Citát na víkend

Nikdy se neciťte svázanými s nějakým územím a zemí jako takovou. Bránit není třeba území, zemi, ale zřízení – pokud vám vyhovuje. Ale jakmile máte pocit, že zřízení, vláda se přiklání k blbcům a darebákům – zahoďte všechno – a utečte kamkoliv. S. Lopatnikov

http://sl-lopatnikov.livejournal.com/1608250.html

 

 1. Ondřej

  Bránit zřízení a ne území, jinak emigrace? Naprosto spravne! Jsem prekvapen, že se s panem Lopatnikovem na něčem 100℅ne shodnu.

   • Ondřej

    Máte pravdu, ani nemohu. Šlechta byla prostřednictvím právě renty z půdy vždy proti zájmům prostých lidí, kteří by i bez půdy se dokázali o sebe postarat. Nicméně půdni vazalstvi tomu po dlouhou dobu bránilo.

  • Janika

   Bingo! Nedává to smysl, tenhle názor, také proto, že se nemůže týkat všech lidí. Je to jen o jedincích, co si myslí, že jsou víc, než druzí.

 2. MaB

  S tím by jistě souhlasil i Milan Kundera:
  «J’ai préféré ma liberté à mes racines. La langue tchèque m’appelle: reviens à la maison, voyou! Mais je n’obéis plus. Je veux rester avec la langue dont je suis éperdument amoureux.»
  «A ma grande surprise, j’ai été heureux dans mon exil dès la première minute»,

  „Dal jsem přednost své svobodě před svými kořeny. Čeština mě volá: vrať se domů, lumpe ! Ale já už neposlouchám. Chci zůstat s řečí, do které jsem šíleně zamilován.“
  „K mému velkému překvapení jsem byl šťasten ve svém exilu od první minuty“.

  Není divu. Spisovatele, který byl doma na indexu a v r. 1979 zbaven svého občanství, přivítali do nové vlasti „s otevřenou náručí“ lidé jako Louis Aragon, který napsal předmluvu k Plaisanterie (Žert) a slavný nakladatel Gallimard, který ho vydal…
  Celé dílo velkého francouzského spisovatele českého původu je dnes shromažďěno v prestižní knihovně Plejády, kam se dostal – a to je zcela výjimečné – už za svého života.

  • Janika

   Možná bych ve Francií byla taky šťastná. Moje babička tam žila, táta se tam narodil. Ano, toužím po Francií celý život :-).
   Ale ty kořeny, to je zlá věc. Vaculík psal o lidech bez kořenů – „Není domluvy se syntetickými lidmi“.

   • dixi

    Nikdy nemohou odejít všichni, a je-li jich hodně ?Jak to vypadá, když se stěhují ze své země ti, kterým nevyhovují podmínky doma, vidíme dnes.

   • MaB

    ad Janika: Váš tatínek tedy mohl být Francouz:
    Každé dítě narozené ve Francii rodičům, kteří jsou cizinci, získává francouzskou státní příslušnost ve věku 18 let, pokud do té doby žilo ve Francii nebo mělo své trvalé bydliště ve Francii nepřetržitě či přerušovaně po dobu nejméně 5 let ve věku od 11 let.

 3. tresen

  Naštěstí jsme každý jiný. Uniformita je zabiják kultury. To se týká i obtížné shody na osudovosti vztahu k zemi původu. Velké dary nám zanechali jak tvůrci spjatí s rodnou hroudou, tak i tažní ptáci.

 4. MaB

  Svět se změnil.
  V dnešní době asi jen málokdo zůstává celý život v domě svého dětství. Jako je i mnoho těch, kteří opouštějí mista, kde vyrůstali. Emigrace se stává běžnou, a to z nejrůznějších důvodů: ať už rodinných, studijních, z touhy poznávat svět, ve snaze najít práci nebo třeba platit nižší daně…
  „Každý má právo opustit kteroukoli zemi, i svou vlastní, a vrátit se do své země.“ (VDLP)
  A jak je to s těmi „kořeny“ ?
  Člověk není strom, který má kořeny, kterými je živen a držen v zajetí na stejném místě a pro který „vykořenit se“ znamená smrt. Pro člověka to je někdy právě naopak šance osvobodit se, případně se před smrtí zachránit.

   • MaB

    To je pouhé konstatování existující skutečnosti. Emigraci je samozřejmě možné vidět a hodnotit různě.
    Totéž platí i o imigraci. Nemělo by se ale zapomínat, jakým přínosem pro některé země byla a stále je.
    Hlavně v USA, které jsou z ní přímo zrozeny, Evropané na začátku XX. stol. se tam stěhovali masově.
    A jak je vidět z básně Emmy Lazarusové na podstavci sochy Svobody,“Mother of Exiles“, všichni ti „chudí vyděděnci, kteří chtěli svobodně žít“, tam byli tehdy zváni a vítáni:
    Mother of Exiles. From her beacon-hand
    Glows world-wide welcome; (…)
    „Keep ancient lands, your storied pomp!“ cries she
    With silent lips. „Give me your tired, your poor,
    Your huddled masses yearning to breathe free,
    The wretched refuse of your teeming shore.
    Send these, the homeless, tempest-tost to me,
    I lift my lamp beside the golden door!“

    • Janika

     No právě, lidé v USA jsou z emigrace zrození. A jací jsou? Dobře živení, dobře oblečení, před kamerou se umějí chovat s profesionální suverenitou. Prostě na úrovni. A kromě toho zaměstnávají mraky psychologů, občas někdo povraždí třídu spolužáků, pohled do jejich tváří při prohře oblíbeného politika ve volbách je šokující. Za civilizační dokonalost platí svou duší. Opakem jsou Rusové.

     • MaB

      Rusovi Depardieu v nové vlasti, jak vidět, svědčí. (ale neměl by jim tam zavádět ty americké manýry :)
      „Polovina Evropy, se strachem z migrantů, se stala trochu fašistická“, říká znalecky.
      A Francie ? „la France, un pays «peuplé d’imbéciles qui font du vin et du fromage qui pue»
      Ta je pro něho zemi zalidněnou imbecily, co dělají víno a syr, který smrdí“…

      VIDÉO. Dans ses publicités russes… Gérard Depardieu fait de plus en peur
      http://www.huffingtonpost.fr/2016/02/…/video-depardieu-publicites-russie_n_9134162.htm...

      • MaB

       VIDÉO. Dans ses publicités russes… Gérard Depardieu fait de plus en peur
       pro video je nutné zadat celé toto, stoji to za to :))

       • Ondřej

        Možná, že je lepší že odešel, jistě v Rusku udělá větší štěstí než mezi imbecily a istě tam nebude jíst takové „odpornosti“ jako je sýr Roquefort:-) Vlastně ani nemůže…

       • Janika


        Našla jsem tohle, je to ono? Gérardovi to tam sekne, on je takový ruský typ. Zdá se tam jako ryba ve vodě. Rusko je taková ta „veliká země“. Kdo má peníze, žije se mu dobře a svobodně.

        • MaB

         Ano, a je to pravda, i kdyz už mu je i Rusko malé, podle poslednich prohlášení je „citoyen du Monde“.
         Prý za roli Rasputina dostal od Putina občanství

 5. Tribun

  Takový přístup ovšem ve výsledku povede jedině k tomu, že se někdy začnou hromadit rozumní lidé a blbci se tam za nimi natáhnou, aby na nich vydělávali.

  • Ondřej

   Nebo také to, že parazitovat na chytrých jde jen do určité doby a že zadrátovat hranice pro chytré, aby nám nemohli utéci za lepším, je základní ideou totalitní formy kolektivismu. Socialismus založený na nedobrovolném zespolečenštění všech kapacit (i nejen materiálních, ale především odborných a znalostních) byl na tomto principu založen.

    • Ondřej

     přijde na to, co máte za vydírání, ale bereme-li za primární fakt, že někdo umí něco co jiný ne, a zároveň se najde někdo třetí, kdo jeho znalosti je ochoten koupit za víc než nabízí komunita, které je členem, pak jsou jen dvě možnosti – smířit se s tím, a takového člověku neklást překážky a nechat ho odejít anebo proti jeho vůli takto učinit, vyvinout násilí.

     Jediná myslitelná varianta je, že si vychovám své „chytré“ které budou mému systému loajální i při vědomí, že z něj nebudou profitovat tolik jako by mohli v tom konkurenčním systému, kde platí jen zákon maximalizace osobního užitku a nehrají roli jiné aspekty společného života, které by mělo smysl upřednostnit. Nemyslím, že by dnes někdo vážně uvažoval o té druhé variantě – a hlásil se k zamezení svobodného odchodu ze země těm, kteří v takovéto zemi (režimu) nechtějí žít.

     Nebudu Vás unavovat tím, že bych vám snad chtěl předhazovat nějaké „sociální konstrukty“ jako jsou Lidská práva, která donedávna ještě nebyla obecně uznávána a kdo by je dnes neuznával, protože je to dnes „módní“, by neměl být kvalifikován jako „politický zločinec“, tak na to jen podotknu, že svoboda pohybu je z těch Lidských práv brána jako snad jediné neoddiskutovatelně skutečné právo „přirozené“ (daleko více diskutabilní je pokládat vlastnické právo za přirozené), protože nejpřirozenějším živočišným projevem života je pohyb, a to svobodný pohyb, včetně všech migračních proudů. Bez nich by nebyla žádná evoluce, a tím pádem ani my, lidé. Tenkrát šla ta zvířata také „za lepším“. Pravda je, že to jiná zvířata nechápala jako „neoprávněnou“ výhodu polepšit si a „trhnout se“ a nebrala ponechání těch méně adaptabilních evolučnímu zániku za nějaké „vydírání“. To až o mnoho let později možná jiná zvířata, ta Orwellova. Ale to už je zase jiná pohádka…

     • Tribun

      Napadá mě ještě možnost třetí: přestat uvažovat lokálně v intencích národních států, ale začít myslet globálně. Potom platí, že ať si jde kdo chce, kam chce, pořád je na Zemi. Znamenalo by to ovšem i globální redistribuci.

      • Ondřej

       S tím naopak souhlasím, pro někoho je těžko představitelné už jen to, když by se měly národy světa navzájem se sebou dělit, když toho nejsou schopny ani ty státy, které si říkají „vyspělé“ a jsou ekonomicky bohaté, když nejsou schopni 0,25% lidí co z jejich vlastního celkového počtu přišlo před válkou poprosit o pomoc do Evropy,dát aspoň základní zabezpečení, tak jak by to byly schopny dělat celosvětově a pro národy, o nichž mnozí ani neví, kde žijí.

   • Janika

    Držení lidí v hranicích je samozřejmě nesmysl. Slo asi spíš o to, že zadarmo vystudovali v socialismu a pak by si prostě odešli. V takových případech bych je pustila, proč ne, ale až po zaplacení nákladů na studium, které od státu dostali.

  • Janika

   Sorryjako, nejsou lidi :-).
   Napište něco, tresen, ať tu máte taky rubriku. Navrhuji EET :-). Ale klidně i cokoliv jiného.

   • tresen

    O EET? Nemám pocit, že bych k tomu mohla dodat něco jiného, než pár postřehů zvenčí.
    Toho prvního března jsem potřebovala nakoupit pár drobností a obešla jsem kvůli tomu naše náměstí. Máme tu cca padesát obchodů a obchůdků, všechny měly normálně otevřeno, až na nějaký bazar, kde měli ceduli, že od 1. března zavírají.
    Jo a jeden majitel papírnictví na předměstí už před časem avizoval, že skončí, že ve svých sedmdesáti nebude pořizovat internet.
    Obchůdky i hospůdky průběžně vznikají a zanikají, na některých místech se to mění častěji než jinde. Usuzuju, že je to nejspíš výší nájmu. Nejstabilnější jsou podniky, kde je provozovatelem vlastník baráku. A těch je tu díky rodinným tradicím a zásluhou restitucí docela dost. Takové Babiš nepoloží. Předkové by se zlobili.

    • Ondřej

     U nás zavřela vietnamská večerka, matka co má tři dcery, co s ní trávily dost času při výpomoci v prodejně, učily se tam, psaly úkoly. Prý jsou podle dalších lidí premiantky ve třídě co se prospěchu týče, Teď paní zavřela, že by prodejnu neuživila. Neměla tam nic moc sortiment, ale základní věci včetně nějakého ovoce a zeleniny jste tam sehnal. Měl jsem to tam doslova pár metrů od domu, teď musím kvůli kdejaké blbosti jít asi o 400 m dál do merketu, kde si musíte i pro citrony vycvaknout košík a než to celé projdete, uplyne 10min. Měl jsem tu vietnamskou paní rád a ani nevím, co teď bude dělat.

    • Janika

     Znám pár lidí, co skončili s podnikáním, pravda, vesměs starší lidé, co si tím přivydělávali k důchodu, s náklady na eet by se jim to už nevyplatilo a nebo měli problémy s technikou. Ale máte pravdu, tresen, stejně by dřív nebo později zavřeli, nikdo nejsme nesmrtelný a taky to zdraví neslouží věčně. Co záleží na pár čiperných důchodcích, co se jim nechtělo to zabalit a pořád se snažili pracovat. Za komunistů to přece bylo podobné, dosáhl´s důchodového věku, tak sbohem, nezabírej místo.

     • Janika

      Tady řeší problém s nefunkční pokladnou: http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=1478596

      Reakce Pavla:

      Amico,
      přikláním se k názoru nic nikam dodatečně neposílat.
      Dopustila jste se hrdelního zločinu, že jste nejpozději v okamžiku přijetí platby v hotovosti neoznámila vrchnosti, že se tak stalo.
      Přitom jste měla širokou škálu možností jak neohrozit řádný výkon správy daní:
      – náhradní pokladnu
      – odmítnout prodávat za hotové
      – emigrovat

      Doporučuji problém zdokumentovat, včetně potvrzení o poruše, tržby v daňovém přiznání za rok 2017 přiznat a doufat, že na to berušky nepřijdou. Účtenek jsou stamilióny a ZET bude fungovat stejně špatně jako KH.
      Pokud nebudou soudy po volbách začleněny jako sekce do agroholdingu, tak by Vás měly ochránit před pokutou.
      Hezký den!

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s