Hurikán

I v zemi, kde nejsou války, kterou žádný agresor nebombarduje, zakoušejí lidé útrapy podobné těm, jaké způsobuje válka…

Reklamy

32 comments

 1. Jiří Kalvach

  Máme zatím štěstí, že hurikány u nás nebývají, ale povodně již známe. Mohou znovu přijít. Američané jsou zkoušeni osudem každý rok, je to velká země. A má i velkou solidaritu. A když pomáhá na pozvání v cizině, jsou Amíci označování za okupanty a světového četníka. No jo, neinformovanost, neznalost věci a někdy i malá gramotnost, to je líheň zla, z něhož vyrůstá i falešná nenávist. Nenávist k těm kteří by chtěli zlepšit svět, ale ani doma si pořádek nemohou udělat, protože jim v tom zase brání lidská zloba, závist, xenofobie, je slepá a hloupá. Paměť lidí, kteří nenávidí Ameriku, je nulová, vše pozitivní ihned zapomínají. Škoda pro celé lidstvo. Ale lidská hloupost, nevzdělanost, přízemní myšlení a primitivismus jsou nekonečné a stojí za všemi konflitky, které kdy byly. A také nenasytnost, touha bohatnout na úkor všech okolo. To je moderní nemoc, která nemá zábrany.

  • Janika

   „Paměť lidí, kteří nenávidí Ameriku, je nulová, vše pozitivní ihned zapomínají.“
   Co pozitivního vyváží desetiletí agresivních válek po celém světě, na počátku s Hirošimou?
   Píšu to smutně, Jirko, nechci se hádat a mrzí mě, že toto je naše první setkání na tomto blogu… A ne, že bych nenáviděla Ameriku, naopak, je to nádherná země s úžasnými lidmi. A nad těmi nešťastníky postiženými hurikánem mi srdce usedá. Ale daleko víc cítím s lidmi Donbassu. Ty staré ženy na snímku, sedící ve vodě, se zakrátko dočkají pomoci a budou dál žít v pohodlí. Staré ženy ve vybombardovaných troskách svých chaloupek v Donbassu budou živořit a plakat bez pomoci do konce svého života.

  • tatko

   ..najprv som myslel,že že píšete ironicky.. v posledných vetách mi došlo,že to asi myslíte vážne! .. to tá “ lidská hloupost, nevzdělanost, přízemní myšlení a primitivismus jsou nekonečné a stojí za všemi konflitky “ ,podľa Vás platí pre koho? To USA sú obeťou?! ..Chápem,že tam,ako všade,žije spústa bežných mierumilovných ľudí,ktorý s konaním svojich vládcov nesúhlasia ( a je to takmer všetko,čo stým môžu robiť) a nie je úplne spravodlivé generalizovať.. ,ale potom by sme boli asi baránci všetci,nie?.. Tak kto nám to na svete potom robí ten bordel?

   • Janika

    A já jsem si toho pána spletla s jiným Jiřím, se kterým jsme si zrovna vyměnili pár e-mailů a shodli se na Libyi, proto jsem koukala tak užasle :-).

  • hans

   když pomáhá na pozvání v cizině, jsou Amíci označování za okupanty a světového četníka

   Není takový případ.

 2. Nerevar

  Ale ta vlajka i říká, že to nechtějí vzdát. Na mě zapůsobila vyložene kladně.

  • Janika

   Oni to berou trochu jinak, než my, jsou spíš zvyklí. Nebo to možná bude tím, že v našich poměrech lidé budují své domky s velkým úsilím celý život. Tam je rychlejší tempo a jsou zvyklí na změny.

 3. taras2

  Jako bývalého stavaře, který něco málo ví o navrhování staveb na účinky větru, mě zaráží jedna věc: oni ty svoje rodinné domky pořád mastěj z papundeklu a prkýnek, což samozřejmě nemůže hurikánu vzdorovat, kvůli lehké a málo spolupůsobící (pevně pospojované a vyztužené) konstrukci. Logická by proto byla v jejich podmínkách stavba s nosnou konstrukcí z cihel a betonu, která větru i vodě (při správném navržení) bezpečně odolá. Jediné vysvětlení, které mě napadá je to, že klasická cihlobetonová stavba je pro ně příliš drahá, že si ji nemohou dovolit. Papundekl (dřevotříska a prkénka) je totiž asi tak o polovinu levnější a potom mně k tomu dochází, že to s americkým blahobytem nebude tak horké. Asi jak kdo.

  • Janika

   Možná by to nepomohlo, nevím. Zrovna jsem četla Dicka Francise Hurikán – tam to zničilo i bunkr. Tedy zdi stály, ale vyvrátilo to dveře a zdemolovalo vnitřek. Být tam někdo, nepřežil by.

   • taras2

    Otvory se dají poměrně lehce a rychle zabezpečit, jak provizorně, tak trvale. Okenice nemusí být jenom proti vloupání a dveře jdou taky zajistit. Je to otázka pár korun, vzhledem k celkovým nákladům stavby. Samozřejmě, nemá cenu takhle chránit lehkou dřevěnou stavbu, kterou to vezme komplet.

    • tatko

     ..celé zle!.. Nejaké tie vetríky sú v týchto končinách pravidelne.. a pravidelne sa niečo musí stavať znovu.. Jak by k tomu všetci tí chudáci stavbári došli,keby tie stavby vydržali..? Kde ste nechali ekonomické myslenie,prepánajána?! :( / :)

 4. peter.

  Takáto veľká voda tam mala prísť raz za 500 rokov.No ale niečo podobné sa tam odohralo už aj v minulom a predminulom roku.
  https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/356454-texas-a-oklahomu-pustosia-povodne-hlasia-17-obeti/
  Tak potom majú pravdu tí,ktorí obviňujú starostu,že situáciu podcenil,nenariadil evakuáciu a neprijal účinné opatrenia.
  Je jasné,že so Zemou sa niečo deje a že otepľovanie nie je žiadny výmysel ale skutočnosť a hrozba.
  No ale keď si nenažranci nedajú povedať a pília pod sebou aj pod nami konár,tak je to ťažké.
  http://www.srspol.sk/clanek-branislav-fabry-brazilia-vyrub-pralesov-a-politika-noveho-prezidenta-14923.html

  • Janika

   Jednooký, ty ženy tam jistě v krátké době z té vody vyprostí. A nemyslím si, že zachraňovat a krmit zvířata by bylo vhodné až teprve když na celé planetě nebudou trpět a hladovět lidé. Zvířata, ta, co chováme pro radost, náš život nesmírně obohacují.

 5. mistralius

  Nevím, proč ten zaplacený komik neustále blije v pořadu ČT Historie.cs své antikomunistické názory, bylo by třeba postoupit dále a toho šaška vyměnit. Pro všechny zájemce o historii, mezi které se též počítám.

 6. mistralius

  Jako mnoho lidím je mi líto smrt Vladimíra Brabce a dle mého nejtemnější díl Majora Zemana jsou Vyznavači ohně, režie Jiří Sequens, což překonává ještě více legendární Studnu

  • Janika

   Mám ten seriál moc ráda. Smrtí Vladimíra Brabce jakoby odešlo kus života. A ten jeho dabing, to je nezapomenutelné. Smutné, že se všichni báli jeho odchod náležitě uctít.