Charlottesville

Překlad článku Sl.Lopatnikova Pomníky. 

Srovnávají události v Charlottesville s ukrajinským bořením památníků Lenina.

Přitom srovnávají americkou levici s banderovci. Banderovci ničí pomníky Lenina a americká levice pomníky generála Leea. Jaký je v tom rozdíl? Památník jako památník.

Rozdíl je, jako vždycky, v obsahu.

Jedna věc je Lenin – osvobodil lidi od zlodějů. Jiná věc je Hitler – osvobodil „lidi“ od Židů.

Jedna věc je Lenin – osvobodil lidi od zlodějů. Jiná věc je generál Lee – statečně bojoval „za právo každého člověka mít otroky“.

Kdyby teď zbývající lidé na Ukrajině začali bourat pomníky Bandery a Šukeviče – potom by se jednalo skutečně o analogii. Ale s Leninem to tak není.  Akce je stejná. Ale její význam je rozdílný.

S citem to u nacistů vždycky bylo a bude těžké.

52 comments

 1. Nerevar

  Když se všude kolem začaly bourat pomníky, přejmenovávat ulice, … většině lidí to bylo jedno. Tak co je najednou za problém? A napadlo snad někoho se jen zamyslet, jak to vlastně bylo s těmi abolicionisty a občanskou válkou v USA? (Mimochodem, Abraham Lincoln byl Republikán. Stejně jako DJT.)

 2. hans

  Autor si evidentně nepřečetl článek o mýtech o americké občanské válce, který tu byl přednedávnem… by věděl, že Lee nebojoval za otrokářství ( ke ktrému měl chladnější vztah než Seveřané), ale za rodnou Virginii.

  A ano, otázka, proč jsou pomníky, které 100-150 let klidně stály, najednou problém, kdo a proč rozněcuje rozkol v americké společnosti, je klíčová. A v Charlottesville nejde o americkou levici, o bourání pomníku rozhodlo zastupitelstvo v čele se starostou-demokratem, čili žádná levice, ale mainstream.

  Proč je najednou nutné zbourat sochu muže, který „Před občanskou válkou a znova po ní byl zastáncem smířlivé, disciplinované, konsensuální politiky krotící vášně, nikoliv zuřivého a nenávistného radikalismu“ a „Po skončení občanské války dlouhodobě vystupoval za občanský smír, proti jižanským radikálům a proti rasovému násilí.“ (No, to skutečně symbolizuje opačné hodnoty než Lenin…)

  • peter.

   V Poprade po novembri 89 strhol dav 5 m vysokú sochu Lenina.Dnes stojí tá istá socha v mestskom parku v Seatli a patrí k turistickým atrakciám.
   Chcem povedať,že žiadny národ sa nemôže zbaviť svojej histórie tým,že zbúra sochy osobností,ktoré ju ovplyvnili či už v pozitívnom alebo negatívnom smere.Generál Lee predstavuje osobnosť ktorá je spojená s históriou USA.Je osobnosťou, neodmyslitelne spojenou so vznikom USA a dodnes je ikonou pre obyvateľov štátov Konfederácie.Je preto pochopiteľné,že najmä starší a starí potomkovia bojovníkov Konfederácie sa cítia byť rozhodnutím o odstránení sochy „ich“generála dotknutí a preto proti tomu protestovali.resp.pokúsili sa protestovať pochodom.Demonštrácia bola povolená.Zhromaždenie anarchistov,Antify ani hnutia Black Lives Matter povolené nebolo rovnako ako tam nemali čo robiť ani neonacisti a pravicoví extrémisti.
   Už len dodám,že sochy Stalina v Gruzínsku si nikto nedovolil zbúrať ani po Chruščovovom vyhlásení „Kultu osobnosti“.Tie jeho sochy tam stáli aj za Brežneva,Gorbačova Jelcina a stoja tam dodnes.
   Hitlerove sochy ?…nemám na to vyhranený názor ale dobre,že nie sú.A keď v Ulanbátáre majú gigantickú sochu Džingischána z nerezovej ocele…..?

 3. Seal

  Autor žije v USA, takže asi bude hodně vědět z amerických reálií. V jejich bipolárním systému onu pomyslnou levici tvoří především liberálové. A přesně jak píše: „Rozdíl je, jako vždycky, v obsahu“. V tomhle případě nejde o nějaký korektní výklad americké občanské války, ale předeším o to, kdo se dneska v USA hlásí ke konfederačnímu odkazu. To tažení proti sochám jižanských generálů začalo už před cca dvěma roky jako reace na nárůst rasově motivovaného, protičernošského násilí, V tomhle ohledu mi srovnání s Ukrajinou příjde docela trefné, protože fakt by se nemělo pomíjet, kdo se v Charlottesville snažil především bránit tu sochu. Pravý sektor jako pravý sektor, i když v jedné zemi sochy bourá, aby si na jejich místě mohl postavit svoje vlastní, a v jiné se naopak snaží vystupovat na jejich obranu. Věcně se dá bavit tak snad akorát o tom, jestli podobné symbolické akty (zbourání sochy/postavení sochy) dávají nějaký skutečný smysl.
  Češi jsou v rovině těhle symbolických válek taky hodně dobří šíbři. Pamatuje si i dneska třeba někdo, jak to bylo na počátku 90. le ts odstraněním tzv. smíchovského tanku?Kdo byl pro a kdo naopak proti, anebo kdo se zasloužil o to, že dneska si nepřipomínáme výročí osvobození 9. května, jak by to logicky mělo být, ale halt jsme se v tomhle ohledu v cuku letu poevropštili, takže slavíme Den Vítězství k datu, kdy se u nás v roce 1945 ještě egulérně bojovalo? Jsou to teda paradoxy, kdybychom to měli měřit dnešním vztahem tehdejších českých činitelů k současnému Rusku. Nechce se mi spolu s Nerevarem uvažovat o tom, kolik lidí si prožívá tak akorát svoje každodenní starosti, takže tyhle symbolické války jsou jim v podstatě jedno. Spíš to vidím tak, že dnešní běžně politicky uvažující „Čehona“ (k tomu termínu viz už V. Dyk nebo K. Čapek)) bude raději řešit sochu generála Lee v Charlottesville, než aby se vzrušoval tím, že navzdory prvorepublikové symbolice mu už nejspíš brzy znovu postaví tzv. morový sloup na Staroměstském náměstí.
  Sorry za upřímnost, ale už delší dobu se domnívám, že jeden z problémů českých internetových diskusí spočívá v tom, že do nich přispívají buď skuteční nebo „mentální“ Čechoameričani (viz třeba kouzelná debata o americkém zbrojním zákonu, kterou jsem tu naposledy musel vést s panem Grysikem asi s nějakou internetovou Občanskou Hlídkou) Skoro to na mě někdy působí až tak, že čeští internetoví vlastenci si tak málo věří, že furt raději spoléhají na pomoc na pomoc z vennčí. No a Amerika: To byl přece takový český miláček už v době, kdy tu Klaus navzdory evropskému sociálnímu státu začal provádět tu svoji jedinou správnou transformaci.V tomhle ohledu fakt snad docela díkes i za tu Merkelovou, protože bych se fakt nerad dožil doby, kdy se i v Česku začne s vážnou tváří tvrdit, že třeba takový maršál Rommel, byl jaksi nepochopen, protože sice bojoval za Das Reich, ale uvnitř své duše nacismus odmítal, takže to byl vlastě antifašistický bojovník.

  • poznamkovnik

   protože bych se fakt nerad dožil doby, kdy se i v Česku začne s vážnou tváří tvrdit, že třeba takový maršál Rommel, byl jaksi nepochopen, protože sice bojoval za Das Reich, ale uvnitř své duše nacismus odmítal, takže to byl vlastě antifašistický bojovník.

   Nebojte to přijde brzy a určitě pak někdo přijde s tím jak vlastně nás čechy měl rád a dokazoval výběrem techniky,
   https://en.wikipedia.org/wiki/Škoda_Superb_(1934–1949)#Types_952_and_956
   a navíc nás bránil před východním ruským žido-bolševickým režimem..
   to se zcela jistě přičte k dobru…

   a nějaké drobné šarvátky v Africe, kterých se proti němu učastnili i nějací pobloudilí Čechoslováci, tuším se jeden jmenoval Klapálek pak svou pobloudilost dokázali – tuším žádostí o přemístění na východní frontu a pak se účatnili budování totalitární komunistické ČSLA no uznejte… s tím se přeci něco musí dělat, přece tady v naší historii nebudou zaclánět nějací pobloudilci jednomu z nějvětších a nejschopnějších vojevedců 2. světové jak se dozvíte na mnoha „anglických“ textech nebo videiích…

  • oh

   Seale, buďte té dobroty a nekomolte a neohýbejte můj nick podle vaší momentální potřeby připadat si vtipný a mravně na výši.

   • Seal

    Ale no tak, vždyť jsem vás jenom trochu napodobil. BTW: Už se vám podařilo najít ty slibované a pak ztracené americké statistiky o zločinech se střelnou zbraní? Pokud ne, tak tenhle odkaz by se vám mohl někdy hodit: http://www.gunviolencearchive.org/
    Třeba i v nějaké jiné diskuzi, například v polemice s jinak všeobecně známým Ondřejem, kterého jste párkrát překřtil na Mr. Fake News. Teda, ne že by se mě chtělo zastávat zrovna Ondřeje, ale když už zmiňujete vtipnost, tak jsem si tuhle poznámečku nemohl odpustit.

    • oh

     V té tehdejší diskuzi se mi bůhvíproč udělal dojem, že o ně ani nijak zvlášť nestojíte. A kupodivu, když jsem tam se podíval znovu, ten dojem ve mě přetrvává. Ale váš odkaz beru. Někdy se mi rozhodně hodit bude.

     • Seal

      Víte, mě pořád připadá poněkud absurdní bavit se o českém zbrojním zákoně na základě amerických reálií včetně jejich statistiky kriminality. Proto jsem nabízel tuzemská data, která jsou ale asi hodně nezajímavá pro ty, pro které USA zůstávají nedostižným vzorem demokracie a svobody. Celá ta debata (parlamentní i veřejná) o novele bezpečnostního zákona byla z mého pohledu prolobovaná stylem, který si pamatuji už z doby, kdy se ve sněmovně schvaloval tzv. solární průšvih. Proto mě samozřejmě na druhou stranu zajímalo, jestli jste na ty statistiky fakt schopni odkázat (když už s nimi argumentujete), protože v tom účelovém lobbingu se to samozřejmě taky hemžilo různými statistickými daty. No a řekl bych, že odkaz na spisek „Zbraně – mýty a fakta“ z dílny Gunlexu, kterým se blísknul váš diskusní kolega, byl pro mě docela vypovídající.

      • LS

       Dovolil bych si ještě jednou „blísknout“… :-) Jde o to, velevážený internetový kecálku, že každý má právo na svůj názor. A každý také má právo se bránit proti agresivitě. Jak vaší – slovní, tak i fyzické, kterou provozují vaši chráněnci. Převážně proto si dnes uvážlivý člověk pořizuje zbraň… a je úplně fuk, co na to statistiky.

      • Seal

       To máte tak: Ani líčení vaší jinak zajímavé noční historky mě neodradilo od toho, abych se přestal zajímat o to, co se to kolem těch zbraní na Chovancově ministerstvu vlastně peče. Takže zatímco vy jste hned ve své první reakci řešil logiku mého úsudku, dál jsem se na internetu hrabal v dostupných vládních a jiných materiálech. Dělám to tak prakticky skoro celý svůj dospělý život a řekl bych, že jsem z toho něco i citoval, takže způsob vašeho oslování mě nijak zvlášť nebere. A dělám to tak hlavně proto, že mě nikdy nebavilo stavět se rovnou na nějakou značku bez toho, abych k tomu měl aspoň nějaké skutečné informace. Pokud si snad nadále myslíte, že jste díky té poslanecké iniciativě získal ústavní právo držet zbraň na svoji obranu (takže se teď se budete moci ještě účiněji bránit – jistěže uvážlivě – proti všem „agresorům“), tak nejspíš pořád ještě nemáte dostatek zkušeností s dnešním politickým systémem. No, nechci být zase za úplného pesimistu. Za pozitivní výsledek naší názorové výměny tak považuji alespoň to, že jsem se teď dodatečně dozvěděl, jak jste to asi myslel, když jste na mě tehdy vyrukoval s tím vaším „statistickým důkazem“ :-)
       Že jsem tak smělý: On už někdo dokázal dokumetárně doložit ten údajný Churchillův výrok o statisce („Ich traue keiner Statistik, die ich nicht selbst gefälscht habe.“)? Pokud snad nikoli, tak bych snad v rámci tuzemských polemik raději zůstal u něčeho, co je nejenom ryze české a roztomilé, ale má to i ten potřebný nadhled: https://www.youtube.com/watch?v=zQ82GKpFL_M

       • LS

        Nějak jsem se v tom ztratil. Kromě toho, že zaměňujete ypsilon za měkké i, jste ještě navíc i mnohomluvný – či spíše „mnohoslovný“. Při vaší zábavě by bylo dobré aspoň znát gramatiku. Jen to mě rozesmálo, a proto jsem reagoval. Hamilbar se vzepjal k domněnce, že jsem reagoval na jakousi statistiku – ale já si ji neprohlížel. Takže jeho „chápání“ je čiré nepochopení. Jinak je mi docela fuk, co si o tom všem myslíte či nemyslíte. Já nemám zbraň díky nové poslanecké aktivitě. Měl jsem ji už dlouho předtím. A to proto, že vím, že nelze spoléhat na včasný zásah policie. Tečka, konec.

        • Seal

         Jasně, moje gramatické chyby vás tak pobavily, že jste dočista zapomněl, co jste sám psal v té diskusi :-) Od lidí, kteří si pořídí na obranu Tokareva (!) a potom přirovnávají střelbu z pistole k tomu, jak se kdysi dávno učili jezdit na kole, fakt asi nejde čekat, že by klikali na nějaké podivné statistiky, byť sami budou demagogicky tvrdit, že „je statisticky dokázáno, že tam, kde lidé mají právo vlastnit zbraň k sebeobraně a ochraně svého zdraví a majetku, je zločinnost menší, než tam, kde jim zbraně zakázali“. Tečka, konec. Vaše noční historka byla zajímavá především tím, že jste žádnou pistoli nakonec stejně nepotřeboval, a jestli si to svoje „železo“ pořizoval hlavně kvůli zastrašování, tak přesně k tomu účelu slouží zbraně skupiny D. Asi bych vaše sváteční střelectví nechal plavat, kdybyste se v nějakém, předchozím komentáři nevypjal k tomuhle prohlášení: „Osobně jsem si už před léty vybral kulturu se zbraní.“ Žiju totiž v zemi, kde se zatím považovalo za normální, aby děti stříleli ze vzduchovky, pokud je to bavilo, tak v patnácti přesedlali na malorážku, no a potom v dospělosti si pak třeba pořídili zbraň normálního kalibru. Sám jsem si tím prošel, takže bych si hodně moc přál, aby to tak měli i moji potomci. Jenže to by tady nesměla existovat zbrojní lobby, jejich prodloužená ruka Černochová s Chovancem, no a pak různě zklamaní lidé, kteří jim tu základní mantru o tom, že každý by se měl o svoji obranu postarat především sám, tak říkajíc zobají z ruky. Řekl bych, že způsob, jakým jste tehdy v červnu a nyní v srpnu se mnou diskutoval, je v tomhle ohledu docela vypovídající. Tím spíš to téma tedy už nebudu natahovat a na závěr jenom připojím jeden německý dokument, který se věnuje o tomu, co také v konečném důsledku zahrnuje ona zmíněná „kultury zbraní“, když se společnost těmi zbraněmi patřičně promoří: https://www.youtube.com/watch?v=A4XZvw_Ku_A

         • LS

          Seale, Seale – zase hodně slov a málo myšlenek. Z čeho jste usoudil, že mám Tokareva, Holmesi? :-) Z toho, že jsem se zmínil, co Tokarev umí? No, Seale, takový letecký kulomet na typech SU má kadenci — tatatatatata – už se těším, jak se příště dočtu, že ho mám doma… :-)
          Právě mi přišlo mailem – aspoň výňatek jsem zkopíroval:
          Švýcarsko – země se sedmimilionovou populací má armádu o síle 1.365.220 vojáků (údaj z roku 2010). Profesionálních je z nich pouze 3,600 příslušníků letectva, speciálních jednotek a výcvikových instruktorů. Ostatní jsou příslušníci milice. Každý dospělý muž při dosažení věku 19 let „vyfasuje“ od státu erární automatickou útočnou pušku SiG 550 nebo SiG 751 a pistoli Glock 21a k ním tisíc kusů nábojů. K tomu kompletní výstroj. Od uniforem, bot, stanu, lopaty až po kolo. Tuto základní výzbroj a výstroj má doma každý voják, který absolvuje základní výcvik v délce 18 až 21 týdnů (podle druhu zbraně).

          • Seal

           No tak dobře. K obraně nepoužíváte devítku, ani Tokarev, ale letecký kulomet.
           Škoda, že jste toho textu nezkopíroval víc, aby bylo jasné, kam tím úryvkem vlastně míříte. Nejspíš asi považujete tuzemský systém profesionální armády s tzv. aktivními zálohami za špatný a chcete, ho nahradit švýcarskou kombinací miličního systému a povinné vojenské sužby. K tomu časem, pokud se bude zhoršovat situace v Evropě, může klidně i dojít. No ale protože místo uskladnění zbraní není pro ten systém rozhodující, tak už dopředu raději počítejte s tím, že tu svoji záložáckou zbraň budete mít nejspíš uloženu v nějaké zabezpečné místní zbrojnici.
           Ale třeba jste myslel jinak. V tomhle případě, protože existuje věcný rozdíl mezi vlastnictvím a nošením zbraně, rovnou prohlašuji, že o žádný švýcarský zbrojní zákon nestojím a za zcela optimální považuji ten dosavadní – český. No ale protože Švýcarsko se teď asi pro některé našince stává vzorem a vnitro fakt hodlá přestavět celou zbraňovou legislativu, tak se klidně můžete dočkat toho, že budete muset kvůli nošení zbraně prokazovat, že vaší osobě či majetku hrozí reálné nebezpečí, zakážovou vám některé kudly (vyhazovací nože, motýlky ap.), boxery, házecí šipky, některé druhý paralyzérů, airsoftové repliky skutečných zbraní, ba dokonce veřejné nošení nebezpečných předmětů, pokud teda už od pohledu nevypadáte na řemeslníka a s tím velkým kladivem nebo sekyrou jen tak bez cíle nechodíte po ulici. Pokud vás zajímají příslušné detaily, tak najdete tady: https://www.admin.ch/opc/de/classified-compilation/19983208/index.html

 4. Janika

  Seal to tentokrát vyjádřil za mě, a lépe, než bych dokázala. Také si myslím, že v tomto případě nejde o věrný výklad historie, ale o to, jak to lidé vnímají. A rasismus na vzestupu je. Možná částečně oboustranný, to nevím.

  Byla jsem vychovaná jednoznačně k tomu, že rasismus bílých v Americe je zlo, a nevidím důvod, proč tento názor měnit. Kukluxklan je hrůza, a ta hrůza se vrací. Co mě na tom zaráží je to, že lidé, kteří se u nás staví proti přílivu imigrantů (a ani já ten příliv nepodporuji), plynule přešli nějakým záhadným způsobem od tohoto přijatelného názoru (pokud je vyjadřován v klidu a bez záštiplné agrese) k rasové nenávisti – k černým Američanům, proboha, proč? Tohle nechápu a jsem si vědoma toho, že je tenhle článek namíchne, nebude jim po chuti a dají to najevo.

 5. Stan

  Bourání pomníků je, jako téměř vše, politikou krytá komerční záležitost. Kdyby se nebouraly, je dnes celý svět zaplněn pomníky a lidé nemají kde žít. Takhle se pomníky kontinuálně tvoří a boří, režimní umělci všeho druhu mají práci a politické strany munici pro své ideologické žvásty. Když se bourají pomníky jedné ideologie, řvou její aktivisté a aktivisté opačné strany si mnou ruce, když se bourají pomníky opačné, je to přesně naopak. Jen zadavatelé a s nimi spříznění tvůrci pomníků si mnou ruce kontinuálně.

  • mistralius

   Jinak mě docela potěšilo, že američani (o kterých je známo., že jsou málo revoluční), že zbourali nějakou sochu. Ach jó, revolta není revoluce, ale aby se v našich hypotékově-normalizujích médiích objevila historická zpráva, jak US národní garda zavraždila amerického studenta, na to si asi počkáme….

  • Janika

   Kdopak to byl:
   „2. dubna 1865 se prezident Davis a všichni členové Konfederační vlády přesunuli z hlavního města Konfederace, Richmondu, do Danville, které bylo vyhlášeno novým hlavním městem Konfederace.[1] Poté, co generál Lee podepsal 9. dubna 1865 kapitulaci, přesídlila vláda s prezidentem Davisem do Greensboro v Severní Karolíně, kde tábořilo torzo jižanské armády pod vedením generála Josepha E. Johnstona. Davis nadále prosazoval požadavek vést boj do posledního muže,…“
   Takové mám nejradši, boj do posledního muže…

   Přesto bych ten pomník nechala na pokoji.

 6. mistralius

  Jsou věci, které jsou takříkajíc nabíledni, tojest každý je vidí, a přesto neřeší, Proč se židovská prasata usídlila právě v ČR a Praze (v humpolci asi nebudou). Jejich špinavý kapitál svírá česko doslova jako židovská chobotnice. Proč se nikdo neozve?

 7. mistralius

  Vím zcela od pramene, že pražská ods vychovává teroristy pod záštitou jakési sociální péče (Bém, neboli Kolibřík, neboli pražský primátor byl skutečně užitečným idiotem této ODSS mafie). Tyto vymyté mozky jsou schopny doslova všeho, lidští roboti na dálkové ovládání,

  Ovšem i my máme protizbraň, to jest trvání na obyčejné lidskosti, tedy tato zmanipulovaná monstra nebudou mít s námi lehké pořízení.

 8. Gatta

  Tak nevím – Můj příspěvek, prakticky spočívající v odkazech na Trumpův projev k událostem v Charlottesville a na několik nezávislých informačních zdrojů z USA byl smazán.

  … tak vidím … ato jsem se neodvázal ani trochu.

   • Gatta

    Omlouvám se a beru zpět – když člověk není přihlášený – tak věci ve schvalování nevidí. Což se mi stalo při další návštěvě. Aź jsem tohle napsal a odeslal, tak jsem si toho „stavu“ u obou příspěvků už všimnul.

 9. Gatta

  To záleží jestli jde o „pravdu a lásku“, nebo Orwellovské „ovládnutí minulosti“ …

 10. mistralius

  The Jackson State killings occurred on Friday, May 15, 1970, at Jackson State College (now Jackson State University) in Jackson, Mississippi. On May 14, 1970, a group of students were confronted by city and state police. Shortly after midnight, the police opened fire, killing two students and injuring twelve.[1] The event happened only 11 days after the Kent State shootings, in which National Guardsmen killed four students at Kent State University in Ohio, which had first captured national attention.

 11. mistralius

  Jistě, mnohé do sebe zapadá, když prezident Clinton vyzval amnestované z Kentského masakru, aby mluvili, aby se mluvilo o psychiatrických pokusech USA ala Mengele (ale tentokrát to vykonávali židi). Pak musela přijít trapnost s židovkou Lewinskou. Všechny důsledky známe.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s