1. Janika

  Písmena nadpisu mi připomněla knihu ruských pohádek. Jenže je tohle také jen pohádka? V každém případě Rusy to těší. I když na tom, že ztroskotala původně krásná myšlenka (jak napsal Tribun), nic potěšujícího není.

  • tresen

   Říká se, co bývá otcem myšlenky, krásné i ošklivé.
   V tomto případě /představa rozpadu/ je to zřejmé.
   Má to ovšem ještě jednu pozoruhodnou stránku, pro nás už ne tak pesimistickou: vidinu jednotné Ukrajiny, spolupracující s Pobaltím.
   Možná v tom autor vidí možný zárodek nebezpečí – příští evropské integrace?

 2. taras2

  Zdá se, že behaviorální Brouk Pytlík českého internetu (Rusy to tesi.) přehlédl, že Ukrajina se – coby jeden ze dvou zakládajících států Evropské unie – spolku účastní pouze svou západní částí, tedy i bez Charkova a Oděsy. Kdyby si toho všiml, tak by musel výt jako kojot v nejprudší říji.

  • tresen

   Nojo, to zabrání východní a jižní Ukrajiny mi taky ušlo. Mám sice výmluvu, že na mobilu ty detaily holt nejsou moc zřetelné, ale mělo mi to dojít z kontextu. Takže nevyju jako kojot, protože je to v logice celého toho přáníčka.
   A těší mě, že se aspoň nad ním podařilo obnovit názorovou jednotu mezi vámi a paní blogu.

   • taras2

    A ještě vám uniklo, že pomstychtiví Rusové nechali Řecku zabrat evropskou část osmanské říše včetně Cařihradu a okolí, o Bosporu nemluvě.

    Moje vztahy s paní blogu mají zvláštní povahu a nebývají ovlivněny názorovými rozdíly.

    • Janika

     Někteří lidé jsou zkrátka jen souhrnem svých názorů, nic víc, a někteří mají kromě názorů i nějakou jinou záhadnou hodnotu (to je jen taková letní úvaha :-).

   • hans

    To se od vás dalo čekat, že obyvatelstvo jižní a východní Ukrajiny máte za podlidi. Když nezávislost jižní a východní Ukrajiny vnímáte jako její „zabrání“ vlastními obyvateli od „právoplatných“ vlastníků z bůhvíjaké ciziny.

 3. embecko

  To je ale vesely obrazek…a jako na potvrou jsou ve zbytkove EU jen nejvetsi pomocnici Hitlera.
  Ano, puvodne krasna myslenka skoncila jako normlanizacni utvar…to jsou ale paradoxy!

  • Janika

   Asi tak některé krásné myšlenky končí zákonitě, když se střetnou se skutečnou lidskou povahou. Jako komunistická myšlenka. Zajímavé je, už jsem to, myslím, zmiňovala, srovnání s USA – jak to, že tenhle spolek tak neotřesitelně funguje?

   • embecko

    Americane jsou narodem valecniku, vychovavanych ve vojenskem drilu uz od detstvi. A maji nejvice veznu na 100 tisic obyvatel na svete, vice nezli Rusaci (google obrazky “ prisoners per population usa „).
    Neotresitelne funguji relativne, jednak na ukor druhych (treba Evropy :o) a druhak jim staci jeden hurikan a uz se po stovkach vrazdi a znasilnuji navzajem, zcela bez skrupuli. USA staci jen trosku nakrapnout a je hotovo.

    • Janika

     Lidi se vraždí, ale ta hlavní mašinerie je skálopevná a neotřesitelná. To není o lidech, ledaže by byli natolik jiní, než my, a o systému? Co je to za fintu, která dává lidem to, co chtějí, aniž by se bouřili natolik, že to systém ohrožuje.

     • embecko

      Vzdyt to pisu…50 milionu Americanu je na potravinovych listcich, z toho nelze vyvodit, ze dostavaji, co chteji. A nebouri se, protoze je hned zavrou, anebo jim zlikviduji existenci. Normalka, zadnou fintu v tom nevidim. Jeden muj znamy student je ted na vymennem pobytu a syn hostitelu prisel do skoly i po vyzve podruhe s potistenym trickem a ted ma podminene vylouceni. Takovyhle pristup te nauci poznat system a sekat dobrotu. Neotresitelna masinerie celeho vychodniho louisianskeho districtu se rozlozila behem par dnu natolik, ze prestala existovat= zadna loajalita, ale jen represe. Jakmile represe polevi, je s masinerii konec, jinak ale zvladne vsechno.

      • Ondřej

       To se mají docela dobře, protože jsou státy (převážně na Východ od nás) co žádné potravinové lístky nedostávají a mají (na rozdíl od USA) asi 13% skutečně vlastního národa pod hranicí bídy. A to i přes tuto skutečnost neustále navyšují výdaje na zbrojení, a pro jejich financování sahají do rezerv určených na důchody a sociální zajištění. Možná váš student nepochází z Východu a je navýsost pravděpodobné, že ani nikdy ani na stáž východním směrem nepojede do státu, který Vy, nejen díky jejich pro Vás jistě vysokým životním standardům (minimálně oproti USA:-) máte za záruku míru stability…

       Přesto bych z toto nevyvozoval, že by tito lidé museli být kvůli tomu apriori nepřátelští a válkychtiví. Vy asi nebudete „zdejší“, že?

       • hans

        No, až ty vámi popisované státy (Pobaltí, Ukrajina, Gruzie, …) vyženou proamerické nebo Američany dosazené vlády, tak mají naději na zlepšení.

        • PeeBee

         a maji nadeji? kdyz (gruzie, ukrajina, bulharsko) patri k nejrychleji vymirajicim narodum sveta…

        • Ondřej

         Je zajímavé, že v našem případě jsme se začali mít dobře v momentě, kdy jsme odsud vyhnali Rusy:-). Samozřejmě, že vyhnat Američany lze třeba z celé Evropy, ale nemyslím, že by to mělo třeba takovému Německu pomoci, když je více než zjevné, že na to, aby se dnes měli tak dobře po 70.letech od prohrané války devastující a politická kultura a sociální úroveň dnes dosáhla asi 4. nejlepší (po Skandinávii) na celém světě, vděčí právě přítomnosti americké armády.

   • hans

    Jaktože funguje? No, dílem silovým přinucením (víme co se stalo, když roku 1861 některé státy ze spolku odešly..), dílem systematickým přerozdělováním bohatství (bohatší státy podporují chudší, způsobem který pamatujeme ze socialismu – logika „na Oravě jsou chudí protože nemají kvalifikované pracovní příležitosti, postavíme tam fabriku na televize“ funguje i v USA). V EU takového přerozdělování zoufale chybí, v Anglii ostatně také.

    • Janika

     Děkuji, že jste se k mé otázce vyjádřili, hansi a saxi.
     „Jakmile represe polevi, je s masinerii konec, jinak ale zvladne všechno“ a k tomu přerozdělování? Hmm… Nevím, kdyby byli bývali komunisté nepolevili v represích a dál přerozdělovali, tak by podle toho fungovali i nadále.

     • hans

      „Podle toho“ by nefungovali nadále. přerozdělování totiž je podmínka nutná (=bez něho se ekonomické rozdíly regionů zvyšují až k neudržitelnosti a rozpoadu), nikoliv však dostačující (=přerozdělování není všechno). Důležitá je i role ideologie („jedině socialismus zaručí dohnání a předehnání Západu“ u nás, „každý se může stát milionářem, stačí jen se snažit“ v USA); když v ní lidi přestanou věřit, režim má velký problém…

       • hans

        Ale ona „jedna příčina soudržnosti státu“ neexistuje. Vždycky máme řadu faktorů, několik důležitých, několik méně významných…

        Navíc u USA se to špatně pozoruje, protože USA jsou jedny. Přehlednější jsou déle trvající společnosti, které prošly několika cykly vzestupu a rozpadu, Čína, klasický případ. Pak jsou působící vlivy zřetelnější, v každém cyklu v něčem stejné a trochu jiné…

 4. Nerevar

  Nevidím na té mapě samostatné Skotsko, Katalánsko, Bavorsko, Kalábrii, … ani mnohé další. Možná ta budoucnost nebude tak hnusná, jak by mohla být.

      • mistralius

       Janiku znám asi víc než vás, vyložte karty na stůl

       zdá se mi to v roce 2016 jasné

       vůbec z toho nemám radost, že venkovský chasník dalik jde bručet (prej měl něco společného s ódées, nicméně nekonečně užitečný idiot fiala je nařadě)

       měli jsme pravdu, můžu říct

       • mistralius

        blair válečný zločinec, je to skutečně osvobozující pocit, když tuhle kapitální lež sledujete více než patnáct let

        a více než patnáct let je známo, jak se ten britský komisař oběsil (nebo byl oběšen) v blízkém lesíku. přesto čeští mediální zločinci furt kvokali o nějaké vyšší bušovské pravdě, protože byli konspirátory zločinu

        česká televize doslova přetejká těmito zločinci

        opravdu to chtějí nechat dojít tak daleko, aby díky své nekonečné pitomosti viseli na blízkých kandelábrech?

        • mistralius

         až do hořkého konce se říká

         chamtivost je nekonečná, ale aspoň si slintavci z ČT můžou zachránit život

         poslední apel: neslintejte, odejděte

  • tresen

   Možnou hnusotu, která by předčila stav podávaný tou mapou, bych viděla v něčem jiném, než ve vzniku malých státečků splňujících staleté touhy různých nárůdků nebo historických provincií.
   Všichni víme, čemu se ta mapa vysmívá. Kdyby to zůstalo jen u posměchu, bylo by to pořád ještě OK.

   • Nerevar

    Otázka, zda se do sebe ty „osvobozené“ státečky pustí jeden do druhého je poněkud krátkozraká. Správně by tam mělo být kdy. O takovou podobu samostatnosti tam většina lidí nestojí, ale až ji získají, bude pozdě.

 5. Ondřej

  Politicko-ideové strategii sebrat liberální pravici její hegemonii v coby středových stran které dnes převažují v exekutivních orgánech EU (v parlamentu je největším klubem evropská lidovecká frakce), popisuje v dnešním vydání Deníku Referendum Jakuba Patiočkky a Saši Uhlové článek bratří Bittnerů – „Evropa potřebuje nový příběh“

  Je tam obrázek, který asi mnohé nepotěší, ale váže se k němu text, který podepisuji všema deseti,

  Bazírování na ekonomické spolupráci jakožto ústředním rysu evropské integrace de facto naplňuje pravicový program ještě předtím, než o něho byl sveden politický zápas. Pokud s tím levice souhlasí, připravuje se tak o možnost vyjádřit se k základní otázce společenské distribuce. Ekonomická spolupráce totiž znamená zejména dvě věci: liberalizaci trhu zboží a služeb, a flexibilizaci pracovního trhu. A to jsou dva pilíře pravicového programu.

  Dynamiku evropské politiky charakterizuje napětí mezi efektivitou a rovností – flexibilitou a solidaritou, chcete-li. Podle převahy jednoho či druhého principu získáme čtyři typy evropského sociálního státu: vysokou efektivitu a nízkou rovnost vykazuje anglosaský sociální stát, naopak vysoká míra rovnosti s nízkou efektivitou definuje kontinentální sociální státy; nerovnost a nízká efektivita jsou typické pro zadlužené a politikou škrtů zmítané středomořské sociální státy, a konečně vysokou mírou efektivity i rovnosti je charakteristický severský sociální stát.

  Politická soutěž se dnes na celém Západě vede na ose liberalismus-fašismus:

  http://denikreferendum.cz/assets/pictures/27468/hp_main/tabulka_liberalismus-fa_ismus2.jpg?1468177024

  Politici v prvním sloupci jsou vždy ti proevropštější, lidskoprávnější a kulturně progresivnější. Pro skutečnou internacionální levici jsou takové postoje vždy bližší než xenofobie, nacionalismus a dezintegrace nabízené politiky ve druhém sloupci.

  Ne náhodou se otázka britského referenda zúžila na volbu mezi dvěma osobnostmi pravicových Toryů – Davidem Cameronem a Borisem Johnsonem: výlučným reprezentantem nejzásadnějších politických sporů současnosti je dnes pravice.

  Pravicová hegemonie však nutí levici, aby se snažila v těchto anti-fašistických aliancích vměstnat do mantinelů určovaných pravicovými liberály. Liberálové pak působí ve srovnání s levičáky jako důslednější, umírněnější a racionálnější, zkrátka jako všeobecně přijatelnější kandidáti. Vzpomeneme si na to v blížících se prezidentských kampaních…

  Šablonu středového kandidáta dnes určuje pravice. Politický trend nutí levici k posunu doprava, zatímco pravici nenutí k ničemu.

  V politické sekvenci, kde pravice stagnuje a levice ztrácí, vhání společenská dynamika vítr do plachet fašismu. Nevede-li levice důsledný politický zápas o dominantní politickou ekonomii Evropy, nahrazují její místo nedemokratické síly krajní pravice, které jsou připraveny vést s liberální pravicí spor o samotný kulturní liberalismus. Tito fašisté se k tomu posilňují národně socialistickými zbytky z levicové mršiny.

  Levice vyklidila pozice v nové pravicové hegemonii právě proto, že přijala za svůj dominantní příběh Evropy vyprávěný z pravicových pozic.

  Pravice je autorem evropského příběhu, levice je jeho korektorem. Řešení každé politické krize (zadluženost Jihu, uprchlická krize, nezaměstnanost) nabízí pravice, coby vypravěč Příběhu. Pak teprve nastává politická debata nad důsledky takového řešení. Až v tomhle sporu se levice pokouší doplnit příběh flexibility o prvky solidarity.

  Evropa tedy potřebuje nový příběh. A levice ho musí začít vyprávět. Pokud se tak nestane, a politická osa podstatných zápasů zůstane vychýlená na pravici, budeme svědky dalších vítězství fašistů a euroskeptiků.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s