Rojová armáda

Napsal S_Lopatnikov

Překlad Janika, převzato odtud.

Zdá se mi, že rozvoj armády půjde cestou vytvoření obranných „rojů“.

Asi takto: jednotlivci, tanky, letadla, lodě nebo ponorky, řízené lidmi, budou obklopeni synchronně se pohybujícími roji relativně levných robotů, jejichž účelem bude obrana „obývané“ techniky.

Tak v Sýrii byl sestřelen jedním z přenosných systémů protivzdušné obrany vrtulník. Ale můžete si snadno představit takový vrtulník, který je obklopen, řekněme, tuctem levných dronů, schopných se pohybovat v synchronizaci s vrtulníkem a vybavených systémem senzorů, případně prostředky pro zničení těchto přenosných systémů protivzdušné obrany. Bude to podobné jako s organizací nosičů bojových skupin, jen role centra bude plnit voják nebo jím ovládaná technika. Poznámka: tato ideologie je vhodná prakticky pro všechny úrovně zbraní – v zásadě i pro policejní operace.

Podle toho tankový roj může vypadat takto:

roj1

Každý ze „satelitů“ může být vybavena jakýmsi systémem „Afghánec“, a možná i kulometem (všechny, nebo jen některé).

roj2

V tomto ohledu drony představují téměř ideální nástroje. Jinou otázkou je, že drony musí být levné a přitom dostatečně velké, aby měly dostatečný přísun energie, s cílem zajistit jejich životaschopnost po celou dobu fungování lidmi ovládaných objektů, nebo jejich efektivní „přebití“. V každém případě by celková cena roje neměla přesáhnout hodnotu několika procent z ceny chráněného objektu.

Problém je řešitelný. Ale je to cesta.

 1. Janika

  Představa, že by vlastně nakonec vše došlo tak daleko, že by válčili roboti s roboty, by nebyla k zahození. Je to opačná tendence, než americké bomby, které mají usmrtit pouze vše živé a vše vybudované nepoškodit. Jaký pokrok… Ruský pohled kontra západní pohled. Proto se to takto nikdy neuskuteční, že by válčili jen roboti nebo převážně roboti. Vždycky budou v převaze ti, co nemají skrupule v zabíjení lidí.

 2. Ondřej

  Nevím o tom že by zrovna Rusko bylo specialistou na robotické zbraně, že by začalo investovat peníze do ochrany svých vojáků a jejich cynismus při nadměrných ztrátách při nesmyslných ztečích „nu što, nás mnogo“ by vystridal „humanismus“ dronů.

  V tomto je jasnou jedničkou USA a já nemám pocit, že by drony byly humannejsim bojovým prostředkem jen proto, že v něm nesedí lidé, ale o to více dochází k „chybám“ řízení z tepla, pojidající koblihy z kanceláří Pentagonu.

  V každém případě jestli má Rusko začít chránit více své vojaky robotickymi zbraněmi, mělo by začít kompletně překopat koncepci svých ozbrojených sil založených na stale masivnejsim použití motostřeleckých a tankovych sil. Ale možná je tu nějak specialista, který ví o ruských zbrojních „perestrojkach“ jdoucí směrem ke „stealth“ dronum jako je třeba Sentinel. Přeji jim aby se poučili od Američanů, kolik tyhle „hračky“ stoji, zvlášť když se u nich lidem ekonomicky nedaří úplně dobře. Já bych ty peníze dál do vzdělání a na obnovu infrastruktury.

  • Janika

   Tak to je omyl, drony by byly humánnější, pokud by útočily proti dronům. Jejich použití proti bezbranným je hnus na entou.

   • Ondřej

    Drony ale nejsou konstruovany jako stíhací letouny, ale na ničení živé síly a pozemních jednotek. Ale jestli jednou tu budou stroje schopny proti sobě válčit za nás, pak se obavam, že v době, kdy už tu lidé nebudou.

     • tresen

      A umí potom dron rozlišit, co je dron a co je ultralight?
      Nebo ve které místnosti je sklad dronů a ve které sedí specialisti, kteří drony ovládají?
      Bude to fuška, zabíjet jen stroje.
      Mimochodem, Janiko, obávám se, že si ruské válčení hodně idealizujete. Aspoň ukázky v Sýrii nebyly moc přesvědčivé co do šetrnosti vůči civilům.

      • Janika

       Nic si neidealizuju, to je jen Vaše představa o mé představě :-). Tak to ale není, já v Rusech přece nevidím žádné anděly. Dokážu si představit, čeho je chlap schopný uprostřed válečného běsnění.

   • Kamil Mudra

    „Tak to je omyl, drony by byly humánnější, pokud by útočily proti dronům.“
    To jistě.
    Ale když už by proti sobě měly válčit pouze mašiny ovládané lidmi na dálku, pak bych se přimlouval k tomu aby se neplýtvalo materiálem na jejich výrobu. Války by se mohly realizovat pouze ve virtuálním prostoru, coby počítačové hry. „Narukovat“ by mohl kdokoli od svého počítače. Ti bojechtiví by si užili a my normální bychom od nich měli klid.
    To by byla ta nejhumánnější varianta.

  • Janika

   Tribune, v podstatě hranice by být chráněné měly. Když s tím budou všichni počítat, tak se je ani nebudou snažit překračovat. Tím samozřejmě nemyslím, že by měli být lidé, co to přesto zkusí, nějak likvidováni. Proto nasazení dronů proti lidským bytostem zásadně NE.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s