Zatuchlý vánek

Jeden Topolánkův spolužák ze střední vojenské školy mi vyprávěl, jak se Mirek hlásil do tehdejší KSČ. Proč? Když jeho rodiče byli z KSČ vyloučeni po roce 69?


Jak může 18-19 letý kluk toužit po vstupu do takové strany a dokonce prohlásit, že se svých rodičů zřekne, jen proto, aby ho tam vzali? (Aspoň tak to vyprávěl jeho spolužák.) V případě, že je to historka pravdivá, mám zato, že existuje jediné rozumné vysvětlení. Prostě jej rodiče do této role vtlačili. Věděli, že není jiné cesty, jak se dostat do „velké politiky“.

V roce 1990 se už jiná cesta našla.

A tak se Mirek s vervou slovně pustil do strany, která jej kdysi (v letech 1974-1975) odmítla jako nespolehlivý živel. A svého času jí dal za pravdu i pan Václav Klaus st., když se zmínil o „falešném a prázdném Topolánkovi“. Pan Klaus ovšem obrátil potom, co jej jeho ódeesácký Mirek velebil do nebes před jeho druhým prezidentským zvolením.
Ano, Mirek Topolánek „není Marťan“. Jen vzpomeňme, jak hrdě nesly bilboardy s jeho tváří nápis „Rodina je až na prvním místě…“

Krásné heslo.
Nemělo bohužel dlouhého trvání. Jen dotud, dokud se neprovalil jeho vztah s paní Talmanovou. Následoval rozvod. (Rozvod je až na druhém místě.)

Kdyby Mašínové zabíjeli komunisty v jeho rodišti, nemusel se vůbec narodit. Mohli klidně potkat na své pouti i jeho rodiče.
Paradoxně ale Mašíny vyznamenal za to, že zabili jiné komunisty jinde. Inu – výběrová paměť.

Mirek má holt jen výběrovou paměť. Vybírá si to, co se mu zrovna hodí.
Jakpak jeho vstup do řad prezidentských kandidátů ocení voliči?
Budou chtít na Hradě „chlapa s gulama“? Těma, co ukazoval u Berlusconiho?
Budou chtít za prezidenta profláklého „radarového lháře“?
(viz http://www.jan-neoral.cz/news/americky-radar-v-brdech/)

Nebo budou mít také paměť?

Reklamy

95 comments

 1. vittta

  To se podívejme, všude se to hemží ruskými trolly.
  Ale všude, určitě tady….sakra, abych to nebyl nakonec i já…
  Tak tady je již vícekrát kritizovaná fotografie ruského trolla, já sice nechápu, proč je zrovna tahle konkrétní fotografie kritizována vícekrát, když takových fotek jsou určitě tisíce, nejméně stovky, ale třeba je tahle nejpovedenější.
  https://blisty.cz/art/88847-rusko-pouzivalo-419-twitterovych-uctu-k-vyvolavani-rozbroju-ohledne-brexitu-v-britanii.html
  V článku hledám, jestli je fotografie pravá, v množství zmatených keců se dá vyčíst, že pravá je, ale ta muslimka je ve skutečnosti zdrcená tím útokem, což by nějak mělo být vidět za jejím oděvem, nebo co, ale já se v moderním vyjadřování nevyznám, a tak nic nevidím a jestli je to nějaká metafora, tak jsem jí nepochopil.
  Já nevím, stává se vám to také?
  Čtete text v rodném jazyce, rozumíte slovům i větám, ale smysl vám uniká.
  To samé je v moderních filmech, jsou v češtině, vy rozumíte, ale nevíte, co se tam vlastně děje.
  Nebo návody na TV či jinou elektroniku, rozumíte slovům, ale neumíte si je přiřadit k tomu přístroji a těm funkcím.
  Tak podobný dojem na mě dělá tenhle článek….jsem asi divnej, nebo nevzdělanej, třeba tomu vzdělaní rozumí, nebo prostě musí mít jiné vnímání, nebo co….

    • vittta

     No a co jako?
     To není vidět už na té nezvětšené fotce?
     A co myslíte, je zdrcená, nebo jí někdo SMSkoval, že v Lidlu došly halai potraviny?
     To má být práce prohnaného ruského trolla, jestli vám uniká pointa!
     Prostě jde více méně nevšímavě kolem, a ten ruský troll k tomu dal jen popisek, který se teoretické pravdě blíží nejvíc, byť ta muslimka může být třeba fakt zdrcená!
     Oč je ruský troll proradnější, než Kája Dolejší, který třeba v Ohově odkazu obyčejně lže?
     A ve světle té obyčejné lži, máme fakt věřit tomu, že to jsou nějací placení ruští trollové?

   • oh

    Názorný příklad toho, jak má podle Blistů vypadat článek nemanipulujícího zpravodajského serveru v podání Čulíkova ochočeného „nestranného analytika“ KáDéčka: „OSN vyzývá Českou republiku k boji se Zemanem“, řve do světa „nemanipulující“ titulek doplněný „nemanipulující“ fotografií, přestože v odkazovaném zdroji o výzvě OSN není o Zemanovi ani písmenko. Obávám se, že ty dvě stovky vrazím raději do nějaké solidnější četby – třebas do Rodokapsů. :-)

  • tresen

   Fotka je pravá.
   Potřebujete návod, jak se na ni koukat?
   Konvička vám ho dodá.

   • Kamil Mudra

    Návodu netřeba. Dotyčná dáma je evidentně na cestě k dentistovi – v horším případě od něj.

  • pařez

   ad) „Čtete text v rodném jazyce, rozumíte slovům i větám, ale smysl vám uniká.“
   Obvykle to bývá buď nějaký propagandistický blábol, nebo právní dokument ;-)
   Pokud jde o odkazovaný článek, jsem si jist, že to není právní dokument.

 2. astraustralia

  Pokud presidentske volby a politika obecne je uz na vas prilis
  navrhuji debatu o sexualnim haraseni :-)
  (sice s clankem vankem Topolankem to ma spolecneho malo) ale
  svetem bezi zpoved vice nez mnoha divek zen a dam (cim krasnejsi tim otresnejsi) pod heslem
  „me take“ (me too) nekdo obtezoval a pekne se o tom pise na tomto blogu:
  https://www.lidovky.cz/machalicka-kampan-proti-sexualnimu-obtezovani-odstartovala-novy-hon-na-carodejnice-g31-/nazory.aspx?c=A171113_173729_ln_nazory_ele

 3. Ondřej

  No u nás by se asi Američanky, když by přišli třeba na Zlínsku nebo Valašsku do hospody, dost divily:-) Otázka pak pořád je, jakým právem má někdo říkat o tom, jak se lidé v západní Evropě ve svých zemích mají chovat k cizincům, kterým se rozhodli pomoci v těžké životní situaci anebo jim dávají příležitost na práci, kterou sami nedokáží pokrýt a proto je tam, zvou pracovat, když my se neumíme chovat slušně ani sami k sobě navzájem? Když ženám nevadí to, co je všude v civilizovaných zemí bráno jako mužský sexuální obtěžování hraničící s násilím? Naše doktorandka si pochvaluje etické normy chování v mezi muži a ženami v USA….Otázka je, jestli kdyby ženy se nebály hlásit sexuální útoky mužů pod pohrůžkou fyzického násilí, jestli by pak nebyly společností difamovány v onom binárním nenávistném modu – zrádkyně/dobrá žena-.matka, resp. difamace typu je proti „zdravému národnímu souručenství“, narušuje tak potřebné heterosexuální vztahy, je potřeba aby ženy rodily, staraly se o děti a byly mužům věrnými a oddanými partnerkami o:-)

  Sexuální obtěžování? Bez jasných pravidel lze těžko navazovat pracovní vztahy, říká Češka z USA
  dnes | Pozvání na rande od studenta je šedá zóna, když jsem v pozici moci, je to nedoporučované a problematické, mohlo by to být vnímáno jako zneužívání nebo nadržování, říká Bára Šafářová, která je doktorandkou architektury na A&M University v Texasu. Dodává, že v USA musí všichni zaměstnanci a studenti univerzity procházet jednou za dva roky testy, které jim vysvětlují, jak postupovat v momentech, kdy by se mohlo jednat o sexuální násilí a obtěžování. Jasně daná pravidla jí prý dodávají pocit bezpečí a možnost soustředit se na studium. Výborné interview na DVTV na Aktualne.

  K Iniciativě #MeToo se přidalo jen v Británii 300tis. mužů a vybízí ženy aby se nebály sdělovat své zkušenosti se sexuálním obtěžováním, A nahlašovaly jmenovitě pachatele. Ty se budou moci veřejně hájit. Zatím všichni ti, co byli oznámeni, se okamžitě a bez okolků s velkými omluvami přiznali, Toto je opravdu snad nejúčinnější vzedmutí občanské společnosti a domožení se satisfakce. Nemusí být hned justiční, ale především morální a etické.

  • astraustralia

   Dalsi Faganovsky komentar zbytecne mnohomluvny, stacilo jednou vetou strucne napsat,ze:
   nejen v USA, k Iniciativě MeToo se přidalo jen v Británii 300tis. mužů a vybízí ženy aby se nebály ….
   ale zatim zadny spravny Cech te zaostale CR (zaostale nejen ekonomicky ale jak vidno pres „me too“ tentokrat hlavne moralne)
   se k haraseni neprihlasil.

   Opet jedna z dalsich ukazek zaostalosti za Zapadem !

   • embecko

    Presne tak, jim prijde nenormalni, ze muze existovat stat (CR), kde se neznasilnuje jako na bezicim pasu. Pak jsou pochopitelne pohorseni tim, ze se tady s tim nic nedela. Je to uchylarna, nejvyssi cas vystoupit i kdyz to se asi nepovede.
    Jak se ti zije, astere, na horizontu veku? Nepripadas si jako osamely poustevnik, sledujici z vrsku hory zkazu Sodomy a hluboce prozivajici konec jedne kulturni? Je to povznasejici, anebo depresivni? Anebo oboji?
    https://www.haaretz.com/world-news/europe/1.807706

    • tresen

     Podle jednoho z nejnovějších průzkumů má u nás s obtěžováním nebo sexuálním násilím zkušenost 39% žen.
     Z vysokoškolaček to prý uvádějí dvě ze tří. Buď jsou víc na ráně anebo jsou v průzkumech otevřenější.

     • Ondřej

      a nebo kecaj, protože neví, že bohatý a slavný může sáhnout mezi nohy beztrestně a ještě za to budou rády, nány jedny:-)

     • embecko

      Tohle je pekne vosajstlich tema, takze se drzim jen „obecneho povedomi“ (zadne hysterie, zadne vlny oznameni, ve statistikach nekde v prumeru atd.).
      Podle muselo zazit sexualni obtezovani na 100% zen. Je to ale vec vyhodnoceni a dle meho na to nelze udelat zadne technicke parametry (provadeci predpisy), co je jeste normalni a co uz ne. Tedy do urcite miry, odkdy lze nasili fyzicky prokazat, to je neco jineho (modriny, roztrzene saty, vypisy z telefonu atd.)
      Podle toho, co se ted deje v Americe (sahnuti na koleno, pritisknuti se atd.) jsem ja sam byl v zivote sexualne obtezovan tak 30x? (20x- 50x?) a kdyby bylo tehdy dneska, v poho bych dotycnou nasilnici mohl udat.

    • astraustralia

     Ano Saxi mas pravdu, ja s pribyvajicimi lety si pripadam stale vice jako osamely poustevnik:-(
     Povznasejice ne, depresivni velmi :-(
     Vidis li kam se to riti a okolni svet jakoby nevnima , naopak experti nalevaji lidem do hlav ze nebylo nikdy tak dobre ( v CR ), jen to kazi malickosti jako pocty bezdomovcu, narust obyvatel na hranici chudoby. a
     Umyslne jsem odklonil od Topolanka k novemu sebemrskacskemu tematu ktere vevodi Zapadu,
     a ejhle tresen vi jak moc se to tyka i muzu v CR dokonce az ve 40% poctu obtezovanych v prumeru !!!
     Podle jednoho z nejnovějších průzkumů má u nás s obtěžováním nebo sexuálním násilím zkušenost 39% žen.
     4 zeny z 10 a u VS vzdelanych dokonce az 2 ze 3 !!!!
     To je az na zasadni skrty v dotacich . A tlacit to az na hranici hladu aby alfasamce presla chut harasit !!!
     Opet prikladem spravneho pristupu je BRD jak obtezovani zasadne resi a na dalsi pripady se tesi.
     Smutne vtipne to popsal jisty blogger:
     Nebezpeci terrorismu?
     K čemu ISIS, když nám to pravdoláskaři dělají sami?
     https://www.novinky.cz/kultura/454951-kameraman-zabral-nohy-herecky-a-byl-obvinen-ze-sexismu.html

     Jak se zije Tobe Saxi, na horizontu veku? Nepripadas si jako osamely poustevnik,?

  • vittta

   Ta kráva ať se soustředí na tu práci a neotravuje slušný lidi!
   Nakonec to dopadne tak, že nikdo žádnou ženskou na žádné rande nepozve, natož aby jí opíchal, protože se bude oprávněně bát, že bude obviněn ze sexuálního obtěžování, resp. ze znásilnění.
   Příslušný formulář před sexem, kde žena podepíše, že podstupuje sex dobrovolně, bude také na hovno, protože každý právník ho snadno vyvrátí tím, že ho prohlásí za vynucený.
   Ženské si to budou dělat robertky a oplodnit se nachají uměle.
   Lásky, byť krátkodové, nebude nikdo schopen.
   Muži ze strachu a nenávisti k ženským, co je utiskují, a ženské kvůli nenávisti z chlapů, co je chtějí jen zneužívat.
   A ani nebudou potřeba žádné tabletky, jak lze vidět v různých fantazy filmech, co se čím dál víc posouvají do reality.

  • astraustralia

   grasyk a jeho vyborny odkaz .
   Byvala ministryne ve sve knize pise, ze TOPOL pravil:
   „Paní Třeštíková, když jsem před deseti lety nastupoval do politiky, věděl jsem, že je to svinstvo. Ale že je to svinstvo tak velký, to jsem netušil.“
   Takoveto vyjadreni to je preci i dnes vrcholem politicke korektnosti vyjadrene za oponou.
   Rekl bych ze timto prohlasenim se kvalifikoval na privni kandidatskou posici !
   Po zkusenostech z vlady a predsednictvi EU nema volic lepsi volbu… hallelulja….

 4. grasyk

  Doplnil jsem „Zatuchlý vánek“ (Topolánek) o obrázek na konci článku. Je vypovídající.