Přehlídka čínské armády

V Číně se uskutečnila přehlídka k 90. výročí vzniku Čínské lidové osvobozenecké armády, která byla zřízena 1.srpna 1927.

„A svět ovládnou žlutí lidé s černou duší“, napsal Rudyard Kipling v knize Od moře k moři. Nevím, jak by to dokázali mít duši černější než Angličané po staletích kolonizace celého světa. Číňané jsou prostě inteligentní národ, který nechce žít v ničím područí.

 

Reklamy

15 comments

 1. Tribun

  To vypadá, že jenom na přehlídce měli Číňané třikrát tolik vojáků, než má cela slavná AČR.

  • Janika

   Podle wiki je to nejpočetnější armáda na světě. Což o ničem nevypovídá, samozřejmě, důležitá je technika.
   Ale líbilo se mi to, shlédla jsem to včera večer celé.
   Mimochodem, Rusové se dohadují, kdo má lepší přehlídky :-). Ale o to taky nejde, tohle bylo prostě jiné. I když jen z mého pohledu nevojáka a neodborníka.

   • tresen

    Vydržela jsem necelé tři minuty.
    Moje neschopnost dívat se na vojenské přehlídky vůbec nesouvisí s tím, o jakou armádu jde. Asi to nějak tkví v minulosti a nic s tím nenadělám.

    • Janika

     Chápu Vás, tresen. Já to mám tak, že mám nepřekonatelný odpor ke sledování vojsk, u nichž se bojím, že jejich smyslem jsou agresivní války. Ty ostatní naopak sleduji s nadějí, že těm válkám zabrání.

     • Asfalt

      Já úplně ze všeho nejradši sleduji severokorejskou armádu. Jednak mají velmi pěkné vojenské přehlídky:

      A jednak se mi moc líbí velitelský sbor:

      Myslím, že severokorejská armáda je úplně ta nejhezčí na světe. Vůbec pak nepochybuji, kde je mír a láska. Nejvíce rád bych naděje vložil do slečny bubenice, ale myslím, že důvěru si zaslouží všechny příslušnice této statečné armády, ze které už jsou panovační Američani celí hnědí vzteky, jak dobře víme. Agresivní zloduši z USA, pro které zbloudilá tresen tak často mluví i z cesty, totiž evidentně severokorejské armádě nesahají ani po kotníky a pochybuji, že takto vybavenou armádu vůbec někdy dají dohromady..

 2. Jiří Kalvach

  Myslím, že Rudyard Kipling vychází i z osobních zkušeností s tím, jak často krutá a temná je minulost čínské říše, která mj. říší kdysi v dávnu nebyla, ale prostorem s válčícími dynastiemi v různých oblastech této velké země. Tak trochu sjednocené silou mečů a luků. To bylo i jinde ve světě. Rozhodně má Čína bohaté dějiny i na vynálezy světového významu, jako papír nebo hedvábí, střelný prach a jiné. Vláda přehlídkami demonstruje celému světu, t.j i přátelům, že je zemí se silnou ekonomikou s moderní armádou, a to ať to také vidí i národy na jejím území, které mají divergentní touhy, jako na severu enkláva muslimských Ujgurů, nebo snad i na západě Tibeťané, kteří již ale pochopili, že anexe byla spíš hospodářskou podporou odlehlé obří náhorní plošiny, žijící předtím v hlubokém středověku nevolnictví a tyranie místních kněží-lámů. Tak buďme v klidu, a nechme mladí klučiny v kabinách vojenských aut a bitevních zařízení, ať si dál hrají na vojáčky, možná cínové už nemají, tak to mají v reálné velikosti. To samé se děje v Moskvě. Budiž, takový svět byl vždy a bude ještě dlouho, až do svého zániku. Jako se kluci perou o pozornost holek a svoji hrdost a čest (sic!), tak si vojáci 21. století představují, jak jim roste prestiž, když mají lepší a lepší zbraně proti jiným vojákům, případně i proti lidem. Jen to logická motivace jim všem dnes chybí. Všem. Putinovi, Kim-čong-Unovi, Asádovi, islamistům a možná všem vůdcům arabských monotématickým diktátorským režimům, když si odmyslíme existenci Izraele, jejich příslovečnému trnu ve všech jejich patách. Idiot je každý člověk, který zvedne zbraň proti jinému, aniž by byl jím ohrožen ! A to denně činí tisíce mravních ubožáků s nulovou lidskou i mentálních hodnotou v celičkém světě. Kdopak jim v tom zabrání, když i sami vládcové si na vojáčky tak rádi hrají ? No není ten dnešní svět jednou velkou šaškárnou?

  • Janika

   Jiří, já v tom nevidím žádnou hru na vojáčky, ani vládců, ani těch pěšáků. Je to nutnost přežití. Mírumilovná země, která nikomu neubližuje a nikoho neohrožuje vojensky je snadným terčem. Jako ta Libye. Snad bych rozlišovala, kdo zbrojí v sebeobraně, kdo za účelem agrese. A tady je to jasné, škoda slov. Čína není agresor, ani Rusko ne. A když vidím ty pitomé Poláky, kterým nikdo nic nedělá, jak rozdmýchávají nepřátelství a zvou si US vojska…

   • tresen

    No, zrovna u Číny fakt o přežití nejde.
    Za obavami Poláků stojí vzpomínka, jak si je východ a západ nejdřív v součinnosti rozparcelovaly a pak už i bez součinnosti došlo na mordování. Oni samozřejmě vědí, že Putin není Stalin, ale na nemožnost nějaké malignity z téhle strany radši nesázejí. A to platí jak pro polské liberály, tak i pro katolické konzervy.
    Na přehlídku polské armády s Kačerem na tribuně bych se taky nedokázala dívat.

     • poznamkovnik

      No jestli ono to nesouvisí tak trochu se současným přepisováním historie…

      Tady je zajímavý odkaz:
      https://msuweb.montclair.edu/~furrg/research/mlg09/did_ussr_invade_poland.html

      A poslednímu rozkazu Rydz-Śmigłyho se dá celkem rozumět.. a řekl bych že je jasné proti komu dává rozkaz bojovat a s kým se domluvit..

      „Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów. Zadania Warszawy i miast które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta do których podejdą bolszewicy powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii.“

 3. hans

  Nevím, jak by to dokázali mít duši černější než Angličané po staletích kolonizace celého světa.

  No, Angličané a další běloši dokázali být hódně krutí, ale když se budeme bavit o minulých staletích, tak s nimi Číňané zdatně drželi krok.

  Např. jen v bojích kolem povstání tchaj-pchingů (1850-1864) zahynulo podle konzervativních odhadů 20-30 milionů lidí. A to polovina 19. století nebyla zdaleka nejhorší krizí čínské historie…

  Číňany překonalo snad jen španělské řádění po objevení Ameriky.

  • Janika

   Ne že bych chtěla čínské masakry omlouvat, ale ty počty lidí jsou zčásti jistě dány tím, kolik jich je. A dělo se to na jejich území, nevydali se na druhý konec zeměkoule vyvraždit nějaký národ.

   • hans

    zčásti jistě dány tím, kolik jich je…

    Zčásti. Celkově ve druhé třetině 19. století klesl počet obyvatel Číny cca o 20 %. To je hodně. O hodně horší než v Evropě 1. + 2. sv. válka dohromady. A byla i horší období občanských válek, 17., 14., 10., 3. století….

    nevydali se na druhý konec zeměkoule…

    Měli plno práce na vlastním konci. Ona se „jejich“ země nestala čínskou sama od sebe, předkové Polynésanů/Filipínců/Indonésanů žili původně ve Fu-ťienu a snad i Šan-tungu, co po nich zůstalo? Pár archeologických vykopávek… a předkové Thajců, Barmánců, Laosanů a Vietnamců se nepřestěhovali od Jang-c‘-ťiang do jv Asie jen tak bez důvodu.