Česká televize se k obvinění postavila čelem. Svým čelem.

Na závěr tiskové konference pronesl prezident Zeman důrazně tato slova na adresu české televize: „Že je to hloupé, že je to podlé, a že je to ubohé, to už řekl pan hejtman. Styďte se.“

Jakou provokaci připravovali v divadle na první dámu, to se už asi nedozvíme. Proč byla za jejím místem rezervována sedadla redaktorů české televize a nainstalovány směrové mikrofony? Co měly zachytit pro natěšené organizátory – její rozpaky, úzkost, strach, či snad slzy? Když návštěvu zrušila, rezervace byly zrušeny také.

Čekala jsem, že se česká televize, na kterou povinně platí všichni občané České republiky, ať chtějí, nebo ne, k tomuto obvinění důstojně vyjádří a buď ho rázně a důrazně vyvrátí, nebo se omluví. Především první varianta že bude náležitě prezentována ve vysílání, tak, jako to předvádějí s každým nesmyslem stokrát za den omílaným kolem dokola. A – nic. Nebo téměř nic, kromě nemastného neslaného vyjádření tiskové mluvčí.

Místo toho vystoupili dva usmrkanci a reagovali s „důstojností“ malých zbabělých prolhaných smradů. Ubohoučké, křečovité, rádobyvtipné plkání pánů novinářů ostře kontrastuje se spontánním lidovým humorem, ostrým a trefným, v komentářích pod článkem.

 

Reklamy

18 comments

 1. tresen

  Chudák ženská.
  Ale víte co? Já se docela těším, až televize uvede záznam toho představení, protože mě zajímá, jak si divadlo poradilo se slavnou látkou.
  To žádné pikle, ani skutečné, ani plody paranoie, nemohly ovlivnit.

  • Janika

   Tak si tam na představení zajeďte, tresen. Budete ve svém živlu, mezi svými, pod tibetskou vlajkou a s hnusným klasickým tématem.

 2. Ondřej

  Jak se dá vyvrátit něco co se nikdy nestalo krom toho, že se taková spekulace jednoduse odmítne?

  • Janika

   Jednoduše vysvětlit, proč byly rezervace čt za jejím místem po zrušení návštěvy první dámy zrušeny také.

   • MaB

    Dovoluji si položit možná hloupou otázku: Nemohlo jit o doprovod první dámy ?

    První dáma ve Francii, ač nemá oficiální status, má jedenadvacet lidí přiřazených ke svému osobním kabinetu. V detailu: technický poradce, asistent, čtyři sekretářky, dva úředníci soukromého sekretariátu, editoři, členové sociální služby, dva řidiči a tří policisté osobní ochrany.“ Celková výše platů vyplácených všem zaměstnancům? 80 000 eur měsíčně

    • Ondřej

     Ale kdepak, obyčejní novináři jako ti Vaši z TF1, MaB. Také když nepřijdou na údajný protest proti Hollandovi, je to důkaz protiprezidentského spiknutí řízený ambasádou USA z Gabriel Avenue?

    • tresen

     To mě taky napadlo.
     Zajímalo by mě, kdo s tím „pokusem o provokaci“ vyrukoval jako první. Někdo z doprovodu? Nebo nějaká zneuznaná dobrá duše z ansámblu?
     To se asi nedozvíme.

    • oh

     Teoreticky mohlo. Jenže pokud ano, pak nám to Útvar ochrany prezidenta republiky celkem jistě nepoví..
     První dáma u nás bude mít přiděleného policejního řidiče a nějakou další ochranku z útvaru pro ochranu prezidenta. Nejspíš bude mít i nějakého asistenta a poradce – jen si nejsem jistý, že by s ní tito úředníci chodili i do divadla, maximálně osobní asistent/ka.
     Řidič zcela jistě zůstává v autě, aby mohl kdykoli bez dalšího zdržení chráněnou osobu a její doprovod vyzvednout. Ochranka, zejména pokud nezahrnuje přinejmenším šest pistolníků, přitom nemůže sedět v řadě za chráněnou osobou, protože musí mít možnost ji v případě hrozícího útoku ihned strhnout k zemi a zakrýt, případně vyvést z ohroženého prostoru a ne se zdržovat přelézáním sedadel a lidí na nich. A pokud chrabří televizáci nastavěli kamery do blízkosti míst vyhrazených pro první dámu, mohla to ochranka oprávněně vyhodnotit jako bezpečnostní riziko, bez ohledu na to, co ČT hodlala nahrávat. Zejména by to tak IMO ochranka vyhodnotila, kdyby přítomnost TV neměla nahlášenou předem a zjistila to až na místě.

    • Janika

     Myslíte ty rezervace že byly pro doprovod? A hejtman a jeho lidi jsou takoví idioti :-)?

 3. Ondřej

  Žádné nebyly. Toto bylo odmítnuto.

  „„Účastnil se jej pouze štáb tohoto kulturního cyklu a kamery snímaly, logicky, výhradně dění na jevišti. Žádní členové redakce zpravodajství v divadle přítomni nebyli,“ doplnila mluvčí. Podle ní by končící hejtman měl vzít svá obviňující slova veřejně zpět.“

  V každém případě i kdyby to tak bylo, nemyslím, že zde existuje jakákoli povinnost pro nejvyšší mediální organizaci v zemi, zpovídat se prezidentovi kde a kdo z jejich redaktorů bude přítomen. Nebo snad ano? Nejlépe se říkají zprávy typu – „bylo zabráněno špionážnímu útoku, který se tak nikdy nekonal.“.

  Ten kdo o tom pochybuji se musí omluvit a když by si snad dovolil nařknout oznamovatele „spiknutí“ z manipulace, je vyzván, ať dokáže, že se žádný špionážní útok neplánoval:-). Jestli se chystala provokace proti paní prezidentové tak opět nabírá na důvěryhodnosti zpráv Radia Jerevan. V každém případě bylo by dobré si zopakovat

  1.) Divadla (podobně jako Univerzity) jsou svobodné instituce, které mají právo vyvěšovat jakékoliv vlajky

  2.) TV má právo to točit. Paní prezidentová, tedy nechť tyto svobodomyslné organizace, nad kterými nemá její manžel velení, raději nenavštěvuje.

  • Janika

   „Žádné nebyly. Toto bylo odmítnuto.“ Byly. Bylo to vyfoceno.

   „Žádní členové redakce zpravodajství v divadle přítomni nebyli“ – no vidíte, když nepřišla první dáma, tak tam nedorazili ani oni, na ta rezervovaná místa.

   • tresen

    Co bylo vyfoceno?
    Prázdná místa nebo objednávka sedadel pro zpravodajce ČT?

 4. Ondřej

  Otázka zůstává stejná. Proč by směli chodit redaktoři svobodného tisku tehdy když jim to pan Zeman/pí Zemanová povolí?

  • Janika

   Vy si myslíte, že redaktoři smějí chodit jen když jim to Zeman povolí? To se proberte :-).

 5. Milan

  Jsem zděšen.
  Velice.
  Tak moc, že to ani nedokážu popsat.

 6. tresen

  Já vím, furt se ptám, omlouvám se. Ale předtím jsem si nevšimla toho vašeho „hnusného klasického tématu“. Je téma Spalovače podle vás hnusné, protože to byla hnusná doba? Nebo je hnusný pan Kopfrkingl? To opravdu je, ale tak to přece Fuchs chtěl.

  • Janika

   Téma je hnusné. Umění by podle mě mělo pomáhat snášet tíhu žití, ne se rochňat v nechutnostech. Prostě tohle umění nemusím.