„Pan NE“, Lavrov – buldozer, přivádějící Clintonovou k šílenství

Přeložil Ladislav Sýkora, zdroj.

Celý západní svět naše (ruské) politiky neustále upřeně pozoruje. Někteří se doslova stávají legendami tisku. Jedny z největších švédských novin «Svenska Dagbladet», věnovaly ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi celý článek. Materiál vyšel pod poněkud pletichářským názvem «”Mr Njet” Lavrov – bulldozern som drev Clinton till vansinne» («Господин Нет» Лавров — бульдозер, доводивший Клинтон до психоза. Viz titulek.)Celý článek je docela zajímavý, a – což je neméně pozoruhodné, není tak žlučovitě protiruský, jak se poslední dobou stává. Vydání oceňuje vysoké Lavrovovo diplomatické umění a jeho kompetentnost. „Bojí se ho, a jsou jím nadšeni“, píšou noviny.S čímž se dá jen těžko nesouhlasit. Lavrov je na mezinárodním kolbišti významnou osobností.

Švédští žurnalisté se podělili se svými dojmy z ženevských rozhovorů, kterých se Lavrov zúčastnil.

lavrov

Jak «Svenska Dagbladet» správně postřehly, v průběhu nekonečných debat vypadal Lavrov důstojně: v elegantním obleku, ve svých vyjádřeních klidný a jistý. Ruský diplomat doslova přiváděl k šílenství jak Hillary Clinton, tak Condoleezzu Rice. Americké představitelky si mohly jen rvát vlasy a skřípat zubama: Lavrov si pevně stojí za svým. Proto jej Švédové pojmenovali „Pan Ne“.

Noviny zároveň upozorňují na Lavrovovo zvláštní kouzlo: užívá si život a rád zažertuje. Švédové ruského diplomata samozřejmě nepovažují při rozhovorech za zrovna příjemného protivníka. Což, konec konců, není divu. Clintonová by to potvrdila. Náš ministr prostě obhajuje naše zájmy, které, ó jaký div, se ne vždy shodují se západními. To ovšem Lavrovovi nebrání zůstávat ve své práci opravdovým profesionálem. A na to Švédové upozorňují.

 

Reklamy

5 comments

 1. Janika

  Děkuji za překlad, Same. To je pozitivní článek, pan Lavrov patří k nejsvětlejším stránkám světové politiky. Jestli to není přímo jednička světové politiky :-).

  • MaB

   Ano, S. Lavrov je velmi uznávaný zkušený a moudrý politik, pro kterého je diplomacie vztahem mezi státy, nikoliv mezi politickými režimy,
   Je to pragmatik, který mluví s každým, jak s Hamásem, tak s Izraelem, se syrskou opozicí stejně jako s el- Assadem, se Saúdskou Arábií jako s Íránem….
   Pokud vím, vždy usiloval o rovnováhu sil ve světě, což je, jak vytrvale opakuje, jediná záruka míru, stejně jako princip svrchovanosti a celistvosti států.
   Proto je velká škoda, že prezident Dmitrij Medveděv neuposlechl v r. 2011 varování „Pana Ne“ a rozhodl, že Rusko nebude vetovat usnesení 1973 o intervenci v Libyi. S. Lavrov tehdy upozorňoval na nebezpečí, že je možné interpretovat ho příliš široce a fakta ukázala, že měl pravdu. Anglo-francouzský zásah v březnu 2011, který měl zajistit ochranu obyvatel v Benghází, svrhl Kaddafiho v říjnu. Jak katastrofální to má důsledky, vidíme dnes..

   • Janika

    Děkuji za tuhle poznámku, MaB. Říkala jsem si, jak se asi pan Lavrov projevoval ohledně Libye, jsem moc ráda, že mě nezklamal. Zato Medvěděv, to je od pohledu průměrný člověk, kariérista, slizký a všeho schopný, neumí být v ničem pevný. Divím se, že ho Rusové zvolili.