Čína polapila v Jihočínském moři ponorkový dron USA

Napsal Phil Stewart, Washington
Překlad Sam Elles, převzato odtud. 

dron

Na této nedatované fotografii je vidět USNS Bowditch, oceánografická průzkumná loď amerického námořnictva.

Čínská válečná loď zajala ponorkový dron, vypuštěný z americké oceánografické lodi v Jihočínském moři, což vyvolalo formální diplomatický protest a požadavek jeho navrácení, jak v pátek uvedli američtí představitelé agentuře Reuters.

Dron byl chycen 15. prosince – první úlovek tohoto druhu v této době – okolo 50 námořních mil severozápadně od zálivu Subic na Filipínách, řekli američtí představitelé.

„UUV (unmanned underwater vehicle – automatické podvodní zařízení) prováděl legálně vojenský průzkum ve vodách v oblasti Jihočínského moře“, uvedl jeden funkcionář pod podmínkou, že zůstane anonymní.

„Je to svrchované, chráněné plavidlo, zřetelně označené anglickým nápisem NEODSTRAŇUJTE Z VODY, a je vlastnictvím USA,“ řekl úředník. ¨

Pentagon na tiskové konferenci incident potvrdil a řekl, že dron používá komerčně dostupné technologie a stojí kolem 150.000 dolarů.

Nicméně, Pentagon bere čínské zajetí dronu velmi vážně, protože se prakticky jedná o americké vojenské vlastnictví.

„Je náš, a je jasně označen jako náš a rádi bychom jej dostali zpět. A rádi bychom, aby se to již neopakovalo,“ řekl mluvčí Pentagonu Jeff Davis.

Jak se vyjádřil senátor Ben Cardin, reprezentant Demokratů v Senátním výboru pro zahraniční vztahy, „zabavení dronu je pozoruhodně bezostyšným porušením mezinárodního práva.“

Tajemník amerického námořnictva Ray Maybus prohlásil, že „rozpínavá Čína“ je jeden z důvodů, proč U.S. námořnictvo potřebovalo rozšíření své flotily na 355 lodí, včetně 12 letadlových lodí, 104 velkých křižníků, 38 výsadkových lodí a 66 ponorek.

Tato konfiskace ještě zvýší obavy z čínské vojenské přítomnosti a jejího agresívního postoje ve sporném Jihočínském moři, včetně militarizací jejích námořních základen.

Shoduje se to s „řinčením zbraní“ z čínských státních médií a některých čínských vojenských představitelů poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump vyjádřil pochybnost, zda se má Washington nadále držet téměř čtyřicetileté politiky uznání Tchaj-wanu jako součásti jediné Číny.

Americká výzkumná společnost tento týden zveřejnila nové satelitní snímky, potvrzující, že Čína nainstalovala zbraně, včetně protiletadlových a protiraketových systémů, na všech sedmi umělých ostrovech, které vytvořila v Jihočínském moři.

Mira Rapp-Hooper, vedoucí pracovník „Centra asijsko-tichomořského bezpečnostního programu pro Novou americkou bezpečnost“ řekl, že Čína bude jen těžko vysvětlovat své počínání.

Tento krok znamená velkou eskalaci napětí a pro Peking bude velmi těžké jej legálně ospravedlnit, řekl výslovně Mira Rapp-Hooper.

Uloupený

Dron je součástí veřejně přístupného shromažďování oceánografických dat, včetně slanosti, teploty a čistoty vody, dodal americký představitel. Data mohou pomoci informovat americké vojenské sonary, protože zmíněné faktory ovlivňují zvuk.

Bowditch je v americkém námořnictvu lodí s civilní posádkou, která provádí oceánografickou práci. Načítala právě výsledky ze dvou bezpilotních dronů, známých též jako mořské kluzáky, když jim loď třetí třídy čínského námořnictva Dalang vzala druhý z nich.

Oficiální představitelé uvedli, že Bowditch byla pouhých 500 yardů od dronu, když zpozorovali čínskou loď a požadovali, aby jim dron vrátila. Čínská loď potvrdila příjem, ale neodpovídala, uvedl mluvčí Pentagonu Davis.

„Jediné, co řekli, když se z místa vzdálili, bylo: vracíme se k normálnímu provozu“, podotkl Davis.

Spojené státy vznesly formální protest prostřednictvím diplomatického kanálu, v němž zahrnuly požadavek okamžitého navrácení dronu. Čína jej vzala na vědomí, ale nijak neodpověděla.

Zabavení dronu se událo den poté, co čínský velvyslanec ve Washingtonu řekl, že Čína nikdy nebude vyjednávat s Washingtonem o otázkách, týkající se její svrchovanosti a územní celistvosti.

„Základní normy mezinárodních vztahů by se měly dodržovat, a ne ignorovat, a rozhodně by neměly být vnímány jako něco, s čím můžete obchodovat,“ pronesl ve středu velvyslanec Cui Tiankai ve své řeči k vedoucím pracovníkům amerických špičkových firem.

Nespecifikoval ovšem, že jde o reakci na Tchaj-wan a Trumpův telefonický rozhovor s tchajwanským prezidentem z 2. prosince.

Tento telefonický rozhovor byl prvním kontaktem tohoto druhu u nově zvoleného amerického prezidenta od doby, co prezident Jimmy Carter přerušil diplomatický kontakt s Tchaj-wanem v roce 1979 a uznal Tchaj-wan jako součást „jediné Číny“.

 

 

Reklamy

16 comments

 1. Janika

  Radovali jsme se (někteří z nás), že s příchodem Trumpa se zlepší vztahy USA s Ruskem a hrozba světové jaderné války se sníží. Jen se obávám, aby se ohniskem vzniku konfliktu nestaly jiné oblasti, třeba zrovna Čína…

  • embecko

   No nevim, ale podle meho nemame zadne dobre vychodisko a jedinym meritkem tu muze byt uvaha „valka bude-valka nebude“. Pokud valka nebude, zrovna malo to neni, ale uspokujujici take ne.
   Podle meho se Trump scuchne s Putinem a vytvori mezinarodni konglomerat a vysajou spolu celou Evropu :o)
   Cina jim k tomu bude delat stafaz a protoze ma miliardu organizovanych obyvatel, nikdo si na ni netroufne.

 2. Ondřej

  Poté, co Čína, co byla Mezinárodním soudem odsouzena, že je to ona kdo porušuje mezinárodní právo v Jihočínském moři, a militarizuje Spratlayho ostrovy, staví umělé ostrovy, okolo kterých vymezuje „své“ výsostné vody, co jsou jinak vedeny jako mezinárodní vody s volným pohybem pro všechny, tak Trump není důvodem, ale vhodnou záminkou. Nakonec zabavit něčí majetek je v mezinárodních vodách zločin, tak jako tak, takže tento incident může vyvolat jen drobné strkanice, ovšem na velmi závislém postavení Číny na koupěschopném postavení západu i toho, že je ve srovnání s USA vojensky nepoměrně slabší, to nic nemění. Navíc uzemní spory v Jihočínském moři mají s Čínou snad všechny ostatní země. Jde o princip ne o pakt loajality či snad „obchodu“ pomůžeme Vám v tom a tom výměnou za to, že nevznesete územní nároky, na které máte historicky a geograficky právo, výměnou za to, že my Vám zase…

  Nakonec ještě jsem vážně neslyše o toml, že by si někdo mohl vymínit aby druhý s někým nesměl mluvit (tedy bez ohledu na dobu, kdy byl vynalezen telefon),…Toho by asi nebyl schopen dosáhnout ani Alexandr Makedonský ve svých državách, aby se třeba Řecko (resp. některé řecké městské státy) nesměly bavit třeba s Peršany, které on upřímně nesnášel a ostatní by to bezvýhradně respektovali.

  • Seal

   Právě jste mi teď připomněl jednu dámu od Adama B. Bartoše, když reforovalala v jednom diskusním pořadu o té jejich poslední demonstraci 17. listopadu na Letné: „Uviděla jsem jednoho pána s americkou vlajkou. A fakt jsme se zarazila, protože se na první pohled nedalo poznat, jestli je ještě jejich, anebo už náš…“ V tomhle případě, Ondřeji, se dá asi jenom těžko pochybovat o tom, že na začátku zajetí té miniponorky stojí Trump a jeho nová americká rétorika.

   • Ondřej

    Ale já přeci řekl, ze si nemyslím, že byl v tom Trump…

  • oh

   Máte v tom trošičku hokej, Ondřeji. Umělých ostrovů si můžete vybudovat kolik chcete, ale podle Úmluvy OSN o mořském právu taková umělá konstrukce nezakládá žádné nároky na cokoli: „Umělé ostrovy, zařízení a stavby nemají status ostrovů. Nemají vlastní pobřežní moře a jejich existence se nedotýká vymezování pobřežního moře, výlučné ekonomické zóny nebo kontinentálního šelfu.“
   ČLR a pár dalších zemí, jako Filipíny, Vietnam, Malajsie, Brunej, Čínská republika (Taiwan), své nároky v této oblasti odvozují od údajného nároku na Spratleyovy ostrovy. (Za tenhle „vlastnický guláš“ vděčí lidstvo a právníci se specializací na mezinárodní právo rozpadlému koloniálnímu panství Velké Británie, Francie a Japonska.)

  • hans

   Nakonec zabavit něčí majetek je v mezinárodních vodách zločin

   Minimálně podle podle naší (tj. americké) interpretace mezinárodního práva nikoliv.

   Důkaz: roku 1962 USA zakázaly sovětským lodím vplout do jistých částí mezinárodních vod s tím, že pokud do nich zaplují, budou zničeny. No protože žádný americký ani jiný západní demokratický a svobodymilovný odborník na mezinárodní právo, nikdy neřekl, že Kennedy a jeho vláda byli zločinci, tak jejich vyhlášení nebylo zločinnou zvůlí, ale legální čin v souladu s mezinárodním právem. A když je v souladu s mezinárodním právem zavraždění lidí a zničení něčího majetku v mezinárodních vodách, nepochybně je legální i pouhé zabavení majetku.

   A protože ondřej výše uvedená fakta zná, ale záměrně píše opak, lze ho nazvat lhářem.

 3. Sam Elles

  V Turecku zavraždili ruského velvyslance Karlova. Hrdinný islámista střelil neozbrojeného člověka do zad, v momentě, kdy zahajoval vernisáž. Tak nám to zase houstne, paní Mullerová.

 4. Ondřej

  Tady je v deníku Guardian popsáno technologické pozadí incidentu, takže bych to viděl jako spíše na vítanou příležitost pro Číňany, jak svoje technické zaostávání ve vojenské oblasti, posílit zkopírováním nějakého západního patentu….

  Sebastian Brixey-Williams of the British American Security Information Council said: “Nuclear states are increasing anxious about unmanned underwater vehicles (UUVs, or underwater drones) autonomously tracking their nuclear ballistic missile submarines (SSBNs), making them vulnerable to antisubmarine warfare. This is an issue for China in particular, whose SSBN fleet is small and noisy. Though the USNS Bowditch is an oceanographic ship and may sound harmless, the kinds of data it is collecting will make Chinese submarines easier to find over time.

  “China therefore accomplishes a number of things by seizing a US underwater drone,” Brixey-Williams said. “It allows Chinese scientists to better understand the US’s offensive technical capabilities in this area, and potentially allows them to reverse-engineer them, bringing gains in both the commercial and military spheres.”

  https://www.theguardian.com/world/2016/dec/16/china-seizes-us-underwater-drone-south-china-sea

  • hans

   Z toho, co jste si z textu vybral a co jste pominul, lze učinit závěry o vás, o Číňanech však ne.