Babí léto

Děkuji Tarasovi za stručné vysvětlení kauzy lithium. Debatu ze sněmovny jsem měla puštěnou, ale pochopit podstatu toho, o co komu jde, se mi moc nepodařilo.

Tarasova terasa

Ve výjimečně pěkném podzimním dni letošního babího léta probíhala mimořádná schůze sněmovny, věnovaná aktuálnímu tématu, zašmelení lithia na Cínovci sociální demokracií. ČSSD v nouzi nejvyšší neviděla jinou možnost, jak splatit dluh, u jehož zrodu stál kdysi dávno nynější prezident Zeman, třistamilionovou altnerovskou sekyru, než aby uzavřela fajnové memorandum s jakousi australskou zcela pofidérní společností. Učinila tak skutečně na poslední chvíli, když už jí teklo do bot jako kloboučníkovi v komedii Rozpuštěný a vypuštěný. Nešlo to odkládat, protože po volbách budou moci zašmelit akorát tak vybavení Rudého koutku v Lidovém domě.

View original post 269 more words

Reklamy

85 comments

 1. Nerevar

  Pro místní odborníky: je nějaké memorandum závazné? Pro kohokoli?

  • Janika

   To nevím. Jen si představuji, že takhle nějak začínají ty prohrané arbitráže, za které doplácí stát milióny.

   Trochu mě zmátl Zeman, kterému co se týče úsudku důvěřuji, když v Týden s prezidentem ten případ s lithiem, jak se i zdálo, bagatelizoval. To už jsem nevěděla, čí jsem :-).

  • vera

   Závaznost memoranda at posuzují právníci, ale něco k tomu pronesl ministr životního prostředí, moc pěkně, vybírám kousek :
   ….“Protože kdybyste bývali jednali otevřeně, tak jste to memorandum dali na vládu, tam se k němu všichni mohli vyjádřit. Ale prostě vy jste opravdu takřka podloudně to memorandum připravili a potom jste na poslední chvíli ještě sháněli další hlasy, které by to podpořily. A to já považuji za sprosťárnu. A někdo musel hodně tlačit, aby bylo to memorandum podepsáno ještě před volbami a ta dotčená firma získala výhodu oproti těm, kteří mají průzkumné licence. Protože, jak tady padlo: průzkumné licence na lithium má pět firem, ale memorandum má pouze jedna.
   A jak už jsem řekl, průzkumných licencí na zlato, ropu, plyn, různé kovy, další nerostné suroviny tady mají za posledních 25 let desítky nebo spíš stovky společností, ale žádná nemá uzavřené memorandum.“ ….

   http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Ministr-Brabec-Prominte-ale-vetsi-prasarnu-jsem-tady-jeste-nezazil-508360

  • oh

   No, on ani dopis ministra Martina Bojara firmě Novo Nordisk o Diag Human nebyl nijak právně závazný, vypadal vcelku bezvýznamně a jen opakoval pravdivé skutečnosti. Měl ale jisté právně závažné následky. :-)
   Tohle konkrétní memorandum IMO závazné není. Pro nikoho. Ale v něm zmiňovaná Česko-australská smlouva o ochraně investic je sama závazná více než dost. A myslím si, že jakákoli změna podmínek pro EMH k horšímu, proti stavu ke dni podepsání Memoranda, povede přímo k arbitráži proti ČR – memorandem vyvolané „oprávněné očekávání“ a následně „zmařené investice“.. Český daňový poplatník to zaplatí a Havlíčkové budou ostošest tvrdit, že tehdy ani jinak postupovat nemohli.

   • taras2

    Socani nevysvětlili, proč ta zmínka o ochraně investic: smlouva s Austrálií je podepsaná desítky let a je to tedy notorieta, kterou je zbytečné podtrhávat, pokud ovšem není nutná pro přípravu arbitrážního tunelu. Jako že jo.

    Pak nevysvětlili, proč říkají, že memorandum není závazné, zároveň však tvrdí, že tím memorandem zajistili pro Česko a české firmy spoluúčast na projektu. Buďto je závazné, a pak zajistili, nebo není závazné, a pak zajistili kulový. Lhaní je vyšší sorta slovesného umění, a to vidláci z Lidového domu neovládají.

    Nesoudil bych je přísně, altnerovská sekyra na krku ČSSD má chladné ostří a v podstatě neměli jinou možnost.

     • taras2

      To se ti lehko říká, když jseš pořád mladá holka. Když se ale věci chýlí ke svému konci (a ostří sekyry užuž prořezává socanskou kůži), to se chce žít jako nikdy předtím, zvlášť, když nic jiného než politiku neumíme.

    • kočka šklíba

     Ano to je podstatné : „Pak nevysvětlili, proč říkají, že memorandum není závazné, zároveň však tvrdí, že tím memorandem zajistili pro Česko a české firmy spoluúčast na projektu. Buďto je závazné, a pak zajistili, nebo není závazné, a pak zajistili kulový. “ Nechápu jak jen z tohoto prohlášení každý, kdo trochu přemýšlí, si nepomyslí něco nepěkného o Havlíčkovi, Sobotkovi a spol. Bud, že jsou to blbci nebo zločinci.

  • vittta

   Memorandum závazné není, Nerevare, samozřejmě že ne.
   Je to jen odvedení pozornosti od něčeho daleko většího a zásadnějšího, to snad zrovna vám nemusím říkat.
   Podobně je na tom migrační vlna, iracionálně (i na západě) nazývaná krizí.

   Jen odvedení pozornosti.

   Pro neznalé situace, Nerevar je člověk, který už asi 2 roky zastřeně hovoří o čemkoliv, především o migrační krizi, jako o podružném odvedení pozornosti od čehosi zásadního.
   Pokud si pak někdo povšiml ironického tónu Nerevara, je to proto, že lithium je také odvedení pozornosti.
   Bohužel nám, nebohým čtenářům nerevaříh úvah nebylo nikdy sděleno, co že zásadního tyto bezvýznamné události zakrývají.
   Za pár let dostane tato australská firma, skládající se „z jednoho majitele a jeho sekretářky“, asi tak 50 000 000 000 Kč, což dnes nikomu nevadí, protože to zajedno nikdo z nich platit nebude, a též dnes nikdo neví, komu se to bude politicky hodit.
   Už to úplně slyším, jak se říká: ČSSD (ANO,ODS, KDU, TOP09) to zavinila, a my všichni to teď musíme zaplatit, nevolte je!

 2. vittta

  Teď jsem se díval na tenhle pořad, trvá asi 9 minut a je o zákazu- nezákazu rumu, resp. té tresti.
  https://www.stream.cz/adost/10019459-pravda-o-rumu-opravdu-nam-ho-unie-zakaze-nebo-to-jsou-lzi
  Doporučil bych ho každému ke shlédnutí, i když si myslím, že ne každý čtenář ho vyhodnotí podobně jako já.
  Tedy jako naprosto unikátní snůšku lží, mlžení, podsouvání, pokrytectví- to vše skloubené s politikou, v tomto případě útočící na Miloše Zemana, který sice nic neřekl, ale za to něco řekl Ovčáček, a jak se v pořadu ukáže, tak řekl více méně pravdu, za což je nadáváno různými mazanými oklikami Zemanovi do lhářů.
  Tedy že EU chce zakázat potenciálně nebezpečnou látku v rumové tresti, ale vlastně se nic neděje, protože se bez problémů najde náhrada, která se už hledá, ale tedy- ještě nenašla.
  Dojemná je snaha zástupkně Nestlé, kterou nejvíce ze všeho nezajímá zisk, ale zdraví zákazníků.
  Lze se také divit, že EU nezakáže rovnou ten etanol, ten je totiž dle mnoha vědců ještě více karcinogení, jak celý Furan, o který jde.
  Rovněž je tam zmínka o cigaretách, jistě že ne v souvislosti s jejich prokazatelnou nebezpečností, a následným údivem, že EU nezakáže je, a nehledá za ně stejně bezpečnou náhradu jako za Furan v rumové tresti, ale v souvislosti s kouřením Miloše Zemana.
  A my, co si dáváme rum do čaje, či z něj pečeme cukroví a nebo ho rovnou chlastáme, můžeme jen doufat, že nahrážka aromatického Furanu bude stejně kvalitní, jako margarín Rama, co je zdravý a skvěle nahrazuje nezdravé máslo, které se nyní stalo opět zdravým, zatímco margaríny se staly nezdravými…..

  • kočka šklíba

   To se Vám opravdu povedlo, zasmála jsem se :D . A je to přesné.

 3. Ondřej

  Ohledně analýzy politických stran, resp.ideologii a jejich NOVYCH východisek zcela magnificentně a politologicky maximálně jasně dává do souvislosti zcela jasnou odlišnost nejen od tradičních hodnot levice, ale i geopolitickych promen vychodu, v tomto rozhovoru můj politický guru, prof. Václav Bělohradský a objasňuje.prohry klasické DEMOKRATICKE levice v posledních letech. Stojí za shlédnutí ( nejen pro pana Mudru).

  Je tam nejen definován politologický pojem k „regres“ v souvislosti s posunem resp. LATENCi vychodni levice směrem k nacionalismu u východoevropských postkomunistických zemi, ale i posouvání křesťanských stran západní zemí směrem od pravice do středu a vlastně etablování na západě u liberálních zemi ideologie liberální demokracie smerem k levicovým tématům. Skvělé a zajímavé jistě i pro Tarase, někdejšího majordoma levicového diskursu na svém webu a jeho pilotnímu článku k volbám. Za poznámku stojí že je skvělá i moderátorka Emma Smetana.

  https://video.aktualne.cz/dvtv/belohradsky-problemy-lidi-a-volebni-hesla-deli-propast-rozdi/r~c3dc2f9ab35311e79c7c002590604f2e/?_ga=2.127454863.364364715.1508356226-379331257.1503137718

 4. tresen

  Věcný článek k českým zásobám lithia a k možnostem těžby:
  https://technet.idnes.cz/tezba-lithia-v-cr-krusne-hory-cinovec-australane-f60-/tec_technika.aspx?c=A171015_122041_tec_technika_mla
  Podle mne by se sociální demokrati jevili jako blázni, kdyby ze strany těžařů očekávali odměnu, která by je zbavila Altnerova dluhu.
  Ne že bych si myslela, že nejsou blázni, ale přece jen ne až tak.
  V článku je jeden moment, který hezky dokresluje „promyšlenou“ politiku státu v oblasti surovin: prodej písku se zásobou tisíců tun lithia státní firmou Diamo za necelý milion korun.
  Tady může být nápověda pro jeden z následků memoranda: závazek australských těžařů ke zpracování suroviny na místě může vyhovovat záměrům vlastníka odkaliště, který zatím vyčkává, i když už má platné povolení.
  Netvrdím, že je Janeček iniciátorem memoranda, ale dá se předpokládat, že ho potěšilo.

  • vittta

   Co jste si z toho vydedukovala?
   Ten článek je sice zajímavý, ale pro politický pohled, který se tady i jinde řeší především, naprosto bezvýznamný.
   V podstatě jde přece o tohle:
   Ministr za ČSSD podepsal s australskou firmou na těžbu lithia nějaké memorandum, které se označuje za bezvýznamné.
   Podepsal tak za podezřelých okolností, jiný ministr těžbu odsouhasail tak, že jeho nejlepší úředník omylem poslal souhlasný mail, a bylo to podepsáno těsně před volbami.
   Z hlediska ČSSD NEMŮŽE mít podpis memoranda žádný pozitivní volební efekt, právě naopak.
   Nejpravděpodobnější verze tohoto příběhu je ta, že memorandum s těžbou vůbec nesouvisí, ale půjde o mezinárodní arbitráž v řádech desítek miliard, kterou ČR snadno prohraje.
   Kecy o výtěžnosti ložisek v ČR a množství lithia, a jeho cena na světovém trhu jsou do médií dávány jen pro to, aby autralská firma mohla vyčíslit své škody, protože čím více se bude mluvit o obrovských zásobách za biliony, tím více pak australané /nebo kdo) v arbitráži vyhrají.
   Ve skutečnosti může být hypoteticky možné, HYPOTETICKY- tento příklad úmyslně přeháním, aby bylo i vám jasné, jak to myslím-
   tedy je možné, že jde o plánovaný tunel od samého začátku, v zemi je lithia za 2 000 000 Kč ale pomocí keců se jeho cena přehání jen za účelem té arbitráže.
   Tady pak klidně může ČSSD nějakou tu miliardu jako všimné v pohodě dostat, a za ty prachy nejen zaplatí své dluhy, ale ještě se dostane opět na politické výsluní, při čemž zkrátka nepřijdou ani pilitické špičky ČSSD.
   Klasický převod státních peněz do vlastních kapes..

   • tresen

    Vycházím z toho, že aktuální politický rozruch a všechny ty kecy okolo memoranda jsou čistě předvolební záležitost a tudíž nemá smysl nechat se těmi hrátkami rozčilovat.
    Pokud v tom memorandu je vůbec nějaký zakopaný pes, jako že socdem chtěli ještě před volbami honem někomu vyhovět, pak snad jen v tom smyslu, který jsem naznačila.

    • vittta

     Aha, tak…tomu moc nerozumím.
     Ministr za ČSSD podepíše memorandum (už ten výraz „memorandum“ je unikátní), které jeho straně naprosto tutově sebere pár % z už tak bídných prognóz, a naopak posílí jejich protivníky, především ty, kteří nic nepodepsali, a né jako babišovec Brabec, co omylem poslal jiný mail.
     Jedna věc je ale jistá.
     Něco nás to bude stát, nás všechny, protože pro srandu králíkům to ten kolaborant nepodepsal, až už to je, co chce!
     Zajímavé je, že to nikoho z bojovníků proti rozkrádání extra nedráždí, to když nějaká kadeřnice nepřizná 3 kila, to je jiné rošambo!

     • tresen

      Je pravděpodobné, že kdyby tušil, jakou hysterickou aféru z takové banality vykřešou Babiš a spol., vykašlal by se na to.
      Nic tomu totiž nenasvědčovalo, protože anódy byly u všech vládních jednání, která určila mantinely pro těžbu lithia, a memorandum se od nich nijak neodchýlilo.

      • kočka šklíba

       Aha tak to máme vlastně vysvětlené, protože podle Třešně je to pravděpodobné. Bože, jak můžete tohle napsat?

       • tresen

        Ano, většinou, na rozdíl od těch, co si jsou vždycky jisti, píšu, že je něco pravděpodobné nebo možné.
        V tomhle případě posuďte sama, jestli by podpis memoranda stál ministru Havlíčkovi za ten povyk, kdyby tušil, že ho Babiš a spol. spustí.
        A co říkáte článkům na toto téma na Kose?

        • vittta

         Když tady budu psát o neg…a čmou…a kozo…. tak se opravdu dá předpokládat, že se Janika ……
         Když to předpokládat nebudu, jsem prostě debil.
         Mohu to psát i tak, ale musím vědět, jaká bude reakce a kde jaká bude reakce.
         Jestli pan ministr podepsal nějaké memorandum o lithiu, co má mít cenu 3 000 000 000 000 Kč, s pochybnou firmou, a myslel si, že se nic zvláštního neděje, a jikdo si toho před volbami nevšimne, nebo to nechá plavat, pak je to…
         Hádejte?

         • vittta

          Pokud hádáte debil, pak máte pravdu, myslím ale, že by pak neměl dělat ministra!

          • Janika

           Možná si myslel, že debilové jsou všichni okolo. O národu nemluvě, ten je navíc dojnou krávou pro tyhle vykuky.

          • vittta

           Však se dozvíme, o co šlo, Janiko.
           Je tady i možnost, že nešlo o nic, já beru v potaz všechny možnosti-ale……na tuhle možnost bych nevsadil ani půl koruny.
           Celá ta událost na dálku smrdí minimálně korupcí, pokud ne vlastizradou, a cítí to tady asi všichni, vyjma Třešně, Nerevara a Ondřeje samozřejmě.
           Každý to může cítit trošku jinak, ale ten smard je fakt silný a cítíme ho!

        • vittta

         Který článek na Kose vám přijde dobrý, a co konkrétně?
         Dáme řeč.
         Já četl jen ten lithium 5 a ničím mě nezaujal, vyjma toho, že autor napadá případné oponenty, že lithiu rozumí každá bába z Horní Dolní (nebo jak to tam píše), při čemž zcela opomíjí možnost, že o lithium jako takové vůbec nejde.
         Tihle lidé jako Vlk se dají velice snadno oblbnout.
         Prostě se jim předloží nějaké téma, a to téma samozřejmě začne rozebírat lid, který tomu vesměs fakt nerozumí.
         To typy „Vlk“ vyburcuje k šťourání v tématu.
         Jelikož jsou inteligentní, tak vyšťárají o těžbě lithia kde co a též o lithiu samotném a budou to informace kvalitní a fundované.
         Vlci ztratí fůru času marným bádáním a hledáním, a jejich oponenti též nebudou lenit a budou zjišťovat a bádat a hledat kvalitní a seriozní informace až najednou přijde den D a ukáže se, že lithium nikdo těžit nehodlá, že jde jen o arbitráž mnoha miliard KČ a že nejen že nikdo za nic nemůže, ale též to všichni říkali, že to tak dopadne.
         Nebo se najednou ukáže, že ložislo má úplně jiný poměr kovů a úplně jiné množství ……
         A Vlk?
         Ten bude zase chytračit u něčeho aktuálnějšího a nikdo se nebude zbytečně nudit, což je svým způsobem skvělé!!!!

         • tresen

          Té otázky na vlkovy názory na kauzu lithium si nemusíte všímat. To bylo na Kočku, o které vím, že si tam čítávala a mnohé vlkovy články chválila.

          • tresen

           A na co mám reagovat?
           Na vlka anebo na ty nesmyslné nuly, co jste připsal k tomu číslu?
           Pro vás je to vlastizrada a hotovo. Má smysl vám to vymlouvat?
           Když sem dám odkaz na nepolitický článek, tak si stěžujete, že není politický. Kdybyste si ho ale přečetl, tak byste ani takové hausnumero, ani konspirační teorii nezplodil. Věděl byste, že zisk z té těžby závisí na příliš mnoha proměnných, a že se zatím dá mluvit jen o
           možnostech, které buď nastanou anebo nenastanou.

        • dixi

         Pro Tresen, skáče to jinam, nevynesli to do výšin lídři z ano, nýbrž KSČ, ano se vehementně přidalo. Další příklad toho, jak komunisty zazdívají.

         • kočka šklíba

          Promiňte, dřív jsem psala, než přečetla všechny reakce na Třešeň.

         • Kamil Mudra

          Je to tak, dixi, dobře že jste to připomněla. Svolání schůze iniciovala KSČM, jejíž poslance podpořilo i hnutí ANO a SPD Tomia Okamury. ANO podezřívám že hlavním důvodem jejich podpory byla možnost „nafackovat“ ČSSD. Ostatně, i ze stručného on-line zpravodajství Novinek je znát snaha o využití toho zasedání ke vzájemnému stranickému vyřizování účtů:
          https://www.novinky.cz/domaci/451993-snemovna-vyzvala-vladu-aby-zrusila-memorandum-o-lithiu.html
          Sněmovna vyzvala vládu, aby zrušila platnost memoranda.
          Jsem zvědavý jak se k tomu vláda postaví.
          Možná to ani „nestihne“ probrat – vždyť ten čas tak rychle letí…

        • kočka šklíba

         Máte chybu už v v 2. větě, nespustil ho Babiš, ale KSČM, Babiš se jen chopil příležitosti. U vlka jsem četla 3 články o lithiu, svůj názor na ně jsem napsala u p. Bavora, nechce se mně to znovu opakovat, pokud máte zájem najděte si to, je to myslím z konce minulého týdne. Myslím ale že vlk je tak přesvědčený volič ČSSD, že jim spolkne vše, i takový podezřelý krok.

         • Kamil Mudra

          Nebuďte na dixi tak přísná, kočko. Vám se nikdy nestane že „nedoťápnete“ písmenko na klávesnici?
          No, pokud ne, tak si zřejmě pečlivě obrušujete drápky. :-)

          • Kamil Mudra

           Ha! Dodatečně mi dochází že chybou zřejmě nebylo míněno chybějící „M“ u dixi a že vaše kritika směřovala na jinou adresu. Je-li tomu tak – omlouvám se vašim hebkým tlapičkám.

          • kočka šklíba

           Ano, bylo to směřováno na faktickou chybu u Třešně, a to víte, že se mně jinak stávají gramatické chyby ;).

      • vittta

       Pokud se na to mohl vykašlat, bylo to něco zcela bezvýznamného.
       Pokud to bylo bezvýznamné, proč to podepsal?

       • tresen

        Memoranda jsou obecně od toho, že vyjadřují dobrou vůli obou stran do budoucích let.
        Právně závazná nebývají, od toho jsou jiné dokumenty.
        Jestli jste přesvědčen, že sepisovat a parafovat taková prohlášení je úplná zbytečnost, máte na takový názor právo. Až budete povolán do diplomacie, zásadně shazujte návrhy na memoranda se stolu.

       • Kamil Mudra

        „Co toto memorandum vlastně je? Tady zaznívalo: Je to závazné, není to závazné. Ono je vlastně oboje pravda. Memorandum understanding je něco, co v našem právním řádu, v naší právní teorii vlastně neexistuje. Ten pojem je z angloamerického práva. My posuzujeme každou listinu, kterou podepíšou dvě strany, podle jejího skutečného obsahu, takže se nemůžeme bavit obecně o tom, jestli je memorandum understanding závazné nebo není, můžeme se bavit o tom, zda nějaké závazky vyplývají z tohoto konkrétního dokumentu. A když se na něj podíváme, zjistíme, že ve prospěch České republiky, pokud jde o tu protistranu, pokud jde o tu podivnou soukromou společnost, tak tam žádné konkrétní závazky skutečně nejsou.

        To znamená, pan ministr nám jako České republice podpisem tohoto dokumentu nepřinesl vůbec nic. Ovšem na druhou stranu je to trochu jinak, protože je tam poměrně nápadně, nijak zvlášť skryt, odkaz na mezinárodní dohodu o ochranu investic, tu BIT s Austrálií, a pak je tam napsáno, že máme tedy všichni společnou vůli těžit, a dokonce že také máme všichni společnou vůli, aby se získala všechna potřebná povolení. Takže, dámy a pánové, já jsem mezinárodní arbitráže dělával, když jsem ještě byl svobodný občan a ne ministr. Dělal jsem tři nebo čtyři jenom tedy z těch asi dvaceti, které u nás byly, a můžu vám říct, že takovéhle memorandum jako pro advokáta soukromého subjektu by bylo krásným snem. Tohle memorandum je velice dobře využitelné v mezinárodní arbitráži pro případ, že bychom se do budoucna rozhodli provést nějakou změnu, to znamená změnu té mnohokrát tady diskutované surovinové politiky nebo podmínek, za kterých tady lze, nebo nelze těžit. „
        http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Ministr-Pelikan-Je-memorandum-zavazne-nebo-neni-Oboji-je-vlastne-pravda-508373

        Tedy, stručně řečeno: Memorandum není závazné avšak v případě arbitráže velmi dobře využitelné (samozřejmě proti ČR). Jo, žijeme v úžasné době – pro lumpy všeho druhu – zlatá léta.

        • pacifista

         Mě se do této diskuse původně vůbec nechtělo, protože se mi zvedá žaludek. Jen mi vrtá hlavou taková myšlenka a divím se, že to tak může být. Totiž proč může něco takového podepsat premiér těsně před volbami a není to trestné.? Proč, když vědomě poškozuje republiku, proč to není vlastizrada? Proč to vůbec jde udělat? Kde jsou potřebné zákony aby tomuto jednání zabránily? Jak to, že jsou děravě ještě po 27 letech? Je to děs!

        • kočka šklíba

         Poslechla jsem si část debaty v parlamentu. Filip je právník, jak jistě zde mnozí vědí, a vím, že není jeho specializace mezinárodní právo. Nicméně tam jasně řekl, že listiny se posuzují podle obsahu a ne nadpisu. A co se týká obsahu, tak je velmi nebezpečný. Právě především kvůli možné arbitráži.

         • Kamil Mudra

          Tedy říká přesně totéž co Pelikán, kterého cituji výše.
          Že by kluci spolu byli na pivku před zasedáním parlamentu? :-)
          A nebo na tom asi něco bude.

          • Kamil Mudra

           Ach jo! Nechceš, Janiko, toho rybožrouta už vyhodit z filtru? Kdo má na toho ptáka pořád myslet aby se vyhnul schvalovačce? :-)

 5. Ondřej

  Ináč k lithiu vydal sérii článků Vlk na Kose. Argumentace a odkazy na expertní zdroje a fakta z politických jednání jediného resortu, který to celé začal, že udělil licenci na průzkum, tedy Brabcova Min.zivotniho prostředí jsou tam velmi bohaté obsaženy.. Vše ostatní už pak vymezují mezinárodní smlouvy a hlavně HORNI zákon. Žádná jednání ve vládě, ani sám ministr obcodu a průmyslu jej nemůže překročit, a také se tak nestalo, spíše se je snažil memorandem naopak zmírnit.

  Tak na tyto data je článek velmi bohaty, na spekulace, hoaxy a konspirace naopak velmi chudé. Poslední, nejlepší díl je zde.

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2017/10/19/lithium-v-zapolitikarime-lithium-presne-tak-jako-koksovatelne-uhli-na-ostravsku/

  • tresen

   Vypadá to, že kdyby vlk pod prvním článkem o lithiu otevřel diskusi, nejspíš by ji zavřel už pod tím druhým. Podle toho, co píše o ohlasech, si v očích mnoha jindy oddaných kosířů dovolil příliš.

   • Ondřej

    jen proto, že tentokrát mu pravda zapadla do jeho ideo-politických preferencí….Být to debata ohledně Zemanova „fait accompli“ bylo by to trochu jiná káva.:-)

    • pacifista

     Zelení fungují po celé Evropě. Bohužel slouží globalistům. Zdroje ubývají a pro boháče by jich v budoucnu zbylo již málo. Proto se zaštiťují vším možným včetně globálního oteplování. Matěj pak plácá něco o 80 procentech „dovolenkářů“ jež využívají aerolinie. Podle něj není možné aby bylo tolik vyvolených. Nemá to ze své hlavy. Pracuje pro jiné stejně tak, jak pracují i další politici. Jestli se něco nestane, bude to tak jak Matěj říká. Evropa zchudne, což zajistí sankce, uprchlíci a také školství. Dětem se naládují do hlavy různé s….y a bude vymalováno. V článku je také zmíněno následující, cituji:

     Jakou logiku lze taky čekat od byrokratického aparátu, jenž je veden člověkem se základním vzděláním (Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu).

     Tak to se musím smát. Jako za komunistů. Ti také měli svoje kádry z dělnických profesí. Do komunistické strany nebrali lidi vzdělané, na to měli svoje kvóty. Věděli dobře proč to dělají. Stejně si ale myslím, že i ten socialismus byl pokus globalistů. Bylo potřeba zjistit, jak by to fungovalo, a když to přerostlo přes hlavu, odpískali to, ale nikdy s tou myšlenkou nepřestali a nepřestanou.

     • vittta

      Čím to je, že lidé, mající VŠ vzdělání jsou považováni za něco lepšího, než ti, co ho nemají?
      Absolvent VŠ může být větší kretén než poslední dělník, a ještě nádavkem je 10 x blbější.
      Myslím si, že VŠ jsou daleko obecně hloupější, ve smyslu že jsou snadněji manipulovatelní.
      Jedním z důvodů je přesně tohle, že je jim vtloukáno do hlavy, že jsou lepší, jak ostatní.
      Kdo ví, třeba bych byl také takový, mít nějakou školu.
      Dělník je naprpsti tomu vycvičen nepokrytým pohrdáním, a tak se nakonec umí v realitě pohybovat lépe.
      Není to samozřejmě pravidlo.
      Schulz není kretén proto, že má základní vzdělání, ale proto, že je to kretén.
      Nic méně je třeba ocenit, že přeskočil mnoho těch vzdělaných, a náležitě nafoukaných.
      Mimochodem, Hitler a Stalin byli také nevzdělaní, a vedli obrovské národy, a byli z nejmocnějších mužů světa v celých dějinách!

      • pacifista

       V tomto se asi úplně neshodneme. I mezi VŠ mohou být kreténi. To nikterak nepopírám. Mám ale zkušenost, že o mnoha věcech logických při řešení situací se s člověkem, který ve škole neprospíval těžko shodnu. Chce třeba radu, tu mu poskytnu, načež on si to pak udělá vše po svém. Například chce poradit jak naložit s nějakou situací. Já s tím mám určité zkušenosti, řeknu co by bylo nejvhodnější pro něj v této věci. On pak upřednostní to, co je jednodušší, aby s tím neměl moc práce a zisk aby byl okamžitý. Za 10 let si rve vlasy, kolik by mohl mít, a teď se podržte, miliónů, kdyby byl býval poslechl všechny kdo mu tehdy radili. Žádal o radu ne tak dávno v jiné věci. Opět neposlechl. Jen čekám kdy dojde na má slova, že si opět bude rvát vlasy. Většinou tito lidé dělají ve složitém rozhodování chyby. Rozhodovat a řídit jiné by měla osoba s IQ nad 140. Toho ale těžko někdo se základním vzděláním dosáhne. Vždyť vysoká škola se s úsilím dá vystudovat i s IQ 110. Tak nesuďte hned, že se někdo s VŠ povyšuje. Toho s vysokou inteligencí to ani nenapadne. Komunisti tenkrát nemohli vědět jak schopný VŠ se může dostat mezi kádry,museli to takto ošetřit. Co kdyby je někdo přeskočil a udělal by jim tam binec. Výjimkou byl G. Husák. Ten inteligentní opravdu byl. Samozřejmě nechci říct, že všichni kdo vůbec nestuduj májí nízké IQ. Jsou mezi nimi i tací, kteří jsou lenošní, nebo je to nebaví a nebo je baví jen něco. Nelze to paušalizovat. Znám jednoho mladého velmi úspěšného programátora, který ve svých 40 letech řídí velkou PC společnost. Vystudoval obchodní akademii, a pak bakaláře na technické škole. Doma řekl, že vysokou studovat nepůjde, že se raději bude učit praxí. Když už zmiňujete Hitlera tak co vidíte? Já vidím člověka s vymytým mozkem, neuvážlivého, chtivého, cholerického a hlavně fanatického a všehoschopného zločince. To, že je někdo dobrý řečník, takzvaně ukecaný nemusí znamenat, že mu to správně myslí. Ale to bychom mohli vést diskusi donekonečna.

       • vittta

        Píšete o IQ, kolik asi měl IQ Hitler?
        A přece byl schopen vést národ do nového věku.
        Nacismus nebyl jen válka, byl to politický systém, kde se důraz kladl na pracující a mladé.
        Himmler, posměšně označovaný za pěstitele slepic, založil a zorganizoval jednu z nejefektivnějších a nejmocnějších organizací v dějinách lidstva, SS.
        Váš příklad pak kulhá na obě nohy, někomu radíte a on neposlechne.
        To je klasika, vy posloucháte, když vám někdo radí, nebo to už nemáte zapotřebí?
        Já tvrdím, abychom si to ujasnili, že vzdělání nemá nejmenší vliv na řízení, netvrdím ale, že na to nemá vliv IQ.
        S tím jste začal vy, kdy automaticky předpokládáte, že nevzdělanec má nízké IQ.
        Víte, kolik má IQ Schulz?
        Nevíte, a přeci jste se do něj obul, ne ale kvli IQ, ale kvůli nevzdělanosti.
        To jsem vysledoval, to dělají mnozí vzdělaní, že jako automaticky předpokládají, že jsem něco víc, což předpokládte i vy sám o sobě.
        Myslíte, že by nemohl dělat nevzdělanec doktora nebo učitele?
        Podle mě to není pravda, šikovný člověk dokáže obojí, jen musí mít praxi v nějakém kolektivu nějaký ten rok, a naučí se dělat tu práci, bude-li mít na ní talent.
        Moderní společnost toto nahrazuje studiem, které má tu výhodu, že zájemce do uvedeného kolektivu už připraví, takže třeba doktor pak nezdržuje neznalostí základních věcí.
        Má to ale i nevýhodu, protože studium nedokáže vyselektovat nevhodné jedince tak účelně, jak by to dokázal kolektiv.
        A mezi námi, znalosti, které by měl mít absolvent 9. třídy v podstatě jen tak někdo nemá, jak s tím člověk nedělá, mnohé zapomene.
        Základní vzdělání je vzdělání obstojné, ale samozřejmě, nemají ho ve své většině ani žáci, vycházející ze škol.
        Jak jsem někde uváděl, děsně se mi líbil ten článek od Christabel.
        Je vzdělaná, a přemýšlí.
        Udělala stejnou, ba větší chybu, než slabomyslný důchodce s Alzheimerem.
        Zvolila KDU, a myslím, že KDU je špatná volba, už kvůli historii strany a jejímu dlouholetého působení.
        Nic se neděje, ale kdyby Christabel řídila nějaké ministerstvo, mohla by udělat podobnou chybu, co by ovlivnila miliony.
        Lidská svět je zasmrádlý rybník, Pacifisto.
        Vedoucí místa mají obsazená idioti, vzdělaní ke svému idiotismu systémem, kterému slouží.
        Nehnou dějinami, jen slouží.
        Pak přijde osobnost, jedna jediná- a souhra okolností, svět se hne.
        To byl Hitler, Stalin,Napoleon,Čingischán.
        Ti „vzdělaní“ slouží jim!

        • pacifista

         Já si stojím za tím, že vzdělání s IQ souvisí a to velmi. Nemáte-li tento koeficient vyšší, nemáte šanci pochopit vyšší znalosti. Nemáte-li potřebné znalosti, jak se pak máte rozhodovat, natožpak rychle? Bez znalostí to zkrátka nejde. Nebudu se hádat, Hitler možná mohl mít znalosti, ale neměl. Byla jiná doba. Ne každý měl na to finančně aby mohl studovat. Kdoví jak to bylo. (I můj jeden strýc byl před válkou holičem. Teprve za komunistů mohl vystudovat a získat místo ve státní filharmonii. Byl nadaný, ale nemohl mít znalosti, protože neměl peníze. Mohl být samoukem, jak říkáte, ale to pak by nemohl hrát v té filharmonii, protože vy neměl potřebné znalosti a nebylo by to ono. nedosáhl by takových výsledků.) Trván na tom, že Hitler ukecal a pak znásilnil totalitou svůj národ, který za to platí dodnes. Tak vidíte kam to dotáhl. Nevzdělanec a ještě k tomu kretén. (Stejný nevzdělanec byl i Gottwald. Dělal podobné věci a podobně dopadl.) Jiní ho využili (Hitlera) ke svým cílům. a on pak provedl jen tu špinavou práci. ve skutečnosti byl omezený. Že něco vedl? Ptejme se co vedl a kam to dovedl. Zaměřme se na to důležité. Balast nechme stranou. Pro diskusi je vedlejší. Nejdůležitější jsou výsledky.
         K tomu dalšímu musím říct, že si také nechám poradit, co by ne. Avšak mých rad dbá málokdo, až když je problém to ví hned kde mě mají hledat. Já pak říkám, kdybyste mě poslouchali, všeho toho jste mohli být ušetřeni. To se nechvástám, že mám patent na rozum, ale nějak to přinesl život.
         A za další. Nevzdělanec by mohl dělat učitele, to vám odkývnu. Podotknu jen že ty žáky lituji. Nevzdělanec nemá znalosti. Praxí se naučí jen to, co odkouká. A kde je to další? Mohl by dělat i doktora, ale ten by se jmenoval Smrt. Když chci odkoukat něco praxe od lékaře, musím mít znalosti, jinak nevím o čem ten lékař mluví a proč to nebo ono dělá. Studium nic nenahrazuje, studium je nutné! Studium naopak dokáže vyselektovat nevhodné jedince. Student prokáže své schopnosti v plné míře. Proč myslíte, že se studentům nelíbí povinná maturita z matematiky? Protože je tam třeba uvažovat a myslet logicky a tak prokázat způsobilost zvládat složité situace. I v 9. třídě prokazují žáci své schopnosti zvládáním učiva. Selektují se. Co na tom, že některé pak zapomeneme. Tomu aby někdo vystudoval lékařskou vědu musí věnovat mnoho úsilí. Čím má ale vyšší IQ, tím je toho úsilí méně a jde to lehčeji nebo dokonce úplně lehce a s radostí. Odkoukat bez učiva může jen řemeslník, ale i ten poslouchá rady svého mistra.
         A pak ještě, kam pořád chodíte na tu namyšlenost VŠ? Jistě, najdou se i tací, ale je to povahou lidí. Není to automaticky že mají VŠ. Mám osobní 25 letou zkušenost z padesátičlenného kolektivu, počínaje uklízečkou a konče VŠ. Všichni tam se sejdou čas od času vždy u jednoho stolu a baví se vespolek. Nikdo se nepovyšuje, neštítí ani netrpí méněcenností. Podotýkám však, že ryba smrdí vždy od hlavy.
         A za další v čem se Wittto pletete, ty osobnosti co jmenujete, co najednou přijdou, ty také slouží svému pánu, stejně jako ti vzdělaní, nejsou to oni co sedí na trůnu. Jsou to jenom vykonavači zadání. Těm co je řídí nezáleží na tom jakými prostředky dosáhnou cílů předem jim vytčeným. Vtip je v tom, že člověk míní a pánbůh mění.
         Jediné, v čem s vámi naprosto souhlasím a v čem se shodneme je to, že lidský svět je zasmrádlý rybník.

 6. oh

  Když už přišla řeč na vlka a tvrdá fakta, popírající nejapné fantazie, také něco přihodím.
  http://geomet-cz.com/
  Zejména doporučím věnovat pozornost tomu, co web označuje jako „Kompletní analýzu Technické univerzity Ostrava“ a co IMO je spíše metodou ŽAVEZ narychlo spíchnuté slohové cvičení na zadané téma.

  • vittta

   Na tom článku je zajímavé nejvíce to, že tyto informace se v médiích vůbec nevyskytují.
   Nyní proč.
   1) Je to tak velká blbost, že se nikdo neodvažuje to zveřejňovat.
   2) Je to pravda, ale nikdo o ní neví, vč. jiných odborníků a politiků, k tématu se vyjadřujících .
   3) ČSSD je banda debilů, a nedokáže před volbami tyto informace medializovat
   4) ČSSD to medializovat chce, ale veškerá média jsou proti ČSSD a bojkotují je, ož by bylo možné za předpokladu, že by se všichni ostatní proti ČSSD spojili.
   5) Je to tajemství, a ČSSD, i zy cenu volebních ztrát, chce občany ČR překvapit budoucím blahobytem.
   6) Je to pravda, ale lithia je u nás méně, než se říká, takže se z toho peníze vyrazí prohranou arbitráží.
   7) Není to pravda, ale nikoho to ani nezajímá, jde čistě o prohranou arbitráž.

 7. vittta

  Lidi, tohleto si přečtěte!
  https://blisty.cz/art/88516-jde-opravdu-do-tuheho-s-touhle-urovni-kritickeho-mysleni-jde-ceska-republika-do-voleb.html
  Jde o reakce na Čulíkův článek o hrůzách vystoupení z EU, zřejmě někde za FB nebo něčeho takového.
  Upozorňuji případné čtenáře, že čeští vlastenci leckdy rozhodně nemají před ústy kapesník.
  Pokud někdo nevydrží do konce, doporučuji reakci Čulíka v diskuzi přímo na BL, kde se rozvinula nebývale bohatá diskuze v počtu 3 příspěvků.

   • astraustralia

    To je to posledni co bych si dovolil.:-)
    Kdyz z te dalky posloucham predstavitele stran,
    pro me osobne je nejsrozumitelnejsi nova strana „realiste“.

    • kočka šklíba

     Docela mě překvapuje, jak mnoho rozumných lidí vidí ve straně Realisté dobrou volbu. Copak o to, čtu občas na aktuálně blogy Robejška, s něčím souhlasím, s něčím ne. Ale když jsem zjistila, že je v jeho straně Petr Havel, tzv expert na zemědělství, rychle jsem ztratila i minimální sympatie k tomuto uskupení. Havel je jednak leštič klik na ministerstvu zemědělství už mnoho let, zemědělství nerozumí, jen umí dobře kecat, nakonec je tím v odborné veřejnosti proslulý. A co hlavně, byl mnoho let oddaný stoupenec ODS, ministru Gandalovičovi, jednomu z nejhorších ministrů zemědělství, jestli ne nejhoršímu, dělal poradce. Taky to podle toho vypadalo.
     To už vůbec nemluvím, že ho vyhodili i z nějakého rozhlasové stanice, pak i z myslím nějakých tištěných periodik, vzdělání nemá absolutně žádné, je to nula, která ale bohužel umí pindat. Tož tak. A jestli Robejšek není schopný si o něm zjistit tyto základní informace, tak za mnoho nestojí ani on.

     • astraustralia

      Asi mate mate pravdu pokud jde o experta co radil ministrovi zemedelstvi.
      Poradte volicum ktera strana je vuci takovym lidem imuni.
      Listopadem 89 to zacalo kdy se komuniste rozstepili na ty co zustali verni
      a na ty co se rozsprostreli po celem nove vzniklem spektru novych stran.
      Takze kdo?
      Coz kdyz Starostove maji mezi sebou take sveho „experta“ odjinud?
      A take ostatni strany.
      Urcite i Ringo Cech je nevolitelny pro vazbu na presidenta !
      Z novych pouze Pirati jsou cisti ?
      Mozna jen pratele piva jsou jeste stale „cisti“ ? :-)
      Nemate snadny vyber „cistych a bez poskvrny“ , opravdu tezke rozhodovani.
      Nezbyva nez slevit, ale z ceho ?
      Volba nejmensiho zla jako perspektiva na pristi 4 roky?

      • Kamil Mudra

       Robejška mám rád. Hovoří srozumitelně, bez vytáček, vždy k věci a rozumě. Ale Realisté už mi tak čitelní nepřijdou a nejhorší na tom je že ani nedokážu nějak konkrétně definovat proč na mne tak působí, přestože jejich program se mi jeví až „utopicky dokonalý“. Je tak dobrý až se mi zdá v tom současném bordelu nerealizovatelný v jakékoli představitelné koalici. Měl by šanci k naplnění pokud by Realisté vládli sami a nikdo jim do toho nemohl kecat – tedy naplnitelný jen „silnou rukou“. Museli by tedy mít tak velkou voličskou základnu, jaká je v současné době nereálná a ještě silnou ochranu před ovlivňováním „zvenčí“ (EU, nadnárodní korporace, zájmy NATO…). No a pokud by tohle měli a začali svůj program realizovat – obávám se že by se dočkali od lidu podobné reakce jaké se dočkali komunisté od Čapka: „Realisté chtějí pro lidi ráj, ale ženou ho do něj bičem.“ :-(
       A mě přijde poněkud zvláštní, že by si realisticky uvažující lidé tuhle realitu neuvědomovali, což ve mě vytváří jakýsi osten nedůvěry. Možná i nespravedlivě, ale neumím se toho zbavit.

    • pacifista

     Tak jako kdysi, když se zprofanovala pravice a nechtěla odejít z kola ven, nastrčila za ODS Topku. Lidé na to skočili a dopadlo to katastrofálně. Nyní propadá Topka, tak nastrkují Realisty.

     • tresen

      Na otázku, kdo nastrkuje realisty, mají někteří úplně jinou odpověď. Rozhodně ale není nezajímavé, kdo Robejška financuje a kdo mu umetá cestičky.

   • vittta

    Jdi na to, jako Christabel, to se mi fakt moc líbilo, bylo to jako volební úvahy Cveka z BL.
    Tito lidé jsou na věc přísně hlavou, hodně přemýšlí a nejsou to žádné ovce, co je každý oblbne.
    Výsledky byly stejné.
    Jak Christabel, tak Cvek měly smutné výsledky, i když Cvek měl smutný výsledkem vždycky, Christabel popsala jen jeden případ sáhnutí vedle.
    Nutno říci, že Cvek i přes to, že zvolil špatně, dokázal tuto volbu obhájit jako správnou (něco mu jako vyšlo, i když to zdaleka neodpovídalo očekávání), zatímco čestná Christabel alespoň napsala, že se za volbu styděla.
    Já volím Okamuru, nemyslím si, že bych si naběhl.
    Co by už mohl Tomio více zkurvit (říkám si já).
    Někteří lidé zase volí tak, že chtějí něco zlepšit, ale ty už předem lituji……

 8. Ondřej

  redaktor: A víte tedy kolik se tedy současně vydává HDP na zdravotnictví?
  Okamura: Ne, já nemusím, já jsem předseda:-)ůůůů
  Redaktor: Víte jak zněla otázka, máme si to slovně rozebrat abyste pochopil….
  Okamura….já nevím, je důežité abychom lidem přidali, já pracují v cestovním ruchu, v každé firmě je normální že lidem přidávají…
  Redaktor: No, v každé firmě je především normální to, že když manageři chtějí NĚCO ZVÝŠIT, pak ví o kolik a na jakou hodnotu –
  takže tam i předsedové musí vědět jaké mají náklady…:DDD:-)
  ………

  Na tohle bych po „Ivánku, kamaráde“ požádal Čtvrtrníčka a pana Lábuse, aby zfilmovali novou divadelní etudu na téma kompetenční vybavenosti našich, především populistických politiků a provedli následnou evaluaci jejich ekonomického myšlení. Název by mohl být přiléhavý „no, vždyť já nemusím, jsem přeci předseda!“

  • vittta

   Musíte myslet hlavou.
   Ostatní politici, ti kvalitní- sice vědí, kolik je HDP na zdravotnictví a kolik mohou každému přidat, (nebo o tom umí minimálně mluvit, ale ten, kdo brilantně odpovídá na otázky jeeště nemusí všechno vědět) ale stejně nikomu, vyjma sebe, nepřidají.
   Jsou to jen kecy.
   A když přidají, tak jen proto, že už něco vysloveně řve!
   Okamura tam navíc nejde sedět ve vládě, to si myslím, že není jeho cíl.
   Jeho cíl je opozice a pruzení mainstreamových a kolaborantských politiků.
   Proto ho také volím.
   A pokud nějaká vládní strana navrhne někomu přidat, určitě nebude proti!

 9. vittta

  Tohle se mi líbí.
  https://blisty.cz/art/88545-ignorujte-hysterii-pocet-mrtvych-zabitych-pri-teroristickych-utocich-v-britanii-v-poslednich-letech-dramaticky-poklesl.html
  Mrkněte, je to vlastně jen graf.
  Ukazuje, jak se od r.1970 (tak nějak) snížil počet obětí terorismu v Británii.
  Zajímavé je na tom to, jak si- když se chce- může najít každý nějaký důvod, proč být v klidu.
  Důvod tento je podpora islámu- a pro pacifistu dodávám, že islám podporují z 80, možná z 90% VŠ vzdělaní, žádného řepáka s IQ tykve taková blbost nenapadne!
  Já tedy mám rád chytré lidi, ale už jsem si kolikrát říkal, jestli ti blbí nejsou pro lidsvo jako celek důležitější.
  No…. a k tomu grafu, jak lze vidět, silně se snížil terorismus v Británii, a já si myslím, že tohle by měli vidět i ve Francii, protože by pak pochopili, že všechny ty ozbrojené hlídky v ulicích a vyjímečný stav jsou zbytečné záležitosti!
  A v Británii to samé, pořád nějaké nové zákony proti terorismu, na co jako, když je tžo dnes doslova idilka?
  (graf a jeho kontext připravovali vzdělaní lidé s vyšším IQ)