Proč je celý svět v rozporu se Severní Koreou – názor

Michail Michajlov, autor populárního blogu „Hlas Mordoru“ zadává v Twitteru neobvyklé otázky k situaci se Severní Koreou, kterou všichni natolik považují za „druhou SSSR“ a centrum zla, že je ani nenapadne podívat se na situaci z jiného úhlu.

Nejsem fanouškem Severní Koreje. Ani zdaleka. Přesto mě napadá jedna otázka – mládeži, a zkoušeli jste vůbec navázat s nimi normální vztahy? Bez toho, že byste jim chtěli vrazit do zubů, bez všelijakého šejdířství, prostě normální? Bez blokád, bez ustavičného vyhrožování, nebrat do úvahy jejich ideologii, i když se vám nelíbí. Jen tak prostě lidsky pouvažovat o severokorejských lidech.

Fakt, tihle lidé nežijí v nadbytku, dokonce hladoví. Ale proč? Není to kvůli vaší politice? Chcete rozdrtit ideologii a spolu s ní jste připraveni rozdrtit národ celé země. Myslíte si, že oni to nechápou? Chápou to velice dobře, a proto vás většina tamních občanů, nehledě na hlad, upřímně a krutě nenávidí. A neustálé vyhrožování, že je třeba zničit „nenávistný režim“, také nutí celý národ dřít na armádu, na sestrojení atomové zbraně.

Přičemž, což je zajímavé, jakmile se vztahy mezi Severní a Jižní Koreou začínají oteplovat, hned přijde zpoza oceánu nějaký šťouch, který zlepšení pohřbí.

A třeba by to šlo jinak, prostě uznat existenci dvou Korejí, navázat vztahy, obchod, kulturní výměnu. Vykašlat se na ideologii, copak zároveň neuznáváte lidožroutský režim Saúdské Arábie? Ať si lidé v Severní Koreji pokojně vydechnou, přestaňte je urážet, vyhrožovat jim. A až se vše více méně urovná, zkuste se s nimi domluvit i po vojenské stránce. Jsem přesvědčen, že na to přistoupí.

Domluvili jste se s komunistickou Čínou? A nebyla to tehdy ta nynější tržní Čína, byla postmaoistická, se vším, co z toho vyplývalo. A ať si pak lidé sami rozhodnou, jak by chtěli žít.

A dost možná, že takhle to prostě nechcete? Pak se netvařte jako mírotvorci, panstvo.

 

Zdroj: http://rusvesna.su/news/1492350907

  • grasyk

   Máte pravdu. Zaslouží si ti lidi tam pro Vaši pravdu spálit na popel? Anebo je lepší nový pokus o dorozumnění? Třeba přes Čínu či Rusko.. (?)

     • anonymouse

      Ja mam pravdu, vy mate Pravdu.ru.
      Dalsi debata mezi nami je kontraproduktivni, misionar nejsem a vasi viru nemam chut ani sanci zmenit. A o faktech, kterym sam priznavate pravdivost, diskutovat netreba.
      Jen si budu rezervovat pravo na obcasne pripomenuti reality.

      • grasyk

       Zjevně vám uchází, že nejde o čísi „pravdu“, ale o mírovou dohodu. Nechrastit válečnýma sekyrama, neblokovat, nezavádět embargo, nechat žít. Když USA, potažmo jeho pánům, někdo neumožní zavést JEJICH systém korupce, vydírání a ohlupování – ať už proto, že má vlastní, anebo ho prostě nechce – je největší „nepřítel lidstva, svobody, demokracie“ a já nevím čeho ještě. Jakmile jim jde na ruku, žádná nesvoboda ani nedostatek čehokoliv jim nevadí. Kdo to nevidí, nevidí to proto, že NECHCE. – To je moje připomenutí reality.

       • anonymouse

        USA chteji zavadet nejaky system korupce v Severni Koreji? Aha, mozna ne USA, ale jejich ‚panove‘? Nejsem v obraze, kdo by to podle nejnovejsich vypotku chorych konspiracnich mysli mohl byt. Zidaci? Illuminati? Vrazi z Valstrytu?
        Priznejte se, Sykoro, ze vy jste ten muj odkaz ani neotevrel?

        • grasyk

         Milý anonymouse, pokud se hodláte upevnit ve své víře, choďte do toho správného kostela a nediskutujte tam, kde nemáte šanci. 1) původně jste psal. že dohoda není možná 2) tvrdil jste, že nechcete zničení těch lidí, ale žádnou alterativu pro dohodu kromě války nemáte 3) vypadá to, že jste buď natvrdlý nebo vůbec nechápete, že všem nevyhovuje rozbombardování těch států, co nechtějí „demokracii made in usa“ 4) když vám dokážu, že jste jen „Plácal“, psychicky to neunášíte – tak proč nečtete jen idnes, lidovky a podobný škvár, který vám bude plně vyhovovat, proč se jdete rozčilovat tam, kde se vyskytují lidi s jiným názorem, než tím vaším jediným pravdivým? Pusťte si ČT 24 a tleskejte jim do taktu :-)

  • Brok

   O čem vlastně to vyjednávání v uplynulých 30 letech bylo? Proč se nevyjednalo to základní: Mírová smlouva mezi Severní a Jižní Koreou navzdory iniciativě, požadavkům a návrhům Severu? Možná by už potom nemusely být vojska USA na Jihu. A odsud je tak krásně blízko do Číny…

   • anonymouse

    Odpovedel jste si sam: ‚navzdory iniciativě, požadavkům a návrhům Severu‘.
    Nelze dosahnout mirovou smlouvu s nekym, kdo ji nechce a pouziva valecny stav k vydirani – Korejska valka jeste oficialne neskoncila, jde jen o klid zbrani (obcas preruseny utokem ze Severu).
    Jizni Korea se velmi snazila v obdobi Sunshine Iniciative (za vlady GWB v USA), z jihu vede moderni dalnice a zeleznice az do mestecka Dorasan na hranici DMZ. Ze Severu vedou pod DMZ podzemni tunely, urcene k invazi a krajina je po nedostatku paliv vegetace prosta az kam je videt z vyhlidkoveho postu rovnez na hranici DMZ.
    Jizni Korea ma na hranicich tlampace a obrovske svetelne tabule k vysilani propagandy severnim smerem. Sever odpovida strelbou po zemedelcich sklizejicich zen-sen a obcasnym vysilanim ponorek po rece Han.

    • hans

     Pche. (obcas preruseny utokem ze Severu). – na každý útok se severu připadá předešlý útok z jihu…

     Pche. Kdyby se Jižní Korea snažila, tak alespoň zruší zlomyslné provokace typu „tlampace a obrovske svetelne tabule k vysilani propagandy“. Nebo by – jako gesto dobré vůle – mohla snížit vojenské výdaje na pouhý pětinásobek severních. Problém je, že se nesnažila. A v současnosti místo toho unáší a vraždí severokorejské občany.

    • Brok

     Ale to je snad nedorozumění. Iniciativu uzavřít Mírovou smlouvu a ukončit tak vleklý a hrůzný konflikt vyvíjela Severní Korea. Domnívám se, že bez vměšování USA do záležitosti by dnes vládl na poloostrově mír.

 1. Janika

  Proč je celý svět proti Severní Koreji – to by mě moc zajímalo, a vidím, že otázka je spíše řečnická… Pochopila bych snad nějaké velmocenské zájmy, ty mají oběti všude možně, potřebují je, aby mohly fungovat. Proč se to ale přenáší na „normální“ občany? Proč takový @Teo má celou rubriku pro nenávistný posměch Kimovi? http://ateo.cz/kw/61/ Já opravdu nechápu, proč bych měla tu zemi a její lid nenávidět, naopak, svírá se mi srdce, když vidím, jak čelí osamoceni nepřátelství celého světa. Přála bych si, aby jim svět dovolil žít v míru.

  A kuriózní dvojí metr ze zpravodajství čt:
  „Prezident Trump varoval Severní Koreu, že na ně preventivně zaútočí, pokud budou dál vyvíjet jaderné zbraně.“
  „Severní Korea vyhrožuje, že zničí USA v případě jejich útoku na Koreu“.

 2. tresen

  Ke komu se autor toho textu vlastně obrací?
  Myslím, že lidi, kteří nenávidí Korejce nucené žít v KLDR, jsou menšinou menší než malou. Naopak je podle mého názoru všude obrovská převaha těch, co je litují a přejí jim, aby se pokud možno pokojnou cestou zbavili současného režimu a dočkali se normálnějších poměrů.

  • grasyk

   Není až tak nejasné, ke komu se autor veřejně obrací. K těm, co mají plnou hubu míru a posílají provokovat své válečné loďstvo k břehům Koreje. V případě jejich zásahu nebudou mrtví jen na té „správné“ straně. A myslím, že v Jižní Koreji si to také dobře uvědomují.

  • tresen

   Palce dolů napovídají, že tady ta většina, která cítí s obyčejnými Korejci, nebude tak výrazná.

   • Hamilbar

    A nebude to náhodou obráceně třešničko? Že většina naopak cítí, že hodňoučké a humanitární řečičky (za všechno dobré proti všemu špatnému) lidí jako jste vy, jenom maskují a přikrývají obrovské svinstvo?

    • tresen

     Buďte tak hodný a odpusťe si příště to familierní oslovování.
     Na tom, co je v problému „Korea“ největší svinstvo, zvlášť co se týká obyčejných Korejců, se samozřejmě neshodneme.

     • Hamilbar

      Rád si to familierní oslovení odpustím třešni, ale na oplátku vy přestanete urážet čtenáře tohoto blogu narážkami na to, že pokud mají jiný názor než vy, pak necítí s obyčejnými Korejci. Co vy na to?

      Mimochodem, vzhledem k tomu, že jste známa svým odporem k autoritám, jak se vám ten váš názor udělal? Vy jste v severní Koreji deset let žila? Jestli ano napište. Budu číst s velikým zájmem. (Nedávejte ale odkazy na vypravováni severokorejských uprchlíků. Některá jsem četl a stejně jako pro vás ani pro mne nejsou autoritou.)

      • tresen

       Doporučuju dokument V paprscích slunce.
       Drastickými zážitky uprchlíků vás dráždit nebudu. Jen vyprávění jedné mladé dívky: ještě dlouho potom, co se dostala daleko na jih od té dělicí rovnoběžky, se bála vlastních myšlenek, protože v ní přetrvávalo přesvědčení, že Velký vůdce Kim a bůh v jedné osobě je dokáže číst. Jelikož mi přiznáváte odpor k autoritám, asi pochopíte, že to na mne zapůsobilo s větší intenzitou než popisy mučení a jiných útrap v lágrech i mimo ně.

       • Hamilbar

        A jak na vás třešni působilo vypravění jiné mladé dívky, která na vlastní oči viděla jak iráčtí vojáci vyhazovali v Kuvajtu nemluvňata z inkubátorů? Taky síla co? Doporučuji panáka. Slivovice, nebo co to tam u vás na Moravě pijete.

        • tresen

         Ta osmiletá školačka v dokumentu, který vám doporučuju, není vymyšlená ani animovaná figurka. Pod bedlivým dohledem strážců ideové čistoty na otázku „Právě jsi vstoupila do Svazu dětí, Zin-mi. Co budeš dělat, až dospěješ?“, pronáší:
         „Tím, že vstupujeme do Svazu dětí, vstupujeme také do dospělosti. Pak se musíme začít zabývat otázkou, co můžeme udělat pro svého vůdce Kim Čong-una.“

         • hans

          A co jako? V KLDR mají Svaz dětí, jinde mají pionýry, skauty, dětský kroužek při kostele nebo mešitě… , v hlubší minulosti u nás na tohle (vzdělání + nasměrování člověka „vzhůru“) byli dobří jezuité… každá doba a civilizace má něco takového.

          Tak si v KLDR vzali k srdci kennedyovské „Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co ty můžeš udělat pro svoji zem.“, drobně to přeformulovali a vychovávají v tom děcka. A co jako? Máme je litovat? Máme také litovat naše důchodce, v Československu i USA, kteří ještě zažili podobnou nesobeckou nenormalitu?

          Imo učitelka historie říká, že země, které vychovávaly děcka v „kennedyovsko/pionýrsko/kimovském“ duchu byly úspěšné, země, které takovou výchovu zavrhly, upadly do bezvýznamnosti. (Nenormální Kennedy inspiroval své inženýry tak, že doletěli až na Měsíc; v dnešní normalitě se Američané plácají na oběžné dráze jen díky ruským lodím…)

        • tresen

         Mimochodem: Aféra kolem falešného svědectví dcerky kuvajtského politika žije svým dalším nezávislým životem. Dnes je obohacena o zaručenou zvěst, že Bush nechal vyrobit video, kde vojáci opravdu vyhazují děti z inkubátorů.

       • Brok

        Na YT je asi rok staré video polského cestovatele o pobytu v Severní Korei. Vyznívá vcelku pozitivně. Stejně tak i video jednoho občana USA z letoška. Je mi líto, že nemám k disposici příslušné odkazy, ale vypadá to, že tamní režim prošel od doby Kim Ir Sena nějakými (?) změnami. Rozhodně však způsob vládnutí v SK je záležitostí tamních lidí a jejich aktuální názory nikdo z nás nezná. Takže ani nevíme, zda o něčí soucit stojí.

    • dixi

     Nic jiného, jim nezbývá, nemít atomovku, už by si je rozebrali. Kdyby ji měla Libye, nezničili by ji.slyšíme jen odsudky, jen občas prosvitne, že v Severní Korei není vše tak černé. Kdyby nebylo sankcí proti ní, nebyla by neúspěšná a ani by neměla důvod vyhrožovat. Jistě mají ještě v paměti poslední strašnou válku. Zase dvojí metr některé diktatury vadí, jiné ne. Zase jde o majetek jen pro vyvolené. O VELKÉ PRACHY, UZEMÍ A MOC. Pokrytectví dnešních médií je neskutečné. Zaštiťují se mrtvými dětmi a tisíce jiných mrtvých dětí ignorují.

  • Janika

   „Naopak je podle mého názoru všude obrovská převaha těch, co je litují a přejí jim, aby se pokud možno pokojnou cestou zbavili současného režimu a dočkali se normálnějších poměrů.“
   Asi jako v Libyi a Sýrii a na Ukrajině, že ano. Doufám, že ta převaha těchto „hurvínků“, co si to přejí, nebude tak obrovská, to by ten svět stál za houby ještě víc.

   • tresen

    Janiko, jestli vy jim naopak přejete, aby si ten režim užili na věky věků….asi jsme opravdu každá někde jinde.
    S Libyí na mne nechoďte, byla jsem proti intervencím.
    O Ukrajině jsme se už myslím bavili až až a že je to podle mne úplně jiný případ a zejména jiný intervent, snad nemusím opakovat.
    A Sýrie? V souvislosti s ní jsem kdysi měla pocit, že se do jisté míry shodujeme, když nechceme střílet po uprchlících na chatrných člunech a jde nám o konsolidaci země, aby se mohli vrátit.

    • Janika

     Já jim přeju hlavně život v míru a bez jakékoliv zahraniční intervence, protože to je to nejhorší, co může zemi potkat. A jak zmiňuje Hamilbar – jak žijí, o tom my víme houby, protože nikdo z nás jsme tam nežil. Jednotlivá svědectví, to je vždycky pochybné, účelově vyrobené.

     • tresen

      Tu řeč děvčátka ze zmíněného filmového dokumentu naaranžovali korejští propagandisté sami. Bez cizího přičinění.
      V Severní Koreji pochopitelně nežil nikdo cizí moc dlouho. To režim netrpí. Dokumentaristé, kteří natočili ten film, strávili Koreji zhruba rok, když měli povoleno zachycovat pouze předem přísně zrežírované scény ze života rodiny korejské školačky a z její přípravy na velkou slavnost přijetí do Svazu dětí. Jenže se jim podařilo tajně zachytit i celou tu tragikomickou režii.

      • Janika

       Já nevím, neviděla jsem to a ani mě to nezajímá, ale když vezmu fakta – co je na tom tak děsivého, když děti jsou učeny, aby měly rády představitele své země, svou zemi a její režim? Samozřejmě, groteska se z toho dá udělat vždycky, ale to mě nijak nebere. U nás zase i malé děti jsou učeny plivat na svého prezidenta. Tak nevím, co je lepší.

       • tresen

        Když nezajímá, tak nezajímá.
        Bez toho, že byste to viděla, vám těžko vysvětlím, co je na tom děsivého.
        Grotesky se kromě Korejců v tomhle případě nedopustil nikdo. Je to ale smutná groteska, smát se není čemu.

         • tresen

          Kdybych to převyprávěla, bojím se, že byste to označila za falešnou interpretaci.
          Celý film není na YouTube k mání, jen trailer a pár úryvků. Tady je jeden, který zachycuje inscenování rodinné večeře včetně konverzace:

          Celé je to údajně na Netflixu.

          • Janika

           Tak jsem asi půlku shlédla a pořád mi nic nedochází. Natáčení večeře, opakují se záběry, to je normální, nic divného na tom nevidím. Asi to má dokazovat nějakou hrůzu, ale jednak to může natočit každý a pak nevidím ani tu hrůzu…

          • tresen

           No, já nevím, jak vám může připadat normální, že to mělo ukazovat běžný život korejské rodiny a přitom se to natáčelo v cizím bytě, rodiče dostali scénář, co přesně mají u stolu říkat a kdy se mají smát. A pak to několikrát nazkoušeli, než to klaplo ke spokojenosti dozorců. Režisér pak v rozhovoru vyprávěl, že po celý rok s těmi lidmi vůbec nemohl mluvit, jednak by to dozorci nepřipustili a jednak z toho ta rodina /nešlo o herce/ měla velký strach.
           Jedna ukázka celý ten dokument nenahradí, ale myslela jsem, že vám ta šílenost aspoň trochu dojde.

          • Janika

           Tresen, takže Vy hodnotíte kvalitu a pravdivost filmu. K tomu jsem se nevyjadřovala, nevím, kde se to natáčelo a jaký byl scénář a tak dále.
           Jen logicky – je to tedy film o filmu. Někdo natáčel to, jak se natáčí, že ano? Nějaký špeh natáčel natáčení propagandistického filmu. Pak se naskýtá otázka, jak to, že to „dozorci“(jak jim říkáte) připustili?

          • anonymouse

           Mezi 2011 a 2014 jsem zil zhruba na 75% uvazek v Jizni Koreji. Ctu hangul vcelku plynne.
           Jidlo na obrazku by byla relativne slavnostni hostina v bohate Jizni Koreji. V Koreji Severni dostupne jen uzke vrstve vysokych kadru a pravdepodobne jen o zvlastni prilezitosti (napr. nataceni propagandy).
           Dle jednotlivych svedectvi (ony totiz zadna jina validni nejsou, mila Janiko, tezko brat vazne kolektivni prohlaseni ‚Korejskych tkadlen‘, tam je lez zarucena) je severokorejska spolecnost rozdelena na zhruba:
           20% prisluhovacu rezimu, zijicich nadstandartne v Pyonyangu a okoli
           30% v armade, kde maji zarucenou stravu (povinna vojenska sluzba 10 let pro muze, pro zeny nove do 23 let veku, od 17ti az 20ti podle toho kdy skonci skolni dochazku)
           25% v pracovnich (koncentracnich) taborech
           Zbytek preziva s ruznou uspesnosti na vychudlem venkove.

           Na hranicich s Cinou provozuje Severni Korea, bezcelni prumyslovou zonu pro Cinske kapitalisty. Vcetne kasin, nevestincu, atd…Mistnim vstup zakazan.
           Blizko hranic s Jizni Koreou, provozoval Seoul prumyslovou oblast Kaesong. Jihokorejske firmy, finance, suroviny a management. Zamestnanci severni. Vyplaty ve vysi cca $90 mil/rocne vyplaceny primo severni vlade, nikoli zamestnancum. V unoru 2016 Severni rezim vyhlasil ‚docasne‘ uzavreni oblasti, vyhostil jizni korejce, ukradl suroviny a zbozi.

          • Janika

           Nechci být nezdvořilá, ale při všech Vašich niccích zde a úvodním prohlášení k tomuto článku „Je vic nez 30 let pokusu o vyjednavani malo? Severni Korea uz nejmene stejne dlouho podvadi, lze a vydira.“ mám problém Vám uvěřit.
           A přitom jak bych byla šťastná, kdyby se tady objevil někdo, kdo v Koreji skutečně žil.

          • anonymouse

           Pokud vim, uzivam pouze jeden nick. Uvodni prohlaseni konstatuje pouze cira fakta.
           Jinak Vam s Vasim problemem pomoci nemohu.

          • Janika

           Ale ale, tak jeden nick. Tak už jsem doma, kdybyste se přiznal, snad bych ještě váhala. Teď vidím, že můj první dojem byl správný.

         • anonymouse

          Pardon, podcenil jsem miru zdejsi nechapavosti, mel jsem napsat ‚pokud si vzpominam‘. Opravdu nenosim v pameti kazdicky nick, ktery jsem mozna pouzil na nelogicky cenzurovanem foru. Zkuste mi napsat ty, z kterych mne osocujete a ja vam reknu, ke kterym se ‚priznam‘, soudruzko dohlizitelko. Netusil jsem, ze forma podpisu prebiji obsah komentare. Bych se podepisoval Muamar…

       • MaB

        Z knihy Guy Delisle Pyongyang
        Guy Delisle, autor komiksů, deník 2 měsíců strávených v Severní Koreji v roce 2003

        Prohlídka končí ve velké místnosti barevným show dětí.
        Konečně padá opona s portrétem King- Jong-il v jejím středu, kterého všichni malí herci zdraví dlouhou deklamací..

        „Náš otec je maršál Kim-Il Sung.
        Náš domov se nachází ve straně
        Jsme všichni pokrevní bratři a sestry
        Nezávidíme nikomu na světě “
        Výňatek z básně Palác dětí s názvem „Jsme nejšťastnější na světě.“ (str. 112)

        Jedna věc, která překvapí, když chodíte po celé týdny ve velmi čistých ulicích Pchjongjangu, je naprostá absence postižených
        A mnohem více ohromující je odpověď [průvodce], kterou jsem dostal, když jsem se strachoval o jejich osud …
        „Žadní tu nejsou…. Jsme velmi homogenní národ a všichni Severokorejci se rodí silní, inteligentní a zdraví.“
        A soudě podle tónu jeho hlasu, opravdu si to myslel.
        Jak dalece se dá manipulovat mozek jedince? Je riziko, že se dozvíme hodně na toto téma, až se země otevře nebo zhroutí “
        (Str 135-136)

        • Janika

         Já mám úctu k mentalitě, zvykům a způsobům života jiných národů v jiných zemích. To k první části.

         Ze nejsou v ulicích postižení – mě by vůbec nenapadlo je tam hledat. Ani u nás jsem už dlouho žádného nepotkala, marně si vzpomínám.

         • MaB

          I autor knihy má ùctu ke Korejcům, píše pouze o tom, co na vlastní oči viděl.
          A o postižené se zajímal proto, že akce Handicap international – Actions dans le monde sám aktivně podporuje.

          Francie se snaží „bořit bariéry“, podobně jako ČR.
          Dnes např. už není možné otevřít si ani soukromou kancelář bez přístupu pro vozíčkáře.

          Ze šetření u osob se zdravotním postižením, které v roce 2013 již po druhé v historii realizoval ČSÚ ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR, vyplynulo, že z celkového počtu obyvatel bylo 1 077 673 osob se zdravotním postižením.

          En France 9,6 millions de personnes handicapées selon L’INSEE…

 3. Pingback: Proč je celý svět v rozporu se Severní Koreou – názor | Outsider Media
 4. Pingback: Proč je celý svět v rozporu se Severní Koreou – názor – almanach.cz
 5. Pingback: Proč je celý svět v rozporu se Severní Koreou – názor – archiv2k
 6. tresen

  Tak ještě k natáčení toho filmu, když vám to nebylo jasné: ruský režisér dostal v roce 2015 povolení natočit se svým štábem medailon o životě jedné obyčejné korejské rodiny. Úřady mu tu rodinu přímo vybraly. A určovaly všechny detaily natáčení: prostředí i situace. Hlavním tématem byla příprava holčičky na významnou událost – přijetí rudého šátku při příležitosti uctění předchozího vůdce Kim Čong Ila. Tím taky dokument vrcholí. Vše se natáčelo pod dozorem a taktovkou korejských dohlížitelů podle předem určeného scénáře. Ruský tým musel každý den odevzdat natočený materiál a ten se mu vrátil zpět důkladně upravený. Jenže cenzorům ušlo, že kamera pořizuje záznam na dvě paměťové karty zároveň. Ten nesestříhaný záznam, který obsahoval i záběry na korejskou režii, se pak stal základem filmu.
  Režisér vypravuje, že když film uvedl na veřejnost, korejské úřady nejdřív zuřily, ale pak ho prý začaly vlídnými slovy lákat k další návštěvě. Myslím, že odolá.

  • Hamilbar

   Takže úřady si nevšimly, že v kameře jsou dvě paměťové karty. Daly si strašnou práci aby všechno připravily a zrežírovaly ovšem nevšimly si.

   Napadají mě pouze dvě možná vysvětlení. Jedno je, že ty strašné totalitní severokorejské úřady jsou naprosto, ale naprosto neschopné a úplně nevěřitelně hloupoučké. (Jak tam ale dokáží udělat tu příšernou totalitu?)
   To druhé… Bojím se to domyslet… Naše milá třeš… nebudu familierní… věří autoritám. Ne to není možné, to rozhodně odmítám!!!

   Jdu si dát panáka.

   • grasyk

    A tak se opět potvrzuje, že člověk má zpravidla neodolatelný sklon věřit tomu, čemu CHCE věřit…
    A propo´s – co pijete? :-)

    • tresen

     Já tu zas zaznamenávám sklon nevěřit ničemu, co odporuje hluboce uloženému ideovému fundamentu počínaje vlastním pionýrským slibem a konče nalejvárnou zvanou VUML.

   • tresen

    Dejte si dva.
    Třeba vás pak napadne vysvětlení, proč by si dávali takovou práci s tím, co chtějí mít v dokumentu, a proč by ten záznam sestříhávali, kdyby věděli, že existuje ještě jeden.
    Třeba chcete naznačit, že skuteční tvůrci toho filmu vytvořili druhou severní Koreu v ateliéru, za pomoci desetitisíců statistů, mezi které zakomponovali pár herců představujících rodinu, dosáhli iluze, že se jedná o autentickou poctu Velkému vůdci, a celý efekt podtrhli vykreslením dohlížitelů a úředníků jako úplných pitomců. Zatímco ve skutečnosti to tam chodí úplně jinak, lidé jednají úplně spontánně a upřímně hovoří o svém radostném životě s kýmkoli, kdo tam přijede a chce se na něco zeptat.

    • dixi

     Už v době apartheidu natáčel Holywod v Jihoafrické republice černošské šťastné děti, jak chodí do krásných škol, od té doby nikdy žádné jiné zemi nevěřili, že snímky o šťastných dětech v jiných zemích jsou pravdivé, hold, podle sebe, soudím tebe, že ?

     • tresen

      Ještě bych prosila vysvětlení, jakou to má souvislost s tím dokumentem z Koreje. Jakože tam tenkrát nebyl nikdo, kdo by tu kamufláž natočil a zveřejnil? Leda tak.

      • dixi

       Souvislost? Ta je v tom, že ten, kdo neustále manipuluje,předpokládá manipulaci i u ostatních. Nepopírám, že ovlivňování existuje všude ve větší, či menší míře, ovšem dnešní meinstrem v manipulaci překonává všechny.

       • dixi

        Zinscenovat se dá cokoli, Stačí dobří herci, i manipulace no manipulaci. Dnes a denně jsme toho svědky. Jen je to průhlednější a v čí prospěch ? To už si také mnoho z nás uvědomuje. V prospěch té skutečné a jediné pravdy a lásky. My tu jedinou pravdu a lásku do vás natlučeme, ať už chcete, nebo ne.

       • tresen

        Stejně mám pocit, že vám úplně nerozumím, zvlášť když se snažím to, co píšete, napasovat na ten příklad dokumentu o Koreji.
        Máte dojem, že ruský režisér, podle vás zřejmě zvyklý manipulovat s pravdou, pochopil činnost korejských poradců jako manipulaci zcela chybně? Nebyla to manipulace?
        Byt, kam ta rodina byla přivedena, stůl s mnoha chody, po akci odnesený do zákulisí, studium scénáře, instrukce, kdy se rodiče mají zasmát … neustálá přítomnost minimálně tří mužů v pozadí…
        Jak byste to nazvala, pokud to nebyla manipulace?

        • hans

         Taky vám nerozumím. Asi každý z nás viděl stovky stejně „zmanipulovaných“ filmů a seriálů ze západního prostředí. Za všechny uvedu třeba seriál „Přátelé“. A co, koukali jsme na americký život tlustě nalakovaný na růžovo, a nezbořil se svět.

         Tak nechápu, proč vám vadí jeden jediný film, který také vylepšuje severokorejsko realitu. Co si toho mám odnést? Že vám vadí, když severokorejci jednou „rukodělně“ provedou to, co američané (a evropané včetně nás a indové a kdovíkdoještě) dělají „průmyslově“ ve velkém?

    • grasyk

     Tressen, já si myslím, že máte v podstatě pravdu. Režim v KLDR určitě nebude nic moc. Už jen to, že je tam zavedena rodová linie „panovníků“ je dost podezřelé. Alexandrovův seriál článků o Koreji o tom dost vypovídá. Na druhou stranu, Amíci nejsou o moc lepší. Kdo dnes věří, že se v USA dá volbama něco změnit? Mně jen vadí, podobně jako autorovi článku, že se tváří jako ohromní mírotvorci a když není po jejich, tak chrastí zbraněmi. Lidem v SK bych přál lepší život. A ten by měli, kdyby se Kim necítil v ohrožení. Dodnes Korejci neuzavřeli mír. Pořád je jen příměří. A je to vina jenom těch Kimů? Pochybuji. Podobná zkušenost byla s Kubou. Embargo, embargo, embargo. Jen proto, že Fidel vyhnal mafiány a nechtěl nechat vysávat lidi v zemi cizími korporacemi. Ale Fidel byl poněkud jiná třída než Kimové.

     • tresen

      Jen dvě poznámky:
      Mnoho lidí si myslelo, že zvolením Trumpa se něco změní. Tedy údajně k lepšímu. Sice to nechápu, ale tenhle pocit jsem zaregistrovala.
      No a úloha USA v Koreji? Snad tam i s Trumpem v čele přetrvá něco z pozice pověřence OSN, neboli garanta, že aspoň část Korejců prožije svůj život v poněkud otevřenější společnosti, než kdyby Kimové schlamstli celý poloostrov. Což by už zaručeně dávno udělali, kdyby americká záruka v minulosti neexistovala. To by bylo to správné mírové řešení podle jejich představ.
      Kuba je přece jen jiná káva.

      • Asfalt

       Na jedné straně říkáte, že sama jste s Trumpem změnu nečekala, na druhé doufáte, že USA budou garantem otervřené společnosti. Myslíte tedy, že režim uzavřené společnosti může být garantem společnosti otevřené? Či jakou mají v USA společnost, otevřenou, nebo uzavřenou?
       Z jakých důvodů je Kuba jiná káva?

       • tresen

        Otevřenost společnosti je věc relativní. U konkrétní země se to dá poměřit se stavem v jiné zemi.
        Americká společnost je podle mne zatím stále ještě otevřená. Zvlášť ve srovnání s KLDR. :-/
        Od Trumpa jsem změnu čekala. K horšímu.
        Jak se zachová v různých situacích, které mu přichystá mezinárodní politika, je ve hvězdách.

        • Asfalt

         Otevřete šampus, tentokrát (poprvé?) jsme možná ve shodě. :) Snad mě proto čerti do pekla neodnesou.
         Mám ale stejně svědění, že to bude jen takový první dojem, který by bližším zkoumáním utrpěl. Nevadí, otevřená společnost je jen umělohmotný pojem všelijakých motáků (od slova vše domotat) a podstata je stejně asi jinde.
         Když souhlasím i s tím Trumpem, raději nezkoumejme, co znamená být horší. Já patřím k těm, co od TRumpa čekali obrat k lepšímu, ale když jsem se spletl, už se tomu vůbec ani nedivím. Jistě, protože je to bezcharakterní ranař snad úplně bez patřičného vzdělání (a ne tak pronikavého rozumu jak se původně ve srovnání s Obamou zdálo), co neřídil nikdy ani vesnici v zapadákově, natož stát, lze čekat ledacos.

      • hans

       neboli garanta, že aspoň část Korejců prožije svůj život v poněkud otevřenější společnosti, než kdyby Kimové schlam

       Já bych Korejcům přál, aby se otevřeli alepoň sobě navzájem.

       Bohužel to však zdálky vypadá, že pokaždé, když se mezi Korejemi pootevřou dveře, to čemu vy říkáte „garant otevřenosti“ je zase rychle zabouchne. Jako kdyby otevřenost byla přípustná jen v některých směrech.

       (Kuba je v tomhle dost podobná – USA vehementně a dlouhodobě otevřenou společnost odmítají a hájí uzavřenost a státní kontrolu, v ostrém sporu s castrovskou politikou otevřenosti.)

     • Asfalt

      „Lidem v SK bych přál lepší život.“
      Každému lze přát lepší. Doufám jen, že nepřejete ten podle Jižní Koreje, kde je reálná pracovní doba 10 až 14 hodin denně s jedním týdnem dovolené za rok. Ne v Severní, ale v Jižní Koreji je největší počet sebevražd (spolu s Japonskem) na světě vůbec a lidé umírají běžně v práci z přepracování. Nemyslím, že v takovém režimu využití jedince má někdo čas vůbec postřehnout nějaké „občanské svobody“, pokud by snad mělo jít o ně, jak (předpokládám) stadardní propaganda „svobody a demokracie“ asi bude tvrdit.

      • tresen

       Propaganda možná jede stejně intenzívně na sever i na jih od 38. rovnoběžky a pod jejím vlivem se po sedmdesáti letech rozdělení a izolace severu uvažování lidí v obou částech pravděpodobně dost liší.
       Jeden objektivní ukazatel snad přesto existuje. Co vím, není znám případ, že by někdo z jihu projevil zájem oficiálně přesídlit na sever,
       ani ilegální přechody lidí z jihu, vydávajících se za turisty, přes čínské území nejsou zaznamenány. Opačně se to děje. Lidé ze severu mají nárok na jihokorejské občanství a není s nimi zacházeno jako se špiony, jak by se jistě stalo v opačném případě.

      • MaB

       „Ne v Severní, ale v Jižní Koreji je největší počet sebevražd (spolu s Japonskem) na světě vůbec … “

       Tabulka vyspělých zemí, kde je počet sebevražd na 100 000 obyvatel nejvyšší (2007)

       Lituanie 38.6
       Biélorussie 35.1
       Russie 34.3
       Kazakhstan 29.2
       Slovénie 28.1
       Hongrie 27.7
       Lettonie 24.3
       8.Japon 24

       U Japonska, kde bylo procento sebevražd vysoké vždy, je nutné přihlížet k tradici „čestné sebevraždy“ (harakiri), která je považována za jeden z hlavních důvodů dobrovolného ukončení života. Je to zodpovědné rozhodnutí a „důstojné řešení nevyhovujících životních situací.
       Navíc zde neexistuje náboženské tabu, sebevražda není hříchem.

       Zajímavější by bylo srovnání počtu poprav…

        • MaB

         Srovnáváte Severní Koreu s Jižní, ne s USA: „Ne v Severní, ale v Jižní Koreji je největší počet sebevražd“.
         Tak nás jistě můžete informovat i o počtu poprav v těchto dvou zemích, Severní a Jižní Korei.

         • tresen

          To bohužel nemůže, protože KLDR utajuje všechna data.
          To se samozřejmě týká jak poprav, tak i sebevražd.
          Všechno, co se usuzuje o sevetokorejské ekonomice, životní úrovni, demografii atd, pochází buďto z kusých výsledků sčítání lidu, které pod gescí OSN proběhlo už před řadou let, anebo z odhadů, které pořizuje Soul.

          • Janika

           Aha, KLDR utajuje všechna data. Ale Vy je znáte, naštěstí :-). Promiňte, tresen, ale tohle mě rozesmálo, tomu se nedalo odolat :-).

          • tresen

           A kde proboha píšu, že je znám? Ptejte se Asfalta, z jakých dat vychází, když se domnívá, že v Jižní Koreji je víc sebevražd než v KLDR.

          • MaB

           Toho jsme si všichni vědomi. O to víc překvapuje neserioznost (naivita ?) podobných argumentů.

        • MaB

         ad Asfalt:
         Na Googlu se dá najít i toto.
         Z toho vyvozujete co ?

         Nová zpráva: KLDR od roku 2000 veřejně popravila 1400 lidí …
         https://zpravy.aktualne.cz/…popravila-1400…/r~a3f1b482208b11e…
         2 juil. 2015 – Pchjongjang – Stalinistický režim KLDR od začátku tisíciletí provedl na 1400 veřejných poprav. Nejvyšší tresty Severní Korea uděluje i za …

          • grasyk

           Jo, to je hezké, taky mě zaujalo, že nespěchají proto, že by chtěli „učinit spravedlnosti zadost“, nýbrž z důvodů ekonomických – prošla by jim záruční lhůta u smrtících injekcí. Co naplat, ekonomika světu vládne.
           Ale peníze na manévry se najdou vždycky:
           https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/435711-cinsti-vojaci-miri-k-hranicim-kldr.html

           Začíná to být více „o ústa“, zvláště když si to spojíme s tím, že Putin schválil nové nařízení o pravidelném cvičení záložáků, aby se seznámili s modernizovanými zbraňovými systémy. A navíc ruští a syrští rozvědčíci zadrželi důležitého chlápka IS – Abu Bakra Al-Baghdadi. Ten toho asi ví dost o financování a dodávkách zbraňových systémů a poradců-specialistů… no a počítám, že teď už ty trumfy drží v rukou to agresívní Rusko.

 7. hans

  Domluvili jste se s komunistickou Čínou? A nebyla to tehdy ta nynější tržní Čína, byla postmaoistická, se vším, co z toho vyplývalo…

  Nó, Američani se s Čínou domluvili roku 1972, že. Mao ještě držel otěže. Kulturní revoluce v rozkvětu, žádný „postmaoismus“.

 8. grasyk

  Ještě jeden dodatek, vzdáleně související:
  The United States federal government has spent or obligated 4.8 trillion dollars on the wars in Afghanistan, Pakistan, and Iraq. This figure includes: direct Congressional war appropriations; war-related increases to the Pentagon base budget; veterans care and disability; increases in the homeland security budget; interest payments on direct war borrowing; foreign assistance spending; and estimated future obligations for veterans’ care.
  (Jen úvodní odstavec, abych nenudil, celá pasáž zde: http://watson.brown.edu/costsofwar/costs/economic )

  • Janika

   Vida, a to nikomu z demokratů, litujících Korejce, nevadí. Tipnula bych si, že o své staré se v té Severní Koreji prostě automaticky postarají v rodinách, byť žijí nuzně. To je ten rozdíl v morálce, která je v Severní Koreji vštěpovaným zlem.

 9. Konfucius

  Ach jo. Rozdělení Korejí je důsledkem Adolfa Hitlera a jeho druhé světové války. Kdyby Německo nezatahovalo celou zemi do světových válek, byla by jedna Korea. Druhá věc je Japonsko. Japonsko řádilo (nejen za druhé světové války) tak krutě, že ho prakticky žádný okolní stát nemůže ani cítit. Mimo jiné Japonci prováděli v Koreji genocidu tak krutou, strašnou a důkladnou, že si to ani ve fantazii nedokážete představit. Korejci na drsnou a rozsáhlou japonskou genocidu spolu s válečnými techtle mechtlemi SSSR a USA reagovali mimo jiné akcemi vedoucími k rozdělení Koreje na dvě části.

  Japonci mimo jiné po úspěšné genocidě a miliónech vyvražděných Korejců se mohli dívat na to, jak roste podíl japonských továren vystavěných na krvi Korejců a vyvražděných korejských rodinách. Za totálního nezájmu mezinárodního hnutí, včetně Evropy a Západu, kteří vlastně umožnili tuto genocidu. Pokrytecký Západ to začíná údajně a hubou zajímat dnes, jaká jsou tam práva.

  Někdy v době kolem konce válku už byla v severní části Koreji prakticky průmyslová výroba pouze japonská, kolem 90 % továren patřilo Japoncům. A přeživší Korejci se na to museli dívat a představovat si krvavé mrtvoly svých předků, bratrů, sester, příbuzných.

  Kim Ir-Senovi nedalo vcelku moc práce dostat na svou stranu vesničany. I na Korejce byl nejspíše pohled na spokojené Japonce a vzpomínky na genocidní vyvražďování něco co nechtěli nechat jen tak. Začalo se znárodněním japonských továren a následně odtržením a založením státu, který bude tak vojensky mocný, že už nikdy nezažije genocidu ani od Německa, ani od Japonska, ani od USA, ani od Západu – to vše si užili za druhé světové války až až. Jen proto, že nějaká Evropa si vymyslela podporu Hitlera, západní státy, které Hitlerovi zadarmo dali Československo a další prostředky, až mu pomohli vyrůst a udělat hroznou světovou válku, do které zatáhli i ty Korejce.

  Konfucius, pamětník mnohých časů a historie

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s