Bratr

Napsal Lev Veršinin
Překlad Janika, převzato odtud.

Truchlit nemá smysl..
Jen konečně skončilo dvacáté století.

Nesmrtelní neexistují,
ale čest a štěstí se nezdají – existují,
a odejít v 90 letech, ne jako troska, ne pro smích a ne poražený,
nepodlehnout proměnlivému světu, ale – bez plynu a letadlových lodí – přizpůsobit svět sobě,
přivést k životu Sen a zanechat po sobě takovou památku,
jakou nezanechá žádný ze současných nafoukaných šedých myší, považujících se za bůhvíco,
to vrtkavý Osud daruje jen nemnohým.

Je možné, že byl nejšťastnějším člověkem na Zemi – a je jisté, že bez něho Země potemněla.
¡Hasta siempre, Сomandante!

***

Vzhledem k záplavě dezinformací, které se objevují a ještě zřejmě objeví, zveřejňuji znovu článek o kubánské revoluci.

Napsal G.Alexandrov, přeložil Hamilbar, převzato odtud.

Dnes se to líčí tak, že v roce 1959 se vlády na Kubě zmocnil komunistický diktátor Fidel Castro, okamžitě se prohlásil za nepřítele amerického imperialismu a začal na Kubě budovat komunismus. Zkrátka darebák. To jsou ovšem pohádky pro slabomyslné.

Na Kubě skutečně proběhla revoluce. Proběhla koncem roku 1958 a začátkem roku 1959. Ovšem Fidel Castro se stal tím Fidelem Castrem kterého známe dnes a Kuba si vybrala „socialistickou cestu rozvoje“ až rok po těchto událostech. Přesněji, po patnácti měsících. A tato kouzelná transformace proběhla v průběhu jednoho jediného dne. Tím dnem byl 4.březen 1960. Co se stalo v tento den?  4.března 1960 byl v Havanském přístavu proveden, řečeno dnešním jazykem, „teroristický útok“. Vyhozena do vzduchu byla právě vykládaná francouzská loď „La Coubre“. Výbuch byl mimořádně mohutný. Ve čtvrti sousedící s přístavem se z oken vysypala skla, na lodi samotné zahynulo 81 lidí, celkový počet mrtvých přesáhl stovku. My jsme už uvykli žít v novém překrásném světě, ve kterém teroristické útoky mají na svědomí denně stovky lidských životů, nás to nechává naprosto lhostejnými, ovšem výbuch v tehdejší patriarchální Havaně měl skutečně výbušné důsledky. Do ulic vyrazila celá Kuba. Soudruh Fidel se předvedl v celé své kráse, a světoví politici pouze závistivě naslouchali jeho plamenným řečem. Fidel odhaloval a obviňoval. Obviňoval Američany. V ty dny poprvé zazněla slova, která se stala symboly kubánské revoluce – Patria o Muerte! Přišla Fidelova velká hodina, dokázal se stát ne „jedním z“ kolektivního vedení, dokázal se stát vůdcem, dokázal osedlat vlnu lidového hněvu. Kuba si vybrala, a spolu s ní si vybral i Fidel.

A co že se to vlastně dělo těch patnáct měsíců, v průběhu kterých si Kubánci ujasňovali co že vlastně chtějí, a co chtějí ti druzí od nich? Všelijaké zajímavé věci se děly. Ty nejzajímavější se děly samozřejmě daleko od Kuby, ale i na samotné Kubě a v souvislosti s ní se dělo leccos zajímavého.

Kuba fakticky neměla armádu. Její armáda spíše připomínala policejní jednotky, což je pochopitelné, protože k čemu by „cukrové republice“ byla skutečná armáda, s kým by měla bojovat, před kým by měla Kubu bránit? Ovšem poté co Amerika odmítla podporovat novou kubánskou vládu začalo být pomalu jasné, že je před kým. Amerika se z více méně lhostejného pozorovatele trampot odehrávajících se na jejím zadním dvorku změnila v nepřítele. Ovšem kubánskou armádu bylo nutno nejen vytvořit, do čehož se kubánci okamžitě pustili, ale i vyzbrojit. A rozhodli se začít (celkem opodstatněně) vytvořením moderního letectva. Na koho byste se obrátili, kdybyste byli na místě kubánské vlády a potřebovali moderní letadla? Kubánci, ač byli stejně tak nezkušení jako vy, řídíce se ale zdravým selským rozumem, se obrátili na nepřítele svého nepřítele. První stát, který je napadl, stát se kterým začali jednat o dodávkách reaktivních stíhačů na „ostrov svobody“ byla Velká Británie.

Angličané vůbec netoužili po nějaké přímé účasti v celé té věci. Udělali udivené oči, prohlásili, že je na ně vyvíjen diplomatický nátlak od jejich velkého zaoceánského přítele a skvělého partnera v NATO a poslali kubánské prvňáčky do pryč. Poslali je do Moskvy. Moskva (která s Kubou v té době neměla, mimochodem, diplomatické vztahy) předvedla výraz tváře ještě daleko udivenější a poslala Kubánce ještě dál, poslala je do Československa. A Československo je co? Československo se hodí k lecčemu. Vyrábí například licenční sovětské stíhače MiG-15. No a co, ať je klidně vyrábí, když ho to baví. A komu je bude prodávat je pouze jeho věc. Československo je nezávislý a suverenní stát, je dokonce i členem OSN. Kromě toho jsou v Československu různé závody, které vyrábějí různá bouchátka a střílátka se kterými si tak rádi hrají velcí kluci. Pro člověka který se vyzná v revolucích je Československo něco jako obchodní dům „Svět hraček“.

Malinké mňoukající kotě přistrčili k misce s mlékem a strčili mu do ní čumáček. Tady, tady je mlíčko, tady papej. Naivním barbudos předvedli „jak se to dělá“. Je však třeba říci, že kupujíce zbraně, Kubánci na sebe odmítali brát jakékoliv politické závazky. Vedení na Kubě čekalo, odkud povane vítr. Byl potřeba otřes, nějaký impuls. Jak otevřeně řekl, tehdy ještě ne soudruh, Castro zástupci SSSR a spolupracovníkovi KGB na Kubě Alexejevovi, kterému se podařilo dostat se na Kubu až za několik měsíců po revoluci: „Myšlenky socialismu nejsou na Kubě populární, není na ně zatím ten správný čas. Aby jim masy začaly naslouchat, muselo by se něco stát.“

SSSR i Kuba byli velmi opatrní. Každý z nich pro to měl svůj vlastní důvod. SSSR nechtěl aby ho Amerika podezřívala z pokusu usadit se v jejím měkkém podbříšku a předváděl naprostý nezájem, zatimco Kuba se obávala, že bude podezírána ze zahraničně politických „prokomunistických sympatií“ a zadušena dříve, než revoluce stačí zesílit. Kuba a SSSR tančili velmi komplikovaný tanec, předváděli všelijaká důmyslná „pa“, přbližovali se a vzdalovali, udržujíce na tvářích lhostejný výraz.

Připomeňme si, že právě v této době soudruh Che Gevara cestuje po světě. A že svým spůsobem to byla triumfální cesta. Kubánci chápali, že z americké strany se jim žádné podpory nedostane. Zároveň chápali i to, že zatím nenastal čas veřejně a otevřeně si vybrat toho či onoho mocného patrona. Takže se rozhodli zajistit si podporu alespoň takzvaného „třetího světa“. A byli v tom velmi úspěšní. V létě 1959 se Che Gevara setkal s vůdci všech klíčových „nezúčastněných zemí“. Mimo jiných navštívil Egypt, Jugoslávii, Indonesii a Cejlon. Kuba vešla na scénu světové politiky. Kuba se stala „módní“ zemí. V průběhu této cesty SSSR provedl celou řadu pokusů kontaktovat Che Gevaru, aby si ujasnil co vlastně Kubánci chtějí. Che sice nebyl diplomatem, ale kontaktům se sovětskou stranou se diplomaticky vyhýbal. Poslední zemí na jeho trase bylo Japonsko. A až zde, na úplném konci své cesty, pro sovětskou stranu zcela nečekaně, projevil přání setkat se se sovětským velvyslancem v Japonsku. Kromě toho, že byl vynikajícím revolucionářem, Che určitě také skvěle hrál karty.

Na této schůzce řekl velvyslanci, a řekl mu to jednoduchým, jasným jazykem, že se chce setkat se sovětským zástupcem, aby projednali pro obě strany velmi důležité otázky. Požadavky na sovětskou stranu byly následující: člověk zastupující SSSR měl být vybaven úplnými plnými mocemi k jednání a měl plynně hovořit španělsky. Jak Che prohlásil s odzbrojujícím úsměvem: „Nedůvěřuji překladatelům“. A co myslíte, které město Che určil jako místo budoucích tajných jednání z očí do očí se sovětským zástupcem? Správně, uhodli jste. Místem setkání byl určen Londýn.

Schůzka byla určena na podzim roku 1959. Půl roku na to vybuchla v Havanském přístavu francouzská loď La Coubre naložená v Belgii zakoupenými zbraněmi. Kuba spadla z větve jako zralá hruška. SSSR stačilo nastavit dlaň. SSSR a Anglie dostali k dispozici místo odkud bylo možné hrozit samotné Americe. Do kubánské krize zbývaly dva roky.

Celý seriál o Kubě zde.

Reklamy

94 comments

 1. Nerevar

  Všichni jsme věděli, že to jednou přijít muslo. Ale v dohledu žádný nástupce ani následovník, Už by se měl konečně ozvat.

  • Janika

   Na Kubě bude zřejmě všechno jinak. Pro nás, pro mě osobně, je sobecky důležité to, že skončí doba, kdy jsme mohli my, ne-bohatí Středoevropané, užívat překrásné kubánské pláže. Asi se tam zase vrátí zazobaná americká elita, a co by tam pouštěli plebs jako jsme my…

   • tresen

    Když plebs, jako jsme my, cestovky klidně vozí za srovnatelné ceny s Kubou i na jiná místa v Karibiku, tak zrovna z tohohle bych obavu neměla.
    Je kubánský písek a služby kubánských hotelů něco výjimečného? Svým způsobem to tak opravdu je. Ale ani o to se nebojím, že by Kuba příliš rychle přišla o svůj kuriózní pel a ztratila tak největší díl kouzla, kterým přitahuje turisty.

    • Janika

     Tak na služby hotelů celkem kašlu, nepotřebuju luxus. Ale to moře je opravdu nádherné.

    • Janika

     Ještě jedna věc, a s tím byste mohla souhlasit, tresen, na Kubě bylo zaručeně bezpečno pro poklidnou dovolenou i s malými dětmi. Nebylo se čeho bát, žádné otřesy, žádná kriminalita, vlídní a laskaví lidé.

 2. Janika


  Poslední velikán, napsal Lopatnikov. A v diskuzi: „Myšlenka vědeckého komunismu se ukázala být pro dav příliš obtížná. Myslí jen břichem a zadkem. Z této situace jsou dvě východiska. Buď mávnout rukou a vzdát se myšlenky svobody a cti jako myšlenky elitářské, pro lidi nedostupné, a nechat je žít v jejich blátě. Nebo se snažit přinést jiskru světla budoucím generacím.“

 3. MaB

  „La revolución es cambiar todo lo que debe ser cambiado“
  (Revoluce je změnit vše, co musí být změněno.)
  2000, Fidel Castro
  „Uno de los hombres más nobles, el más extraordinario, el más desinteresado que he conocido“
  (Jeden z nejvznešenějších, nejmimořádnějších a nejnezistnějších lidí, které jsem znal)
  jeho druh ve zbrani, Ernesto « Che » Guevara.

  „Peníze, které na Kubě investujeme dnes, nejdou kubánskému lidu, ale Fidelu Castrovi. Je to vrah, zabiják, špína chlap ve všech ohledech a upřímně řečeno, pokud existuje jediný důvod, proč zachovat embargo, tak ten, že to bude jeho pád“.
  kandidát Trump

  • Janika

   Copak Trump, toho beru s rezervou :-).

   Petr Pithart se s Castrem setkal. Vyčetl mu (decentně), že Kuba podpořila invazi v 68ém. A Fidel odpověděl: „Ale my jsme čekali, několik dní jsme čekali, že se budete bránit. Teprve pak jsme se přidali.“ Na to se nedá říct vůbec nic…

   • Tribun

    Jedině to opakovat. A opakovat. A opakovat. Ale komu, když ten, kdo by to nejvíce potřeboval slyšet, si zacpává uši?

    • tresen

     Ale vy jste přece jindy jak Chelčický. Copak vaše zásada není „neodporovat zlu a nestřílet za žádných okolností“?
     Ale je taky možné, že jste to myslel úplně jinak, než jsem to pochopila, tzn. že jsme se měli bránit, mj. proto, aby se nás Castro mohl zastat.

     • Janika

      To jsou Vaše závěry, tresen. Mě u toho napadlo především to, že Fidel by v takové situaci Kubu bránil. Ale my jsme nikoho takového neměli. A nakonec se nám nic moc hrozného nestalo.

 4. taras2

  První věc, kterou nevím (a chtěl bych vědět) je otázka společná Kubě i nám: jestli se náhodou většině lidí nežilo spokojeněji a klidněji za komunistů než za Batisty a u nás dnes?

  Druhá otázka zní: (s pozadím, že Fidel s Guevarou pár desítek batistovců po uchopení moci postříleli a stovky či tisíce zavřeli) je možné udržet socialistickou revoluci proti USA a světovému kapitalismu bez revolučního násilí a následných totalitních praktik? Příklad Chile za Allendeho říká, že patrně nikoliv.

  • tresen

   Hlavně ji není možné dlouhodobě udržet bez násilí a totalitních praktik proti vlastnímu obyvatelstvu.

   • tatko

    …neslúži snáď dnes ,svojim „slobodným“ spôsobom,nášmu „režimu“ k jeho udržaniu tiež násilie a totalita ? .. mám na mysli definíciu „systému“ v našich ústavách a jej „ochranu“ súdmi a silovými zložkami … iba sa pýtam.. možno to nie je porovnateľné v prejavoch,ale v princípe to porovnať možno,nie?

   • Nerevar

    Asi bychom měli nejprve definovat pojem „totalitní praktiky proti vlastnímu obyvatelstvu“. Patří sem třeba Čechy po třecetileté válce? Nebo Anglie během tak zvaného ohrazování (a během protestantské reformace jakbysmet)? Spojené státy za Rekonstrukce?

    • tresen

     Dobrá, zvedám rukavici.
     Takže: včerejší revolucionáři zlikvidují jakoukoli dělbu moci, ve své mocenské pozici se zabydlí a zabezpečí před jakýmikoli pokusy o vystřídání, dosahují toho zejména eliminací možných odpůrců, jednak jejich uvězněním, jednak jejich neustálým sledováním, vydíráním, případně vyhoštěním. Nová moc ovládá justici, jakož i všechny další instituce, včetně těch, které byly původně určeny ke kontrole moci. Významným nástrojem k ovládání obyvatelstva a k předcházení každého potencionálního nezávislého kroku slouží tajná policie. Svoboda slova a shromažďování existuje pouze na papíře, moc kontroluje veškerý tisk i veškerou veřejnou a často i soukromou komunikaci, likviduje nezávislou spolkovou činnost, pochopitelně především politickou. Zasahuje tak do všech oblastí života, do kultury, výchovy, sportu. Má zkrátka /nebo chce mít/ pod palcem úplně všechno. Totálně. Proto ten název.

     • taras2

      Každý přece ví, co je to totalitní režim. Otázka ale zněla, jestli je možné ubránit socialistickou revoluci proti agresi kapitalistických (imperialistických) zločinných režimů jinak než vlastním násilným, utlačovatelským (tedy totalitním) režimem. Tedy jestli je možné nechat Pinochety, kavárenské spolky, místní buržoasii a americké velvyslanectví, aby si svobodně páchali své velezrádné rejdy.

      • tresen

       Tarasi, ruku na srdce: opravdu si myslíte, že u nás se režim, nastolený a udržovaný komunisty, položil díky něčemu jinému než díky tomu, co měl v sobě od začátku? Tady byly veškeré kavárenské rejdy a pikle velvyslanců jen takové mravenčí šimrání. To podstatné se odehrávalo bez jakýchkoli zásahů zvenčí. Insider jako vy by to mohl vědět. Ostatně i kterýkoli člověk zvenčí to musel pochopit, když si přečetl zprávu Hanzelky a Zikmunda, upřímných přátel Sovětského svazu.

      • tresen

       A tu definici jsem nepsala pro vás, ale pro Nerevara, který si ji vyžádal. Asi neplatí, že každý ví, oč se jedná.

       • taras2

        Vy jste také insider a přesto si myslíte, že režim položilo zvonění klíči a procítěné modlení Václava Malého. Jenže komunisty u nás vyhnalo od válu to, že se položil Sovětský svaz. Pokud by toho nebylo, tak jste se nedávno vrátila s vnučkou z lampionového průvodu na počest VŘSR.

        Co se zhroucení SSSR týká, tak přece nebudete upírat zásluhy Reaganovi, který – jak praví pravičácká pověst – Rusa uzbrojil k smrti. Něco na ní bude, protože zatímco USA vynakládaly na zbrojení okolo 6 % HDP, pamatuji-li si to procento dobře, tak Rus musel, aby držel alespoň trochu krok, dávat na tentýž účel okolo třetiny HDP (odhad, ofiko čísla nebyla), což mělo za následek, že obyvatelstvo žralo pohankovou kaši a chodilo v láptích. Rozdíl v životní úrovni oproti světu byl tak zdrcující, že stačil první trochu rozumný generální tajemník, a vzdal to. Tedy u Rusů platí obojí, jak nátlak imperialistů, tak vnitřní příčiny.

        • Janika

         Já to vidím tak, že systémy se průběžně v podstatě střídají, zdegeneruje každý a pak se zhroutí, stačí různě tomu napomoct. Takže tresen má pravdu v tom, že příčina zhroucení socialismu je v jeho začátku, jenže hroucení se kapitalismu a jeho odstraňování revolucemi taky. Takže stát nadmíru vyhraněně jen na jedné straně je neklamnou známkou, že je člověk vedle jak ta jedle. Já si to uvědomuju, a s plným vědomím si vybírám z těch revolučních myšlenek jen to povznášející, romantické, patetické. To má taky sílu pohnout kolem dějin a vybřednout z bahna. Pak už ty konce neobhajuju.

        • tresen

         Prosim pěkně, jak jste přišel na ten hlod s těmi klíči? Copak jsem něco takového někdy psala?

         • taras2

          Dobrá, byla to na vás vztažená generalizace, způsobená tím, že názorový proud, ke kterému se tulíte, skutečně vykládá listopadové události jako heroické povstání lidu proti komunistické diktatuře. Navíc – pokud jste to nikdy neřekla, tak si to určitě myslíte.

          • tresen

           Tohle si musím zapamatovat:
           Sice to neříkáte, ale určitě si to myslíte.
           Možná to na vás někdy použiju.

     • tatko

      tresen,ano,sústredili ste sa práve na výpočet druhov prejavu.. to je to,čo už historicky poznáme.. v tom nemôžem polemizovať,ale mal som na mysli skôr to,že ak by vznikol nejaký,povedzme nový koncept,narazil by pri svojom pokuse o zavedenie na podobnú „totalitu“ .. čo ja viem.. napríklad ak by chcel obmedziť právo na súkr. vlastníctvo.. povedzme výr. prostriedkov a pod. …neuvažoval som konkrétne o komunizme,myslel som to všeobecne,že náš súčasný systém je tiež „zabetónovaný“…

      • tresen

       Omezení kterýchkoliv práv a svobod by pochopitelně narazilo na ústavu. Její pojistky proti totalitním svodům jen těžko můžete nazývat zabetonováním. Pro tvůrce nových konceptů, jaké asi máte na mysli, konflikt s nynějším zněním ústavy znamená, že k překročení Listiny práv a svobod musí buďto získat ústavní většinu, anebo uchopit moc neústavně, tzn. násilím.
       Možné je pochopitelně oboje. Bohužel.

     • hans

      Dobrá, projdeme bod po bodu, jak se s třešňovou definicí revoluční totality vypořádali stoupenci listopadové revoluce (tj. liberálové-havlolidé, konzervativci-klausovci/babišovci, soc.dem):

      včerejší revolucionáři zlikvidují jakoukoli dělbu moci, ve své mocenské pozici se zabydlí a zabezpečí před jakýmikoli pokusy o vystřídání,

      Splněno, usazeni, zabydleni a zabezpečeni. Dělba moci mezi včerejšími revolucionáři a oponenty prakticky neexistuje.

      Tzv. dělba moci je zavezpečila před nerevolučním vystřídáním – když všechny větve moci jsou obsazeny včerejšími revolucionáři, případné vystřídání v jedné moci je eliminováno tlakem mocí ostatních. Proto mohou být vystřídáni jen když opustí všechny moci současně, tedy revolučně.

      (Zabezpečení vládnoucí moci před vystřídáním je ostatně důvodem, proč bylo rozdělení mocí vymyšleno a zavedeno, speciálně v USA se otcové zakladatelé obávali demokratického střídání)

      dosahují toho zejména eliminací možných odpůrců, jednak jejich uvězněním, jednak jejich neustálým sledováním, vydíráním, případně vyhoštěním.

      Eliminace z mocenských pozic splněna, prostředky však mírnější.

      Nová moc ovládá justici, jakož i všechny další instituce, včetně těch, které byly původně určeny ke kontrole moci.

      Splněno, bez výhrad.

      Významným nástrojem k ovládání obyvatelstva a k předcházení každého potencionálního nezávislého kroku slouží tajná policie.

      Splněno, BISka a policie se činí ze všech sil.

      Svoboda slova a shromažďování existuje pouze na papíře,

      Splněno jen částečně (jako v každém režimu). Svoboda slova je omezena na některá média (web), jiných se netýká (zejména tv) a netýká se některých tabuizovaných témat.

      moc kontroluje veškerý tisk i veškerou veřejnou a často i soukromou komunikaci,

      Ohledně tisku skoro splněno, kontrolován je veškerý tisk kromě Haló novin. Definice je však zastaralá, od 60. let má televice větší význam než tisk. Televizi je kontrolována absolutně. Navíc ze tří základních proudů nové moci (liberálové-havlolidé, konzervativci, soc.dem.), jsou média kontrolována pouze proudem prvním a zuřivě se brání druhému a třetímu proudu včerejších spolurevolucionářů (viz televizní spacáková krize).

      Ohledně veřejné a soukromé komunikace, nečtou se dopisy, u ostatních druhů víceméně splněno, komunikace je sledována a v případě potřeby kontrolována.

      likviduje nezávislou spolkovou činnost, pochopitelně především politickou.

      Nesplněno, v přiměřených mezích nezávislou činnost – i politickou – toleruje, zejména na lokální úrovni. Zatím. Objevuje se však tendence nezávislou činnost prohlašovat za výsledek protistátního a proticivilizačního spiknutí cizích států, což má sloužit jako důvod pro její likvidaci.

      Zasahuje tak do všech oblastí života, do kultury, výchovy, sportu.

      Splněno.

      Má zkrátka /nebo chce mít/ pod palcem úplně všechno. Totálně..

      Splněno.

      • tresen

       Směšné a zbytečné úsilí o popis bílého kolečka coby černého čtverečku.
       Pamětníci vědí své. Stačí například připomenout přísnou evidenci blan do cyklostylu anebo schvalování každého prdu na stranické půdě.
       Mimochodem – za domácí úkol máte zjistit si, co je to dělba moci.

   • hans

    Hlavně ji není možné dlouhodobě udržet bez násilí a totalitních praktik proti vlastnímu obyvatelstvu

    Pravda, některé revoluce, například Washingtonova a Jeffersonova americká revoluce by se bez brutálního násilí a totalitních praktik proti vlastnímu obyvatelstvu neudržely, to máte pravdu. Ale zrovna na Kubě bylo násilí a totalitních praktik minimum, oproti předrevoluční době (a koneckonců i proti velkému bratru na severu) zanedbatelně. (Charakteristické, je, že jediné násilí zmíněné výše v diskuzi -Tarasem – je jsou soudy nad pachateli válečných zločinů a zločinů proti lidskosti)

    • Janika

     Ano, ta takzvaná kolébka demokracie byla často neskutečnou ukázkou brutality a nespravedlnosti. Třeba jak se vypořádávali s těmi, co byli i jen v podezření, že jsou v opozici.

 5. Ondřej

  Zmiňovaný Che Guevara byl masovy vrah. Oslavovat ty, co byli kdysi katany demokracie je teď v jistých kruzích v módě. A hlavně se to pořád ještě smí, i když existují paragrafy na podporu hnutí a stran usilujících o zrušení lidských práv a svobod. Exilovy spisovatel Reinaldo Arenas napsal roman a podle něj vznikl film a“Než se setmí“. Doporučuji každému shlédnout jak ta socialistická společnost na Kubě fungovala. Pro zastydle bojovníky tridniho boje asi dobře. Pak je otázka proč už nikde tento režim mimo KLDR neexistuje.

 6. tresen

  „Pravda, některé revoluce, například Washingtonova a Jeffersonova americká revoluce by se bez brutálního násilí a totalitních praktik proti vlastnímu obyvatelstvu neudržely….“

  Možná myslíte známou Jeffersonovu totalitní ústavu…..ta má opravdu brutální výdrž. :-)))

  • hans

   Ne nemyslím ústavu. Když píšu o „brutálním násilí a totalitních praktikách „, tak myslím brutální násilí a totalitní praktiky revolucionářů vůči jejich odpůrcům, vůči loajalistům. Čistky, zabíjení, vyhánění… Na začátku revoluce bylo např. v New Yorku (jestli se dobře pamatuji) cca třetina loajalistů. Na konci revoluce se tito loajalisté nalézali buď pod hlínou nebo v Kanadě.

   A mimochodem, ne já, ale vy sama mezi totalitní praktiky zahrnujete „ovládnutí všech mocenských institucí včetně soudů a kontrolních orgánů s cílem zabránit vystřídání stoupenců revoluce jejich odpůrci“. Podle vaší definice totality byl tedy Jeffersonův postup totalitní, když se díky jeho ústavě stoupenci revoluce zabetonovali u moci na několik století.

   • tresen

    Zajímavý výklad americké historie. Nicméně asi neovlivníte převládající pojetí, podle něhož otcové zakladatelé vybudovali základy demokratického zřízení, které nikdy nebránilo loajalistům, aby ho využívali, pokud raději nehodlali využívat služeb armády britských veličenstev.

    • embecko

     Nekdy si rikam, ze cim absurdnejsi namitka, tim vetsi uspech:
     Kuba 1960: 70 mrtvych na 1000 narozenych -> 2013: 4,2 mrtvych/ 1000 narozenych…takze jeste pred USA (5,8).
     Zdroj: CIA :o)

     • tresen

      To asi patří jinam, že?
      Autor, u kterého jsem se setkala s údaji o Kubě /vzhledem ke světové statistice kojenecké úmrtnosti/, je připisuje oficiálním výstupům OSN.
      Na ten článek odkazuju u Tribuna.

      • embecko

       Jo to patri dolu a jeste sem prijdou odkazy na OSN/ CIA. Ze byla batistova Kuba na 13. miste je zrejmy nesmysl.
       Ale tenhle komentar to system myslim pozdrzi take.

       • Ondřej

        Zajímavé hádky o to, kdo je lepší.:-ú. Přičemž Kuba je opět dokladem toho, že se jedná o zemi, odkud se masově emigRuje směrem do „vykořisťovatelského“ prostředí západu, ale nikdo se tam nehrne. To je jediná indikace, která mimo statisticky, které samozřejmě budou ti, co při nárazu na realitu odmítají exaktní důkazy ale dají na pocity a hlavně….emoce, odmítají jako zfalšované…

        Přičemž relevantní srovnání mezi zeměmi v Karibiku jsou, a to i jak to dělat bez krvavého diktátora a rámci vcelku slušného standardu liberální demokracie. Takže když jsme u statistik, pak bych dal na mínení lidí, jak jsou v dané zemi se svým živobytím spokojeni. Nejspokojenější je Kostarika. Proč ne Kuba?

        https://www.novinky.cz/cestovani/173166-kostarika-je-nejzelenejsi-a-nejstastnejsi-zemi-sveta-cesko-je-na-92-miste.html

        V zemi byla jen jedna občanský válka v r. 1948, po které následovalo, ano, čtete dobře, – rozpuštění armády…A dodnes žádnou nemá a světe div se, doposud nikdy nepotřebovala. Naproti tomu je jedna z nejvyšších kapitol státního rozpočtu vzdělávání které se podílí na státních výdajích až 30%.

        Jinak ve většině parametrů ekonometrie je Kuba v poli poražených oproti jiným latinoamerickým státům.

 7. MaB

  Sestra:
  Juanita Castro byla původně nadšená guerillera .V opozici proti diktatuře Fulgencia Batisty, i ona sdílela ideály svých bratrů. Když se Fidel dostal k moci, horlivě ho podporuje. „Když 8. ledna vítězně vstupuje Fidel do Havany, byl víc než můj bratr, byl můj hrdina,“
  I podle Juanity Fidel Castro ale zradil své ideály, když se obrátil ke komunismu a Sovětskému svazu.
  „Vystřízlivěla jsem, když jsem spatřila všechnu tu nespravedlnost,“
  „Nemůžu dál zůstat lhostejná k tomu, co se děje v mé zemi… Moji bratři Fidel a Raúl z ní udělali obrovské vězení obklopené vodou. Lidé jsou přibiti na kříž trápení vnucený mezinárodním komunismem.“

  Utopie se většinou obrátí ve svůj opak.

  Tato, „vytesáná do mramoru“ Ustavy – První dodatek, přežívá již 225 let :
  „Svoboda vyznání, tisku, projevu, právo lidu pokojně se shromažďovat a právo podávat státním orgánům žádosti o nápravu křivd.“

  • Janika

   Možná by se Juanitě víc líbilo, kdyby Kuba byla demokratická jako třeba Haiti. Většina obyvatel pod hranicí bídy, velká negramotnost, nedostupnost lékařské péče.

   „Polovina dětí na Haiti není očkována. Jen 40% obyvatelstva mělo přístup k základní zdravotní péči. Ještě před zemětřesením v roce 2010 byla skoro polovina všech úmrtí připisována HIV/AIDS, dýchací infekci, meningitidě a průjmovým onemocněním včetně cholery a tyfu, podle Světové zdravotnické organizace. Devadesát procent dětí na Haiti trpí nemocemi přenášenými vodou a střevními parazity. Přibližně 5% dospělé populace na Haiti je nakaženo virem HIV. Výskyt tuberkulózy (TBC) na Haiti je více než desetkrát vyšší než v jiných zemích Latinské Ameriky. 30.000 lidí každý rok onemocní malárii.“

   • tresen

    Jestlipak tušíte, Janiko, že než se Castro na Kubě chopil moci, byl ostrov na třináctém místě na světě v neonatální úmrtnosti a že se v tomhle ohledu propadl o mnoho míst?
    Haiti fakt není žádoucí příklad k následování. Kubánci si asi dokážou představit lepší. A Juanita taky.

    • Janika

     Tak měla možnost něco udělat podle svých představ. Každý má možnost. Jenže kritizovat ty, co to zkusili, je jednodušší.

    • hans

     Takže navrhujete nemocnice a kliniky zbourat, doktory a sestry zlikvidovat, a rodičky nechat ať se o sebe postarají samy? A pak jako neonatální úmrtnost klesne na minimum a Kuba bude zase třináctá?

     Uvěřím, až se nejdřív i se svým statistikem a ostatními souvěrci přestěhujete na nějaký svůj ostrov a tam realizujete váš liberální ráj bez lékařské péče.

     • tresen

      Kubánci by možná byli rádi, kdyby se za část peněz, které dosud šly na kliniky pro VIP a pro platící klienty z ciziny, opravily nemocnice pro obyčejné občany a nakoupil se materiál, který v nich zoufale chybí anebo je ho málo pro všechny, takže s ním část personálu nehorázně kšeftuje.
      Takové opatření bych navrhovala i já.

      • hans

       Taková opatření zavedl Castro první rok své vlády.

       O takových opatřeních v Česku antikomunistická propaganda mluvila celá 80. léta. Pak se ukázalo, že kliniky pro VIP jsou mýtus a ve ve všech zemích, kde se antikomunisté dostali k moci, provedli pravý opak: kliniky pro VIP se rozmnožily jak houby po dešti.

       • Ondřej

        SANOPS byl mýtus? Vážně? Proč všichni KSC potentati se.lecili tam a ne třeba v hrůzach jako byla napr. nemocnice Na Františku v Praze nebo v Brne nemocníce u sv.Anny,. ale ausgerechnet tam? Co ještě byl.mytus? Gulag?

     • tresen

      Tak ještě sežeňte obdobnou statistiku z poloviny padesátých let.
      Ten můj zdroj neuvádí absolutní čísla dětské úmrtnosti, ale mluví o relativním postavení zemí v celosvětovém žebříčku.
      UNICEF tvrdí, že od těch padesátých let klesla dětská úmrtnost celosvětově o 70% a že dnes její největší díl připadá na Afriku.
      V absolutních číslech tedy klesla všude jinde velmi markantně. Řeč byla o tom, že před Castrovým nástupem na tom kubánské zdravotnictví nebylo ve srovnání se světovou špičkou vůbec špatně a v tomto jednom ukazateli pak v žebříčku zemí pokleslo. Ne katastrofálně, to nikdo netvrdí.

      • tresen

       Omlouvám se, ta čísla tam jsou.
       Podle mne z nich vyplývá jedna zásadní věc: na kojeneckou úmrtnost měly nejspíš vliv nejrůznější faktory, ale forma státního zřízení to zřejmě nebyla.

       • hans

        Podle mne z čísel plyne, že forma státního zřízení vliv má.

        A hlavní zásadní věc, která plyne z čísel je, že vaše kritika Kuby ohledně třináctého místa a propadu je nesmyslný blábol. A že váš pokus o vykroucení se „Řeč byla o tom, že před Castrovým nástupem na tom kubánské zdravotnictví nebylo ve srovnání se světovou špičkou vůbec špatně… atd“ je opakovaný nesmyslný blábol.

        Protože zatímco v letech 50-55 v té tabulce Kuba s hodnotou 80.69 kolem 45 místa (třináctá Kanada 38.5) čiliže ve srovnání se světovou špičku naprosto mimo, v letech 80-85 je s 17.65 kolem 30 místa (třinácté Irsko 10.23). Výrazný vzestup. Zjevně spojený s charakterem režimu. Namísto vámi inzerovaného propadu z 13. místa dolů. V letech 2010-15 pak hodnota 5.5 kolem 40. místa (třinácté opět Irsko 2.93, USA cha cha 5.97), propad proti 80. letům (evidentně nijak nespojený s charakterem režimu) , ale stále vzestup proti Batistovi a lepší hodnota než v USA.

        A vy nám tu budete vykládat, že si Kubánci dovedou představit lepší zdravotnictví? Jasně. Už vidím jak chtějí zavést to, co mají v USA, které i s těmi ohromnými penězi, co vynakládají, mají horší výsledky, zato nekonečně více VIP klinik.

        Jediné co vám lze přičíst k dobru, je že na blozích aktuálně.cz se vyskytuje bývalý český diplomat Laně, jehož dnes vyjevené donebevolající hlouposti se vaše posty zdaleka neblíží.

        • tresen

         Hele, já jsem jen citovala článek na Blistech. Autor tvrdil, že má čísla z OSN.
         Ale ať už má pravdu tahle statistika anebo jiná, která popisuje dětskou úmrtnost v jiném věkovém rozsahu, ta čísla nepotvrzují báji o tom, jak komunisti vybudovali na Kubě dobré zdravotnictví, protože ho pouze převzali.
         Kdyby se ta úmrtnost snížila jenom na Kubě, měl byste pravdu, že je to režimem. Ale šla razantně dolů v mnoha zemích, samozřejmě včetně těch, které komunismus neokusily.
         Na tom, že v kubánském zdravotnictví, myšleno v tom pro obyčejné lidi, panují poměry, které Kubáncům nikdo nezávidí, samozřejmě trvám.

        • hans

         Že jste citovala Blisty není obhajoba, ale přiznání, že zdejší diskuze záměrně a vědomě zamořujete nepravdivou a lživou propagandou.

         Zbytek je opětovný blábol. Ta čísla – konkrétně sloupeček 50-55- vyvracejí báji o tom, že komunisti na Kubě převzali dobré zdravotnictví. Ta čísla – konkrétně sloupeček 80-85 – dokazují, že komunisti na Kubě vybudovali dobré zdravotnictví, které Kubu vyneslo v žebříčku prudce vzhůru. Ta čísla – kontrétně sloupeček 2010-15, vyvracejí vaši báji, že Kubáncům jejich zdravotnictví nikdo nezávidí. Samozřejmě že závidí. Minimálně ty stovky zemí, které jsou v žebříčku pod Kubou. Jako například zoufale neefektivní USA.

         • Janika

          Děkuji, hansi, za trpělivost s uváděním na pravou míru, a za Vaše komentáře pod tímhle článkem.

 8. tresen

  „Kubánská revoluce si vytvořila vlastní buržoazii, represivní aparát, který ji brání před kubánským obyvatelstvem, a byrokracii, která je také izolována od obyčejných občanů. Většinou byla však revoluce nedemokratická v důsledku nábožensko-mesiášských postojů jejího vůdce. Kubánská revoluce před několika lety zemřela: museli ji usmrtit ti, kdo jednají jejím jménem, aby zajistili, že se revoluce nepostaví proti jim samotným. Byla institucionalizována a udušena vlastní byrokracií, korupcí, protekcí a rigidností onoho tolik oslavovaného , kubánského revolučního státu. Na Kubě vládne útlak, jednotliví občané jsou neustále pod dohledem a každá skupina mimo stát je zakázána. Vznikl tak vulgární státní kapitalismus. Řekněme si to narovinu. Mladý vzbouřenec jako Fidel Castro by dnes na Kubě nebyl poslán do exilu. Byl by zastřelen.“
  Tahle slova napsal Canek Sanchez Guevara, vnuk slavného revolucionáře, který z Kuby odešel do Mexika. Zemřel v loňském roce, takže Castrův nekrolog si od něj nepřečteme.

  • hans

   Krčím rameny. Historie je plná vnuků, kteří si mysleli, že mají dědičný nárok na vládu a když se ukázalo, že slavné příjmení žádná privilegia nepřináší, začali režim považovat za úžasně nesvobodný. Zkušenost z pozorování pražského panoptika říká, že kdyby se takoví nějakou náhodou dostali k moci, zdi izolující je od obyčejných občanů minimálně zdvojnásobí (resp. místo zdí si koupí vily tisíce kilometrů za hranicemi republiky, např. v Portugalsku, že).

   • Nerevar

    V tamtom Portugalsku?

    Speciálně (a ne jenom) pro Vás:

    Omlouvali jste zločiny a vynášeli zradu?
    Sveďte to na Havla
    Mlčeli jste, i když tráva křičela?
    Sveďte to na Havla
    Psali jste, když se i inkoust červenal?
    Sveďte to na Havla
    Věřili jste, když ani půlnoc nevěřila svým očím?
    Sveďte to na Havla
    Byli jste vždy u koryta?
    Sveďte to na Havla
    Měli jste popravené za třísky při kácení lesa?
    Sveďte to na Havla
    Děvkařili jste se, když se i děvkám stahoval klín?
    Sveďte to na Havla
    Sloužili jste, když i feny zalézaly?
    Sveďte to na Havla
    Šplhali jste, kličkovali, mazali med?
    Sveďte to na Havla
    Přijímali jste pocty, když si i kámen odplivoval?
    Sveďte to na Havla
    Odsuzovali jste, když se i provaz styděl za oprátku?
    Sveďte to na Havla
    Štěkali jste, když zapíral hlas i poslední alík?
    Sveďte to na Havla
    Donášeli jste, když i udavači mluvili o špíně?
    Sveďte to na Havla
    Máte ruce od krve?
    Sveďte to na Havla
    Lízali jste paty a lhali, hrabali jste a žrali?
    Sveďte to na Havla
    Neslyšeli jste, co si štěbetali i vrabci?
    Sveďte to na Havla
    Přinutili jste šeptat i děti?
    Sveďte to na Havla
    Šlapali jste po spoutaných?
    Sveďte to na Havla
    Plivali jste po mrtvých?
    Sveďte to na Havla
    Opíjeli jste se cizími slzami a cizím potem?
    Sveďte to na Havla
    Všechno, všechno, všechno sveďte na Havla, muzikanti noci
    Sveďte to na Havla

    • hans

     Pro mne? K čemu mi to bude?

     Abych to citoval třešni, ondřejovi a spol… ? Že je jako Havel svedl k omlouvání zločinů a vynášení zrad a všemi tomu dalšímu? To bych nemohl, nemyslím, že Havel může za to co jsou. Takže pro mne vaše verše nejsou k použití. Nuda.

     • Nerevar

      To tradiční nadávání na Václava Havla je přinejmenším stejně laciné (jako okázalý antikomunismus mnohých). Každá zmínka o (nedoložených) zločinech Václava Havla je jen dalším rozhřešením Václavu Klausovi. Tady končí veškerá legrace.

      • hans

       On na něj někdo nadává? To mám štěstí, že se nepohybuji ve vašich kruzích.
       Říkat pravdu o jednom je rozhřešením pro druhého? To jako myslíte vážně? Pak bychmo nemohli říkat pravdu nikdy o nikom.

  • MaB

   Čeští politici se na Castrův pohřeb nechystají. Cestu neplánují ani zástupci KSČM.
   Ani Vladimir Putin se ho nezùčastní. Stejně tak ostatní evropští prezidenti.
   Proč ?
   Ministerstvo zahraničí ČR uvedlo, že se Česká republika „rozcházela s Fidelem Castrem v pohledu na vývoj ve světě.“
   V diplomatické řeči to znamená co ? Uznání, že byl Fidel diktátor ? A od diktátora se demokraté distancují .

   Jak známo, SSSR do začátku 90. let sponzoroval v rámci RVHP kubánskou ekonomiku. Ta po jeho rozpadu upadla do hluboké krize, kubánský socialismus bez „sponzorů“ nebyl životaschopný. A bez brutality by se tak dlouho neudržel.

   Diky Nerevarovi vime, na koho to svést …:)

   • Seal

    MaB, jediné, co svět zaznamenal z těch domácích šavlovaček kolem Castra, je to částečně citované prohlášení zamini. Plný text: „S Fidelem Castrem se Česká republika rozcházela v pohledu na vývoj ve světě. Jednalo se nicméně o výraznou osobnost, která svým významem přesáhla latinskoamerický region. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyjadřuje rodině Fidela Castra soustrast.“
    Váš citát se týká především toho, Castro hodně nevybíravě podpořil intervenci vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR. Formulace zamini je v tomhle ohledu mnohem diplomatičtější než vyjádření hradního šéfdiplomata Kmoníčka, který si teď v nějakém rozhovoru vzpomněl především na to, že máme vůči Kubě stamiliónové pohledávky z doby, kdy jsme Kubě pomáhali. Poslanci KSČM se nechali slyšet, že půjdou podepsat kondolenční knihu, která je vystavena na kubánském vyslanectví (na víc prý podle Dolejše nemají čas, protože se musí věnovat parlamentní práci. No a pokud jde o celosvětové srovnání včetně ohlášené účasti na pohřbu, tak základní informaci už nabízí wiki. Z EU zatím nejvyšší post zaujímá Tsipras, bývalý král Juan Carlos a exkancléř Schröder. Ale třeba i Z Francie tam máte hned dva ministry, zatímco u nás se to nejspíš odbude akorát velvyslancem, protože tahle účast asi tak nejlíp odpovídá té současné „ekonomické diplomacii“: https://en.wikipedia.org/wiki/Death_and_state_funeral_of_Fidel_Castro

   • PeeBee

    EMBARGO? nastroj svobody a demokracie. hodne lidi by zase neprijelo na pohreb francie… hodne lidi by to oslavovalo jako osvobozeni…

  • oh

   Docela by mě zajímalo, jestli si pisatelé těchto vznešených slov někdy dají tu práci, aby si spočítali, kolik fízlů by bylo potřeba na neustálý dohled nad každým jedincem. (Úplně by stačilo za nereálného předpokladu, že takový fízl je schopen neustálého nasazení v režimu 24/7/365.)

   • hans

    U fízlů nevím. V případě vojenské okupace je to tuším 1 voják-okupant na 20 okupovaných civilistů.

 9. hans

  V diplomatické řeči to znamená co ? Uznání, že byl Fidel diktátor ?

  Nikoliv. V diplomatické řeši to znamená, že Kuba je suverenní země, která svým zájmům dává přednost před zájmy USA. Což je pro polistopadového českého diplomata šokující kacířství. .

  A od diktátora se demokraté distancují.

  Ti demokraté, kteří berou demokracii vážně ano. To se ovšem netýká našeho MZV (ani vlády), ti, pokud si mohou vybrat mezi demokraty a diktátorem, vždy dají přednost diktátorovi.

 10. Ondřej

  O stavu v dané zemi a o charakteru vůdce země nejlépe vypovídají jeho děti. A je symptomatické, že děti komunistických tyranů se od svých otců obvykle distancují. Je to tak v případě potomka N.Chruscova a právě Fidela Castra. Byl to on kdo věznil svoji dceru Alinu, co ostře nesouhlasila s tvrdými represemi režimu sveho otce. Nakonec se jí podařilo s pomocí člena Castrovy ochranky uprchnout do Miami. Nevím nic o analogickem pripadu, který by se stal v západní liberální demokracii nějakému prezidentovi, že by jeho děti byly natolik zhnuseny jeho stylem vlády, že by emigrovaly do nějaké komunistické země.

  • hans

   Samozřejmě, že děti liberálně demokratických prezidentů nejsou zhnuseny stylem vlády svých rodičů a samozřejmě že neemigrují. Protože liberálně demokratický styl vlády jim zaručuje, že absolvují nejkvalitnější univerzitu v zemi nezávisle na svých znalostech, dokonce i v případě své praktické negramotnosti (např. Bush ml.) a obvykle zdědí úřad po tatínkovi (týž). Málokdo má dostatek sebedůvěry, aby z takto zabezpečeného pohodlného života emigroval do země, kde jeho kariéra bude záležet jen a jen na jeho schopnostech a dovednostech.

   PS. U „obvyklého distancu dětí“ se mám obtěžovat s googlením, nebo mohu rovnou předpokládat že blábolíte a realita je opačná – stejně u třešně?

   • Ondřej

    Jestli nepotismem nějaký režim vyniká, tak ten komunistický, znáte nějakou vládu která dynasticky vládne stejně dlouho jako Kimové 60 let a více? Castrova Kuba je také dobrý příkladem, Castrův syn se chystá ujmout vlády po smrti Raula. Ale jinak klidně můžeme pokračovat v těchto srovnáních. Třeba zjistíme, že současný Donald Trump je příkladný dělnický prezident. Krom toho, že chce obsadit velvyslankyně hnedka své dvě ženy, svoji dceru pověřit vedením úřadu vlády, pak jeho vláda je ukázkou „lidovosti“ jakou nemají ani ropní šejci v Dubaji. Ti ale nemají demokracii, a tak ani nemusí řešit střet zájmů.

    P.S. Googlit můžete jak chcete, nikdy nenajdete nic jiného že z blahobytného komunismu lidé utíkali po milionech a naopak z tyranského kapitalismu se do komunismu kvůli nesnesitelnému útlaku a vykořisťování nikdo nehrnul.

   • Ondřej

    A propos, kdybych měl brát vaši prokomunistickou propagandu vůbec vážně, pak vaše věta …jeho kariéra bude záležet jen a jen na jeho schopnostech a dovednostech“ (myšleno v komunistických režimech), myslíte, že doktoři filosofie a právníci pracující v kotelnách jsou právě tou „adekvátní kariérou“ pro ty co se, eh, „snaží“ a vycházejí jen ze svých schopností? ..:-)

    I když z těch vlastně nepochybně v případě disidentů museli vycházet i proto, aby se jimi nakonec stali…Jinak tyto do nebe volající propagandistické nesmysly, co tu píšete o realitě, kterou mnozí lidé zažili na vlastní kuži a kterou čas jasně zhodnotil jako režim, který nejenže napáchal strašné zločiny na těch, co měl údajně chránit, ale i ve srovnání ekonomického blahobytu zaměstnanců a kompletního měření kvality života /Human Development Index – HDI/, které měří kvalitu života i neekonomickými evaluátory, čistotou životního prostředí, délkou dožití, kvalitou inženýrské a sociální infrastruktury, tak režim kde vládly totalitní komunistické režimy ve srovnání s těmi kapitalistickými – totálně zkrachovaly. Na to vám dám statistik, že je do konce života nestačíte přečíst…

 11. MaB

  Mea Culpa – Film-documentaire.fr
  http://www.film-documentaire.fr/4DACTION/w_fiche_film/13414_1
  Fidel Castro se livre surtout à une (auto)critique de son propre régime, critique qu’il n’aurait probablement jamais acceptée d’un autre Cubain.
  Fidel Castro se zabývá především (sebe) kritikou svého vlastního režimu, kritikou, kterou by pravděpodobně nikdy nepřijal od jiného Kubánce

  • PeeBee

   vy jste s onfrejem skvela dvojka – cas jasne hodnoti, by pravdepodobne nikdy… kam na ty blbosti chodite?

    • PeeBee

     ti lide – narozdil od vasi malickosti – vedi proc:

     „…Fidel Castro, who embodied the purest ideals and longings of humanity until his last breath, will not be forgotten.“
     Kurdistan Communities Union

     „The Cuban people hold a special place in the hearts of the people of Africa. The Cuban internationalists have made a contribution to African independence, freedom and justice, unparalleled for its principled and selfless character.“
     Nelson Mandela

     „Fidel Castro was a master of principles and values, a protector of the people, a guide in the struggle against imperial domination, and he taught us how to face hegemonic forces…“
     Evo Morales

     • MaB

      A mají pravdu. Nevylučuje se tím, co říká sám Fidel Castro a co je samozřejmě pravda též.
      Byl si vědom toho, že realita je poněkud složitější…Je mu proto ke cti, že neviděl svět černobíle a že dovedl uznat i své omyly.

      „El tremendo problema del mundo es que lo han puesto a escoger entre el capitalismo, que mata de hambre a los pueblos, y el comunismo, que resuelve los problemas económicos pero que suprime las libertades, que son tan caras al hombre”.
      „Capitalismo sacrificios humanos … El comunismo sacrifica los derechos humanos.

      • MaB

       Preklad:
       „Enormní problém světa je v tom, že máme na vybranou mezi kapitalismem, který lidi vyhladoví a komunismem, který vyřeši problémy ekonomické, ale zruší svobody, které jsou tak drahé člověku.“
       „Kapitalismus obětuje lidi…A komunismus obětuje lidská práva.“
       (Fidel Castro)
       Zdroj:
       El ‚marxista‘ Fidel Castro – La Cuba de Fidel Castro |Martí, Habana …
       profesorcastro.jimdo.com/el-marxista-fidel-castro/
       Velmi zajimavé je, jak vid Fidela synovec Ernesto ‘Che’ Guevary (dole)