Kanadská novinářka o Aleppu

Překlad Sam Elles, převzato odtud.

Za dvě minuty rozmázla kanadská žurnalistka západní sdělovací prostředky, které rozšiřují lži o vojenské operaci Ruska v Sýrii.

aleppo

Západ pokračuje v prolévání krokodýlích slz za východní Aleppo a obviňuje Rusko z násilí na civilním obyvatelstvu Sýrie. Žurnalistce z Kanady stačilo pouhých pár minut, aby rozcupovala demagogii a lež západní antiruské propagandy.

V OSN proběhla konference s názvem „Proti propagandě a změně režimu v Sýrii“, v jejímž průběhu se norský kolega podivil kanadské novinářce Evě Bartlettové, „jak si může dovolit obviňovat ústřední západní média ze lži o reálné situaci v Sýrii“. Za pouhých pár minut žurnalistka rozebrala jejich mýty o „kvalitě tisku“, které sami o sobě vyhlašují.

„Na základě jakých nezávislých údajů děláte soudy o Sýrii a přáních Syřanů a proč obviňujete západní tisk ze lži, a taktéž obviňujete ze lži mezinárodní organizace v Sýrii? Proč nemůžeme důvěřovat zdokumentovaným faktům o bombardovaných nemocnicích a civilního obyvatelstva? Jak můžete ospravedlnit to, že nás všechny nazýváte lháři?, – zeptal se Christofor Roneberg z populárních norských novin Aftenposten“

Odpovídá Eva Bartlett:

„Ovšem, i v médiích, která se zkompromitovala, jsou čestní novináři. Ale pojďme začít vaší otázkou o mezinárodních organizacích v Sýrii. Řekněte mi, jaké mezinárodní organizace se nacházejí ve východním Aleppu? Mohu vám to říct sama – žádné takové tam nejsou.

Tyto organizace zakládají své úvahy na pozorováních „syrské služby lidských práv“, umístěné ve Velké Británii, ve které pracuje až jeden člověk. Zakládají své články na informacích kompromitovaných skupin, jako jsou „Bílé přilby“, založené v roce 2013 jedním britským důstojníkem. USA, Británie a Evropa dali této skupině 100 miliónů dolarů.

Skupina vyhlašuje, že jejich posláním je – záchrana civilního obyvatelstva; jenže ve východním Aleppu o nich nikdy nikdo neslyšel. „Bílé přilby“ prohlašují, že jsou „neutrální“, přičemž ovšem jejich představitelé nosí zbraně a procházejí se po mrtvolách syrských vojáků. Jejich videozáznamy rovněž vzbuzují skepsi – jednu a tutéž dívku ukazují v různých reportážích z různých míst. Tudíž – nelze jim věřit. A věřit nelze ani dříve zmíněné syrské službě lidských práv – prostě nemají zdroj informací v příslušných místech.

A teď o záměrech ovládaných mediálních koncernů. Záměrem je režimní změna v Sýrii. Jak můžeme mluvit o tom, že v Sýrii probíhá občanská válka? Jak můžete až dodnes tvrdit, že protesty probíhaly v Sýrii mírně, bez použití násilí? Takhle to určitě nebylo. Jak se můžete držet myšlenky, že syrská vláda útočí na civilní obyvatelstvo Aleppa? Všichni lidé, pocházející z oblastí uchvácených tzv. povstalci, mluví o něčem jiném“, uzavřela žurnalistka.

https://youtu.be/LNV3mPTYm2s

Stojí za zmínku, že sama Eva Bartlett nejednou pobývala v Sýrii a s činností západních médií je dobře obeznámena. Stejně dobře zná „Bílé přilby“ a jejich činnost na Blízkém východě. Mimo to byly „Bílé přilby“ nejednou usvědčeny z falšování důkazů o utrpení civilního obyvatelstva v souvislosti s údajnými ruskými nálety. Kupříkladu loni v září ukázaly fotografie, kterými chtěly přesvědčit světovou veřejnost, že ruské vzdušně-kosmické síly bombardují obytné čtvrti. Ukázalo se, že tyto fotografie byly pořízeny v Palestině týden předtím, než ruská letecká operace v Sýrii začala. Kromě toho se ve sdělovacích prostředcích objevily informace o spojení výše zmíněné mírotvorné organizace s teroristickým uskupením „Front an Nusra“.

Zdá se, že západní média a politici, spouštějící hysterii o „vlně ruské dezinformační kampaně“, ve skutečnosti sami vyrábějí falešné zprávy a jsou zdrojem demagogické propagandy.

 

 1. Ondřej

  Channel Four News: Obvinění od Evy Bartlettové se nezakládají na pravdě

  Zpravodajství Channel Four News velmi pečlivě analyzovalo tvrzení kanadské novinářky Evy Barlettové, která píše blog pro server Russia Today a hájí režim Bašára Asada, že informace o zraněných dětech, zachráněných v Aleppu tamějšími Bílými helmami, jsou falešné. Podrobnou analýzou a srovnáváním mnoha zdrojů dokazují Channel Four News, že obvinění Barlettové jsou nesmyslná

  https://www.channel4.com/news/factcheck/factcheck-eva-bartletts-claims-about-syrian-children

  • tatko

   ..Ondřeji,ospravedlňujem sa za falošné video,ktoré som vložil nižšie,ale.. keď ono sa na to „tak hezky kouká“ .. :-) …príjemné Vianoce , želám!

  • Seal

   Ano, takhle to pak dopadá, když někdo dlouhou tiskovku, která chce informovat o celkové situaci v Sýrii, shrne to virálu v délce 3,5 minut. Tohle Channel 4 opravdu neměl těžké a jednoduše tím smáznul i to, co Bartlettová psala nebo říkala o situaci v té části Sýrie, která z reálných důvodů Asada podporuje. No těm, co zkrátka tak nebo onak „vědí“, to stejně může být jedno, ale pokud byste snad, Ondřeji, narazil na někoho, kdo „rozstřelil“ i tu kritiku Independentu, že ty informace via aktivisté ve východním Aleppu byly zkrátka „víc propagandou než zpravodajstvím“ tak mi dejte prosím vědět. Rád bych se totiž dozvěděl i to, jak to třeba bylo s těmi „posledními vzkazy z Aleppa“, kterých v době, kdy se už reálně jednalo o ukončení bojů, najednou začal být plný FB a twitter.

 2. tatko

  ..vlastne ani neviem,čo by som k tomuto dodal… ..stačí sa dívať a premýšľať… ..premýšľať.. ..Aleppo – Berlín.. .

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s