu a zná jen sousední Německo poučuje Brity, jak blbě volili a co je pro ně dobré!…..

   Zatímco ode mne jste si mohli v pondělí, článku, který se dotkl celkem 4 témat a jedním z nich byly bristké komunální volby, kam patří i votum o novém londýnském starostovi, přečíst následující:
   Nemám angličtinu, jsou mi tedy nepřístupné anglické zdroje, které bych nutně potřeboval pro nějaké vyhodnocení komunálních voleb na britských ostrovech. Svět na ně hleděl jako na, řekněme – předběžný test před klíčovým referendem o Brexitu a slušelo by se, aby to Kosa okomentovala alespon v této souvstažnosti. Dneska neposloužím. Nemám k nějakému trochu poctivému komentáři dost materiálu.
   Nebudu podezíret Fagana/Ondřeje ,, že snad nerozumí významu slov – dneska neposloužím. Nemám k nějakému trochu poctivému komentáři dost materiálu. Myšleno k britským komunálním volbám.
   Pro Fagana typický způsob argumentace, pro Ondřeje, jak se zdá – také.
   Sděluji, že kdybych ten koment psal dnes, už bych byl k výsledkům voleb v Londýně asi daleko konkrétnější. Například proto, že onen nový primátor nad Temží ještě není pořádně v úřadě a už s e dějí věci. A dnes už je cosi známo o jeho osobě, něco, co příznivci multi kulti klidně mohou vydávat za kulturní obohacování, ovšem člověk bez rozhledu wetlmana z české kotliny klidně za poukázku na budoucí velké potíže s muslimskou komunitou – viz http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Muslimsky-starosta-Londyna-Co-vam-o-nem-ceska-media-nerekla-434701
   Je to dost drsné čtení. Ale Londýnu ten pán bude vládnout!
   A jistě je jen náhoda, že dostal přesně tolik hlasů, kolik má volební potenciál londýnské muslimské komunity.

   Nicméně v dalším Faganově /Ondřejově textu mne zaujala , vedle útoků na mou osobu, které považuji za celkem úsměvné, následující věta:

   Bohatství Londýna je spojeno s multikulturalismem, který ho utvářel podobně rozmanitě jako třeba USA mimo jeho původní evropské pionýry utvářejí Asiaté, Hispánci a muslimští občané původem z Afriky, Blízkého východu a jihovýchodní Asie.

   To je rána jako do piána! Tohle chce opravdu myslitele Faganova/Ondřejova rozměru!!! To by skutečně pseudoanalytik nikdy napsat nemohl.
   Já si vždycky myslel, že bohatství Londýna bylo vytvořeno především tím, že to řadu století byla metropole zdaleka největší koloniální říše na světě. A že z tohoto svého postavení těžil i po jejím rozpadu a těží dodnes. Nikoli multikulturalismus, ale kolonialismus a technická revoluce ekonomicky povznesly Británii a Londýn na výsadní postavení. Pokud ovšem multikulturalismem nemáme na mysli výslovně otroctví. protože přesně v tomto postavení se v Londýně nacházela až někdy do prvních dekád 19. století většina jeho multikultuálních obyvatel, původem z kolonií! Pokud analytik Fagan/Ondřej myslel toto, pak bych mu doporučoval pro příště nepoužívat hloupé a nepatřičné eufemizmy, protože méně hloubavější jedince mohou mást.
   Takhle bych mohl rozebírat větu po větě z toho blábolu Fagana/Ondřeje, na kterou reaguji, protože jsem byl na tenhle komentář jedním z kosířských čtenářů upozorněn. A bylo by to celkem dobré kino. Nevidím ovšem důvod, proč bych tady z toho měl dělat,Janice, kvůli Faganovi/Ondřejovi, větší kůlničku na dříví než je nezbytně třeba.
   Joa Faganovi/Ondřejovi touto cestou vzkazuji, že by bylo vhodné, aby už konečně zastavil zaplavování mé soukromé pošty žádostmi o to, abych se přidal do jeho korespondenční skupiny na Linkedlu. Jednak tam účet zřízen nemám a necítím potřebu tak činit a hlavně, s ním nechci mít zásadně nic společného.
   Janice se tímto za za tenhle příspěvek omlouvám, Nevyprovokoval jsem ho.Ale nevidím důvod si cokoli nechat líbit od Faganů/Ondřejů. Kteří svět přivedli tam, kde je.

   • Janika

    Jen technická, Vlku – uvažovala jsem o smazání toho Ondřejova komentáře, ale když už jste odpověděl, tak ho tady nechám. Přiznávám, bez mučení, že zdaleka nestíhám všechno číst a už vůbec ne posuzovat, takže tady Ondřeje a Petra Pelikána střídavě nechávám psát volně, střídavě mají zapnuté schvalování. Ale prostor pro zhrzené výlevy zabanovaných jinde tady opravdu nehodlám poskytovat. Čímž se Vám za Ondřejův komentář omlouvám.

    • tresen

     Janiko, nemáte se za co omlouvat.
     Za paradox, že vlk chodí reagovat na cizí blog na koment týkající se obsahu Kosy, opravdu nemůžete.
     Že má věcně pravdu v tom, že se Ondřej otřel o jeho původní text nespravedlivě, touto poznámkou neřeším, ani že to sám následně popírá.

 6. mistralius

  Když jsem byl malý, lidé říkali: „kdo nemá rád zvířata, nemá rád lidi“. Viděl jsem to v extrému v dokumentu, kdy Japonec nechrání svůj úl před bojovnými sršni, protože jakožto budhista (neb šintoista – to nevím) nesmí ublížit živému tvorovi.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s