Taktarov odmítl hrát v americkém filmu Rusa, zabíjejícího Ukrajince

Přeložil a dodatek napsal Ladislav Sýkora

Herec dodal, že ačkoliv mu nabídli velký honorář, roli odmítl.

Herec Oleg Taktarov

Herec Oleg Taktarov

 

Moskva, 19. února /TASS/ Sportovec a herec Oleg Taktarov odmítl nabídku americké společnosti sehrát ve filmu roli Rusa, který zvířecky zabíjí Ukrajince.

„Nedávno jsem jel ve vlaku a pročítal si poštu, co mi došla. Byl mezi ní i dopis mého agenta. Čtu scénář: pokojná obyvatelé ukrajinské vesnice jsou zvířecky pozabíjeni ruskými separatisty; dále šlo o nějaké sestřelené letadlo, atp. Dočetl jsem, a bylo mi jasné, že to hrát nebudu. To je normální lidský postoj“, řekl herec.

Když se zmiňoval o honoráři, uvedl, že šlo o docela velkou částku. „Když mi někdo něco nabízí, jde obvykle o peníze, co by stačily na rok života.“ Taktarov odmítl uvést název filmové společnosti, pouze podotkl, že se jedná o americký film.

Když mluvil o své tvůrčí činnosti, sdělil, že pracuje v Holywoodu na snímcích dětského filmu o zombi, a také hraje ve velkém ruském projektu podplukovníka ruské tajné služby.

Oleg Taktarov je ruský a americký sportovec a herec. Šampión a vítěz mnoha sportovních turnajů. Vystupoval v zápasnické soutěži UFC pod pseudonymem „Ruský medvěd“. Po bleskových vítězstvích dostal nabídku pracovat ve filmu. Je známý z filmů Poklady národa, Špatná společnost a Právo zabít.

Zdroj: http://tass.ru/kultura/4036590

Důvod, proč jsem zprávu TASS_u přeložil:

Není mnoho herců, odhodlaných chovat se jako lidé. Zvláště když jde o peníze. U nás za socialismu sloužili svým pánům do roztrhání těla, pak bez větších výjimek (všechna čest paní Heleně Růžičkové) obrátili, a vesele hrají pitominy od Havla a jiné, ještě horší ptákoviny, co falšují naši nedávnou minulost až do absurdity. Proto mě ten článek zaujal. Snad u Taktarova nejde jen o pózu.

 1. Janika

  Vzhledem k tomu, jaký je v tomto byznysu boj o přežití, je takové odmítnutí hodno úcty. I když Američané to natočí stejně, s jiným hercem, a miliony občanů po celém světě to budou takzvaně „žrát“. Zrovna tak, jako natočili tu příšernost o Benghází (teď nevím přesný název). Když ale v takových filmech v rolích záporáků účinkují herci příslušné národnosti, je to jistě působivější. Nedokážu posoudit, jak je obtížné najít kvalitního herce, který je ochoten takto plivat na svou vlast.

  Ten dodatek o zkreslování minulosti mi připomněl současný seriál Bohéma. Neviděla jsem ho, unikl mé pozornosti. Včera jsem náhodou zahlédla, že to má být o osudech velikánů jako Marvan, Burian atd., což mi připadalo zajímavé. Tak jsem asi v půlce dílu na seriál přepnula. Zjevil se mi provinilý a vědomý si vlastního hnusného počínání obličej herce, který přijal roli Fučíka. S přísným fanatickým odsudkem ho stírala „ušlechtilá“ semetrika, znechucená jeho přijetím této role. Semetrika byla kladnou postavou, protože antikomunistka, její dceruška měla načesané vlásky a na šatičkách hezký límeček (tak se to asi slušelo pro antirežimní dětičky) a zírala na scénu smutně a vnímavě – i děti to prostě cítily, co je dobro a co zlo. Já bohužel asi ne, okamžitě jsem televizi přepnula, tohle bych prostě nevydržela :-).

 2. Ondřej

  otázka je, jestli vůbec záměr natočit takový film existuje. Napsat odmítl jsem nabídku zabíjet ve filmu (americkém) bez jakékoli konkrétních údajů, lze napsat 100x denně. Možná by bylo lepší odhalit takovou americkou brakovou propagandu s jasnými důkazy par excellence.

  Podobně jako to udělala (agentura se stejným názvem) v době SSSR sovětská propaganda s americkým filmem Rambo. Většina lidí na západě odsudky takového filmu (byť za účelem vědomí, že je v té kritice jako hlavní účel sovětská režimní propaganda) neměla problém přijmout. Pamatuji se, jak jsem byl prepubertální dítě a strašně jsem chtěl vidět, co to ti zlotřilí Američané natočili za masakr kde stříká krev a kde si vymysleli vojenské zajatce ve Vietnamu, co tam měli být drženi dlouho po skončení války. Bohužel v době, kdy bych se na takový film už mohl podívat se mi už ani nechtělo, když byly známy okolnosti za jakých ukrutností se dopustili Američané ve Vietnamu a kdy kritika psala že krom akčnosti a vlastní propagandy se jedná o řemeslně kvalitně natočené dílo. Nicméně filmy s historickou vypovídací hodnotou by asi dopadly stejně. Nevím, jak by se dotyčný zachoval, kdyby měl hrát ruského vojáka jak zvířecky zabíjí Poláky ve Wajdově filmu Katyň. Jistě by měl stejné právo odmítnout, otázka je, jak by to zdůvodnil. Že se jedná o lež, by mu možná asi u několika nacionalisticky založených lidí v Rusku pomohlo, ale zároveň poněkud zdiskreditovalo pro další mezinárodní angažmá.

  Je jasné, že taková zpráva v Rusku nadchne. Moje otázka zní, vážně má Rusko vydávat takovéto nekonkrétní a tudíž neověřené zprávy zapotřebí?

   • Sam Elles

    Téměř každý český herec hrál v socialistických filmech z donucení. Všichni byli vlastně silně protikomunisticky zaměření. – Připomíná mi to, jak se 10 let po válce na Slovensku objevovali stále noví a noví partyzáni. :-)

   • tresen

    Anticharta jen navázala na hnusnou protektorátní tradici. I v tom dvaačtyřicátém možná v Národním bylo pár takových, co hajlovali z přesvědčení.

   • tresen

    Pár ruských vrahounů už si Tartarov střihnul /docela přesvědčivě/ a jeho snaha zdrhnout z téhle herecké škatulky je pochopitelná, ale souvislost s předsedy ONV mi uniká. Pochybuju, že něco takového Hollywood nabízí. Žeby nějaký nový Troška?

    • Janika

     To byla reakce na Vaše všeobecné konstatování, nepsala jste nic l tom, že se to týká jen Hollywoodu:
     Nemám za zlé žádnému herci, že odmítne roli bestiálního vraha.“

 3. Nerevar

  Zřejmě neměl na krku tři hypotéky, trofejní manželku, děti na „lepších školách“, atakdále. Připomínám jen Mádla s Issovou (jakož i celý ansámbl Cejvického divadla v Praze) kteří z plátna/obrazovky prakticky neslezou. O nadšených recenzích v mainstreamu raději nemluvit. Zachovat si rovnou páteř také stojí peníze, při vší úctě.

  • Sam Elles

   Hypotéka je potvora. Ta donutí vyznávat tu „správnou současnou víru“, jen to fikne. Mně ani tak nevadí, co herci hrají, pokud nezneužívají svou popularitu k prosazování nějaké ideologie. Takový Svěrák mně svým posluhováním Schwarzenbergovi znechutil už navždy. Je mi zle, jen ho zahlídnu. (Tím se nepokouším tvrdit, že pan Zeman je anděl, aby nedošlo k mýlce.)

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s