Fidel a 24 tisíc dětí z Černobylu

Napsal sandinist, úvodní komentář Lev Veršinin, překlad Janika

Každý z nás má, nebo jednou bude mít, děti a vnoučata. Nejprve jsou malí, potom rostou a začnou žít v dospělosti svůj vlastní život. Ale dokud jsou malí, velmi potřebují nás a pohádky – a není lepší pohádka než ta, že jsme kdysi byli lidmi… Lev Veršinin

Když se v roce 1990 štáb pro mimořádné události Ústředního výboru Komsomolu Ukrajinské SSR obrátil na světové vůdce s prosbou o pomoc dětským obětem Černobylu, reagovala pouze Kuba.

První letadlo vzlétlo ze Sovětského svazu do Havany dne 29. března 1990. Ale úředníci pěrestrojkové země byli nuceni přiznat, že není žádná možnost pobyt dětí na Kubě zaplatit.

Nicméně všechny náklady Kuba vzala na sebe. Fidel Castro řekl, že vláda schválila program státní podpory „Děti z Černobylu“ pro mladé lidi v postižených republik SSSR.

Na otázku novinářů, na jak dlouho je program určen, řekl: „Pomáhat budeme tak dlouho, jak bude potřeba.“ Děti postižené černobylskou katastrofou dostaly nejlepší letní tábor Kuby „Tarar“, a kubánští lékaři dokázali to, co se nepodařilo lékařům na Ukrajině – tisíce dětí byly postaveny na nohy.

 1. Janika

  Politici a vůdci lidských společenství jsou různí. Zůstane po některém z těch „našich“ takový krásný příběh?

 2. tresen

  V našem městě byly tenkrát černobylské děti taky. Lidi si je na celé léto rozdělili do rodin. Pamatuju se, že u mých známých bydleli dva „malčiki“. Děti většinu času trávily s „adoptivními“ rodiči, ale měly i nějaké společné výlety, sportování, koupání a tak podobně.

  • Janika

   To je možné, nějak si to nepamatuju. Vybavuji si, že v té době jsme se báli hlavně o sebe a nadávali na vládu, že to tak dlouho utajovala.

   • tresen

    Je fakt, že v tom prvním poplyšákovém roce to mohlo zaniknout v nejrůznějším šumu.
    Byla to, aspoň u nás, spontánní akce zdola, reakce na nějakou zprávu o mizerných poměrech běloruských dětí v zasažené oblasti, kterou centrum OF rozesílalo na regiony.

 3. Nerevar

  Pro úplnost by stálo za to znát, kolik Kubánců začalo kvičet (aspoň potichu, doma v koupelně): „z našich daní živit bílý huby“. Jen pro úplnost.

  • Janika

   Jak se říká, podle sebe soudím tebe.
   Já naopak myslím, i podle toho, jak jsem povahu Kubánců osobně poznala, že byli plní soucitu s těmi nemocnými dětmi, a byli hrdí na to, že jim jejich zem pomáhá.

  • tresen

   Kubánci mají podle mne huby mnoha odstínů, takže ten váš scénář je těžko představitelný.
   I když chápu, jak jste to myslel.
   Když už, spíš by skřípali zuby, že si děti z té zrádné velmoci hoví na kubánských plážích za cenu kubánských mozolů, ne daní, jak píšete.
   Ale nejspíš je opravdu přijali vlídně a shovívavě.

   • tatko

    O ktorej „zradnej veľmoci“ v marci 1990 hovoríte?Môžte ten pľuvanec nejak dovysvetliť,prosím?

    • tresen

     Ten „pluvanec“ je pouhý pokus o vtip. Vážně jste neuhodl, která velmoc se svým rozpadem postarala o kubánskou ekonomickou krizi, když přestala dodávat obvyklý kontingent?
     Já vím, časově to úplně nesedí. V tom roce Kubánci asi ještě netušili, co přijde. Zuby by skřípali leda o pár let později.

     • tatko

      :-D ..to ste teda (ako sa dnes hovorí) zabila! – Ach,tie zradné veľmoci! Kľudne si to dovolí sa rozpadávať! Niektoré prestanú s prísunom kontingentu,iné s prísunom naopak začnú… Čert aby sa v nich vyznal! Ešte že vieme pochopiť vtip! Inak by sme si mohli myslieť,že im ide o to,aby sa zachránili na náš úkor..S veľmocami je to holt ťažké. :-) ..iste uhádnete,o ktorých veľmociach hovorím..

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s