Odtajněné archívy KGB

Info zkráceně přeložil LS Odtud


Po 9. květnu 2017 budou v Rusku zveřejněny další odtajněné archívy „Čeky“, NKVD a MGB (Ministerstvo státní bezpečnosti SSSR).

Podle zprávy Rosarchivu má jít o asi 14 000 dokumentů. Jak říká vedoucí Federální archívní agentury Andrej Artizov, každý svazek – to jsou až stovky stran, které musí experti prohlédnout a vymezit, odtajňují se postupně a organizovaně.

Podle informace půjde o dokumenty let 1930 – 1989. Nejde jen o nevinné oběti represí a jejich rodiny, ale také, s prominutím,  o „práskače“. Rovněž se odtajní některé záležitosti kosmických a vojenských výzkumů, které už lze oznámit.

Nadto budou odtajněna fakta o průběhu bojů, rozkazech a informacích rozvědky z období Velké vlastenecké války, jakož i o mezinárodních vztazích v době „Studené války“.

„Některé dokumenty společnost překvapí. Je zapotřebí znát vlastní historii, ať už by byla jakákoliv“, uzavírá expert.

Reklamy

37 comments

 1. Janika

  Já bych ocenila, kdyby se například řekla pravda o Solženicinovi. Tyhle archívy, to se bude zřejmě týkat jen nepatrné části lidí, a některým, kteří si to nezaslouží, to ztrpčí život ve stáří. Mám z toho smíšené pocity.

  • poznamkovnik

   No, uvidíme, ať už vyleze cokoliv – pravdě je třeba se dívat do očí – ať byla jaká byla. Jsem zvědav co vypustí, pokud vím vojenskou část od prvního dne války odtajily, jaksi zůstávali utajovány skutečnosti z doby před napadením. Taktéž začátek studené války může být ledasčím zajímavý.

  • Nerevar

   Práskal Ivan Děnisovič, nebo nepráskal Ivan Děnisovič? Co na tom sejde?

   • tresen

    To opravdu není podstatné. Důležitější je vědět, kdo ho za to jeho pomlouvání vlasti platil, že?

    • Hamilbar

     Vždy jsem si myslel, že složení komise pro udělování Nobelových cen za literaturu je známo. Ale mohu se samozřejmě mýlit.

     Jo aha!!!! Vás by zajímalo kdo platí je! No to mě také, i když myslím, že KGB to nebyla. Ale mohu se samozřejmě mýlit.

     • tresen

      Myslela jsem, že je všeobecně známo, že nejdřív něco napsal a za to pak dostal cenu.
      Takže spíš předpokládám, že ti, co jeho psaní nazývali pomluvami, by dali nevímco za to, kdyby se v v archivech našlo něco kompromitujícího, třeba že mu Penklub poslal zimní kabát a instantní kakao.

      • Hamilbar

       Třešničko, promiňte mi moji familiernost, ale vy o tom toho zřejmě moc nevíte a jen tady trolíte. Pogooglete, možná budete překvapená. Tak dobrá, po lopatě. On vydal něco co se hodilo Chruščovovi. Oni si všimli, že by se jim to mohlo také hodit. Tak mu řekli, ať pro ně něco napíše, že mu to vydají a zaplatí. On napsal, oni to vydali. A zaplatili. Ovšem žádný bestseler to nebyl. A tak se jim hodilo, aby dostal Nobelovu cenu, to je totiž perfektní reklama, víte ,tak ji k obapolné spokojenosti dostal. Takový bonus. No lidé, co jako vy myslí vlastní hlavou, ho mají za velkého spisovatele. Elementary dear Watson.

       Ovšem přesvědčovat vás nehodlám. Pokud věříte tomu, že tihle prominentí disidenti, stejně jako třeba Václav Havel, konali Dobro naprosto bezplatně, klidně tomu dál věřte.

       • grasyk

        Hm. Možná to nebyla úplně pravda pravdoucí, ale co se týče hodnoty literární, dovolil bych si oponovat. „Jeden den ID“ je hodně silný příběh a velmi dobře napsaný. (A jak vysvětlíte „200 let pospolu“?)

       • tresen

        Jistě, Hamíčku.
        Napsal na objednávku, zaplatili mu, jinak by nehnul prstem, prominent jeden.
        Za co si ho Putin tak váží?
        Žeby za tu prodejnost?

        • Hamilbar

         To, že budete vlastní hlavou myslet stejně jako Vladimír Vladimírovič mě nikdy nenapadlo. Ovšem odpověď je velmi jednoduchá. Protože se mu to, stejně jako vám, hodí.
         To jsou ale parodoxy, co!

  • MaB

   „Některé dokumenty společnost překvapí. Je zapotřebí znát vlastní historii, ať už by byla jakákoliv“, uzavírá expert.“

   Překvapivý je fakt, že se Rusko dodnes nedokázalo zcela vyrovnat i se svou neslavnou minulostí, podobně jako třeba Německo. Spory o Stalina v ruské společnosti trvají.
   Státní tajemství bude i nadále bránit přístupu k mnoha dokumentům policie a sovětských tajných služeb z období 1917-1991.
   „Tyto texty by nám umožnily vysvětlit mechanismus represe a objasnit osudy statisíců obětí čistek“.
   (Nikita Petrov, ruský historik a spoluzakladatel organizace Memorial, která se už dvacet let zabývá dějinami gulagů a komunistických represí vůbec).

   Kreml odmítl petici historiků a rodin obětí „stalinského teroru“, (60 000 podpisů), která požadovala, aby se zveřejnily všechny archivy sovětských tajných služeb.
   Legálně bude tedy velká část těchto dokumentů nedostupná až do r. 2044.
   Jedno století, doba zapomnění?

   • grasyk

    Za všechno může … a teď si lze libovolně dosadit jméno … Rotschild, Lenin, Havel, Stalin, Gotwald, Marx, Churchill, Mao … je to velmi jednoduché. „My za nic nemůžeme, to všechno ten zloduch“. Nebýt jeho, žili jsme si jako v ráji. :-) Málem bych zapomněl, ještě ruští hackeři!!!

    • Nerevar

     A co Hitler? Ten snad pobil všechny ty milióny lidí osobně?

   • hans

    Překvapivý je fakt, že se Rusko dodnes nedokázalo zcela vyrovnat i se svou neslavnou minulostí… Státní tajemství bude i nadále bránit přístupu k mnoha dokumentům policie a sovětských tajných služeb

    Pche. Směšná logika. Úplně stejně státní tajemství i nadále brání přístupu k mnoha dokumentům policie a tajných služeb USA, Británie, Francie… A říká někdo že se USA, Británie, Francie dodnes „překvapivě“ nedokázali vyrovnat se svou neslavnou minulostí? Neříká.

    Imo se řadoví Rusové se svou minulostí vyrovnávají docela slušně. Naopak některé spolky, zejména Memorial, se s minulostí dodnes vyrovnat nedokázaly. A žádné odtajněné dokumenty jim v tom nepomohou, protože ti všichni nikitové petrovové se s minulostí nechtějí vyrovnat, oni chtějí, 1. získat monopol na vlastnictví, publikaci a interpretaci dokumentů o minulosti, 2. získat monopol na interpretaci minulosti 3. a tak donutit celou společnost k přijetí jejich verze minulosti. Falešné a lživé verze. Ve které jsou odsouzení z níže odkazované Vyšinského procesu „nevinné oběti krvavého režimu“. To ovšem žádné vyrovnání s minulostí není.

    A děsně se vztekají, když se společnost vyrovnává s minulostí bez ohledu na jejich interpretace a výmysly.

    • grasyk

     Ten příběh o požáru na lodi a následný proces se soudcem Vyšinským, na který jste vložil odkaz, stojí za překlad. Aby si člověk udělal přesnější představu o „krvavých procesech krvelačných sovětských soudců“. Ve skutečnosti v dnešním ostouzení soudce – jako téměř vždy – jde jen o cílenou propagandu, aby se veřejnost bulíkovala tím správným „prozápadním“ směrem.

    • embecko

     „Imo se řadoví Rusové se svou minulostí vyrovnávají docela slušně.“
     Imo se s ni vyrovnali vyborne. Uz treba Stalin, ktery je uznan za jasnou perzonu ruske historie a ktereho si tak mohou dovolit rozebirat z ruznych stran, na rozdil od Hitlera, kde je to dovoleno jen tendencne. Takze otazka, ktera by nas mela palit, by spise byla, jak se se svoji historii vyrovnal Zapad, vcetne Ceska. Dokladem o „vyrovnani se“ jsou neustale zapadni starosti o vyrovnani se ruske spolecnosti…Rusak je sice cizi neevropsky element, ovsem jakmile se v Rusku neco sustne, uz se to taha na svetlo a dokladuje se, jak spatne to zas udelali. Ted se dokonce nevyrovnali se svoji minulosti…pri pohledu na vyrovnani se evropske, pripominajici spise manipulativni frasku, jsou na tom Rusove 1000000x (milionkrat) lepe, nezli Evropane.

    • MaB

     ad hans: A říká někdo že se USA, Británie, Francie dodnes „překvapivě“ nedokázali vyrovnat se svou neslavnou minulostí? Neříká.

     A víte, že „nepřekvapivě“ říká ?
     Pár příkladů pro Vaši informaci :
     – François Mitterrand: les excuses de la France à propos de Vichy …
     François Mitterrand: omluva Francie ohledně Vichy …

     Chirac: la France complice des nazis. Il a reconnu la responsabilité de …
     Chirac: Francie komplic nacistů. Uznal zodpovědnost Francie v deportaci francouzských Židů do Německa za nacistické okupace.
     la loi n°2001-434 du 21 mai 2001 tendant à la reconnaissance de la traite et de l’esclavage en tant que crime contre l’humanité
     Zákon č 2001-434 ze dne 21. května 2001 o uznání obchodu s lidmi a otroctví jako zločinu proti lidskosti,

     Emmanuel Macron a estimé que la colonisation par la France avait été un «crime contre l’humanité»
     – Emmanuel Macron (při návštěvě Alžíru) řekl, že kolonizace Francií byl „zločin proti lidskosti“,

     • hans

      Nechci vás nijak urazit nebo ponížit, ale přijde mi že máte potíže s chápáním psaného textu.

      Vaše citáty francouzských politiků dokládají, že dotyční francouzští politici připouštějí existenci „neslavné minulosti Francie“ a místy dokázali uznat i odpovědnost a omluvu.

      K mému tvrzení — že se Rusku a Francii neměří stejným metrem, protože Francie neodtajnila všechny spisy tajných služeb, a přesto nikdo neříká že se dodnes „překvapivě“ nedokázala vyrovnat se svou neslavnou minulostí — se vaše citáty vůbec nevztahují. Proto je vaše věta A víte, že „nepřekvapivě“ říká ? nesmyslná.

      No a samozřejmě, kdybychom na Francii použili stejná měřítka jako na Rusko/SSSR, tak vaše citáty nelze použít jako důkaz francouského vyrovnání se s minulostí. K analogickým přiznáním zločinů minulosti totiž sovětští politici (včetně Stalina) dospěli už roku 1938 (!) po několika měsících od spáchání zločinů, a téhož roku 1938 začali trestat viníky zločinů a docela hodně jich popravili nebo uvěznili. Různá prohlášení a odsouzení a rehabilitace nevinných i vinných probíhala v několika vlnách i později. Přesto viníte Rusy, že se s minulostí nevyrovnali.

      Francouzi mají za Rusy ve vyrovnávání se s minulostí zpoždění mnoha desetiletí. Co vím, tak k potrestání viníků nedošlo, k odsouzení zločinných režimů také ne, politické strany odpovědné za zločiny nejsou odsouzené ani zakázané, ideologie vedoucí ke zločinům nejenže není ani odsouzená ani zakázaná, ale Macron i Chirac se k ní veřejně hlásí…

      • MaB

       ad hans: A říká někdo že se USA, Británie, Francie dodnes „překvapivě“ nedokázali vyrovnat se svou neslavnou minulostí? Neříká.
       …máte potíže s chápáním psaného textu.
       Bud’te bez obav.
       A víte, že „nepřekvapivě“ říká ? Tady jsem samozřejme myslela na Vás.
       Je to totéž, jako kdybyste se nechal slyšet o někom, kdo je notoricky známý záletník:
       „A říká někdo, že soused manželce zahýbá? Neříká. “
       Ne pas dire tout en disant ! ((Neřící říkaje) :)

   • hans

    Je to jako vždycky. Když Rusko podle kritiků něco dělá špatně, tak ve skutečnosti kopíruje standardní chování Západu. A kritici Ruska lžou, že dokud Rusko nezmění své chování, není možno ho pokládat za standardně se chovající zemi. Kritici by se nejdříve měli vyrovnat s vlastní minulostí, s minulostí a přítomností Západu. Ale toho zjevně nejsou schopni.

   • hans

    spory o Stalina v ruské společnosti trvají.

    Ne jedné straně stojí ruská společnost, miliony řadových občanů, na druhé straně „liberální elity“ vzhlížející k Západu a opovrhující Ruskem a Rusy. Rozdělení, které trvá nejméně dvě století.

    V Česku máme taky takové, co opovrhují Čechy a češtinou a říkají, že Jungmann, Dobrovský a Palacký udělali chybu a podřadní Češi se mají a musí asimilovat do nadřazené německé rasy.

    Kéž by všichni takoví konečně z Česka (a Ruska) odjeli na Západ, asimilovali se do personálu macdonaldů, a dali pokoj.

    • MaB

     „A jak na Stalina hledí obyčejní Rusové?
     Je asi logické, že staří váleční veteráni, kterých už ani moc nezbylo, jej velebí. Ale co mladí lidé? Není divné, když dvacetiletí studenti na Den vítězství mávají Stalinovými portréty?
     Mládež už se stala obětí státní propagandy, která veškeré vlastenecké úsilí soustředí právě ke Dni pobědy (tj. Dni vítězství). Nazval bych to „pobědocentrismem“. Mladí už na to hledí z takové, řekl bych, fanouškovské pozice. To my jsme vyhráli! Stalin byl náš lídr! A že tam někde venku mluví o nějakých zločinech? Copak se nás to týká? V tomhle smyslu bych řekl, že stát dosáhl svého. Většina obyvatel Ruska se ke zločinům spáchaným sovětským režimem staví absolutně lhostejně.“

     odtud:
     Putin postavu Stalina velmi mazaně využívá, říká ruský historik …
     zpravy.idnes.cz/rozhovor-s…o-stalinovi…-/zahranicni.aspx?c…
     5 mars 2013 – Rusové a Stalin. Josif Vissarionovič Stalin je v dnešním Rusku stále živý. A jednou z příčin toho je skutečnost, že je u moci Vladimir Putin.

    • tresen

     Máte jistě po ruce alespoň jeden příklad Čecha, který opovrhuje češtinou a prosazuje poněmčení, že?

     • poznamkovnik

      projděte se po Praze, a podívejte se kolik je na obchodech českých a cizojazyčných nápisů a pak si promluvíme o tom opovrhování češtinou…

      • tresen

       No, touhu poněmčit český národ to zrovna neilustruje, že?
       To je od vás střelba mimo.
       Ale když už jsme u komerčních výbojů, mě například víc naštve znásilňování českého tvarosloví v televizní reklamě než anglické cedulky v Praze a ruské ve Varech.

       • poznamkovnik

        Jedná se o dvě strany téhož – generační rozdíl u různých Podivenů, je otázka zda je to z hlouposti či za peníze, u mladé generace výchovou. Jestli nechápete, že poloanglické texty a znásilňování českého tvarosloví v textech knížkách je totéž tak lituji.
        U ruštiny mi to nevadí poněvadž má s čestinou stejné kořeny – až na pár turkických, ugrofinské tj. uralských a asijských vlivů jako např. bumaga.

 2. grasyk

  A za co tebe Iljo zavřeli? – Ale, za lenost. – Kdybys nekecal, za lenost ani v Sovětském svazu nezavírají. – Fakt, za lenost. -To ti nevěřím. -Nevěříš? Nenusíš. To jsme jednou večer tak se sousedem Vaskou vodku popíjeli, při druhém litru vtipy na soudruha Brežněva začali vyprávět. Po třetí hodině ráno se vzbudím, žízeň, vstávat se mi nechtělo, vzpomněl jsem si, co všechno jsme povídali a říkám si – měl bych jít na milici, toho Vasku oznámit, takové ošklivé vtipy vyprávěl, ale nechtělo se mi, byl jsem líný. A Vaska líný nebyl…

  • tresen

   A co vlastně z takového příběhu vyvozujete?
   Že Vyšinský kromě vykonstruovaných procesů s nevinnými soudil i takové, kteří by se dočkali procesu a trestu v kterékoli jiné zemi?
   To mi nijak objevné nepřipadá.
   Z takových obžalovaných nemusel nechat vymlátit přiznání, že?

   • Hamilbar

    Vidím, že se v tématu vyznáte tresen, tak jenom malá technická poznámečka. Vyšinský nikoho nesoudil. Vyšinský byl prokurátor.

    • tresen

     Pardon, špatně jsem se vyjádřila.
     Ostatně, nebylo to jedno?
     Jak známo z našich dějin, v politických procesech, inspirovaných sovětským vzorem, hrál svou přidělenou roli i obhájce.

     • Hamilbar

      Hmm, „Jak známo…“. Jak známo Bůh stvořil Zemi za šest dní a sedmý den odpočíval.

 3. Nerevar

  To taková Ludmila Brožová-Polednová dokonce nebyla ani prokurátorka. A zajímalo to snad někoho?