VĚŘ, ALE KOMU VĚŘÍŠ, MĚŘ

Vážená rado ČESKÉ televize, vážený pane generální řediteli Dvořáku!

Děkuji Vám jménem všech občanů s daným úhlem pohledu za Vaše pohledně dávané zpravodajství. V dnešní ponuře veselé době je Vaše poklidná informační práce nanejvýše potřebná.

bílá_paní

A to taková práce, a takové informace, které občana naší socialistické demokraticko-kapitalistické republiky zbytečně neznepokojuje. A neodvádí jeho myšlenkové síly od tvrdé práce pro zisk zahraničních společností. Všichni se oprávněně radujeme nad zalidňováním Evropy. A nemenší radost máme ze zisku našich bližních, neúnavně pracujících v neziskových organizacích. Jejich lidumilná činnost se jim opravdu vyplácí! Musí to být úžasně uspokojující pocit, být tak dobrosrdečný a ještě na tom skvěle vydělat. Všichni diváci s daným úhlem pohledu Vám za Vaši osvětovou činnost srdečně děkují.

Ale abych jen nechválil. Mám také malou kritickou připomínku, nad níž byste se mohli zamyslet v celém Vašem kolektivu.

Moje výtka nebo spíše dobře míněná rada, se týká snímku z roku 1965, filmu Bílá paní. Ano, v temných dobách socialistického útlaku byl tento film opravdu vtipný. Excelovalo v něm mnoho vynikajících českých herců. Dnes by se ovšem již reprízovat neměl. Je přežitkem socialistického údobí. Vždyť komu je dnes potřebná replika „Drž hubu a plav“? Dnes, kdy frau Merkel staví mosty islámským příchozím až do podřízených kolonií? Pomyslete na to, že ne všichni diváci se dívají ze správného, daného úhlu pohledu. Někteří – ano, jsou i tací – se dívají na českou televizi úkosem. Jak si asi vyloží věty typu:

Von jen na všechno nadává. Von už je starej, von to tak nemyslí. Von neví, že voni nemůžou, i kdyby třeba chtěli.“

Jenže dneska si už nikdo nemusí stěžovat. Jo, v minulosti, to si bylo na co stěžovat, v minulosti.“

Na světě jsou pravdy na 20 let kriminálu!“

Nepotřebujeme strašidla, když máme národní vejbor.“ (nebo Ministerstvo jediné pravdy)

Vážená rado, a vůbec celý kolektive! Pomyslete na to, kolik diváků se v temné minulosti učilo rusky. A je dnes zcela jistě ovlivněno putinovskou propagandou. Jak si takoví živlové vyloží tento dialog dvou mužů ve scéně, kdy předseda stojí na balkóně a mluví ke shromážděnému lidu:

 • Co říká?
 • Že říká pravdu.
 • To není pravda.
 • Ale co furt máte?
 • Povídám, že to není pravda.
 • Ale vždyť von to taky ví, copak von to může říct?

Náš i Váš hrdý postoj k těžce nabytému demokratismu by mohl být podlomen podloudnou činností alternativních zpráv. Dnes můžeme nahlas chválit demokracii amerického typu ve všech novinách, časopisech, knihách, rádiích a televizích, co jich jen je. A nejen chválit, ale také ji podporovat. To jsme za socialismu nemohli. Nemohli jsme ani pípnout. Zato dnes již můžeme pípat o čem chceme a jak dlouho chceme. Zatím.

Podstatná část internetového elektorátu je však těžce nahlodávána podloudnou proruskou propagandou. Z filmu „Bílá paní“ by se měl pouštět pouze užitečný vzdělávací klip, ve kterém pan Brodský v roli kastelána Pupence, učí své děti rozpoznávat v bílé stěně celé spektrum barev.

Vždyť kupříkladu i v nevinné roli soudruha faráře by si jedinci, nazírající pohledem z nesprávného úhlu, mohli představit soudruha monsignora Duku, či dokonce hrdého nositele Tentotempletonoc ceny Halíka.

Všemu nesprávnému nazírání by se dalo předejít, kdyby film „Bílá paní“ již nebyl reprízován a postupně by upadl v zapomnění. Ano, uznávám, že pan Miloš Kopecký v roli tajemníka uměl skvěle podnítit shromážděné voliče k volání „Ať žije předseda!“ Takové umění se velmi hodí. ANO, snad by ta pasáž mohla být promítána na školeních v dnešních politických stranách, ANO. Mohla by se připojit i TOP pasáž pro instruktáž mluvčích:

 • Mezi sebou si můžeme přiznat i takový skutečnosti, který by lid zmátly, kdyby pronikly ven.
 • Tak dost, chápu. No a co dál?
 • Honzíku, ty přece dneska víš, že není důležité to, co je. Důležité je, jak to správně vidět, jak to správně zhodnotit a jak na to správně reagovat.

Vážená rado, vážený pane generální! My, dnešní voli_či se musíme s Vámi ztlemit – ehm – stmelit. A proto Vás naléhavě žádám: už nikdy film Bílá paní nevysílejte! (Stejně už jej mám stažený.) Ať se na něj propánakrále nedívá někdo, kdo se dívat daným pohledem neumí. A žádám tak jménem všech, kdo se daným pohledem dívat umí.

Váš nucený přispěvatel – poplatkář

 1. Jiří Kalvach

  Velimi vtipné, co dodat jiného? Naštěstí pro nás ostatní, možná nevyjmenované, jsou tu houfy jiných informačních zdrojů než ČT1. Například originální cestopisy o přírodě a dění v jiných částech světa na jiných TV stanicích nebo na NETu. Kdo si umí vše, co vidí, slyší i čte, poskládat dohromady, ten má jistou téměř ideální představu o světě kolem nás, od Aljašky po Macao. A není závislý ani na starých filmech (na ty stejně nezbývá čas), ani na tel.novinách na ČT1 (asi 20 let je již nesleduji, jsou i jiné) a většinou ani na Radiožurnálu (nutno si to filtrovat podle typu hosta). Tak netřeba si stěžovat, ale sem tam se aktivně na místní úrovni zapojit do bojkotu té či jiné aktivity municipality, které podle oponentů bude víc škodit, než přinášet užitek. A to může být opravdu cokoliv. Třeba nová tramvajová trať skrz živoucí v pohodě 50 let fungující sídliště. Proč je tak důležitá? No aby město dostalo slíbenou dotaci z EU 1 miliardu Kč ! Že bude zničena vysoká vegetace 100letých stromů na ploše 5 hektarů a životní prostředí na dva roky bude těžko snesitelné a veřejná i osobní doprava na dva roky bude zcela paralyzována a komfort současné pohody bydlení a služeb bude navždy zničen a kolizních míst v dopravě přibude o 500%, to jsou v případě takové výhodnosti levných peněz drobnosti. Tak to většinou je, zadarmo (když to platí EU!) si můžeme i nakadit do hnízda, hlavně že to bude tak levné! Miloš Šimek s Jiřím Grossmanem to dobře předvedli při koupi lístku pro děti do ZOO, nebo to bylo na vlak, že? Já chci slevu, a nechci ji přece zadarmo! Vážení, bájný Kocourkov konečně našel své reálné místo na světě, a je to v Česku.

 2. Janika

  Moc pěkné, to se Vám povedlo, Ladislave :-).
  Těch shod s dnešní dobou je mnoho. Občas jen jiné metody, například při likvidaci drobných živnostníků. (omlouvám se za jedovatou poznámku :-)

 3. tresen

  Musím se přiznat, že ten film mám moc ráda a vždycky mě pobaví. A taky mě přitom pokaždé potěší pomyšlení, že ta éra skončila.
  Váš snaživý text je podle mne hodně mimo.
  BTW: Některé hlášky u nás přešly do rodinné mluvy. Třeba „musíme se stlemit“, „s fortelem na silážní jámy“, „vždy suché boty pro stavbaře“….

 4. LS

  :-) Jedna stručná poznámka z „novarepublika“:
  „Jakub Janda říkal, že tu Bílou paní nám tu nasadil Putin. A Hybridní ministerstvo pravdy to potvrdilo!“
  Osobně si myslím, že pan Putin na všechny aktivity čas nemá. Bude to spíše zásluha ruských hackerů.

 5. mistralius

  A už asi nikdy neuvidíme můj oblíbený Hej, rup. To jsou prostě démanty z filmů třicátých let, netočily se jenom sračky. Mmch režie Hej, rup Martin Frič.

  Když se v raných letech 90. hrálo na demokracii, tak ještě pár zajímavých věcí proběhlo, než nastoupila KLAUSOVSKÁ NEONORMALIZACE. Širší kontext „washingtonský konsenzus“.

 6. Pingback: VĚŘ, ALE KOMU VĚŘÍŠ, MĚŘ » Oral.sk - Porno Politika

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s