Co vlastně od Clintonové její voliči očekávali?

protest-trump-600-ci-kopie

Zdá se, že okolo voleb v USA bylo řečeno vše. Překvapila mě však jednoduchá otázka kdesi v diskuzi: „Co vlastně od Clintonové její voliči očekávali?“ Je to zajímavá otázka, moc zajímavá. Já odpovědět neumím, nedokážu se vcítit do těch lidí, kteří dnes zapalují ulice amerických měst, ničí, rozbíjejí, rabují v nepříčetném vzteku, nebo jen pláčou, zoufale pláčou.

Možná by to mohli vysvětlit její zdejší příznivci, tresen a Ondřej především, o dalších nevím.

Dokážu si představit, jak bych byla zklamaná, kdyby svého času zvítězil u nás pan Schwarzenberg. Ale nedemonstrovala bych, ani neplakala. Moje zklamání by bylo racionální, vyplývající z reálných možností dotyčného kandidáta. Vím, že by nebyl této zemi zdaleka tak prospěšný, jako je Miloš Zeman. Prosazoval by kroky, které z hloubi duše (=rozumu) odmítám, v první řadě radar. Takže ano, byla bych smutná, byla bych zklamaná, nebyla bych ale nepříčetně šílená a hluboce zoufalá.

Co si tedy voliči Clintonové od ní slibovali? Víte to?

Reklamy

65 comments

 1. tresen

  Když už jsem oslovená….
  I když se jako kompetentní moc necítím. Hillary ráda nemám. Když už bych měla americké občanství, volila bych ji jen proto, že není Trump. To je člověk, který je mi lidsky odporný, což samozřejmě není příliš racionální důvod, ale hlavně si o něm myslím, že je naprosto nevypočitatelný, schopný navzdory seberozumnějším poradcům otočit v jakékoli věci na čtyráku a způsobit malér světových rozměrů. Navíc jeho zvolení dokáže povzbudit síly, o kterých jsem si myslela, že jsou v americké společnosti naprosto okrajové, umožnit jim vynořit se ze stínu a znovu se veřejně projevit. Myslím tím různá rasistická hnutí a spolky, a nejenom je.
  Toho všeho bych se v případě zvolení Clintonové nebála.
  Nevidím do hlav těch, co teď protestují v ulicích. Nemyslím si, že se chovají rozumně, jenže je zřejmě ovládl strach, který má podobný základ jako to, co jsem popsala výš.

 2. tresen

  Takže co tedy vlastně lidi od Clintonové očekávali?
  Podle mne hlavně to, že až se příští hlava Spojených států amerických ráno po inauguraci probudí a podívá se do zrcadla, neuvidí tam chlápka jménem Donald Trump. Jinak asi nic moc.

  • Janika

   Děkuji za reakce, tresen. Myslíte tedy, že klíčový je v tom Trump, že kdyby byl na jeho místě někdo jiný, tak by žádná hysterie a protesty nebyly. No, možná na tom něco je.

 3. embecko

  Predne treba rici, ze Clintonova ziskala nadpolovicni pocet hlasu a byt tahle volba v cesku, tak vyhraje.
  Nerekl bych, ze od Clintonove neco ocekavali, ale ze na ni neco videli, jako na Trumpovi.
  Na Clintonove je pritahuje jeji uhlazenost, kultivovanost a profesionalita, na Trumpovi vidi to, co se jim nelibi- velkohubeho krupana a neotesaneho burana.
  Podobne to bylo ve volbe Knize/ Zeman. U Knizete pritahovala lidi pohadka a volili ho ze stejneho duvodu, z jakeho se divaji na telenovely, naopak Zeman jim pripomenul dobu byrokratickych ovarovych hlav, navlecenych v tesilu, tedy cosi zleho, cemu se museli/ musi branit. Trump je to same: v Americe sice komunisty nezazili, ale zato maji dost narvanych neotesanych burzoustu, ci jejich manzerskych pohunku, samolibe se rozvalujicich s bejsbolkou na hlave :o)

  Takze delici linka urcite bezi po linii mesto/ malomesto a vesnice.
  Ve meste, kde je pracovnich prilezitosti dost a clovek se nemusi sklanet pred narvanym krupanem, tam voli kultivovanou Clinton/ Knizete.
  Naopak na vesnici, ci malomeste, kde chlebodarci byli vzdy nomenklatura a sedlak, to lide hazi tem, kteri je zivi, protoze jinak to neznaji- a tedy voli Trumpa/ Zemana.

  • pacifista

   embecko, embecko! Nějak to nemohu pochopit. To asi proto, že se na telenovely nedívám.

  • Janika

   „Na Clintonove je pritahuje jeji uhlazenost, kultivovanost a profesionalita, na Trumpovi vidi to, co se jim nelibi- velkohubeho krupana a neotesaneho burana.“
   Ano, obávám se, že lidé jsou takhle blbí a vybírají politiky podle tohohle.

  • oh

   Naprosto typický xenofóbní bílý, rasistický, venkovský a nevzdělaný volič Donalda Trumpa:
   https://www.washingtonpost.com/news/global-opinions/wp/2016/11/10/im-a-muslim-a-woman-and-an-immigrant-i-voted-for-trump/?tid=sm_fb
   Vyjímka potvrzující pravidlo? Nebo jsou všechny ty řeči o dělících linkách jen kouřová clona, aby si ti kultivovaně uhlazení nemuseli přiznat, jak moc to… pokazili?
   Uhlazená kultivovaná profesionální politička veřejně označí voliče svého oponenta za ubožáky. Tak se projevuje ta pravá kultivovanost, uhlazenost i profesionalita.
   „Existuje jedna zásadní a velmi typická chyba, kterou liberálové dělají – říkají lidem, co mají cítit. A navrch jim ještě dávají radu, co mají udělat. Naše společnosti závisí na vzájemné dohodě, na dohodě nás všech. A „všichni“ znamená „všichni“. Neznamená to pouze liberální elity, pouze akademici, pouze čtenáři vašeho deníku, ale také občané v malých městech a na vesnicích, zaměstnaní i nezaměstnaní, bohatí i chudí.“
   http://ceskapozice.lidovky.cz/ignatieff-lekem-na-aroganci-liberalu-je-demokracie-fvv-/tema.aspx?c=A161103_222337_pozice-tema_houd

  • Milan

   To není pravda.
   Podle hlasu volitelů je výsledek 306 : 232 na volitele pro Trumpa
   Podle hlasů voličů je výsledek 62 972 226 : 62 277 750 opět pro Trumpa
   Trump tedy slaví triumf, neboť vyhrál nikoli těsně a nikoli sporně, ale jednoznačně u lidí i u volitelů. I podle našeho volebního systému by vyhrál.

    • Janika

     Ten stav 228 : 290 byl na obrazovce ještě před konečným výsledkem. Pamatuju si to, protože jsem si říkala, že to Trump dotáhne na 300 – to podle toho, co k tomu říkali, že v těch zbývajících státech zřejmě vede. No a potom už žádné hlasy nenaskakovaly a zamrzlo to na tomto výsledku. Nerozumím tomu a zdá se mi to divné.

     • tresen

      Tady jde pouze o celkový počet hlasů od voličů, tam se výsledky teprve dopočítávaly a na Trumpovo vítězství to už nemohlo mít vliv. Že Trump získal víc volitelů, nikdo nezpochybňuje.

      • Janika

       Právě že při tom stavu, jak jsem popsala, se mluvilo o volitelích – kolik jich kdo ještě pravděpodobně získá. Ty, co zabývali, měl získat většinou Trump. Neboli při stavu 228 – 290 nebyli ještě započítáni všichni volitelé, aspoň tak jsem tomu rozuměla.

    • MaB

     Počítání hlasů stále není dokončeno v některých státech, jako Kalifornie. Podle Nate Cohna, analytika časopisu Time, asi sedm milionů hlasovacích lístků zůstává i nadále ke spočítání v sobotu. Domnívá se, že demokratická kandidátka by mohla nakonec dostat 63,4 milionu hlasů proti 61,2 milionů pro Donald Trumpa.

     Twit
     @Nate_Cohn
     We think there are 7 million votes left. Will be highest turnout ever, in raw numbers https://twitter.com/PatrickRuffini/status/797479577471844352
     8:05 PM – 12 Nov 2016 • Manhattan, NY

    • tresen

     Ta Milanova čísla se objevila na nějakém twitterovém účtu, ta moje jsou od agentury AP.

     • MaB

      V systému „Winner takes all“ byl v některých státech rozdíl mezi oběma takový, že nebylo nutné vést v nich kampaň. Něco jiného byly známé swing states, které byly předmětem maximální pozornosti obou..
      V případě, že volební systém by byl odlišný, kampaň samotná by nutně byla odlišná, a proto i s rozdílnými výsledky.
      Nikdo nemůže tedy říci, který z kandidátů by ho v přímých volbách lépe využil. Tím spíš, že v procentuálním vyjádření jsou výsledky voleb velmi těsné: 47,41% oproti 47.72%.
      To ale nebrání velké frustraci Trumpových odpůrců., kteří už 5 dní demonstrují. Vzhledem k počtu zapsaných voličů, skoro 3 ze 4 pro Trumpa nevolili.

 4. taras2

  „…nedokážu se vcítit do těch lidí, kteří dnes zapalují ulice amerických měst, ničí, rozbíjejí, rabují v nepříčetném vzteku, nebo jen pláčou, zoufale pláčou.“ – nehledej v tom nějakou záhadu: to se jenom do politiky přenesly způsoby sportovních fanoušků. Generace do 40 let je kompletně ovlivněna (vychována) debilními pozérskými způsoby, převzatými od popových, rockových a filmových hvězd, které předstírají emoce, které necítí, a tedy všechno notně přehánějí. Svůj díl k tomu přidaly i hvězdy sportovní, které svá vítězství oslavují šíleným křepčením a prohry trapným brekotem. A tohle hysterické pozérství se už ze sportovišť a koncertních sálů přeneslo i do politiky.

  • embecko

   „nehledej v tom nějakou záhadu: to se jenom do politiky přenesly způsoby sportovních fanoušků“
   No tos to udelal dost slozite, s timhletim prenosem emoci…
   Co kdyz jde o normalni a historicky beznou socialni bouri, ktera byla spustena vicemene nahodne soubezne probihajici volbou prezidenta? Samozrejme se chovaji jako fotbalovi fanousci, takova je uz doba, tezko po nich chtit, aby imitovali sedlaky u Chlumce.
   Nemaji vedeni, nevedi presne co delat a k tomu jsou naprdnuti…kdybychom se mavnutim kouzelneho proutku dostali do doby pocatku francouzske revoluce, mozna bychom se divili, jak podobne chovani lide tehdy meli, vcetne stahovani kalhot a curani na portrety panovniku. Ovsem rozdil tu urcity je: dnes, na rozdil od 18. stoleti, se takhle chovaji zastupci inteligentnejsi a vzdelanejsi skupiny obcanu:

 5. Ondřej

  Nevim, neumím si navodit davou telepatii. Nejspíš to co měla v programu, ten byl proti tomu Trumpovu v přímém rozporu s tím jeho. Třeba více sociálního státu. Nebourat Obamacare, nesnizovat plosne dané, na čem vydělají bohatí. V ekonomicke oblasti se ten Trumpuv podoba tomu Kalouskovu. Nezakazovat potraty, nejednat s emigranty jako s dobytkem. Nemít ženy za sexuální poddané. Neskončit s ekologickymi globálními regulacemi. Volil bych Jill Stein.

 6. Kamil Mudra

  Myslím že Taras naprosto vystihl hlavní příčinu podoby protestů – alespoň mě to, jak se říká, „vzal z huby“.
  Mnoho lidí už vnímá demokracii ve stylu: „Když je po mém je to demokratické – když není mám přece právo na protest.“ No a pod tím protestem si už představuje každý něco jiného. Čím jsou politici k protestům více hluší – tím více se protestující snaží být viditelní a slyšitelní. Už příliš mnoho lidí vyrostlo pod vlivem médií, která servírují brutalitu jako něco vcelku běžného o exaltovaných projevech nemluvě – uchylují se k nim nejen „hvězdy, pódií, obrazovek a plátna“ ale i leckteří politici ve snaze o pozornost.

  Domnívám se že v případě opačného výsledku voleb by byla reakce stejná. Nejde ani tak o to kdo co od koho očekával, jako spíše o to že volby nedopadly tak jak chtěl. Přijmout disciplinovaně výsledek je pro mnohé lidi něco naprosto nepředstavitelného.

  • Ondřej

   …jasne, Trump se pro tento případ pojistil i tím, že v případě prohry by ji neuznal, a prohlásil volby za zfalšované…Pravej chlap, no..:-)

  • taras2

   „Přijmout disciplinovaně výsledek je pro mnohé lidi něco naprosto nepředstavitelného.“ – zvláště když se tihle prohrávající cítí jako něco lepšího. Přesně stejný obrázek poskytují příznivci Kchárla, kteří se ani po letech nesmířili s prohrou, s tím, že jsou málo významní, že jsou opominutelní a tedy dokonce až bezvýznamní. Proto si také myslím, že by reakce druhé strany (v případě prohry trumpálistů) nebyla stejná, jedná se o lidi v realitě více ukotvené než je tomu u jejich protivníků.

   • tresen

    Ále, vy jste tenkrát po té volbě zaznamenal nějaké demonstrace?
    Proti Zemanovi se někteří začali hlasitěji ozývat, až když jeho trapárny překročily únosnou mez. A jsou mezi nimi i ti, co ho volili.
    A co by bylo, kdyby v Americe nastala opačná situace, tj. kdyby Trump vyhrál na počet hlasů a prohrál na počet volitelů, si umím představit docela dobře. Vsadím se, že na rozdíl od Clintonové by sám burcoval lidi do ulic.

    • oh

     Máte poněkud nepřesné informace. Proti Zemanovi se někteří začali ozývat (hlasitě a sprostě řvát) prakticky hned po ukončení druhého kola voleb. „“Rudá a hnědá prasata táhla lháře a demagoga na Hrad.“ ráčil s noblesou sobě vlastní pronést režisér Hřebejk ve večerním zpravodajství Primy už 26. ledna 2013.
     http://blisty.cz/art/67241.html
     A prakticky obratem začala ČT vypouštět „Zemanovské“ mýty, třeba ten, jak Zeman zlovolně nastražil na Schwarzenberga Benešovy dekrety:
     http://blisty.cz/art/67240.html
     Skoro, jako by pro ty některé překročily „Zemanovy trapárny“ únosnou mez už tím, že si dovolil ty volby vyhrát.

 7. PeeBee

  konzumovali presprilis reklamy na hrc… ted trpi tezkou kocovinou. mozna sami sebe presvedcili, ze jsou spolu s hillary v cele skutecne indispensable. u nas takovi jsou take, objevuji se opakovane v ruznych extremne trapnych agitkach. strizliveni pak je nic moc.

 8. Nerevar

  Vy v tom článku nepřímo říkáte, že Miloš Zeman je naší zemi prospěšný? Nebo jsem to celé špatně pochopil?

  • Janika

   Říkám to přímo. Miloš Zeman je naší zemi prospěšný jako málokdo. Je to státník světového formátu.

 9. MaB

  Jistě bylo mezi voliči Hillary Clintonové i dost těch, kteří ji považovali za menší ze dvou zel.
  Nečekali od ní NIC, ale nebylo pro ně možné volit stejně jako KKK.

  • Seal

   Hezky to dneska na svém blogu vysvětluje Milan Zelený: „Z hlediska voleb byli Trump i Clintonová, oba, nejméně žádoucí kandidáti v celé historii USA. (Trump dokonce ještě méně žádoucí než ona.) Vyprodukuje-li stranická demokracie kandidáty, kteří předkládají volbu mezi „kamenem a tvrdým místem“, pak není divu, že téměř polovina občanů nevolila vůbec, anebo volili „nepředvídatelně“ – mnozí Demokraté za Republikány a naopak. Nemůže fungovat demokracie, která nutí občany do volby mezi dvěma stejně nechutnými alternativami. A volit „menší zlo“? Samotným aktem zvolení se menší zlo nutně stává zlem větším.“
   On ten celý jeho komentář stojí za přečtení, i když lidem, kteří si svoje naděje jednoduše naprojektovali do Trumpa, se samozřejmě nebude líbit. Jinak po ulicích amerických měst teď neprotestuje typický elektorát Clintonky, ale je mezi nimi hodně těch, kteří v primárkách podporovali Sanderse. Typicky to třeba před pár dny komentoval Michael Moore: “ Must quickly and decisively form an opposition movement, the likes of which hasn’t been seen since the 1960s. I will do my part to help lead this as I’m sure many others (Bernie, Elizabeth Warren, MoveOn, the hip-hop community, DFA, etc.) will, too. The core of this opposition force will be fueled by young people who, as with Occupy Wall Street and Black Lives Matter, don’t tolerate b.s. and are relentless in their resistance to authority. They have no interest in compromising with racists and misogynists…“
   Link na M. Zeleného: http://blog.aktualne.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=28357

   • MaB

    Komentář pana Zeleného je moudrý a zasvěcený.
    Je opravdu zajímavé, jak se Trump za několik dní změnil. Jeho osobní ùtoky, nactiutrhání a neurvalost vystřídaly lichotky.
    Jak se ale pokrytecká chvála Obamy a Clintonové slučuje s jeho „nekorektností“ , se kterou vytahl do boje s „falešnou morálkou a pokrytectvím“?
    Možná, že to pomůže vysvětlit jeho twit o vlastní inteligenci.
    „Pardon lůzři a nenávidící, ale moje IQ je jedno z nejvyšších – a vy všichni to víte! Prosím, neciťte se kvůli tomu hloupí nebo nejistí, není to vaše chyba.“
    Jak by ale mohli existovat populisté bez prostoduchosti voličů ? Nebo bez jejich beznaděje.
    „Můžu si stoupnout doprostřed 5. avenue a zastřelit někoho, a stejně voliče neztratím.“

   • Janika

    Z hlediska voleb byli Trump i Clintonová, oba, nejméně žádoucí kandidáti v celé historii USA
    To je možné, taky mi to tak připadá.

    „lidem, kteří si svoje naděje jednoduše naprojektovali do Trumpa, se samozřejmě nebude líbit.“
    Nevím, koho tím konkrétně myslíte, Seale. Za sebe říkám, že žádné naděje nemám, snad jen spolu s radujícími se Rusy doufám, že Trump aktivně nevyvolá napadení Ruska, jak se dalo čekat od Hillary.
    Jinak moje přízeň Trumpovi vyplývá z jednoduché skutečnosti: Hillary je vrah, má na rukou krev tisíců nevinných. On zatím ne.

    • Seal

     Narážel jsem především na to, že u nás se ty americké volby běžně berou v rovnici Trump = Zeman (versus „kavárna“ nebo „majdan“), i když v Americe existuje zcela jiný politický systém. Konkrétně mě třeba „dostal“ bývalý prezidentský poradce Haas, který tenhle týden oprášil na internetu Trumpův předvolební slib s voliči. Anebo třeba i Tereza Spencerová, která v Literárkách označila Trumpa za „superpragmatika“; nebo ti komentátoři, kteří si myslí, že kdyby demokrati vygenerovali jako kandidáta Sanderse, tak by se k moci nedostal Trump. U Zeleného přitom stojí za povšimnutí už ten první odstavec, ve kterém Trumpa definuje jako produkt uplynulé krizové dekáty.

     • Janika

      Aha, tak rovnítko mezi Tramp a Zeman bych nedávala. Jsou myslím naprosto odlišní. Zeman je přes minimální pravomoci českého prezidenta prezidentem silným. A to Trump, jak jsem už psala, spíš nebude.

 10. MaB

  Myslím, že ještě důležitější je otázka: Jak je možné, že v první světové velmoci, která je zároveň nejstarší z našich demokracií, takový demagog, jako Trump, americká verze populismu, mohl svést tolik voličů ?
  Podobně Chávez a jeho nástupci ve Venezuele (populismus levicový), Kaczynski a Orbán v Polsku nebo Maďarsku, (populismy pravicové), jako i vítězství « Brexitu » ve Velké Britanii, vzestup Front national ve Francii atd.

  Že je lid suverénní, to je princip demokracie. Ale ten nezaručuje, že lid má vždycky pravdu, nebo že by se nemohl rozhodnout pro to nejhorší. V evropská historii tragické příklady nechybí…

   • MaB

    Ano. Ale každý by měl vědět, že fašismus nikdy neříká své jméno. Plazí se, blíži se podle zdí, po špickách, nenápadně se vkrádá, prstíček po prstíčku… a najednou vystrčí špičku nosu.
    A my říkáme: To je on? Myslíte? Nic se nesmí přehánět !
    Až když nás jednoho dne složí pěsti k zemi, vidíme, že je příliš pozdě na to vyhánět ho.

    • Ondřej

     MaB, fašismus není ideologie, tedy ty dnešní neo-verze jsou jen obrannými reflexemi osobních pocitů těch, co se neumí vyrovnat se svobodnou miltipolaritou globálního světa, s kulturní globaliuací na základě Lidských práv a občanských svobod. Svoboda pohybu, slova, tedy informací, je základním imperativem doby. Jedná se tedy o soubor ultrakonzervativních nacionalistických resentimentů a submisivních pocitů že v liberálním světě kde si dnes „každý může dělat co chce“ navíc může znesvěxovat slovem písmem vše z minulosti „svaté“, lze nějak trestat, zakázat a pronásledovat. Liberální společnost porazila ta bigotně ochranářskou díky informačním technologiím, globální dopravě, zónam volného obchodu a svobodného pohybu lidí. To nejde zastavit tím, že to „někdo zakáže“. Že se opevní na ostrovech. Prostě buď si tu izolaci užije tak, že prostě jako socialismus s věčným nedostatkem a frustrací lidí s touhou také si užívat „západní lifestylově-konzumní“ dekadence, protože kulturní rámec se podobně jako technologie unifikují a standardizují a ti, co chtějí něco originálnějšího, musí jako fandové filmů náročného diváka, hledat příslušná klubová kina. Rozhodně není řešení pro to, že se málo hrají Viscontiho nebo von Trierovy filmy – zapalovat kino multiplexy. Dával jsem sem pár pasáží z úvahy Timothy Garten Ashova článku napsaný pro kanadský Globe and Mail. Kdyby byl zájem, celý je zde. Piše v něm předpoklady, co se dá dělat s tím, když se „fašisté všem zemí, budou spojovat“.

     http://www.theglobeandmail.com/opinion/pushing-back-against-populism/article32824010/

     I když proletáři ke spojení také neměli moc vůle, pořád v nich doutnaly ony „národní“ zájmy. Fašisté teď mají o důvod víc než oni. Mají možnost zestátnit a následně privátně.znárodnit to, co dnes obsluhují firmy, které fungují na bázi-zákazník-konkurence-rozložení nákladů-zvyšování efektivity a tím fungovat jako univerzální dodavatel. Poté co bude nastolen národní protekcionismus, se dostaneme do dob jakési „reálného fašismu“ (ano, bude to jakási kompilace nedostatku reálsocialismu a protekcionismu pro státní nomenklaturu – a fašistického oligarchismu, který je součástí státních „výrobních prostředků“). Ale to je jen ekonomika, která bude výběrově fungovat jen pro určité sociální skupiny. Stále častěji uvidíme cedule jako

     v této třídě místa jen pro „bílé“, cizincům vstup zakázán, na hřiště povolen vstup jen dětem ze sezdaných rodin, hygienické potřeby jen pro heterosexuální ženy atd.

 11. Janika

  Dneska jsem četla zajímavou a zdánlivě nečekanou poznámku, že Trump je slabý prezident. Je zvláštní, že mi taky tak připadá.

 12. Nerevar

  Také doufám, že tu krávu Killary (omluva všem samicím tura domácího) chodí Plukovník po nocích strašit. Některé změny v jejím chování tomu v poslední době nasvědčovaly.

 13. Ondřej

  Skvělý komentář známého britského publicisty a historika Timothy Gartena Ashe.

  Jak se vzepřít populismu

  Takže nyní je výzva jasně viditelná: Čelíme globalizaci antiglobalizace, populární frontě populistů, internacionále nacionalistů.

  Při bližším zkoumání se ukáže, že „lid“ je ve skutečnosti jen částí sebe sama. Nepatří sem Jiní, podívejte: Kurdové, muslimové, Židé, uprchlíci, přistěhovalci, černoši, elity, experti, homosexuálové, kosmopolité, metropolité.
  Poučí nás historie v něčem o těchto fenoménech připomínajících vlny, objevujících se zhruba ve stejný čas na mnoha místech, v různých národních a regionálních formách, ale nepochybně majících stejné rysy? Nacionalistický populismus nyní, globalizovaný liberalismus (neboli neoliberalismus) v 90. letech, fašismus a komunismus ve 30. a 40. letech, imperialismus v 19. století.

  Musíme také pochopit ekonomické, sociální a kulturní příčiny hlasování pro populisty. Nejen levice, ale liberálové, umírnění konzervativci a tvůrci mínění všeho druhu musejí hledat nový jazyk, působivý emočně i obsahem, pro tu velkou část populistického elektorátu, která není nenapravitelně xenofobní, rasistická a misogynní. Samotná rétorika to samozřejmě nedokáže. Jaká je správná politika? Jsou to skutečně dohody o volném obchodu a imigraci, které podkopávají zaměstnanost, nebo je to hlavně technologie? Pokud to druhé, co s tím uděláme?

  Merkelová předložila zdaleka nejdůstojnější odpověď na Trumpovo zvolení, jakou jsem viděl. „Německo a Amerika,“ prohlásila, „jsou spojeny hodnotami demokracie, svobody a úcty k zákonu a lidské důstojnosti, nezávisle na původu, barvě pleti, náboženství, genderu, sexuální orientaci nebo politických názorech. Nabízím příštímu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi blízkou spolupráci na základě těchto hodnot.“

  http://www.theglobeandmail.com/opinion/pushing-back-against-populism/article32824010/

  • MaB

   To vyjádřila paní Merkel opravdu noblesně, snad DT porozumí :).
   A jiste potěšila všichny ty, kteří považují volbu Trumpa za katastrofu a hlasitě se dožadují, aby respektoval to, co vyjadřuje americká vlajka:
   „The flag means freedom of speech, freedom of religion, equal protection under the law and other values like diversity, respecting differences, freedom of assembly and freedom of the press,“
   They chanted: „Say it loud, say it clear, immigrants are welcomed here,“ and held signs such as „White silence = violence“ and „Don’t mourn, organize.“

 14. embecko

  „Dneska jsem četla zajímavou a zdánlivě nečekanou poznámku, že Trump je slabý prezident. Je zvláštní, že mi taky tak připadá.“
  Podle meho nebyla zatim vyresena otazka, zda- li byla volba zmanipulovana (smerem k vitezstvi Trumpa) a ev. kdo za touto manipulaci stal a proc.
  Velmi podezrele jsou spatne predvolebni vyzkumy jak u Brexitu, tak Trumpa a dodavam, ze neverim na nahody, anebo nejake prani otcem myslenky.
  Dle meho vybrali Trumpa (ne samozrejme volici, ale volitele v pozadi, ne ti zakonni) coby krizoveho manazera a vybrali s nim cloveka, ktery dokaze byt ostry a nema zadny plan. Trumpovym cilem bylo se stal prezidentem, tim to u nej konci a nic jineho ho moc nezajima (rozhodne ne nejaka Amerika), tudiz je politicke „libero“, schopne pracovat tam, kde se to zacne kazit.
  Clintonova je/ byla kompromisni byrokratka „bez vlastni vule“ a tu do nadchazejicich casu ocividne nepotrebovali. Z toho usuzuji, ze se pravdepodobne blizi Matka vsech krizi- z tohoto pohledu jim volby vysly (ackoliv to asi bude obracene), neb se jasne ukazalo, ze na dobyti Ruska nemaji zdroje. Tudiz „klasicky“ plan A (obnova hospodarstvi skrze cizi-ruske trhy a zdroje) padl a nastoupil plan B. a sice nasilna premena vlastnich financnich a hospodarskych trhu.
  Je jasne, ze „neco“ se udelat a tim padem i stat musi, protoze dluh se blizi nebezpecne hranici, ktera by mohla kolabovat samovolne a socialni napeti stejne tak.
  Tudiz, dle meho, nasadili do hry strihouna a nikoliv mysku (byt s ostrymi zoubky) a behem roku- dvou se neco upece (obecne receno nejaka menova a hospodarska celosvetova reforma).

  • Janika

   „Trumpovym cilem bylo se stal prezidentem, tim to u nej konci a nic jineho ho moc nezajima (rozhodne ne nejaka Amerika), “ ano! V tom právě vidím jeho slabost.

   Tohle je podobné: „Máš větší šanci přežít, než ostatní, protože chceš přežít a malovat obrazy. Oni chtějí jen přežít.“ Vize, cíl – dává sílu.

 15. Janika

  Tohle když čtu, tak bych tu ženskou rozsekala sekáčkem na maso: „Hillary prohlašuje, jak bude např. hackerský útok považoval za jakýkoliv jiný útok a že pokud zaznamenají hackerský útok z Ruska, vypustí na Rusko bombu.“ Myslím, že jsme měli všichni z pekla štěstí.
  http://dfens-cz.com/hillary-clinton-kult/

  • tresen

   Že to někdo napsal na dfensovi….to by asi chtělo nějaký důvěryhodnější zdroj.

  • Nerevar

   Ve skutečnosti je však jakýkoli útok (i ten hackerský) na zájmy USA především nepřátelský akt ze strany Kremlu. Když už ne vyhlášení války.

  • Milan

   Ano, měli jsme štěstí. Bůh byl lidstvu zatím stále ještě milosrdný a vítězství té ženy, která by způsobila atomovou válku, nepřipustil. Díky, Bože.

 16. Asfalt

  Politika je obchod s emocemi. Rozum a racionální důvody názorů a jednání mnohých nehledejme. Podle toho to pak vypadá a je to patrné v USA i zde, ba dokonce i konkrétně na tomto diskuzním fóru.